PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΕΓΧΟΙ ΣΔΟΕ


ΓΙΑΝΝΗΣ
16-04-09, 21:53
Ειπαν στις ειδησεις οτι στα διοδια το ΣΔΟΕ σταματα κατα προτιμηση ακριβα αυτοκινητα και ελεγχει αριθμους πλαισιου και αλλα στοιχεια των αυτοκινητων για να δουν αν τα δηλωνουν οι ιδιοκτητες τους!!!!
Σε λιγο καιρο θα εφοδιαστουν λεει και με λαπτοπ για να κανουν ονλαιν αντιπαραβολη των στοιχειων
Αν αυτο ισχυει αρκετος κοσμος θα αποκτησει προβλημα, τωρα με την ελλειψη χρηματων στα ταμια του κρατους θα πεσει πολυ κυνηγι!

Α8hnaios
16-04-09, 22:00
αλλο παλι κ τουτο! καλα που το ακουσες??? Θα μηχανογραφηθουν!!! Ωραιο αστειο...
Μη βλεπεις πολυ τιβι....

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-04-09, 22:02
εδειξε και ρεπορταζ απο τα διοδια που σταματουσαν τα αυτοκινητα για ελεγχο

leyteris
16-04-09, 22:05
φιλε σε γνωστο μου που διατηρει ταβερνα του εστειλαν ενα κλιμακιο για να του κανει ελεγχο δεν βρηκαν κατι παρανομο και επειδη ηταν καρφωτη η δουλεια του ζητησαν να τους παει στο γκαραζ για να ελεγξουν το αμαξι του το οποιο βεβαια εκαναν φυλο και φτερο σε αριθμους πλαισιου κλπ.Υποψιν οτι ειχε Μ3 Ε46 στο οποιο ηταν ολα νομιμα οποτε σηκωθηκαν και εφυγαν

bmw330vasilis
16-04-09, 22:23
τι αλλο θα ακουσουμε....και τι αλλο θα δουμε????

deepblue
16-04-09, 23:01
Για τα διοδια ειναι αληθεια γιατι εχθες το πρωι ειδα ελενχους σε ΙΧ αλλα δε καταλαβα τι ακριβως εκαναν.
Λες να ηταν κατι τετοιο?

Α8hnaios
16-04-09, 23:06
καλα ξερετε ποσα ''πολυτελη cars''κυκλοφορουν ???θα χρειαστουν ατομα κ ατομα μαλλον ξεχωριστη υπηρεσια....

ΓΙΑΝΝΗΣ
16-04-09, 23:10
Καλα και αυτο απο τα γνωστα ''πυροτεχνηματα'' θα ειναι που ''σβηνουν'' μολις πεσουν τα φωτα , το θεμα ειναι να μην εισαι στους ''τυχερους'' που θα πιασουν στη φουρια των ελεγχων τον πρωτο καιρο!

konas
16-04-09, 23:12
Μεγαλυτερη επιτυχια θα ειχαν αν την εστηναν εξω απο τα μπουζουκια.
Και με αλκοτεστ ακομη καλυτερα.

xristose92
16-04-09, 23:51
'Αλλο και αυτό!!! Μάλλον θα θέλουν να βγάλουν φραγκάκια για το πάσχα!!!

NICK BMW LOVER
16-04-09, 23:57
Δ ε ν π α μ ε κ α θ ο λ ο υ κ α λ α !!!Τι αλλο θα δουμε?!

oldcarskickass
17-04-09, 00:28
Όλα για τον άρτο τον επιούσιο και το αρνάκι το εβραϊκό γίνονται.

Αν και καλό θα είναι σε τέτοια σοβαρά θέματα αυτός που ανοίγει το νήμα να βάζει και κάποιο λινκ ή να λέει από που το άκουσε, ώστε να μπορεί να επαληθευτεί η εγκυρότητα της είδησης.

Και όσο για τα << εντεταλμένα >> τσακάλια του ΣΔΟΕ ένα αφιερωμένο :

Ο Γιωρίκας άνοιξε ένα μαγαζί με κοτόπουλα, το οποίο δεν πήγαινε καλά.
Λίγο παραπέρα υπήρχε ένα άλλο πού έγραφε "Κοτόπουλα Ιωαννίνων" και γινόταν
χαμός από πελάτες.
Πιάνει λοιπόν και γράφει μια ταμπέλα "Κοτόπουλα Ιωαννίνων" και τη βάζει στο
μαγαζί του, οπότε άρχισε να κουτσοδουλεύει.
Μια μέρα έρχεται το ΣΔΟΕ για έλεγχο, αφού έλεγξε βιβλία, ταμειακές, άδειες
λειτουργίας και τα λοιπά λέει ο ελεγκτής:
- "Kατεβάστε ένα κοτόπουλο παρακαλώ."
Του βάζει δάκτυλο στον πισινό, και λέει:
- "Το κοτόπουλο αυτό δεν είναι Ιωαννίνων.Προέρχεται από Λαμία,κατεβάστε ένα
άλλο."
Πάλι του βάζει δάκτυλο και λέει:
- "Aυτό προέρχεται από Τρίκαλα. Δεν πουλάτε κοτόπουλα Ιωαννίνων όπως γράφει
η επιγραφή σας. Θα σας βάλω πρόστιμο για παραπλάνηση τουκαταναλωτή."
Καθώς συμπληρώνει το έντυπο με τα στοιχεία του Γιωρίκα ρωτάει κάποια στιγμή:
- "Aπό που κατάγεστε κύριε Γιωρίκα;"
Kαί ο Γιωρίκας κατεβάζοντας το παντελόνι του:
- "Για Να Δούμε Θα το βρεις ρε π@@στη;"

και αν σκεφτούμε ότι οι του ΣΔΟΕ είναι δημόσιοι υπάλληλοι (δλδ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ όπως το 99% των δημοσίων υπαλλήλων) ας ξανασκεφτούμε ποιος με ντάλα ήλιο σε πάρκινγκ της εθνικής με το μηχανοστάσιο στου 80 βαθμούς θα ψάχνει για αριθμούς κινητήρα...

Επίσης ξέρω για την << αυστηρότητα >> και την << αμεροληψία >> των εν λόγω κυρίων και το πόσο << αδιάβλητοι >> είναι καθώς έτυχε σε 3 ελεγχους νυχτερινών καταστημάτων να είμαι μπροστά.

e38728
17-04-09, 00:42
αυριο ανεβαινω αθηνα λετε να χουμε γλεντια?
υποψιν ειμαι νομιμοτατος

Thronos
17-04-09, 02:34
H ΤV παντως το εδειξε.

eNeRGy
17-04-09, 10:51
Και πολυ καλα κανουν...
Ας πλακωσουν και στα αλκοτεστ κοντα σε κεντρα και ταβερνες, ολες τις μερες μπας και σωθει κανενας ανθρωπος παραπανω...

Christos 330i ///M
17-04-09, 11:03
Σε λιγο θα βλεπουν αν ειναι μαμα η γνησιο m pack το αμαξι οποτε αν δεν ειναι μαμα προστιμο . . .

Για να δουμε εξελιξεις εχω απορια . . .

330CI
17-04-09, 11:25
Ρε παιδιά, χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου -και σημειωτέον σε όλα όσα είπατε έχετε δίκιο-, αλλά θεωρώ ότι όποιος θέλει να κυκλοφορεί με τα 3λιτρα και τα 5λιτρα από μετατροπές πρέπει να έχει και τα @@ να τα δηλώνει και φυσικά να τα πληρώνει. Το σύστημα φορολόγησης-χαράτσι προφανώς είναι μια μ@λ@κία και μισή, αλλά από την άλλη, όταν δίνουμε 7-8.000 σε μια μετατροπή τσιγγουνευόμαστε τα 500 ευρώ της δήλωσης;

Thronos
17-04-09, 11:32
Φιλε 318ci για την παρτη και το παθος μας γουσταρουμε να πληρωνουμε στο κρατος ομως οχι αυτη ειναι η διαφορα και οχι η τσιγγουνια.

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-04-09, 11:38
Φιλε 318ci για την παρτη και το παθος μας γουσταρουμε να πληρωνουμε στο κρατος ομως οχι αυτη ειναι η διαφορα και οχι η τσιγγουνια.

Βαλε οτι και καποιος που το εχει δηλωμενο 1600cc πληρωνει αρκετα μικροτερο τελος κυκλ, ασφαλεια, τα οποια για καποιον που εχει κανει μια μετατροπη με χιλιες δυο στερησεις για να πραγμτοποιει το παθος του, ε δεν μπορει να δινει ανα ευκαταφρονητο ποσο καθε χρονο για τα παραπανω!.
Οχι οτι αυτο ειναι σωστο, αλλα μπρος στα παθη............

