PDA

Επιστροφή στο Forum : Το 335 μου


Σελίδες : [1] 2

stratos
16-04-09, 13:15
Λοιπόν μόλις γύρισα από την αντιπροσωπία με ένα χαμόγελο μέχρι τα αφτιά και με ένα σημαντικό ελάφρωμα στη τσέπη μου.

Παρήγγειλα ένα ολοκαίνουργιο 335 Ε92 (coupe) και απλά περιμένω να έρθει σε μερικούς μήνες. Στις 6 Μαΐου θα μάθω αν θα έρθει πρίν απο τον Αύγουστο οπότε και θα προχωρήσει κανονικά η παραγγελία με το μειωμένο τέλος ταξινόμησης.

Πρόκειτε για Alpine White με Μ Pack, με pro logic 7, navi και αρκετά άλλα extra. Σε αυτό το thread θα σας παρουσιάζω το ημερολόγιο του αυτοκινήτου (βενζίνες, λάδια και service), εντυπώσεις και εμπειρίες.

Είναι δεκτές οποιεσδήποτε προτάσεις σε διάφορα θέματα όπως βελτιώσεις κτλ. καθώς επίσης γνώμες και προτάσεις

Στράτος

ptboul
16-04-09, 13:19
Πήρες τρελό κτηνάρι και σε σωστό χρώμα!

Καλορίζικο, καλοτάξιδο με υγεία και χαρά :dblthumb2

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-04-09, 13:22
Αυτος εισαι!!!! να το χαρεις φιλε..........εργαλειο:clap::bowdown:

M_dolce
16-04-09, 13:23
Στρατο μου σου ευχομαι με το καλο να ερθει το αυτοκινητο και καλοταξιδο να ειναι. Πραγματικα ειναι εξαιρετικο οχημα παντως καιρου και εδαφους. Θα το διαπστωσεις στην πορεια...

Μαλλον οι μηνες μεχρι την παραλαβη θα περνουν αργα και βασανιστικα απο δω και περα οποτε προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι και κρατα δυναμεις να το χαρεις και να ενθουσιαστεις οταν ερθει στα χερια σου!!

Εκανες φανταστικη επιλογη και αυτοκινητου και χρωματος!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-04-09, 13:23
εβαλες και το DKG??

Christos 330i ///M
16-04-09, 13:24
Kαλοριζικο καλοταξιδο Στρατο καλη υπομονη να εχεις μεχρι να ερθει το αρμα σου . . .

Αν θες πες τους στην παραγγελια να σου βαλουν μπλοκε . . .

z3 2.2
16-04-09, 13:25
Τις καλυτερες ευχες μου για την υπεροχη επιλογη σου...να εισαι καλα και να το χαρεις.
Τωρα θα εισαι σα φανταρος που περιμενει να απολυθει.......υπομονη
Τρελο κτηναρι(!) που λεει και ο ptboul!!! (που το σκεφτηκες ρε παιδι το "κτηναρι"???πολυ μου αρεσε!!!)

tamtamcafe
16-04-09, 13:34
καλοριζικο ρε στρατο να το χαιρεσαι και να το απολαμβανεις τα ξαναπαμε σωστη κινηση

z3 2.2
16-04-09, 13:35
Aν μπορει να μπει κατα την παραγγελια μπλοκε (δεν γνωριζω) ειναι κατι το οποιο δε θα μετανιωσεις
Πολυ σωστος ο christos 330

Α8hnaios
16-04-09, 13:38
Να το χαιρεσαι στρατο..καλα ταξιδια να εχεις...
Υπομονη μεχρι να το παρεις στα χερια σου το εργαλειο!!
και πολυ καλο χρωμα...

stratos
16-04-09, 13:39
Χαχα σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Αν όλα πάνε καλά το κτηνάρι θα έρθει αρχες Αυγόυστου. Αντε 3.5 μήνε και σημερα χαχαχα έχω να μετρήσω έτσι απο τότε που μέτραγα για να βγάλω δίπλωμα.

Γιάννη δεν έβαλα το DKG γιατί αν δεν πατάω τον συμπλέκτη πριν κατεβάσω δεν το νιώθω

Christos 330 τί ήταν αυτό περι μπλοκέ? με έστειλες λίγο τώρα. Αφου στα extra δεν λέει κάτι τέτοιο

Α8hnaios
16-04-09, 14:36
για πες μας ρε φιλε με την εκπτωση ποσο θα σου στοιχησει???

Speedy
16-04-09, 14:39
Αντε με το καλο να το παραλαβεις,πηρες πολυ καλο εργαλειο στο σωστο χρωμα!!
Καλοριζικο!

alekos_911
16-04-09, 14:39
καλορίζικο και να το χαιρεσαι. Εξαιρετικό αμαξι

Christos 330i ///M
16-04-09, 14:41
Απ'οτι ξερω Στρατο μπορεις να το παραγγειλεις με μπλοκε . . .

Στην αρχη παραγωγης τα 335 εβγαιναν χωρις μπλοκε . . .

Τωρα προερετικα μπορεις να βαλεις για ρωτα απο εκει που το παραγγειλες εναν υπαρχει

αυτη η δυνατοτητα . . .

306 αλογα ειναι απαραιτητο το μπλοκε πιστευω . . .

Zer0cooL
16-04-09, 14:53
Απ'οτι ξερω Στρατο μπορεις να το παραγγειλεις με μπλοκε . . .

Στην αρχη παραγωγης τα 335 εβγαιναν χωρις μπλοκε . . .

Τωρα προερετικα μπορεις να βαλεις για ρωτα απο εκει που το παραγγειλες εναν υπαρχει

αυτη η δυνατοτητα . . .

306 αλογα ειναι απαραιτητο το μπλοκε πιστευω . . .

Συμφωνω απολυτα αν ειναι εφικτο να μπει...
Καλοριζικος κι απο μενα...Εξωτερικα ακριβως τα ιδια θα χουμε οποτε την επιλογη σου δεν μπορω παρα να την κρινω ΑΡΙΣΤΗ!!! Οσο για το μοτερι σου...τι να πω...Διαμαντι πολλων καρατιων(306 για την ακριβεια)!
Καλοταξιδο!

KATSAMPOXAKIS
16-04-09, 15:32
καλοριζικο το εργαλειο να το χαρεις!!!! καλα και ασφαλη χιλιομετρα!
εχεις κανει τη καλυτερη επιλογη πιστευω και εγω κατι τετοιο ψαχνω αμην και ποτε!

πες μας αν θελεις τιμη που επιασε και τι εκπτωσεις κανουν.

GREY
16-04-09, 16:44
Χαχα σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Αν όλα πάνε καλά το κτηνάρι θα έρθει αρχες Αυγόυστου. Αντε 3.5 μήνε και σημερα χαχαχα έχω να μετρήσω έτσι απο τότε που μέτραγα για να βγάλω δίπλωμα.

Γιάννη δεν έβαλα το DKG γιατί αν δεν πατάω τον συμπλέκτη πριν κατεβάσω δεν το νιώθω

Christos 330 τί ήταν αυτό περι μπλοκέ? με έστειλες λίγο τώρα. Αφου στα extra δεν λέει κάτι τέτοιο

Περιμένω ίδιο σε 2 βδομάδες..
Το παρήγγειλε ο πατέρας μου..
Ούτε εγώ είδα μπλοκέ στα extra..
Πόσο σου πηγε?
Εμείς υπολογιζουμε 64 με την μείωση του τέλους..
Κανα 17 αρι είναι το τελωνείο του..(νομίζω όμως χωρίς τα extra)..
Kαλορίζικο..Εγώ το περιμένω πως και πως..

nick7837
16-04-09, 16:50
Τελικα ειδες που λεει καθε εμποδιο για καλο???
πηρες αυτο που σου αρεσε αντε καλως να ερθει και καλοριζικο.

johnas
16-04-09, 17:13
καλοριζικο φιλε ,,καλα ταξιδια να εχεις...... και φοβερο χρωμα.......αυτο το αμαξι ειναι ονειρο............

ATOMO
16-04-09, 17:32
Μαγκα την εκανες λαχειο με αυτο το εργαλιο! Λευκο με φιμε δευτερη σκαλα και εισαι αρχοντας. Ετσι για να μη σου κουνιετε καμια ******* στο δρομο.....

johnas
16-04-09, 17:45
συμφωνω και επαυξανω με τον προηγουμενο......................

leyteris
16-04-09, 21:11
καλοριζικο φιλε και καλο κουραγιο για την αναμονη.Εγω προσωπικα θα ειχα χασει τον υπνο μου για να περιμενω μεχρι τοτε

maikl335c
17-04-09, 07:04
Λοιπόν μόλις γύρισα από την αντιπροσωπία με ένα χαμόγελο μέχρι τα αφτιά και με ένα σημαντικό ελάφρωμα στη τσέπη μου.

Παρήγγειλα ένα ολοκαίνουργιο 335 Ε92 (coupe) και απλά περιμένω να έρθει σε μερικούς μήνες. Στις 6 Μαΐου θα μάθω αν θα έρθει πρίν απο τον Αύγουστο οπότε και θα προχωρήσει κανονικά η παραγγελία με το μειωμένο τέλος ταξινόμησης.

Πρόκειτε για Alpine White με Μ Pack, με pro logic 7, navi και αρκετά άλλα extra. Σε αυτό το thread θα σας παρουσιάζω το ημερολόγιο του αυτοκινήτου (βενζίνες, λάδια και service), εντυπώσεις και εμπειρίες.

Είναι δεκτές οποιεσδήποτε προτάσεις σε διάφορα θέματα όπως βελτιώσεις κτλ. καθώς επίσης γνώμες και προτάσεις
Στράτος
Παρήγγειλα το ιδιο 12 ΦΛΕΒΑΡΗ θά το πάρω σε 10 εργάσιμες χωρίς Μ Pact Με ηλιοροφή αυτοματο διπλού συμπλέκτη μαυρο σαλόνι και ανθρακί ( μαυρο ) επενδυση ουρανου πλοηγηση professional

VanVIC
17-04-09, 07:45
Με το καλό να'ρθει η ΑΜΑΞΑΡΑ !

Για τα περί μπλοκέ, νομίζω οτο οι συνάδελφοι εννοούν αυτό το σχετικά καινούργιο σύστημα της BMW (νομίζω EDL τ'ονομάζουν) το οποίο λειτουργεί φρενάρωντας (σταδιακά) τον έναν απ'τους δύο πίσω τροχούς (ανάλογα με το ποιός έχει καλύτερη πρόσφηση) και "δείνει" εν μέρη τα χαρακτηριστικά λειτουργίας ενός παραγματικού μπλοκέ.
Νομίζω όμως οτι αυτό τα σύστημα πλέον ανήκει στον βασικό εξοπλισμό του 335i.

Mε το καλό !

Μ5V8
17-04-09, 14:25
καλορίζικα παίδες.

γράψτε και καμία τιμούλα...

ΦΑΝΗΣ
17-04-09, 21:35
Καλοτάξιδο,με το καλό να σου έρθει :+1: και στο χρώμα

DIESEL
17-04-09, 21:45
Καλοταξιδο το εγραλειο σου φιλαρακι...τι να πω?<<<<<ΣΟΚ>>>>>

θα χεις μπει και στα εξοδα τωρα ε?...θα μετακομησεις και στο Μαρκοπουλο τωρα?Που θα τ αραζεις τα "306"(...what a ****!!!) αλογατα????

sciroccoR
17-04-09, 21:56
το 335 ειναι απιστευτο εργαλειο ...οτι πιο καλο σε 6κιλυνδρο ΒΜW

kplc16
18-04-09, 00:35
καλοριζικα!!!
ασφαλη χιλιομετρα!!!

stratos
18-04-09, 13:28
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας.

Sorry που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά ήμουν εκτός για τριήμερο.

Λοιπόν, 5-7 Μαΐου θα μάθω πότε θα το παραλάβω.

Συνολικό κόστος αυτοκινήτου 75700, δηλαδή 63300 + extra + πινακίδες.

Με την έκπτωση του τέλους ταξινόμησης και με μία έκπτωση 4% στη καθαρή αξία πρό φόρων απο την BMW Hellas (μάλλον λόγω μετρητών, δεν ξέρω αν την κάνουν σε όλους) έρχεται στα 64500.

Στα extra έχουμε M Pack, ηλιοροφή, Hi-Fi pro logic 7, συναγερμό, αναδιπλούμενοι και θερμαινόμενοι εξωτερικοί καθρέπτες, θερμαινόμενα καθίσματα και navi professional με i-drive.

Τις προηγόυμενες ημέρες έχω χάσει τον ύπνο μου. Αναμονή μέχρι αρχές Αυγούστου.

Δυστηχώς δεν κατάφερα να έρθω την Μ. Τρίτη γιατί δεν είχα μπαταρία και ένα μικρό τρακαρισματάκι απο μία θείτσα, αλλά την επόμενη φορά ελπίζω να έρθω με το εργαλείο...

stratos
18-04-09, 13:36
Τελικα ειδες που λεει καθε εμποδιο για καλο???
πηρες αυτο που σου αρεσε αντε καλως να ερθει και καλοριζικο.

Πες το ψέματα.

Να σημπληρώσω οτι το εσωτερικό είναι Coral Red.


Όσο αφορά το μπλοκέ, δεν υπάρχει κάτι στον εργοστασιακό εξοπλισμό εκτός απο το EDL (αυτό που φρενάρει τον ένα τροχό για να περάσει η ροπή στον άλλο).

Εκτός αν υπάρχει μπλοκέ απο performance ΒΜW το οποίο θεωρώ πως θα ήταν τέλοιο αλλά δεν θα ήθελα να έρθει το αυτοκίνητο του κουτιού και να ακουμπήσει ένας μάστορας αμέσως το διαφορικό... Που φυσικά κάποια στιγμή μπορεί να γίνει κάτι :ices_ange

gsaats
18-04-09, 14:41
καλοταξιδο....!

Panoz_335i
18-04-09, 16:52
Kαλοριζικο συναδελφε...δεν θα το μετανιωσεις.

Μια προταση...ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ προσπαθησε να βαλεις και DKG. Δεν εχει καμια σχεση με οτι αυτοματο εχεις οδηγησει και ειναι και πολυ γρηγορο. Εγω που ειμαι ορκισμενος εχθρος του αυτοματου εχω σκεφτει αρκετες φορες να το πουλησω και να παρω το ιδιο με DKG.

Mπλοκε ΔΕΝ υπαρχει για 335i , απο την ιδια την BMW τουλαχιστον. Αυτο στο οποιο αναφερονται οι συμφορουμιτες ειναι το EDL το οποιο ειναι προσομοιωτης μπλοκε με την χρηση των πισω φρενων. Ενεργοποιειται οταν απενεργοποιησεις ΠΛΗΡΩΣ ολα τα ηλεκτρονικα βοηθηματα.

Αντε ..καλοταξιδο.

stratos
18-04-09, 17:12
Kαλοριζικο συναδελφε...δεν θα το μετανιωσεις.

Μια προταση...ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ προσπαθησε να βαλεις και DKG. Δεν εχει καμια σχεση με οτι αυτοματο εχεις οδηγησει και ειναι και πολυ γρηγορο. Εγω που ειμαι ορκισμενος εχθρος του αυτοματου εχω σκεφτει αρκετες φορες να το πουλησω και να παρω το ιδιο με DKG.

Mπλοκε ΔΕΝ υπαρχει για 335i , απο την ιδια την BMW τουλαχιστον. Αυτο στο οποιο αναφερονται οι συμφορουμιτες ειναι το EDL το οποιο ειναι προσομοιωτης μπλοκε με την χρηση των πισω φρενων. Ενεργοποιειται οταν απενεργοποιησεις ΠΛΗΡΩΣ ολα τα ηλεκτρονικα βοηθηματα.

Αντε ..καλοταξιδο.

Danke,

Βλέπω οτι έχεις αλλάξει εξατμίσεις. Τι φοράς? τίποτε άλλο εκτός απο αυτές? Κάνει πολύ φασαρία?

Panoz_335i
18-04-09, 17:23
Danke,

Βλέπω οτι έχεις αλλάξει εξατμίσεις. Τι φοράς? τίποτε άλλο εκτός απο αυτές? Κάνει πολύ φασαρία?

Φοραω αρκετα πραγματακια εκτος της εξατμισης η οποια ειναι Ηartge και δεν κανει πολυ φασαρια (εκτος και αν την συνδιασεις με αλλα καλουδια) διοτι ειναι TUV certified. Kανει (..εκανε..) εναν γλυκο μπασο θορυβο.

Σου εχω στειλει pm ,αν θες να παμε καμια βολτα να την ακουσεις real-time.

scania124
18-04-09, 17:24
καλοριζικο και καλοταξιδο:dblthumb2 ηελα να ηξερα πως θα μπορεσεις να κοιμηθεις μεχρι και τον αυγουστο?????????εγω παντως δεν θα μπορουσα!!!

MSF
25-04-09, 00:01
Καλορίζικο και ατρακάριστο φίλε!

stef
25-04-09, 02:22
Μην τυχόν ΔΕΝ βάλεις DKG
Το κιβώτιο απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ
Μην τσιγκουνευτείς τα χρήματα , το αμάξι το έχεις παραγγείλει πανέμορφο, θα με θυμηθείς για το κιβώτιο...

stratos
25-04-09, 13:20
Μην τυχόν ΔΕΝ βάλεις DKG
Το κιβώτιο απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ
Μην τσιγκουνευτείς τα χρήματα , το αμάξι το έχεις παραγγείλει πανέμορφο, θα με θυμηθείς για το κιβώτιο...

Όλοι αυτό μου λένε αλλά δεν ξέρω :nixweiss:

Είμαι πολέμιος των αυτομάτων κιβωτίων. Σίγουρα θα είναι κάτι ξεχωριστό αλλά και πάλι δεν συγκηνούμαι. Βέβαια μπορεί να μπώ σε κανένα με DKG και να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο μετα.... :banghead:

JimPik
25-04-09, 14:23
καλοριζικο να ειναι...πω πω πω ειναι απιστευτο οχημα....καταπληκτικος συνδυασμος...


να σαι καλα!

stratos
25-04-09, 14:43
καλοριζικο να ειναι...πω πω πω ειναι απιστευτο οχημα....καταπληκτικος συνδυασμος...


να σαι καλα!

Σε ευχαριστώ πολύ.


Λοιπόν, SOS ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΝΑVI

Το αυτοκίνητο όπως προανέφερα θα έρθει με navi professional.

Ο πωλητής/ διευθυντής της συγκεκριμμένης αντιπροσωπίας ανέφερε πως δεν υπάρχει DVD drive πάνω στο αυτοκίνητο και πως υπάρχουν προεγκατεστημένοι χάρτες 80 Gb.

