PDA

Επιστροφή στο Forum : Ολικη καταστροφη και δικαιωση...


jimmakoss E30
02-04-09, 19:00
Ανοιγω αυτην την συζητηση με αφορμη ενα προσφατο τρακαρισμα που ειχα πριν απο 10 μερες περιπου. Για να γινω και σαφης, μια κυριακη στις 6 η ωρα το πρωι, οδηγωντας στην εθνικη εμεινα απο τζινα... Κανω λοιπον δεξια στην λωριδα εκτακτης αναγκης αναβω alarm και παω να βρω βενζινη. Πριν προλαβω να γυρισω με παιρνουν τηλ. οι 2 φιλες μου που βρισκοντουσαν στο αμαξι και μου λενε οτι τρακαρανε. Τρεχω λοιπον στο αυτοκινητο και βλεπω ενα Golf να εχει πεσει απο πισω μου και να εχει φτασει μεχρι τα πισω καθισματα... Οι κοπελες ευτυχως ηταν καλα. Το αμαξι ηταν ενα Ε30 325 μετατροπη απο 320 και πριν απο 1 μηνα ειχε τελειωσει απο συνεργειο και φανοποιειο εχοντας στις πλατες του 6000Ε περιπου(τροπετο 325, look M40, βαψιμο με ακριβο χρωμα, πλαστικοποιηση θολων τα πιο βασικα)τα οποια χρηματα δανειστηκα απο τραπεζα. Υπεστη ολικη καταστροφη οπως καταλαβαινετε και το μονο που σωνω ειναι το μοτερ. Αυτος που με τρακαρε βρεθηκε μεθυσμενος συνεπως δεν καλυπτεται απο ασφαλεια. Εχοντας μια συζητηση μ'αυτον του ζητησα τα 6000Ε τα οποια με βαραινουν αλλα απο οτι φαινεται το θεμα θα λυθει στα δικαστηρια αφου ο κυριος μπορει να διαθεσει μολις 2500Ε!! Θα ηθελα λοιπον οποιος ειχε παρομοιο περιστατικο η γνωριζει κατι "εγκυρο" να με συμβουλεψει για το πως να κινηθω η αλλιως τι μπορω να διεκδικησω...

deepblue
02-04-09, 19:17
Αρχικα στην ασφαλεια που πληρωνεις εχεις Νομικη προστασια?
Αν ναι τοτε ξεκινα αμεσως για να δεις τι θα κανεις αν παλι οχι κοιτα αν μπορεις να την βαλεις τωρα και αν μπορει να σε καλυψει για την περιπτωση αυτη που σημαινει - τα δικηγορικα και δικαστικα εξοδα απο την τσεπη σου που μπρος σε αυτο που επαθες ειναι και το λιγοτερο (που το βλεπω δυσκολο αφου το συμβαν προηγηθηκε) .
Το μονο σιγουρο ειναι να πας δικαστικα και δε νομιζω οτι θα υπηρχε καποιος να εκανε κατι αλλο.
Δε ξερω τι θεματα υπαρχουν με την παλαιοτητα του αμαξιου σου για την αποζημιωση ( ρωτα τον ασφαλιστη σου) και αν εχεις τιμολογια για τα χρηματα της μετατροπης που εκανες.
Οι καλυτερες συμβουλες ομως θα ηταν απο δικηγορο.
Το οτι ηταν τυφλα σιγουρα ειναι υπερ σου.
Λυπαμαι γι'αυτο που σου συνεβη .
Ενημερωσε μας αν εχεις εξελιξεις.

tacos
02-04-09, 19:20
Νομιζω οτι η σφαλειατου ειναι υποχρεωμενη να σε πληρωσει και εν συνεχεια να στραφει κατα του πελατη της. Να κινηθεις εναντιον και των δυο.Παντως θα παρει χρονο.Να βρεις δικηγορο με πειρα γαιτι οι δικηγοροι των ασφαλιστικων ειναι"αετοι".-

Κωνσταντίνος
02-04-09, 19:58
Νομιζω οτι η σφαλειατου ειναι υποχρεωμενη να σε πληρωσει και εν συνεχεια να στραφει κατα του πελατη της. Να κινηθεις εναντιον και των δυο.Παντως θα παρει χρονο.Να βρεις δικηγορο με πειρα γαιτι οι δικηγοροι των ασφαλιστικων ειναι"αετοι".-

Και εγώ αυτή την εντύπωση έχω. Πως σε καλύπτει η ασφάλεια του και μετά τα διεκδικεί απο τον πελάτη της.
Λυπάμαι για την ατυχία σου και σου εύχομαι ειλικρινά να έχει αίσιο τέλος.............

jimmakoss E30
02-04-09, 20:08
Νομικη προστασια εχω ευτυχως. Τι μπορω να διεκδικησω απο την ασφαλεια δεν ξερω γιατι εφοσον το αμαξι βγει ολικη αυτο που θα μου προσφερουν ειναι την αντικειμενικη αξια του αυτοκινητου. Η αδεια γραφει 320ι του 87 δηλαδη γυρω στα 1000-1500Ε τα οποια εγω μπορω να μην δεχτω και να ασκησω εφεση. Το θεμα ειναι, για ολη αυτη την ιστορια αν τελικα παλευω για 3 χιλιαρικα και αυτα ουτε ξερω ποτε θα τα παρω, αξιζει?

tmilatos
02-04-09, 20:43
Παρολο που οπως ειπε ο Deepblue τα παραγματα ειναι σαφως υπερ σου λογω μεθης του υπαιτιου, η ρημαδα η παλαιοτητα του αυτοκινητου σου ειναι το προβλημα... Δεν δηλωσες και τη μετατροπη απο οτι κατάλαβα... Προσθεσε και την αμοιβη του δικηγορου σου... ΜΑΚΑΡΙ φιλε μου να αποδειχτω λαθος, αλλα ετσι που τα βλεπω τα πραγματα και θα σε απογοητευσω μαλλον αλλα ισως και να΄ταν καλυτερο να παρεις τα 2500...( αν μπορουσες να τον πιεσεις να σου δωσει κατι παραπανω ισως).

-Θεοφιλος-

oldcarskickass
02-04-09, 20:54
Λοιπόν επειδή ως γνωστόν στην Ελλάδα φταίει πάντα ο άλλος κοίτα και εσύ λίγο τα δικά σου παραπτώματα.(αν τα έκανες, αν δεν τα έκανες πάλι καλά)

1)τρίγωνο στα 100 μέτρα από το αμάξι είχες βάλει;
2)οι επιβάτες ήταν πίσω από την μπάρα;
3)η άδεια γράφει ότι το μοτέρ είναι 25άρι και όχι 20άρι;
4)οι μετατροπές που κόστισαν όπως λες 6000€ είχαν τιμολόγιο;
5)οι μετατροπές που λες ότι έκανες είχαν δηλωθεί στην ασφαλιστική;

Αν δεν ισχύει το 3 σημαίνει ότι το δικό σου αμάξι ΔΕΝ έπρεπε να κυκλοφορεί στο δρόμο πρώτα, και μετά φταίει ο μεθυσμένος.

Επίσης μη περιμένεις αν δεν έχεις τα τιμολόγια και μάλιστα να το έχεις δηλώσει στην ασφαλιστική σου, να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

jimmakoss E30
02-04-09, 20:54
Εχω παντως τιμολογια και αποδειξεις για το αυτοκινητο καθως και καποια αλλα πραγματα που σκεφτομαι να φορτωσω (Η/Υ, ηλ.κιθαρα). Επισης ψυχικη οδυνη και μικροτραυματισμο της μιας κοπελας αλλα δεν ξερω για την μετατροπη αν θα πρεπει να την βαλω και αν για ολα αυτα κερδισω κατι..

oldcarskickass
02-04-09, 21:06
Εχω παντως τιμολογια και αποδειξεις για το αυτοκινητο καθως και καποια αλλα πραγματα που σκεφτομαι να φορτωσω (Η/Υ, ηλ.κιθαρα). Επισης ψυχικη οδυνη και μικροτραυματισμο της μιας κοπελας αλλα δεν ξερω για την μετατροπη αν θα πρεπει να την βαλω και αν για ολα αυτα κερδισω κατι..

ΔΕΣ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΤΩΡΑ

jimmakoss E30
02-04-09, 21:10
Η αδεια γραφει 320 αλλα δεν εχω δηλωσει τιποτα. Ουτε στην ασφαλεια αλλα ο ασφαλιστης ειναι φιλος μου και μπορω να κανω συμπληρωματικη. Επισης τιμολογια υπαρχουν για τα περισσοτερα πραγματα χωρις να ειμαι σιγουρος για το ποσό. Παντως οχι για 6000. Το αμαξι ειναι νομιμα "εξακυλινδρο" δεν νομιζω να δει κανενας διαφορα εφοσον τα μοτερ ειναι ιδια. Επισης δεν ειχα προλαβει να δηλωσω αλλαγη χρωματος στο υπουργειο. Για το ποιος φταιει δεν υπαρχει ερωτημα εφοσον ειναι απο πισω και μεθυσμενος σε λωριδα εκτακτης αναγκης... Ανησυχω μονο για το χρωμα...

oldcarskickass
02-04-09, 21:14
Η αδεια γραφει 320 αλλα δεν εχω δηλωσει τιποτα. Ουτε στην ασφαλεια αλλα ο ασφαλιστης ειναι φιλος μου και μπορω να κανω συμπληρωματικη. Επισης τιμολογια υπαρχουν για τα περισσοτερα πραγματα χωρις να ειμαι σιγουρος για το ποσό. Παντως οχι για 6000. Το αμαξι ειναι νομιμα "εξακυλινδρο" δεν νομιζω να δει κανενας διαφορα εφοσον τα μοτερ ειναι ιδια. Επισης δεν ειχα προλαβει να δηλωσω αλλαγη χρωματος στο υπουργειο. Για το ποιος φταιει δεν υπαρχει ερωτημα εφοσον ειναι απο πισω και μεθυσμενος σε λωριδα εκτακτης αναγκης... Ανησυχω μονο για το χρωμα...

φίλε μου εσύ φταις, γιατί το αμάξι σου ΔΕΝ έπρεπε να κυκλοφορεί στο δρόμο ΠΡΙΝ να δηλωθεί το νέο του μοτέρ.-

Αυτοί δε κοιτάνε πως φαίνεται το μοτέρ στο μάτι, αλλά τα νούμερά του.

Επίσης είσαι διπλά παράνομος γιατί δεν είχες δηλώσει και την αλλαγή χρώματος.

Δλδ το αμάξι έπρεπε να είναι σε στάση μέχρι να δηλωθούν η αλλαγή του μοτέρ και του χρώματος.

tasosbmw316
02-04-09, 21:37
αδερφε δυσκολα τα πραματα καλυτερα να παρεις τα 2500 απο τον τυπο και να δεις τι μπορεις να κερδισεις απο την ασφαλεια δεν θα βγαλεις ευκολα ακρη αλλιως .

jimmakoss E30
02-04-09, 21:49
Το οτι ειμαι παρανομος δεν νομιζω να εχει να κανει με το ποιος φταιει και το ποιος πρεπει να πληρωσει. Εξ'αλλου ποσα νομιμα αυτοκινητα υπαρχουν στους δρομους μας? Το προβλημα μου δεν ειναι το ποιος φταιει αλλα αν θα μπορεσω να διεκδικησω περισσοτερα χρηματα απο τα 2500 που μου φαινονται ξεφτιλα... Γι'αυτο ανοιξα αυτο το θεμα, αν καποιος εχει περασει παρομοια κατασταση σε δικαστηριο αν δικαιωθηκε. Με οσους εχω μιλησει μου λενε οτι με ενα καλο δικηγορο μπορω να κερδισω και περισσοτερα απο 5, αλλα τι να λεμε... ελλας το μεγαλειο σου...

oldcarskickass
02-04-09, 22:16
Το οτι ειμαι παρανομος δεν νομιζω να εχει να κανει με το ποιος φταιει και το ποιος πρεπει να πληρωσει. Εξ'αλλου ποσα νομιμα αυτοκινητα υπαρχουν στους δρομους μας? Το προβλημα μου δεν ειναι το ποιος φταιει αλλα αν θα μπορεσω να διεκδικησω περισσοτερα χρηματα απο τα 2500 που μου φαινονται ξεφτιλα... Γι'αυτο ανοιξα αυτο το θεμα, αν καποιος εχει περασει παρομοια κατασταση σε δικαστηριο αν δικαιωθηκε. Με οσους εχω μιλησει μου λενε οτι με ενα καλο δικηγορο μπορω να κερδισω και περισσοτερα απο 5, αλλα τι να λεμε... ελλας το μεγαλειο σου...


Το ότι είσαι παράνομος δεν έχει σχέση με το ποιος φταίει; Πλάκα κάνεις τώρα ή το λες έτσι για να περάσει η ώρα;

Από τη στιγμή που είσαι παράνομος ΔΕΝ πρέπει το αμάξι να κυκλοφορεί.

Αν δεν κυκλοφορούσε όπως ΚΑΝΟΝΙΚΑ θα έπρεπε να γίνει ο μεθυσμένος ΔΕΝ θα έπεφτε πάνω σε εσένα.

Πάμε άλλη μία.
Κοίταξε κανονικά φταίς εσύ γιατί το αμάξι ΔΕΝ έπρεπε να κυκλοφορεί από τη στιγμή που ΔΕΝ είναι δηλωμένο, σωστά;

Αν ΔΕΝ κυκλοφορούσε ΔΕΝ θα πάθαινε τη ζημιά από τον μεθυσμένο(ο οποίος πιθανότατα θα έπεφτε πάνω στις μπαριέρες), σωστά;

Μα για να αποζημιωθείς πρέπει να βρεις ποιος φταίει! Εσύ ή αυτός, και αν η υπόθεση φτάσει στα δικαστήρια δε νομίζω να έχεις και πολλές πιθανότητες.

Επίσης να έχεις στο νου σου ότι η αξία του αυτοκινήτου (ΟΛΟΥ του αυτοκινήτου) είναι αυτή που λέει ΤΩΡΑ το συμβόλαιο σου, τέρμα πάει και τελείωσε, και αν βγει ΟΛΙΚΗ αυτά τα λεφτά θα πάρεις.

Και σου ξαναλέω ότι όταν έρθει ο εμπειρογνώμονας κατά 99,99999% θα κοιτάξει τα νούμερα από το μοτέρ σου και αν αυτά δεν είναι αυτά που είναι και στην άδεια, δεν έχεις καμία ελπίδα.-

tasosbmwe30
02-04-09, 22:16
αν δεν εχεις προβλημα με τα λεφτα(να τα χρειαζεσαι αμεσα δηλαδη)....τοτε ναι....πηγαινε την υποθεση στα δικστηρια...αλλα να ξερεις οτι εχεις κανει 2 σοβαρα λαθη(ενα το χρωμα και ενα η μη δηλωση του μεγαλυτερου κινητηρα)...που μπορει να σου βγουν σε "κακο"....

Για εμενα το καλυτερο που εχεις να κανεις...ειναι να του ζητησεις 3000 ευρο...και αν στα δωσει....παρ'τα....και μην "το λες ουτε του Παπα" (οπως λεει και μια εκφραση)....κρατας και το δικο σου για ανταλακτικα...και εισαι οκ...!!!

Libanner
02-04-09, 22:26
Για εμενα το καλυτερο που εχεις να κανεις...ειναι να του ζητησεις 3000 ευρο...και αν στα δωσει....παρ'τα....και μην "το λες ουτε του Παπα" (οπως λεει και μια εκφραση)....κρατας και το δικο σου για ανταλακτικα...και εισαι οκ...!!!

Συμφωνώ και εγώ με το φίλο παραπάνω γιατί έχεις κάποια σημαντικά θέματα ανοιχτά...αν δεν ήταν αυτά ας το πήγαινες δικαστικά.

Strax
03-04-09, 09:44
Βασικά ΠΡΕΠΕΙ να μιλήσεις με ένα δικηγόρο που ασχολείται με αυτά τα θέματα. Δεν θα βγάλεις άκρη αλλιώς.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι οι παρανομίες δεν συμψηφίζονται. Δηλαδή, δεν γλυτώνει ο άλλος επειδή δεν έχεις δηλώσει το μοτέρ ή το χρώμα. Θα πρέπει να σε πληρώσει ο άλλος για τη ζημιά και να δεχτείς εσύ τις κυρώσεις για τις παραλήψεις σου, ο καθένας στο μέτρο που του αναλογεί.

Αλλά και πάλι, όλοι ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ πράγματα. Μίλησε με δικηγόρο που ασχολείται με το αυτοκίνητο.

sm6
03-04-09, 09:56
με μια προχειρη αναγνωση το θεμα εχει οπως τα λεει ο λευτερης.
και μαλιστα οχι δεν θα παρεις τιποτα, αλλα ισως πληρωσεις και τη ζημια του μεθυσμενου...
αρα παρε κανενα τριχιλιαρο με πιεση και ευχαριστησε το Θεο που οι κοπελες ειναι καλα.
αφου εχεις κανει τοσες παρατυπιες κοιταξε να μην μπλεξεις.
βεβαια οπως λεει ο στραξ μια νομικη συμβουλη ειναι απαραιτητη και καθοριστικη του τι θα κανεις τελικα. ασχετα απο αυτα που θα διαβασεις εδω.

ptboul
03-04-09, 10:14
Ρώτησα τη γυναίκα μου (δικηγόρος) και μου είπε ότι είναι τρελό μπλέξιμο.

Με ρώτησε πολλά πράγματα που δε τα ξέρω για την περίπτωση του φίλου μας αλλά το ρεζουμέ είναι αν έχεις μάγκα ασφαλιστή, να κάνει με προγενέστερη ημ/νια απο το συμβάν συμπληρωματική για τις μετατροπές ή πάρε τα 2.500 και μη μιλάς καθόλου.

Το συμβάν καταγράφηκε από την αστυνομία?
Πριν πόσο καιρό έγιναν οι μετατροπές?

tacos
03-04-09, 12:08
Τις μετατροπες μπορεις να τις δηλωσεις μεσα σε καποιο χρονικο οριο,κανε μια ερωτηση στο υπουργειο.Εξω απο το υπουργειο ειναι καποια γραφεια που μπορουν να βοηθησουν.Το οτι ηταν αλλο χρωμα το αυτοκινητο δεν θα το λαβει κανεις δικαστης βεβαια στα σοβαρα.Οσο για το τριγωνο και βεβαια το ειχες στην σωστη αποσταση,το βεβαιωνουν οι αυτοπτες μαρτυρες σου.Η ΛΕΑ ειναι συμφωνα με τον νομο για τετοιες περιπτωσεις και οποιος κινηται εκει παρανομει και δεν μπορει να φταιει ακινητο αυτοκινητα γιατι εχει αλλη μηχανη.Η μετατροπη σου εχει εγκριση.Ασε τους δικηγορους μια και εχεις καλυψη να κανουν αυτο για το οποιο τους πληρωσες προκαταβολικα.Υπομονη μεγαλη βεβαια.-

takism3
03-04-09, 12:11
καλημερα φιλε μου..λυπαμαι για την ατυχια σου....το οτι ενα φιλος που λεει πιο πανω οτι εσυ φταις δε θα σχολιασω και ουτε θα ηθελα να του απαντησω ..τι σχεση που εχει οταν καποιος επεσε επανω στο σταθμευμενο αμαξι τι μοτερ φορουσε..και να ξερεις οτι οταν αλλαξεις το μοτερ εχεις δικαιωμα να το γραψεις στην αδεια μεσα σε ενα μηνα και λογικα το ιδιο δικαιωμα στο δινει και η ασφαλεια αφου ειναι νομος αυτο..το οτι και η ασφαλεια σε καλυπτει την αντικειμενικη αξια του αυτοκινητου ειναι ενα προβλημα..τωρα αν πας σε δικαστηριο ζητα και αλλα ..ζητα τραυματισμο των ατομων που ηταν μεσα..ζητα ηθικη αποζημιωση γιατι ο καθε μαλακας βγαινει στο δρομο μεθυσμενος,ζητα την ελπα που πληρωσες να στο μεταφερει ταξι που πηρες για να πας στο σπιτι σου το οτι δεν ειχες αμαξι να κινεισαι ..ολα αυτα ισχυουν τα ξερω απο δικηγορο...

oldcarskickass
03-04-09, 12:33
Τις μετατροπες μπορεις να τις δηλωσεις μεσα σε καποιο χρονικο οριο,κανε μια ερωτηση στο υπουργειο.Εξω απο το υπουργειο ειναι καποια γραφεια που μπορουν να βοηθησουν.Το οτι ηταν αλλο χρωμα το αυτοκινητο δεν θα το λαβει κανεις δικαστης βεβαια στα σοβαρα.Οσο για το τριγωνο και βεβαια το ειχες στην σωστη αποσταση,το βεβαιωνουν οι αυτοπτες μαρτυρες σου.Η ΛΕΑ ειναι συμφωνα με τον νομο για τετοιες περιπτωσεις και οποιος κινηται εκει παρανομει και δεν μπορει να φταιει ακινητο αυτοκινητα γιατι εχει αλλη μηχανη.Η μετατροπη σου εχει εγκριση.Ασε τους δικηγορους μια και εχεις καλυψη να κανουν αυτο για το οποιο τους πληρωσες προκαταβολικα.Υπομονη μεγαλη βεβαια.-


Ναι μέχρι να τις δηλώσεις ΔΕΝ πρέπει να κινείσαι με το όχημα όμως.
Εντάξει για το χρώμα, αλλά για το μοτέρ;

Και να ξέρεις ότι η ασφαλιστική δε θα τηρήσει το συμβόλαιο γιατί άλλο αμάξι και άλλο μοτέρ ασφάλισε και άλλο μοτέρ χρησιμοποιούσε ο φίλος μας.

καλημερα φιλε μου..λυπαμαι για την ατυχια σου....το οτι ενα φιλος που λεει πιο πανω οτι εσυ φταις δε θα σχολιασω και ουτε θα ηθελα να του απαντησω ..τι σχεση που εχει οταν καποιος επεσε επανω στο σταθμευμενο αμαξι τι μοτερ φορουσε..και να ξερεις οτι οταν αλλαξεις το μοτερ εχεις δικαιωμα να το γραψεις στην αδεια μεσα σε ενα μηνα και λογικα το ιδιο δικαιωμα στο δινει και η ασφαλεια αφου ειναι νομος αυτο..το οτι και η ασφαλεια σε καλυπτει την αντικειμενικη αξια του αυτοκινητου ειναι ενα προβλημα..τωρα αν πας σε δικαστηριο ζητα και αλλα ..ζητα τραυματισμο των ατομων που ηταν μεσα..ζητα ηθικη αποζημιωση γιατι ο καθε μαλακας βγαινει στο δρομο μεθυσμενος,ζητα την ελπα που πληρωσες να στο μεταφερει ταξι που πηρες για να πας στο σπιτι σου το οτι δεν ειχες αμαξι να κινεισαι ..ολα αυτα ισχυουν τα ξερω απο δικηγορο...

Ναι σωστά δε θα το σχολιάσεις και ούτε μάλλον θα απαντήσεις γιατί ίσως δε μπορείς.

Έχουμε και λέμε, από τη στιγμή που δεν έκανε αυτό :
http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=340&id=&tid=340

δλδ να δηλώσει το μοτέρ, είναι παράνομος σωστά;; Σωστά (μη μου πεις ότι ο άλλος είναι πιο παράνομος, πρώτα κοιτάμε αν εμείς είμαστε οκ και μετά πάμε στον άλλο).

Διάβασε και τώρα το άρθρο 85 του κοκ και έλα πες μου μετά αν όχημα με άλλο μοτέρ από αυτό που αναγράφει η άδεια μπορεί να κυκλοφορεί ή όχι.

Πάρε και ένα λινκ για τον Κώδικα διάβασε τον και μην απαντήσεις

http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf

Όχι μόνο απαγορεύεται να κυκλοφορεί αλλά κινδυνεύει εάν τον βρούνε και με 1 έτος φυλάκιση.

Γιαυτό πριν πετάξουμε καμιά μπαρούφα και πάρουμε με την άγνοιά μας κάποιον στο λαιμό μας καλό είναι να διαβάσουμε και τι λέει το Υπουργείο Μεταφορών και ο Κ.Ο.Κ. (Κώδικας Οδικής ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ, δλδ όπως λέει και το αρκτικόλεξο ΟΔΙΚΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ, δλδ προβλέπει τις προυποθέσεις που πρέπει να τηρούν τα οχήματα που κινούνται στο ΟΔΙΚΟ δίκτυο, του φίλου ΔΕΝ τις τηρεί άρα ΔΕΝ έπρεπε να κυκλοφορεί), σωστά;

Το αμάξι δεν ήταν σταθμευμένο σε γκαράζ και ήρθε ο άλλος και έπεσε πάνω του, ήταν σε εθνική οδό, ΔΕΝ είχε τρίγωνο τοποθετημένο(2η παράβαση) και δεν είχε το μοτέρ που γράφει η άδεια.

Ως εκ τούτου με απλή και κοινή λογική (και όχι με τη λογική του χασάπη όλα τα σφάζω - όλα τα μαχαιρώνω και πάντα φταίνε οι άλλοι) το όχημα ΔΕΝ έπρεπε να κυκλοφορεί, άρα ΔΕΝ έπρεπε να βρίσκεται ακινητοποιημένο εκεί που ακινητοποιήθηκε, άρα αν ΔΕΝ ήταν εκεί ΔΕΝ θα έπεφτε ο μεθυσμένος πάνω του. Απλά και καθαρά και με εμπεριστατωμένες αποδείξεις (πιστεύω τα λινκ του υπουργείου να τα θεωρείς έγκυρα)

Ναι να πάει στο δικαστήριο να τους ζητήσει και κανά χωράφι να έχει να σπέρνει σιτάρι, μπορεί να βγαίνει ο κάθε μ@λ@κας μεθυσμένος στο δρόμο αλλά πάντα οι άλλοι πίνουν, ποτέ εμείς και ποτέ εμείς δεν φταίμε.

Το τι μπορεί να πετύχει στο δικαστήριο δε μπορώ να το ξέρω, ελπίζω όμως να μη φτάσει μέχρι εκεί.

takism3
03-04-09, 12:51
καλα ρε φιλε μας δουλευεις ............να σου πω απο Αμερικη εισαι?????????γιατι εκει λενε κατι τετοιες μαλακιες........ο αλλος ηταν τυφλα οπως λεει το παιδι και το που σταθμευσαι ηταν το προβλημα........αλαρμ και λωριδα εκτακτης αναγκης ηταν.....και τριγωνο που δεν εβαλε ισα ισα που θα το χαλαγε κι αυτο ο αλλος......ενταξει δεν ηταν τελειως σωστος αλλα το κανεις σα το μπατσο που δε διβασε τα δικαιωματα στο δολοφονο και τον αφησαν να φυγει.......ημαρτοοοοοοννν........και αυτα που σου λεω οτι τα διεκδικουν στο δικαστηριο ειναι σαφεστατα και αληθινα γιατι τα εχω πραξει εγω οποτε μη τα αμφισβητεις.......στον αλλο το φιλο αμα εχεις το αμαξι σπιτι σου αντε βγαλε τη μηχανη απο πανω και βαλε μια 2000καμμενη για να εχεις και το κεφαλι σου υσηχο.......σοβαρο αμαρτημα εκανες αλλαξες μηχαμη και συ....πωπωπω δε το κανει κανενας θα σε κρεμασουν προσεχε.......και τους μεθυστακες εξω,.....ηθελα να ξερω πως κρατηθηκες και δεν τον βαρεσες κιολας.......

sciroccoR
03-04-09, 12:55
o ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ οχι μονο φταιει!!!!!!!ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΧΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΣΑ!!!!φιλε μην ακους κανενα πηγαινε στα δικαστηρια με ενα καλο δικηγορο και ο δικαστης ειναι ανθρωπος δεν ειναι ρομποτ...θα δικαιωθεις....και οσο οτι το αμαξι επρεπε να ειναι ακινητο επειδη ειναι 325 αδηλωτο μου θυμιζει ανεκδοτο,,,δεν φταιει η σφαιρα ουτε το πιστολι ουτε το δακτυλο που τραβηξε την σκανδαλη ...φταις εσυ που δεν δεν εχεις πλατυ κεφαλι να περασει απο πανω !!!!τι αλλο θα ακουσουμε!!!

oldcarskickass
03-04-09, 13:01
καλα ρε φιλε μας δουλευεις ............να σου πω απο Αμερικη εισαι?????????γιατι εκει λενε κατι τετοιες μαλακιες........ο αλλος ηταν τυφλα οπως λεει το παιδι και το που σταθμευσαι ηταν το προβλημα........αλαρμ και λωριδα εκτακτης αναγκης ηταν.....και τριγωνο που δεν εβαλε ισα ισα που θα το χαλαγε κι αυτο ο αλλος......ενταξει δεν ηταν τελειως σωστος αλλα το κανεις σα το μπατσο που δε διβασε τα δικαιωματα στο δολοφονο και τον αφησαν να φυγει.......ημαρτοοοοοοννν........και αυτα που σου λεω οτι τα διεκδικουν στο δικαστηριο ειναι σαφεστατα και αληθινα γιατι τα εχω πραξει εγω οποτε μη τα αμφισβητεις.......στον αλλο το φιλο αμα εχεις το αμαξι σπιτι σου αντε βγαλε τη μηχανη απο πανω και βαλε μια 2000καμμενη για να εχεις και το κεφαλι σου υσηχο.......σοβαρο αμαρτημα εκανες αλλαξες μηχαμη και συ....πωπωπω δε το κανει κανενας θα σε κρεμασουν προσεχε.......και τους μεθυστακες εξω,.....ηθελα να ξερω πως κρατηθηκες και δεν τον βαρεσες κιολας.......

Κατα πρώτον ΔΕΝ είμαι φίλος σου, δεν είμαι και ΤΟΣΟ ηλ@θ@ος ώστε να είμαι φίλος σου.

Κατά δεύτερον δεν είμαι από Αμερική, είμαι από τον πλανήτη Ιάσωνα του συμπλέγματος κομ - πλεξ.

Κατά τρίτον ρε να πεις στην μάνα σου και εκεί που σε παίρνει.

Εγώ δε το γύρισα στο προσωπικό ούτε σε προσέβαλα, σου παρέθεσα ΕΠΙΣΗΜΑ στοιχεία του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ.

Καταλαβαίνεις ότι ο Κ.Ο.Κ. και του υπουργείο μεταφορών προβλέπουν καποια πράματα που πρέπει ο καθένας να τηρεί ώστε το όχημα του να κυκλοφορεί νόμιμα; Το καταλαβαίνεις αυτό; Γιατί αν δε το καταλαβαίνεις - όπως φαίνεται - δε μπορούμε να συνεχίσουμε να μιλάμε σε ΣΟΒΑΡΗ βάση.

Επίσης καταλαβαίνεις ότι ο φίλος ΔΕΝ τα τήρησε; Βάσει αυτού ΔΕΝ έπρεπε να κυκλοφορεί με το συγκεκριμένο όχημα.

Άρα, αν δεν κυκλοφορούσε με το συγκεκριμένο όχημα ΔΕΝ θα έπεφτε ο άλλος πάνω του. Σωστά ή δυσκολεύεται το μυαλό σου να το καταλάβει ΚΑΙ αυτό;

Επίσης στη Λωρίδας Εκτακτης Ανάγκης ΠΡΕΠΕΙ να βάζεις τρίγωνο. Πάλι δύσκολα σου βάζω;

Τι δεν καταλαβαίνεις; Τι είναι ΤΟΣΟ δύσκολο να καταλάβεις;

Ας ήταν 100% νόμιμος ο φίλος να του έπαιρνε και τα σώβρακα του άλλου, τώρα όμως αν όλα γίνουν by the book δε νομίζω να έχει και πολλές ελπίδες.

gsova
03-04-09, 13:08
Κι όμως κύριοι άν πάτε με το γράμμα του νόμου, ο φίλος oldcarskickass έχει δίκιο. Στο δικαστήριο δεν θα εξετάσουν ΜΟΝΟ την παρανομία του μεθυσμένου, θα εξετάσουν ΚΑΙ την νομιμότητα του φίλου μας. Η άλλη πλευρά θα ψάξει να βρεί "ψεγάδια" ούτως ώστε να μειωθεί (ή ακόμη και να μην υπάρξει καθόλου) η διεκδίκηση χρημάτων. Και οι δικηγόροι -στην πλειοψηφία τους- είναι γάτοι. Μόλις ανακαλύψουν την παρανομία σου θα σε χτυπήσουν εκεί που πονάς.

Επίσης το όχημα είναι παλιό. Καμμία ασφαλιστική δεν θα καλύψει τα 6 χιλιάρικα ακόμη κι αν υπάρχουν τιμολόγια. Κάθε χρόνο στο ασφάλιστρο σου μειώνουν την αξία κι ας έχεις βάλει εσύ τα όσα έξτρα επάνω. Σε περίπτωση ολικής καταστροφής, με ότι λέει το ασφάλιστρο θα αποζημιωθείς.

gsova
03-04-09, 13:11
Επίσης στη Λωρίδας Εκτακτης Ανάγκης ΠΡΕΠΕΙ να βάζεις τρίγωνο. Πάλι δύσκολα σου βάζω;



Κανονικά και για τρίγωνο/φαρμακείο/πυροσβεστήρα μπορούν και να σε γράψουνε, άσχετα που από πολλούς θεωρείται "παραπτοματάκι" και με κάνα-δυό παρακάλια το παραβλέπουν. Και λάμπα να σου έχει καεί και να μην ανάβει -by the book- είναι παράνομο. Πόσους βλέπετε καθημερινά που πάνε με το ένα πορείας καμμένο;

Dim77
03-04-09, 13:17
Παρακαλώ, ο καθένας να λέει τη γνώμη του, χωρίς να χαρακτηρίζει με κοσμητικά επίθετα τους άλλους ή τα λεγόμενα τους.

takism3
03-04-09, 13:19
πρωτον οταν μιλαμε μεταξυ μας μιλαμε μεταξυ μας και να αφησεις τα υπολοιπα στην ακρη αμα εσυ αδερφιζεις δε σου φταιει η μανα κανενος.....να μιλας μονο σε εμενα και δε το εκανα προσωπικο το κανεις εσυ τωρα....καταλαβε οτι αν παμε κατα το γραμμα του νομου ολος ο κοσμος θα ηταν φυλακη κυβερνηση δε θα ειχαμε σε καθε λακουβα που θα επεφτες θα πληρωνοσουν δε θα πληρωνες διοδια δε θα πληρωνες φορους ουτε σημα γιατι ολα ειναι μπουρδελο θα θα θα θα....αυτος ειναι ο νομος οποτε επειδη δεν ισχυοθν αυτα τα γραφω και γω στα α@@@@ια μου ολα....καταλαβατε δε θα ειμαστε μια ζωη μαλακες και ρομποτακια....γιατι να μην εχει δικαιωμα να αλλαηει το μοτερ ετσι χωρις γραφειοκρατεια και παραβολα εεε????για να τα τσεπωνουν ολοι...εεε????μαλακες ειμαστε ολοι αλλα οχι και να μη μιλας για τους μεθυσμενους εδω οταν θα πεσεις πισω απο ενα αμαξι επειδη εκεινου του καβλωσε να πατησει φρενο τον πληρωνεις με το ετσι θελω.....και ξερεις γιατι ...γιατι ειναι νομος.......μη μπλεξουμε με τα νομικα γιατι θα παει αλλου η βαλιτσα....αποτε φιλε μου καταλαβαινεις ...και η αντιπαραθεση πανω στη κουβεντα πρεπει να υπαρχει παντα δε χρειαζετε να παρεξηγησαι

sm6
03-04-09, 13:23
ηρεμηστε διοτι ο εκνευρισμος και οι χαρακτηρισμοι πανω στα νευρα σας, αποπροσανατολιζουν απο το κυριως θεμα.

συμφωνα με αυτο το αυτοκινητο: δεν ήταν σταθμευμένο αλλα ακινητοποιημένο εκεί που ακινητοποιήθηκε στη μεση της εθνικης οδου στη λωριδα αναγκης...

επισης ειχε και αλλες παρατυπιες...
δεν ειπε κανεις οτι καλως ο μεθυσμενος επεσε πανω ή δεν φταιει, ή φταιει το παληκαρι για το ατυχημα.

λεμε οτι φταιει επειδη δεν προνοησε να ειναι απολυτως ενταξει οταν κυκλοφορουσε στο δρομο. οπως κανουν πολλοι λεγοντας ελα μωρε, "τι θα γινει".
ελα ομως που καμια φορα γινεται η στραβη και τοτε καταλαβαινουμε αν θελουμε να ειμαστε 100% σιγουροι, πρεπει να ειναι ολα "χαρτι"! διαφορετικα λαμβανουμε μονοι μας το ρισκο.
αυτο εγινε με το φιλο πηρε το ρισκο και του ετυχε η "στραβη".
επισης εγω ξερω οτι οταν θελω να παω στο δικαστηριο, κοιταζω να ειμαι απολυτως ενταξει... αλλιως τι να παω να πω? οτι εχω τις μισες παραβασεις του κοκ, αλλα ο αλλος ειχε περισσοτερες?!!!
θα ηταν τουλαχιστον γελοιο. μη σου πω οτι μπορει να εβρισκα και το μπελα μου...
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΠΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ. δικαστηρια ειναι οχι καφενεια ή μπακαλικα...