Thronos
17-04-09, 11:45
Αυτα που ειπες ειναι κυριως Γιαννη που ειναι στανταρ εξοδα καθε χρονο και οχι η δηλωση που γινεται μια φορα,οποτε αν μπορεις να το αποφυγεις γιατι να μην το κανεις,συμπεριφερθηκε ποτε το κρατος ενταξει απεναντι στον πολιτη εδω πρωην υπουργος της κυβερνησης ειχε offshοre εταιρεια για να φορολογειται λιγοτερο,φυσικα δεν ειναι σωστο αλλα οποιος μπορει να γλιτωσει χρηματα το κανει...αλλιως πως θα προχωρησει στο επομενο μπαξιμο :)

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-04-09, 11:48
Αυτα που ειπες ειναι κυριως Γιαννη που ειναι στανταρ εξοδα καθε χρονο και οχι η δηλωση που γινεται μια φορα,οποτε αν μπορεις να το αποφυγεις γιατι να μην το κανεις,συμπεριφερθηκε ποτε το κρατος ενταξει απεναντι στον πολιτη εδω πρωην υπουργος της κυβερνησης ειχε offshοre εταιρεια για να φορολογειται λιγοτερο,φυσικα δεν ειναι σωστο αλλα οποιος μπορει να γλιτωσει χρηματα το κανει...αλλιως πως θα προχωρησει στο επομενο μπαξιμο :)

:+1::bowdown:
τι να πω τωρα οτι δεν εχεις δικιο?Αφου αυτοι μας μαθαινουν πρωτοι τα κολπα!

sm6
17-04-09, 13:16
γι αυτο ο κοσμος παει μπροστα και η ελλαδα κατα διαολου...

κλασσικη νεο-ελληνικη λογικη... αφου το κρατος με "κλεβει", αφου ο υπουργος (που εγω ψηφισα) εχει οφ-σορ, αφου οι αλλοι ειναι λαμογια και εχουν "μερσεντε" και "καγιε", θα γινω κι εγω!

ο κλασσικος ο μΑλAκAς ο ελληνας, που λεει και ο γιωργος... (παρακαλω το μΑλAκAς να μη σβηστει).

βγαινει η ΥΠΕΕ (πρωην σδοε) να ξεκινησει (εστω και για τα ματια του κοσμου...) αυτο που απο χρονια θα επρεπε να γινεται και βγαινει ο καθε πανμεγιστος και κατακρινει την τηρηση του νομου!!!

ποτε θα καταλαβετε οτι το χτυπημα της πληγης του "μαυρου" χρηματος ειναι υποθεση ολων? πως θα γινουν δρομοι, σχολεια, νοσοκομεια και αλλα εργα, οταν η παραοικονομια κοντευει να ειναι μεγαλυτερη απο την κανονικη οικονομια?

φυσικα αυτο δεν ενδιαφερει καθολου... ουτε και η βελτιωση της ποιοτητας ζωης. γιατι το "προβλημα" του τυπικου ελληναρα ειναι να τα παρει "μαυρα" και να τα σπρωξει "μαυρα" στο μαντρα, το συνεργεια, τον εμπορο ή οπου αλλου, "μπαζοντας" τα "ξενον", τα σποϊλερ, τα φπε στη "μπεμπα" και τη "μερσεντα" και το βραδυ να μπει στο καθε φορουμ να καμαρωσει με τους "παιδες", που αλαλαζουν "μπραβο αρχηγε, τουμπανο το εργαλειο, θηριο το 316, κτηναρι η c180...". ολοι ευχαριστημενοι και παμε γι αλλα...

και φυσικα επειδη πρεπει να υπαρχει και το αλλοθι οτι "εγω ειμαι σωστος, αλλα αναγκαζομαι", η ευθυνη ανηκει στο "κρατος" που ειναι "κακο" και στους 300 εκπροσωπους οι οποιοι φυσικα δεν ειναι τιποτα καλυτερο απο την εικονα και την ποιοτητα αυτων που τους εκλεγουν... αρα απο εκει δεν θα επρεπε να περιμενει κανεις τιποτα διαφορετικο. και ετσι καταληγουμε στο παντα επικαιρο ερωτημα: "η κοτα εκανε το αυγο, ή το αυγο την κοτα?"
αδιαφορο το τι προσφερω εγω στο "κρατος", μονο το τι -δεν- προσφερει αυτο σε εμενα...
η "παρτη" μου να ειναι καλα (και το τουμπανο) και οι αλλοι να πανε να...

εγω λοιπον λεω, μπραβο και μακαρι να μην ειναι ενα μετρο που γινεται για επικοινωνιακους λογους (που γι αυτο γινεται) και να διατηρηθει (που δεν θα διατηρηθει) μεχρι να πιαστουν ολα τα "γατονια" με "τροπετο Μ3" που ζουν, κινουνται και αναπνεουν εις βαρος αυτων που πληρωνουν... και διαμαρτυρονται κιολας!
να αγιασουν τα μπλοκ, να συγχωρεθουν τα μολυβια και μακαριοι να ειναι οι γερανοι και οι πρεσες που θα επρεπε να καταληξουν τα σουργελα που λερωνουν τους δρομους και προσβαλλουν την αισθητικη και τον πολιτισμο.

διοτι στη χωρα της απολυτης παρακμης ολα "τυφλωνουν", εκτος απο τα "σωστα ρυθμισμενα κινεζικα ξενον"...

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-04-09, 13:29
γι αυτο ο κοσμος παει μπροστα και η ελλαδα κατα διαολου...

κλασσικη νεο-ελληνικη λογικη... αφου το κρατος με "κλεβει", αφου ο υπουργος (που εγω ψηφισα) εχει οφ-σορ, αφου οι αλλοι ειναι λαμογια και εχουν "μερσεντε" και "καγιε", θα γινω κι εγω!

ο κλασσικος ο μΑλAκAς ο ελληνας, που λεει και ο γιωργος... (παρακαλω το μΑλAκAς να μη σβηστει).

βγαινει η ΥΠΕΕ (πρωην σδοε) να ξεκινησει (εστω και για τα ματια του κοσμου...) αυτο που απο χρονια θα επρεπε να γινεται και βγαινει ο καθε πανμεγιστος και κατακρινει την τηρηση του νομου!!!

ποτε θα καταλαβετε οτι το χτυπημα της πληγης του "μαυρου" χρηματος ειναι υποθεση ολων? πως θα γινουν δρομοι, σχολεια, νοσοκομεια και αλλα εργα, οταν η παραοικονομια κοντευει να ειναι μεγαλυτερη απο την κανονικη οικονομια?

φυσικα αυτο δεν ενδιαφερει καθολου... ουτε και η βελτιωση της ποιοτητας ζωης. γιατι το "προβλημα" του τυπικου ελληναρα ειναι να τα παρει "μαυρα" και να τα σπρωξει "μαυρα" στο μαντρα, το συνεργεια, τον εμπορο ή οπου αλλου, "μπαζοντας" τα "ξενον", τα σποϊλερ, τα φπε στη "μπεμπα" και τη "μερσεντα" και το βραδυ να μπει στο καθε φορουμ να καμαρωσει με τους "παιδες", που αλαλαζουν "μπραβο αρχηγε, τουμπανο το εργαλειο, θηριο το 316, κτηναρι η c180...". ολοι ευχαριστημενοι και παμε γι αλλα...

και φυσικα επειδη πρεπει να υπαρχει και το αλλοθι οτι "εγω ειμαι σωστος, αλλα αναγκαζομαι", η ευθυνη ανηκει στο "κρατος" που ειναι "κακο" και στους 300 εκπροσωπους οι οποιοι φυσικα δεν ειναι τιποτα καλυτερο απο την εικονα και την ποιοτητα αυτων που τους εκλεγουν... αρα απο εκει δεν θα επρεπε να περιμενει κανεις τιποτα διαφορετικο. και ετσι καταληγουμε στο παντα επικαιρο ερωτημα: "η κοτα εκανε το αυγο, ή το αυγο την κοτα?"
αδιαφορο το τι προσφερω εγω στο "κρατος", μονο το τι -δεν- προσφερει αυτο σε εμενα...
η "παρτη" μου να ειναι καλα (και το τουμπανο) και οι αλλοι να πανε να...

εγω λοιπον λεω, μπραβο και μακαρι να μην ειναι ενα μετρο που γινεται για επικοινωνιακους λογους (που γι αυτο γινεται) και να διατηρηθει (που δεν θα διατηρηθει) μεχρι να πιαστουν ολα τα "γατονια" με "τροπετο Μ3" που ζουν, κινουνται και αναπνεουν εις βαρος αυτων που πληρωνουν... και διαμαρτυρονται κιολας!
να αγιασουν τα μπλοκ, να συγχωρεθουν τα μολυβια και μακαριοι να ειναι οι γερανοι και οι πρεσες που θα επρεπε να καταληξουν τα σουργελα που λερωνουν τους δρομους και προσβαλλουν την αισθητικη και τον πολιτισμο.

διοτι στη χωρα της απολυτης παρακμης ολα "τυφλωνουν", εκτος απο τα "σωστα ρυθμισμενα κινεζικα ξενον"...


Ετσι ειναι αλλα οπως και ο ιδιος διαπιστωνεις στην Ελλαδα το αυτονοητο ειναι το παραλογο. Η λογικη φωναζει οτι δεν παμε καλα σαν κρατος...νοοτροπια αλλα νικαει η απληστια, οποτε στην γενικοτερη παρακμη και καρακυλα ισως και αυτος που παρανομει για να κανει πραξη το ονειρο του να μην ειναι τοσο ''κακος''. Αλλα αυτος που το κανει για την πλακα του καθε τρεις και λιγο ναι! ειναι οπως ακριβως το ειπες!

Thronos
17-04-09, 13:36
Φιλε sm6 καλα τα λες.......αλλα εισαι πολυ ρομαντικος,για να πιστευεις οτι το μαυρο χρημα θα χτυπηθει και επειδη το μαυρο χρημα δεν προκειται να χτυπηθει ποτε γιατι το ψαρι βρωμαει παντα απο το κεφαλι εγω οταν θα μπορω να γλυτωνω χρηματα απο αυτα που σκαω καθε χρονο για να γινουν δρομοι π.χ και δεν γινονται τοτε θα το κανω.

sm6
17-04-09, 13:47
Φιλε sm6 καλα τα λες.......αλλα εισαι πολυ ρομαντικος,για να πιστευεις οτι το μαυρο χρημα θα χτυπηθει.

