PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιτσιλιτηρια Off!!!


spaka
20-04-09, 20:16
Λοιπον παιδες αντιμετωπιζω το εξης προβλημα στον ασσο μου...(μικρο μεν...)

Προχθες καταλαβα οτι ξαφνικα δε πετανε νερο τα μπροστινα πιτσιλιτηρια (ή οπως αλιως λεγονται). Βασικα οχι εντελως αλλα "κατουρανε" πολυ ανεπεσθητα. Το μοτερακι(αντλια) ακουγεται οτι δουλευει κανονικα.

Μιας και δεν αναψε η ενδειξη οτι τελειωσε το νερο αρχικα υπεθεσα οτι βουλωσαν. Αλλα και τα 2 ταυτοχρόνως??? ...και ακριβως επειδη μου φανηκε παραξενο ξεκουμπωσα το λαστιχο που παει το νερο στα πιτσιλιτηρια και ειδα οτι η πιεση του ειναι σχεδον μηδενικη.

Εχωσα ενα λαστιχο και με τη μεθοδο της "ντουντουκας" αδειασα οτι νερο ειχε μεσα για να διαπιστωσω αν λειτουργει το συστημα του τελέιωμενου νερου στο δοχειο. Λειτουργει οντως οποτε ξαναγεμισα με νερο.

Τωρα κολησα δε ξερω τι να ξανακοιταξω. Θελω να παιδευτω μπας και το φτιαξω μονος 1ον γιατι δε λεει να κλεινω ραντεβου και να αφηνω τη δουλεια μου μονο για αυτο αλλα και 2ον δε ψηνομαι να ακουσω καμια τρελη τιμη(αν δε μπορεσω να το αποφυγω τελικα).

Να σημεισω οτι στο πισω τζαμι το συστημα δουλευει κανονικα και απο οτι ακουσα νομιζω οτι ο θορυβος της ανλτιας ακουγεται απο πισω. Αρα πρεπει να υπαρχει ξεχωριστο συστημα πισω. ή δευτερο μοτερ μπροστα. Επισης το δοχειο απο εκει που γεμιζεις το νερο τελικα καταληγει καπου πισω απο το θολο της ροδας οποτε δε μπορω να δω και πολλα.

Παρτε και ενα λινκ (http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=UF11&mospid=48922&btnr=61_1879&hg=61&fg=45) και δωστε καμια βοηθεια αν μπορειτε.

Sry για το μεγαλο ποστ

Ευχαριστω.

Nikos120i
20-04-09, 20:25
Btw...για αποφυγή τέτοιων περιπτώσεων να βάζετε ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ αποιονισμένο νερό.

giannis 116
20-04-09, 20:28
Το δοχειο πλυστικου ειναι μεσα στο δεξι εμπρος θολο, γι αυτο κι ο σωληνας πληρωσης παει προς τα κει. Για να το φτασεις αρα και την αντλια θελει βγαλσιμο η ροδα και ξηλωμα ο θολος εκει, αρα μπελας...
Δοκιμασε αν μπορεις να φυσηξεις με αερα τα σωληνακια αφου βγαλεις τα πιτσιλιστηρια μηπως και οντως ειναι και τα 2 βουλωμενα. Τωρα υπαρχει κι η πιθανοτητα να τα χει παιξει η αντλια. Οταν δουλευει τι ηχο βγαζει, μηπως εχει αλλαξει σε σχεση με οταν δουλευε καλα το συστημα.
Τι νερο του βαζεις; Τετοια συστηματα θελουν μονο απεσταγμενο νερο κι οχι βρυσης και λιγο πλυστικο-αντιπαγωτικο υγρο συμπληρωμα.
Μακαρι να μην ειναι τπτ και να ξεμπερδεψεις χωρις πολλα τραβηγματα.

Dimzan
20-04-09, 21:25
Γιατι ρε παιδια θελει μονο καθαρο νερο? Ισχυει σε ολα τα καινουρια αυτο? δηλαδη στα παλια που βαζουμε νερο βρυσης πως και δεν πιανουν αλατα και δε χαλανε γενικως?

Nikos120i
20-04-09, 21:36
Δύο λόγους σκέφτομαι:

Α. Προφανώς τα σωληνάκια σε όλα τα καινούρια αυτοκίνητα είναι πιο μικρά καθώς και τα ακροφύσιά τους.
Β. Το νερό στη πρωτεύουσα μας πλέον έχει σημαντικά περισσότερα άλατα αλλά υπάρχουν και διαφορετικής ποιότητας νερό από μέρος σε μέρος. Π.χ. εδώ στη Παλλήνη έχουμε ΠΟΛΛΑ άλατα, έχω καταστρέψει δύο καφετιέρες έτσι.

stratos
20-04-09, 21:39
Γιατι ρε παιδια θελει μονο καθαρο νερο? Ισχυει σε ολα τα καινουρια αυτο? δηλαδη στα παλια που βαζουμε νερο βρυσης πως και δεν πιανουν αλατα και δε χαλανε γενικως?

