PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΥΗ


panagiotisE46ci
29-03-09, 12:49
προσφατα ειχα ενα τροχαιο με το αμαξι μου,πριν κανα μηνα.αφου περασα τα χειροτερα ψαχνω τωρα που θα επισκευασω το αμαξι.καθως εχω χτυπηση το καπο μπροστα και πισο προφυλακτηρες μπρος-πισο, αριστερο φτερο μπροστα ,πισο φτερο αριστερο και αλλαγη φαναρια μπρος πισο.
εδω θελω για πρωτη φορα να ευχαριστησω 2 μελοι του φορουμ.τον Θοδωρη (libanner)και τον ΖΑΧΑΡΙΑ απο την ΧΙΟ καθως και τα δυο παιδια καταλαβανε καποιες καταστασεις και κανανε υπομονη για να παρω καποια ανταλλακτικα που δινανε.οποτε εχω καζανακι απο τον θοδωρη και τους προφυλακτηρες -φαναρια απο τον ΖΑΧΑΡΙΑ που θα τα παρω σε λιγες μερες.
Την πρωτη μερα του ατυχηματος το αφησα σε ενα εξειδικευμενο συνεργειο ΒΜW και μου εβγαλε ενα κοστος για τα ανταλακτικα. εφερε και εναν ανθρωπο φαναρτζη που συνεργαζεται και ειπε και αυτος ενα δικο του νουμερο,παρολα αυτα καλο ειναι να παρω και αλλες προσφορες.ενας φαναρζης της γειτονιας που ζητησα να δει την ζημια δεν ειπε καθολου τιμη "φερτο μεσα αυριο και ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ ...ΕΙΠΕ" στα λεφτα.δουλεια δεν εχει και θελει να βγαλει τα σπασμενα απο μενα???ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΧΑΡΗ.
ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΘΕΑ και μεσα στην εβδομαδα θα το παω και μια ματια και στον ΣΙΤΑ-ΦΛΑΣΚΙ να δω τι θα πουνε και εκει.οσοι εχουν παρακαλω εμπειρια απο καλο μαστορα σε φανοποιο ας καταθεσουν την αποψη τους.μικτη δεν εχω τα λεφτα απο την τσεπη ΜΟΥ θα βγουν.

God
29-03-09, 13:04
Το ότι σου είπε "φέρτο και θα τα βρούμε" δεν σημαίνει ότι είσαι υποχρεωμένος να του το αφήσεις. Απλώς ο άνθρωπος θέλει να το δει και είναι λογικότατο, κανείς φαρνατζής δεν θα κλείσει δουλειά χωρίς να την δει την ζημιά για τον απλό λόγο ότι εσύ μπορεί να του λες ότι είναι μία γρατζουνιά και το αμάξι θα θέλει καλίμπρα. Πήγαινε, πάρε την προσφορά σου και αν δεν σου αρέσει του λες στα ίσια "δεν με συμφέρει" και φεύγεις.

Πάρε προσφορές και από διάφορα συνοικιακά μαγαζιά, είναι πιθανό να βρεις πολύ καλύτερη τιμή από οποιαδήποτε αντιπροσωπεία.

panagiotisE46ci
29-03-09, 13:10
ΩΧ οχι δεν το διατυπωσα καλα ισως,τον ανθρωπο τον εφερα ειδε το αμαξι το ειδε μπροστα πισο αριστερα δεξια του ειπα βγαλε μια προσφορα τιμη ποσο ζητας..να το παω στο συνεργειο τι θα βγει?(εκτος οτι θα το σηκωσει οπου εκει δεκτω να μην μπορει να βγαλει ακριβος τι ζημια εχει γιατι δεν ξερουμε)αλλα για ολα τα αλλα μπορει να βγαλει τιμη.
να του το παω μεσα να το αφησω και να ξεκηνηση την δουλεια χωρις να γνωριζω ποσο θα μου παρει ,αυτο κανενας λογικος ανθρωπος δεν θα το εκανε

deepblue
29-03-09, 13:15
Αυριο το πρωι θα ειμαι και γω εκει ισως τα πουμε.