οχι φιλε μου, ειμαι απολυτα πρακτικος.
οταν ερχονται στη δικη μου επιχειρηση, φευγουν με αδεια χερια...:bigthumb:
γιατι δεν υπαρχει ουτε μουτζουρα!
μπορει να κοστιζει κατι παραπανω, αλλα μου δινει τη χαρα να κοιμαμαι ησυχος και το "δικαιωμα δια να ομιλω"...;)


το ψαρι βρωμαει παντα απο το κεφαλι εγω οταν θα μπορω να γλυτωνω χρηματα απο αυτα που σκαω καθε χρονο για να γινουν δρομοι π.χ και δεν γινονται τοτε θα το κανω.

και το ψεμα εχει κοντα ποδαρια...

Thronos
17-04-09, 14:00
Οι σκεψεις οι δικες μου δεν ειναι μια φιλοσοφια υπερ τη φοροδιαφυγης αλλα μια αντιδραση προς ολους αυτους που κυβερνουν και δεν κλεισανε κανενα φυλακη τοσα χρονια απο αυτους που εκλεψαν και παντα τα εκαναν πλακακια ,αυτους οποτε μπορω δεν θα τους πληρωσω εαν πρωτα δεν πανε να βρουν που πηγαν τα κλεμμενα και εγω θα ηθελα να ειναι τα πραγματα οπως τα θες και εσυ αλλα δεν θα γινουν ποτε και αυτη μου η αντιδραση αφορα μονο το κρατος γιατι η συμπεριφορα μου απεναντι σε εναν συναναθρωπο μου ειναι τελειιως διαφορετικη.Επισης να ξερεις οτι και εγω αυπνιες δεν εχω.

sm6
17-04-09, 14:25
ναι, οκ.
απαραιτητη η αντιδραση και η λαϊκη παλη ωστε να ανατραπουν καποιες νοοτροπιες.
αλλα αν εκφραζεται με τον παθητικο τροπο που επελεξες, δεν φερνει κανενα μαζικο αποτελεσμα, ουτε εχει τη δυναμη να αλλαξει κατι, εκτος του δικου σου μικροσυμφεροντος, που και αυτο εξανεμιζεται οταν θα ερθει το κρατος με τη σειρα του να σε "κλεψει" θεωρωντας σε εκ των προτερων αναξιοπιστο...
αφου αυτος που το εκπροσωπει ξερει πολυ καλα πως σκεφτεσαι (αφου καποτε ηταν ενας απο εμας), χωρις εσυ να μπορεις να αντιδρασεις ανοικτα αφου ξερεις οτι εχεις πραγματα να κρυψεις...
συμβιβαζεσαι λοιπον με τη ιδεα να "κλεβεις" επειδη ξερεις οτι θα σε κλεψουν και το κρατος σε "κλεβει" επειδη ξερει οτι το εχεις ηδη "κλεψει". και το θεατρο συνεχιζεται με την ελπιδα καθε πλευρας οτι στο τελος το ισοζυγιο για εκεινη θα εχει θετικο προσημο...
και καπου εδω μπαινει ο μεσαζων (ελεγκτης) που εσυ τον διαφθειρεις "λαδωνοντας" τον με την ελπιδα να μεροληπτησει υπερ σου αντι να κανει το καθηκον του...
πραγμα ομως που δεν ενοχλει (και μαλλον βολευει) αυτον που τον πληρωνει (τον χειριζομενο την κρατικη μηχανη), αφου ετσι τον κραταει ευχαριστημενο με μισθο πεινας και ομηρο ωστε στις επομενες εκλογες να τον ξαναψηφισει (ωστε να παραταθει η ανοχη και να συνεχιστει η κονομα...)!!!!
τρελο ε?

χαχαχα απιστευτη χωρα με απιστευτους κατοικους...

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-04-09, 14:35
Φαντασου τι γινεται παρα μεσα, σε αυτα που δεν βλεπουμε και γινονται πισω απο τις πορτες.....σαπιλα

oldcarskickass
17-04-09, 14:36
Ετσι ειναι αλλα οπως και ο ιδιος διαπιστωνεις στην Ελλαδα το αυτονοητο ειναι το παραλογο. Η λογικη φωναζει οτι δεν παμε καλα σαν κρατος...νοοτροπια αλλα νικαει η απληστια, οποτε στην γενικοτερη παρακμη και καρακυλα ισως και αυτος που παρανομει για να κανει πραξη το ονειρο του να μην ειναι τοσο ''κακος''. Αλλα αυτος που το κανει για την πλακα του καθε τρεις και λιγο ναι! ειναι οπως ακριβως το ειπες!

πρώτα δεν πάμε καλά σαν άτομα, και ΜΕΤΑ σαν κράτος, έτσι και αλλιώς οι 300 που είναι μέσα ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ τα 10.000.000 ψηφοφόρους!!

Τι περίμενες δλδ από το σκατό (δλδ εμάς και τη νοοτροπία μας, που λέει ο sm6) να βγει χρυσός;

Αν ο καθένας δεν είναι υπεύθυνος απέναντι στο νόμο και στο συνάνθρωπό του περιμένεις να βγούν αξιόλογα και σωστά άτομα μέσα στο βόθρο που λέγεται βουλή; ΦΥΣΙΚΑ και όχι.

Ναι φίλε μου να νικήσει η απληστία δεν είναι κακό αυτό, δεν είναι κακό να έχει κάποιος περιουσία την οποία έχει αποκτήσει ΝΟΜΙΜΑ. Το κακό είναι ότι μαζί με την απληστία νικάει και η ανομία και κυρίως η ανηθικότητα (βλέπε offshore από γνωστό αυτομαστιγούμενο υπουργό, χωρίς αυτό να << αγιοποιεί >> τους πράσινους, απλά φέρνω πρόσφατο παράδειγμα).

Πως περιμένεις κάποιος φοροφυγάς, παράνομος (είτε σαν επειχηρηματίας, είτε σαν άνθρωπος) να ψηφίσει έναν εύθικτο και καθαρό βουλευτή;

Κύριοι τα όλα τραγικά που συμβαίνουν μέσα στο βόθρο της βουλής είναι το σύμπτωμα όχι η αιτία, η αιτία είμαστε εμείς, η τεμπελιά μας και η κουτοπονηριά μας.

Γιαυτό ΚΑΝΕΝΑΣ από τους άχρηστους εκεί μέσα (οι οποίοι ΞΑΝΑΛΕΩ αντιπροσωπεύουν τους ψηφοφόρους τους δηλαδή εσένα και εμένα) δε μπόρεσαν να αρθρώσουν ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΠΕΙΧΗΡΗΜΑ απέναντι σε ένα πασίγνωστο <<κατηγορούμενο>> επειχηρηματία, όταν αυτός κλήθηκε να απολογηθεί απέναντί τους. Φυσικά καταλάβατε για ποιον μιλάω (και να πω ότι δεν έχω ΚΑΜΙΑ σχέση ΟΥΤΕ με αυτόν ούτε με τις επειχηρήσεις που αυτός διοικεί - κατέχει).

Πως μπορεί να είναι οι 300 υπεύθυνοι όταν είναι ανεύθυνοι αυτοί που τους ψηφίζουν βολεύονται σε μια θέση πουλώντας μια ψήφο, αυτοί που είναι παράνομοι στις ίδιες τους τις επειχηρήσεις, όταν τους φταίνε ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ από το ρημάδι το κεφάλι τους;

Είμαστε ως επί το πλείστον ένα έθνος απαίδευτο, άχρηστο και ωχαδερφίστικο και είναι φυσικό επακόλουθο οι κυβερνώντες να ακολουθούν αυτό το ρεύμα για να πουλήσουν ψήφους.

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-04-09, 14:49
Δεν διαφωνω μαζι σου σε αυτα που λες αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει καποιος καλυτερος για να ψηφησουμε και αν υπαρχουν ειμαστε σε τετοια κατρακυλα που και οι καλοι δεν φανερωνονται.
Γιατι απο ΟΛΟΥΣ τους υπαρχοντες εγω δεν θεωρω αξιο να βαλει τα πραγματα στην θεση τους κανεναν

KATSARAIOS
17-04-09, 15:27
ηρεμηστε ρε παιδια αγιες μερες

το ΣΔΟΕ παντα εβγαινε για ελεγχους στις εθνικες μην τα μεγαλοποιουμε τα πραγματα.
οσο για τις αδηλωτες μετατροπες στο δικο μας το φορουμ δεν υπαρχουν ........τελος!!!
συμφωνω με τον Sm6 για τον φαυλο κυκλο του νεοελληνικου μας πολιτισμου αλλα δεν προκειται να αλλαξει τιποτα .....
εκλογες ερχονται θα δειτε και αλλα....
Υ.Γ παραδειγματα για οποιον θελει απο κακη εφαρμογη νομων και κανονισμων εχω αρκετα που μπορουμε να γραφουμε πως το κρατος και οι ελεγκτες του δεν ξερουν τι τους γινεται.

