PDA

Επιστροφή στο Forum : Kλειδώθηκα έξω


bimmer-corfu
17-03-09, 20:01
Παιδιά καλησπέρα,
λέω τι μου συνέβη σήμερα ώστε αν κάποιος ξέρει το λόγο να τον αναφέρει μπας και σώσουμε κανέναν.
Βγάζω το πρωί το Ε92 απο το γκαράζ, κάνω 10 μέτρα σιγά σιγά με πρώτη και σταματάω. Τραβάω χειρόφρενο για να κατεβώ να πάρω κάτι από το πορτ παγκάζ. Η μηχανή πάντα αναμένη αφού το auto start stop δε σβήνει τον κινητήρα όταν είναι κρύος.
Επειδή σκέφτηκα ότι θα έχουν κλειδώσει αυτόματα με το ξεκίνημα οι κλειδαριές, πατάω 2-4 φορές (δεν θυμάμαι πόσες ακριβώς) το κουμπί που ξεκλειδώνει/κλειδώνει όλο το αμάξι. Το πάτησα πολλές σχετικά φορές γιατί ήμουν αφηρημένος. Όταν είδα ότι έχουν ανέβει οι ασφάλειες άνοιξα τη πόρτα για να βγω να πάω στο πορτ παγκάζ. Κλείνω τη πόρτα του οδηγού όταν βγαίνω έξω και τι να δω: Αυτή κλειδώνει και μαζί όλο το αμάξι και έχω μείνει να κοιτάω το Ε92 κλειδωμένο με τη μηχανή αναμμένη!

Ευτυχώς πήγα σπίτι και έφερα το δεύτερο κλειδί με το οποίο άνοιξα αλλά αν δεν είχα το δεύτερο κλειδί διαθέσιμο?
Ξέρει κανείς γιατί έγινε αυτό?

KATSAMPOXAKIS
17-03-09, 20:14
οταν βαλεις μπροστα και ξεκινας κλειδωνει μονο του?

bimmer-corfu
17-03-09, 20:18
Κλειδώνει αυτόματα όλο το αμάξι (όπως πολλά νέα αμάξια) απο μαμά στα περίπου 20Km/h αν θυμάμαι καλά την ταχύτητα αλλά αυτό το κλείδωμα μπορείς να το απενεργοποιήσεις αν θες. Επίσης μπορείς να το κάνεις να κλειδώνει αυτόματα μόνο το πορτ παγκάζ.
Τέσπα εγώ δεν έχω πειράξει τίποτα, απο μαμά είναι προγραμματισμένο να κλειδώνει όλο

KATSAMPOXAKIS
17-03-09, 20:22
παντος μου κανει φοβερη εντυπωση!!
θα σου ελεγα να ξαναεπαναλαβεις το συμβαν αλλα να εισαι μεσα να δεις αν θα κλειδωσει.
γιατι αν ξανακληδωσει οι κυριοι της bmw εχουν κανει μεγαλο ατοπιμα! με το προγραματισμο

skatzoxoiros
17-03-09, 20:28
Το αυτόματο κλείδωμα των θυρών μόλις αναπτύξει ταχύτητα το αμάξι απενεργοποιείται απο το BC.
Το πρόβλημα αυτό το είχα και εγώ στην αρχή, και μάλιστα ήταν πολύ σοβαρό μειονέκτημα (κάθε φορά που ανέβαινε ή κατέβαινε ο πελάτης έπρεπε πρώτα να ξεκλειδώνω) και το απενεργοποίησα μόνος μου διαβάζοντας το manual ενω στην αντιπροσωπία μου είχαν πει πως πρέπει να μπει το αμάξι για προγραμματισμό.:lamer:

Επίσης, αν κλειδώσετε το κλειδί μέσα στο αμάξι, δε χρειάζεται να πάτε να φέρετε το δευτερο.
Πάρτε απο το κινητό σας τηλ. στο σπίτι, και πέιτε τους να πλησιάσουν το δευτερο κλειδί στο ακουστικό, και να πατήσουν το κουμπάκι. Ταυτόχρονα, τοποθετείστε το κινητό σας τηλέφωνο κοντά στην κλειδαριά του οδηγού... και θα ανοίξει.... Δοκιμασμένη μέθοδος πολλές φορές, έχει σώσει πάρα πολύ κόσμο! :)

bimmer-corfu
17-03-09, 20:34
Εγώ όμως δεν θέλω να το απενεργοποιήσω. Φοβήθηκα τόσο που τώρα δεν κλείνω τη πόρτα όταν κατεβώ για λίγο...

