PDA

Επιστροφή στο Forum : τοποθετηση retrofit kit alpine σε ε90


mr incredible
23-04-09, 09:35
σημερα αφησα το αυτοκινητο σε γνωστη αντιπροσωπια για τοποθετηση τουhttp://bmwfans.info/parts/catalog/E90/Sedan/Europe/316i-N45/LHD/N/2006/november/browse/audio_navigation_electronic_systems/retrofit_kit_hi_fi_system_alpine/ το μεσημερακι θα ειναι ετοιμο κοστος 740 ευρω.αναμεινατε για εντυπωσεις.:D

michaelp900
23-04-09, 11:17
και τι ειναι αυτο ακριβως?

mr incredible
23-04-09, 11:22
και τι ειναι αυτο ακριβως?

ενυσχητης 4 καναλιων με ηχεια για BMW 2midrange 2 tweeter 2crossower.αυτα.

michaelp900
23-04-09, 11:24
Πιο ηχοσυστημα εχεις?
Με 740 εβαζες πηγη,ηχεια και ενισχυτη...

mr incredible
23-04-09, 12:19
Πιο ηχοσυστημα εχεις?
Με 740 εβαζες πηγη,ηχεια και ενισχυτη...

το ξερω και με πολυ λιγοτερα εβαζα αυτα που λες .θελω το αμαξι μου ομως εργοστασιακο. τοbussines εχω

maris7
23-04-09, 13:42
φιλε μου σε ποια αντιπροσωπια το πηγες και πως το ζητησες γιατι με ενδιαφερει
επισεις συνδιαζεται με το cd mp3 professional?
ευχαριστω

Zer0cooL
23-04-09, 13:44
Δηλαδη αλλαξες τα εργοστασιακα ηχεια του αυτοκινητου με καποια αλλα (καλυτερα φανταζομαι) εργοστασιακα παλι???
Τοσο χαλια ειναι ο ηχος??

mr incredible
23-04-09, 18:25
φιλε μου σε ποια αντιπροσωπια το πηγες και πως το ζητησες γιατι με ενδιαφερει
επισεις συνδιαζεται με το cd mp3 professional?
ευχαριστω

τα εβαλα στον νταγκουνακη εχει 20% εκπτωση εντυπωσεις αρκετα καλες και απο την ποιοτητα μια χαρα.νομιζω οτι μπαινει στο δικο σου ομως παρε ενα τηλ για να μαθεις.

mr incredible
23-04-09, 18:28
Δηλαδη αλλαξες τα εργοστασιακα ηχεια του αυτοκινητου με καποια αλλα (καλυτερα φανταζομαι) εργοστασιακα παλι???
Τοσο χαλια ειναι ο ηχος??

ολα εργοστασιο φιλε για την ποιοτητα που ειχε πριν ηταν απαραδεκτη για αυτοκινητο τοσων χρηματων.

NICK BMW LOVER
23-04-09, 18:36
Ποσα watts βγαζεις τωρα απο τα subwoofers?Αλλαξες κ tweeters?O ενισχυτης ποσα watt "σηκωνει"?

peter79
24-04-09, 12:03
Με ενδιαφέρει πολύ!

έχω Ε90 με το Bussiness πάνω.

πές λίγο εντυπώσεις, τι δουλειά σου κάνανε και με ποιν πρέπει να μιλήσω?

mr incredible
24-04-09, 12:12
Με ενδιαφέρει πολύ!

έχω Ε90 με το Bussiness πάνω.

πές λίγο εντυπώσεις, τι δουλειά σου κάνανε και με ποιν πρέπει να μιλήσω?

οι εντυπωσεις σε σχεση με πριν καλες εχω αναφερει που εγινε η τοποθετηση.:greenboun

peter79
24-04-09, 14:27
Το παράγγειλα απο ebay....


περιμένω να δω πόσο δύσκολο ειναι για την τοποθέτηση. αν είναι σχετικά ευκολο τότε θα μου κοστίσει μόνο 340 Ευρώ!!!!


:clap:

maris7
24-04-09, 15:28
μπορεις να γραψεις την σελιδα στο ebay να το δουμε,γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα τι ψαχνω

maris7
24-04-09, 15:33
ok το βρηκα αλλα 360 ευρω συν μεταφορικα συν εγκατασταση μια της αλλης

maris7
24-04-09, 15:37
κοιταξτε και αυτο
http://cgi.ebay.de/BMW-E90-HI-FI-Professional-DSP-Soundsystem-Pro-Logic-7_W0QQitemZ280280155663QQcmdZViewItemQQptZCE_Auto_ Hi_Fi_Autolautsprecher?hash=item280280155663&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72:1229|66:2|65:12|39:1|240:1318#ht_2029 wt_1165

peter79
26-04-09, 11:01
Για όποιον ενδιαφέρεται βρήκα μετά απο πολύυυυυυυυυυυυυυ ψάξιμο τις οδηγίες εγκτάστασης καθως και ένα οδηγό πολύτιμο αλλά στα Γερμανικά.

Περιμένω το κιτ να το παραλάβω για να ξεκινήσω με πολύ υπομονή την εγκατάσταση μάλλον το άλλο ΣΚ που είναι και τριήμερο....

gkoukou
26-04-09, 11:46
κοιταξτε και αυτο
http://cgi.ebay.de/BMW-E90-HI-FI-Professional-DSP-Soundsystem-Pro-Logic-7_W0QQitemZ280280155663QQcmdZViewItemQQptZCE_Auto_ Hi_Fi_Autolautsprecher?hash=item280280155663&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72:1229|66:2|65:12|39:1|240:1318#ht_2029 wt_1165

Αυτό φίλε μου είναι το professional ηχοσύστημα (logic 7). Είναι πολύ καλύτερο από το άλλο αλλά είναι πολύ πιό δύσκολη η εγκατάσταση. Τώρα το άλλο είναι το part number που είχα ποστάρει πριν καιρό όταν κάποιοι φίλοι ρωτούσαν για αναβάθμιση ήχου στο απλό ηχοσύστημα του Ε90. Τώρα 740 ευρώ με 20% έκπτωση για κάτι που έχει λιανική τιμή στην Γερμανία 349 ευρώ τι να πώ. Και η τοποθέτηση του συγκεκριμένου δεν είναι καμμιά τρομερή δουλειά όπως βλέπετε και από τις οδηγίες. Maximum 2 ώρες δουλειά.