και κατι τελευταιο, η ασφαλεια (που ψαχνει ψυλλου πηδημα να μην πληρωσει) αποζημιωνει την τρεχουσα αξια του αυτοκινητου μεσα απο πινακες...
αρα και μοτερ φερραρι να εχεις με χαρτια και τιμολογια, δε νομιζω να παρεις τιποτα περισσοτερο απο τα δεοντα...

jimmakoss E30
03-04-09, 13:24
Επειδη βλεπω οτι το πραγμα παιρνει αλλη τροπη θα παρακαλουσα να ηρεμησουμε λιγο και επισης να ξεκαθαρισω καποια πραγματα. Η αλλαγη μοτερ πρεπει να δηλωνεται μεσα σε ενα μηνα στο υπουργειο καθως και το χρωμα. Το αμαξι βγηκε στις 02/03/09 και το συμβαν εγινε στις 22/03/09... Στο ενδιαμεσο διαστημα ελειπα ταξιδι λογω επαγγελματος. Ο φανοποιος μου ανεφερε οτι ο εμπειρογνωμονας δεν κοιταει αριθμο μοτερ και τετοια παρα μονο κανει εκτιμηση της ζημιας και σε περιπτωση ολικης σου εκτιμαει την αντικειμενικη αξια του οχηματος. Εαν δεν υπαρχει συμφωνια τοτε εγω εχω δικαιωμα να προσφυγω σε δικαστηριο στο οποιο προσκομιζω ολα τα απαραιτητα στοιχεια του γιατι δεν συμφωνω με την αποφαση.(τιμολογια, κ.α.). Επισης το τριγωνο εγω ισως να μη προλαβα να το βαλω αφου μπορω να υποστηριξω οτι το ατυχημα εγινε με το που σταματησα το αμαξι. Ο οδηγος του αλλου οχηματος περασε αυτοφορο και του κατασχεσανε το διπλωμα οδηγησης για 1 χρονο. Το αμαξι απο οτι μιλησα με τον ασφαλιστη θεωρειται νομιμο και περιμενω νομικη συμβουλη εντος της ωρας... Θα ενημερωσω

takism3
03-04-09, 13:29
ετσι οπως τα λες προχωρα.........μαζι σου.......

tacos
03-04-09, 13:30
Για τις οποιες δικες σου "παρανομιες" που δεν επειρεασαν ουτε συνεβαλαν στο ατυχημα θα επρεπε να σου επιβληθουν τα προβλεπομενα απο την τροχαια,δεν ειναι δυνατον να εξετασθουν καν στην οποια αγωγη σχετικα με το ατυχημα.Βρες καποιον φιλο με ΤΑΧΙ και μαζευε αποδειξεις(φορολογουντε τεκμαρτα και δεν τους πειραζει να σου δωσουν)μεχρι να αποζημιωθεις η σου επισκευασουν το οχημα.Καλα θα κανεις ομως να μην ακους ολους εμας και να κου βεντιασεις με τον δικηγορο της δικης σου ασφαλειας.Καλου κακου παρε και μια δευτερη γνωμη.Φιλικα.-

ptboul
03-04-09, 13:38
επισης εγω ξερω οτι οταν θελω να παω στο δικαστηριο, κοιταζω να ειμαι απολυτως ενταξει... αλλιως τι να παω να πω? οτι εχω τις μισες παραβασεις του κοκ, αλλα ο αλλος ειχε περισσοτερες?!!! θα ηταν τουλαχιστον γελοιο. μη σου πω οτι μπορει να εβρισκα και το μπελα μου...
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΠΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ. δικαστηρια ειναι οχι καφενεια ή μπακαλικα...

και εγώ όταν διάβασα το αρχικό ποστ του oldcar λέω ''δεν είναι δυνατόν, να βρει και μπελά από πάνω ο παθών''

και όμως έτσι είναι, αν η υπόθεση φτάσει στο δικαστήριο θα μπλέξει as well.

και κατι τελευταιο, η ασφαλεια (που ψαχνει ψυλλου πηδημα να μην πληρωσει) αποζημιωνει την τρεχουσα αξια του αυτοκινητου μεσα απο πινακες...
αρα και μοτερ φερραρι να εχεις με χαρτια και τιμολογια, δε νομιζω να παρεις τιποτα περισσοτερο απο τα δεοντα...

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο._

Προσωπικά, πιστεύω ότι ο καθένας άπό τους 2 θα έχει πρόβλημα ο καθένας στον τομέα που εμπλέκεται. Ωστόσο, θα επιστρέψω το βράδυ με εμπεριστατωμένη άποψη.:tapedshut

jimmakoss E30
03-04-09, 13:46
Αυτο που κυνηγαω εγω δεν ειναι τα λεφτα απο την μετατροπη του μοτερ. Αυτα ειναι τα λιγα.... Κυνηγαω ψυχικη οδυνη, τα πραγματα της ανακατασκευης, μια ηλ. κιθαρα 600Ε, Η/Υ 1300Ε και ισως τραυματισμο αφου η μια κοπελα μεταφερθηκε στο ΚΑΤ χωρις να εχει κατι το σημαντικο βεβαια και το οτι αναγκαζομαι να μετακινουμαι με ταξι (ευχαριστω TACOS για την πληροφορια). Αυτα ειναι τα βασικα. Το κοβω να μας τα παιρνει το κ@@κρατος...

ptboul
03-04-09, 13:50
Κυνηγαω ψυχικη οδυνη, τα πραγματα της ανακατασκευης, μια ηλ. κιθαρα 600Ε, Η/Υ 1300Ε και ισως τραυματισμο αφου η μια κοπελα μεταφερθηκε στο ΚΑΤ χωρις να εχει κατι το σημαντικο βεβαια και το οτι αναγκαζομαι να μετακινουμαι με ταξι (ευχαριστω TACOS για την πληροφορια). Αυτα ειναι τα βασικα

Ο όρος και η αποζημίωση ''ψυχικης οδυνης'' είναι μόνο για θανητηφόρο ατύχημα!

Για τα υπόλοιπα και φυσικά για τον τραυματισμό μπορείς να διεκδικήσεις.

sm6
03-04-09, 13:56
τζιμακο, ευχομαι να παρεις οτι περισσοτερο μπορεις.
εχε υπ' οψιν σου ομως οτι αν ο πραγματογνωμονας ειναι αυτο που λεει η λεξη και οχι "τραμπαριφας" ενεχεται και η περιπτωση να βγουν στην επιφανεια και οι δικες σου παρατυπιες.
αρα παλι πρεπει να παρεις ενα ρισκο. που μπορει να σου βγει βεβαια αυτη τη φορα... αλλα μπορει και οχι. σε καθε παριπτωση σιγουρος δεν εισαι και γνωμη μου ειναι να παρεις πανω απο μια νομικες συμβουλες.

Κωνσταντίνος
03-04-09, 14:31
Πιο πάνω έγραψε ένας συμφορίτης ότι ρώτησε την γυναίκα του (δικηγόρο) για το συμβάν και του απάντησε πως "είναι μπλέξιμο". Οπότε ότι και να πούμε εμείς (εξαιρείται κάποιος τυγχόν νομικός) είναι "λόγια του αέρα". Ακόμα χειρότερα οι απόψεις του στυλ "θα τα πάρεις, θα δικαιωθείς επειδή ο άλλος ήταν μεθυσμένος". Απο προσωπική εμπειρία το μόνο που μπορώ να διαβεβαιώσω είναι πως σε περιπτώσεις τροχαίων που καταλήγουν στο δικαστήριο, κατατείθενται στοιχεία που αφορούν την νομιμότητα ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ.
Και φυσικά η απόψεις του στυλ "ε αφου όλοι το κάνουν τότε δεν είναι παράνομο" είναι το λιγότερο αστείο να πει κάποιος οτι θα ισχύσει σε κάποιο δικαστήριο.

Πρόεδρος : Είχατε κάνει αλλαγή του κινητήρα χωρίς να το δηλώσετε στις αρμόδιες υπηρεσίες ?
Εμπλεκόμενος : Ε ναι κυρ-Προεδρέ μου, το΄κανα και εγω αφου το κάνουν τοοοοοοσοι άλλοι, δεν πήγαινε και ρούπι το έρμο
Πρόερδρος : Ε αφου το κάνουν τοσοι και δεν πήγαινε το έρμο, οκ

Είναι δυνατόν να ληφθεί σοβαρά ο παραπάνω διάλογος ?

Ευτυχώς έχεις νομική προστασία. Οι δικηγόροι θα σου πουν την γνώμη τους και το πως ακριβώς πρέπει να κινηθείς. Οτι και να λέμε τωρα εμεις .............................

Υ.Γ Καλλίτερα να προετοιμάζεις τον άλλον για τα χειρότερα και αν έρθει κάτι καλό, ας είναι καλοδεχούμενο παρά το αντίθετο

jimmakoss E30
03-04-09, 14:48
Ε δεν νομιζω να δωσω και τετοια απαντηση. Ενα οχι θα ηταν καλυτερο, η οτι ας πουμε δεν προλαβα αφου και η διορια δεν ειχε ληξει... Αλλα επαναλαμβανω οτι εγω εχω κανει μετατροπη και δεν το εχω δηλωσει δεν εχει να κανει με το τροχαιο και ποιος οφειλει να πληρωσει. Εαν δηλαδη υπηρχε (χτυπα ξυλο) θανατος η ερωτηση του δικαστη θα ηταν αν εχω αλλαξει μοτερ στο αυτοκινητο???????

fast-enough
03-04-09, 15:36
Όλοι (σχεδόν) παραβλέπετε το γεγονός πως πέρα από τη μέθη του άλλου οδηγού, το όχημά του κινούνταν στη λωρίδα έκτακτης ανάγκης ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ. Μεγάλο πρόβλημα θα είχε ο ΤζιμακοςΕ30 αν προκαλούσε εκείνος το ατύχημα. Τότε θα του στέλναμε τσιγάρα, διότι θα έμπλεκε στη μέση "πρόκληση ατυχήματος με ενδεχόμενο δόλο, πρόθεση κλπ κλπ". Στο κάτω κάτω εφόσον δεν είχε περάσει η προθεσμία δήλωσης αλλαγής μοτέρ, δεν ήταν παράνομος αλλά παράτυπος που δεν είχε προμηθευτεί προσωρινες πινακίδες κυκλοφορίας αν δεν κάνω λάθος....
Κάτι που πηγαίνει στη λογική του να μαζεύει χρήματα το κράτος κλπ κλπ. Διότι αν ήταν σωστό το κράτος, θα σου έλεγε άλλαξες μοτέρ, πέρνα 15 τεχνικούς ελέγχους να διαπιστωθεί η σωστή λειτουργία του οχήματος....

nino x3
03-04-09, 15:50
Το πιθανοτερο ειναι να μπεις σε μια μακροχρονια δικαστικη διαμαχη που στο τελος η θα συμβιβαστει η ασφαλιστικη ή εαν δεν σε αποζημιωσει να αναγκαστεις να στραφεις κατα του υπαιτιου και φτου και απο την αρχη...
Παντως προσφάτως ασφαλιστικη εταιρεια δεν καλυψε τα εξοδα νοσηλειας καρκινοπαθους ασφαλισμενης της λογω οτι ενω ειχε δηλωσει οτι καπνιζει 20 τσιγαρα την ημερα , αυτη καπνιζε τρια πακετα.
Σκεφθειται τι θα γινει με τις αδηλωτες μετατροπες!!!

jimmakoss E30
03-04-09, 15:52
Γι'αυτο φιλε μου ειπα οτι δεν τιθεται θεμα για το ποιος φταιει και αν ειναι δυνατον να φταιω εγω επειδη τα νουμερα του μοτερ δεν συμφωνουν με την αδεια. Μιλαμε οτι ενας οδηγος μπεκροπινε ολο το βραδυ και αποφασισε οτι μπορει να οδηγησει, επεσε απο πισω μου σε λωριδα εκτακτης αναγκης (που εξ'αλλου για αυτον τον λογο υπαρχουν) θετοντας σε κινδυνο ζωες και εδω μιλαμε ακομα για μοτερ και τριγωνακια! Δεν θελω να προσβαλλω καποιον που θελει να βοηθησει και ξερω και τι γινεται σε αυτην την χωρα... Γι'αυτο και ολοι οι καλοι βρισκονται πισω απο τα σιδερα.....

ptboul
03-04-09, 16:10
Γι'αυτο φιλε μου ειπα οτι δεν τιθεται θεμα για το ποιος φταιει και αν ειναι δυνατον να φταιω εγω επειδη τα νουμερα του μοτερ δεν συμφωνουν με την αδεια. Μιλαμε οτι ενας οδηγος μπεκροπινε ολο το βραδυ και αποφασισε οτι μπορει να οδηγησει, επεσε απο πισω μου σε λωριδα εκτακτης αναγκης (που εξ'αλλου για αυτον τον λογο υπαρχουν) θετοντας σε κινδυνο ζωες και εδω μιλαμε ακομα για μοτερ και τριγωνακια!

Jimmako φυσικά και δεν τίθεται θέμα για το ποιός φταίει. Απλά, δεδομένων κάποιων παρατυπιών δικών σου, όταν (αν? , δε ξέρω) σκαλίσουν οι εμπειρογνώμονες κτλ και τα δικά σου τα χαρτιά, πλάισια, κτλ, είναι (εξαιρετικά) πιθανόν να μπλέξεις και εσύ αλλά σε άλλους τομείς. Όπως προ - είπα σε άλλο ποστ ο καθένας θα μπλέξει για τις δικές του παραβάσεις.

Μιλάμε δηλ. για 2 διαφορετικά πράγματα. Αυτή είναι η δική μου άποψη και αυτό αν κατάλαβα καλά εννοούν και οι συμφορουμήτες. ANyway, για να μη λέω αερολογίες, θα επανέλθω αργότερα.

PS: Εύχομαι όλα να πάνε καλά._

oldcarskickass
03-04-09, 20:43
Ανοιγω αυτην την συζητηση με αφορμη ενα προσφατο τρακαρισμα που ειχα πριν απο 10 μερες περιπου. Για να γινω και σαφης, μια κυριακη στις 6 η ωρα το πρωι, οδηγωντας στην εθνικη εμεινα απο τζινα... Κανω λοιπον δεξια στην λωριδα εκτακτης αναγκης αναβω alarm και παω να βρω βενζινη. Πριν προλαβω να γυρισω με παιρνουν τηλ. οι 2 φιλες μου που βρισκοντουσαν στο αμαξι και μου λενε οτι τρακαρανε. Τρεχω λοιπον στο αυτοκινητο και βλεπω ενα Golf να εχει πεσει απο πισω μου και να εχει φτασει μεχρι τα πισω καθισματα... Οι κοπελες ευτυχως ηταν καλα. Το αμαξι ηταν ενα Ε30 325 μετατροπη απο 320 και πριν απο 1 μηνα ειχε τελειωσει απο συνεργειο και φανοποιειο εχοντας στις πλατες του 6000Ε περιπου(τροπετο 325, look M40, βαψιμο με ακριβο χρωμα, πλαστικοποιηση θολων τα πιο βασικα)τα οποια χρηματα δανειστηκα απο τραπεζα. Υπεστη ολικη καταστροφη οπως καταλαβαινετε και το μονο που σωνω ειναι το μοτερ. Αυτος που με τρακαρε βρεθηκε μεθυσμενος συνεπως δεν καλυπτεται απο ασφαλεια. Εχοντας μια συζητηση μ'αυτον του ζητησα τα 6000Ε τα οποια με βαραινουν αλλα απο οτι φαινεται το θεμα θα λυθει στα δικαστηρια αφου ο κυριος μπορει να διαθεσει μολις 2500Ε!! Θα ηθελα λοιπον οποιος ειχε παρομοιο περιστατικο η γνωριζει κατι "εγκυρο" να με συμβουλεψει για το πως να κινηθω η αλλιως τι μπορω να διεκδικησω...

Νομικη προστασια εχω ευτυχως. Τι μπορω να διεκδικησω απο την ασφαλεια δεν ξερω γιατι εφοσον το αμαξι βγει ολικη αυτο που θα μου προσφερουν ειναι την αντικειμενικη αξια του αυτοκινητου. Η αδεια γραφει 320ι του 87 δηλαδη γυρω στα 1000-1500Ε τα οποια εγω μπορω να μην δεχτω και να ασκησω εφεση. Το θεμα ειναι, για ολη αυτη την ιστορια αν τελικα παλευω για 3 χιλιαρικα και αυτα ουτε ξερω ποτε θα τα παρω, αξιζει?

Η αδεια γραφει 320 αλλα δεν εχω δηλωσει τιποτα. Ουτε στην ασφαλεια αλλα ο ασφαλιστης ειναι φιλος μου και μπορω να κανω συμπληρωματικη. Επισης τιμολογια υπαρχουν για τα περισσοτερα πραγματα χωρις να ειμαι σιγουρος για το ποσό. Παντως οχι για 6000. Το αμαξι ειναι νομιμα "εξακυλινδρο" δεν νομιζω να δει κανενας διαφορα εφοσον τα μοτερ ειναι ιδια. Επισης δεν ειχα προλαβει να δηλωσω αλλαγη χρωματος στο υπουργειο. Για το ποιος φταιει δεν υπαρχει ερωτημα εφοσον ειναι απο πισω και μεθυσμενος σε λωριδα εκτακτης αναγκης... Ανησυχω μονο για το χρωμα...

Το οτι ειμαι παρανομος δεν νομιζω να εχει να κανει με το ποιος φταιει και το ποιος πρεπει να πληρωσει. Εξ'αλλου ποσα νομιμα αυτοκινητα υπαρχουν στους δρομους μας? Το προβλημα μου δεν ειναι το ποιος φταιει αλλα αν θα μπορεσω να διεκδικησω περισσοτερα χρηματα απο τα 2500 που μου φαινονται ξεφτιλα... Γι'αυτο ανοιξα αυτο το θεμα, αν καποιος εχει περασει παρομοια κατασταση σε δικαστηριο αν δικαιωθηκε. Με οσους εχω μιλησει μου λενε οτι με ενα καλο δικηγορο μπορω να κερδισω και περισσοτερα απο 5, αλλα τι να λεμε... ελλας το μεγαλειο σου...


Εδώ έχουμε τις δηλώσεις του εμπλεκόμενου για τις δικές του παραβάσεις οι οποίες εννοείται θα αναφερθούν στο δικαστήριο.

Σιγά μη κάτσει ο κατηγορούμενος ( ο μεθυσμένος) με την ποινή του χωρίς να μιλήσει, εννοείται ότι αν φτάσει δικαστήριο θα κοιτάξουν και τα παραπτώματα του φίλου μας με το Ε30.

Βασικά ΠΡΕΠΕΙ να μιλήσεις με ένα δικηγόρο που ασχολείται με αυτά τα θέματα. Δεν θα βγάλεις άκρη αλλιώς.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι οι παρανομίες δεν συμψηφίζονται. Δηλαδή, δεν γλυτώνει ο άλλος επειδή δεν έχεις δηλώσει το μοτέρ ή το χρώμα. Θα πρέπει να σε πληρώσει ο άλλος για τη ζημιά και να δεχτείς εσύ τις κυρώσεις για τις παραλήψεις σου, ο καθένας στο μέτρο που του αναλογεί.

Αλλά και πάλι, όλοι ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ πράγματα. Μίλησε με δικηγόρο που ασχολείται με το αυτοκίνητο.

Εδώ έχουμε την ΠΡΩΤΗ ΣΩΣΤΗ σκέψη η οποία από ότι φαίνεται πέρασε στο ντούκου.
Ρώτησα τη γυναίκα μου (δικηγόρος) και μου είπε ότι είναι τρελό μπλέξιμο.

Με ρώτησε πολλά πράγματα που δε τα ξέρω για την περίπτωση του φίλου μας αλλά το ρεζουμέ είναι αν έχεις μάγκα ασφαλιστή, να κάνει με προγενέστερη ημ/νια απο το συμβάν συμπληρωματική για τις μετατροπές ή πάρε τα 2.500 και μη μιλάς καθόλου.

Το συμβάν καταγράφηκε από την αστυνομία?
Πριν πόσο καιρό έγιναν οι μετατροπές?

Δλδ η γυναίκα σου πρότεινε ο ασφαλιστής να πλαστογραφήσει ένα έγγραφο το οποίο είναι και ηλεκτρονικά καταχωρημένο, δε μου κολλάει και τόσο, αλλά για να το λέει ίσως κάτι ξέρει.

Το λογικό είναι να συμβιβαστεί ο άνθρωπος με τα 2500€.

καλημερα φιλε μου..λυπαμαι για την ατυχια σου....το οτι ενα φιλος που λεει πιο πανω οτι εσυ φταις δε θα σχολιασω και ουτε θα ηθελα να του απαντησω ..τι σχεση που εχει οταν καποιος επεσε επανω στο σταθμευμενο αμαξι τι μοτερ φορουσε..και να ξερεις οτι οταν αλλαξεις το μοτερ εχεις δικαιωμα να το γραψεις στην αδεια μεσα σε ενα μηνα και λογικα το ιδιο δικαιωμα στο δινει και η ασφαλεια αφου ειναι νομος αυτο..το οτι και η ασφαλεια σε καλυπτει την αντικειμενικη αξια του αυτοκινητου ειναι ενα προβλημα..τωρα αν πας σε δικαστηριο ζητα και αλλα ..ζητα τραυματισμο των ατομων που ηταν μεσα..ζητα ηθικη αποζημιωση γιατι ο καθε μαλακας βγαινει στο δρομο μεθυσμενος,ζητα την ελπα που πληρωσες να στο μεταφερει ταξι που πηρες για να πας στο σπιτι σου το οτι δεν ειχες αμαξι να κινεισαι ..ολα αυτα ισχυουν τα ξερω απο δικηγορο...

Εδώ μιλάει ο αντιπρόσωπος του δικηγόρου, αφού λέει ότι και αυτός τα ξέρει από δικηγόρο, ο οποίος όμως αντιπρόσωπος του δικηγόρου λέει άλλα πράματα από αυτά που λέει η γυναίκα του ptboul ( δικηγόρος επίσης ). Ωραία πράματα.

Ναι μέχρι να τις δηλώσεις ΔΕΝ πρέπει να κινείσαι με το όχημα όμως.
Εντάξει για το χρώμα, αλλά για το μοτέρ;

Και να ξέρεις ότι η ασφαλιστική δε θα τηρήσει το συμβόλαιο γιατί άλλο αμάξι και άλλο μοτέρ ασφάλισε και άλλο μοτέρ χρησιμοποιούσε ο φίλος μας.



Ναι σωστά δε θα το σχολιάσεις και ούτε μάλλον θα απαντήσεις γιατί ίσως δε μπορείς.

Έχουμε και λέμε, από τη στιγμή που δεν έκανε αυτό :
http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=340&id=&tid=340

δλδ να δηλώσει το μοτέρ, είναι παράνομος σωστά;; Σωστά (μη μου πεις ότι ο άλλος είναι πιο παράνομος, πρώτα κοιτάμε αν εμείς είμαστε οκ και μετά πάμε στον άλλο).

Διάβασε και τώρα το άρθρο 85 του κοκ και έλα πες μου μετά αν όχημα με άλλο μοτέρ από αυτό που αναγράφει η άδεια μπορεί να κυκλοφορεί ή όχι.

Πάρε και ένα λινκ για τον Κώδικα διάβασε τον και μην απαντήσεις

http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf

Όχι μόνο απαγορεύεται να κυκλοφορεί αλλά κινδυνεύει εάν τον βρούνε και με 1 έτος φυλάκιση.

Γιαυτό πριν πετάξουμε καμιά μπαρούφα και πάρουμε με την άγνοιά μας κάποιον στο λαιμό μας καλό είναι να διαβάσουμε και τι λέει το Υπουργείο Μεταφορών και ο Κ.Ο.Κ. (Κώδικας Οδικής ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ, δλδ όπως λέει και το αρκτικόλεξο ΟΔΙΚΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ, δλδ προβλέπει τις προυποθέσεις που πρέπει να τηρούν τα οχήματα που κινούνται στο ΟΔΙΚΟ δίκτυο, του φίλου ΔΕΝ τις τηρεί άρα ΔΕΝ έπρεπε να κυκλοφορεί), σωστά;

Το αμάξι δεν ήταν σταθμευμένο σε γκαράζ και ήρθε ο άλλος και έπεσε πάνω του, ήταν σε εθνική οδό, ΔΕΝ είχε τρίγωνο τοποθετημένο(2η παράβαση) και δεν είχε το μοτέρ που γράφει η άδεια.

Ως εκ τούτου με απλή και κοινή λογική (και όχι με τη λογική του χασάπη όλα τα σφάζω - όλα τα μαχαιρώνω και πάντα φταίνε οι άλλοι) το όχημα ΔΕΝ έπρεπε να κυκλοφορεί, άρα ΔΕΝ έπρεπε να βρίσκεται ακινητοποιημένο εκεί που ακινητοποιήθηκε, άρα αν ΔΕΝ ήταν εκεί ΔΕΝ θα έπεφτε ο μεθυσμένος πάνω του. Απλά και καθαρά και με εμπεριστατωμένες αποδείξεις (πιστεύω τα λινκ του υπουργείου να τα θεωρείς έγκυρα)

Ναι να πάει στο δικαστήριο να τους ζητήσει και κανά χωράφι να έχει να σπέρνει σιτάρι, μπορεί να βγαίνει ο κάθε μ@λ@κας μεθυσμένος στο δρόμο αλλά πάντα οι άλλοι πίνουν, ποτέ εμείς και ποτέ εμείς δεν φταίμε.

Το τι μπορεί να πετύχει στο δικαστήριο δε μπορώ να το ξέρω, ελπίζω όμως να μη φτάσει μέχρι εκεί.

Εδώ είναι ένα δικό μου ποστ το οποίο επινόησα από την κούτρα μου, δεν είδα ούτε τι λέει ο Κ.Ο.Κ. ούτε το υπουργείο μεταφορών ούτε τίποτα.

καλα ρε φιλε μας δουλευεις ............να σου πω απο Αμερικη εισαι?????????γιατι εκει λενε κατι τετοιες μαλακιες........ο αλλος ηταν τυφλα οπως λεει το παιδι και το που σταθμευσαι ηταν το προβλημα........αλαρμ και λωριδα εκτακτης αναγκης ηταν.....και τριγωνο που δεν εβαλε ισα ισα που θα το χαλαγε κι αυτο ο αλλος......ενταξει δεν ηταν τελειως σωστος αλλα το κανεις σα το μπατσο που δε διβασε τα δικαιωματα στο δολοφονο και τον αφησαν να φυγει.......ημαρτοοοοοοννν........και αυτα που σου λεω οτι τα διεκδικουν στο δικαστηριο ειναι σαφεστατα και αληθινα γιατι τα εχω πραξει εγω οποτε μη τα αμφισβητεις.......στον αλλο το φιλο αμα εχεις το αμαξι σπιτι σου αντε βγαλε τη μηχανη απο πανω και βαλε μια 2000καμμενη για να εχεις και το κεφαλι σου υσηχο.......σοβαρο αμαρτημα εκανες αλλαξες μηχαμη και συ....πωπωπω δε το κανει κανενας θα σε κρεμασουν προσεχε.......και τους μεθυστακες εξω,.....ηθελα να ξερω πως κρατηθηκες και δεν τον βαρεσες κιολας.......

Εδώ ο κύριος αντιπρόσωπος του δικηγόρου μιλάει σωστά και εμπεριστατωμένα βάσει των νόμων που και ο ίδιος πρέπει να τηρεί, μάλιστα θεωρεί ότι θα ήταν καλύτερο προτιμότερο να πλακώσει τον άλλο στο ξύλο.

Μου θυμίζει τρομερά κάτι ντοκυμαντέρ που βλέπω σε γνωστό κανάλι για τη συμπεριφορά των άγριων ζώων, και μπορώ να πω ότι δε διαφέρει και πολύ.

Επίσης θεωρεί ότι δεν είναι σοβαρό παράπτωμα το ότι δεν είχε δηλώσει την αλλαγή του μοτέρ, παρόλα αυτά ο Κ.Ο.Κ. ( τον οποίο ο άνωθεν κύριος ίσως δεν έχει δει ποτέ στη ζωή του ) προβλέπει και φυλάκιση μέχρι ένα έτος, αλλά αφού το λέει ο κύριος ( του οποίου του το έχει πει και δικηγόρος και τα έχει περάσει - μια νύχτα από τη ζωή σου ολόκληρη η ζωή μου) ότι όλοι το κάνουν και κανένας δεν πληρώνει πρόστιμο πρέπει να είναι ΟΚ.

Μου θυμίζει στο δημοτικό κάτι φυγόπονα παιδάκια που μόλις τα έπιανε η δασκάλα να κάνουν ταρζανιές και τους έλεγε να βγούνε έξω αυτά τρομαγμένα και με το βλέμμα της αγελάδος που κοιτάει το τρένο έλεγαν << Όχι κυρία βε φα το ξανακάνω >>, μετάφραση : μάγκες μάγκες αλλά μόλις έρχονταν η ώρα να πληρώσουν αυτό που έκαναν... χεσμεντέν...

o ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ οχι μονο φταιει!!!!!!!ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΧΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΣΑ!!!!φιλε μην ακους κανενα πηγαινε στα δικαστηρια με ενα καλο δικηγορο και ο δικαστης ειναι ανθρωπος δεν ειναι ρομποτ...θα δικαιωθεις....και οσο οτι το αμαξι επρεπε να ειναι ακινητο επειδη ειναι 325 αδηλωτο μου θυμιζει ανεκδοτο,,,δεν φταιει η σφαιρα ουτε το πιστολι ουτε το δακτυλο που τραβηξε την σκανδαλη ...φταις εσυ που δεν δεν εχεις πλατυ κεφαλι να περασει απο πανω !!!!τι αλλο θα ακουσουμε!!!


Άλλη μια πολιτισμένη άποψη ενός ευνομούμενου πολίτη, πως και δε σε έκαναν νομοθέτη εσένα αστέρι μου;

Και μάλιστα ο λόγος σας είναι πολύ περιγραφικός και γεμάτος παραβολές σαν του Ιησού.

Ωραία και μάλιστα ΝΟΜΙΜΑ πράματα.

Κι όμως κύριοι άν πάτε με το γράμμα του νόμου, ο φίλος oldcarskickass έχει δίκιο. Στο δικαστήριο δεν θα εξετάσουν ΜΟΝΟ την παρανομία του μεθυσμένου, θα εξετάσουν ΚΑΙ την νομιμότητα του φίλου μας. Η άλλη πλευρά θα ψάξει να βρεί "ψεγάδια" ούτως ώστε να μειωθεί (ή ακόμη και να μην υπάρξει καθόλου) η διεκδίκηση χρημάτων. Και οι δικηγόροι -στην πλειοψηφία τους- είναι γάτοι. Μόλις ανακαλύψουν την παρανομία σου θα σε χτυπήσουν εκεί που πονάς.

Επίσης το όχημα είναι παλιό. Καμμία ασφαλιστική δεν θα καλύψει τα 6 χιλιάρικα ακόμη κι αν υπάρχουν τιμολόγια. Κάθε χρόνο στο ασφάλιστρο σου μειώνουν την αξία κι ας έχεις βάλει εσύ τα όσα έξτρα επάνω. Σε περίπτωση ολικής καταστροφής, με ότι λέει το ασφάλιστρο θα αποζημιωθείς.

Εσύ κύριε μάλλον ήρθες από άλλη χώρα στην οποία ΜΑΛΛΟΝ εφαρμόζονται οι νόμοι και οι πολίτες της έχουν κάποια ορισμένη παιδεία να κατανοήσουν τις πράξεις του.

Αλλά από ότι λένε οι συνάδελφοι (στην τρέλα) παραπάνω, μάλλον δε μας τα είπαν καλά κάποιοι και πέσαμε από τα αστέρια.

πρωτον οταν μιλαμε μεταξυ μας μιλαμε μεταξυ μας και να αφησεις τα υπολοιπα στην ακρη αμα εσυ αδερφιζεις δε σου φταιει η μανα κανενος.....να μιλας μονο σε εμενα και δε το εκανα προσωπικο το κανεις εσυ τωρα....καταλαβε οτι αν παμε κατα το γραμμα του νομου ολος ο κοσμος θα ηταν φυλακη κυβερνηση δε θα ειχαμε σε καθε λακουβα που θα επεφτες θα πληρωνοσουν δε θα πληρωνες διοδια δε θα πληρωνες φορους ουτε σημα γιατι ολα ειναι μπουρδελο θα θα θα θα....αυτος ειναι ο νομος οποτε επειδη δεν ισχυοθν αυτα τα γραφω και γω στα α@@@@ια μου ολα....καταλαβατε δε θα ειμαστε μια ζωη μαλακες και ρομποτακια....γιατι να μην εχει δικαιωμα να αλλαηει το μοτερ ετσι χωρις γραφειοκρατεια και παραβολα εεε????για να τα τσεπωνουν ολοι...εεε????μαλακες ειμαστε ολοι αλλα οχι και να μη μιλας για τους μεθυσμενους εδω οταν θα πεσεις πισω απο ενα αμαξι επειδη εκεινου του καβλωσε να πατησει φρενο τον πληρωνεις με το ετσι θελω.....και ξερεις γιατι ...γιατι ειναι νομος.......μη μπλεξουμε με τα νομικα γιατι θα παει αλλου η βαλιτσα....αποτε φιλε μου καταλαβαινεις ...και η αντιπαραθεση πανω στη κουβεντα πρεπει να υπαρχει παντα δε χρειαζετε να παρεξηγησαι

Με είπες ρε ή δε με είπες; Σου μιλούσα κυριλέ και προσπαθούσα με ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ και ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΑ(από το υπουργείο συγκοινωνιών και τον Κ.Ο.Κ.) λόγια να σε κάνω να σταματήσεις να λες στον jimako να πάει στο δικαστήριο από τη στιγμή που έχει λερωμένη τη φωλιά του γιατί ίσως βγει με παραπάνω ντράβαρα.

Εγώ φίλε μου έχω πέσει 3 φορές σε λακκούβα και τις 3 έχω αποζημειωθεί και με το παραπάνω κιόλας, και δεν έβαλα ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΣΟ.- (δες και τα νήματα που έχω ανοίξει).

Αυτό συμβαίνει γιατί τυχαίνει να γνωρίζω τους νόμους και όποιους δε γνωρίζω φροντίζω να τους διαβάζω εγκαίρως ώστε να είμαι έτοιμος.

Λες γιατί να μην αλλάζουμε τη μηχανή χωρίς να το δηλώνουμε;

Και εγώ σου λέω γιατί να μην πετάμε τα παράλυτα και παραπληγικά παιδιά στον Καιάδα;

Μπορείς να απαντήσεις με επειχηρήματα ή θα μπει η Παπαρήγα μέσα σου και θα αρχίσει τα φιλελευθέρα : Γιατί να μη μπορούμε να κάνουμε το ένα και το άλλο και το παράλο.

Δλδ να βλέπεις ΜΟΝΟ εμπόδια και τι ΔΕΝ μπορείς να κάνεις αντί να δεις τι ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις και να βγεις κερδισμένος; (δλδ στηνπερίπτωση να πάρει τα 2500€ και να πει και ευχαριστώ)

Επίσης δεν πληρώνω διόδια εκεί που ΔΕΝ πρέπει να πληρώσω.

Είσαι απλά ένας ημιμαθείς και σκέφτεσαι ΠΟΛΥ φιλοσοφικά και ουτοπικά. Το θέμα δεν είναι τι θα γίνονταν ΑΝ, το θέμα είναι τι γίνεται τώρα, και από τη στιγμή που ο φίλος δεν είναι 100% νόμιμος δε μπορεί να τρέχει στα δικαστήρια.

Ξέρεις τι επίπτωση έχεις αν σε βρούνε με αδήλωτο μοτέρ;

Η θα πεις στον αστυνομικό << ε κυρ αστυνόμε αφού όλοι τοκάνουν >> (σα τα παιδάκια στο δημοτικό που δε τους μάθαν από το σπίτι ότι το να αναλαμβάνεις τη ευθύνες σου είναι ΠΡΟΤΕΡΗΜΑ, το οποίο προφανώς στην Ελλάδα απουσιάζει).

ηρεμηστε διοτι ο εκνευρισμος και οι χαρακτηρισμοι πανω στα νευρα σας, αποπροσανατολιζουν απο το κυριως θεμα.

συμφωνα με αυτο το αυτοκινητο: αλλα στη μεση της εθνικης οδου στη λωριδα αναγκης...

επισης ειχε και αλλες παρατυπιες...
δεν ειπε κανεις οτι καλως ο μεθυσμενος επεσε πανω ή δεν φταιει, ή φταιει το παληκαρι για το ατυχημα.

λεμε οτι φταιει επειδη δεν προνοησε να ειναι απολυτως ενταξει οταν κυκλοφορουσε στο δρομο. οπως κανουν πολλοι λεγοντας ελα μωρε, "τι θα γινει".
ελα ομως που καμια φορα γινεται η στραβη και τοτε καταλαβαινουμε αν θελουμε να ειμαστε 100% σιγουροι, πρεπει να ειναι ολα "χαρτι"! διαφορετικα λαμβανουμε μονοι μας το ρισκο.
αυτο εγινε με το φιλο πηρε το ρισκο και του ετυχε η "στραβη".
επισης εγω ξερω οτι οταν θελω να παω στο δικαστηριο, κοιταζω να ειμαι απολυτως ενταξει... αλλιως τι να παω να πω? οτι εχω τις μισες παραβασεις του κοκ, αλλα ο αλλος ειχε περισσοτερες?!!!
θα ηταν τουλαχιστον γελοιο. μη σου πω οτι μπορει να εβρισκα και το μπελα μου...
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΠΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ. δικαστηρια ειναι οχι καφενεια ή μπακαλικα...

και κατι τελευταιο, η ασφαλεια (που ψαχνει ψυλλου πηδημα να μην πληρωσει) αποζημιωνει την τρεχουσα αξια του αυτοκινητου μεσα απο πινακες...
αρα και μοτερ φερραρι να εχεις με χαρτια και τιμολογια, δε νομιζω να παρεις τιποτα περισσοτερο απο τα δεοντα...


Όχι ρε Στάθη σιγά μη πάνε και τα δικαστήρια με το γράμμα του νόμου, πλάκα κάνεις τώρα;

Αυτοί κοιτάνε ποιος είναι όμορφος και ποιος έχει πιο πολλά ποστ στο motorsport.

Κάποιο λάθος θα κάνεις, για ξαναδες το.

Αυτο που κυνηγαω εγω δεν ειναι τα λεφτα απο την μετατροπη του μοτερ. Αυτα ειναι τα λιγα.... Κυνηγαω ψυχικη οδυνη, τα πραγματα της ανακατασκευης, μια ηλ. κιθαρα 600Ε, Η/Υ 1300Ε και ισως τραυματισμο αφου η μια κοπελα μεταφερθηκε στο ΚΑΤ χωρις να εχει κατι το σημαντικο βεβαια και το οτι αναγκαζομαι να μετακινουμαι με ταξι (ευχαριστω TACOS για την πληροφορια). Αυτα ειναι τα βασικα. Το κοβω να μας τα παιρνει το κ@@κρατος...

