PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολλαπλασιαστής...


padoflinos
17-03-09, 19:34
Γεια σας και παλι.Εχω την 116ι μοντελο 08.Εχω κανει 19700 χμλ και προχτες στο αμαξι αναψαν κιτρινες οι ενδειξεις του κινιτηρα με το αμαξι να ρεταρει.Το πηγα στο συνεργειο και αφου μου το εφτιαξαν μεσα σε 3 ωρες με ενημερώσανε οτι εφταιγε ενας πολλαπλασιαστης και τον αλλαξανε.Διαβασα στο internet οτι τα γερμανικα βγαζουν συχνα προβληματ με τους πολλαπλασιαστες.Ειναι λογικο αυτο που επαθε το αμαξι μου μεσα σε ενα χρονο?

leyteris
17-03-09, 19:41
φιλε εμενα σε audi a4 turbo μεσα σε 5000χλμ ειχαν καει 2 πολλαπλασιαστες.Οταν τους εκανα φασαρια μου αλλαξαν και τους 4 με πιο ενισχυμενους και ολα ΟΚ

bimmer-corfu
17-03-09, 19:45
Γενικά ναι ισχύει αυτό που διάβασες αλλά και εγώ όπως και ο leyteris ξέρω ότι τους αντικαθιστούν με καλύτερους

spaka
18-03-09, 16:44
Γεια σας και παλι.Εχω την 116ι μοντελο 08.Εχω κανει 19700 χμλ και προχτες στο αμαξι αναψαν κιτρινες οι ενδειξεις του κινιτηρα με το αμαξι να ρεταρει.Το πηγα στο συνεργειο και αφου μου το εφτιαξαν μεσα σε 3 ωρες με ενημερώσανε οτι εφταιγε ενας πολλαπλασιαστης και τον αλλαξανε.Διαβασα στο internet οτι τα γερμανικα βγαζουν συχνα προβληματ με τους πολλαπλασιαστες.Ειναι λογικο αυτο που επαθε το αμαξι μου μεσα σε ενα χρονο?

Φετος το καλοκαιρι μου συνεβει εμενα αυτο και ειναι και το μοναδικο που μου εχει βγαλει το αμαξι. Στις 25000 χλμ ημουν περιπου. Δε πηγα καν στο συνεργειο. Μολις τους περιεργαψα το θεμα καταλαβαν κατευθειαν και στειλαν ενα Χ5 και λυθηκε το προβλημα σε 10 λεπτα. Προφανως ειναι συχνη βλαβη απο οτι καταλαβα.

Απο οτι ξερω η BMW(και οχι μονο) εχει θεμα με τους πολλαπλασιαστες απο Ε49 ακομα και δεν εχει λυθει.

george kaleas
18-03-09, 16:49
kai εμενα μου εχει καψει τον 1 αλα τους ειχα αλαξει ολους.... στα 59.οοο

ninja3
18-03-09, 17:50
Παιδια ωρεα!
Να παιρνουμε σειρα.

padoflinos
05-01-10, 15:04
Προχτές άλλαξα και τον δεύτερο.Του ζήτησα αν γίνεται να τους αλλάξει όλους (ΣΠΑΝΟΣ) αλλά μου λέει πρέπει πρώτα να στείλλει το χρονοδιάγραμμα στην Γερμανία και αυτοί να τους δώσουν το οκ.Πόσοι είναι αυτοί οι πολλαπλασιαστές πια.Ποσο κοστίζει ο ένας γιατί σε δύο μήνες τελειώνει η εγγυηση.

yannisv
05-01-10, 17:14
4 πολλαπλασιαστές σύνολο με κόστος 30-40 ευρώ έκαστος αν δεν κάνω λάθος.

stavros
05-01-10, 17:51
Προχτές άλλαξα και τον δεύτερο.Του ζήτησα αν γίνεται να τους αλλάξει όλους (ΣΠΑΝΟΣ) αλλά μου λέει πρέπει πρώτα να στείλλει το χρονοδιάγραμμα στην Γερμανία και αυτοί να τους δώσουν το οκ.Πόσοι είναι αυτοί οι πολλαπλασιαστές πια.Ποσο κοστίζει ο ένας γιατί σε δύο μήνες τελειώνει η εγγυηση.

Δύο μήνες πριν την εγγύηση και εγώ. Μετά από φασαρία με την BMW Hellas με κάλεσαν να του αλλάξω όλους μεθαύριο.

Nick_compact
12-02-10, 11:59
Διάβασε σε παρακαλώ του κανονισμούς του forum, τα greeklish απαγορεύονται, θα πρέπει να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

NICK BMW LOVER
12-02-10, 21:52
Σημερα στα 39.285 χλμ αλλαξα πολλαπλασιαστη 3ου κυλινδρου,ενα μηνα πριν την ληξη της εγγυησης,σε αντιπροσωπεια επι της Συγγρου.Σκεφτηκα και εγω για αλλαγη ολων αλλα δεν...

caveman
13-02-10, 16:15
Τέλος η εγγύηση εδώ και κάτι μήνες! Ξέρει κάποιος το κόστος αλλαγής δύο πολλαπλασιαστών μαζί με εργατικά σε αντιπροσωπεια?

sasa
25-02-10, 10:22
καλημέρα και απο εμένα και εγώ έχω αλλάξει 2πολλαπλασιαστες εκτός εγγυησης στα 20,000km την πρωτη 184,00 και την δευτερη 110,00 συμειωτέον η δεύτερη ήταν βγαίνοντας απο το συνεργείο Σφακαινάκης μεσογείων.Ακόμη και ενας καμένος αισθητήρας εντός εγγυησης!!
Το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρετε κάποιο καλό συνεργείο Αθήνα προς τα Βόρεια ...
Στο συγκεκριμένο δεν το ξαναπάω..γιατί εκτός των άλλων πήρα ένα αυτοκίνητο σαν χοιροστάσιο γεμάτο χώματο και το είχαν απο το πρωι και το πήρα το βράδυ είχε χώμα ακόμη και στο τιμόνι γιατί το πήρε η οδική βοήθεια!!
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για τετοια εταιρία!!

giannis 116
25-02-10, 13:51
Καλωσορισες sasa. Για τι συνεργειο ενδιαφερεσαι για εξουσιοδοτημενο ή μη;..
Αν θες πες μου να σου στειλω πμ (για να μη φανει διαφημιση) με καποια συνεργεια εξουσιοδοτημενα και μη.

sasa
26-02-10, 16:14
εξουσιοδοτημένο.....είναι καλύτερα !!!
Ευχαριστώ πολύ

Thanasis13
25-01-11, 09:02
Εγώ είμαι στον 4ο πολλαπλασιαστή (δεν είμαι σίγουρος αν αλλάχτηκαν όλοι οι παλιοί, ή άν ξανά-αλλάχτηκε κάποιος που είχε ήδη αλλαχτεί), και οι 4 από τα 30.000 ως τα 33.500 χιλιόμετρα...και βλέπουμε...
Τα συμπτώματα ήταν έντονο ρετάρισμα, υψηλή κατανάλωση και μερικά "ξεμπουκώματα-κλωτσιές", κυρίως κοντά τις 2000 στροφές με δευτέρα ή τρίτη.

Συγγνώμη, νόμιζα ότι η ποιότητα υποτίθεται πρέπει να είναι κυρίως στα μηχανικά και στα ηλεκτρονικά, όχι στο δέρμα και στους σάκους σκι. Μήπως η BMW που ξέραμε δεν υφίσταται πλέον;

BMW Power
25-01-11, 09:40
Η BMW δεν φτιάχνει πολλαπλασιαστές.

Για αυτό το λόγο όλες οι εταιρίες έχουν πρόβλημα με τους συγκεκριμένους.

halkida116mpack
25-01-11, 10:16
Η BMW δεν φτιάχνει πολλαπλασιαστές.

Για αυτό το λόγο όλες οι εταιρίες έχουν πρόβλημα με τους συγκεκριμένους.

εμενα δεν με νοιαζει ποιος τους φτιαχνει.........αλλα ποιος τους πουλαει...η bmw και μονο η bmw φταιει για την καταντια αυτην...αν σπασει δηλαδη ο κορμος της μηχανης φταιει ο τορναδορος , αν χαλαν τα πουλεμαν η skf αν χαλαει η τρομπα η siemens(τυχαια ονοματα) η bmw φταιει μονο αν χαλασει το σημα?ασε που σε πολλα εχει ξεφτισει και το σημα....
ουτε με νοιαζει ποιες αλλες εχουν προβλημα....εγω στην bmw τα εσκασα τα ευροπουλα μου

BMW Power
25-01-11, 10:51
Έχοντας αυτή την αντιμετώπιση ποτέ δεν θα λύσεις τα προβλήματά σου.

Αν για παράδειγμα οι πολλαπλασιαστές μάρκας Χ χαλάνε συνεχώς σε όλους, εγώ θα έψαχνα μια άλλη εταιρία.

halkida116mpack
25-01-11, 22:55
Έχοντας αυτή την αντιμετώπιση ποτέ δεν θα λύσεις τα προβλήματά σου.

Αν για παράδειγμα οι πολλαπλασιαστές μάρκας Χ χαλάνε συνεχώς σε όλους, εγώ θα έψαχνα μια άλλη εταιρία.

συγνωμη...εγω θα εψαχνα??? δουλεια τους ειναι να ψαξουν και οχι δουλεια μου...αλλα με την σοβαροτητα που δειχνουν να ειναι σιγουροι οτι τοσο σοβαρα θα τους παρουμε και την επομενη φορα που θα αγορασουμε αμαξι...

ΔημητρηςΜ3
25-01-11, 23:21
δε μπορω να καταλαβω γιατι καιει συνεχια πολλαπλασιαστες!!
πριν κανα μηνα αλαξα και ξανα τα ιδια σκατα!!

BMW Power
26-01-11, 08:53
συγνωμη...εγω θα εψαχνα??? δουλεια τους ειναι να ψαξουν και οχι δουλεια μου...αλλα με την σοβαροτητα που δειχνουν να ειναι σιγουροι οτι τοσο σοβαρα θα τους παρουμε και την επομενη φορα που θα αγορασουμε αμαξι...

Τελικά δεν κατάλαβα, θέλεις να λύσεις το πρόβλημα ή όχι?

