PDA

Επιστροφή στο Forum : CABRIO ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ; ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩ!


alen77
20-03-09, 09:23
Κύριοι καλημέρα σας! Δεν ξέρω αν το θέμα μου έπρεπε να το γράψω εδώ αλλά σαν νέος στο site επιτρέπετε ένα λαθάκι! Έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου το 320 hard top και το τελευταίο διάστημα μπάζει νερά από το λάστιχο της πίσω δεξιάς κολόνας! Το πήγα στην αντιπροσωπεία για τρίτη φορά και το ρημάδι όσο και αν το βρέχανε δεν έσταζε μία! Την Τετάρτη με την μπόρα πάλι τα ίδια. Γενικά δεν στάζει όταν βρέχεται αλλά μετά από κανά μισάωρο! Και επειδή δεν βλέπω να βγάζω άκρη με την BMW, ελπίζω να έχετε καμιά καλή ιδέα!

Υ.Γ. Αυτή την εβδομάδα θα το πάω και σε άλλον έναν αντιπρόσωπο να το δει και αν πάλι δεν βγάλω άκρη λεω να κάνω ένα επίσημο γραμματάκι στην Γερμανία!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάντα κολλημένος με την μπέμπα!
Σπύρος.

kplc16
20-03-09, 09:36
με υπομονή και πίστη θα βγαλεις ακρη.

moumtzisa
20-03-09, 09:40
Μπορεί να βλεπεις νερά από το λάστιχο της πίσω δεξιας κολώνας αλλά τα μην μπάζει και καλά από αυτό το σημείο. Το προβλημα μπορεί να είναι σε κάποιο αλλό κοντινό σημείο και τα νερά βρίσκουν διέξοδο εκεί.
Όταν έβρεξε μήπως το είχες παρκάρει ανεβασμένο σε πεζοδρόμιο ή κάτι αλλό. Θέλω να πω πως όταν το πας σε συνεργείο στήσε περίπου το αυτοκίνητο όπως το είχες όταν έμπασε νερά.
Στo cabrio όταν κλείνεις τα παράθυρα πρώτα να κλείνουν τα πίσω και μετά τα μπροστά. Μήπως παλίοτερα πήγε κάποιος να παραβιάσει το αυτοκίνητο και κάπου του χάλασε τις εφαρμογές κουκούλας αμαξώματος?

alen77
20-03-09, 09:49
Την τελευταία φορά έσταξε εν κινήσει. Όλες τις άλλες φορές αφού το είχα πλύνει, την ώρα που το σκούπιζα. Να επισημάνω ότι δεν χρησιμοποιώ πιεστικό για ευνόητους λόγους και προσέχω ιδιαίτερα τις ενώσεις τις κουκούλας! Το θέμα είναι ότι και στην αντιπροσωπία κάναμε κανονική αναπαράσταση και τίποτα! Συμφωνώ ότι το πρόβλημα προέρχεται από αλλού αλλά ποιος θα το βρει;;

bmw330vasilis
20-03-09, 10:04
Οι μονοι που θα ασχοληθουν με συνεπεια και αμεσως.....στειλε οσο πιο γρηγορα μπορεις μηνυμα και ενημερωσε μας!!





Υ.Γ. Αυτή την εβδομάδα θα το πάω και σε άλλον έναν αντιπρόσωπο να το δει και αν πάλι δεν βγάλω άκρη λεω να κάνω ένα επίσημο γραμματάκι στην Γερμανία!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάντα κολλημένος με την μπέμπα!
Σπύρος.

ermis1975
20-03-09, 10:59
Υπάρχει ένα μηχανηματάκι (υπερυθρες δε ξέρω) που βάζεις το ένα μέσα στο αμάξι κοντά στο σημείο που μπαίνει νερό και απο την εξωτερική πλευρά πλησιάζεις το άλλο και σφυρίζει όσο πλησιάζει το σημείο που περνάει το νερο. Παλαιότερα μου το είχανε κάνει σε φαναρτζήδικο (οχι σε αντιπροσωπεία) και το βρήκανε με τη 1η! Επίσης το νερό μπορεί να μπαίνει και απο το παρμπρίζ το πίσω ή κάποιο παράθυρο και απλά να στάζει εκεί που το βλέπεις!

alen77
13-04-09, 14:11
Μετά απο αλλαγή συνεργείου περιμένω να δώ τι σόι δουλειά έχουν κάνει!! Αλλά δεν λέει να βρέξει με τίποτα.....τουλάχιστον τις ώρες που έχω στον δρόμο την μπέμπα!! Άντε να δούμε!!

alen77
23-04-09, 08:52
Μάλλον το πρόβλημα λύθηκε! Στα τελευταία 2 πλυσίματα νερό δεν μπήκε! Άρα ο Κ....μάλλον έκανε δουλειά! Στο μέλλον θα δείξει! Ελπίζω γιατί την λατρεύω την μπέμπα μου! Άρα και η επιστολή στην Γερμανία μπαίνει στο συρτάρι μέχρι νεοτέρας.
BMW for ever!!!!

thomelef
28-04-09, 09:04
Μάλλον το πρόβλημα λύθηκε! Στα τελευταία 2 πλυσίματα νερό δεν μπήκε! Άρα ο Κ....μάλλον έκανε δουλειά! Στο μέλλον θα δείξει! Ελπίζω γιατί την λατρεύω την μπέμπα μου! Άρα και η επιστολή στην Γερμανία μπαίνει στο συρτάρι μέχρι νεοτέρας.
BMW for ever!!!!

gz και καλές στεγνές βόλτες πλέον στη βροχή

xxxvagos
08-05-09, 22:17
Κύριοι καλημέρα σας! Δεν ξέρω αν το θέμα μου έπρεπε να το γράψω εδώ αλλά σαν νέος στο site επιτρέπετε ένα λαθάκι! Έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου το 320 hard top και το τελευταίο διάστημα μπάζει νερά από το λάστιχο της πίσω δεξιάς κολόνας! Το πήγα στην αντιπροσωπεία για τρίτη φορά και το ρημάδι όσο και αν το βρέχανε δεν έσταζε μία! Την Τετάρτη με την μπόρα πάλι τα ίδια. Γενικά δεν στάζει όταν βρέχεται αλλά μετά από κανά μισάωρο! Και επειδή δεν βλέπω να βγάζω άκρη με την BMW, ελπίζω να έχετε καμιά καλή ιδέα!

Υ.Γ. Αυτή την εβδομάδα θα το πάω και σε άλλον έναν αντιπρόσωπο να το δει και αν πάλι δεν βγάλω άκρη λεω να κάνω ένα επίσημο γραμματάκι στην Γερμανία!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πάντα κολλημένος με την μπέμπα!
Σπύρος.

λογικα θα ειναι πιο ευαλωτο εν κινηση διοτι το σασι ειναι ελαστικο ενω η οροφη οχι τοσο...αλλαξε τα λαστιχα στις συναρμογες και με το που πατησεις το ποδι σου στην αντιπροσωπια αρχισε τους στις ...... δεν καταλαβαινει ο ελληνας αλλιως

bmw330vasilis
08-05-09, 22:48
φιλε xxxvagos....δεν θελω να σε αλλαξοπιστησω......ωστοσο σε παρακαλω να μην ξαναχρησιμοποοιησεις τετοιου ειδους εκφρασεις........!!!!

φιλικα....προς το παρον!!:nono:



και με το που πατησεις το ποδι σου στην αντιπροσωπια αρχισε τους στις ....... δεν καταλαβαινει ο ελληνας αλλιως

patrinos
09-05-09, 02:14
φιλε βαγγο μην παρεκτρεπεσαι παλι..... αφου τα ειπαμε μην το χαλας.

michaelp900
09-05-09, 05:59
λογικα θα ειναι πιο ευαλωτο εν κινηση διοτι το σασι ειναι ελαστικο ενω η οροφη οχι τοσο...αλλαξε τα λαστιχα στις συναρμογες και με το που πατησεις το ποδι σου στην αντιπροσωπια αρχισε τους στις ..... δεν καταλαβαινει ο ελληνας αλλιως

Ετσι....μόλις πατήσει το πόδι του στην αντιπροσωπεια να αρχίσει να σκυλοβρίζει τον καθε ένα.
Μετά σου λένε ωριμότητα.
Ε ρε κουνια που σε κουναγιε....:GrowUp:

alen77
11-05-09, 11:04
λογικα θα ειναι πιο ευαλωτο εν κινηση διοτι το σασι ειναι ελαστικο ενω η οροφη οχι τοσο...αλλαξε τα λαστιχα στις συναρμογες και με το που πατησεις το ποδι σου στην αντιπροσωπια αρχισε τους στις ...... δεν καταλαβαινει ο ελληνας αλλιως

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την συμβουλή αλλά προτιμώ να έχω ένα ειρωνικό ύφος παρά να τους βρίσω! Θα χάσω και το δίκιο μου στην τελική. Όλη την ειρωνεία πάντως την εισέπραξαν όταν πήραν τηλέφωνο απο τα κεντρικά για να ρωτήσουν αν είμαι ευχαριστημένος από το service.

alen77
22-06-09, 11:34
Άντε πάλι τα ίδια! Τι το ήθελα το πλύσιμο; Κυριακή πρωί αποφασίζω να πλύνω την μπέμπα αφού την είχα παραμελήσει τον τελευταίο καιρό! Και να σου πάλι (το αυτόματο πότισμα των καθισμάτων πήρε μπροστά)!! Αφού έσταξε πάλι από το γνωστό σημείο, πήρα την φωτογραφική μηχανή και τσάκα τσουκου έβγαλα τις φωτογραφίες! Ευτυχώς που περιμένω ένα ανταλλακτικό για την ταπετσαρία να έρθει και έτσι τα παιδία του συνεργείου θα έχουν και άλλη δουλειά να κάνουν! Άσε που από την Παρασκευή κολλάει και η κουκούλα και για να την ανοίξω πρέπει πρώτα να ανάψω κεράκι! Τα νεύρα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:banghead:

BILL007
22-06-09, 11:45
Υπομονή φίλε μου...Αλήθεια το μαραφέτι με τις υπέρυθρες δεν το ξέρουν?Με αυτό βρίσκουν τις διαροές!

Περιμένουμε νέα σου και ελπίζουμε τα προβλήματα σου να λυθούν...:)

merlin_M3
22-06-09, 11:47
Άντε πάλι τα ίδια! Τι το ήθελα το πλύσιμο; Κυριακή πρωί αποφασίζω να πλύνω την μπέμπα αφού την είχα παραμελήσει τον τελευταίο καιρό! Και να σου πάλι (το αυτόματο πότισμα των καθισμάτων πήρε μπροστά)!! Αφού έσταξε πάλι από το γνωστό σημείο, πήρα την φωτογραφική μηχανή και τσάκα τσουκου έβγαλα τις φωτογραφίες! Ευτυχώς που περιμένω ένα ανταλλακτικό για την ταπετσαρία να έρθει και έτσι τα παιδία του συνεργείου θα έχουν και άλλη δουλειά να κάνουν! Άσε που από την Παρασκευή κολλάει και η κουκούλα και για να την ανοίξω πρέπει πρώτα να ανάψω κεράκι! Τα νεύρα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:banghead:

Μην τρελαίνεσαι, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες !!! :rofl2:

Αγάπα τα cabrio με τα ελλαττώματά τους...............και είναι πολλά !!! :bananasmi

Φίλε Alen77, έχουν περάσει τα τελευταία 15 χρόνια απο τα χέρια μου αρκετά cabrio διαφόρων εταιρειών, δεν ήταν κανένα που να μην δακρύζει στο πλύσιμο. :bugeye:

alen77
22-06-09, 11:55
Μην τρελαίνεσαι, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες !!! :rofl2:

Αγάπα τα cabrio με τα ελλαττώματά τους...............και είναι πολλά !!! :bananasmi

Φίλε Alen77, έχουν περάσει τα τελευταία 15 χρόνια απο τα χέρια μου αρκετά cabrio διαφόρων εταιρειών, δεν ήταν κανένα που να μην δακρύζει στο πλύσιμο. :bugeye:
Θα συμφωνήσω μαζί σου και για αυτόν τον λόγο ήμουν προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο! Αλλά εδώ δεν δάκρυσε απλά, αλλά έσταξε κανονικότατα και νομίζω ότι αν δεν κάνω κάτι, καμιά μέρα θα το βρω πισίνα! Με το νερό δεν παίζεις! Εκτός αυτού, έδωσα έναν σκασμό λεφτά για να το πάρω και πραγματικά τέτοια καρα....λικια απο την BMW δεν τα δέχομαι!

merlin_M3
22-06-09, 11:59
Θα συμφωνήσω μαζί σου και για αυτόν τον λόγο ήμουν προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο! Αλλά εδώ δεν δάκρυσε απλά, αλλά έσταξε κανονικότατα και νομίζω ότι αν δεν κάνω κάτι, καμιά μέρα θα το βρω πισίνα! Με το νερό δεν παίζεις! Εκτός αυτού, έδωσα έναν σκασμό λεφτά για να το πάρω και πραγματικά τέτοια καρα....λικια απο την BMW δεν τα δέχομαι!

Αν βρείς άκρη, σε παρακαλώ στείλε μου pm να το κοιτάξω και εγώ, γιατί και το Μ3 μου έχει το ίδιο θέμα.

Περιμένω νέα σου.

alen77
25-06-09, 13:55
Καλημέρα! Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από τα κεντρικά τα εδώ. Πήραν να με ενημερώσουν ότι έλαβαν την επιστολή μου (κοινοποίηση γράμματος που έστειλα στην Γερμανία ήταν αλλά μάλλον δεν το πήραν χαμπάρι)! Αυτό! Απλά θα καταχωρήσουν τα σχόλια (ενώ είναι Γαλλικά με ωραίο ύφος όμως) που τους γράφω και αυτό είναι όλο! Δηλαδή το μόνο που κατάλαβαν είναι ότι απλά τους κάνω μια ενημέρωση για το πως βλέπω τους αντιπροσώπους! Με άλλα λόγια με έγραψαν στεγνά! Όταν ρώτησα με τι κριτήρια δίνουν τις άδεις στους αντιπροσώπους τους και τι σόι εκπαίδευση τους κάνουν (αφού δεν ξέρουν να φτιάξουν τα προβλήματα) η απάντηση ήταν: α,αυτά δεν τα γνωρίζω, μια απλή τηλεφωνήτρια είμαι! Οι πάνω οι μάγκες στα παλιά τους τα παπούτσια. Και μετά εμείς περιμένουμε να μας φτιάξουν τα αυτοκίνητα! Αλλά αυτό δεν θα περάσει έτσι! Αν πάρω καμία παρόμοια απάντηση και από τους Γερμανούς θα αρχίσω τις μηνύσεις! Ε όχι να τους έχω ακουμπήσει τα ωραία μου λεφτά και μετά δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις!

ermis1975
25-06-09, 14:43
Οπως έχω ξαναγράψει, υπάρχει 1 μηχανηματάκι με υπέρυθρες που χωρίς να ρίξεις νερό το βάζεις (διαιρούμενο ασύρματο είναι) μέσα - έξω και εκεί που έχει διαρροή αυτό κάνει έντονα μπίπ! Ετσι διορθώνεις το πρόβλημα μια και καλή. Πρέπει να το έχουν όλα τα μεγάλα φανοποιεία. Εγω κάπου στη Πειραιώς είχα πάει.

tzimiani
25-06-09, 14:49
Οπως έχω ξαναγράψει, υπάρχει 1 μηχανηματάκι με υπέρυθρες που χωρίς να ρίξεις νερό το βάζεις (διαιρούμενο ασύρματο είναι) μέσα - έξω και εκεί που έχει διαρροή αυτό κάνει έντονα μπίπ! Ετσι διορθώνεις το πρόβλημα μια και καλή. Πρέπει να το έχουν όλα τα μεγάλα φανοποιεία. Εγω κάπου στη Πειραιώς είχα πάει.

...αντιμετωπίζοντας το ίδιο πρόβλημα με το hardtop με τον alen και λαμβάνοντας και εγώ την απάντηση της επίσημης αντιπροσωπείας ότι θα επικοινωνήσουν με τη Γερμανία για να βρουν τι γίνεται με αυτά τα προβλήματα, ποια είναι η λύση τελικά? Πάμε εκτός αντιπροσωπείας για να βρούμε την υγειά μας??? Μη ξεχνάμε ότι ο βασικός λόγος που πάμε στις επίσημες αντιπροσωπείες (θεωρητικά τελικά...) είναι γιατί αυτοί ξέρουν... Τελικά ξέρουν ή δεν ξέρουν? (ρητορικό ερώτημα)

alen77
14-07-09, 11:05
Καλημέρες και από μένα! Για άλλη μία φορά σήμερα πήρα την μπέμπα από το συνεργείο( ναι..ναι το γνωστό θέμα με τα νερά!!) Μετά από κανένα εξάμηνο ψαξίματος σε 2 κεντρικότατες αντιπροσωπείες κατέληξαν (στην δεύτερη) ότι πρέπει να αλλαχτούν οι τσιμούχες τις οροφής για να σταματήσει το στάξιμο! Αυτό κατά 99% θα δώσει λύση στο πρόβλημα! Το θέμα είναι ότι δεν τις έχουν εδώ και έγινε παραγγελία από έξω! Είναι δυνατόν;; Έψαξαν και δεν τις βρήκαν ούτε σε άλλο αντιπρόσωπο! Έχουν πουληθεί τόσα cabrio E93, όπου τα λάστιχα τις οροφής είναι από τα πιο βασικά ανταλλακτικά για την στεγανότητα και δεν έχουν στην αποθήκη; Και γενικά από τις περιοδείες μου στις αντιπροσωπείες τον τελευταίο καιρό ρωτάω ξανά.......τι έχουν επιτέλους στις αποθήκες τους; Μόνο λάμπες; Τι σόι εξυπηρέτηση είναι αυτή όταν πρέπει να περιμένω από 1 έως 7 ημέρες για ένα λαστιχάκι και γενικά για ότι έχω φτιάξει-αλλάξει στο αυτοκίνητο! Και αν δεν το είχαν προβλέψει.....θα έπρεπε! Δυστυχώς από after sales η BMW είναι στο απόλυτο μηδέν! Όχι μόνο το συγκεκριμένο συνεργείο αλλά μάλλον αυτή είναι η πολιτική της εταιρείας γενικά! Πάντα βέβαια για τα δικά μου δεδομένα και από τις δικές μου εμπειρίες!

Υ.Γ Βρήκαν ότι κάποιος (από τον πρώτο φανοποιό-να μην λέμε ονόματα) είχε βάλει κάτι σαν κόλλα στο σημείο όπου έσταζε για να κάνει την δουλεία του, κάτι το οποίο δεν το χρησιμοποιεί η BMW! Η τσαπατσοδουλειά σε όλο της το μεγαλείο! Παιδιά, προσοχή που πάτε τα αυτοκίνητα σας! Μόνο αυτό!

mr incredible
14-07-09, 11:07
Καλημέρες και από μένα! Για άλλη μία φορά σήμερα πήρα την μπέμπα από το συνεργείο( ναι..ναι το γνωστό θέμα με τα νερά!!) Μετά από κανένα εξάμηνο ψαξίματος σε 2 κεντρικότατες αντιπροσωπείες κατέληξαν (στην δεύτερη) ότι πρέπει να αλλαχτούν οι τσιμούχες τις οροφής για να σταματήσει το στάξιμο! Αυτό κατά 99% θα δώσει λύση στο πρόβλημα! Το θέμα είναι ότι δεν τις έχουν εδώ και έγινε παραγγελία από έξω! Είναι δυνατόν;; Έψαξαν και δεν τις βρήκαν ούτε σε άλλο αντιπρόσωπο! Έχουν πουληθεί τόσα cabrio E93, όπου τα λάστιχα τις οροφής είναι από τα πιο βασικά ανταλλακτικά για την στεγανότητα και δεν έχουν στην αποθήκη; Και γενικά από τις περιοδείες μου στις αντιπροσωπείες τον τελευταίο καιρό ρωτάω ξανά.......τι έχουν επιτέλους στις αποθήκες τους; Μόνο λάμπες; Τι σόι εξυπηρέτηση είναι αυτή όταν πρέπει να περιμένω από 1 έως 7 ημέρες για ένα λαστιχάκι και γενικά για ότι έχω φτιάξει-αλλάξει στο αυτοκίνητο! Και αν δεν το είχαν προβλέψει.....θα έπρεπε! Δυστυχώς από after sales η BMW είναι στο απόλυτο μηδέν! Όχι μόνο το συγκεκριμένο συνεργείο αλλά μάλλον αυτή είναι η πολιτική της εταιρείας γενικά! Πάντα βέβαια για τα δικά μου δεδομένα και από τις δικές μου εμπειρίες!

Υ.Γ Βρήκαν ότι κάποιος (από τον πρώτο φανοποιό-να μην λέμε ονόματα) είχε βάλει κάτι σαν κόλλα στο σημείο όπου έσταζε για να κάνει την δουλεία του, κάτι το οποίο δεν το χρησιμοποιεί η BMW! Η τσαπατσοδουλειά σε όλο της το μεγαλείο! Παιδιά, προσοχή που πάτε τα αυτοκίνητα σας! Μόνο αυτό!

τελικά είναι που λέμε να πέσεις σε καλο μάστορα.

alen77
03-08-09, 11:35
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! Για μένα θα πω καλό χειμώνα αφού μόλις γύρισα από διακοπές, για όλη την παρέα καλή συνέχεια! 15 ημέρες με περίπου 2500 χλμ και η μπεμπούλα ήταν άριστη! Ε, αφού γύρισα, κλασσικά ξαναμπήκαμε συνεργείο για να αλλάξουμε τις τσιμούχες μπας και σταματήσει να στάζει (ναι τις έφεραν)! Μαζί θα φτιάξουμε κάτι γρατσουνιές στο φτερό και μία πολύ ωραία χαρακιά στο δέρμα που μου άφησαν τα παιδιά του συνεργείου για ενθύμιο από την τελευταία μου επίσκεψη (αυτό στην εγγύηση)! Ταυτόχρονα απάντησαν και οι Γερμανοί! Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα με την απάντηση τους αλλά κάτι είναι και αυτό! Ζήτησαν συγνώμη για την ταλαιπωρία, γνωρίζουν για το σημερινό ραντεβού που είχα και έχουν ενημερώσει τους εγκέφαλους της μαμάς εδώ να παρέχουν βοήθεια στο συνεργείο αν χρειαστεί! Επίσης ελπίζουν όλο αυτό το σκηνικό να μην επηρεάσει την μελλοντική μας σχέση! Καθαρά τυπικό γράμμα θα έλεγα αλλά τουλάχιστον κάποιος είναι γνώστης της κατάστασης κάτι το οποίο μπορεί να βοηθήσει στο μέλλον-ελπίζω να μην χρειαστεί! Για τους εδώ το μόνο που έχω να πω είναι ότι ακόμα και τώρα δεν έχει εμφανιστεί ΚΑΝΕΝΑΣ! Κανένα άλλο σχόλιο, τα συμπεράσματα δικά σας! Ελπίζω να μην σας κούρασα αλλά είχα πει μόλις πάρω απάντηση θα ενημέρωνα! Καλές διακοπές σε όλους! Σπύρος!

xxxvagos
04-08-09, 00:38
Καλημέρες και από μένα! Για άλλη μία φορά σήμερα πήρα την μπέμπα από το συνεργείο( ναι..ναι το γνωστό θέμα με τα νερά!!) Μετά από κανένα εξάμηνο ψαξίματος σε 2 κεντρικότατες αντιπροσωπείες κατέληξαν (στην δεύτερη) ότι πρέπει να αλλαχτούν οι τσιμούχες τις οροφής για να σταματήσει το στάξιμο! Αυτό κατά 99% θα δώσει λύση στο πρόβλημα! Το θέμα είναι ότι δεν τις έχουν εδώ και έγινε παραγγελία από έξω! Είναι δυνατόν;; Έψαξαν και δεν τις βρήκαν ούτε σε άλλο αντιπρόσωπο! Έχουν πουληθεί τόσα cabrio E93, όπου τα λάστιχα τις οροφής είναι από τα πιο βασικά ανταλλακτικά για την στεγανότητα και δεν έχουν στην αποθήκη; Και γενικά από τις περιοδείες μου στις αντιπροσωπείες τον τελευταίο καιρό ρωτάω ξανά.......τι έχουν επιτέλους στις αποθήκες τους; Μόνο λάμπες; Τι σόι εξυπηρέτηση είναι αυτή όταν πρέπει να περιμένω από 1 έως 7 ημέρες για ένα λαστιχάκι και γενικά για ότι έχω φτιάξει-αλλάξει στο αυτοκίνητο! Και αν δεν το είχαν προβλέψει.....θα έπρεπε! Δυστυχώς από after sales η BMW είναι στο απόλυτο μηδέν! Όχι μόνο το συγκεκριμένο συνεργείο αλλά μάλλον αυτή είναι η πολιτική της εταιρείας γενικά! Πάντα βέβαια για τα δικά μου δεδομένα και από τις δικές μου εμπειρίες!

Υ.Γ Βρήκαν ότι κάποιος (από τον πρώτο φανοποιό-να μην λέμε ονόματα) είχε βάλει κάτι σαν κόλλα στο σημείο όπου έσταζε για να κάνει την δουλεία του, κάτι το οποίο δεν το χρησιμοποιεί η BMW! Η τσαπατσοδουλειά σε όλο της το μεγαλείο! Παιδιά, προσοχή που πάτε τα αυτοκίνητα σας! Μόνο αυτό!

αδερφε εγω σου ειπα τι επρεπε να κανεις απο μιας αρχης αλλα νομισες οτι στο λεω με μαγκια..
και πεσαν κανα 2 να με χαρακτηρισουν...πραγμα που δεν εκανα ποτε εγω
ειχα και εγω ενα τετοιο προβλημα και μονο ετσι λυθηκε..με απειλες..και ο αγιος φοβερα θελει..
δεν λεω θα χασεις το δικιο σου αλλα θα γινει η δουλεια σου

ειλικρινα επλιζω να εχει γινει ηδη η δουλεια σου

φιλικα..παντα...οχι προς το παρον οπως ειπε καποιος

xxxvagos
04-08-09, 00:46
αα και ειπε ο merlin οτι δακρυζουν σχεδον ολα τα καμπριο που ειχε...

εγω εχω και ενα 36αρι καμπριο 12 χρονων και δεν δακρυζει στο πλυσιμο ουτε για πλακα..

και δυο φιλοι/γνωστοι εχουν καμπριο (mersedes,mustang) και ουτε αυτοι δεν εχουν τετοιο προβλημα..