harrisdriver
17-04-09, 15:58
Σε οσα λετε συμφωνω. Πρεπει ολοι να ειμαστε σωστοι απεναντι με το κρατος αλλα και με τους νομους του. ΑΛΛΑ ποσα εχουμε σκασει στα δημοσια ταμεια για δρομους, για φαναρια, για φωτισμο? Ποσα χρονια μας τα τρωνε οι ακαματηδες, και γελανε εις βαρος μας? Παλια ακουγα οτι θα βγει νομος και ολα τα παλια αυτοκινητα θα πανε για αποσυρση. Ολα καλα ολα ωραια. Και που θα βρει ο κοσμος τα λεφτα για καινουργια, με τα 700 που περνει? Αρα, καλα οσα λεμε να ειμαστε νομοταγεις πολιτες ,αλλα οχι για να αισχροκερδουν οι 300 που κυβερνανε και να μας τα τρωνε.
Δεν ξερω αν σκεφτομαι σωστα η οχι , αλλα αυτη ειναι η αληθεια.

oldcarskickass
17-04-09, 16:08
Σε οσα λετε συμφωνω. Πρεπει ολοι να ειμαστε σωστοι απεναντι με το κρατος αλλα και με τους νομους του. ΑΛΛΑ ποσα εχουμε σκασει στα δημοσια ταμεια για δρομους, για φαναρια, για φωτισμο? Ποσα χρονια μας τα τρωνε οι ακαματηδες, και γελανε εις βαρος μας? Παλια ακουγα οτι θα βγει νομος και ολα τα παλια αυτοκινητα θα πανε για αποσυρση. Ολα καλα ολα ωραια. Και που θα βρει ο κοσμος τα λεφτα για καινουργια, με τα 700 που περνει? Αρα, καλα οσα λεμε να ειμαστε νομοταγεις πολιτες ,αλλα οχι για να αισχροκερδουν οι 300 που κυβερνανε και να μας τα τρωνε.
Δεν ξερω αν σκεφτομαι σωστα η οχι , αλλα αυτη ειναι η αληθεια.

Το θέμα δεν είναι μόνο το πόσα παίρνει αλλά το πόσα ΑΞΙΖΕΙ να παίρνει.

Δλδ ο κόσμος δεν είναι όπως μας έλεγαν δλδ << για σένα αξίζουν τα καλύτερα >> αλλά το πόσο πραγματικά αξίζεις και ένα μέρος των εργαζομένων αξίζουν αρκετά λιγότερα από αυτά που παίρνουν όπως επίσης υπάρχουν κάποιοι που αμείβονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρήματα περισσότερα από αυτό που αξίζουν, και δεν αναφέρομαι στους 300 εκεί μέσα μόνο.

Α8hnaios
17-04-09, 17:44
παιδια ενα θα σας πω(με το συμπαθειο)ειμαι ΦΟΡΟΦΥΓΑΣ....μου τα παιρνουν απο παντου οταν μπορω κ γω τα περνω με λογιστικη πρακτικη(που λεει κ ο βουλγαρακης!!) γιατι να τα πληρωσω αν μπορω να τα γλυτωσω... αυτο δε το καταλαβενω.....φορους πληρωνω σ 'οτι κ να κανω.......τωρα αν μπορω να γλυτωνω καποια ευρω δε θα τους τα δωσω!

Κωνσταντίνος
17-04-09, 18:05
Ουσιαστικά όμως φίλε μου Α8hnaios δεν γλυτώνεις. Απλά κάνεις σλάλομ ανάμεσα σε κορίνες (μπλόκα κ΄ελέγχους). Κορόνα-γράμματα παίζεις για το αν σε πιάσουν ή όχι. Και αν σε τσακώσουν δεν θα πρέπει να λες (οχι απαραίτητα συγκεκριμένα εσύ) "το γ@$%^νο το κράτος κ.τ.λ, κ.τ.λ", αλλά να πεις "έπαιξα κι΄έχασα, πάρτε και το αντίτιμο του προστίμου και σε καλή μεριά".
Το όλο θέμα ξεπερνά την δήλωση της αλλαγής κινητήρα. Είναι θέμα κατα πόσο σεβόμαστε τους νόμους που επέβαλαν αυτοί που ΕΜΕΙΣ διαλέξαμε δις και τρις. Η άποψη "δεν τηρώ τον τάδε νόμο επειδή ΕΓΩ τον κρίνω παράλογο" το λιγότερο που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί είναι ως φαιδρή. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση γιατί το λέω αυτό.
Π.χ πάω και χτίζω ένα σπίτι σε μια έρημη ακροθαλασσιά με το ισόγειο να σκάει το κύμμα πάνω. Ενοχλώ κανέναν ? Οχι. Είναι παράνομο ? Ε και ? Εγω το θεωρώ σωστό. Θα το κάνω και αν τύχει και με καρφώσει κανένας ή με πάρουν είδηση θα δούμε τι θα κάνουμε (βλ.ελαιόλαδο)
Φαίνεται σωστό αυτό ?

Panoz_335i
17-04-09, 18:11
Ειπαν στις ειδησεις οτι στα διοδια το ΣΔΟΕ σταματα κατα προτιμηση ακριβα αυτοκινητα και ελεγχει αριθμους πλαισιου και αλλα στοιχεια των αυτοκινητων για να δουν αν τα δηλωνουν οι ιδιοκτητες τους!!!!
Σε λιγο καιρο θα εφοδιαστουν λεει και με λαπτοπ για να κανουν ονλαιν αντιπαραβολη των στοιχειων
Αν αυτο ισχυει αρκετος κοσμος θα αποκτησει προβλημα, τωρα με την ελλειψη χρηματων στα ταμια του κρατους θα πεσει πολυ κυνηγι!

Kαι πολυ καλα θα κανουν... θα πιασουν τα αδηλωτα και τα κλεμενα.
Δεν ειναι μ@λ@κες οι υπολοιποι που τα δηλωνουν..

Thronos
17-04-09, 18:19
Εγκυρη πηγη με ενημερωσε οτι παρακολουθει την συζητηση ο Παπαθανασιου.

Α8hnaios
17-04-09, 18:37
για το κινητηρα ναι τον δηλωνεις κ δε κρυβεσαι 1 ατυχημα να σου τυχει τη μαμησες.. δεν ειμαστε γερμανια η αλλες χωρες.. οσο για τα αλλα οταν μπορεις ναι. γιατι οχι να μη γλυτσω τα λεφτα μου απο το να τα δωρισω στο κρατος??γιατι περι ''δωρου ''προκειτε...δεν κανουν τπτ απολυτως.ειδες π.χ αθηνων πατρων?ασε πονεμενη ιστορια το μορφωμα που λεγεται ''κρατος ελληνικο''παραδειγμα με τις αγοροπωλησιες.ακινητα γενικα..εμενα πε8ανε ο φαδερ κ μας ζητουσαν φορο κληρονομιας το 1997 5.000.000 δρχ!!!γιατι?διοτι κληρονομισα το πατρικο μου το σπιτι που γεννηθηκα κ μεγαλωσα!!Αι σιχτιρ...!! εδωσα λοιπον στον εφορο 700.000 δρχ και παει η υπο8εση παραγραφηκε...γιατι λοιποιν να δωσω στο ''κρατος''5.000.000???εδωσα 700.000 στον εφορα κ καθαρισα και εμεινε στη τσεπη μου 4.300.000δρχ.εδωσα δλδ σε ευρω 2.000 περιπου και μου εμειναν 12.600 περιπου στη τσεπη μου...εγω δεν ειχα σκοπο να το πουλησω το σπιτι μου..προχ8ες εκανα μια πωληση και πληρωσα 200 ευρω φορο πηρα 5.000 ευρω.αν εβαζα την αληθηνι τιμη θα πληρωνα πανω απο 1000Ε καλο ε? συνεταιρος απο το πουθενα σου ερχεται!!!

Panoz_335i
17-04-09, 18:42
για το κινητηρα ναι τον δηλωνεις κ δε κρυβεσαι 1 ατυχημα να σου τυχει τη μαμησες.. δεν ειμαστε γερμανια η αλλες χωρες.. οσο για τα αλλα οταν μπορεις ναι. γιατι οχι να μη γλυτσω τα λεφτα μου απο το να τα δωρισω στο κρατος??γιατι περι ''δωρου ''προκειτε...δεν κανουν τπτ απολυτως.ειδες π.χ αθηνων πατρων?ασε πονεμενη ιστορια το μορφωμα που λεγεται ''κρατος ελληνικο''παραδειγμα με τις αγοροπωλησιες.ακινητα γενικα..εμενα πε8ανε ο φαδερ κ μας ζητουσαν φορο κληρονομιας το 1997 5.000.000 δρχ!!!γιατι?διοτι κληρονομισα το πατρικο μου το σπιτι που γεννηθηκα κ μεγαλωσα!!Αι σιχτιρ...!! εδωσα λοιπον στον εφορο 700.000 δρχ και παει η υπο8εση παραγραφηκε...γιατι λοιποιν να δωσω στο ''κρατος''5.000.000???εδωσα 700.000 στον εφορα κ καθαρισα και εμεινε στη τσεπη μου 4.300.000δρχ.εδωσα δλδ σε ευρω 2.000 περιπου και μου εμειναν 12.600 περιπου στη τσεπη μου...εγω δεν ειχα σκοπο να το πουλησω το σπιτι μου..προχ8ες εκανα μια πωληση και πληρωσα 200 ευρω φορο πηρα 5.000 ευρω.αν εβαζα την αληθηνι τιμη θα πληρωνα πανω απο 1000Ε καλο ε? συνεταιρος απο το πουθενα σου ερχεται!!!

