PDA

Επιστροφή στο Forum : Led για πινακίδα & πλαφονιέρα...


zaharias
22-04-09, 14:26
Ψαχνω λευκα led για την πινακιδα και την πλαφονιερα (μιλαω για Ε46 coupe, αλλα ανοιξα το θεμα εδω στα διαφορα, γιατι μπορει να ενδιαφερει και κατοχους αλλων μοντελων) για να αντικαταστησω τις μαμα...
http://www.eurotruck-importers.com/images/12V%205W%20Festoon.jpg

Διαβαζω οτι σε καποιους βγαζει βλαβη, σε καποιους αλλους οχι... (αναφερομαι σε Ε46 για την πινακιδα).

Υπαρχει "ειδικο" led για BMW ή γενικα για αυτοκινητα με "περιεργο" εγκέφαλο για να μην βγαζει βλαβη?

Εχει τοποθετησει καποιος να μας πει?

Εριξα μια ματια σε piaa στο ebay και εχω στειλει σε 2-3 πωλητες και περιμενω απαντηση...

stratos
22-04-09, 14:32
Μην βάλεις στην πινακίδα άνθρωπε μου. Θές να βλέπουν καλύτερα την πινακίδα σου οι "περίεργοι που είναι 2 σε κάθε αμάξι και ο ένας κρατάει πάντα μπλοκάκι στα χέρια"?

Για το εσωτερικό δεν βγάζει πρόβλημα. Αλλά να προσέξεις να βάλεις λάμπα του σωστού μεγέθους, γιατί την έχω πατήσει έτσι. Έλεγε οτι θα έρθει λάμπα για Ε36 και ήρθε μία που είχε το μισό μήκος και πάχος απο την δικιά μου (την λάμπα). Για μέσα τουλάχιστον δεν είναι ανάγκη PIAA. Και αυτές με τα 2-3 δολλάρια καλλές είναι

Christos 330i ///M
22-04-09, 14:37
Μην βάλεις στην πινακίδα άνθρωπε μου. Θές να βλέπουν καλύτερα την πινακίδα σου οι "περίεργοι που είναι 2 σε κάθε αμάξι και ο ένας κρατάει πάντα μπλοκάκι στα χέρια"?

Για το εσωτερικό δεν βγάζει πρόβλημα. Αλλά να προσέξεις να βάλεις λάμπα του σωστού μεγέθους, γιατί την έχω πατήσει έτσι. Έλεγε οτι θα έρθει λάμπα για Ε36 και ήρθε μία που είχε το μισό μήκος και πάχος απο την δικιά μου (την λάμπα). Για μέσα τουλάχιστον δεν είναι ανάγκη PIAA. Και αυτές με τα 2-3 δολλάρια καλλές είναι

Στρατο μην εκπλαγεις αλλα στα νεα μοντελα οπως αυτο που παραγγηλες(καλη ωρα)εχουν

τετοιου ειδους λαμπες για την πινακιδα . . .

zaharias
22-04-09, 14:48
Μην βάλεις στην πινακίδα άνθρωπε μου. Θές να βλέπουν καλύτερα την πινακίδα σου οι "περίεργοι που είναι 2 σε κάθε αμάξι και ο ένας κρατάει πάντα μπλοκάκι στα χέρια"?

Ειχε καει η μια, λες να βγαλω και την αλλη...???? :rofl2:

Παρολο που ειχε καει παντως η μια, δεν μου αναβε μεσα ενδειξη...

stratos
22-04-09, 15:03
Στρατο μην εκπλαγεις αλλα στα νεα μοντελα οπως αυτο που παραγγηλες(καλη ωρα)εχουν

τετοιου ειδους λαμπες για την πινακιδα . . .

Oh shiet. Δεν μου άρεσε και πολύ αυτό, νόμιζα οτι θα είχα τις παλίες καλές κιτρινοπές λάμπες. :takecover


Ειχε καει η μια, λες να βγαλω και την αλλη...???? :rofl2:

Παρολο που ειχε καει παντως η μια, δεν μου αναβε μεσα ενδειξη...

Αν βγάλεις και την άλλη είσαι παράνομος. Η πίσω πινακίδα πρέπει να φωτίζεται (νομίζω δια νόμου αλλά δεν είμαι και σίγουρος).