εγω πιστευω οτι δεν πρεπει να δακρυζει

alen77
04-08-09, 09:02
Φίλε μου ΧΧΧVAGOS κάνεις λάθος! Όλες οι απόψεις είναι δεκτές ακόμα και αν δεν τις συμμερίζομαι! Και η δική σου έχει βάση, μόνο που θεώρησα σωστό, πρώτα να κάνω όλα τα τυπικά! Στην πορεία θα δείξει με ποιόν τρόπο θα αρχίσω να τους αντιμετωπίζω! Δεν είμαι από τους ανθρώπους που τσακώνομαι εύκολα-έως καθόλου αλλά και η υπομονή έχει τα όρια της! Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν αποκλείω και την ιδέα σου!

tmilatos
04-08-09, 10:51
Ταυτόχρονα απάντησαν και οι Γερμανοί! Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα με την απάντηση τους αλλά κάτι είναι και αυτό! Ζήτησαν συγνώμη για την ταλαιπωρία, γνωρίζουν για το σημερινό ραντεβού που είχα και έχουν ενημερώσει τους εγκέφαλους της μαμάς εδώ να παρέχουν βοήθεια στο συνεργείο αν χρειαστεί! Επίσης ελπίζουν όλο αυτό το σκηνικό να μην επηρεάσει την μελλοντική μας σχέση! Καθαρά τυπικό γράμμα θα έλεγα αλλά τουλάχιστον κάποιος είναι γνώστης της κατάστασης κάτι το οποίο μπορεί να βοηθήσει στο μέλλον-ελπίζω να μην χρειαστεί!


Εχουν μαλλον προβλεψει και εχουν ενα γραμμα που το βγαζουν φωτοτυπιες και το στελνουν στους παραπονουντες ανα την υφηλιο. Το ιδιο γραμμα απαντηση πρεπει να πηρα και εγω οταν παραπονεθηκα πριν καποια χρονια, αλλα για αλλο λογο.

-Θεοφλος-

xxxvagos
04-08-09, 11:48
allen μακαρι να γινει γιατι το αυτοκινητο σου ειναι εργαλειο:rockon:

alen77
31-08-09, 15:57
Κοίτα να δείς που βρέχει σήμερα και εγώ το έχω στο γκαραζ:banghead:! Θα ήταν καλή ευκαιρία να δω αν θα έσταζε πάλι!:bugeye:

κυριακος
31-08-09, 17:30
Κοίτα να δείς που βρέχει σήμερα και εγώ το έχω στο γκαραζ:banghead:! Θα ήταν καλή ευκαιρία να δω αν θα έσταζε πάλι!:bugeye:

Σήμερα ευτυχώς που τα έχουμε στο γκαράζ εμείς με τις τέντες γιατί τέτοια βροχή ισοδύναμη με πολύ δυνατη πιεση με πολλλα κιλα βροχης ίσως χειρότερη και από του πιεστικού τον βενζινάδικων.
Παντός μερικά χιλιόμετρα που το έκανα πριν φτάσει η βροχή στο κατακόρυφο ευτυχώς δεν είχα πρόβλημα.Ούτε δάκρυ που λένε.
Ήταν σήμερα με το πρωτοβρόχι ένα καλό τεστ για να δεις αν και φέτος όταν βρέχει και το έχεις παρκαρισμένο μακρια από το παρκιν σου σταματημένο μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος.

Στο θέμα μας τώρα πιστεύω ότι δεν δικαιολογούνται διαρροές στα cabrio καλής κατασκευής και δεν θα περιαυτολογώ για το δικό μου που είναι παλιό Ε36..
Έχω άλλους υπόψιν μου που έχουν Ε36 η και πιο καινούργια E46,έχουν δώσει τα ωραία τους λεφτά τους και εινα ευχαριστημένοι.Ούτε σταγόνες ούτε τίποτα.
Δεν είμαστε <κορόιδα> εμείς με τα cabrio και όλοι οι αλλοι είναι οι <στεγανοί>.
Να μιλήσουμε για ηχομόνωση εκει πάω πασω για τις τέντες και τις ζελατίνες πίσω.


Έκτον πραγμάτων όμως με το περιστατικό διαρροής που συζητείται για το Ε93 ,υπαρχή ένα θέμα που δικαιολογεί την αμφισβητήσει στα cabrio όσων έχουν την στεγανότητα του κλειστού.
Η μόνη εξήγηση που δίνω είναι ότι μιλάμε για αστοχία υλικού θέλω να πιστεύω και για κακή διαχείριση του σέρβις όπου μια βλάβη που προβλέπεται να πρόκυψη ακόμα και σε τέτοιας ποιότητας αμάξι η καθυστέρηση της επίλυσης της έχει διογκώσει το θέμα και έχει πλήξει την αξιοπιστία των cabrio.
Εδώ υπαρχή ένα μεγάλο θέμα με τις αντιπροσωπίες όπου οι μισές αναλαμβάνουν την επιδιόρθωση τέτοιων διαρροών και οι άλλες μισές σε στέλνουν σε εξωτερικούς συνεργάτες.
Διαφορετική πολίτικη δηλαδή και για την περίπτωση του Ε93 επειδή μάλλον είναι στην εγγύηση ακόμα τότε αναγκαστικά υποχρεώθηκαν να το αναλάβουν.

Σύντομα ανέβασε και <<στεγνες>> φωτογραφίες

alen77
14-09-09, 11:00
Έπιασε βροχή, αγάπη καλοκαιρινή που λέει και το τραγούδι! Σα δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ! Ευτυχώς που δεν το είχα παρκάρει έξω! Είδα ήλιο την Κυριακή όποτε λέω ας το πλύνω (το πρώτο πλύσιμο μετά τις νέες τσιμούχες οι οποίες θα έλυναν το πρόβλημα). Αμ δε! Πάλι τα ίδια (πιο πολλές φωτογραφίες έχω τραβήξει στα νερά που μπάζει η μπέμπα παρά την κόρη μου)! Άντε ξανά τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και ταυτόχρονα σε αναζήτηση ΣΟΒΑΡΟΥ μάστορα μπας και βρει την λύση! Αυτά τα ολίγα, άντε και καλή εβδομάδα σε όλους!!

alen77
14-09-09, 11:17
Βάζω και τις νέες φωτογραφίες!

InsaneDriver
14-09-09, 11:20
Πάντως γενικά έχω ακούσει ότι τα cabrio τύπου hardtop μπάζουν πιο εύκολα νερά, χάνοντας την ρύθμιση στο κλείσιμο και έτσι θέλουν ρύθμισμα συχνά.

merlin_M3
14-09-09, 12:33
Μην τρελαίνεσαι, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες !!!
Αγάπα τα cabrio με τα ελλαττώματά τους...............και είναι πολλά !!!
Φίλε Alen77, έχουν περάσει τα τελευταία 15 χρόνια απο τα χέρια μου αρκετά cabrio διαφόρων εταιρειών, δεν ήταν κανένα που να μην δακρύζει στο πλύσιμο.

Θυμίζω αυτά που έγραψα τον Ιούνιο.:deal:

Δεν υπάρχει λύση, γιατί για εμένα δεν υπάρχει και πρόβλημα !!!:nixweiss:

Σκέψου τα προταιρήματα της ανοιχτής οροφής και δέξου τα ελλατώματα !!!:ylsuper:

bill987
14-09-09, 12:41
Θυμίζω αυτά που έγραψα τον Ιούνιο.:deal:

Δεν υπάρχει λύση, γιατί για εμένα δεν υπάρχει και πρόβλημα !!!:nixweiss:

Σκέψου τα προταιρήματα της ανοιχτής οροφής και δέξου τα ελλατώματα !!!:ylsuper:

Νίκο συμφωνώ, αλλά απ΄ότι βλέπω στις φωτο αυτό δεν είναι δάκρυ είναι ποταμός δακρύων...

Μια σταγόνα αραιά και που ναι, αλλά σε κάθε πλύσιμο....

Πρέπει να το φτιάξει!

konas
14-09-09, 12:44
Και γω το ιδιο θα ελεγα. Το δικο μου δοκιμασμενο σε ισχυρη βροχη και σε πλυσιμο με πιεση, δεν βαζει ουτε δακρυ (φτου μη το ματιασω)

tmilatos
14-09-09, 12:45
Εμενα ρε παιδια γιατι δεν μου παρουσιασε προβλημα ΠΟΤΕ, ειτε εχει χρησιμοποιηθει πιεστικο για καθαρισμα, ειτε σε δυνατο χαλαζι και βροχη....Να κανω τον σταυρο μου?


-Θεοφιλος-

BILL007
14-09-09, 12:46
Πρέπει να το φτιάξει!

Μάλλον φίλε μου πρέπει να ψάξεις για μάστορα πέρα απο τα επίσημα συνεργεία....:icon42:
Μπας και βρεις την υγειά σου!

bill987
14-09-09, 12:46
Εμενα ρε παιδια γιατι δεν μου παρουσιασε προβλημα ΠΟΤΕ, ειτε εχει χρησιμοποιηθει πιεστικο για καθαρισμα, ειτε σε δυνατο χαλαζι και βροχη....Να κανω τον σταυρο μου?


-Θεοφιλος-

Όχι.......

Αυτό θεωρώ φυσιολογικό!!!!!

alen77
14-09-09, 13:30
Μάλλον φίλε μου πρέπει να ψάξεις για μάστορα πέρα απο τα επίσημα συνεργεία....:icon42:
Μπας και βρεις την υγειά σου!

Αυτό έχω σκοπό να κάνω, αλλά μάλλον θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω για να βρω καλό μάστορα για να μην το κάνουμε χειρότερα από ότι είναι!! Θέλω πρώτα να δώ τι θα μου πουν από την αντιπροσωπεία! Κάναμε ρυθμίσεις, αλλάξαμε τσιμούχες (αυτή είναι η σειρά εργασιών βάση οδηγίας της BMW) και τώρα……; Αφού το πρόβλημα παραμένει κάτι πρέπει να γίνει!

tzimiani
14-09-09, 13:33
Βάζω και τις νέες φωτογραφίες!
...καλό κουράγιο... μιας και τα έχουμε πει και με pm, και εγώ ακόμη μία από τα ίδια...
Υπομονή και πες μας εάν βρεις καμιά άκρη

κυριακος
14-09-09, 20:02
Με αφορμή την συναισθηματική σου φόρτιση στην όποια ενδεχόμενος να βρεθούμε και εμείς συνεχίζω και γράφω.
Δεν θα κάνουμε δημοσκόπηση ποιου το cabrio παίρνει νερά και ποιου όχι και πόσες σταγόνες ακριβώς
Συμφωνώ με τον Biil987 και Konas και επαυξάνω
Δεν θα εγκαταλείψεις και δεν θα δεχτείς μια κατάσταση σαν δεδομένη ,γιατί δεν είναι δεδομένη και που ενδεχόμενος να οφείλεται σε ένα λάστιχο η μια ρύθμιση που έγινε η δεν έγινε....και αν θες να το πάμε παραπέρα να μας πει ο κάθε <υπεύθυνος> τι ακριβώς φταίει για την διαρροή.Έχει πάρει σασί από κάτω έχει πάρει σασί η οροφή ,Είναι αμάξι της Δευτέρας που λένε ότι τα παίρνουν φτηνότερα? Είναι παρτίδα του Βελγίου?ΔΕΝ ξέρουν καθόλου? Τι απ όλα φταίει τελικά?
Υποθετικα μηλαμε οχι για το δικο σου αμαξι.
Επίσης συμφωνώ με BILL007 όχι ότι οι εξωτερικοί είναι καλύτεροι.Παντου υπάρχουν καλοί και κακοί.

Ελπίζω οι σταγόνες να μην οφείλετε σε συστολές -διαστολές και γιαυτό μια δακρύζει και μια όχι.
Άλλα και αυτό ρυθμίζεται.
Αν οι σταγόνες εμφανίζονται κατά την διάρκεια του πλυσίματος είναι άλλο συμπέρασμα αν εμφανίζονται μετά από ώρα τότε θέλει ψάξιμο αλλιώς.
Δεν μπορείς να φανταστείς από που μπορεί να ξεκινήσει το νερό και που μπορεί να βρεθεί με τις διάφορες θερμοκρασίας και πιέσεως.
Από τις φώτο της θέσης της σταγόνας εσύ μάλλον δεν είσαι σε αυτές τις περιπτώσεις.
Κάποιος είχε γράψει για μηχάνημα υπερήχων που εντοπίζει τα κενά και τις διαρροές άλλα δεν το είχε γράψει σωστά και δεν δώσαμε σημασία ίσως.
Αυτό γίνεται και με σπρέι κατάλληλο.

Συμπέρασμα:
1)Πιστεύω ότι όλοι πρέπει να μάθουμε σε πια αντιπροσωπία έχεις απευθυνθεί μέχρις στιγμής(χωρίς σχόλια)
2)Ξέρεις τι ακριβώς ρυθμίσεις έχουν γίνει στο σκελετό τις οροφής? Τις είδες ? Στις περιέγραψαν? Εγιναν? Γιατι εγιναν?
3)Θέλεις να πας σε Άνθρωπο έξω?
4)Ειχες γραψει :
Υ.Γ Βρήκαν ότι κάποιος (από τον πρώτο φανοποιό-να μην λέμε ονόματα) είχε βάλει κάτι σαν κόλλα στο σημείο όπου έσταζε για να κάνει την δουλεία του, κάτι το οποίο δεν το χρησιμοποιεί η BMW! Η τσαπατσοδουλειά σε όλο της το μεγαλείο! Παιδιά, προσοχή που πάτε τα αυτοκίνητα σας! Μόνο αυτό!

Υπαρχη ιστορικο δηλαδη με την διαρροη?Ειχε αλλος το αμαξι πριν?

alen77
14-09-09, 21:33
Με αφορμή την συναισθηματική σου φόρτιση στην όποια ενδεχόμενος να βρεθούμε και εμείς συνεχίζω και γράφω.
Δεν θα κάνουμε δημοσκόπηση ποιου το cabrio παίρνει νερά και ποιου όχι και πόσες σταγόνες ακριβώς
Συμφωνώ με τον Biil987 και Konas και επαυξάνω
Δεν θα εγκαταλείψεις και δεν θα δεχτείς μια κατάσταση σαν δεδομένη ,γιατί δεν είναι δεδομένη και που ενδεχόμενος να οφείλεται σε ένα λάστιχο η μια ρύθμιση που έγινε η δεν έγινε....και αν θες να το πάμε παραπέρα να μας πει ο κάθε <υπεύθυνος> τι ακριβώς φταίει για την διαρροή.Έχει πάρει σασί από κάτω έχει πάρει σασί η οροφή ,Είναι αμάξι της Δευτέρας που λένε ότι τα παίρνουν φτηνότερα? Είναι παρτίδα του Βελγίου?ΔΕΝ ξέρουν καθόλου? Τι απ όλα φταίει τελικά?
Υποθετικα μηλαμε οχι για το δικο σου αμαξι.
Επίσης συμφωνώ με BILL007 όχι ότι οι εξωτερικοί είναι καλύτεροι.Παντου υπάρχουν καλοί και κακοί.

Ελπίζω οι σταγόνες να μην οφείλετε σε συστολές -διαστολές και γιαυτό μια δακρύζει και μια όχι.
Άλλα και αυτό ρυθμίζεται.
Αν οι σταγόνες εμφανίζονται κατά την διάρκεια του πλυσίματος είναι άλλο συμπέρασμα αν εμφανίζονται μετά από ώρα τότε θέλει ψάξιμο αλλιώς.
Δεν μπορείς να φανταστείς από που μπορεί να ξεκινήσει το νερό και που μπορεί να βρεθεί με τις διάφορες θερμοκρασίας και πιέσεως.
Από τις φώτο της θέσης της σταγόνας εσύ μάλλον δεν είσαι σε αυτές τις περιπτώσεις.
Κάποιος είχε γράψει για μηχάνημα υπερήχων που εντοπίζει τα κενά και τις διαρροές άλλα δεν το είχε γράψει σωστά και δεν δώσαμε σημασία ίσως.
Αυτό γίνεται και με σπρέι κατάλληλο.

Συμπέρασμα:
1)Πιστεύω ότι όλοι πρέπει να μάθουμε σε πια αντιπροσωπία έχεις απευθυνθεί μέχρις στιγμής(χωρίς σχόλια)
2)Ξέρεις τι ακριβώς ρυθμίσεις έχουν γίνει στο σκελετό τις οροφής? Τις είδες ? Στις περιέγραψαν? Εγιναν? Γιατι εγιναν?
3)Θέλεις να πας σε Άνθρωπο έξω?
4)Ειχες γραψει :
Υ.Γ Βρήκαν ότι κάποιος (από τον πρώτο φανοποιό-να μην λέμε ονόματα) είχε βάλει κάτι σαν κόλλα στο σημείο όπου έσταζε για να κάνει την δουλεία του, κάτι το οποίο δεν το χρησιμοποιεί η BMW! Η τσαπατσοδουλειά σε όλο της το μεγαλείο! Παιδιά, προσοχή που πάτε τα αυτοκίνητα σας! Μόνο αυτό!

Υπαρχη ιστορικο δηλαδη με την διαρροη?Ειχε αλλος το αμαξι πριν?

Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον σας στο θέμα μου!
Την μπέμπα την αγόρασα ολοκαίνουργια απο αντιπροσωπεία στην Φιλοθέη! Μετά το update του εγκεφάλου που έγινε (στα 5486 χλμ άναψε το λαμπάκι του κινητήρα) και της ασυνεννοησίας με την εκεί αντιπροσωπεία δεν ξαναπάτησα! Εδώ και ένα χρόνο περίπου είχα εισροή υδάτων στην πίσω δεξιά κολόνα! Και δεν μιλάω για δάκρυ στο τζάμι....αλλά αρκετές σταγόνες περίπου στα 5 εκατοστά εσωτερικά απο το τζάμι! Στην αρχή έσταζε περίπου μισή ώρα μετά το πλύσιμο, πάντα με τα χέρια μου και κατα την ώρα που το στέγνωνα! Μετά την δέυτερη φορά που το παρατήρησα το πήγα σε κεντρικότατη αντιπροσωπεία της Αθήνας! Εκεί μου είπαν οτι έγιναν κάποιες ρυθμίσεις και οτι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα! Μετά απο μία εβδομάδα πάλι τα ίδια! Το ξαναπήγα, το κράτησαν μέσα 1 ημέρα και του έριχναν νερό (απο ότι είπαν) για να δουν την διαρροή! Δεν έσταξε! Αφου το πήρα μετά απο μία ημέρα, εν κινήση σε βροχή άρχισε πάλι να στάζει! Οταν τους ενημέρωσα τηλεφωνικά φτάσαμε στο συμπέρασμα οτι κάθε πρωί πρέπει να του ρίχνω νερό και όταν στάξει να τους το πάω απο εκεί γιατί μόνο έτσι θα μπορούσαν να καταλάβουν το πρόβλημα (βόλευε η διαδρομή λόγω εργασίας).Όπως καταλαβαίνετε ούτε εκεί ξαναπάτησα! Τον τελευταίο καιρό έχω γίνει τακτικός θαμώνας άλλης αντιπροσωπείας στην Αθήνα! Εκεί αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχω πάει τουλάχιστον 2 φορές για αυτό το πρόβλημα! Την πρώτη φορά έκαναν ρυθμίσεις γιατί τα δυο τελευταία κομμάτια της οροφής δεν ήταν στην ευθεία που θα έπρεπε και έτσι οι υδροροές δεν κούμπωναν κανονικά! Μετά απο λίγο καιρό πάλι τα ίδια! Ξανά εκεί και μου είπαν οτι βάσει οδηγίας της BMW θα πρέπει να αλλαχτούν κάποιες τσιμούχες της οροφής (και αυτό κατά 99% θα λύσει το πρόβλημα). Ταυτόχρονα ο υπεύθυνος φανοποιίας της δεύτερης αντιπροσωπείας βρήκε στις ενώσεις ένα είδος σιλικόνης το οποίο δεν χρησιμοποιείται από την BMW. Η λογική λέει ότι είτε αυτό υπήρχε από το εργοστάσιο που κατάσκευάσθηκε είτε το έβαλαν για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα στην πρώτη αντιπροσωπεία, αφού στο αυτοκίνητο δεν εχει βάλει κανείς άλλος χέρι.
Να ενημερώσω ότι σε καμιά από όλες αυτές τις εργασίες δεν ήμουν παρών.
Ένα μήνα μετά την αλλαγή στις τσιμούχες πάλι τα ίδια. Από αύριο περιμένω ενημέρωση από την αντιπροσωπεία για το τι θα γίνει.
Στο θέμα αν θέλω να πάω εκτός αντιπροσωπείας λέω ναι αρκεί να είναι σίγουρο ότι το πρόβλημα θα λυθεί μια και καλή.
Στο αν μπορώ να αναφέρω τις αντιπροσωπείες ονομαστικά εδώ θα ήθελα από κάποιον από τους administrators να μου το επιβεβαιώσει. Εξάλλου στο γράμμα που έστειλα με courier στο υπεύθυνο after sales της BMW Γερμανίας με κοινοποίηση στην BMW Ελλάς αναφέρονται τόσο τα προσωπικά μου στοιχεία όσο και τα χαρακτηριστικά/ κωδικοί του αυτοκινήτου, όπως επίσης και το πλήρες ιστορικό όπως αυτό αναφέρθηκε παραπάνω. Στο ίδιο γράμμα αναφέρονται λεπτομερώς και τα ονόματα των εμπλεκόμενων αντιπροσωπειών.
Συγνώμη αν σας κούρασα και ελπίζω σε αυτή την απαράδεκτη θέση να μην βρεθεί κανένας σας, είτε έχει BMW είτε οποιαδήποτε άλλη μάρκα.

veliopou
14-09-09, 21:41
φίλε μου κουράγιο.
έχω αντιμετωπίσει ανάλογα προβλήματα, και θέλει γερό στομάχι για να βγάλεις άκρη.
πραγματικά σου εύχομαι να βρεις γρήγορα λύση, να σταματήσεις να ταλαιπωρήσαι και να αρχίσεις να χαίρεσαι το αμάξι που πήρες.

κυριακος
14-09-09, 22:24
Βλέπω alen77 ότι σε ταλαιπώρησε σχεδόν από την αρχή αυτό το αμάξι(λαμπάκι κινητήρα στα 5400χχ),διαρροές κλπ.
Από την άλλη η στάση του εργοστάσιου της BMW με προβληματίζει.
Συνήθως δρουν άμεσα όταν υπαρχή δυσαρεστημένος πελάτης ακόμα και όταν δεν <φταίνε> αυτοί σαν εταιρία.Δεν λογαριάζουν τα μικροέξοδα η ένα ανταλλακτικό μπροστά στην φήμη τους.
Αρκετά μεγάλη αντιπροσωπία στην Αθήνα που είχα παει ένα καιρό το έλεγε για τα Ε36 cabrio: πηγαίνετε σε εξωτερικό συνεργάτη μας.
Για τα Ε93 βέβαια ακούγεται παράδοξο να βγεις έξω από την αντιπροσωπία και να ψάξεις για <συνεργάτη>, ιδικά αν είναι τόσο πολύ αυτοματοποιημένη η κίνηση της οροφής που έχει σχέση ακόμα και με τον κεντρικό εγκέφαλο.
Στο δικό μου που είναι Ε36 ευτυχώς η δύστυχος είναι ανεξάρτητη οι δυο εγκέφαλοι(μηχανής -κουκούλας) άλλα στο Ε93 δεν ξέρω απόλυτα.

Πρόταση :
1)δεν ξερες τι ρυθμίσεις έχουν γίνει και αν έχουν γίνει.Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ τον ίδιο αντιπρόσωπο πχ που για δικό μου το παλιό Ε36 με παρέπεμψε σε εξωτερικό συνεργάτη και για το δικό σου το νέο μοντέλο ότι ήξεραν να κάνουν τις ρυθμίσεις.Η ακόμα μπορεί να εξάντλησαν το βιβλίο (TSI )που τους δίνουν από έξω για την αντιμετώπιση των βλαβών με αναλυτικά βήματα.Δεν είναι το σέρβις manual αυτό.Μην το μπερδεύουμε.
2)τα κολάρα που αλλάχθηκαν τα έχεις κρατήσει εσύ? όχι φανατίζομαι γιατί ήταν μέσα στην εγγύηση ε?

2)επειδή όπως έχεις καταλάβει στην Ελλάδα είναι ακόμα λίγο άγνωστο το θέμα <Κουκούλα> είτε υφασμάτινη είτε μεταλλική και ιδικά η μεταλλική γιατί ως προς την υφασμάτινη υπήρξαν κάποιοι παλιοί καλοί μάστορες(οι περισσότεροι πέθαναν-αποσύρθηκαν)άλλα και κάποιοι έχουν μείνει και τώρα η συνεχίζουν άλλοι νεότεροι,θα έλεγα ότι δεν έχεις να χάσεις τίποτα να πας σε κάποιον από έξω.
Αν είσαι από φιλόθεοι μεριά γιατί δεν πετάγεσαι μέχρι το Γαλάτσι.Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση και προσωπικά εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν.
Όπου πας παντός να ζητήσεις να σου εξηγήσουν τι ρυθμίσεις θα γίνουν και γιατί πρέπει να γίνουν έτσι ώστε αν χρειαστεί κάποια στιγμή να επανέλθεις στο σημείο <μηδέν> να ξέρεις .

alen77
15-09-09, 07:05
Βλέπω alen77 ότι σε ταλαιπώρησε σχεδόν από την αρχή αυτό το αμάξι(λαμπάκι κινητήρα στα 5400χχ),διαρροές κλπ.
Από την άλλη η στάση του εργοστάσιου της BMW με προβληματίζει.
Συνήθως δρουν άμεσα όταν υπαρχή δυσαρεστημένος πελάτης ακόμα και όταν δεν <φταίνε> αυτοί σαν εταιρία.Δεν λογαριάζουν τα μικροέξοδα η ένα ανταλλακτικό μπροστά στην φήμη τους.
Αρκετά μεγάλη αντιπροσωπία στην Αθήνα που είχα παει ένα καιρό το έλεγε για τα Ε36 cabrio: πηγαίνετε σε εξωτερικό συνεργάτη μας.
Για τα Ε93 βέβαια ακούγεται παράδοξο να βγεις έξω από την αντιπροσωπία και να ψάξεις για <συνεργάτη>, ιδικά αν είναι τόσο πολύ αυτοματοποιημένη η κίνηση της οροφής που έχει σχέση ακόμα και με τον κεντρικό εγκέφαλο.
Στο δικό μου που είναι Ε36 ευτυχώς η δύστυχος είναι ανεξάρτητη οι δυο εγκέφαλοι(μηχανής -κουκούλας) άλλα στο Ε93 δεν ξέρω απόλυτα.

Πρόταση :
1)δεν ξερες τι ρυθμίσεις έχουν γίνει και αν έχουν γίνει.Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ τον ίδιο αντιπρόσωπο πχ που για δικό μου το παλιό Ε36 με παρέπεμψε σε εξωτερικό συνεργάτη και για το δικό σου το νέο μοντέλο ότι ήξεραν να κάνουν τις ρυθμίσεις.Η ακόμα μπορεί να εξάντλησαν το βιβλίο (TSI )που τους δίνουν από έξω για την αντιμετώπιση των βλαβών με αναλυτικά βήματα.Δεν είναι το σέρβις manual αυτό.Μην το μπερδεύουμε.
2)τα κολάρα που αλλάχθηκαν τα έχεις κρατήσει εσύ? όχι φανατίζομαι γιατί ήταν μέσα στην εγγύηση ε?