Εννοείτε ότι ο δυσαρεστημένος πελάτης δεν θα αγοράσει ξανά το προϊόν, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

halkida116mpack
26-01-11, 09:21
ναι φιλε και βεβαια ολοι θελουν να το λυσουν αλλα γιατι να ψαχνει ο πελατης μεσα σε φορουμ και το ιντερνετ δεν εχουν ολοι τον χρονο να κανουν αυτο το πραγμα οπως δεν μπορουν να ξερουν ολοι τι ειναι πολλαπλασιαστης οπως δεν μπορουν ολοι να ειναι γνωστες η/υ...τι θα κανει ενας 60αρης κυριος?θα ψαχνει για αλλο τυπο απο το ebay????μην τρελαθουμε και παμε να δικαιολογουμε την αθλιοτητα που δειχνει η bmw σε αυτα τα θεματα...καιει εναν καιει δευτερο καιει τριτο εεεε αντε να μας τα δινουν σε μπρελοκ να τα εχουμε ανα πασα ωρα στο κλειδι μας.
και να ψαξω να βαλω τι?δεν το εχω ξανακανει και δεν θελω να δοκιμασω κατι το οποιο η ιδια εταιρια δεν το βαζει..με φοβιζει για χειροτερα πραγματα...

rapid_fast
26-01-11, 10:05
Τι χειρότερα??
Ενα πηνίο υψηλής είναι..

halkida116mpack
26-01-11, 13:28
παναγιωτη ναι συμφωνω οτι ειναι ενα πηνιο...αλλα αφου ειναι απλα ενα πηνιο ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΣΩΣΤΑ? δεν φοναζω σε εσενα βεβαια αλλα μπας και ξυπνησει η bmw...
ας κατσουν να ψαχτουν οι τεχνικοι ρε παναγιωτη εγω θα ψαξω για κατι το οποιο δεν ειμαι εξειδικευμενος....ή θα κατσει να ψαξει το μπαρμπαδακι στο χωριο του?αυτο λεω και παρεξηγουμε

rapid_fast
26-01-11, 16:40
Αν για κάποιο λόγο,
ένα πηνίο δεν μπορέσει να αποφορτίσει πλήρως, και διακόψουμε την παροχή,
δεν θα τρέξει μέσα αντίστροφο ρευμα?
Θα τρέξει..
Αν εκεί που πάει να τρέξει, το έχεις ασφαλισμένο με δίοδο (για να μην τρέξει-DME)
που θα πάει το αντίστροφο ρευμα??
Θα μείνει μέσα στο πηνίο..
Αρα?? κάρβουνο!!
Συνεπώς??
1) Δεν μπορεί το μπουζί να αποροφήσει όλο το ρεύμα υψηλής..
2) Δεν αντέχει και πολλά πολλά σε αντίστροφο ρευμα ο πολλαπλασιαστής..
Συμπέρασμα??
Βάζουμε ένα πολλαπλασιαστή που αντέχει περισσότερο σε αντίστροφα ρευματα,
ή καθαρίζουμε πιο τακτικά τα κεφάλια απο τα μπουζί εκεί που κάνουν επαφή με τον πολλαπλασιαστή..(ή τα αλλάζουμε μάλλον)..
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...!!!

thanblan
26-01-11, 18:50
Αν για κάποιο λόγο,
ένα πηνίο δεν μπορέσει να αποφορτίσει πλήρως, και διακόψουμε την παροχή,
δεν θα τρέξει μέσα αντίστροφο ρευμα?
Θα τρέξει..
Αν εκεί που πάει να τρέξει, το έχεις ασφαλισμένο με δίοδο (για να μην τρέξει-DME)
που θα πάει το αντίστροφο ρευμα??
Θα μείνει μέσα στο πηνίο..
Αρα?? κάρβουνο!!
Συνεπώς??
1) Δεν μπορεί το μπουζί να αποροφήσει όλο το ρεύμα υψηλής..
2) Δεν αντέχει και πολλά πολλά σε αντίστροφο ρευμα ο πολλαπλασιαστής..
Συμπέρασμα??
Βάζουμε ένα πολλαπλασιαστή που αντέχει περισσότερο σε αντίστροφα ρευματα,
ή καθαρίζουμε πιο τακτικά τα κεφάλια απο τα μπουζί εκεί που κάνουν επαφή με τον πολλαπλασιαστή..(ή τα αλλάζουμε μάλλον)..
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...!!!
To θέμα μας είναι γιατί να μην μπορέι να εκφορ΄τισει πλήρως...
΄Παναγιώτη, μήπως διάβασες την γνωμάτευση με μπλε γράμματα των τύπων στο φόρουμ των M5?
τι γνώμη έχεις. εγώ νόμίζω εκέι παίζουμε όλοι...

rapid_fast
26-01-11, 19:12
To θέμα μας είναι γιατί να μην μπορέι να εκφορ΄τισει πλήρως...
΄Παναγιώτη, μήπως διάβασες την γνωμάτευση με μπλε γράμματα των τύπων στο φόρουμ των M5?
τι γνώμη έχεις. εγώ νόμίζω εκέι παίζουμε όλοι...

Μπά, δεν το διάβασα... Κάτι πήρε το μάτι μου για βάνος και το παράτησα...

halkida116mpack
26-01-11, 20:57
παναγιωτη πολυ καλα τα λες αλλα....
γιατι δεν βρισκουν καποια λυση οι επισημοι τεχνικοι....ωραια και εγω το εχω στο νου μου οτι στα 50000 θα παω για μπουζι κι ασ λεει το αμαξι στα 80000 νομιζω
και κατι ακομα...γιατι αλλες μαρκες αυτοκινητων εχουν αθανατους πολλαπλασιαστες πχ το μερκ του αδερφου μου εχει 70000 σε 5 χρονια και δεν ξερει οχι τι παει να πει πολλαπλασιαστης αλλα τι ειναι το συνεργειο...

120ihatch
27-01-11, 09:16
Έχοντας αυτή την αντιμετώπιση ποτέ δεν θα λύσεις τα προβλήματά σου.

Αν για παράδειγμα οι πολλαπλασιαστές μάρκας Χ χαλάνε συνεχώς σε όλους, εγώ θα έψαχνα μια άλλη εταιρία.



@ΒΜW POWER:

συγκεκριμένα, ο φίλος (Pontiosm3) τι μάρκας πολλαπλασιαστές να βάλει για να μην ξανακαούν? Υπάρχουν παραπάνω από μία εταιρίες από τις οποίες προμηθεύεται πολλαπλασιαστές η BMW? και πως τις ξεχωρίζουμε?
Ρωτώ για να ξέρουμε όλοι μας τί να αποφύγουμε σε πιθανή βλάβη πολλαπλασιαστή...
(υπάρχει κάποια μάρκα πολλαπλασιαστών στο ελεύθερο εμπόριο η οποία να είναι πιο αξιόπιστη?)

ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση...

BMW Power
27-01-11, 10:39
Γενικά δεν προτείνω εταιρίες και δεν μπορώ βέβαια να σου πω βάλε αυτόν τον πολλαπλασιαστή.

Αν το θέμα είναι όντως των πολλαπλασιαστών και όχι κάτι άλλο που έχει σαν αποτέλεσμα την καταστροφή τους θα:

έψαχνα να βρω τι δίνει η BMW
αν κάποια στιγμή τους άλλαξε,
αν το συνεργείο μου όταν τους άλλαξε έβαλε τον παλιό κωδικό επειδή τους είχε στοκ, (συμβαίνουν και αυτά)
και τελικά αν δεν συμβαίνει τίποτε από τα παραπάνω ποιος άλλης εταιρίας κάνει για το αυτοκίνητό μου.

υπάρχει και η λύση του γυρίζω τα συνεργεία μέχρι να βρω κάποιον που να μου δώσει λύση.

Αν τα έχω κάνει όλα αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση, ή το αποδέχομαι ότι θα αλλάζω κάθε Χ χλμ. πολλαπλασιαστές ή το πουλάω και ησυχάζει το κεφάλι μου.

Το θέμα γενικά (για να απαντήσω και στον halkida116mpack) είναι πως όταν δεν μπορούν να βρουν λύση οι τεχνικοί για οποιοδήποτε λόγο, (είναι άλλη και πολύ μεγάλη συζήτηση) πιστεύω πως πρέπει να κάνουμε και εμείς κάτι αν θέλουμε να λύσουμε το πρόβλημά μας.

Όλα αυτά δεν τα λέω έτσι θεωρητικά τι θα μπορούσε κάποιος να κάνει γιατί τα έχω περάσει στο μακρινό παρελθόν

Ένα forum βοηθάει με πολλούς τρόπους, από το να σου δώσει έτοιμη λύση (όλοι αυτό θέλουμε), μέχρι και μια ιδέα που δεν έτυχε να σκεφθείς.

rapid_fast
27-01-11, 11:31
παναγιωτη πολυ καλα τα λες αλλα....
γιατι δεν βρισκουν καποια λυση οι επισημοι τεχνικοι....ωραια και εγω το εχω στο νου μου οτι στα 50000 θα παω για μπουζι κι ασ λεει το αμαξι στα 80000 νομιζω
και κατι ακομα...γιατι αλλες μαρκες αυτοκινητων εχουν αθανατους πολλαπλασιαστες πχ το μερκ του αδερφου μου εχει 70000 σε 5 χρονια και δεν ξερει οχι τι παει να πει πολλαπλασιαστης αλλα τι ειναι το συνεργειο...

Ελα ρε,
εισαι υπερβολικός.. Που και να είχες ρενώ, κάθε 10.000 χλμ πολλαπλασιαστές θα άλλαζες..
Πρέπει όμως όλοι να καταλάβουμε γιατί μία εταιρία δεν μπορεί να αλλάξει προμηθευτή έτσι
απλά..
Αν π.χ. έχει συμβόλαιο εικοσαετίας, με ρήτρα οτι πέραν του 10% σφαλμάτων θα παρέχονται
όλα τα ανταλλακτικά και η εργασία δωρεάν, μπορεί να γίνει κάτι?? Οχι, απολύτως τίποτα..
Ειδικά τότε, θα γουστάρουν τρελά μεσα στην BMW.. Μιλάμε για τρελό κέρδος, μιας και
ο χρόνος διάγνωσης/αντικατάστασης πολλαπλασιαστών φτάνει για την ολική ανακατασκευή
αυτοκινήτου!!!!
Ο Δντης προμηθειών δείχνει οτι έπεσε το κόστος αγοράς δραματικά, ο Δντής σέρβις δείχνει
οτι αυξήθηκαν τα οχήματα που εμπιστευονται τις Αντ/πειες, δείχνει μειωμένο κόστος εντός εγγυήσεων, (μιας και τα πληρώνει άλλος) ο Δντής πωλήσεων δείχνει οτι
αυξήθηκαν οι πωλήσεις κατά 14%, άρα όλοι είναι χαρούμενοι..
Και μείνε εσύ με το παράπονο..
Οι μέτοχοι πετούν στα σύννεφα απο τα υπερκέρδη...