BILL007
29-03-09, 13:19
Exεις pm φίλε Παναγιώτη...:)

God
29-03-09, 14:05
ΩΧ οχι δεν το διατυπωσα καλα ισως,τον ανθρωπο τον εφερα ειδε το αμαξι το ειδε μπροστα πισο αριστερα δεξια του ειπα βγαλε μια προσφορα τιμη ποσο ζητας..να το παω στο συνεργειο τι θα βγει?(εκτος οτι θα το σηκωσει οπου εκει δεκτω να μην μπορει να βγαλει ακριβος τι ζημια εχει γιατι δεν ξερουμε)αλλα για ολα τα αλλα μπορει να βγαλει τιμη.
να του το παω μεσα να το αφησω και να ξεκηνηση την δουλεια χωρις να γνωριζω ποσο θα μου παρει ,αυτο κανενας λογικος ανθρωπος δεν θα το εκανε

Αν είναι έτσι λάθος κατάλαβα, και φυσικά να μην πλησιάσεις καν. Αν το είδε το αυτοκίνητο σε καμία περίπτωση δεν αφήνεις να το αγγίξει αν δεν σου πει ακριβώς το κόστος.

nino x3
29-03-09, 21:38
γνωριζω φαναρτζη που ειναι "μαγος" αν σε ενδιαφερει στειλε pm

panagiotisE46ci
30-03-09, 22:05
http://www.imageshack.gr/files/5jwnowdsjve8kc2qrqv5_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=5jwnowdsjve8kc2qrqv5.jpg)

παιδες εβαλα μια φωτο απο το πισο μερος.το αριστερο φτερο ειναι που με φοβαμαι μην τυχων και δεν φτιαχνεται και εχουμε κοψηματα και ιστοριες.το πορτ παγκαζ πεταγετε αλλα η ολη μαστορια ειναι αν ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ το κομματι αυτο.ολεσς οι αλλες δουλειες ειναι ευκολες που εχω μαζεματα

oldcarskickass
30-03-09, 22:12
http://www.imageshack.gr/files/5jwnowdsjve8kc2qrqv5_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=5jwnowdsjve8kc2qrqv5.jpg)

παιδες εβαλα μια φωτο απο το πισο μερος.το αριστερο φτερο ειναι που με φοβαμαι μην τυχων και δεν φτιαχνεται και εχουμε κοψηματα και ιστοριες.το πορτ παγκαζ πεταγετε αλλα η ολη μαστορια ειναι αν ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ το κομματι αυτο.ολεσς οι αλλες δουλειες ειναι ευκολες που εχω μαζεματα


Και να μην επανέρχεται θα κοπεί περίπου στον ουρανό και θα κολληθεί το καινούριο.

Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί δεν είναι το φτερό, αλλά το αν η πίσω αριστερή πόρτα (ή τέλος πάντων η αριστερή πόρτα αν έχεις 2πορτο) κλείνει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με την δεξιά(δλδ δε σε ζορίζει στο άνοιγμα - κλείσιμο, και δεν βρίσκει πουθενά), και αν ο αρμός της αριστερής είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο ίδιος με την απέναντί της.

panagiotisE46ci
30-03-09, 22:15
oxi εχω το κουπε.αν παμε για κοψημο ενας μαστορας μου ειπε οτι αλλαζει μεγαλο κοματι απο το μεσο περιπου του πισο τζαμιου και μεχρι κατο..

oldcarskickass
30-03-09, 22:17
oxi εχω το κουπε.αν παμε για κοψημο ενας μαστορας μου ειπε οτι αλλαζει μεγαλο κοματι απο το μεσο περιπου του πισο τζαμιου και μεχρι κατο..

Ναι είναι το rear quarter panel, μη το φοβάσαι, αρκεί ο μάστορας να μη κάνει πατατιές.