2)επειδή όπως έχεις καταλάβει στην Ελλάδα είναι ακόμα λίγο άγνωστο το θέμα <Κουκούλα> είτε υφασμάτινη είτε μεταλλική και ιδικά η μεταλλική γιατί ως προς την υφασμάτινη υπήρξαν κάποιοι παλιοί καλοί μάστορες(οι περισσότεροι πέθαναν-αποσύρθηκαν)άλλα και κάποιοι έχουν μείνει και τώρα η συνεχίζουν άλλοι νεότεροι,θα έλεγα ότι δεν έχεις να χάσεις τίποτα να πας σε κάποιον από έξω.
Αν είσαι από φιλόθεοι μεριά γιατί δεν πετάγεσαι μέχρι το Γαλάτσι.Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση και προσωπικά εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν.
Όπου πας παντός να ζητήσεις να σου εξηγήσουν τι ρυθμίσεις θα γίνουν και γιατί πρέπει να γίνουν έτσι ώστε αν χρειαστεί κάποια στιγμή να επανέλθεις στο σημείο <μηδέν> να ξέρεις .

Για την ώρα κανένας δεν μου έχει πει να πάω σε εξωτερικό συνεργάτη! Και ελπίζω να μην μου το πουν! Αν δεν ξέρουν τι φταίει νομίζω οτι δεν είναι κακό να ρωτήσουν αυτούς που το κατασκεύασαν! Όταν εγώ δεν γνωρίζω κάτι στην δουλειά μου πάντα ρωτάω κάποιον που λογικά θα ξέρει! Καλό μου κάνει και εμπλουτιζω τις γνώσεις μου στην τελική!Και φυσικά όχι την μαμα της Ελλάδας! Ακόμα περιμένω έστω και ένα τηλέφωνο να ρωτήσουν αν άλλαξε η κατάσταση! Εξάλλου καλό δικό τους θα είναι να ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω σε θέματα που θα ενημερώσουν οι Γερμανοί!
Τα κολάρα ή όπως αλλιώς τα λένε, όντως δεν τα έχω/εγγύηση!
Χωρίς να ξέρω την λύση στο πρόβλημα και αφού βλέπουν οτι με τις μέχρι τώρα μεθόδους συνεχίζει να υπάρχει, ρωτάω το πολύ απλό αν και ίσως λίγο υπερβολικό! Γιατί δεν αλλάζουν την κουκούλα ή τα κομμάτια που έχουν πρόβλημα;; Μεγάλο το κόστος, το καταλαβαίνω αλλά το φτωχό μου το μυαλό αυτό δίνει σαν λύση! Αυτό το λέω γιατί δεν είμαι μηχανικός και δέν γνωρίζω τι άλλο θα έπρεπε να αλλαχτεί! Όσο για τους κατασκευαστές όντως και εγώ περίμενα πιο άμεση ανταπόκριση! Βέβαια οι άνθρωποι απάντησαν αλλά λύση δεν έδωσαν. Ακόμα τουλάχιστον! Για την ώρα περιμένω!

κυριακος
15-09-09, 10:03
Για την ώρα κανένας δεν μου έχει πει να πάω σε εξωτερικό συνεργάτη! Και ελπίζω να μην μου το πουν!

Σε αυτές τις γραμμές νομίζω ότι είναι και η λύση του προβλήματος σου.Δηλαδή:
είναι δορών άδωρων να περιμένεις από κάποιον που δεν έχει εκπαιδευτή κατάλληλα η έχει εκπαιδευτή ανεπαρκή να απαίτης να σου φτιάξη κάτι που δεν μπορεί η που μπορεί να στο φτιάξη μέχρι ενός σημείου.μέχρι εκεί δηλαδή που εκπαιδευτικέ (TSI).Δεν φταίνε και οι αντιπροσωπίες.
Αντίθετος όταν ο αντιπρόσωπος ξέρει πολύ καλά πιες είναι οι δυνατότητες του τεχνικά και σε στείλει σε έναν εξωτερικό μάστορα που συνεργάζεται τότε στην ουσία έχεις κάνει το πρώτο σημαντικό βήμα για την επίλυση του προβλήματος σου.
Μην περιμένεις από μονταδόρους να βρεις λύση.
Οι οροφές γενικά που έχουν σχέση με στεγανότητα έχουν άλλη φιλοσοφία και άλλη αντιμετώπιση από ένα απλό μοντάρισμα.Και την οροφή ολόκληρη να σου αλλάξουν πάλι θα στάζει.
Στην δίκη σου περίπτωση δεν σε έστειλαν έξω προφανώς γιατί έπρεπε να τον πληρώσουν από την τσέπη τους τον συνεργάτη ,ίσως.
Τώρα αν θα έπρεπε να ξέρουν πόλη περισσότερα οι αντιπροσωπίες πάνω σε αυτό το θέμα είναι άλλη ιστορία που δε θα βοηθήσει στην λύση του προβλήματος σου αν το σχολιάσουμε.

Γνώμη: ελα σε συνεννόηση μαζί τους η βρες τέλος πάντων τον αντιπρόσωπό. αφού δεν θες να πεις ονόματα ,που θα σε στείλουν σε εξωτερικό συνεργάτη(Γαλάτσι) που τον έχουν για τέτοιες δουλείες δύσκολες και βρες τρόπο να γλυτώσεις τα έξοδα,αν γίνεται.Η δουλεία σου δεν χρειάζεται ανταλλακτικά.Μην χρεώνεις τις <καημενες> αντιπροσωπίες (χαχαχααχ).Και με τις επιστολές δεν νομίζω ότι θα γίνει κάτι διότι λες οι Γερμανοί να μην ξέρουν? Εδώ εμείς δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον τόπο μας θα το κάνει ο Γερμανός?
Η επιστολή θα σε βοηθήσει σχετικά με το οικονομικό αν τύχης δυσκολίας.
Ειλικρινά μην ψάχνεις άλλο τίποτα.Προσανατολισμού αλλιώς.
Γιαυτό σε ρωταγα που πήγες μέχρι στιγμής.

E46-31
15-09-09, 10:16
εγω με την σειρα μου θα ηθελα να σε ρωτησα τις σταγονες τις ειδες οταν το πηγες στο βενζιναδικο η σε μια δυνατη νεροποντη.ισως η λυση ειναι πολυ πιο απλη απο οσο νομιζεις.το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και η λυση ειναι πολυ απλη μιας και μου την εξηγησε ενας μαστορας που ασχολειται μονο με καμπριο.στην δικια μου περιπτωση στην δυνατη νεροποντη της ευβοιας και με μεγαλη ταχυτητα δεν ειδα ουτε μια σταγονα ουτε καν υγρασια στις εσωτερικες τσιμουχες.

κυριακος
15-09-09, 10:20
εγω με την σειρα μου θα ηθελα να σε ρωτησα τις σταγονες τις ειδες οταν το πηγες στο βενζιναδικο η σε μια δυνατη νεροποντη.ισως η λυση ειναι πολυ πιο απλη απο οσο νομιζεις.το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και η λυση ειναι πολυ απλη μιας και μου την εξηγησε ενας μαστορας που ασχολειται μονο με καμπριο.στην δικια μου περιπτωση στην δυνατη νεροποντη της ευβοιας και με μεγαλη ταχυτητα δεν ειδα ουτε μια σταγονα ουτε καν υγρασια στις εσωτερικες τσιμουχες.

Δηλαδή τι σου εξήγησε αυτός ο μάστορας που ασχολείται μονό με cabrio?
Έτσι όπως μας το περιγράφεις για το δικό σου παντός ούτε ο κατακλυσμός της Ευβοίας δεν το <κλόνισε>
Τώρα άμα το διαβάζει αυτό ο φίλος μας alen77 μονό στεναχώρια μπορεί να νιώθει.
Τι εξήγηση θα του έδινε λοιπόν αυτός ο μάστορας που ασχολείται μονό με Cabrio?

ΥΓ για τι αμαξι μιλαμε?

alen77
15-09-09, 10:27
εγω με την σειρα μου θα ηθελα να σε ρωτησα τις σταγονες τις ειδες οταν το πηγες στο βενζιναδικο η σε μια δυνατη νεροποντη.ισως η λυση ειναι πολυ πιο απλη απο οσο νομιζεις.το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και η λυση ειναι πολυ απλη μιας και μου την εξηγησε ενας μαστορας που ασχολειται μονο με καμπριο.στην δικια μου περιπτωση στην δυνατη νεροποντη της ευβοιας και με μεγαλη ταχυτητα δεν ειδα ουτε μια σταγονα ουτε καν υγρασια στις εσωτερικες τσιμουχες.

Το αυτοκίνητο έχει πλυθεί μόνο μια φορά σε βενζινάδικο και αυτό ήταν της γυναίκας μου! Περιττό να πω ότι όλοι είχαν εντολή να το προσέξουν σαν τα μάτια τους (όχι πίεση στις ενώσεις και στα λάστιχα κλπ κλπ)! Όλες τις άλλες φορές έχει στάξει την ώρα που το στέγνωνα στο σπίτι και μόνο μία φορά σε δυνατή βροχή!

κυριακος
15-09-09, 10:34
Το αυτοκίνητο έχει πλυθεί μόνο μια φορά σε βενζινάδικο και αυτό ήταν της γυναίκας μου! Περιττό να πω ότι όλοι είχαν εντολή να το προσέξουν σαν τα μάτια τους (όχι πίεση στις ενώσεις και στα λάστιχα κλπ κλπ)! Όλες τις άλλες φορές έχει στάξει την ώρα που το στέγνωνα στο σπίτι και μόνο μία φορά σε δυνατή βροχή!

Συμπέρασμα:
πρέπει να το πλένεις στο βενζινάδικο της γυναίκας σου και όχι στο σπίτι μονός σου και όταν βρέχει ...μέσα

ΥΓας γελάσουμε και λίγο γιατί αρκετά βραχηκαμε.

alen77
15-09-09, 10:39
Σε αυτές τις γραμμές νομίζω ότι είναι και η λύση του προβλήματος σου.Δηλαδή:
είναι δορών άδωρων να περιμένεις από κάποιον που δεν έχει εκπαιδευτή κατάλληλα η έχει εκπαιδευτή ανεπαρκή να απαίτης να σου φτιάξη κάτι που δεν μπορεί η που μπορεί να στο φτιάξη μέχρι ενός σημείου.μέχρι εκεί δηλαδή που εκπαιδευτικέ (TSI).Δεν φταίνε και οι αντιπροσωπίες.
Αντίθετος όταν ο αντιπρόσωπος ξέρει πολύ καλά πιες είναι οι δυνατότητες του τεχνικά και σε στείλει σε έναν εξωτερικό μάστορα που συνεργάζεται τότε στην ουσία έχεις κάνει το πρώτο σημαντικό βήμα για την επίλυση του προβλήματος σου.
Μην περιμένεις από μονταδόρους να βρεις λύση.
Οι οροφές γενικά που έχουν σχέση με στεγανότητα έχουν άλλη φιλοσοφία και άλλη αντιμετώπιση από ένα απλό μοντάρισμα.Και την οροφή ολόκληρη να σου αλλάξουν πάλι θα στάζει.
Στην δίκη σου περίπτωση δεν σε έστειλαν έξω προφανώς γιατί έπρεπε να τον πληρώσουν από την τσέπη τους τον συνεργάτη ,ίσως.
Τώρα αν θα έπρεπε να ξέρουν πόλη περισσότερα οι αντιπροσωπίες πάνω σε αυτό το θέμα είναι άλλη ιστορία που δε θα βοηθήσει στην λύση του προβλήματος σου αν το σχολιάσουμε.

Γνώμη: ελα σε συνεννόηση μαζί τους η βρες τέλος πάντων τον αντιπρόσωπό. αφού δεν θες να πεις ονόματα ,που θα σε στείλουν σε εξωτερικό συνεργάτη(Γαλάτσι) που τον έχουν για τέτοιες δουλείες δύσκολες και βρες τρόπο να γλυτώσεις τα έξοδα,αν γίνεται.Η δουλεία σου δεν χρειάζεται ανταλλακτικά.Μην χρεώνεις τις <καημενες> αντιπροσωπίες (χαχαχααχ).Και με τις επιστολές δεν νομίζω ότι θα γίνει κάτι διότι λες οι Γερμανοί να μην ξέρουν? Εδώ εμείς δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον τόπο μας θα το κάνει ο Γερμανός?
Η επιστολή θα σε βοηθήσει σχετικά με το οικονομικό αν τύχης δυσκολίας.
Ειλικρινά μην ψάχνεις άλλο τίποτα.Προσανατολισμού αλλιώς.
Γιαυτό σε ρωταγα που πήγες μέχρι στιγμής.

Φίλε μου σε ευχαριστώ πραγματικά για τις συμβουλές σου! Κατανοητές και σίγουρα κατατοπιστικές! Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το και να μου αλλάξουν οροφή γιατί θα στάζει πάλι; Δεύτερον, πραγματικά απαιτώ πλέον να μου το φτιάξουν! Το πλήρωσα και είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν να λειτουργεί κανονικά είτε αυτό είναι εισροή νερών είτε συμπλέκτης είτε δεν ξέρω τι άλλο θα βγει στην πορεία! Με την προϋπόθεση βέβαια από μέρους μου ότι ακολουθώ πιστά τις οδηγίες του κατασκευαστή (κάτι το οποίο δεν μπορεί κανένας να αμφισβητήσει με τεκμήρια). Δεν είμαι αντίθετος να το πάω έξω αρκεί να πάρω γραπτή βεβαίωση από την BMW ότι εκείνοι με έστειλαν και ότι το πρόβλημα λύθηκε! Αν βέβαια ισχύει κάτι τέτοιο, είναι ντροπή για την εταιρεία να παραδέχεται ότι δεν μπορεί να φτιάξει τα αυτοκίνητα που η ίδια βγάζει στους δρόμους!

κυριακος
15-09-09, 11:00
!
1)Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το και να μου αλλάξουν οροφή γιατί θα στάζει πάλι;
2)Δεν είμαι αντίθετος να το πάω έξω αρκεί να πάρω γραπτή βεβαίωση από την BMW ότι εκείνοι με έστειλαν και ότι το πρόβλημα λύθηκε!
3)Αν βέβαια ισχύει κάτι τέτοιο, είναι ντροπή για την εταιρεία να παραδέχεται ότι δεν μπορεί να φτιάξει τα αυτοκίνητα που η ίδια βγάζει στους δρόμους!

1)χωρίς να έχω δει το αμάξι σου από κοντά και το πρόβλημα με τα ίδια μου τα μάτια συμπεραίνω κοιτάζοντας από το μηχανολογικό σχέδιο της οροφής σου ότι η λύση σου είναι σε ρύθμιση και όχι σε ανταλλακτικό,αφού ξέρουμε ότι το αμάξι ως προς το σασί έχει σωστά μέτρα.Αν τα έχει σωστά.
Η ρύθμιση λοιπόν δεν γίνεται πάνω σε αυτές της πλάκες που βλέπεις εσύ για οροφή άλλα εσωτερικά σε ψαλίδια,αρα και άλλη οροφή να σου βάλουν εγώ λέω ότι πάλι θα τρέχει γιατί και οι νέες μεταλλικές πλάκες που θα βάλεις θα ακολουθήσουν το ίδιο κούμπωμα της προηγουμένης οροφής.

2)εδώ νομίζω ότι ζητάς πολλά με την έννοια ότι και τώρα που ήσουν μέσα στην BMW πήρες κάποια γραπτή εγγύηση για την επισκευή που έγινε?
Πρέπει να το δεις το θέμα λίγο πιο πρακτικά και πιο Ελλαδιστηκα και κάποιον τελικά να ρισκάρεις να εμπιστευτείς.
Επίσης κάτι που δεν στο είπα είναι ότι ο εξωτερικός συνεργάτης θα έρθει να το πάρει το αμάξι μέσα από την BMW οπότε εγγύηση θα έχεις και μην σου πω κιόλας ότι τη <ΔΟΞΑ> της επισκευής θα την καρπωθεί ο αντιπρόσωπός.
Δηλαδή δεν είναι υποχρεωμένη να σου πουν και που το έστειλαν.Αυτοί μπορεί να το στείλουν στη Γερμανία λέω εγώ...... εσένα σε ενδιαφέρει να γίνει η δουλεία σου.

3)Πολύ λάθος το συμπέρασμα σου.Δεν υπαρχή κάποια ντροπή σε αυτό.Το κόστος επισκευής -συντήρησης μιας αντιπροσωπίας για cabrio οροφές είναι πολύ μεγάλο και η εξειδίκευση -εκπαίδευση ίσως να είναι ασύμφορη για μια Ελληνική αντιπροσωπία.Οπότε συνεργάζεται με κάποιους όπου είναι ιδη γνωστές τις δουλείας και αν θες κάνουν και κάτι παραπάνω από αυτά που ορίζουν τα βιβλία TSI της BMW και τελικά γίνεται δουλεία.
Η ντροπή γίνεται όταν δεν σου δίνουν σωστή λύση άλλα αν δεν είσαι και εσύ λίγο πιο διαλλακτικός και συνεργάσιμος δεν θα βρεθεί λύση.Δηλαδη αν τους ζητας και εσυ Συμβόλαια-Ρήτρες-Εγγύησης και τέτοια τότε αυτός θα ακολούθηση το γραμμα του βιβλίου του και τέλος.
Μην τους αγριεύεις

alen77
15-09-09, 11:24
1)χωρίς να έχω δει το αμάξι σου από κοντά και το πρόβλημα με τα ίδια μου τα μάτια συμπεραίνω κοιτάζοντας από το μηχανολογικό σχέδιο της οροφής σου ότι η λύση σου είναι σε ρύθμιση και όχι σε ανταλλακτικό,αφού ξέρουμε ότι το αμάξι ως προς το σασί έχει σωστά μέτρα.Αν τα έχει σωστά.
Η ρύθμιση λοιπόν δεν γίνεται πάνω σε αυτές της πλάκες που βλέπεις εσύ για οροφή άλλα εσωτερικά σε ψαλίδια,αρα και άλλη οροφή να σου βάλουν εγώ λέω ότι πάλι θα τρέχει γιατί και οι νέες μεταλλικές πλάκες που θα βάλεις θα ακολουθήσουν το ίδιο κούμπωμα της προηγουμένης οροφής.

2)εδώ νομίζω ότι ζητάς πολλά με την έννοια ότι και τώρα που ήσουν μέσα στην BMW πήρες κάποια γραπτή εγγύηση για την επισκευή που έγινε?
Πρέπει να το δεις το θέμα λίγο πιο πρακτικά και πιο Ελλαδιστηκα και κάποιον τελικά να ρισκάρεις να εμπιστευτείς.
Επίσης κάτι που δεν στο είπα είναι ότι ο εξωτερικός συνεργάτης θα έρθει να το πάρει το αμάξι μέσα από την BMW οπότε εγγύηση θα έχεις και μην σου πω κιόλας ότι τη <ΔΟΞΑ> της επισκευής θα την καρπωθεί ο αντιπρόσωπός.
Δηλαδή δεν είναι υποχρεωμένη να σου πουν και που το έστειλαν.Αυτοί μπορεί να το στείλουν στη Γερμανία λέω εγώ...... εσένα σε ενδιαφέρει να γίνει η δουλεία σου.

3)Πολύ λάθος το συμπέρασμα σου.Δεν υπαρχή κάποια ντροπή σε αυτό.Το κόστος επισκευής -συντήρησης μιας αντιπροσωπίας για cabrio οροφές είναι πολύ μεγάλο και η εξειδίκευση -εκπαίδευση ίσως να είναι ασύμφορη για μια Ελληνική αντιπροσωπία.Οπότε συνεργάζεται με κάποιους όπου είναι ιδη γνωστές τις δουλείας και αν θες κάνουν και κάτι παραπάνω από αυτά που ορίζουν τα βιβλία TSI της BMW και τελικά γίνεται δουλεία.
Η ντροπή γίνεται όταν δεν σου δίνουν σωστή λύση άλλα αν δεν είσαι και εσύ λίγο πιο διαλλακτικός και συνεργάσιμος δεν θα βρεθεί λύση.Δηλαδη αν τους ζητας και εσυ Συμβόλαια-Ρήτρες-Εγγύησης και τέτοια τότε αυτός θα ακολούθηση το γραμμα του βιβλίου του και τέλος.
Μην τους αγριεύεις

1)Αν και δεν γνωρίζω τον τρόπο κατασκευής της οροφής και του μηχανισμούς της από αυτά που λες κάτι πιάνω! Ευχαριστώ για την πληροφόρηση!
2)Συμφωνώ ότι θέλω να γίνει η δουλειά μου άσχετα αν θα το φτιάξουν μέσα στην αντιπροσωπεία ή θα το στείλουν έξω! Σαν όρος εγγύηση στα χαρτιά που έχω δεν αναφέρεται πουθενά, αλλά και μόνο που αναφέρεται το πρόβλημα και η οποιαδήποτε εργασία/ανταλλακτικά για την επίλυση του φτάνει.
3)Συνεργάσιμος για να είμαι θα πρέπει να έχω και κάποιες συγκεκριμένες προτάσεις για την επίλυση του προβλήματος! Και μέχρι αυτή την στιγμή δέχομαι τις προτάσεις τους (βάση οδηγιών της BMW). Δεν έχω πει σε κάτι όχι παρόλο που συνεχίζουν να με ταλαιπωρούν! Καλά κάνουν και συνεργάζονται με ανθρώπους που ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω αλλά αν το κόστος επισκευής – συντήρησης είναι μεγάλο για μία Ελληνική αντιπροσωπεία εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου! Ακόμα δεν τους έχω αγριέψει αλλά αν δεν βρουν οποιαδήποτε οριστική λύση θα το κάνω!

alen77
15-09-09, 11:32
Τουλάχιστον θα μπορούσαν να μου κάνουν δώρο και μία κούτα με σαμπουάν να κάνω και το μπάνιο μου στην ντουζιέρα που μου πούλησαν για αυτοκίνητο! :rofl2:

Να κάνουμε και κάνα καλαμπούρι γιατί με έχει χαλάσει πολύ το θέμα!!

xxxvagos
15-09-09, 12:48
κριμα ρε...καινουριο αμαξι

ειδα τις φωτο που ανεβασες..εμενα το καμπριο ειναι 15 σχεδον χρονων και δεν σταζει

δεν ειναι οι τσιμουχες..μηπως ο μηχανισμος της οροφης θελει ρεγουλαρισμα για να σφυγκει παραπανω την οροφη αταν κλεινει..

μακαρι να βρεις λυση

ermis1975
15-09-09, 12:57
Μήπως στην εγγύηση υπάρχει κάποια εξαίρεση ώς προς τη στεγανότητα της οροφής σε cabrio? Αν και...εφόσων είναι μεταλική και όχι υφασμάτινη δε θα πρέπει να υπάρχει.
Εμένα το Megane Cabrio που είχα...αρχικά όταν το έπλαινα δάκριζε. Αγότερα...σταμάτησε απο μόνο του. Στην αντιπροσωπεία μου είχαν φέρει σα παράδειγμα τα porche boxter οτι στάζει. Το βασικό είναι όταν ρίχνει καρέκλες να μη θές κουβά... Αλλο να μπεί 1 σταγωνα, όπως όταν ανοίγεις για λίγο παράθυρο σε βροχή και άλλο να κινδυνεύει το αυτοκίνητο να γεμίσει νερα!

κυριακος
15-09-09, 14:25
3)Συνεργάσιμος για να είμαι θα πρέπει να έχω και κάποιες συγκεκριμένες προτάσεις για την επίλυση του προβλήματος! Και μέχρι αυτή την στιγμή δέχομαι τις προτάσεις τους (βάση οδηγιών της BMW). Δεν έχω πει σε κάτι όχι παρόλο που συνεχίζουν να με ταλαιπωρούν! Καλά κάνουν και συνεργάζονται με ανθρώπους που ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω αλλά αν το κόστος επισκευής – συντήρησης είναι μεγάλο για μία Ελληνική αντιπροσωπεία εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου! Ακόμα δεν τους έχω αγριέψει αλλά αν δεν βρουν οποιαδήποτε οριστική λύση θα το κάνω!

Ξεκίνα εσύ τις προτάσεις.
Τα πράγματα εδώ δεν γίνονται πάντα <ορθόδοξα> όπως τα φανταζόμαστε και με την σωστή και λογική σειρά.
Σου έδειξα τον δρόμο αν θέλεις ακολουθησετον.

ΥΓ Δεν θελω άλλες ευχαριστίες.Θα με ευχαριστήσεις αν έχεις αποτέλεσματα.

MaSt0RaS
15-09-09, 14:50
Γιατι περιμενεις τοσο πολυ για να τους αγριεψεις... Ξεκινα... δεν θα βγαλεις αποτελεσμα αλλιως...
Παλι καλα εμενα δεν ειχε κανενα προβλημα μεχρι στιγμης...!

κυριακος
15-09-09, 15:00
ούτε και θα έχεις εσύ προβλήματα με το δικό σου.
Μην το συγκρίνεις ,είναι διθέσιο έχει άλλη έκταση η οροφή και άλλα ψαλίδια.
Δεν έχει δηλαδή πίσω ψαλίδι οπότε έχεις το κεφαλή σου ήσυχο.

tzimiani
15-09-09, 15:05
Ξεκίνα εσύ τις προτάσεις.
Τα πράγματα εδώ δεν γίνονται πάντα <ορθόδοξα> όπως τα φανταζόμαστε και με την σωστή και λογική σειρά.
Σου έδειξα τον δρόμο αν θέλεις ακολουθησετον.

ΥΓ Δεν θελω άλλες ευχαριστίες.Θα με ευχαριστήσεις αν έχεις αποτέλεσματα.

Φίλε Κυριάκο, ως ομοιοπαθής του Allen, έχω μια απορία από τα λεγόμενα σου: Τι εννοείς λέγοντας... ''Ξεκίνα εσύ τις προτάσεις.
Τα πράγματα εδώ δεν γίνονται πάντα <ορθόδοξα> όπως τα φανταζόμαστε και με την σωστή και λογική σειρά.''
Μήπως μπορείς να μας δώσεις λίγο παραπάνω τα φώτα σου?

alen77
15-09-09, 15:09
Γιατι περιμενεις τοσο πολυ για να τους αγριεψεις... Ξεκινα... δεν θα βγαλεις αποτελεσμα αλλιως...
Παλι καλα εμενα δεν ειχε κανενα προβλημα μεχρι στιγμης...!



Εφόσον υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα εργασιών βάση οδηγιών της εταιρείας έπρεπε να περάσω όλα τα στάδια! Δεν μπορούσα να κάνω και πολλά πράγματα παρά μόνο να ελπίζω πως κάθε φορά που έφευγα από το συνεργείο είναι ότι έχει λυθεί το πρόβλημα! Τώρα απλά περιμένω απάντηση για το πιο είναι το επόμενο στάδιο! Μετά την απάντηση που θα πάρω έχω τις εξής επιλογές:
Α) Το πουλάω να ησυχάσω και κλαίω για την χειρότερη αγορά που έκανα ποτέ!
Β) Ξαναγράφω στους Γερμανούς αλλά αυτή την φορά θα περιμένω έργα και όχι λόγια.
Γ) Ψάχνω καλό μάστορα εκτός όπως μου έχουν προτείνει.
Δ) Το τραβάω προς όλες τις κατευθύνσεις όπως πάλι μου έχουν προτείνει αλλά αυτή την φορά δεν πρόκειται να ασχοληθώ άμεσα ξανά με το θέμα γιατί έχω και άλλες δουλειές! Θα δείξει!

κυριακος
15-09-09, 15:14
Φίλε Κυριάκο, ως ομοιοπαθής του Allen, έχω μια απορία από τα λεγόμενα σου: Τι εννοείς λέγοντας... ''Ξεκίνα εσύ τις προτάσεις.
Τα πράγματα εδώ δεν γίνονται πάντα <ορθόδοξα> όπως τα φανταζόμαστε και με την σωστή και λογική σειρά.''
Μήπως μπορείς να μας δώσεις λίγο παραπάνω τα φώτα σου?