Για το κόλπο με το τηλέφωνο κάνεις πλάκα φυσικά...

skatzoxoiros
17-03-09, 20:38
Για το κόλπο...

Ετσι είπα και εγώ όταν το πρωτοάκουσα, και έτσι λένε όλοι....:scratchch

Μόλις το δοκίμασα τρελάθηκα!

Μια δοκιμή θα σε πείσει! :)

scania124
17-03-09, 20:38
δεν ξερω γιατι εγινε αλλα θα σου πω την δικια μου ιστορια.το αυτοκινητο ηταν κλειδωμενο,ο αδερφος μου ανοιγει το πορτ μπαγαζ με το κουμπι που διχνει το πορτ μπαγαζ,αφηνει το κλειδι μεσα,βαζει καποια πραγματα και το κλεινει αφηνοντας μεσα το κλειδι.βεβαιως το αυτοκινητο κλειδωσε μονο του.το δευτερο κλειδι ηταν βεβαιος μεσα στο αυτοκινητο και βεβαιος την κατσαμε την βαρκαααααααα.περνω την BMW τηλ.τους λεω ετσι και ετσι εγινε και μου λεν οτι θα στειλουν γερανο να το σηκωσει με ιμαντες και οτι σπασει γυρω γυρω ειμαι υπευθηνος ΕΓΩ,πριν θα ειχε προηγηθει υπευθηνη δηλωση οτι για οτι σπασει πληρωνω εγω.το σκεφτηκα 3 λεπτα,περνω στον αδαμιδη τηλ.και τον ρωταω ποιο τζαμι εχει ετοιμοπαραδοτο,μου λεει το πισω δεξια,εε περνω και εγω ενα σφυρι και λεω δεν γ@μηετ@@@ι το σπαω,ανοιγω το αυτοκινητο παω στον παμπριζα βαζω το καινουργιο και αντε γεια.η αληθεια ειναι οτι μου πονεσαι η καρδια που εσπασα τζαμι σε 5 μηνων αυτοκινητο.

E36 RULES!!
17-03-09, 20:49
το δευτερο κλειδι ηταν βεβαιος μεσα στο αυτοκινητο

Και για ποιό λόγο το 2ο κλειδι ενός αυτοκινήτου να ειναι ΜΕΣΑ στο αυτοκινητο, και μαλιστα "βεβαίως"???


Σορρυ για το οφφ-τοπικ, απλως μου κινηθηκε η περιέργεια...

manosm3
17-03-09, 21:20
Υπαρχουν και χειροτερα, βλ. Megistanas! :party::friday:

Dimzan
17-03-09, 21:49
τι m@l@kies ειναι πλεον αυτα τα ηλεκτρονικα!

εμενα στο αμαξι μου δεν κλεινει απομεσα η ασφαλεια και δεν εφυγε ποτε κανας επιβατης λογω "λαθους ανοιγματος πορτας"

ε δεν κρατηθηκα..... τελικα μας την διευκολυνουν η οχι τη ζωη..?

και μετα σου λεει κακος σχεδιασμος. οχι. προτιμω να ειναι πιο απλο και με τον κλασσικο χειροκινητο τροπο παρα να αποφασιζει ο υπολογιστης για μενα.. τελος..

InsaneDriver
17-03-09, 22:07
Πάρτε απο το κινητό σας τηλ. στο σπίτι, και πέιτε τους να πλησιάσουν το δευτερο κλειδί στο ακουστικό, και να πατήσουν το κουμπάκι. Ταυτόχρονα, τοποθετείστε το κινητό σας τηλέφωνο κοντά στην κλειδαριά του οδηγού... και θα ανοίξει.... Δοκιμασμένη μέθοδος πολλές φορές, έχει σώσει πάρα πολύ κόσμο! :)
Αυτό τώρα λειτουργεί; :bugeye:

oldcarskickass
17-03-09, 22:27
Αυτό τώρα λειτουργεί; :bugeye:

Μόλις το δοκίμασα σε Mercedes W211 με κινητό και σταθερό και ανάποδα και δεν.

