PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW E46 Owners Manual (HELP!!!!)


Costas E46
28-06-05, 13:03
Kalispera se olous,

Mipos exi kanenas to owners manual gia tin E46 (2001) se elliniki 'h aggliki ekdosi?! Agorasa prin ligous mines to E46 apo Gallia kai to owners manual pou ir8e me to amaksi einai fysika sta gallika.... Glossa tin opoia agnoo pantelos :P

Ean mporei na me voh8hsei kapoios, parakalo as epikoinonisei mazi mou meso mail sto (costaszzr1100@yahoo.gr).
Akoma kai fototypies!!!!! :)

Euxaristo prokatavolika,
Kostas

stef
29-06-05, 14:07
Υπάρχει ένα site
O MPower & o santo Το ξέρουν νομίζω, εμένα μου διαφεύγει τώρα!

mfireman
29-06-05, 15:00
Λοιπόν για να μην αγχώνεσαι και κάνει και ζέστη αυτές τις μέρες,τράβα σε επίσημη BMW και πες τους να σου δώσουν ενα βιβλίο για ε46, έχουν σίγουρα!!!!! Και φυσικά είναι υποχρεωμένοι απο την μαμά Γερμανία να σου δώσουν!!! Εγώ το αμάξι το έφερα απο Γερμανία και η μόνη σχέση που έχω με τα γερμανικά είναι απο ταινίες με τον χίτλερ ή απο τσόντες!!!!
Πήγα λοιπόν στην BMW MOTORS στην Πάτρα ( έτυχε να περνάω απο εκεί ) και αμέσως μου έδωσαν το βιβλίο, ενώ στα Ιωάννινα το παίζανε κινέζοι!!!
Όλοι στραβώνουν όταν ακούσουν για μεταχειρισμένο απο εξωτερικό αλλά στο ξαναλέω είναι υποχρεωμένοι ( και αυτό μου το είπαν απο BMW Γερμανίας ).
Ελπίζω να σε βοήθησα!! :hello:

alexk
29-06-05, 15:56
Όλοι στραβώνουν όταν ακούσουν για μεταχειρισμένο απο εξωτερικό αλλά στο ξαναλέω είναι υποχρεωμένοι ( και αυτό μου το είπαν απο BMW Γερμανίας ).


Αγαπητέ φίλε, το βρίσκεις λογικό η BMW Γερμανίας να λέει ότι στην Ελλάδα είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν εγχερίδιο οδηγιών, για ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο από το εξωτερικό? Εμένα μου φαίνεται πιο λογικό να σου το δώσει :
1. Αυτός που αρχικά το είπε (η BMW Γερμανίας όπως είπες)
2. Αυτός από τον οποίο αγόρασες το αυτοκίνητο
Σε πληροφορώ ότι κανείς δεν είναι "υποχρεωμένος" να σου δώσει κάποιο εγχειρίδιο, για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και μάλιστα εξωτερικού. Όπως είναι φυσικό, είναι πολύ εύκολο ένας που απαντά σε ένα τηλ. να σου λέει ότι θέλει.

Fanatic
29-06-05, 21:30
Δεν ξερω τι ισχυει παντως κατα την ταπεινη μου αποψη πρεπει να δινεται εγχειριδιο απο Ελληνα εμπορο και αυτο λεγεται after sale σχεση BMW-Πελατη.....εφοσον μιλαμε για ενα παγκοσμιο δυκτιο της BMW πρεπει να προσφερονται καποια πραγματα παγκοσμιως....μιλαμε για μια εταιρια κολοσο που δεν ειναι δυνατον να μην προσφερει στον πελατη αυτο που επιθυμει...και τι σημασια εχει αν ειναι μεταχ και απο που αγοραστηκε??BMW ειναι....