Οι χάρτες αυτοί είναι ξεκλείδωτοι ή πρέπει να γίνει ξεκλείδωμα?

patherhan
25-04-09, 14:54
Αρχηγέ, πρόσεξέ με.
Πάρε πολλές, πολλές τσατσάρες. Ξέρεις γιατί... Πάρε και ένα μαυροπίνακα με κιμωλία και βάζε κάθε μέρα μια γραμμούλα. Κότσαρε και ένα ημερολόγιο από δίπλα για να σβήνεις τις μέρες.
...Και κοιμήσου, κοιμήσου πολύ. Ξέρω, είναι δύσκολο, αλλά προσπάθησε τώρα που είναι νωρίς! Γιατί μόλις το ημερολόγιο δείξει Αύγουστος, μάλλον θα χάσεις τον ύπνο σου τελείως !!
Είναι η πιο γλυκιά αναμονή (μετά την αναμονή του να γίνεις γονιός φυσικά), της ζωής μας.
Καλορίζικο να 'ναι και καλή ανα(υπο)μονή.

Dimzan
25-04-09, 15:08
Εγω παντως ψηφιζω manual. Κανενα αυτοματο δεν εχει την ελευθερια που σου δινει ο συμπλεκτης κι ας καρφωνεις και καμια γρηγορη που και που.

Μια φορα μπηκα σε 335 το οποιο ηταν αυτοματο και μου εδινε την αισθηση οτι χανει πολυ στις αλλαγες. Επισης η αισθηση που σου αφηνει ειναι η ιδια με ενα αυτοματο αμαξι πολης που πιστευω οτι δεν αρμοζει για αμαξι με 300+ αλογα. Φανταζομαι βεβαια οτι αυτο που ειχα μπει εγω δεν ηταν dkg.


Η καλυτερη λυση ειναι να μπεις 335 χειροκινητο και σε 335 dkg και να δεις εσυ ποιο σου ταιριαζει. Τωρα που θα τα βρεις και τα 2....

kacey
25-04-09, 16:04
Αυτο που λες εσυ ειναι steptronic (η SMG 1 ?). Καμμια σχεση με τα κιβωτια διπλου συμπλεκτη. Καμμια.

Dimzan
25-04-09, 17:16
Αυτο που λες εσυ ειναι steptronic (η SMG 1 ?). Καμμια σχεση με τα κιβωτια διπλου συμπλεκτη. Καμμια.

Κατα 99% ηταν τετοιο και πραγματικα το αδικουσε το αμαξι.

Το dkg ειναι μεν πιο γρηγορο απο το κανονικο χειροκινητο ομως δεν εχει τη χαρα του συμπλεκτη (για καποιους χαρα για καποιους οχι). Θα πεις ειναι τοσα αλογα και δε θελει συμπλεκτη για να πεταξει αλλα ....

Το χειροκινητο ειανι σιγουρα αυτο που περιμενει καποιος. Το dkg ειναι? η μονη λυση ειναι να το δοκιμασει

stratos
25-04-09, 19:40
Κατα 99% ηταν τετοιο και πραγματικα το αδικουσε το αμαξι.

Το dkg ειναι μεν πιο γρηγορο απο το κανονικο χειροκινητο ομως δεν εχει τη χαρα του συμπλεκτη (για καποιους χαρα για καποιους οχι). Θα πεις ειναι τοσα αλογα και δε θελει συμπλεκτη για να πεταξει αλλα ....

Το χειροκινητο ειανι σιγουρα αυτο που περιμενει καποιος. Το dkg ειναι? η μονη λυση ειναι να το δοκιμασει

Εγω παντως ψηφιζω manual. Κανενα αυτοματο δεν εχει την ελευθερια που σου δινει ο συμπλεκτης κι ας καρφωνεις και καμια γρηγορη που και που.

Μια φορα μπηκα σε 335 το οποιο ηταν αυτοματο και μου εδινε την αισθηση οτι χανει πολυ στις αλλαγες. Επισης η αισθηση που σου αφηνει ειναι η ιδια με ενα αυτοματο αμαξι πολης που πιστευω οτι δεν αρμοζει για αμαξι με 300+ αλογα. Φανταζομαι βεβαια οτι αυτο που ειχα μπει εγω δεν ηταν dkg.


Η καλυτερη λυση ειναι να μπεις 335 χειροκινητο και σε 335 dkg και να δεις εσυ ποιο σου ταιριαζει. Τωρα που θα τα βρεις και τα 2....


Dimazan ακολουθείς ακριβώς τον τρόπο σκέψης μου. Και φυσικά ο μόνος τρόπος είναι να μπώ μέσα και να το δοκιμάσω εγώ ο ίδιος. Πάντως απο τα άπειρα βινετεάκια που έχω δεί στο youtube δεν μου έχει περάσει και κάτι το ιδιαίτερο. Οι άλλοι που επιμένουν κάτι θα ξερουν, αλλά οπως περιγράφτηκε και πριν, το feeling του συμπλέκτη είναι ασυναγώνιστο

aris super 3
25-04-09, 23:25
Στρατο να το χαρεις φιλε μου οπως εσυ επιθυμεις .Αληθεια ειναι πολυ τρελο μοτερ θα οργωνεις την ασφαλτο!!!!!!!!!!!

Fairytale
26-04-09, 01:23
To steptronic είναι ένα εξελιγμένο αυτόματο κιβώτιο. Το smg ήταν τεχνολογία F1, το DKG είναι το μέλλον αλλά είναι ήδη εδώ. Διάβασε εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=17872 γιαυτό και προσπέρνα τις δηλώσεις του μισότρελλου επιστήμονα περί gay-κιβωτίου. Θα τις αλλάξει στην πορεία του χρόνου.
Τhe (((Gay-division knows better!
Προσπάθησε να το μπάξεις στην παραγγελία σου.
Καλοτάξιδο!
C U out there

eNeRGy
26-04-09, 10:27
το μονο μειων που μπορω να βρω σε αυτα τα κατα τα αλλα τελεια κιβωτια (DKG) ειναι οτι δεν εχουν συμπλεκτη... και ενα πισωκινητο τον θελει ρε γαμωτο...

alexk
26-04-09, 10:56
Ως γνωστόν αυτοκίνητα με 300+ άλογα και 40+ κιλά ροπής πρέπει να τα συμπλεκτάρεις για να κάνουν παντιλίκι....
Παίδες, δεν είναι 1600 κυβικά.

Στράτο με το καλό να το δεχθείς το όχημα, είναι πολύ γρήγορο όχημα.
Από κατανάλωση βέβαια θα προτιμούσες να έχεις πάρει 'Μ3 Ε46' (που είσαι Βαγγέλη).
Για το σασμάν, απόψεις είναι αυτές. Εγώ δεν παίζει να ξαναπάρω μηχανικό, 'με συμπλέκτη' ποτέ.

Μ5V8
26-04-09, 11:14
Το μόνο που βλέπω εγώ σαν μειονέκτημα σε αυτά τα κιβώτια είναι η αδυναμία τοποθέτησης με κατέβασμα.

Αυτή η λειτουργία , κατέβασμα σχέσης πριν τη στροφή, στιγμιαίο μπλοκάρισμα και ξεκίνημα του γλεντιού (υπερστροφή) είναι το μόνο που θεωρώ ότι λείπει από αυτά τα κιβώτια.

Ο συμπλέκτης σίγουρα δε θα λείψει με τόση δύναμη....

Τα περιοδικά διαμαρτύρονται για αυτή την "αδυναμία" ακόμα στη Μ3 με αυτό το κιβώτιο.

Δεν πρόκειται περί αδυναμίας του κιβωτίου, αλλά για προστασία αυτού και του οδηγού, αλλά εμείς οι ¨κάγκουρες¨ ... έχουμε και τη βλακεία μας.

Με το καλό ... καλορίζικο και καλοτάξιδο...

alexk
26-04-09, 11:44
Το μόνο που βλέπω εγώ σαν μειονέκτημα σε αυτά τα κιβώτια είναι η αδυναμία τοποθέτησης με κατέβασμα.

Αυτή η λειτουργία , κατέβασμα σχέσης πριν τη στροφή, στιγμιαίο μπλοκάρισμα και ξεκίνημα του γλεντιού (υπερστροφή) είναι το μόνο που θεωρώ ότι λείπει από αυτά τα κιβώτια.

Ο συμπλέκτης σίγουρα δε θα λείψει με τόση δύναμη....

Τα περιοδικά διαμαρτύρονται για αυτή την "αδυναμία" ακόμα στη Μ3 με αυτό το κιβώτιο.

Δεν πρόκειται περί αδυναμίας του κιβωτίου, αλλά για προστασία αυτού και του οδηγού, αλλά εμείς οι ¨κάγκουρες¨ ... έχουμε και τη βλακεία μας.

Με το καλό ... καλορίζικο και καλοτάξιδο...

Άν έχεις δει σε ένα άλο θρεντ που έχω ανοίξει για το SMG II http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19041 αυτό δεν είναι αδυναμία αλλά πλεονέκτημα. Ο συμπλέκτης κάνει slip στο SMG II για να μην πετάγεται η ουρά έξω και να μπορείς να φρενάρεις και στρίψεις ΓΡΗΓΟΡΑ και υπό έλεγχο.
Έτσι, το Μ3 και το 335 είναι σπορ αυτοκίνητα και το ζητούμενο είναι να πάνε πιο γρήγορα σε στροφές και ευθείες, όχι να κάνεις drift show.
Αυτό που φαίνεται μειονέκτημα σε εσένα, σε εμένα φαίνεται μεγάλο πλεονέκτημα.
Είμαι σίγουρος ότι το μεγαλύτερο ποσοστό ιδιοκτητών (ίσως και το 98%) το βλέπει σαν πλεονέκτημα.

Μ5V8
26-04-09, 18:07
Άν έχεις δει σε ένα άλο θρεντ που έχω ανοίξει για το SMG II http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19041 αυτό δεν είναι αδυναμία αλλά πλεονέκτημα. Ο συμπλέκτης κάνει slip στο SMG II για να μην πετάγεται η ουρά έξω και να μπορείς να φρενάρεις και στρίψεις ΓΡΗΓΟΡΑ και υπό έλεγχο.
Έτσι, το Μ3 και το 335 είναι σπορ αυτοκίνητα και το ζητούμενο είναι να πάνε πιο γρήγορα σε στροφές και ευθείες, όχι να κάνεις drift show.
Αυτό που φαίνεται μειονέκτημα σε εσένα, σε εμένα φαίνεται μεγάλο πλεονέκτημα.
Είμαι σίγουρος ότι το μεγαλύτερο ποσοστό ιδιοκτητών (ίσως και το 98%) το βλέπει σαν πλεονέκτημα.

Συμφωνώ μαζί σου. Για γρήγορη, ασφαλή, στρωτή οδήγηση, για χρόνους σε πίστες και γενικά αποτελεσματικότητα είναι αυτό που πρέπει. Ακόμα βοηθάει ότι στο κατέβασμα σχέσης , ανεβάζει λίγο στροφές (συγχρονίζει///) ώστε να μην αποσταθεροποιείται και στο φενάρισμα.
Τέλειο είναι .... αλλά δεν έχουμε όλοι τις ίδιες προταιρεότητες και τα ίδια γούστα.
Προσωπικά και εμένα στο 95% της χρήσης (ή και παραπάνω) είναι ότι καλύτερο μπορεί να υπάρξει... αλλά είναι και κάποιες άλλες ώρες... που το παιχνίδι είναι ευτυχία... (θα μπορούσε έστω να υπάρχει ένα ακόμα πρόγραμμα, για βλαμένους).

eNeRGy
26-04-09, 23:22
Ως γνωστόν αυτοκίνητα με 300+ άλογα και 40+ κιλά ροπής πρέπει να τα συμπλεκτάρεις για να κάνουν παντιλίκι....

Ως γνωστον ομως ενα κατεβασμα με συμπλεκτη με την ελαχιστη "αποσταθεροποιηση" θετικα παντα του κωλου εχει αλλη συμπεριφορα τελικα στη στροφη που σου δινει τον απολυτο ελεγχο πανω στην στροφη...

Φυσικα θελει γνωσεις οδηγησης που σε μερικους φτανουν μεχρι την χρηση ειρωνιας για τα απλα βασικα πραγματακια των πρωτων μαθηματων της πισωκινησης οπως το παραπανω σχολιο...
Παντιλικια... πφφφφ και ενα mx5 κανει χωρις συμπλεκτη ακομη εκει εισαι...?

alexk
27-04-09, 00:24
Ως γνωστον ομως ενα κατεβασμα με συμπλεκτη με την ελαχιστη "αποσταθεροποιηση" θετικα παντα του κωλου εχει αλλη συμπεριφορα τελικα στη στροφη που σου δινει τον απολυτο ελεγχο πανω στην στροφη...

Φυσικα θελει γνωσεις οδηγησης που σε μερικους φτανουν μεχρι την χρηση ειρωνιας για τα απλα βασικα πραγματακια των πρωτων μαθηματων της πισωκινησης οπως το παραπανω σχολιο...
Παντιλικια... πφφφφ και ενα mx5 κανει χωρις συμπλεκτη ακομη εκει εισαι...?

Οκ ένερτζυ, εμείς που δεν έχουμε οδηγήσει πισωκίνητο και δεν ξέρουμε για πίσω κίνηση, δεν θέλουμε να μπλοκάρει το πίσω μέρος, να αποσταθεροποιείται για να έχουμε τον απόλυτο έλεγχο πάνω στη στροφή.
Παλικάρι, θα γίνω ευθής τώρα γιατί μερικές φορές η πλάκα που κάνω γίνεται αντιληπτή μόνο από όσους με ξέρουν.
Μήπως λέω μήπως έχεις βαθιά μεσάνυχτα από γρήγορη οδήγηση bmw? Σίγουρα δεν ξέρεις που πάνε τα 5.
Γιατί γρήγορη οδήγηση δεν είναι τα παντιλίκια μέσα στην αθήνα, γκε-γκε ?
Όλα τα τιμόνια θέλουν συμπλέκτη να τοποθετήσουν το πισωκίνητο να στρίψουν με απόλυτο έλεγχο. Ο Τσουτσίγια, ο Πατσουρέας και εσείς.

Α ξέχασα, στη Ελλάδα ο δρόμος είναι σαπούνι γιατί σε μέρος με άσφαλτο θα έπαιρνες το σύστημα μετάδοσης στα χέρια.

Αυτά, χωρίς ειρωνεία.

stratos
27-04-09, 01:46
Παιδία :calm: down δεν πρέπει να σφαζόμαστε μεταξύ μας. Ο καθένας υποστηρίζει τις απόψεις του και οσο αφορά το DKG έχουμε χωριστεί σε 2 στρατόπεδα.

Δεν είναι λόγος αυτός για να τσακωνόμαστε.

DKG δεν θα βάλω στο αυτοκίνητο για δύο λόγους. Έχω βγεί εκτός προϋπολογισμού και δεύτερον δεν μου αρέσουν τα αυτόματα.

Για ένα τέτοιο αυτοκίνητο πιστεύω πως το DKG μπορεί να σε βοηθήσει μόνο στην ευθεία. Αν θές να πάς γρήγορα σε βουνό με δρόμο σαν παρκέ πρώτα χρειάζεται μια μπλοκαδούρα με κοντό βήμα και μετά στήσημο στην ανάρτηση που πιστεύω πως αυτό γίνεται ύστερα απο αρκετό καιρό συνύπαρξης με το αυτοκίνητο και αφού το μάθει κάποιος τόσο καλά που δεν του επαρκεί. Και φυσικά φρένα γιατί αν το πηγαίνεις τάπα και πεταχτεί καμια κατσίκα μπροστά σου τι κάνεις? Την στολίζεις στο καπό?

Το αυτοκίνητο θα το έχω κυρηλέ και φυσικά για να κάνω και το κέφι μου στις 2 αγαπημένες μου διαδρομές: Αγία Σωτήρα προς Βίλια και Πόρτο Γερμενό και Επίδαυρο προς Πόρτο Χέλι στο εξοχικό μου. Όταν μετά απο κάποιο καιρό δέν θα με καλύπτει βλέπουμε...

Και αν θήξουμε το θέμα κόντρες, είμαι old fashioned και δεν μου αρέσουν τα κουμπάκια για να αλλάζω ταχύτητα. Σίγουρα θα υστερεί σε ταχύτητα αλλαγής αλλά θέλω και εγώ να κάνω το κέφι μου και τα συμπλεχταρίσματα οποιαδήποτε στιγμη. Εφόσον το αμάξι δεν θα είναι κάποιο ειδικό αυτοκίνητο (Π.Χ. Μ3) και εφόσον δεν θα το έχω για πίστα και χρόνους για απόλυτες αλλαγές, το συμβατικό κιβώτιο καλύπτει τις ανάγκες μου.

Και μέσα σε αυτά υπολογίζω και τα μειονεκτήματα. Πές οτι μια μέρα το κάνω 400 ps και 60+ kgm ροπής. Σε κάθε kickdown πρέπει να τρέχω για δισκάκια και μετά απο λίγο υδραυλική τρόμπα? Ναι σίγουρα είναι άλλη αίσθηση αλλά.....

eNeRGy
27-04-09, 08:44
Οκ ένερτζυ, εμείς που δεν έχουμε οδηγήσει πισωκίνητο και δεν ξέρουμε για πίσω κίνηση, δεν θέλουμε να μπλοκάρει το πίσω μέρος, να αποσταθεροποιείται για να έχουμε τον απόλυτο έλεγχο πάνω στη στροφή.
Παλικάρι, θα γίνω ευθής τώρα γιατί μερικές φορές η πλάκα που κάνω γίνεται αντιληπτή μόνο από όσους με ξέρουν.
Μήπως λέω μήπως έχεις βαθιά μεσάνυχτα από γρήγορη οδήγηση bmw? Σίγουρα δεν ξέρεις που πάνε τα 5.
Γιατί γρήγορη οδήγηση δεν είναι τα παντιλίκια μέσα στην αθήνα, γκε-γκε ?