maris7
26-04-09, 13:02
πολυ κατατοπιστικες οι οδηγιες αλλα για μενα ειναι πολυ δυσκολο να το καταφερω,σιγουρα η αντιπροσωπια θα χρεωνει πανω απο 250 ευρω

mr incredible
26-04-09, 15:10
Αυτό φίλε μου είναι το professional ηχοσύστημα (logic 7). Είναι πολύ καλύτερο από το άλλο αλλά είναι πολύ πιό δύσκολη η εγκατάσταση. Τώρα το άλλο είναι το part number που είχα ποστάρει πριν καιρό όταν κάποιοι φίλοι ρωτούσαν για αναβάθμιση ήχου στο απλό ηχοσύστημα του Ε90. Τώρα 740 ευρώ με 20% έκπτωση για κάτι που έχει λιανική τιμή στην Γερμανία 349 ευρώ τι να πώ. Και η τοποθέτηση του συγκεκριμένου δεν είναι καμμιά τρομερή δουλειά όπως βλέπετε και από τις οδηγίες. Maximum 2 ώρες δουλειά.

φιλε ημουν απο πανω οταν το εβαζαν μονο 2 ωρες δουλεια δεν ειναι. τουλαχιστων 4 συν οτι σου αλλαζουν τις κορνιζες στις μπροστινες πορτες για τα τουιτερ οι κορνιζες δεν περιεχονται στο κιτ. πρεπει να τις αγορασεις. το εχω ψαξει καλα το θεμα.... ααα και βγαινουν και τα εμπρος και τα πισω καθισματα για να μπουν ολα στις εργοστασιακες θεσεις. οπωσ πρεπει.

peter79
28-04-09, 13:36
πολυ κατατοπιστικες οι οδηγιες αλλα για μενα ειναι πολυ δυσκολο να το καταφερω,σιγουρα η αντιπροσωπια θα χρεωνει πανω απο 250 ευρω

220 Ευρώ μου είπαν σε μια αντιπροσωπία....

περιμένω κια απο άλλες προσφορές για να δω τελικά αν θα το βάλω μόνος ή όχι....

πιστέυω πάντως οτι αξίζει μια προσπάθεια να το δοκιμάσω. :scratchch

peter79
29-04-09, 08:55
Τιμή απο άλλη αντιπροσωπία για τοποθέτηση: 135 Ευρώ + ΦΠΑ


πολύ καλόοοοοοοοο......

:bigthumb:

peter79
18-05-09, 15:01
σημερα αφησα το αυτοκινητο σε γνωστη αντιπροσωπια για τοποθετηση τουhttp://bmwfans.info/parts/catalog/E90/Sedan/Europe/316i-N45/LHD/N/2006/november/browse/audio_navigation_electronic_systems/retrofit_kit_hi_fi_system_alpine/ το μεσημερακι θα ειναι ετοιμο κοστος 740 ευρω.αναμεινατε για εντυπωσεις.:D


Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις αν οταν έχεις το ράδιο σβηστό το λαμπάκι του ενισχυτή αναβοσβήνει κόκκινο ή είναι σβηστό; σε κανονική λειτουργεία είναι πράσινο.

κάτι δεν έχω κάνει καλά στην εγκατάσταση και δεν μπορώ να βγάλω άκρη....

mr incredible
18-05-09, 21:41
ο ενισχυτης δεν φαινεται γιατι εχει μπει στην εργοστσσιακη θεση που υπαρχει κατω απο την ταπετσαρια του πορτ μπαγαζ.η εγκατασταση δεν ειναι τοσο απλη.....

peter79
19-05-09, 14:37
Το ξέρω οτι δεν είναι απλή αλλά την έκανα... :yippee:

mr incredible
19-05-09, 17:59
Το ξέρω οτι δεν είναι απλή αλλά την έκανα... :yippee:

μπραβο εισαο ωραιος.κορνιζες για τα παραθυρα πηρες?

peter79
27-05-09, 14:02
Όλα κομπλέ......

nickvas19
15-01-10, 22:36
ρε παιδια...εγω εχω σειρα ενα...αυτο το κιτ σε εσας μπαινει χωρις πατεντα?!

peter79
16-01-10, 11:00
Χωρίς πατέντα ναι, αφού το κιτ προορίζεται για σειρά 3 και σειρά 1.

nickvas19
16-01-10, 13:10
α πολυ ωραια δυο ερωτησεις...το κιτ αυτο αλλαζει ολα τα ηχεια?!...και παιζει ρολο τι πηγη εχεις?γιατι εγω εχω alpine πηγη...και 2ον καλυτερα να βαλω το profesional της bmw η αυτο το κιτ?!

maris7
16-01-10, 13:27
τα ηχεια ειναι τα ιδια που χρησιμοποιουνται και στο ηχοσυστημα logic 7?

nickvas19
16-01-10, 14:12
εγω παλι μπερδευτικα...τα pro logic ειναι της bmw?!και το retrofit kit alpine ειναι της alpine?!...η μιλαμε για το ιδιο πραγμα?!...παντως το pro logic εχει πολλα ηχεια που θα μπουν?!:bs:

nickvas19
16-01-10, 15:02
και εαν καταλαβα καλα λετε για το ηχοσυστημα της alpine που βαζει η bmw...εφοσον ειναι alpine δεν θα υπαρχουν ξεχωριστα?!γιατι εαν ειναι να τα παρω απο την bmw κλαυτα χαραλαμπε

peter79
17-01-10, 10:43
το κιτ αλλάζει μόνο τα ηχεία στην πόρτα οδηγού και συνοδηγού. και προσθέτει και 2 tweeter στις πόρτες.

τα υπόλοιπα ηχεία και sub παραμένουν τα εργοστασιακά.

το κιτ προορίζεται μόνο για το bussines ή το proffesional της ΒΜW

nickvas19
18-01-10, 13:38
το κιτ αλλάζει μόνο τα ηχεία στην πόρτα οδηγού και συνοδηγού. και προσθέτει και 2 tweeter στις πόρτες.

τα υπόλοιπα ηχεία και sub παραμένουν τα εργοστασιακά.

