PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτόματο κλείδωμα θυρών


sswift13
20-04-09, 17:11
Δεν ξέρω αν ο τίτλος είναι κατατοπιστικός, αλλά θα ήθελα να εγκαταστήσω ένα κουμπί, το οποίο θα ανοίγει/κλέινει τις ασφάλειες. Το κουμπί θα τοποθετηθεί στην κεντρική κονσόλα, δίπλα από τον αναπτήρα. Επί προσθέτως, ψάχνομαι μήπως και μπορεί να κλειδώνει αυτόματα μετά από κάποια χιλιόμετρα π.χ. πάνω από τα 40.
Έχει κάνει κανείς σας κάτι αντίστοιχο σε 36άρι?

stelmaniac
20-04-09, 17:21
Παναγιωτη ρωτησες κανεναν ηλεκτρολογο να σου πει αν γινεται? Μηπως πρεπει να το δει ο εγκεφαλος πρωτα για να λειτουργησει το συστημα η μπορεις να το περασεις μονο στο συναγερμο?Αν το κλειδι του αυτοκινητου σου ειναι remote πιστευω οτι γινεται....

sswift13
20-04-09, 17:55
Παναγιωτη ρωτησες κανεναν ηλεκτρολογο να σου πει αν γινεται? Μηπως πρεπει να το δει ο εγκεφαλος πρωτα για να λειτουργησει το συστημα η μπορεις να το περασεις μονο στο συναγερμο?Αν το κλειδι του αυτοκινητου σου ειναι remote πιστευω οτι γινεται....

Στέλιο δεν ρώτησα ηλεκτρολόγο. Το κλειδί δεν είναι remote. Το αυτοκίνητο κλειδώνει με τον button του συναγερμού.

NICK BMW LOVER
20-04-09, 18:37
Θελει ηλεκτρολογο τοτε,πρεπει να το ελεχει ο εγκεφαλος!

leyteris
20-04-09, 20:43
εμενα στο Ε90 ρυθμιζει απο το μενου.ουσιαστικα δινει εντολη ο εγκεφαλος και οταν ξεκινησω με 30χλμ ταχυτητα δινει εντολη κλειδωματος.Τωρα για το 36αρι πιστευω οτι ενας ηλεκτρολογος μπορει να σου βαλει μπουτον ωστε πατωντας να ενεργοποιεις το κεντρικο κλειδωμα

sswift13
22-04-09, 09:06
εμενα στο Ε90 ρυθμιζει απο το μενου.ουσιαστικα δινει εντολη ο εγκεφαλος και οταν ξεκινησω με 30χλμ ταχυτητα δινει εντολη κλειδωματος.Τωρα για το 36αρι πιστευω οτι ενας ηλεκτρολογος μπορει να σου βαλει μπουτον ωστε πατωντας να ενεργοποιεις το κεντρικο κλειδωμα

Λευτέρη, καμία σχέση το Ε90 με το 36άρι...

Το διακοπτάκι θα το βρώ σίγουρα . Το πολύ πολύ να ρωτήσω τον τύπο που μου έβαλε τον συναγερμό. Το δύσκολο θα είναι να κλειδώνει αυτόματα. Αν και αυτό το option πάλι πρέπει να φτιάχνεται. Το cruise control που έχω εγκαταστήσει, δεν λειτουργεί κάτω από τα 40χλμ. Προφανώς κάποιο εγκεφαλάκι (ή του cruise ή το κύκλωμα του OBC) διαβάζει ταχύτητα και ανάλογα δίνει την δυνατότητα ενεργοποίησης ή μη. Αν μπορούσα να το βρω, θα ήταν ωραίο add-on ...

stelmaniac
22-04-09, 14:09
Λευτέρη, καμία σχέση το Ε90 με το 36άρι...

Το διακοπτάκι θα το βρώ σίγουρα . Το πολύ πολύ να ρωτήσω τον τύπο που μου έβαλε τον συναγερμό. Το δύσκολο θα είναι να κλειδώνει αυτόματα. Αν και αυτό το option πάλι πρέπει να φτιάχνεται. Το cruise control που έχω εγκαταστήσει, δεν λειτουργεί κάτω από τα 40χλμ. Προφανώς κάποιο εγκεφαλάκι (ή του cruise ή το κύκλωμα του OBC) διαβάζει ταχύτητα και ανάλογα δίνει την δυνατότητα ενεργοποίησης ή μη. Αν μπορούσα να το βρω, θα ήταν ωραίο add-on ...

Mα και στο Ε 46 ο πιλοτος δεν λειτουργει κατω απο 30 χιλιομετρα....Και δε νομιζω να υπαρχει λογος να λειτουργησει σε τοσο μικρη ταχυτητα....

sswift13
22-04-09, 14:33
Mα και στο Ε 46 ο πιλοτος δεν λειτουργει κατω απο 30 χιλιομετρα....Και δε νομιζω να υπαρχει λογος να λειτουργησει σε τοσο μικρη ταχυτητα....

