PDA

Επιστροφή στο Forum : Audi vs BMW


manosm3
10-07-05, 23:35
Πολυ ρατσιστη σε βλεπω. Ενταξει επειδη εχουμε bmw δε σημαινει οτι υποτιμουμε τους αλλους.
Εμενα ως κατοχο bmw με τιμαει το κλειδακι στην διαφημιση.
Ενιωσα ωραια οταν το ειδα.
Ο κοσμος θα κρινει αν ειναι καλυτερο ή χειροτερο.
Γι αυτο μην κανεις ετσι και μην αγχωνεσαι. ;)

TheCondor
10-07-05, 23:39
Πολυ ρατσιστη σε βλεπω. Ενταξει επειδη εχουμε bmw δε σημαινει οτι υποτιμουμε τους αλλους.
Εμενα ως κατοχο bmw με τιμαει το κλειδακι στην διαφημιση.
Ενιωσα ωραια οταν το ειδα.
Ο κοσμος θα κρινει αν ειναι καλυτερο ή χειροτερο.
Γι αυτο μην κανεις ετσι και μην αγχωνεσαι. ;)

Ειμαι ρατσιστης καρντια μου :soapbox:

Απλα το επισημαινω, δεν αγχωνομαι, αφου εχουμε καλυτερα αμαξια :rofl2:

Ελα τσατ μπρε :D

Nick_compact
10-07-05, 23:45
Εσύ φίλε μου έβγαλες την Audi άχρηστη.Στο θέμα του design,και για να μη χρησιμοποιήσω το δικό μου γούστο αλλά αυτό που βλέπω οτι αρέσει γύρω μου,η Audi είναι μάλλον πιο μπροστά.Σκέψου το επαναστατικό ΤΤ,που τόσο μισητό για μένα ήταν όταν βγήκε και τώρα το θαυμάζω.Σκέψου πως ακόμα σχεδιαστικά "κρατιέται" το προηγούμενο Α6 σε σχέση με την Ε39 που τώρα πια εμφανισιακά εαν δεν είναι M Pack δείχνει εντελώς απαρχαιομένη.Συγκρίνοντας τις δυο εταιρίες και αναφέροντας το Ε30 Μ3 μου ήρθε στο μυαλό το Αudi quattro που οδηγούσε ο Βαλτερ Ρερλ με τα 500+ ps.Εκείνο το RS2 δεν πιστεύω να το ξέχασε κανείς;;;Μακάρι και η BMW να φορούσε στα αυτοκίνητα της ένα μοτέρ σαν το 20VT και ας μην έχει το θόρυβο του εξακύλινδρου.Για μένα το νέο RS4 των 420 ίππων είναι αντικείμενο θαυμασμού.Δεν τιθεται θέμα σύγκρισης σχεδιαστικά μεταξύ 7αρας και Α8.Το Α8 είναι άψογο και η 7αρα "έκτρωμα",για να χρησιμοποιήσω την έκφραση σου.Αλλά ξέρεις ποιό είναι το χεορότερο;Οτι το Α8 είναι καλύτερο σχεδόν παντού από την 7αρα.Και ξέρεις που θέλω να καταλήξω;Η βασικότερη διαφορά απο Audi και Mercedes ξέρεις ποιά είναι;ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΕΙΣ BMW ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ.Σου παρέχει feedback από παντού!Σου δημιουργεί ένα χαμόγελο και σου εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη.Σαν να σου λέει "βασίσου πάνω μου".Αυτή την εξαίρετη θέση οδήγησης που έχει την εχω βρει σε πολύ λίγα αυτοκίνητα.Αυτό είναι που διαχωρίζει την BMW από Audi και Mercedes και όχι η ποιότητα κατασκευής,το prestige ή η αξιοπιστία.Και μια το thread αφορά τα Audi εγω δηλώνω οτι προτιμώ χίλιες φορές ένα Audi από ένα Mercedes.Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