το κιτ προορίζεται μόνο για το bussines ή το proffesional της ΒΜW

εγω εχω μια πηγη της alpine...θα χω προβλημα?!και τα tweeter που θα μπουν?!μπορεις να μου βρεις και τον κωδικο του προιοντος?!

peter79
18-01-10, 14:49
Τότε δεν θα σου παίξει το κιτάκι...

την καλωδίωση και τον ενισχυτή τα έχω αν θες αχρησιμοποίητα μιας κια ειχα παραγγείλει 2 σετ για να τοποθετηθούν σε 2 αμάξια.

ορίστε και οι κωδικοί

61 12 0 445 686 Wiring harness 1
65 13 0 445 687 Mid-range loudspeaker 2
65 13 0 445 688 Tweeter 2
65 13 0 445 689 Frequency-crossover netw. 2
65 13 2 149 054 Model lettering 1
65 41 0 445 683 Autdio-Amplifier 1
01 29 0 445 685 Installation instructions

nickvas19
18-01-10, 18:48
δεν θα παιζει?!:(

Andreas_E92_ilsvm41
19-01-10, 15:42
τα ηχεια ειναι τα ιδια που χρησιμοποιουνται και στο ηχοσυστημα logic 7?

Από όσο ξέρω, όχι. Του Pro Logic είναι καλύτερα.

εγω παλι μπερδευτικα...τα pro logic ειναι της bmw?!και το retrofit kit alpine ειναι της alpine?!...η μιλαμε για το ιδιο πραγμα?!...παντως το pro logic εχει πολλα ηχεια που θα μπουν?!:bs:

Δεν υπάρχει εταιρεία αυτοκινήτου που να βγάζει "δικά της" ηχοσυστήματα. Κάνουν συμφωνία με κατασκευαστή ηχοσυστημάτων αυτοκινήτου και βάζουν τα προϊόντα του στο αμάξι και μάλιστα πολλές φορές χωρίς να φαίνεται πουθενά το λογότυπο του κατασκευαστή, παρά μόνο αυτό του αυτοκινήτου. Συνήθως θα τα δεις και τα δύο πάντως.

και εαν καταλαβα καλα λετε για το ηχοσυστημα της alpine που βαζει η bmw...εφοσον ειναι alpine δεν θα υπαρχουν ξεχωριστα?!γιατι εαν ειναι να τα παρω απο την bmw κλαυτα χαραλαμπε

Είναι μοντέλα που βγαίνουν βάση προδιαγραφών της BMW και δεν πουλιούνται στο εμπόριο από την Alpine αλλά από την BMW σαν ανταλλακτικά ή retrofit εξαρτήματα.

εγω εχω μια πηγη της alpine...θα χω προβλημα?!και τα tweeter που θα μπουν?!μπορεις να μου βρεις και τον κωδικο του προιοντος?!

Θα μπορούσες να το κάνεις να παίξει αλλά όχι κουμπώνοντας απλά φύσες... Θέλει κόψε ράψε στα καλώδια και μάλλον θα πρέπει να πας σε επαγγελματία του χώρου. Γνώμη μου πάντως, αφού ήδη έχεις φύγει από το factory look, να πας σε μία aftersales λύση για ενισχυτή και ηχεία και που θα είναι και φθηνότερη πιθανότατα αλλά και καλύτερη ποιοτικά.

Andreas_E92_ilsvm41
19-01-10, 16:25
το κιτ αλλάζει μόνο τα ηχεία στην πόρτα οδηγού και συνοδηγού. και προσθέτει και 2 tweeter στις πόρτες.

τα υπόλοιπα ηχεία και sub παραμένουν τα εργοστασιακά.

το κιτ προορίζεται μόνο για το busines ή το professional της ΒΜW

Εργοστασιακό Sub? Κάτσε να τα βάλουμε κάτω γιατί κάπου μπερδευτήκαμε :)

Από μαμά το αυτοκίνητο (Ε92 συγκεκριμένα για να μην γενικεύω χωρίς να είμαι σίγουρος) έρχεται με 4 ηχεία μεσαίων, 2 στις μπροστινές πόρτες και 2 στα πίσω πλαϊνά. Το πακέτο Professional Hi-Fi (με τιμή τοποθετημένο από εργοστάσιο στα 850 ευρώ περίπου) έχει συνολικά 10 ηχεία. 4 ηχεία μεσαίων (από 2 μπρος - πίσω "πόρτες"), 4 ηχεία υψηλών (2 στα τρίγωνα καθρεπτών και 2 στα πίσω πλαϊνά) και 2 subwoofer 40W κάτω από μπροστινά καθίσματα. Ο ενισχυτής είναι 4κάναλος 4Χ25W. Το πακέτο Pro Logic 7 (με κόστος από εργοστάσιο περίπου 1800 ευρώ) έχει συνολικά 13 ηχεία αφού έχει επιπλέον 1 ηχείο μεσαίων στο κέντρο του μπροστινού ταμπλό και 2 στην πίσω εταζέρα. Όλα τα ηχεία μεσαίων είναι ισχύος 40W, ενώ και τα Sub είναι καλύτερα από τα προηγούμενα αφού είναι 70W. Για τον ενισχυτή αυτού του πακέτου δεν ξέρω περισσότερα.

Γνώμη μου είναι ότι τα πακέτα είναι πανάκριβα για αυτά που προσφέρουν. Ο ενισχυτής του πακέτου Hifi με απόδοση 4Χ25W μπορεί να χαρακτηριστεί απλά πολύ λίγος! Τα περισσότερα aftersales ράδιο-CD έρχονται με ενσωματωμένο ενισχυτή 4Χ45Watt... Δεν έχω ακούσει κανένα από τα δύο για να πω κάτι για την ποιότητα, η οποία δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω ότι θα είναι καλή (τουλάχιστον καλύτερη από τα "μαμά"), αλλά με αυτά τα λεφτά μπορείς να κάνεις θαύματα! Αν θες factory look, κρατάς την πηγή και μετά αλλάζεις σε πρώτη φάση τα ηχεία μπρος - πίσω, βάζεις τα twitter στα τρίγωνα των καθρεπτών και μετά αν θες συνεχίζεις ίσως με ενισχυτή, ίσως με twitter και πίσω (θα πρέπει να τρυπήσεις επένδυση όμως), με sub κ.λ.π. Αν δεν σε ενδιαφέρει και η εργοστασιακή εμφάνιση, αλλάζεις και την πηγή και βάζεις είτε μία απλή με 100-150 ευρώ (που κι αυτή ακόμα θα είναι καλύτερη από την εργοστασιακή) ή αν αντέχεις πας και σε λύση με οθόνη κ.λ.π. καλούδια που θα είναι... άλλο πράγμα!

Προσωπικά εγώ θα κρατήσω την πηγή και θα αλλάξω μόνο ηχεία μπρος πίσω βάζοντας και δύο twitter στο τρίγωνο των καθρεπτών με ένα παθητικό cross-over και τέλος... Έχοντας χαλάσει πάαααααααααααααααρα πολλά λεφτά σε προηγούμενα αυτοκίνητα για ηχητικές εγκαταστάσεις θα έλεγα απλά ότι δεν αξίζει...

Υ.Γ. Αυτό το retrofit kit πάντως που το δίνει σαν Hi-Fi Professional δεν έχει σχέση με το Hi-Fi Professional που θα αγόραζες αν το έπαιρνες από το εργοστάσιο! Με το retrofit αλλάζεις τα μπροστινά ηχεία και προσθέτεις 2 twitter. Τα πίσω δεν τα αλλάζεις! Και ούτε θα έχεις twitter πίσω, ούτε sub κάτω από τα καθίσματα. Καμία σχέση δλδ...

Υ.Γ.2 Ξέρει κανείς τιμή περίπου για τα πλαστικά που πρέπει να αλλαχτούν στα τρίγωνα των καθρεφτών για να μπουν τα twitter? Ελπίζω να μην είναι τίποτα τρελό γιατί θα πάρω αυτά που έχω και θα ανοίξω τρύπες μόνος μου! :)

sak1100
19-01-10, 18:18
εγώ που έχω το business cd έχει ηχεία και κάτω από τα μπροστά καθίσματα

Andreas_E92_ilsvm41
19-01-10, 18:27
εγώ που έχω το business cd έχει ηχεία και κάτω από τα μπροστά καθίσματα

:nixweiss:
Ίσως τότε να είναι διαφορετικά τα δεδομένα για τα sedan και τα coupe. Περίεργο μου φαίνεται πάντως...

lefterishatzi
19-01-10, 19:04
Εμένα στο e92 με business έχει τα 4 ηχεία (2 μπροστά+2 πίσω) και τα 2 ηχεία κάτω από τα καθίσματα που είναι τα sub.

sak1100
19-01-10, 20:37
αντρεα μηπως εχε ικαι το δικο σου και δεν το χεις προσεξει?επειδη και ο lefterishatzi με Ε92 τα εχει

nickvas19
20-01-10, 01:04
Όλα τα ηχεία μεσαίων είναι ισχύος 40W, ενώ και τα Sub είναι καλύτερα από τα προηγούμενα αφού είναι 70W.

με ένα παθητικό cross-over και τέλος...

τα sub τα 70w μπορω να τα παραγειλω μονα τους?!εγω εχω σειρα ενα...τα 40w ειναι ιδια σε μεγεθος με τα 70w?...εμενα εχει sub κατω απο τα καθισματα...γι αυτο ρωταω εαν εχουν ιδιο μεγεθος...για να τα αλλαξω με τα 70w

και το παθητικο crossover τι ειναι?!υπαρχει μεσα στο κιτ που μιλαμε?!:icon42:

Andreas_E92_ilsvm41
20-01-10, 09:07
αντρεα μηπως εχε ικαι το δικο σου και δεν το χεις προσεξει?επειδη και ο lefterishatzi με Ε92 τα εχει

Τι να πω ρε παιδιά... Εμένα δεν έχει! Και δεν είναι τίποτα μικρά ηχειάκια για να μην τα προσέξεις!!! Ούτε φυσικά ακούω να παίζει κάποιο sub πουθενά. Τέλος πάντων, εγώ πιάστηκα από αυτό για να πω τη γνώμη μου ότι τα κιτ αυτά της μαμάς, έχουν πολύ μικρό value for money. Τώρα για το ποιά έχουν sub κάτω από τα καθίσματα και ποιά όχι θα πρέπει να ρωτήσουμε σε αντιπροσωπεία. Από εβδομάδα που θα πάω για αλλαγή λαδιών θα το ψάξω...

Andreas_E92_ilsvm41
20-01-10, 09:15
τα sub τα 70w μπορω να τα παραγειλω μονα τους?!εγω εχω σειρα ενα...τα 40w ειναι ιδια σε μεγεθος με τα 70w?...εμενα εχει sub κατω απο τα καθισματα...γι αυτο ρωταω εαν εχουν ιδιο μεγεθος...για να τα αλλαξω με τα 70w

και το παθητικο crossover τι ειναι?!υπαρχει μεσα στο κιτ που μιλαμε?!:icon42:

Το κιτ Pro Logic 7 δεν το βρίσκω καθόλου στο www.bmwfans.info. Παρ' όλα αυτά λογικά θα μπορείς να παραγγείλεις τα δύο sub μόνα τους. Αν δλδ είχες αγοράσει το κιτ με το αμάξι στην παραγγελία και στη συνέχεια σου χάλαγαν τα δύο sub δεν θα μπορούσες να τα αλλάξεις?

Το crossover γενικά είναι ένα ηλεκρονικό κύκλωμα που καθορίζει ποιό φάσμα συχνοτήτων θα περάσει σε ένα ηχείο. Το ενεργητικό ή παθητικό έχει να κάνει με το αν είναι τον τρόπο υλοποίησης, με τα ενεργητικά να είναι καλύτερα και ποιό ακριβά, ενώ παθητικό μπορείς να πετύχεις και με 1 ευρώ... Το κιτ έχει crossover από ότι λέει και το οποίο είναι παθητικό.

nickvas19
20-01-10, 15:57
Το κιτ Pro Logic 7 δεν το βρίσκω καθόλου στο www.bmwfans.info. Παρ' όλα αυτά λογικά θα μπορείς να παραγγείλεις τα δύο sub μόνα τους. Αν δλδ είχες αγοράσει το κιτ με το αμάξι στην παραγγελία και στη συνέχεια σου χάλαγαν τα δύο sub δεν θα μπορούσες να τα αλλάξεις?

Το crossover γενικά είναι ένα ηλεκρονικό κύκλωμα που καθορίζει ποιό φάσμα συχνοτήτων θα περάσει σε ένα ηχείο. Το ενεργητικό ή παθητικό έχει να κάνει με το αν είναι τον τρόπο υλοποίησης, με τα ενεργητικά να είναι καλύτερα και ποιό ακριβά, ενώ παθητικό μπορείς να πετύχεις και με 1 ευρώ... Το κιτ έχει crossover από ότι λέει και το οποίο είναι παθητικό.

το θεμα ειναι εφοσον μπορω να παρω δυο sub...τα οποια θα ειναι τα 70w...μετα απο κει και περα...το προβλημα ειναι εαν κουμπωνουν στις θέσεις που εχω ηδη...κουμπωνουν?πως θα γινει να το μαθουμε?και εφοσον μπορω να παραγγειλω δυο sub...εγω λεω το αλλο...εφοσον λεμε οτι το pro logic εχει καλυτερα ηχεια...δεν γινετε να παρω τα ηχεια στις πορτες,τα tweeter,τα sub...τον ενισχυτη απο το pro logic?!:dance:

Andreas_E92_ilsvm41
21-01-10, 16:29
Τι να πω ρε παιδιά... Εμένα δεν έχει! Και δεν είναι τίποτα μικρά ηχειάκια για να μην τα προσέξεις!!! Ούτε φυσικά ακούω να παίζει κάποιο sub πουθενά. Τέλος πάντων, εγώ πιάστηκα από αυτό για να πω τη γνώμη μου ότι τα κιτ αυτά της μαμάς, έχουν πολύ μικρό value for money. Τώρα για το ποιά έχουν sub κάτω από τα καθίσματα και ποιά όχι θα πρέπει να ρωτήσουμε σε αντιπροσωπεία. Από εβδομάδα που θα πάω για αλλαγή λαδιών θα το ψάξω...

Η αναλαμπή που μου ήρθε χτες (αλλά δεν είχα χρόνο να γράψω) ακούει στο όνομα m-pack. Επειδή το δικό μου λειπόν είναι m-pack και στο πακέτο αυτό συμπεριλαμβάνονται και σπορ καθίσματα, ίσως γι αυτό να μην έχει από κάτω τα sub...

Andreas_E92_ilsvm41
21-01-10, 16:30
ειναι τα 70w...μετα απο κει και περα...το προβλημα ειναι εαν κουμπωνουν στις θέσεις που εχω ηδη...κουμπωνουν?πως θα γινει να το μαθουμε?και εφοσον μπορω να παραγγειλω δυο sub...εγω λεω το αλλο...εφοσον λεμε οτι το pro logic εχει καλυτερα ηχεια...δεν γινετε να παρω τα ηχεια στις πορτες,τα tweeter,τα sub...τον ενισχυτη απο το pro logic?!:dance:

Αν μπορείς να πάρεις τα δύο sub από το Pro Logic είναι πιθανόν να κουμπώνουν στις ίδιες βάσεις που έχεις τώρα. Αν όχι, θα πρέπει να πάρεις και τις βάσεις. Δεν το γνωρίζω όμως αυτό και θα πρέπει να ρωτήσεις σε αντιπροσωπεία.
Από την άλλη αν μπορείς να πάρεις τα sub του Pro Logic 7 τότε λογικά θα μπορείς να πάρεις και τα υπόλοιπα κομμάτια του σετ και να κάνεις την πλήρη αναβάθμιση. Το κόστος όμως το προβλέπω πολύ πολύ αλμυρό... Μια ερώτηση σε αντιπροσωπεία είναι και εδώ επιβεβλημένη.

nickvas19
22-01-10, 10:40
Αν μπορείς να πάρεις τα δύο sub από το Pro Logic είναι πιθανόν να κουμπώνουν στις ίδιες βάσεις που έχεις τώρα. Αν όχι, θα πρέπει να πάρεις και τις βάσεις. Δεν το γνωρίζω όμως αυτό και θα πρέπει να ρωτήσεις σε αντιπροσωπεία.
Από την άλλη αν μπορείς να πάρεις τα sub του Pro Logic 7 τότε λογικά θα μπορείς να πάρεις και τα υπόλοιπα κομμάτια του σετ και να κάνεις την πλήρη αναβάθμιση. Το κόστος όμως το προβλέπω πολύ πολύ αλμυρό... Μια ερώτηση σε αντιπροσωπεία είναι και εδώ επιβεβλημένη.

ομως...βλεπω οτι το retrofit παιζει καλυτερα...διοτι...ο ενισχυτης βγαζει 80 watt σε καθε εξοδο ενω...στο pro logic βγαζει 40 watt...εαν πω να βαλω 2 tweeter και ηχεια στην πορτα με ενισχυτη και τα σχετικα...τελικα ποια ειναι πιο δυνατα?και που θα μαθουμε για τα watt απο τα ηχεια απο το καθενα κιτ?!:scratchch

maris7
23-01-10, 20:00
μια απορια εχω με τον ενισχυτη στις τεσσερις εξοδους που εχει ποια ηχεια συνδεεις τα δυο μπροστα και τα τουιτερ η' τα δυο μπροστα και τα δυο πισω?

Andreas_E92_ilsvm41
08-05-10, 00:29
:nixweiss:
Ίσως τότε να είναι διαφορετικά τα δεδομένα για τα sedan και τα coupe. Περίεργο μου φαίνεται πάντως...

Εμένα στο e92 με business έχει τα 4 ηχεία (2 μπροστά+2 πίσω) και τα 2 ηχεία κάτω από τα καθίσματα που είναι τα sub.

αντρεα μηπως εχε ικαι το δικο σου και δεν το χεις προσεξει?επειδη και ο lefterishatzi με Ε92 τα εχει

Ξεθάβω αυτό το θέμα για να παραδεχτώ ότι έκανα λάθος... :embarassm και τελικά αφού ξεβίδωσα μπροστινό κάθισμα ανακάλυψα ότι ΝΑΙ τελικά έχει ηχείο sub κάτω από ένα πλαστικό! Ντροπή μου και αίσχος μου... :)
By the way, έκανα αλλαγή όλων των ηχείων που είχε τοποθετημένα από εργοστάσιο το αυτοκίνητο και τα αποτελέσματα είναι, για μένα τουλάχιστον, πάρα πολύ ικανοποιητικά. Ελπίζω αύριο να βρω χρόνο να ανοίξω thread για το μπάξιμο...

advanced
15-05-10, 02:49
φιλε ημουν απο πανω οταν το εβαζαν μονο 2 ωρες δουλεια δεν ειναι. τουλαχιστων 4 συν οτι σου αλλαζουν τις κορνιζες στις μπροστινες πορτες για τα τουιτερ οι κορνιζες δεν περιεχονται στο κιτ. πρεπει να τις αγορασεις. το εχω ψαξει καλα το θεμα.... ααα και βγαινουν και τα εμπρος και τα πισω καθισματα για να μπουν ολα στις εργοστασιακες θεσεις. οπωσ πρεπει.

Παιδιά το έχει βάλει κανείς σε άσσο?
2 ερωτησούλες έχω (έχω 116i με Business και ο ήχος (και η ένταση για μένα είναι άθλια).

1. Επειδή είναι καινούργιο το αμάξι θέλει όντως ξύλωμα κτλ? Αν ναι θα σκεφτώ σοβαρά να το κάνω.

2. Ο ήχος είναι ικανοποιητικός? Μου ακούγεται περίεργο τα πίσω ηχεία να μένουν χωρίς ενίσχυση... Δεν ξέρω κιόλας... Το έχει κάνει κανείς σε σειρά 1? Εντυπώσεις. Πρέπει οπωσδήποτε κάτι να κάνω με τον ήχο και θέλω μαμά εμφάνιση στη κονσόλα...

Driver M
15-05-10, 12:35
Παιδιά το έχει βάλει κανείς σε άσσο?
2 ερωτησούλες έχω (έχω 116i με Business και ο ήχος (και η ένταση για μένα είναι άθλια).

1. Επειδή είναι καινούργιο το αμάξι θέλει όντως ξύλωμα κτλ? Αν ναι θα σκεφτώ σοβαρά να το κάνω.

2. Ο ήχος είναι ικανοποιητικός? Μου ακούγεται περίεργο τα πίσω ηχεία να μένουν χωρίς ενίσχυση... Δεν ξέρω κιόλας... Το έχει κάνει κανείς σε σειρά 1? Εντυπώσεις. Πρέπει οπωσδήποτε κάτι να κάνω με τον ήχο και θέλω μαμά εμφάνιση στη κονσόλα...

Και γιατί δεν αφήνεις τη μαμά πηγή και να βάλεις έναν aftermarket ενισχυτή και να αντικαταστήσεις τα εργοστασιακά ηχεία με καλύτερα? Πολύ χαμηλότερο κόστος και σίγουρα καλύτερη ποιότητα. Και δεν φαίνεται και τίποτα μη εργοστασιακό. Το μόνο μειονέκτημα είναι η εργασία που θα πρέπει να γίνει για να περαστούν καλωδιώσεις κλπ, αλλά αν πας σε καλό μάστορα δεν τίθεται θέμα.

Εγώ πάντως σε 320 Ε90, είχα βάλει το professional rcd και μια επιλογή που κόστιζε 500 ευρώ και έλεγε ότι έχει 10 ηχεία, αντί για 6 που είχε στο βασικό εξοπλισμό (ήταν ανάμεσα στα μαμά 6 ηχεία και στο logic 7 των 1500 ευρώ, δεν υπήρχε άλλη επιλογή αν θυμάμαι καλά για ηχεία) . Δεν ξέρω αν γίνεται να μπει και μετά την αγορά του αυτοκινήτου (λογικά θα γίνεται βέβαια), είναι πάντως εργοστασιακό και η απόδοση του ήχου είναι ικανοποιητικότατη, ενώ δεν θολώνει ακόμα και σε εντάσεις κοντά στο τέρμα.Ψάξτε το...

advanced
16-05-10, 23:34
Eυχαριστώ για την απάντηση. Φίλε μου δεν το είχα καν σκεφτεί! (!) :sleeping:

Πάνω σε αυτό που λες αναρωτιέμαι

1. παίρνει το business aftermarket ενισχυτη? Αν ναι να ψάξω κάτι τέτοιο και να
αντικαταστήσω τα υπάρχοντα ηχεία με καλύτερα...

2. Το Professional πόσο κάνει να το βάλω?

3. Θέσεις για ηχεία πάνω απο τα 6 που λέμε δεν βλέπω πουθενα στο αυτοκίνητο και
να βάλω αλλου με οποιονδήποτε τρόπο το αποκλείω... υπάρχουν?

Οπότε προτάσεις?

Driver M
17-05-10, 00:09
1) Γιατί να μην παίρνει? Φαντάζομαι πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αλλά ας απαντήσουν και οι πιο ειδικοί πάνω σ'αυτό.

2)Το professional δεν θα σου δώσει καλύτερο ήχο, απλά έχει καλύτερη οθόνη με περισσότερες πληροφορίες και ορισμένες επιπλέον επιλογές ως προς τις ρυθμίσεις του ήχου. Επίσης, τότε τα business δεν έπαιζαν mp3 σε αντίθεση με τα professional, αλλά από τα τέλη του 2007 και μετά παίζουν όλα. Όσον αφορά στην τιμή, θυμάμαι ότι είχε σαν έξτρα εξοπλισμός 250 ευρώ το 2007 που αγόρασα το αυτοκίνητό μου. Για να το βάλεις μετά, λογικά θα έχει λίγο παραπάνω, λόγω και της τοποθέτησης (γύρω στα 300 ευρώ).
Δεν βλέπω λόγο γιατί να αντικαταστήσεις το business πάντως, τη στιγμή που μπορείς να δώσεις τα χρήματα αυτά για ηχεία ή ενισχυτή.

3)Όπως έγραψα και προηγουμένως, το αυτοκίνητό μου το παρήγγειλα με 10 ηχεία, επίλογή που υπήρχε ως έξτρα εξοπλισμός με 500 ευρώ. Συνεπώς, θα πρέπει λογικά να υπάρχουν 4 ακόμα θέσεις ηχείων τις οποίες μπορείς να εκμεταλλευτείς. Πάντως, ακόμα και τα 6 ηχεία να αλλάξεις με καλύτερα και να βάλεις και έναν ενισχυτή, η διαφορά θα είναι θεαματική.


Επίσης, υπάρχει και η λύση του ενεργού sub για όσους θέλουν περισσότερα μπάσα στο μαμά ηχοσύστημα και δε χρειάζεται ενισχυτή (αφού έχει ενσωματωμένο). Προσωπικά, το θεωρώ αρκετά καλή λύση για 250-300 ευρώ που κοστίζει ένα καλό sub τέτοιου είδους με την τοποθέτηση, αφού ενώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την καθαρότητα και την ένταση του ήχου, τα μπάσα δε μπορώ να πω ότι με ικανοποιούν.

advanced
17-05-10, 00:38
1) Γιατί να μην παίρνει? Φαντάζομαι πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αλλά ας απαντήσουν και οι πιο ειδικοί πάνω σ'αυτό.

2)Το professional δεν θα σου δώσει καλύτερο ήχο, απλά έχει καλύτερη οθόνη με περισσότερες πληροφορίες και ορισμένες επιπλέον επιλογές ως προς τις ρυθμίσεις του ήχου. Επίσης, τότε τα business δεν έπαιζαν mp3 σε αντίθεση με τα professional, αλλά από τα τέλη του 2007 και μετά παίζουν όλα. Όσον αφορά στην τιμή, θυμάμαι ότι είχε σαν έξτρα εξοπλισμός 250 ευρώ το 2007 που αγόρασα το αυτοκίνητό μου. Για να το βάλεις μετά, λογικά θα έχει λίγο παραπάνω, λόγω και της τοποθέτησης (γύρω στα 300 ευρώ).
Δεν βλέπω λόγο γιατί να αντικαταστήσεις το business πάντως, τη στιγμή που μπορείς να δώσεις τα χρήματα αυτά για ηχεία ή ενισχυτή.

3)Όπως έγραψα και προηγουμένως, το αυτοκίνητό μου το παρήγγειλα με 10 ηχεία, επίλογή που υπήρχε ως έξτρα εξοπλισμός με 500 ευρώ. Συνεπώς, θα πρέπει λογικά να υπάρχουν 4 ακόμα θέσεις ηχείων τις οποίες μπορείς να εκμεταλλευτείς. Πάντως, ακόμα και τα 6 ηχεία να αλλάξεις με καλύτερα και να βάλεις και έναν ενισχυτή, η διαφορά θα είναι θεαματική.


Επίσης, υπάρχει και η λύση του ενεργού sub για όσους θέλουν περισσότερα μπάσα στο μαμά ηχοσύστημα και δε χρειάζεται ενισχυτή (αφού έχει ενσωματωμένο). Προσωπικά, το θεωρώ αρκετά καλή λύση για 250-300 ευρώ που κοστίζει ένα καλό sub τέτοιου είδους με την τοποθέτηση, αφού ενώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την καθαρότητα και την ένταση του ήχου, τα μπάσα δε μπορώ να πω ότι με ικανοποιούν.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Οκ ας απαντήσει κάποιος που ξέρει αν το business παίρνει aftermarket ενισχυτή. Το δικό μου παίζει mp3 καθώς πήρα το αυτοκίνητο το 09.
Δεν με ενδιαφέρει τόσο το μπάσσο όσο η ένταση (που είναι απίστευτα χαμηλή στο business) και φυσικά η όσο πιο ποιοτική γίνεται ένταση.
Οπότε αν παίρνει ενισχυτή, τι προτείνετε σε 6 ηχεία στις υπάρχουσες υποδοχες (2 mids, 2 tweeters μπροστά και τα 2 ηχέια πίσω) και τι ενισχυτή με αυτά.

Γίνεται αυτή η λύση???

Και πάλι ευχαριστώ driverM!

Andreas_E92_ilsvm41
17-05-10, 08:31
Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Οκ ας απαντήσει κάποιος που ξέρει αν το business παίρνει aftermarket ενισχυτή. Το δικό μου παίζει mp3 καθώς πήρα το αυτοκίνητο το 09.
Δεν με ενδιαφέρει τόσο το μπάσσο όσο η ένταση (που είναι απίστευτα χαμηλή στο business) και φυσικά η όσο πιο ποιοτική γίνεται ένταση.
Οπότε αν παίρνει ενισχυτή, τι προτείνετε σε 6 ηχεία στις υπάρχουσες υποδοχες (2 mids, 2 tweeters μπροστά και τα 2 ηχέια πίσω) και τι ενισχυτή με αυτά.

Γίνεται αυτή η λύση???

Και πάλι ευχαριστώ driverM!

Δεν γνωρίζω τί έχει πάνω του ο άσσος και τί μπορεί να πάρει, αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν οι υποδοχές για τα 10 ηχεία ήδη. Δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε τόσες αλλαγές όμως. Αυτό που λες είναι μια καλή λύση. Ενιχυτής τετρακάναλος είναι αυτό που ζητάς. Με τα δύο κανάλια θα παίξει τα μπροστινά ηχεία και με τα άλλα δύο τα πίσω. Αν αλλάξεις και τα ηχεία μαζί θα είσαι πολύ καλός.

peter79
17-05-10, 16:21
Δεν γνωρίζω τί έχει πάνω του ο άσσος και τί μπορεί να πάρει, αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν οι υποδοχές για τα 10 ηχεία ήδη. Δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε τόσες αλλαγές όμως. Αυτό που λες είναι μια καλή λύση. Ενιχυτής τετρακάναλος είναι αυτό που ζητάς. Με τα δύο κανάλια θα παίξει τα μπροστινά ηχεία και με τα άλλα δύο τα πίσω. Αν αλλάξεις και τα ηχεία μαζί θα είσαι πολύ καλός.

Απλά να ξέρετε οτι τα ηχεία (μαμά ή aftermarket) στις διαστάσεις που χωράνε στις θέσεις που έχει το αυτοκίνητο δεν είναι για πολλά πολλά...

οπότε μεγάλος ενισχυτής μόνο κακό θα κάνει και όχι καλό.

το συγκεκριμένο ηχοσύστημα της Alpine- BMW δεν είναι απλά ένας ενισχυτής, είναι DSP!!!

advanced
17-05-10, 20:55
Απλά να ξέρετε οτι τα ηχεία (μαμά ή aftermarket) στις διαστάσεις που χωράνε στις θέσεις που έχει το αυτοκίνητο δεν είναι για πολλά πολλά...