Τα κυνηγάς και μαζί σου, έχεις τα φόντα να τα πάρεις όμως; Είσαι 100% νόμιμος ή θα μπλέξεις παραπάνω;

Και εγώ θέλω να γίνω αστροναύτης δε μπορώ όμως, αλλά ξέχασα φταίει το κράτος.

τζιμακο, ευχομαι να παρεις οτι περισσοτερο μπορεις.
εχε υπ' οψιν σου ομως οτι αν ο πραγματογνωμονας ειναι αυτο που λεει η λεξη και οχι "τραμπαριφας" ενεχεται και η περιπτωση να βγουν στην επιφανεια και οι δικες σου παρατυπιες.
αρα παλι πρεπει να παρεις ενα ρισκο. που μπορει να σου βγει βεβαια αυτη τη φορα... αλλα μπορει και οχι. σε καθε παριπτωση σιγουρος δεν εισαι και γνωμη μου ειναι να παρεις πανω απο μια νομικες συμβουλες.

Για να κλείσω, δεν αλλάζω τίποτα από τα λεγόμενά μου.

Ζητώ ΤΑΠΕΙΝΑ συγνώμη για όποις βωμολοχίες - χαρακτηρισμούς εξαπέλυσα εναντίον οποιουδήποτε, δεν έχω προσωπικά με κανένα και δε θέλω να δημιουργήσω προσωπικά με κανένα.

Ευχαριστώ τα άτομα του φόρουμ που μου δίνουν αυτό το βήμα και ΠΑΛΙ ζητώ συγνώμη για τις όποιες παρεκτροπές, και είμαι έτοιμος να δεχτώ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κύρωση / infraction. (δε δίνω την άδεια απλά λέω ότι ΝΑΙ είμαι υπεύθυνος και χαρακτήρισα άτομα και είμαι έτοιμος να δεχτώ τις συνέπειες.-)

Απλά δε μπορώ να ακούω συμβουλές του τύπου << πάνε και πάρτους τα σώβρακα >> / << κρεμασε τον στο Σύνταγμα >> και άλλα τέτοια τραγελαφικά την ώρα που και ο φίλος μας έχει και εκείνος θέματα νομιμότητας με το, εμπλεκόμενο στο ατύχημα , όχημά του.

Εγώ φίλε jimako επειδή έχω περάσει παρόμοια κατάσταση, η αναφορά της οποίας ΔΕΝ έχει νόημα, και βρέθηκα 3 φορές πιο μπλεγμένος γιατί ο άλλος ήταν τσακάλι και ΗΞΕΡΕ τα δικαιώματά του (όχι όπως αρκετοί που σου προτείνουν με τη μια δικαστήριο) σου λέω :

Αν δε βρεις τρόπο να φαίνεται ότι στο όχημά σου έχεις μοτέρ με νούμερα ΙΔΙΑ με αυτά της άδειας σου :

ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΤΟ ΑΜΠΕΛΙ.

Και εν τέλει προτείνω : πάρε τα 2500€ (αν μπορείς και παραπάνω) ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ από το άτομο αυτό και άναψε και κανά κερί αν πιστεύεις στο Θεό που δεν υπήρξαν και θύματα.

Τέλος από εμένα εδώ και σε αυτή τη συζήτηση με αυτή τη ποιότητα μυαλού και παιδείας από ορισμένου δεν ξανασυμμετέχω.

sciroccoR
03-04-09, 20:48
Πρωτον απαιτω στον πλυθηντικο...δευτερον το αν ειμαι αστερι η οχι τι δουλεια κανω και αν ξερω τι λεω θα το κρινουν πολλοι και οχι ενας,,,,,,ΤΕΛΟΣ

takism3
03-04-09, 21:13
ο καθενας με τις αποψεις του.....κυριε αφου δε θες φιλε oldcar...εσυ υποστηριζεις τα δικα σου και εγω τα δικα μου......και φυσικα θα το πλακωνα στο ξυλο φιλε μου αν ηταν μεθυσμενος και με τρακαρε οπως θα πλακωνα και εναν που θα με εκλεβε ειμαι της κατηγοριας οτι μερικοι θελουν μπουνιες για να λογικευτουν --εσυ φυσικα δεν εισαι--δε παει να πει φιλε μου σε ενα ελευθερο κρατος ολοι οι νομοι ειναι σωστοι και ειδικα στην Ελλαδα οπου οποιου νου του καβλωσει βγαζει νομους --δε μιλαω για κατι συγκεκριμενο--και το θεμα που θιγεις εσυ ειναι οχι αν θα τα παρει τα λεφτα απο το δικαστηριο αλλα οτι φταιει παραπανω απο τον μεθυσμενο......μιλας τοσες φορες για τον παιδι αυτο παρα γι αυτον που τον τρακαρε....sorry κιολας αλλα δε νομιζω να πινεις??????????μη παρεξηγηθεις παλι.....η μονη παραβαση του εκτος απο το μοτερ που για μενα ειναι μηδαμινη γιατι ειναι μονο χαρτουρα το ξαναλεω μονο χαρτουρα και παραβολα...και το οτι ειναι νομος δε πρεπει να τον υποστηριζουμε..οπως σου ειπε μπορει να ειχε σταματησει 2 λεπτα πριν και να μην ειχε προλαβει να βαλει τριγωνο δε βλεπω και σοβαρα παραπτωματα.....οποτε κατα υα λεγομενα σου αμα δε του δινε και τα 2500 να τον αφηνε να παει σπιτι του...ετσι ... εσυ δλδ εισαι ανθρωπος του νομου????????δε πας ποτε πανω απο 130 δε τρεχεις δε κανεις οποτε ας αφησουμε τις εννοιες του νομου .....να πας φιλε μου δικαστικως και αμα θες τηλ καλου δικηγορου πες μου να σου πω ειναι Αθηνα και ασχολειται μονο με ασφαλειες.....

asot
03-04-09, 21:15
Μάλιστα, πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση...

Για να προσπαθήσουμε να "ολοκληρώσουμε" το θέμα (όσο γίνεται..., έχουν ακουστεί ΠΟΛΛΕΣ απόψεις) μήπως μπορεί ο παθών jimmakos να μας πει και αν υπάρχει ΕΚΘΕΣΗ ΣΥΜΒΑΝΤΟΣ της Τροχαίας και τι γράφει σ' αυτή?
Νομίζω θα βοηθήσει την πορεία της κουβέντας...

Ειρήνη υμίν!!!...

jimmakoss E30
03-04-09, 22:22
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις οποιες πληροφοριες εχω παρει, μιλησα και με εναν δικηγορο ο οποιος μου ειπε οτι το μοναδικο παραπτωμα που θα ληφθει σοβαρα υπ'οψιν ειναι τα στοιχεια του αυτοκινητου στα χαρτια και μονο και οτι ειναι τραβηγμενο να κοιταξει ο εμπειρογνωμονας αριθμο μοτερ. Εξ'αλλου η προθεσμια για δηλωση αλλαγης χρωματος ειναι αυτη:

http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=346&id=&tid=346#down

Βεβαια δεν καταφερα να βρω και για το μοτερ αλλα με λιγα λογια Δ Ε Ν ειμαι Π Α Ρ Α Ν Ο Μ Ο Σ
Επισης κατι αλλο που ειδα στο site του υπουργειου ειναι αυτο:
ΠΡΟΣΟΧΗ: Η τοποθέτηση κινητήρα του ιδίου τύπου με αυτόν που αναγράφεται στον αριθμό κυκλοφορίας δεν θεωρείται αλλαγή κινητήρα.
Εκτος εαν εξεταστει ο κυλινδρισμος απο τον εμπειρογνομωνα....

Ενα αλλο θεματακι ειναι οτι σε αυτην την χωρα που ζουμε φταιει το δεντρο και οχι το δασος...
Το τι εχω εγω στο αμαξι μου δεν θα επρεπε να ενδιαφερει κανεναν παρα μονο εμενα εφοσον φυσικα δεν ειναι επικινδυνο προς τους συμπολιτες και το περιβαλλον. Γιατι, οι νομοι υπαρχουν μονο και μονο για να τα τσεπωνουν καποιοι επιτηδειοι και οχι για να κανουν τις ζωες μας καλυτερες. Αλλωστε για αυτο οι παραβασεις εχουν ολες καποιο ποσο που πρεπει να πληρωσεις. Και μαντεψε που πανε αυτα τα λεφτα..... Φιλε μου oldcar μιλησες για ευθυνη για νομιμοτητα και γενικοτερα φανταζομαι οτι εχεις την εντυπωση πως θα πρεπει ολοι να κανουμε οτι λεει ο νομος και το συνταγμα. Ε λοιπον δεν ειναι ετσι τα πραγματα, τουλαχιστον για μενα, οι περισσοτεροι νομοι απο αρχαιοτατων χρονων εχουν να κανουν με την χειραγωγηση του πληθυσμου και την δημιουργια φοβου απεναντι στο κρατος. Ασε που ολοι ψηφιζονται νυχτα (φορολογικο συστημα). Παλαιοτερα τα βασανιστηρια και ο θανατος, σημερα κατι χειροτερο.. τα χρηματα, γιατι ολοι εξαρτωμαστε απο αυτα.
Ενα χρονο φυλακιση και προστιμο για αδηλωτο μοτερ. Ξερεις τις κυρωσεις εαν στραβωσεις ενα stop ας πουμε?

Φιλε μου takism3 θα ηθελα πολυ το τηλ του δικηγορου αν μπορεις στειλε pm να παρω και αλλη γνωμη.

jimmakoss E30
03-04-09, 22:27
Εκθεση συμβαντος δεν εχω παρει ακομα γιατι υποτιθεται οτι θα τα βρισκαμε μεταξυ μας απο δευτερα τωρα δυστυχως, αλλα πανω κατω ξερω τι λεει. Επισης εκανα και δηλωση κομπλε στην ασφαλεια επι τοπου στον ανθρωπο που ηρθε με το φορτηγο να μαζεψει το αυτοκινητο μαζι με φωτογραφιες.

jimmakoss E30
03-04-09, 23:00
Επισης μια ιστορια ετσι για να γελασουμε και λιγο:
Στην αμερικη εκδικαστηκε μια υποθεση μετξυ μιας γυναικας εναντια σε μια πολυεθνικη μεγαθηριο η οποια ειχε στην κατοχη της μια συγκεκριμενη καφετερια στην οποια επινε τον καφε της η 'ατυχη' γυναικα μαζι με τον φιλο της. Καποια στιγμη η γυναικα αδειαζει ενα ποτηρι νερο στα μουτρα του φιλου της και τσαντισμενη κανει να φυγει και γλιστραει στα νερα που ειχε ριξει η ιδια με αποτελεσμα να σπασει το χερι της! Η γυναικα μηνυσε τον κατοχο της καφετεριας υστερα την πολυεθνικη κερδιζοντας το ογκωδες ποσο των 460.000$ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

sciroccoR
04-04-09, 09:15
προχωρα φιλε μου η δικαιοσυνη δεν ειναι τοσο ξυλινη ουτε εκτος πραγματικοτητας οπως θελουν καποιοι ναμας πειθουν για να λουφαξεις και να πεις και ευχαριστω κιολας!!!!στον καθε ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟ....

dion999
04-04-09, 09:26
Απο οτι καταλαβα τα περισσοτερα απο τα 6χιλιαρικα που σου κοστισε η ανακατασκευη θα πρεπει να δοθηκαν στο κοματι μηχανη,το οποιο δεν επαθε τιποτα. Παρε λοιπον τα 2500-3000χιλιαρικα γιατι η ιστορια εχει μεγαλο μπερδεμα και θα ταλαιπωρησε παρα πολυ καιρο, ισως και χωρις να αξιζει τον κοπο.

Driftakos
04-04-09, 09:55
Παίδες, χαλαρώστε λιγάκι... Δεν είναι επειδή ο ενας οδήγησε μεθυσμένος, μπορούμε να του πάρουμε και τα σώβρακα... Χαλαρώστε... [Σε ΚΑΜΙΑ απολύτως περίπτωση δεν το δικαιολογώ, αλλά οτι εγινε εγινε..Το θέμα είναι, τι κάνουμε από εδώ και πέρα].
Λοιπόν, συμφωνούμε οτι βάσει νόμου η ασφαλιστική δεν τον καλύπτει. Ας υποθέσουμε οτι πάει δικαστικά και ο φίλος μας δεν εχει ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ στο ονομα του [που είναι εύκολο να γίνει]. Τι εχουμε?? Οτι αντι για 3000, παίρνεις κατι αλλα 3... [Ο αλλος αν θα εχει προσωποκρατηση η οχι την στιγμή που δεν υπάρχουν θύματα, είναι ενα θέμα]
Απο την άλλη, αν αγαπητοί ευέξαπτοι συμφφορουμίτες, τον πλάκωνε στις ανάποδες, θα έτρωγε μια ξεγυρισμένη μύνηση που θα ήταν ολακερη δικιά του. ΚΑΝΕΝΑΣ απολυτως νόμος δεν δικαιολογει σωματικές βλάβες, εκτος της περίπτωσης νόμιμης αμυνας, οπου εδώ δεν την έχει...
Παμε στο θεμα του μοτερ, εκει θα την πατήσεις... Και επειδή η διαφορά είναι μεγάλη στα κυβικά. και η αλλαγή στο σήμα κυκλοφορίας είναι σημαντική, θα εχεις τρεξίματα. Μια φορα που ρώτησα και τον δικό μυ ασφαλιστή για το τι γίνεται σε παρόμοιες περιπτώσεις, μου είπε οτι η ασφαλιστική θα σε καλύψει, αλλά για να το κάνει θα πρέπει αν πληρώσεις σαν πρόστιμο την διαφορά στα ασφάλιστρα [απο το τι κυβικά είχες πριν και τι εχεις στην πράξη], από την ημερομηνία πρώτης αφάλισης μέχρις εκεί που σε έπιασαν.
Αυτά από μένα..

Stallion3.2
04-04-09, 10:11
αφού το αυτοκίνητο φτιάχτηκε πρόσφατα γιατί δεν λες στον μηχανικό να σου κόψει ένα τιμολόγιο για το 2.5 μοτέρ (θα του πληρώσεις το ΦΠΑ) και να το προσκομήσεις στην ασφαλιστική και στο υπουργείο αν σου ζητηθεί... η μετατροπή πρέπει να δηλωθεί μέχρι εντός ενός μηνός οπότε ημερολογιακά είσαι καλυμμένος με την ημερομηνία του ατυχήματος. ρώτα τον νομικό σου σύμβουλο το εξής:
'αν έχω τιμολόγιο αγοράς του μοτέρ με ημερομηνία μικρότερη του ενός μηνός απο το ατύχημα στέκει στο διακστήριο να πώ ότι δεν πρόλαβα να το δηλώσω και μετά απλά δεν το έκανα γιατί καταστράφηκε το αυτοκίνητο?'

nino x3
04-04-09, 11:47
το να δηλωσεις αλλαγη μοτερ χρωμα κλπ περα απο την οποια γραφειοκρατικη και εισπρακτικη σημασια, εχει και ουσιαστικη σημασια να μας προφυλαξει εμμεσα απο την αυθαιρεσια που θα προεκυπτε απο απανωτες κλοπες οχηματων δημιουργωντας "μαιμουδες" μετα δικα μας αυτοκινητα.
Τωρα θα μου πεις δεν γινεται? φυσικα αλλα οτι μπορει να προφυλαχτει πρεπει να προφυλασσεται!

saikoE39
04-04-09, 11:55
Aπλα να ξέρεις ότι δεν παίζει να πάρεις από 3.000 ευρώ για ένα Ε30….!!!!!!
Ας του πας οσα τιμολόγια και ότι άλλο θες..για να δείξεις την αξία του αυτοκινητου….αυτοι θα κοιτάξουν χρονολογία …ποσό πανε οι τιμές(οι πραγματικες…όχι τα 5.000 ευρώ που ζητανε για τα 325….δλδ κάνα 1.500 ευρώ)..
Και σε δικαστήριο να τον τρεξεις πάλι το ιδιο θα γινει..…….και εκεί…αν στειλουν το αυτοκίνητο σου για τεχνικο ελενχο…την εκατσες….που θα το στείλουν 100%/…αν δουν ότι το αυτοκίνητο σου ειναι με μεγαλύτερη μηχανή ….απλα θα σε σκίσουν ….θα πληρώσεις …από το 88-89….ποτε βγήκε η αδεια…..μεχρι και σήμερα …όλα τα έχτρα τέλη κυκλοφορίας…..και μετα ξεκινανε όλα τα τρεχαματα από την ασφαλιστική αν θελει μπορει να σε καλυψει(αλλά δεν θα το κανει) …και από το ελληνικό δημόσιο …και στάνταρ το αυτοκίνητο κατάσχετε…!!
Νομιζω ότι δεν εχετε καταλάβει τη σημαίνει το αδήλωτο το μοτερ…!!!!!!!
Και κατι άλλο…… μεθυσμένος ….και αδήλωτο μοτερ…για την ασφαλιστική είναι το ιδιο……!!!
Δεν καλύπτει κανεναν….!!!!!!και σαφως αυτος με το αδηλωτο μοτερ….ειναι που έχει πιο μεγάλο θέμα… για τη μετα τον κυνηγά και το δημόσιο ..!!!!
Εκτος αυτου…είναι μεγάλο λαθος σου…που αναφέρεις τοσο ανοιχτα την κατάσταση…!!!!!

Παρε τα 2.500 ευρώ….και αν μπορεις και κατι ακόμα….και μην το τρέξεις …και μην το κουράσεις το θέμα…εσυ θα βρεθείς χαμένος….!!

Thronos
04-04-09, 12:17
Όχι μόνο απαγορεύεται να κυκλοφορεί αλλά κινδυνεύει εάν τον βρούνε και με 1 έτος φυλάκιση.
Δε νομιζω oldcarskickass οτι ισχυει αυτο που λες οτι αμαξι που δεν εχει δηλωθει το μοτερ δεν πρεπει να κινειται και αυτο γιατι εμενα στο μηνα που ειχα προθεσμια με σταματησε η αστυνομια και τους εδωσα την υπευθυνη δηλωση αλλαγης του μοτερ και την φωτοτυπια της αδειας που ειχα πριν την αλλαγη και εφυγα σαν κυριος.

saikoE39
04-04-09, 12:33
Δε νομιζω oldcarskickass οτι ισχυει αυτο που λες οτι αμαξι που δεν εχει δηλωθει το μοτερ δεν πρεπει να κινειται και αυτο γιατι εμενα στο μηνα που ειχα προθεσμια με σταματησε η αστυνομια και τους εδωσα την υπευθυνη δηλωση αλλαγης του μοτερ και την φωτοτυπια της αδειας που ειχα πριν την αλλαγη και εφυγα σαν κυριος.


Τον μηνα της προθεσμιας...οκ...!!!!
Μετα..αν...λεμε αν πεσει σε καλο μπλοκο....η ακομα χειρωτερα στην κανουν καρφωτη....χανεις το αυτοκινητο...και τρως ενα καλο τρεξιμο....!!!

Thronos
04-04-09, 12:41
Φιλε Σαικοε39 ο oldcarskickass ανεφερε οτι δεν πρεπει να κινειται το αμαξι ακομα και στο μηνα της προθεσμιας και εγω απλα ανεφερα αυτο που μου συνεβει αλλιως οι αστυνομια θα μου ελεγαν γιατι κινεισαι ρε φιλε αφου δεν το εχεις δηλωσει ακομα.

Ναι μέχρι να τις δηλώσεις ΔΕΝ πρέπει να κινείσαι με το όχημα όμως.

kostase28
04-04-09, 13:00
Το δικαστηριο θα σου δωσει κανα 2000,στην καλυτερη,χωρια εξοδα που θα εχεις με τρεξιματα και ψαξιμο.Να ξερεις οπως πολλοι προειπαν αν πας δικαστικα δεν κοιταν ουτε αν εχεις ζαντες 3000 ευρω ουτε αν εχεις Μ3 μοτερ ουτε αεροτομες σνιτζερ κτλ.Εγω ισως να περνα τα 2500 και τελος.Ψαξτο παντως για οποιοδηποτε ενδοιασμο εχεις.

jimmakoss E30
05-04-09, 17:11
Παιδες πολλες απο τις αποψεις που ακουω ειναι ανδιαφερουσες αλλα καποια πραγματα οπως 'επειδη ηταν μεθυσμενος θα του παρουμε και τα σωβρακα' δεν στεκει γιατι δεν ζητησα κατι παραλογο. Το μονο που ζητησα ειναι να καλυψω το δανει που εχω χρεωθει. Για μενα δεν ειναι λυση το 'παρε τα 2500 και μην μιλας καθολου'. Επισης μια προχειρη ματια στα 320ι '87 που να ταιριαζουν στα χαρακτηρηστικα του αυτοκινητου μου κυμαινονται απο 2500 μεχρι και 10000Ε!!!!!! Φυσικα δεν ζητησω τοσα αλλα απο οτι εμαθα οι εμπειρογνωμονες οταν ειναι να εκτιμησουν ενα αμαξι κοιτανε το ποσο που γραφει το ασφαληστηριο σε περιπτωση κλοπης και αν δεν ειναι ασφαλισμενο για κλοπη ανοιγουν ενα περιοδικο με μεταχειρισμενα (auto τριτη πχ.)και εκτιμανε επι τοπου την αντικειμενικη αξια του και οχι το ποσο πωλειται το πιο φθηνο αλλα ουτε και το πιο ακριβο.
Στο θεμα μοτερ λοιπον που ειναι και το φλεγον ζητημα υπαρχει τιμολογιο κανονικα και φυσικα η διαφορα ενος 2λιτρου και ενος 2,5λιτρου ειναι μεσα στα προβλεπομενα ορια αφου η διαφορα στον κυλινδρισμο και στην δυναμη ειναι στο 25% και επισης υπαρχει σαν επισημο μοντελο της ΒΜW.
Και τελος ο μεθυσμενος φυσικα και εχει στο ονομα του πραγματα..... τουλαχιστον ενα αυτοκινητο το οποιο μπορει ευκολα να πουληθει.....

sciroccoR
05-04-09, 19:53
οποιος πιανεται μεθυσμενος θα επρεπε να του επιβαλλεται δυο χρονια στερηση διπλωματος και βαρυ προστιμο...την δευτερη φορα στερηση διπλωματος ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ του αυτοκινητου...να δουμε ακομα για ποσο θανατηφορα θα προκαλουνται απο αυτους τους ανεγκεφαλους......

saikoE39
05-04-09, 21:59
Παιδες πολλες απο τις αποψεις που ακουω ειναι ανδιαφερουσες αλλα καποια πραγματα οπως 'επειδη ηταν μεθυσμενος θα του παρουμε και τα σωβρακα' δεν στεκει γιατι δεν ζητησα κατι παραλογο. Το μονο που ζητησα ειναι να καλυψω το δανει που εχω χρεωθει. Για μενα δεν ειναι λυση το 'παρε τα 2500 και μην μιλας καθολου'. Επισης μια προχειρη ματια στα 320ι '87 που να ταιριαζουν στα χαρακτηρηστικα του αυτοκινητου μου κυμαινονται απο 2500 μεχρι και 10000Ε!!!!!! Φυσικα δεν ζητησω τοσα αλλα απο οτι εμαθα οι εμπειρογνωμονες οταν ειναι να εκτιμησουν ενα αμαξι κοιτανε το ποσο που γραφει το ασφαληστηριο σε περιπτωση κλοπης και αν δεν ειναι ασφαλισμενο για κλοπη ανοιγουν ενα περιοδικο με μεταχειρισμενα (auto τριτη πχ.)και εκτιμανε επι τοπου την αντικειμενικη αξια του και οχι το ποσο πωλειται το πιο φθηνο αλλα ουτε και το πιο ακριβο.
Στο θεμα μοτερ λοιπον που ειναι και το φλεγον ζητημα υπαρχει τιμολογιο κανονικα και φυσικα η διαφορα ενος 2λιτρου και ενος 2,5λιτρου ειναι μεσα στα προβλεπομενα ορια αφου η διαφορα στον κυλινδρισμο και στην δυναμη ειναι στο 25% και επισης υπαρχει σαν επισημο μοντελο της ΒΜW.
Και τελος ο μεθυσμενος φυσικα και εχει στο ονομα του πραγματα..... τουλαχιστον ενα αυτοκινητο το οποιο μπορει ευκολα να πουληθει.....


Η διαφορα στον κυλινδρισμο δεν λεει τπτ.....ειναι τσεκαρισμενο........αν εχεις ολα τα χαρτια του μοτερ...και τιμολογια και ολα...μπορεις να πας παρακατω....βεβαια...θα συναντησεις ενα τοιχο μπροστα σου...!!!!
Οσο για την αξια του αυτοκινητου...2.500 ευρω το πολυ......
Απο την αλλη...αν η ασφαλεια σου δεν εχει διαθσεση να σε βοηθησει να τον τρεξεις.....θα πρεπει να παρεις και αλλο ενα δανειο για να πληρωσεις δικηγορους και μια ολοκληρη διαδικασια που μπορει να κρατησει χρονια.....δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα....(ελλαδισταν βλεπεις)....

Ολοι σε νιωθουμε....χρεωθηκες για να το φερεις στο γουστο σου...και στο εκαναν τροπετο...αλλα δεν μπορεις να κανεις πολλα..την εχουν πατησει και αλλα παιδια απο εδω με τον ιδιο τροπο....το ετρεξαν μεχρι τελους...και στο τελος εβαλαν και απο την τσεπη τους....!!

saikoE39
05-04-09, 22:02
οποιος πιανεται μεθυσμενος θα επρεπε να του επιβαλλεται δυο χρονια στερηση διπλωματος και βαρυ προστιμο...την δευτερη φορα στερηση διπλωματος ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ του αυτοκινητου...να δουμε ακομα για ποσο θανατηφορα θα προκαλουνται απο αυτους τους ανεγκεφαλους......

το ιδιο θα επρεπε να ισχυει...και για αυτους με τα αδηλωτα μοτερ...που τα αυτοκινητα τους δεν εχουν περασει τεχνικο ελενχο....και ετσι κανεις δεν ξερει αν θα πρεπει να ειναι στο δρομο.....

νομικα...το αδηλωτο μοτερ ειναι πολυ χειρωτερο απο το να εισαι μεθυσμενος.....
γιατι απλα μετα τον μεθυσμενο δεν τον τρεχει και το κρατος......!!!!!

ermis1975
05-04-09, 22:45
Φυσικά και φταίει ο ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ! Τι λέμε τώρα?! Τα υπόλοιπα είναι ΤΥΠΙΚΑ θέματα. (χρώμα, μοτέρ..., αν ήταν άλλο χρώμα δε θα έπεφτε πάνω του ο τύπος? ή αν είχε άλλο μοτερ?!!!). Αν δηλ μπείς παράνομα στο δακτύλιο και σε τρακάρουν δε σε αποζημιώνουν? Το ζουμί στην όλη ιστορία είναι πόσα θα διεκδικήσει και τελικά θα πάρεις βάση τιμολογίων (ίσως και χωρίς, αν εκτιμίσει ο πραγματογνώμονας ολική ζημιά) επιπλέον την ηθική αποζημίωση και το μικροτραυματισμό (αν είχε δηλωθεί και είχες πάει νοσοκομείο).

nick1
05-04-09, 23:27
απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει εκθεση αστυνομιας γιατι αν υπηρχε στον μεθυσμενο θα ειχε γινει αυτεπαγγελτη διωξη αφου ειχε προηγηθει εξεταση αιματος και εφ οσον ειχε τραυματισει εστω και ελαφρα τις κοπελες η κατασταση του θα ηταν πολυ σοβαρη, οι δε κοπελες θα μπορουσαν να του κανουν αστικη αγωγη και να την κερδισουν, σε αυτη την περιπτωση θα υπηρχε ενα ισχυρο διαπραγματευτικο στοιχειο. Αν οντως ομως δεν υπαρχει επισημο στοιχειο μεθης τοτε επισημα ο οδηγος δεν ηταν μεθυσμενος

jimmakoss E30
06-04-09, 18:25
Αγαπητε Saiko δεν νομιζω να ξερεις κανεναν που να εχει πεθανει, τραυματιστει, η εστω να εχει σπασει κανενα νυχι απο αδηλωτο μοτερ ε? Οχι γιατι εγω ξερω αρκετους που εχουν παθει ζημια απο μεθυσμενους και οχι μονο εγω και η στατιστικη υπηρεσια ατυχηματων επισης... Ριξε μια επισκεψη, η δες αυτο:
http://www.youtube.com/watch?v=Ef1UOSQT67A
Και σε λιγο καιρο θα δεις φωτογραφια πως εγινε το αμαξι μου... και μετα πες μου αν εξακολουθεις να εχεις την ιδια αποψη...

saikoE39
06-04-09, 18:56
Αγαπητε Saiko δεν νομιζω να ξερεις κανεναν που να εχει πεθανει, τραυματιστει, η εστω να εχει σπασει κανενα νυχι απο αδηλωτο μοτερ ε? Οχι γιατι εγω ξερω αρκετους που εχουν παθει ζημια απο μεθυσμενους και οχι μονο εγω και η στατιστικη υπηρεσια ατυχηματων επισης... Ριξε μια επισκεψη, η δες αυτο:
http://www.youtube.com/watch?v=Ef1UOSQT67A
Και σε λιγο καιρο θα δεις φωτογραφια πως εγινε το αμαξι μου... και μετα πες μου αν εξακολουθεις να εχεις την ιδια αποψη...

φιλε μου δεν χρειαζεται να μου δειξεις ολα αυτα....τα γνωριζω...δεν ζω σε αλλο κοσμο...απλα προσπαθω να σου πω οτι εισαι το ιδιο παρανομος με αυτον που σε τρακαρε...
απλα πραγματα....

δυστηχως....ξερω ανθρωπο που προκαλεσε θανατηφορο συμβαν με αδηλωτο μοτερ....(το οποιο...ειχε και χτυπημενα νουμερα ιδια με αυτα του πλαισιου....αλλα το αυτοκινητο οταν πηγε για τεχνικο ελενχο..το εκαναν φτερο....και φανηκαν ολα)
απλα θα σου πω..οτι του εκλεισαν το σπιτι το δικο του....του πατερα του...και ετρεχαν ολα τα ατομα που ειχαν πρωτο βαθμο συγγενιας μαζι του...βασικα καταστραφηκε η ζωη του....(κατι που δεν γινεται με τον μεθυσμενο)!!!!!
και βεβαια απο το τρελο τρεξιμο της οικογενιας του νεκρου ειχε και το Δημοσιο να τον τρεχει....και σαφεστατα καμια σφαλιστηκη δεν το καλυψε.....και κανενας μηχανικος δεν του εδωσε καποιο τιμολογιο....!!!!!!!!

ο μεθυσμενος...αν και κακος συμβαινει αυτο...πεφτει στα πιο μαλακα...οταν συμβει κατι τετοιο...το εχουμε δει τοσες φορες....και για αυτο φταιει το ελλαδισταν......!!!!!


εσυ νομιζεις οτι σου παω κοντρα.......κανεις λαθος.....
απλα στα λεω ...οτι ολη αυτη η φαση μπορει και να γυρισει μπουμεραν πισω σε εσενα.....και στο τελος να πληρωνεις απο την τσεπη σου ....!!!!!
αντε πες στο μηχανικο σου...οτι το τιμολογιο...και την υπογραφη του θα την κανεις χρηση στο δικαστηριο...και πως το αυτοκινητο θα περασει τεχνικο ελενχο..και για να δουμε αν θα μπει στην διαδικασια να σε ακολουθησει....!!!!

Driftakos
06-04-09, 19:15
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟτι να ναι...
Αντράκο μου.Εισαι παράνομος και εσυ??? Εισαι... Αρα αν το κινήσεις δικαστικά, θα βρεθείς εκτεθειμένος... Αν μπορείς να το καταλάβεις, μπράβο σου.
Τον δικαστή και τον κάθε δικαστή, δεν το νοιάζει αν είχες τα λεφτά, αν πήρες δάνειο η οτι αλλο εκανες. Θα σου πει, αν δεν μπορούσες να το πληρώνεις, να μην το παιρνες. Το αυτοκίνητο σου βάσει της τιμολογιακής σημερινής του αξίας εκτιμάται σε αυτά τα λεφτά, αυτά θα πάρεις.
Βαλε οτι θα φας κ προστιμο για το αδηλωτο μοτερ, βαλε οτι παίζει να μην σε καλύψει η ασφάλεια...

Και σου ξαναλέω... Αν ο άλλος δεν έχει τίποτα στο όνομα του, που μπορεί με μια απλη μεταβίβαση να μην εχει τίποτα, αντι για τα 3000, θα πληρώσεις και από πάνω.
Τωρα το τι θα επρεπε να γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις [αυτά που λέτε οτι φταίει ο άλλος, σιγά που έχεις αδήλωτο μοτερ μπλα μπλα μπλα], αποτελεί μια φιλοσοφική και μόνο συζήτηση...
Οσο για το αν εχει χτυπήσει κανείς με αδήλωτο μοτέρ... Το κράτος δεν το νοιάζει...Το κράτος θα σου πεί οτι χάνω λεφτά, γιατί έπρεπε να πληρώνεις παραπάνω τέλη κτλπ... Και για το αν είσαι επικύνδυνος για τους άλλους, που ξέρω εγώ την στιγμή που δεν το έλεγξα οτι η μετατροπή πληρεί τις προυποθέσεις για να κινείσαι με ασφάλεια στους δρόμους...

ΥΓ: 1.Τα ίδια και χειρότερα με αυτό το βιντεάκι παθαίνεις αν οδηγείς επικύνδυνα..Πες το μεθυσμένος, πες το υπερβολική ταχύτητα πες το όπως θες εσύ.... Αν θες-μπορείς να τα καταλάβεις μπράβο σου...
2. Αν εχεις αδήλωτο χρώμα, αυτό και αν είναι παράλογο... Γιατί ποιος μου λέει οτι το λευκό BMW που παρέσειρε και σκότωσε εναν, και μετά εξαφανίστηκε δεν είναι δηλωμένο μαύρο???
3. Και με την σειρά μου να τονίσω οτι δεν θέλω να σου πάω κόντρα, απλά να σε προβληματίσω με κάποια θέματα που ισως να συναντήσεις,,,

manosm3
06-04-09, 20:40
Εφοσον εχεις τιμολογιο κομμενο στις 2 του μηνος και το συμβαν εγινε 22 του ιδιου μηνος εισαι ΕΝΤΟΣ προθεσμιας.- Ο Κ.Ο.Κ. δε νομιζω να λεει πουθενα οτι μεχρι τοτε απαγορευεται η κυκλοφορια του αυτοκινητου. Εξαλλου σε περιπτωση που ειχες βαλει κινητηρα π.χ. ΒΑΡΚΑΣ (εχει γινει κι αυτο) πως θα πηγαινες το αυτοκινητο στο ΚΤΕΟ Ελληνικου; Μη μου πειτε με γερανο γιατι δε θα ειχε δηλωθει καμμια μετατροπη...
Και το προστιμο για αλλαγη χρωματος δεν ειναι τιποτα... 100€ αν θυμαμαι καλα και διορια δηλωσης εντος 15 ημερων. Το θεμα ειναι οτι τωρα εχει περασει ο ενας μηνας. Οποτε πηγαινε στο μηχανικο και πες του να σου κοψει νεο τιμολογιο και πληρωσε ΦΠΑ. Οπως ειπε κι ενα παιδι, το γεγονος θα ειχε συμβει και ας ειχες το παλιο μοτερ με το παλιο χρωμα!
Ο λαος ομως λεει το εξης: καλλιο 5 και στο χερι παρα 10 και καρτερει...
Αυτα.

jimmakoss E30
06-04-09, 20:50
Καταλαβαινω φιλε μου απολυτως αυτα που μου λες και αυτα γενικως που οι περισσοτεροι μου λετε, δεν το βλεπω σαν κοντρα μεταξυ μας, σε αυτο το forum ολοι ειμαστε λατρες της αυτοκινησης και πολλοι απο μας λατρες της ταχυτητας, του drift και αγωνιστικων γενικοτερα. Αλλα ολοι ξερουμε και εσυ τις επιπτωσεις του αλκοολ στο αιμα. Βεβαιο σιγουρα ειναι οτι το κρατος τα βλεπει ολα ιδια και ενας δικαστης θα μπορουσε να μου το πει αυτο. Μα τα ειχα τα λεφτα, το πληρωσα και το πηρα, του εβγαλα καρτα καυσαεριων, το περασα ΚΤΕΟ, του πηρα και τα τελη κυκλοφοριας, το δηλωσα στην εφορια και καποια στιγμη το εβαψα και του αλλαξα το μοτερ. Και μετα απο 3 μερες δεν το ειχα γιατι μου το τρακαρε ενας μεθυσενος ο οποιος εφταιγε κιολας. Το αμαξι δεν ειχα σκοπο να το εχω αδηλωτο αλλα λογω της δουλειας μου δεν προλαβα να το κανω αφου δεν ημουνα εδω. Και αυτη ειναι και η αληθεια και ειναι και τεκμηριωμενη. Τωρα γιατι εφοσον το ηξερα οτι ειμαι παρανομος το κυκλοφορησα, εστω και για αυτες τις 3 μερες ειναι αυτο το οποιο με βγαζει φαουλ. Αν πραγματι αυτος ο λογος μαζι με το τριγωνο πεισει τον δικαστη οτι δεν πρεπει να παρω φραγκο απο αυτον που, μην τα ξαναλεμε, εκανε οτι εκανε, και πληρωσω κι'ολας και προστιμο η μπω και φυλακη τοτε τι να πω??
Επισης το δικαστηριο δεν σου λεει φιλε μου τοσα αξιζει, τοσα παιρνεις, στο δικαστηριο κοιτανε τα χαρτια που τους πανε οι δικηγοροι, τα οποια μπορει να ειναι πολλα οπως για παραδειγμα ενας φιλος μου για μια μηχανη αξιας 9000Ε κερδισε 25000 και κρατησε και την μηχανη την οποια δεν την ειδε κανενας εμπειρογνωμονας.
Φιλε Nick μπορεις να διαβασεις τα προηγουμενα post. Απλα δικαστηριο γινεται στη 2η μηνυση την οποια δεν εχω κανει ακομα. Την πρωτη την εχει φαει οπως και το προστιμο και αδεια διπλωμα.