TheCondor
11-07-05, 00:38
Εσύ φίλε μου έβγαλες την Audi άχρηστη.Στο θέμα του design,και για να μη χρησιμοποιήσω το δικό μου γούστο αλλά αυτό που βλέπω οτι αρέσει γύρω μου,η Audi είναι μάλλον πιο μπροστά.Σκέψου το επαναστατικό ΤΤ,που τόσο μισητό για μένα ήταν όταν βγήκε και τώρα το θαυμάζω.Σκέψου πως ακόμα σχεδιαστικά "κρατιέται" το προηγούμενο Α6 σε σχέση με την Ε39 που τώρα πια εμφανισιακά εαν δεν είναι M Pack δείχνει εντελώς απαρχαιομένη.Συγκρίνοντας τις δυο εταιρίες και αναφέροντας το Ε30 Μ3 μου ήρθε στο μυαλό το Αudi quattro που οδηγούσε ο Βαλτερ Ρερλ με τα 500+ ps.Εκείνο το RS2 δεν πιστεύω να το ξέχασε κανείς;;;Μακάρι και η BMW να φορούσε στα αυτοκίνητα της ένα μοτέρ σαν το 20VT και ας μην έχει το θόρυβο του εξακύλινδρου.Για μένα το νέο RS4 των 420 ίππων είναι αντικείμενο θαυμασμού.Δεν τιθεται θέμα σύγκρισης σχεδιαστικά μεταξύ 7αρας και Α8.Το Α8 είναι άψογο και η 7αρα "έκτρωμα",για να χρησιμοποιήσω την έκφραση σου.Αλλά ξέρεις ποιό είναι το χεορότερο;Οτι το Α8 είναι καλύτερο σχεδόν παντού από την 7αρα.Και ξέρεις που θέλω να καταλήξω;Η βασικότερη διαφορά απο Audi και Mercedes ξέρεις ποιά είναι;ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΕΙΣ BMW ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ.Σου παρέχει feedback από παντού!Σου δημιουργεί ένα χαμόγελο και σου εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη.Σαν να σου λέει "βασίσου πάνω μου".Αυτή την εξαίρετη θέση οδήγησης που έχει την εχω βρει σε πολύ λίγα αυτοκίνητα.Αυτό είναι που διαχωρίζει την BMW από Audi και Mercedes και όχι η ποιότητα κατασκευής,το prestige ή η αξιοπιστία.Και μια το thread αφορά τα Audi εγω δηλώνω οτι προτιμώ χίλιες φορές ένα Audi από ένα Mercedes.Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Eγω εχω δηλωσει παμπολλες φορες οτι τα καινουρια BMW πλεον εχουν χασει κατα πολυ τον χαρακτηρα τους οσον αφορα τη σχεδιαση. Αλλα και παλι τα εχω ανωτερα απο τα Audi. Φτανω στο συμπερασμα οτι αν τα BMW ειναι μια φορα ιδια εμφανισιακα μεταξυ τους, τα Audi ειναι καρμπον!! Αν προσεξεις, το Α4 ειναι μικρο Α6, το Α6 μικρο Α8 κ.ο.κ. Στην μουρη δεν εχουν καμια απολυτως διαφορα μεταξυ τους. Λες και βαριοντουσαν να σχεδιαζουν τα ατομα. Εμενα το ΤΤ ποτε δεν μου αρεσε, αυτο το αμαξι η θα το αγαπησεις η θα το μισησεις. Δεν το λεω επειδη δεν μου αρεσουν γενικα τα Audi, απλα δεν μου αρεσει ( οπως δεν μου αρεσει η Ε46, η Ζ4, και τα καινουρια 3 και 5 )

Το Α6 βαζω στοιχημα οτι σε 5 χρονια δεν προκειται να κυκλοφορει στους δρομους. Ποσα Αudi πανω απο 15-20 χρονων κυκλοφορουν?? Ειναι μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου πιστευω. To E39 εμενα δεν μου φαινεται καθολου ξεπερασμενο, απλα η εκδοση facelift οπως σε ολες τις σειρες ειναι πολυ πιο ομορφη ( απορω γιατι καθε φορα κανουν τα ιδια πραγματα, βγαζουν την κανονικη εκδοση και μετα απο καιρο βγαζουν μια προγραμματισμενη ανανεωση, λες και θελουν να φαινονται τα αμαξια τους παλια )

Εμενα η βασικοτερη σκεψη μου ειναι με ποιο σκεπτικο κανουν τετοιες διαφημισεις. Αφηνουν μια πικρια ρε παιδι μου, λες και η BMW ειναι καμια τυχαια μαρκα που η Audi την εχει ετσι για να την ευτελιζει ( που δεν ειναι ετσι θελω να πιστευω ).

To RS2 ειναι οντως οπλο, αλλα ας μην ξεχναμε και την Μ5 Ε34 :D

Εγω δεν θα προτιμουσα Audi πρωτα και κυρια γιατι ειναι μπροστινοκινητα, αντε τετρακινητα ( οι καλες εκδοσεις ). Και αυτο που ειπες σχετικα με την αισθηση που σου δινουν τα BMW, ειναι οντως το κατι αλλο, αλλα αυτο οφειλεται πιστευω σε μια ψευδαισθηση η οποια δημιουργηθηκε και καλλιεργειται ακομα, επειδη η BMW ειναι τα διπλασια χρονια στο προσκηνιο απο την Audi και την καθε Audi. ( γιατι και σε A4 εχω μπει και παρολο που δεν μου αρεσει δεν μπορω να πω οτι δεν εχει ωραια αισθηση. )

Αλλα οσο καλα και να ειναι αυτο που λεω και πιστευω ειναι, οτι στην Audi, ειναι λες και κανουν αγωνα δρομου για να φτασουν την ΒΜW-Mercedes, μονο και μονο που εχουν αυτες τις εταιρειες ως τα μετρα συγκρισης, φτανει και περισσευει σε μενα προσωπικα για το ποιος πραγματικα ηγειται.

Υ.Γ. Ποιο αμαξι εχει τα περισσοτερα πρωταθληματα αγωνων τουρισμου ειπαμε? :smashtard

Fad3In
11-07-05, 00:42
Ε,και ποιος ειπε οτι στο μαρκετι δεν χρησιμοποιειται ποτε ονομα/συμβολο ανταγωνιστικης εταιριας; Στο εξωτερικο ειναι συνηθης τακτικη φιλε Κονδορα!
:smashtard
Ν.

TheCondor
11-07-05, 00:53
Ε,και ποιος ειπε οτι στο μαρκετι δεν χρησιμοποιειται ποτε ονομα/συμβολο ανταγωνιστικης εταιριας; Στο εξωτερικο ειναι συνηθης τακτικη φιλε Κονδορα!
:smashtard
Ν.