Το ip σου εχει καταγραφει...η υπηρεσια διωξης ηλεκτρονικου εγκληματος θα προωθησει την υποθεση σου στην ελληνικη δικαιοσυνη. Τωρα θα πληρωσεις 200.000ευρω για να μαθεις να εισαι εξυπνος.

Α8hnaios
17-04-09, 18:50
Πολιτικές διαστάσεις πήρε η αποκάλυψη του «ΘΕΜΑτος» για το χλιδάτο διήμερο του υπουργού Μεταφορών κ. Ευριπίδη Στυλιανίδη μετά της συζύγου του στο υπερπολυτελές «Four Seasons» του Παρισιού με έξοδα του ελληνικού λαού τον Οκτώβριο του 2008. Η αποκάλυψη προκάλεσε την αγανάκτηση της κοινής γνώμης, εκνευρισμό στο Μέγαρο Μαξίμου και πόλεμο παρασκηνίων.

Α8hnaios
17-04-09, 18:50
Αυτα τα ολιγα.....κ οποιοσ πει οτι δεν γλυτωνει φορους οταν μπορει ζει σε αλλο πλανητη!

ΓΙΑΝΝΗΣ
15-05-09, 09:27
Τα ειπαμε παιδια και εφτασαν.....τα αναφερει το συνολο σχεδον του τυπου σημερα.......

Ενα απλο παραδηγμα απο το εθνος
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&tag=8777&pubid=3650741

κι αλλο

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=16&artId=268209&dt=15/05/2009

bmw330vasilis
15-05-09, 09:31
μεχρι και για τις βαρκες και τα κοτερα λεει ρε......εχουν ξεφυγει αυτοι.....ουτε βαρκα γυαλο δεν μπορεις να παρεις πλεον!!!

m_sak
15-05-09, 09:37
Στο βήμα αναφέρει στο τέλος του άθρου αυτό εδώ ""Συγκρίνοντας τον αριθμό της πινακίδας με τον αριθμό πλαισίου θα γίνεται έλεγχος για το αν έχει υπάρξει παραποίηση του κινητήρα"" Αυτό πως γίνεται ρε παιδιά θα μας τρελάνουν?

bmw330vasilis
15-05-09, 09:38
δηλωθειτε οι ΑΔΗΛΩΤΕΣ παιδια......το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
15-05-09, 09:38
Το ειχε πει καποια στιγμη σε νεκρο χρονο που συζητουσαμε για τις εκπτωσεις ο fairy αν θυμαμαι καλα, οτι προσοχη γιατι μετα τις ευρωεκλογες θα ψαξουν απο παντου για λεφτα!!!
Και αυτο κανουν.......εριξαν το τυρακι με τις εκπτωσεις και τωρα ελα να μας πεις πως τα βρηκες........σωστο μεν πονηρο και υπουλο δε...

bmw330vasilis
15-05-09, 09:42
ελληνικο θα λεγα....ετσι δεν σκεφτομαστε αλλωστε??

andreas_R
15-05-09, 10:18
Εμενα μου αρεσει που βγαινουν και λενε θα γινουν ελεγχοι θα πεσουν προστιμα κτλ.

Ποτε θα μας πει καποιος επισημα τι ισχυει με τα κωλοτεκμηρια και τα ποθεν εσχες?

Να ξερουμε να προφυλακτουμε και εμεις μην παμε σαν το σκυλι στο αμπελι!

ΓΙΑΝΝΗΣ
15-05-09, 11:15
Εμενα μου αρεσει που βγαινουν και λενε θα γινουν ελεγχοι θα πεσουν προστιμα κτλ.

Ποτε θα μας πει καποιος επισημα τι ισχυει με τα κωλοτεκμηρια και τα ποθεν εσχες?

Να ξερουμε να προφυλακτουμε και εμεις μην παμε σαν το σκυλι στο αμπελι!

Θα σου το πουν Αντρεα τι τους περασες για απατεωνες???? Θα σου το πουν οταν το αγορασεις........ελα πουλακι μου τωρα να μας πληρωσεις.....:rofl2:

gsova
15-05-09, 13:25
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4516888&ct=3

Από τα σημερινά νέα... φαντάζεσαι να βγαίνεις από τα μπουζούκια σε ημι-αγρία κατάσταση στις 6 το πρωϊ, να πά να μπείς στην X5 και να σου χτυπήσει το τζάμι ο τροχαίος μαζί με τον τελωνειακό και τον εφοριακό;

Έ ρε γλέντιααααα (που έλεγε και ο συχωρεμένος ο Σπαθάρης)

ΓΙΑΝΝΗΣ
15-05-09, 13:29
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4516888&ct=3

Από τα σημερινά νέα... φαντάζεσαι να βγαίνεις από τα μπουζούκια σε ημι-αγρία κατάσταση στις 6 το πρωϊ, να πά να μπείς στην X5 και να σου χτυπήσει το τζάμι ο τροχαίος μαζί με τον τελωνειακό και τον εφοριακό;

Έ ρε γλέντιααααα (που έλεγε και ο συχωρεμένος ο Σπαθάρης)

και να σου πει ''κατεβειτε κυριε να μου δειξετε τον αριθμο κινητηρα και πλαισιου'' χαχα:icon_kidr:rofl2::rofl2:

Libanner
15-05-09, 13:33
Από τα σημερινά νέα... φαντάζεσαι να βγαίνεις από τα μπουζούκια σε ημι-αγρία κατάσταση στις 6 το πρωϊ, να πά να μπείς στην X5 και να σου χτυπήσει το τζάμι ο τροχαίος μαζί με τον τελωνειακό και τον εφοριακό;

Έ ρε γλέντιααααα (που έλεγε και ο συχωρεμένος ο Σπαθάρης)

Εφόσον είσαι νόμιμος δεν έχεις να φοβηθείς κανέναν.Τώρα για αυτούς που κάνουν απατεωνιές κάθε είδους (στην συγκεκριμένη περίπτωση φοροδιαφυγή) και 6 ώρα το πρωί να πάνε να τους ελέγξουν και ότι ώρα να ναι κορόιδα είμαστε όλοι εμείς που πληρώνουμε κανονικά...

Thronos
15-05-09, 13:39
Το θεμα ειναι να πληρωνεις τωρα κανονικα η οχι ειναι λεπτομερειες :D :D

gsova
15-05-09, 13:50
Εφόσον είσαι νόμιμος δεν έχεις να φοβηθείς κανέναν.Τώρα για αυτούς που κάνουν απατεωνιές κάθε είδους (στην συγκεκριμένη περίπτωση φοροδιαφυγή) και 6 ώρα το πρωί να πάνε να τους ελέγξουν και ότι ώρα να ναι κορόιδα είμαστε όλοι εμείς που πληρώνουμε κανονικά...

Το νόμιμος είναι σχετικό...

Μπορεί εγώ να παίρνω μισθό 1000€ το μήνα και να έχω πάρει μια καινούρια 320 κουπέ με λεφτά που μου έκανε δώρο ο πατέρας μου. Σύμφωνα με το κράτος δεν μπορώ να τη συντηρήσω. Επίσης αν μου την έκανε δώρο ο πατέρας μου (αλλά είναι στο δικό μου όνομα) τότε ο πατέρας μου φοροδιαφεύγει γιατί πρέπει να δηλώσει τα χρήματα στη φορολογική του δήλωση ώς "δωρεά" (η κάτι τέτοιο αν δεν κάνω λάθος - ας μας κατατοπίσουν οι λογιστές). Πόσοι το κάνουν αυτό;

Οπότε εγώ μια χαρά νόμιμος είμαι, τα τέλη μου τα πλήρωσα, ασφάλεια έχω, το όχημα είναι δηλωμένο κομπλέ κλπ. Κι όμως προκύπτει "πόθεν έσχες"...

gsova
15-05-09, 13:52
τα νούμερα και το όχημα που αναφέρω είναι σχετικά - απλά ώς παράδειγμα τα λέω, μην πιαστείτε από εκεί.

Αυτό που απλά θέλω να τονίσω είναι ότι το κράτος δεν μετράει αν εσύ έχεις το πάθος και κάνεις το σκ... σου παξιμάδι για μία 325, επειδή γουστάρεις. Το κράτος -πονηρά σκεπτόμενο- σου λέει... αφού έχεις τέτοια κυβικά τότε αποκλείεται να παίρνεις 800€ ή 1000€ μισθό. Κάπου φοροδιαφεύγεις... κι εκεί ξεκινάει η οδύσσεια του "άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας".

ermis1975
15-05-09, 14:02
Δε ξέρω αν είδατε στη TV πόσα δηλώνουν Γιατροί, Δικηγόροι... Τραγουδιστές κλπ.? Απο 6.000 μέχρι 15.000, πώς ζούν και συντηρούν λοιπόν βίλες, κότερα, τζίπ, φιλιπινέζες, ιδιωτικά σχολεία κλπ?
Αυτοί λοιπον οι κύριοι επαγγελματίες, που δηλώνουν 6-7000, θα πρέπει να αποδείξουν πώς μπορούν να έχουν και να συντηρούν το αμάξι των 2...3...4000cc! Και ΟΧΙ οι μισθωτοί που τα κουκιά τους είναι μετρημένα και φορολογημένα μέχρι λεπτό!
Αυτό είναι 100% σωστό. Αν θές να φοροδιαφεύγεις και τα το παίζεις "φτωχός", θα πρέπει να συμβιβαστείς τουλάχιστον στα τεκμήρια και να ζείς έτσι. Γιατί στα μπουζούκια πχ. δε μπορούν να σε ελένξουν, ούτε στα έξοδα που κάνεις... Οπότε μη πουλάς μούρη με αμάξια βίλες κλπ και θές να μη πληρώνεις μία! Γιατί αυτό φυσικά γυρίζει μπούμερανγκ στους φτωχούς!
Ολες τις άλλες περιπτώσεις που δηλώνεις εισόδημα "ικανοποιητικό" ώστε να συντηρήσεις 1 αυτοκίνητο με αντικειμενικά κριτήρια δε θα τις αγγίξει κανείς!
Ολα τα άλλα περι τεκμηρίων κλπ που διαβάζεται είναι προεκλογικά κόλπα και κίτρινος τύπος (κατα τη γνώμη μου).

ermis1975
15-05-09, 14:05
τα νούμερα και το όχημα που αναφέρω είναι σχετικά - απλά ώς παράδειγμα τα λέω, μην πιαστείτε από εκεί.