YAziDis
06-04-09, 23:24
Παράνομος πάντως δεν ήσουν. Ο νόμος σε καλύπτει για 1 μήνα όπως είπαν και μερικοί πιο πριν. Για το χρώμα δε γνωρίζω. Προσωπικα πιστεύω ότι στο δικαστήριο άμα πας πως θα δικαιωθείς. Ναι φταίει ο άλλος που σε τράκαρε κτλ. Το θέμα όμως που θα πρέπει να σε προβληματίζει είναι οι ασφαλιστικές. Εφόσον δεν το είχες ήδη δηλωμένο, δηλαδή δεν είχες και την καινούργια άδεια στα χέρια σου με τα τωρινά κυβικά και με τους τωρινούς ίππους (για να βγάλουν τους φορολογίσιμους αυτοί) θα σε αποζημιώσουν για τη ζημια που σου κάναν έτσι όπως κοστολογείτε κανονικά.

Κοινώς εφόσον σε τράκαρε από πίσω και απ'ότι διάβασα δεν άρπαξε μηχανή κτλ, θα πρέπει να σε πληρώσουν φανοποιεία και ανταλλακτικά που θα χρειαστεί. Αν το κόστος αυτών περνάει την αξία του αυτοκινήτου, θα σου δώσουν μόνο την αξία του αυτοκινήτου (η αξία είναι για όσο το έχεις ασφαλισμένο). Από εκεί και πέρα για τα άλλα υλικά τα οποία σπάσαν (κιθάρα κτλ) δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά υποθέτω πως αν δεν έχει γραφτεί σε έκθεση αστυνομίας κάτι τέτοιο (δεν ξέρω αν μπορούν να γραφτούν) ή αν δεν ήρθε εμπειρογνώμονας, πως ο δικηγόρος του άλλου θα μπορέσει να ισχυρηστεί ότι θέλει.

Τέλος το πιο βασικό το οποίο αναφέρθηκε πιο πάνω αλλά πολύ δεν το πήρατε στα υπόψην σας. Εσύ φίλε μου άμα πας στα δικαστήρια θα κινήσεις εναντίον την ασφαλιστική του. Πλέον οι ασφαλιστικές όταν ο πελάτης τους είναι υπαίτιος λόγο ποτού, σε αποζημιώνουν κανονικά και κινούνται εναντίον του. Οπότε το θέμα για το αν έχει στο όνομα του πράγματα κτλ άσε την ασφαλιστική του να το σκέφτεται. Πιστεύω πως άμα ρωτήσεις κάποιο δικηγόρο θα στα πει και τα παραπάνω, αλλά πρωτού αρχίζεις να σκαλίζεις τα πάντα ρώτα για το τι γίνεται με την αποζημίωση όταν ο άλλος είναι μεθυσμένος.

Stunt Mike
06-04-09, 23:47
Συναδελφε,πριν 2 χρονια επεσε μια μεθυσμενη πισω μου,σταματημενος σε κοκκινο εγω,επεσε στον μπροστινο μου με αποτελεσμα 4500ευρω ζημια.Περασε αυτοφωρο η λεγαμενη,εγω και ο μπροστινος μου αποζημιωθηκαμε ΠΛΗΡΩΣ απ'τις ασφαλειες μας και αυτες απ'την δικια της ασφαλεια η οποια και κινηθηκε δικαστικα εναντιον της επειτα...

Driftakos
07-04-09, 09:02
Αφού η ασφαλιστική δεν σε καλύπτει σε περίπτωση που ο άλλος είναι υπό επήρεια αλκοόλ, πως σας αποζημίωσε??
Δεν είναι οτι σε αμφισβητώ, απλά εχω την απορία..
Εκτος και αν είχατε εσεις μικτή..Οπότε αλλάζει το θέμα... Πληρώνει εσας και μετά πάει να τα πάρει πίσω από τον άλλον..Και είναι δικό της θέμα και εσείς δεν αναμιγνύεστε... [αν και ο φίλος με το ατύχημα έχει μικτή, ίσως και να ισχύει...αλλά και πάλι ειναι το θέμα του αδήλωτου μοτερ... μπλεγμένη κατάσταση και φοβάμαι οτι θα υπάρξουν πολλά παραθυράκια... και στο τέλος αντι για μαλλί, θα αποκτήσει την κομμωση του μέγιστου Γκουσγκού...]

thomelef
07-04-09, 09:47
Το ότι είσαι παράνομος δεν έχει σχέση με το ποιος φταίει; Πλάκα κάνεις τώρα ή το λες έτσι για να περάσει η ώρα;

Από τη στιγμή που είσαι παράνομος ΔΕΝ πρέπει το αμάξι να κυκλοφορεί.

Αν δεν κυκλοφορούσε όπως ΚΑΝΟΝΙΚΑ θα έπρεπε να γίνει ο μεθυσμένος ΔΕΝ θα έπεφτε πάνω σε εσένα.

Πάμε άλλη μία.
Κοίταξε κανονικά φταίς εσύ γιατί το αμάξι ΔΕΝ έπρεπε να κυκλοφορεί από τη στιγμή που ΔΕΝ είναι δηλωμένο, σωστά;

Αν ΔΕΝ κυκλοφορούσε ΔΕΝ θα πάθαινε τη ζημιά από τον μεθυσμένο(ο οποίος πιθανότατα θα έπεφτε πάνω στις μπαριέρες), σωστά;

Μα για να αποζημιωθείς πρέπει να βρεις ποιος φταίει! Εσύ ή αυτός, και αν η υπόθεση φτάσει στα δικαστήρια δε νομίζω να έχεις και πολλές πιθανότητες.

Επίσης να έχεις στο νου σου ότι η αξία του αυτοκινήτου (ΟΛΟΥ του αυτοκινήτου) είναι αυτή που λέει ΤΩΡΑ το συμβόλαιο σου, τέρμα πάει και τελείωσε, και αν βγει ΟΛΙΚΗ αυτά τα λεφτά θα πάρεις.

Και σου ξαναλέω ότι όταν έρθει ο εμπειρογνώμονας κατά 99,99999% θα κοιτάξει τα νούμερα από το μοτέρ σου και αν αυτά δεν είναι αυτά που είναι και στην άδεια, δεν έχεις καμία ελπίδα.-

χαζομάρες και να μην ήταν το παλικάρη ο βλάκας ο μεθύστακας θα έπεφτε πάλι σε κάποιον αλλο.

Driftakos
07-04-09, 09:54
Και η γιαγια μου αν εβγαζε αφρους θα ήταν skip πλυντηρίου...
Και ο φίλος αν ειχε βαλει τριγωνο ισως ο αλλος να μην έπεφτε πανω του...
Και αν ειχε δηλωμενο μοτερ δεν θα γινότανε ολη αυτη η συζήτηση..

Το θεμα δεν ειναι τα "Αν"..Αλλα τι γινεται τωρα...

YAziDis
07-04-09, 10:06
Το είπαμε αυτό. Πλέον οι ασφαλιστικές σε αποζημιώνουν είτε έχεις μεικτή είτε όχι και τρέχουν τον μεθυσμένο πελάτη τους μετά. Το είχα διαβάσει στα χαρτιά της ασφάλειας μου που ΔΕΝ έχω μεικτή

Alf_116i
07-04-09, 10:41
Εγώ θέλω να δώσω λίγο τροφή για σκέψη. Γιατί κάποια πράγματα που διάβασα τα θεωρώ παράλογα. Χωρίς να έχω τις νομικές γνώσεις. Άλλωστε πόσοι από τους νόμους μας είναι παράλογοι?
Δεν μπορεί επειδή έχεις κλεισμένο υμιυπαίθριο και είσαι παράνομος να μην σε αποζημιώσουν σε περίπτωση κατάρρευσης ή βλάβης της κατοικίας σου.
Δεν μπορεί επειδή η τάδε Βουλγάρα-Ρωσίδα είναι έχει παράνομη παραμονή στην Ελλάδα, να την βιάσουν και να μην τρέχει τίποτα.
Δεν μπορεί επειδή τα παιδιά των φαναριών κάνουν παράνομη εργασία να μπορεί ο καθένας να τα σκοτώσει με το αμάξι του.
Και τόσα άλλα.

Μερικά πράγματα δεν μπορεί να συνδεθούν μεταξύ τους,
Δεν μπορεί να φταίει ο φίλος, επειδή άλλαξε μοτέρ και δεν το δήλωσε, να φταίει επειδή ένας μεθύστακας έπεσε πάνω του. Εδώ γίνεται μικροατύχημα και ρίχνουν την ευθύνη στον μεθυσμένο άσχετα αν ο άλλος παραβίασε στοπ ή κόκκινο φανάρι.

Driftakos
07-04-09, 11:00
Εγώ θέλω να δώσω λίγο τροφή για σκέψη. Γιατί κάποια πράγματα που διάβασα τα θεωρώ παράλογα. Χωρίς να έχω τις νομικές γνώσεις. Άλλωστε πόσοι από τους νόμους μας είναι παράλογοι?
Δεν μπορεί επειδή έχεις κλεισμένο υμιυπαίθριο και είσαι παράνομος να μην σε αποζημιώσουν σε περίπτωση κατάρρευσης ή βλάβης της κατοικίας σου.
Δεν μπορεί επειδή η τάδε Βουλγάρα-Ρωσίδα είναι έχει παράνομη παραμονή στην Ελλάδα, να την βιάσουν και να μην τρέχει τίποτα.
Δεν μπορεί επειδή τα παιδιά των φαναριών κάνουν παράνομη εργασία να μπορεί ο καθένας να τα σκοτώσει με το αμάξι του.
Και τόσα άλλα.

Μερικά πράγματα δεν μπορεί να συνδεθούν μεταξύ τους,
Δεν μπορεί να φταίει ο φίλος, επειδή άλλαξε μοτέρ και δεν το δήλωσε, να φταίει επειδή ένας μεθύστακας έπεσε πάνω του. Εδώ γίνεται μικροατύχημα και ρίχνουν την ευθύνη στον μεθυσμένο άσχετα αν ο άλλος παραβίασε στοπ ή κόκκινο φανάρι.

Ναι.. Δεν ειπαμε οτι δεν θα αποζημιωθεί...Απλά αυτό είναι το ενα μερος... το άλλο ειναι οτι φταις κ εσυ...
Πχ.. Εχεις κλεισμενο ημιυπαίθριο και παθαίνει βλάβη το σπίτι σου. Η αρμόδια υπηρεσία θα σε αποζημιώσει [για το ΝΟΜΙΜΟ τμημα της οικιας] αλλα παράλληλα θα φας και μια μυνηση τοσο για ανεγερση αυθαιρέτου τμήματος όσο και συντήρηση αυτού... [εφοσον το ψάξει και το βρει κανεις... Αντιστοιχα και στις αλλες περιπτωσεις...
Αρα, στην δεδομενη περιπτωση ο φιλος μας εχει 2 λύσεις
1. Παιρνει τα 2500 και ληγει το θεμα
2. Το παει δικαστικα διεκδικωντας την αξια της μετατροπης. Αλλα λογω της παρατυπίας [δν το λεω παρανομία, αλλα παρατυπια] βγαίνει κ αυτος εκτεθειμένος. Και τον κυνηγαει κ το κρατος [μιας κ χανει λεφτα λογω διαφορας τεκμηριων] και η ασφαλιστικη του..
Εγω επιμενω στο καλλιο 5 κ στο χερι...

tacos
07-04-09, 11:08
Τα ιδια λεμε και ξαναλεμε.Το αυτοκινητο ηταν ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟ στην ΛΕΑ οποια μηχανη και να ειχε δεν αλλαζε κατι,το αν ειχε τοποθετησει το τριγωνο ειναι οντως θεμα.Τα υπολοιπα(Δηλωση κιν/ρα χρωμα) η μονη που εχει εννομο συμφερον ειναι η πολιτεια και μονο αυτη μπορει να ενεργησει για τα "δεοντα".Σε καθε περιπτωση δεν θα εξετασθουν σε σχεση με το ατυχημα.Το ποσον της αποζημιωσης σιγουρα θα ειναι αναλογο της αξιας του αυτοκινητου την ημερα του συμβαντος.-

Driftakos
07-04-09, 11:16
Οτι πειτε.. Σας φέρνω αντιρρηση??? Απο την μεριά μου, μακαρι ο φιλος να βγει οσο το δυνατον κερδισμένος.. Καλη σας συνέχεια

jimmakoss E30
08-04-09, 15:47
Μολις γυρισα απο το δικηγορικο γραφειο, και παρεπιπτωντως παραλιγο να τρακαρουμε με το ταξι (αρχιζω να πιστευω οτι κατι τρεχει με μενα....)και τα πραγματα εχουν ως εξης:
1) Στο συμβαν εφοσον εχει γινει θετικη δηλωση στην τροχαια η οποια βγαζει φταιχτη τον αλλον δεν υπαρχει καν θεμα. Σε οποιαδηποτε περιπτωση θα υπαρξει αποζημιωση η στην χειροτερη προσωποκρατηση εαν δεν υπαρχει τπτ στο ονομα του η δεν βρεθει καποιος να του τα δωσει για να μην παει φυλακη.
2)Παιζει πολυ μεγαλο ρολο η ασφαλεια του, η οποια ειναι καλη σαν εταιρια και οτι ειναι μεικτη. Η ασφαλεια δεν ριψοκινδυνευει το κυρος της στα δικαστηρια για τετοιες περιπτωσεις. Συνηθως στα δικαστηρια πηγαινουν υποθεσεις που μπορει να καλυψει τον πελατη της και πολυ σπανια μεθυσμενους. Γιατι η ασφαλεια δεν μπορει να υποστηριξει κατι βασιμο εφοσον υπαρχει η δηλωση, ουτε μοτερ, ουτε χρωμα, ουτε τριγωνο. Θα προτιμησει να μου κανει προσφορα η οποια θα με στειλει ικανοποιημενο σπιτι μου.
3)Αν η υποθεση εν τελει φτασει μεχρι εκει τοτε θα κοιταξω να ειμαι καλυμμενος και φυσικα μπορω να διεκδικησω τα παντα, μαζι και το μοτερ και οτι αλλο θελω αρκει να μην ειμαι υπερβολικος και να εχω τα απαραιτητα τιμολογια και αποδειξεις. Επι λεξη δικηγορου "και ο δικαστης δεν ειναι μαλακας θα καταλαβει αν πας να βγαλεις απο τη μυγα ξυγκι".
4)Πριν απο ολα αυτα βεβαια μου ειπε οτι θα πρεπει να μαζεψω καποια εγγραφα οπως: Αναλυση ζημιας αυτοκινητου απο μηχανικο και φανοποιο και φωτογρφιες, φωτοτυπια αδειας κυκλοφοριας με τα καινουργια δεδομενα (τουλαχιστον χρωμα), αγγελιες του αυτοκινητου με ψηλες τιμες (η αντιπαλη μερια θα εχει τις φθηνες), υπευθυνη δηλωση μεταβιβασεως εναπομειναντος αυτοκινητου για καποιο ποσο (το οποιο θα αφαιρεθει απο τα διεκδικησημα), τιμολογια και αποδειξεις για το καθετι που εβαλα στο αμαξι μαζι και μοτερ, εργατικα, βαφες κ.α., και φωτογραφιες απο πραγματα που σπασανε κατα την συγκρουση μαζι με αντικειμενικη εκτημηση αξιας και βεβαιωση απο ειδικους οτι δεν φτιαχνονται. Με ολα αυτα θα κανω μια επισκεψη στη ασφαλιστικη και θα τους θεσω μια προσφορα και αυτοι με την σειρα τους αντιπροτεινουν. Αυτη ειναι η τριτη ευκαιρια να αποζημιωθω και η καλυτερη. Η πρωτη ειναι τα 2500 και η δευτερη ειναι ο εμπειρογνωμονας, και η τεταρτη και τελευταια το δικαστηριο. Και συγνωμη για την εκφραση αλλα ...ΤΟΥ ΠΟΥΣΤΗ...

Γενικοτερα ο δικηγορος μου τα ειπε καλυτερα απο οτι τα περιμενα και ξυνισε λιγο μονο οταν ειπα οτι ο αλλος ηταν μεθυσμενος. (και επειδη δεν ειχα το δελτιο συμβαντος μαζι μου...) Και τελος ειναι στην ευχερεια της ασφαλιστικης να καλυψει τον πελατη της στο δικαστηριο ακομα και αν ειναι μεθυσμενος γι'αυτο παιδες παιζει τεραστιο ρολο η ασφαλιστικη του καθενα, το ποσο καλη ειναι δηλαδη. Συνηθως οι φτηνιαρικες την κανουν στα δυσκολα.......Καλο θα ηταν να την ψαχνουμε λιγο περισσοτερο.

YAziDis
08-04-09, 16:31
Άντε με το καλό, και καλό κουράγιο στο να μαζεψεις τα έγγραφα!

Driftakos
13-04-09, 18:52
Αν και καθυστερημένα, ευχαριστώ για την ενημέρωση..Μακάρι να σου πάνε όλα καλα..Και θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα, καλό κουράγιο με την χαρτούρα...

jimmakoss E30
05-01-18, 20:58
Χα χα μετα απο 10 χρονια σχεδον το βρηκα το thread και επειδη μπορει καποιος να εχει αποριες με το τι εγινε τελικα τα λεφτα που πηρα απο αυτον και οχι απο την ασφαλιστικη ειναι 3500ε, κρατησα τα παντα απο το αμαξι, πεταξα σκεφτειτε 600κιλα σιδερου και τα περασα σε ενα 1600 (το οποιο πουλησα πριν χρονια τωρα βεβαια). Η ασφαλιστικη μου ειχε κανει κι αλλη προσφορα στα 3000 που αρνηθηκα ΦΥΣΙΚΑ γτ ηθελα να κρατησω τα πραγματα. Κατι που σημαινει οτι αντικειμενικα ηρθα στα λεφτα μου.

Επισης πολλα πραγματα που ειπωθηκαν δεν ισχυουν και καλο ειναι να ξεκαθαριζονται για να μη λεει ο καθενας το μακρυ και το κοντο του τα διαβαζει καποιος που αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα και την φαει την πατατα. Οπως:
Tο αδηλωτο μοτερ και το χρωμα (ημουν ρητα εντος προθεσμιας και μπορουσα καρανομιμα να κυκλοφορω)
Η μη τοποθετηση τριγωνου στην ΛΕΑ επιφερει απλα προστιμο και ειναι ασχετο με καθε ατυχημα ποσο μαλλον οταν δεν αποδυκνυεται οτι δεν υπηρχε (τριγωνο)...
Το αμαξι την στιγμη του τρακαρισματος δεν κυκλοφορουσε αρα ηταν νομιμα ακινητοποιημενο σε σημειο που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η κυκλοφορια. δλδ αν ειχα παρκαρει κοτερο στην ΛΕΑ θα μου αποζημιωνανε το κοτερο (αρκει να ηταν ασφαλισμενο).
Τελος το γεγονος οτι εγω ειμαι παρανομος δεν εχει καμια σχεση με την εκδικαση της υποθεσης. Για τις δικες μου παρανομιες γινεται αλλο, διαφορετικο ,ασχετο δικαστηριο. Δλδ αν εχω σκοτωσει καποιον 10 λεπτα πιο πριν τα λεφτα μου θα τα παρω.
Αγαπητε old car επειδη θυμαμαι οτι εκεινη την εποχη που γινοντουσαν ολα αυτα παρεθετες νομους ως απολυτους να ξερεις οτι πρεπει να εισαι πιο διαλλακτικος με αυτα γιατι δεν υπαρχει νομος που να μην ερχεται σε αντιδιαστολη με αλλον νομο. Απλα ειναι στην διαθεση αυτων που τους ξερουν καλα και οχι σε σενα και σε μενα. Να μην τρομαζουμε κοσμο με ανακριβεις. Φιλικα σε σενα και σε οποιον με εβγαζε παρανομο απ την γκλαβα του.

Το δικηγορακι που βρηκα μου τα εξηγησε ολα αυτα καθως επισης μου ειπε οτι και εν κινησει να γινοταν το ατυχημα θα ηταν ακριβως το ιδιο. Με συμβουλεψε να μην παρω τα 2500 και εκανε προσφορα στην ασφαλιστικη για 7300ε!!! Φυσικα δεν δεχτηκε μου καναν στα 3000, αρνηθηκα και με τον φοβο της 3ης μηνυσης απο τις κοπελες ο τυπος μου εδωσε 3500 χερατα με μια προφορικη ατυπη συμφωνια για 1000ε ακομα τα οποια φυσικα δν ασχοληθηκα περεταιρω γτ καπου λυπηθηκα και τον τυπο που πληρωσε κι αλλα 10000 στο δικο του και εληξα εκει το θεμα.

Συνοψιζοντας ισως να σταθηκα τυχερος 10 μερες αργοτερα να γινοντουσαν ολα οντως θα ειχα προβλημα και θα εμενα μετα 2500 και χωρις αμαξι...

Και παλι συγνωμη για την 10ετη καθυστερηση αλλα δεν ειχα bmw για πολυ καιρο και καπου τα ειχα παρατησει ολα αυτα

kacey
06-01-18, 04:13
Το επιχειρημα "το αυτοκινητο σου ηταν παρανομο ΑΡΑ δεν επρεπε να κυκλοφορει ΑΡΑ δεν επρεπε να ειναι εκει και ΑΡΑ ΑΝ δεν ηταν εκει δεν θα ειχε πεσει πανω του αυτος που επεσε σε σταματημενο οχημα στη ΛΕΑ που εκεινος κινουνταν παρανομα, και ηταν και μεθυσμενος κ για αυτο δεν πηρε χαμπαρι" δεν στεκει σε κανενα δικαστηριο. Καλο ειναι να μη λεμε πραγματα που βγαζουμε απο τη λογικη μας, οταν μιλαμε για δικαστηρια.

Οπως προσπαθησα να εξηγησω και στο τοπικ με τις αγγελιες, τα διαφορα διαδικαστικα/διοικητικα κλπ θεματα που μπορει να εχει ενα αμαξι ΔΕΝ επηρεαζουν την εκδικαση ενος ατυχηματος, αν ΔΕΝ παιζουν αμεσο ρολο στο ατυχημα αυτο. Και αυτο προκυπτει απο αποφαση(-εις) του Αρειου Παγου καθως και απο οδηγιες εισαγγελεα του ΑΠ προς τα δικαστηρια.

Αν ισχυε το παραπανω επιχειρημα, τοτε πχ καποιος που παει και σκαει σε ενα παρκαρισμενο οχημα σε μια ευθεια, το οποιο δεν εχει πληρωσει τελη κυκλοφοριας και "ΑΡΑ δεν θα επρεπε να ειναι εκει", δεν θα τον αποζημιωνε...

ΕΠΙΣΗΣ:

σε περιπτωση μεθυσμενου οδηγου, ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΑΣ να βγει μεθυσμενος (να τον μετρησουν). Ο νομος ειναι ρητος: η ασφαλιστικη του σας πληρωνει χωρις μα μου σου του (εφ'οσον φταιει βεβαια), και μετα ΑΝ θελει τα ζηταει απο εκεινον. ΜΗΝ φοβαστε απο παπαριες τυπου "αν βγω μεθυσμενος δεν θα παρεις τιποτα".

tacos
06-01-18, 07:20
Τα λεγαμε αποτην αρχη.Οι οποιες δικες σου παρατυπιες δεν συμβαλανε καθολου στο ατυχημα.Ημουν σιγουρος οτι θα αποζημιωθεις,για το ποσον δεν ημουν.Αντε και καλη χρονια.

stauros772000
06-01-18, 07:54
οι κοπελες τσιμπισαν κατι;ή οι επιβατες ειναι οι χαμενοι;

jimmakoss E30
06-01-18, 11:32
Οχι οι κοπελες δεν πηραν κατι αφου το θεμα εληξε εκει και δεν παθανε κατι περα απο το σοκ. Δεν αρνουμαι παντως τις παρατυπιες μου με μεγαλυτερη βεβαια κατι που οντως περασε και δεν ακουμπησε σχεδον κανεναν, ειναι οχι το χρωμα και το μοτερ, αυτα ειναι αστεια πραγματα αλλα το γεγονος οτι εγω δεν εβγαλα τον κοσμο απο το αυτοκινητο. ΠΟΤΕ κανεις να μην αφηνει κοσμο μεσα οταν το αμαξι ειναι ακινητοποιημενο και ειδικα σε μεγαλα οδικα δικτυα. Αυτο ειναι καταστροφικο και κατι που θα με εβγαζε σιγουρα τον μεγαλυτερο υπαιτιο, πιο πολυ και απο τον μεθυσμενο. Ηθικα παντα μιλωντας εαν ειχαν παθει κατι οσο και να αθωωνομουν στο δικαστηριο ΕΓΩ η ο εκαστοτε οδηγος ειναι υπαιτιος για τις ψυχες που κουβαλαει μαζι του. Αρα η αποζημιωση των κοριτσιων θα επρεπε να γινει απο μενα και την δικια μου ασφαλιστικη. Γιατι πιο πανω απο τους νομους ειναι η ευθυνη και το ηθος. Να θυμισω και το περιστατικο με την porsche στην Αττικη οδο? Κατα την γνωμη μου σιγουρα το μεγαλυτερο μερος της ευθυνης το εχει ο οδηγος της porsche αλλα ηθικα ο ανθρωπος που εχασε την οικογενεια του και ξερω ειναι σκληρο να το πω αλλα εχει μεριδιο ευθυνης και αυτος οσον αφορα τους θανατους. Και δεν λεω κρεμαστε τον. Σιγουρα κανεις ασυναισθητα δεν μπορει να σκεφτει εκεινη την ωρα την επικινδυνοτητα της καταστασης αλλα πρεπει να βαλουμε στο κεφαλι μας οτι πρεπει να προστατευουμε τις ζωες μας και τις ζωες των αλλων ασχετα με το ποιος η τι φταιει. Μπορει οι νομοι μας να πασχουν αλλα σιγουρα πασχουμε και οι περισσοτεροι απο μας σε συνειδηση...

Driftakos
06-01-18, 13:19
Αρχικά, χάρηκα που δικαιώθηκες. (αν και είχα τις αμφιβολίες μου για κάποια θέματα, ακόμα πιο κερδισμένος βγήκες και μπράβο σου και μαγκιά σου).

/offtopic
Τώρα, για τα σχόλια σου περί κόσμου στο αυτοκίνητο. έχοντας αλλάξει επαγγελματικό πεδίο μιας και πλέον εργάζομαι στην διαχείριση κυκλοφορίας Ιονίας οδού, αυτό με τον κόσμο είναι κάτι που ισχύει. Σε όλους όσους μας παίρνουν οτι έχουν ακινητοποιηθεί στη ΛΕΑ, προσωπικά, τους λέω το ίδιο. Βγάλτε τον κόσμο εκτός των στηθαίων ασφαλείας. Στους 9 μήνες που είμαι εκεί, ανάθεμα αν 5 με άκουσαν.
Και μία συμβουλή, που το έχω μαράζι από την δουλειά οπότε θα τον πω τον πόνο μου... Αν βλεπετε ηλεκτρονική σήμανση, καλό είναι να την ακολουθείτε. Συνήθως, για κάποιο λόγο μπήκε εκεί...
/offtopic

καλά και ασφαλή χιλιόμετρα από εδώ και πέρα.

jimmakoss E30
06-01-18, 19:32
Το επιχειρημα "το αυτοκινητο σου ηταν παρανομο ΑΡΑ δεν επρεπε να κυκλοφορει ΑΡΑ δεν επρεπε να ειναι εκει και ΑΡΑ ΑΝ δεν ηταν εκει δεν θα ειχε πεσει πανω του αυτος που επεσε σε σταματημενο οχημα στη ΛΕΑ που εκεινος κινουνταν παρανομα, και ηταν και μεθυσμενος κ για αυτο δεν πηρε χαμπαρι" δεν στεκει σε κανενα δικαστηριο. Καλο ειναι να μη λεμε πραγματα που βγαζουμε απο τη λογικη μας, οταν μιλαμε για δικαστηρια.


Συμφωνω απολυτα και οχι μονο για το δικαστηριο αλλα πολυ περισσοτερο για την αποψη που μπορει να τεκμηριωνει καποιος. Φυσικα και μπορει ο καθενας να εχει την αποψη του και να την λεει ανοιχτα αλλα ως αποψη και οχι ως απολυτο νομο επειδη καπου το διαβασε.

Και κατι αλλο που εχει τεραστια σημασια ειδικα για αυτους που κυκλοφορουν μετατροπες ειναι το ΚΤΕΟ. Το νο1 χαρτι που σε βγαζει καθαρο σε τετοιες περιπτωσεις. Αν εχεις περασει τεχνικο ελεγχο εντος προθεσμιας τοτε εισαι καλυμενος για οποιαδηποτε βεβαιωμενη παραβαση (ΝΟΜΙΚΑ παντα) που εχει να κανει με μετατροπη. Σε μια τετοια περιπτωση τρεχει το κρατος η η εταιρια που περασες τον τεχνικο ελεγχο. Ακομα και αν εχεις αλλα νουμερα στο σασι η στο μοτερ δεν ειναι στην δικη σου αρμοδιοτητα να το ξερεις, πρεπει να σου βεβαιωθει στον τεχνικο ελεγχο και να κινησεις τις απαραιτητες διαδικασιες. Αν δεν βεβαιωθει απο κει παραβαση τοτε ο νομος μπορει να ερθει με το μερος σου

Βλεπετε τωρα σιγα σιγα οτι ακομα και οι νομοι που ηταν οντως εναντιον μου γυρισαν με το μερος μου. Θα ηλπιζα ομως να ειναι και οι ανθρωποι με το μερος αυτου που θεωρουνε πιο σωστο ηθικα και ας γραψουνε λιγο τους νομους. Τωρα αν καποιος θεωρει λιγοτερο φταιχτη αυτον που εγκληματει οδηγωντας μεθυσμενος και περισσοτερο αυτον που εχει αδηλωτο χρωμα η σπασμενο φαναρι η εκτος προδιαγραφων ρεζερβα καλο θα ταν να αναθεωρησει...

Κάθε χρόνο περίπου 30.000 τραυματίζονται σε τροχαία, με τον αριθμό των πολιτών που τραυματίζονται σοβαρά ή χάνουν τη ζωή τους να αγγίζει τους 4.000, ενώ το οινόπνευμα (αιθυλική αλκοόλη) «ευθύνεται» στο 50% περίπου των σοβαρών τροχαίων ατυχημάτων.
Εψαξα και για παρανομα μοτερ αλλα δεν βρηκα κατι...

Αυτο σημαινει οτι καθε 5000 τροχαια ο ενας θα εισαι εσυ, καποιος που ξερεις, το παιδι σου, η μανα σου που θα χτυπηθει απο μεθυσμενο οδηγο.

Γι αυτο και σκεφτειτε το ολοι σοβαρα. Το αλκοολ και το τιμονι μαζι δεν τα κανει ΚΑΝΕΝΑΣ καλα. Οποιον δειτε να τα κανει μαζι νομιζω οτι εχετε το δικαιωμα να τον σπασετε στο ξυλο. (ηθικα). Απ την αλλη μπορειτε να το κανετε και οπου βλεπετε αδηλωτες μετατροπες ξερω γω.. οτι του την σπαει του καθενα

kacey
07-01-18, 02:08
Μισο λεπτακι, γιατι εδω διαφωνω (ή δεν καταλαβα τι λες). Το μονο που βεβαιωνει το ΚΤΕΟ ειναι οτι τη μερα του τεχνικου ελεγχου και μονο εκεινη, το αμαξι σου ηταν ή "ηταν" σωστο". Καμμια αλλη μερα. Εσυ θα μπορουσες να εχεις μοτερ απο Viper μεχρι και τη προηγουμενη απο το ΚΤΕΟ μερα, ή να το εβαζες την αμεσως επομενη.

Την οποιαδηποτε αλλη μερα, το μονο που δειχνει οτι το οχημα σου ειναι σωστο ειναι η συγκριση των γραφομενων της αδειας με αυτα που βρισκονται πανω στο αμαξι σου (αριθμος σασσι, κωδικος μοτερ, χρωμα, θεσεις κλπ). Εστω, στη καλυτερη περιπτωση, να (μπορεις με καποιο τροπο να αποδειξεις οτι) βρισκεσαι εντος του χρονικου οριου που λεει ο νομος οτι υποχρεουσαι να δηλωσεις την αλλαγη.

jimmakoss E30
07-01-18, 10:46
Ναι ολα αυτα βεβαιωνονται στο ΚΤΕΟ. Αυτο που λεω ειναι οτι εαν εχεις το χαρτι του ΚΤΕΟ που λεει οτι εισαι οκ να κυκλοφορεις τοτε καποιος δεν εκανε καλα την δουλεια του και δεν ειναι στην αρμοδιοτητα σου να τα γνωριζεις ολα αυτα. Υπαρχουν εταιριες που πουλανε μεταχειρισμενα αμαξια με αλλα μοτερ που πωλουνται σαν καινουργια. Οταν λοιπον εισαι ανυποψιαστος και το αγορασεις και βρεθεις με αμαξι που εχει κλεμμενο μοτερ πως μπορεις να βγεις καθαρος..?

Αυτα γινονται ακομα και σημερα υπαρχουν πολλοι που την εχουν πατησει ετσι (στα μηχανακια πολυ περισσοτερο) και αν το παρεις λογικα το ΚΤΕΟ ειναι το αρμοδιο τμημα που σου επιτρεπει να κυκλοφορεις το νομιμο αμαξι σου. Γι αυτο περνας και καθε 2 χρονια ΚΤΕΟ, για να βεβαιωνονται τετοιες τυχον παραβασεις. Και δεν ειναι αναγκαστικο να εχεις υπερκυβισμενο αμαξι για να εισαι παρανομος. Το ιδιο ειναι και με τις τουρμπινες, με μοτερ ιδιου η και χαμηλοτερου κυβισμου, και γενικα οτι ειναι εκτος προδιαγραφων κατασκευαστη.

Δλδ εαν η υποθεση εφτανε δικαστηριο και αν επαιζα τον ρολο του μλκ, θα μπορουσα να υποστηριξω οτι δν ειχα ιδεα για ολα αυτα και πως το χαρτι του κτεο λεει οτι το οχημα ειναι νομιμο. Και εδω ειναι ενα σημειο που ενας νομος ερχεται σε αντιδιαστολη με 10 αλλους και τρεχα γυρευε. Δεν λεω δλδ οτι εχω ολους του νομους με το μερος μου η οτι θα δικαιωνομουν απαραιτητα, αλλα σιγουρα εχω εναν. Ο δικαστης κρινει αν λες παπαριες και βγαζει αποφαση.

jimmakoss E30
07-01-18, 11:04
Ενα + ακομα για μενα ειναι οτι το αμαξι ειχε προφσφατο περασενο κτεο μετα την μετατροπη....

tsalin
07-01-18, 16:16
Φίλε jimmakoss_E30, είναι πολύ καλό που βρήκες άκρη με τη δική σου περίπτωση και δικαιώθηκες, αλλά γενικεύοντας, πέφτεις στο λάθος που επισημαίνεις για τους άλλους...

Εξηγούμαι:

Εσύ αποζημιώθηκες για ατύχημα που προκάλεσε άλλος, καταφανώς υπαίτιος (μεθυσμένος). Δεν γνωρίζεις αν η δική του ασφάλεια τον κάλυψε, ή τον τρέχει ακόμα. Αντίστοιχα αν εσύ προκαλούσες ατύχημα θα σε κάλυπτε η ασφάλεια σου?? Θα ήταν τότε απλώς ένα διαδικαστικό ζήτημα, ή θα ήσουν εκτεθειμένος?

Αυτά και καλή χρονιά!

jimmakoss E30
07-01-18, 18:46
Κοιτα, οι ασφαλειες δεν καλυπτουν αυτον που προκαλει το ατυχημα εκτος αν εχεις μικτη που καλυπτει ενα μερος της ζημιας. Σε οποιαδηποτε περιπτωση οι ασφαλειες καλυπτουν το θυμα. Αν το χα προκαλεσει εγω δλδ το ατυχημα η ασφαλεια μου θα καλυπτε τις δικες του ζημιες. Μηπως ρωτας κατι διαφορετικο απο αυτο που καταλαβα?

Και γνωριζω οτι φυσικα τις ζημιες του δεν τις καλυψε. Ηταν μεθυσμενος κατα 200% πανω απ το οριο... τι να καλυψει? 10000??

jimmakoss E30
07-01-18, 19:13
Μια περιπτωση που μπορει να βρισκομουν μπλεγμενος ειναι αν σε ενα ατυχημα εβγαινε συνυπαιτιοτητα και ο πραγματογνωμωνας εβρισκε αλλα νουμερα στο μοτερ. Τοτε ναι δεν θα μπορουσα να διεκδικησω τπτ και μαλλον θα σφυριζα αδιαφορα:105whistl

kacey
07-01-18, 23:44
Ναι ολα αυτα βεβαιωνονται στο ΚΤΕΟ. Αυτο που λεω ειναι οτι εαν εχεις το χαρτι του ΚΤΕΟ που λεει οτι εισαι οκ να κυκλοφορεις τοτε καποιος δεν εκανε καλα την δουλεια του και δεν ειναι στην αρμοδιοτητα σου να τα γνωριζεις ολα αυτα. Υπαρχουν εταιριες που πουλανε μεταχειρισμενα αμαξια με αλλα μοτερ που πωλουνται σαν καινουργια. Οταν λοιπον εισαι ανυποψιαστος και το αγορασεις και βρεθεις με αμαξι που εχει κλεμμενο μοτερ πως μπορεις να βγεις καθαρος..?