Ποιος μιλησε για παντιλικια?... αυτο καταλαβες με αυτο που εγραψα...?
Καταρχας... To οτι δεν μπορεις, δε σε κανει αχρηστο... το οτι μπορω... δε με κανει μαγκα...
Το να προβαλεις την αποψη σου με ειρωνια (οχι αυτο το μηνυμα αλλα το παραπανω) ως σωστοτερη ομως για το τι ειναι καλυτερο με προφανη ελειψη ικανοτητων θα σου ελεγα να το περιορησεις γιατι απλα γινεσαι αστειος...
σιγουρα ομως γινεσαι αστειος σε πολυ λιγους που μπορει να μην σε πειραζει! :hello:

stratos
27-04-09, 10:47
Να ρωτήσω κάτι, πόσο καιρό μετά σας ήρθε το αυτοκίνητο, δηλαδή πότε πείρατε τα κλειδιά αφού σας ανακοίνωσαν την ημερομηνία παραγωγής του?

stef
27-04-09, 10:55
Σκέψου στο λέω εγώ που ήμουν κατά και έχω ένα απλό steptronic με paddles μόνο και μόνο...
Αν μπεις σε DKG θα πάθεις πλάκα, άκου με που σου λέω....
Πέρνεις ένα πανέμορφο και φουλ εξοπλισμένο αυτοκίνητο, όλοι όσοι είχαν Μ3 Ε92 άλλοι τα αλλάξανε-αλλάζουνε και άλλοι χτυπάνε το κεφάλι τους, το κιβώτιο κάνει θαύματα...
Περιμένω βόλτα με το DKG 335 σου....

merlin_M3
27-04-09, 11:17
Το DKG είναι ένα απίστευτο κιβώτιο και δεν έχει καμία σχέση με ότι άλλο ξέρεις.

Το έχω στο Μ3. Είναι όλα τα λεφτά.

Σκέψου το.

stef
27-04-09, 11:44
Πές του λίγο οι αλλαγές που είναι σαν μηχανάκι...
Πές του ότι όταν αλλάζεις ταχύτητες δεν πέφτουν οι στροφές στην επόμενη σχέση αλλά συνεχίζουν από εκεί που τις άφησες στην προηγούμενη σχέση...
ΠΕΣ ΤΟΥΥΥΥΥΥΥ
ΠΕΣ ΤΟΥΥΥΥΥΥΥ
ΠΕΣ γενικά για τα BMW ρε παιδί μου...

Υ.Γ: Για το τελευταίο κάνω πλάκα!!!!!
Μήπως είμαι βλαμμένος που τελικά μου αρέσουν τόσο πολύ τα ΒΜW.....?

Zer0cooL
27-04-09, 11:56
Δεν εχω οδηγησει αυτοκινητο με DKG, ομως απο Μ3 Ε46 με DSG εχω μεινει αφωνος και μ@λ@κας απ το κιβψτιο..Να προσθεσω πως κι εγω , οπως πολλοι απο μας πιστευω, ημουν κατα των αυτοματων/ημιαυτοματων κιβωτιων!
Ενα καλο τεστ ντραιβ Στρατο ισως σε πεισει!!!

merlin_M3
27-04-09, 11:58
Το κιβώτιο είναι μαγικό.

Με λόγια δεν περιγράφεται ..................

Το Μ3 εδώ είναι και πλέον είναι και στρωμένο.

Geo_3D
27-04-09, 12:00
DSG ειναι της VW
SMG II φοραγε το Μ3 Ε46
SMG III φορανε τα Μ5-Μ6

DGK ή DCT φορανε τα Μ3 Ε92

Zer0cooL
27-04-09, 12:03
Συγχωραμε αφεντη! Γραψε λαθος...SMG ηθελα να πω

stef
27-04-09, 12:04
To M3 Ε46 είχε SMG II και όχι DSG, το DSG το πρωτολάνσαρε η VW με το Golf GTi V, και από εκεί κ μετά πολλές εταιρίες άρχισαν να το καθιερώνουν!

eNeRGy
27-04-09, 14:11
To ολο θεμα δεν ειναι στο ανεβασμα... που οντως το smg II που εχω δοκιμασει ειναι εκπληκτικο (φανταζομαι τι βελτιωση θα εχει το smg III οπως και ποσο καλο θα ειναι και το DKG)...
Στο κατεβασμα ειναι η ενσταση μου...

stratos
27-04-09, 17:06
Το κιβώτιο είναι μαγικό.

Με λόγια δεν περιγράφεται ..................

Το Μ3 εδώ είναι και πλέον είναι και στρωμένο.

Καλορίζικο και να το χαίρεσαι. Αν είσαι περιοχή Αθήνας να συναντηθούμε μόλις το παραλάβω και εγώ...


Δεν εχω οδηγησει αυτοκινητο με DKG, ομως απο Μ3 Ε46 με DSG εχω μεινει αφωνος και μ@λ@κας απ το κιβψτιο..Να προσθεσω πως κι εγω , οπως πολλοι απο μας πιστευω, ημουν κατα των αυτοματων/ημιαυτοματων κιβωτιων!
Ενα καλο τεστ ντραιβ Στρατο ισως σε πεισει!!!


Λοιπόν μάγκες να πώ την αλήθεια μου έχετε βάλει μαμούνια στον πισιν@ μου. Τρώγομαι πολύ να το δοκιμάσω. Αλλά ξέφυγα απο το budget ήδη αρκετά. Θα μου πείς ρε μεγάλε έδωσες τόσα και δεν έχεις άλλα 3000 - 3500 ακόμα? Ελπίζω να μην το πάμε έτσι...

Αλλά δεν πειράζει, next time με DKG...

stef
27-04-09, 22:53
Βρες αμάξι και πήγαινε βόλτα και αν μετά δεν το παραγγείλεις να μην με λένε Στεφανο!

sm6
27-04-09, 23:37
DSG ειναι της VW
SMG II φοραγε το Μ3 Ε46
SMG III φορανε τα Μ5-Μ6

DGK ή DCT φορανε τα Μ3 Ε92

υπαρχει και το GMG.
απ' οτι συζητειται αυτο εχει το ρεκορ στην ταχυτητα αλλαγων...

Geo_3D
27-04-09, 23:48
Μια διευκρινηση ηταν απλα Σταθη για να βοηθησω τον φιλο να ξεδιαλυνει λιγο τις ονομασιες μεταξυ VW-BMW

Σιγουρα καθε εταιρια που θα ασχοληθει με τα κιβωτια διπλου συμπλεκτη θα δωσει και μια δικια της ονομασια.Το GMG ποια εταιριας ειναι??

DKG/DCT - BMW
DSG - VW
PDK - PORSCHE
GMG - ???

stef
27-04-09, 23:53
Αυτό θα ρωτούσα και εγώ George!

manos///3
28-04-09, 00:04
To ολο θεμα δεν ειναι στο ανεβασμα... που οντως το smg II που εχω δοκιμασει ειναι εκπληκτικο (φανταζομαι τι βελτιωση θα εχει το smg III οπως και ποσο καλο θα ειναι και το DKG)...
Στο κατεβασμα ειναι η ενσταση μου...


Mα εκει ειναι ολα τα λεφτα!!! Στο κατεβασμα!
Εκτος αν εχεις διδακτορικο στο μυτι-τακουνι σε μηχανικο κιβωτιο....

sm6
28-04-09, 00:43
Μια διευκρινηση ηταν απλα Σταθη για να βοηθησω τον φιλο να ξεδιαλυνει λιγο τις ονομασιες μεταξυ VW-BMW

Σιγουρα καθε εταιρια που θα ασχοληθει με τα κιβωτια διπλου συμπλεκτη θα δωσει και μια δικια της ονομασια.Το GMG ποια εταιριας ειναι??

DKG/DCT - BMW
DSG - VW
PDK - PORSCHE
GMG - ???

Geo Manual Gearbox :cheers:!!!!!!

stratos
28-04-09, 01:12
Λοιπόν, SOS ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΝΑVI

Το αυτοκίνητο όπως προανέφερα θα έρθει με navi professional.

Ο πωλητής/ διευθυντής της συγκεκριμμένης αντιπροσωπίας ανέφερε πως δεν υπάρχει DVD drive πάνω στο αυτοκίνητο και πως υπάρχουν προεγκατεστημένοι χάρτες 80 Gb.

Οι χάρτες αυτοί είναι ξεκλείδωτοι ή πρέπει να γίνει ξεκλείδωμα?

Updating. Κανένας δεν ξέρει? :(

eNeRGy
28-04-09, 08:19
Mα εκει ειναι ολα τα λεφτα!!! Στο κατεβασμα!
Εκτος αν εχεις διδακτορικο στο μυτι-τακουνι σε μηχανικο κιβωτιο....

Το smg II δε μου αρεσε καθολου σε σχεση με ενα μηχανικο... ισως στο νεοτερο ή το διπλοδισκο να εχουν βελτιωθει... μπορει να κανω λαθος... θα το δοκιμασω στην πρωτη ευκαιρια...
Ενας φιλος παντως που εχει εμπειρια με το smg III μου επιβεβαιωνει οτι στο κατεβασμα ενα manual ειναι ακομη λιγο καλυτερο στην αισθηση...
ΥΓ. Ποτε δε μου αρεσε η πολυ ηλεκτρονικουρα... δε ξερω... ισως τελικα δεν ειναι θεμα καλυτερου - χειροτερου, αλλα θεμα γουστου!

Geo_3D
28-04-09, 08:20
Geo Manual Gearbox :cheers:!!!!!!

xaxaxaxaxaxaxa:p::lamer:

Zer0cooL
28-04-09, 09:10
Μια διευκρινηση ηταν απλα Σταθη για να βοηθησω τον φιλο να ξεδιαλυνει λιγο τις ονομασιες μεταξυ VW-BMW

Σιγουρα καθε εταιρια που θα ασχοληθει με τα κιβωτια διπλου συμπλεκτη θα δωσει και μια δικια της ονομασια.Το GMG ποια εταιριας ειναι??

DKG/DCT - BMW
DSG - VW
PDK - PORSCHE
GMG - ???

Γραψε λαθος ειπαμε...
Αποτασομαι τη VW!!!οκ ?:)

Strax
28-04-09, 09:12
Σκέψου στο λέω εγώ που ήμουν κατά και έχω ένα απλό steptronic με paddles μόνο και μόνο...
Αν μπεις σε DKG θα πάθεις πλάκα, άκου με που σου λέω....
Πέρνεις ένα πανέμορφο και φουλ εξοπλισμένο αυτοκίνητο, όλοι όσοι είχαν Μ3 Ε92 άλλοι τα αλλάξανε-αλλάζουνε και άλλοι χτυπάνε το κεφάλι τους, το κιβώτιο κάνει θαύματα...
Περιμένω βόλτα με το DKG 335 σου....

Εγώ πάντως γνωρίζω 2 ιδιοκτήτες με Μ3 Ε92. Ο ένας έχει DKG και ο άλλος manual. Και οι δύο έχουν καταλήξει ότι αν ξανάγόραζαν το αυτοκίνητο, θα το έπαιρναν με manual. Όσο καλά και πορωτικά μπορεί να είναι όλα τα ημιαυτόματα αρχικά, μετά από λίγο καιρό θες την παραπάνω εμπλοκή.

Πές του λίγο οι αλλαγές που είναι σαν μηχανάκι...
Πές του ότι όταν αλλάζεις ταχύτητες δεν πέφτουν οι στροφές στην επόμενη σχέση αλλά συνεχίζουν από εκεί που τις άφησες στην προηγούμενη σχέση...


Οι αλλαγές είναι όντως αστραπιαίες. Οι στροφές όμως πέφτουν κανονικά εκεί που πρέπει να πάνε ανάλογα με τη σχέση μετάδοση. Αλλιώς τι νόημα θα είχε να αλλάξεις ταχύτητα.

asot
28-04-09, 09:40
Updating. Κανένας δεν ξέρει? :(

Για να μην βιαστώ και σου πω καμια μ@λ@κια, ανοιξα το BMW.de
http://www.bmw.de/de/de/newvehicles/3series/coupe/2006/overview.html

και κατέβασα το αρχείο με Τιμοκατάλογο - PDF. page 15

Δεν έχει αλλάξει κάτι, που σημαίνει οτι το Professional των 8.8'' που φοριέται, έχει DVD reader (για Audio/Video/MP3, και χρήση στο Navi, με μνήμη 12GB - memory for music collection)

Οι χάρτες μάλλον θα είναι οπως τώρα.

Geo_3D
28-04-09, 09:57
Γραψε λαθος ειπαμε...
Αποτασομαι τη VW!!!οκ ?:)

ok,αλλά γιατι το παιρνεις τοσο σοβαρα????

stratos
28-04-09, 12:05
Για να μην βιαστώ και σου πω καμια μ@λ@κια, ανοιξα το BMW.de
http://www.bmw.de/de/de/newvehicles/3series/coupe/2006/overview.html

και κατέβασα το αρχείο με Τιμοκατάλογο - PDF. page 15

Δεν έχει αλλάξει κάτι, που σημαίνει οτι το Professional των 8.8'' που φοριέται, έχει DVD reader (για Audio/Video/MP3, και χρήση στο Navi, με μνήμη 12GB - memory for music collection)

Οι χάρτες μάλλον θα είναι οπως τώρα.

Όκ κτατάλαβα. Αλλά και πάλι πρέπει να αγοραστεί το δισκάκι με τους χάρτες? Η σου δίνουν δισκάκι με τους ελληνικούς χάρτες?

sm6
28-04-09, 12:12
πρέπει να αγοραστεί το δισκάκι με τους χάρτες?

προφανως. γυρω στα 300 ευρω αν θυμαμαι.

stratos
28-04-09, 12:20
προφανως. γυρω στα 300 ευρω αν θυμαμαι.

Ευχαριστώ sm6. Πάω να τους κάνω βουντού μην τους :gaysex: τώρα γιατί αγοράζεις τόσο ακριβό extra και αυτοί λυπούνται τα 300 euro (που θα κοστίζει καμιά 100αριά για αυτούς).

Πάω να ψάξω στο net για χάρτες. Αν ξέρει κανένας καμιά άλλη "πατέντα" πμ μου

sm6
28-04-09, 12:27
αγοράζεις τόσο ακριβό extra και αυτοί λυπούνται τα 300 euro

company policy...

Πάω να ψάξω στο net για χάρτες. Αν ξέρει κανένας καμιά άλλη "πατέντα" πμ μου

ψαξε στο φορουμ πρωτα, εχουν γραφτει φθηνες λυσεις...

asot
28-04-09, 13:05
Πάω να ψάξω στο net για χάρτες. Αν ξέρει κανένας καμιά άλλη "πατέντα" πμ μου

Μην βιάζεσαι, μέχρι τον Αυγουστο που θα παραλάβεις, θα έχει βγει ή έκδοση 2009-2...
Θα τους βρεις στο .net έγκαιρα, μην ανησυχείς...

stef
28-04-09, 13:21
Εγώ πάντως γνωρίζω 2 ιδιοκτήτες με Μ3 Ε92. Ο ένας έχει DKG και ο άλλος manual. Και οι δύο έχουν καταλήξει ότι αν ξανάγόραζαν το αυτοκίνητο, θα το έπαιρναν με manual. Όσο καλά και πορωτικά μπορεί να είναι όλα τα ημιαυτόματα αρχικά, μετά από λίγο καιρό θες την παραπάνω εμπλοκή.



Οι αλλαγές είναι όντως αστραπιαίες. Οι στροφές όμως πέφτουν κανονικά εκεί που πρέπει να πάνε ανάλογα με τη σχέση μετάδοση. Αλλιώς τι νόημα θα είχε να αλλάξεις ταχύτητα.

Φίλε Στράτο χαίρομαι πολύ που τα ξαναλέμε μέσω forum μετά από πολλά χρόνια(δεν λέμε τον αριθμό για την ηλικία μας, χαχαχα )...
Πάντως εγώ που είδα Μ3 DKG να το οδηγεί οδηγός "χέρι" και κολλημένος με το manual μου είπε πάει αυτό ήταν, χαιροκίνητο ΤΕΛΟΣ!
Ναι έχεις δίκιο ότι πέφτουν αλλά δουλεύει σαν μηχανάκι το αμάξι.... δεν πέφτουν και τραγικά όπως το steptronic για παράδειγμα, η διαφήμηση της VW για το DSG Golf GTi και τα 2 παιδάκια είναι η χαρακτηριστικότερη για το πώς δουλεύει...

Strax
28-04-09, 14:28
Φίλε Στράτο χαίρομαι πολύ που τα ξαναλέμε μέσω forum μετά από πολλά χρόνια(δεν λέμε τον αριθμό για την ηλικία μας, χαχαχα )...
Πάντως εγώ που είδα Μ3 DKG να το οδηγεί οδηγός "χέρι" και κολλημένος με το manual μου είπε πάει αυτό ήταν, χαιροκίνητο ΤΕΛΟΣ!
Ναι έχεις δίκιο ότι πέφτουν αλλά δουλεύει σαν μηχανάκι το αμάξι.... δεν πέφτουν και τραγικά όπως το steptronic για παράδειγμα, η διαφήμηση της VW για το DSG Golf GTi και τα 2 παιδάκια είναι η χαρακτηριστικότερη για το πώς δουλεύει...

Η σοβαρότερη ένσταση είναι στην έλλειψη οδηγικής απόλαυσης. Αν το θέλεις για κόντρες, είναι καλύτερο το DKG, αλλά τελείο λάθος το αυτοκίνητο.

Το πόσο πέφτουν οι στροφές έχει να κάνει με την κλιμάκωση του κιβωτίου. Και είναι λογικό το 7τάχυτο να έχει πιο σφιχτή κλιμάκωση από ένα 6τάχυτο. Και εκεί είναι το πλεονέκτημα από το χειροκίνητο, όχι τόσο από το χρόνο των αλλαγών. Η διαφήμιση της VW απέχει αρκετά από την πραγματικότητα και μοιάζει να περισσότερο για CVT κιβώτιο.

Εγώ δεν μπορώ να κρύψω τα χρόνια ενασχόλησης με το φόρουμ...:nod:

InsaneDriver
28-04-09, 14:34
Εγώ το μόνο αρνητικό που μπορώ να βρω σε ένα κιβώτιο τύπου SMG, DKG είναι η έλλειψη συμπλέκτη, που μπορεί να μου χρειαστεί όταν κάνω την υπερβολή και το αμάξι θα μου γυρίσει σε τέτοια γωνία που δεν θα μαζευτεί με κανένα τρόπο εκτός αν πατήσω συμπλέκτη και ''ξεθυμάνει''.

fast-enough
28-04-09, 15:51
Εγώ το μόνο αρνητικό που μπορώ να βρω σε ένα κιβώτιο τύπου SMG, DKG είναι η έλλειψη συμπλέκτη, που μπορεί να μου χρειαστεί όταν κάνω την υπερβολή και το αμάξι θα μου γυρίσει σε τέτοια γωνία που δεν θα μαζευτεί με κανένα τρόπο εκτός αν πατήσω συμπλέκτη και ''ξεθυμάνει''.