Ε παραπάνω μήπως να σας τα φτιάξω κιόλας?
Αν διαβάσεις τα προηγούμενα ποσταρισματα θα καταλάβεις αυτό που κατάλαβε και ο φίλος alen77.
Αν διαφωνείς κάπου πεστό ξεκάθαρα.
Ίσως μπορέσεις να βοηθήσεις τον alen77
Για του εξωτερικούς συνεργάτες δεν τους έχω ανακάλυψη εγώ παντός.Οι αντιπροσωπίες μου τους πρότειναν.

tzimiani
15-09-09, 15:19
Ε παραπάνω μήπως να σας τα φτιάξω κιόλας?
Αν διαβάσεις τα προηγούμενα ποσταρισματα θα καταλάβεις αυτό που κατάλαβε και ο φίλος alen77.
Αν διαφωνείς κάπου πεστό ξεκάθαρα.
Ίσως μπορέσεις να βοηθήσεις τον alen77
Για του εξωτερικούς συνεργάτες δεν τους έχω ανακάλυψη εγώ παντός.Οι αντιπροσωπίες μου τους πρότειναν.

Δεν τίθεται κάποιο θέμα διαφωνίας (εάν υπήρχε θα την είχα αναφέρει), απλά δεδομένου ότι εγώ δεν σε κατάλαβα (παρόλο ότι διάβασα τα Post σου) απλά σε ρωτάω...
Εξάλλου η έννοια των προτάσεων μπορεί να ερμηνευτεί και με το ότι προτείνουμε εμείς το τι πρέπει να κάνουν (ή που να απευθυνθούν) για το αυτοκίνητο μας? (ή έστω το τι φανταζόμαστε ότι πρέπει να γίνει?)

κυριακος
15-09-09, 15:21
Α) Το πουλάω να ησυχάσω και κλαίω για την χειρότερη αγορά που έκανα ποτέ!

οχι με τίποτα
Θα το αρπάξουν τα <κοράκια> και θα το φτιάξουν μόνοι τους.

κυριακος
15-09-09, 15:34
Δεν τίθεται κάποιο θέμα διαφωνίας (εάν υπήρχε θα την είχα αναφέρει),

Έχεις και εσύ όμοιο πρόβλημα με του Alen77?
έχετε ανταλλάξει απόψεις?
Μια ερώτηση που θα έκανα εγώ είναι αν έχετε παει στην ιδια αντιπροσωπία.

Δεν τίθεται θέμα διαφάνειας άλλα αν πήγες και ξαναπήγες σε έναν Άνθρωπο που δεν μπορεί για α,β, γ, λόγους να σου δώσει λύση τι νόημα έχει να τον πιέζεις να κάνει κάτι που δεν μπορεί.
Σον και καλά θα τον νουθετήσεις? γίνονται αυτά δεν γίνονται.
Αυτό εννοώ ότι είναι ουτοπία να επιμένεις ότι θα αλλάξει κάτι.
Αρχίζεις λοιπόν να προτείνεις και εσύ κάποια λύση.,όπως αυτή για τον εξωτερικό συνεργάτη,άλλα όσο θα σε βλέπουν ότι η στάση σου είναι σκληρή και η γλώσσα ξύλινη με το γραμμα του νόμου και τις δεσμεύσεις εγγύησης τότε δεν πρόκυτε από μόνοι τους πότε να σου προτείνουν και μια άλλη λύση εκτός την πεπατημένη οδό.
Τώρα γιατί με την πεπατημένη οδό δεν υπήρχε αποτέλεσμα αυτό είναι μια απορία που μονό ο μάστορας που ασχολήθηκε με το αμάξι και ο ιδιόκτητης θα επρεπε να γνωρίζουν.
Όταν ακούς παντός παραδείγματα και τα Porshe μπαζουν νερά και κάτι τέτοια φεύγεις ήσυχα ήσυχα.

tzimiani
15-09-09, 15:59
Έχεις και εσύ όμοιο πρόβλημα με του Alen77?
έχετε ανταλλάξει απόψεις?
Μια ερώτηση που θα έκανα εγώ είναι αν έχετε παει στην ιδια αντιπροσωπία.

Δεν τίθεται θέμα διαφάνειας άλλα αν πήγες και ξαναπήγες σε έναν Άνθρωπο που δεν μπορεί για α,β, γ, λόγους να σου δώσει λύση τι νόημα έχει να τον πιέζεις να κάνει κάτι που δεν μπορεί.
Σον και καλά θα τον νουθετήσεις? γίνονται αυτά δεν γίνονται.
Αυτό εννοώ ότι είναι ουτοπία να επιμένεις ότι θα αλλάξει κάτι.
Αρχίζεις λοιπόν να προτείνεις και εσύ κάποια λύση.,όπως αυτή για τον εξωτερικό συνεργάτη,άλλα όσο θα σε βλέπουν ότι η στάση σου είναι σκληρή και η γλώσσα ξύλινη με το γραμμα του νόμου και τις δεσμεύσεις εγγύησης τότε δεν πρόκυτε από μόνοι τους πότε να σου προτείνουν και μια άλλη λύση εκτός την πεπατημένη οδό.
Τώρα γιατί με την πεπατημένη οδό δεν υπήρχε αποτέλεσμα αυτό είναι μια απορία που μονό ο μάστορας που ασχολήθηκε με το αμάξι και ο ιδιόκτητης θα επρεπε να γνωρίζουν.
Όταν ακούς παντός παραδείγματα και τα Porshe μπαζουν νερά και κάτι τέτοια φεύγεις ήσυχα ήσυχα.

Ναι φυσικά και με τον allen μιλάμε εδώ και καιρό μιας και από σύμπτωση έχουμε περάσει από τις ίδιες αντιπροσωπείες...
Και εγώ και ο allen παίρναμε τις ίδιες απαντήσεις (χωρίς ξύλινες γλώσσες κλπ).
Ξέρεις πως είναι το συναίσθημα να πηγαινοέρχεσαι για το ίδιο θέμα, να σου λένε ότι σου το έφτιαξαν και να ανακαλύπτεις ότι είτε δεν σου το έφτιαξαν, είτε να το έχουν επιδεινώσει (το πρόβλημα)?
Και πραγματικά όταν έχεις πληρώσει ένα αυτοκίνητο 50.000 + €, το μόνο που καταλαβαίνεις είναι ότι κάποιος σε δουλεύει, από τη στιγμή που δεν λύνεται το πρόβλημα σου....

Θεωρώ πιο τίμιο να σου πουν ότι δεν ξέρουν πως διορθώνεται ή έστω να αναλάβουν τη πλήρη ευθύνη για να καταλήξει το αυτοκίνητο σου σε εξωτερικό συνεργάτη (και ναι στις εποχές που ζούμε καλό είναι να είσαι διασφαλισμένος ότι δεν καταργείται κατ’ αυτόν το τρόπο η εγγύηση σου_ γραπτώς ώστε να αναλάβουν όλοι την ευθύνη τους)

Συμφωνώ μαζί σου στο ότι την αιτία του κακού (παραφράζω λίγο τα λεγόμενα σου) πρώτα από όλα ο ΄΄μάστορας΄΄ και κατά προέκταση ο επίσημος αντιπρόσωπος θα πρέπει να γνωρίζει και μετέπειτα ο ιδιοκτήτης (αφού του εξηγήσουν κόλας...)

Εν κατακλείδι, και εγώ και ο allen ψάχνουμε το τρόπο να διορθώσουμε το πρόβλημα του αυτοκινήτου μας ενώ ταυτόχρονα πρέπει να εξοικονομήσουμε περισσότερο από τον κανονικό χρόνο (που αρμόζει σε ένα πρόβλημα για το αυτοκίνητο), σε συνεχείς επισκέψεις σε αντιπροσωπείες, επιστολές στην Bmw Hellas, στην Bmw Γερμανίας κλπ.

κυριακος
15-09-09, 16:44
Με αφορμή την συναισθηματική σου φόρτιση στην όποια ενδεχόμενος να βρεθούμε και εμείς συνεχίζω και γράφω.

[QUOTE=tzimiani
Ξέρεις πως είναι το συναίσθημα να πηγαινοέρχεσαι για το ίδιο θέμα, να σου λένε ότι σου το έφτιαξαν και να ανακαλύπτεις ότι είτε δεν σου το έφτιαξαν, είτε να το έχουν επιδεινώσει (το πρόβλημα)?
Και πραγματικά όταν έχεις πληρώσει ένα αυτοκίνητο 50.000 + €, το μόνο που καταλαβαίνεις είναι ότι κάποιος σε δουλεύει, από τη στιγμή που δεν λύνεται το πρόβλημα σου....

Με αφορμή την πλήρη κατανόηση των συναισθημάτων σας ξεκίνησα σήμερα και συνέχισα να γράφω πάνω σε ένα αντικείμενο που παρολίγον να με απασχολήσει και μένα για ένα διάστημα άλλα είχα την τύχη να ασχοληθώ μονός μου με την διάγνωση και την επίλυση,τέτοιον προβλημάτων είτε γιατί είχα πιο τεχνικές γνώσεις είτε γιατί είχα πιο πολύ χρόνο είτε γιατί είχα πήγες πληροφόρησης και κύριος παρατηρητικότητα.
Μάλλον το πιο πολύ ήταν και γιατί δεν ήθελα να ακούω τις μπούρδες του καθενός ,το κοντό και το μακρύ ,την ημιμάθεια του.
Άκουσα είδα ρωτήσω ,απέρριψα κράτησα γνώσεις και εμπειρίες και ακόμα δεν εξαντλείται το θέμα.ιδικά με τα προβλήματα που βλέπω στα Ε93 και γενικά στις σκληρές οροφές.

Το να αφιερώσεις πιο πολύ χρόνο σαν ιδιόκτητης από το μάστορα τον ίδιο που πρέπει να το φτιάξει ...αυτά ξέρετε μονό που γίνονται.
Συνβαινοιυν όμως.
Αρα σκέψου να ζητήσεις από έναν γιατρό πχ που δεν μπορεί να κάνει την εγχειρήσει τόσο καλά όσο θέλεις η όσο πρέπει και να του ζητάς να στην κάνει.Τον χρόνο σου θα χάσεις.
Επειδή λοιπόν δεν μπορούμε να γίνουμε όλοι Γιατροί για να ελέγχουμε τον κάθε Γιατρό τότε το μονό που μπορούμε είναι να έχουμε κρίση και σωστή πληροφόρηση για να ξέρουμε που θα απευθυνθούμε
Δηλαδή το ότι δεν είμαστε Πολίτικοι σημαίνει ότι δεν έχουμε κρίση ποιον θα ψηφίσουμε αύριο στις εκλογές?

Αυτό εννοούσα όταν είπα στον alen77 <σου έδειξα τον Δρόμο>
Με γράμματα και επιστολές δεν νομίζω να βγάλετε ακρι όπως και μέχρι στιγμής γίνεται
Μπορεί η δίκη μου πρόταση να είναι λάθος

tzimiani
16-09-09, 00:20
[quote=tzimiani
Ξέρεις πως είναι το συναίσθημα να πηγαινοέρχεσαι για το ίδιο θέμα, να σου λένε ότι σου το έφτιαξαν και να ανακαλύπτεις ότι είτε δεν σου το έφτιαξαν, είτε να το έχουν επιδεινώσει (το πρόβλημα)?
Και πραγματικά όταν έχεις πληρώσει ένα αυτοκίνητο 50.000 + €, το μόνο που καταλαβαίνεις είναι ότι κάποιος σε δουλεύει, από τη στιγμή που δεν λύνεται το πρόβλημα σου....

Με αφορμή την πλήρη κατανόηση των συναισθημάτων σας ξεκίνησα σήμερα και συνέχισα να γράφω πάνω σε ένα αντικείμενο που παρολίγον να με απασχολήσει και μένα για ένα διάστημα άλλα είχα την τύχη να ασχοληθώ μονός μου με την διάγνωση και την επίλυση,τέτοιον προβλημάτων είτε γιατί είχα πιο τεχνικές γνώσεις είτε γιατί είχα πιο πολύ χρόνο είτε γιατί είχα πήγες πληροφόρησης και κύριος παρατηρητικότητα.
Μάλλον το πιο πολύ ήταν και γιατί δεν ήθελα να ακούω τις μπούρδες του καθενός ,το κοντό και το μακρύ ,την ημιμάθεια του.
Άκουσα είδα ρωτήσω ,απέρριψα κράτησα γνώσεις και εμπειρίες και ακόμα δεν εξαντλείται το θέμα.ιδικά με τα προβλήματα που βλέπω στα Ε93 και γενικά στις σκληρές οροφές.

Το να αφιερώσεις πιο πολύ χρόνο σαν ιδιόκτητης από το μάστορα τον ίδιο που πρέπει να το φτιάξει ...αυτά ξέρετε μονό που γίνονται.
Συνβαινοιυν όμως.
Αρα σκέψου να ζητήσεις από έναν γιατρό πχ που δεν μπορεί να κάνει την εγχειρήσει τόσο καλά όσο θέλεις η όσο πρέπει και να του ζητάς να στην κάνει.Τον χρόνο σου θα χάσεις.
Επειδή λοιπόν δεν μπορούμε να γίνουμε όλοι Γιατροί για να ελέγχουμε τον κάθε Γιατρό τότε το μονό που μπορούμε είναι να έχουμε κρίση και σωστή πληροφόρηση για να ξέρουμε που θα απευθυνθούμε
Δηλαδή το ότι δεν είμαστε Πολίτικοι σημαίνει ότι δεν έχουμε κρίση ποιον θα ψηφίσουμε αύριο στις εκλογές?

Αυτό εννοούσα όταν είπα στον alen77 <σου έδειξα τον Δρόμο>
Με γράμματα και επιστολές δεν νομίζω να βγάλετε ακρι όπως και μέχρι στιγμής γίνεται
Μπορεί η δίκη μου πρόταση να είναι λάθος

Ακριβώς και εγώ, έχοντας παρόμοιο τρόπο σκέψης δεν παρατράβηξα το θέμα επιστολών αλλά αφού λόγω θέσης και δουλειάς μου μπόρεσα να πω δυο τρεις κουβεντούλες σε κάποιους παραπάνω (σε θέσεις, και όχι σε τεχνικούς υπαλλήλους-γιατί απλά δεν είχε νόημα να χαλάσω άλλη φαιά ουσία με ανθρώπους που θεωρούσαν ότι λέγοντας μου ότι όλα είναι οκ, αυτά ήταν ), διάλεξα τον άλλον δρόμο: απλά ψάχνω για τον επόμενο τεχνικό αντιπρόσωπο (επίσημο ή μη) που θα μου λύσει το πρόβλημα μου (η ανταγωνιστικότητα είναι επίσης ένα καλό στοιχείο της εποχής μας).
Καλώς ή κακώς ο καθείς κρίνεται εκ του αποτελέσματος…

alen77
17-09-09, 15:33
Ωχ! Έπιασε βροχή και το έχω έξω! Ελάτε παιδιά, όλοι μαζί μια προσευχούλα να μην ρίξει παραπάνω γιατί την κάτσαμε την βάρκα!!:bowdown:

κυριακος
19-09-09, 10:48
Παιδια λέω να αφήσουμε τα ευχολόγια γιατί πιάνουν πάλι οι βροχές.
Τελικά είχαμε καμία εξέλιξη ουσιαστική και πρακτική στο ενδιαφέρον αυτό θέμα?

alen77
19-09-09, 11:39
Ένα τηλέφωνο για να ξαναπάω να το δούν! Απάντησα όχι και απο εβδομάδα πάω αλλού! Αν και αρχίζω να μπάινω στο τρυπάκι να αρχίζω να το ψάχνω και εγώ! Είδα κάτι που δέν μου άρεσε σε ένα λάστιχο και ελπίζω να μην φταίει αυτό! Γιατί είναι για γέλια! Θα το δει και ο μάστορας και θα ενημερώσω! Πάντως τις 2 τελευταίες ημέρες με τις ψηλοβροχές Πέμπτη και Παρασκευή έσταξε!

κυριακος
19-09-09, 13:08
Καμία φόρα να ξέρεις οτι όταν ενα πρόβλημα είναι σταθερό στο ίδιο σημείο και με την ίδια ένταση τότε το αντιμετωπίζεις πιο εύκολα.
Όταν μια εμφανίζεται και μια όχι τότε σου γίνεται και συνήθεια κάπως και το ψιλοξενας.

Ψαξτω έτσι όπως είπες και εγώ πιστεύω ότι θα δεις αποτελέσματα σίγουρα

alen77
29-09-09, 13:30
Μετά από μία εβδομάδα παραμονής της μπέμπας στο συνεργείο έφτασε η ώρα. Αύριο θα κάνουμε ένα τσεκάρισμα (βόλτες για δω αν σταμάτησαν οι θόρυβοι, πότισμα με τις ώρες κλπ) με τον μάστορα που ανέλαβε να φτιάξει το τόσο δύσκολο πρόβλημα με τα νερά! Το κατά πόσο ισχύουν τα λεγόμενα του ότι το πρόβλημα δεν θα με ξανά απασχολήσει θα φανεί σε βάθος χρόνου! Πάντως ήταν η πρώτη φορά που άκουσα σοβαρό αιτιολογικό για το πρόβλημα είτε ισχύει είτε όχι! Εννοείτε ότι οι εξουσιοδοτημένοι δεν πρόκειται να με ξαναδούν! Θα ενημερώσω μόλις το πάρω για λεπτομέρειες!

BILL007
29-09-09, 13:35
Θα ενημερώσω μόλις το πάρω για λεπτομέρειες!


Εύχομαι φίλε μου να το βρήκε αυτή τη φορά ο μάστορας...Αμα όντως είναι αυτή η βλάβη και την εντώπισε πες την μας έτσι απο απορία και πρότεινε τον μάστορα για παιδιά που μπορεί να έχουν το ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα...:):dblthumb2

κυριακος
29-09-09, 22:18
Μετά από μία εβδομάδα παραμονής της μπέμπας στο συνεργείο έφτασε η ώρα. Αύριο θα κάνουμε ένα τσεκάρισμα (βόλτες για δω αν σταμάτησαν οι θόρυβοι, πότισμα με τις ώρες κλπ) με τον μάστορα που ανέλαβε να φτιάξει το τόσο δύσκολο πρόβλημα με τα νερά! Το κατά πόσο ισχύουν τα λεγόμενα του ότι το πρόβλημα δεν θα με ξανά απασχολήσει θα φανεί σε βάθος χρόνου! Πάντως ήταν η πρώτη φορά που άκουσα σοβαρό αιτιολογικό για το πρόβλημα είτε ισχύει είτε όχι! Εννοείτε ότι οι εξουσιοδοτημένοι δεν πρόκειται να με ξαναδούν! Θα ενημερώσω μόλις το πάρω για λεπτομέρειες!

Από τα λεγόμενα σου και από τον χρόνο παραμονής που λες ,κατάλαβα ότι το πήγες εκεί που σου είπα.
Πιστεύω οτι έκανες δουλεία.
Ενημέρωσε με λεπτομέρειες

alen77
30-09-09, 11:34
Από τα λεγόμενα σου και από τον χρόνο παραμονής που λες ,κατάλαβα ότι το πήγες εκεί που σου είπα.
Πιστεύω οτι έκανες δουλεία.
Ενημέρωσε με λεπτομέρειες

Σωστά κατάλαβες! Σήμερα κάναμε δοκιμαστική βόλτα μετά από αρκετό νερό! Οι τριγμοί έχουν σχεδόν σταματήσει, δάκρυσε μόνο το μπροστινό παράθυρο για λίγο και μου είπε ότι αυτό ρυθμίζετε εύκολα! Στο βασικό πρόβλημα τώρα! Έσταξε για πολύ λίγο από το ίδιο σημείο. Από ότι είδα, η υδρορροή που ξεκινάει από την ένωση στα δύο τελευταία κομμάτια της οροφής και περνάει από το εσωτερικό για να καταλήξει στο κάτω μέρος του αυτοκινήτου δεν τραβάει όλα τα νερά μέσα και κάποια γλύφουν και εξωτερικά τον σωλήνα! Με το κούνημα ότι έχει γλύψει το φτύνει στο μπράτσο! Αύριο το τελικό πόρισμα και ελπίζω το τελευταίο!

kplc16
01-10-09, 15:03
περασαν 2 μερες ριξε τα καλα νεα γιατι θα σκασουμε ολοι εδω περα απο αγωνια και αγχος

alen77
02-10-09, 10:25
Καλημέρεεεες! Ελπίζω αυτή την φορά να ξεμπέρδεψα μια και καλή! Ότι αναφέρω σε αυτό το post είναι καθαρά θεωρία αφού τα τελικά συμπεράσματα θα βγουν μετά από καιρό, αρκετές βροχές και πλυσίματα! Αρχικά ήταν το πρώτο Ε93 που έπιανε στα χέρια του αλλά η φιλοσοφία από ότι μου είπε είναι η ίδια! Απλά εδώ είναι λίγο πιο πολύπλοκα και χρειάζεται περισσότερος χρόνος. Εχτές πήρα την μπέμπα από τον μάστορα που ανέλαβε να φτιάξει το θέμα με τα νερά! Αρχικά ξεκινάμε από το ότι οι τριγμοί σταμάτησαν! Όλο το θέμα ήταν ένα περασματάκι σιλικόνη στα λάστιχα να μαλακώσουν! Στο θέμα με τα νερά τώρα! Αν ισχύουν αυτά που μου είπε ο μάστορας και τα οποία είδα με τα ίδια μου τα μάτια (γιατί μπορεί να υπάρχει και αλλού πρόβλημα και να μην έχει εντοπιστεί ακόμη) τότε η λύση είναι της πλάκας και όλοι αυτοί που το έπιασαν στα χέρια τους θα πρέπει να ντρέπονται! Λεπτομέρεια μεν απλό δε! Το ψηλοανέφερα στο προηγούμενο post αλλά θα μου επιτρέψετε να μην πω περισσότερες λεπτομέρειες δημοσίως αφού θέλω να σεβαστώ την παράκληση του μάστορα και για να μην γίνουν τσάμπα μάγκες ΑΛΛΟΙ στις πλάτες τις δικές του! Δυστυχώς (κάτι το οποίο πραγματικά θα ήθελα να κάνω γιατί είμαι παθών) με αυτό δεν μπορώ να ενημερώσω και όλους εσάς που ταλαιπωρήστε από την ασχετοσύνη και ανικανότητα των κεντρικών αντιπροσωπειών! Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σας δώσω τα στοιχεία του ανθρώπου και από εκεί και ύστερα το αφήνω στην κρίση σας! Θα πρότεινα μόνο για όποιον ενδιαφέρετε να περιμένει λίγο ακόμα για να δούμε πως πάει το δικό μου! Να πω επίσης ότι δεν πλήρωσα ακόμα και θα πληρώσω όταν δω ότι όλα είναι οκ! Έτσι ήθελε έτσι και θα γίνει! Ταυτόχρονα δυστυχώς μου έκανε μια γρατζουνιά στο φτερό και μου πρωτινέ είτε να το φτιάξει εκείνος είτε να του πάω την απόδειξη και να τα αφαιρέσουμε στο τέλος! Αυτό το αναφέρω γιατί η γρατζουνιά ήταν πολύ μικρή και θα μπορούσε να ‘’ξεχάσει’’ να το αναφέρει αλλά τελικά ο σωστός άνθρωπος και επαγγελματίας υπάρχει ακόμα! Θα κάνουμε και ένα γυάλισμα μέσα στον μήνα και βλέπουμε!

Υ.Γ Κυρίως προς τον Κυριάκο το οποίο θα τον ευχαριστήσω σε κάνα δίμηνο για την πρόταση του, και το tzimiani για την επιβεβαίωση, αυτό που είχα σκεφτεί για αλλαγή hard top θα μας έλυνε το βασικό πρόβλημα των νερών και κατά συνέπεια και τα υπόλοιπα με την προϋπόθεση ότι αυτός που θα το έπιανε στα χέρια του θα τσεκάριζε ΟΛΟ το κύκλωμα/σύστημα!

κυριακος
02-10-09, 15:44
Καλημέρεεεες! Ελπίζω αυτή την φορά να ξεμπέρδεψα μια και καλή! Ότι αναφέρω σε αυτό το post είναι καθαρά θεωρία αφού τα τελικά συμπεράσματα θα βγουν μετά από καιρό, αρκετές βροχές και πλυσίματα! Αρχικά ήταν το πρώτο Ε93 που έπιανε στα χέρια του αλλά η φιλοσοφία από ότι μου είπε είναι η ίδια! Απλά εδώ είναι λίγο πιο πολύπλοκα και χρειάζεται περισσότερος χρόνος. Εχτές πήρα την μπέμπα από τον μάστορα που ανέλαβε να φτιάξει το θέμα με τα νερά! Αρχικά ξεκινάμε από το ότι οι τριγμοί σταμάτησαν! Όλο το θέμα ήταν ένα περασματάκι σιλικόνη στα λάστιχα να μαλακώσουν! Στο θέμα με τα νερά τώρα! Αν ισχύουν αυτά που μου είπε ο μάστορας και τα οποία είδα με τα ίδια μου τα μάτια (γιατί μπορεί να υπάρχει και αλλού πρόβλημα και να μην έχει εντοπιστεί ακόμη) τότε η λύση είναι της πλάκας και όλοι αυτοί που το έπιασαν στα χέρια τους θα πρέπει να ντρέπονται! Λεπτομέρεια μεν απλό δε! Το ψηλοανέφερα στο προηγούμενο post αλλά θα μου επιτρέψετε να μην πω περισσότερες λεπτομέρειες δημοσίως αφού θέλω να σεβαστώ την παράκληση του μάστορα και για να μην γίνουν τσάμπα μάγκες ΑΛΛΟΙ στις πλάτες τις δικές του! Δυστυχώς (κάτι το οποίο πραγματικά θα ήθελα να κάνω γιατί είμαι παθών) με αυτό δεν μπορώ να ενημερώσω και όλους εσάς που ταλαιπωρήστε από την ασχετοσύνη και ανικανότητα των κεντρικών αντιπροσωπειών! Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σας δώσω τα στοιχεία του ανθρώπου και από εκεί και ύστερα το αφήνω στην κρίση σας! Θα πρότεινα μόνο για όποιον ενδιαφέρετε να περιμένει λίγο ακόμα για να δούμε πως πάει το δικό μου! Να πω επίσης ότι δεν πλήρωσα ακόμα και θα πληρώσω όταν δω ότι όλα είναι οκ! Έτσι ήθελε έτσι και θα γίνει! Ταυτόχρονα δυστυχώς μου έκανε μια γρατζουνιά στο φτερό και μου πρωτινέ είτε να το φτιάξει εκείνος είτε να του πάω την απόδειξη και να τα αφαιρέσουμε στο τέλος! Αυτό το αναφέρω γιατί η γρατζουνιά ήταν πολύ μικρή και θα μπορούσε να ‘’ξεχάσει’’ να το αναφέρει αλλά τελικά ο σωστός άνθρωπος και επαγγελματίας υπάρχει ακόμα! Θα κάνουμε και ένα γυάλισμα μέσα στον μήνα και βλέπουμε!