Αυτα γινονται ακομα και σημερα υπαρχουν πολλοι που την εχουν πατησει ετσι (στα μηχανακια πολυ περισσοτερο) και αν το παρεις λογικα το ΚΤΕΟ ειναι το αρμοδιο τμημα που σου επιτρεπει να κυκλοφορεις το νομιμο αμαξι σου. Γι αυτο περνας και καθε 2 χρονια ΚΤΕΟ, για να βεβαιωνονται τετοιες τυχον παραβασεις. Και δεν ειναι αναγκαστικο να εχεις υπερκυβισμενο αμαξι για να εισαι παρανομος. Το ιδιο ειναι και με τις τουρμπινες, με μοτερ ιδιου η και χαμηλοτερου κυβισμου, και γενικα οτι ειναι εκτος προδιαγραφων κατασκευαστη.

Δλδ εαν η υποθεση εφτανε δικαστηριο και αν επαιζα τον ρολο του μλκ, θα μπορουσα να υποστηριξω οτι δν ειχα ιδεα για ολα αυτα και πως το χαρτι του κτεο λεει οτι το οχημα ειναι νομιμο. Και εδω ειναι ενα σημειο που ενας νομος ερχεται σε αντιδιαστολη με 10 αλλους και τρεχα γυρευε. Δεν λεω δλδ οτι εχω ολους του νομους με το μερος μου η οτι θα δικαιωνομουν απαραιτητα, αλλα σιγουρα εχω εναν. Ο δικαστης κρινει αν λες παπαριες και βγαζει αποφαση.

δεν εχεις κανενα νομο με το μερος σου. Στο εξηγησα και απο πανω: το οτι το αμαξι περασε κτεο σημαινει οτι εκεινη τη μερα - και μονο - που περασε κτεο, ηταν νομιμο ή καποιος αρμοδιος δεν ειναι οτι ειναι παρανομο. Εσυ θα μπορουσες απο την επομενη μερα κιολας να αλλαξεις μοτερ, και μετα να βγαινεις να ισχυριζεσαι το bold. Αυτο σου εξηγησα. Και φυσικα κανεις δεν θα νοιαστει, το μοναδικο που ισχυει ειναι οτι εκεινη τη στιγμη (που σε ελεγξαν, που τρακαρες, που οτιδηποτε) το αυτοκινητο δεν συμφωνει με την αδεια του.

Το οτι το ΚΤΕΟ "ισχυει" για 2 χρονια δεν ειναι (κ δεν γινεται να ειναι) εγγυηση οτι θα ειναι νομιμο για τα επομενα 2 χρονια. Ουτε καν οτι θα ειναι σωστο απο τεχνικης αποψεως. Μπορει σημερα να στο βρουν ενταξει και αυριο να μεινεις απο φρενα λογω καταστροφης αστοχιας ενος τακακιου. Σε καθε περιπτωση, μπορει σημερα να φορας το μοτερ σου το σωστο και αυριο κιολας να πας να φορεσεις ενα οτιδηποτε. Το "εγω εχω κτεο, αυτο λεει οτι το αμαξι μου ειναι σωστο, οποτε για μεχρι την ημερομηνια ταδε/ταδε/ταδε το αμαξι μου ειναι σωστο και "δεν ξερω" τι μοτερ βρηκατε σημερα μεσα του", δεν πειθει κανεναν και καλα κανει.

Το κτεο ανα 2 χρονια ειναι ενας συμβιβασμος, γιατι δεν γινεται να περναει καθε οχημα τεχνικο ελεγχο καθε μερα της ζωης του.


ΥΓ Αυτο που σε ρωταει "αν του καλυψε τις ζημιες του", εννοει αν η ασφαλιστικη του πληρωσε τις ζημιες που εκεινος ΣΟΥ εκανε και δεν τα ζητησε πισω απο εκεινον, ή αν τον ετρεξε να του τα παρει πισω.

jimmakoss E30
08-01-18, 15:33
Το χαρτι του ΚΤΕΟ ειναι επισημο εγγραφο και λαμβανεται σοβαρα υποψιν στο δικαστηριο. Αν εγω δλδ αγορασα το αυτοκινητο στις 01/06 και ο τεχνικος ελεγχος εγινε στις 01/05 τοτε ολα αυτα που λες ειναι ακυρα. Πως αλλαξα εγω μοτερ αν δεν ειχα το αμαξι???

Με τα "μπορει" και τα "αν" ομως, δεν βγαζει αποφαση ο δικαστης και αυτο ειναι STANDARD. Αυτο που κοιταει ειναι χαρτια.. Αυτο που θα γινοταν μονο ειναι να εξεταστει το βιβλιο service να βρεθει ο τελευταιος μηχανικος, να ελεγχθει στα βιβλια, στα τιμολογια,στις ημερομηνιες εισοδων/εξοδων αυτοκινητων και να βρεθει εκει οτι εγω αλλαξα μοτερ... Σε καθε περιπτωση πρεπει να ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ νομικα και ΕΓΓΡΑΦΩΣ. Ουτε καμερες ουτε μπορει ουτε αν. Εαν δεν βρεθει, τοτε τι να πει ο δικαστης? "Σε κοβω οτι εχεις αλλαξει μοτερ επειδη φορας σκουλαρικι"? Αυτα ειναι μια τυπικες διαδικασιες. Ολα αυτα τα ρωτησα δεν τα λεω ετσι... Και ο λογος που τα ρωτησα ειναι γιατι ακουσα την μερια που μου λεγε να προσεχω (και πολυ σωστα μαλιστα και σας ευχαριστω και παλι) γτ οντως θα μπορουσα να εχω βρεθει εκτεθειμενος απο πραγματα που δεν μου πηγαιναν στο μυαλο. Το μοτερ το παλιο υπηρχε για να μπει προχειρα αλλα δεν θα σκεφτομουν να το βαλω αν δεν ηξερα οτι μπορει να μπλεξω απο πραγματογνωμονα... (ο οποιος δεν ηρθε και ποτε ετσι??)

Παιδια, ολες οι ασφαλιστικες ειναι υποχρεωμενες να καλυψουν τον πελατη τους ως προς τα θυματα. Και αναλογως τον πελατη θα κοιταξουν αν συμφερει να τον κρατησουν ως πελατη και να καλυψουν μερος της ζημιας ΤΟΥ. Αν οχι εννοειται τον τρεχουν για να παρουν και τα λεφτα που θα διναν σε μενα.

Ανεφερα και σε προηγουμενο post οτι μου προσφερανε 3000ε απο την ασφαλιστικη τα οποια αρνηθηκα. Εαν δεν προσφερανε συμβιβασμο, στα δικαστηρια θα πηγαινε η allianz vs μινεττα εφοσον ΔΕΝ ειναι στην ευχερεια της καθε ασφαλιστικης ν καλυψει καποιον που ειναι ανασφαλιστος την ωρα του ατυχηματος λογω μεθης. Ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να τον καλυψει και μετα να κινηθει νομικα για να παρει τα λεφτα της. Και εφοσον η τροχαια εγραψε στο δελτιο συμβαντος, υπαιτιοτητα 100% η allianz οσο κολοσσος σαν εταιρια κι αν ειναι δεν θα μπορουσε να γλιτωσει σε οποιαδηποτε περιπτωση να μου καταβαλλει τις ζημιες.

Ελπιζω να σε καλυψα σ αυτο το κομματι. Το ΚΤΕΟ δεν διαφωνω μαζι σου και δεν λεω οτι θα σωνομουν επειδη ειχα προσφατο ΚΤΕΟ αλλα οπως και να το κανεις ειναι χαρτι που δειχνει νομιμοτητα και αναγκαζεσαι να το προσκομισεις. ΚΤΕΟ, αδεια, ασφαλεια, διπλωμα, νηφαλιοτητα, και αρνητικη υπαιτιοτητα ειναι οπλα σε δικαστηριο για τροχαιο.

kacey
08-01-18, 16:57
α) Το χαρτι του ΚΤΕΟ ειναι επισημο εγγραφο και λαμβανεται σοβαρα υποψιν στο δικαστηριο. Αν εγω δλδ αγορασα το αυτοκινητο στις 01/06 και ο τεχνικος ελεγχος εγινε στις 01/05 τοτε ολα αυτα που λες ειναι ακυρα. Πως αλλαξα εγω μοτερ αν δεν ειχα το αμαξι???

β) Με τα "μπορει" και τα "αν" ομως, δεν βγαζει αποφαση ο δικαστης και αυτο ειναι STANDARD. Αυτο που κοιταει ειναι χαρτια.. Αυτο που θα γινοταν μονο ειναι να εξεταστει το βιβλιο service να βρεθει ο τελευταιος μηχανικος, να ελεγχθει στα βιβλια, στα τιμολογια,στις ημερομηνιες εισοδων/εξοδων αυτοκινητων και να βρεθει εκει οτι εγω αλλαξα μοτερ... Σε καθε περιπτωση πρεπει να ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ νομικα και ΕΓΓΡΑΦΩΣ. Ουτε καμερες ουτε μπορει ουτε αν. Εαν δεν βρεθει, τοτε τι να πει ο δικαστης? "Σε κοβω οτι εχεις αλλαξει μοτερ επειδη φορας σκουλαρικι"? Αυτα ειναι μια τυπικες διαδικασιες. Ολα αυτα τα ρωτησα δεν τα λεω ετσι...
.
.
.

γ) Ελπιζω να σε καλυψα σ αυτο το κομματι. Το ΚΤΕΟ δεν διαφωνω μαζι σου και δεν λεω οτι θα σωνομουν επειδη ειχα προσφατο ΚΤΕΟ αλλα οπως και να το κανεις ειναι χαρτι που δειχνει νομιμοτητα και αναγκαζεσαι να το προσκομισεις. ΚΤΕΟ, αδεια, ασφαλεια, διπλωμα, νηφαλιοτητα, και αρνητικη υπαιτιοτητα ειναι οπλα σε δικαστηριο για τροχαιο.

α) ή δεν καταλαβαινεις, ή κοροιδευομαστε. Το μονο που αποδεικνυει (και μπορεις να ισχυριστεις) το χαρτι του κτεο ειναι οτι στις 01/05 που εγινε ο ελεγχος, και μονο τοτε, το αυτοκινητο ηταν σωστο. Στις 02/05, μολις μια μερα μετα, μπορει καποιος να αλλαξε το μοτερ. Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι τωρα στις 01/06 που ιδιοκτητης του οχηματος εισαι εσυ, το αυτοκινητο δεν ειναι σωστο. Και φυσικα την ευθυνη για αυτο την φερεις εσυ, ως τωρινος ιδιοκτητης του οχηματος.

β) Και για αυτο το λογο, συμφωνα με το παραπανω, ολα οσα γραφεις στο β ειναι παντελως ακυρα. Σιγα μη πρεπει να κατσει να αποδειξει καποιος αρμοδιος οτι "εσυ αλλαξες το μοτερ αρα εσυ φταις". Αν το αυτοκινητο την ημερα που μας ενδιαφερει (ελεγχου, ατυχηματος) βρεθει ανακολουθο με τα χαρτια του, οπως οριζει ο νομος, τοτε φταις εσυ που εκεινη τη στιγμη εισαι ο ιδιοκτητης.

"Αυτο που θα γινοταν μονο ειναι να εξεταστει το βιβλιο service να βρεθει ο τελευταιος μηχανικος, να ελεγχθει στα βιβλια, στα τιμολογια,στις ημερομηνιες εισοδων/εξοδων αυτοκινητων και να βρεθει εκει οτι εγω αλλαξα μοτερ... Σε καθε περιπτωση πρεπει να ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ νομικα και ΕΓΓΡΑΦΩΣ"

δουλευομαστε μου φαινεται. Λες και δεν μπορεις να εχεις αλλαξει ενα μοτερ καταμαυρα, ειδικα αν ειναι αδηλωτο.

"Αυτο που κοιταει ειναι χαρτια". Οχι, αυτο που κοιταει ειναι η πραγματικοτητα: αν η αδεια γραφει Μ40 και το μπλοκ γραφει S50, τοτε το αυτοκινητο ειναι παρανομο και ιδιοκτητης του εισαι εσυ.

γ) φυσικα και δεν καλυψες τιποτα. Τη νομιμοτητα τη μερα που μας ενδιαφερει δεν τη δειχνει το χαρτι του κτεο που μπορει να εχει βγει απο μια εως 729 μερες πριν, αλλα τα πραγματικα γεγονοτα του τι γραφει η αδεια και τι τα νουμερα του μοτερ. και τιποτα αλλο.

rapid_fast
09-01-18, 16:57
Αν έχω καταλάβει σωστά..
Σώθηκες επειδή είχες ΚΤΕΟ ενός μήνα ή λιγότερο πράγμα που επιτρέπει ο νόμος.. έχεις δεν έχεις χαρτιά..
Υποχρέωση να δηλώσεις τη μετατροπή έχεις εντός 30 ημερών από το τιμολόγιο αγοράς ή εγκατάστασης του κινητήρα.. Μέχρι τότε κυκλοφορείς νόμιμα ακόμα και αδηλωτος..
Έτσι νομίζω.. ����

konc
09-01-18, 19:25
Αν έχω καταλάβει σωστά..
Σώθηκες επειδή είχες ΚΤΕΟ ενός μήνα ή λιγότερο πράγμα που επιτρέπει ο νόμος.. έχεις δεν έχεις χαρτιά..
Υποχρέωση να δηλώσεις τη μετατροπή έχεις εντός 30 ημερών από το τιμολόγιο αγοράς ή εγκατάστασης του κινητήρα.. Μέχρι τότε κυκλοφορείς νόμιμα ακόμα και αδηλωτος..
Έτσι νομίζω.. ����

Θα έλεγα πως όχι. "Σώθηκε" επειδή ήταν πραγματικά και τυπικά νόμιμος = μέσα στο στο περιθώριο που δίνεται για τη δήλωση αλλαγής μοτέρ. Αλλά παρατηρώ γενικά μια τάση "μπορεί να κυκλοφορώ παράνομα αλλά αν δεν φταίω σίγουρα θα εισπράξω και δεν τρέχει μία" -όχι στην συγκεκριμένη περίπτωση το ξαναλέω- που δεν θέλετε να διαπιστώσετε αν ισχύει στην πράξη.

kacey
09-01-18, 23:27
...αλλα νομιζει οτι το κτεο που περασε καποτε, του εγγυαται οτι τα επομενα δυο χρονια απο αυτο* θα μπορει να κυκλοφορει με οτι μοτερ θελει, και για να του βεβαιωθει παρανομια θα πρεπει το κρατος να αποδειξει οτι εκεινος αλλαξε το μοτερ, οχι απλα οτι τη μερα που μας ενδιαφερει (ατυχηματος/ελεγχου) το αυτοκινητο στη πραγματικοτητα οντως φοραγε αλλο μοτερ απο εκεινο που γραφει η αδεια...

*υπο τη λογικη (τουλαχιστον αυτο καταλαβα) οτι "αφου το κτεο εχει διαρκεια 2 χρονια και πιστοποιησε οτι το αυτοκινητο μου ειναι νομιμο, τοτε για αυτα τα 2 χρονια το κρατος θα πρεπει να δεχτει οτι το αυτοκινητο μου ειναι νομιμο, σε οτι κατασταση και με οτι μοτερ το βρουν πανω μετα απο Χ μερες/μηνες".

BMW Power
10-01-18, 12:47
Αυτό δεν ισχύει και τρανό παράδειγμα είναι οι επανέλεγχοι που έγιναν σε σχεδόν όλα τα αυτοκίνητα τα οποία είχαν δηλώσει αλλαγή κινητήρα με μικρότερο από τον εργοστασιακό.

Δεν χρειάζεσαι καν δικηγόρο, κάνε ένα τηλέφωνο στον ασφαλιστή σου και ρώτα τον τι θα συμβεί σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος με αδήλωτο μοτέρ.

tsalin
10-01-18, 23:34
Προφανώς η εντύπωση που προκαλείται από το thread είναι ότι αποζημιώνομαι ανεξάρτητα από το αν είμαι νόμιμος ή όχι, αρκεί να έχει προκαλέσει άλλος το ατύχημα...

Νομίζω όμως ότι ο μοναδικός λόγος που σώθηκε ήταν ότι τότε το είχε περιθώριο ενός μήνα να δηλώσει αλλαγή κινητήρα, με το ατύχημα να γίνεται μέσα στο περιθώριο. Άρα ήταν ΝΟΜΙΜΟΣ.

Και εγώ ξαναρωτάω, έχω σήμερα παράνομα αλλαγμένο μοτέρ, και προκαλώ σοβαρό ατύχημα με τραυματισμό. Με καλύπτει η ασφάλεια μού ή καλύπτει το θύμα και μετά κυνηγάει εμένα???

kacey
11-01-18, 00:16
Οχι, δεν εχεις δικιο στη δευτερη φραση σου, οπως επισης ειναι λαθος να φερνεις ως παραδειγμα για αυτο το ατυχημα του τοπικ, ενα ατυχημα οπου φταις. Το λεγαμε και στο τοπικ με τις αγγελιες, το εχουμε γραψει και εδω:

Η βασικη αρχη ειναι οτι η παρανομια πρεπει να εχει επιπτωση στην αιτια ή στις συνεπεις του ατυχηματος, για να συνεκτιμηθει σε αυτο.

Παραδειγμα: αν ερθει και σκασει καποιος πανω σου ενω εισαι σταματημενος στο φαναρι, το εστω και καραπαρανομο μοτερ σου δεν επαιξε κανενα ρολο στο ατυχημα. Αρα δεν εχει σημασια και δεν θα φταις εσυ για το ατυχημα (οποτε ειναι ασχετη και η ασφαλιστικη καλυψη).

εχω αναφερει υπαρκτο παραδειγμα οπου μεθυσμενος οδηγος, σταματημενος σε φαναρι, εσκασε πανω του ενας που εφυγε απο την απεναντι στροφη. Η ασφαλιστικη του θυτη ελεγε κατι του τυπου "ηταν μεθυσμενος ΑΡΑ δεν επρεπε να οδηγει ΑΡΑ δεν επρεπε να ειναι εκει ΑΡΑ αν δεν ηταν εκει δεν θα ειχε παθει ζημια ΑΡΑ δεν τον πληρωνουμε". Το οποιο επιχειρημα φυσικα εγινε κονφετι, γιατι η μεθη του οδηγου δεν ειχε καμμια σχεση με το οτι ο αλλος εφυγε απο στροφη και εσκασε πανω σε αυτοκινητο σταματημενο σε φαναρι. Αν ηταν εν κινησει, θα μπορουσε ισως να γινει δεκτο οτι ο μεθυσμενος δεν καταφερε να αποφυγει τον απο απεναντι τετακαρισμενο ακριβως λογω της μεθης του.

Σε ατυχημα που εσυ φταις,

α) το ΑΝ φταις και ΠΟΣΟ φταις εσυ (συνυπευθυνοτητα) θα επηρεαστει απο το παρανομο μοτερ σου μονο αν αποδειχθει οτι επαιξε ρολο στο ατυχημα. Πχ, αν εφυγες απο μια στροφη γιατι πηγαινες πολυ γρηγορα, θα μπορει να ισχυριστει η αλλη πλευρα οτι το μεγαλυτερο/δυνατοτερο μοτερ (ειδικα σε πιθανο συνδυασμο με τις μαμα αναρτησεις, φρενα, λαστιχα κλπ) σου εδωσε τη δυνατοτητα να πηγαινεις γρηγορα και αρα επαιξε ρολο. Θα πρεπει ομως να το δεχτει δικαστης αυτο (οπως και τα παντα).

Αν σε αλλο παραδειγμα, εκανες πχ παρανομη αναστροφη και εσκασε πανω σου ενας που ερχοταν νομιμα απο απεναντι, και παλι φταις αλλα το παρανομο μοτερ προφανως και δεν ειχε καμμια σχεση με τους λογους του ατυχηματος, οποτε δεν πρεπει να σου βαρυνει τη θεση ως προς το ατυχημα. ΑΛΛΑ:

β) περι ασφαλιστικης καλυψης. Η ασφαλεια ειναι σχεδον σιγουρο οτι δεν θα σε καλυψει γιατι "η συμβαση μεταξυ μας ειναι ακυρη αφου μοτερ κλπ". Αλλα και παλι αυτο θα πρεπει να το δεχτει δικαστης.

tsalin
12-01-18, 07:57
@Kacey

Διαφωνώ με την τοποθέτηση σου. Εξήγησα τη θέση μου και στο άλλο thread, όμως για να μην λέω πολλά, δύο επισημάνσεις:

Τυπικά είσαι ασφαλιστικά καλυμένος? Η απάντηση είναι ότι στην καλύτερη είσαι μόνο όταν δεν φταις -οπότε δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο η κάλυψη έτσι και αλλιώς-. Όταν φταις είσαι ακάλυπτος εκτός αν πείσεις το δικαστήριο ότι το γεγονός ότι παρανόμησες προκειμένου να γλυτώσεις φόρους, τέλη και ασφάλειες δεν παίζει ρόλο στο ατύχημα... :bananasmi

Πάντως από την ελάχιστη μικρή εμπεριία μου, το να πείσεις ένα δικαστήριο -που γενικά έχει αλλεργία στις παρανομίες- ότι το παράνομο όχημα σου δεν είναι συνυπεύθυνο για το λάθος που έκανες και προκάλεσες ατύχημα είναι εξαιρετικά δύσκολο...

Μακάρι να κάνω λάθος, πάντως προσωπικά το ρίσκο της παράνομης μετατροπής δεν θα το έπαιρνα για κανένα λόγο και προφανώς ούτε θα συνέστηνα σε κανέναν να το πάρει... Αυτά και τέλος από έμενα!

Dim77
12-01-18, 10:36
@Kacey

Όταν φταις είσαι ακάλυπτος εκτός αν πείσεις το δικαστήριο ότι το γεγονός ότι παρανόμησες προκειμένου να γλυτώσεις φόρους, τέλη και ασφάλειες δεν παίζει ρόλο στο ατύχημα... :bananasmi



και μετά...
https://danscartoons.com/wp-content/uploads/2014/01/Tax-IRS-Cartoon-21.gif

kacey
12-01-18, 16:25
@Kacey,
Διαφωνώ με την τοποθέτηση σου. Εξήγησα τη θέση μου και στο άλλο thread, όμως για να μην λέω πολλά, δύο επισημάνσεις:

Τυπικά είσαι ασφαλιστικά καλυμένος? Η απάντηση είναι ότι στην καλύτερη είσαι μόνο όταν δεν φταις -οπότε δεν παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο η κάλυψη έτσι και αλλιώς-. Όταν φταις είσαι ακάλυπτος εκτός αν πείσεις το δικαστήριο ότι το γεγονός ότι παρανόμησες προκειμένου να γλυτώσεις φόρους, τέλη και ασφάλειες δεν παίζει ρόλο στο ατύχημα... :bananasmi

Πάντως από την ελάχιστη μικρή εμπεριία μου, το να πείσεις ένα δικαστήριο -που γενικά έχει αλλεργία στις παρανομίες- ότι το παράνομο όχημα σου δεν είναι συνυπεύθυνο για το λάθος που έκανες και προκάλεσες ατύχημα είναι εξαιρετικά δύσκολο...

Μακάρι να κάνω λάθος, πάντως προσωπικά το ρίσκο της παράνομης μετατροπής δεν θα το έπαιρνα για κανένα λόγο και προφανώς ούτε θα συνέστηνα σε κανέναν να το πάρει... Αυτά και τέλος από έμενα!

συνεχιζεις να μπλεκεις πραγματα τα οποια ειναι ξεχωριστα και δεν πρεπει να μπλεκονται, για αυτο συνεχιζεται η διαφωνια μας (θεωρω).

α) "φταις για το ατυχημα"? Αυτο ειναι παντελως ξεχωριστο πραγμα, και ναι εκει θα πρεπει να εξεταστει αν η παρανομια σου επαιξε ρολο στο ατυχημα.

Αν ο αλλος πηγε και επεσε πανω σε σταματημενο οχημα που ηταν σταματημενο σε νομιμο σημειο, επειδη εκεινος παρανομα οδηγουσε στη ΛΕΑ, η παρανομια του μοτερ του παθοντα δεν εχει καμμια σχεση με το ατυχημα. Και οπως εχω ξαναματαγραψει, ο αρειος παγος εχει κρινει (και εχει δωσει και οδηγιες) οτι η παρανομια ΠΡΕΠΕΙ να εξεταζεται αν επαιξε ρολο στο ατυχημα, και οχι να χαντακωνει εκδικητικα τον παρανομο. Ειπαμε, ολοκληρο παραδειγμα με μεθυσμενο παθοντα που ουδεμια ευθυνη του αποδοθηκε ΚΑΙ πληρωθηκε κανονικα. Δεν σου αρκει?

Αν ΕΣΥ προκαλεσες το ατυχημα και εχεις και παρανομο οχημα, τοτε παιζεται. Σου εδωσα ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα οπου η κατασταση γενικα του οχηματος, δεν παιζει κανενα ρολο: παρανομη αναστροφη ενω απο απεναντι ερχεται καποιος και σκαει πανω σου. Το τι μοτερ φορας ειναι παντελως ασχετο. ΘΑ βγεις υπαιτιος, αλλα γιατι πραγματικα ησουν εξαιτιας του τι εκανες, οχι λογω του παρανομου μοτερ σου.

Τελειωνει αυτο, παμε στο:

β) "αν δεν φταις, σε νοιαζει η ασφαλεια ΣΟΥ"? ΟΧΙ.

γ) "Αν δεν φταις, σε νοιαζει η ασφαλεια ΤΟΥ"? ΜΠΟΡΕΙ.

Η ασφαλεια ΤΟΥ, που ηδη και ξεχωριστα καταληξαμε οτι φταιει, μπορει να ισχυριστει ΟΤΙ γουσταρει για να μη πληρωσει, αλλα δικαστης πρεπει να της ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ να μη πληρωσει, εφ'οσον για το ατυχημα αυτο καθ'αυτο αποφασιστηκε οτι φταιει ο πελατης της. Και οπως εξηγησα παλι ξανα απο πανω, και τοσες φορες, το επιχειρημα "το παρανομο οχημα του αλλου δεν επρεπε να ειναι στο δρομο αφου ειναι παρανομο, αρα τωρα που ο πελατης μου οδηγωντας καραπαρανομα επεσε πανω του ενω ο παθοντας δεν κινουνταν παρανομα, δεν θα πληρωσω" ΔΕΝ στεκει πουθενα.

δ) Αν ΦΤΑΙΣ για το ατυχημα, σε νοιαζει η ασφαλεια ΣΟΥ"? Κατα πασα πιθανοτητα ΝΑΙ, γιατι η ασφαλιστικη ΣΟΥ εννοειται οτι θα πει "δεν πληρωνω". ΑΛΛΑ, ακομα και αυτο, πρεπει να το δεχτει ο δικαστης και να της το επιτρεψει. Να δεχτει δηλαδη οτι η ασφαλιστικη σου καλυψη ειναι ακυρη αφου τα βασικα στοιχεια της (πχ φορολογισιμοι ιπποι) ειναι διαφορετικα απο αυτα που εσυ εχεις δηλωσει. Ναι, κατα 99,9% θα το κανει, αλλα πρεπει να το κανει.

kacey
12-01-18, 16:29
Βρηκα και την ορολογια: πρεπει να τελει σε αιτιωδη συναφεια. Δηλαδη η δικια σου παρανομια να εχει σχεση με τους λογους του ατυχηματος. Και βρηκα και καλυτερο παραδειγμα, με μεθυσμενο παθοντα ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ, οπου οντως ο θυτης ισχυριστηκε "αφου ηταν μεθυσμενος δεν μπορεσε να με αποφυγει, οταν εγω πηγα και επεσα πανω του":

Μέθη Οδηγού (0,88 γρ)

Δεν τελεί σε Αιτιώδη συνάφεια με την πρόκληση του ατυχήματος


Το Εφετείο έκρινε ότι το γεγονός της ανίχνευσης οινοπνεύματος σε ποσοστό 0,88 γραμμ. ανά λίτρο αίματος στο βιολογικό υλικό του θανατωθέντος οδηγού, δεν τελεί σε αιτιώδη συνάφεια με την πρόκληση της ένδικης σύγκρουσης. Κρίθηκε ότι τα υποστηριζόμενα από τους αναιρεσείοντες περί ελλείψεως αιτιολογίας της προσβαλλόμενης απόφασης, επειδή δεν αναφέρεται σ’ αυτήν "αν ο παραπάνω οδηγός είχε τον πλήρη έλεγχο του οχήματός του και αν ενήργησε αποφευκτικό ελιγμό, αν και οδηγούσε υπό την επίδραση οινοπνεύματος" αβασίμως προβάλλονται, ενόψει του σαφώς εκτιθέμενου αποδεικτικού πορίσματος της προσβαλλόμενης απόφασης ότι, η ένδικη σύγκρουση προκλήθηκε από αποκλειστική υπαιτιότητα του ετέρου εμπλακέντος.

tsalin
13-01-18, 01:42
Kacey, σταματώ εδώ γιατί μάλλον είναι βαρετό για τους υπόλοιπους. Ίσως δεν έγινα κατανοητός... Μπορεί εγώ να έχω φοβία με τους δικαστές, ή εσύ να μην έχεις ιδέα του πώς δικάζουν, πάντως το πρόβλημα δεν είναι αν φταις αλλά αν θα σε καλύψει η ασφαλιστική.

Εσύ λες ότι θα πας στο δικαστήριο, θα απαντήσεις ότι το γεγονός πως το όχημα είναι μαϊμουδιασμένο δεν σχετίζεται με το ατύχημα και ο δικαστής θα σε δικαιώσει υποχρεώνοντας την ασφαλιστική να σε καλύψει και να πληγρώσει εκ μέρους σου τον παθόντα.

Μπορεί να γίνει και έτσι... Επειδή όμως υπάρχει πάντα η πιθανότητα όταν θα πας και η ασφαλιστική πει ότι το όχημα είναι μαϊμού και ο ιδιοκτήτης του παράνομος φοροφυγάς (γιατί αυτό θα πει), ο δικαστής να μην σε ρωτήσει καν, αλλά να καταλογήσει αποζημίωση στον παθόντα χωρίς κάλυψη από την ασφάλεια -και μάλιστα αφού σε κράξει- προσωπικά αφήνω αυτές τις "Ολοκληρωμένες", "Εκπληκτικές" μετατροπές σε κάποιον περισσότερο θαρραλέο από εμένα...

Over and Out. :thread:

kacey
13-01-18, 17:20
Kacey, σταματώ εδώ γιατί μάλλον είναι βαρετό για τους υπόλοιπους. Ίσως δεν έγινα κατανοητός... Μπορεί εγώ να έχω φοβία με τους δικαστές, ή εσύ να μην έχεις ιδέα του πώς δικάζουν, πάντως το πρόβλημα δεν είναι αν φταις αλλά αν θα σε καλύψει η ασφαλιστική.

Εσύ λες ότι θα πας στο δικαστήριο, θα απαντήσεις ότι το γεγονός πως το όχημα είναι μαϊμουδιασμένο δεν σχετίζεται με το ατύχημα και ο δικαστής θα σε δικαιώσει υποχρεώνοντας την ασφαλιστική να σε καλύψει και να πληγρώσει εκ μέρους σου τον παθόντα.

Μπορεί να γίνει και έτσι... Επειδή όμως υπάρχει πάντα η πιθανότητα όταν θα πας και η ασφαλιστική πει ότι το όχημα είναι μαϊμού και ο ιδιοκτήτης του παράνομος φοροφυγάς (γιατί αυτό θα πει), ο δικαστής να μην σε ρωτήσει καν, αλλά να καταλογήσει αποζημίωση στον παθόντα χωρίς κάλυψη από την ασφάλεια -και μάλιστα αφού σε κράξει- προσωπικά αφήνω αυτές τις "Ολοκληρωμένες", "Εκπληκτικές" μετατροπές σε κάποιον περισσότερο θαρραλέο από εμένα...

Over and Out. :thread:

Ειναι προφανες οτι μαλλον εγω δεν γινομαι κατανοητος, γιατι ειδικα περι του bold λεω ακριβως το αναποδο.

δ) "Αν ΦΤΑΙΣ για το ατυχημα, σε νοιαζει η ασφαλεια ΣΟΥ"? Κατα πασα πιθανοτητα ΝΑΙ, γιατι η ασφαλιστικη ΣΟΥ εννοειται οτι θα πει "δεν πληρωνω". ΑΛΛΑ, ακομα και αυτο, πρεπει να το δεχτει ο δικαστης και να της το επιτρεψει. Να δεχτει δηλαδη οτι η ασφαλιστικη σου καλυψη ειναι ακυρη αφου τα βασικα στοιχεια της (πχ φορολογισιμοι ιπποι) ειναι διαφορετικα απο αυτα που εσυ εχεις δηλωσει. Ναι, κατα 99,9% θα το κανει, αλλα πρεπει να το κανει.

ΑΦΟΥ ομως τελικα αποφασιστει οτι για το ατυχημα φταις εσυ (πραγμα που εννοεις και εσυ, αφου μιλας συγκεκριμενα για παθοντα = ο αλλος).

Το οποιο εχει να κανει με το ατυχημα αυτο καθ'αυτο και γιατι εγινε. Το παρανομο μοτερ δεν σημαινει οτι αυτοματα θα θεωρηθει οτι φταιει αυτος που εχει το παρανομο μοτερ. Γιατι μπερδευεστε? Εδω ο αλλος ηταν μεθυσμενος και πληρωθηκε κανονικα...Δηλαδη ρε παιδια, πιο αναλυτικα απο παραπανω με τα α,β,γ κλπ δεν μπορω να τα γραψω.

jimmakoss E30
13-01-18, 20:48
Kacey ουτε να κοροιδεψω θελω ουτε να δουλεψω καποιον. Αυτη την στιγμη προσπαθω να προσφερω τα φωτα μου με βαση την εμπειρια που ειχα.. Αρα δεν δουλευω κανεναν και μαλλον καταλαβαινω και καλυτερα την περιπτωση μου και το τι γινεται σε ενα δικαστηριο με παρομοια περιστατικα. Και θα εξηγησω οσο καλυτερα μπορω..

Οι περιπτωσεις ειναι:
1) Να μην φταιω για το ατυχημα
2) Συνυπαιτιοτητα.
3) Να φταιω για το ατυχημα


1η περιπτωση (στην οποια ανηκω και συζηταμε κιολας): εφοσον η ασφαλιστικη δεν με πληρωνει αυτα που θελω και παω στο δικαστηριο συζηταμε τα περι αποζημιωσης. Ο εμπειρογνωμονας δεν εχει κανει ακριβη εκτιμηση της ζημιας μιας και το αμαξι χαρακτηριζεται μη επισκευασιμο. Νουμερα σασι, μοτερ και οτι αλλο ΔΕΝ ελεγχονται. Στην περιπτωση μου και σε χιλιαδες αλλες ο εμπειρογνωμονας κανει εκτιμηση απ την γραφειαρα του κοιτωντας φωτογραφιες και χαρτια... Νομικη καλυψη παρεχει στον πελατη εφοσον τον καλυπτει, και πληρωνει αυτο που θα ορισει ο δικαστης. Με την σειρα της η ασφαλιστικη αν θελει κανει αλλο δικαστηριο κυνηγωντας τον πρωην πελατη της. Η αποφαση του δικαστη εξαρταται απο την δικη μου υπερασπιση και οχι απο παρατυπιες - παρανομιες μου που δεν φαινονται πουθενα, και η αποφαση εχει να κανει με το ΠΟΣΟ και οχι με την ΕΥΘΥΝΗ. Τα χαρτια μου ειναι ολα νομιμα? Δεν μ'αγγιζει κανεις.

2η περιπτωση: Εδω δεν εμπλεκονται δικαστηρια εαν οι ασφαλιστικες καλυψουν τις ζημιες. Και παλι ειμαι με μη επισκευασιμο οχημα και προσφευγω δικαστικως διεκδικοντας αυτα που νομιζω με προσοχη να μην φανει η παρατυπια του μοτερ στην περιπτωση που ερθει εμπειρογνωμονας. Βαζω δλδ το παλιο μοτερ πανω και φτιαχνω την αδεια να ταιριαζει με το χρωμα. Εαν δεν το κανω και το βρει με αλλα νουμερα, μαλλον δεν θα κυνηγησω αποζημιωση εκτος και αν δηλωσω το μοτερ, η εαν μπορω να υποστηριξω οτι το αυτοκινητο το αγορασα ετσι και δεν ειχα ιδεα.. Σε αυτην την περιπτωση αν παω δικαστηριο, εξακολουθω να διεκδικω αποζημιωση για το αμαξι, μονο που εδω εαν δεν φαω προστιμο θα πληρωσω σιγουρα την διαφορα των τελων κυκλοφοριας απο την ημερα που αγορασα το αυτοκινητο. Και επισης προστιμο θα φαω εαν ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ οτι οντως η αλλαγη μοτερ εγινε εις γνωση μου. Βιβλιο service, τελευταιος μηχανικος, ελεγχος βιβλιων, τιμολογιων, ημερομηνιες εισοδων/εξοδων αυτοκινητων καθως επισης και τα νουμερα του μοτερ που ταιριαζουν σε ενα και μονο αυτοκινητο. Δεν ειναι δυσκολο να βρεθουν ολα αυτα και δεν θα τα κανει ο δικαστης αυτα. Θα το κανει ο αρμοδιος. Το δικαστηριο θα παρει αναβολη και ο αρμοδιος θα ενημερωσει εγγραφως τον δικαστη.. Ετσι δουλευει η δικαιοσυνη υποτιθεται, οχι με το "λες και δεν θα μπορουσες να αλλαξεις μοτερ μαυρα". Και εδω να επισημανω οτι το προστιμο που θα φας στο δικαστηριο δεν εχει τις ιδιες προδιαγραφες με την παραβαση που θα σου κοψει η τροχαια. Και αυτη ειναι η ουσιαστικη διαφορα, το δικαστηριο εχει ενδειξεις απο μια ασφαλιστικη εταιρια οτι εισαι παρανομος ενω ο τροχομπατσος στο βεβαιωνει επι τοπου και δεν το γλιτωνεις..
3η περιπτωση: Δεν μπορω να διεκδικησω τπτ κι ας ειναι μεθυσμενος..... Η ασφαλεια μου καλυπτει το θυμα..

