PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στους πίσω αισθητήρες παρκαρίσματος


stefanos_cool
20-04-09, 14:13
Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους σας!

Έχω τις τελευταίες μέρες ένα πρόβλημα με τους πίσω αισθητήρες (εργοστασιακοί) και θέλω τη βοήθειά σας. Όταν βάζω όπισθεν και χωρίς κανένα εμπόδιο χτυπάει συνεχόμενα το μπιπ λες και έχω εμπόδιο στα 10 εκατοστά, παρατήρησα ότι δεν το κάνει πάντα αλλά ακόμη και όταν δεν το κάνει έντονα δεν δουλεύει σωστά.
Δεν έχω κάνει πρόσφατα κάποια μετατροπή ή αλλαγή που να δικαιολογεί αυτή τη βλάβη.
Στην αντ/πεια που πήρα τηλ. μου είπαν ότι θέλει προγραμματισμό ο εγκέφαλος.
Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει?
ΑΑΑ... το πρόβλημα ξεκίνησε μετά από πολυήμερη(περίπου 40 ημέρες) στάθμευση σε γκαράζ. (δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση αυτό)

Ευχαριστώ.

bmw5argolida
20-04-09, 14:17
Μηπως δεν ειναι καθαροι και εχουν π.χ λασπη,σκονη και δεν διαβαζει σωστα τα εμποδια;Για δοκιμασε να τους καθαρισεις αν ειναι βρωμικοι.Ειδαλλως ενας προγραμματισμος ισως να σου ελυνε το προβλημα...

stefanos_cool
20-04-09, 14:21
Μηπως δεν ειναι καθαροι και εχουν π.χ λασπη,σκονη και δεν διαβαζει σωστα τα εμποδια;Για δοκιμασε να τους καθαρισεις αν ειναι βρωμικοι.Ειδαλλως ενας προγραμματισμος ισως να σου ελυνε το προβλημα...

Τους έχω καθαρίσει, το πρώτο που έκανα όταν είδα ότι κάτι δεν πάει καλά.

shido
20-04-09, 14:24
MΑλλον σου εχει χαλασει καποιος αισθητηρας.Σε διαγνωστικο σου βγαζει ποιος ειναι

stefanos_cool
20-04-09, 14:26
MΑλλον σου εχει χαλασει καποιος αισθητηρας.Σε διαγνωστικο σου βγαζει ποιος ειναι

Όχι, δεν το πήγα ακόμη συνεργείο.

KATSAMPOXAKIS
20-04-09, 14:41
και εμενα κανει ακριβως το ιδιο... αλλα βλαβη δεν βγαζει που το συνδεσαμε..
εβγαλα και τους αισθητιρες τους καθαρισα τα φυσακια μεσα εξω αλλα τιποτα!
ξερει κανεις τι γινεται?

stefanos_cool
20-04-09, 14:50
κάποιος φίλος από δω σε σχετικό πρόβλημα είχε γράψει ότι βγάζεις τον πόλο της μπαταρίας για κανα 5λεπτο και είναι όλα οκ. Ισχύει τελικά αυτό? ή δεν πρέπει να βγάζουμε τον πόλο?

individual
20-04-09, 16:16
το ειχα παθει και εγω.πηγα αντιπροσωπεια,το μπριζοσαν και τελικα ηθελαν αλλαγη οι δυο μεσεοι αισθητηρες πισω.αν θυμαμαι καλα 70 ευρω ο ενας.παντως να ξερεις οτι εστω και ενας αισθητηρας αν δε λειτουργει σωστα σε βγαζει ολο το συστημα εκτος

Dimzan
20-04-09, 16:18
Εαν βγαλεις τον πολο "μηδενιζεται" και κανει reset ο εγκεφαλος. Συνηθως σβηνονται τα σφαλματα που εχουν διαβασει και αποθηκευσει διαφοροι αισθητηρους του αμαξιου. Κυριως ομως εχει να κανει με σφαλματα που αφορουν στη μηχανη οπως αισθητηρα Λ, αισθητηρα στροφαλου,εκκεντροδορου και τετοια. Δε νομιζω οτι στην περιπτωση σου θα αλλαξει κατι αν βγαλεις τον πολο της μπαταριας ομως μπορεις να το δοκιμασεις. Αλλωστε δεν θα παθει και τιποτα

stefanos_cool
20-04-09, 18:48
Εαν βγαλεις τον πολο "μηδενιζεται" και κανει reset ο εγκεφαλος. Συνηθως σβηνονται τα σφαλματα που εχουν διαβασει και αποθηκευσει διαφοροι αισθητηρους του αμαξιου. Κυριως ομως εχει να κανει με σφαλματα που αφορουν στη μηχανη οπως αισθητηρα Λ, αισθητηρα στροφαλου,εκκεντροδορου και τετοια. Δε νομιζω οτι στην περιπτωση σου θα αλλαξει κατι αν βγαλεις τον πολο της μπαταριας ομως μπορεις να το δοκιμασεις. Αλλωστε δεν θα παθει και τιποτα

Πράγματι, έβγαλα τον πόλο και το άφησα 4-5 λεπτά αλλά δεν άλλαξε κάτι, πάλι τα ίδια.

thomelef
20-04-09, 21:42
Εαν βγαλεις τον πολο "μηδενιζεται" και κανει reset ο εγκεφαλος. Συνηθως σβηνονται τα σφαλματα που εχουν διαβασει και αποθηκευσει διαφοροι αισθητηρους του αμαξιου. Κυριως ομως εχει να κανει με σφαλματα που αφορουν στη μηχανη οπως αισθητηρα Λ, αισθητηρα στροφαλου,εκκεντροδορου και τετοια. Δε νομιζω οτι στην περιπτωση σου θα αλλαξει κατι αν βγαλεις τον πολο της μπαταριας ομως μπορεις να το δοκιμασεις. Αλλωστε δεν θα παθει και τιποτα

ακριβώς όπως τα λές είναι φίλε.
απλώς σετάρισμα ρολόγια και σιναφή απο την αρχή

stefanos_cool
10-05-09, 13:27
Τελικά και στην αντιπροσωπεία δεν βρήκαν βλάβη, αλλά το πρόβλημα παραμένει.
Καμιά βοήθεια από κάποιον φίλο που γνωρίζει κάτι σχετικό;

individual
10-05-09, 14:19
κανε αυτο που σου ειπα πριν

bmw520e39
11-05-09, 16:29
πριν απο ενα χρονο+ τοποθετησα κοτσαδορο(οχι της bmw). για την εγκατασταση εβγαλα τον πισω προφυλακτηρα και προσεξα οτι οι αισθητηρες εχουν μετακινηθει καπως απο τη θεση τους.γενικα υπηρχε μια ανακατοσουρα στην εσω πλευρα του προφυλακτηρα. οι αισθητηρες λειτουργουσαν αλλα καμια φορα δεν εδιναν σιγουρια.στη συνεχεια τα συμμαζεψα, τα εβαλα στη θεση τους και λειτουργουν ολα αψογα.Για τη δικη σου περιπτωση μηπως(ρωταω μηπως) εχει μετακινηθει κανενας αισθητηρας και γιαυτο χτυπαει με την οπισθεν συνεχεια???

tsambu
12-05-09, 23:45
Παντως (ασχετο) την μεγαλυτερη καταστροφη στους αισθητηρες παρκαρισματος την κανουν τα πλυστικα με πιεση.

gregE36
13-05-09, 08:52
και εμνα το ιδιο παθαινουν κολανε που και που :smashtard