Αυτό που απλά θέλω να τονίσω είναι ότι το κράτος δεν μετράει αν εσύ έχεις το πάθος και κάνεις το σκ... σου παξιμάδι για μία 325, επειδή γουστάρεις. Το κράτος -πονηρά σκεπτόμενο- σου λέει... αφού έχεις τέτοια κυβικά τότε αποκλείεται να παίρνεις 800€ ή 1000€ μισθό. Κάπου φοροδιαφεύγεις... κι εκεί ξεκινάει η οδύσσεια του "άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας".


Τα τεκμήρια θα είναι μαχητά! Θα μπορείς να αποδείξεις οτι το αμάξι σου το έχεις και κάθεται ή οτι το κληρονόμισες, ή οτι μένεις με την οικογένειά σου και σε ταίζουν.. και τα 800 euro που παίρνεις τα χαλάς εκεί που θές (στο αμάξι μόνο).
Και πέρσυ πανικός μας είχε πιάσει όλους.. Κι εμένα προσωπικά. Και κατάλαβα οτι δε γίνεται τίποτα.

aris super 3
15-05-09, 14:47
τι αλλο θα ακουσουμε ρε με αυτο το κρατος που εχουμε μπλεξει!

bmw330vasilis
15-05-09, 15:02
και αυτοι ουτε προστιμα ουτε κυρωσεις ουτε ποινικες ή οτι αλλο να τανε για τις κλοπες που εχουν κανει στον ελληνικο λαο......ΨΗΦΙΣΤΕ ΤΟΥΣ@@@!!!!(Για ολους μιλαω ανεξαιρετως!!ακομα και για μικρα κομματα που διευκολυνονται απο καταστασεις καθε ειδους)

Α8hnaios
15-05-09, 16:02
τι αλλο θα ακουσουμε ρε με αυτο το κρατος που εχουμε μπλεξει!

η λυση ειναι μια και απλη φιλε..... Οφ-σορ εταιρια///

δες εδω>>>http://digital.tanea.gr/Default.aspx?d=20090511&nid=12439721

5555
15-05-09, 17:12
Συζηταμε για ενα ''κρατος'' που εχει πιασει βουρκο ,πατο οπως θελετε πειτε το.

Οταν υπαρχει Ατιμωρησια πολιτικων,οταν κλεινει η βουλη προς παραγραφη των σκανδαλων!!! Εγω δεν θα επαναστατησω , δεν θα αναγκαστω να πω στο ΣΔΟΕ να παει να Γ..... στο κατω κατω δανεικα του ζητησα?
Οταν το ιδιο το κρατος με τις ευλογιες των 300 ειναι διεφθαρμενο με Ποιο δικαιωμα με τσεκαρει??? ( γινομαι και εγω παραλογος)

Κυριοι διαλυσαμε, ειμαστε ενας '' οικος ανοχης'' χωρις μανταμ.

Σορρυ εαν ειναι λιγο οφ τοπικ διαγραψτε το.

bmw330vasilis
15-05-09, 18:16
:+1:.....πεστα ....



Συζηταμε για ενα ''κρατος'' που εχει πιασει βουρκο ,πατο οπως θελετε πειτε το.

Οταν υπαρχει Ατιμωρησια πολιτικων,οταν κλεινει η βουλη προς παραγραφη των σκανδαλων!!! Εγω δεν θα επαναστατησω , δεν θα αναγκαστω να πω στο ΣΔΟΕ να παει να Γ..... στο κατω κατω δανεικα του ζητησα?
Οταν το ιδιο το κρατος με τις ευλογιες των 300 ειναι διεφθαρμενο με Ποιο δικαιωμα με τσεκαρει??? ( γινομαι και εγω παραλογος)

Κυριοι διαλυσαμε, ειμαστε ενας '' οικος ανοχης'' χωρις μανταμ.

Σορρυ εαν ειναι λιγο οφ τοπικ διαγραψτε το.

sm6
15-05-09, 18:49
η λυση ειναι μια και απλη φιλε..... Οφ-σορ εταιρια///

δες εδω>>>http://digital.tanea.gr/Default.aspx?d=20090511&nid=12439721

φιλε μου εσυ συνεχιζεις να προκαλεις με αποψεις τετοιου ειδους, οποτε μην διαμαρτυρηθεις οτι εχω κατι μαζι σου...
φυσικα και δεν εχω, απλα (και αν δεν κανεις πλακα) εκφραζεις επιεικως απαραδεκτες θεσεις επι του θεματος.

κατ' αρχας η οφ-σορ δεν ειναι πανακεια... γινεται για συγκεκριμενους λογους και απο συγκεκριμενες κατηγοριες πολιτων και επαγγελματιων.
το αρθρο του οποιου εβαλες το λινκ δινει καποια βασικη ιδεα...
σε πολλες ομως κατηγοριες επαγγελματων, απλα δεν εχει κανενα νοημα αφου φορολογεισαι και εδω!

το θεμα ομως ειναι αλλο. εσυ αρνεισαι ως θεση, ως σταση ζωης (και οχι μονο εσυ και αλλοι, απλα λεω ως παραδειγμα εσενα, διοτι εσυ βγαινεις και το γραφεις απροκαλυπτα) να συνεισφερεις μεσω της φορολογιας σου οπως πολλες φορες εχεις εκφρασει...

κανενα προβλημα απο εμενα. κανε και οφ-σορ να μη δινεις τιποτα. και παλι κανενα προβλημα. γιατι ομως συνεχιζεις να καθεσαι σε μια χωρα που δεν σε εκφραζει και δεν μετακομιζεις εκει οπου θα φτιαξεις την οφ-σορ σου?

το θεωρεις δηλαδη σωστο να ζεις ως παρασιτο?

διοτι εσυ, (επαναλαμβανω το "εσυ" δεν ειναι προσωπικο, απευθυνεται σε οσους με τη νοοτροπια που περιγραφω), δεν πληρωνεις οπως εχεις κατ' επαναληψιν τονισει, αλλα εχεις απαιτησεις ομως...!!!
θελεις καλυτερο δρομο να βολταρεις με τη "μπεμπα" (ή την "καγιε" που ισως θα αποκτησεις με την τιμια -πλην μαυρη- εργασια σου), θελεις καλη και δωρεαν περιθαλψη για εσενα και την οικογένειά σου, απαιτεις επισης δωρεαν και υψηλου επιπεδου μορφωση για τα παιδια σου (αν δεν εχεις, οταν θα κανεις), θελεις, θελεις, θελεις...
αλλα δεν προσφερεις τιποτα (απο οτι λες ο ιδιος).

και πως θα γινουν ολα αυτα ρε φιλε? γιατι να πληρωνω εγω (και ο καθε μΑλΑκΑς, κατα τη λογικη σου, που πληρωνει κανονικα το φορο του), ακομα και τον αερα που αναπνεεις?
κι εσυ ο "πονηρος", ο "μαγκας", ο "καταφερτζης" να εχεις και απαιτησεις?

γιατι οταν εισαι αρρωστος εσυ ή καποιος δικος σου δεν πας στα νησια καϋμαν, αλλα πας στο νοσοκομειο που πληρωνει ο μΑλΑκΑς ?
γιατι εσυ ή καποιος απο την οικογενεια σου, χρησιμοποιεις τα μεσα μαζικης μεταφορας που πληρωνει ο μΑλΑκΑς?
γιατι θελεις να παρεις συνταξη οταν γερασεις απο το κρατος στο οποιο δεν συνεισφερεις και δεν πας να ζητησεις απο την εδρα της οφ-σορ σου?

υπαρχουν πολλα γιατι...
απαντησεις δεν υπαρχουν....
κι αυτο γιατι πολλοι μαθατε να ζητατε και να απαιτειτε χωρις να προσφερετε...
και οχι μονο να μην δινετε, αλλα απο πανω να λετε και μΑλΑκες αυτους που προσφερουν...

για αυτο λοιπον φιλε μου μην προκαλεις ουτε για χαβαλε με τετοιου ειδους εκφρασεις, διοτι δειχνεις ενα πολυ ασχημο προφιλ (αν ισχυουν οσα εχεις πει κατα καιρους) και γινεσαι αντιπαθης. τουλαχιστον σε αυτους που εχουν μαθει διαφορετικα...

οτι κανεις κρατα το για τον εαυτο σου και μην το δημοσιοποιεις.