*Η αδεια γραφει M20B20 και το μοτερ Μ20Β25. Ιδια εταιρια ιδια μοτερ νομιμος υπερκυβισμος. Χαρτια και πραγματικοτητα kacey. Δεν ξερω αλλα για καποιο λογο και οι 3 δικηγοροι που μιλησα, η συζητηση περι μοτερ και νομιμοτητας κρατησε 2 λεπτα το πολυ. Το χειροτερο που ακουσα ηταν "το πολυ πολυ να φας κανα 200ρι προστιμο".
Και δεν "νομιζω τιποτα" , μαλλον εσυ νομιζεις οτι νομιζω. Ανεφερα ξεκαθαρα "Το ΚΤΕΟ δεν διαφωνω μαζι σου και δεν λεω οτι θα σωνομουν επειδη ειχα προσφατο ΚΤΕΟ αλλα οπως και να το κανεις ειναι χαρτι που δειχνει νομιμοτητα και αναγκαζεσαι να το προσκομισεις". Ειναι 3 post πιο πανω κανε ενα κοπο και ξαναδιαβασε τα post μου.

Επισης ειπα αυτο που μαλλον παρερμηνευσες "Αν εχεις περασει τεχνικο ελεγχο εντος προθεσμιας τοτε εισαι καλυμενος για οποιαδηποτε βεβαιωμενη παραβαση (ΝΟΜΙΚΑ παντα) που εχει να κανει με μετατροπη". Το "εισαι καλυμενος" δεν εννοω οτι θα αθωωθεις ντε και σωνει, εννοω οτι μπορεις να υποστηριξεις μια ασχημη εκ των πραγματων θεση, γι' αυτο και το "ΝΟΜΙΚΑ". Και μην το υποτιματε το ΚΤΕΟ τοσο πολυ, ειναι πολυ καλυτερο απο τα "αν και τα μπορει" ΕΠΙΜΕΝΩ.

Επαναδιατυπωνοντας... Οταν κυκλοφορεις μετατροπη και δεν εχεις αυτο το χαρτι που επιμενω να εχουν ολοι, παιζεις πραγματικα το κωλο σου αν εμπλακεις σε ατυχημα με μεριδιο ευθυνης. Και εδω δεν μπορεις να βρεις καποιον να σου βαλει τζιφρα... Το αμαξι κυκλοφορει παρανομα και με αδηλωτο μοτερ και με προκληση ατυχηματος = Πληρωνεις τους παντες. Ειναι ακριβως σαν να μην εχεις διπλωμα, η δεν εχεις αδεια, η ασφαλεια. Της ιδιας συνομοταξιας και το κτεο

Φιλε tsalin εαν προκαλεσεις ατυχημα με αδηλωτο μοτερ, πρεπει να βρεις εναν μηχανικο (με χαρτι μηχανικου οχι old school) να σου βαλει τζιφρα (αρκετα δυσκολο βεβαια εκτος αν εχεις φιλο) και να δηλωσεις το μοτερ στο υπουργειο. Αυτο βεβαια αν εχεις ολα τα χαρτια και τα τιμολογια για το μοτερ και οτι αλλο χρειαστηκε το αμαξι. Απο κει και περα μιλας με την ασφαλιστικη σου και τους πειθεις να σε καλυψουν αφου πληρωσεις και εκει τα +ασφαλιστρα. Αυτο για την δικη σου καλυψη. Σε οποιαδηποτε περιπτωση η ασφαλιστικη σου ΟΦΕΙΛΕΙ να καλυψει τα θυματα ασχετως με το οτιδηποτε αλλο. Εαν το αμαξι ομως ειναι πραγματικα ανασφαλιστο τοτε η αποζημιωση δινεται απο το Επικουρικο κεφαλαιο.

kacey
15-01-18, 17:35
Προσεξε τι μου λες, και προσπαθεις να το εξηγησεις κιολας:

οτι ενα οχημα ιδιοκτησιας σου το οποιο καποια στιγμη περασε κτεο και βρεθηκε νομιμο, αλλα σημερα φοραει αλλο μοτερ, θα πρεπει να αποδειχτει οτι η αλλαγη μοτερ "εγινε εν γνωσει σου", λες και θα μπορουσε να γινει εν αγνοια σου. Σου πηραν καποιοι το αυτοκινητο, το κρατησαν καποιες μερες, πεταξαν και ενα μοτερακι πανω, και σου επιστραφηκε και δεν καταλαβες και τιποτα δηλαδη?

Και οτι για να αποδειχτει αυτο, θα πρεπει να βρεθουν χαρτια τα οποια ειναι προς το συμφερον σου (τιμολογια = ΦΠΑ κλπ...) να μην υπαρχουν.

Ενταξει.

ΥΓ η μοναδικη νομιμοτητα που αποδεικνυει το κτεο ειναι για τη μερα που περασε ελεγχο. Τοσο απλα. Ενω τη μερα που σε επιασαν/ελεγξαν στο δρομο/τρακαρες/whatever, το αυτοκινητο φοραει αλλο μοτερ απο αυτο που γραφει η αδεια. Η παρανομια σου ειναι αυταποδεικτη. Εσυ ο ιδιοκτητης του οχηματος, κυκλοφορεις σε δημοσιο δρομο ενα οχημα που το μοτερ του ειναι αλλο απο την αδεια.

rapid_fast
15-01-18, 20:33
Μα δε λέει αυτό..
Ο νόμος δίνει περιθώριο 30 ημερών να δηλωθεί το μοτέρ απο τη στιγμή της αλλαγής.
Η αλλαγή και η στιγμή της τεκμηριώνονται είτε απο το ΚΤΕΟ είτε απο το τιμολόγιο αγορας / τοποθέτησης..
Πχ, περνάω Κτέο σήμερα, 15-01-2018..
Αύριο, 16-01-2018 βάζω μοτέρ 5000 κυβικά..
Στις 19-01-2018 πέφτω πάνω σε 42 αυτοκίνητα..
Ειμαι νόμιμος..
Εαν το κάνω στις 16-2-2018 είμαι παράνομος..

kacey
15-01-18, 23:13
Αυτο εννοειται. Αμα λεμε αυτο τοσο καιρο, εννοειται οτι ισχυει το 30ημερο. ΕΚΕΙΝΟΣ ομως θα κληθει να αποδειξει οτι ειναι μεσα στο 30ημερο, πραγμα που δεν μπορει κιολας να αποφυγει να κανει γιατι αν ισχυριζεται οτι ειναι μεσα στο 30ημερο που εχει περιθωριο να δηλωσει τη μετατροπη, αρα θα υπαρχουν χαρτια για αυτην (τιμολογια κλπ), τοτε δεν θα μπορει να πει "δεν εχω χαρτια, αλλα εσεις αποδειξτε οτι δεν ειναι ετσι". Αυτο δεν στεκει σε κανενα δικαστηριο.

Αλλα δεν νομιζω να συζηταμε αυτο το σεναριο, τοσες μερες που μιλαμε για "εν γνωσει" και "εν αγνοια" αλλαγες μοτερ...

rapid_fast
16-01-18, 08:28
Αυτο εννοειται. Αμα λεμε αυτο τοσο καιρο, εννοειται οτι ισχυει το 30ημερο. ΕΚΕΙΝΟΣ ομως θα κληθει να αποδειξει οτι ειναι μεσα στο 30ημερο, πραγμα που δεν μπορει κιολας να αποφυγει να κανει γιατι αν ισχυριζεται οτι ειναι μεσα στο 30ημερο που εχει περιθωριο να δηλωσει τη μετατροπη, αρα θα υπαρχουν χαρτια για αυτην (τιμολογια κλπ), τοτε δεν θα μπορει να πει "δεν εχω χαρτια, αλλα εσεις αποδειξτε οτι δεν ειναι ετσι". Αυτο δεν στεκει σε κανενα δικαστηριο.

Αλλα δεν νομιζω να συζηταμε αυτο το σεναριο, τοσες μερες που μιλαμε για "εν γνωσει" και "εν αγνοια" αλλαγες μοτερ...

Εγώ κατάλαβα απο την αρχή ότι απέδειξε το 30ημερο με το πρόσφατο χαρτί του κτεο..
Αν δεν κατάλαβα καλά, και το ΚΤΕΟ ήταν περισσότερο των 30, δεν σώζεται..
πρέπει να προσκομίσει τιμολόγιο 30 ημερών, προγενέστερο της ώρας του ατυχήματος..
Αν δεν.. οτι και να λέμε δεν ευσταθεί στα δικαστήρια.. Οσο και να χοροπηδάμε..:nono:

jimmakoss E30
16-01-18, 18:01
Προσεξε τι μου λες, και προσπαθεις να το εξηγησεις κιολας:

οτι ενα οχημα ιδιοκτησιας σου το οποιο καποια στιγμη περασε κτεο και βρεθηκε νομιμο, αλλα σημερα φοραει αλλο μοτερ, θα πρεπει να αποδειχτει οτι η αλλαγη μοτερ "εγινε εν γνωσει σου", λες και θα μπορουσε να γινει εν αγνοια σου. Σου πηραν καποιοι το αυτοκινητο, το κρατησαν καποιες μερες, πεταξαν και ενα μοτερακι πανω, και σου επιστραφηκε και δεν καταλαβες και τιποτα δηλαδη?

Και οτι για να αποδειχτει αυτο, θα πρεπει να βρεθουν χαρτια τα οποια ειναι προς το συμφερον σου (τιμολογια = ΦΠΑ κλπ...) να μην υπαρχουν.

Ενταξει.

ΥΓ η μοναδικη νομιμοτητα που αποδεικνυει το κτεο ειναι για τη μερα που περασε ελεγχο. Τοσο απλα. Ενω τη μερα που σε επιασαν/ελεγξαν στο δρομο/τρακαρες/whatever, το αυτοκινητο φοραει αλλο μοτερ απο αυτο που γραφει η αδεια. Η παρανομια σου ειναι αυταποδεικτη. Εσυ ο ιδιοκτητης του οχηματος, κυκλοφορεις σε δημοσιο δρομο ενα οχημα που το μοτερ του ειναι αλλο απο την αδεια.


Ναι φιλε μου ακριβως.. ΠΡΕΠΕΙ να αποδειχθει οτι το μοτερ το εβαλα ΕΓΩ και οχι ο προηγουμενος. Αυτο στην περιπτωση που ΕΓΩ αποφασισω να υποστηριξω οτι δεν ξερω τπτ για το μοτερ. Αλλα απ την στιγμη που εχω τιμολογια αγορας και το αμαξι εχει γραφτει στα βιβλια του συνεργειου πρεπει να ειμαι τρομπας για να το κανω αυτο...
Εαν οχι, μπορω να λεω και να υποστηριζω οτι θελω στο δικαστηριο, και αν εχω το χαρτι του ΚΤΕΟ περασμενο πριν 1 μηνα τοτε εχω ενα πολυ δυνατο χαρτι... Δεν με σωζει απαραιτητα, αλλα εχω ενα πολυ δυνατο χαρτι. Και δεν με σωζει απαραιτητα γιατι εαν βρεθουν οι προηγουμενοι ιδιοκτητες που φυσικα δεν εχουν κανει αυτοι την μετατροπη, εγω ρισκαρω να μπω μεσα για ψευδορκια και ενα καρο αλλες παρανομιες. Κι αυτο ειναι αυτο που θελω να πω. Απλα κι εγω...


(καποια στιγμη περασε κτεο, λες και θα μπορουσε να γινει εν αγνοια σου,Σου πηραν καποιοι το αυτοκινητο, το κρατησαν καποιες μερες, πεταξαν και ενα μοτερακι πανω, και σου επιστραφηκε και δεν καταλαβες και τιποτα δηλαδη?)

Αυτα που λες εσυ ειναι γενικοτητες, δεν τα ειπα ΠΟΤΕ, και δεν βγαζουν και πουθενα. Επισης δεν χρειαζεται να εισαι εριστικος, δεν εχεις λογο, δεν σου εχω δωσει δικαιωμα. Συνεχως λες πραγματα που δεν τα ειπα. Μιλαω ελληνικα, καθαρα και συγκεκριμενα. Δεν μιλαω μονο σε εσενα μιλαω σε ολους. Απανταω σε 1ο προσωπο και δεν επαναδιατυπωνω λεγομενα αλλων που μπορουν να βρεθουν με ενα κλικ. Παρακαλω να κανεις το ιδιο.. Φιλικα

*Δεν ειναι αυταποδεικτη η παρανομια, θα μπορουσε να την εχει κανει ο προηγουμενος ιδιοκτητης.
*Ναι στο δικαστηριο πρεπει να αποδειχθουν τα παντα.

Rapid τα τιμολογια εχουν να κανουν με την αγορα και οχι με την τοποθετηση και την κυκλοφορια. Αρα δεν ισχυουν οι ημερομηνιες εδω. Γι'αυτο το λογο βρισκονται τα βιβλια απο το συνεργειο και συγκεκριμενα το βιβλιο εξοδου του οχηματος που σου λεει οτι βγαινεις 15/01/18. Μεχρι τις 15/02/18 μπορεις αν θες να πατησεις 42 ατομα :icon02: Η ασφαλιστικη σου θα καλυψει τα θυματα και εσυ θα πληρωσεις τους φορους και τα ασφαλιστρα.
Αν δεν παρεις τιμολογια για το μοτερ, δεν σε γραψει ο μηχανικος στα βιβλια και λαδωσεις το ΚΤΕΟ στις 14/02/18 και πατησεις 42 ατομα την επομενη τοτε το ΚΤΕΟ θα ειναι θησαυρος
στο δικαστηριο. Ο υπαλληλος του ΚΤΕΟ θα ειναι με το μερος σου κατα 99% για τους προφανεις λογους.

Τελος θελω να ξεκαθαρισω και την θεση μου γτ πολλες φορες νιωθω οτι δινω λαθος εντυπωση. Υπαρχουν πολλα ανοιχτα μετωπα οταν αλλαζεις μοτερ. Και δεν ειναι αναγκη να υπερκυβισεις το αμαξι σου για να βρεθεις μπλεγμενος. Δηλαδη ολα αυτα που συζηταμε ειναι ακριβως το ιδιο αν βαλεις το ιδιο μοτερ. Εχεις μετωπο με την ασφαλιστικη, με το κρατος, και με τα θυματα. Αυτο που εχει σημασια ειναι να καλυφτουν τα θυματα και οχι οι παρανομιες. Δλδ στην περιπτωση που δεν σε καλυπτει η ασφαλεια σου λογω της μετατροπης πρεπει να κανεις το αμαξι σου νομιμο με οτι κι αν αυτο συνεπαγεται για να καλυφτουν τα θυματα.
Εαν ομως θες απλα να γλυτωσεις το προστιμο η την κατασχεση, μπορεις να υποστηριξεις αυτο που μπορει να σε ξεμπλεξει.

jimmakoss E30
16-01-18, 19:45
Επισης να πω οτι ειναι διαφορετικο να σου βεβαιωσει παραβαση ο μπατσος και διαφορετικο να εισαι στο δικαστηριο για αλλο λογο και να φανει εκει η μετατροπη. Εαν δλδ η μετατροπη δεν παιζει ρολο στο ατυχημα τοτε κατα πασα πιθανοτητα θα σου γινει συσταση για να την δηλωσεις. Ουτε κατασχεση, ουτε προστιμο. Εαν η μετατροπη σου βεβαια ειναι στο 25% και μεσα στις προδιαγραφες.. Αν εχεις 5000 κυβικα σε smart ας πουμε ετσι υπερβολικα, τοτε κατα πασα πιθανοτητα θα στο παρουν και θα οριστει νεο δικαστηριο, και θα κληθουν και αλλοι να καταθεσουν(μηχανικοι, ΚΤΕΟτζηδες).


Και ερωτηση : Στην περιπτωση που καποιος αγοραζει ενα μεταχειρισμενο αυτοκινητο στις 15/01/18 και τρακαρει με υπαιτιοτητα στις 20/01/18 και με ΚΤΕΟ περασμενο στις 10/01/18, και το αμαξι βρισκεται με αλλα νουμερα στο μοτερ, οχι υπερκυβισμενο, τοτε ο δικαστης μπορει να πει οτι εσυ το αλλαξες το μοτορι (ειχες 5 μερες) να σε βγαλει παρανομο (κι ας εχεις πεντακαθαρο μητρωο), να σου κατασχεσει το αυτοκινητο (κι ας ειναι το μοναδικο στην οικογενεια), να σε αφησει ανασφαλιστο και να πληρωνεις ολη σου την ζωη? Μηπως θα ηταν εξαιρεση το να ψαξει ο δικαστης για στοιχεια η θα ηταν κανονας? Μηπως θα επαιζε ρολο το μητρωο σου?? Μηπως θα εβλεπε ο δικαστης την οικονομικη σου κατασταση? Μηπως θα επαιζε ρολο αν η μετατροπη εγινε απο τον κυρ μητσο η σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο?
Κατα την ταπεινη μου αποψη ολα αυτα παιζουν ρολο.. Οπως επισης ρολο παιζει αν το αμαξι ειναι χαρος, αν εχει 500αλογα, αν εσυ εισαι πρεζακιας με μητρωο κλοπιμαιων, και αν εχεις 10 αυτοκινητα..

Στοιχεια - ενδειξεις - αποδεδειγμενες παραβασεις 50%
Προφιλ κατηγορουμενου 25%
Κριση δικαστη 25%
Αυτο εχω στο μυαλο μου για τα δικαστηρια. Και ο δικηγορος παιζει ρολο βεβαια αλλα αυτο δεν μπορω να το βαλω.

Περιμενω και την δικη σας αποψη

kacey
16-01-18, 23:12
Εδω,

Ναι φιλε μου ακριβως.. ΠΡΕΠΕΙ να αποδειχθει οτι το μοτερ το εβαλα ΕΓΩ και οχι ο προηγουμενος. Αυτο στην περιπτωση που ΕΓΩ αποφασισω να υποστηριξω οτι δεν ξερω τπτ για το μοτερ.

σταματησα να διαβαζω. Θα σου πω μια τελευταια φορα οτι απο τη στιγμη που ΣΗΜΕΡΑ, που το αυτοκινητο ειναι στην ιδιοκτησια σου, βρεθει με αλλο μοτερ απο αυτο που λεει η αδεια, ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ παρανομος γιατι ΕΣΥ εχεις την εθυνη της νομιμοτητας του οχηματος ΣΟΥ.

Η παρανομια ειναι η υπαρξη διαφορετικου μοτερ απο αυτο που λεει η αδεια, και απο τη στιγμη που το μοτερ ειναι μεσα στο engine bay σου και το βλεπουμε με τα ματια μας, αποδεικνυεται. Και εσυ εχεις την ευθυνη για το οχημα ιδιοκτησιας σου, ακομα και αν καποιος μαγος σου εβαλε "κρυφα" το μοτερ στο αμαξι. Και κατσε εσυ και νομιζε οτι το κρατος πρεπει να αποδειξει μπλα μπλα μπλα.

Αμα βρουν ναρκωτικα στο σπιτι σου και γυρισεις και πεις "εγω δεν ξερω τιποτα, καποιος αλλος τα εβαλε, αποδειξτε οτι ηξερα", νομιζεις οτι περναει σε οποιοδηποτε δικαστηριο του κοσμου?

Στο λεω για τελευταια φορα: στο αυτοκινητο μπορει ο οποιοσδηποτε προηγουμενος ιδιοκτητης να εχει κανει οτι γουσταρει, και πραγματικα να εχει βαλει εκεινος το μοτερ. Μαζι σου σε αυτο. Συμφωνω. Απο τη στιγμη που σημερα ΕΣΥ το κυκλοφορεις στο δημοσιο δρομο, ΕΣΥ εισαι ο ιδιοκτητης του, και το αυτοκινητο εχει αλλο μοτερ απο την αδεια του, ΕΣΥ εχεις ευθυνη για αυτο.

Για ολα τα αλλα, ο θεος μαζι σου.

kacey
16-01-18, 23:23
Αντε, ας ξανατσιμπησω:


Rapid τα τιμολογια εχουν να κανουν με την αγορα και οχι με την τοποθετηση και την κυκλοφορια. Αρα δεν ισχυουν οι ημερομηνιες εδω. Γι'αυτο το λογο βρισκονται τα βιβλια απο το συνεργειο και συγκεκριμενα το βιβλιο εξοδου του οχηματος που σου λεει οτι βγαινεις 15/01/18. Μεχρι τις 15/02/18 μπορεις αν θες να πατησεις 42 ατομα :icon02: Η ασφαλιστικη σου θα καλυψει τα θυματα και εσυ θα πληρωσεις τους φορους και τα ασφαλιστρα.
Αν δεν παρεις τιμολογια για το μοτερ, δεν σε γραψει ο μηχανικος στα βιβλια και λαδωσεις το ΚΤΕΟ στις 14/02/18 και πατησεις 42 ατομα την επομενη τοτε το ΚΤΕΟ θα ειναι θησαυρος
στο δικαστηριο. Ο υπαλληλος του ΚΤΕΟ θα ειναι με το μερος σου κατα 99% για τους προφανεις λογους.

Τελος θελω να ξεκαθαρισω και την θεση μου γτ πολλες φορες νιωθω οτι δινω λαθος εντυπωση. Υπαρχουν πολλα ανοιχτα μετωπα οταν αλλαζεις μοτερ. Και δεν ειναι αναγκη να υπερκυβισεις το αμαξι σου για να βρεθεις μπλεγμενος. Δηλαδη ολα αυτα που συζηταμε ειναι ακριβως το ιδιο αν βαλεις το ιδιο μοτερ. Εχεις μετωπο με την ασφαλιστικη, με το κρατος, και με τα θυματα. Αυτο που εχει σημασια ειναι να καλυφτουν τα θυματα και οχι οι παρανομιες. Δλδ στην περιπτωση που δεν σε καλυπτει η ασφαλεια σου λογω της μετατροπης πρεπει να κανεις το αμαξι σου νομιμο με οτι κι αν αυτο συνεπαγεται για να καλυφτουν τα θυματα.
Εαν ομως θες απλα να γλυτωσεις το προστιμο η την κατασχεση, μπορεις να υποστηριξεις αυτο που μπορει να σε ξεμπλεξει.

Στο bold μου δειχνεις οτι δεν εχεις καταλαβει καλα τι γινεται:

οι 30 μερες περιθωριο για δηλωση αλλαγης μοτερ, αφορουν τη σχεση τη δικη σου με το κρατος. Το κρατος σου δινει περιθωριο να δηλωσεις σε αυτο την αλλαγη του μοτερ, για λογους φορολογικους, τελων κυκλοφοριας κλπ κλπ (και φυσικα για να εξεταστει η τεχνικη ορθοτητα της αλλαγης)

Η σχεση η δικη σου με την ασφαλιστικη σου, ειναι η ασφαλιστικη συμβαση που μεταξυ σας εχετε συναψει, και ουδεμια συνδεση εχει με τη παραπανω σχεση σου που ειναι με το κρατος. Η ασφαλιστικη συμβαση που εχεις συναψει αφορα ενα οχημα πχ 1800cc, και η ασφαλιστικη στην εχει κοστολογησει με βαση αυτο το γεγονος (των συγκεκριμενων, λιγων κυβικων). Αν νομιζεις οτι οταν εσυ, ακομα και την επομενη μερα της αλλαγης μοτερ και εχοντας 29 μερες περιθωριο να δηλωσεις την αλλαγη μοτερ στο κρατος προκαλεσεις ατυχημα, δεν θα γυρισει η ασφαλιστικη και θα πει "συμβαση λεει 1800cc, εδω εχουμε 3200cc, ακυρη η συμβαση, δεν πληρωνω τιποτα", εισαι μαλλον γελασμενος.

Και αν ο νομος που προβλεπει τις 30 μερες για δηλωση της αλλαγης στο κρατος, δεν προβλεπει ρητα το ιδιο πραγμα για την ασφαλιστικη σου συμβαση, θα εχει και απολυτο δικιο.

jimmakoss E30
17-01-18, 16:24
"Αμα βρουν ναρκωτικα στο σπιτι σου και γυρισεις και πεις "εγω δεν ξερω τιποτα, καποιος αλλος τα εβαλε, αποδειξτε οτι ηξερα""
Αν τα βρουν θα τα βρουνε μπατσοι φιλε μου ειναι τελειως διαφορετικο δεν το καταλαβαινεις?? Πας μεσα για κατοχη. Οχι για την μουσικη που επαιζε δυνατα την ωρα που μπηκαν κι ας μην ειχες ναρκωτικα στο σπιτι

Ωραια μηπως θες να αλλαξουμε την λεξη "παρανομος" σε "ενοχος η αθωος για παρανομια " για να καταλαβαονομαστε καλυτερα? Το αν εισαι παρανομος πιστευω το αποφασιζει ο μπατσος και μετα ο δικαστης. Γιατι αν στην περιπτωση που οντως δεν το εχεις βαλει εσυ το μοτερ και βγει οτι το εχει βαλει ο προηγουμενος εν αγνοια σου, θα καταδικαστειτε και οι δυο? Η η ασφαλεια θα την κανει νομιζεις??

Οι 30 μερες περιθωριο απο ποτε ξεκινανε δηλαδη?

Τα 3200 απο τα 1600 ειναι εκτος 25%
Τα 2500 απο τα 2000 εναι εντος 25%
Η ασφαλεια η σου ανανεωνει το συμβολαιο η σε κυνηγαει να παρει τα λεφτα που θα δωσει για τα θυματα. Γιατι η καλυψη ξαναλεμε ειναι για τα θυματα. Δεν σε παραταει η ασφαλιστικη σου αν εχεις αλλο μοτερ. Απλα αν της βγει ακριβα θα κυνηγησει να στα παρει

Που ακριβως διαφωνεις σε αυτα?

rapid_fast
17-01-18, 18:28
Αντε, ας ξανατσιμπησω:



Στο bold μου δειχνεις οτι δεν εχεις καταλαβει καλα τι γινεται:

οι 30 μερες περιθωριο για δηλωση αλλαγης μοτερ, αφορουν τη σχεση τη δικη σου με το κρατος. Το κρατος σου δινει περιθωριο να δηλωσεις σε αυτο την αλλαγη του μοτερ, για λογους φορολογικους, τελων κυκλοφοριας κλπ κλπ (και φυσικα για να εξεταστει η τεχνικη ορθοτητα της αλλαγης)

Η σχεση η δικη σου με την ασφαλιστικη σου, ειναι η ασφαλιστικη συμβαση που μεταξυ σας εχετε συναψει, και ουδεμια συνδεση εχει με τη παραπανω σχεση σου που ειναι με το κρατος. Η ασφαλιστικη συμβαση που εχεις συναψει αφορα ενα οχημα πχ 1800cc, και η ασφαλιστικη στην εχει κοστολογησει με βαση αυτο το γεγονος (των συγκεκριμενων, λιγων κυβικων). Αν νομιζεις οτι οταν εσυ, ακομα και την επομενη μερα της αλλαγης μοτερ και εχοντας 29 μερες περιθωριο να δηλωσεις την αλλαγη μοτερ στο κρατος προκαλεσεις ατυχημα, δεν θα γυρισει η ασφαλιστικη και θα πει "συμβαση λεει 1800cc, εδω εχουμε 3200cc, ακυρη η συμβαση, δεν πληρωνω τιποτα", εισαι μαλλον γελασμενος.

Και αν ο νομος που προβλεπει τις 30 μερες για δηλωση της αλλαγης στο κρατος, δεν προβλεπει ρητα το ιδιο πραγμα για την ασφαλιστικη σου συμβαση, θα εχει και απολυτο δικιο.

Εχεις δίκιο σε αυτό... αλλά υπάρχει όντως πρόβλημα σε αυτό..
Τα έχω γράψει και παλιά, όσοι τα θυμάστε καλώς.. Όσοι όχι, μπορείτε να τα βρείτε στο αρχείο του φόρουμ...
Συνοπτικά..
Εκανα στο Ε28 μετατροπή.. Νομιμότατη τότε..
Επειδή μέχρι την αλλαγή της άδειας η ασφαλιστική δεν δεχόταν να με ασφαλίσει, και θα ήμουν μεν νόμιμος, αλλά ανασφάλιστος ουσιαστικά, ΔΕΝ κυκλοφόρησα το αυτοκίνητο ούτε καν για δοκιμή χωρίς να ολοκληρωθεί η αλλαγή κινητήρα και δηλωθεί στην ασφάλεια το νεο καθεστώς φορολογήσιμων ίππων..
Και 500 μέτρα έξω απο το συνεργείο έπεσα σε μικτό, τροχαία, εφορία τεχνικό έλεγχο..
Θα μου πηδούσαν τη ζωή γιατί δεν μπορούσα να επικαλεστώ άγνοια νόμου, παρά τα κενά που σου αφήνει..
Και αυτό μου το βεβαίωσε ο αδερφός που είναι δικηγόρος..
Και πρέπει να το είχα γράψει και τότε, δε θυμάμαι, περασαν χρόνια..
Είμαι τόσο βλάκας, που κτεο το αμάξι δεν πήγε μόνο του.. Πήγε φορτωμένο και γύρισε φορτωμένο σε οδική..
Παρά το ότι ο νόμος το επιτρέπει, είναι πρακτικά ανασφάλιστο..
Και για να γλιτώσω 120 ευρώ, δεν ρίσκαρα να μπλέξω..
Αλλά εγώ είμαι και βλάκας..

kacey
17-01-18, 23:00
α) "Αμα βρουν ναρκωτικα στο σπιτι σου και γυρισεις και πεις "εγω δεν ξερω τιποτα, καποιος αλλος τα εβαλε, αποδειξτε οτι ηξερα""
Αν τα βρουν θα τα βρουνε μπατσοι φιλε μου ειναι τελειως διαφορετικο δεν το καταλαβαινεις?? Πας μεσα για κατοχη. Οχι για την μουσικη που επαιζε δυνατα την ωρα που μπηκαν κι ας μην ειχες ναρκωτικα στο σπιτι

Ωραια μηπως θες να αλλαξουμε την λεξη "παρανομος" σε "ενοχος η αθωος για παρανομια " για να καταλαβαονομαστε καλυτερα?

β) Το αν εισαι παρανομος πιστευω το αποφασιζει ο μπατσος και μετα ο δικαστης.

γ) Γιατι αν στην περιπτωση που οντως δεν το εχεις βαλει εσυ το μοτερ και βγει οτι το εχει βαλει ο προηγουμενος εν αγνοια σου, θα καταδικαστειτε και οι δυο?

δ) Η η ασφαλεια θα την κανει νομιζεις??

Οι 30 μερες περιθωριο απο ποτε ξεκινανε δηλαδη?

Τα 3200 απο τα 1600 ειναι εκτος 25%
Τα 2500 απο τα 2000 εναι εντος 25%


ε) Η ασφαλεια η σου ανανεωνει το συμβολαιο η σε κυνηγαει να παρει τα λεφτα που θα δωσει για τα θυματα. Γιατι η καλυψη ξαναλεμε ειναι για τα θυματα. Δεν σε παραταει η ασφαλιστικη σου αν εχεις αλλο μοτερ. Απλα αν της βγει ακριβα θα κυνηγησει να στα παρει

Που ακριβως διαφωνεις σε αυτα?

α) και το μοτερ ο μπατσος/τροχονομος θα το δει. ποιος θα το δει? (εννοειται: ΑΝ το δει).
α2) ΑΝ, ψαχνοντας το θεμα η ασφαλιστικη, ανακαλυψει εκεινη οτι εχεις αλλο μοτερ, τοτε βλεπε δ και ε παρακατω

β) το διαπιστωνει ο μπατσος, το αποφασιζει ο δικαστης σε δικη.

γ) Δεν εχει σημασια. Αυτο ειναι που δεν θες να καταλαβεις. Απο τη στιγμη που σημερα Τεταρτη 17/1/18 βρισκουν οτι το αυτοκινητο δικιας σου ιδιοκτησιας κυκλοφορει στο δημοσιο δρομο με αλλο μοτερ απο αυτο που γραφει η αδεια, εσυ φταις για αυτο γιατι ιδιοκτησια = ευθυνη. Δεν υπαρχει "αγνοια". Στη καλυτερη περιπτωση, αν μπορεις να αποδειξεις οτι εισαι μεσα στο 30ημερο που σου δινει περιθωριο ο νομος για τη δηλωση της αλλαγης μοτερ, τοτε εισαι 100% νομιμος. Αλλα ασφαλισμενος ΔΕΝ εισαι, οπως σου εξηγω απο κατω

δ) ΦΥΣΙΚΑ και θα την κανει. Επειδη:

ε) αν η ασφαλεια μπορει να βγαλει την μεταξυ σας συμβαση ακυρη (και με αλλαγη σε κατι τοσο ουσιωδες στη συμβαση και τη κοστολογηση της, οσο τα κυβικα, ΘΑ πεισει το δικαστη να τη βγαλει) και ετσι να γλυτωσει απο μερικες εκατονταδες εως και κανα μυριο ευρω, εσυ τι λες να κανει? Θα σου ανανεωσει το συμβολαιο με ακριβοτερο ασφαλιστρο βασει νεων κυβικων?

και το αν θα αρνηθει εξ'αρχης να πληρωσει (παντα μεσω δικης), ή αν θα πληρωσει και θα σε κυνηγαει να στα παρει με τοκους, τι διαφορα εχει για σενα?

tsalin
18-01-18, 10:21
Εχεις δίκιο σε αυτό... αλλά υπάρχει όντως πρόβλημα σε αυτό..
Τα έχω γράψει και παλιά, όσοι τα θυμάστε καλώς.. Όσοι όχι, μπορείτε να τα βρείτε στο αρχείο του φόρουμ...
Συνοπτικά..
Εκανα στο Ε28 μετατροπή.. Νομιμότατη τότε..
Επειδή μέχρι την αλλαγή της άδειας η ασφαλιστική δεν δεχόταν να με ασφαλίσει, και θα ήμουν μεν νόμιμος, αλλά ανασφάλιστος ουσιαστικά, ΔΕΝ κυκλοφόρησα το αυτοκίνητο ούτε καν για δοκιμή χωρίς να ολοκληρωθεί η αλλαγή κινητήρα και δηλωθεί στην ασφάλεια το νεο καθεστώς φορολογήσιμων ίππων..
Και 500 μέτρα έξω απο το συνεργείο έπεσα σε μικτό, τροχαία, εφορία τεχνικό έλεγχο..
Θα μου πηδούσαν τη ζωή γιατί δεν μπορούσα να επικαλεστώ άγνοια νόμου, παρά τα κενά που σου αφήνει..
Και αυτό μου το βεβαίωσε ο αδερφός που είναι δικηγόρος..
Και πρέπει να το είχα γράψει και τότε, δε θυμάμαι, περασαν χρόνια..
Είμαι τόσο βλάκας, που κτεο το αμάξι δεν πήγε μόνο του.. Πήγε φορτωμένο και γύρισε φορτωμένο σε οδική..
Παρά το ότι ο νόμος το επιτρέπει, είναι πρακτικά ανασφάλιστο..
Και για να γλιτώσω 120 ευρώ, δεν ρίσκαρα να μπλέξω..
Αλλά εγώ είμαι και βλάκας..

Αυτός είναι βασικά ο λόγος που σκούζω και στα 2 Threads. Δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία το αν είσαι νόμιμος ή παράνομος για το κράτος, αλλά τι είσαι για την ασφαλιστική σου. Αυτό είναι που κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν και δεν το καταλαβαίνουν στη λογική του "έλα μωρέ τι θα συμβεί"...

jimmakoss E30
18-01-18, 18:56
Παιδια νομιζω οτι μιλατε συγκεκριμενα για το παραδειγμα του οτι εχεις τρακαρει με υπαιτιοτητα και με αδηλωτο μοτερ και σου βεβαιωνουν την παραβαση του μοτερ επιτοπου απο τον μπατσο και εσυ με την σειρα σου δεν μπορεις με τιποτα να αποδειξεις οτι το μοτερ δεν το εχεις βαλει εσυ. Σε αυτο το παραδειγμα δεν μπορω να διαφωνησω, και δεν διαφωνησα και ποτε. Παρολ' αυτα αν κατι απο αυτα τα 3 δεν ισχυει τοτε μαλλον δεν καταδικαζεσαι.

Κατ αρχας οι ασφαλειες ασφαλιζουν αυτοκινητα οχι προσωπα. Το οτι δεν σε καλυπτει ισχυει για την δικη σου την πλευρα οπως και να εχει εαν φταις. Η πλευρα των θυματων καλυπτεται ομως ειτε απο αυτην, ειτε απο την επικουρικη.
Εαν δεν σου βεβαιωσει μπατσος την παραβαση τοτε δεν νομιζω να ασχοληθει κανεις αλλος.
Εαν δεν φταις δεν θα ασχοληθει αλλος.
Εαν το μοτερ αποδειχτει οτι δεν τον εβαλες εσυ, ο δικαστης θα πιεσει την ασφαλιστικη σου στην περιπτωση που η μετατροπη δεν εχει παιξει ρολο στο ατυχημα. Κατα πασα πιθανοτητα δλδ θα πληρωσεις τα ασφαλιστρα και τα τελη οπως προειπα.
*Και επισης τα ποσα που παιζονται παιζουν καθοριστικο ρολο. Δεν θα ειναι το ιδιο δικαστηριο αν εχεις πεσει σε ενα παρκαρισμενο με 1000 ε ζημια η με μετωπικη στην εθνικη με 4 νεκρους και 30 σπασμενα κοκκαλα. Αν φταις για καθε μια περιπτωση απο αυτες τις δυο, εχεις και την αναλογη συμπεριφορα απο την ασφαλεια σου. Tsalin αν ειναι απ αυτες των 50ε κλαις ομως οπως και να χει.

Στο Γ) διαφωνω καθετα.
Εχει τεραστια σημασια στο αν θα καταδικαστεις
Ιδιοκτησια = Ευθυνη. Δεν μπορω να το δεχτω και δεν νομιζω να θεσπιζεται ολοκληρωτικα πουθενα στο συνταγμα κατι τετοιο. (ειμαι ανοιχτος παρολ αυτα να δω κατι που θα μου αλλαξει την αποψη)
Φυσικα υπαρχει αγνοια αν μπορει να αποδειχτει
Απαντας σε κατι που δεν τεθηκε σαν ερωτημα "Αλλα ασφαλισμενος ΔΕΝ εισαι, οπως σου εξηγω απο κατω". Κατι που ουτως η αλλως δεν διαφωνω με αυτα τα δεδομενα(υπαιτιοτητα - μπατσος - μη αποδειξη αθωοτητας (*) )

Rapid δεν εισαι βλακας εισαι προληπτικος. Και δεν θα σου πηδουσαν την ζωη. Θα πηγαινες να παρεις απλα την αδεια και το ασφαλιστηριο και θα περνουσες βολτα απο το δικαστηριο.
Οτι γινεται και με τα παπακια. Χωρις διπλωμα, δικαστηριο, βγαζεις διπλωμα, γλυτωνεις το δικαστηριο, πληρωνεις ομως τα παραβολα και την ταλαιπωρια. Εκτος αν σου καναν και κατασχεση που μπορει να πληρωνες λιγο παραπανω. Που δεν παιζει να σου κανανε κατασχεση αν ειχες προσωρινη αδεια κυκλοφοριας. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

rapid_fast
18-01-18, 22:54
Παιδια νομιζω οτι μιλατε συγκεκριμενα για το παραδειγμα του οτι εχεις τρακαρει με υπαιτιοτητα και με αδηλωτο μοτερ και σου βεβαιωνουν την παραβαση του μοτερ επιτοπου απο τον μπατσο και εσυ με την σειρα σου δεν μπορεις με τιποτα να αποδειξεις οτι το μοτερ δεν το εχεις βαλει εσυ. Σε αυτο το παραδειγμα δεν μπορω να διαφωνησω, και δεν διαφωνησα και ποτε. Παρολ' αυτα αν κατι απο αυτα τα 3 δεν ισχυει τοτε μαλλον δεν καταδικαζεσαι.

Κατ αρχας οι ασφαλειες ασφαλιζουν αυτοκινητα οχι προσωπα. Το οτι δεν σε καλυπτει ισχυει για την δικη σου την πλευρα οπως και να εχει εαν φταις. Η πλευρα των θυματων καλυπτεται ομως ειτε απο αυτην, ειτε απο την επικουρικη.
Εαν δεν σου βεβαιωσει μπατσος την παραβαση τοτε δεν νομιζω να ασχοληθει κανεις αλλος.
Εαν δεν φταις δεν θα ασχοληθει αλλος.
Εαν το μοτερ αποδειχτει οτι δεν τον εβαλες εσυ, ο δικαστης θα πιεσει την ασφαλιστικη σου στην περιπτωση που η μετατροπη δεν εχει παιξει ρολο στο ατυχημα. Κατα πασα πιθανοτητα δλδ θα πληρωσεις τα ασφαλιστρα και τα τελη οπως προειπα.
*Και επισης τα ποσα που παιζονται παιζουν καθοριστικο ρολο. Δεν θα ειναι το ιδιο δικαστηριο αν εχεις πεσει σε ενα παρκαρισμενο με 1000 ε ζημια η με μετωπικη στην εθνικη με 4 νεκρους και 30 σπασμενα κοκκαλα. Αν φταις για καθε μια περιπτωση απο αυτες τις δυο, εχεις και την αναλογη συμπεριφορα απο την ασφαλεια σου. Tsalin αν ειναι απ αυτες των 50ε κλαις ομως οπως και να χει.

Στο Γ) διαφωνω καθετα.
Εχει τεραστια σημασια στο αν θα καταδικαστεις
Ιδιοκτησια = Ευθυνη. Δεν μπορω να το δεχτω και δεν νομιζω να θεσπιζεται ολοκληρωτικα πουθενα στο συνταγμα κατι τετοιο. (ειμαι ανοιχτος παρολ αυτα να δω κατι που θα μου αλλαξει την αποψη)
Φυσικα υπαρχει αγνοια αν μπορει να αποδειχτει
Απαντας σε κατι που δεν τεθηκε σαν ερωτημα "Αλλα ασφαλισμενος ΔΕΝ εισαι, οπως σου εξηγω απο κατω". Κατι που ουτως η αλλως δεν διαφωνω με αυτα τα δεδομενα(υπαιτιοτητα - μπατσος - μη αποδειξη αθωοτητας (*) )

Rapid δεν εισαι βλακας εισαι προληπτικος. Και δεν θα σου πηδουσαν την ζωη. Θα πηγαινες να παρεις απλα την αδεια και το ασφαλιστηριο και θα περνουσες βολτα απο το δικαστηριο.
Οτι γινεται και με τα παπακια. Χωρις διπλωμα, δικαστηριο, βγαζεις διπλωμα, γλυτωνεις το δικαστηριο, πληρωνεις ομως τα παραβολα και την ταλαιπωρια. Εκτος αν σου καναν και κατασχεση που μπορει να πληρωνες λιγο παραπανω. Που δεν παιζει να σου κανανε κατασχεση αν ειχες προσωρινη αδεια κυκλοφοριας. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
Θα σου πω με απλά λόγια που κάνεις λάθος..
Και μετά αν θες το συζητάμε...
1) αν τρακάρεις και έρθει η τοτα γιατί ο άλλος έσπασε το νύχι του, πας αυτόφορο. Φορτώνουν το αμάξι, δεν το βλέπεις ούτε με κυαλι και ο εμπειρογνώμονας της άλλης ασφαλιστικής σε ξετινάζει ακόμα και λάμπα καμένη να έχεις... Στην περίπτωση δε που έχει δυστύχημα, δεν θα βγείς απο μέσα...
2) Η ασφάλεια καλύπτει οδηγό, σε συγκεκριμένο όχημα. Δοκίμασε να δώσεις το αυτοκίνητο σου σε έναν 20χρονο, και κάνε μια γρατσουνιά.. Θα τα πληρώσεις όλα εσύ..
3) Αν έχεις παρκαρισμένο το αμάξι κάπου, και έρθει και σκάσει πάνω σου παπάκι και σκοτωθεί το άτομο, δεν θα ασχοληθεί κανένας με το αμάξι σου εκτός αν κάποιος σφυρίξει και σε καρφώσει.. Αν κυκλοφορείς όμως και γίνει το ίδιο δε σε σώζει κανένας..
4) Αν στο μικτό που με σταμάτησε ήμουν αδήλωτος, θα έπρεπε να πληρώσω τα τέλη κυκλοφορίας απο το προηγούμενο Κτέο μέχρι την μέρα που έγινε ο έλεγχος.. Και με το πρόστιμο. είχα 12 φορολογίσιμους, μετά τη μετατροπή 24... Χοντρικά 1980 ευρώ ήταν αυτά.. Μετά, τεκμήριο..θα μου πεις, δεν είχε τεκμήριο τότε, αμάξι πριν το 1993 (μιλάμε για 2006-2007)
Και όμως.. έλεγε στον οδηγό βιβλιαράκι της εφορίας τότε.. αν εκούσια δηλωθούν ανακριβή στοιχεία, ο υπόχρεος υπάγεται κανονικά στο καθεστώς τεκμηρίων σύμφωνα με την κρίση του έφορου..
Δες τα νούμερα στον πίνακα...
2 χρόνια 72,000 φορολογήσιμο μόνο για το αμάξι.. δηλαδή χοντρικά 28.000 εφορία, με το πρόστιμο 56.000 και 2 έτη παράβαση 112.000 ευρώ..
Βάλε και τα 2000 τέλη.. 114.000, βάλε και το 700ρι του ανασφάλιστου.. 115.000..
Ετσι για την πλάκα...
Υπερβολικός? μπορεί.. Πιστεύεις οτι θα υπήρχε κάποιος να μου τη χαρίσει και να θεωρήσει ακούσιο σφάλμα αυτό που θα είχα κάνει?
5) Κάνω αλλαγή την άδεια κυκλοφορίας στο Ε46, για να αναγραφεί το έτος πρώτης κυκλοφορίας στην Γερμανία και όχι πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα, να μην πληρώσω 1 χρόνο άδικα φόρο πολυτελείας.. Δεν έχουν χαρτί, και μου δίνει Α4 με σφραγίδα.. Αυτή την άδεια είχα.. Σου σκανάρω αύριο και το δείχνω σε όλους, οτι πλήρωσα 80 ευρώ πρόστιμο σε έλεγχο της τροχαίας.. Και εκτός απο αυτό, η μέρα που ανακοινώθηκε η συγκεκριμένη αλλαγή, ήταν μεταγενέστερη της ημερομηνίας φορολογικής δήλωσης..
Εκανα την αλλαγή Αύγουστο.. Ιούλιο το ψήφισαν. Είχαν άδεια τα πουλάκια μου, πήρα την άδεια τον Σεπτέμβριο, και δήλωσα αμέσως στην εφορία την αλλαγή. 150 ευρώ πρόστιμο απο την εφορία, και 75 για την εκπρόθεσμη 225.
Πόσο φόρο πολυτελείας γλίτωσα? 200...
Αν θες, το σκανάρω και αυτό και το ανεβάζω να το δούνε όλοι..
Σας κούρασα.. το ξέρω..
Αλλά το έχω ξαναγράψει..
Μην μπλέξεις με αυτό το κράτος, αν μπλέξεις δεν γλυτώνεις..
Και αν δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις ΝΟΜΙΜΑ το αυτοκίνητο, πούλησε το, διέγραψε το, σταμάτα να το κατέχεις..
Μια στο εκατομμύριο να σε τσιμπήσουν, αλλά αν σε τσιμπήσουν είσαι νεκρός..
:search:

kacey
19-01-18, 05:50
To 2) δεν ισχυει. Δεν εχουμε γινει τοσο αγγλια ακομα. Ισως καποιες ασφαλιστικες προσφερουν τα προγραμματα με επιπλεον της υποχρεωτικης απο το νομο καλυψης (για αστικη ευθυνη εναντι τριτων) - πχ μεικτη - με τη προυποθεση οτι θα ισχυουν για συγκεκριμενους οδηγους (το εχω δει αυτο, ασφαλιζαν μονο εμενα σε αυτοκινητο ιδιοκτησιας του πατερα μου, για μεικτη, λογω μεγαλης ηλικιας του), αλλα οχι για την αστικη ευθυνη. Πιαστε τα συμβολαια σας και διαβαστε τα.

@jimmakoss E30

συνεχιζεις να μη καταλαβαινεις κατι πολυ βασικο, οσο και απλο: η παρανομια δεν ειναι η τοποθετηση του μοτερ, αλλα η κυκλοφορια του οχηματος με αλλαγμενο μοτερ στο δημοσιο δρομο*. Και αυτο, σημερα που μιλαμε, το κανεις εσυ, και ευθυνη για το οχημα σου, τωρα που ειναι "σου", εχεις εσυ. Και δεν υπαρχει "αγνοια", οπως δεν υπαρχει πχ "αγνοια νομου".

*βασικα ουτε καν η κυκλοφορια: εφ'οσον εχει πινακιδες μη παραδομενες στην εφορια, ακομα και παρατημενο σε γκαραζ = πληρωνει τελη κυκλοφοριας, και πληρωνει λιγοτερα απο οσο θα επρεπε, βασει του μοτερ του.

edit: ουτε καν το παραπανω. Η αδηλωτη υπαρξη του μοτερ με διαφορετικα νουμερα απο αυτο που γραφει η αδεια, ειναι παρανομο. Τελεια και παυλα. Αυτο γραφει ο νομος ρητα.

Τα παραπανω λοιπον, αφορουν τη σχεση σου με το κρατος. Η σχεση σου με την ασφαλιστικη ειναι η μεταξυ σας συμβαση, και ο κυβισμος του κινητηρα ειναι βασικο στοιχειο της καταρτισης της και της κοστολογησης της. Το ιδιο δευτερολεπτο που θα το ζητησει η ασφαλιστικη, θα τη βγαλει ακυρη ο δικαστης. Ειτε στο δικαστηριο του ατυχηματος, ειτε μετεπειτα στο δικαστηριο που θα σου κανει η ασφαλιστικη για να παρει πισω οσα εδωσε στο παθοντα που του εκανες ζημια και τον πληρωσε αρχικα εκεινη.

jimmakoss E30
19-01-18, 15:08
Rapid ακομα δεν μπορω να καταλαβω που νομιζεις οτι κανω λαθος αφου συμφωνουμε σχεδον σε ολα...:scratchch
Στο 1 συμφωνω (το λεω και 9 post πιο κατω)
Το 2 δεν ισχυει απαραιτητα. Οι ασφαλειες ειναι για αυτοκινητα οχι προσωπα. Οι γρατζουνιες δεν καλυπτονται ουτως η αλλως. Και το αμαξι ειναι ασφαλισμενο κι ας το οδηγαει 16χρονος. Οταν λεμε οτι ειναι ασφαλισμενο εννοουμε οτι τα χαρτια του ειναι κομπλε. Οχι ομως οτι και ο οδηγος καλυπτεται επειδη υπαρχει ασφαλεια. Καλυπτεσαι αν εισαι και εσυ νομιμος.
Στο 3 μαλλον μπερδευτηκες. Ειναι παρομοια με την περιπτωση μου και νομιζω την αναλυσαμε και συμφωνησαμε οτι αν δεν φταις οι ζημιες σου καλυπτονται. Να πας απο "δωσιμο" δεν ξερω. Μαλλον θα στο παρουν το αμαξι. Δεν θα παρεις τον θανατο πανω σου ομως...
Στο 4 συμφωνουμε φυσικα γτ επεσες σε μικτο. Κι αν πεσεις σε μικτο πληρωνεις πολλα ...
Και στο 5 ...σε πιστευω. Οταν βγαινουν εξω να κοψουν κωλους δεν την γλυτωνεις...

Kacey δεν διαφωνησα ουτε διαφωνω οτι ειναι παρανομο το μοτερ. (εκτος αν εισαι εντος προθεσμιας μηνα) Διαφωνω οτι λες οτι ενα προσωπο χαρακτηριζεται παρανομο χωρις να εχει αποφασιστει κατι τετοιο στο δικαστηριο. Το οτι εισαι ιδιοκτητης ενος υλικου αγαθου ΔΕΝ σημαινει οτι εχεις την ολοκληρωτικη ευθυνη του.
Πχ Αν εχεις ενα σπιτι και καει απο σφαλμα υλικου του λεβητα εισαι παρανομος? Καποια πραγματα αφηνονται στον αρμοδιο. Αν σπασουν τα φρενα σου με κτεο 1 βδομαδας και τρακαρεις μετωπικη φταις εσυ?? Τι λεμε ακριβως? Οτι δεν μπορεις να κυνηγησεις το δικιο σου επειδη εισαι ιδιοκτητης? Και προσεξε. Δεν λεω οτι ΔΕΝ εχεις ευθυνη, η ευθυνη για ενα αμαξι, για ενα ατυχημα και νομιζω για οτιδηποτε δεν παραγεις εσυ καταλογιζονται στους αρμοδιους. Αν δλδ χασεις τον ελεγχο γτ εχεις να αλλαξεις λαστιχα και να επισκεφτεις συνεργειο 3 χρονια τοτε η ευθυνη πεφτει πανω σου. Αλλα δεν μπορουμε να μιλαμε ολοκληρωτικα. Γι αυτο τον λογο διαφωνω

Στην τελευταια παραγραφο δεν καταλαβα τι θα ζητησει η ασφαλιστικη και σε ποια περιπτωση.

Παντως εμενα ο ασφαλιστης μου στις αρχες θυμαμαι μου ειπε οτι μπορουμε να αλλαξουμε ασφαλιστηριο για 2500cc εφοσον μπορουν να δηλωθουν στο υπουργειο. Το καινουργιο ασφαλιστηριο θα εβγαινε επιτοπου οταν θα τους πηγαινα την αδεια και θα ειχα και νομικη καλυψη χωρις κυρωσεις αθετησης συμβολαιου και τετοια. Τωρα εαν εφταιγα μαλλον δεν θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο.

kacey
19-01-18, 17:07
α) Το 2 δεν ισχυει απαραιτητα. Οι ασφαλειες ειναι για αυτοκινητα οχι προσωπα. Οι γρατζουνιες δεν καλυπτονται ουτως η αλλως. Και το αμαξι ειναι ασφαλισμενο κι ας το οδηγαει 16χρονος. Οταν λεμε οτι ειναι ασφαλισμενο εννοουμε οτι τα χαρτια του ειναι κομπλε. Οχι ομως οτι και ο οδηγος καλυπτεται επειδη υπαρχει ασφαλεια. Καλυπτεσαι αν εισαι και εσυ νομιμος.

Kacey δεν διαφωνησα ουτε διαφωνω οτι ειναι παρανομο το μοτερ. (εκτος αν εισαι εντος προθεσμιας μηνα)

β) Διαφωνω οτι λες οτι ενα προσωπο χαρακτηριζεται παρανομο χωρις να εχει αποφασιστει κατι τετοιο στο δικαστηριο. Το οτι εισαι ιδιοκτητης ενος υλικου αγαθου ΔΕΝ σημαινει οτι εχεις την ολοκληρωτικη ευθυνη του.

γ) Στην τελευταια παραγραφο δεν καταλαβα τι θα ζητησει η ασφαλιστικη και σε ποια περιπτωση.


α) φυσικα και ΔΕΝ ειναι ασφαλισμενο το οχημα που οδηγει ενας 16χρονος ή και οποιοσδηποτε δεν εχει διπλωμα, ασχετου ηλικιας.

Αν το οτι υπαρχει το χαρτι της ασφαλισης για σενα σημαινει "ειναι ασφαλισμενο", ενω στη πραγματικοτητα ΟΤΙ και αν γινει, στο τελος θα σου ζητησουν και ΘΑ σου παρουν οποια αποζημιωση δωσουν - ΑΝ δωσουν και καθολου, εξ΄αρχης, στο θυμα - και μαλιστα με τοκους, ε αυτο ειναι ψειρισμα των λεξεων. Το μαρουλι, θα το πληρωσει τελικα ο ιδιοκτητης του οχηματος, απο τη τσεπη του. ΑΥΤΟ, δεν το λες "ασφαλισμενο".

β) Στη προκειμενη περιπτωση ομως, την εχεις. Τι να κανουμε δηλαδη τωρα? Δεν ξερω πως αλλιως να στο γραψω: δεν εχει καμμια σημασια ποιος και ποτε (πλην 30ημερης προθεσμιας, το ειπαμε αυτο) εβαλε το μοτερ. Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι σημερα που το αυτοκινητο κινειται σε δημοσιο δρομο με αλλαγμενο αδηλωτο μοτερ, ή ακομα και που καθεται σε γκαραζ αλλα με πινακιδες (αρα πληρωνει λιγοτερα τελη κυκλοφοριας απο οσα επρεπε), εσυ που σημερα εισαι ο ιδιοκτητης του εχεις την ευθυνη για αυτο. Οχι επειδη το λεω εγω, αλλα επειδη ετσι ειναι.

Και δεν "μιλαω ολοκληρωτικα", λεω για αυτο και μονο αυτο το νομο/περισταση. Αρεσει δεν αρεσει, ετσι ειναι. Για το λεβητα ΔΕΝ ειναι απαραιτητα ετσι γιατι ΔΕΝ το ζηταει ο νομος αυτο.

Το δε επιχειρημα σου "Διαφωνω οτι λες οτι ενα προσωπο χαρακτηριζεται παρανομο χωρις να εχει αποφασιστει κατι τετοιο στο δικαστηριο", μπορω να το χρησιμοποιησω πχ "αφου δεν με ειδες ο τροχονομος ή/και δεν το αποφασισε ο δικαστης, δεν ειμαι παρανομος οταν περναω κοκκινα φαναρια"....Καλο ε?

γ) η ασφαλιστικη θα πει "συναψαμε ασφαλιστικη συμβαση με το κο Ταδε προσφεροντας του καλυψη εναντι τριτων (και οποια αλλη καλυψη), κοστολογωντας την με βαση τον ταδε κινδυνο που θεωρουμε οτι μπορει να επελθει απο ενα BMW 318. Ξαφνικα βλεπουμε οτι το αμαξι ειναι Μ3 στο μοτερ. Θεωρουμε τη συμβαση ακυρη για αυτο το λογο, αντιο."

ειτε γιατι απλα δεν ειναι το μοτερ αυτο που τους ελεγες, τελεία.
ειτε γιατι "το ποιο γρηγορο αυτοκινητο ειναι πιο επικινδυνο, αρα θα τον χρεωναμε περισσοτερο"
ειτε γιατι "κοστολογουμε με βαση τα κυβικα, και δεν ειναι αυτα που μας ελεγε".

ειτε για οτιδηποτε. Το θεμα ειναι οτι θα το πει, και θα γινει αμεσως δεκτο.

edit:ακομα και εδω μεσα υπαρχει περιστατικο με προκληση ατυχηματος απο αυτοκινητο με αδηλωτο Μ3 μοτερ, με μικροζημιες. Για διαβασε που κατεληξε ο λογαριασμος...

(νομιζω στο τοπικ "νομιμες και παρανομες μετατροπες")

Dim77
19-01-18, 18:08
(νομιζω στο τοπικ "νομιμες και παρανομες μετατροπες")

Κορυφαίο θέμα!! :D

jimmakoss E30
21-01-18, 15:49
α) φυσικα και ΔΕΝ ειναι ασφαλισμενο το οχημα που οδηγει ενας 16χρονος ή και οποιοσδηποτε δεν εχει διπλωμα, ασχετου ηλικιας.

Αν το οτι υπαρχει το χαρτι της ασφαλισης για σενα σημαινει "ειναι ασφαλισμενο", ενω στη πραγματικοτητα ΟΤΙ και αν γινει, στο τελος θα σου ζητησουν και ΘΑ σου παρουν οποια αποζημιωση δωσουν - ΑΝ δωσουν και καθολου, εξ΄αρχης, στο θυμα - και μαλιστα με τοκους, ε αυτο ειναι ψειρισμα των λεξεων. Το μαρουλι, θα το πληρωσει τελικα ο ιδιοκτητης του οχηματος, απο τη τσεπη του. ΑΥΤΟ, δεν το λες "ασφαλισμενο".

β) Στη προκειμενη περιπτωση ομως, την εχεις. Τι να κανουμε δηλαδη τωρα? Δεν ξερω πως αλλιως να στο γραψω: δεν εχει καμμια σημασια ποιος και ποτε (πλην 30ημερης προθεσμιας, το ειπαμε αυτο) εβαλε το μοτερ. Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι σημερα που το αυτοκινητο κινειται σε δημοσιο δρομο με αλλαγμενο αδηλωτο μοτερ, ή ακομα και που καθεται σε γκαραζ αλλα με πινακιδες (αρα πληρωνει λιγοτερα τελη κυκλοφοριας απο οσα επρεπε), εσυ που σημερα εισαι ο ιδιοκτητης του εχεις την ευθυνη για αυτο. Οχι επειδη το λεω εγω, αλλα επειδη ετσι ειναι.

Και δεν "μιλαω ολοκληρωτικα", λεω για αυτο και μονο αυτο το νομο/περισταση. Αρεσει δεν αρεσει, ετσι ειναι. Για το λεβητα ΔΕΝ ειναι απαραιτητα ετσι γιατι ΔΕΝ το ζηταει ο νομος αυτο.

Το δε επιχειρημα σου "Διαφωνω οτι λες οτι ενα προσωπο χαρακτηριζεται παρανομο χωρις να εχει αποφασιστει κατι τετοιο στο δικαστηριο", μπορω να το χρησιμοποιησω πχ "αφου δεν με ειδες ο τροχονομος ή/και δεν το αποφασισε ο δικαστης, δεν ειμαι παρανομος οταν περναω κοκκινα φαναρια"....Καλο ε?

γ) η ασφαλιστικη θα πει "συναψαμε ασφαλιστικη συμβαση με το κο Ταδε προσφεροντας του καλυψη εναντι τριτων (και οποια αλλη καλυψη), κοστολογωντας την με βαση τον ταδε κινδυνο που θεωρουμε οτι μπορει να επελθει απο ενα BMW 318. Ξαφνικα βλεπουμε οτι το αμαξι ειναι Μ3 στο μοτερ. Θεωρουμε τη συμβαση ακυρη για αυτο το λογο, αντιο."

ειτε γιατι απλα δεν ειναι το μοτερ αυτο που τους ελεγες, τελεία.
ειτε γιατι "το ποιο γρηγορο αυτοκινητο ειναι πιο επικινδυνο, αρα θα τον χρεωναμε περισσοτερο"
ειτε γιατι "κοστολογουμε με βαση τα κυβικα, και δεν ειναι αυτα που μας ελεγε".

ειτε για οτιδηποτε. Το θεμα ειναι οτι θα το πει, και θα γινει αμεσως δεκτο.

edit:ακομα και εδω μεσα υπαρχει περιστατικο με προκληση ατυχηματος απο αυτοκινητο με αδηλωτο Μ3 μοτερ, με μικροζημιες. Για διαβασε που κατεληξε ο λογαριασμος...

(νομιζω στο τοπικ "νομιμες και παρανομες μετατροπες")

Α) Kacey πρεπει να αναθεωρησεις. Κανεις λαθος 100%. Το αμαξι ειναι ασφαλισμενο σε οποιαδηποτε περιπτωση. Μην παιζουμε με τις λεξεις. Αν ο οδηγος δεν καλυπτεται απο το ασφαλιστηριο για οποιονδηποτε λογο (το πιο απλο: δεν ειναι δηλωμενος ο οδηγος του οχηματος) τοτε η ασφαλιστικη θα κανει το ιδιο. Θα αποζημιωσει τα θυματα και θα κυνηγησει τον ιδιοκτητη. Το αναφερω 100 φορες, διαφωνεις απλα για ν διαφωνεις η δεν καταλαβαινεις οτι οι ασφαλειες αυτοκινητων ασφαλιζουν αυτοκινητα??? Δεν καταληγουν ολα τα ατυχηματα σε θανατους η με 20000ε ζημια. Τα περισσοτερα ατυχηματα που γινονται ειναι μικροτρακαρισματα και οι ασφαλειες δεν κυνηγανε τους πελατες τους γτ δεν συμφερει να τρεχουν στα δικαστηρια. Για 500ε ζημια δλδ θα σε καλυψουν. Και παραδειγμα με μελος της οικογενειας μου ο οποιος επεσε πανω σε ενα 106 που βγηκε απο stop με οδηγο 16χρονο και με 3 θανατους αποζημιωθηκε απ την ιδια την ασφαλιστικη του 106. Το αμαξι βγηκε ολικη και πηρε 8000 για το αμαξι και δεν θυμαμαι ποσα για ψυχικη οδυνη. Και το κερασακι ειναι οτι η ασφαλιστικη ηταν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ απο τον νομο να πληρωσει, το ανεφερε ξεκαθαρα ο δικαστης. Ουτε επικουρικες ουτε να κυνηγας δικαστικως την οικογενεια. Και για αυτο που λεω θα ζητησω την αποφαση του δικαστηριου και θα την κανω post.
Αρα το αμαξι ΕΙΝΑΙ ασφαλισμενο εφοσον πληρωνεις ασφαλεια. Εαν δεν τηρειται το συμβολαιο το αμαξι παραμενει ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ για οσο το πληρωνεις αλλα αφηνεις το παραθυρο να σε κηνυγησουν σε περιπτωση υπαιτιοτητας και μονο.

Β) Ποιον νομο? Μπορεις να τον κανεις post?
Το παραδειγμα σου ειναι ακυρο γτ αν περασεις κοκκινο φαναρι το μονο που μπορεις να πεις ειναι οτι δεν το ειδες (αγνοια...) Κι αν ενα δεντρο οντως εχει πεσει μπροστα απο το φαναρι και δεν φαινεται, εσυ εξακολουθεις να εχεις κανει ακουσια παρανομια (για τον μπατσο βεβαιωμενη παραβαση) αλλα στο δικαστηριο θα αποφασιστει οτι δεν εισαι παρανομος...
Αν περνας κοκκινα φαναρια δεν εισαι απλα παρανομος εισαι δολοφονος

Γ)Η προκληση ατυχηματος με βεβαιωμενη παραβαση (ασυμφωνια αδειας - μοτερ) ειναι μεγαλος λογαριασμος. Δεν το ειπα αυτο 2 post πιο πανω???????
" Παιδια νομιζω οτι μιλατε συγκεκριμενα για το παραδειγμα του οτι εχεις τρακαρει με υπαιτιοτητα και με αδηλωτο μοτερ και σου βεβαιωνουν την παραβαση του μοτερ επιτοπου απο τον μπατσο και εσυ με την σειρα σου δεν μπορεις με τιποτα να αποδειξεις οτι το μοτερ δεν το εχεις βαλει εσυ. Σε αυτο το παραδειγμα δεν μπορω να διαφωνησω, και δεν διαφωνησα και ποτε. Παρολ' αυτα αν κατι απο αυτα τα 3 δεν ισχυει τοτε μαλλον δεν καταδικαζεσαι."
Πως μπορεις να διαφωνεις με κατι που συμφωνουμε???

Και παρολ αυτα αν το μοτερ δν εχει παιξει ρολο στο ατυχημα ο δικαστης ΘΑ πιεσει την ασφαλιστικη να πληρωσει τα θυματα.

kacey
22-01-18, 00:57
α) Ωραια, εσυ δηλαδη λες "ειναι ασφαλισμενο" γιατι η ασφαλιστικη θα πληρωσει το θυμα και μετα ισως να τα παρει απο τον θυτη-πελατη της, αρα το θυμα ειναι καλυμμενο. Εγω λεω "δεν ειναι ασφαλισμενο", γιατι τελικα θα τα πληρωσεις απο τη τσεπη σου. Οκ.

β) ΚΟΚ λεγεται.

γ) Ε μα για αυτο μιλαμε τοσες μερες, για το αν η ασφαλιστικη ΣΟΥ πληρωσει το θυμα ΣΟΥ, οταν εσυ θα εχεις αλλο μοτερ απο αυτο που ΤΗΣ εχεις δηλωσει.

Ε δεν θα το κανει, θα ισχυριστει οτι η μεταξυ σας συμβαση ειναι ακυρη ακριβως επειδη ενα βασικο στοιχειο της (που παιζει ρολο και στη κοστολογηση της παρεχομενης ασφαλισης μαλιστα) ειναι διαφορετικο. Και μολις ο δικαστης δεχτει οτι ειναι ακυρη, αυτο σημαινει οτι δεν εισαι ασφαλισμενος.

και για αυτο το συγκεκριμενο, δεν υπαρχει κανενας νομος που να μπορε να λεει αλλιως. Οταν η ασφαλιστικη συμβαση ειναι ακυρη, δεν υπαρχει ασφαλιση. Δεν μπορει καποιος δικαστεις να πει στην ασφαλιστικη "πληρωσε εσυ τωρα, βασει μιας συμβασης που δεν υπαρχει, και μετα ζητα τα πισω".

Και να εισαι και σιγουρος οτι για αυτο δεν χρειαζεται να το βρει τυχαια μπατσος. Οταν ερθει ο εκτιμητης στο δικαστηριο και πει οτι εχεις διαφορετικο κινητηρα, ο δικαστης ΘΑ το λαβει υπ'οψιν.


ΥΓ το γραφω εδω γιατι δεν μπορω να βρω το τοπικ με τις μετατροπες, ας το μεταφερει καποιος. το 25% δεν ειναι απολυτο οριο, μπορει να μπει και μεγαλυτερο μοτερ.

http://www.yme.gr/getfile.php?id=2627

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Αθήνα, 16 Νοεμβρίου 2009
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ
ΕΠΕΙΓΟΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ Αρ. πρ.: 53640/3269
ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΟΔΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ & ΠΕΡΙΒ/ΝΤΟΣ
& ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ
ΠΡΟΣ : Π.Δ
Ταχ. Δ/νση : Αναστάσεως 2 και Ι. Τσιγάντε
Τ.Κ. : 10191 Παπάγου ΚΟΙΝ:
Πληροφορίες : Κ. Τζουμάκα
Τηλ. : 210 6508107
FAX : 210 6508425
ΘΕΜΑ: Διευκρινήσεις για την εφαρμογή του κεφαλαίου ΙΙΙ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ της ΥΑ ΣΤ-20270/1973 όπως
αντικαταστάθηκε τελευταία με την ΥΑ 12140/737/09
ΣΧΕΤ: Η αριθμ 12140/737/09 ΥΑ (ΦΕΚ 1818/Β/2-9-2009)

^περιπτωσεις:

α) το μοτερ προβλεπεται για το μοντελο, αρα δεν κοιταμε καν το νεο κυλινδρισμο/δυναμη. Το 316 μπορει να γινει 330. Ισως να μη μπορει να γινει Μ3 λογω διαφορετικου πλαισιου (WBS vs WBA)

β) το μοτερ δεν προβλεπεται για αυτο το μοντελο (ακομα και μοτερ διαφορετικου κατασκευαστη, βλεπε *). Τοτε ειτε

β1) παιρνουμε εγκριση απο το εργοστασιο κατασκευης ή τον εν ελλαδι αντιπροσωπο για ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ του +25% μοτερ

β2) για ΕΩΣ +25% γραφουμε το εργοστασιο/αντιπροσωπο (που πχ δεν δινει βεβαιωση, πχ BMW) στα τετοια μας γιατι μας αρκει και βεβαιωση μηχανολογου. *Η οποια ομως, οπως λεει το λινκ, γινεται δεκτη μονο για μοτερ του ιδιου κατασκευαστη (και εως +25%). Αρα το εγγραφο αφηνει ξεκαθαρα υπαρκτη την επιλογη τοποθετησης μοτερ απο αλλο κατασκευαστη, αρκει να προσκομισουμε βεβαιωση εργοστασιου/αντιπροσωπου.

τα λεει στο λινκ παραπανω.

jimmakoss E30
29-01-18, 18:53
Α) Δηλαδη μας λες τωρα για να καταλαβω οτι σε οποιαδηποτε παραβαση μπορει να υποπεσει ενας οδηγος και φανει σε ενα δικαστηριο, το οχημα βγαινει αυτοματα ανασφαλιστο και μαλιστα παρουσια δικαστη ο οποιος ειναι ανημπορος βασει νομου να κανει τιποτα... Και κατα την αποψη σου σε οποιαδηποτε περιπτωση που πληρωσει θα γυρισει να στα παρει... Δεν αγγιζει καθολου το γεγονος οτι η ασφαλεια εμενα συγκεκριμενα μου προσεφερε χρηματα κι ας ειχε "ακυρο" ασφαλιστηριο... Η οτι ο γαμπρος μου αποζημιωθηκε κανονικα απο την ασφαλιστικη ενος οχηματος που το οδηγουσε ανηλικος..
Εσυ οταν λες "δεν ειναι ασφαλισμενο" εννοεις και τα αμαξια που εχουν παρκαρει παρανομα δλδ. Η αν σε τρακαρουν στην πορτα και εχεις κοτσαδορο. Η αν κουβαλουσες 2 βαλιτσες στην σχαρα και η σχαρα σου δεν εχει ISO. φιμε, φαρμακειο, ρεζερβα κ.ο.κ
Θα απαντηθουν πιο κατω...


Β) Ολα αυτα τα λεει ο ΚΟΚ η εσυ? Κατ αρχας ο KOK δεν ειναι νομος, ειναι κανονες που υποκεινται σε νομους.. η νομοθετημα αν προτιμας. Και επισης δεν αναφερει πουθενα οτι εχεις την απολυτη ευθυνη του οχηματος σου... Νομιζω πως πρεπει να του ριξεις μια ματια και να βρεις αυτα που λες. Μια τεκμηριωση βρε αδερφε... Νομιζω ομως οτι αυτο θα σε βοηθησει να καταλαβεις τι γινεται. Και οχι δεν γραφονται στο ΚΟΚ αλλα απο το πολιτικο τμημα του Αρειου Παγου.