Υ.Γ Κυρίως προς τον Κυριάκο το οποίο θα τον ευχαριστήσω σε κάνα δίμηνο για την πρόταση του, και το tzimiani για την επιβεβαίωση, αυτό που είχα σκεφτεί για αλλαγή hard top θα μας έλυνε το βασικό πρόβλημα των νερών και κατά συνέπεια και τα υπόλοιπα με την προϋπόθεση ότι αυτός που θα το έπιανε στα χέρια του θα τσεκάριζε ΟΛΟ το κύκλωμα/σύστημα!


Χωρίς να έχω δει το αμάξι συμπεραίνω ότι τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά.Και σημειώνω σχετικά με τις υπογραμμίσεις:

1)Δεν θα χρειαστεί πολύ καιρός να περάσει για να δεις τα αποτελέσματα ως προς την στεγανότητα.Αρκεί μια καλή βόλτα να το κάνεις με ταχύτητες και ψιλοκραδασμους και θα δείξει αμέσως το αποτέλεσμα των ρυθμίσεων.

2)το ότι παραδέχεται πως είναι το πρώτο Ε93 που πιάνει στα χέρια του δείχνει μετριοπάθεια και όχι επιδείξει.

3)ευτυχώς που οι τριγμοί που αναφέρεις είχαν να κάνουν με λάστιχα διότι αλλιώς το θέμα παει άλλου και δεν θα ξέμπλεκες καθόλου.

4)Λύσης της πλάκας δεν υπάρχουν στα θέματα οροφής cabrio.
Άπλα όταν ξεπερνάμε ένα πρόβλημα μετά μας φαίνεται ασήμαντο και ότι θα μπορούσαμε να το φτιάξουμε και μόνοι μας.
Όχι το μονό που μπορούμε να κάνουμε και είμαστε υποχρεούμενοι να κάνουμε είναι να απευθυνόμαστε στον κατάλληλο Άνθρωπο.Είτε αυτός είναι μάστορας είτε Γιατρός είτε πολιτικός.

5)Οι άλλοι σίγουρα πρέπει να ντρέπονται όχι μονό γιατί δεν ξέρουν η δεν είναι εκπαιδευμένοι να φτιάχνουν άλλα το χειρότερο είναι ότι δεν ενδιαφέρονται να μάθουν κιόλας.

6)Άμα τα δώσουμε τα στοιχεία δημόσια πρέπει να μας κάνει και μια γερή έκπτωση για την μεγαλειώδη διαφήμιση.Το σωστό να λέγετε.

7)Αυτό με την πληρωμή στο <τέλος>εσύ το πρωτεινες? καλό μου ακούγετε.

8)Για τις γρατσουνιές αυτό ειναι πρωτοφανές να βρεθεί Έλλην να αναλάβει ευθύνη.

ΥΓ η προσπάθεια γίνεται όχι μονό για τον allen77 που ενδεχόμενος να έχει την δυνατότητα να αλλάζει αμάξι σαν πουκάμισο αν δεν του κάνει το E93 άλλα γενικότερα προς όλους εμάς που το υψηλό κόστος των cabrio σε συνάρτηση με τον ισχυρισμό πως όλα τα cabrio σταζουν μπορεί να αποτελέσει αρνητικό παράγοντα για την αγορά τους
Αν δεν τα συντηρείς καλα κάνουν και σταζουν.

alen77
02-10-09, 15:53
Χωρίς να έχω δει το αμάξι συμπεραίνω ότι τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά.Και σημειώνω σχετικά με τις υπογραμμίσεις:

1)Δεν θα χρειαστεί πολύ καιρός να περάσει για να δεις τα αποτελέσματα ως προς την στεγανότητα.Αρκεί μια καλή βόλτα να το κάνεις με ταχύτητες και ψιλοκραδασμους και θα δείξει αμέσως το αποτέλεσμα των ρυθμίσεων.

2)το ότι παραδέχεται πως είναι το πρώτο Ε93 που πιάνει στα χέρια του δείχνει μετριοπάθεια και όχι επιδείξει.

3)ευτυχώς που οι τριγμοί που αναφέρεις είχαν να κάνουν με λάστιχα διότι αλλιώς το θέμα παει άλλου και δεν θα ξέμπλεκες καθόλου.

4)Λύσης της πλάκας δεν υπάρχουν στα θέματα οροφής cabrio.
Άπλα όταν ξεπερνάμε ένα πρόβλημα μετά μας φαίνεται ασήμαντο και ότι θα μπορούσαμε να το φτιάξουμε και μόνοι μας.
Όχι το μονό που μπορούμε να κάνουμε και είμαστε υποχρεούμενοι να κάνουμε είναι να απευθυνόμαστε στον κατάλληλο Άνθρωπο.Είτε αυτός είναι μάστορας είτε Γιατρός είτε πολιτικός.

5)Οι άλλοι σίγουρα πρέπει να ντρέπονται όχι μονό γιατί δεν ξέρουν η δεν είναι εκπαιδευμένοι να φτιάχνουν άλλα το χειρότερο είναι ότι δεν ενδιαφέρονται να μάθουν κιόλας.

6)Άμα τα δώσουμε τα στοιχεία δημόσια πρέπει να μας κάνει και μια γερή έκπτωση για την μεγαλειώδη διαφήμιση.Το σωστό να λέγετε.

7)Αυτό με την πληρωμή στο <τέλος>εσύ το πρωτεινες? καλό μου ακούγετε.

8)Για τις γρατσουνιές αυτό ειναι πρωτοφανές να βρεθεί Έλλην να αναλάβει ευθύνη.

ΥΓ η προσπάθεια γίνεται όχι μονό για τον allen77 που ενδεχόμενος να έχει την δυνατότητα να αλλάζει αμάξι σαν πουκάμισο αν δεν του κάνει το E93 άλλα γενικότερα προς όλους εμάς που το υψηλό κόστος των cabrio σε συνάρτηση με τον ισχυρισμό πως όλα τα cabrio σταζουν μπορεί να αποτελέσει αρνητικό παράγοντα για την αγορά τους
Αν δεν τα συντηρείς καλα κάνουν και σταζουν.

4) Όταν λέω για λύση της πλάκας δεν μιλάω για μένα αλλά για τις αντιπροσωπείες που υποτίθεται ότι υποστηρίζουν τεχνικά ένα αυτοκίνητο! Που υποτίθεται ότι γνωρίζουν και αν όχι τουλάχιστον το ψάχνουν! Εμένα ούτε για αστείο δεν θα πέρναγε από το μυαλό μου να ψάξω στο συγκεκριμένο σημείο!
7) Όχι εκείνος το πρότεινε και επέμενε κιόλας!
8) Και όμως ναι!

alen77
03-10-09, 10:45
Μια μεγάλη βόλτα με την μπέμπα εχθές ήταν οτι έπρεπε για να θυμηθώ ξανά το συναίθημα οταν την παρέλαβα απο την αντιπροσωπεία πριν 2 χρόνια! Οι αριθμοί λένε 150 χλμ με αρκετά μεγάλες ταχύτητες! Πάλι καλά που οι δρόμοι μας είναι χάλια και έτσι δεν άφησα κακοτεχνία για κακοτεχνία που να μην περάσω απο πάνω της! Απο τριγμούς σχεδόν τίποτα! Μαζί και η πρώτη βροχή εχθές το βράδυ! Με το που ξύπνησα σήμερα καρφί να τσεκάρω!Και το αυτοκίνητο είναι στεγνό! Απο μέσα....χαχαχαχααχ! Καιρό είχα να το δώ έτσι! Αύριο έχει και μπουγάδα!

konas
03-10-09, 11:05
Μπραβο, χαμογελασες επι τελους.
Θα ηθελα αν μπορεις τη λυση (εστω σε ΡΜ) αν και τωρα δεν εχω προβλημα, αλλα που ξερεις cabrio ειναι .... για το μελλον

κυριακος
03-10-09, 11:29
Μια μεγάλη βόλτα με την μπέμπα εχθές ήταν οτι έπρεπε για να θυμηθώ ξανά το συναίθημα οταν την παρέλαβα απο την αντιπροσωπεία πριν 2 χρόνια! Οι αριθμοί λένε 150 χλμ με αρκετά μεγάλες ταχύτητες! Πάλι καλά που οι δρόμοι μας είναι χάλια και έτσι δεν άφησα κακοτεχνία για κακοτεχνία που να μην περάσω απο πάνω της! Απο τριγμούς σχεδόν τίποτα! Μαζί και η πρώτη βροχή εχθές το βράδυ! Με το που ξύπνησα σήμερα καρφί να τσεκάρω!Και το αυτοκίνητο είναι στεγνό! Απο μέσα....χαχαχαχααχ! Καιρό είχα να το δώ έτσι! Αύριο έχει και μπουγάδα!

Όποτε πλέον ο τίτλος του θέματος μπορεί να αλλάξει λίγο και ο πιο σωστός θα ήταν να το γραψεις:
<ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙ CABRIO ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ>

tzimiani
03-10-09, 11:32
Μια μεγάλη βόλτα με την μπέμπα εχθές ήταν οτι έπρεπε για να θυμηθώ ξανά το συναίθημα οταν την παρέλαβα απο την αντιπροσωπεία πριν 2 χρόνια! Οι αριθμοί λένε 150 χλμ με αρκετά μεγάλες ταχύτητες! Πάλι καλά που οι δρόμοι μας είναι χάλια και έτσι δεν άφησα κακοτεχνία για κακοτεχνία που να μην περάσω απο πάνω της! Απο τριγμούς σχεδόν τίποτα! Μαζί και η πρώτη βροχή εχθές το βράδυ! Με το που ξύπνησα σήμερα καρφί να τσεκάρω!Και το αυτοκίνητο είναι στεγνό! Απο μέσα....χαχαχαχααχ! Καιρό είχα να το δώ έτσι! Αύριο έχει και μπουγάδα!

well done Σπύρο... ύστερα από τόση ταλαιπωρία... είναι το καλύτερο που θα μπορούσε να συμβεί.

yodas
05-10-09, 12:50
Οι τριγμοί εξαφανίστηκαν τελείως; Εντύπωση μου κάνει. Εγώ προχτές άρχισα να ακούω κάτι τριγμούς πάνω από το κεφάλι μου στο σημείο που κουμπώνει το παράθυρο με την οροφή. Θα επανέρθω με περισσότερες λεπτομέρειες μετά από προσεκτικό έλεγχο...

alen77
05-10-09, 13:36
Όσους τριγμούς είχα εντοπίσει ήταν πάντα πίσω είτε από το πίσω παρμπρίζ είτε στις ενώσεις στα 2 τελευταία κομμάτια! Μπροστά ποτέ. Τώρα, από την ώρα που το πήρα από τον μάστορα δεν ακούω κάτι παρά μόνο όταν πέφτω στα κλασσικά φαράγγια που έχουν οι δρόμοι μας!

z3 2.2
05-10-09, 13:52
Μια μεγάλη βόλτα με την μπέμπα εχθές ήταν οτι έπρεπε για να θυμηθώ ξανά το συναίθημα οταν την παρέλαβα απο την αντιπροσωπεία πριν 2 χρόνια! Οι αριθμοί λένε 150 χλμ με αρκετά μεγάλες ταχύτητες! Πάλι καλά που οι δρόμοι μας είναι χάλια και έτσι δεν άφησα κακοτεχνία για κακοτεχνία που να μην περάσω απο πάνω της! Απο τριγμούς σχεδόν τίποτα! Μαζί και η πρώτη βροχή εχθές το βράδυ! Με το που ξύπνησα σήμερα καρφί να τσεκάρω!Και το αυτοκίνητο είναι στεγνό! Απο μέσα....χαχαχαχααχ! Καιρό είχα να το δώ έτσι! Αύριο έχει και μπουγάδα!

Μπραβο!!!!! Εφαγες πολυ ταλαιπωρια και τωρα ολα μια χαρα!!!
Αντε να το χαρεις και να το απολαυσεις!!!:icon_pai:

alen77
05-10-09, 13:56
Μπραβο!!!!! Εφαγες πολυ ταλαιπωρια και τωρα ολα μια χαρα!!!
Αντε να το χαρεις και να το απολαυσεις!!!:icon_pai:

Να είσαι καλά φίλε μου! Μένει τώρα και ένα γυάλισμα από τον μάστορα και θα είναι κούκλα (όχι ότι δεν ήταν)!!!!!!

stratos
05-10-09, 14:02
Οι τριγμοί εξαφανίστηκαν τελείως; Εντύπωση μου κάνει. Εγώ προχτές άρχισα να ακούω κάτι τριγμούς πάνω από το κεφάλι μου στο σημείο που κουμπώνει το παράθυρο με την οροφή. Θα επανέρθω με περισσότερες λεπτομέρειες μετά από προσεκτικό έλεγχο...

Το δικό σου έχει πολύ δύναμη και στρεβλώνει το σασί. Για να επανέλεθει αυτό δεν μένει παρά να ξεμπάξεις κάτι και να το μπάξουμε στο δικό μου που δεν είναι cabrio :love:

yodas
05-10-09, 15:35
Το δικό σου έχει πολύ δύναμη και στρεβλώνει το σασί. Για να επανέλεθει αυτό δεν μένει παρά να ξεμπάξεις κάτι και να το μπάξουμε στο δικό μου που δεν είναι cabrio :love:

Βρήκα λύση... Θα το κάνω οξυγονοκόλληση. :bugeye:

BILL007
05-10-09, 16:05
Μπράβο φίλε μου...Χαίρομαι που βρήκες λύση...Καλές και "ήσυχες" βόλτες...;):)

alen77
13-10-09, 10:44
Αγριεμένο τον βλέπω τον καιρό σήμερα και με έχει πιάσει ένα άγχος! Μπορεί βέβαια στην θεωρία να είναι κομπλέ η μπέμπα αλλά τώρα με τις βροχές ήρθε η ώρα της πράξης!

dkaralis
14-10-09, 17:58
Αντε να βρεις την υγεια σου μετα απο τοση ταλαιπωρια...

κυριακος
14-10-09, 23:03
Αγριεμένο τον βλέπω τον καιρό σήμερα και με έχει πιάσει ένα άγχος! Μπορεί βέβαια στην θεωρία να είναι κομπλέ η μπέμπα αλλά τώρα με τις βροχές ήρθε η ώρα της πράξης!

Μην μασάς τώρα .
Άλλωστε στο πλύσιμο δεν ειχές το πρόβλημα? Τα νερά τις βροχής δεν είναι πρόβλημα και δεν θα περασουν.
Η αλλαγή του καιρού το μονό που μπορεί να μας κάνει είναι να ακουστούν μερικά τριξίματα στην καμπίνα.
Άντε περιμένουμε τα τελικά αποτελέσματα.

dkaralis
15-10-09, 07:41
Ολα καλα θα ειναι πιστευω.Αρκετα τραβηξες.Σε κανα δυο μηνες θα τα θυμασαι και θα γελας.

alen77
15-10-09, 11:08
Ολα καλα θα ειναι πιστευω.Αρκετα τραβηξες.Σε κανα δυο μηνες θα τα θυμασαι και θα γελας.
Αμ δε! Σήμερα που είναι βροχερή η ημέρα είπα να το βγάλω έξω! Ότι πρέπει για test! Πήγα την μικρή στη γιαγιά αλλά στην διαδρομή επειδή το σημείο το καλύπτει το κάθισμα της μικρής δεν το έβλεπα! Παρκάρω και τι να δώ!!!!! Άντε πάλι τα ίδια και μπορώ να πω και με το παραπάνω! Τηλέφωνο στον μάστορα……πως πάμε με ρωτάει….σκα….α….του απαντώ! Από αύριο πάλι εκεί να το ξαναδεί! Και από τριγμούς τώρα που έπεσαν οι θερμοκρασίες καλά πάμε!

κυριακος
15-10-09, 11:41
Αμ δε! Σήμερα που είναι βροχερή η ημέρα είπα να το βγάλω έξω! Ότι πρέπει για test! Πήγα την μικρή στη γιαγιά αλλά στην διαδρομή επειδή το σημείο το καλύπτει το κάθισμα της μικρής δεν το έβλεπα! Παρκάρω και τι να δώ!!!!! Άντε πάλι τα ίδια και μπορώ να πω και με το παραπάνω! Τηλέφωνο στον μάστορα……πως πάμε με ρωτάει….σκα….α….του απαντώ! Από αύριο πάλι εκεί να το ξαναδεί! Και από τριγμούς τώρα που έπεσαν οι θερμοκρασίες καλά πάμε!

Κρίμα πολύ δυσάρεστο αυτό.
Αν θες δώσε μια δεύτερη ευκαιρία στο μάστορα ακόμα αν και νομίζω ότι έχει κάνει ότι έπρεπε και με το παραπάνω.

Οπότε καλό θα είναι να ψάχνεις πλέον όχι για καλό μάστορα άλλα για έναν καλό Δικηγόρο έτσι ώστε με την νέα νομοθεσία που ισχύει αν δεν μπορούν να σου επισκευάσουν το υπάρχον όχημα υποχρεούνται να στο αντικαταστήσουν πληρώνοντας μια διάφορα για το καινούργιο μοντέλο.

tzimiani
15-10-09, 12:18
Αμ δε! Σήμερα που είναι βροχερή η ημέρα είπα να το βγάλω έξω! Ότι πρέπει για test! Πήγα την μικρή στη γιαγιά αλλά στην διαδρομή επειδή το σημείο το καλύπτει το κάθισμα της μικρής δεν το έβλεπα! Παρκάρω και τι να δώ!!!!! Άντε πάλι τα ίδια και μπορώ να πω και με το παραπάνω! Τηλέφωνο στον μάστορα……πως πάμε με ρωτάει….σκα….α….του απαντώ! Από αύριο πάλι εκεί να το ξαναδεί! Και από τριγμούς τώρα που έπεσαν οι θερμοκρασίες καλά πάμε!

έλα ρε Σπύρο...
πάλι τα ίδια? κρίμα...
Κανόινισε το να το πας από εκεί άμεσα (μιας και είναι ευκαιρία με τις βροχές τώρα)

alen77
15-10-09, 12:26
Οπότε καλό θα είναι να ψάχνεις πλέον όχι για καλό μάστορα άλλα για έναν καλό Δικηγόρο έτσι ώστε με την νέα νομοθεσία που ισχύει αν δεν μπορούν να σου επισκευάσουν το υπάρχον όχημα υποχρεούνται να στο αντικαταστήσουν πληρώνοντας μια διάφορα για το καινούργιο μοντέλο.

Από την ημέρα που το αγόρασα ότι και αν έχει βγάλει ποτέ δεν ζήτησα ούτε καν σκέφτηκα να μου αλλάξουν το αυτοκίνητο! Απλά να το φτιάξουν ήθελα! Αφού όμως κανείς δεν ΜΠΟΡΕΙ να το φτιάξει τότε με αναγκάζουν να καταφύγω στην δικαιοσύνη! Έχω ενημερώσει τον δικηγόρο μου και απλά περιμένει να του δώσω και τα παραστατικά για να ξεκινήσει! Δεν ξέρω αν θα καταφέρω κάτι από αυτό αλλά δυστυχώς δεν βλέπω κάποια άλλη λύση! Αν εξαιρέσεις ότι το αυτοκίνητο στον δρόμο είναι άψογο κατά τα άλλα είναι επιεικώς απαράδεκτο! Μιλάω για το δικό μου και μόνο και δεν δέχομαι πλέον το σχόλιο ότι είναι μηχάνημα και θα χαλάσει κάποια στιγμή όταν σε 23000 χλμ μπάζει νερά, έχω αλλάξει 2 σετ συμπλέκτη, έχει ανάψει το λαμπάκι του κινητήρα στις 5000 χλμ με στιγμιαία μείωση της απόδοσης του κινητήρα (αυτό έβγαλε το διαγνωστικό) και από λάθη των αντιπροσωπειών έχω αλλάξει την επένδυση της οροφής αφού σκίστηκε από κακές ρυθμίσεις του συνεργείου, όπως και το πίσω δεξί μπράτσο πάνω από το κάθισμα αφού και αυτό μου το χάραξαν στο ίδιο συνεργείο! Για τον χαμένο χρόνο βέβαια ούτε να το συζητάμε!

κυριακος
15-10-09, 12:30
Έχεις απολυτό δίκιο

tmilatos
15-10-09, 13:06
Τι ταλαιπωρια και αυτη... Απιστευτο... Φιλε μου διαβαζω το θρεντ απο την αρχη και καθε φορα που ερχεται στην επικαιροτητα το διαβαζω με την ελπιδα οτι βρηκες τη λυση επιτελους. Τωρα πιστευω και εγω οτι εφτασε ο κομπος στο χτενι και δεν σου μενουν και πολλα να κανεις απο το να καταφυγεις δικαστικα... Αντε να ξαναγορασεις καμπριο μετα.... Σου ευχομαι ολοψυχα να βγαλεις ακρη


-Θεοφιλος-

κυριακος
15-10-09, 14:24
Πάντα cabrio!
Οι κακές εξαίρεσις δεν αποτελούν τον κανόνα

dkaralis
16-10-09, 15:03
Τι να πω...Μονο εσυ ξερεις την ψυχολογια σου αυτη τη στιγμη!Υπομονη και ελπιζω να βγαλεις ακρη.

alen77
16-10-09, 15:37
Τι να πω...Μονο εσυ ξερεις την ψυχολογια σου αυτη τη στιγμη!Υπομονη και ελπιζω να βγαλεις ακρη.

Μια καλή σύγκριση θα ήταν να σκεφτείς την ψυχολογία μου όταν το πρωτοπήρα και την σημερινή! Πλέον τις πιο πολλές φορές το ρίχνω στο καλαμπούρι γιατί το θέμα είναι γελοίο…..όχι ως προς το πρόβλημα, αλλά ως προς την αντιμετώπιση! Αυτό που με εκνευρίζει είναι όταν προσπαθούν να με πείσουν ότι πετάει ο γάιδαρος!!
Στον γκρεμό ίσως……………….

dkaralis
16-10-09, 17:50
Ειναι δυνατον ρε γαμωτο το 2009,σχεδον 2010,με τοση τεχνολογικη εξελιξη στα συνεργεια,να τραβαει ενας ανθρωπος τοσο μεγαλη ταλαιπωρια και μαλιστα χωρις αποτελεσμα?Τι να πω...

κυριακος
16-10-09, 18:18
Ειναι δυνατον ρε γαμωτο το 2009,σχεδον 2010,με τοση τεχνολογικη εξελιξη στα συνεργεια,να τραβαει ενας ανθρωπος τοσο μεγαλη ταλαιπωρια και μαλιστα χωρις αποτελεσμα?Τι να πω...

Φίλε μου να σου πω κάτι.
Και οι πολίτικες επιστήμες έχουν εξελιχθεί άλλα όπως ξέρεις πολλής κόσμος,εκατομμύρια κόσμος αν την υφήλιο , ταλαιπωρείτε ακόμα.
Οπότε για τα μηχανήματα συζητάμε τώρα.
Είναι ζήτημα ήμερων η επίλυση του πιστεύω και για δεύτερη φόρα.

dkaralis
16-10-09, 18:47
Μακαρι.Να ηρεμησει κι αυτος και να χαρει τη Beba του.

montoya
19-10-09, 20:11
Νομίζω πως είσαι αυστηρός στον τίτλο του θέματος. Δηλαδή κι εγώ ήθελα ηλεκτρικά παράθυρα στο αυτοκίνητο. Αν χαλάσουν θα πω "ηλεκτρικά παράθυρα δεν ήθελα, καλά να πάθω"? Αν είναι να καταργήσουμε κάθε είδους τεχνολογία γιατι μπορεί να χαλάσει. Υπερβάλω βέβαια....
Συμβαίνουν αυτά και δυστυχώς όλα είναι στην ζωή. Υγεία να έχεις και όλα τα άλλα γίνονται.

alen77
20-10-09, 09:13
Νομίζω πως είσαι αυστηρός στον τίτλο του θέματος. Δηλαδή κι εγώ ήθελα ηλεκτρικά παράθυρα στο αυτοκίνητο. Αν χαλάσουν θα πω "ηλεκτρικά παράθυρα δεν ήθελα, καλά να πάθω"? Αν είναι να καταργήσουμε κάθε είδους τεχνολογία γιατι μπορεί να χαλάσει. Υπερβάλω βέβαια....
Συμβαίνουν αυτά και δυστυχώς όλα είναι στην ζωή. Υγεία να έχεις και όλα τα άλλα γίνονται.

Υγεία δόξα τον Θεό έχω….και εύχομαι να έχει όλος ο κόσμος…….και βέβαια όλα τα άλλα γίνονται! Αλλά σίγουρα όχι από ανίδεους και άχρηστους!

gatoula_m
20-10-09, 10:02
Alen77 στο μάστορα που στο είχε φτιάξει το ξαναπήγες???? Τι σου είπε????Μήπως χρειαζεται σφύξιμο ο μηχανισμός....Δεν ειναι μόνο το να σου αλλαξει τσιμούχες και να σου καλύψει κανένα κενο,που και που χρειαζεται και κανένα σφυξιμο ο μηχανισμός...Προσωπικά το έχω αντιμετωπίσει σε μέγαλο βά8μο και μου αλλαζαν και εμένα τα λαστιχα αλλα τώρα πια τους βαρέθηκα να μου λένε τι κάθε βλακεία καθε φορά που προσπα8ουσαν να το φτιάξουν.και έτσι απλα σφύγω τον μηχανισμο.Απο τότε που το κανω αυτό, πολύ σπανια να δω καμία σταγώνα.Σε καταλαβαίνω φίλε είναι μεγάλη ταλαιπωρεία και κυρίως ψυχολογικο.
Εύχομαι να το βρεις σύντομα λύση.;)

alen77
20-10-09, 10:18
Alen77 στο μάστορα που στο είχε φτιάξει το ξαναπήγες???? Τι σου είπε????Μήπως χρειαζεται σφύξιμο ο μηχανισμός....Δεν ειναι μόνο το να σου αλλαξει τσιμούχες και να σου καλύψει κανένα κενο,που και που χρειαζεται και κανένα σφυξιμο ο μηχανισμός...Προσωπικά το έχω αντιμετωπίσει σε μέγαλο βά8μο και μου αλλαζαν και εμένα τα λαστιχα αλλα τώρα πια τους βαρέθηκα να μου λένε τι κάθε βλακεία καθε φορά που προσπα8ουσαν να το φτιάξουν.και έτσι απλα σφύγω τον μηχανισμο.Απο τότε που το κανω αυτό, πολύ σπανια να δω καμία σταγώνα.Σε καταλαβαίνω φίλε είναι μεγάλη ταλαιπωρεία και κυρίως ψυχολογικο.
Εύχομαι να το βρεις σύντομα λύση.;)

Στον μάστορα είναι η μπέμπα από την στιγμή που έσταξε πάλι! Αυτό που μου είπε από την αρχή είναι ότι η οροφή δεν θέλει κάτι το ιδιαίτερο παρά μόνο μια φορά τον χρόνο έναν έλεγχο μπας και θέλει σφίξιμο! Καμία ρύθμιση! Τώρα θα αλλαχτούν κάποια λάστιχα και θα ασχοληθεί και με τα καπάκια! Παρόλο που είναι το πρώτο που πιάνει στα χέρια του (Ε93) του έχω εμπιστοσύνη γιατί πολύ απλά ασχολείται! Και για να λυθεί μία και καλή το θέμα χρειάζεται να αφιερώσει χρόνο κάτι το οποίο το έχω τσεκάρει!

gatoula_m
20-10-09, 10:37
Στον μάστορα είναι η μπέμπα από την στιγμή που έσταξε πάλι! Αυτό που μου είπε από την αρχή είναι ότι η οροφή δεν θέλει κάτι το ιδιαίτερο παρά μόνο μια φορά τον χρόνο έναν έλεγχο μπας και θέλει σφίξιμο! Καμία ρύθμιση! Τώρα θα αλλαχτούν κάποια λάστιχα και θα ασχοληθεί και με τα καπάκια! Παρόλο που είναι το πρώτο που πιάνει στα χέρια του (Ε93) του έχω εμπιστοσύνη γιατί πολύ απλά ασχολείται! Και για να λυθεί μία και καλή το θέμα χρειάζεται να αφιερώσει χρόνο κάτι το οποίο το έχω τσεκάρει!