ουτως ή αλλως αφου δεν συνεισφερεις σε τιποτα (οπως ο ιδιος εχεις πει, επαναλαμβανω και αν καταλαβα καλα) δεν εχεις και κανενα δικαιωμα για να ομιλεις...
επι ελληνικου εδαφους τουλαχιστον...

shido
15-05-09, 19:00
Διαβασα μερικα ποστ ..
Το φορολογικο συστημα στην χωρα μας ενταξει ειναι για πεταμα.Ειδικα σε μικρομεσαιες εταιριες πινουν το αιμα τους και στου ςμεγαλους κλεινουν τα ματια..
ΑΛΛΑ
μερικοι κραζετε τους πολιτικους για οφσορ εταιρειες,οτι δεν πληρωνουν φορους,οταν ΟΙ ΙΔΙΟΙ κανετε το ιδιο πχ αδηλωτες μετατροπες...
τελικα ειμαστε λαος για τον πο@τσο...οτι μας βολευει οπως μας βολευει

Action Man
15-05-09, 19:09
μερικοι κραζετε τους πολιτικους για οφσορ εταιρειες,οτι δεν πληρωνουν φορους,οταν ΟΙ ΙΔΙΟΙ κανετε το ιδιο πχ αδηλωτες μετατροπες...


Ρε Γιάννη...μη μας τρελάνεις τώρα....
Με το εμπόριο ασχολείσαι(όπως και γω:icon18:)...μη μου πείς οι τα δηλώνεις όλα τώρα γιατί θα γίνεις πινόκιο..:icon18:
Οι αδήλωτες μετατροπές μας πειράξανε...


Και κάτι άλλο....όποιος είναι εφοριακός εδώ μέσα(νομίζω είναι κανα δυο)ας μας πεί πόσα έχει πάρει(και σιγά μη μιλήσει:bigthumb:) συνολικά από "κλεισίματα βιβλίων"....

shido
15-05-09, 19:12
Εισαγωγες.Πληρωνω Φπα με το που ερχονται αεροδρομιο και παρολα αυτα εχω φαει 3 ελενχους απο εφορια.
Εγω δεν ειπα οτι μας πειραξανε οι αδηλωτες μετατροπες.Λεω οτι μερικοι να μην κρινουν οταν και οι ιδιοι κανουν αναλοες πραξεις

shido
15-05-09, 19:13
επισης αναφερω καθαρο οτι το φορολογικο συστημα μας ειναι για τα μπαζα,δεν παιρνω κανενος το μερος.

str2004
15-05-09, 19:24
Βλεπω πως αρκετοι εχετε "φαει το μαρουλι" πως οτι δηλωνεις ΠΡΕΠΕΙ ......και να το πληρωνεις.....Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να δηλωθει "μετατροπη" μονο και μονο για τα "νομικα πλαισια"......Ντε και καλα δηλαδη βαζω μοτερ 10000 κυβικα γιατι ετσι γουσταρω ( ετσι λεει και ο Αμερικανος - Καναδος κτλ κτλ ) ....ναι το δηλωνω μονο οσον αφορα την "αδεια κυκλοφοριας" & "ασφαλεια" ..... :(

Απλα ΟΤΙ μας "ταιζουν"..........ΤΡΩΜΕ

Α8hnaios
15-05-09, 19:28
Φιλε sm6 αυτα που λες ειναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ συζητηση....το τι δικαιωματα εχω και τι υποχρεωσεις,και τι μου προσφερει το κρατος...
Οσο εαν φορολογουμε ?(πρωσωπικα) με εχει ξεζουμισει το κρατος.... κυριολεκτικα. Πληρωνω φορο βεβαιως αλλα τι παροχες εχω? εδω ειναι το τεραστιο θεμα προς συζητηση....απο νοσοκομεια(αληθεια πηγες για ραντεβου στο ικα?)λακκουβες(οδικο διτυο)εκπαιδευση δωρεαν(φροντηστηρια)και τοσα αλλα Απλα εαν μπορεις με συγκεκριμενες διαταξεις νομων να γλυτωσεις καποια χρηματα απο τη τεραστια χοανη του δημοσιου δε βλεπω το λογο να μη το κανω σε ''νομιμα'' πλαισια παντα..Κανω εφαρμογη καποιων διαταξεων οπως ειπε και καποιος πολιτικος...........Τωρα για την οφ σορ δεν εχω αλλα ουτε προβλεπεται στο μελλον να αποκτησω.!!!!! ειναι και αυτος ενας ''νομος ''ομως.......

str2004
15-05-09, 19:38
Εμενα 140€ που χρωσταω στην Εφορια .....τωρα που εκλεισε η Βουλη των ΕΛΛΗΝΩΝ ( ξυπνατε ρεεεεεεεεεε) ......λετε να "παραγραφουν" ???????? Ξερετε εγω ανηκω στην κατηγορια του "Οικονομικου Εγκληματος"...... χωρις μιζα (με μανιβελα) ......μηπως καλυτερα να παω και εγω στα "Σκανδαλα"????? Γιατι πουθενα δεν ακουστηκε πως καποιος απο αυτους τους ΚΕΡΑΤΑΔΕΣ που μας κυβερνουν δεν επραξε "Οικονομικο Εγκλημα" ......οπου και θα εφαρμοστει και το αναλογο "Ποινικο Δικαιο"??...... Χωρις λοιπον "ρετσινια" .....απλα "Σκανδαλιστηκαν" τα λαμογια....... Μωρε μπαρουτι θελουν ..... Αν ηταν δυνατον να μαζευτουν ΟΛΟΙ οι Ελληναρες ......και να τους "απολυσουν".......ναι καλα ακουσατε να τους απολυσουμε κυριοι ...... εμεις τους πληρωνουμε....

Πφφφφ τα ειπα και ας με παρεξηγησουν ....καποιοι......:(

sm6
15-05-09, 19:41
Φιλε sm6 αυτα που λες ειναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ συζητηση....το τι δικαιωματα εχω και τι υποχρεωσεις,και τι μου προσφερει το κρατος...
Οσο εαν φορολογουμε ?(πρωσωπικα) με εχει ξεζουμισει το κρατος.... κυριολεκτικα. Πληρωνω φορο βεβαιως αλλα τι παροχες εχω? εδω ειναι το τεραστιο θεμα προς συζητηση....απο νοσοκομεια(αληθεια πηγες για ραντεβου στο ικα?)λακκουβες(οδικο διτυο)εκπαιδευση δωρεαν(φροντηστηρια)και τοσα αλλα Απλα εαν μπορεις με συγκεκριμενες διαταξεις νομων να γλυτωσεις καποια χρηματα απο τη τεραστια χοανη του δημοσιου δε βλεπω το λογο να μη το κανω σε ''νομιμα'' πλαισια παντα..Κανω εφαρμογη καποιων διαταξεων οπως ειπε και καποιος πολιτικος...........Τωρα για την οφ σορ δεν εχω αλλα ουτε προβλεπεται στο μελλον να αποκτησω.!!!!! ειναι και αυτος ενας ''νομος ''ομως.......

αδελφε αθηναιε, συζητηση κανουμε φυσικα... ουτε καποιο προβλημα θα λυσουμε, ουτε και εχουν καποια πρακτικη σημασια αυτα που γραφουμε...
οσο για το μακη μην ανησυχεις, δεν παρακολουθει...:p:
το θεμα το προσεγγιζεις καλυτερα στο παραπανω ποστ.
διοτι καπου πριν το αντιμετωπισες διαφορετικα και εδωσες συγκεκριμενο παραδειγμα (με νουμερα).
τελος παντων εγω δεν ειμαι εφοριακος για σου κανω ελεγχο. κανε τα "κουμαντα" σου στα λογικα και νομιμα οπως λες πλαισια και δεν χρειαζεται να βγαζεις και ανακοινωση...:bigthumb:

oldcarskickass
16-05-09, 01:18
φιλε μου εσυ συνεχιζεις να προκαλεις με αποψεις τετοιου ειδους, οποτε μην διαμαρτυρηθεις οτι εχω κατι μαζι σου...
φυσικα και δεν εχω, απλα (και αν δεν κανεις πλακα) εκφραζεις επιεικως απαραδεκτες θεσεις επι του θεματος.

κατ' αρχας η οφ-σορ δεν ειναι πανακεια... γινεται για συγκεκριμενους λογους και απο συγκεκριμενες κατηγοριες πολιτων και επαγγελματιων.
το αρθρο του οποιου εβαλες το λινκ δινει καποια βασικη ιδεα...
σε πολλες ομως κατηγοριες επαγγελματων, απλα δεν εχει κανενα νοημα αφου φορολογεισαι και εδω!

το θεμα ομως ειναι αλλο. εσυ αρνεισαι ως θεση, ως σταση ζωης (και οχι μονο εσυ και αλλοι, απλα λεω ως παραδειγμα εσενα, διοτι εσυ βγαινεις και το γραφεις απροκαλυπτα) να συνεισφερεις μεσω της φορολογιας σου οπως πολλες φορες εχεις εκφρασει...

κανενα προβλημα απο εμενα. κανε και οφ-σορ να μη δινεις τιποτα. και παλι κανενα προβλημα. γιατι ομως συνεχιζεις να καθεσαι σε μια χωρα που δεν σε εκφραζει και δεν μετακομιζεις εκει οπου θα φτιαξεις την οφ-σορ σου?

το θεωρεις δηλαδη σωστο να ζεις ως παρασιτο?

