PDA

Επιστροφή στο Forum : Μουσική για τον δρόμο


Κωνσταντίνος
13-04-09, 12:36
Για τους λάτρεις της Soul, Blues, Alternative Rock και τα συναφή παρακλάδια της μουσικής.
Αποτελεί μια απο τις προσωπικές συλλογές που χρησιμοποιώ για να ταξιδεύω (Οταν φυσικά δεν ακούμε τα Στρουμφάκια ελέω της μπεμπο-θυγατέρας)

Για μένα δεν υπάρχουν σύνορα στην μουσική. Η μουσική και τα είδη της, χρησιμοποιούν μυστήρια μονοπάτια, διαδρόμους που συναντιόνται και δένουν μεταξύ τους. Ετσι στην συλλογή αυτή είναι ανεμιγμένα διάφορα είδη που προσπάθησα να έχουν μια συνέχεια ως προς το ταξιδιάρικο mood. Οχι απαραίτητα στιχουργικά, απλά είναι (για τα δικά μου αυτιά) απο τα τραγούδια που θέλουν να σε βάλουν πίσω απο το τιμόνι.

Απο άλλο είδος ξεκινά, σε άλλο συνεχίζει και αλλού τελειώνει. Τα tracks αποτελούν μια επιλογή απο αγαπημένα που έχω κατατάξει στην κατηγορία "Μουσική για τον δρόμο".
Μιας και πολλοί απο σας πρόκειται να ταξιδέψετε τις προσεχείς μέρες, αν τυγχάνεται ακροατές των ειδών αυτών, λάβετε :

http://www.sendspace.com/file/1i9ys3

1. Menahan Street Band - Make The Road By Walking
Η Funk , η Jazz και η Soul δένουν μοναδικά σε αυτή την φρέσκια μπάντα με ήχο που ξεπηδάει απο τα σπλάχνα των 70's.

2. Robert Cray - I was warned
Βιρτουόζος κιθαρίστας και αυθεντικός bluesman. Μοναδικό τραγούδι

3. Tarnation - Your thoughts and mine
Πολύ φτωχό βιογραφικό η αλλόκοτη τούτη μπάντα. Indie Pop άκουσμα. Το τραγούδι αυτό απλά είναι αλλού

4. Tenderloud - White Lines
Δεν ξέρω πολλά απο δαύτους. Σκανδιναβοί είναι και τους έμαθα απο τον Πάνο Κοκκινόπουλος (10η Εντολή). Μόλις το πρωτοάκουσα......έπεσαν οι ασφάλειες μου

5. Waterboys - Fishermans Blues
Οι πολυαγαπημένοι μου Ιρλανδοί σε ένα χαρακτηρηστικό τους και αγαπημένο τραγούδι

6. Blackmore's Night - Diamonds and Rust
Το διαμάντι της Joan Baez απο την φωνή της Candice Night (μουσική και όχι μόνο, παρτενέρ Richie Blackmore).

7. Midnight Choir - Jeff Bridges
Οι στίχοι του τα λένε όλα ".....I wish I was Jeff Bridges, moving down the highway with the wind blowing through my hair......" (ειδικά για τους καμπριολέδες είναι ότι πρέπει που ο wind θα blow τα hair τους)

8. Peter Green - Loser (two times)
Η ψυχή των Fleetwood Mac. Φοβερός κιθαρίστας-συνθέτης-ερμηνευτής. Μοναδικό τραγούδι-σφραγίδα του Green.

9. Rory Gallagher - A million miles away (live)
Απλά, I'm a million miles away.............................................. ....

10. Los Lobos - Someday
Soundtrack απο την ταινία A love Song For Bobby Long

11. Blood, Sweet And Tears - I Love You More Than You`ll Ever Know
Πάνω απο 100 μέλη έχουν περάσει απο αυτή την μπάντα που κινείται στους χώρους Pop rock, Jazz rock, Psychedelic rock. Για μένα το κορυφαίο τραγούδι τους.

12. Menahan Street Band - Going the distance
Τελειώνουμε όπως ξεκινήσαμε .......................................


Καλό Πάσχα και καλό δρόμο σε όλους !

Υ.Γ Μάλλον αλλού έπρεπε να πάει το thread αυτό. Ας το διαχειριστούν οι mod :cheers:

nino x3
13-04-09, 13:14
ευχαριστουμε gbuster!!! το τραγουδι του gallaher το εψαχνα καιρο!
τα mp3 αποθηκευτηκαν και ειναι ετοιμα προς ακροαση.

Κωνσταντίνος
14-04-09, 11:41
Ελπίζω να τα απολαύσεις. Αν όχι όλα (είναι δύσκολο να συνπέσουν μουσικά γούστα) τουλάχιστον κάποια απ΄αυτά..............................:dblthumb2

BILL007
14-04-09, 11:47
Μπράβο φίλε gbuster!Πολύ καλο playlist;)

konas
14-04-09, 12:38
Ευχαριστουμε....

jkarpas
14-04-09, 12:50
μπράβο φίλε ωραίες επιλογές, σε ευχαριστούμε που τα μοιράστικες μαζί μας.

bimmer-corfu
15-06-09, 23:16
Επειδή άκουσα για soul το www.funkmysoul.gr είναι φίλου μου και έχει ότι θέλετε ειδικά απο παλαιότερες δεκαετίες

papajim
15-06-09, 23:34
Πάτησα το link και...

Sorry, the file you requested is not available.


This file has been deleted. Please contact the uploader and ask them to upload the file again. sendspace is not able to help you in this matter.

:(

Κωνσταντίνος
15-06-09, 23:36
Εμεινε ανενεργό το link για ένα μήνα και διαγράφηκε το αρχείο που τα περιείχε. Αύριο το πρωί θα το ξανανεβάσω και θα ποστάρω το νέο link

papajim
15-06-09, 23:39
Εμεινε ανενεργό το link για ένα μήνα και διαγράφηκε το αρχείο που τα περιείχε. Αύριο το πρωί θα το ξανανεβάσω και θα ποστάρω το νέο link

Ok, σε ευχαριστώ πολύ!

bimmer-corfu
16-06-09, 07:42
Επειδή άκουσα για soul το www.funkmysoul.gr είναι φίλου μου και έχει ότι θέλετε ειδικά απο παλαιότερες δεκαετίες

Εμένα μου παίζει κανονικά το λινκ....

Κωνσταντίνος
16-06-09, 09:26
Το νέο link για όσους θέλουν να κατεβάσουν την συλλογή :

http://www.sendspace.com/file/55mh54

Πατήστε στο κάτω μέρος της σελίδας εκεί που λέει "Download Link: RoadMusic.zip"

bimmer-corfu
16-06-09, 09:31
ωραίος !:ylsuper::+1::icon_kidr