BMW Power
27-01-11, 11:40
+10000000

Το έχω πει πολλές φορές και σε διάφορα θέματα, ότι αν έχει κάποιος ιδέα πως δουλεύουν οι βιομηχανίες θα καταλάβει πολλά για πάρα πολλά θέματα.

halkida116mpack
27-01-11, 15:32
Ελα ρε,
εισαι υπερβολικός.. Που και να είχες ρενώ, κάθε 10.000 χλμ πολλαπλασιαστές θα άλλαζες..
Πρέπει όμως όλοι να καταλάβουμε γιατί μία εταιρία δεν μπορεί να αλλάξει προμηθευτή έτσι
απλά..
Αν π.χ. έχει συμβόλαιο εικοσαετίας, με ρήτρα οτι πέραν του 10% σφαλμάτων θα παρέχονται
όλα τα ανταλλακτικά και η εργασία δωρεάν, μπορεί να γίνει κάτι?? Οχι, απολύτως τίποτα..
Ειδικά τότε, θα γουστάρουν τρελά μεσα στην BMW.. Μιλάμε για τρελό κέρδος, μιας και
ο χρόνος διάγνωσης/αντικατάστασης πολλαπλασιαστών φτάνει για την ολική ανακατασκευή
αυτοκινήτου!!!!
Ο Δντης προμηθειών δείχνει οτι έπεσε το κόστος αγοράς δραματικά, ο Δντής σέρβις δείχνει
οτι αυξήθηκαν τα οχήματα που εμπιστευονται τις Αντ/πειες, δείχνει μειωμένο κόστος εντός εγγυήσεων, (μιας και τα πληρώνει άλλος) ο Δντής πωλήσεων δείχνει οτι
αυξήθηκαν οι πωλήσεις κατά 14%, άρα όλοι είναι χαρούμενοι..
Και μείνε εσύ με το παράπονο..
Οι μέτοχοι πετούν στα σύννεφα απο τα υπερκέρδη...

το ξερω οτι καπως ετσι ειναι τα πραγματα και εχεις δικιο ρε παναγιωτη
η πικρα μενει στον καταναλωτη
δεν το λεω και εγω με κακια η ειμαι αντιθετος σε επομενη αγορα bmw ...απλα ειναι η πικρα μου γιατι αγορασα το πιο ακριβο της κατηγοριας χωρις να ζηταω το πιο δυνατο η το πιο εφετζιδικο....απλα ηταν για την επενδυση μου αυτη σημαντικη και η αξιοπιστεια και μου βγηκε φουσκα ως προς αυτον τον τομεα...

ΘΕΜΗΣ
28-01-11, 08:18
Μαλλων φιλε Thanasis13 απο τι ακουω και βλεπω μονο ονομα πληρωνεις και το πληρωνεις ακριβα...
καποτε ελεγες θα παρω ενα bmw και θα το εχω μια ζωη ...... αλλα η ζωη σου μενα BMW της σημερινης εποχης θα ειναι μεσα στα συνεργεια.............και εκτωσ απο την ταλαιπωτια και το κοστος των ζημιων θα εχεις φαει και την ξενερα τισ ζωης σου...........

Thanasis13
18-03-11, 10:03
Φίλοι μου, συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου, αλλά ο Θέμης είπε ότι έχει να πει ένας απλός πελάτης σαν κι μένα που δεν ξέρω/καταλαβαίνω τί είναι πολλαπλασιαστής. Το μόνο που ξέρω είναι για ένα αυτοκίνητο που μου κόστισε 40.000 ευρώ, με 30.000 απίστευτα ήπια και προσεκτικά χιλιόμετρα ("όλα εθνική" όπως θα λέγανε οι γονείς μας), εγώ από τον Απρίλιο του 2010 έχω πάει 6 φορές συνεργείο - ναι, πήγα και αρχές Μαρτίου 2011.

Λυπάμαι, αλλά δεν νοιώθω ότι είναι λύση να ψάχνω εγώ ποιος πολλαπλασιαστής είναι ο καλός και ποιος όχι και να κάνω υποδείξεις στο συνεργείο με το τι διάβασα στο internet. Νοιώθω ότι το καλύτερο που έχω να κάνω είναι υπομονή και την επόμενη φορά είναι να πάω σε άλλη μάρκα. Και μέσα σε όλα αυτά, να αποζημιωθώ για την ταλαιπωρία μου, φυσικά.

rapid_fast
19-03-11, 13:54
Θανάση,
νομίζω οτι έχουμε χάσει με τον καιρό, το νόημα της αγοράς αυτοκινήτου..
Παλιά λεγαμε σαν επιχείρημα, ότι αγοράζουμε καινούριο και όχι μεταχειρισμένο,
έτσι ώστε ότι βλάβες βγούν, να καλύπτονται οικονομικά απο την εγγύηση..
Όλοι είχαμε σαν δεδομένο, ότι βλάβες θα βγούν..
Με το πέρασμα των χρόνων, φαίνεται οτι έχει ξεχαστεί πως οτιδήποτε μηχανικό, ηλεκτρικό
ή ηλεκτρονικό χαλάει.. (δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί, αλλά έτσι είναι)
Και όμως, τα πάτα χαλάνε, αργά ή γρήγορα, και ασχέτως μεταχείρησης, όλα χαλάνε..
Η κακή χρήση, το ζόρισμα, και ο βιασμός ενός οχήματος, απλά φθείρει και χαλάει εξαρτήματα σε πιό σύντομο διάστημα..
Επιπρόσθετα, για να μας παρέχουν 25 αερόσακους, edb/dbd/spss/espt/elmp/aek/paok/olumpiakos είναι λογικό ότι τα εξαρτήματα έχουν αυξηθεί με γεωμετρική πρόοδο.
Οκ, είναι δεκτό ότι με στατιστικά μοντέλα, τα ελλατωματικά εξαρτήματα έχουν μειωθεί
κατά 10-15%, και κατά συνέπεια έχει αυξηθεί ο χρόνος λειτουργίας τους (MTBF)
όμως η αυξηση των εξαρτημάτων είναι μεγαλύτερη ποσοστιαία απο αυτό..
Τα τελευταία 8 χρόνια, η αυτοκινητοβιομηχανία, έχει αναγκαστεί να προσαρμοστεί σε
4 γενικές αλλαγές, μόνο εξαιτίας των καυσαερίων.
Η ευρωπαίοι τα καταφέρνουν, οι Ιάπωνες παραιτούνται και σταματούν την παραγωγή μοντέλων αδυνατόντας να πετύχουν.
Ο χρόνος επανασχεδιασμου, απο 8 χρόνια που ήταν, έχει πέσει στα 2..
Ειναι αδύνατον να συγκρίνεις μοντέλα του 1980 με αυτά του 2010..
Σε οποιοδήποτε επίπεδο..
Το 1978 αγόραζες τηλεόραση τελεφούνκεν 21 ιντσών, την πλήρωνες 400.000 δραχμές (ο μισθός δημοσίου υπαλλήλου ήταν 4.600!!!) και την κρατούσες 20 χρόνια..
Σήμερα αγοράζεις 42 ίντσες με 300 ευρώ, και στην πενταετία το έχεις δεδομένο ότι θα χαλάσει 1 φορά και θα την πετάξεις για μια καλύτερη και μεγαλύτερη και φτηνότερη..
Το 1978 άγόραζες αυτοκίνητο με 1.200.000 δραχμές, λεφτά που είχες δουλέψει 20 χρόνια
να τα αποκτήσεις, έπρεπε να τα σκάσεις και ντούκου, αλλιώς αγόραζες κανα γιαπωνέζικο με
τα μισά χρήματα καθότι κουβαδάκι..
Σήμερα που ο μέσος μισθός έχει πάει στις 450.000 δραχμές, αγοράζεις BMW με 12.000.000
δηλάδή με λιγότερα απο 3 χρόνια εργασία..
Μπορεί κανεις να αντιληφθεί τα δεδομένα???
Είναι σε κανέναν αντιληπτή η διαφορά??
Θα έδινες ποτέ 80.000.000 για να αγοράσεις το ίδιο BMW αν ήξερες ότι θα χαλάσει στα μέτρα που χαλούσε το 1980.???
Μάλλον όχι..

Thanasis13
21-03-11, 14:36
Φίλε rapid_fast, δεν διαφωνώ σε γενικές γραμμές με την ανάλυσή σου. Τα πράγματα όντως τρέχουν πιο γρήγορα και τα κόστη είναι διαφορετικά. Ποτέ δεν πήγα όμως 20 φορές συνεργείο στα 3 χρόνια για ένα αυτοκίνητο και αδυνατώ να πιστέψω ότι αυτό είναι επειδή παλιά η τεχνολογία ήταν καλύτερη ή πιο αξιόπιστη. Το χειρότερο; Ας έκανα την παραδοχή ότι είμαι άτυχος και συμβαίνει μόνο σε εμένα. Συμβαίνει όμως στην συντριπτική πλειοψηφία. Εάν δεν μπορούν να υποστηρίξουν ένα προϊόν, συγγνώμη, αλλά δεν είμαι κανένας πορωμένος ή κολλημένος για να μείνω μαζί τους, θα επιλέξω κάτι διαφορετικό την επόμενη φορά. Αυτή είναι η δυναμή μου, η επιλογή, δεν έχω τίποτα άλλο. Και σίγουρα δεν έχω άλλη υπομονή. Λυπάμαι εάν "θίγεται" η αγαπημένη μας μάρκα, κι εγώ για αυτό πήρα BMW, γιατί ήταν αγαπημένη.

Σημειωτέον, προχθές, το Σάββατο, έβγαλα κάρτα καυσαερίων. Σε ένα μαρσαρισματάκι πέταξε πάλι ένδειξη Check Engine, πλέον έχει σβήσει. Ετοιμάζομαι για την 7η επίσκεψη από τον Οκτώβριο και πλέον ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΩ να κάνω ένα ταξίδι, μη γνωρίζοντας που θα με αφήσει. Φυσικά και όλα χαλάνε και όλα συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες, δεν έχω ούτε τις αυταπάτες ούτε το ψώνιο ούτε το τουπέ του στυλ "μα έχω BMW, είναι δυνατόν;;;". Εάν δεις με τι αυτοσαρκασμό και με τί ηρεμία μιλάω κάθε φορά με τα συνεργεία θα εκπλαγείς, θα λες "εγώ στην θέση του θα τους είχα καρυδώσει". Τι άλλο πρέπει να κάνω όμως; Εν πάσει περιπτώσει, δεν θέλω να σας κουράζω άλλο. Εδώ εγώ κάνω ψυχοθεραπεία, εκτός από το να ενημερώνομαι. Μη μου την διαταράσσετε λοιπόν προσπαθώντας εμμέσως να δικαιολογήσετε την εταιρεία. :-) Και στην τελική, εντάξει η BMW AG δεν φταίει η κακομοίρα, είναι η κακιά στιγμή, όλα χαλάνε. Για την αντιμετώπιση των εξουσιοδοτημένων ποιος φταίει; Κατά το ελληνικότερον, "πάλι οι Γερμανοί γιατί δεν μας εκπαίδευσαν καλά". Τελικά όχι, οι Γερμανοί δεν είναι φίλοι μου. Πλέον όχι.

TAZ118!
21-03-11, 14:48
Τα αυτοκινητα δεν κατασκευαζονται για να πηγαινουν μονο Εθνικη με 120χαω και 3000σαλ...
Χρειαζονται και σκισιμο περιστασιακα....Ειναι σαν το ανθρωπινο σωμα...Οποιος νομιζει οτι
με το να πηγαινει αργα και χαλαρα κανει καλο στο αυτοκινητο κανει λαθος...