melos86
29-06-05, 21:40
Aναλογα με την χωρα προελευσης του αυτοκινητου διδεται και το αντιστοιχο manual...
Στην Ε90 ας πουμε που πηραμε και ηρθε κατ'ευθειαν απο το εργοστασιο ειχε μεσα το Γερμανικο εγχειριδιο! Οταν λοιπον πηγα στον Τρικαλιωτη για να ρωτησω μου ειπαν οτι το manual δινεται σαν ανταλακτικο και πρεπει να γινει κανονικα η παραγγελια με τον αριθμο πλαισιου...
Η τιμη του ηταν κοντα στα 30€ και θα ερχοταν σε 10-15 μερες!
Βεβαια ετυχε να βρω το manual και στο ιντερνετ οποτε σωθηκα... ;)

mfireman
30-06-05, 00:22
Όταν λέω ότι είναι υποχρέωση των ελληνικών Bmw δεν το λέω ξεκάρφωτα.
Με τον τύπο που μιλήσαμε ( ένας φίλος που ήξερε γερμανικά, άρα η περίπτωση παρανόησης δεν παίζει ) ήταν απο τα κεντρικά της bmw στο βερολίνο αν θυμάμαι καλά, και όταν του ανέφερε ότι σε Αθήνα+Ιωάννινα που ΠΗΓΑΜΕ -OXI ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ - δεν μας έδιναν manual , είπε ξεκάθαρα ότι η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ πολιτική της bmw είναι πως ένα bmw είτε νέο είτε μεταχειρισμένο πρέπει να έχει την ίδια αντιμετώπιση,και μάλιστα είχε τηλ. επικοινωνία με Αθήνα και τους έριξαν μπινελίκια για την αδιαφορία τους!!!
Και συμφωνώ απολύτως,διαφορετικά καλύτερα να το πάω σε κανά γκρεμό και να πεταχτώ να πάρω κανά matiz,lada κλπ τουλάχιστον να μην έχω και απαιτήσεις αλλά να μην έχω στάξει κι ένα σκασμό ευρουλάκια!!!!!!
Γνώμη μου...!

alexk
30-06-05, 08:52
Κατ'αρχάς, τα κεντρικά της BMW στη Γερμανία είναι στο Μόναχο...
Πολύ πιθανόν να μιλήσατε με κάποια αντιπροσωπεία της BMW στο Βερολίνο.

Πάντως, από εμπειρία μου, άν πας σε αντιπροσωπεία στη Γερμανία (με αυτοκίνητο με ελληνικές πινακίδες) και πεις:
- Γεια σας, θα ήθελα να μου δώσετε ένα εγχειρίδιο οδηγιών για το αυτοκίνητό μου.
Θα κοιτάνε περίεργα (άν δεν είναι πολύ ευγενικοί, θα βάλουν τα γέλια) και φυσικά δεν θα σου χαρίσουν κάποιο εγχειρίδιο. Και αυτά είναι ασήμαντα πράγματα. Που να έχεις μείνει με το αυτοκίνητο και να είσαι στο δρόμο και να σου πούνε "σε μία εβδομάδα, έχουμε πολύ δουλειά και επισκευές γίνονται μόνο με ραντεβού...". Άν το ζήσεις αυτό, θα αλλάξεις άποψη πιστεύω.

theofilos
30-06-05, 09:14
xexexexexexe
exei dikio o alexk! :cheers:
sthn ousia...
epeidh akoma kai sthn germania, to egxeiridio prepei na to plhrwseis gia na to pareis, me ton idio akribws tropo mporeis na to pareis kai apo thn ellada!
to plhrwneis kai to perneis...
twra bebaia, den amfiballw, oti mporei na sou dwsei kaneis etsi, kanena egxeiridio... xwris na sou parei lefta... afto tha ginei omws h' epeidh den exei idea ti lefta petaei h' epeidh einai filos sou...
:cheers:

moutraklas
30-06-05, 10:25
Εγώ πιστεύω ότι υποχρεωμένοι να σου δώσουν δεν είναι αλλά πάλι πιστεύω ότι κάποιες αντιπροσωπείες (στην Ελλάδα) δεν θα το κάνουν και τόσο ζήτημα... Στη διακριτική τους ευχέρεια είναι να σε εξυπηρετήσουν, χωρίς να περιμένουν και τίποτα από σένα... Δηλαδή, εξαρτάται και σε ποιον θα πέσεις και τι διάθεση θα έχει... Πάντως, αν κάνεις μια βόλτα στις αντιπροσωπείες, ε, νομίζω σε κάποια θα σταθείς πιο τυχερός...

mfireman
01-07-05, 00:48
Μάλλον με παρεξηγήσατε!!!!
Έγραψα μήπως την λέξη τσάμπα και δεν το κατάλαβα?
Το ότι το πληρώνεις είναι σίγουρο αφού υπάρχει οδηγία πρός τις αντιπροσωπίες να το χορηγούν ως αξεσουάρ,άλλο τώρα εάν κάποιος γουστάρει να το δώσει free...
Πάντως εάν έπιασα σωστά τα λεγόμενά σας, και η εγγύηση μιάς νέας μπέμπας δεν ισχύει υποχρεωτικά σε όλες τις χώρες παρά μόνο στην χώρα που το αγόρασες,σωστά???
Τέλος πάντων επειδή πολύ το τραβήξαμε και ουσιαστική βοήθεια δεν δώσαμε στο παλικάρι που θέλει το βιβλίο εάν δεν το βρεί ας μου στείλει pm να του στείλω το δικό μου, ή να του δώσω ένα τηλ απο Αθήνα κάποιον ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ που είναι υπεύθυνος αξεσουάρ να του στείλει ένα. :deal:

Υ.Γ: Eγώ ζήτησα τηλεφωνικά απο την αντιπροσωπία που πήρα μεταχειρισμένη την μπέμπα όλα τα service και μου τα έστειλαν με fax την ίδια μέρα.Άρα μήπως φταίει ο " ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ" του Έλληνα???

rapid_fast
16-12-09, 13:49
Μάλλον με παρεξηγήσατε!!!!
Έγραψα μήπως την λέξη τσάμπα και δεν το κατάλαβα?
Το ότι το πληρώνεις είναι σίγουρο αφού υπάρχει οδηγία πρός τις αντιπροσωπίες να το χορηγούν ως αξεσουάρ,άλλο τώρα εάν κάποιος γουστάρει να το δώσει free...
Πάντως εάν έπιασα σωστά τα λεγόμενά σας, και η εγγύηση μιάς νέας μπέμπας δεν ισχύει υποχρεωτικά σε όλες τις χώρες παρά μόνο στην χώρα που το αγόρασες,σωστά???
Τέλος πάντων επειδή πολύ το τραβήξαμε και ουσιαστική βοήθεια δεν δώσαμε στο παλικάρι που θέλει το βιβλίο εάν δεν το βρεί ας μου στείλει pm να του στείλω το δικό μου, ή να του δώσω ένα τηλ απο Αθήνα κάποιον ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ που είναι υπεύθυνος αξεσουάρ να του στείλει ένα. :deal:

Υ.Γ: Eγώ ζήτησα τηλεφωνικά απο την αντιπροσωπία που πήρα μεταχειρισμένη την μπέμπα όλα τα service και μου τα έστειλαν με fax την ίδια μέρα.Άρα μήπως φταίει ο " ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ" του Έλληνα???

5 χρόνια μετά απο το post, έτυχε να το διαβάσω.
Και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το τι ειπωθηκε..
Οταν αναφέρουμε οτι κάποιος έχει υποχρέωση να δώσει, σημαίνει οτι θα το δώσει δωρεάν.
Αλλιώς, δεν έχει υποχρέωση, είναι στην ευχέρεια του να χορηγήσει με τίμημα, ή όχι...
π.χ. έσπασε μετά απο 2 μήνες και 1000 χιλιόμετρα το κιβώτιο του αυτοκινήτου σου.
Πας λοιπόν και μαινόμενος φωνάζεις: με βαση την εγγύηση έχεις υποχρέωση να μου αλλάξεις, ή επισκευάσεις σε επιπεδα εργοστασιακού επιπέδου το κιβώτιο.
Τι εννοεις? οτι μετά θα τους πληρώσεις, ή ότι το ζητάς τζάμπα?
Στην αρχική μας περίπτωση το λοιπόν, η λέξη υποχρέωση σημαίνει αυτομάτως χωρίς χρέωση, δωρεάν, τζάμπα, στην κούτρα κ.λ.π.
Το ίδιο πηγάζει και απο το παράδειγμα με το ματίζ, που διάβασα σε επόμενη απάντηση σου.
Αυτό που γράφεις, σημαινει οτι έδωσες πάρα πολλά λεφτά, θα έπρεπε να πάρεις δωρεάν το βιβλίο. Ενώ αν είχες αγοράσεις ματίζ, θα συμβιβαζόσουν να πληρώσεις και κάποια χρήματα.
Ακολούθως, ρωτάς αν ισχύει η εγγύηση σε όλες τις χώρες, ή όχι.
Σε πληροφορώ, οτι αν υπάρχει υποχρεωτικός εξοπλισμός οχήματος σε κάποια χώρα, η εγγύηση οχήματος απο άλλη χώρα που δεν φέρει αυτόν το εξοπλισμό, δεν καλύπτεται.
π.χ. Φοράς ψυγείο, λάδια για ευρώπη. Και πηγαίνεις με το όχημα σου στην Αφρική.
Και παθαίνεις υπερθέρμανση. (Υπάρχει βέβαια, άλλος τύπος ψυγείου Africa-Saudi Arabia.)
Δεν σε καλύπτει η εγγύηση.

Στο αρχικό θέμα. Ο αντιπρόσωπος είναι έμπορος. Βάση καταστατικού, είναι υποχρεωμένος βάση αντιτίμου, να σου χορηγεί ότι εμπορευεται επίσημα.
Τη στιγμή που ζήτησες να πραγματοποιήσεις λοιπόν εμπορική συναλλαγη, και αυτός το έπαιζε κινέζος, ή την αρνήθηκε, καλείς την αστυνομία, και υποβάλλεις προφορική μήνυση για άρνηση παροχής υπηρεσιών.
Αυτομάτως, η αστυνομία προφυλακίζει τον κατηγορούμενο, και την επόμενη μέρα αναστέλλονται οι εμπορικές δραστηριότητες παντός τύπου, για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

SERGEANT
12-01-10, 22:45
Για σας κι απο μενα!
Νεος στο site και νεος κατοχος BMW ψαχνω manual για το E46 Ci 1,6 mod 05.
Επειδη πεφτω ολο πανω σε manual απο 330 δε ξερω αν ειναι το ιδιο η εχει διαφορες .
Αν μπορει κανεις ας με φωτησει!

adamantios
12-11-10, 17:24
Καλησπερα σε ολους.Γνωριζει καποιος φιλος εαν υπαρχει site για free download βιβλιου επισκευων για την Ε46.

ThaNOS E46coupe
13-11-10, 19:20
Kalispera se olous,

Mipos exi kanenas to owners manual gia tin E46 (2001) se elliniki 'h aggliki ekdosi?! Agorasa prin ligous mines to E46 apo Gallia kai to owners manual pou ir8e me to amaksi einai fysika sta gallika.... Glossa tin opoia agnoo pantelos :P

Ean mporei na me voh8hsei kapoios, parakalo as epikoinonisei mazi mou meso mail sto (costaszzr1100@yahoo.gr).
Akoma kai fototypies!!!!! :)

Euxaristo prokatavolika,
Kostas

λοιπόν κώστα...πάς στην αντιπροσωπία δίνεις τον αριθμό πλαισίου και 30 ευρώ και πάιρνεις το εγχειρίδιο στα ελληνικά ....
ΥΓ. γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες. είναι κανόνας του φόρουμ φιλε.....Τρόμαξα να καταλάβω τί έγραφες.!!:cheers: