PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγρασια στα λαδια-e46


atel
12-04-09, 19:41
Καλησπερα σε ολους, εδω και ενα μηνα εχω προβλημα με στα λαδια του ε46 μου. Οταν ειδα τα λαδια της μηχανης , διαπιστωσα οτι ειχε αναμιχθεο ενα "ασπρο" πηχτο υγρο (σαν σπερμα να το πω) αναμεσα στα λαδια. Πηγα σε ενα συνεργειο και μου ειπαν οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο και οτι δημιουργειται απο υδρατμους , επειδη σβηνω την μηχανη πριν καλα καλα ζεσταθει το αμαξι. Εναταξει η δουλεια μου ειναι κοντα ωστε δεν προλαβαινω να ζεστανω το αυτοκινητο (ειδικα στις 6 το πρωι που δεν εχεικαι κινηση). Απο μια ματια που το εριξε δεν διαπιστωσε καποια διαρροη.
Μετα το συνεργειο επικοινωνησα με την "αδαμιδης ΑΕ" στην θεσσαλονικη , και μου ειπαν οτι ειναι καταλοιπα απο "κακο καυσιμο". Χαρακτηριστικα μου ειπαν οτι εκει υπαρχει ενας συλλεκτησ και κρατα οτι βρωμια υπαρχει απο την βενζινη. μου προτειναν να αδειασει το ρεζερβουαρ και να βαλω καθαριστικο βενζινης για τα μπεκ......και αυτο θα εφευγε.
Εκανα οτι μου ειπαν ....Εβαλα την ΕΚΟ 100 κινιτρον, εβαλα και το καθαριστικο , αλλα παλι το ασπρο πηχτο υπαρχει.
Επισης να πω οτι χρειαστηκε συμπηρωμα λαδιων 1 και κατι λιτρα στα 8000 χλμ. Ειναι φυσιλογικο αυτο?
αντιμετωπισε καποιος αλλος το ιδιο προβλημα?
Περιμενω τις απαντησεις σας.

george kaleas
12-04-09, 19:55
φιλε μου 1 φορα το ακουο αυτο κρατα μας ενημερους οταν το βρεις
πιστευω καποιος να σου πει κατι απο μεσα!!

gyiama
12-04-09, 19:55
φιλε μου καταρχην αν αυτη η σαπουναδα βρισκεται μονο στο καπακι του λαδιου αντε κατι μπορει να ισχυει παο αυτα που σου ειπαν αλλα αν βγαλεισ λιγο λαδι απο μεσα και ειναι ετσι οπως το κπακι κατι αλλο συμβαινει και μαλλον αρκετα σοβαρο(βλεπε φλατζα κεφαλησ)ριξε μια ματια στο αντυψυκτικο που εχεις μεσα στο δοχειο αν εχει παρομοιο χρωμα δλδ γκριζοκαφε και δες την ποσσοτητα του αν εχει πεσει δλδ η σταθμη του γιατι και το να καιει τοσο λαδι δεν ειναι φυσιολογικο απο καπου κατι γινεται!!!ελπιζω να ειναι οπως στα ειπε ο μηχανικος που το ειδε αν και δεν μου κολλαει πολυ!!!!και μενα το αυτοκινητο μου καθε μερα μετακινηται 3χλμ 6 30 ωρα το πρωι αλλα δεν εχει τετοια πραγματα!!!!

atel
12-04-09, 21:46
κατα πασα πιθανοτητα θα το παω αυριο στην αντιπροσωπεια και θα το δουν απο κοντα ....και οχι τηλεφωνικα. ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο. παντως αυτο το φιανομενο ..ειναι η αληθεια οτι μου το παρουσιασε μετα απο ενα ταξιδι μεχρι την Αθηνα. εκει εβαλα βενζινη καπου απο την εθνικη πανω. οποτε πιστευω οτι μπορει να παιζει και το "κακο καυσιμο" οπως μου ειπαν. συγκεκριμενα εβαλα στον "Σειριο" και στην Λαμια. δεν ξερω τι να πω. Θα σας κρατησω ενημερους για οτι μου πουν.
ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

kplc16
13-04-09, 15:47
Καλησπερα σε ολους, εδω και ενα μηνα εχω προβλημα με στα λαδια του ε46 μου. Οταν ειδα τα λαδια της μηχανης , διαπιστωσα οτι ειχε αναμιχθεο ενα "ασπρο" πηχτο υγρο (σαν σπερμα να το πω) αναμεσα στα λαδια. Πηγα σε ενα συνεργειο και μου ειπαν οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο και οτι δημιουργειται απο υδρατμους , επειδη σβηνω την μηχανη πριν καλα καλα ζεσταθει το αμαξι. Εναταξει η δουλεια μου ειναι κοντα ωστε δεν προλαβαινω να ζεστανω το αυτοκινητο (ειδικα στις 6 το πρωι που δεν εχεικαι κινηση). Απο μια ματια που το εριξε δεν διαπιστωσε καποια διαρροη.
Μετα το συνεργειο επικοινωνησα με την "αδαμιδης ΑΕ" στην θεσσαλονικη , και μου ειπαν οτι ειναι καταλοιπα απο "κακο καυσιμο". Χαρακτηριστικα μου ειπαν οτι εκει υπαρχει ενας συλλεκτησ και κρατα οτι βρωμια υπαρχει απο την βενζινη. μου προτειναν να αδειασει το ρεζερβουαρ και να βαλω καθαριστικο βενζινης για τα μπεκ......και αυτο θα εφευγε.
Εκανα οτι μου ειπαν ....Εβαλα την ΕΚΟ 100 κινιτρον, εβαλα και το καθαριστικο , αλλα παλι το ασπρο πηχτο υπαρχει.
Επισης να πω οτι χρειαστηκε συμπηρωμα λαδιων 1 και κατι λιτρα στα 8000 χλμ. Ειναι φυσιλογικο αυτο?
αντιμετωπισε καποιος αλλος το ιδιο προβλημα?
Περιμενω τις απαντησεις σας.