διοτι εσυ, (επαναλαμβανω το "εσυ" δεν ειναι προσωπικο, απευθυνεται σε οσους με τη νοοτροπια που περιγραφω), δεν πληρωνεις οπως εχεις κατ' επαναληψιν τονισει, αλλα εχεις απαιτησεις ομως...!!!
θελεις καλυτερο δρομο να βολταρεις με τη "μπεμπα" (ή την "καγιε" που ισως θα αποκτησεις με την τιμια -πλην μαυρη- εργασια σου), θελεις καλη και δωρεαν περιθαλψη για εσενα και την οικογένειά σου, απαιτεις επισης δωρεαν και υψηλου επιπεδου μορφωση για τα παιδια σου (αν δεν εχεις, οταν θα κανεις), θελεις, θελεις, θελεις...
αλλα δεν προσφερεις τιποτα (απο οτι λες ο ιδιος).

και πως θα γινουν ολα αυτα ρε φιλε? γιατι να πληρωνω εγω (και ο καθε μΑλΑκΑς, κατα τη λογικη σου, που πληρωνει κανονικα το φορο του), ακομα και τον αερα που αναπνεεις?
κι εσυ ο "πονηρος", ο "μαγκας", ο "καταφερτζης" να εχεις και απαιτησεις?

γιατι οταν εισαι αρρωστος εσυ ή καποιος δικος σου δεν πας στα νησια καϋμαν, αλλα πας στο νοσοκομειο που πληρωνει ο μΑλΑκΑς ?
γιατι εσυ ή καποιος απο την οικογενεια σου, χρησιμοποιεις τα μεσα μαζικης μεταφορας που πληρωνει ο μΑλΑκΑς?
γιατι θελεις να παρεις συνταξη οταν γερασεις απο το κρατος στο οποιο δεν συνεισφερεις και δεν πας να ζητησεις απο την εδρα της οφ-σορ σου?

υπαρχουν πολλα γιατι...
απαντησεις δεν υπαρχουν....
κι αυτο γιατι πολλοι μαθατε να ζητατε και να απαιτειτε χωρις να προσφερετε...
και οχι μονο να μην δινετε, αλλα απο πανω να λετε και μΑλΑκες αυτους που προσφερουν...

για αυτο λοιπον φιλε μου μην προκαλεις ουτε για χαβαλε με τετοιου ειδους εκφρασεις, διοτι δειχνεις ενα πολυ ασχημο προφιλ (αν ισχυουν οσα εχεις πει κατα καιρους) και γινεσαι αντιπαθης. τουλαχιστον σε αυτους που εχουν μαθει διαφορετικα...

οτι κανεις κρατα το για τον εαυτο σου και μην το δημοσιοποιεις.

ουτως ή αλλως αφου δεν συνεισφερεις σε τιποτα (οπως ο ιδιος εχεις πει, επαναλαμβανω και αν καταλαβα καλα) δεν εχεις και κανενα δικαιωμα για να ομιλεις...
επι ελληνικου εδαφους τουλαχιστον...

Διαβασα μερικα ποστ ..
Το φορολογικο συστημα στην χωρα μας ενταξει ειναι για πεταμα.Ειδικα σε μικρομεσαιες εταιριες πινουν το αιμα τους και στου ςμεγαλους κλεινουν τα ματια..
ΑΛΛΑ
μερικοι κραζετε τους πολιτικους για οφσορ εταιρειες,οτι δεν πληρωνουν φορους,οταν ΟΙ ΙΔΙΟΙ κανετε το ιδιο πχ αδηλωτες μετατροπες...
τελικα ειμαστε λαος για τον πο@τσο...οτι μας βολευει οπως μας βολευει

Ρε Γιάννη...μη μας τρελάνεις τώρα....
Με το εμπόριο ασχολείσαι(όπως και γω:icon18:)...μη μου πείς οι τα δηλώνεις όλα τώρα γιατί θα γίνεις πινόκιο..:icon18:
Οι αδήλωτες μετατροπές μας πειράξανε...


Και κάτι άλλο....όποιος είναι εφοριακός εδώ μέσα(νομίζω είναι κανα δυο)ας μας πεί πόσα έχει πάρει(και σιγά μη μιλήσει:bigthumb:) συνολικά από "κλεισίματα βιβλίων"....


Θυμάμαι το ποστ του φίλου που αναφέρεσαι και έχω να πω το εξής (καταλαβαίνεις σε τι βάση μιλάω).

Όταν βγαίνει ΔΗΜΟΣΙΑ και ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ υπουργός (ψάξε σε εννοιολογικό λεξικό την ΕΝΝΟΙΑ της λέξεως υπουργός και μετά αν μπορείς βρες μου ΕΝΑΝ που να πληρεί έστω ένα κριτήριο της λέξεως, ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.-)της κυβέρνησης και σου λέει ότι γλύτωσα χρήματα από την εφορία λόγω δημιουργίας offshore τι να περιμένεις;;;;

Γνωρίζω ότι ΔΕΝ είναι παράνομο, φίλε Στάθη όμως, αυτή η πράξη είναι ΑΝΗΘΙΚΗ και αναξιοπρεπείς.- Δλδ κύριε ΑΝΗΘΙΚΕ και ΑΝΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙ τύπε ο ελληνικός λαός σου δίνει τα λεφτά και τις παροχές, σε αφήνει να τρέχεις ταυτόχρονα και την δική σου επειχήρηση και εσύ ρε γ@μ@μ@νε που να σου @@@@@@@@@@@ από καρκίνο πας και τα χώνεις αλλού για να γλυτώσεις 5 φράγκα; Και παράλληλα απαγορεύεις στα δημόσια τεμπελόσκυλα και μη (δημόσιους υπάλληλους) να ΜΗΝ έχουν επαγγελματική δραστηριότητα πέραν του δημοσίου (πλην των παπάδων, από το 98 του << σωτήρα >> Σημίτη).

Ε όχι ρε Στάθη δε γίνονται αυτά τα πράματα.

Και δε γίνεται από τη στιγμή που από ανθρώπους που πρέπει να τιμάνε το ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ που τους παρέχει ο λαός να κατηγορείς κάποιον που γλυτώνει 5 φράγκα από την εφορία (με τον οποιονδήποτε τρόπο) με σκοπό λίίίίίγο καλύτερη ποιότητα ζωής ΜΕΣΑ στο ίδιο του το σπίτι. Γιατί όπως είπε και ο φίλος ούτε δρόμους έχουμε, ούτε υγεία.

Δεν προτείνω δημόσια σε κανένα να φοροδιαφεύγει (αλλά να σου πω κάτι ΧΑΙΡΟΜΑΙ όταν κάποιος το κάνει, ξέρω ότι είμαι λάθος και ξέρω ότι και εγώ επωμίζομαι τις συνέπειες των πράξεων φοροφυγάδων κτλ αλλά ρε φίλε χαίρομαι πραγματικά, ψέμματα να πω; ) ΔΕΝ τις καταδικάζω όμως από τη στιγμή που γίνονται απροκάλυπτα και με θράσος από βουλευτές και υπουργούς.-

Δεν έχω πάρει γραμμή από κανένα κόμμα και δεν υποστηρίζω κανένα κόμμα, για τον απλούστατο λόγο ότι ΚΑΝΕΝΑ κόμμα και κανένας γ@μ@πιστος εκεί μέσα δεν υποστηρίζει εμένα.

Και θα καταλήξω στο κοινότυπο πλέον ότι με την παιδεία που έχει η πλειοψηφία των ψηφοφόρων (και εγώ μέσα, λίγο σκ@τ@ ακόμα, αφού είμαι ήδη στα σκ@τ@ δε νομίζω να με πειράξει) ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ και μας αξίζουν ΑΚΟΜΑ χειρότερα.

Γιατί είμαστε σαν τα γαϊδούρια βλέπουμε και κυνηγάμε μόνο το καρότο και δε βλέπουμε το φορτίο που άλλοι μας φόρτωσαν στις πλάτες και μάλιστα ΑΛΛΟΙ θα το καρπωθούν.

stelmaniac
16-05-09, 11:07
Kωλοελληνες και κωλοελληνιδες....
Σας κωλοσωριζω στον αποπατο της Ευρωπης...
Ειστε οι ηλιθιοτεροι των ψηφοφορων διοτι ανεκαθεν εκλεγατε πολιτικους απο την ιδια σπειρα στην οποια ανηκετε,επομενως σας αξιζουν 100%
Η μοναδικη διαφορα η οποια διεπει το λαο και τους πολιτικους ειναι η αντιληψη των πολιτικων του ποσο ηλιθιος ειναι ο λαος...Οποτε το επομενο σκαλοπατι σας ειναι να γινετε πολιτικοι για να μετατραπειτε απο ηλιθιοι σε απατεωνες....


Επισημη καταγγελια/μομφη απο καποιον που σας εκανε εμετο...
Μανιαδακης Στυλιανος.

Α8hnaios
16-05-09, 11:54
:nono: .....

InsaneDriver
16-05-09, 13:46
Aν είχανε λίγο μυαλό οι πολιτικοί μας δεν θα κοιτούσανε να συγκεντρώσουν έσοδα με την επιβολή φόρων ή μέσω αύξησης συντελεστών.
Δηλαδή η Κύπρος και αλλες χώρες που έγιναν φορολογικοί παράδεισοι ήταν χαζοί; Εισπράτουν μόλις το10% από τα κέρδη των εταιρειών και το 15% στο ΦΠΑ, αλλά έχουν μεγάλο όγκο συναλλαγών και έτσι αυξήσανε τα έσοδα.
Εμείς τον χαβά μας...Δώσε κίνητρα ρε κράτος να μην πάω να ακουμπάω τα λεφτά μου στις άλλες χώρες...