Driver M
21-03-11, 15:29
Παιδιά, καλά όλα αυτά περί μισθών παλιά και σήμερα, ρύπων, όλα χαλάνε κλπ κλπ.

Αν όμως ήμασταν στη θέση των παιδιών να έχουν σκάσει 30-40 χιλιάρικα για αμάξι και να μη μπορούν να πάνε ούτε ένα ταξίδι χωρίς το άγχος μη μείνουν στο δρόμο, είμαι σίγουρος πως θα αντιδρούσαμε πολύ διαφορετικά.
Αν κι ευτυχώς δεν είχα σοβαρά προβλήματα με την 320 μου, ωστόσο κατανοώ την αγανάκτηση και το ξενέρωμα των παιδιών που τρέχουν κάθε 3 και λίγο στα συνεργεία για το ίδιο, φαινομενικά ασήμαντο αλλά επαναλαμβανόμενο και απ'ό,τι φαίνεται μη επιδιορθώσιμο, πρόβλημα των πολλαπλασιαστών.

Όλα τα υπόλοιπα είναι να΄χαμε να λέγαμε.
Προφανώς και πολλά αμάξια χαλάνε συχνά, αυτό όμως δε σημαίνει πως έτσι πρέπει να γίνεται κιόλας.
Αν καταντήσουμε να θεωρούμε φυσιολογικό να έχει πάει ο άλλος μέσα σε ένα χρόνο 6 φορές συνεργείο, τότε ζήτω που καήκαμε.

thanblan
21-03-11, 15:36
Πες τα ρε driver M.
αφ ενός μην το θεωρήσουμε και φυσιολογικό και αφετέρου να ξεκολλήσουμε από την γνωστή καραμέλα των πολλαπλασιαστών....
αφλογιστία παρουσιάζουν τα αυτοκίνητά μας και ακόμη δεν ξέρουν τί την προκαλεί.

ttjohn
21-03-11, 15:43
Φίλε rapid_fast, δεν διαφωνώ σε γενικές γραμμές με την ανάλυσή σου. Τα πράγματα όντως τρέχουν πιο γρήγορα και τα κόστη είναι διαφορετικά. Ποτέ δεν πήγα όμως 20 φορές συνεργείο στα 3 χρόνια για ένα αυτοκίνητο και αδυνατώ να πιστέψω ότι αυτό είναι επειδή παλιά η τεχνολογία ήταν καλύτερη ή πιο αξιόπιστη. Το χειρότερο; Ας έκανα την παραδοχή ότι είμαι άτυχος και συμβαίνει μόνο σε εμένα. Συμβαίνει όμως στην συντριπτική πλειοψηφία. Εάν δεν μπορούν να υποστηρίξουν ένα προϊόν, συγγνώμη, αλλά δεν είμαι κανένας πορωμένος ή κολλημένος για να μείνω μαζί τους, θα επιλέξω κάτι διαφορετικό την επόμενη φορά. Αυτή είναι η δυναμή μου, η επιλογή, δεν έχω τίποτα άλλο. Και σίγουρα δεν έχω άλλη υπομονή. Λυπάμαι εάν "θίγεται" η αγαπημένη μας μάρκα, κι εγώ για αυτό πήρα BMW, γιατί ήταν αγαπημένη.

Σημειωτέον, προχθές, το Σάββατο, έβγαλα κάρτα καυσαερίων. Σε ένα μαρσαρισματάκι πέταξε πάλι ένδειξη Check Engine, πλέον έχει σβήσει. Ετοιμάζομαι για την 7η επίσκεψη από τον Οκτώβριο και πλέον ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΩ να κάνω ένα ταξίδι, μη γνωρίζοντας που θα με αφήσει. Φυσικά και όλα χαλάνε και όλα συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες, δεν έχω ούτε τις αυταπάτες ούτε το ψώνιο ούτε το τουπέ του στυλ "μα έχω BMW, είναι δυνατόν;;;". Εάν δεις με τι αυτοσαρκασμό και με τί ηρεμία μιλάω κάθε φορά με τα συνεργεία θα εκπλαγείς, θα λες "εγώ στην θέση του θα τους είχα καρυδώσει". Τι άλλο πρέπει να κάνω όμως; Εν πάσει περιπτώσει, δεν θέλω να σας κουράζω άλλο. Εδώ εγώ κάνω ψυχοθεραπεία, εκτός από το να ενημερώνομαι. Μη μου την διαταράσσετε λοιπόν προσπαθώντας εμμέσως να δικαιολογήσετε την εταιρεία. :-) Και στην τελική, εντάξει η BMW AG δεν φταίει η κακομοίρα, είναι η κακιά στιγμή, όλα χαλάνε. Για την αντιμετώπιση των εξουσιοδοτημένων ποιος φταίει; Κατά το ελληνικότερον, "πάλι οι Γερμανοί γιατί δεν μας εκπαίδευσαν καλά". Τελικά όχι, οι Γερμανοί δεν είναι φίλοι μου. Πλέον όχι.

Ελα φιλεμου στην οικογενεια της audi να δεις και δυναμη και αξιοπιστια:yippee::cheers:
Προτου πεσεται πανωμου να με φατε αστειευομαι:D
Καλο ειναι να μην ειμαστε κολημενοι με μαρκες γιατι απλα δεν μας πληρωνουν και ουτε προκειται ποτε να γινει.Οποτε αν φταινε καλο ειναι να τους τα χωνουμε.
Ολα τα αυτοκινητα βγαζουν προβληματακια αλλα υπαρχουν τα τελευταια χρονια 2-3 μοτερ που εχουν πουληθει και πολυ ελλαδα και εχουν βγαλει παρα πολλα προβληματα.Και με την κριση/ανεργεια/μειωση μισθων δεν υπαρχει το παραμικρο περιθωριο για σχεδον ολουσμας να δινουμε 500 αρια καθε λιγο και λιγακι.Αποψημου φταιει η χωρα που ζουμε με την μαμημενη ελληνικη νοοτροπια της αντι/πειας που ενω μπορει αν ηθελε να τα περασει εγγυηση δεν το κανει γιατι λεει που θα πας να το αφησεις να ρεταρει δεν γινεται οποτε θα το φτιαξεις.Και αν δεν το φτιαξεις σε μας τα ανταλακτικα θα τα παρεις μεσω αλλουνου απο μας.Πολλοι απο σας παιδια δεν εχετε προβληματα με τα αμαξιασας οποτε δεν μπορειτε να
καταλαβετε καθε λιγο και λιγακι να δινεις 500αρια στην σημερινη εποχη.

ThaNOS E46coupe
21-03-11, 15:47
Ελα φιλεμου στην οικογενεια της audi να δεις και δυναμη και αξιοπιστια:yippee::cheers:
Προτου πεσεται πανωμου να με φατε αστειευομαι:D
Καλο ειναι να μην ειμαστε κολημενοι με μαρκες γιατι απλα δεν μας πληρωνουν και ουτε προκειται ποτε να γινει.Οποτε αν φταινε καλο ειναι να τους τα χωνουμε.
Ολα τα αυτοκινητα βγαζουν προβληματακια αλλα υπαρχουν τα τελευταια χρονια 2-3 μοτερ που εχουν πουληθει και πολυ ελλαδα και εχουν βγαλει παρα πολλα προβληματα.Και με την κριση/ανεργεια/μειωση μισθων δεν υπαρχει το παραμικρο περιθωριο για σχεδον ολουσμας να δινουμε 500 αρια καθε λιγο και λιγακι.Αποψημου φταιει η χωρα που ζουμε με την μαμημενη ελληνικη νοοτροπια της αντι/πειας που ενω μπορει αν ηθελε να τα περασει εγγυηση δεν το κανει γιατι λεει που θα πας να το αφησεις να ρεταρει δεν γινεται οποτε θα το φτιαξεις.Και αν δεν το φτιαξεις σε μας τα ανταλακτικα θα τα παρεις μεσω αλλουνου απο μας.Πολλοι απο σας παιδια δεν εχετε προβληματα με τα αμαξιασας οποτε δεν μπορειτε να
καταλαβετε καθε λιγο και λιγακι να δινεις 500αρια στην σημερινη εποχη.

σωστός ο VAGέλης!!!!!:nod:

ttjohn
21-03-11, 16:02
Και να συμπληρωσω οτι αν η ελληνικη αντι/πεια σε ολους αυτους που ταλαιπορουνται καλυπτε εστω και το ανταλακτικο που αποδεδειγμενα ειναι ελλατωματικο εκ κατασκευης οπως πολλαπλασιαστες /μπεκ και οτι αλλο χαλαει σοριδον τωρα δεν θα μιλαγαμε καν για προβληματα BMW αλλα για το ονομα BMW που δεν σε αφηνει στα κρυα του λουτρου και σεβεται το ονοματης.Ακομα θα μπορουσε η ελληνικη αντι/πεια βλεποντας οτι καποια μοντελατης βγαζουν ζημιες απο μονητης οπως η VAG ελλαδα να εκανε συνεργασια με την allianz και να εδεινε αλλα 2 χρονια επεκταση εγγυησης προαιρετικα με τιμες οπως η VAG.Αλλα μαλλον η ελληνικη αντιπ/πεια της BMW ελλαδα εχει μεινει στην νοοτροπια 10ετιας 2000 οπου Ερεε το μαυρο χρημα τα δανεια/πιστωτικες και ο κοσμος ελεγε ελα μωρε δεν βαριεσαι.
Παιδια σε οσους εχουν προβληματα επαναλαμβομενα γνωμημου να στελνετε email στην BMW γερμανιας και να παραπονειστε και για τα προβληματα αλλα και την αντιμετωπηση της BMW ελλας μπας και βγει καποια ακρη.

gballas
18-04-11, 14:44
καλά ρε παιδιά 18.000km 320i coupe με 4 καμμένα μπεκ και καμμένο πολλαπλασιαστή στον 2ο κύλινδρο?? Τι σκατα δλδ!?@?#!@ Το έχω στον Νταγγουνάκη τώρα..


Το πόσταρα και στο thread Σειρά 3 - Τεχνικά θέματα. Αν ενοχλεί εδώ το σβήνω, απλά επειδή είδα topic πολλαπλασιαστής

giannis 116
18-04-11, 19:17
καλά ρε παιδιά 18.000km 320i coupe με 4 καμμένα μπεκ και καμμένο πολλαπλασιαστή στον 2ο κύλινδρο?? Τι σκατα δλδ!?@?#!@ Το έχω στον Νταγγουνάκη τώρα..


Το πόσταρα και στο thread Σειρά 3 - Τεχνικά θέματα. Αν ενοχλεί εδώ το σβήνω, απλά επειδή είδα topic πολλαπλασιαστής

Καλα εκανες και το ποσταρες καθως τα μοτερ ειναι τα ιδια και στις δυο σειρες αρα και τα προβληματα. Να φανταστω εισαι στην εγγυηση ε; Δε ζητας να σου αλλαξουν ολους τους πολλαπλασιαστες προληπτικα, οχι τιποτ αλλο για να μη τρεχεις καθως ειναι στατιστικα σιγουρο οτι θα ακολουθησουν κι οι επομενοι!
Παλι καλα που σου εβγαλε τα μπεκ μια και καλη! Μπορεις να μας πεις και τι συμπτωματα ειχε με ολα τα μπεκ με βλαβη καθως λες;
Επαιρνε καθολου μπροστα;!