Εγώ βάζω AZAX και λίγο οινόπνευμα. Καθαρίζει τα λιωμένα μαμούνια άψογα :embarassm

Sp!ros G
20-04-09, 21:46
To αν θα βουλωσουνε εξαρταται και απο το ποσο συχνα χρησιμοποιει καποιος τα

πιτσιλιτηρια.Αν καποιος τα χρησιμοποιει συχνα και με το νερο της βρυσης δυσκολα θα βουλωσουνε,

ενω αν τα χρησιμοποιει μια φορα το χρονο τα αλατα θα τα βουλωσουνε σιγουρα ειτε παλιο ειτε

καινουριο.Στο δικο μου που ειναι πλεον παλιο μια ζωη βουλωνουνε και επειδη βαζω

νερο βρυσης αλλα και επειδη τα χρησιμοποιω μια φορα το χρονο ,και αν!

Dimzan
20-04-09, 21:59
Δύο λόγους σκέφτομαι:

Α. Προφανώς τα σωληνάκια σε όλα τα καινούρια αυτοκίνητα είναι πιο μικρά καθώς και τα ακροφύσιά τους.
Β. Το νερό στη πρωτεύουσα μας πλέον έχει σημαντικά περισσότερα άλατα αλλά υπάρχουν και διαφορετικής ποιότητας νερό από μέρος σε μέρος. Π.χ. εδώ στη Παλλήνη έχουμε ΠΟΛΛΑ άλατα, έχω καταστρέψει δύο καφετιέρες έτσι.


Νομιζω οτι αυτα που ειναι πιο στενα ειναι τα ακροφυσια που πλεον ψεκαζουν και δεν πετανε το νερο σα μικρες βρυσες. Οχι ομως και τα σωληνακια. Θεωρω απιθανο να πιασει τοοοσα αλατα ενα τετοιο σωλινακι ωστε να βουλωσει κι ολας. Εγω παντως και σε καινουρια και σε παλια αμαξια (οχι bmw ουτε honda) μονιμως νερο της βρυσης βαζω ειτε απο την αθηνα ειτε απ το χωριο μου που ειναι και απο γεωτρηση και δεν ειχα ποτε προβλημα. Ισως τελικα να ειμαι τυχερος.

Υπαρχει επισημη πλεον η οδηγια το νερο να ειναι απιονισμενο? Ακουγεται μεν λογικο αλλα δε μπορω ακομα να το χονεψω.


Καποτε εβαζα κι εγω λιγο οινοπνευμα στο νερο και οντως καθαριζε λιγο καλυτερα. Αυτο με το αζαξ δεν το χω δοκιμασει αλλα φανταζομαι θα επιδρα με τα λαστιχακια των υαλοκαθαριστηρων

Nikos120i
20-04-09, 22:04
Νομιζω οτι αυτα που ειναι πιο στενα ειναι τα ακροφυσια που πλεον ψεκαζουν και δεν πετανε το νερο σα μικρες βρυσες. Οχι ομως και τα σωληνακια. Θεωρω απιθανο να πιασει τοοοσα αλατα ενα τετοιο σωλινακι ωστε να βουλωσει κι ολας. Εγω παντως και σε καινουρια και σε παλια αμαξια (οχι bmw ουτε honda) μονιμως νερο της βρυσης βαζω ειτε απο την αθηνα ειτε απ το χωριο μου που ειναι και απο γεωτρηση και δεν ειχα ποτε προβλημα. Ισως τελικα να ειμαι τυχερος.

Υπαρχει επισημη πλεον η οδηγια το νερο να ειναι απιονισμενο? Ακουγεται μεν λογικο αλλα δε μπορω ακομα να το χονεψω.


Καποτε εβαζα κι εγω λιγο οινοπνευμα στο νερο και οντως καθαριζε λιγο καλυτερα. Αυτο με το αζαξ δεν το χω δοκιμασει αλλα φανταζομαι θα επιδρα με τα λαστιχακια των υαλοκαθαριστηρων

Μα τα ακροφύσια πιάνουν άλατα από το νερό της βρύσης. Από προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα στη κατοχή μου όταν δεν έβαζα αποσταγμένο νερό, πάντα τη πατούσα με τα άλατα. Τώρα βάζω μόνο αποσταγμένο και ψεκάζουν σα καινούριο.