Την επιστημονική βάση και το πως ο ηλεκτρονικός παλμός του κλειδιού θα μεταφερθεί μέσα από το ακουστικό δε μπορώ να καταλάβω, αλλά παρόλα αυτά το δοκίμασα και δεν.

kostase28
17-03-09, 22:31
Ας το κανει καποιος με Ε90,92 κτλ να μας πει.Απο περιεργεια να δουμε αν θα πιασει..

scania124
17-03-09, 23:34
Και για ποιό λόγο το 2ο κλειδι ενός αυτοκινήτου να ειναι ΜΕΣΑ στο αυτοκινητο, και μαλιστα "βεβαίως"???


Σορρυ για το οφφ-τοπικ, απλως μου κινηθηκε η περιέργεια...

επειδη για καποιον λογο το πηρα να ανοιξω το αυτοκινητο και ξεχαστηκε εκει

m-power_01
17-03-09, 23:48
φιλε scania124 εισαι ενας μικρος θεουλης !!! αψογος...

E36 RULES!!
18-03-09, 00:09
επειδη για καποιον λογο το πηρα να ανοιξω το αυτοκινητο και ξεχαστηκε εκει

χεχε, καλά, συμβαίνουν αυτα... ελπιζω να το πηρες τωρα ;) (οχι τπτ αλλο, και για λόγους ασφαλειας)

το κορυφαιο το επαθε ο πατερας μου... Παρκαρει, ανοιγει την πισω πορτα π ειχε την τσάντα του και αφηνει τα κλειδια στο πισω καθισμα μεχρι να φτασει την τσάντα. Για καποιο λόγο την ακοουμπησε για λιγο πανω στο καθισμα,κλεινει την πορτα και αυτη σπρωχνει την τσαντα λιγο, και η γωνια της τσάντας πατησε το κουμπακι του συναγερμου που κλειδωνει το αμαξι... Οταν μου το ειπε (ηρθε με τα ποδια σπιτι για να παρει το αλλο μπρελοκάκι του συναγερμου) εκανα μιση ωρα να τον πιστεψω.... χαχαχαχα... ακομα κ τωρα απιστευτο μου φαινεται... Ουτε μια στις χιλιες δν γινονται αυτα... Ειναι να μη σου τυχει η γκαντεμια!

Libanner
18-03-09, 00:57
Εγώ άνοιξα μια φορα το πορτ παγκαζ για να πάρω κάτι, απο το κουμπι που έχει στο κλειδί (αυτο ανοίγει μόνο το πορτ παγκαζ και όταν το κλείσεις ξανά κλειδώνει αυτόματα εφόσον το υπόλοιπο αμάξι ειναι κλειδωμένο)κλείνω το πορτ παγκαζ κανονικά έλα όμως που όπως πήρα τα πράγματα άφησα το κλειδί μέσα....Πάει κλειδώθηκα απο έξω και το άλλο κλειδί ήταν 400χιλ μακριά!!!

drum
18-03-09, 01:06
δοκιμασα πριν λιγο αυτο το "κολπακι" με το κινητο...
μεντολες λεμε... αν ειχε μουτζα η οθονη του κινητου θα μου τη σεντραριζε.
δε λεω.. μπορει κ να πιανει, αλλά στο δικο μου Ε46, εφαγα πόρτα.

scania124
18-03-09, 07:29
Εγώ άνοιξα μια φορα το πορτ παγκαζ για να πάρω κάτι, απο το κουμπι που έχει στο κλειδί (αυτο ανοίγει μόνο το πορτ παγκαζ και όταν το κλείσεις ξανά κλειδώνει αυτόματα εφόσον το υπόλοιπο αμάξι ειναι κλειδωμένο)κλείνω το πορτ παγκαζ κανονικά έλα όμως που όπως πήρα τα πράγματα άφησα το κλειδί μέσα....Πάει κλειδώθηκα απο έξω και το άλλο κλειδί ήταν 400χιλ μακριά!!!

αυτο ακριβως επαθα και εγω:clap::clap:

Dark_Niaou
18-03-09, 07:39
Μόλις το δοκίμασα σε Mercedes W211 με κινητό και σταθερό και ανάποδα και δεν.

Την επιστημονική βάση και το πως ο ηλεκτρονικός παλμός του κλειδιού θα μεταφερθεί μέσα από το ακουστικό δε μπορώ να καταλάβω, αλλά παρόλα αυτά το δοκίμασα και δεν.

Το έχω δοκιμάσει και πιάνει μέσα από θυροτηλέφωνο με εικόνα... Για να το δοκιμάσει κάποιος μέσω βίντεοκλίσης!!

bimmer-corfu
18-03-09, 07:43
Παιδιά άκουσα όλες τις ιστορίες με προσοχή αλλά στη δικιά μου περίπτωση μην ξεχνάτε ότι ο κινητήρας ήταν αναμμένος και αυτό έκανε χειρότερη τη κατάσταση

scania124
18-03-09, 07:44
παω τωρα για δοκιμη:smokin:το κινητο να ειναι 3G!!!!!!!!!!:yippee:

ermis1975
18-03-09, 07:55
Προφανώς είναι spam αυτά με τα κινητά κλπ.
Εμένα μια φορά μου κλειδώσανε το αμάξι με το κλειδί μέσα φυσικά και αναμένη μηχανη ΣΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ! Μεχρι να με πάει ο ιδιοκτήτης να το φέρω απο το σπίτι, είχανε μετακινήσει και το αμάξι με κάποιο τρόπο γιατί τους εμπόδιζε στο πλύσιμο! Φυσικά δε ξαναπήγα.

Chalyps
18-03-09, 08:38
Παιδιά άκουσα όλες τις ιστορίες με προσοχή αλλά στη δικιά μου περίπτωση μην ξεχνάτε ότι ο κινητήρας ήταν αναμμένος και αυτό έκανε χειρότερη τη κατάστασηΦίλε μου δεν ξέρω αν θα βρεις λύση για το πως δεν θα κλειδώνει απο δω και πέρα με κινητήρα ανοιχτό , αλλά καλά έκανες και μας το δημοσίευσες για να προσέχουμε οι υπόλοιποι.
Πάντως εγώ θεωρώ χρήσιμο αυτόν τον αυτοματισμό για λόγους ασφαλείας.
Οπώς πχ το θέμα με το άνοιγμα της πόρτας απο τρίτους στα φανάρια.....

harrisdriver
18-03-09, 08:52
Kαλημερα στην παρεα. Αυτο που λετε με το ξεκλειδωμα μεσω κινητου γινετε. Ομωςυπαρχουν δυο ειδων σηματα για τα αυτοκινητα. Τα fm τα οποια δεν μπορουν να μεταδωθουν μεσω κινητου και τα υπερυθρα, τα οποια μπορουν . Αν ψαξετε στο νετ θα βρειτε διαφορα βιντεακια τα οποια ξεκλιδωνουν αυτοκινητα μεσω κινητων. Παντως μηνα ανυσηχειτε γαι αυτο το θεμα. Αν θελουν να ανοιξουν το αυτοκινητο μπορουν ανετα να σπασουν κανενα παραθυρο(φτου φτου μακρια απο μας,)

Libanner
18-03-09, 09:40
αυτο ακριβως επαθα και εγω:clap::clap:


Μπράβο συνάδελφε και έλεγα θα είμαι ο μόνος που το έχει πάθει :bigthumb:

Έτσι για την ιστορία εγώ περίμενα 1 μέρα να έρθει το άλλο κλειδί που μου το στείλαν με κουριερ.

Christos 330i ///M
18-03-09, 09:45
Πω πω!!!!!!

Πολυ δυσκολα τα πραγματα αν εισαι καπου εκτος . . .

oldcarskickass
18-03-09, 09:48
Πάντως μια που αναφέραμε κλειδιά καλό είναι τα δεύτερα ή τρίτα κλειδιά (ή τέλος πάντων ΟΣΑ δίνει η εκάστοτε αντιπροσωπεία) να φυλάσσονται σε κρυφό και καλά φυλαγμένο μέρος, γιατί σε περίπτωση ολικής κλοπής πρέπει να παραδοθούν ΟΛΑ τα κλειδιά στην ασφαλιστική για να δικαιολογηθεί η κλοπή.

Fanis
18-03-09, 10:33
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι ότι είναι ενεργοποιημένο και το χρονικό όριο για το αυτόματο κλέιδωμα (στις ρυθμίσεις για το αυτόματο κλέιδωμα, ρυθμίζεις αν θες να κλειδώνει μόλις το αυτοκίνητο αναπτύξει ταχύτητα, μόλις περάσει κάποιος χρονικό διάστημα...συνήθως είναι 1' ή και τα 2 μαζί, όποιο έρθει πρώτο) και είτε πέρασε το χρονικό όριο, είτε ''κόλλησε'' το σύστημα και σε κλείδωσε.

skatzoxoiros
18-03-09, 18:12
Παιδιά αυτό με τα δευτερα κλειδιά και με το κινητό το έχω δοκιμάσει σε Toyota Avensis, σε Toyota Auris, σε Golf, Passat και δουλέυει κανονικά. Χθές, αφού το ανέφερα το δοκίμασα και στο Ε90 και δεν δουλεύει. Δοκιμάστε το όμως σε άλλες μάρκες και θα το δείτε.
Εγώ έχω αφήσει μ@λακες τους συναδέλφους με τα avensis και τα passat στην πιάτσα, τους τα ξεκλείδωνα απο το προηγούμενο τετράγωνο μέσω τηλεφώνου :boink:

bimmer-corfu
18-03-09, 18:27
Fanis το τσέκαρα και η επιλογή είναι ''κλείδωμα όταν αναπτύξει ταχύτητα''

MrZ
18-03-09, 18:49
Παιδιά αυτό με τα δευτερα κλειδιά και με το κινητό το έχω δοκιμάσει σε Toyota Avensis, σε Toyota Auris, σε Golf, Passat και δουλέυει κανονικά. Χθές, αφού το ανέφερα το δοκίμασα και στο Ε90 και δεν δουλεύει. Δοκιμάστε το όμως σε άλλες μάρκες και θα το δείτε.

Επίσης δοκιμασμένο σε συναγερμό spyball και δουλέυει.

oldcarskickass
12-04-11, 20:24
Άσχετο ξέθαμα αλλά είδα το λινκ του ιδρυτή από άλλο νήμα.

Αυτό που έχω να ρωτήσω είναι πως αφού είχες κλειδί στη μηχανή ξεκλείδωσε με άλλο κλειδί;

Εμένα όταν ένα κλειδί είναι επάνω το άλλο δεν λειτουργεί.

Μήπως έχεις το Comfort Access;

bimmer-corfu
13-04-11, 06:36
Άσχετο ξέθαμα αλλά είδα το λινκ του ιδρυτή από άλλο νήμα.

Αυτό που έχω να ρωτήσω είναι πως αφού είχες κλειδί στη μηχανή ξεκλείδωσε με άλλο κλειδί;

Εμένα όταν ένα κλειδί είναι επάνω το άλλο δεν λειτουργεί.

Μήπως έχεις το Comfort Access;

φοβήθηκα και εγω οτι δεν θα ξεκλειδώσει αλλά ξεκλείδωσε.
δεν έχω comfort access

strof
13-04-11, 22:09
Και σε εμενα δουλευει κανονικα με το ενα κλειδι στην μιζα. Το εκανα ολο τον χειμωνα μεχρι να ζεσταθει λιγο η καμπινα για το παιδι.
Τωρα ομως εμαθα το κολπακι με το πως δουλευει χωρις καθολου κλειδι και ειναι πιο ανετο!

bimmer-corfu
14-04-11, 06:43
για πες... τι κόλπο είναι αυτό?

oldcarskickass
14-04-11, 09:54
για πες... τι κόλπο είναι αυτό?

Αν λέμε για το ίδιο η διαδικασία είναι η παρακάτω.

Έχεις το αμάξι και δουλεύει ρελαντί και σταματημένος.

Σβήνεις (με ένα πάτημα του start/stop engine), βγάζεις το κλειδί, και μετά ΧΩΡΙΣ να βάλεις κλειδί στην υποδοχή ξαναπατάς το σταρτ μπατον (με συμπλέκτη εννοείται) και ξαναπαίρνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ, με το κλειδί έξω από την υποδοχή.

Πρέπει να γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Και όταν το σβήσεις πρέπει να πατήσεις το σταρτ μπατον 2 φορές, μια για να σβήσει, μια για να κλειδώσει το τιμόνι.

bimmer-corfu
14-04-11, 10:53
ωραίος!!!!!

trueno
14-04-11, 22:25
Στο δικό μου Χ3 το κολπάκι με το ξεκλειδωμα μεσω κινητου δουλευει κανονικότατα!!! Στο προηγούμενο αμάξι μου ενα Opel Vectra δεν δουλευε.....

Εγώ εχω καταφερει να κλειδωθώ ΜΕΣΑ στο αυτοκινητο χωρίς να εχω πάνω μου το κλειδι!! Δεν θυμαμαι πως εγινε ακριβώς...ηταν την πρώτη - δευτερη μέρα που το ειχα πάρει και το περιεργαζόμουνα..Ανοίγω μπάινω μέσα , κλεινω την πόρτα και αρχιζω να παίζω με το ραδιο κλπ, εχοντας για κάποιο λόγο αφήσει το κλειδι έξω. Οπως λοιπόν εξερευνω τις λειτουργιες του αυτοκινητου, ξαφνικα κλειδωνουν οι πόρτες!!!! δοκιμαζω να ξεκλειδώσω από μεσα..τίποτα!!! Κοιταζω για το κλειδι..το εχω αφησει έξω...ευτυχως ειχα μαζι μου το κινητό παίρνω την γυναίκα μου και της λέω "ελα στο γκαραζ να με βγαλεις από το αμάξι..." ακόμα γελάει..
Πάντως ειναι πολύ επικινδυνο, δεν λειτουργούσαν ουτε τα παραθυρα και η θερμοκρασια (ηταν καλοκαιρι) ειχε αρχισει να ανεβαινει επικινδυνα...Αν δεν ερχοταν η συζυγος η μονη λύση ηταν να σπάσω τζαμι από μεσα.......

bimmer-corfu
15-04-11, 06:30
άλλο πάλι και αυτό

Dim77
15-04-11, 07:56
Στο δικό μου Χ3 το κολπάκι με το ξεκλειδωμα μεσω κινητου δουλευει κανονικότατα!!! Στο προηγούμενο αμάξι μου ενα Opel Vectra δεν δουλευε.....

Εγώ εχω καταφερει να κλειδωθώ ΜΕΣΑ στο αυτοκινητο χωρίς να εχω πάνω μου το κλειδι!! Δεν θυμαμαι πως εγινε ακριβώς...ηταν την πρώτη - δευτερη μέρα που το ειχα πάρει και το περιεργαζόμουνα..Ανοίγω μπάινω μέσα , κλεινω την πόρτα και αρχιζω να παίζω με το ραδιο κλπ, εχοντας για κάποιο λόγο αφήσει το κλειδι έξω. Οπως λοιπόν εξερευνω τις λειτουργιες του αυτοκινητου, ξαφνικα κλειδωνουν οι πόρτες!!!! δοκιμαζω να ξεκλειδώσω από μεσα..τίποτα!!! Κοιταζω για το κλειδι..το εχω αφησει έξω...ευτυχως ειχα μαζι μου το κινητό παίρνω την γυναίκα μου και της λέω "ελα στο γκαραζ να με βγαλεις από το αμάξι..." ακόμα γελάει..
Πάντως ειναι πολύ επικινδυνο, δεν λειτουργούσαν ουτε τα παραθυρα και η θερμοκρασια (ηταν καλοκαιρι) ειχε αρχισει να ανεβαινει επικινδυνα...Αν δεν ερχοταν η συζυγος η μονη λύση ηταν να σπάσω τζαμι από μεσα.......

Σε κάποια αυτοκίνητα υπάρχει μια λειτουργία για να μην αφήσεις το αυτοκίνητο ξεκλειδωτο κατά λάθος.

Όπως στο renault clio (και μάλλον σε όλα τα renault) της γυναίκας μου.

Ξεκλειδώνεις και μετά από 2 λεπτά (χρονομετρημένα) ξανακλειδώνει αν δεν ανοίξει κάποια πόρτα. Το περίεργο είναι ότι εσύ άνοιξες πόρτα.
Εγώ πάντως από όταν είδα αυτό το πράγμα (γιατί το ανακάλυψα κατά λαθος ενώ ήμουν έξω από το αυτοκίνητο), όταν βγαίνω από το αυτοκίνητο και κλείνω την πόρτα (π.χ. για να πλύνω το αμάξι) δεν αφήνω ΠΟΤΕ το κλειδί μέσα. (το παίρνω πάντα μαζί) και στη BMW (και ας μη κλειδώνει).

oldcarskickass
15-04-11, 10:42
Επίσης στον άσσο αν ξεκλειδώσεις και ΔΕΝ ανοίξεις πόρτα, κλειδώνει αυτόματα μόνο του μετά από κανά πεντάλεπτο.

Σε ενός φίλου μου ένα Kia Ceed κάνει το ίδιο, και ακόμα και ξεκλείδωτο να το αφήσεις μετά από 20 λεπτά (πχ να έχεις ανοίξει να πάρεις κάτι και φεύγεις και το αφήνεις ξεκλείδωτο) κλειδώνει μόνο του και τα κλείνει όλα.

Το τελευταίο δεν το έχω δοκιμάσει.