Μα με την ταχύτητα (paddle) στα δάχτυλα, κάνεις 2 ανεβάσματα στο τσακ μπαμ και ξεθυμαίνει...:icon_kidr
DKG FTW!!!

kacey
28-04-09, 16:05
Αυτο που λεει ο alexk ειναι οτι ειναι ΛΑΘΟΣ να πλαγιαζεις αυτοκινητο με καρφωτο κατεβασμα κ φυσικα εχει δικιο. Οπως επισης εχει δικιο οταν λεει οτι αυτο γινεται μονο σε ελληνικου τυπου ασφαλτο γιατι οπουδηποτε με καλη προσφυση, σε πολλη λιγη ωρα θα παρεις την μεταδοση στα χερια.

Οποτε το να ειναι αυτο επιχειρημα εναντιον ενος κιβωτιου-διαμαντι, ειναι χαζομαρα.

Επισης, μερικοι παλι μπλεκεστε. ΑΛΛΟ το smg ΑΛΛΟ το dkg-dsg ή οπως αλλιως λεγεται το κιβωτιο ΔΙΠΛΟΥ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ. Καμμια σχεση το ενα με το αλλο...

stef
28-04-09, 16:46
Η σοβαρότερη ένσταση είναι στην έλλειψη οδηγικής απόλαυσης. Αν το θέλεις για κόντρες, είναι καλύτερο το DKG, αλλά τελείο λάθος το αυτοκίνητο.

Το πόσο πέφτουν οι στροφές έχει να κάνει με την κλιμάκωση του κιβωτίου. Και είναι λογικό το 7τάχυτο να έχει πιο σφιχτή κλιμάκωση από ένα 6τάχυτο. Και εκεί είναι το πλεονέκτημα από το χειροκίνητο, όχι τόσο από το χρόνο των αλλαγών. Η διαφήμιση της VW απέχει αρκετά από την πραγματικότητα και μοιάζει να περισσότερο για CVT κιβώτιο.

Εγώ δεν μπορώ να κρύψω τα χρόνια ενασχόλησης με το φόρουμ...:nod:


Πλάκα κάνω για τα χρόνια ενασχόλησης..
Υπάρχουν κ άλλα πλεονεκτήματα φίλε Στράτο
Όπως η ευκολία μέσα στην κίνηση που κινήσαι σε πιο χαλαρού ρυθμούς και ξεχνάς το πάτα συμπλέκτη, άσε συμπλέκτη που σου(μου) σπάει τα νεύρα!

Geo_3D
28-04-09, 17:30
Όπως η ευκολία μέσα στην κίνηση που κινήσαι σε πιο χαλαρού ρυθμούς και ξεχνάς το πάτα συμπλέκτη, άσε συμπλέκτη που σου(μου) σπάει τα νεύρα!
Αυτο ειναι για μενα το σοβαροτερο μειονεκτημα του.
Σου πεταει μεσα μια 7η,δε μπα να κινησαι με 10 χλμ,με την 7η θα πηγαινεις.Πρεπει να φτασει το ποδι σου στην μεση της διαδρομης του πενταλ για να κατεβασει σε 4η (!!!!) για να μπορεσεις να κινηθεις λιγο πιο γρηγορα.Και εκει ειναι το δευτερο μειονεκτημα του κατα την προσωπικη μου αποψη και επαφη.Αργει πολυ το κατεβασμα αυτο.....

Μιλαμε παντα για το πληρως αυτοματο και να κινησαι σε χαλαρους ρυθμους με την ηπιοτερη ρυθμιση στο κιβωτιο.Κατ'εμε αυτη η επιλογη δεν θα επρεπε να υπαρχει καν.Αν θες αυτοματο,τουλαχιστον στην 4η σκαλα ρυθμισεων για τις αλλαγες,αλλιως ποτέ αυτοματο και παντα με τον λεβιε ή τα paddles

Στο manual mode παντως,με S6 προγραμμα αλλαγων,και power πατημενο,το αμαξι σε συνδιασμο με αυτο το κιβωτιο....απλα δεν παιζεται!!!!

stef
28-04-09, 17:32
E ναι ρε George εννοειται σε manual mode!!

sm6
28-04-09, 17:42
Στο manual mode παντως,με S6 προγραμμα αλλαγων,και power πατημενο,το αμαξι σε συνδιασμο με αυτο το κιβωτιο....απλα δεν παιζεται!!!!

υπερβολες....
αργο ειναι. ;)

wallace
30-04-09, 08:55
Updating. Κανένας δεν ξέρει? :(

Φίλε Στράτο καλορίζικο και καλοτάξιδο το καινούριο σου αυτοκίνητο! Είμαι και εγώ κάτοχος 335 Ε92 εδώ και 6 μήνες περίπου και το μόνο που έχω να σου πω είναι πως έκανες μία θαυμάσια επιλογή! Κάθε μέρα χαίρομαι όλο και περισσότερο το αμάξι...Να είσαι σίγουρος πως δε θα σ' απογοητεύσει πουθενά! :)

Στην επιλογή μου έχω και εγώ το professional navi. Επειδή το αμάξι είναι παραγωγής 2009, πλέον το αμάξι μας διαθέτει σκληρό δίσκο 80GB στον οποίον έχουν γίνει εγκατάσταση οι χάρτες.Με λίγα λόγια, με την παραλαβή του αυτοκινήτου θα μπορείς να έχεις και πλοήγηση χωρίς επιπλέον κόστος.Επίσης ο σκληρός δίσκος χρησιμεύει για την αποθήκευση τραγουδιών σε μορφή mp3, χωρίς πλέον να χρειάζεται να γράφεις cd, dvd κλπ.

Όσο για την αναβάθμιση των χαρτών δε γνωρίζω.Προφανώς θα πληρώνεις κάποιο αντίτιμο στην BMW για να σου τους αναβαθμίζει...

Τέλος, η γνώμη μου είναι πως αν δε χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο μέσα στην πόλη, να αποφύγεις το αυτόματο κιβώτιο οποιουδήποτε τύπου.Σίγουρα -από αυτά που λέγονται και έχω ακούσει- το DKG μπορεί να είναι καταπληκτικό, αλλά πίστεψε με το πήρα χειροκίνητο και πλην ελαχίστων περιπτώσεων που έμπλεξα στην κίνηση της πόλης, δε μου χρειάστηκε πουθενά.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα δική σου επιλογής και προτεραιοτήτων...:hello:

asot
30-04-09, 09:13
Στην επιλογή μου έχω και εγώ το professional navi. Επειδή το αμάξι είναι παραγωγής 2009, πλέον το αμάξι μας διαθέτει σκληρό δίσκο 80GB στον οποίον έχουν γίνει εγκατάσταση οι χάρτες.Με λίγα λόγια, με την παραλαβή του αυτοκινήτου θα μπορείς να έχεις και πλοήγηση χωρίς επιπλέον κόστος.Επίσης ο σκληρός δίσκος χρησιμεύει για την αποθήκευση τραγουδιών σε μορφή mp3, χωρίς πλέον να χρειάζεται να γράφεις cd, dvd κλπ.


Φαντάζομαι όμως υπάρχει και CD/DVD reader για την αντιγραφή των τραγουδιών στο σκληρό, σωστα?
Αν είναι έτσι, τότε οταν υπάρχουν ΝΕΟΙ χάρτες και μπει τo σχετικό CD/DVD στο σύστημα, μάλλον θα τους αναγνωρίζει και θα ρωτάει αν ο χρήστης επιθυμεί την αντιγραφή τους στο σκληρό δίσκο... (ετσι συμβαίνει και στο - αντίστοιχο?- σύστημα RNS510 του VW Tiguan...)

merlin_M3
30-04-09, 10:29
Αυτο ειναι για μενα το σοβαροτερο μειονεκτημα του.
Σου πεταει μεσα μια 7η,δε μπα να κινησαι με 10 χλμ,με την 7η θα πηγαινεις.Πρεπει να φτασει το ποδι σου στην μεση της διαδρομης του πενταλ για να κατεβασει σε 4η (!!!!) για να μπορεσεις να κινηθεις λιγο πιο γρηγορα.Και εκει ειναι το δευτερο μειονεκτημα του κατα την προσωπικη μου αποψη και επαφη.Αργει πολυ το κατεβασμα αυτο.....

Μιλαμε παντα για το πληρως αυτοματο και να κινησαι σε χαλαρους ρυθμους με την ηπιοτερη ρυθμιση στο κιβωτιο.Κατ'εμε αυτη η επιλογη δεν θα επρεπε να υπαρχει καν.Αν θες αυτοματο,τουλαχιστον στην 4η σκαλα ρυθμισεων για τις αλλαγες,αλλιως ποτέ αυτοματο και παντα με τον λεβιε ή τα paddles

Στο manual mode παντως,με S6 προγραμμα αλλαγων,και power πατημενο,το αμαξι σε συνδιασμο με αυτο το κιβωτιο....απλα δεν παιζεται!!!!

Αν το οδηγεί και η γυναίκα σου, πιστεψέ με ότι είναι απαραίτητη η χαλαρή επιλογή ...........................

Οσον αφορά το S6 πρόγραμμα δουλεύει μόνο με DSC OFF και κάνει το αυτοκίνητο πολύ, απίστευτα πολύ επικύνδυνο παιχνίδι ..................... τουλάχιστον normal οδηγούς.

stratos
30-04-09, 10:32
Φίλε Στράτο καλορίζικο και καλοτάξιδο το καινούριο σου αυτοκίνητο! Είμαι και εγώ κάτοχος 335 Ε92 εδώ και 6 μήνες περίπου και το μόνο που έχω να σου πω είναι πως έκανες μία θαυμάσια επιλογή! Κάθε μέρα χαίρομαι όλο και περισσότερο το αμάξι...Να είσαι σίγουρος πως δε θα σ' απογοητεύσει πουθενά! :)

Στην επιλογή μου έχω και εγώ το professional navi. Επειδή το αμάξι είναι παραγωγής 2009, πλέον το αμάξι μας διαθέτει σκληρό δίσκο 80GB στον οποίον έχουν γίνει εγκατάσταση οι χάρτες.Με λίγα λόγια, με την παραλαβή του αυτοκινήτου θα μπορείς να έχεις και πλοήγηση χωρίς επιπλέον κόστος.Επίσης ο σκληρός δίσκος χρησιμεύει για την αποθήκευση τραγουδιών σε μορφή mp3, χωρίς πλέον να χρειάζεται να γράφεις cd, dvd κλπ.

Όσο για την αναβάθμιση των χαρτών δε γνωρίζω.Προφανώς θα πληρώνεις κάποιο αντίτιμο στην BMW για να σου τους αναβαθμίζει...

Τέλος, η γνώμη μου είναι πως αν δε χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο μέσα στην πόλη, να αποφύγεις το αυτόματο κιβώτιο οποιουδήποτε τύπου.Σίγουρα -από αυτά που λέγονται και έχω ακούσει- το DKG μπορεί να είναι καταπληκτικό, αλλά πίστεψε με το πήρα χειροκίνητο και πλην ελαχίστων περιπτώσεων που έμπλεξα στην κίνηση της πόλης, δε μου χρειάστηκε πουθενά.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα δική σου επιλογής και προτεραιοτήτων...:hello:

Γεία σου φίλε wallace (πες μας και το όνομα αν δεν σε πειράζει),

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Φαντάζομαι πως και εσύ επέλεξες το χειροκίνητο κιβώτιο για τους ίδιους λόγους με εμένα. Για περιπτώσεις κίνησης όπως το κέντρο της Αθήνας σε ώρες αιχμής έχω το 3.16 της μητέρας μου οπότε το αυτοκίνητο το θέλω κυρίως για βόλτες και Σ/Κ.

Το θέμα θήχτηκε πολύ. Το συμπέρασμα είναι πως το DKG είναι τέλειο για sport οδήγηση που μου αρέσει πολύ. Φυσικά είναι και αυτό που είπες για προταιρεότητες. Εμένα μου αρέσει το αυτοκίνητο να είναι manual old school και DKG θα έβαζα μόνο σε m3 αν αγόραζα. Έτσι και αλλιώς έχει ξεφύγει και ο προϋπολογισμός μου. Προς το παρόν νομίζω οτι είμαι ok άσχετα αν με περνάνε στην ευθεία λόγω ταχύτερων αλλαγών και κοντής τελικής σχέσης μετάδωσης.

Το αυτοκίνητο το θέλω για γρήγορη οδήγηση μόνο για κανένα βουνό οπότε εκεί δεν μετράει το κιβώτιο αλλά όλο το setup του αυτοκινήτου και κυρίως τα "χέρια".

Όσο αφορά το navi με διαφώτησες πλήρως και ήταν αυτό που περίμενα να ακούσω. DVD drive δεν υπάρχει? Έτσι και αλλιώς δεν νομίζω οτι οι χάρτες θέλουν σύντομα αναβάθμιση. Ό asot πρόλαβε την επόμενη ερώτηση μου.

We will keep in contact... :yipee:

merlin_M3
30-04-09, 10:33
Μα με την ταχύτητα (paddle) στα δάχτυλα, κάνεις 2 ανεβάσματα στο τσακ μπαμ και ξεθυμαίνει...:icon_kidr
DKG FTW!!!

Κάνοντας τον λεβιέ δεξιά βγάζει νεκρά, μετά αν τον σπρώξεις αριστερά ξαναβάζει την σχέση που είχες.

Οσον αφορά τα paddles νομίζω ότι δουλεύονται δύσκολα όταν κινείται το τιμόνι, ο λεβιές είναι πιό σίγουρος. Πίσω ανεβάζει και μπροστά κατεβάζει.

wallace
01-05-09, 10:35
Γεία σου φίλε wallace (πες μας και το όνομα αν δεν σε πειράζει) Μάκης, φίλε Στράτο...:)

Η άφθονη ροπή του αυτοκινήτου θα σε κάνει να μη σκέφτεσαι και πολύ το χειροκίνητο κιβώτιο.Έτσι και αλλιώς είναι πολύ καλό το κιβώτιο της BMW.Πάρα πολλές φορές από 2η, βάζω 4η και μετά 6η...Ξέρω ότι ίσως κάποιοι να πουν τα δικά τους, αλλά το αμάξι έχει τρομακτικό τράβηγμα ακόμα και με τέτοια κλιμάκωση!

Όσο αφορά το navi με διαφώτησες πλήρως και ήταν αυτό που περίμενα να ακούσω. DVD drive δεν υπάρχει? Έτσι και αλλιώς δεν νομίζω οτι οι χάρτες θέλουν σύντομα αναβάθμιση. Ό asot πρόλαβε την επόμενη ερώτηση μου.

We will keep in contact... :yipee:

DVD drive υπάρχει μόνο ένα.Δεν ξέρω αν αναγνωρίζει DVD με νέους χάρτες, σίγουρα όμως παίζει ταινίες DVD και τραγούδια σε μορφή mp3.Νομίζω όμως πως στα παλαιότερα μοντέλα υπήρχαν δύο υποδοχές: μία για το DVD player και μία για τους χάρτες του navi.

Όταν είχα παραλάβει το αμάξι, απ' ότι θυμάμαι, είχα ρωτήσει στην BMW και μου είχαν πει πως η αναβάθμιση θα γίνεται πλέον μέσα στο εξουσιοδοτημένο...Πάντως μέχρι τώρα κάλυψε τις μικρές ανάγκες μου...:yippee:

stratos
06-05-09, 17:24
Σήμερα μόλις έφτασε ένα πολύ ευχάριστο τηλέφωνο απο BMW Hellas. Πληροφορήθηκα πως λόγω επίγνωσης της κατάστασης περί μείωση του ΕΤΤ, η BMW Γερμανίας δίνει προτεραιότητα στα Ελληνικά αυτοκίνητα και μετά στα υπόλοιπά. Συνεπώς σε καμιά 20αριά μέρες θα μπεί για παραγωγή και τον Ιούλιο, χωρίς να μου πουν ακριβή ημερομηνία, θα το παραλάβω. Η BMW Γερμανίας δεσμεύεται με αυτό αφού στις επόμενες μέρες θα αποστείλει και γραπτή βεβαίωση πως το αυτοκίνητο θα παραδωθεί (προφανώς στο τελωνείο) μέχρι και τον Ιούλιο.

Και πάνω που είχα αρχίσει να κοιμάμαι πιο καλά τα βράδια πάω πάλι στα ξενύχτια....

Zer0cooL
06-05-09, 17:28
Ολα τα ευχαριστα τηλεφωνηματα σημερα γινονται...
Λες να φταιει τους γυαλισε το λευκο χρωμα και να δινουν προταιρεοτητα? lol

stef
09-05-09, 10:59
Γενικότερα η BMW θα ρίξει στην Ελληνική αγορά τις προσεχείς μέρες 2500 αυτοκίνητα, λόγω της μείωσης του ΕΦΚ

ATHA
12-05-09, 11:26
καλορίζικο φιλε, ξεκινα όσο πιο γρήγορα γίνεται με chipάκι και oil cooler. εγώ τα έβαλα μετά από 2 χρονια χρήσης και μετάνοιωσα που δεν τα έβαλα νωρίτερα. γίνεται άλλη κατηγορια αυτοκίνητο.

stratos
12-05-09, 11:38
καλορίζικο φιλε, ξεκινα όσο πιο γρήγορα γίνεται με chipάκι και oil cooler. εγώ τα έβαλα μετά από 2 χρονια χρήσης και μετάνοιωσα που δεν τα έβαλα νωρίτερα. γίνεται άλλη κατηγορια αυτοκίνητο.

ATHA καλημέρα και καλώς ήρθες στο Forum. Καλή διαμονή και καλά ποσταρίσματα.

Το θέμα tuning είναι κάτι που με τρώει καθημερινά, αλλά μηλάμε για ένα αυτοκίνητο που το αγοράζω μετά απο πολλούς κόπους όπως κάνουν όλοι μας. Παρόλαυτά, δεν θα προχωρήσω άμεσα σε κάποια μετατροπή (νομίζω δηλαδή αλλά δεν παίρνω και όρκο) μιας και θέλω να κάνω λίγα km με το αυτοκίνητο. 306 ps είναι αυτά, όταν με το καλό τα συνηθήσω θα πάω και παρακάτω.

Έχει μπεί στο μάτι μου το ProCEDE V3. της Vishnu tuning και μια ωραία εξατμισούλα τιτανίου της dixis ή της Agency Power για τρελό ήχο. Αλλά όπως προείπα θέλω να μείνω για λίγο καιρό με το εργοστασιακό setup.

Εσύ τι φοράς πάνω στο αυτοκίνητο?