Σκεφτειτε παντως τι θα γινοταν αν παρομοια προβληματα εμφανιζονταν σε πολυκυλινδρα! (straight 6 και V8)

gballas
19-04-11, 11:01
Καλα εκανες και το ποσταρες καθως τα μοτερ ειναι τα ιδια και στις δυο σειρες αρα και τα προβληματα. Να φανταστω εισαι στην εγγυηση ε; Δε ζητας να σου αλλαξουν ολους τους πολλαπλασιαστες προληπτικα, οχι τιποτ αλλο για να μη τρεχεις καθως ειναι στατιστικα σιγουρο οτι θα ακολουθησουν κι οι επομενοι!
Παλι καλα που σου εβγαλε τα μπεκ μια και καλη! Μπορεις να μας πεις και τι συμπτωματα ειχε με ολα τα μπεκ με βλαβη καθως λες;
Επαιρνε καθολου μπροστα;!

Σκεφτειτε παντως τι θα γινοταν αν παρομοια προβληματα εμφανιζονταν σε πολυκυλινδρα! (straight 6 και V8)

Καλημέρα,

λοιπον που λες είμουν Μεσογείων σχετικά κοντα απ' το σπιτι μου και μου ανάβει κοκκινο λαμπακι σφάλμα κινητηρα επικοινωνήστε με ΒΜW.. ωχ λεω.. παω λιγο στην ακρη. σβήνω κινητήρα.. ξανανοίγω... πάλι το ίδιο.. το αμαξι έτρεμε σαν τρακτερ σαν να ήταν έτοιμο να σβήσει αλλά δεν έσβηνε και φυσικά ήταν ψόφιο σαν να είχε μείνει με 60 μουλάρια.. το γύρισα κανονικά ομώς στο γκαράζ μου και την επόμενη μέρα ήρθε γερανός κ το πηγε Νταγγουνάκη (κ τότε δλδ πηρε μπρος το αμάξι και το ανέβασα στο γερνανό, πάλι ετρεμε). Ναι στην εγγυηση είναι.. κ με παιρνουν τηλ κ μου λενε... "μετα τον διεξοδικό έλεγχο έχετε 4 καμμένα μπεκ κ εναν καμένο πολλαπλασιαστη στον 2ο κύλινδρο".

επίσης όταν το φορτωνα γερανο πατησα μια γκαζιά και άκουσα ενα μεταλικό κροτάλισμα.. λεω ωχ τι είναι αυτο παλι...?!@# κ μου είπανε μετα από τον Νταγγουνακη ότι λόγω του ότι δουλευε με 3 κυλίνδρους το αμαξι έκανε αυτο το κροτάλισμα στις υψηλές στροφές..

Επισης μου ειπαν ότι υπάρχει μικρή διαθεσιμότητα σε πολλαπλασιαστές πανελλαδικά και θα τους πάρω σημερα τηλ να δω τι έγινε τελικα... αν θα χρειαστω και αμαξι αντικατάστασης κτλ κτλ Θα τους αναφέρω και αυτο που προτήνεις για αντικατάσταση όλων των πολλαπλασιαστών..

gballas
19-04-11, 11:12
δλδ καήκαν όλα τα μπεκ και το αμάξι προχωρούσε έστω και σαν τρακτέρ?? Γίνεται αυτό το πράμα?

gballas
19-04-11, 11:44
Λοιπον παίδες μίλησα πάλι με Νταγγουνάκη και ρώτησα τον τεχνικό τα παραπάνω. Έχουμε και λέμε

1. Το μηχάνημα έδειχε ότι υπήρχε δυσλειτουργία σε κάποιο / κάποιοα μπεκ, ότι δλδ δεν "έφτυνε" σωστά το καύσιμο. Δεν ήταν κάποιο βουλωμένο και δεν ήταν καποιο καμμένο τελικά. Απλά λεει επειδή το μηχανήμα δεν μπορεί να εντοπίσει στα μπεκ ποιο ακριβώς είναι το προβληματικό (αντίθετα με τους πολλαπλασιαστές που βρίσκει τον χαλασμένο), τα αλλάζουν ΟΛΑ!

2. Τα μπεκ και οι πολλαπλασιαστές ειναι μάρκα BOSH όπως είπε και ο φίλος ποιο πάνω και ευτυχώς είναι νέοι κωδικοί όλα.. Οπότε 4 μπεκ και ενας πολλαπλασιαστής βελτιωμένα new δεν με πολυχάλασε!

3. Εαν κανει πολλαπλασιαστής εκτός εγγύησης στέλνει η ελληνική αντιπροσωπια mail "καλής θέλησης" .. κάπως ετσι, και η bmw κατά 99% στα αλλάζει τσαμπέ.. οπότε μια χαρά και από εδώ. Λόγω ότι είναι εντός εγγύησης το αμάξι ακόμα δεν αλλάζουν τους υπόλοιπους 3 πολλαπλασιαστές χωρίς να έχουν χαλάσει.

4. Περιμένουν παραλαβή πολλαπλασιαστών σήμερα το απόγευμα, οπότε παίζει να το έχω σήμερα το αμάξι. Για να δούμε.

OASIS
21-04-11, 18:26
αν κατάλαβα καλά σου αλλάζουν πολλαπλασιαστές και εκτός εγγύησης? ρωτάω γιατί και εγώ έπεσα θύμα πολλαπλασιαστή. άλλαξα τον ένα και όλα οκ. δεν πρόλαβα να κάνω 20 χιλ.πάλι ρετάρισμα πιθανόν θέλουν άλλαγμα και οι άλλοι και μόλις 54,.000 χιλ.(3.18 facelift 2003).;ΈΛΕΟΣ Θέλω πίσω το vectra μου 110.000χιλ. (c 2003 1.6) και δεν είχα ρίξει ΦΡΑΓΚΟ πέρα απο τα απαραίτητα σέρβις( και δεν ήμουν και πολύ τυπικός).ΟΧΙ τίποτα άλλο δεν μπορώ να με δουλεύουν οι φίλοι μου για την επιλογή της μάρκας.πέρα απο όλα αυτά πραγματικά μου έχει γίνει άγχος τι θα βγάλει στην συνέχεια.

xristose92
26-04-11, 00:46
Πάντως ένας μηχανικός εδώ Θεσσαλονίκη που έχει συνεργείο για bmw kai merc μου είπε ότι όταν καίγεται ένας πολλαπλασιαστής δεν αρκεί μόνο να αλλάξεις αυτόν, αλλά πρέπει να αλλαχτεί και το μπουζί αλλίως το πιθανότερο είναι να σου ξανακαεί!
Τα έχω περάσει και εγώ με τους πολλαπλασιαστές!

bimmer-corfu
26-04-11, 08:51
Πάντως ένας μηχανικός εδώ Θεσσαλονίκη που έχει συνεργείο για bmw kai merc μου είπε ότι όταν καίγεται ένας πολλαπλασιαστής δεν αρκεί μόνο να αλλάξεις αυτόν, αλλά πρέπει να αλλαχτεί και το μπουζί αλλίως το πιθανότερο είναι να σου ξανακαεί!
Τα έχω περάσει και εγώ με τους πολλαπλασιαστές!

σωστό αυτό, ισχύει

Ιωάννης
30-04-11, 09:54
Tα προβλήματα με τους πολλαπλασιαστές δεν έχουν τέλος.
Ο πρώτος τελείωσε κάπου προς Κοζάνη κατά τα Χριστούγεννα, το αυτοκίνητο μεταφέρθηκε στον Αλτίνη και αλλάχθηκε. Στη συνέχεια τελείωσε και ο δεύτερος πρίν από μερικές ημέρες. Αλλαγή στον Αδαμίδη Θεσσαλονίκη. Σήμερα πάλι κίτρινο λαμπάκι του κινητήρα. Το service κλειστο λόγω Σαββάτου. Η ταλαιπωρία συνεχίζεται. Υπομονή !!!

giannis 116
30-04-11, 21:02
Tα προβλήματα με τους πολλαπλασιαστές δεν έχουν τέλος.
Ο πρώτος τελείωσε κάπου προς Κοζάνη κατά τα Χριστούγεννα, το αυτοκίνητο μεταφέρθηκε στον Αλτίνη και αλλάχθηκε. Στη συνέχεια τελείωσε και ο δεύτερος πρίν από μερικές ημέρες. Αλλαγή στον Αδαμίδη Θεσσαλονίκη. Σήμερα πάλι κίτρινο λαμπάκι του κινητήρα. Το service κλειστο λόγω Σαββάτου. Η ταλαιπωρία συνεχίζεται. Υπομονή !!!

Υπομονη...Τιποτα αλλο. Εκτος κι αν αποφασισεις να το δωσεις να υσηχασεις, πραγμα που δε λεω να το αποφασισω εγω οσο κι αν μ εχει ταλαιπωρησει και με ταλαιπωρει...

Ιωάννης
11-05-11, 09:40
Την προηγούμενη εβδομάδα αλάχθηκε ο τρίτος πολλαπλασιαστής (εντός εγγύησης). Μετά από κάποια διαδικασία αλλάχθηκε και ο τέταρτος.
Ερώτημα:
Είναι δυνατό να έχει αλλαχθεί κάποιος από τους πολλαπλασιαστές σε άλλο εξουσιοδοτημένο service (σε άλλη πόλη) και το service της εδώ αντιπροσωπίας να μή το βλέπει;

giannis 116
11-05-11, 11:31
Την προηγούμενη εβδομάδα αλάχθηκε ο τρίτος πολλαπλασιαστής (εντός εγγύησης). Μετά από κάποια διαδικασία αλλάχθηκε και ο τέταρτος.
Ερώτημα:
Είναι δυνατό να έχει αλλαχθεί κάποιος από τους πολλαπλασιαστές σε άλλο εξουσιοδοτημένο service (σε άλλη πόλη) και το service της εδώ αντιπροσωπίας να μή το βλέπει;

Αυτο που λες ακουγεται καπως περιεργο.Συνηθως στα εξουσιοδοτημενα οτι εργασια γινεται και οτι εξαρτημα αλλαζεται, γραφεται στην αποδειξη η τιμολογιο που παιρνει ο πελατης και ταυτοχρονα ενημερωνεται και το ιστορικο του αυτοκινητου. Ισως καποιο λαθος ή καποια παραλειψη του προηγουμενου συνεργειου να φταιει.
Σε μενα που μεχρι και το 2007-08 το πηγαινα σε εξουσιοδοτημενα εβλεπαν τι εργασιες ειχαν γινει στο αυτοκινητο 3-4 χρονια πριν και στη Γερμανια κιολας!

mcecl1
12-07-11, 20:03
116i 50000 km, πρώτο χέρι το προσέχω παρά πολυ: 2 πολλαπλασιαστες (ο ένας ΚΑΙ εμένα 3ου κυλινδρου), αλλαγή όλων των μπουζι, αλλαγή ενός μπεκ ανάβουν λαμπάκια κολωνας τιμονιου, πλημμύρισε μια φορά όλο πίσω επειδή λέει έλειπε μια τσιμουχα σήμερα αισθητήρα ΝΟχ......είμαι αρκετά καλός να μπω στο club η χρειάζομαι και άλλες ζημιες???? απλά φοβάμαι οτι θα την πατησω και όταν βγει ο άσος 1,6lt 170 hPθα την πατησω να τον αγοράσω.....

mcecl1
12-07-11, 20:05
Συγγνώμη ξέχασα και τα 4 μπέκ έχουν αλλαχτει

antonis7_10
12-07-11, 21:11
και εγώ πρίν δύο μήνες άλλαξα όλους τους πολλαπλασσιαστές και όλα τα μπεκ με καινούργια-παραγωγής Β' εξαμηνου του 11.
έπεμενα να αλλαξω και τα μπουζι αλλα στο Σπανό μου είπανε ότι δεν χρειάζεται (έχω κάνει 40 000 χλμ).Είναι αλήθεια αυτό???