Noμιζα οτι ηταν παρανομο για αυτο και το επεσημανα !!

Και λιγο οφ τοπικ, αλλα δεν μπορω, αυτη η μια βδομαδα ειναι η πιο αργη της ζωης μου!! Η βδομαδα που το αμαξι μου πλεον θα εχει 6 κυλινδρους!!! Δεν μπορω αλλο ρε παιδια με το polo της μητερας μου εχω στερηση πως το λενε!!!! :bugeye: :bugeye:

ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΠΡΟΠΕΛΑ ΜΟΥ, ΘΕΛΩ ΤΗ ΜΠΕΜΒΕΔΙΑ ΜΟΥ :bs:

Nick_compact
11-07-05, 01:06
Εγω δεν θα προτιμουσα Audi πρωτα και κυρια γιατι ειναι μπροστινοκινητα, αντε τετρακινητα ( οι καλες εκδοσεις ). Και αυτο που ειπες σχετικα με την αισθηση που σου δινουν τα BMW, ειναι οντως το κατι αλλο, αλλα αυτο οφειλεται πιστευω σε μια ψευδαισθηση η οποια δημιουργηθηκε και καλλιεργειται ακομα, επειδη η BMW ειναι τα διπλασια χρονια στο προσκηνιο απο την Audi και την καθε Audi. ( γιατι και σε A4 εχω μπει και παρολο που δεν μου αρεσει δεν μπορω να πω οτι δεν εχει ωραια αισθηση. )
:smashtard

Σε σχέση με την Ε46 facelift to A4 είναι πολύ πίσω,κυρίως στην αίσθηση του τιμονιού.Αυτό άλλωστε είναι και το ευαίσθητο σημείο όλων το Audi.(πέραν του οτι δεν είναι πισωκίνητα).Οι γονείς μου Α4 έχουν 1.8Τ προσθιοκίνητο Avant tuned by Tsaousis 200 ps και το ξέρω πολυ καλά το αυτοκίνητο...
Πιο πάνω δεν προσπάθησα να σου δείξω οτί η Audi είναι καλύτερη από την BMW αλλά οτί τουλάχιστον αξίζει σεβασμό!

TheCondor
11-07-05, 01:14
Σε σχέση με την Ε46 facelift to A4 είναι πολύ πίσω,κυρίως στην αίσθηση του τιμονιού.Αυτό άλλωστε είναι και το ευαίσθητο σημείο όλων το Audi.(πέραν του οτι δεν είναι πισωκίνητα).Οι γονείς μου Α4 έχουν 1.8Τ προσθιοκίνητο Avant tuned by Tsaousis 200 ps και το ξέρω πολυ καλά το αυτοκίνητο...
Πιο πάνω δεν προσπάθησα να σου δείξω οτί η Audi είναι καλύτερη από την BMW αλλά οτί τουλάχιστον αξίζει σεβασμό!

Σιγουρα αξιζει σεβασμο, απλα δεν μπορει να αμφισβητειται η BMW-Mercedes και αλλες βιομηχανιες τετοιου ευρους απο εταιρειες οπως το group Vag ( audi, VW, κτλ κτλ ) οταν οι πρωτες ( bmw-merc ) υπηρχαν και εφτιαχναν αμαξια παμπολλα χρονια πριν απο αυτες, και μαλιστα αμαξια που οχι απλα εχουν μεινει στην ιστορια, αλλα εχουν συγκινησει κοσμο και κοσμακη με τα κατορθωματα τους. ( δεν προσπαθω να παρουσιασω bmw και mercedes ως συμμαχους και καλα, απλα ειναι αυτες που ειναι οι σημαιες της γερμανιας απο την εποχη του Νωε )

Αληθεια το Α4 1.8Τ μαμισιο ποσα αλογα βγαζει?

Εγω εχω παρατηρησει παντως στα μπροστινοκινητα μια δυστροπια στο τιμονι σε σχεση με τα πισωκινητα, και αυτο μαλλον εγκειται στο οτι και στριβει και μεταφερεται η κινηση απο τους μπροστα τροχους, αλλα ειναι κατι το παραξενο, ασυνηθιστο εν μερει, και δυσκολο μερικες φορες οταν οδηγας :icon11:

Action Man
11-07-05, 02:03
Το τιμονι του audi ειναι το πιο ασαφες που εχω οδηγησει(για ολα τα audi μιλαω)....αποψη μου...
Η τετρακινηση της audi ειναι μαυρο χαλι.....(ασε μην πω για το haldex καλυτερα)
Το rs2 δεν ηταν τπτ ιδιαιτερο(υστερουσε τρομερα σε σχεση με την M3 E36)
Tο audi quattro ηταν φανταστικο αυτοκινητο αλλα απο τοτε εχει να βγαλει η audi "πραγματικο"σπορ αυτοκινητο........
Και μην τρελαθουμε μια Ε39 ειναι πολυ πιο ομορφη απο απο το τουλουμπα,κακασχημο και κακογουστο Α6......
To εικοσαβαλβιδο μοτερ ειναι πολυ καλο και πολυ βελτιοσιμο αλλα προτιμω ενα εξακυλινδρο....
Αυτη ειναι η αποψη μου....