πως διαπιστωσες την υπαρξη αυτου του υγρου; απο αλλαγη λαδιων ή απο μετρηση σταθμης λαδιων;
Τελευταια φορα που αλλαξες λαδια εκανες αλλαγη φιλτρο λαδιου;

ptboul
13-04-09, 17:09
Αυτή η περίπτωση βοηθάει;

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=17670&highlight=%EC%E1%E3%E9%EF%ED%DD%E6%E1

moumtzisa
13-04-09, 18:02
Σαπουνάδα υπάρχει στο λάδι (και την βλεπεις πάνω στην τάπα λαδιού όταν την ξεβιδώσεις για να αλλάξεις λάδια) στις κάτωθι περιπτώσεις:

Καμένη φλάντζα: Σε τέτοια περίπτωση καίς νερά, συνεπώς θα πρέπει να βλέπεις τα νέρα του ψυγείου στο δοχείο να φέυγουν γρήγορα και να συμπληρώνεις συνέχεια.

Μάπα λάδι: Φτηνά λάδια αγνώστου προελεύσεως δημιουργούν το συγκεκριμένο φαινόμενο (έχω τέτοια προσωπική εμπειρία σε παλιότερο όχημα).

Υδρατμούς: Τον χειμώνα κατα βάση σε χαμηλές θερμοκρασίες και όταν το αμάξι δουλεύει όπως το δικό σου.

Dathanaso
13-04-09, 23:43
Καλησπέρα σας, πριν ενα μήνα περιπου εκει που ελεγχα το δεικτη λαδιού ειδα για πρωτη φορα το ασπρο υγρο που ειδες και εσύ,το μυαλό μου στο κακο και στην τσεπη το πηγα αμεσα σε συνεργειο BMW και αφου το κοιταξε παρατηρησε οτι εχει και στο καπακι του λαδιου λευκο υγρό τελικα μου είπε οτι το εμφανισε αυτο διοτι κινω το αυτοκινητο εντος πολης συνεχεια και δεν ειναι κατι το ανησυχητικο παρα φυσιολογικο.

atel
14-04-09, 09:14
Χθες πηγα στον Αδαμιδη στη Θεσσαλονικη και μου ειπαν το εξης. Ειναι απο τους υδρατμους και δεν ειναι κατι ανησυχητικο. Δεν εχει καθολου λερωθει το δοχειο με τα λαδια, ουτε στο καπακι υπαρχει το ασπορο υγρο που προανεφερα. Απλα το συγκεκριμενο υγρο εμφανιζεται στο δεικτη σταθμης λαδιου. Μου ειπαν οτι δεν ειναικατι και μπορει να μεινει ετσι ή να φυγει(καθαρισει )απο μονο του. Παντως με τον αρχημηχανικο που μιλησα μου ειπε να μην ανησυχω καθολου διοτι δεν ειναι κατιπ ου επηρεαζει τη μηχανη.

Αν εχει καποιος αλλος καποια παρομοια εμπειρια ας πει
Ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας.
Καλο Πασχα και Καλη Ανασταση

moumtzisa
14-04-09, 10:26
Την στιγμή που δεν έχεις χρησιμοποιήσει παλιόλαδα και δεν καις νερά είναι όπως τα λένε. Άρα πάρε την μπέμπα σου βγάλτην σε ανοιχτό δρόμο να δούλεψει το αμάξι και απόλαυσε την διαδρομή.

Αυτά, και καλές γιορτές.

atel
22-04-09, 21:20
Χριστός Ανέστη σε όλους και Χρονια Πολλά.
Να ενημερώσω ότι μετά από ένα γέμισμα με v-power racing και ένα βελτιωτικό και καθαριστικό καυσίμων το πρόβλημα αποκαταστάθηκε. Έκανα και πείπου 300 χλμ πάνε έλα στην καβάλα με 150 χλμ. και πλέον τα άσπρα υγρά εξαφανίστηκαν.
Ελπίζω να τελέιωσε το θέμα.
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

deepblue
22-04-09, 21:27
Για το θεμα της ασπριλας στα λαδια νομιζω πως δεν ειναι κατι ανυσηχητικο μια και δεν εχεις θεμα και με τα νερα του αμαξιου σου.
Οσο για το λαδι ειναι φυσιολογικο να θες 1 λιτρο συμπληρωμα αν και γνωμη μου ειναι πως θα επρεπε ηδη να τα εχεις αλλαξει.

E36 RULES!!
22-04-09, 21:34
Παντως με τον αρχημηχανικο που μιλησα μου ειπε να μην ανησυχω καθολου διοτι δεν ειναι κατιπ ου επηρεαζει τη μηχανη.


Αυτο το ''μην ανησυχεις'' και μαλιστα απο αρχιμηχανικό το'χω ξανακουσει, και τελικα μονο για να μην ανησυχώ δεν ηταν η κατασταση...

Τελος καλό, όλα καλά ομως με σένα!! Αντε απο εδω κ περα απροβληματιστο να'ναι!