Δες αυτό που σε είπα, για το πόσο αέρα έχουν οι πόρτες αναμεταξύ τους.

panagiotisE46ci
30-03-09, 22:22
θα με κανεις να παω φιλε τωρα να δω αριστερα και δεξια τις πορτες,αλλα δεν εχω προβλημα κλεινουν ανοιγουν κανονικα και χωρις διαφορες στους αρμους

oldcarskickass
30-03-09, 22:24
θα με κανεις να παω φιλε τωρα να δω αριστερα και δεξια τις πορτες,αλλα δεν εχω προβλημα κλεινουν ανοιγουν κανονικα και χωρις διαφορες στους αρμους

ΧΑΧΑΧ όχι ρε συ, απλά έχε το στο νου σου, αφού ανοιγοκλείνουν κανονικά (δλδ δεν παρατήρησες κάτι) κατά 99% είσαι οκ και στη χειρότερη θα χρειαστεί αλλαγή το φτερό.

Το βλέπω πολύ τσαλακωμένο.

Μιλάω ΕΝΤΕΛΩΣ ερασιτεχνικά να ξέρεις, αλλά για το αν ο αρμός είχε μειωθεί είμαι σίγουρος ότι θα είχες θέμα.

panagiotisE46ci
30-03-09, 22:29
σιγουρα απο μια φοτο δεν ειναι ευκολο να καταλαβει καποιος και πολλα.αλλα σε περιπτωση που δεν ερχεται το κοστος ειναι μεγαλο για να παρω το κομματι ?γιατι απο οτι εμαθα ειναι αρκετα τσουχτερο

oldcarskickass
30-03-09, 22:31
σιγουρα απο μια φοτο δεν ειναι ευκολο να καταλαβει καποιος και πολλα.αλλα σε περιπτωση που δεν ερχεται το κοστος ειναι μεγαλο για να παρω το κομματι ?γιατι απο οτι εμαθα ειναι αρκετα τσουχτερο

Δε χρειάζεται να είναι καινούριο για να είναι σε καλή κατάσταση, να το ξέρεις πάντως.

gyiama
30-03-09, 23:29
το πισω φτερο δυστυχως κατα 99% θελει αλλαγη εχει παρει αρκετα και ειδικα πανω σε νευρα που δεν φτιαχνονται τωρα το κοστος του φτερου δεν ειναι και αμαν το τρελο αλλα οπως ειπε ο Λευτερης εχει και μεταχειρισμενα ΑΛΛΑ δυστυχως επειδη τα πισω φτερα ειναι κολλητα και τα κοβουν με τροχο για να τα βγαλουν δεν ειναι και οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις στο αυτοκινητο σου δλδ στην εννωση επανω στην πισω κολωνα δεν εφαρμοζει καλα με αποτελεσμα αρκετο στοκαρισμα +οτι αλλο σημαδακι θα εχει επανω του(τα πετανε οπως να ναι στα φορτηγα που τα φερνουν )δλδ θα ειναι σαν να εβαλες τρακαρισμενο φτερο(προσωπικη αποψη παντα)θα σου προτεινα καινουριο!!!!!

oldcarskickass
31-03-09, 09:46
το πισω φτερο δυστυχως κατα 99% θελει αλλαγη εχει παρει αρκετα και ειδικα πανω σε νευρα που δεν φτιαχνονται τωρα το κοστος του φτερου δεν ειναι και αμαν το τρελο αλλα οπως ειπε ο Λευτερης εχει και μεταχειρισμενα ΑΛΛΑ δυστυχως επειδη τα πισω φτερα ειναι κολλητα και τα κοβουν με τροχο για να τα βγαλουν δεν ειναι και οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις στο αυτοκινητο σου δλδ στην εννωση επανω στην πισω κολωνα δεν εφαρμοζει καλα με αποτελεσμα αρκετο στοκαρισμα +οτι αλλο σημαδακι θα εχει επανω του(τα πετανε οπως να ναι στα φορτηγα που τα φερνουν )δλδ θα ειναι σαν να εβαλες τρακαρισμενο φτερο(προσωπικη αποψη παντα)θα σου προτεινα καινουριο!!!!!

Αυτό όντως Παναγιώτη δε το είχα σκεφτεί!

panagiotisE46ci
31-03-09, 16:07
αν χρειαστει αλλαγη θα βαλω καινουργιο σημερα εμαθα το κοστο 445 ευρο βγαινει στο ΣΠΑΝΟ ΚΑΙ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ.

panagiotisE46ci
01-04-09, 22:52
ποσο θα ζηταγε ενας μαστορας για να βαψει ολο το αυτοκινητο ?? χωρις φαναρζοδουλειες .αν χρειαστει αλλαγη το φτερο πισο και αναγκαστικα κοψω κομματι θα πρεπει να σκεφτω να κανω και ολικη βαφη στο αμαξωμα

gyiama
01-04-09, 23:02
δεν θα χρειαστει ολικη βαφη και να αλλαξεις φτερο πισω ο μπογιατζης θα κανει το σβησημο πανω στην πισω κολωνα μην σε στεναχωρει αυτο και μιας και το αυτοκινητο σου ειναι μαυρο ουτε που θα φαινεται!!!! ρε αρκετα μου ακουγονται 450ε για το φτερο αλλα οκ δεν το αποκλειω κιολας!!!!

panagiotisE46ci
01-04-09, 23:08
για καινουργιο τοσα ειναι πηρα τηλεφωνο και με τον αριθμο πλαισιου μου ειπαν.ο ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ εχει εκπτωση 10%.
αν χρειαστει αλλαγη το σκεφτομαι σοβαρα γιατι εκτος των αλλων εχω βαψιμο σε καπο μπρος πισο αριστερο φτερο και αριστερα δεξια κατο απο τα πισο παραθυρα 2 βαθουλοματα.οποτε το μονο που θα ναι σοω ειναι η οροφη οι πορτες και δεξια μπροστινο φτερο

stavr
02-04-09, 02:33
το αυτοκινητο ειναι μαυρο απο οτι ειδα και στο μαυρο φαινονται οι μισο βαφες εκτος κι αν ο μαστορας σου ειναι τσακαλι. Ζητα του και καμια τιμη για ολικη βαφη αφου λες οτι θες πανω απο το μισο αμαξι βαψιμο.
"βαψιμο σε καπο μπρος πισο αριστερο φτερο και αριστερα δεξια κατο απο τα πισο παραθυρα 2 βαθουλοματα"

εγω ειχα ενα βαθουλωμα στο πισω φτερο εκει που εδειξες στην φωτο σαν ενα 2ευρω για να καταλαβεις και για να το φτιαξει και να το σβησει εβαψε πανω απο το μισο πισω φτερο, εβαψα και το καπω γιατι ειχε ξεφτισει το χρωμα απο κατι πετραδακια που ειχα φαει - συνολο 250 γιουργια!

Σκεψου το για ολικη γιατι αν ειναι μικρη η διαφορα στα λεφτα και φαινεται και διαφορα στο χρωμα θα το βλεπεις και θα ανεβαζεις πιεση!!! Αν παλι ειναι μεγαλη η διαφορα στα λεφτα ......τι να σου πω ? Εσυ αποφασιζεις!

panagiotisE46ci
03-04-09, 20:03
οποιος εχεις κανει ολικη βαφη στο αυτοκινητο του θα ηθελα να μαθω ποσο του στοιχησε.μονο βαψιμο.

panagiotisE46ci
05-04-09, 12:44
parakalw na kleidwsei to thema den eixa tosi boithia osi perimena pera apo kapoia atoma pou prosfethikan na apantisoun.

nikos vourvoulas
06-06-10, 13:03
φιλε καλησπερα εχς τα πιο πολα πραγματα που θεσ και φανοποιοτελειο και φτινο 6907131138 παρεμε τηλ

giannis_compact
06-06-10, 14:06
Φιλε το παιδι λογικα θα το εχει φτιαξει το αυτοκινητοο καθως εχει περασει πανω απο ενας χρονος απο τοτε που συζητιοταν το θεμα...