οπότε μεγάλος ενισχυτής μόνο κακό θα κάνει και όχι καλό.

το συγκεκριμένο ηχοσύστημα της Alpine- BMW δεν είναι απλά ένας ενισχυτής, είναι DSP!!!

Δηλαδή; Τι είναι αυτό; όσο για τα ηχεία νομίζω υπάρχουν ειδικά ηχεία (π.χ. κάποια focal θυμάμαι παλιά) τα οποία είναι μικρού μεγέθους αλλά πολύ ποιοτικά και σηκώνουν αρκετά watts. Αν κάνω λάθος με διορθώνετε. Νομίζω υπήρχαν και ήταν πάρα πολύ ακριβά σε σύγκριση με άλλα που ήταν απλά καλά στο εκάστοτε μέγεθος. Γι' αυτό ξέρουμε τίποτα - γιατί αν υπάρχει κάτι τέτοιο δεν θα με απασχολήσει το κόστος.

Με λίγα λόγια θέλω να βάλω κάτι πολύ καλό και σχετικά δυνατο στις υπάρχουσες θέσεις με ενισχυτή (αν παίρνει το business) και ας είναι ακριβό... Εδώ πάω για το alpine που κάνει καμιά 800άρα τοποθετημένο... Ευχαριστώ και πάλι

peter79
18-05-10, 09:14
Το DSP = Digital Sound Prosessor.

Το συστηματάκι αυτό της Alpine είναι κορυφαίο. δεν ενισχύει απλά τον ήχο αλλά τον κατευθύνει και εκεί που πρέπει.

όσο για τα ηχεία και εγώ τα έχω αλλάξει τα μπροστινά απο το σετ που σου δίνει το κιτ και είναι σούπερ. για τα πίσω δεν σου δίνει σετ αλλά τα άλλαξα με αφτερμαρκετ και τα χρυσοπλήρωσα. έβαλα οτι καλυτερο μπορούσα. με διαβεβάιωσαν οτι λόγω της διάστασης δεν γίνεται να βάλεις μεγαλύτερα σε διάμετρο. απλά βάζεις οτι πιο ποιοτικό μπορείς.

το αποτέλεσμα είναι να τερματίζουν τα πίσω ηχεία και έτσι έχω επιλέξει το fader 70 - 30%.

προσωπική μου γνώμη είναι να πάρεις το κιτ της Alpine και να αλλάξεις και τα 2 πίσω ηχειάκια με καλύτερης απόδοσης. είναι η καλύτερη λύση για να παραμείνεις με την μαμά πηγή.

Ενυσχητή αφτερμαρκετ θα έβαζα μόνο στην περίπτωση που θα άλλαζα και την πηγή και θα έβαζα και subwoofer.

P.S. το κιτ το βρίσκεις στο ebay με 350 ευρουλάκια και το περνάς μόνος σου.

advanced
19-05-10, 11:07
OK ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου! Μάλλον δεν ξέρει κάποιος αν το υπάρχον Business παίρνει aftermarket ενισχυτή.
Λέω να πάω για το Alpine. Τόσο εύκολο είναι να το βάλεις?? Πιάνει το χέρι μου αλλά είμαι ασχετος απο τέτοια... και επίσης εκτός απο εξωτερικό ξέρει κανείς που μπορώ να το βρω εγχώρια- φτηνότερα απο την αντιπροσωπεία?

Και πάλι ευχαριστώ!

advanced
26-05-10, 20:22
κανείς?? :)

peter79
27-05-10, 13:43
Δεν παίζει να το βρεις στην Ελλάδα κάπου πλην της αντιπροσωπείας.

διαφορετικά ψάξε στο ebay.

graphe36
27-05-10, 14:59
Μιας και ασχολουμαι αρκετα με το αντικειμενο θα συμβουλευα να μεινετε μακρια απο τις αντιπροσωπείες για εγκατασταση ηχοσυστηματος. Ειναι σα να δινετε συνενεση για να σας κλεψουν. Με 740 ευρω οπως προαναφερθηκε μπορουμε να φτιαξουμε πολυ σοβαρο setup και ολα να μπουν στις εργοστασιακες θεσεις χωρις να φαινεται τιποτα. Δεν υπαρχει εργοστασιακος ενισχυτης BMW η ηχειο. Ολα εχουν συγκεκριμενες διαστασεις και προσαρμοζονται με ειδικους ανταπτωρες.

Στην πηγη Bussiness εαν και εφοσον εχει RCA Pre out μπορει να συνδεθει ενισχυτης. Εαν οχι πρεπει να γινει αγορα ενισχυτη με εισοδους Hi-LOW για να παρει σημα απο τις εξοδους για τα ηχεια. Η καλυτερη λυση βεβαια ειναι επεξεργαστης σηματος πχ 3-sixty.

peter79
27-05-10, 16:33
Μιας και ασχολουμαι αρκετα με το αντικειμενο θα συμβουλευα να μεινετε μακρια απο τις αντιπροσωπείες για εγκατασταση ηχοσυστηματος. Ειναι σα να δινετε συνενεση για να σας κλεψουν. Με 740 ευρω οπως προαναφερθηκε μπορουμε να φτιαξουμε πολυ σοβαρο setup και ολα να μπουν στις εργοστασιακες θεσεις χωρις να φαινεται τιποτα. Δεν υπαρχει εργοστασιακος ενισχυτης BMW η ηχειο. Ολα εχουν συγκεκριμενες διαστασεις και προσαρμοζονται με ειδικους ανταπτωρες.

Στην πηγη Bussiness εαν και εφοσον εχει RCA Pre out μπορει να συνδεθει ενισχυτης. Εαν οχι πρεπει να γινει αγορα ενισχυτη με εισοδους Hi-LOW για να παρει σημα απο τις εξοδους για τα ηχεια. Η καλυτερη λυση βεβαια ειναι επεξεργαστης σηματος πχ 3-sixty.

Αναφερόμαστε στην αγορά του ανταλλακτικού μόνο και όχι στην τοποθέτηση...
2-3 ώρες προσωπική δουλειά είναι η τοποθέτηση. καφεδάκι και εργασιά και χαρά.... :rockon: