PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Μεταχειρισμένης Z4 Coupe


Stathis
16-04-09, 10:17
Kαλήμερα σας και χρόνια πολλά.

Αν και νέα εγγραφή στο forum σας, παρακολουθώ απο καιρό τις συζητήσεις σας.

Ψαχνοντας στο forum ομως δεν μπόρεσα να εντοπισω μερικές απορίες που έχω, αλλα ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.

Βρήκα επιτελους μια Ζ4 που φαίνεται καθαρή και τις προσεχείς μέρες θα προχωρήσω στην αγορά της (λογω εορτων καθυστερούμε) και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξίς:

1. πως γίνεται (αν γινεται) να καταλάβει καποιος αν το αμαξι φοράει την ανάρτηση του m-pack? (να προσθεσω οτι ΔΕΝ φοράει τα M Buckets δερματινα, οποτε ισως να μην φοράει τιποτα απο το πακέτο)

2. Ποια είναι η ποιο εύκολη στην τοποθετηση και αξιόπιστη λυση για μπλοκε?? Διαβασα σε παραδίπλα thread για τα Quaife και αν και ενδιαφέρουσα πρόταση με χαλάει το γεγονός οτι σκάβεται η χελώνα για να χωρέσει και αν καταστραφούν τα ρουλεμάν είναι δύσκολο να ξαναβρεθούν οποτε ήθελα κατι πιο plug'n'play.

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων και σας εύχομαι καλό πάσχα.

NIKOS Z3
16-04-09, 10:24
για τα αμορτισερ απλα ρωτα σε μια αντι/πεια για το μπλοκε γιατι σε χαλαει η μετατροπη πιστευω ειναι καλη λυση!δν χαλανε ευκολα!

NIKOS Z3
16-04-09, 10:26
και προτεινω να περιμενεις να πολυκυκλοφορισει η καινουρια bτουρμπο θα πεσει σημαντικα η τιμη της παλιας!

basias
16-04-09, 10:52
Την ανάρτηση Μ την έχω και εγώ που δέν έχω το Μ πακέτο. Υπήρχε σαν extra επιλογή.
Την ελέγχεις ή στο βιβλίο συντήρησης άν αναφέρει στην 2η σελίδα κατάλογο με τα extra ή σε αντιπροσωπία με έλεγχο του αριθμού πλαισίου

Stathis
16-04-09, 11:25
Σας ευχαριστω πολυ.

MaSt0RaS
17-04-09, 18:09
και προτεινω να περιμενεις να πολυκυκλοφορισει η καινουρια bτουρμπο θα πεσει σημαντικα η τιμη της παλιας!

δεν θα πεσει σημαντικα.... το Ζ4 coupe ειναι ενα απο τα πιο σπανια αμαξια... επισης τωρα δεν αντικαθηστατε με ενα καινουριο coupe αλλα με ενα cabrio που εχει σκληρη οροφη!
και για μπλοκε επειδη το εκανα εγω συνιστω να κανεις μετατροπη απο Μ

Stathis
18-04-09, 00:59
Η μετατροπη με μπλοκε απο Μ τι θα πρεπει να περιέχει?

γιατι απο οτι ξέρω δεν αλλαζεις μονο το διαφορικο, αλλα και πολλα άλλα μερη της μετάδοσης

jpl73
04-10-09, 11:21
δεν θα πεσει σημαντικα.... το Ζ4 coupe ειναι ενα απο τα πιο σπανια αμαξια... επισης τωρα δεν αντικαθηστατε με ενα καινουριο coupe αλλα με ενα cabrio που εχει σκληρη οροφη!
και για μπλοκε επειδη το εκανα εγω συνιστω να κανεις μετατροπη απο Μ

Καλημέρα,
μιάς και ανέφερες για 'σπάνιο αυτοκίνητο', έκανα ένα search και έπεσα σε αυτό :
'Production:
In total, only 17,094 Z4 coupes (3.0si and M combined) were ever produced, compared to 180,856 Z4 roadsters.' από εδώ: http://www.bmwgallery.co.uk/bmw-z-series/roadster-coupe-convertible/bmw-z4.html#
Για σύγκριση σας αναφέρω οτι το Chrysler Crossfire κυκλοφόρησε σε 75.000 κομμάτια....

MaSt0RaS
04-10-09, 12:46
ε και εγω σε αυτα τα στατιστικα εχω σττιριχθει... το δευτερο πιο σπανιο αμαξι της BMW την τελευταια 20ετια νομιζω η κατι τετοιο...! δεν τα θυμαμαι καλα ειχα δει ολες τις πωλησεις...!

sokos
04-10-09, 21:28
το αυτόματο κιβώτιο τι λέει παιδιά?
Το έχει κανείς? αξίζει (κάνει καλές αλλάγες στα πάντλς) ή να πάμε σε κλασσικές αξίες (μάνουαλ)

merbeind
04-10-09, 21:50
Aν μπορεις βρες smg αξιζει.Το αυτοματο σιγουρα πιο αργες αλλαγες.

stef
05-10-09, 00:14
Aν μπορεις βρες smg αξιζει.Το αυτοματο σιγουρα πιο αργες αλλαγες.

Φοβάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά το Ζ4 Coupe δεν βγήκε ποτέ σε SMG...

merbeind
06-10-09, 16:53
Σορρυ δεν γνωριζα νομιζα ηταν το ιδιο με το roadster...Τοτε θα προτιμουσα μονο manual

sokos
07-10-09, 21:24
κάνεις με εμπειρια με το αυτόματο?
οταν θέλεις να κινηθείς γρήγορα ή να κάνει παντιλικιες, κάνεις δουλειά με τα paddles?

Fanis
08-10-09, 08:14
κάνεις με εμπειρια με το αυτόματο?
οταν θέλεις να κινηθείς γρήγορα ή να κάνει παντιλικιες, κάνεις δουλειά με τα paddles?
Εγώ, αλλά όχι στο Coupe...σε Ζ4 2.5si. Μια χαρά δουλειά κάνεις με τα Paddles (ή το μοχλό εάν προτιμάς να αλλάζεις από εκεί ταχύτητες). Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα όταν το δουλεύω στο χειροκίνητο mode. Αυτό που δεν μπορείς να κάνεις με το αυτόματο είναι να συμπλεκτάρεις.

stef
08-10-09, 08:15
Εγώ, αλλά όχι στο Coupe...σε Ζ4 2.5si. Μια χαρά δουλειά κάνεις με τα Paddles (ή το μοχλό εάν προτιμάς να αλλάζεις από εκεί ταχύτητες). Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα όταν το δουλεύω στο χειροκίνητο mode. Αυτό που δεν μπορείς να κάνεις με το αυτόματο είναι να συμπλεκτάρεις.

Ναι αλλά κάνεις φουλ παντιλίκια Fani..... :pth::flipa:;)

Fanis
08-10-09, 09:40
Ναι αλλά κάνεις φουλ παντιλίκια Fani.....
Μπερδεύτηκα....ερώτηση είναι ή δήλωση?

Αν είναι δήλωση....ευχαριστώ, αλλά ακόμα δεν έχω εξοικιωθεί πλήρως!

Αν είναι ερώτηση...ό,τι μπορώ κάνω! ;) :p: Πάντως πέρα από το συμπλεκτάρισμα, δεν έχω βρεί αλλη ουσιαστική διαφορά με το χειροκίνητο που έχω οδηγήσει.

fanisk
08-10-09, 11:54
Μπορει καποιος να αναφερει ΟΛΑ τα αρνητικα της ελλειψης συμπλεκταρισματος? Γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν τα εχω ολα στο μυαλο μου..

Ευχαριστω!

Fanis
08-10-09, 12:06
Μπορει καποιος να αναφερει ΟΛΑ τα αρνητικα της ελλειψης συμπλεκταρισματος? Γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν τα εχω ολα στο μυαλο μου..

Εγώ μόνο ένα μπορώ να σκεφτώ: Ό,τι δεν μπορείς να διώξεις το πίσω μέρος αφήνοντας απότομα τον συμπλέκτη. Κάτι άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό.

fanisk
08-10-09, 12:34
Εγώ μόνο ένα μπορώ να σκεφτώ: Ό,τι δεν μπορείς να διώξεις το πίσω μέρος αφήνοντας απότομα τον συμπλέκτη. Κάτι άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό.

Αυτο ειχα στο νου μου, οπως και "ταπα" ξεκινημα. Υπαρχει κατι αλλο που δεν μου ερχεται τωρα?

stef
08-10-09, 13:14
Μπερδεύτηκα....ερώτηση είναι ή δήλωση?

Αν είναι δήλωση....ευχαριστώ, αλλά ακόμα δεν έχω εξοικιωθεί πλήρως!

Αν είναι ερώτηση...ό,τι μπορώ κάνω! ;) :p: Πάντως πέρα από το συμπλεκτάρισμα, δεν έχω βρεί αλλη ουσιαστική διαφορά με το χειροκίνητο που έχω οδηγήσει.


Εγώ δήλωσή έκανα για εμένα.....
χα χα χα χα

Fanis
08-10-09, 14:00
Εγώ δήλωσή έκανα για εμένα.....
χα χα χα χα
ΟΚ...τώρα το κατάλαβα (μου κάνει κακό στην αντίληψη η πολύ δουλειά!!)...Συμφωνώ 101% Stef!! :dblthumb2 :dblthumb2 :dance:

mitsos_chania
08-10-09, 14:01
Αυτο ειχα στο νου μου, οπως και "ταπα" ξεκινημα. Υπαρχει κατι αλλο που δεν μου ερχεται τωρα?

και το smg ταπα ξεκιναει φανη

fanisk
08-10-09, 14:07
και το smg ταπα ξεκιναει φανη

Δημητρη μιλω για "απλα" αυτοματα κιβωτια οχι τυπου SMG! Για τα SMG το ειχα υποψιν :P

Fanis
08-10-09, 16:12
και το smg ταπα ξεκιναει φανη
Συμφωνώ...αλλά άλλος ο sLip και άλλος εγώ!

Απλά να σημειώσω ότι το αυτόματο λόγο μετατροπέα ροπής και αδιάκοπτης μετάδοσης ξεκινάει πιο γρήγορα από το χειροκίνητο (μέχρι τα πρώτα 40-50χαω).

sokos
11-10-09, 13:14
αν είσαι σε χειροκίνητο mode σε μια στροφή με 6000rpm και το πατήσεις λίγο, υπάρχει περίπτωση να σου ανεβάσει σχέση ή μένει εκεί μέχρι να του πατήσεις εσύ το + για να πάει μια σχέση πάνω?