PDA

Επιστροφή στο Forum : Θορυβος στο ρελαντι σε Ζ4 Coupe


alekos_911
21-04-09, 00:21
Κατ αρχας συγγνωμη εάν επαναλαμβάνω το θέμα. έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι. Λοιπόν προκειται για ζ4 coupe. Εαν ζεσταθεί το αμάξι και το αφήσω στο ρελαντί ακούγεται ένας θόρυβος μάλλον από συμπλέκτη. Ενα τακ τακ τακ με μεγάλη συχνότητα. Δεν ακούγεται πολύ δυνατά. Το πρόσεξα όταν το πάρκαρα μέσα σε κλειστό χώρο και δίπλα σε τοίχο. Μόλις πατήσω το συμπλέκτη ο θόρυβος εξαφανίζεται. Γιατί το κάνει αυτό ξέρει κανείς κάτι? νομίζω ότι έχω διαβάσει κάτι σε ξένο φορουμ αλλά δεν θυμάμαι που.κατά τ αλλα δεν εμφανίζει πρόβλημα. Ο΄υτε πατινάρει ούτε τίποτα. όλα δουλεύουν ρολόι. Όσοι έχετε 3λιτρα προσέξτε το νομίζω πρέπει να το κάνουν και άλλα αυτοκίνητα

God
21-04-09, 03:45
Το 1ο ρουλεμαν του άξονα (μερικοί νομίζω το λένε και ρόλλερ) μέσα στο σασμάν είναι αυτό φίλε μου κατά 99%. Όλα τα αυτοκίνητα όταν φαγωθεί το ρουλεμάν το κάνουν και είναι κάτι το φτηνό αλλά πρέπει να κατέβει σασμάν για να το αλλάξεις. Αν είναι αυτό φυσικά δεν κατεβάζεις σασμάν για αυτή την δουλειά, απλώς το έχεις υπ'όψη σου και το φτιάχνεις στην επόμενη αλλαγή του δίσκου.

DjBac
21-04-09, 08:57
Το ακούω και στο δικό μου. Z4 3.0i SMG.

leyteris
21-04-09, 10:10
Κατ αρχας συγγνωμη εάν επαναλαμβάνω το θέμα. έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι. Λοιπόν προκειται για ζ4 coupe. Εαν ζεσταθεί το αμάξι και το αφήσω στο ρελαντί ακούγεται ένας θόρυβος μάλλον από συμπλέκτη. Ενα τακ τακ τακ με μεγάλη συχνότητα. Δεν ακούγεται πολύ δυνατά. Το πρόσεξα όταν το πάρκαρα μέσα σε κλειστό χώρο και δίπλα σε τοίχο. Μόλις πατήσω το συμπλέκτη ο θόρυβος εξαφανίζεται. Γιατί το κάνει αυτό ξέρει κανείς κάτι? νομίζω ότι έχω διαβάσει κάτι σε ξένο φορουμ αλλά δεν θυμάμαι που.κατά τ αλλα δεν εμφανίζει πρόβλημα. Ο΄υτε πατινάρει ούτε τίποτα. όλα δουλεύουν ρολόι. Όσοι έχετε 3λιτρα προσέξτε το νομίζω πρέπει να το κάνουν και άλλα αυτοκίνητα

νομιζω ειναι φυσιολογικο.ΤΩΡΑ εαν εχεις κανει πολλα χιλιομετρα μπορει εαν αλλαξεις βαλβολινες να εξαφανιστει ο θορυβος

alekos_911
21-04-09, 10:21
Τhanks βρήκα και και αυτό σε ένα forum του εξωτερικού
http://www.z4-forum.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=10553&hilit=clutch[/url]

Οπότε μετά από αυτά παύω να ανησυχώ

alekos_911
21-04-09, 19:58
Ναι αλλά είναι φυσιολογικό σε ένα αυτοκίνητο με 12000Km?

djkostas20
25-04-09, 13:04
Έναν τέτοιο ήχο έχω και εγώ(έχω κάνει 105000 χλμ) αλλά δεν εξαφανίζεται όταν πατάω το συμπλέκτη...

randombk
25-04-09, 20:25
Σε ολα τα Ζ4 ακουγεται , απλα σε καποια ακουγεται πολυ σε αλλα πιο λιγο...

Γνωστος μου αλλαξε στον σφακιανακη το ρουλεμαν και μαζι και ολο το δισκο πλατο και μετα απο κανα 2μηνο αρχισε παλι τα ιδια...

Ετσι κιαλλιως το ρουλεμαν παει μαζι με την αλλαγη δισκο πλατο οποτε οοοοοοταν αλλαξετε δισκο πλατο αλλαζετε και το ρουλεμαν αναγκαστικα... τωρα αν θα το κανει παλι μετα απο 1 μηνα η? 1 χρονο ειναι θεμα τυχης!

djkostas20
25-04-09, 21:19
Με αφορμή αυτό το thread παρατήρησα πιο προσεχτικά τον ήχο. Ο ήχος δεν σταματάει αν πατήσω συμπλέχτη αλλά συνεχίζει να υπάρχει...Άρα λογικά δεν είναι το ρουλεμάν.
2ον παρατήρησα ότι περίπου στις 2.000 στροφές σε όλες τις ταχύτητες ακούγεται ένα έντονο γουργούρισμα από το χώρο της μηχανής!
Τη Δευτέρα θα πάω το πάω στο συνεργείο.