Πάντως :+1: για τον εσωτερικό φωτισμό με άσπρα led. Απλά ελπίζω μην παραγίνει φωτεινό το εσωτερικό σου αν αντικαταστήσεις όλες τις λάμπες.

Christos 330i ///M
22-04-09, 15:05
[QUOTE=stratos;277369]Oh shiet. Δεν μου άρεσε και πολύ αυτό, νόμιζα οτι θα είχα τις παλίες καλές κιτρινοπές λάμπες. :takecover

Δεν εχεις δικιο ειναι πολυ ωραιες . . .

Δες κανενα live και πες μου . . .

E36 RULES!!
22-04-09, 15:14
Μην βάλεις στην πινακίδα άνθρωπε μου. Θές να βλέπουν καλύτερα την πινακίδα σου οι "περίεργοι που είναι 2 σε κάθε αμάξι και ο ένας κρατάει πάντα μπλοκάκι στα χέρια"?



Εχεις δει αμαξι με led στην πινακιδα? Δεν διαχεεται το φως σωστα, 2 φωτεινες γραμμες βλεπεις στις πιο πολλες περιπτωσεις, η πινακιδα με τις κλασσικες λαμπες φωτιζεται (αρα και φαινεται) πιο καλα...

stratos
22-04-09, 15:19
Φίλε Christos 330 τελικά είναι πανέμορφες. Θα το παρατηρήσω αν πετύχω κανένα στον δρόμο. Είναι πολύ ωραίες αλλά φαντάζομαι οτι κάνουν τους αριθμούς πιο.... ευδιάκριτους.

Χαχα η δεύτερη και η τρίτη φωτό είναι 335 (σύμπτωση?).

Φίλε Zaharias δες τη διαφορά στην τέταρτη φωτό.

Η πέμπτη φωτό είναι αυτό που ψάχνεις για το εσωτερικό (made in Taiwan :icon02:)

Tomi
23-04-09, 22:47
είναι από πωλητή στο ebay???αν ναι, κανένα λίνκ?????ωραία φαίνεται!!

bill987
23-04-09, 23:50
Φίλε Ζαχαρία τι σε έχει πιάσει και αλλάζεις όλες τις λάμπες???

zaharias
24-04-09, 00:47
Φίλε Ζαχαρία τι σε έχει πιάσει και αλλάζεις όλες τις λάμπες???

Billακο... :D

Ειχα εδω και αρκετο καιρο καμμενο το ενα της πινακιδας,
ειχα δει απο κοντα του bmw330vassili την πλαφονιερα που εχει βαλει led και μου αρεσε, πισω εβαλα led φαναρια, οποτε ψαχνω και για της οπισθεν... :D
Το ενα φερνει τ'αλλο...

stratos
24-04-09, 01:17
είναι από πωλητή στο ebay???αν ναι, κανένα λίνκ?????ωραία φαίνεται!!

H τελευταία φωτό είναι απο e-bay. Οι άλλες είναι απο :search:

Για link δεν μπορώ να σου δώσω αφού ήταν τυχαίο search απλά για να βρώ μία φωτό.

Αλλά αν κάνεις αναζήτηση: "E46 led" θα ξεκινήσει να βγάζει απο φανάρια μπροστά και πίσω έως ότι λαμπάκι υπάρχει. Ε καπου εκεί θα είναι και αυτό που ψάχνεις...

Tomi
25-04-09, 20:57
Έψαξα αλλά με όσους πωλητές μίλησα με είπαν ότι θα βγάλει error...και δεν θέλω να βάζω πρόσθετες αντιστάσεις..Thanks πάντως φίλε!

zaharias
26-04-09, 00:41
Έψαξα αλλά με όσους πωλητές μίλησα με είπαν ότι θα βγάλει error...και δεν θέλω να βάζω πρόσθετες αντιστάσεις..Thanks πάντως φίλε!

Τα ιδια και γω φιλε...

Υπαρχει καποιος που να τα χει βαλει?