Panoz
11-07-05, 08:23
Εσύ φίλε μου έβγαλες την Audi άχρηστη.Στο θέμα του design,και για να μη χρησιμοποιήσω το δικό μου γούστο αλλά αυτό που βλέπω οτι αρέσει γύρω μου,η Audi είναι μάλλον πιο μπροστά.Σκέψου το επαναστατικό ΤΤ,που τόσο μισητό για μένα ήταν όταν βγήκε και τώρα το θαυμάζω.Σκέψου πως ακόμα σχεδιαστικά "κρατιέται" το προηγούμενο Α6 σε σχέση με την Ε39 που τώρα πια εμφανισιακά εαν δεν είναι M Pack δείχνει εντελώς απαρχαιομένη.Συγκρίνοντας τις δυο εταιρίες και αναφέροντας το Ε30 Μ3 μου ήρθε στο μυαλό το Αudi quattro που οδηγούσε ο Βαλτερ Ρερλ με τα 500+ ps.Εκείνο το RS2 δεν πιστεύω να το ξέχασε κανείς;;;Μακάρι και η BMW να φορούσε στα αυτοκίνητα της ένα μοτέρ σαν το 20VT και ας μην έχει το θόρυβο του εξακύλινδρου.Για μένα το νέο RS4 των 420 ίππων είναι αντικείμενο θαυμασμού.Δεν τιθεται θέμα σύγκρισης σχεδιαστικά μεταξύ 7αρας και Α8.Το Α8 είναι άψογο και η 7αρα "έκτρωμα",για να χρησιμοποιήσω την έκφραση σου.Αλλά ξέρεις ποιό είναι το χεορότερο;Οτι το Α8 είναι καλύτερο σχεδόν παντού από την 7αρα.Και ξέρεις που θέλω να καταλήξω;Η βασικότερη διαφορά απο Audi και Mercedes ξέρεις ποιά είναι;ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΕΙΣ BMW ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ.Σου παρέχει feedback από παντού!Σου δημιουργεί ένα χαμόγελο και σου εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη.Σαν να σου λέει "βασίσου πάνω μου".Αυτή την εξαίρετη θέση οδήγησης που έχει την εχω βρει σε πολύ λίγα αυτοκίνητα.Αυτό είναι που διαχωρίζει την BMW από Audi και Mercedes και όχι η ποιότητα κατασκευής,το prestige ή η αξιοπιστία.Και μια το thread αφορά τα Audi εγω δηλώνω οτι προτιμώ χίλιες φορές ένα Audi από ένα Mercedes.Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Συμφωνώ απολύτως με το Nick_compact και να προσθέσω φίλε Condor τα εξής:

1) Αν δεν ήταν η Audi, δεν θα υπήρχε σήμερα η τετρακίνηση σε αυτοκίνητα παραγωγής (βλ. Evo, Subi κλπ)
2) Το Α8 έχει ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙ την 7άρα σε όλα τα συγκριτικά και στις πωλήσεις στη Γερμανία (δε ξέρω για άλλες χώρες).
3) Πρέπει να μπεις σε ένα καινούργιο Α6 και σε μια Ε60 και να συγκρίνεις τη ποιότητα των υλικών και της κατασκευής. Θα βάλεις τα γέλια (και μετά τα κλάμματα) με τη ποιότητα της BMW.

......θα μπορούσα να συνεχίσω για πολύ ώρα αλλά θα γίνω κουραστικός. Με κάλυψε απόλυτα ο Nick_compact και τελειώνοντας να πω πως και εγώ προτιμώ βέβαια BMW αλλά προς θεού μην ισοπεδώνουμε αξίες και ιστορία.
Η διαφήμιση τέλος, είναι πολύ έξυπνη και μπράβο στην Audi....και κάτι που θυμήθηκα μόλις τώρα. Θυμάσαι τη διαφήμιση της BMW που δείχνει μια νταλίκα Mercedes να κουβαλάει BMW? Γιατί δε βγήκες τότε να πεις κάτι?

Dionysis
11-07-05, 10:28
Το Α8 είναι άψογο και η 7αρα "έκτρωμα",για να χρησιμοποιήσω την έκφραση σου.Αλλά ξέρεις ποιό είναι το χεορότερο;Οτι το Α8 είναι καλύτερο σχεδόν παντού από την 7αρα.

Ναί αλλά στο κλείσιμο της χρονιάς αυτής βρήκε την 7αρα πρώτη σε πωλήσεις σε αυτήν την κατηγορία έτσι δεν είναι?

manosm3
11-07-05, 10:31
Ετσι για το αρχειο:

Θα προτιμουσα με τα 1000 το Α8!!! Πολυ πιο ομορφο απο την 7αρα και πιο ποιοτικο απ' ο,τι εχω δει στις φωτο!

bimmer-corfu
11-07-05, 10:41
Παίδες τι να λέμε τώρα? όλοι ξέρουμε ότι η Audi φτιάχνει καλά αμάξια αλλά η BMW είναι συνολικά καλύτερη. Αυτό λένε και σχεδόν όλες οι έρευνες στο εξωτερικό. Αν αρχίσουμε και λέμε συγκεκριμένα παραδείγματα που όλοι ξέρουμε δεν θα τελειώσουμε άλλο.