Μέτα την αλλαγή το αμαξι ήρθε πάλι στα φυσιολογικά του επίπεδα. Παρόλα αυτά τα πιράκια στις ανηφόρες στις 2500 στροφές δεν έχουν σταματίσει (και καινουργιο έτσι έκανε).

mcecl1
12-07-11, 21:41
και εγώ πρίν δύο μήνες άλλαξα όλους τους πολλαπλασσιαστές και όλα τα μπεκ με καινούργια-παραγωγής Β' εξαμηνου του 11.
έπεμενα να αλλαξω και τα μπουζι αλλα στο Σπανό μου είπανε ότι δεν χρειάζεται (έχω κάνει 40 000 χλμ).Είναι αλήθεια αυτό???

Μέτα την αλλαγή το αμαξι ήρθε πάλι στα φυσιολογικά του επίπεδα. Παρόλα αυτά τα πιράκια στις ανηφόρες στις 2500 στροφές δεν έχουν σταματίσει (και καινουργιο έτσι έκανε).

Αντώνη εμένα αν και εκτός εγγύησης μου τα κάλυψε η BMW. Ο αντιπρόσωπος την 2η φορά επέμενε να αλλαχτουν όλα τα μπέκ ( δεν γνώριζε οτι πρόκειται για ήδη αλλαγμενα) αλλά η μαμά BMW αρνήθηκε λέγω δεν χρειάζεται ( αφού τους έδωσαν του κωδικούς τους) τώρα για τα μπουζι που λες γνωρίζω οτι πανε πακέτο με πολλααπλασιαστες.καλό θα ήταν να τα αλλάξεις.μου κάνει εντύπωση οτι δεν στα άλλαξαν

TAZ118!
29-10-11, 21:00
Χθες μπηκα και εγω στο κλαμπ των ''πολλαπλασιαστων''...Το περιμενα,βεβαια,καποια στιγμη...
Ξεκινησα απο το σπιτι το απογευμα μετα το 1ο φαναρι,οπου δουλεψε το Start/Stop, ξεκινησε το τρεμουλο και εμφανιστηκε η ενδειξη με τον μισο κινητηρα....
Γυρισα σπιτι και σημερα το πρωι καλεσα την BMW Mobile Care...
Ο τεχνικος διεγνωσε βλαβη στον πολλαπλασιαστη του 3 κυλινδρου,τον αντικατεστησε και πληρωσα μονο 54,16 ευρω...Απο Δευτερα παω να αλλαξω και τους υπολοιπους...

bimmer-corfu
30-10-11, 09:02
ναι άλλαξε και τους άλλους για να είσαι σίγουρος...

BillyK_LA
16-12-11, 14:20
Χθες μπηκα και εγω στο κλαμπ των ''πολλαπλασιαστων''...Το περιμενα,βεβαια,καποια στιγμη...
Ξεκινησα απο το σπιτι το απογευμα μετα το 1ο φαναρι,οπου δουλεψε το Start/Stop, ξεκινησε το τρεμουλο και εμφανιστηκε η ενδειξη με τον μισο κινητηρα....
Γυρισα σπιτι και σημερα το πρωι καλεσα την BMW Mobile Care...
Ο τεχνικος διεγνωσε βλαβη στον πολλαπλασιαστη του 3 κυλινδρου,τον αντικατεστησε και πληρωσα μονο 54,16 ευρω...Απο Δευτερα παω να αλλαξω και τους υπολοιπους...

Φίλε TAZ με το ίδιο αυτοκίνητο μπήκα και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα στο κλαμπ. Είχε αρχίσει και ξαναέκανε κοψίματα έως τις 2000 σαλ που τα έκανε και στην αρχή (είχα κάνει αναβάθμιση λογισμικού) και ξαφνικά άναψε λαμπάκι κινητήρα, μπιπ μπιπ και τέλος. Μου είπαν στην αντιπροσωπεία να αλλάξω και τους 4 με συνολικό κόστος 250 ευρώ. Το θέμα είναι:
1. Το αυτοκίνητο είναι εκτός εγγύησης εδώ και 6 μήνες. Αξίζει να το ψάξουμε για να καλυφθούν από την BMW Hellas ή τζάμπα κόπος;
2. Θα βρούμε λύση ή θα τρέχουμε και για μπεκ και θα πληρώνουμε 1000άρικα;;;;

bimmerm
16-12-11, 18:35
1. Το αυτοκίνητο είναι εκτός εγγύησης εδώ και 6 μήνες. Αξίζει να το ψάξουμε για να καλυφθούν από την BMW Hellas ή τζάμπα κόπος;
2. Θα βρούμε λύση ή θα τρέχουμε και για μπεκ και θα πληρώνουμε 1000άρικα;;;;

επειδη και εγω ειχα αυτην την απορια αν ποτε μου συμβει,ο φιλος ντιμ μου ειπε οτι μεσα στην εγγυηση στους αλλαζουν δωρεαν.εκτος εγγυησης το ζητας και το συζητας μαζι τους,ειναι στο χερι τους αν θελουν γιατι υπαρχει προηγουμενο θεμα γιαυτους.
μετεφερα αυτην την αποψη σε ενα φιλο και μου επιβεβαιωσε την αποψη του φιλου ντιμ.μαλιστα φετος βγηκε και σχετικη εγκυκλιος που αναφερει οτι για αυτοκινητα που εχουν μεχρι 100.000 χιλ. η' ειναι 5 ετων υπαρχει γκουντ γουιλ απο την αντιπροσωπεια να στειλει στην μαμα μπεμβε αιτηση για δωρεαν αντικατασταση τους ,αλλα ειναι στο χερι της μαμας να την εγκρινει.
με λιγα λογια αναφερεις οτι γνωριζεις για την εγκυκλιο,αιτεισαι και περιμενεις.παντως καλο ειναι να αλλαζεις και τα μπουζι αποτι ακουσα μαζι με τους πολ/στες(δουλευουν καλυτερα ετσι μαλλον) αν εχεις πανω απο 25000χιλ.βεβαια τα μπουζι δεν ειναι μεσα στην εγγυηση,τα πληρωνεις αλλα οι ειδικοι λενε κανει καλο να τα αλλαξεις κιαυτα μαζι.

Dimitris ///M
16-12-11, 19:38
Όσο να ναι στις 25.000χλμ καλό είναι να αλλάζονται τα μπουζί.......

Στις 10.000χλμ τα άλλαξα εγώ, 20Ε μου στοίχισαν (4άδα Champion), άσε που το αμάξι πήρε τα πάνω του!

giannis 116
16-12-11, 19:40
Όσο να ναι στις 25.000χλμ καλό είναι να αλλάζονται τα μπουζί.......

Στις 10.000χλμ τα άλλαξα εγώ, 20Ε μου στοίχισαν (4άδα Champion), άσε που το αμάξι πήρε τα πάνω του!

Πολυ λιγα χιλιομετρα... Εβαλες champion σε τι μοτερ?.. Ειναι εγκεκριμενα για το μοτερ σου?..
Εγω με γνησια BMW (της NGK), τα αλλαξα στις 50.000χμ ενω η εταιρια λεει στις 60.000 και τα μπυζι ηταν απλα αψογα, σαν αδουλευτα.

Dimitris ///M
16-12-11, 22:57
Σε Μ40Β18...

Τα συγκεκριμένα που έβαλα τα αναφέρει στο Autodata όπου κοιτάω τι είναι εγκεκριμένο απο την μαμά BMW για τον κινητήρα μου....
Βασικά να σου πω την αλήθεια δοκιμαστικά τα έβαλα γιατί είχα NGK και μου είπε ενα πουλάκι δοκίμασε τα Champion θα δείς διαφορά.... Τελικά είδα όντως διαφορά (ελάχιστη, όσο μπορείς να πάρεις απο μπουζί δηλαδή) και έτσι άφησα τα NGK για καβάτζα....

Υ.γ. κωδικό μπουζί μη με ρωτήσεις τώρα γιατί δεν θυμάμαι....

BillyK_LA
17-12-11, 09:02
με λιγα λογια αναφερεις οτι γνωριζεις για την εγκυκλιο,αιτεισαι και περιμενεις.παντως καλο ειναι να αλλαζεις και τα μπουζι αποτι ακουσα μαζι με τους πολ/στες(δουλευουν καλυτερα ετσι μαλλον) αν εχεις πανω απο 25000χιλ.βεβαια τα μπουζι δεν ειναι μεσα στην εγγυηση,τα πληρωνεις αλλα οι ειδικοι λενε κανει καλο να τα αλλαξεις κιαυτα μαζι.

Όταν λες «περιμένεις» εννοείς τους πληρώνεις και μετά σε ειδοποιούν αν έγινε τίποτα ή δεν τους πληρώνεις και αφήνεις το αμάξι να κάθεται στην αντιπροσωπεία;;;

bimmerm
17-12-11, 10:44
Όταν λες «περιμένεις» εννοείς τους πληρώνεις και μετά σε ειδοποιούν αν έγινε τίποτα ή δεν τους πληρώνεις και αφήνεις το αμάξι να κάθεται στην αντιπροσωπεία;;;


εχω ηδη απαντησει...
υπαρχει γκουντ γουιλ απο την αντιπροσωπεια να στειλει στην μαμα μπεμβε αιτηση για δωρεαν αντικατασταση τους ,αλλα ειναι στο χερι της μαμας να την εγκρινει.
προφανως ολα αυτα τα κανεις αμεσως μετα την διαγνωση. αν και δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο σερβις,αποτι ξερω σε ενημερωνουν για την βλαβη και μετα αρχιζει το παραμυθι.