Δηλαδη βαζοντας την αντισταση ειναι ολα οκ... (ποια η γνωμη σας ομως για αυτη την πατεντουλα? Την προτεινετε ή οχι?)

zaharias
01-05-09, 00:08
Παντως αυτη τη στιγμη εχω βγαλει και τα 2 της πινακιδας και δεν μου εχει αναψει ενδειξη για καμμενη λαμπα... Οποτε αν βαλω led θα ειμαι οκ, ετσι?
Εφοσον δε βγαζει τωρα σφαλμα, δεν θα βγαλει και με τα led σωστα..??

Sp!ros G
01-05-09, 00:32
Φιλε Ζαχαρια εβαλα Led στην πινακιδα,αλλα να σου πω την αληθεια

στο δικο μου δεν ξερω αν ταιριαζει.(Ε36),αλλα τελος παντων πιο πολυ για το εφε τα εβαλα

και δεν ξερω αν θα τα πολυ κρατησω!!Να και δυο φωτογραφιες,αν και η ποιοτητα ειναι

αρκετα χαλια.Στο Ε46 σου θα τα εβαζα σιγουρα!!

chris z3
01-05-09, 02:22
σε ζ3 εχουμε τετοιες λαμπες?????ετσι και αλλιως εγω δεν εχω πινακιδα πισω.....απλα βρισκω ασχημο το κιτρινο φως πισω,στο εσωτερικο μου αρεσει το κιτρινοπο γιατι ειναι ποιο χαλαρωτικο......
αν εχει καποιος Link για πισω λαμπες πινακιδας που να βγαζουν πραγματικα λευκο φως,θελω και εγω,παρακαλω να μου το δωσει!!!!!

zaharias
01-05-09, 08:15
Φιλε Ζαχαρια εβαλα Led στην πινακιδα,αλλα να σου πω την αληθεια

στο δικο μου δεν ξερω αν ταιριαζει.(Ε36),αλλα τελος παντων πιο πολυ για το εφε τα εβαλα

και δεν ξερω αν θα τα πολυ κρατησω!!Να και δυο φωτογραφιες,αν και η ποιοτητα ειναι

αρκετα χαλια.Στο Ε46 σου θα τα εβαζα σιγουρα!!

Σπυρακο ευχαριστω...

Ωραιο φαινεται παντως και στο δικο σου...:)

σε ζ3 εχουμε τετοιες λαμπες?????ετσι και αλλιως εγω δεν εχω πινακιδα πισω.....απλα βρισκω ασχημο το κιτρινο φως πισω,στο εσωτερικο μου αρεσει το κιτρινοπο γιατι ειναι ποιο χαλαρωτικο......
αν εχει καποιος Link για πισω λαμπες πινακιδας που να βγαζουν πραγματικα λευκο φως,θελω και εγω,παρακαλω να μου το δωσει!!!!!

chris αν δεις τί τυπο λαμπα φορας, ψαξε στο ebay μετα για white led... Αν θελεις βοηθεια, πες μου..

E36 RULES!!
01-05-09, 11:35
ετσι και αλλιως εγω δεν εχω πινακιδα πισω....


γιατί????

προχτές γράψανε τον κολλητό μου επειδή είχε μικρή πινακίδα μπροστά (η κανονική έχει σπάσει σε 3 σημεία)

ΔημητρηςΜ3
01-05-09, 11:42
γιατί????

προχτές γράψανε τον κολλητό μου επειδή είχε μικρή πινακίδα μπροστά (η κανονική έχει σπάσει σε 3 σημεία)



ποσο το μαλλι????:angryfire:angryfire

E36 RULES!!
01-05-09, 11:49
ποσο το μαλλι????:angryfire:angryfire

300 ευρώ, άδεια δίπλωμα για 10 μέρες... για πινακίδα μπροστά (είχε αλλα άλλη, πιο μικρή) και φιμέ

κατά τα αλλα τα ασφαλίτικα, τις δίωξης και των μητροπολιτών είναι με super dark black παντού και χωρίς πινακίδες:soapbox:

τεσπα ξεφύγαμε

MrZ
30-05-09, 15:10
300 ευρώ, άδεια δίπλωμα για 10 μέρες... για πινακίδα μπροστά (είχε αλλα άλλη, πιο μικρή) και φιμέ

κατά τα αλλα τα ασφαλίτικα, τις δίωξης και των μητροπολιτών είναι με super dark black παντού και χωρίς πινακίδες:soapbox:

τεσπα ξεφύγαμε

!!!!Δηλαδή φθηνά τη γλίτωσα εγώ που απλώς μου κάνανε παρατήρηση...Τώρα φοράω την μαμίσια που είναι κομμένη στη μέση...Αφού την μαϊμού την διάλυσε ένας γέρος πουλμαντζής...Και όχι δεν θέλω καινούργιο αριθμό,ούτε να έχει μπλέ βλακείες και να γράφει GR...άσε που είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ...