Konstantinos335i coupe
12-05-09, 13:47
Δεν περνω ορκο αλλα εχει παρει το ματι μου ασχημες κριτικες για vishnu οτι μονο τους ενδιαφερει να περνουν λεφτα και να βαζουν οσα αλογα γινετε χωρις αξιοπιστια και οτι εχουν καει πολλα μοτερ. αντιθετως εχω ακουσει καλα λογια για την Dinan. Bεβαια ολα αυτα απο ανθρωπους στο νετ οποτε αν καποιος οντος εχει βαλει vishnu h' dinan θα ξερει καλυτερα.

stratos
12-05-09, 14:47
Δεν περνω ορκο αλλα εχει παρει το ματι μου ασχημες κριτικες για vishnu οτι μονο τους ενδιαφερει να περνουν λεφτα και να βαζουν οσα αλογα γινετε χωρις αξιοπιστια και οτι εχουν καει πολλα μοτερ. αντιθετως εχω ακουσει καλα λογια για την Dinan. Bεβαια ολα αυτα απο ανθρωπους στο νετ οποτε αν καποιος οντος εχει βαλει vishnu h' dinan θα ξερει καλυτερα.

Αυτός που μπορεί να βοηθήσει πολύ είναι ο φίλος Panoz_335. Το παληκάρι έχει βάλει τουλάχιστον 3 διαφορετικά προγράμματα και ξέρει καλήτερα απο όλους απο προβλήματα και αποδοσεις.

Είχα στο μυαλό μου αυτό με το παράλληλο εγκεφαλάκι με το πρόγραμμα με 2 χάρτες, έναν πιο street legal και έναν πιο sport αν κάτσει καμία περίπτωση "περίεργη" δίπλα σου. Δεν ξέρω μάρκα αλλά ξέρω ποιός τα αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα. Άκουσα για 390 ps τροχό με εξάτμιση και intercooler. Ελπίζω ο Panoz να μας δώσει τα φώτα του.

Πάντως μόλις το παραλάβω, το πρώτο mod ακριβώς την πρώτη μέρα θα είναι το Golf Tee Pot. Όποιος δεν ξέρει και θέλει να μάθει ας ρωτήσει να του εξηγήσω τι είναι και πώς γίνεται για να μην γράφω άδικα. Ενδιαφέρει όλους αυτούς με 330 και 335 ή τέλος παντών όποιον φοράει κάποια απο τα δύο μοτέρ...

crazy_beaver
12-05-09, 15:32
καλως να ερθει το εργαλειο!!!!Πολυ καλη επιλογη και χρωματικα οπως ακριβως θα το επερνα και εγω!!!

stef
12-05-09, 15:41
Πάντως μόλις το παραλάβω, το πρώτο mod ακριβώς την πρώτη μέρα θα είναι το Golf Tee Pot. Όποιος δεν ξέρει και θέλει να μάθει ας ρωτήσει να του εξηγήσω τι είναι και πώς γίνεται για να μην γράφω άδικα. Ενδιαφέρει όλους αυτούς με 330 και 335 ή τέλος παντών όποιον φοράει κάποια απο τα δύο μοτέρ...


Όποιος έχει το μοτέρ αυτό ή πρέπει να είναι σειρά 3 Ε92 330 ή 335?

stratos
12-05-09, 15:50
καλως να ερθει το εργαλειο!!!!Πολυ καλη επιλογη και χρωματικα οπως ακριβως θα το επερνα και εγω!!!

Ευχαριστώ πολύ. Ακόμα μια μέρα σβήνει απο το ημερολόγιο...

Όποιος έχει το μοτέρ αυτό ή πρέπει να είναι σειρά 3 Ε92 330 ή 335?

Χωρίς να βάζω το χέρι μου στην φωτιά αφορά όλα τα αυτοκίνητα με αυτά τα μοτέρ aπο Ε46 και μετά. Πρόκειται για μία παρέμβαση στo κλαπέτο της εξάτμισης για λίγο παραπάνω θόρυβο στις χαμηλές στροφές του κινητήρα. Πάω να ανοίξω άλλο tread...

stef
12-05-09, 16:07
Άρα γίνεται και σε 2,5άρι Ν52 μοτέρ?

stratos
12-05-09, 16:47
Άρα γίνεται και σε 2,5άρι Ν52 μοτέρ?

Sorry Stef αλλά δεν γίνεται. Μόνο στα μεγάλα εξακύληνδρα....

Περισσότερες πληροφορίες στο σχετικό thread που άνοιξα...

super duper
12-05-09, 17:33
καλορίζικο φιλαράκι, γρηγορα στην αγκαλιά σου

eNeRGy
13-05-09, 08:39
καλορίζικο φιλε, ξεκινα όσο πιο γρήγορα γίνεται με chipάκι και oil cooler. εγώ τα έβαλα μετά από 2 χρονια χρήσης και μετάνοιωσα που δεν τα έβαλα νωρίτερα. γίνεται άλλη κατηγορια αυτοκίνητο.

ποιο oil cooler εβαλες?

Panoz_335i
13-05-09, 09:16
Δεν περνω ορκο αλλα εχει παρει το ματι μου ασχημες κριτικες για vishnu οτι μονο τους ενδιαφερει να περνουν λεφτα και να βαζουν οσα αλογα γινετε χωρις αξιοπιστια και οτι εχουν καει πολλα μοτερ. αντιθετως εχω ακουσει καλα λογια για την Dinan. Bεβαια ολα αυτα απο ανθρωπους στο νετ οποτε αν καποιος οντος εχει βαλει vishnu h' dinan θα ξερει καλυτερα.

Για αποφυγη παραπληροφορισης...αυτο που λες ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ.
Για του λογου το αληθες , βρες μια περιπτωση απο τις "πολλες" παραπανω που εχει καει μοτερ και εγω θα παω πασο.

Το Dinan ,λενε, οτι ειναι ταφος...

Konstantinos335i coupe
18-05-09, 03:53
Για αποφυγη παραπληροφορισης...αυτο που λες ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ.
Για του λογου το αληθες , βρες μια περιπτωση απο τις "πολλες" παραπανω που εχει καει μοτερ και εγω θα παω πασο.

Το Dinan ,λενε, οτι ειναι ταφος...

Οκ εσυ ξερεις καλυτερα αφου ακουω οτι εχεις δουλεψει πανω σε αυτα.οτι διαβασα ηταν απτο νετ και στο youtube που δοκιμαζουν 335 με κατι λαμπο.αντιθετος ειδα βιντεακι που συγκρινανε μια μ3 με 335 ντιναν και λεγανε οτι πανω κατω κανει τα ιδια. αλλα και παλι μπορει οι τυπαδες να τα περνανε ποτε δεν ξερεις αν δεν το δεις.οταν ερθω ελλαδα απο σπουδες θα ηθελα να το δω Πανο :icon_pai:

stratos
12-06-09, 21:35
Σήμερα ύστερα απο επικοινωνία του πωλητή μου με BMW Hellas ενημερώθηκα οτι το αυτοκίνητο θα είναι στην έκθεση σε λιγότερο απο 10 μέρες και άλλες 10 μέρες το πολύ για εκτελωνισμό και πινακίδες. Άντε να δούμε....

NICK BMW LOVER
12-06-09, 21:38
Αυτες οι μερες Στρατο,θα ειναι οι πιο δυσκολες...

bimmer-corfu
12-06-09, 23:09
θα προλάβεις και τα καλλιστεία αν και βλέπω και άλλα 335 τούμπανα γκουχ γκουχ γκουχ λέμε τώρα. Ειδικά ένα είναι άπαιχτο, οι φωτογραφίες του κάνουν το γύρο του κόσμου χωρίς υπερβολή

stratos
13-06-09, 00:24
θα προλάβεις και τα καλλιστεία αν και βλέπω και άλλα 335 τούμπανα γκουχ γκουχ γκουχ λέμε τώρα. Ειδικά ένα είναι άπαιχτο, οι φωτογραφίες του κάνουν το γύρο του κόσμου χωρίς υπερβολή

Χάχα το ξέρω αν είναι και ο Πάνος μέσα θα έχω πρόβλημα αλλά χαλάλι. Ελπίζω πάντως να τα προλάβω τα καλλιστεία, 20 μερούλες είναι αυτές, θα περάσουν όπως όλες οι άλλες...

Panoz_335i
18-06-09, 17:08
Ποια καλλιστεια?

bimmer-corfu
18-06-09, 17:23
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19772

stratos
19-06-09, 23:53
Λοιπόν, παώ να μπώ στο αεροπλάνο για να κατέβω Κύπρο να πάρω το πτυχίο μου να ορκιστώ και σκάει ένα τηλέφωνο: "....ναι σίγουρα, το αυτοκίνητο θα έρθει την Τετάρτη.... ναι μην ανησυχείτε...."

Φτάνω Κύπρο και μόλις το ανοίγω βλέπω δύο κλήσεις απο το κατάστημα. Τους καλώ και: "Κύριε Λ..... έγινε κάποια αλλαγή σχεδίων......" Ώπα λέω κάτι έγινε και θα το πάρουμε σε 3 εβδομάδες. "Δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει και παρόλο που ξέρω οτι φτάσατε στο εξωτερικό, έξω ξεφορτώνουν ένα λευκό 335. Όταν με το καλό επιστρέψετε, ελάτε να κανονήσουμε και το οικονομικό θέμα. Μέχρι τότε θα το έχω εκτελωνήσει, οπότε με εξοφλάτε και πάμε για πινακήδες...." και μετά πήγα να φορέσω την πάνα μου

Γ@μώ την τύχη μου, επιστρέφω την άλλη Παρασκευή στις 26 το απόγευμα που είναι κλειστές οι τράπεζες. Οπότε δευτέρα στις 29 παίρνει τον δρόμο για πινακίδες....

ptboul
22-06-09, 08:15
Άντε ρε Στρατή με το καλό! Βρε μήπως θες να πάμε από εδώ μια αντιπροσωπεία να το παραλάβουμε? :D

Κάνε υπομονή 6 και σήμερα!

Zer0cooL
22-06-09, 09:48
Λοιπόν, παώ να μπώ στο αεροπλάνο για να κατέβω Κύπρο να πάρω το πτυχίο μου να ορκιστώ και σκάει ένα τηλέφωνο: "....ναι σίγουρα, το αυτοκίνητο θα έρθει την Τετάρτη.... ναι μην ανησυχείτε...."

Φτάνω Κύπρο και μόλις το ανοίγω βλέπω δύο κλήσεις απο το κατάστημα. Τους καλώ και: "Κύριε Λ..... έγινε κάποια αλλαγή σχεδίων......" Ώπα λέω κάτι έγινε και θα το πάρουμε σε 3 εβδομάδες. "Δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει και παρόλο που ξέρω οτι φτάσατε στο εξωτερικό, έξω ξεφορτώνουν ένα λευκό 335. Όταν με το καλό επιστρέψετε, ελάτε να κανονήσουμε και το οικονομικό θέμα. Μέχρι τότε θα το έχω εκτελωνήσει, οπότε με εξοφλάτε και πάμε για πινακήδες...." και μετά πήγα να φορέσω την πάνα μου

Γ@μώ την τύχη μου, επιστρέφω την άλλη Παρασκευή στις 26 το απόγευμα που είναι κλειστές οι τράπεζες. Οπότε δευτέρα στις 29 παίρνει τον δρόμο για πινακίδες....

Αντε αντε...περασε ο καιρος! Με το καλο...

stratos
22-06-09, 12:25
Άντε ρε Στρατή με το καλό! Βρε μήπως θες να πάμε από εδώ μια αντιπροσωπεία να το παραλάβουμε? :D

Κάνε υπομονή 6 και σήμερα!

Δεν υπάρχει πρόβλημα να πάτε να το παραλάβετε εσέις. Πηγαίντε και τα υπόλοιπα 50Κ που μένουν και φέρτε το σπίτι μου :drive2: χαχαχαχαχαχα

Αντε αντε...περασε ο καιρος! Με το καλο...

Πέρασε ο καιρός. Μένουν οι πιο δύσκολες μέρες τώρα...

yodas
22-06-09, 13:22
Θέλω να μας πεις πώς θα νιώσες όταν κάτσεις πρώτη φορά και πατήσεις το κουμπί.

Καλοτάξιδο Στράτο

stratos
27-06-09, 00:26
Λοιπόν, επιστρέφωντας με το πτυχίο στις αποσκευές μου, είπα να κάνω μια στάση απο την αντιπροσωπεία, αφού μένουν να κανονηστούν μόνο τα οικονομικά θέματα απο Δευτέρα.

Το κουκλί μου, καλά φυλαγμένο απο τα αδιάκριτα μάτια στο υπόγειο της αντιπροσωπείας και ανάμεσα σε 2 άλλα 320, με περίμενε. Με γρήγορες κινήσεις ξεκλείδωσα και χώθηκα μέσα της.

Είναι αυτό το αίσθημα όπως όταν ερωτεύεσαι πρώτη φορά, όπως όταν κάνεις sex πρώτη φορά, αυτό το κάψημο στον λαιμό...

Με πολύ γρήγορες ματιές θυμάμαι μόνο το ωραίο τιμονάκι, το λεβιεδάκι με τις κοντές διαδρομές, το χειρηστήριο και την οθόνη του navi, και τον ανθρακί ουρανό που δεν τον περήμενα έτσι φανταστικό.

Εντύπωση μου έκανε και η επένδυση της κονσόλας. Δεν ξέρω αν όντως έτσι είναι το "λεπτοτραχυσμένο αλουμίνιο", αλλά αυτό είχε την όψη και την υφή του extra που έχει το Μ3 που μοιάζει με ανθρακόνημα, αλλά αυτή την φορά σε ασημένιο χρώμα...

Τα ψέματα όμως είχαν τελειώσει. Έβαλά το κλειδί, πάτησα το start button και μετά.... μετά δεν θυμάμαι και πολλά. Θυμάμαι μόνο τον αναιπαίσθητο κραδασμό και την βαβούρα που υπήρχε μιας και το αμάξι ήταν σε υπόγειο γκαράζ....

Έσβησα, έκλεισα και το καπό που είχα ανοίξει, το ξανακλείδωσα και.... απλά υπομονή μέχρι την Παρασκευή.....

Όπως με ενημέρωσε ο πωλητής, το αυτοκίνητο είναι "κλειδωμένο" και όυτε i-drive λητουργούσε, ούτε τίποτα.... Αυτά μέχρι την Παρασκευή τώρα....

Άντε να κοιμηθώ σήμερα

SUPERCHARGER
27-06-09, 01:42
Καλοριζικο και καλα χιλιομετρα!!!!

M3EST
27-06-09, 08:34
Οι πρωτες επαφες παντα μενουν στη μνημη.Τραβα μερικες φωτο ακομα και στο υπογειο της αντιπροσωπειας .Αυτες οι στιγμες κουτα δεν γυρνανε πισω.

Zer0cooL
27-06-09, 09:40
Ελα τον φαγαμε το γαιδαρο...Θα περασουν και αυτες οι τελευταιες μερες...Ελα εδω να σε παρηγορουμε και να περναει ο καιρος πιο γρηγορα! Πρεπει να ναι φανταστικο παντως...Λευκο, Μ πακετο και κινητηρα που σκοτωνει!!!
Δες το και θετικα..ηρθε πιο γρηγορα απ οτι υπολογιζες οποτε....ολα καλα! Με το καλο...

I_LOVE_M3
27-06-09, 10:41
Σημερα ηρθε του κολητου μου το 335 ιδιο με το δικο σου φιλε ασπρο και full extra μπορω να πω πως ειναι θεα !!!

stratos
27-06-09, 14:23
Οι πρωτες επαφες παντα μενουν στη μνημη.Τραβα μερικες φωτο ακομα και στο υπογειο της αντιπροσωπειας .Αυτες οι στιγμες κουτα δεν γυρνανε πισω.

Εχτές πήγα στις 20:50 και μόλις έκλειναν οπότε δεν είχα χρόνο για φωτογραφίες. Αλλα και πάλι το αυτοκίνητο ήταν ανάμεσα σε άλλα 2 και άλλες 2 5άρες μπροστά του κάθετα :D Επίσης ήταν πάνω σε τάκους, και ήταν πιο ψηλό απο τις διπλανές τριάρες με 17άρες χαχαχα. Άσε που δεν ήταν αποκερωμένο ακόμα... Και όντως έχεις δίκιο, δεν γυρνάνε ποτέ πίσω αυτές οι στιγμές.

Υ.Γ. Αν είσαι απο Αθήνα μεριά, ελπίζω να τα πούμε σύντομα...

Ελα τον φαγαμε το γαιδαρο...Θα περασουν και αυτες οι τελευταιες μερες...Ελα εδω να σε παρηγορουμε και να περναει ο καιρος πιο γρηγορα! Πρεπει να ναι φανταστικο παντως...Λευκο, Μ πακετο και κινητηρα που σκοτωνει!!!
Δες το και θετικα..ηρθε πιο γρηγορα απ οτι υπολογιζες οποτε....ολα καλα! Με το καλο...

Ναι το μόνο κλό είναι οτι ήρθε 1 μήνα πιο γρήγορα απο οτι περίμενα. Τώρα μένει μια εβδομάδα για να το πάρω. Δεν ξέρω, αλλά το ίδιο πρέπει να έπαθες και εσύ όταν είδες το δικό σου. Στιγμιαία πάγωσα και μετά απο 1-2 λεπτά ξαναήρθα στην πραγματικότητα.

Υ.Γ. Σε θυμάμαι που κανόνιζες εκδρομούλες κτλ. Ήδη τα 2-3 πρώτα Σ/Κ είναι κλεισμένα...

Σημερα ηρθε του κολητου μου το 335 ιδιο με το δικο σου φιλε ασπρο και full extra μπορω να πω πως ειναι θεα !!!

Έτσι αυξανόμαστε τα 2-τούρμπινα.

stratos
04-07-09, 01:23
Μόλις επέστρεψα απο την πρώτη βραδυνή εξόρμιση. Συνολικά σήμερα έγραψα 210 km αλλά μηδένησα το OBC στα τελευταία 140 km.

Απο εμφάνιση το αυτοκίνητο με έχει αφήσει άφωνο. Εξωτερικά το m-pack σίζει και εσωτερικά τα coral δέρματα είναι όλα τα λευτά.

Το navi είναι άπαιχτο και πολύ εύκολο στην χρήση. Η έκδοση 2008-2 με καλήπτει προς το παρόν και δεν σκέφτομαι αναβάθμιση.

Το ηχοσύστημα pro logic 7 έιναι υπεραρκετό. Παίζει αρκετά δυνατά και με καλό μπασο xωρίς να κουράζει.

Η θέση οδήγησηw είναι φοβερή. Μόλις συνηθήσεις τον όγκο του αυτοκινήτου αράζεις ή παίρνεις πολεμική θέση και οδηγάς τέλεια.

Αλλά τα καλά αρχίζουν μόλις πατήσεις το start button: ένα κροτάλισμα σκίζει την σπονδυλική σου στήλη μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας. Απο εκεί εκι πέρα μόλις ζεσταθεί αρχίζει το γλέντι. Με 6η το αυτοκίνητο ανεβάζει όπως με 4η το C 200 comp που έχουμε.

Ο κινητήρας έχει τρελή ροπή και κηνήσαι άνετα με 1800 στροφές σχεδόςν ξετούρμπιστος άνετα και με αρκετά χαμηλή κατανάλωση. Απο εκεί και πέρα ο ήχος και το τράβηγμα είναι αλλού. Με 3η το αυτοκίνητο διορθώνει με το DTC γιατί ξεσπάει η ροπή και η πρόσφυση χάνεται για πλάκα.

Ο ήχος είναι πολύ διακρητικός μέχρι τις 1800 rpm. Έκανα το Golf Tee mod μόλις το αυτοκίνητο έφτασε σπίτι. αποτέλεσμα να ακούγονται ελαφρά οι τουρμπίνες και διακριτικά σκασιματάκια στο άσε του γκαζιού.

Υπάρχει μικρό lag αλλά δεν δυσκολεύει πουθενά. Προσοχή μεγάλη θέλει όταν σηκώσει πίεση γιατί τότε θέλει σύνεση το γκάζι μήν έχουμε παρατράγουδα.

Η ανάρτηση δεν είναι κούτσουρο σε καμία περίπτωση. Είναι όσο σκληρή χρειάζεται και το αυτοκίνητο καταπήνει όλες τις ανομαλλίες του δρόμου χωρίς να ακούγεται τίποτα μέσα.

Η κατανάλωση είναι ικανοποιητική για το συγκεκριμμένο αυτοκίνητο. Εγραψα 11.3 lt / 100 km και έκαψα το 1/4 του ντεπόζιτου με πολύ χαλαρή οδήγηση και 3 ανοίγματα μέχρι τις 3500 rpm σε 140 km.

Μοναδικό μειονέκτειμα η ζώνη που δεν ρυθμήζεται. Μερικές φορές μου έκοβε τον λαιμό γιατί η θέση μου είναι τέρμα κάτω και η πλάτη του καθίσματος αρκετά πίσω. Αλλά εντυπωσιάστηκα με την πλευρική στήριξη που απο καναπές μετατρέπεται σε σωστό bucket σε δευτερόλεπτα.

Είχα και την πρώτη μου επιτυχία σήμερα, ακόμα δεν το πήρα:jumpgirl::jumpgirl::jumpgirl:

Απλά περιμένω να στρώσω για να το ανοίξω λίγο παραπάνω...

Εδώ είναι και μερικές φωτογραφίες απο την κούκλα μου

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/album.php?albumid=441

Αυτά για την ώρα....

ankor
04-07-09, 07:53
Ειναι ΚΟΥΚΛΑΡΑ!!!! τι να λεμε τωρα.

Να την προσεχειs σαν τα ματια σου.

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΙ.

bimmer-corfu
04-07-09, 08:20
Με γειά Στράτο και καλά χιλιόμετρα

scania124
04-07-09, 08:43
καλορυζικο φιλε,να το χαρεις οπως σου αξιζει,καλα χιλιομετρα:jumpgirl:

VanVIC
04-07-09, 08:48
Είναι πραγματικά πολύ όμορφο και εκπληκτικό αμάξι.
Πολύ καλή επιλογή.
Να το χαίρεσαι με κάθε ευκαιρία, είτε για ταξίδια, είτε για καθημερινές μετακινήσεις ακόμα και για να πηγαίνεις στο περίπτερο που λένε...
Είναι αμάξι που σε κάνει να μην θέλεις να βγαίνεις απο μέσα...

Nick_E60_GR
04-07-09, 09:42
Τέλειο! Καλοτάξιδο! :bowdown:

bill987
04-07-09, 09:56
Καλορίζικο Στράτο, να το χαίρεσαι όπως ακριβώς θέλεις!

Αν κάθεται και κανένα :jumpgirl: , πέτα το μέσα μωρέ, δεν πειράζει :yippee::yippee::yippee:

stratos
04-07-09, 14:27
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια.

Εχω μια απορία: Για να κλεισουν τα παράθυρα εκτός απο το να κρατάς πατημένο το κουμπί του κλειδώματος, γίνεται και κάπως αλλιώς? Εχω ακούσει οτι το πατάς 2 φορές και κελινουν αλλά δεν έγινε κάτι τέτοιο...

Zer0cooL
04-07-09, 14:42
Απ οσο ξερω δε γινεται (δηλαδη μονο με παρατεταμενο πατημα κλεινουν και ανοιγουν)...μονο αν βαλεις συναγερμο και να στο ρυθμισουν αναλογα

stratos
04-07-09, 14:48
Έχει τον εργοστασιακό συναγερμό σαν extra. Θα το δοκιμάσω ξανά απόψε να δούμε τι θα γίνει...

yannisv
04-07-09, 14:50
Καλορίζικος ρε Στράτο...παρακολουθώ καιρό το θρεντ...επιτέλους το πήρες φίλε. Καλά και ασφαλή χιλιόμτερα!!!

merlin_M3
04-07-09, 15:43
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια.

Εχω μια απορία: Για να κλεισουν τα παράθυρα εκτός απο το να κρατάς πατημένο το κουμπί του κλειδώματος, γίνεται και κάπως αλλιώς? Εχω ακούσει οτι το πατάς 2 φορές και κελινουν αλλά δεν έγινε κάτι τέτοιο...

Καλοτάξιδο το κουκλί!

Όσον αφορά τα παράθυρα και όχι μόνον δες αυτό

http://www.europeanautosource.com/product_info.php?products_id=1796

Φιλικά
Νίκος

ΓΙΑΝΝΗΣ
04-07-09, 15:48
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια.

Εχω μια απορία: Για να κλεισουν τα παράθυρα εκτός απο το να κρατάς πατημένο το κουμπί του κλειδώματος, γίνεται και κάπως αλλιώς? Εχω ακούσει οτι το πατάς 2 φορές και κελινουν αλλά δεν έγινε κάτι τέτοιο...

Στρατο καλοριζικο το τουμπανο......
Οταν πατας δυο φορες το κουμπι που ξεκλειδωνει το αμαξι, οταν ανοιγεις την πορτα του οδηγου κατεβαινει το παραθυρο του οδηγου για να σε βοηθα να μπαινεις σε στενα μερη.....
Οταν το κρατας πατημενο κλεινουν οτι εχεις ανοιχτο,....παραθυρα, ηλιοροφη

stratos
04-07-09, 15:57
Οκ, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και τις ευχές σας.

Φίλτατε merlin, δεν νομίζω οτι θα προχόραγα σε κάτι τέτοιο. για μένα είναι λίγο υπερβολικό....

Γιάννη με έφτιαξες. Αυτό είναι κάτι άλλο που αντιμετοπίζω. Στο γκαράζ μου έμπαινα με πολλή άνεση με το C 200 αλλά τώρα δυσκολεύομαι να βγώ (1.80 και 112 kg είμαι -- δίαιτα να ελαφρώσουμε). Θα το δοκιμάσω το βραδάκι.

Απλά έλεγα μήπως με διπλό πάτημα έκλεινε η οροφή και τα παράθυρα κυρίως για να μπορώ να βγαίνω πιο άνετα έξω. Αλλά δεν πειράζει, θα μείνω στο κρατημένο κουμπάκι....

yiannisv: επιτέλους... τέλος...

giannis 116
04-07-09, 16:00
Μπραβο Στρατο! Πολυ ομορφο τ αμαξι! Καλοριζικο, καλοταξιδο, καλα χιλιομετρα και...παντα επιτυχιες!

stef
04-07-09, 16:01
Καλορίζικο και καλοτάξιδο κ από εμένα φίλε

bimmer-corfu
04-07-09, 17:52
Αυτό με το διπλό πάτημα του κουμπιού ανοίγματος είναι πάααααρα πολύ βολικό αν είναι στενά.
Άλλο κολπάκι είναι αν έχεις αυτόματα φώτα βάλε το διακόπτη στο auto, κάθε που θα ξεκλειδώνεις το αμάξι θα ανάβει (εκτός απο τα φώτα καμπίνας, χειρολαβές κτλ) και τα angel!!!
Επίσης, στο μενού υπάρχουν επιλογές για το αν, πότε και πως θες να κλειδώνει το αμάξι, πόσο να φωτίζουν τα φώτα follow me home κτλ κτλ

stefanos_cool
04-07-09, 19:00
Καλορίζικο και πάντα καλοτάξιδο!

tsambu
04-07-09, 20:01
Ολοι χαιρομαστε με την χαρα σου.Σου ευχομαι πολλα και ασφαλη χιλιομετρα.

yodas
06-07-09, 09:31
Επιτέλους τέλος. Το νεώτερο 335 στη παρέα. Να το χαίρεσαι και να το προσέχεις όπως του αξίζει...

alexk
06-07-09, 20:40
Καλορίζικο και να το χαρείς με υγεία !!!

crazy_beaver
06-07-09, 20:42
Περιμενουμε να το δουμε απο κοντα στην εκδρομη στο πορτο χελι!!!!!!!Τα καλοριζικα στα εγραψα στο γκαραζ σου!!!!!!

stratos
06-07-09, 22:51
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας. Μακάρι τέτοιες χαρές να βρίσκονται στο σπίτι όλων μας.

Θα χαρώ πολύ να δώ όσους περισσότερους γίνεται στην εκδρομή προς Πόρτο Χέλι.


Λοιπόν, ας πώ κάποιες ακόμα εντυπώσεις απο το αυτοκίνητο. Σήμερα ολοκλήρωσα 350 Km στο οδόμετρο οπότε είπα να δώ τι ψάρια πιάνουμε. Για πρώτη φορά ανέβηκα μέχρι τις 3500 rpm. Απλά αυτό που έγραψα για lag ξεχάστε το. Το είχα πατήσει με 3η απο τις 1400 rpm και 30 km/h για αυτό νόμιζα οτι είχα lag. Οι τουρμπίνες ακούγονται όταν φουσκώνουν στις 2000 rpm και στο άσε στις 3500 rpm ακούγεται ενας ευχάρηστος κρότος (λόγο wastegate) και ένα διακρητικό σφύρηγμα λόγω σκάστρας.

Έγιναν δύο πατήματα, ένα με 2α απο 1500 rpm και ένα με 3η απο 2000 rpm. Με τη 2α δεν κατάλαβα και πολλά, άρχησαν να ανάβουν κάτι τριγωνάκια στο ταμπλό (τι να είναι άραγε?) και επιτάχηνε ναι μεν δυνατά αλλά πολύ ομαλά.

Με τρίτη απλά το μοτέρ ακούει για πλάκα, το αυτοκίνητο κάθησε με το πίσω μέρος και κάπου προς τις 3300 ρπμ άρχησαν πάλι τα τριγωνάκια και το πνίξημο.

Ως στιγμή τα φρένα και η ανάρτηση έχουν αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Τα φρένα δεν κουράζονται (σιγά την χρήση που τους έκανα δηλαδή, ακόμα στρώνουν) και η ανάρτηση ακούει κάθε εντολή, απότομη ή όχι, καταπίνωντας όλες τις ανωμαλίες χωρίς ίχνος θορύβου (με ανοιχτή ηλιοροφή και παράθυρα).

Κατανάλωση σε 70 km μέσα στην πόλη με λίγη κίνηση ήταν σταθερή στο 15.8 lt / 100 km.

Με αυτη την κ@λ@ζώνη τι θα κάνω? Μου ανεβαίνει στον λαιμό μερικές φορές και με εκνευρίζει.

Κατα τα άλλα ανηπομονώ να ξαναμπώ μέσα, να πατήσω το start button και όλα να ξεκινήσουν ξανά απο την αρχή.

manos///3
06-07-09, 23:17
Kαλοριζικο και απο μενα!!!

Και αν δεις κανα 46 Μ3 στο δρομο κολλα του τη μουρη σου κοντα κοντα...και ας τους αλλους να λενε :ylsuper::ylsuper:

z3 2.2
06-07-09, 23:19
καλοταξιδο και να το προσεχεις και να σε προσεχει!!!

Speedy
07-07-09, 11:07
Kαλοριζικο και απο εμενα!!

Καλα και ασφαλη χιλιομετρα να εχεις!

athanasios
13-07-09, 14:25
Φίλε stratos καλορίζικο και καλά γκάζια!
Είμαι στην ίδια φάση και εγώ...
Αναμονή για λευκό 335 m-packet με καφέ δερμάτινο σαλόνι... παραλαμβάνω την επόμενη εβδομάδα και κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα...
Διαβάζω τις πρώτες σου εντυπώσεις και σε ζηλεύω.
Όταν παραλάβω να τα πούμε κι από κοντά!

Zer0cooL
13-07-09, 15:35
Λευκο, 335, Μ Pack , καφε σαλονι...ο ορισμος της ονειρωξης!!!
Καλες παραλαβες φιλε...

stratos
13-07-09, 15:46
Φίλε stratos καλορίζικο και καλά γκάζια!
Είμαι στην ίδια φάση και εγώ...
Αναμονή για λευκό 335 m-packet με καφέ δερμάτινο σαλόνι... παραλαμβάνω την επόμενη εβδομάδα και κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα...
Διαβάζω τις πρώτες σου εντυπώσεις και σε ζηλεύω.
Όταν παραλάβω να τα πούμε κι από κοντά!

Φίλε μου καλές παραλαβές. Ο πιο δύσκολος καιρός είναι δυστηχώς τώρα που πλησιάζει. Θα πάθεις την πλάκα σου και δύσκολα θα ξεκολάς απο μέσα. Αντε με το καλό...

athanasios
13-07-09, 16:02
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Μόλις έχω νεότερα, σας ενημερώνω
Είδα και βιντεάκι από Πόρτο Χέλι. Πολύ γέλιο...

johnas
13-07-09, 16:53
Φιλε καλα και ασφαλη χλμ..... το εργαλειο ειναι τρελο.............να το χαιρεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

stratos
15-07-09, 01:21
Πρώτο επίσημο άνοιγμα με ένα άλλο 335. Το αποτέλεσμα είναι να τον έχω απο στάση και απο ρεμπρίζ με αρκετά μεγάλη διαφορά γύρω στα 5-6 μέτρα στο χιλιόμετρο. Αυτός είχε αυτόματο αλλά όχι το DKG, το απλό.

Με λίγα λόγια, το αυτοκίνητο χάνει τρελά με το απλό αυτόματο. ΜΑΚΡΙΑ! Αν είχε DKG θα ήταν αλλίως τα πράγματα...

yodas
15-07-09, 10:08
Στράτο μήπως δεν το δούλευε σωστά το αυτόματο; Διότι στη DS θέση ανεβάζει και όσο θές και κρατάει και στροφές... μου φαίνεται λίγο περίεργο...

ΓΙΑΝΝΗΣ
15-07-09, 10:15
Πρώτο επίσημο άνοιγμα με ένα άλλο 335. Το αποτέλεσμα είναι να τον έχω απο στάση και απο ρεμπρίζ με αρκετά μεγάλη διαφορά γύρω στα 5-6 μέτρα στο χιλιόμετρο. Αυτός είχε αυτόματο αλλά όχι το DKG, το απλό.

Με λίγα λόγια, το αυτοκίνητο χάνει τρελά με το απλό αυτόματο. ΜΑΚΡΙΑ! Αν είχε DKG θα ήταν αλλίως τα πράγματα...

Στρατο, το εστρωσες κιολας ρε θηριο??

bimmer-corfu
15-07-09, 10:51
Στρατο, το εστρωσες κιολας ρε θηριο??

τώρα με τα ανοίγματα το ξέστρωσε Γιάννη:smashtard

Zer0cooL
15-07-09, 11:14
Ποιο στρωσιμο μωρε...του διεφυγε αυτο του Στρατου! lol...Πως να κρατηθει βεβαια...
Οσο για το απλο αυτοματο λογικο ειναι να χανει σε επιδοσεις θεωρω...DKG αλλη φαση!

Panoz_335i
15-07-09, 11:30
Πρώτο επίσημο άνοιγμα με ένα άλλο 335. Το αποτέλεσμα είναι να τον έχω απο στάση και απο ρεμπρίζ με αρκετά μεγάλη διαφορά γύρω στα 5-6 μέτρα στο χιλιόμετρο. Αυτός είχε αυτόματο αλλά όχι το DKG, το απλό.

Με λίγα λόγια, το αυτοκίνητο χάνει τρελά με το απλό αυτόματο. ΜΑΚΡΙΑ! Αν είχε DKG θα ήταν αλλίως τα πράγματα...

Προφανως ο τυπος δεν το κατειχε το θεμα...με αυτοματο(steptronic) θα το φυσαγες και δεν θα κρυωνε.
Ειναι πολυ γρηγορα τα αυτοματα (γαρ κοντου διαφορικου). To DKG δεν ειναι αυτοματο ειναι ...ειναι ονειρο

stef
15-07-09, 11:32
Ειναι πολυ γρηγορα τα αυτοματα (γαρ κοντου διαφορικου). To DKG δεν ειναι αυτοματο ειναι ...ειναι ονειρο

Συμφωνώ και επαυξάνω, τα steptronic 335 πάνε πολύ πολύ καλά!
Το DKG είναι ΑΛΛΟΥ, αλλά δεν έχει τις ίδεις ρυθμίσεις του Μ3

Zer0cooL
15-07-09, 11:34
Ειναι οντως το αυτοματο γρηγοροτερο απ το χειροκινητο??? Δεν εχω εμπειρια με 335 απλα μου φαινεται περιεργο...

VanVIC
15-07-09, 11:46
...Ειναι πολυ γρηγορα τα αυτοματα (γαρ κοντου διαφορικου). ...

Ποιές είναι οι διαφορές στο βήμα μεταξύ αυτόματου και manual στο 335i ?

Panoz_335i
15-07-09, 15:39
Πραγματικα δεν θυμαμαι τα νουμερα...δεν ειναι μικρη η διαφορα παντως.

yodas
15-07-09, 17:44
Εγώ σε νορμάλ πάντως πιστεύω ότι με το αυτόματο το 335 είναι μπροστά διότι δεν είναι τόσο θέμα οδηγού.

stratos
15-07-09, 18:11
Γειά σε όλους.

Το αυτοκίνητο έχει 1350 km σε 12 μέρες και εχτές έκανα το πρώτο πάτημα μέχρι τις 6000 rpm. Δύο άτομα αυτός, δύο και εγώ. Πιάσαμε την κουβεντούλα και πήγαμε Αττική οδό να δούμε τι ψάρια πιάνουμε και επιστροφή απο Περιφεριακή Αιγάλεω που κάναμε και πάτημα απο στάση. Ξεκίνησα αρκετά φυλαγμένα για να μην ταλαιπωρήσω τον συμπλέκτη με όλα τα ηλεκτρονικά κλειστά όπως και εκείνος.