Μακαρι να σου λύσει το πρόβλημα μια και καλή και να τελειώσει εδώ η ταλαιπωρεία σου.
Σημασία έχει ότι έχεις πέσει σε σωστό μαστορα που ασχολειται πραγματικά...
Θα περιμένουμε τα νέα σου...!!!;)

yodas
20-10-09, 11:25
Εύχομαι να μην χρειαστεί να περάσω όυτε τα μισά από σένα γιατί πραγματικά σε κάποιον θα βάλω φωτιά...χαρά στο κουράγιο σου!

alen77
20-10-09, 11:56
Φίλε μου πραγματικά σου εύχομαι να μην σου τύχει ποτέ! Μακριά από σένα και από όλα τα παιδιά γιατί θα μπλέξετε άσχημα! Και όχι μόνο σε αυτό το θέμα!

kplc16
20-10-09, 17:33
καθε φορα που βλεπω αυτο το thread στην επιφανεια ανατριχιαζω. Απο την αλλη ευχομαι στον Allain να συνεχισει να ειναι υγειης. Επισης ευχομαι να δικαιωθει και αν δεν μπορουν να σταθουν στο υψος τους οι τεχνικοι της αντιπροσωπιας να σταθει στο υψος της η ιδια η BMW και να δωσει λυση. Επιτελους δεν ειναι δυνατον να δινεις ενα σκασμο λεφτα και να εχεις ιδιοκτητες hyundai που γελαν με τη παρτη μας

alen77
21-10-09, 11:04
καθε φορα που βλεπω αυτο το thread στην επιφανεια ανατριχιαζω. Απο την αλλη ευχομαι στον Allain να συνεχισει να ειναι υγειης. Επισης ευχομαι να δικαιωθει και αν δεν μπορουν να σταθουν στο υψος τους οι τεχνικοι της αντιπροσωπιας να σταθει στο υψος της η ιδια η BMW και να δωσει λυση. Επιτελους δεν ειναι δυνατον να δινεις ενα σκασμο λεφτα και να εχεις ιδιοκτητες hyundai που γελαν με τη παρτη μας

Δυστυχώς από ότι έχω καταλάβει ούτε οι Γερμανοί μπορούν να σταθούν στο ύψος τους πλέον! Για τους εδώ δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε κουβέντα! Τον λόγο δεν τον γνωρίζω αλλά το ότι ακόμα μέχρι και σήμερα (περίπου 1 μήνα μετά την δεύτερη επιστολή μου) δεν έχουν λάβει δραστικά μέτρα για το θέμα λέει πολλά! Αυτό το λέω γιατί γνωρίζω καταστάσεις από φίλους μου οπού οι κατασκευαστές ενέργησαν άμεσα στα προβλήματα τους. Όπως επίσης και από δικές μου εμπειρίες σε παλαιότερα οχήματα οπού καμία αντιπροσωπεία δεν περίμενε να δει τι θα βγάλει για παράδειγμα το διαγνωστικό για να προχωρήσει στην επισκευή! Όταν το αυτοκίνητο γκαρίζει και κάνει σαν κατσαρόλα τι πρέπει να δεις στο computer ακριβώς δεν μπορώ να καταλάβω! Όσο για τα χρήματα κανένας δεν πρόκειται να ενδιαφερθεί γιατί πολύ απλά δεν βγήκαν από την τσέπη του! Πολλά παιδία είναι ευχαριστημένα από την αγορά τους, άλλοι πάλι δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία στα μικροπροβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν! Κάποια στιγμή όμως, όσο και αν μας γράφουν στο τέλος θα παρακαλούν για να αγοράσουμε ένα αυτοκίνητο! Γιατί στο εμπόριο αν ο καταναλωτής δεν είναι ευχαριστημένος όσο κορόιδο και αν θεωρείτε κάποια στιγμή θα ρίξει ένα τεράστιο Χ!

gant
22-10-09, 14:26
Πριν λίγες μέρες βρέθηκα στην Κομοτηνή για ένα γάμο, και βλέποντας μια κάτασπρη Ε93, 320 με 19αρια Μ ζαντικά στο ξενοδοχείο, αμέσως σε θυμήθηκα με την ταλαιπωρία που τραβάς!!
Μάταια περίμενα μήπως και συναντήσω τον ιδιοκτήτη της να τον ρωτήσω αν τυχόν αντιμετωπίζει έστω και στο ελάχιστο παρόμοιο πρόβημα με το δικό σου.
Πιστεύω πάντως και το εύχομαι να βρεθεί σύντομα λύση.

alen77
22-10-09, 15:25
Από αύριο πάλι τα τεσταρίσματα, με τις βροχές! Εχθές το πήρα χωρίς δυστυχώς να έχουμε αλλάξει το λάστιχο αφού κλασσικά θα έρθει από έξω! Τώρα δεν το έδωσαν οι αντιπροσωπείες, όντως δεν το έχουν στις αποθήκες, δεν ξέρω! Όπως και να έχει είμαι βέβαιος ότι θα ξαναστάξει καθότι έχω γίνει πολύ δύσπιστος! Εκτός αν ο μάστορας το κατάφερε και χωρίς νέα τσιμούχα! Κατά τα άλλα κλασσικά….μπρατσάκια, βατραχοπέδιλα και πάμε παρακάτω!!

alen77
25-10-09, 08:49
Αφού λοιπόν έβρεξε και έβρεξε όλο το βράδυ του Σαββάτου, σήμερα το πρωί έγινε ο τακτικός έλεγχος για τα νερά! Η μπουμπού είναι στεγνή! Μια μικρή βόλτα 10 λεπτών και η μπουμπού πάλι στεγνή! Καλά πάμε! Το πρόγραμμα περιλαμβάνει και μια εκδρομούλα γύρο στα 250 χλμ για να δούμε και αν είναι στεγανή και την ώρα που είναι εν κινήσει! Πάντως πρώτο δείγμα θετικό!

kplc16
25-10-09, 08:54
επιτελους ρε αδερφε θα βγαλουμε το pumper. Τελικα δικαιωθηκα.Δηλαδη με υπομονη βρισκει κανεις τη λυση

gatoula_m
26-10-09, 06:28
Επιτελους...:yipee::yipee:
Ευχομαι να μην ξαναδείς την παραμικρή σταγόνα..!!!;)

alen77
26-10-09, 07:03
Ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας! Εχθές έκανα και την εκδρομούλα μου! Λοιπόν! Τόσο νερό και με τέτοια βροχή δεν είχε δει ξανά η μπέμπα στα 2 χρονια που την έχω! Βέβαια και εγώ και η γυναίκα μου κοιτάζαμε σαν τους χαζούς γύρο γύρο να δούμε απο που θα μπάσει νερό! Και όμως! Ούτε σταγόνα! Βρε λές;; Ελπίζω! Σήμερα άλλη μια δοκιμή και απο βδομάδα αλλάζω και τα λάστιχα για να έχω το κεφάλι μου σίγουρο!

z3 2.2
26-10-09, 07:19
:bigthumb::yipee::hello:
EΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ολα καλα!!!!!!!
Βουρ στα νερα λοιπον!!!!

kostastnt
26-10-09, 07:43
Τα λάστιχα αφού δεν μπάζει γιατί να τα αλλάηξεις? Εγώ είχα παρόμιο πρόβλημα με άλλο cabrio και τελικά με λίγη σιλικόνη είχε λυθεί... Μετά άλλαξα λάστιχα και το πρόβλημα μετά από 2-3 μήνες εμφανίστηκε ξανά... Προσπάθησε να ευθυγραμμίσεις την οροφή απόλυτα... Εμένα ήταν soft top και ήθελαν σφίξιμο οι ντίζες...

Fanis
26-10-09, 08:03
Άντε με το καλό!! Εύχομαι να τελείωσε εδώ η ταλαιπωρία σου.

alen77
26-10-09, 10:16
Τα λάστιχα αφού δεν μπάζει γιατί να τα αλλάηξεις? Εγώ είχα παρόμιο πρόβλημα με άλλο cabrio και τελικά με λίγη σιλικόνη είχε λυθεί... Μετά άλλαξα λάστιχα και το πρόβλημα μετά από 2-3 μήνες εμφανίστηκε ξανά... Προσπάθησε να ευθυγραμμίσεις την οροφή απόλυτα... Εμένα ήταν soft top και ήθελαν σφίξιμο οι ντίζες...

Η τσιμούχα που αποφάσισα να αλλάξω αν και για τον μάστορα δεν είναι αναγκαίο έχει στραβοπατηθεί από τις στραβορυθμίσεις που είχαν κάνει στην αντιπροσωπεία! Είναι αυτή που μου είχαν αλλάξει – αν μου την είχαν αλλάξει (αμφιβάλω)!! Πλέον τις ρυθμίσεις αν χρειαστούν στο μέλλον μόνο εκείνος θα τις κάνει και από ότι κατάλαβα τώρα έχει πάρει χαμπάρι τι παίζει με τα hard top ή τουλάχιστον με το δικό μου! Ελπίζω σε κάνα μήνα να μην έχω πάλι τα ίδια!!

alen77
06-11-09, 10:34
Καλημέρα στη παρέα! Ελπίζω και είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι σε λίγο καιρό μπορεί αυτό το θεματάκι να κλειδωθεί αφού εδώ και περίπου 3 βδομάδες η μπέμπα είναι στεγνή! Εχθές αλλάξαμε και την τσιμούχα (υποτίθεται ότι αυτήν την είχαν αλλάξει στην αντιπροσωπεία που πήγαινα-αυτή ήταν η οδηγία της BMW) αλλά από ότι μου είπε ο μάστορας η τσιμούχα δεν είχε αλλαχτεί ποτέ! Ίσα ίσα που την είχαν στουμπώσει στην κόλλα! Μπήκαν και κάποια φιλετάκια για τον θόρυβο, το μόνο κακό είναι ότι σε μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας θα έχω κάποιους μικρούς θορύβους! Αν είναι μόνο αυτό δεν πειράζει! Για να μην ξεχνιέμαι όμως ανοίξαμε άλλη ιστορία τώρα! Είναι λίγο off topic! Και ενώ έχω αλλάξει 2 σετ συμπλέκτη αυτό που ενημερώθηκα είναι ότι και στις 2 περιπτώσεις δεν έχει αλλαχτεί το βολάν ενώ θα έπρεπε! Και ενώ με είχαν διαβεβαιώσει την δεύτερη φορά ότι θα αλλαχτεί! Τα παραστατικά δεν ανέφεραν τότε για αλλαγή βολάν παρά μόνο στο σετ συμπλέκτη! Σε ερώτηση μου τότε η απάντηση ήταν ότι το βολάν περιλαμβάνετε στο σετ και για αυτό δεν το γράφουν! Ε! Δεν ήξερα! Κορόιδο σου λέει ο άλλος! Και όντως είμαι! Αλλά όσο μεγαλώνω μαθαίνω! Όπως έχω μάθει από την επαγγελματική μου πορεία ότι λέμε έστω και προφορικά είναι ΛΟΓΟΣ (αυτό λέγετε συμφωνία κυριών). Αυτό το αναφέρω για τις περιπτώσεις ανθρώπων που δεν έχουν παραστατικά τα οποία και εγώ τα πήρα μετά από μανούρα. Τώρα πάμε για νέα ΦΟΥΛ αλλαγή και ελπίζουμε στην εγγύηση! Το συμπέρασμα τελικά είναι ότι όπως έμπαινε το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπεία έτσι ακριβώς έβγαινε! Κανένας δεν το ακούμπαγε και όταν γινόταν αυτό είχαμε και ζημιές! Αμφιβάλω αν μου έχουν αλλάξει ακόμα και τα λάδια! Αυτή είναι η απόλυτη έννοια της κοροϊδίας. Κάτι που για την δική μου γνώμη κάνουν στο 90% του συνόλου τους οι εξουσιοδοτημένοι αντιπρόσωποι! Για να μην τους αδικώ όμως όλους υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις που γνώρισα και οι οποίοι βοηθούν να διορθωθούν τα προβλήματα αφού πραγματικά όλα τα χάλια του αυτοκινήτου προέρχονται από λάθη των συνεργείων!

Υ.Γ. Κυριάκο τώρα νομίζω μπορώ να σε ευχαριστήσω για την συμβουλή σου να πάω το αμάξι στο Γαλάτσι!

gatoula_m
06-11-09, 10:55
:yipee:...!!!Αντε ωραια...!!!
ευχομαι να μην ξαναδείς την παραμικρή σταγόνα...!!!:)
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο,όταν πήγαινες το αμάξι για service δεν ήσουν παρόν.???
Το αφήνεις και φεύγεις?

alen77
06-11-09, 11:06
:yipee:...!!!Αντε ωραια...!!!
ευχομαι να μην ξαναδείς την παραμικρή σταγόνα...!!!:)
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο,όταν πήγαινες το αμάξι για service δεν ήσουν παρόν.???
Το αφήνεις και φεύγεις?

Όταν πήγαινα στους εξουσιοδοτημένους δεν ήμουν παρόν! Εξάλλου δεν σε αφήνουν να είσαι πάνω από το αμάξι! Τώρα εκεί που πάω είμαι πάνω στο κεφάλι τους! Αλλά μην ξεχνάς ότι δεν μπορώ κάθε 3 και λίγο να παρατάω την δουλειά μου και να τρώω 4 ώρες το λιγότερο στα συνεργεία για να παρακολουθώ αν οι ντε….δες κάνουν πραγματικά δουλειά! Για να έχω αμάξι θα πρέπει να έχω και δουλειά! Αν όμως για αυτά τα προβλήματα ήμουν συνέχεια στα συνεργεία μάλλον μπορείς να καταλάβεις τι θα μου έλεγε το αφεντικό μου!!!!! Και πίστεψε με ότι όλο αυτό τον καιρό έχω κάνει κατάχρηση στο θέμα ωράριο!!

gatoula_m
06-11-09, 12:50
Όταν πήγαινα στους εξουσιοδοτημένους δεν ήμουν παρόν! Εξάλλου δεν σε αφήνουν να είσαι πάνω από το αμάξι! Τώρα εκεί που πάω είμαι πάνω στο κεφάλι τους! Αλλά μην ξεχνάς ότι δεν μπορώ κάθε 3 και λίγο να παρατάω την δουλειά μου και να τρώω 4 ώρες το λιγότερο στα συνεργεία για να παρακολουθώ αν οι ντε….δες κάνουν πραγματικά δουλειά! Για να έχω αμάξι θα πρέπει να έχω και δουλειά! Αν όμως για αυτά τα προβλήματα ήμουν συνέχεια στα συνεργεία μάλλον μπορείς να καταλάβεις τι θα μου έλεγε το αφεντικό μου!!!!! Και πίστεψε με ότι όλο αυτό τον καιρό έχω κάνει κατάχρηση στο θέμα ωράριο!!


Εχεις δίκιο αλλά επειδή όλοι ξέρουμε τι μ....ς είναι στα συνεργεία δεν είναι να αφήνουμε μόνα τους τα αυτοκίνητα μας΄αν δεν έχουμε κάποιον να εμπιστευόμαστε....Οσο για το ότι δεν σε αφηνουν να είσαι δίπλα ειναι λάθος.Και σε μένα έτσι μου είχαν πει όταν πήρα τηλ να κλείσω για service και όταν τους είπα ε αφου δεν με αφήνετε δεν πείραζει 8α πάω σε άλλο συνργειο αμέσως άλλαξαν γνώμη...!!!Και έτσι πάντα βλέπω τι κάνουν στο καμάρι μου.Ασχετα αν δεν γνωριζω πολλά,:(τουλάχιστον είμαι κοντα του και βλέπω αν άλλάζουν η όχι τα λαδια...;)

alen77
06-11-09, 13:23
Πλέον αν και δεν πάω σε εξουσιοδοτημένο δεν ρωτάω καν! Απλά κάθομαι και χαζεύω! Εξάλλου και τα παιδιά δεν βλέπω να έχουν κάποιο πρόβλημα που κάποιος είναι δίπλα τους! Αλλά και να μου έλεγαν κάτι, πολύ απλά το παίρνω και φεύγω! Τι φοβούνται άραγε;; Μην τους κλέψω τις γνώσεις ή τα εργαλεία; Χαχαχαχα. Και ο μάστορας με την οροφή λογικά δεν θα ήθελε να είμαι από κοντά του (γιατί πολλοί έχουν λυσσάξει να μάθουν πως λύθηκε το πρόβλημα) αλλά δεν μου είπε κάτι! Ίσα ίσα που εγώ τον ενοχλούσα συνέχεια!! Είχα ένα διάλογο με κάποιον σε αντιπροσωπεία και του είπα ότι για τα πάντα θέλω παραστατικά γιατί πολύ απλά δεν τους έχω εμπιστοσύνη! Του άρεσε, δεν του άρεσε έτσι ήθελα. Και να λοιπόν που είχα δίκιο!

z3 2.2
06-11-09, 13:42
Ειναι καλο να γνωριζει και να βλεπει ο πελατης τι γινεται στο αυτοκινητο του,αλλα οχι και πανω απο το κεφαλι του τεχνιτη!!!
Εσυ αμα ερχομουν στη δουλεια σου και καθομουν στους 15 ποντους απο κει που δουλευεις πως θα σου φαινοταν!!!χαχαχα!!!!
Οπως ειχε πει και καποιος αλλος απο δω..."Αμα παει η γυναικα σου στο γυναικολογο πας και συ μεσα?"χααααχαα!!!
Κουβεντα να κανουμε.....με το αυτοκινητο ολα καλα ρε συ?

gatoula_m
06-11-09, 13:46
Πλέον αν και δεν πάω σε εξουσιοδοτημένο δεν ρωτάω καν! Απλά κάθομαι και χαζεύω! Εξάλλου και τα παιδιά δεν βλέπω να έχουν κάποιο πρόβλημα που κάποιος είναι δίπλα τους! Αλλά και να μου έλεγαν κάτι, πολύ απλά το παίρνω και φεύγω! Τι φοβούνται άραγε;; Μην τους κλέψω τις γνώσεις ή τα εργαλεία; Χαχαχαχα. Και ο μάστορας με την οροφή λογικά δεν θα ήθελε να είμαι από κοντά του (γιατί πολλοί έχουν λυσσάξει να μάθουν πως λύθηκε το πρόβλημα) αλλά δεν μου είπε κάτι! Ίσα ίσα που εγώ τον ενοχλούσα συνέχεια!! Είχα ένα διάλογο με κάποιον σε αντιπροσωπεία και του είπα ότι για τα πάντα θέλω παραστατικά γιατί πολύ απλά δεν τους έχω εμπιστοσύνη! Του άρεσε, δεν του άρεσε έτσι ήθελα. Και να λοιπόν που είχα δίκιο!


Και καλά έκανες...!!!:dblthumb2

xara_320
06-11-09, 13:46
alen, επειδη το γνωριζω εκ πειρας το θεμα, το μονο που μπορω να σου πω ειναι να βαλεις αλλα λαστιχα στις πορτες.... εμενα βεβαια δεν εχει τοσο εντονο προβλημα, μονο οταν το πλενω αλλα κ παλι, οχι τρελα.... κανονικα ομως , εφοσον ειναι ακομη στην εγγυηση, θα επρεπε να το τακτοποιησουν αμεσα, ωστε να μην υπαρχει προβλημα!!

alen77
06-11-09, 13:51
....με το αυτοκινητο ολα καλα ρε συ?

Με τα νερά για την ώρα όλα καλά! Τώρα είναι μέσα για νέα αλλαγή σετ συμπλέκτη με ότι άλλο συνεπάγετε! Είτε αυτό λέγετε βολάν/δίσκος είτε δεν ξέρω και γώ τι!! Αν υποθέσουμε ότι όλα θα πάνε καλά και με αυτό το πρόβλημα (δηλαδή να φτιαχτεί μια και καλή και όχι σε 5000 χλμ να έχω πάλι τα ίδια/σκορτσάρισμα στην αποσύμπλεξη της πρώτης ταχύτητας), κατά τα άλλα δεν παρουσιάζει κάτι! Λειτουργεί άψογα, κάτι το οποίο με αυτά που διαβάζω εδώ δεν το περίμενα! Άψογη οδική συμπεριφορά!

z3 2.2
06-11-09, 13:56
Αν εχεις σκορτσαρισμα κατα την εκκινηση ισως θα πρεπει να δουν το θεμα του βολαν διπλης μαζας μηπως εχει "θεμα" απο κει?

alen77
06-11-09, 13:56
alen, επειδη το γνωριζω εκ πειρας το θεμα, το μονο που μπορω να σου πω ειναι να βαλεις αλλα λαστιχα στις πορτες.... εμενα βεβαια δεν εχει τοσο εντονο προβλημα, μονο οταν το πλενω αλλα κ παλι, οχι τρελα.... κανονικα ομως , εφοσον ειναι ακομη στην εγγυηση, θα επρεπε να το τακτοποιησουν αμεσα, ωστε να μην υπαρχει προβλημα!!

Χαρά σε ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά το πρόβλημα δεν ήταν τα λάστιχα στις πόρτες! Μία στραβοπατημένη τσιμούχα (που ποτέ δεν άλλαξαν στην αντιπροσωπεία-ενώ είπαν ότι την άλλαξαν όταν ήταν στην εγγύηση) και κάποιες ταρζανιές που έκαναν τα συνεργεία στις ρυθμίσεις ήταν το πρόβλημα! Α! Και μια υδρορροή αλλά δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες!

alen77
06-11-09, 14:02
Αν εχεις σκορτσαρισμα κατα την εκκινηση ισως θα πρεπει να δουν το θεμα του βολαν διπλης μαζας μηπως εχει "θεμα" απο κει?

Νομίζω ότι το παλικάρι που το έχει τώρα στα χέρια του ξέρει τι να ψάξει και τι χρειάζεται! Και η πρώτη επαφή μου μαζί του αλλά και οι συστάσεις αυτό μου έδωσαν να καταλάβω! Πάντως θα του το πώ και ας μην ξέρω τις ορολογίες! Thanks!
Όταν το οδήγησε για λίγο ο κολλητός μου, και εκείνου κάτι δεν του πήγαινε καλά στον συμπλέκτη! Αυτό για να μην βγω και τρελός για άλλη μια φορά!

κυριακος
07-11-09, 18:22
Καλημέρα στη παρέα! Ελπίζω και είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι σε λίγο καιρό μπορεί αυτό το θεματάκι να κλειδωθεί αφού εδώ και περίπου 3 βδομάδες η μπέμπα είναι στεγνή!...........

Υ.Γ. Κυριάκο τώρα νομίζω μπορώ να σε ευχαριστήσω για την συμβουλή σου να πάω το αμάξι στο Γαλάτσι!

Καλησπέρα.
Αυτό είναι πολύ ευχαριστώ που κυλοφορεις πλέον χωρίς άγχος.
Για μένα ήταν σχεδόν αναμενόμενο το καλό αποτέλεσμα στην οροφή σου και αυτό το ήξερα όχι γιατί ήταν τόσο πολλή καλός ο μάστορας που σε έστειλα άπλα γιατί είχα υποψιαστεί τι μπορεί να ΜΗΝ έκαναν εκεί που το πήγαινες για σέρβις όσο ήταν μέσα στην εγγύηση.Οπότε λίγο να ήθελε κάποιος να το φτιάξει και να έχει αντίληψή του αντικείμενου,θα το έφτιαχνε.Θα στο εφτιαχνα και εγώ άπλα δεν στο πρότεινα διότι ξέρω ότι θα ήσουν επιφυλακτικός και δυσπιστος αρχικά και με το δικιος σου από αυτά που πέρασες.

ΥΓ σχετικά με τα μηνύματα που λαμβάνω για δώσω πληροφορίες της διεύθυνσης <<Καλών>> μαστόρων που ασχολούνται με οροφές θα ήθελα να πω αρχικά ότι δεν έχω αντίρρηση να κάνουμε διαφήμιση σε κάποιον συγκεκριμένα ,αν το αξίζει κιόλας ,άλλα αυτό πρέπει να γίνει με μετρό και προϋπόθεσης:

1)να έχουμε κάποια έκπτωση στις τιμές,διότι η διαφήμιση κοστίζει εκατομμύρια

2)να μην καβαλυσουν το καλάμι μερικοί μάστορες και να λένε ότι είμαστε 2-3 άτομα που ρυθμίζουμε οροφές στην Ελλάδα γιατί οπότε το ακούω αυτό τα περνώ,ακόμα και αν αυτό το λέει και κάποιος μάστορας που είναι πραγματικά καλός. Αυτό το λέω με αφορμή τον συγκεκριμένο μάστορα στο Γαλάτσι που έστειλα έναν δικό μου να φτιάξει μια οροφή σε 124 mercentes και του έκανε κονξες.
Σκέψου λοιπόν κάτι αντίστοιχο να στο πει ένας μεγαλογιατρός δηλ να σου πει 2-3 καλοί γιατροί είμαστε και κάτσε να σε γαμ...ε άμα θέλεις να σε εγχειρίσουμε.
Άντε ξυπνήσαν όλοι.

alen77
10-12-09, 10:22
Καλημέρα σε όλους! Έπιασαν βροχές και ευτυχώς είμαι ήσυχος! Όχι, μην νομίζετε ότι ξεμπέρδεψα, απλά η μπέμπα είναι πάλι στον μάστορα (μέσα στο συνεργείο) άρα είναι λίγο δύσκολο να πάρει νερά! Χαχαχαχα! Αφού είχε στρώσει, τι θέλαμε και σκαλίζαμε την τσιμούχα! Ρητορική η ερώτηση! Η ουσία είναι ότι αύριο θα την πάρω και αν ξαναδώ νερό θα κλειδωθεί σε γκαράζ και θα περιμένω μέχρι να λυθεί το θέμα μου και φυσικά όχι με μαγικό τρόπο!!!!!!!!

Υ.Γ. Το θέμα του βολάν έχει πάρει το δρόμο που πρέπει.

κυριακος
10-12-09, 11:26
Πάλι τα ίδια ?
Οχ κατάλαβα.
Τι λένε τώρα οι 2-3 ιδικοί που φτιάχνουν μονό Κουκουλές?

Αυτό με την αλλαγή του βολάν ήταν πολύ καλό, θα δεις μεγάλη διάφορα και θα προστατέψεις και το σασμάν σου.

ΥΓ βγάλε την τριφύλλι σκέπη και βάλτου τέντα να ησυχάσεις....χαχα

alen77
10-12-09, 13:06
Πάλι τα ίδια ?
Οχ κατάλαβα.
Τι λένε τώρα οι 2-3 ιδικοί που φτιάχνουν μονό Κουκουλές?