BillyK_LA
21-12-11, 19:34
update: τελικά κατέληξαν στην αντιπροσωπεία ότι φταίει αισθητήρας στροφάλου και ο αισθητήρας μίγματος. Την Παρασκευή οι δοκιμές με καινούρια τα εν λόγω μέρη...

rapid_fast
22-12-11, 08:02
update: τελικά κατέληξαν στην αντιπροσωπεία ότι φταίει αισθητήρας στροφάλου και ο αισθητήρας μίγματος. Την Παρασκευή οι δοκιμές με καινούρια τα εν λόγω μέρη...

Σου άναψαν όλα τα λαμπάκια στο ταμπλώ, να σβήσουν όλες οι ενδείξεις, να χάσεις ώρα
θερμοκρασίες, ημερήσια χιλιόμετρα και καταναλώσεις απο τη μνήμη??
Αν όχι, μάλλον δεν είναι αισθητήρας στροφάλου...

Liacoste
28-12-11, 13:12
Μετά από 47000 km χαλαρής ώς επί το πλείστον οδήγησης σε Εθνική και Αττική Οδό με 116 2009, ρετάρισμα μοτέρ στις 1500 με 2500 rpm και η γνωστή σε πολλούς κίτρινη ένδειξη στο καντράν. Σβήνω, βγάζω κλειδί (το είχα κάνει και πρίν 1,5 χρόνο που μου είχε παρουσιάσει παρόμοιο πρόβλημα κα απο τότε δεν με είχε ξανα ενοχλήσει) αλλά τα συμπτώματα καμμένου πολλαπλασιαστή επέμειναν. Η εγγύηση έχει λήξει εδώ και 7 μήνες. Στην διάγνωση φάνηκε οτι κάηκε ο πολλαπλασιαστής του πρώτου κυλίνδρου. τα παιδιά στο συνεργείο αλλαξαν και τους υπόλοιπους δωρεάν με νέους κωδικούς αφού η BMW έχει δώσει οδηγία για αλλαγή πολλαπλασιαστών ακόμα και μετά το πέρας της εγγύησης (να λέμε και τα καλά). Αλλαγή και των τεσσάρων μπουζί με 38 ΕΥΡΩ προληπτικά αφού ούτως ή αλλώς θα τα άλλαζα σύντομα. Το αμάξι πάει μια χαρά μέχρι στιγμής.

michael118i
22-01-12, 15:56
γεια χαρα σε ολους,αν κ περασε πολυ καιρος απο το τελευταιο ποστ μολις αλλαξα 4 πολλαπασαιαστες στο 118 τελη του 2007 με τους 143ιππους.εκτοσ εγγυησης πηγα σε εκσουσιοδοτημενο συνεργεια για αλλαγη μπουζι κ λαδια.τους ειπα οτι εχει κανει ρςταρισματα ε χαμηλεσ στροφες.μολισ ειδαν οτι φοραει τους μαυρουσ πολλαπλασσιατες μου ειπαν να μου τους αλλακσουν με 50 ευρω τον εναν απο 56.μξου εβαλαν κατι γκριζους τησ bosch κ μου ειπαν οτι με αυτουσ δεν θα ξαναεχω προβλημα.οντωσ εχει καλυτερη λειτουργια κ αποκριση στο γκαζι τωρα.ποια ειναι η γνωμη σας λετε οτι μπορει να ξαναεχει προβλημα αυτοι οι πολλαπασιαστες ειναι οτι καλυτερο πραγματι?

christosroma
01-02-12, 21:03
Κι εγώ 118 δίπορτο του 2007,143 άλογα με 33.000χλμ..κλασικά ρετάρισμα, λαμπάκι μοτερ κτλ..
Στον Σπανό μου αντικατεστησαν και τους 4 πολλαπλασιαστες με τους καινουριους, και τα 4 μπεκ ψεκασμου και επαναπρογραμματισμο του εγκεφάλου ΟΛΑ ΔΩΡΕΑΝ κατόπιν οδηγιας της BMW..αυριο το παιρνω και θα γραψω εντυπωσεις.

padoflinos
17-07-12, 15:11
Καλησπέρα παιδιά,

Από τότε που άνοιξα αυτό το topic το αμάξι μου έχει αλλάξει όλους τους πολλαπλασιαστές 3 φορες δηλαδη 12 πολλαπλασιαστες.Πως σας φαίνεται?Στον Σπανό μου τους αλλάζουν πλέον τσάμπα εκτός εγγυησης έπειτα απο οδηγια της Βmw.Ένα έχω να πω.Ποιότητα Βmw....
και να ήταν μόνο αυτα...μετα απο 4 μηνες που ελειξε η εγγυηση μου εβγαλε 1200 ευρω ανταλλακτικα..3-4 αισθητηρες και φυσικα μετα απο φασαρια που τους εκανα κι επειδη είχα και ένα δοντι στην bmw hellas πληρωσα μονο τα εργατικα 250 ευρω...πληροφοριακα αλλαγη τακακια μπροστα+αισθητήρα φρενων+φιλτρο βενζινης 430 στον σπανο...και μας πιανουν τον κωλο και το αμαξι μου χει σπασει τα νευρα!!!σορρυ για τα offtopic σχολια αλλα έχω αγανακτησει..

giannis 116
17-07-12, 18:08
Καλησπέρα παιδιά,

Από τότε που άνοιξα αυτό το topic το αμάξι μου έχει αλλάξει όλους τους πολλαπλασιαστές 3 φορες δηλαδη 12 πολλαπλασιαστες.Πως σας φαίνεται?Στον Σπανό μου τους αλλάζουν πλέον τσάμπα εκτός εγγυησης έπειτα απο οδηγια της Βmw.Ένα έχω να πω.Ποιότητα Βmw....και να ήταν μόνο αυτα...μετα απο 4 μηνες που ελειξε η εγγυηση μου εβγαλε 1200 ευρω ανταλλακτικα..3-4 αισθητηρες και φυσικα μετα απο φασαρια που τους εκανα κι επειδη είχα και ένα δοντι στην bmw hellas πληρωσα μονο τα εργατικα 250 ευρω...

Ποιότητα, Ελλαδαρα... Για ολα μεσον...




πληροφοριακα αλλαγη τακακια μπροστα+αισθητήρα φρενων+φιλτρο βενζινης 430 στον σπανο...και μας πιανουν τον κωλο και το αμαξι μου χει σπασει τα νευρα!!!σορρυ για τα offtopic σχολια αλλα έχω αγανακτησει..

Κι εσυ εφ οσον εισαι εκτος εγγυησης γιατι πας σε επισημο εξουσιοδοτημενο για τετοια 'αναλωσιμα' ουσιαστικα και ενω ξερεις οτι εκει γδερνουν?.. Ειδικα το φιλτρο βενζινης δεν ειναι και φτηνο καθως ειναι μαζι με ρυθμιστη πιεσης καυσιμου και δεν αλλαζεται κανονικα, δηλαδη δεν ειναι στα πλαισια καποιας προγραμματισμενης συντηρησης αλλα αλλαζεται προληπτικα κι αυτο κατοπιν εντολης του πελατη. Ποσα χλμ εχεις και το αλλαξες αυτο?..

bimmerm
17-07-12, 23:11
σε ολες τις μαρκες φιλε υπαρχουν ιδια η' διαφορετικα προβληματα.ακριβες η' φτηνες αυτοκινητοβιομηχανιες ολες βγαζουν προβληματα.μπες στα φορουμ και αλλων βιομηχανιων και δες.αυτο οφειλεται σε πολλους παραγοντες.ενας απο αυτους ειναι οτι δεν γινονται πλεον μακροχρονιες δοκιμες με αποτελεσμα αυτο να περναει στον καταναλωτη που γινεται δοκιμαστης που πληρωνει και τις ζημιες του καινουριου του αμαξιου.
αυτο ομως που διαφερει αναμεσα στις εταιρειες αυτοκινητων ειναι η πολιτικη επιδιορθωσης ορισμενων βλαβων σε νεα αυτοκινητα,εντος και εκτος εγγυησης.και εκει η μαμα-ελας εταιρεια δεν τα παει και πολυ καλα.

padoflinos
18-07-12, 12:17
Ποιότητα, Ελλαδαρα... Για ολα μεσον...




πληροφοριακα αλλαγη τακακια μπροστα+αισθητήρα φρενων+φιλτρο βενζινης 430 στον σπανο...και μας πιανουν τον κωλο και το αμαξι μου χει σπασει τα νευρα!!!σορρυ για τα offtopic σχολια αλλα έχω αγανακτησει..

Κι εσυ εφ οσον εισαι εκτος εγγυησης γιατι πας σε επισημο εξουσιοδοτημενο για τετοια 'αναλωσιμα' ουσιαστικα και ενω ξερεις οτι εκει γδερνουν?.. Ειδικα το φιλτρο βενζινης δεν ειναι και φτηνο καθως ειναι μαζι με ρυθμιστη πιεσης καυσιμου και δεν αλλαζεται κανονικα, δηλαδη δεν ειναι στα πλαισια καποιας προγραμματισμενης συντηρησης αλλα αλλαζεται προληπτικα κι αυτο κατοπιν εντολης του πελατη. Ποσα χλμ εχεις και το αλλαξες αυτο?..



έκανε 150 + φπα εργασια 50 + φπα μονο για το φιλτρο βενζινης το αλλαξα πρωτη φορά τώρα στα 75000 χλμ

giannis 116
19-07-12, 13:08
Νομιζω νωρις το αλλαξες, παρα την ομολογουμενως κακη ποιοτητα στις Ελληνικες βενζινες, θεωρω οτι στα 100.000χμ θα ηταν πιο ρεαλιστικο να αλλαζε το φιλτρο, εκτος κι αν ειχες καποιες ενδειξεις οτι αυτο δεν ηταν σε καλη κατασταση οποτε παω πασο.

kostastnt
27-07-12, 02:08
Ποιά είναι μια νορμάλ τιμή για γνήσιο φίλτρο βενζίνης και εργατικά ΟΧΙ σε αντιπροσωπεία?

Stradale
27-07-12, 11:26
Ποιά είναι μια νορμάλ τιμή για γνήσιο φίλτρο βενζίνης και εργατικά ΟΧΙ σε αντιπροσωπεία?

55 ευρώ το πήρα απο την αντιπροσωπεία για τον s54,και εργατικά που πήρε κανα 20 ευρώ.Είναι οτι πιο εύκολο μπορεί να κάνει κάποιος στο αμάξι.

mpjim
27-07-12, 15:36
Αντε μωλις εμεινα και εγω απο πολλαπλασιαστη.............σπαστικο πραγμα.........κατσε να το φτιαξω και θα σας πω κοστος

giannis 116
27-07-12, 18:12
55 ευρώ το πήρα απο την αντιπροσωπεία για τον s54,και εργατικά που πήρε κανα 20 ευρώ.Είναι οτι πιο εύκολο μπορεί να κάνει κάποιος στο αμάξι.