Αυτό λέω και εγώ ρε Στέλιο. Να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το αυτόματο κλείδωμα σε συνδυασμο ίσως με το cruise ή το OBC (ή τέλος πάντων με όποιο από τα δύο ελέγχει την ταχύτητα και δίνει εντολή για ενεργοποίηση ή όχι του cruise).

stelmaniac
22-04-09, 15:02
Αα καταλαβα...αλλα πιστευω φιλε πως μια τετοια διαδικασια πρεπει να περασει απ την ECU και δε νομιζω τα 36αρια να εχουν υποδομη για μια τετοια λειτουργια...Μονο απο το συναγερμο δε γινεται??

sswift13
24-04-09, 09:09
Λοιπόν. Για το μπουτονάκι πάντως μάλλον έβγαλα άκρη. Θα πάρω παροχή από τον συναγερμό (δεν ξέρω ακόμα τα καλώδια που θα χρησιμοποιήσω, αλλά θα μάθω τις επόμενες μέρες). Μπήκα όμως σε σκέψεις ... Μίλαγα χθές με τον bilparas ο οποίος μου είπε ότι στα καινούργια αυτοκίνητα που έχουν την συγκεκριμένη λειτουργία (αυτόματο κλείδωμα), σε περίπτωση ατυχήματος (χτύπα ξύλο) δίνεται εντολή και ξεκλειδώνουν αυτόματα οι ασφάλειες, ώστε να μπορούν να ανοίγουν οι πόρτες. Ισχύει κάτι τέτοιο? :nixweiss:

michaelp900
24-04-09, 09:26
Εγω στο polo να φανταστεις επειδh εβαλα συναγερμο εδω και καποιο καιρο οταν βαλω μπροστα τη μηχανη κ οι πορτες ειναι κλειστες οι ασφαλεις κατεβαινουν αυτοματα.Οταν σταματησω και σβησω τη μηχανη ξανανοιγουν ;)

sswift13
24-04-09, 09:36
Εγω στο polo να φανταστεις επειδh εβαλα συναγερμο εδω και καποιο καιρο οταν βαλω μπροστα τη μηχανη κ οι πορτες ειναι κλειστες οι ασφαλεις κατεβαινουν αυτοματα.Οταν σταματησω και σβησω τη μηχανη ξανανοιγουν ;)

To polo αν θυμάμαι καλά όμως έχει και κουμπί για κλείσιμο των ασφαλειών ή όχι? Συζητάμε βέβαια την περίπτωση ατυχήματος. Τρακάρεις δηλαδή (είπαμε χτυπάμε ξύλο ...), και οι ασφάλειες παραμένουν κλειστές, δυσκολεύοντας τον απεγκλωβισμό σου από το αυτοκίνητο. Αυτό που λές για το polo μου ακούγεται ωραίο, αλλά και παλι, για να ανοίξουν οι ασφάλειες, θα πρέπει να σβήσεις την μηχανή.

michaelp900
24-04-09, 09:39
Οχι.Τις ασφαλειες του απλα πατας του οδηγου με το χερι και κατεβαινουν ολες.
Δεν ειναι με κουμπι.Απλα το εκανα ετσι με το συναγερμο για να μην εχω ανοιξε κλεισε συνεχεια απο μονος μ.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
19-06-09, 23:51
To polo αν θυμάμαι καλά όμως έχει και κουμπί για κλείσιμο των ασφαλειών ή όχι? Συζητάμε βέβαια την περίπτωση ατυχήματος. Τρακάρεις δηλαδή (είπαμε χτυπάμε ξύλο ...), και οι ασφάλειες παραμένουν κλειστές, δυσκολεύοντας τον απεγκλωβισμό σου από το αυτοκίνητο. Αυτό που λές για το polo μου ακούγεται ωραίο, αλλά και παλι, για να ανοίξουν οι ασφάλειες, θα πρέπει να σβήσεις την μηχανή.

αυτο σε περιπτωσης στραβης δεν ειναι λιγο επικυνδηνο?:bugeye:

michaelp900
20-06-09, 01:24
Νταξ κλαιν
Την σηκωνεις με το χερι αν θες να βγεις.

george kaleas
21-06-09, 21:04
στο polo αμα γινει στραβη δεν ανοιγουν μονες τους (μακαρι να μην γινει ποτε)
στα bmw που κλεινουν με λειτουργεια απο εκγεφαλο αμα ανοιξουν νωμιζο ta airbag ανοιγουν και
ασφαλειες αμεσως!!