"Από τις διατάξεις των άρθρων 914 επ. του ΑΚ και 1 επ. του ν. ΓΠΝ/1911 προκύπτει ότι η αξίωση αποζημίωσης, εξαιτίας αυτοκινητικού ατυχήματος, κατά το οποίο προκαλείται βλάβη σε πρόσωπα ή πράγματα, μπορεί να στηριχθεί τόσο στην ΑΚ 914, όσο και στο νόμο ΓΠΝ/1911. Οι προϋποθέσεις ευθύνης καθεμιάς ρύθμισης είναι διαφορετικές. Η πρώτη προϋποθέτει πταίσμα, όχι όμως και η άλλη, με την οποία καθιερώνεται ειδική ευθύνη του ιδιοκτήτη, του κατόχου και του οδηγού αυτοκινήτου για τις ζημίες που προκαλούνται σε τρίτους κατά τη λειτουργία του (αυτοκινητικό ατύχημα), ήτοι ευθύνη από διακινδύνευση, ανεξάρτητη από το πταίσμα (γνήσια αντικειμενική ευθύνη). Η ευθύνη αυτή μετριάζεται στις περιπτώσεις που από αντικειμενικούς λόγους δεν μπορεί να αποφευχθεί το ατύχημα, οποιαδήποτε αμέλεια και αν κατέβαλε ο οδηγός, οπότε ανακύπτει ανάγκη μετριασμού της εν λόγω ευθύνης. Τούτο επιχειρείται με την εισαγωγή συγκεκριμένων λόγων απαλλαγής, που ισχύουν για όλα τα ευθυνόμενα πρόσωπα, σύμφωνα με το άρθρο 5 παρ. 1 του ν. ΓΠΝ/1911, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνεται και η περίπτωση της ανώτερης βίας. Με εξαίρεση τους επιβάτες λεωφορείου (άρθρο 45 ν. 4841/1930), δεν θεωρούνται "τρίτοι" οι επιβάτες του ζημιογόνου αυτοκινήτου και, συνεπώς, οι αξιώσεις αυτών ή - σε περίπτωση θανάτωσής τους, εξαιτίας του ατυχήματος - των μελών των οικογενειών τους για αποζημίωση ή χρηματική ικανοποίηση λόγω ηθικής βλάβης ή ψυχικής οδύνης δεν διέπονται από το ν. ΓΠΝ/1911 αλλά από το κοινό δίκαιο, κατ’ άρθρο 12 του νόμου αυτού (ΑΠ 1409/2006). Ειδικότερα, από τις διατάξεις των άρθρων 297, 298, 300, 330 και 914 ΑΚ συνάγεται ότι προϋπόθεση της ευθύνης για αποζημίωση από αδικοπραξία είναι: α) η υπαιτιότητα του υπόχρεου, η οποία υπάρχει και στην περίπτωση της αμέλειας, δηλαδή, όταν δεν καταβάλλεται η επιμέλεια που απαιτείται στις συναλλαγές, η οποία, σε περίπτωση αυτοκινητικού ατυχήματος, αν είχε καταβληθεί, με μέτρο τη συμπεριφορά του μέσου συνετού και επιμελούς οδηγού αυτοκινήτου, θα καθιστούσε δυνατή την αποτροπή του ατυχήματος. Όποιο γεγονός δεν μπορεί να αποδοθεί σε δόλο ή αμέλεια και γενικότερα σε υπαιτιότητα του προσώπου εμπίπτει στην έννοια των τυχηρών (συνήθων ή γεγονότων ανώτερης βίας), για τα οποία, κατά κανόνα, δεν γεννιέται ευθύνη με βάση την αρχή της υποκειμενικής ευθύνης, β) η παράνομη συμπεριφορά του υπόχρεου σε αποζημίωση έναντι εκείνου που ζημιώθηκε και γ) η ύπαρξη αιτιώδους συνάφειας μεταξύ της παράνομης συμπεριφοράς και της ζημίας. Η παράνομη συμπεριφορά, ως όρος της αδικοπραξίας, μπορεί να συνίσταται όχι μόνο σε θετική πράξη, αλλά και σε παράλειψη, εφόσον, στην τελευταία αυτή περίπτωση, εκείνος που υπέπεσε στην παράλειψη ήταν υποχρεωμένος σε πράξη από το νόμο ή τη δικαιοπραξία ή από την καλή πίστη, κατά την κρατούσα κοινωνική αντίληψη. Αιτιώδης συνάφεια υπάρχει, όταν η πράξη ή η παράλειψη του ευθυνόμενου προσώπου ήταν, κατά τα διδάγματα της κοινής πείρας, ικανή και μπορούσε αντικειμενικά να επιφέρει, κατά τη συνηθισμένη και κανονική πορεία των πραγμάτων, το επιζήμιο αποτέλεσμα. Οι έννοιες της αμέλειας (υπαιτιότητας) και του αιτιώδους συνδέσμου είναι νομικές και, επομένως, η κρίση του δικαστηρίου της ουσίας, ως προς τη συνδρομή ή όχι υπαιτιότητας του οδηγού που έχει εμπλακεί στο αυτοκινητικό ατύχημα για την επέλευση της ζημίας και του αιτιώδους συνδέσμου μεταξύ της συμπεριφοράς και του ζημιογόνου αποτελέσματος, υπόκειται στον έλεγχο του Αρείου Πάγου για ευθεία και εκ πλαγίου παράβαση κανόνων ουσιαστικού δικαίου (ΑΠ 23/2012). "

Γ) Ε μα δεν μιλαμε γι αυτο τοσες μερες.. Μιλαμε για διαφορες περιπτωσεις και η καθε μια ειναι ξεχωριστη. Δεν μπορουμε να τσουβαλιαζουμε τα παντα σε ενα νομο οταν υπαρχουν χιλιαδες αλλοι. Και ουτε μπορουμε να τους ξερουμε ολους. Γι αυτο παμε στα δικαστηρια, για να μας πει και εμας αυτος που τους ξερει τι γινεται.. Και ουτε τα ασφαλιστηρια και οι συμβασεις ειναι πιο νομιμες απο τους νομους. Γιατι ενας δικαστης ΜΠΟΡΕΙ και ΠΡΕΠΕΙ να ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ την οποιαδηποτε ασφαλιστικη να καλυψει τα θυματα κι ας υπαρχει ακυρη συμβαση.

""Ε δεν θα το κανει, θα ισχυριστει οτι η μεταξυ σας συμβαση ειναι ακυρη ακριβως επειδη ενα βασικο στοιχειο της (που παιζει ρολο και στη κοστολογηση της παρεχομενης ασφαλισης μαλιστα) ειναι διαφορετικο. Και μολις ο δικαστης δεχτει οτι ειναι ακυρη, αυτο σημαινει οτι δεν εισαι ασφαλισμενος. Και για αυτο το συγκεκριμενο, δεν υπαρχει κανενας νομος που να μπορε να λεει αλλιως. Οταν η ασφαλιστικη συμβαση ειναι ακυρη, δεν υπαρχει ασφαλιση. Δεν μπορει καποιος δικαστεις να πει στην ασφαλιστικη "πληρωσε εσυ τωρα, βασει μιας συμβασης που δεν υπαρχει, και μετα ζητα τα πισω".""

Στο bold λεει το ακριβως αντιθετο. Κι αν θες συνεχισε να διαφωνεις εσυ..

"Εξαιρέσεις από την υποχρεωτικά καλυπτόμενη ευθύνη (αρ. 6 παρ. 1 και παρ. 2 κ.ν. 489/1976) που αφορούν:
1) πρόσωπα που είχαν στην κατοχή τους το αυτοκίνητο ύστερα από κλοπή ή άσκηση βίας έναντι του νόμιμου κατόχου
2) πρόσωπα που προκάλεσαν το ατύχημα από πρόθεση
3) δεν καλύπτονται οι υλικές ζημίες που προκλήθηκαν σε πράγματα, τα οποία μεταφέρονταν στο ασφαλισμένο αυτοκίνητο
4) πρόσωπα τα οποία, ενώ είχαν γνώση ότι το αυτοκίνητο που επέβαιναν είχε αφαιρεθεί βιαίως, ήταν προϊόν κλοπής ή σκοπός ήταν να χρησιμοποιηθεί σε εγκληματική ενέργεια, παρόλα αυτά έδωσαν τη συγκατάθεσή τους να μεταφερθούν με το αυτοκίνητο αυτό (πχ. μεταφορά λαθρομεταναστών).

3 επιπρόσθετες περιπτώσεις αποκλεισμού της ευθύνης (αρ. 6β κ.ν. 489/1976):
1) ζημίες που έχουν προκληθεί από οδηγό, ο οποίος δεν έχει την άδεια οδήγησης που προβλέπει ο νόμος
2) ζημίες που έχουν προκληθεί από οδηγό, ο οποίος τελούσε υπό την επίδραση οινοπνεύματος ή τοξικών ουσιών – εδώ απαιτείται απόδειξη της αιτιώδους συνάφειας μεταξύ της παράβασης και της πρόκλησης του ατυχήματος
3) ζημίες προερχόμενες από ατύχημα που προκλήθηκε από αυτοκίνητο ή όχημα το οποίο χρησιμοποιήθηκε για άλλη χρήση από αυτήν που προέβλεπε η ασφαλιστική σύμβαση [ π.χ. χρήση του αυτοκινήτου για εκμίσθωση σε τρίτον αντί όπως συμφωνήθηκε στο ασφαλιστήριο για εξυπηρέτηση των προσωπικών αναγκών του ιδιοκτήτη, παραχώρηση του αυτοκινήτου εξυπηρετούντος τις προσωπικές ανάγκες του κατόχου σε επιχείρηση εκμισθώσεως αυτού σε τρίτους, περίπτωση Δ.Χ. φορτηγού αυτοκινήτου που χρησιμοποιείται ως ρυμουλκό (γερανοφόρο) ].

Σημειωτέον ότι απαγορεύεται να συμφωνηθεί μεταξύ ασφαλισμένου και ασφαλιστή άλλη εξαίρεση στην ασφάλιση αστικής ευθύνης πέραν των ανωτέρω, ενώ εάν αυτή συνομολογηθεί είναι αυτοδικαίως άκυρη. Μόνο στις περιπτώσεις που η ασφάλιση είναι προαιρετική, είναι δυνατόν να προβλέπονται κι άλλες εξαιρέσεις στην ασφαλιστική σύμβαση [έτσι, τα ασφαλιστήρια περιέχουν επιπλέον εξαιρέσεις στις προαιρετικές καλύψεις ιδίων ζημιών, πυρός, κλοπής του ασφαλιζόμενου οχήματος].
Όλες οι παραπάνω εξαιρέσεις αφορούν στη συμβατική σχέση μεταξύ του ασφαλιστή και του ασφαλισμένου και δεν μπορούν να αντιταχθούν στον τρίτο ζημιωθέντα, ο οποίος αποζημιώνεται κανονικά από τον ασφαλιστή. Ο τελευταίος θα στραφεί αναγωγικά κατά του ασφαλισμένου, όπου εκεί θα κριθούν οι περιπτώσεις εξαίρεσης. "
Καπου εδω νομιζω οτι κλεινει κι αυτο το θεμα?

kacey
30-01-18, 01:02
Ξεκινας να γραψεις ενα σεντονι, και ηδη απο τη πρωτη παραγραφο λες οτι λεω πραγματα που δεν εχω πει... Οπου μαλιστα εχω εξηγησει ηδη καμποσες φορες οτι λεω αλλα πραγματα, και βαζω και επιχειρηματα στο καθενα. Ενδεικτικα:

"μας λες τωρα για να καταλαβω οτι σε οποιαδηποτε παραβαση μπορει να υποπεσει ενας οδηγος και φανει σε ενα δικαστηριο, το οχημα βγαινει αυτοματα ανασφαλιστο και μαλιστα παρουσια δικαστη ο οποιος ειναι ανημπορος βασει νομου να κανει τιποτα... Και κατα την αποψη σου σε οποιαδηποτε περιπτωση που πληρωσει θα γυρισει να στα παρει"

ουτε για οποιαδηποτε παραβαση μιλησα (αντιθετως ειπα οτι ειναι θεμα ακυροτητας της ασφαλιστικης συμβασης, αφου ενα βασικοτατο στοιχειο αυτης - κυβισμος - ειναι διαφορετικο απο το δηλωθεν), ουτε για αυτοματα μιλησα (αντιθετως τονισα πολλες φορες οτι ό'τι και αν ισχυριστει η ασφαλιστικη για να μη πληρωσει, δικαστης πρεπει να το αποφασισει), ουτε οτι ο δικαστης ειναι "ανημπορος βασει νομου" (αντιθετως οτι θα κρινει τους ισχυρισμους της ασφαλιστικης - και ναι, θεωρω αυτονοητο οτι θα φτασει στο συμπερασμα της ακυροτητας της ασφαλιστικης συμβασης), ουτε οτι ντε και καλα η ασφαλιστικη θα το κυνηγησει να τα παρει. Πχ, δεν θα κυνηγησει καποιον που δεν εχει τιποτα στο ονομα του για 500ε. Για οποιαδηποτε σοβαρη αποζημιωση ομως, θα το κυνηγησει. Αρα τελικα ο κατοχος-θυτης του τροχαιου θα τα πληρωσει απο τη τσεπη του.

Οπως βλεπεις, εχεις 0 στα 4 για το τι "εγραψα".

Και επιπλεον, β) "Κατ αρχας ο KOK δεν ειναι νομος, ειναι κανονες που υποκεινται σε νομους.. η νομοθετημα αν προτιμας"

O KOK φυσικα και ειναι νομος του κρατους, ειναι ενα τεραστιο ΦΕΚ που εχει και αλλα 2-3 μεταγενεστερα να του κανουν αλλαγες, προσθηκες ή καταργησεις αρθρων. Επισης η ασφαλιση αστικης ευθυνης εναντι τριτων (γενικα, και εκει μεσα εχει και για τα τροχαια) υποκειται σε αλλα 2-3 ΦΕΚ που τη ρυθμιζουν.

Απο κει και περα, ολα αυτα που γραφεις για τον ΑΠ κλπ, καταληγουν σε αυτο που και εσυ εχεις κανει bold:

"Όποιο γεγονός δεν μπορεί να αποδοθεί σε δόλο ή αμέλεια και γενικότερα σε υπαιτιότητα του προσώπου εμπίπτει στην έννοια των τυχηρών (συνήθων ή γεγονότων ανώτερης βίας), για τα οποία, κατά κανόνα, δεν γεννιέται ευθύνη με βάση την αρχή της υποκειμενικής ευθύνης"

Αν νομιζεις οτι θα πεις σε δικαστηριο οτι το διαφορετικο μοτερ στο αυτοκινητο σου απο αυτο που γραφει η αδεια δεν πρεπει να αποδοθει σε δολο ή αμελεια (το εκανες γαργαρα ή δεν το δηλωσες ποτε), αλλα οτι εσυ δεν ηξερες τιποτα, και το δικαστηριο θα τα δεχτει αυτα και θα πρεπει να αποδειξει οτι εν γνωσει σου εκανες μια διαδικασια που σε συμφερει να μην υπαρχει καμμια αποδειξη της (ουτε τιμολογια, ουτε τιποτα, μαυρα ολα), τοτε vaya con dios.

Στο τελευταιο εχεις δικιο. η ασφαλιστικη θα πληρωσει, και μετα θα κυνηγησει τον δικο της πελατη-θυτη για να τα παρει πισω. Δηλαδη οπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ μου,

Ωραια, εσυ δηλαδη λες "ειναι ασφαλισμενο" γιατι η ασφαλιστικη θα πληρωσει το θυμα και μετα ισως να τα παρει απο τον θυτη-πελατη της, αρα το θυμα ειναι καλυμμενο. Εγω λεω "δεν ειναι ασφαλισμενο", γιατι τελικα θα τα πληρωσεις απο τη τσεπη σου. Οκ

kacey
30-01-18, 02:11
(και συμπληρωνω)

για το οποιο τελευταιο ελεγα και εγω "εκτος αν υπαρχει νομος που ρητα οριζει αλλιως, οπως υπαρχει για τη περιπτωση μεθυσμενων οδηγων", που να υποχρεωνει δηλαδη τη πληρωμη του θυματος απο την ασφαλιστικη ανεξαρτητα απο τα νταβαντουρια που μπορει μετα η ασφαλιστικη να αξιωσει απο το πελατη της.

Ε, τελικα υπαρχει.

jimmakoss E30
30-01-18, 16:55
Αγαπητε οταν μιλας γενικα μιλας και για ολες τις περιπτωσεις. Δλδ ενα αμαξι που δεν ειναι εξ ολοκληρου νομιμο (οσον αφορα την συμβαση σου με την ασφαλιστικη) για σενα αυτοματα "θεωρειται" και ανασφαλιστο. Κατι που καταρριπτω με την σχετικη νομοθεσια που λεει εν ολιγοις οτι το προβλημα το εχει ο υπαιτιος με την δικια του ασφαλιστικη ξεχωριστα απο το δικαστηριο για το οποιο δικαζεσαι. Στο δικαστηριο λοιπον εφοσον υπαρχει ασφαλιστηριο συμβολαιο αυτοκινητου το αμαξι ειναι ασφαλισμενο και τελος.. Δε πα να χεις και αλλο μοτερ... το αμαξι ειναι ασφαλισμενο σε οποιαδηποτε περιπτωση. Αν εσυ θες να το θεωρεις ανασφαλιστο ειναι δικη σου αποψη η οποια δεν συναδει με την σχετικη νομοθεσια. (1/4).
Εαν εισαι υπαιτιος πληρωνεις τα δικα σου ουτως η αλλως. Κι ας εχεις καρανομιμο αμαξι.

Εσυ ως προσωπο εαν θες να ασφαλιστεις πρεπει να κανεις ασφαλεια ζωης και οχι αυτοκινητου. Δεν υπαρχει δλδ το "εισαι ασφαλισμενος". Το μονο που υπαρχει ειναι "δεν καλυπτεται απο το συμβολαιο"(μεθυσμενος, αλλος οδηγος...)


Πως δεν ειπες... Τα ειπες και στην ιδια σελιδα μαλιστα λιγο πιο κατω...


α) Ωραια, εσυ δηλαδη λες "ειναι ασφαλισμενο" γιατι η ασφαλιστικη θα πληρωσει το θυμα και μετα ισως να τα παρει απο τον θυτη-πελατη της, αρα το θυμα ειναι καλυμμενο. Εγω λεω "δεν ειναι ασφαλισμενο", γιατι τελικα θα τα πληρωσεις απο τη τσεπη σου. Οκ. 2/4

Ε δεν θα το κανει, θα ισχυριστει οτι η μεταξυ σας συμβαση ειναι ακυρη ακριβως επειδη ενα βασικο στοιχειο της (που παιζει ρολο και στη κοστολογηση της παρεχομενης ασφαλισης μαλιστα) ειναι διαφορετικο. Και μολις ο δικαστης δεχτει οτι ειναι ακυρη, αυτο σημαινει οτι δεν εισαι ασφαλισμενος. 3/4

και για αυτο το συγκεκριμενο, δεν υπαρχει κανενας νομος που να μπορε να λεει αλλιως. Οταν η ασφαλιστικη συμβαση ειναι ακυρη, δεν υπαρχει ασφαλιση. Δεν μπορει καποιος δικαστεις να πει στην ασφαλιστικη "πληρωσε εσυ τωρα, βασει μιας συμβασης που δεν υπαρχει, και μετα ζητα τα πισω"..
**** (αντιθετως τονισα πολλες φορες οτι ό'τι και αν ισχυριστει η ασφαλιστικη για να μη πληρωσει, δικαστης πρεπει να το αποφασισει)*****4/4



****φυσικα και ΔΕΝ ειναι ασφαλισμενο το οχημα που οδηγει ενας 16χρονος ή και οποιοσδηποτε δεν εχει διπλωμα, ασχετου ηλικιας.
Αν το οτι υπαρχει το χαρτι της ασφαλισης για σενα σημαινει "ειναι ασφαλισμενο", ενω στη πραγματικοτητα ΟΤΙ και αν γινει, στο τελος θα σου ζητησουν και ΘΑ σου παρουν οποια αποζημιωση δωσουν****
Εσυ δεν τα πες αυτα??

Δεν εγραψα σεντονι, το ποστ ειναι μεγαλο γτ παραθετονται νομοι που καποιος μπορει οντως να τους βρει χρησιμους.

Και οχι φυσικα ο ΚΟΚ δεν ειναι 1 νομος, ειναι νομοθετημα κατι το οποιο σημαινει οτι απαρτιζεται απο πολλους νομους για να σχηματιστουν οι ΚΑΝΟΝΕΣ οδικης συμπεριφορας. Χρησιμοποιουνται νομοι δλδ οι οποιοι εναι ασχετοι με τον κοκ. (ποινικου, αστικου μεχρι και ναυτικου δικαιου). Η διαφορα του νομου απο το νομοθετημα βγαζει ματι αλλα νομιζω οτι μπορουμε να τ0 συζητησουμε σε αλλο τοπικ αν θελετε.


****Αν νομιζεις οτι θα πεις σε δικαστηριο οτι το διαφορετικο μοτερ στο αυτοκινητο σου απο αυτο που γραφει η αδεια δεν πρεπει να αποδοθει σε δολο ή αμελεια (το εκανες γαργαρα ή δεν το δηλωσες ποτε), αλλα οτι εσυ δεν ηξερες τιποτα, και το δικαστηριο θα τα δεχτει αυτα και θα πρεπει να αποδειξει οτι εν γνωσει σου εκανες μια διαδικασια που σε συμφερει να μην υπαρχει καμμια αποδειξη της (ουτε τιμολογια, ουτε τιποτα, μαυρα ολα), τοτε vaya con dios.*****

Και εδω παρανοησες τι θελει να πει. Ο νομος μιλαει για την ευθυνη ατυχηματος και για τις παραβασεις που προκυπτουν. Η συγκεκριμενη προταση ειναι αυτη που καθοριζει αν σε ενα ατυχημα (και στο δικο μας παραδειγμα) εχεις αλλο μοτερ (η ακομα και στην δικη μου περιπτωση το τριγωνακι) το οποιο δεν επαιξε ρολο στο ατυχημα, θεωρειται τυχαιο γεγονος και δεν σου αποδιδονται ευθυνες για αυτο. Το οποιο προστιμο δλδ σου επιβαλλει ο δικαστης θα πρεπει να ειναι ασχετο απο το συμβαν. Και ΑΝ στο επιβαλλει. Εαν ομως εσυ που εχεις βαλει μοτερ αδηλωτο σου σπασει το καρτερ και γεμισει με λαδια ο δρομος με αποτελεμα να γινει εστω και ενα ατυχημα, ο ιδιος νομος σου λεει οτι υπαρχει δολος και αμελεια και δικαζεσαι για οτι εχεις προκαλεσει. Και απο το δελτιο συμβαντος ο δικαστης θα βγαλει το πορισμα για το αν υπαρχει δολος. Δεν χρειαζεται δλδ να αποδειξεις τπτ. Οποια αποφαση βγει θα ειναι σχεδον αυταποδεικτη. Και αν δεν ειναι τοτε ναι θα πρεπει να αποδειξεις οτι δεν υπηρχε δολος, κατι που αν αποδειχτει, ο δικαστης θα πρεπει να αποσυρει τις κατηγοριες περι δολου (οχι ομως και οτι εχεις προκαλεσει ατυχημα, απλα ενα επιβαρυντικο στοιχειο αποσυρεται). Εαν αποδειχτει δολος ομως το προστιμο θα ειναι βαρβατο και αναλογο του ατυχηματος.

jimmakoss E30
30-01-18, 17:22
Το θεμα ολο ειναι να τα λεμε σωστα για να καταλαβαινουμε τι λεμε
Ασφαλισμενο οχημα:
α) οχημα με ασφαλιστηριο συμβολαιο, νομιμος οδηγος-αυτοκινητο
β) οχημα με ασφαλιστηριο συμβολαιο, παρατυπος οδηγος(μη καλυπτομενος)
γ) οχημα με ασφαλιστηριο συμβολαιο, παρατυπη αδεια κυκλοφοριας
δ) οχημα με ασφαλιστηριο συμβολαιο, παρανομη οδικη συμπεριφορα

Ανασφαλιστο οχημα
α) οχημα χωρις ασφαλιστηριο συμβολαιο
β) οχημα με ληγμενο ασφαλιστηριο
γ) οχημα με πλαστο ασφαλιστηριο
δ) οχημα με αλλες πινακιδες κυκλοφοριας (απο του ασφαλιστηριου)

jimmakoss E30
30-01-18, 18:48
Τον νομο περι ευθυνης τον παρεθεσα για να καταλαβεις οτι δεν αναφερεται πουθενα στον ΚΟΚ κατι τετοιο που λες, αντιθετως η ευθυνη επερχεται υστερα απο καποιο συμβαν. Ξεκαθαρα αναφερει οτι η δικη σου η ευθυνη ΠΡΕΠΕΙ να προκυψει απο το συμβαν. Επισης μπορει και να μετριαστει, μπορει να αποδοθει αλλου, και μπορει και να μην υπαρχει καθολου κι ας εισαι παρατυπος-παρανομος. Αυτο ενισχυει την αποψη μου οτι η ιδιοκτησια δεν ισουται με ευθυνη (ευθυνη που χαρακτηριζεται υποκειμενικη), και ο ιδιος νομος σου αφηνει το ενδεχομενο να αποδειξεις ακομα την αγνοια της παραβασης εφοσον μπορεις φυσικα:
"Η ευθύνη αυτή μετριάζεται στις περιπτώσεις που από αντικειμενικούς λόγους δεν μπορεί να αποφευχθεί το ατύχημα, οποιαδήποτε αμέλεια και αν κατέβαλε ο οδηγός, οπότε ανακύπτει ανάγκη μετριασμού της εν λόγω ευθύνης. Τούτο επιχειρείται με την εισαγωγή συγκεκριμένων λόγων απαλλαγής, που ισχύουν για όλα τα ευθυνόμενα πρόσωπα, σύμφωνα με το άρθρο 5 παρ. 1 του ν. ΓΠΝ/1911, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνεται και η περίπτωση της ανώτερης βίας."

Αυτο σχετικα με το αν μπορεις να υποστηριξεις στο δικαστηριο την αγνοια σου. Και εφοσον υπαρχει σχετικη νομοθεσια νομιζω οτι οποιοσδηποτε βρεθει σε αυτην την θεση μπορει και πρεπει να το κανει αν θελει να γλυτωσει τα χειροτερα. Γιατι εδω που τα λεμε αν βρεθεις υπαιτιος με αλλο μοτερ το οποιο ευθυνεται κιολας για το ατυχημα, αυτος ο νομος ειναι ο μοναδικος που μπορεις να στηριχτεις. Στον ιδιο νομο και στο 1ο αρθρο αναφερει επισης :
"Ο οδηγος απαλλασεται πασης ποινης εαν το ατυχημα προηλθε εξ ελλειψεων του αυτοκινητου τας οποιας δεν ηδυνατο μεθ οιανδηποτε επιμελειαν να γνωριζει".
Κατι το οποιο ελεγα και αρκετα πιο πριν οτι αν μπορεις να αποδειξεις οτι δεν γνωριζες για το μοτερ πρεπει να το κυνηγησεις οσο μπορεις για να αθωωθεις.

tsalin
01-02-18, 13:12
Αγαπητε οταν μιλας γενικα μιλας και για ολες τις περιπτωσεις. Δλδ ενα αμαξι που δεν ειναι εξ ολοκληρου νομιμο (οσον αφορα την συμβαση σου με την ασφαλιστικη) για σενα αυτοματα "θεωρειται" και ανασφαλιστο. Κατι που καταρριπτω με την σχετικη νομοθεσια που λεει εν ολιγοις οτι το προβλημα το εχει ο υπαιτιος με την δικια του ασφαλιστικη ξεχωριστα απο το δικαστηριο για το οποιο δικαζεσαι. Στο δικαστηριο λοιπον εφοσον υπαρχει ασφαλιστηριο συμβολαιο αυτοκινητου το αμαξι ειναι ασφαλισμενο και τελος.. Δε πα να χεις και αλλο μοτερ... το αμαξι ειναι ασφαλισμενο σε οποιαδηποτε περιπτωση. Αν εσυ θες να το θεωρεις ανασφαλιστο ειναι δικη σου αποψη η οποια δεν συναδει με την σχετικη νομοθεσια. (1/4).
Εαν εισαι υπαιτιος πληρωνεις τα δικα σου ουτως η αλλως. Κι ας εχεις καρανομιμο αμαξι.

Εσυ ως προσωπο εαν θες να ασφαλιστεις πρεπει να κανεις ασφαλεια ζωης και οχι αυτοκινητου. Δεν υπαρχει δλδ το "εισαι ασφαλισμενος". Το μονο που υπαρχει ειναι "δεν καλυπτεται απο το συμβολαιο"(μεθυσμενος, αλλος οδηγος...)


... Ο νομος μιλαει για την ευθυνη ατυχηματος και για τις παραβασεις που προκυπτουν. Η συγκεκριμενη προταση ειναι αυτη που καθοριζει αν σε ενα ατυχημα (και στο δικο μας παραδειγμα) εχεις αλλο μοτερ (η ακομα και στην δικη μου περιπτωση το τριγωνακι) το οποιο δεν επαιξε ρολο στο ατυχημα, θεωρειται τυχαιο γεγονος και δεν σου αποδιδονται ευθυνες για αυτο. Το οποιο προστιμο δλδ σου επιβαλλει ο δικαστης θα πρεπει να ειναι ασχετο απο το συμβαν. Και ΑΝ στο επιβαλλει. Εαν ομως εσυ που εχεις βαλει μοτερ αδηλωτο σου σπασει το καρτερ και γεμισει με λαδια ο δρομος με αποτελεμα να γινει εστω και ενα ατυχημα, ο ιδιος νομος σου λεει οτι υπαρχει δολος και αμελεια και δικαζεσαι για οτι εχεις προκαλεσει. Και απο το δελτιο συμβαντος ο δικαστης θα βγαλει το πορισμα για το αν υπαρχει δολος. Δεν χρειαζεται δλδ να αποδειξεις τπτ. Οποια αποφαση βγει θα ειναι σχεδον αυταποδεικτη. Και αν δεν ειναι τοτε ναι θα πρεπει να αποδειξεις οτι δεν υπηρχε δολος, κατι που αν αποδειχτει, ο δικαστης θα πρεπει να αποσυρει τις κατηγοριες περι δολου (οχι ομως και οτι εχεις προκαλεσει ατυχημα, απλα ενα επιβαρυντικο στοιχειο αποσυρεται). Εαν αποδειχτει δολος ομως το προστιμο θα ειναι βαρβατο και αναλογο του ατυχηματος.

Πραγματικά πιστεύεις ότι η ασφαλιστική σου θα σε καλύψει σε ατύχημα με δική σου υπαιτιότητα, αν ο κινητήρας που φοράς είναι διαφορετικής ιπποδύναμης από αυτόν που έχει προϋπολογίσει? Και προφανώς δεν μιλάμε για ένα φανάρι και ένα φτερό που ο πραγματογνώμονας μπορεί να το κάνει γαργάρα, αλλά για βαρβάτο ατύχημα που θα έχει εμπλακεί η ΤΟΤΑ...

Και για να μην παρεξηγούμαι είναι πολύ πιθανό να πληρωθεί το θύμα αλλά μετά η ασφαλιστική σου, θα κινηθεί εναντίον σου και θα σου πάρει ότι έχεις και δεν έχεις. Και ξέρεις η ασφαλιστική δεν έχει δικηγόρο τον Μήτσο τον μαγκίτη, αλλά την εταιρία SAS PERNW TA SOVRAKA LLP με άκρες παντού -και πολύ πιθανά στο δικαστή που θα δικάσει.... Αυτά τα λίγα από εμένα...

ΥΓ: Αν το όχημα είναι ασφαλισμένο και τέλος όπως λες, τότε καλύτερα να τα ασφαλίσουμε για 600cc με 30PS..., έρχεται και οικονομικότερα... :friday:

jimmakoss E30
01-02-18, 17:17
Φυσικα θα σε καλυψει βασει νομου... Δεν υπαρχει τι πιστευω, υπαρχει νομοθεσια...
Ποιο βαρβατο ατυχημα και ποια ΤΟΤΑ? Αν μιλαμε εξ'ολοκληρου για αυτην την περισταση απανταω πιο πανω. ..
Αν μπορεις να το δηλωσεις 600cc δηλωσε το και παρε τα ρισκα σου... και ναι για να σου βγει πιο οικονομικα, για τι αλλο??
Kαι αν δεν εχεις στο ονομα σου τπτ μαλλον θα πας φυλακη αλλα σωβρακα δεν σου παιρνουν...

konc
01-02-18, 18:23
@jimmakoss E30, αντιλαμβάνεσαι ότι
-είτε γίνει δεκτή η στάση της ασφαλιστικής πως δεν υποχρεούται να σε καλύψει γιατί το συμβόλαιό σας είναι άκυρο
-είτε αναγκαστεί αρχικά να πληρώσει το θύμα και μετά σου πάρει ότι έχεις και δεν έχεις

καλυμμένος τελικά ΔΕΝ είσαι, έτσι? Εκτός αν θεωρεί κανείς πως υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να δικαιωθείς δικαστικά απέναντι σε ασφαλιστική που της έχεις δηλώσει λάθος στοιχεία με προφανές οικονομικό όφελος.

jimmakoss E30
03-02-18, 16:34
Εχω δειξει να μην το αντιλαμβανομαι?? Νομιζω απαντησα με τον σχετικο νομο που αναφερω εδω και βδομαδες..

Σημειωτέον ότι απαγορεύεται να συμφωνηθεί μεταξύ ασφαλισμένου και ασφαλιστή άλλη εξαίρεση στην ασφάλιση αστικής ευθύνης πέραν των ανωτέρω, ενώ εάν αυτή συνομολογηθεί είναι αυτοδικαίως άκυρη. Μόνο στις περιπτώσεις που η ασφάλιση είναι προαιρετική, είναι δυνατόν να προβλέπονται κι άλλες εξαιρέσεις στην ασφαλιστική σύμβαση [έτσι, τα ασφαλιστήρια περιέχουν επιπλέον εξαιρέσεις στις προαιρετικές καλύψεις ιδίων ζημιών, πυρός, κλοπής του ασφαλιζόμενου οχήματος].
Όλες οι παραπάνω εξαιρέσεις αφορούν στη συμβατική σχέση μεταξύ του ασφαλιστή και του ασφαλισμένου και δεν μπορούν να αντιταχθούν στον τρίτο ζημιωθέντα, ο οποίος αποζημιώνεται κανονικά από τον ασφαλιστή. Ο τελευταίος θα στραφεί αναγωγικά κατά του ασφαλισμένου, όπου εκεί θα κριθούν οι περιπτώσεις εξαίρεσης. "

Το αμαξι ειναι ασφαλισμενο σε οποιαδηποτε περιπτωση. Μην παιζουμε με τις λεξεις. Αν ο οδηγος δεν καλυπτεται απο το ασφαλιστηριο για οποιονδηποτε λογο (το πιο απλο: δεν ειναι δηλωμενος ο οδηγος του οχηματος) τοτε η ασφαλιστικη θα κανει το ιδιο. Θα αποζημιωσει τα θυματα και θα κυνηγησει τον ιδιοκτητη. Το αναφερω 100 φορες

Επισης εξηγησα οτι αλλο το ανασφαλιστο οχημα (πχ δεν εχεις καν ασφαλεια) και αλλο το οτι ασφαλιστηριο δεν καλυπτει τον οδηγο που προκαλεσε ατυχημα. 2 διαφορετικα πραγματα που αντιμετωπιζονται διαφορετικα και σε διαφορετικα δικαστηρια.

Δεν υπαρχει δλδ οτι "δεν υποχρεουται να σε καλυψει λογω ακυρου συμβολαιου". Και τον λογο τον εξηγησαμε 100 φορες νομιζω. Ειναι πολυ ξεκαθαρα τα πραγματα. Αν δικαστης ας πουμε δεχοταν την σταση της ασφαλιστικης που θα ελεγε οτι εμεις εχουμε αλλο μοτερ στο ασφαλιστηριο και δεν καλυπτουμε τον πελατη, πολυ απλα ο δικηγορος σου θα εκανε ευλογη ενσταση και θα παρεθετε το αρ. 6β κ.ν. 489/1976.

Καλυμμενος δεν εισαι οπως και να χει. Ειπαμε προκαλεσες ατυχημα, ηρθε η τοτα και σε βρηκε με αλλο μοτερ, το οποιο ευθυνεται κι ολας για το ατυχημα, εσενα σε βαραινουν ευθυνες γτ δεν μπορεις να αποδειξεις οτι δεν γνωριζες. Ολα αυτα ομως ουδεμια σχεση εχουν με τα θυματα. Και δεν νομιζω οτι θελει και πολυ για να σκεφτεις οτι καποιος που δεν εχει φραγκα, δεν εχει τπτ στο ονομα του, και βρεθει σε αυτη την θεση θα πει ο δικαστης... Ααα εδω εχουμε καθαρη παραβαση συμβασης ασφαλιστηριου, η ασφαλεια δεν οφειλει τπτ στις οικογενειες των θυματων οποτε θα παρουν και τα π@π@ρια μου. Πριν 20 χρονια ισως... Σημερα δεν γινονται αυτα. Κι αν γινουν υπαρχει η επικουρικη.

Και επισης αν ολα αυτα ισχυουν τοτε καλα θα κανουν και θα σε χωσουν μεσα η να στα παρουν πισω. Ειδικα εαν ευθυνεσαι εστω και για ενα σπασιμο χεριου. Το βαρος το κουβαλας εσυ και θα το πληρωσεις εσυ. Αυτο ειναι και το ρισκο....

jimmakoss E30
03-02-18, 16:45
καλυμμένος τελικά ΔΕΝ είσαι, έτσι?

Τουλαχιστον εσυ εθεσες σωστα την ερωτηση....:bigthumb:

tsalin
05-02-18, 17:53
Ρε 'συ, μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόμαστε? Πώς είσαι καλυμμένος αν στραφεί εναντίον σου η ασφαλιστική? Το ζήτημα είναι να πληρωθεί το θύμα, ή ότι θα σε κυνηγάει η ασφαλιστική μέχρι να σβήσει ο ήλιος? Και αυτά στο αστικό σκέλος, γιατί και στο ποινικό θα έχεις δυσμενέστερη μεταχείριση. Είναι άλλο να πας και να πεις "Ναι, έφταιγα, αναλαμβάνω τις ευθύνες μου, έχοντας αποζημιώσει το θύμα η ασφαλιστική" και άλλο να δει στο φάκελο ο δικαστής ότι έχεις κάνει λαμογιά... Και κάτι τελευταίο, πολύ εύκολα λες το "αν δεν έχεις τίποτα το πολύ πολύ να φας μια φυλακή"... Έχεις υπόψη σου τι σημαίνει αυτό σε σχέση με το μητρώο κλπ κλπ?

Το ρίσκο είναι τεράστιο και το όφελος μικρό... πολύ μικρό...

Αυτά και τέλος από εμένα...

jimmakoss E30
05-02-18, 19:52
Καλυμμενος δεν εισαι οπως και να χει. Ειπαμε προκαλεσες ατυχημα, ηρθε η τοτα και σε βρηκε με αλλο μοτερ, το οποιο ευθυνεται κι ολας για το ατυχημα, εσενα σε βαραινουν ευθυνες γτ δεν μπορεις να αποδειξεις οτι δεν γνωριζες.

Καθως και στα προηγουμενα post λεω αυτο ακριβως. Το ζητημα εννοειται ειναι να καλυφτει το θυμα της υποθεσης, τι αλλο θα μπορουσε να ειναι? Το μονο που λεω ειναι εφοσον μπορεις και εσυ να καλυψεις την θεση σου εχεις καποιους τροπους να το κανεις.
Και επιπλεον εφοσον το δικαστηριο βγαλει την αποζημιωση του θυματος, η ασφαλιστικη κανει καινουργια αγωγη εναντιον σου και οριζεται νεα δικασιμος που εκει κρινονται οι περιπτωσεις εξαιρεσης.. Καταλαβαινετε?? Ειναι αλλη υποθεση, αλλος δικαστης, αλλο το κατηγορητηριο, αντιμετωπιζεται διαφορετικα.
Το ολο ζητημα της καλυψης εχει να κανει αμεσα με το οτι εσυ δεν εχεις να πληρωσεις, αλλα καπως πρεπει να αποζημιωθουν τα θυματα (γραφικο καταντησε). Οποτε σε αυτην την καινουργια σχετικα τροπολογια οριζεται οτι η ασφαλιστικη ειναι υποχρεωμενη πλεον να αποζημιωνει ασχετα με παραβασεις που δεν την αφορουν αμεσα.

stauros772000
05-02-18, 22:38
κουρασατε....ενας λογος που δεν μπαινω σε φορα πλεον........ο ενας θελει να βγαλει τον αλλο λαθος παση θυσια,ενω και οι δυο τραβανε τα σεναρια σε επιπεδα που ουτε ο σπιλ θα εκανε..........