Δεν μπορώ όμως να αντισταθώ και να μην πω (Το έχω ξανααναφέρει) ότι ο κουμπάρος μου (Χρήστης bimmercabrio) ήταν τόσο Audakias που κινδύνευσε η κουμπαριά. Χρόνια την έλεγε ο ένας στον άλλο. Εγώ πάντα είχα BMW και αυτός Audi. Φέτος όμως πήρε κατα λάθος 318 cabrio E46 Facelift και κάνει σα παιδί. Ξαφνικά τα ξέχασε όλα. όταν εγώ έφτιαχνα την Ε36 και Ε46 μου μας έλεγε γύφτους, μανάβηδες και κτλ (Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους μανάβηδες. Για αποφυγή παρεξήγησης το λέω). Τώρα έχει ξεσκιστεί να αγοράζει απο internet, αντιπροσωπείες εξωτερικού, αντιπροσωπείες εσωτερικού κτλ και λέει ότι είναι πολύ ωραία να φτιάχνεις BMW, σε προκαλούν να το κάνεις κτλ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

papajim
11-07-05, 11:12
Εγω προσωπικα δε πιστευω οτι πρεπει να τα ισοπεδωνουμε ολα και οτι επειδη ειμαστε bmwπορωμενοι,ολα τ'αλλα ειναι για πεταμα. Σιγουρα η Audi ειναι μια εταιρεια με πολυ μικροτερη ιστορια απο τις αλλες 2 γερμανιδες,αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν εχει κανει αξιολογα αλματα ποιοτητας. Σιγουρα υπολειπεται σε καποιους τομεις, ενω σε αλλους μπορει να ειναι και καλυτερη.
Ολα ειναι υποκειμενικα,εξαρταται τι σου αρεσει και τι προτιμας.Μεγαλο ρολο παιζει επισης και η νοοτροπια της καθε εταιρειας.Η Audi σου βαζει ενα turbo για να παρεις 200+ αλογα,ενω η BMW επιμενει παντα στην αξια "θες αλογα?παρε κυβικα".
Σιγουρα τελειο αυτοκινητο δεν υπαρχει,καποιο που να υπερεχει απ'ολα τα αλλα.Αν ηταν ετσι,ολοι αυτο θα επαιρναν.Για μενα πχ θα ηταν ιδανικο ενα αμαξι με σουλουπι Ci cabrio που κοβω φλεβες οταν το βλεπω,με τον τρομερο 1.8Τ 225HP του S3 (γιατι δεν μπορω να αντεξω οικονομικα ενα 2,5λιτρο για να εχω τοσα αλογα) και με τη σκληρη οροφη στυλ της merc-slk (γιατι τη κουκουλα δε τη πολυσυμπαθω).Δεν υπαρχει ομως οποτε θα πρεπει να κανω καποιες επιλογες και καποιους συμβιβασμους αναλογα και με τα γουστα μου.
Ολα οπως ειπα και πριν ειναι υποκειμενικα. Μου αρεσει το ΤΤ και το Α8,αλλα δε μου αρεσε η τοσο γρηγορη αλλαγη των Α4 μεσα σε 3 χρονια. Μου αρεσουν οι περισσοτερες BMW,αλλα καποιες ακομα προσπαθω να τις συνηθησω. Καποιες merc τις βρισκω ομορφες,αλλα δε μου αρεσει που σε πολλα μοντελα το αντισπιν ειναι μονιμο κ δεν απενεργοποιειται(ελπιζω να μη κανει ποτε τετοια μλκια η BMW :banghead: )
Ολα εχουν τα + και τα - τους,μηδενος εξαιρουμενου.Το μονο που μας μενει ειναι να επιλεξουμε απο αυτη τη ποικιλια (και να λεμε παλι καλα που υπαρχει)με βαση τα γουστα μας και-δυστυχως-τα οικονομικα μας.
Τωρα,το γεγονος οτι το 99% αυτων που ειναι εδωμεσα θα διαλεγε BMW,ειναι λογικο και αναποφευκτο μια και ειμαστε στο bmw-motorsport.gr (ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΜΑΙ ΖΩΗ :wub: :wub: )

Dionysis
11-07-05, 11:20
θα σας φέρω ένα παράδειγμα
αν είχε φτάσει ο καιρός να αγοράσετε αυτοκίνητο και διαθέτατε 42.000€ ποιό απο τα 2 θα διαλέγατε Audi A4 2000 TFSI(200 hp) Quattro(41400 € ) η BMW 325i SEDAN(218 hp)(42000 € ) κατα την γνώμη μου η επιλογή είναι πάρα πολύ δύσκολή

Panoz
11-07-05, 11:43
θα σας φέρω ένα παράδειγμα
αν είχε φτάσει ο καιρός να αγοράσετε αυτοκίνητο και διαθέτατε 42.000€ ποιό απο τα 2 θα διαλέγατε Audi A4 2000 TFSI(200 hp) Quattro(41400 € ) η BMW 325i SEDAN(218 hp)(42000 € ) κατα την γνώμη μου η επιλογή είναι πάρα πολύ δύσκολή

Εγω που είμαι βλαμμένος θα έπαιρνα 325...αλλά κάποιος που έχει τα μυαλά του μέσα στο κεφάλι του θα έπαιρνε Α4