και κάτι επί του θέματος,μόλις τώρα πέτυχα αυτό (http://www.rdash.com.tw/en/product_detail.php?prod_number=WE5603312W)και θυμήθηκα το θέμα οπότε είπα να το αναφέρω.

georggge46
30-05-09, 15:24
Να ενα link http://www.car-mod-shop.co.uk/series-series-e46-c-34_315_63.html?osCsid=c27f7d545008e69a474e8ff4ff4e 96ee

nikos///M
30-05-09, 16:27
εχω βαλει και στην πινακιδα και στις πλαφονιερες χωρις κανενα προβλημα!

ΔημητρηςΜ3
30-05-09, 18:05
και φανταστεισ Νικο τις εβαλα και τις εβγαλα!!
στη πινακιδα σου κραταει και μετα σβηνει?

zaharias
30-05-09, 18:12
εχω βαλει και στην πινακιδα και στις πλαφονιερες χωρις κανενα προβλημα!

Ηταν μαρκας αυτα που εβαλες ή απο ebay?

και φανταστεισ Νικο τις εβαλα και τις εβγαλα!!
στη πινακιδα σου κραταει και μετα σβηνει?

Ακομα δεν τα εκανες δοκιμη ρε συ..?? :D

ΔημητρηςΜ3
30-05-09, 18:18
ασε γαμωτο ολο λεω θα το κανω και τα ξεχναω!!

Afrosrodos
30-05-09, 18:24
Ρε παιδες μηπως ξερει κανενας για ledακια και για Ε60?

nikos///M
30-05-09, 18:29
ναι φιλε ntiospo μετα απο μερικα δευτερολεπτα σβηνουν δεν υπαρχει προβλημα!
τα αγορασα απο ενα μαγαζι με αξεσουαρ ζαχαρια

Aceman1925
30-05-09, 18:36
εγω εχω αλλαξει ολες τις λαμπες με λεντ χωρις κανενα προβλημα λογω οτι εχω ε36 (μεσα σε μερικες μερες μου καεικε η μια!!!).
Απλα οταν το εψαχνα για να παρω φοβομουνα τα errors και το ειχα ψαξει πολυ.Υπαρχουν λοιπον λαμπες οι οποιες εχουν μεσα δικια τους αντιστασουλα και δε χρειαζεσαι τιποτα. plug n play.

nikos///M
30-05-09, 19:03
και τα δικα μου ετσι ειναι.δεν εκανα τιποτα αλλο εκτος απο το να τα συνδεσω

leyteris
31-05-09, 19:47
Ψαχνω λευκα led για την πινακιδα και την πλαφονιερα (μιλαω για Ε46 coupe, αλλα ανοιξα το θεμα εδω στα διαφορα, γιατι μπορει να ενδιαφερει και κατοχους αλλων μοντελων) για να αντικαταστησω τις μαμα...
http://www.eurotruck-importers.com/images/12V%205W%20Festoon.jpg

Διαβαζω οτι σε καποιους βγαζει βλαβη, σε καποιους αλλους οχι... (αναφερομαι σε Ε46 για την πινακιδα).

Υπαρχει "ειδικο" led για BMW ή γενικα για αυτοκινητα με "περιεργο" εγκέφαλο για να μην βγαζει βλαβη?

Εχει τοποθετησει καποιος να μας πει?

Εριξα μια ματια σε piaa στο ebay και εχω στειλει σε 2-3 πωλητες και περιμενω απαντηση...

Η piaa εχει led cunbus και δεν βγαζουν σφαλμα καμενης λαμπας, αλλα ειναι ακριβα