Αυτό με την αλλαγή του βολάν ήταν πολύ καλό, θα δεις μεγάλη διάφορα και θα προστατέψεις και το σασμάν σου.

ΥΓ βγάλε την τριφύλλι σκέπη και βάλτου τέντα να ησυχάσεις....χαχα

Εφόσον είναι στις εργοστασιακές προδιαγραφές δεν θα έπρεπε να σε εκπλήσσει:screwy::screwy:! Ο μάστορας πάντως είναι αισιόδοξος! Εγώ όχι!!

sword75
10-12-09, 13:15
Καλησπέρα!
Επειδή έχω το ίδιο αυτοκίνητο (320, 5/08, 23.000χλμ) με εξοπλισμό φουλ (navi, parktronic, ασθητήρες φώτων κλπ) και σκέφτομαι να το δώσω λόγω αλλαγής οικογενειακών υποχρεώσεων (καταλάβατε υποθέτω...). Το έχω φέρει από Γερμανία από αντιπροσωπεία της BMW. Ποιά τιμή είναι λογική;
Ευχαριστώ

alen77
10-12-09, 13:24
Καλησπέρα!
Επειδή έχω το ίδιο αυτοκίνητο (320, 5/08, 23.000χλμ) με εξοπλισμό φουλ (navi, parktronic, ασθητήρες φώτων κλπ) και σκέφτομαι να το δώσω λόγω αλλαγής οικογενειακών υποχρεώσεων (καταλάβατε υποθέτω...). Το έχω φέρει από Γερμανία από αντιπροσωπεία της BMW. Ποιά τιμή είναι λογική;
Ευχαριστώ
Υποθέτω ότι το δικό σου φίλε μου για να λες φουλ πρέπει να έχει και κάτι περισσότερο από το δικό μου! Διαβάζοντας κάποιες αγγελίες το μόνο σίγουρο είναι να μην το δώσεις σε μάντρα/αντιπρόσωπο/ανταλλαγή. Το δικό μου το κοστολόγησα στο autotriti και τράβαγα τα μαλλιά μου! Ταυτόχρονα σε αγγελία γνωστής αντιπροσωπείας το δίνουν μεταχειρισμένο 50.000!
Για το δικό μου (exclusive) κάτω από 45000 δεν θα το συζητούσα καν! Θα προτιμούσα να περιμένω πιο πολύ χρόνο παρά να το σκοτώσω και να βγάλουν κάποιοι!

sword75
10-12-09, 13:32
Εντάξει καλό είναι, δε λέω. Πάντως βλέποντας αγγελίες και στο car δεν νομίζω ότι αξίζει κάτω από 42-43 χιλιάδες.
Στο μεταξύ με το χαμό που γίνεται με τα πολλά κυβικά αυτό το αυτοκίνητο είναι η μόνη λύση για να κυκλοφορείς και κάμπριο και BMW!!!
Πάντως για ένα κομμάτι ψωμί δεν το δίνω.
Το ότι είναι από Γερμανία λες να είναι πρόβλημα; Το δικό σου είναι ελληνικό;
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως!

alen77
10-12-09, 13:37
Ναι. Ελληνικό είναι το δικό μου! Για εσένα κανονικά δεν θα έπρεπε! Εξάλλου σε τέτοια θέματα μετράει σε τι κατάσταση είναι το αυτοκίνητο και όχι απο που το αγόρασες. Αν είναι όλα οκ με το αυτοκίνητο δεν βλέπω τον λόγο να έχει πρόβλημα. Έτσι νομίζω εγώ!

κυριακος
10-12-09, 20:35
Εφόσον είναι στις εργοστασιακές προδιαγραφές δεν θα έπρεπε να σε εκπλήσσει:screwy::screwy:! Ο μάστορας πάντως είναι αισιόδοξος! Εγώ όχι!!

Πιο είναι στις εργοστασιακές προδιαγραφές?Πιο με έκλυση?
Δεν κατάλαβα τι θέλεις να μου πεις

alen77
11-12-09, 09:11
Πιο είναι στις εργοστασιακές προδιαγραφές?Πιο με έκλυση?
Δεν κατάλαβα τι θέλεις να μου πεις


Στις εργοστασιακές προδιαγραφές είναι το ότι κάτω από ορισμένες συνθήκες το αυτοκίνητο θα βάλει νερά! Όπως για παράδειγμα αν το πλύνω με τις 2 ρόδες σε πεζοδρόμιο ή αν το έχω σε ράμπα με κλίση, αλλά ΠΟΤΕ σε βροχή (ναι καλά)! Αυτό τουλάχιστον που είπαν από τα εδώ κεντρικά αλλά και από γνωστή αντιπροσωπεία (από το τηλέφωνο). Για αυτό το λόγο σου απάντησα έτσι όταν έγραψες «Πάλι τα ίδια;»
Όταν ζήτησα βέβαια αυτό να μου το γράψουν σε έκθεση η κουβέντα πήγε σε άλλο θέμα. Για αυτά τα σχόλια έχουν ενημερωθεί και οι Γερμανοί αλλά……………..συγκινήθηκαν!

κυριακος
13-12-09, 23:43
Στις εργοστασιακές προδιαγραφές είναι το ότι κάτω από ορισμένες συνθήκες το αυτοκίνητο θα βάλει νερά! Όπως για παράδειγμα αν το πλύνω με τις 2 ρόδες σε πεζοδρόμιο ή αν το έχω σε ράμπα με κλίση, αλλά ΠΟΤΕ σε βροχή (ναι καλά)! Αυτό τουλάχιστον που είπαν από τα εδώ κεντρικά αλλά και από γνωστή αντιπροσωπεία (από το τηλέφωνο). Για αυτό το λόγο σου απάντησα έτσι όταν έγραψες «Πάλι τα ίδια;»
Όταν ζήτησα βέβαια αυτό να μου το γράψουν σε έκθεση η κουβέντα πήγε σε άλλο θέμα. Για αυτά τα σχόλια έχουν ενημερωθεί και οι Γερμανοί αλλά……………..συγκινήθηκαν!

Καλά πες τους.
Ας μας Πούνε ακριβως και συγκερκριμενασ τις ορισμένες συνθήκες που εννοούν.
Εν κίνηση το αμάξι δεν μπορεί να πάρει μεγάλες κλήσης και κραδασμούς?
Πρέπει λοιπόν να περιμένεις την σταγόνα να σου έρθει κατακέφαλα?
Αν πας στους ίδιους τώρα ως υποψήφιος αγοραστής είναι σίγουρο οτι θα βάλουν άλλη κασέτα να παίξει.

Ο εξωτερικός μαστορας τι λέει τελικά? Γιατί δεν τα κατάφερε ούτε αυτός ακόμα?

dkaralis
14-12-09, 09:34
Πω ρε γαμωτο,που θα παει αυτη η ιστορια?

alen77
14-12-09, 10:02
Πω ρε γαμωτο,που θα παει αυτη η ιστορια?

Εκεί που θα έπρεπε να πάει εδώ και πολύ καιρό! Στα δικαστήρια!

κυριακος
14-12-09, 18:00
Εκεί που θα έπρεπε να πάει εδώ και πολύ καιρό! Στα δικαστήρια!

Στα δικαστήρια για να πας πρέπει να έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις και θα πρέπει να αποδείξεις ότι υπαρχή πρόβλημα.
Για να το αποδείξεις αυτό θα πρέπει να ορίσεις τεχνικό σύμβουλο που θα πιστοποίηση τις βλάβες,αρα θα ξέρει και τον τρόπο να τις επίλυση.
Τότε δεν στο φτιάχνει ο ίδιος κιόλας?
Το κόστος της επισκευής δεν ξέρω ποιος θα το αναλάβει σ αυτήν την περίπτωση.
βέβαια,άλλα ας βρεθεί μια άκρη και βλέπεις.

alen77
15-12-09, 09:33
Στα δικαστήρια για να πας πρέπει να έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις και θα πρέπει να αποδείξεις ότι υπαρχή πρόβλημα.
Για να το αποδείξεις αυτό θα πρέπει να ορίσεις τεχνικό σύμβουλο που θα πιστοποίηση τις βλάβες,αρα θα ξέρει και τον τρόπο να τις επίλυση.
Τότε δεν στο φτιάχνει ο ίδιος κιόλας?
Το κόστος της επισκευής δεν ξέρω ποιος θα το αναλάβει σ αυτήν την περίπτωση.
βέβαια,άλλα ας βρεθεί μια άκρη και βλέπεις.

Οι διαδικασίες έχουν ξεκινήσει! Και φυσικά έχω συγκεκριμένες απαιτήσεις και στο θέμα των νερών αλλά και στο θέμα του βολάν! Για όλα τα θέματα είμαι καλυμμένος και γραπτώς και προφορικώς! Όσο για το κόστος της επισκευής είναι και αυτό στις απαιτήσεις μου! Δεν ψάχνω να βγάλω λεφτά! Απλά να αναλάβει κάποιος τις ευθύνες για αυτό το χάλι και να μου φτιάξουν το αυτοκίνητο! Δική τους ευθύνη είναι και μέχρι σήμερα έχω χάσει πολύτιμο χρόνο και χρήματα!

κυριακος
15-12-09, 09:40
Όρμα τους.
Λείπαμε μονό που εκεί που σε έστειλα στο Γαλάτσι δεν έκανες δουλεία τελικά, δεν το φανταζόμουν , και ίσως έχασες πάλι τον χρόνο σου.

alen77
15-12-09, 10:10
Όρμα τους.
Λείπαμε μονό που εκεί που σε έστειλα στο Γαλάτσι δεν έκανες δουλεία τελικά, δεν το φανταζόμουν , και ίσως έχασες πάλι τον χρόνο σου.



Μην λυπάσαι καθόλου! Όσο κάποιος ασχολείται με την πιάτσα μαθαίνει πράγματα για το πώς λειτουργούν οι αντιπροσωπείες που ούτε θα μπορούσε να φανταστεί! Και αυτό δεν το λέω γιατί μπορεί να είμαι αφελής (ίσως και να είμαι) αλλά γιατί τέτοια σκηνικά δεν είχα συναντήσει στο παρελθόν με άλλες αντιπροσωπείες (μικρότερου) βεληνεκούς. Μπορεί ο μάστορας μέχρι τώρα να μην έχει βρει την οριστική λύση αλλά την παλεύει! Αυτό βλέπω τουλάχιστον εγώ! Τώρα πλέον το αυτοκίνητο δεν το αφήνω εκεί! Απλά μόλις βλέπω κάτι ύποπτο περνάω μια βόλτα και μου κάνει επιτόπου τις ρυθμίσεις! Ε! Που θα πάει, κάποια στιγμή θα το πετύχουμε! Χαχαχαχαχα!!!! Δυστυχώς δεν μπορώ για την ώρα να κάνω κάτι άλλο!

Υ.Γ. Για να γίνω πιο κατανοητός, στο AVENSIS που είχα μέσα σε 5000 χιλ άλλαξα 2 σασμάν και ας ήταν το αυτοκίνητο 4 χρόνων (εγγύηση 6 χρόνια)! Γενικά δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα γιατί παίζει μηχανή. Παρόμοιο σκηνικό με την μπέμπα! Κανένας μα κανένας δεν μου είπε το παραμικρό για την αντικατάσταση σε καθεστώς εγγύησης! Απλά οι κατασκευαστές ήξεραν την πατάτα τους και ανέλαβαν την ευθύνη! Απλά και ξεκάθαρα πράγματα! Αυτοί εδώ από τι έχω καταλάβει πουλάνε μόνο μούρη!

κυριακος
15-12-09, 10:31
Όντος για την εξυπηρέτηση της Toyota το έχω ξανακούσει από ένα Φίλο μου Πιλότο που είχε προβλήματα και του κάνανε άμεση αντικατάσταση του αυτοκινη του με το πιο καινούργιο μοντέλο+διάφορα.Και μιλάμε για πολλά χρόνια πίσω έγινε αυτό όπου οι εγγυήσεις τότε ήταν πιο σκοτεινές.

Παντός μην το πολύ πειράζεις το αμάξι και τρέχεις συνέχεια για ρυθμίσεις η μικρορυθμισεις διότι το μονό που κάνουν αυτές οι ρυθμίσεις είναι να το πετσικαρουν μακροπρόθεσμα περισσότερο το αμάξι σου η το σκελετό(δεν ξέρω ακριβός που γίνονται αυτές οι ρύθμισες),άλλα διαφωνώ με αυτήν την τακτική κάθε τόσο ρυθμίζω και ρυθμίζω.
Τι είναι αυτό το πράμα?
Κάθε νέα ρύθμιση που κάνεις αποδεικνύει την προηγουμένη λανθασμένη ρύθμιση και στο τέλος θα καταντήσει να έχει περισσότερα προβλήματα από αυτά που είχες όταν το πρωτοπηγες.

Όπως με άκουσες τότε που σου υπέδειξα να το πας έτσι και τώρα αν θες ακουσεμε.

alen77
15-12-09, 12:19
Τελικά δεν είμαι ο μόνος! Στην Ελλάδα μπορεί (σε τέτοιο βαθμό) αλλά στο εξωτερικό υπάρχουν αρκετοί! Μπήκα (αν δεν κάνω λάθος) σε αμερικάνικο site και πραγματικά τα παιδιά είναι σε χειρότερη κατάσταση! Μιλάμε για ποτάμι μέσα! Εμένα πρέπει να είναι ψίχουλα! Πέτυχα και έναν που έχει ακριβώς το ίδιο με εμένα! Αν κατάλαβα καλά πάντως (η μετάφραση πάνω στην ορολογία ήταν λίγο μπερδεμένη) οι ενέργειες των εκεί αντιπροσωπειών ήταν εντελώς διαφορετικές από τις εδώ (όπου seal είναι ο ασφαλιστικός μηχανισμός και όχι η τσιμούχα που άλλαξαν στο δικό μου)! Το αναφέρω για όποιον θελήσει, να ρίξει μια ματιά!

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=271138

rapid_fast
24-12-09, 06:47
Φίλε, κουράστικα να διαβάζω για τον πόνο σου.. Φαντάζομαι πόσο κουράστηκες και σπάζεσαι εσύ καθημερινά με το πρόβλημα σου..
Ψάξε ρε αγόρι να βρείς, υπάρχει ένα ειδικό χρώμα που μπαίνει στο νερό και δεν ξεβάφει παρά μονο με ένα αντιδραστήριο.
Πλύνε όλο τα αμάξι με βαμμένο νερό, δες το να τρέχει και μέσα στο ταμπλώ.
Αστο να στεγνώσει, ανοιξε την οροφή, και δες απο το χρωματισμένο ίχνος απο που το τραβάει το νερό το ρημάδι...
Πως ανέχονται να σε ταλαιπωρούν τόσο τα κοπρόσκυλα? δεν ντρέπονται καθόλου?

ermis1975
24-12-09, 08:00
Αν δεν έχεις εντοπίσει ακόμα απο πού μπαίνει το νερό, τότε το όργανο με τις υπέρυθρες που έχω αναφέρει και παλαιότερα είναι η μόνη και η εύκολη λύση! Σε 1 λεπτό σου δείχνει απο πού περνάει το νεράκι!

alen77
24-12-09, 08:45
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Επειδή και εγώ κουράστηκα αλλά και πολύ πιθανόν να σας κούρασα και εσάς με όλη αυτή την ιστορία γιατί ουσιαστικά δεν έχω κάτι νεότερο να αναφέρω ώστε αν κάποιος από εδώ αν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα ή παρόμοιο να έχει μια ιδέα πώς να κινηθεί αποφάσισα να μην ασχοληθώ άλλο για την ώρα! Απλά όταν το πλένω του βάζω τα πανάκια του (εσωτερικά) και είμαι μια χαρά. Για να πω την αλήθεια σκέφτηκα να βρω τα σχέδια και να το ψάξω μόνος μου! Αλλά δεν παίζει! Δεν το κατέχω καθόλου το άθλημα! Θα περιμένω το δικαστήριο, όποτε και αν γίνει και αν βγει κάποια άκρη από εκεί έχει καλώς! Αν πάλι όχι θα αποφασίσω εκείνη την στιγμή το τι θα κάνω! Αν και μάλλον ξέρω…..άντε γεια! Εύχομαι καλά Χριστούγεννα σε όλους και καλή χρονιά με υγεία!

alen77
22-01-10, 11:25
Καλημέρα και πάλι σε όλα τα παιδία! Στο θέμα μου τώρα! Αφού έκοψα τον μάστορα στο Γαλάτσι και καταθέσαμε την αγωγή είπα να ρίξω άλλη μια ματιά σε ένα συνεργείο που μου είχαν συστήσει παλιότερα! Όχι ότι το ψάχνω πλέον ιδιαίτερα αλλά είπα μέχρι να το διώξω δεν έχω να χάσω και τίποτα! Ναι. Το αμάξι το διώχνω αν και είχα πει ότι θα το κάνω το καλοκαίρι! Το πόρισμα του συνεργείου (σε ανεπίσημη συνεργασία με τεχνικό αντιπροσωπείας που είχα πάει στην αρχή) είναι ότι το αυτοκίνητο δεν φτιάχνει παρά μόνο με αλλαγή όλης της κουκούλας! Μάπα το καρπούζι από την αρχή δηλαδή! Όπως επίσης οι φήμες λένε ότι το Ε93 στο θέμα στεγανότητας έχει παρουσιάσει απίστευτα προβλήματα! Και από ότι κατάλαβα είναι αρκετοί αυτοί που κινούνται νομικά. Μου είπε ότι το μάζεψε κατά 90% και το πρόβλημα παραμένει τουλάχιστον στο σημείο από όπου είχε ξεκινήσει (πίσω δεξιά)! Πλέον είμαι πεπεισμένος οτι με 60000 ευρώ έκανα την χειρότερη αγορά που θα μπορούσα να κάνω για ένα αυτοκίνητο που είναι χρέπι (δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν απλά μου έκατσε εμένα το προβληματικό ή το ότι είναι μηχάνημα και μπορεί να χαλάσει) και όσον αφορά τις αντιπροσωπείες…..καλύτερα να μην γράψω κάτι γιατί θα παρεξηγηθώ! Αυτά τα ολίγα για ένα αυτοκίνητο 2 ½ χρόνων με 25000 χιλ και παρκαρισμένο πάντα σε γκαραζ! Τα θερμά μου συγχαρητήρια σε όλο τον όμιλο!

zami
22-01-10, 13:19
φιλε μου καλησπερα.θελω να σου πω πως σε καταλαβαινω απολυτα.τετοιου ειδους ταλαιπωρεια σε φθηρει και σου στερει μερα με την μερα την χαρα του να εισαι ιδιοκτητης ενος τοσο ωραιου αυτοκινητου!εγω ειχα ενα παρομοιπ θεμα αλλα σε αυτοκινητο υποπολαπλασιας αξιας και υπερτριπλασιας ηλικιας απο το δικο σου ,το οποιο μαλιστα επιδιορθωθηκε συντομα και οικονομικα απο την αντιπροσωπεια.δεν σου κρυβω οτι ειχα αγανακτησει μεχρι να γινει.τωρα για την πωληση,εσυ ξερεις καλυτερα,ισως να σε εξυπηρετησει καλυτερα κατι τετοιο.οπως και να χει,να σαι γερος και με ατσαλινα νευρα και να παρεις αλλο ,οποιο θελεις και με ακομη περισσοτερα χρηματα,αρκει να εισαι καλα ,αρκει ολοι μας να ειμαστε καλα,τα αλλα γινονται....

yodas
22-01-10, 15:31
Ελπίζω να μην έχω τα ίδια και εγώ με την οροφή διότι θα το βάλω φωτιά μέσα στην αντιπροσωπία....

rapid_fast
22-01-10, 16:25
Καλημέρα και πάλι σε όλα τα παιδία! Στο θέμα μου τώρα! Αφού έκοψα τον μάστορα στο Γαλάτσι και καταθέσαμε την αγωγή είπα να ρίξω άλλη μια ματιά σε ένα συνεργείο που μου είχαν συστήσει παλιότερα! Όχι ότι το ψάχνω πλέον ιδιαίτερα αλλά είπα μέχρι να το διώξω δεν έχω να χάσω και τίποτα! Ναι. Το αμάξι το διώχνω αν και είχα πει ότι θα το κάνω το καλοκαίρι! Το πόρισμα του συνεργείου (σε ανεπίσημη συνεργασία με τεχνικό αντιπροσωπείας που είχα πάει στην αρχή) είναι ότι το αυτοκίνητο δεν φτιάχνει παρά μόνο με αλλαγή όλης της κουκούλας! Μάπα το καρπούζι από την αρχή δηλαδή! Όπως επίσης οι φήμες λένε ότι το Ε93 στο θέμα στεγανότητας έχει παρουσιάσει απίστευτα προβλήματα! Και από ότι κατάλαβα είναι αρκετοί αυτοί που κινούνται νομικά. Μου είπε ότι το μάζεψε κατά 90% και το πρόβλημα παραμένει τουλάχιστον στο σημείο από όπου είχε ξεκινήσει (πίσω δεξιά)! Πλέον είμαι πεπεισμένος οτι με 60000 ευρώ έκανα την χειρότερη αγορά που θα μπορούσα να κάνω για ένα αυτοκίνητο που είναι χρέπι (δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν απλά μου έκατσε εμένα το προβληματικό ή το ότι είναι μηχάνημα και μπορεί να χαλάσει) και όσον αφορά τις αντιπροσωπείες…..καλύτερα να μην γράψω κάτι γιατί θα παρεξηγηθώ! Αυτά τα ολίγα για ένα αυτοκίνητο 2 ½ χρόνων με 25000 χιλ και παρκαρισμένο πάντα σε γκαραζ! Τα θερμά μου συγχαρητήρια σε όλο τον όμιλο!
Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε...
(για αυτό απο το 1984 τα αυτοκίνητα μου δεν έχουν μπεί στην αντ/πεια. 25 χρόνια αλητείας και συνεχίζουν)

κυριακος
22-01-10, 19:17
Καλημέρα και πάλι σε όλα τα παιδία! Στο θέμα μου τώρα! Αφού έκοψα τον μάστορα στο Γαλάτσι και καταθέσαμε την αγωγή είπα να ρίξω άλλη μια ματιά σε ένα συνεργείο που μου είχαν συστήσει παλιότερα! Όχι ότι το ψάχνω πλέον ιδιαίτερα αλλά είπα μέχρι να το διώξω δεν έχω να χάσω και τίποτα! Ναι. Το αμάξι το διώχνω αν και είχα πει ότι θα το κάνω το καλοκαίρι! Το πόρισμα του συνεργείου (σε ανεπίσημη συνεργασία με τεχνικό αντιπροσωπείας που είχα πάει στην αρχή) είναι ότι το αυτοκίνητο δεν φτιάχνει παρά μόνο με αλλαγή όλης της κουκούλας! Μάπα το καρπούζι από την αρχή δηλαδή! Όπως επίσης οι φήμες λένε ότι το Ε93 στο θέμα στεγανότητας έχει παρουσιάσει απίστευτα προβλήματα! Και από ότι κατάλαβα είναι αρκετοί αυτοί που κινούνται νομικά. Μου είπε ότι το μάζεψε κατά 90% και το πρόβλημα παραμένει τουλάχιστον στο σημείο από όπου είχε ξεκινήσει (πίσω δεξιά)! Πλέον είμαι πεπεισμένος οτι με 60000 ευρώ έκανα την χειρότερη αγορά που θα μπορούσα να κάνω για ένα αυτοκίνητο που είναι χρέπι (δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν απλά μου έκατσε εμένα το προβληματικό ή το ότι είναι μηχάνημα και μπορεί να χαλάσει) και όσον αφορά τις αντιπροσωπείες…..καλύτερα να μην γράψω κάτι γιατί θα παρεξηγηθώ! Αυτά τα ολίγα για ένα αυτοκίνητο 2 ½ χρόνων με 25000 χιλ και παρκαρισμένο πάντα σε γκαραζ! Τα θερμά μου συγχαρητήρια σε όλο τον όμιλο!

Καταρχήν λυπαμε.
Όντος όλα τα τετραθέσια cabrio με μεταλίκι ΤΡΙΦΥΛΗ οροφή έχουν προβληματάκια.Δεν κρατιέται εύκολα στεγανή τόσο μεγάλη επιφάνεια σπαστής οροφής και γιαυτό κιόλας βλέπουμε την σειρά 645 της BMW και το Μ6 να βγαίνει αυστηρά με τέντα όπως βέβαια και η καινούργια cabrio σειρά 1 άλλα και όλα τα αμαξώματα τετραθέσια cabrio της Mercedes που είναι φαρδιά πλατιά.
Συνίσταται η σπαστή μεταλίκι δίφυλλη οροφή σε cabrio στα διθέσια αμαξώματα όπου την εφαρμόζει η Mercedes από πολύ παλιά 96-97>.
Στείλε pm ποσό το δίνεις.

gant
24-01-10, 15:13
Καταρχήν λυπαμε.
Όντος όλα τα τετραθέσια cabrio με μεταλίκι ΤΡΙΦΥΛΗ οροφή έχουν προβληματάκια.Δεν κρατιέται εύκολα στεγανή τόσο μεγάλη επιφάνεια σπαστής οροφής και γιαυτό κιόλας βλέπουμε την σειρά 645 της BMW και το Μ6 να βγαίνει αυστηρά με τέντα όπως βέβαια και η καινούργια cabrio σειρά 1 άλλα και όλα τα αμαξώματα τετραθέσια cabrio της Mercedes που είναι φαρδιά πλατιά.
Συνίσταται η σπαστή μεταλίκι δίφυλλη οροφή σε cabrio στα διθέσια αμαξώματα όπου την εφαρμόζει η Mercedes από πολύ παλιά 96-97>.
Στείλε pm ποσό το δίνεις.

Και με το ΕΟS, τα 207, 307 και 308 της peugeot, το ρενώ μεγκάν, το όπελ άστρα κλπ τι παίζει;
Γνωρίζει κάποιος να αναφέρει κάτι;
Μετατρέπονται και αυτά σε ντουζιέρες;

tzimiani
24-01-10, 17:18
Και με το ΕΟS, τα 207, 307 και 308 της peugeot, το ρενώ μεγκάν, το όπελ άστρα κλπ τι παίζει;
Γνωρίζει κάποιος να αναφέρει κάτι;
Μετατρέπονται και αυτά σε ντουζιέρες;

…ειδικά για τα eos άστο καλύτερα...
έχοντας φίλο με eos αλλά και πολύ γνωστό μου Τεχνικό Διευθυντή αντιπροσωπείας της VW, τα προβλήματα τους δεν μένουν στα όρια της στεγανότητας...
είναι κλασικό φαινόμενο πρώτα από όλα τα έντονα τριξίματα της οροφής καθώς και οι τεχνικές βλάβες ακινητοποίησης της κουκούλας είτε στο κλείσιμο είτε στο άνοιγμα…

E36-Hartge
24-01-10, 17:30
Απο προσωπική εμπειρία με ενα Peugeot 307cc είχε τα ίδια προβλήματα.

