PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΡΥΦΟ ΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΚΑΝΤΡΑΝ


aVog
02-08-04, 12:18
Πριν απο κάποιες μέρες μπήκα στο Μ3 ενώς απο εμάς και πατώντας παρατεταμένα το κουμπι στο καντραν που μηδενιζει τα χλμ εμφάνισε ένα κρυφό μενού με κάποια νούμερα και κάποια υπο μενού (πχ χιλιομετρα, στροφες, θερμ λαδιών κ.α). Κατι αντίστοιχο θυμάμε εγώ ακομα και απο το Ε36 που είχα και αναρωτιέμαι αν ξέρει κανείς να μας δώσει πληροφορίες πως δουλευει αυτο και τι αντιστοιχεία έχει το κάθε σημείο του μενού??? Θα ήταν πολύ ενδιαφέρων να μπορούσαμε να δούμε τις λειτουργίες του. Για να καταλάβεται αυτό δουλέυει ακόμα και ΜΙΝΙ S.

MPOWER
02-08-04, 12:26
Για το Ε 46 και τα Ζ4 πατάς το κουμπι που μηδενίζει τα χιλιόμετρα συνεχόμενα (με το κλειδί στην δεύτερη σκάλα) μέχρι να μπεί σε ένα μενου που θα σου γράφει "test 01" μετά το αφήνεις λιγο και το ξαναπατάς τόσες φορές μέχρι να σου γράψει "test 19" εκει αν το αφήσεις θα σου γράφει εναλλάξ lock off και lock on! Τη στιγμή που γράφει lock off το πατάς στιγμιαία και έχεις ξεκλειδώσει το service menu! Μετά μπορείς να μετακινηθείς στα μενού τα οποία περιλαμβάνουν και υπο-μενού! Σε επόμενο post θα σας γράψω τι ακριβώς κάνει κάθε λειτουργία εκει μέσα, αλλά μπορώ να σας πώ οτι το μενού 7 είναι από τα πιο ενδιαφέροντα έχοντας θερμοκρασία νερού, στροφές κινητήρα, και πραγματική ταχύτητα!
Υπάρχουν και άλλα ενδιαφέροντα όπως θερμοκρασία εισαγωγής αέρος, βολτόμετρο, καταναλώσεις (συνολική και στιγμιαία)

Σημαντικό: Μήν πηγαίνετε σε μενού πάνω απο το 19 (δεν θυμάμαι ακριβώς που γιατι είμαι στι γραφείο) γιατι μπορεί να μηδενίσετε το service καθώς και κάποια άλλα values

STAIO-CI
02-08-04, 12:26
Το ιδιο ακριβως υπαρχει και στο μενου του 316 Ε46 και πιστευω σε ολα τα αυτοκινητα Bmw που εχουν ψηφιακες πληροφοριες στο καντραν.Το τι ειναι ομως δεν ξερω , θα ηθελα πολυ να μαθω και εγω??????

MPOWER
02-08-04, 12:35
Σε 5άρια, και Χ5 τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα...Για να ξεκλειδώσει το μενού πάτε στο μενού που αντιστοιχεί στο άθροισμα των 5 τελευταίων ψηφίων του σασί για να κάνετε το "lock off"

MPOWER
02-08-04, 12:38
Για τα Ε36 που έχουν board computer υπάχει ένα Panel με αριθμούς, 1, 10, 100, 1000 δύο πάνω και δύο κάτω! Εκεί πατάται ταυτόχρονα το 1 και το 100 (τα δύο αριστερά)

M5-Matzos
02-08-04, 12:45
:confused: Για τα Ε36 που δεν έχουν board computer υπάρχει κάτι ?

MPOWER
02-08-04, 13:15
Πετρέλαιο στουπί και σπίρτο....χαχαχαχαχα :D
Αστείο ήταν Μάτζο!!! Κάτι υπάρχει αλλά όχι τόσο καλό! και εξαρτάται από την χρονολογία παραγωγής. Στο δικό σου πιθανότατα θα δουλέψει. Αυτό γίνεται με το μηδενιστή χιλιομέτρων πατημένο και γυρνώντας το κλειδί στη δεύτερη σκάλα! Αν δεν απατώμαι εσύπρέπει να πας στο μενού 6 για να το ξεκλειδώσεις!

M5-Matzos
02-08-04, 13:21
thanks mpower (αστειάτορα)!

Z3 Fat Bastard
02-08-04, 13:38
Mpower,

Εχεις σκεφτει ποτε να γραψεις ενα βιβλιο με ολα τα nuggets of information που εχεις για BMW ?

Μιλαμε οτι εχεις σημαντικα προβληματα..... ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ !!!! What is wrong with you ?? :eek:

Ρωταω λοιπον και εγω.....
Εχω ενα Ε30 με board computer ... εκτος απο τα λιτρα του ρεζερβουαρ (στο "κρυφο" μενου) μπορω να δω τιποτα αλλο ??

aVog
02-08-04, 13:47
Mpower,

Εχεις σκεφτει ποτε να γραψεις ενα βιβλιο με ολα τα nuggets of information που εχεις για BMW ?

Μιλαμε οτι εχεις σημαντικα προβληματα..... ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ !!!! What is wrong with you ?? :eek: ??

Ζ3 συμφωνώ και επαυξάνω αν αναλάβει την διανομή ο ΣΤΡΑΞ αναλαμβάνω παραγωγή (φιλμσ εκτύπωση) για το βιβλιο του ΜΠΑΟΥΕΡ κάτω του κόστους... Αν θέλεις το κάνουμε και εγκυκλοπαίδια κανένα πρόβλημα.

BMW Power
02-08-04, 13:48
Στο Ζ3 του Σκανδάλη το Lock off είναι στο 15

Strax
02-08-04, 13:57
Υπάρχει thread που έχει αναλυτικά οδηγίες, αλλά και λεπτομέριες για κάθε υπομενού, που απευθυνεται όμως σε Ε46, Ζ4 κλπ. Ωρίστε για να μην μου κουραστείτε ψάχνοντας! Μενού OBD E46, Z4! (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=50)

aVog
02-08-04, 14:01
Υπάρχει thread που έχει αναλυτικά οδηγίες, αλλά και λεπτομέριες για κάθε υπομενού, που απευθυνεται όμως σε Ε46, Ζ4 κλπ. Ωρίστε για να μην μου κουρατείτε ψάχνοντας! Μενού OBD E46, Z4! (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=50)
Που ρε αδελφε ΣΤΡΑΞ γιατι μας βάζεις δύσκολα!!!! Δεν παιζει να βαλεις ενα λινκ? ααααα θύμασαι ποιος μου το έμαθε το κολπάκι?

Nick_compact
02-08-04, 17:51
Μια και ολα εδω ειναι σχετικα με τον εγκεφαλο θελω να ρωτισω το εξης:ας πουμε οτι βαζω μοτερ iS M44 και δεν αλλαζω εγκεφαλο,ο εγκεφαλος του Μ43 μπορει απο τον υπολογιστη tou ΒΜW service να επαναπρογραμματιστει και να παρει τις ρυθμισεις ολες του Μ44?εφοσον φυσικα ο εγκεφαλος του Μ43 και Μ44 ειναι το ιδιο μοντελο.

Z3 Fat Bastard
03-08-04, 09:28
Αντε mpower ακομα να απαντησεις ????

M5-Matzos
03-08-04, 09:54
Mpower,

Εχεις σκεφτει ποτε να γραψεις ενα βιβλιο με ολα τα nuggets of information που εχεις για BMW ?

Μιλαμε οτι εχεις σημαντικα προβληματα..... ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ !!!! What is wrong with you ?? :eek:

Ρωταω λοιπον και εγω.....
Εχω ενα Ε30 με board computer ... εκτος απο τα λιτρα του ρεζερβουαρ (στο "κρυφο" μενου) μπορω να δω τιποτα αλλο ??

Θα συμφωνήσω z3 μαζί σου, το παιδί μας (MPOWER) αδικέιται !!!

MPOWER
03-08-04, 11:03
Μια και ολα εδω ειναι σχετικα με τον εγκεφαλο θελω να ρωτισω το εξης:ας πουμε οτι βαζω μοτερ iS M44 και δεν αλλαζω εγκεφαλο,ο εγκεφαλος του Μ43 μπορει απο τον υπολογιστη tou ΒΜW service να επαναπρογραμματιστει και να παρει τις ρυθμισεις ολες του Μ44?εφοσον φυσικα ο εγκεφαλος του Μ43 και Μ44 ειναι το ιδιο μοντελο.

Δυστυχώς Nick_compact ο εγκέφαλος του Μ43 είναι διαφορετικός από το εγκέφαλο του Μ44 οπότε αυτό που θα ήθελες είναι αδύνατο! :(

stef
04-08-04, 00:52
Καλά ΜPower γράφεις ιστορία εδώ!Δεν σε είχα παρακολουθήσει παλικάρι μου! ;)

manosm3
07-09-05, 15:52
Για τα Ε36 που έχουν board computer υπάχει ένα Panel με αριθμούς, 1, 10, 100, 1000 δύο πάνω και δύο κάτω! Εκεί πατάται ταυτόχρονα το 1 και το 100 (τα δύο αριστερά)
Ποιο μενου ειναι ομως; Το 19? MPOWER!!!!!!! Where r u???? Για ταχυτητα ειναι αυτο; Θερμοκρασια λαδιου; Στιγμιαια Καταναλωση; :help: :help:

Kowalski
07-09-05, 18:02
Καλημέρα κι από μένα,

παρακάτω ακολουθεί αναλυτικός πίνακας με τα περιεχόμενα των κρυφών μενού για Ε39 :

- test 3 (3.0-3.1)is european inspection data
- test 4 (4.0)is momentary fuel consumption
- test 4 (4.1)is fuel consumption per hour
- test 5 (5.0-5.1)is distance consumption
- test 6 (6.0-6.2)is fuel level inputs
- test 7 (7.0) is coolant temp
- test 7 (7.1) is outside temp
- test 7 (7.2) is engine speed (digital tachometer)
- test 7 (7.3) is vehicle speed (digital speedometer) (kph)
- test 7 (7.4) speed again, matches optimistic speedometer
- test 8 (8.0-8.3)is hex codes
- test 9 is battery voltage
- test 10 is country code
- test 11 is cluster code
- test 12 is not used
- test 13 is gong test
- test 14 (14.0-14.6) is error memories
- test 15 through 18 not used

Φιλικά
Γιάννης

manosm3
10-09-05, 19:37
Παταω τα κουμπια και αναβοσβηνει το function: 15 Με ποιο κουμπι γινεται να μπει στη λειτουργια και να μην αναβοσβηνει?

axmpempis
09-08-06, 14:00
αλλακσα τα πισω τακακια στα φρενα κ θελω τωρα να σβησω την ενδειξη που μου ειχε αναψει.
πρεπει να παω εκει που λεει: Break warning lamp
κ κατι ακομα: για να αναβουν τα φλασ οταν κλειδωνω κ ξεκλειδωνω το αυτοκινητο, γινεται μεσω του OBC?