Δεν ξέρω αν είχε το αργό πρόγραμμα πάνω στο κιβώτιο αλλά εγώ τον μάζευα συνέχεια και το αποτέλεσμα ήταν 5-6 μέτρα υπέρ μου σε 1000-1200 μέτρα. Με το παλικάρι γνωρήστικα και μιας και μένουμε πολύ κοντά μπορώ να ξαναμιλήσω μαζί του και να κανονήσουμε κάτι.

Strax
16-07-09, 09:04
Προφανως ο τυπος δεν το κατειχε το θεμα...με αυτοματο(steptronic) θα το φυσαγες και δεν θα κρυωνε.
Ειναι πολυ γρηγορα τα αυτοματα (γαρ κοντου διαφορικου). To DKG δεν ειναι αυτοματο ειναι ...ειναι ονειρο

Ακριβώς έτσι είναι. Τα αυτόματα έχουν αποδειχτεί κατά κανόνα πιο γρήγορα από τα χειροκίνητα.

Ποιές είναι οι διαφορές στο βήμα μεταξύ αυτόματου και manual στο 335i ?

Το διαφορικό στα αυτόματα είναι 3,46 και στα χειροκίνητα 3,08. Αλλά μην μένεις μόνο σε αυτό το νούμερο, γιατί έχουν διαφορετικές σχέσεις τα δύο σαζμάν.

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-07-09, 09:09
ρε παιδια στο αυτοματο (δεν ειχα ποτε δυνατο αυτοματο) μπορεις να κανεις ντριφτ και γενικα να παιξεις στην στροφη με κατεβαζμα.....μου φαινεται πολυ δυσκολο.....

bimmer-corfu
16-07-09, 09:16
με τόση ροπή τι να το κάνεις το κατέβασμα!!!
βάζεις σχέση με τα αυτάκια αν θες (και έχεις) ή με το λεβιέ στο manual

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-07-09, 09:18
με τόση ροπή τι να το κάνεις το κατέβασμα!!!
βάζεις σχέση με τα αυτάκια αν θες (και έχεις) ή με το λεβιέ στο manual

αυτο να μου πεις ....αν εχεις δυναμη.....οκ;)

stef
16-07-09, 09:20
ρε παιδια στο αυτοματο (δεν ειχα ποτε δυνατο αυτοματο) μπορεις να κανεις ντριφτ και γενικα να παιξεις στην στροφη με κατεβαζμα.....μου φαινεται πολυ δυσκολο.....

Ρωτάς ή το θεωρείς δεδομένο..?

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-07-09, 09:23
Ρωτάς ή το θεωρείς δεδομένο..?

οχι δεν το εχω σαν δεδομενο, αλλα στο δικο μου σς πουμε με τα 170 πρεπει να εχω τουλαχιστον 3000 στροφες σε μια στροφη (γλιστερη) για να κανω κατι..... αν οχι πρεπει να κατεβασω

M3EST
16-07-09, 09:25
Καλοριζικο κι απο μενα συναδελφε.Πρεπει να κανονισουμε ενα βραδακι βολτα με διτουρμπινα.Αντε Πανο κανονισε κατι.

merlin_M3
16-07-09, 09:32
ρε παιδια στο αυτοματο (δεν ειχα ποτε δυνατο αυτοματο) μπορεις να κανεις ντριφτ και γενικα να παιξεις στην στροφη με κατεβαζμα.....

Το DKG δεν είναι αυτόματο, αλλά κιβώτιο διπλού συμπλέκτη, μόνο που τον συμπλέκτη δεν τον πατάς εσύ αλλά το computer.
Σου κάνει λοιπόν όλα τα κέφια, εκτός το αμπραγιάρισμα που πιθανόν να χρειάζεται ένα πιό αδύναμο αυτοκίνητο για να παίξεις.

Και φυσικά είναι γρηγορότερο από το manual, στα χαρτιά και στην πράξη.

Οσον αφορά το steptronic, πιστεύω ότι δεν είναι γρηγορότερο σε επιδόσεις από ένα manual με οδηγό που κάνει γρήγορες αλλαγές, γιατί έστω και λίγο πατηνάρι.

μου φαινεται πολυ δυσκολο.....

Φίλε Γιάννη, θα δεις το δικό μου και θα καταλάβεις πόσο εύκολο και εύχρηστο είναι !!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-07-09, 09:39
Το DKG δεν είναι αυτόματο, αλλά κιβώτιο διπλού συμπλέκτη, μόνο που τον συμπλέκτη δεν τον πατάς εσύ αλλά το computer.
Σου κάνει λοιπόν όλα τα κέφια, εκτός το αμπραγιάρισμα που πιθανόν να χρειάζεται ένα πιό αδύναμο αυτοκίνητο για να παίξεις.

Και φυσικά είναι γρηγορότερο από το manual, στα χαρτιά και στην πράξη.

Οσον αφορά το steptronic, πιστεύω ότι δεν είναι γρηγορότερο σε επιδόσεις από ένα manual με οδηγό που κάνει γρήγορες αλλαγές, γιατί έστω και λίγο πατηνάρι.



Φίλε Γιάννη, θα δεις το δικό μου και θα καταλάβεις πόσο εύκολο και εύχρηστο είναι !!!

ωχ εσυ θα με βαλεις σε μεγαλα εξοδα.......το βλεπω να ερχεται:bugeye:

stef
16-07-09, 09:42
οχι δεν το εχω σαν δεδομενο, αλλα στο δικο μου σς πουμε με τα 170 πρεπει να εχω τουλαχιστον 3000 στροφες σε μια στροφη (γλιστερη) για να κανω κατι..... αν οχι πρεπει να κατεβασω

Και με steptronic φουλ πάντα είσαι, δεν μασάει μία!

bimmer-corfu
16-07-09, 10:11
ωχ εσυ θα με βαλεις σε μεγαλα εξοδα.......το βλεπω να ερχεται:bugeye:

καλά ρε Γιάννη αν το θέμα είναι το κιβώτιο διπλού συμπλέκτη πάρε γκολφ TSI PDK με 17χιλιαρικάκια να μη μπεις σε έξοδα και πάλι θα έχεις διπλό συμπλέκτη και τούρμπο:icon02:

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-07-09, 10:17
καλά ρε Γιάννη αν το θέμα είναι το κιβώτιο διπλού συμπλέκτη πάρε γκολφ TSI PDK με 17χιλιαρικάκια να μη μπεις σε έξοδα και πάλι θα έχεις διπλό συμπλέκτη και τούρμπο:icon02:

δεν μιλαω για το σασμαν αλλα για το αμαξι του Νικου;)

Panoz_335i
16-07-09, 13:18
Καλοριζικο κι απο μενα συναδελφε.Πρεπει να κανονισουμε ενα βραδακι βολτα με διτουρμπινα.Αντε Πανο κανονισε κατι.

Αντε , να αναβιωσουμε τις μεγαλες στιγμες του παρελθοντος...:rockon:

athanasios
16-07-09, 14:22
Γνωρίζει κανείς αν το steptronic ψηλά στον κόφτη ανεβάζει μια ταχύτητα πάνω?
Στον ΚΟΥΛΟΥΡΗ μου είπαν όχι (μόνο αν χαμηλώσουν πολύ οι στροφές ρίχνει μία ταχύτητα κάτω), αλλά στο evomag έγραφαν ότι ανεβάζει μόνο του όταν πιεστεί.

bimmer-corfu
16-07-09, 17:15
ανεβάζει..

stratos
16-07-09, 18:22
Θέλω βόλτα με διτούρμπινα και όχι μόνο. Και νομίζω πως πιθανόν το steptronic μπορεί να πατηνάρει και να κόβει λίγο. Και για "πλάγια κόλπα" η ροπή απο τις 2000 rpm είναι υπεραρκετή.

Strax
17-07-09, 08:46
Θέλω βόλτα με διτούρμπινα και όχι μόνο. Και νομίζω πως πιθανόν το steptronic μπορεί να πατηνάρει και να κόβει λίγο. Και για "πλάγια κόλπα" η ροπή απο τις 2000 rpm είναι υπεραρκετή.

Νομίζω ότι πατινάρει μόνο στην αλλαγή πρώτης-δευτέρας και αυτό ελάχιστα. Μετά δεν πατινάρει καθόλου. Εξάλλου σκέψου ότι το χειροκίνητο σασμάν έχει και CDV (Clutch Delay Valve).

Στην Αμερική πάντως τους πιο γρήγορους χρόνους τους γράφουν σταθερά τα αυτόματα. Νομίζω ότι οι εποχές που τα αυτόματα ήταν πιο αργά έχουν πλέον περάσει.

yodas
17-07-09, 10:21
Από ρολαιστές δευτέρες δηλαδή το manual πρέπει να μένει αρκετά πίσω σωστά;

eNeRGy
17-07-09, 10:45
Εξάλλου σκέψου ότι το χειροκίνητο σασμάν έχει και CDV (Clutch Delay Valve).

...εχει ομως? :dance:

VanVIC
17-07-09, 14:23
... Εξάλλου σκέψου ότι το χειροκίνητο σασμάν έχει και CDV (Clutch Delay Valve)...

...εχει ομως? :dance:

Αν θυμάμαι σωστά, μόνο το Μ5Ε39 το παρήγαγε η BMW χωρίς CDV.

eNeRGy
19-07-09, 10:41
Αν θυμάμαι σωστά, μόνο το Μ5Ε39 το παρήγαγε η BMW χωρίς CDV.

Ναι σωστα, απλα στην Αθηνα ξερω αρκετα που κυκλοφορουν με αυτο το μαραφετι...

http://www.burgertuning.com/bmscdv.html

VanVIC
20-07-09, 09:35
Αν θυμάμαι σωστά, μόνο το Μ5Ε39 το παρήγαγε η BMW χωρίς CDV.

Ναι σωστα, απλα στην Αθηνα ξερω αρκετα που κυκλοφορουν με αυτο το μαραφετι...

http://www.burgertuning.com/bmscdv.html

και'γω και αρκετοί άλλοι απο'δω έχουμε αντικαταστήσει το CDV με αντίστοιχη βαλβίδα που δεν έχει το "delay".
Eγώ το'χα φέρει απο Αμερική αλλά δεν έχω πρόχειρο το site.
Αν σ'ενδιαφέρει, να το ψάξω.

Πάντως κάνει αισθητή διαφορά.

InsaneDriver
20-07-09, 10:52
http://www.zeckhausen.com/CDV.htm

VanVIC
20-07-09, 11:03
http://www.zeckhausen.com/CDV.htm

Γι'αυτό μιλούσα.

NICK BMW LOVER
20-07-09, 11:06
Καλως το δεχτηκες Στρατο!!!Απαντησα τοσο καθυστερημενα λογω αποχης, ενεκα των διακοπων...

z3 2.2
20-07-09, 11:08
βγαλτε τη βαλβιδα,τοποθετηστε το μαρκουτσι απ΄ευθειας.τελος....

VanVIC
20-07-09, 11:15
βγαλτε τη βαλβιδα,τοποθετηστε το μαρκουτσι απ΄ευθειας.τελος....

Για το δικό σου έχω βαλβίδα χωρίς CDV, αν ενδιαφέρεσαι.
Είχαμε φέρει με τον deepblue 3 ...

eNeRGy
20-07-09, 11:16
Ναι, το θεμα ειναι να φαινετε οτι δεν του εχεις πειραξει τιποτα...
Παντως η βαλβιδα που εδωσα εχει τεραστια διαμετρο εσωτερικα (φανταζομαι και αυτη που δωσατε εσεις), και φαινετε εξωτερικα σαν μαμα... οποτε και δε σε πριζουν με την εγγυηση και ειναι σαν να μην εχεις CDV...

VanVIC
20-07-09, 11:31
Ναι, το θεμα ειναι να φαινετε οτι δεν του εχεις πειραξει τιποτα...
Παντως η βαλβιδα που εδωσα εχει τεραστια διαμετρο εσωτερικα (φανταζομαι και αυτη που δωσατε εσεις), και φαινετε εξωτερικα σαν μαμα... οποτε και δε σε πριζουν με την εγγυηση και ειναι σαν να μην εχεις CDV...

καταλαβάινω τί λές αλλά σκέψου οτι ο μόνο τρόπος να μην φαίνεται οτι έχεις πειράξει κάτι είναι να φρεζάρεις την ίδια την εργοστασιακή CDV ώστε να μην λειτουργεί το "delay".
Aπ'ότι όμως έχω διαβάσει, αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο και συνηστούν να μην γίνεται. Ισως κάτι ξέρουν.
Αλλά και πάλι, ας πούμε οτι εξωτερικά δεν φαίνεται να έχεις αλλάξει κάτι.
Δε νομίζεις οτι είναι αρκετά πονηροί (αυτοί που θα ο ψάξουν) για να δουν αν την έχεις πειράξει εσωτερικά ?
Τότε θα'ναι χειρότερα...

eNeRGy
20-07-09, 13:07
καταλαβάινω τί λές αλλά σκέψου οτι ο μόνο τρόπος να μην φαίνεται οτι έχεις πειράξει κάτι είναι να φρεζάρεις την ίδια την εργοστασιακή CDV ώστε να μην λειτουργεί το "delay".
Aπ'ότι όμως έχω διαβάσει, αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο και συνηστούν να μην γίνεται. Ισως κάτι ξέρουν.
Αλλά και πάλι, ας πούμε οτι εξωτερικά δεν φαίνεται να έχεις αλλάξει κάτι.
Δε νομίζεις οτι είναι αρκετά πονηροί (αυτοί που θα ο ψάξουν) για να δουν αν την έχεις πειράξει εσωτερικά ?
Τότε θα'ναι χειρότερα...

Να φρεζαρεις τις πλαστικες πλεον CDV...? (πχ 335i)
Απιθανο...!
Να τσεκαρουν ελληνικες αντιπροσωπιες ενω δεν φαινεται αλλαγμενη εξωτερικα αν ειναι ιδια εσωτερικα σε ενα θεμα που εχουν πληρη αγνοια (διασταυρωμενο αυτο!)...?
Επισης απιθανο...!

Ειναι αρκετα πονηροι...?
Ισως, αλλα η αγνοια τους μας προστατευει στο να μην παει το ματι τους εκει...!

VanVIC
20-07-09, 13:15
Να φρεζαρεις τις πλαστικες πλεον CDV...? (πχ 335i)
Απιθανο...!

Για το οτι είναι πλέον πλαστικές δεν το γνώριζα.
Οι δικές μας ήταν "σίδερο"...

maris7
20-07-09, 13:57
σε ποια κυβικα ειναι τοποθετημενο αυτο και ποια ειναι η δουλεια του
γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα

VanVIC
20-07-09, 14:01
σε ποια κυβικα ειναι τοποθετημενο αυτο και ποια ειναι η δουλεια του
γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα

ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1579&highlight=valve
έχει αρκετά "διαφωτιστικά" posts τα οποία ενδεχομένως μπορούν να σε βοηθήσουν.

maris7
20-07-09, 14:05
οκ ευχαριστω

stef
20-07-09, 14:17
Επίσης κάτι για να σας βοηθήσω..

http://www.z4-forum.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=1227&p=17422&hilit=+cdv+drill#p17422

Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί να "σκαλίζουμε" τα αμάξια μας έτσι...

aris super 3
20-07-09, 14:42
[QUOTE=ATHA;283797]καλορίζικο φιλε, ξεκινα όσο πιο γρήγορα γίνεται με chipάκι και oil cooler. εγώ τα έβαλα μετά από 2 χρονια χρήσης και μετάνοιωσα που δεν τα έβαλα νωρίτερα. γίνεται άλλη κατηγορια αυτοκίνητ

φιλε το chipaki που μπορω να το βρω? εχει αισθητη διαφορα? και για oil cooler μηπως μπορεις να μου εξειγισεις γι αυτο?

alexk
20-07-09, 23:08
καταλαβάινω τί λές αλλά σκέψου οτι ο μόνο τρόπος να μην φαίνεται οτι έχεις πειράξει κάτι είναι να φρεζάρεις την ίδια την εργοστασιακή CDV ώστε να μην λειτουργεί το "delay".
Aπ'ότι όμως έχω διαβάσει, αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο και συνηστούν να μην γίνεται. Ισως κάτι ξέρουν.

Δεν συνιστάται γιατί δεν βγάζουν χρήμματα.
Όπως είπε και ο Ζ3 2.2, απλά αφαιρέστε την.
Κανένας λόγος για έξοδα.

maris7
21-07-09, 14:06
E92 320 με μοτερ Ν43 εχει βαλβιδα CDV?

Action Man
21-07-09, 14:11
Δεν συνιστάται γιατί δεν βγάζουν χρήμματα.
Όπως είπε και ο Ζ3 2.2, απλά αφαιρέστε την.
Κανένας λόγος για έξοδα.

+1........

stratos
10-08-09, 13:02
Ύστερα απο 2568 km σε 4 εβδομάδες, πήγα και άλλαξα τα πρώτα λάδια και φίλτρο. Οι λόγοι φαντάζομαι οτι θα αντιλαμβάνεστε, καθαρισμός απο ρινίσματα του στρωσίματος κτλ κτλ.

Συνολικό κόστος μαζί με την εργασία 156 euro, αλλά να κοιτάξω το τιμολόγιο για να γράψω αναλύτικα το κόστος.

Επίσης, απο τα 500 km και μετά ακούγεται ένα ενοχλητικό "τακ" στο πάτημα και το άφημα του γκαζιού. Το ίδιο ακούγεται και όταν ξεκινήσεις με πρώτη, σταματήσεις και βάλεις την όπισθεν. Ύστερα απο αρκετά "μπρος-πίσω" καταλήξαμε πως ακούγεται απο τον πίσω αριστερό τροχό. Σύμφωνα με τον μηχανικό είναι συνήθες να ακούγεται αυτό απο την δαγκάνα. Οπότε κατέβηκε ο τροχός και η δαγκάνα, βγήκαν τα τακάκια, καθαρήστικε η δαγκάνα με γραφητούχο σπρέυ, γρασαρίστηκαν απο πίσω τα τακάκια και ξαναμπήκαν στην θέση τους.

Και ως εκ θαύματος, ο θόρυβος συνεχήστικε αλλά αυτή την φορά με χαμηλότερη ένταση. Σύμφωνα με τον μηχανικό δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας (όπως νόμιζα και εγώ) αλλά θα γίνει παραπάνω έλεγχος σε κάποιο άλλο service ή αλλαγή λαδιών που θα υπάρχει και περισσότερο προσωπικό διαθέσημο.

Μέχρι στιγμής το αυτοκίνητο μου έχει αφήσει τις καλήτερες εντυπώσεις και με έχει ανταμόιψει με ένα πολύ μεγάλο χαμόγελο σε προκλήσεις καλές που έτυχαν δίπλα μου.