Οχι ακριβως κι οχι για ολα τα μοτερ... Επειδη ειχε τυχει οταν αλλαξα εγω το δικο μου εκανε σερβις σ ενα Μ3 Ε46 μου εδειξε το φιλτρο αυτο. Σ αυτα τα μοτερ ευτυχως αλλαζεται και ειναι ευκολο να αλλαχτει και γι αυτο ειναι πιο φτηνο, ενα βαρελακι ειδα οτι ηταν με καποιο υλικο φιλτραρισματος μεσα, λογικα ενεργο ανθρακα. Στο δικο μου, σειρα 1 με Ν45 μοτερ το φιλτρο ειναι εντελως διαφορετικο, ειναι μαζι με το ρυθμιστη πιεσης καυσιμου και ειναι ολο εμβαπτισμενο μεσα στο ρεζερβουαρ. Οποτε κοστιζει ακριβα σαν ανταλλακτικο, επειδη παει πακετο με το ρυθμιστη αλλα και σαν εργασια καθως εχει λιγο ξηλωμα και ξαναδεσιμο μετα, ενω σε S54 μοτερ νομιζω οτι ειναι στη γραμμη καυσιμου μετα το ρεζερβουαρ και πριν το μοτερ. Οποτε σ ενα μοτερ θηριο το φιλτρο κοστιζει συνολικα πιο φτηνα απο το φιλτρο στο ασθενικο μοτερακι ενος 1600αριου ασσου η τριαρας!

kostastnt
27-07-12, 18:53
Άρα πάμε στα 100+ για φίλτρο.. Τι τους πείραζε ένα απλό των 10€ που έχουν όλα τα αμάξια και το αλλάζεις και μόνος τσάκ μπαμ όποτε γουστάρεις..

nikosdov116i
28-07-12, 08:28
Μερικές φορές τα κάνουν τα πράγματα πολύπλοκα μόνο και μόνο για να εντυπωσιάζουν.Εκτός αυτού έχουν και ένα κατάλογο ανταλλακτικών σε σχέση με τιμή για να δούνε και τι τους προσφέρει το κάθε μοντέλο.

Athanasia
14-08-12, 12:45
Γεια σε όλους από μένα!
Έχω την 116i έχω αλλάξει 2 πολλαπλασιαστές σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο και τώρα άναψε η ένδειξη για τον τρίτο.στα 35.000 χιλιόμετρα. Είμαι στη Θεσσαλονίκη τώρα. Έχει κάποιος να προτείνει κάτι για το τι είναι καλύτερο να κάνω; που είναι καλύτερα να πάω;
Μπορεί να στείλει πμ. Ευχαριστώ.

Geo_3D
14-08-12, 17:40
Για οσους δεν το ξερουν ή δεν το εχουν μαθει ακομα......ειναι αγραφος νομος!
Οταν σκαει ενας πολ/στης,τους αλλαζουμε ολους γιατι θα βαρεσουν και οι αλλοι στο κοντινο ή μακρινο μελλον

sak1100
14-08-12, 18:32
Γεια σε όλους από μένα!
Έχω την 116i έχω αλλάξει 2 πολλαπλασιαστές σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο και τώρα άναψε η ένδειξη για τον τρίτο.στα 35.000 χιλιόμετρα. Είμαι στη Θεσσαλονίκη τώρα. Έχει κάποιος να προτείνει κάτι για το τι είναι καλύτερο να κάνω; που είναι καλύτερα να πάω;
Μπορεί να στείλει πμ. Ευχαριστώ.

Καλησπέρα η BMW εχει κανει ανάκληση στους πολλαπλασιαστές και τους αλλάζει δωρεάν, πάρε ενα τηλέφωνο στον Τρικαλιώτη ή στον Αδαμίδη και ρώτα.Εγώ τους άλλαξα τσάμπα χωρίς να μου χει βγάλει βλάβη.Αν πάρεις τηλ καλό είναι να χεις και την άδεια μπροστά σου για να τους δώσεις το αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου

bimmerm
14-08-12, 22:00
γνωριζω οτι υπαρχει οδηγια-οχι ανακληση ομως.που λεει οτι σε περιπτωση που χαλασουν εντος η' εκτος εγγυησης αλλαζονται δωρεαν.αυτο νομιζω ισχυει.εσυ τους αλλαξες προληπτικα χωρις να χαλασουν η' να νιωσεις καποιες ενοχλησεις?το ζητησες εσυ η' στο προτειναν αυτοι σε καποιο σερβις?

Geo_3D
15-08-12, 12:32
Η ανακληση ισχυει για συγκεκριμενο κωδικο πολλαπλασιαστων και οχι για ολα τα οχηματα

bimmerm
15-08-12, 22:27
μιλας για το πρωτο μοντελο, πριν φειςλιφτ?

kpapus
29-08-12, 14:05
Καλησπέρα παιδιά,
σήμερα το πρωί έντονο τρέμουλο και κίτρινη ένδειξη κινητήρα. Το πήγα στον Σπανό και θα μου αλλάξουν τους 4 πολλαπλασιαστές (δωρεάν, μου το είπαν μόνοι τους) και τα μπουζί (προληπτικά, 45€) και θα κάνουν και update στο πρόγραμμα. Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα γιατί μόλις το είδα το πρωί έπαθα ένα μικρό εγκεφαλικό. Το αμάξι είναι 116i/122hp, 3.5 ετών με μόλις 20.000χλμ. προσεχτικής οδήγησης.

advanced
20-11-12, 03:06
Με πήραν τηλέφωνο απο εξουσιοδοτημένο για να αλλάξω πολλ/στες αποκαλώντας το "ανάκληση". τους είπα έχω ήδη αλλάξει 1 φορά και μου είπαν να ξαναπάω γιατί είναι επίσημη ανάκληση απο bmw. αφορά το 116i E87. ίσως σας είναι χρήσιμη η πληροφορία.

bimmerm
20-11-12, 11:11
ειναι γνωστο φιλε αν διαβασες τα προηγουμενα ποστ οτι υπαρχει σχετικη οδηγια ανακλησης.σευχαριστουμε παντως για την υπενθυμιση .φανταζομαι οτι θα γνωριζεις οτι πρεπει να αλλαξεις και τα μπουζι μαλλον με δικια σου επιβαρυνση.ειναι καλο να το κανεις μαζι με την αλλαγη των πλ/στων.και ησυχαζεις μετα απο αυτο το θεμα.

xristaras
20-11-12, 11:18
τελικά τα μοτερ αυτά έχουνε τα θεματακια τπυς, εγω πάντως στο δικό μου Ν46Β20 (Ε90) φτου φτου δεν έχει βγάλει τιποτα και από οσο ξερω είναι από τα πιο αξιοπιστα:smokin:

giannis 116
20-11-12, 15:33
Με πήραν τηλέφωνο απο εξουσιοδοτημένο για να αλλάξω πολλ/στες αποκαλώντας το "ανάκληση". τους είπα έχω ήδη αλλάξει 1 φορά και μου είπαν να ξαναπάω γιατί είναι επίσημη ανάκληση απο bmw. αφορά το 116i E87. ίσως σας είναι χρήσιμη η πληροφορία.

Γιατι, την προηγουμενη φορα τι ηταν, ανεπισημη?! Για ποια Ε87 ειναι? Φανταζομαι, με τον κινητηρα αμεσου ψεκασμου με τα 122 αλογα?..

advanced
03-02-13, 16:15
Γιατι, την προηγουμενη φορα τι ηταν, ανεπισημη?! Για ποια Ε87 ειναι? Φανταζομαι, με τον κινητηρα αμεσου ψεκασμου με τα 122 αλογα?..

ναι μου είχαν πει τότε που μου είπαν για την ανάκληση, ότι η προηγούμενη ήταν "οδηγία". και μου είπαν δεν ήταν επίσημη ανάκληση. Αυτή τη φορά μου είπαν ότι είναι ανάκληση με νέους πολ/στες (που φυσικά δεν πιστεύω τπτ απο αυτά). τρέχα γύρευε...

kmilioris
12-02-13, 08:01
Και εγώ που πήγα για service μου τους άλλαξαν λόγο ανάκλησης

padoflinos
02-12-13, 18:43
Καλησπέρα παιδιά,

Από τότε που άνοιξα αυτό το topic το αμάξι μου έχει αλλάξει όλους τους πολλαπλασιαστές 3 φορες δηλαδη 12 πολλαπλασιαστες.Πως σας φαίνεται?Στον Σπανό μου τους αλλάζουν πλέον τσάμπα εκτός εγγυησης έπειτα απο οδηγια της Βmw.Ένα έχω να πω.Ποιότητα Βmw....
και να ήταν μόνο αυτα...μετα απο 4 μηνες που ελειξε η εγγυηση μου εβγαλε 1200 ευρω ανταλλακτικα..3-4 αισθητηρες και φυσικα μετα απο φασαρια που τους εκανα κι επειδη είχα και ένα δοντι στην bmw hellas πληρωσα μονο τα εργατικα 250 ευρω...πληροφοριακα αλλαγη τακακια μπροστα+αισθητήρα φρενων+φιλτρο βενζινης 430 στον σπανο...και μας πιανουν τον κωλο και το αμαξι μου χει σπασει τα νευρα!!!σορρυ για τα offtopic σχολια αλλα έχω αγανακτησει..


Καλησπέρα σε όλους,

Το αμάξι μου έβγαλε μπεκ στα 93000 χλμ. Από ό,τι διαβάζω στο Ίντερνετ μπεκ ,πολλαπλασιαστες,μπουζί έιναι τα προβλήματα αυτού του αμαξιού.Και η πλάκα είναι ότι και σε μέγαλύτερη σειρά στα καινούργια BMW (3,3+) εμφανίζονται παρ΄ομοια προβλήματα...την επ΄ομενη φορά εγώ ιαπωνικό!!!

PetrosD
02-12-13, 19:35
Πρόσεχε γιατί και εμένα μου είχε πει κάποιος επισκευαστής BMW ότι ο knock sensor είναι στα τελευταία του, τον έγραψα εκεί που δεν πιάνει μελάνι, πήγα αλλού, μου είπαν ότι δεν έχει πρόβλημα και σήμερα 2 χρόνια μετά είναι ακόμα καλά.

koukesiotis
04-09-19, 14:14
Για να μην φτιαξω αλλο τοπικ γραφω εδω.

Καλησπερα παρεα. Στο N42 μου οταν χαλαγανε οι πολλαπλασιαστες αλλαζα παντα εναν εναν(εχω παντα εναν στο πορτ παγκαζ και ετσι δεν εχω μεινει ποτε στο δρομο). Τωρα ομως μου εσπασε τα νευρα γιατι χαλασανε 2 σε 1 μηνα και λεω να αλλαξω και τους 4 για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Βρηκα ψαχνοντας αυτους https://www.driftshop.com/hp-ignition-uprated-coilpack-bmw-s54-n42-n43-n46-n52-n53-n54-n62-n73-thp.html

Τους εχει χρησιμοποιησει κανεις? Σκεφτομαι να τους παρω μηπως και αντεχουν περισσοτερο απο τους στανταρ bosch beru κτλ. Να το τολμησω? Ξερει κανεις αν υπαρχουν στην ελλαδα?

Ευχαριστω πολυ