Δεν είναι μόνο να φτάσει να βουλώσει, αλλά να ψεκάζει και σωστά. :dblthumb2

giannis 116
20-04-09, 22:05
Φαινεται πως στα νεοτερα αμαξια, οι 'ανοχες' ειναι μικροτερες και γι αυτο βουλωνουν με το παραμικρο τα πιτσιλιστιρια. Ισως στα παλιοτερα οι τρυπουλες που εβγαινε το πλυστικο υγρο ηταν μεγαλυτερες και γι αυτο δε βουλωναν ευκολα. Παντως το ποσο μικρο ειναι ειδικα το πισω πιτσιλιστηρι σε σειρα 1 το διαπιστωσα οταν μου ειχε βουλωσει και προσπαθησα να το ξεβουλωσω με λεπτο συρμα και οχι απλα το ξεβουλωσα αλλα το χαλασα ξεχειλωνοντας το κι επειδη πιτσιλαγε τον ουρανο το αλλαξα με καινουριο.

stratos
20-04-09, 22:19
Μήπως το πήγες για κανένα κέρωμα? Υπάρχει περίπτωση να έχει πάει κερί στα πιτσιλιστήρια και να βούλωσαν. Την έχω πατήσει έτσι...

str2004
20-04-09, 23:36
Κατω ακριβως απο τα πιτσιλιστηρια υπαρχουν ( ενα για το καθενα ) μικρα φιλτρακια.....οπου κατακρατουν τα αλατα ωστε να μην βουλωνουν τα πιτσιλιστηρια..... Δοκιμασε να τα βγαλεις και να τα καθαρισεις......εγω τα αφαιρεσα εντελως γιατι ειναι πιο ακριβα τα "φιλτρα" απο ενα νεο ζευγαρι πετσελεστηρια.....χαχαχα :D

DaywalkeR
21-04-09, 01:17
Στο δικο μου παντως ειχε βουλωσει μια μικρη βαλβιδα που μοιραζε το νερο στα δυο πιτσιλιστηρια, η οποιο προφανως ειναι εκει για να ρυθμιζει και να κραταει σταθερη πιεση στο υγρο που θα φευγει στα πιτσιλιστηρια, ειναι σαν Τ και ουσιαστικα διανεμει το υγρο, το αντικατεστησα με ενα απλο Τ απο ενα μαγαζι με υδραυλικα, και τωρα δουλευει αψογα,
To 5 στην συγκεκριμενη περιπτωση
http://www.realoem.com/bmw/diagrams/e/q/266.png

spaka
21-04-09, 13:22
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. Δεν ειχω χρονο ακομα λογω δουλεις αλλα πιστευω το απογευμα θα κατεβω να το παιδεψω. Τωρα οσο αφορα το σωληνακι που ανεβαζει το νερο πανω στο καπω εχει τουλαχιστον 4-5χιλιοστα διαμετρο οποτε μου φαινετε απιθανο να βουλωσε το συγκεκριμενο.

Εχω αφυγραντηρα στο σπιτι ο οποιος παραγει μπολικο νερο απιονισμενο οποτε αυτο χρησιμοποιω.
Τωρα θα δειξει. Θα κατεβω να κανω μερικες δοκιμες και θα επανελθω.

spaka
22-04-09, 13:31
Λυθηκε το θεμα εβγαλα και φυσηξα ολα τα σωληνακια που ειχα προσβαση.Απο οτι καταλαβα το θεμα δεν ηταν πανω στις πιτσιλιθρες αλλα καπου μεσα στην αντλια-δοχειο.

sakkunen
22-04-09, 13:52
Το δοχείο μέσα έχει 2 φίλτρα- ένα για κάθε μοτεράκι-. Για κοίταξε κ αυτά.

teo21
03-08-12, 13:56
Στο δικό μου 36άρι το πιτσιλιστήρι του συνοδηγού μια βγάζει κανονικά νερό και μια κατουράει...
Έχει τα απλά, όχι τα θερμαινόμενα. Το καθάρισα, το φύσηξα με αέρα και αυτό και το βαρελάκι από κάτω αλλά το πρόβλημα παραμένει. Το πιτσιλιστήρι δεν είναι μπουκωμένο σίγουρα. Αυτό το βαρελάκι τι ακριβώς κάνει?? Παράγγειλα ένα νέο τέτοιο και ένα πιτσιλιστήρι να είμαι σίγουρος. Η γραμμή και το ταυ που μοιράζει το νερό στα 2 πιτσιλιστήρια ελέγχθηκαν και είναι εντάξει. Το μοτέρ ακούγεται άρτιο οπότε κατέληξα στο βαρελάκι... Αν είναι μόνο φίλτρο που αναφέρθηκε παραπάνω έκανα τη μακακία και δε δοκίμασα το σύστημα χωρίς αυτό να δω αν πετάει το νερό σωστά...