Αυτά για την ώρα...

Geo_3D
10-08-09, 13:11
Kοιτα και για μια λιπανση καρε διαφορικου

stratos
10-08-09, 13:14
OK, θα το κοιτάξω την επόμενη φορά που θα σηκωθεί το αυτοκίνητο. Θα το έχω στο νου μου Γιώργο...

stratos
19-09-09, 15:31
Σκεφτόμουν να προχωρήσω σε εγκεφαλικλη αναβάθμιση του αυτοκινήτου μου. Η λύση προέρχεται απο την Vishnu tuning και πιο συγκρκτιμένα με αυτό: http://www.vishnutuning.com/RevIICAN.htm

Ποιοές είναι οι γνώμες σας? Τι εντυπώσεις έχετε απο εσάς που το έχετε χρησιμοποιήσει? Τι ιπποδύναμη περίπου να περιμένω με stock εξάτμιση?

eNeRGy
20-09-09, 16:26
Να περιμενεις (με πιεση ~1bar) να δεις μια αυξηση 50-70αλογα...
Εξαρταται, απο το μοτερ σου, τη θερμοκρασια, την κατασταση των τουρμπινων και διαφορα αλλα ψιλα...
Ειναι οτι καλυτερο για να μην παιρνει χαμπαρι και η αντιπροσωπια οτι κατι εχεις κανει...
Προχωρα αφοβα!

oldcarskickass
20-09-09, 16:32
Σκεφτόμουν να προχωρήσω σε εγκεφαλικλη αναβάθμιση του αυτοκινήτου μου. Η λύση προέρχεται απο την Vishnu tuning και πιο συγκρκτιμένα με αυτό: http://www.vishnutuning.com/RevIICAN.htm

Ποιοές είναι οι γνώμες σας? Τι εντυπώσεις έχετε απο εσάς που το έχετε χρησιμοποιήσει? Τι ιπποδύναμη περίπου να περιμένω με stock εξάτμιση?

Ένα μέλος από εδώ φοράει το εν λόγω πρόγραμμα.

Panoz 335i νομίζω λέγεται.

stratos
20-09-09, 16:42
Να περιμενεις (με πιεση ~1bar) να δεις μια αυξηση 50-70αλογα...
Εξαρταται, απο το μοτερ σου, τη θερμοκρασια, την κατασταση των τουρμπινων και διαφορα αλλα ψιλα...
Ειναι οτι καλυτερο για να μην παιρνει χαμπαρι και η αντιπροσωπια οτι κατι εχεις κανει...
Προχωρα αφοβα!

Το ξέρω και αυτό ύστερα απο αρκετό ψάξημο. Μηλάμε για 370 στρόφαλο και λίγο πιο πάνω απο 330 τροχό. Βέβαια καλό είναι να συνοδευόταν με aftermarket ψηγείο λαδιού γιατί οι θερμοκρασίες είναι αρκετά υψηλές αλλά ελπίζω τώρα που χειμωνιάζει να πέσουν λίγο με κανονική χρήση του αυτοκινήτου. Πρός Πάσχα θα προχωρήσω και σε oil cooler μιάς και μετά θα αρχίσουν οι ζέστες....

Ένα μέλος από εδώ φοράει το εν λόγω πρόγραμμα.

Panoz 335i νομίζω λέγεται.


Ναι, έχω μιλήσει με τον Πάνο. Μιάς και έχει αλλάξει αρκετά προγράμματα και εγκεφάλους, καταλήγει πως είναι η πιο σωστή και αξιόπιστη λύση. Συγκεκριμμένα μηλάει για ολική μεταμόρφωση του αυτοκινήτου.



Υπολογίζω να προχωρήσω στην αναβάθμηση τέλος Οκτώβρη που θα επιστρέψω Ελλάδα...

BILL007
20-09-09, 16:45
Πιο συγκεκριμένα αν θυμάμαι καλά το keyword "vishnu 335 VS..." (τίτλος σε thread) είχε οδηγήσει σε επεισοδιακό κλείσιμο...Θυμάμαι λάθος?:D:D:D

stratos
20-09-09, 16:58
Ελπίζω να μην έχουμε αυτή την κατάλληξη και εδώ :)

oldcarskickass
20-09-09, 17:02
Άλλη εποχή, άλλες ***ες τότε.

Τότε υπήρχε το θέμα 335vsM3 E46...

yodas
21-09-09, 09:49
Σκεφτόμουν να προχωρήσω σε εγκεφαλικλη αναβάθμιση του αυτοκινήτου μου. Η λύση προέρχεται απο την Vishnu tuning και πιο συγκρκτιμένα με αυτό: http://www.vishnutuning.com/RevIICAN.htm

Ποιοές είναι οι γνώμες σας? Τι εντυπώσεις έχετε απο εσάς που το έχετε χρησιμοποιήσει? Τι ιπποδύναμη περίπου να περιμένω με stock εξάτμιση?

Αφού το είδες εν δράση το συγκεκριμένο....πάλι τα ίδια θα λέμε...μαζευε χρήμα να γίνει το μπάξιμο:clap:

KOSTADAS 135
21-09-09, 13:08
Που μπορουμε να το τοποθετησουμε?Υπαρχει καποιος αντιπροσωπος εδω?

stef
21-09-09, 14:01
Που μπορουμε να το τοποθετησουμε?Υπαρχει καποιος αντιπροσωπος εδω?


http://www.speedandstyle.gr/

maris7
21-09-09, 14:33
στρατο πηγαινε για το 2 σταδιο απευθειας αξιζει!

stef
21-09-09, 15:12
Ποια η διαφορά με το 1ο?

stratos
21-09-09, 15:33
Βασικά ο maris7 απο οτι κατάλαβα προτηνει να μπούν downpipes χωρίς καταλήτη και αν γίνεται πιο ελέυθερο σύστημα εξάτμησης.


Για μένα: είναι λάθος που προχοράω στην αναβάθμιση χωρίς την αλλαγή ψυγείου λαδιού. εύκολα βλέπεις 125 βαθμούς και στην πίστα που το πίεσα αρκετά είδα και 135 βαθμούς. Στους 140 το αυτοκίνητο βγαίνει σε safe mode. Επίσης, ξέρετε ποιά είναι η γνώμη μου για τις θερμοκρασίες λαδιού. Αν δεν έχει χάσει ήδη τις ιδιότητες του....
Οπότε θεωρώ αδύνατο να το μπουκώσω σε πίεση με stock εξάτμηση και χωρίς αναβαθμησμένο ψυγείο. Ευελπιστώ οτι αυτό θα γίνει περίπου το Πάσχα που θα έχω και κάτι euros στην άκρη.

Επίσης, κατα την γνώμη μου δεν παίρνεις χαρά όταν τα μπάξεις όλα μαζί. Το αυτοκίνητο αλλάζει απότομα χαρακτήρα και γίνεται αρκετά δυνατό, αλλά ως εκέι. Ενώ τώρα θα έχω την χαρά να ξαναπάρω λίγη δύναμη αλλάζωντας εξάτμηση στο μέλλον και δίνοντας ίσως λίγη πίεση ακόμα.

stef
21-09-09, 15:43
Πάντως έχει αναφερθεί πώς η εξάτμιση του 335 δεν είναι για αλλαγές, είναι πολύ καλά μελετημένη...

Panoz_335i
21-09-09, 16:10
Πάντως έχει αναφερθεί πώς η εξάτμιση του 335 δεν είναι για αλλαγές, είναι πολύ καλά μελετημένη...

Mιλας για τα "τελικα" υποθετω?

stratos
21-09-09, 16:22
Mιλας για τα "τελικα" υποθετω?

Για πές μας την γνώμη σου μιας και έχεις αρκετή εμπειρία? Εκτός απο τα downpipes τι άλλο χρειάζεται αλλαγή?

stef
21-09-09, 16:38
Mιλας για τα "τελικα" υποθετω?


Ναι ακριβώς Πάνο!

Panoz_335i
21-09-09, 16:42
Για πές μας την γνώμη σου μιας και έχεις αρκετή εμπειρία? Εκτός απο τα downpipes τι άλλο χρειάζεται αλλαγή?

μιλας για τα "τελικα" ?Ναι ακριβώς Πάνο!
Εχει ακουστει (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει) οτι τα "μαμα" mufflers δεν ειναι περιοριστικα για τις επιδοσεις. Εγω προσωπικα δεν τα αντεχα (οπτικα & ακουστικα) καθως εμοιαζε με Audi και κινηθηκα σε ο,τι καλυτερο υπαρχει ποιοτικα αυτην την στιγμη που ειναι τα τελικα της Hartge. Πιστευω οτι αν και TUV approved εχουν ενα βελτιωτικο χαρακτηρα (αλλα δεν με ενδιεφερε να κερδισω ουτε ενα αλογο απο αυτη την μετατροπη, δεν ξερω αν πηρα κιολας).

Απο εκει και περα υπαρχουν οι λυσεις (συνδιαστικα ή μεμονομενα απο τα "τελικα") να παιξεις με καταλυτες. Η καλυτερη και ηθικοτερη λυση ειναι να πας σε αντικατασταση των εμπρος Downpipes με Downpipes που φορουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΠΟΡ ΚΑΤΑΛΥΤΕΣ και οχι τις λοιπες φθηνες αηδιες που βαζουν οι περισσοτεροι. Μπορεις και να βαλεις χωρις καταλυτες...αλλα μετα πρεπει να κανεις μαιμουδιες για να μην σου βγαζει σφαλμα καυσαεριων το αμαξι.

Τωρα , αν καποιος στοχευει να πετυχει το 100% της δυναμης που μπορει να κερδισει απο εξατμιση , παει στην Akrapovic τιτανιου (20 κιλα ελαφρυτερη) χωρις καταλυτες (νομιζω οτι εκει κρατας ή τους πρωτους "μαμα" ή βαζεις βελτιωτιωτικα DPs με καταλυτη που ανεφερα παραπανω) η βγαζεις εντελως καταλυτες και σκοτωνεις απο τις αναθυμιασεις ο,τι πεζο περπαταει διπλα σου.

Αναφερω παραπανω τα δυο ακρα...ενδιαμεσα υπαρχουν δεκαδες λυσεις απο aftermarket προιoντα και συνδιασμους οπου δεν μπορω να εκφερω προσωπικη αποψη ως προς την ποιοτητα/αποδοτικοτητα.

stratos
21-09-09, 16:48
Χμμμ σκεφτόμουν το επόμενο βήμα οτι θα ήταν catless downpipes για την εξάτμηση. Απλά έχω κάποιες απορίες?

Αν βγάλεις τους προκαταλήτες βγάζεις κάρτα καυσαερίων? Το αυτοκίνητο βγάζει κάποιο πρόβλημα όσο αφορά τα καυσαέρια? Αντιμετοπίζεται τυχόν πρόβλημα?


Αν βγάλεις τους δεύτερους και συμαντικότερους καταλήτες βγάζεις κάρτα καυσαερίων? Επαρκούν τότε οι προκαταλήτες? Χρειάζονται αντικατάσταση με μεγαλήτερους?


Το 335 έχει μεσαία καζανάκια? Οι περισσότερες εταιρίες δείχνουν catback συστήματα χωρίς καζανάκια μεσαία για αυτό ρωτάω.

maris7
21-09-09, 17:43
στο e90post πολλοι αλλαζουν τα downpipes και βαζουν ποιο ελευθερα αλλα δεν ξερω αν παρουσιαζεται το προβλημα που λεει ο πανος

Panoz_335i
21-09-09, 18:01
στο e90post πολλοι αλλαζουν τα downpipes και βαζουν ποιο ελευθερα αλλα δεν ξερω αν παρουσιαζεται το προβλημα που λεει ο πανος

Πολλα κανουν αυτοι...καποιοι ξηλωνουν τα παντα απο κατω και καταληγει πισω σε straight pipe (αδιαφοροντας για τον ηχο και την ρυπανση). Παντως οποιοι βγαζουν εμπρος καταλυτες ΒΓΑΖΟΥΝ λαμπακι και χτυπανε και κανενα limp που και που.

.,By the way, εχεις pm..


Stratos, πολλες ερωτησεις...μεγαλες απαντησεις. Δεν ερχεσαι σε καμια συναντηση να τα πουμε?

stef
21-09-09, 18:41
Πιστευω οτι αν και TUV approved εχουν ενα βελτιωτικο χαρακτηρα (αλλα δεν με ενδιεφερε να κερδισω ουτε ενα αλογο απο αυτη την μετατροπη, δεν ξερω αν πηρα κιολας).

Το θέμα είναι μήπως σου κόβει κίολας...

Panoz_335i
21-09-09, 19:35
Το θέμα είναι μήπως σου κόβει κίολας...

Oχι αυτό δεν παίζει. Και το λέω και για ουσιαστικους και τυπικούς λόγους.
Ουσιαστικους, ότι σε συγκριτικά πατήματα με αλλά παρομοίασε δυναμικής αυτοκίνητα με στοκ αλλά και aftermarket τελικά καζάνια το αποτέλεσμα μόνο ότι κόβουν δεν έδειξε.
Και τυπικά, ένας οίκος όπως η Hartge, δεν θα έβγαζε ποτέ προϊόν που θα επνιγε από πλευράς επιδόσεων το μοτέρ .

stratos
21-09-09, 20:39
Πολλα κανουν αυτοι...καποιοι ξηλωνουν τα παντα απο κατω και καταληγει πισω σε straight pipe (αδιαφοροντας για τον ηχο και την ρυπανση). Παντως οποιοι βγαζουν εμπρος καταλυτες ΒΓΑΖΟΥΝ λαμπακι και χτυπανε και κανενα limp που και που.

.,By the way, εχεις pm..


Stratos, πολλες ερωτησεις...μεγαλες απαντησεις. Δεν ερχεσαι σε καμια συναντηση να τα πουμε?

Έχεις δίκιο φίλε μου. Έτσι και αλλιώς έιπαμε οτι θα συναντηθούμε τέλη Οκτώβρη... είναι πολλές οι ερωτήσεις... αν και αυτή την στιγμή ψάχνομαι κυρίως για εγκέφαλο ;)

oldcarskickass
21-09-09, 22:24
Πολλα κανουν αυτοι...καποιοι ξηλωνουν τα παντα απο κατω και καταληγει πισω σε straight pipe (αδιαφοροντας για τον ηχο και την ρυπανση). Παντως οποιοι βγαζουν εμπρος καταλυτες ΒΓΑΖΟΥΝ λαμπακι και χτυπανε και κανενα limp που και που.

.,By the way, εχεις pm..


Stratos, πολλες ερωτησεις...μεγαλες απαντησεις. Δεν ερχεσαι σε καμια συναντηση να τα πουμε?

Τι είναι το Limp;



ΥΓ:θεωρητικά όταν βγάζεις τους καταλύτες εκπέμπεις λιγότερο CO2

stratos
21-09-09, 23:10
Τι είναι το Limp;



ΥΓ:θεωρητικά όταν βγάζεις τους καταλύτες εκπέμπεις λιγότερο CO2

Limp στα αγγλικά σημαίνει ανάπηρος. Limp mode βγαίνει ένα αυτοκίνητο όταν υπολητουργεί. Δεν σηκώνουν πίεση οι τουρμπίνες, νομίζω δεν ανεβαίνει πάνω απο κάποια ταχύτητα και νομίζω σταματάνε να ανεβαίνουν και οι στροφές. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με το safe mode. Χωρίς να είμαι σίγουρος στο safe mode το αυτοκίνητο επανέρχεται ξανά μετά απο λίγο (ΠΧ όταν κρυώσει το λάδι) ενώ στο limp mode πιθανόν να χρειάζεσαι σύνδεση με διαγνωστικό.

Δεν ξέρω αν εκπέμπεις CO2 αλλά σίγουρα ανεβαίνουν τα ppm των NOx. Βέβαια η πιο ολοκληρωμένη καύση μέσα στον κύληνδρο λόγω προγράμματος μπορεί να αντισταθμίζει τα αυξημένα βλαβερά καυσαέρια. Επίσης πολλοί έχουν αναφέρει και μικρότερη κατανάλωση...

oldcarskickass
22-09-09, 09:01
Limp στα αγγλικά σημαίνει ανάπηρος. Limp mode βγαίνει ένα αυτοκίνητο όταν υπολητουργεί. Δεν σηκώνουν πίεση οι τουρμπίνες, νομίζω δεν ανεβαίνει πάνω απο κάποια ταχύτητα και νομίζω σταματάνε να ανεβαίνουν και οι στροφές. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με το safe mode. Χωρίς να είμαι σίγουρος στο safe mode το αυτοκίνητο επανέρχεται ξανά μετά απο λίγο (ΠΧ όταν κρυώσει το λάδι) ενώ στο limp mode πιθανόν να χρειάζεσαι σύνδεση με διαγνωστικό.

Δεν ξέρω αν εκπέμπεις CO2 αλλά σίγουρα ανεβαίνουν τα ppm των NOx. Βέβαια η πιο ολοκληρωμένη καύση μέσα στον κύληνδρο λόγω προγράμματος μπορεί να αντισταθμίζει τα αυξημένα βλαβερά καυσαέρια. Επίσης πολλοί έχουν αναφέρει και μικρότερη κατανάλωση...

Το ήξερα στα αγγλικά αλλά δε παίζει λέω, κανά αρκτικόλεξο θα είναι!Ευχαριστώ.

ΥΓ:για τα καυσαέρια δεν απαντάω εδώ γιατί θα πάρει άλλη τροπή το νήμα.

konas
22-09-09, 09:45
.......Παντως οποιοι βγαζουν εμπρος καταλυτες ΒΓΑΖΟΥΝ λαμπακι και χτυπανε και κανενα limp που και που.
....

Αυτο ίσως βοηθαέι?

Panoz_335i
22-09-09, 10:01
για τα καυσαέρια δεν απαντάω εδώ γιατί θα πάρει άλλη τροπή το νήμα.


Θα με ενδιεφερε να ακουσω...μπορεις να ανοιξεις νεο thread να μας εξηγησεις.

bimmer-corfu
23-09-09, 08:10
Γενικά θα έλεγα ότι δεν βολεύει στη παρακολούθηση του και στην εύρεση θεμάτων το thread έτσι όπως έχει εξελιχθεί.
Ο τίτλος το 335 μου παραπέμπει στην αναμονή για το όχημα και στα ευχολόγια όταν το αγοράζουμε.
Πραγματικά έχει ωραίες και ενδιαφέρουσες πληροφορίες αλλά νομίζω χάνονται μέσα σε τόσο μεγάλο thread. Καλύτερα για πληροφορίες που αφορούν και άλλους να ανοίγεις νέο thread Στράτο