PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή Λαδιών Σασμάν


geo-bmw
04-04-09, 17:01
Έχει αλλάξει κάποιος λάδια σε αυτόματο σασμάν 6τάχυτο?? Ποιά τα αποτελέσματα??Πιστεύετε οτι αξίζει τον κόπο και τα χρήματα (250€,10λτ λάδι+φίλτρο) η bmw το δίνει longlife και δεν συνιστά την αλλαγή του, πολλοί φίλοι όμως σε αντίστοιχη (longlife) περίπτωση με manual σασμάν είδαν διαφορά μετα την αλλαγή των λαδιών.
Εάν κάποιος έχει προβεί σε αλλαγή ας μας ενημερώσει :clap:

panzou
04-04-09, 18:30
φιλε ρώτησα την αντιπροσωπία και μερικους γνωστους και μου ειπαν οτι θα ηταν καλο να αλλαχτουν τα λαδια γυρω στις 150000 χμ. και ας ειναι longlife....εγω παντος εχω καιρο ακομα

KATSAMPOXAKIS
04-04-09, 18:39
Έχει αλλάξει κάποιος λάδια σε αυτόματο σασμάν 6τάχυτο?? Ποιά τα αποτελέσματα??Πιστεύετε οτι αξίζει τον κόπο και τα χρήματα (250€,10λτ λάδι+φίλτρο) η bmw το δίνει longlife και δεν συνιστά την αλλαγή του, πολλοί φίλοι όμως σε αντίστοιχη (longlife) περίπτωση με manual σασμάν είδαν διαφορά μετα την αλλαγή των λαδιών.
Εάν κάποιος έχει προβεί σε αλλαγή ας μας ενημερώσει :clap:

εμενα μου ειχαν ζητησει παραπανω παντος.
και οτι ειναι πολη ιστορια να αλακτουν (οι περισσοτεροι το αποφευγουν )
πιο αυτοματο 6ταχυτο ειναι smg η steptronic?

geo-bmw
05-04-09, 10:03
εμενα μου ειχαν ζητησει παραπανω παντος.
και οτι ειναι πολη ιστορια να αλακτουν (οι περισσοτεροι το αποφευγουν )
πιο αυτοματο 6ταχυτο ειναι smg η steptronic?

Είναι το steptronic,
και εγώ θα ήθελα να την αποφύγω τη διαδικασία μιας και δεν δικαιολογείται η αλλαγή έχω λίγα χιλιόμετρα, παρόλα αυτά θα τα κοιτάξω και εαν τα δω αλλοιωμένα θα τα αλλάξω.

dimco
09-06-09, 21:38
αδελφέ έφτασα στο ίδιο διλημμα με σένα. εχω 180.000χλμ στο diesel αλλά το σασμάν είναι καινούργιο με 50.000χλμ αγορασμένο από Γερμανία γιατί το προηγούμενο μας έμεινε στο χέρι. Πήρα τηλ σε 5!!! αντιπροσωπίες, μίλησα με άλλους 3 μηχανικούς που δουλεύουν μόνο bmw (μάλιστα οι 2 δούλευαν και στην bmw στην Γερμανία) και όλοι μου είπαν το εξείς: ΜΗΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΣ!!! Λαδάκι βρήκα με 8€ το λίτρο ή και με 10€ της bp με προδιαγραφές dextron iii.

asot
10-06-09, 07:49
... όλοι μου είπαν το εξείς: ΜΗΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΣ!!!


Και γω της ίδιας άποψης είμαι, με τον μηχανικό μου το κουβέντιασα και είπε το ίδιο - ΔΕΝ το ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ!

Μεγάλο θέμα πάντως, στο forum xoutpost.com που παρακολουθώ, η ίδια κουβέντα (αλλάζουμε το Transmission fluid?) γίνεται κάθε μήνα από κάποιον...

dimco
16-12-09, 21:57
επανέρχομαι στο θέμα.
αποφάσισα να αλλάξω τα λαδάκια και το φίλτρο που έχει το σασμάν. Με την νέα χρονιά θα σας πώ τα αποτελέσματα (Ιανουάριο πιστεύω). Τι με έκανε να αλλάξω γνώμη?? μεγάλο θέμα. Θα δούμε αν η επιλογή μου αυτή θα είναι και σωστη.

individual
16-12-09, 22:25
ειχα και εγω αυτο το δηλημα......αλλα μου λυθηκε η απορια πριν ενα μηνα περιπου,εχοντας 5αρι στεπτρονικ και 140.000 χλμ.......κουμπωσα την D για να ξεκινησω αλλα....τιποτα....βολιδα συνεργειο,με safe-mode αλλαγη λαδια+φιλτρο.....και ολα καλα.....χωρια οτι εκανε διαφορα στο ''τραβηγμα''.........και αφου καταρηφθηκε ο μυθος της ''μαμας''οτι δεν αλλαζουμε τιποτα,αλλαξα και του διαφορικου και του τιμονιου..........περιτον να σας περιγραψω την ΑΘΛΙΑ κατασταση που βρισκοταν τα λαδια και το φιλτρο.

ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΟΥ ΚΑΝΕΝΑΝ....ΑΠΛΩΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ.....ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΘΥΝΗ

Nick_E60_GR
16-12-09, 22:37
Εγώ (6αρι manual) που τα άλλαξα προληπτικά στις 50000, ήταν τόσο καθαρά και σωστά στην όψη τους (συγκρινόμενα με τα νέα που μπήκαν) ώστε η επόμενη αλλαγή θα γίνει στις 150.000 ....προληπτικά.

Αντίθετα του διαφορικού είχαν μαυρίσει κάτι που δεν μου άρεσε, οπότε με την είσοδο του Quaife μπήκαν φρέσκα, τα οποία ...πάλι προληπτικά, θα αλλάζονται με κάθε 3η αλλαγή λαδιών του κινητήρα (περίπου κάθε 50.000 χλμ)

Konstantinos e60
17-12-09, 06:45
Εγώ (6αρι manual) που τα άλλαξα προληπτικά στις 50000, ήταν τόσο καθαρά και σωστά στην όψη τους (συγκρινόμενα με τα νέα που μπήκαν) ώστε η επόμενη αλλαγή θα γίνει στις 150.000 ....προληπτικά.

Αντίθετα του διαφορικού είχαν μαυρίσει κάτι που δεν μου άρεσε, οπότε με την είσοδο του Quaife μπήκαν φρέσκα, τα οποία ...πάλι προληπτικά, θα αλλάζονται με κάθε 3η αλλαγή λαδιών του κινητήρα (περίπου κάθε 50.000 χλμ)

Νικο manual και auto φορανε το ίδιο λάδι ? Δωσε καμια πληροφορία αν γνωρίζεις κάτι και για τα auto (μαρκα κτλ).

Nick_E60_GR
17-12-09, 07:58
Όχι Κωστή. Απ' ότι βλέπω έχεις το GA6HP19Z (ΖF-auto) και σ' αυτά η ΒΜW βάζει το Shell M-1375.4 (ATF - lifetime)
Tα manual χρησιμοποιούν ΜΤF lifetime (Manual Transmission Fluid)

montoya1908
03-01-11, 12:42
Καλημέρα και καλή χρόνια!
Έχω μια Χ3 3000cc με 130,000χλ και ετοιμάζομαι για service. Η απορία μου είναι η εξής…αλλάζουμε λαδιά στο σαμάν ή όχι??? Εννοείτε ότι στο service μου λένε όχι και ότι γενικά 3λιτρη Χ3 δεν είχε ποτέ θέμα με σαμάν αλλά τους πιστεύει κανείς? Κάποιοι λένε ‘μην ανοίξεις κιβώτιο’ άλλοι λένε ‘καλό είναι άμα δεν σε χαλάνε τα 250€’…. Εγώ τα 250€ τα δίνω δεν με πειράζει…αλλά άμα ανοίξω κιβώτιο υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα από το πουθενά?

Akis09
30-09-11, 01:09
Αλλαζουμε λαδια σε μαστορα ο οποιος γνωριζει απο αυτα τα σασμαν. Διαφορετικα αλλαζουμε καποια στιγμη σασμαν. ολα τα χ5 μετα απο 150000κμ "χτυπανε" αν δεν αλλαχτουνε τα λαδια και το φιλτρο. 75€ το φιλτρο, και λαδια απο δοχειο 20λιτ. 8€ το λιτρο, για χ5 3,0 diesel

andreas karass
20-12-11, 11:16
καλημερα σε ολους!!!ειμαι καινουργιος στο forum και θα ηθελα να ρωτησω κατι!!!
εχω ενα Χ5 3.0 ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΜΕ 68000ΧΛΜ !!!!!
ΕΧΩ ΦΙΛΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΑΝ ΚΑΘΕ 50-60
ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΑ ΛΑΔΙΑ ΣΤΟ ΣΑΣΜΑΝ!!!!!!!!!!
ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΜW ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΟΡΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ATF1 ΚΙΤΡΙΝΟ ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΟ!!!!!

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ???????

BMW Power
20-12-11, 11:21
Καλησπέρα Ανδρέα και καλώς ήρθες στο forum.

Κατ αρχάς μην γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι κανόνας του forum.

Τα λάδια σασμάν και διαφορικού πρέπει να αλλάζονται όπως σου λένε οι φίλοι σου.

andreas karass
23-12-11, 11:46
Καλησπέρα Ανδρέα και καλώς ήρθες στο forum.

Κατ αρχάς μην γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι κανόνας του forum.

Τα λάδια σασμάν και διαφορικού πρέπει να αλλάζονται όπως σου λένε οι φίλοι σου.

καλημερα φιλε!!τωρα ειδα οτι μου ειχεσ απαντηση,γιατι το ξανα εστειλα!!!!σ"ευχαριστω..

hliase30
28-12-11, 21:37
loipon ta life time ladia einai mia megali moufa tis bmw !

to sasman tis x5 einai zf!kai h zf leei kathe 45-55000km ladia kai filtro!
apo tin ali h bmw leei lifetime den ta alazoume pote!
kai den xerw an thelete na mathete poso exei antikatastasi sasman!(to opoio den tha einai kai kainourgio tha einai anakataskeyh!) egw den thelw! kai den exw kai x5!!!

Makis_
28-12-11, 23:12
όλοι μου είπαν το εξείς: ΜΗΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΣ!!!
Εμένα πάλι μου είπαν το αντίθετο...
Εγώ πάντως έκανα μια αλλαγή στα 80.000 και όλα ΟΚ..

Bimmer56
29-12-11, 00:50
Στο manual κιβωτιο δεν υπαρχει προβλημα με αλλαγη λαδιου, αρκει να αλλαζετε (καθε 60000χλμ) με ιδιου τυπου ΜΤ οιλ, καποιοι βαζουν ΑΤF ( λαδι για αυτοματο κιβωτιο) που ειναι πιο λεπτο απο το manual oil.
Με τα αυτοματα κιβωτια η μαμα λεει οχι, εχουν αναφερθει πολλες περιπτωσεις οπου μετα την αλλαγη λαδιου αλλαζουν και το σασμαν(πολυ ακριβο). Η γνωμη μου, εαν το αυτοκινητο φοραει General Motors κιβωτιο(υπαρχει χρωματιστη πινακιδα επανω στο κιβωτιο) αλλαζε τα καθε 60000χλμ εφ οσον καινουργιο. Αυτα που γραφω δεν ειναι κανονας αλλα προσωπικη εμπειρια.
Οπως και το γεγονος οτι τα κιβωτια δεν κρατανε για παντα, ειδικα τα αυτοματα.