κυριακος
24-01-10, 19:45
Και με το ΕΟS, τα 207, 307 και 308 της peugeot, το ρενώ μεγκάν, το όπελ άστρα κλπ τι παίζει;
Γνωρίζει κάποιος να αναφέρει κάτι;
Μετατρέπονται και αυτά σε ντουζιέρες;

Για το opel Astra που έχει υφασμάτινη οροφή δεν έχει ακουστή τίποτα σχετικά με την στεγανότητα και ούτε θα ακουστή.Είναι πολύ προσεγμένη η οροφή τους και στην εφαρμογή και στην στεγανότητα.
Τώρα για όλα τα άλλα μην συγκρίνουμε ανόμοια <μεγέθη> μάρκας και ποιότητας με την καθηγήτρια Mercentes στις δίφυλλες μεταλλικές.
Στα peugeot είτε είναι cabrio είτε όχι πας σε μια αντιπροσοπεια να δεις τα αμάξια της και όλα είναι στραβά στις γραμμές τους.

ΥΓ κακοτεχνίες και τρακαρίσματα πάντα θα υπάρχουν που αμαυρώνουν την φήμη ενός μοντέλου.
Σημασία έχει τουλάχιστον να μην παρουσιάζονται προβλήματα όταν είναι ακόμα μέσα στην εγγύηση το αμάξι όπως στην περίπτωση του Post που συζητάμε.

Driver M
24-01-10, 20:33
Για το opel Astra που έχει υφασμάτινη οροφή δεν έχει ακουστή τίποτα σχετικά με την στεγανότητα και ούτε θα ακουστή.Είναι πολύ προσεγμένη η οροφή τους και στην εφαρμογή και στην στεγανότητα.
Τώρα για όλα τα άλλα μην συγκρίνουμε ανόμοια <μεγέθη> μάρκας και ποιότητας με την καθηγήτρια Mercentes στις δίφυλλες μεταλλικές.
Στα peugeot είτε είναι cabrio είτε όχι πας σε μια αντιπροσοπεια να δεις τα αμάξια της και όλα είναι στραβά στις γραμμές τους.

ΥΓ κακοτεχνίες και τρακαρίσματα πάντα θα υπάρχουν που αμαυρώνουν την φήμη ενός μοντέλου.
Σημασία έχει τουλάχιστον να μην παρουσιάζονται προβλήματα όταν είναι ακόμα μέσα στην εγγύηση το αμάξι όπως στην περίπτωση του Post που συζητάμε.

Σαν κάτοχος peugeot 207 από το 2007 (σε 3 μήνες κλείνει 3ετία) θέλω να σε πληροφορήσω ότι δεν έχει καμία στραβή γραμμή. Και από αξιοπιστία δεν έχει βγάλει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ, σε αντίθεση με την Ε90 μου (περισσότερα όποιος θέλει στο σχετικό topic με προβλήματα σε Ε9Χ). Το ίδιο και 207 ραλλύ ξαδέρφου μου, αλλά και 308 κάμπριο γνωστού μου, που δεν έχει αντιμετωπίσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με την οροφή. Δεν είναι ανάγκη να απαξιώνουμε όλες τις εταιρείες για να δικαιολογήσουμε τα πολλά προβλήματα που παρουσιάζουν oρισμένα μοντέλα της bmw και στο λέω εντελώς καλοπροαίρετα, γιατί και εγώ στα πρώτα προβλήματα που παρουσιάστηκαν στην 3άρα μου (κάψιμο λάμπας και ασφάλειας, υδρατμούς στο φανάρι) έτσι έκανα προσπαθώντας να δικαιολογήσω κάπως την κατάσταση. Μετά τα 550 ευρώ που έδωσα όμως για την κολώνα τιμονιού, πρόβλημα που το έχουν πάρα πολλές Ε90 και το εργοστάσιο είναι ενήμερο γι'αυτό χωρίς να έχει κάνει το παραμικρό (πχ ανάκληση, μεγάλη έκπτωση στην επισκευή κλπ) δε δικαιολογώ απολύτως τίποτα και πιστεύω πραγματικά ότι στο θέμα αξιοπιστία η bmw έχει χάσει έδαφος τα τελευταία χρόνια.

Φίλε alen πραγματικά λυπάμαι για όσα σου έχουν συμβεί. Πούλα το να ησυχάσεις, τόσο από τα προβλήματα όσο και από τους "προβληματικούς" των εξουσιοδοτημένων και τους μαστρομήτσους των συνεργείων γενικότερα...

κυριακος
24-01-10, 21:05
=Driver M;362255]Σαν κάτοχος peugeot 207 από το 2007 (σε 3 μήνες κλείνει 3ετία) θέλω να σε πληροφορήσω ότι δεν έχει καμία στραβή γραμμή. Και από αξιοπιστία δεν έχει βγάλει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ, σε αντίθεση με την Ε90 μου (περισσότερα όποιος θέλει στο σχετικό topic με προβλήματα σε Ε9Χ). Το ίδιο και 207 ραλλύ ξαδέρφου μου, αλλά και 308 κάμπριο γνωστού μου, που δεν έχει αντιμετωπίσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με την οροφή. Δεν είναι ανάγκη να απαξιώνουμε όλες τις εταιρείες για να δικαιολογήσουμε τα πολλά προβλήματα που παρουσιάζουν oρισμένα μοντέλα της bmw και στο λέω εντελώς καλοπροαίρετα.[QUOTE]

Δεν απαξιώνουμε καμία μάρκα ίσα ίσα παινέουμε τις εταιρίες που προτιμούν τις cabrio μεταλλικές οροφές τους να τις κατασκευάζουν πιο στεγανές κάτι το όποιο είπαμε ότι τεχνικά επιτυγχάνεται με μεγαλύτερη επιτυχία στις δίφυλλες μεταλλικές οροφές,είτε είναι Πεζό είτε οτιδήποτε.
Τώρα βέβαια δεν υπαρχή περίπτωση να συγκρίνω τις οροφές της Peugeot με τις οροφές της Mercendes σε καμία περίπτωση.
Και για τις στραβές γραμμές στα Peugeot είναι κοινο μυστικό στην πιάτσα των φανοποιείων που περιφέρετε και το έχουν μάθει όλοι ανεξαρτητα αν κάποιοι δεν μπορούν να το διακρίνουν.

Driver M
24-01-10, 21:19
=Driver M;362255]Σαν κάτοχος peugeot 207 από το 2007 (σε 3 μήνες κλείνει 3ετία) θέλω να σε πληροφορήσω ότι δεν έχει καμία στραβή γραμμή. Και από αξιοπιστία δεν έχει βγάλει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ, σε αντίθεση με την Ε90 μου (περισσότερα όποιος θέλει στο σχετικό topic με προβλήματα σε Ε9Χ). Το ίδιο και 207 ραλλύ ξαδέρφου μου, αλλά και 308 κάμπριο γνωστού μου, που δεν έχει αντιμετωπίσει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με την οροφή. Δεν είναι ανάγκη να απαξιώνουμε όλες τις εταιρείες για να δικαιολογήσουμε τα πολλά προβλήματα που παρουσιάζουν oρισμένα μοντέλα της bmw και στο λέω εντελώς καλοπροαίρετα.[QUOTE]

Δεν απαξιώνουμε καμία μάρκα ίσα ίσα παινέουμε τις εταιρίες που προτιμούν τις cabrio μεταλλικές οροφές τους να τις κατασκευάζουν πιο στεγανές κάτι το όποιο είπαμε ότι τεχνικά επιτυγχάνεται με μεγαλύτερη επιτυχία στις δίφυλλες μεταλλικές οροφές,είτε είναι Πεζό είτε οτιδήποτε.
Τώρα βέβαια δεν υπαρχή περίπτωση να συγκρίνω τις οροφές της Peugeot με τις οροφές της Mercendes σε καμία περίπτωση.
Και για τις στραβές γραμμές στα Peugeot είναι κοινο μυστικό στην πιάτσα των φανοποιείων που περιφέρετε και το έχουν μάθει όλοι ανεξαρτητα αν κάποιοι δεν μπορούν να το διακρίνουν.

Εγώ δεν είπα να τις συγκρίνουμε με κάτι και να τις βγάλουμε καλύτερες. Είπα ότι δεν είναι ιδιαίτερα προβληματικές, τουλάχιστον σε μερικά αυτοκίνητα που γνωρίζω. Από εκεί και πέρα, είναι λογικό οι οροφές της merc να είναι καλύτερες, αφού είναι πρωτοπόρος εταιρεία στις μεταλλικές οροφές και κοστίζουν και πολύ περισσότερο. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι όσες δεν είναι merc βγάζουν προβλήματα. Εκεί ήθελα να εστιάσω.

Τώρα αυτό με τα πεζώ, πρώτη φορά το ακούω και πραγματικά μου φαίνεται απίθανο μια σύγχρονη εταιρεία να κατασκευάζει αυτοκίνητα με στραβές γραμμές! Λίγο μύθος μου φαίνεται η όλη ιστορία. Να πεις ότι ήταν χειροποίητα, πάει στο καλό, αλλά τα ρομπότ δε νομίζω να φτιάχνουν στραβά αυτοκίνητα, εκτός και αν τα τσούζουνε κι αυτά...:friday:

giannis 116
24-01-10, 21:32
Και η Ford δεν εχει βγαλει καμπριο το Focus νομιζω με μεταλλικη οροφη;..
Ασχετο με θεματα στεγανοτητας αλλα θυμαμαι μια φορα ειχα δει ενα Opel Astra Cabrio παρκαρισμενο με τη μια πλευρα σε χαμηλο πεζοδρομιο με κλειστη την οροφη και φαινονταν καθαρα απ την πισω μερια του ανομοιομορφοι οι αρμοι στο πορτ μπαγκαζ με τα πισω φωτα και στο καπακι της οροφης! Μιλαμε για χτυπητες διαφορες που φαινονταν καθαρα κι ας ηταν σε μαυρο χρωμα τ αμαξι και ηταν βραδυ! Φαινοταν καθαρα η στρεβλωση του αμαξωματος!

κυριακος
24-01-10, 21:34
Τώρα αυτό με τα πεζώ, πρώτη φορά το ακούω και πραγματικά μου φαίνεται απίθανο μια σύγχρονη εταιρεία να κατασκευάζει αυτοκίνητα με στραβές γραμμές! Λίγο μύθος μου φαίνεται η όλη ιστορία. Να πεις ότι ήταν χειροποίητα, πάει στο καλό, αλλά τα ρομπότ δε νομίζω να φτιάχνουν στραβά αυτοκίνητα, εκτός και αν τα τσούζουνε κι αυτά...:friday:

Και εγώ όταν είχα ακούσει ότι υπάρχουν αυτοκίνητα ,ιδικά στις Γερμανικές εταιρίες που είναι παρτίδες κατασκευής της ημέρας Δευτέρα και είναι φτηνότερα σαν τιμή αγοράς και οι αντιπρόσωποι τα παίρνουν φτηνότερα ,δεν το πίστευα.
Φαντάζεσαι γιατί είναι φτηνότερα?
Έχει σχέση με την γραμμή παράγωγης εκκινείς της μέρας μετα το Σ/Κ όπου τελικά όσα rombot και να υπάρχουν παντα υπαρχή o Aνθρωπινος παράγοντας

κυριακος
24-01-10, 21:41
Και η Ford δεν εχει βγαλει καμπριο το Focus νομιζω με μεταλλικη οροφη;..
Ασχετο με θεματα στεγανοτητας αλλα θυμαμαι μια φορα ειχα δει ενα Opel Astra Cabrio παρκαρισμενο με τη μια πλευρα σε χαμηλο πεζοδρομιο με κλειστη την οροφη και φαινονταν καθαρα απ την πισω μερια του ανομοιομορφοι οι αρμοι στο πορτ μπαγκαζ με τα πισω φωτα και στο καπακι της οροφης! Μιλαμε για χτυπητες διαφορες που φαινονταν καθαρα κι ας ηταν σε μαυρο χρωμα τ αμαξι και ηταν βραδυ! Φαινοταν καθαρα η στρεβλωση του αμαξωματος!

Για τα opel Astra με την κουκούλα τους καλά πάνε δεν έχουν πρόβλημα αυτά και σαν υλικό το πανι τους είναι καλό,άλλα για το αμάξωμα δεν είχα ακούσει τίποτα.
Μπορεί να ήταν η περίπτωση τέτοια ,δηλαδή να είδες κάνα <βασανισμένο>.
Δεν τα υποστηρίζω ούτε και το αντίθετο

paparoupas
25-01-10, 15:32
παρουσιάζουν oρισμένα μοντέλα της bmw και στο λέω εντελώς καλοπροαίρετα, γιατί και εγώ στα πρώτα προβλήματα που παρουσιάστηκαν στην 3άρα μου (κάψιμο λάμπας και ασφάλειας, υδρατμούς στο φανάρι) έτσι έκανα προσπαθώντας να δικαιολογήσω κάπως την κατάσταση. Μετά τα 550 ευρώ που έδωσα όμως για την κολώνα τιμονιού, πρόβλημα που το έχουν


Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω λίγες περισσότερες πληροφορίες για το φαναρα σου?

Παρατήρησα στο Ε92 μου να θολωνουνε τα φαναρια οταν το πλενω με λαστιχο... Μετα απο κανα 10λεπτο εξαφανιζεται απο μονο του. Και τα 2 φαναρια ομως, δηλαδη εαν ειναι αστοχια λιγο απιθανο μου φαινεται να αστοχισουν και τα 2 φαναρια...Απο βροχη δεν μου εχει παρουασιαστει ποτε...Σημειωτεον οτι το εξωτερικο καλυμα του φαναριου ειναι πλαστικο και οχι κρυσταλλο και αν δεις το κουμπωμα του δεν ειναι φτιαγμενο για αεροστεγες...Ψαχνοντας στο δικτυο εφτασα στο συμπερασμα οτι εαν δεν εχει νερο μεσα ειναι οκ διοτι υποτιθεται οτι δεν ειναι αεροστεγες αφου τα xenon ανεβαζουν μεγαλες θερμοκρασιες κλπ. Εσυ εχεις xenon? Απο αντιπροσωπια μου ειπαν να μου τα αλλαξουν σε εγγυηση για να μην με τρωει το βασανο αλλα το πιο πιθανο ειναι να το εμφανισουνε και τα καινουργια...ΔΕΝ θελω να βαλει χερι μαστορας αν δεν ειναι απολυτη αναγκη...

gregE36
25-01-10, 15:57
με τον καιρο θα δεις και υδρατμους (νερα) μεσα πηγαινε αλαξε τα στην εγγυηση

κυριακος
26-01-10, 00:28
Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω λίγες περισσότερες πληροφορίες για το φαναρα σου?

Παρατήρησα στο Ε92 μου να θολωνουνε τα φαναρια οταν το πλενω με λαστιχο... Μετα απο κανα 10λεπτο εξαφανιζεται απο μονο του. Και τα 2 φαναρια ομως, δηλαδη εαν ειναι αστοχια λιγο απιθανο μου φαινεται να αστοχισουν και τα 2 φαναρια...Απο βροχη δεν μου εχει παρουασιαστει ποτε...Σημειωτεον οτι το εξωτερικο καλυμα του φαναριου ειναι πλαστικο και οχι κρυσταλλο και αν δεις το κουμπωμα του δεν ειναι φτιαγμενο για αεροστεγες...Ψαχνοντας στο δικτυο εφτασα στο συμπερασμα οτι εαν δεν εχει νερο μεσα ειναι οκ διοτι υποτιθεται οτι δεν ειναι αεροστεγες αφου τα xenon ανεβαζουν μεγαλες θερμοκρασιες κλπ. Εσυ εχεις xenon? Απο αντιπροσωπια μου ειπαν να μου τα αλλαξουν σε εγγυηση για να μην με τρωει το βασανο αλλα το πιο πιθανο ειναι να το εμφανισουνε και τα καινουργια...ΔΕΝ θελω να βαλει χερι μαστορας αν δεν ειναι απολυτη αναγκη...

1)Για τα φανάρια σου την ώρα που θα έχουν εμφάνιση την υγρασία βγαλτα μια φωτογραφία και πήγαινε με το αμάξι και την foto μαζί στην αντιπροσωπεία για να εκκίνηση η διαδικασία αντικατάστασης τους.

2)Τα xenon ποιος το λέει ότι ανεβάζουν θερμοκρασίες? το αντίθετο

3)και άσχετος να είναι δεν μπορεί να σου κάνει λειτουργική ζημία εκεί στα φανάρια πάρα μονό αισθητική.και αν πεις και τίποτα θα σου λένε οτι μπορεί να είναι και τρακαρισμένο το αμάξι σου.

alen77
26-01-10, 09:25
Λοιπόν! Εχθές το βράδυ φόρτωσα το factory repair service manual. Με μία πρόχειρη ματιά αναφέρει τα πάντα αλλά επειδή δεν είχα πολύ χρόνο δεν έψαξα για τον τρόπο αντιμετώπισης του προβλήματος! Μιλάει για το πώς τσεκάρεις αν οι τσιμούχες είναι στεγανές, για το πώς αλλάζονται αλλά όπως είπα λόγο έλλειψης χρόνου δεν βρήκα για το πώς επιδιορθώνεις το πρόβλημα χωρίς να αλλάξεις τις τσιμούχες! Βάση σχεδίου πάντως όντως το πρόβλημα μάλλον ξεκινάει από άλλο σημείο της οροφής και αλλού φτύνει τα νερά. Το ΣΚ που θα υπάρχει πιο πολύ χρόνος θα το ψάξω περισσότερο. Πάντως για να μάθεις αυτό το εγχειρίδιο και την φιλοσοφία θα πρέπει να έχεις όρεξη και χρόνο για ατελείωτα σεμινάρια από ειδικούς ειδικά σε λεπτά θέματα που θέλουν υπομονή. Το αν αυτό πραγματοποιείτε στην Ελλάδα το αφήνω στον καθένα από εσάς να το κρίνει μόνος του.

paparoupas
26-01-10, 09:27
Ευχαριστω για τις απαντήσεις.... Μπορει ομως καποιος με Χenon E90/E92 να επιβεβαιωσει? Σημειώνω οτι μιλάω για το εξωτερικό κάλυμα που ειναι πλαστικό...Από πίσω έχει άλλες 2 σειρές από κρύσταλλο στο οποίο δεν περνάει τίποτα...Στιν προηγούμενη σειρά 3 το εξωτερικό ηταν κρύσταλλο και αν θαμπωνε ήταν οντως βλάβη... Στο Ε90post λενε οτι είναι συνηθισμένο στα xenon Ε90....

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?p=6585071
http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=103560
http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=41885

alen77
03-02-10, 11:03
Αυτό το αυτοκίνητο θα με τρελάνει! Το Σαββάτο που πέρασε είδα λιακάδα, ε είπα ας το πλύνω γιατί είναι μέσα στην βρόμα! Άντε να δω και πόσα νερά θα βγάλω από μέσα! Παίρνω πανιά κουβάδες κλπ και αρχίζω το κατάβρεγμα. Ούτε στάλα το ρημάδι! Τίποτα! Ε, θα περιμένω λέω και κάνα μισάωρο να δώ τι θα γίνει όταν το στεγνώσω! Πάλι τίποτα! Λες να έκαναν δουλειά οι κόλλες που μου έβαλαν; Πάντως από τριξίματα πάμε καλά! Ειδικά όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλή κάνει σαν κουδουνίστρα (γκρακα γκρουκα στο φουλ)! Μόλις το πιάσει λίγο ο ήλιος ο θόρυβος είναι ελάχιστος!
Μετά εκδρομούλα με την οικογένεια και μπορώ να πω παρόλα τα κουσούρια του, τουλάχιστον στον δρόμο είναι αστέρι!

tzimiani
03-02-10, 11:15
Αυτό το αυτοκίνητο θα με τρελάνει! Το Σαββάτο που πέρασε είδα λιακάδα, ε είπα ας το πλύνω γιατί είναι μέσα στην βρόμα! Άντε να δω και πόσα νερά θα βγάλω από μέσα! Παίρνω πανιά κουβάδες κλπ και αρχίζω το κατάβρεγμα. Ούτε στάλα το ρημάδι! Τίποτα! Ε, θα περιμένω λέω και κάνα μισάωρο να δώ τι θα γίνει όταν το στεγνώσω! Πάλι τίποτα! Λες να έκαναν δουλειά οι κόλλες που μου έβαλαν; Πάντως από τριξίματα πάμε καλά! Ειδικά όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλή κάνει σαν κουδουνίστρα (γκρακα γκρουκα στο φουλ)! Μόλις το πιάσει λίγο ο ήλιος ο θόρυβος είναι ελάχιστος!
Μετά εκδρομούλα με την οικογένεια και μπορώ να πω παρόλα τα κουσούρια του, τουλάχιστον στον δρόμο είναι αστέρι!

χε χε... την έχει πάρει γραμμή ότι το πας για δώσιμο και ... άλλαξε τακτική!

κυριακος
03-02-10, 11:50
Αυτό το αυτοκίνητο θα με τρελάνει! Το Σαββάτο που πέρασε είδα λιακάδα, ε είπα ας το πλύνω γιατί είναι μέσα στην βρόμα! Άντε να δω και πόσα νερά θα βγάλω από μέσα! Παίρνω πανιά κουβάδες κλπ και αρχίζω το κατάβρεγμα. Ούτε στάλα το ρημάδι! Τίποτα! Ε, θα περιμένω λέω και κάνα μισάωρο να δώ τι θα γίνει όταν το στεγνώσω! Πάλι τίποτα! Λες να έκαναν δουλειά οι κόλλες που μου έβαλαν; Πάντως από τριξίματα πάμε καλά! Ειδικά όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλή κάνει σαν κουδουνίστρα (γκρακα γκρουκα στο φουλ)! Μόλις το πιάσει λίγο ο ήλιος ο θόρυβος είναι ελάχιστος!
Μετά εκδρομούλα με την οικογένεια και μπορώ να πω παρόλα τα κουσούρια του, τουλάχιστον στον δρόμο είναι αστέρι!

Ιδες τι <Θαύματα> γίνονται
Οπότε δεν υπαρχή λόγος να το πουλήσεις πλέον

alen77
03-02-10, 11:57
Το αμάξι θα φύγει! Η μόνη περίπτωση να το κρατήσω είναι να έρθουν οι Γερμανοί, να το πάρουν έξω, να μου το φέρουν έτοιμο με εγγύηση ότι έχει φτιαχτεί! Αχαχαχαχαχαχα…καλό ε; Συν μια εκκρεμότητα με το βολάν! Υπερβολικό/ Απίθανο μεν αλλά απλούστατο! Κατά τα άλλα δεν έχω καμία διάθεση πλέον να κρατήσω ένα αμάξι που κάθε 3 και λίγο θα ψάχνω να δώ από πού μπάζει και κάθε πότε! Γιατί μπορεί να μην έβαλε το Σαββάτο αλλά δεν ξέρω τι θα κάνει το επόμενο Σάββατο!

merlin_M3
03-02-10, 11:57
Αυτό το αυτοκίνητο θα με τρελάνει! ......... Πάντως από τριξίματα πάμε καλά! Ειδικά όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλή κάνει σαν κουδουνίστρα (γκρακα γκρουκα στο φουλ)! Μόλις το πιάσει λίγο ο ήλιος ο θόρυβος είναι ελάχιστος!
Μετά εκδρομούλα με την οικογένεια και μπορώ να πω παρόλα τα κουσούρια του, τουλάχιστον στον δρόμο είναι αστέρι!

Φίλε Alen, και το Μ3 στο κρύο κάνει θορύβους από τριξίματα.....

Ανεβάζεις λίγο την ένταση της μουσικής, στο Μ3 τραβάς και καμιά ξερογκαζιά και το ξεπερνάς !!!

Απόλαυσε το πανέμορφο αυτοκίνητό σου και μην κολλάς σ' αυτά !!!
Οπως σου έχω ξαναπεί η συμβίωση με cabrio και ειδικά με σκληρή οροφή θέλει συμβιβασμούς, αλλά σε αποζημειώνει πλήρως....:ylsuper:

alen77
03-02-10, 12:00
Ανεβάζεις λίγο την ένταση της μουσικής, στο Μ3 τραβάς και καμιά ξερογκαζιά και το ξεπερνάς !!!



Χαχαχα…σωστός!

320i cabrio 07
03-02-10, 15:54
Φιλε μου κρατα το ειναι απολαυση....τριξιματα εχω και εγω και κανω ολα αυτα που ειπε ο ΜΕΡΛΙΝ....νερα δεν εχω καθολου
με ειχε προβληματισει το θρεντ σου και καθε φορα που το πλενω το κοιταω αλλα τιποτα...

Φιλε μου Αλεν77 το αμαξι ειναι τρελα.....Κανεις δεν ειναι τελειος....

alen77
10-02-10, 12:23
Μετά από 2 ½ περίπου χρόνια με την μπέμπα έφτασε δυστυχώς το τέλος! Αν όλα πάνε καλά, αύριο φεύγει και μαζί φεύγει και το ξενέρωμα που έχω για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο/εταιρεία! Και λέω δυστυχώς γιατί κατάφερα να πραγματοποιήσω ένα όνειρο που κατέληξε σε εφιάλτη! Ελπίζω ο νέος ιδιοκτήτης να έχει την διάθεση και την υπομονή να το στρώσει και να το ευχαριστηθεί όσο δεν κατάφερα εγώ! Εννοείτε ότι BMW δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάρω και βρίσκομαι στο στάδιο αγοράς άλλης Γερμανίδας! Καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα σε όλους.

tzimiani
10-02-10, 12:57
Σε τι κατέληξες τελικά?

Μετά από 2 ½ περίπου χρόνια με την μπέμπα έφτασε δυστυχώς το τέλος! Αν όλα πάνε καλά, αύριο φεύγει και μαζί φεύγει και το ξενέρωμα που έχω για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο/εταιρεία! Και λέω δυστυχώς γιατί κατάφερα να πραγματοποιήσω ένα όνειρο που κατέληξε σε εφιάλτη! Ελπίζω ο νέος ιδιοκτήτης να έχει την διάθεση και την υπομονή να το στρώσει και να το ευχαριστηθεί όσο δεν κατάφερα εγώ! Εννοείτε ότι BMW δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάρω και βρίσκομαι στο στάδιο αγοράς άλλης Γερμανίδας! Καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα σε όλους.

alen77
10-02-10, 13:02
C 200 ELEGANCE
Μεταχειρισμένο και την Παρασκευή το πάω για έλεγχο.

tzimiani
10-02-10, 13:14
άντε, καλορίζικο!

C 200 ELEGANCE
Μεταχειρισμένο και την Παρασκευή το πάω για έλεγχο.

themis78
10-02-10, 13:32
Καλοτάξιδο και να το χαρείς!Βλέπω πολλούς από εδώ μέσα (όπως και εγώ) να μην ξαναπάρουν BMW:shakehead!

alen77
11-02-10, 12:02
ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!!:thumbsdow Ευχαριστώ παιδιά για τις ευχές!

performance
11-02-10, 18:33
Καλα εκανες και το πουλησες,αν κατι σε χαλαει τοσο διαχρονικα τοτε ο δρομος ειναι ενας.
Συμβιβασμοι αξιοπιστιας δεν υπαρχουν.
Επικροτω που παιρνεις μεταχειρισμενο αλλα διαφωνω που παιρνεις Mercedes.
Να το χαρεις ομως γιατι με τα χρηματα σου εσυ αποφασιζεις!
(Το 36αρι που ειχα εκανε κατι διαρροες με hard top οχι ομως με το πανι!!,με το 46αρι ολα καλα,χωρις hard top)