σ.σ. πιστεύω πως σε αυτά τα χρήματα που αναφέρεις το Α4 θα έχει πολύ περισσότερο εξοπλισμό απο το 325....διόρθωσέ με αν κάνω λάθος

Dionysis
11-07-05, 11:51
Εγω που είμαι βλαμμένος θα έπαιρνα 325...αλλά κάποιος που έχει τα μυαλά του μέσα στο κεφάλι του θα έπαιρνε Α4

σ.σ. πιστεύω πως σε αυτά τα χρήματα που αναφέρεις το Α4 θα έχει πολύ περισσότερο εξοπλισμό απο το 325....διόρθωσέ με αν κάνω λάθος

Όχι φίλε πάνο δεν κάνεις λάθος και ούτε βλαμμένος είσαι απλά κανείς αυτό που κάνουμε όλοι λειτουργείς με το συναίσθημα

manosm3
11-07-05, 11:52
Εγω που είμαι βλαμμένος θα έπαιρνα 325...αλλά κάποιος που έχει τα μυαλά του μέσα στο κεφάλι του θα έπαιρνε Α4

Κι εγω βεβαια το 325! Μου αρεσει πιο πολυ απο το νεο Α4!

Geo_3D
11-07-05, 11:55
Θυμάσαι τη διαφήμιση της BMW που δείχνει μια νταλίκα Mercedes να κουβαλάει BMW? Γιατί δε βγήκες τότε να πεις κάτι?
Και για του λογου το αληθες...

Panoz
11-07-05, 11:56
Όχι φίλε πάνο δεν κάνεις λάθος και ούτε βλαμμένος είσαι απλά κανείς αυτό που κάνουμε όλοι λειτουργείς με το συναίσθημα

Ακριβώς....με το χέρι στη καρδιά πάντα BMW.....με τη λογική οι επιλογές είναι πολλές!

TheCondor
11-07-05, 12:16
Συμφωνώ απολύτως με το Nick_compact και να προσθέσω φίλε Condor τα εξής:

1) Αν δεν ήταν η Audi, δεν θα υπήρχε σήμερα η τετρακίνηση σε αυτοκίνητα παραγωγής (βλ. Evo, Subi κλπ)
2) Το Α8 έχει ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙ την 7άρα σε όλα τα συγκριτικά και στις πωλήσεις στη Γερμανία (δε ξέρω για άλλες χώρες).
3) Πρέπει να μπεις σε ένα καινούργιο Α6 και σε μια Ε60 και να συγκρίνεις τη ποιότητα των υλικών και της κατασκευής. Θα βάλεις τα γέλια (και μετά τα κλάμματα) με τη ποιότητα της BMW.

......θα μπορούσα να συνεχίσω για πολύ ώρα αλλά θα γίνω κουραστικός. Με κάλυψε απόλυτα ο Nick_compact και τελειώνοντας να πω πως και εγώ προτιμώ βέβαια BMW αλλά προς θεού μην ισοπεδώνουμε αξίες και ιστορία.
Η διαφήμιση τέλος, είναι πολύ έξυπνη και μπράβο στην Audi....και κάτι που θυμήθηκα μόλις τώρα. Θυμάσαι τη διαφήμιση της BMW που δείχνει μια νταλίκα Mercedes να κουβαλάει BMW? Γιατί δε βγήκες τότε να πεις κάτι?


1) Δεν νομιζω οτι η τετρακινηση μας αφορα ιδιαιτερα ( οχι σαν bmwακηδες αλλα γενικοτερα τους οδηγους ) , αν και σεβαστο οτι ηταν η πρωτη εταιρεια που την εισηγαγε στη μαζικη παραγωγη.

2) Δεν το εχω πολυψαξει με την 7αρα, αν και ειπα απο πριν οτι δεν μου αρεσει. Μονο και μονο η εξωτερικη εμφανιση μου αρκει και μου περισσευει για να μην παρω ( η να παρω ) ενα αμαξι. ( εφοσον εχουμε τα λεφτα ετσι, υποθετικα μιλαμε ) Και δεν το βρισκω δυσκολο να ειναι το Α8 καλυτερο οταν η Audi κανει αγωνα δρομου για να φτασει την BMW, εξαλλου καποια στιγμη η οποια BMW θα μεινει λιγο πισω σε καποια μοντελα, λογικο δεν ειναι?? ( ποσο μαλλον οταν αυτες οι σειρες ειναι 25-30 χρονων, επερχεται και κορεσμος στην σχεδιαση )

3) Εχω μπει στην Ε90 την 3αρα, εντυπωσιαστηκα με την χλιδα που ειχε, αλλα δεν θυμιζε BMW σε καμια περιπτωση. Η απλοτητα αλλα συναμα 100% λειτουργικοτητα του εσωτερικου του Ε36 μοιαζει παραδεισος μεσα στην απροσωπια που σου προσφερει το Ε90. ( μιλαω για Ε36 γιατι το θεωρω το τελευταιο ωραιο BMW ) Ασε που το ταμπλω δεν εχει αυτην την κλιση προς τον οδηγο, οπως πχ εχει το Ε30, η το Ε34, που σου υπενθυμιζει οτι εσυ εισαι ο αρχοντας μεσα εκει. Το λοιπον ειναι οτι τουλαχιστον στην αισθηση, σχεδιαση και λοιπα καλουδια η BMW εχει χασει αρκετα ( σε σχεση με τα δικα της μοντελα ), αλλα δεν νομιζω οτι τα Audi ειναι καλυτερα, τη στιγμη που ΟΛΑ μα ΟΛΑ ειναι εντελως μα εντελως ιδια μεταξυ τους. :whip:

Οσον αφορα τις επιδοσεις ειπα παραπανω, μου φαινεται καπως λογικο με την ολη αυτη προσπαθεια της Audi. ( που στην τελικη ειναι και καλο γιατι αναγκαζονται και αλλες μαρκες να βγαζουν ποιοτικα αμαξια )

Δεν βγηκα να πω τιποτα γιατι δεν την ειχα δει ποτε αυτην την διαφημιση! Δεν ειχε τυχει, και τωρα που καποιος φιλος παρεθεσε μια φωτο δεν μου θυμισε τιποτα!

Παντα εβρισκα τις διαφημισεις της BMW αλλα και της Audi-VW ( και πλεον Skoda - αν θυμαμαι καλα αυτη με τον πιτσιρικα που τον εχει ο πατερας απο το χερι και κατουραει του Group vag δεν ειναι? ) απλα δεν το βρισκω σωστο να λες οτι οι αλλοι ειναι σκατα και εμεις ειμαστε καλυτεροι και να προβαλεσαι μεσω αυτου. ( γιατι χοντρικα αυτο θελει να μας πει η Audi - αν και η διαδημιση ειναι οντως εξυπνη )

Action Man
11-07-05, 14:23
Για να μην γινει παρεξηγηση την Ε39 την συγκρινα με το παλιο Α6 και σαφως η Ε39 ειναι παντου πολυ ανωτερη......
Οσο για την Ε60 και το νεο Α6 και παλι πιστευω οτι bmw ειναι παντου μπροστα...
Απεναντι μου υπαρχει αντιπρωσοπια vw-audi και καθημερινα συζηταμε με τον ιδιοκτητη τα προβληματα του Α6
Οι μπροστινες πορτες κρεμανε
Ο μηχανισμος απασφαλισης κολαει δεν ανοιγει με τπτ η πορτα
Τα παραθυρα πεφτουν(ξανα)
Τα μπροστινα φωτα γεμιζουν υγρασια
Το ταμπλο εχει τρομερα ηλεκτρικα προβληματα
Ενταξει ολα τα καινουργια αυτοκινητα εχουν προβληματα νεοτητας αλλα οχι σε αυτο το σημειο.....

Panoz
11-07-05, 14:24
1) Δεν νομιζω οτι η τετρακινηση μας αφορα ιδιαιτερα ( οχι σαν bmwακηδες αλλα γενικοτερα τους οδηγους ) , αν και σεβαστο οτι ηταν η πρωτη εταιρεια που την εισηγαγε στη μαζικη παραγωγη.

2) Δεν το εχω πολυψαξει με την 7αρα, αν και ειπα απο πριν οτι δεν μου αρεσει. Μονο και μονο η εξωτερικη εμφανιση μου αρκει και μου περισσευει για να μην παρω ( η να παρω ) ενα αμαξι. ( εφοσον εχουμε τα λεφτα ετσι, υποθετικα μιλαμε ) Και δεν το βρισκω δυσκολο να ειναι το Α8 καλυτερο οταν η Audi κανει αγωνα δρομου για να φτασει την BMW, εξαλλου καποια στιγμη η οποια BMW θα μεινει λιγο πισω σε καποια μοντελα, λογικο δεν ειναι?? ( ποσο μαλλον οταν αυτες οι σειρες ειναι 25-30 χρονων, επερχεται και κορεσμος στην σχεδιαση )

3) Εχω μπει στην Ε90 την 3αρα, εντυπωσιαστηκα με την χλιδα που ειχε, αλλα δεν θυμιζε BMW σε καμια περιπτωση. Η απλοτητα αλλα συναμα 100% λειτουργικοτητα του εσωτερικου του Ε36 μοιαζει παραδεισος μεσα στην απροσωπια που σου προσφερει το Ε90. ( μιλαω για Ε36 γιατι το θεωρω το τελευταιο ωραιο BMW ) Ασε που το ταμπλω δεν εχει αυτην την κλιση προς τον οδηγο, οπως πχ εχει το Ε30, η το Ε34, που σου υπενθυμιζει οτι εσυ εισαι ο αρχοντας μεσα εκει. Το λοιπον ειναι οτι τουλαχιστον στην αισθηση, σχεδιαση και λοιπα καλουδια η BMW εχει χασει αρκετα ( σε σχεση με τα δικα της μοντελα ), αλλα δεν νομιζω οτι τα Audi ειναι καλυτερα, τη στιγμη που ΟΛΑ μα ΟΛΑ ειναι εντελως μα εντελως ιδια μεταξυ τους. :whip:

Οσον αφορα τις επιδοσεις ειπα παραπανω, μου φαινεται καπως λογικο με την ολη αυτη προσπαθεια της Audi. ( που στην τελικη ειναι και καλο γιατι αναγκαζονται και αλλες μαρκες να βγαζουν ποιοτικα αμαξια )

Δεν βγηκα να πω τιποτα γιατι δεν την ειχα δει ποτε αυτην την διαφημιση! Δεν ειχε τυχει, και τωρα που καποιος φιλος παρεθεσε μια φωτο δεν μου θυμισε τιποτα!

Παντα εβρισκα τις διαφημισεις της BMW αλλα και της Audi-VW ( και πλεον Skoda - αν θυμαμαι καλα αυτη με τον πιτσιρικα που τον εχει ο πατερας απο το χερι και κατουραει του Group vag δεν ειναι? ) απλα δεν το βρισκω σωστο να λες οτι οι αλλοι ειναι σκατα και εμεις ειμαστε καλυτεροι και να προβαλεσαι μεσω αυτου. ( γιατι χοντρικα αυτο θελει να μας πει η Audi - αν και η διαδημιση ειναι οντως εξυπνη )

1) Σύγκρινε ένα τετρακίνητο με ένα δικίνητο σε κατάσταση χαμηλής πρόσφυσης (βροχή, χιόνι, χώμα κ.λ.π) και θα δεις πόσο μας αφορά. Δες επίσης τους αγώνες rally και τα εκτός δρόμου οχήματα....που πήγαν εκεί τα δικίνητα??

2) Τα κριτήρια αγοράς ενός αυτοκινήτου είναι καθαρά υποκειμενικά. Τώρα υπάρχουν και αντικειμενικά κριτήρια σύγκρισης μεταξύ των αυτοκινήτων, τα οποία είναι πολλά και διάφορα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης.

3) Εγώ μίλησα για Ε60 και όχι για Ε90. Η Ε90 είναι μακράν καλύτερη απο την Ε60 σε ποιότητα υλικών και συναρμολόγηση, όπως το καινούργιο Α6 είναι μακράν καλύτερο απο την Ε60. Εδώ η Ε39 είναι καλύτερη απο την Ε60.....

Και ξαναλέω...πρίν ισοπεδώσεις τα πάντα, καλό είναι να έχεις και μια προσωπική εμπειρία απο την οδήγηση των συγκρινομένων αυτοκινήτων και να παραθέτεις χειροπιαστά επιχειρήματα για την αξιολόγησή τους.

Τώρα αν εσένα σου αρέσουν τα BMW μέχρι θανάτου και δεν είσαι σε θέση να αναγνωρίζεις άλλους κατασκευαστές που αντεικιμενικά είναι καλύτεροι απο τη BMW σε ορισμένους τομείς, τότε αυτό είναι καθαρά δικό σου θέμα γούστου και δε πρόκειται κανείς να κριτικάρει την άποψή σου!

Πάντα φιλικά,

Πάνος

Panoz
11-07-05, 14:30
Για να μην γινει παρεξηγηση την Ε39 την συγκρινα με το παλιο Α6 και σαφως η Ε39 ειναι παντου πολυ ανωτερη......
Οσο για την Ε60 και το νεο Α6 και παλι πιστευω οτι bmw ειναι παντου μπροστα...
Απεναντι μου υπαρχει αντιπρωσοπια vw-audi και καθημερινα συζηταμε με τον ιδιοκτητη τα προβληματα του Α6
Οι μπροστινες πορτες κρεμανε
Ο μηχανισμος απασφαλισης κολαει δεν ανοιγει με τπτ η πορτα
Τα παραθυρα πεφτουν(ξανα)
Τα μπροστινα φωτα γεμιζουν υγρασια
Το ταμπλο εχει τρομερα ηλεκτρικα προβληματα
Ενταξει ολα τα καινουργια αυτοκινητα εχουν προβληματα νεοτητας αλλα οχι σε αυτο το σημειο.....

Παντελή, να σου δώσω το τηλ του Κουλούρη να ρωτήσεις για προβλήματα νεότητας στα Ε60??? Πάρε και θα δείς...Αυτά που λες μπορεί να ισχύουν και είναι απαράδεκτα είτε συμβαίνουν σε BMW είτε σε Audi. Το θέμα είναι ότι πληρώνοντας τόσα χρήματα πρέπει να έχεις την απαίτηση να μπαίνεις μέσα στο αυτοκίνητο και να δουλεύουν όλα ρολόι...και φυσικά να μην ακούγονται τριγμοί...θυμάμαι είχα πάρει ένα test drive Ε60 με 8,000 χλμ και έτριζε σαν να μη πω τι.....

Black5
11-07-05, 14:47
Παντελή, να σου δώσω το τηλ του Κουλούρη να ρωτήσεις για προβλήματα νεότητας στα Ε60??? Πάρε και θα δείς...Αυτά που λες μπορεί να ισχύουν και είναι απαράδεκτα είτε συμβαίνουν σε BMW είτε σε Audi. Το θέμα είναι ότι πληρώνοντας τόσα χρήματα πρέπει να έχεις την απαίτηση να μπαίνεις μέσα στο αυτοκίνητο και να δουλεύουν όλα ρολόι...και φυσικά να μην ακούγονται τριγμοί...θυμάμαι είχα πάρει ένα test drive Ε60 με 8,000 χλμ και έτριζε σαν να μη πω τι.....


Eγώ που οδήγησα για λίγο την Ε60 μου φάνηκε να ισιώνει το δρόμο και απίστευτα άνετη. Με αυτά που αναφέρεις δυστυχώς καταρρίπτονται οι καλές εντυπώσεις που είχα. Δεν κρατάω το Ε34 που ακόμα δεν τρίζει τίποτα μέσα? :cheers:

alexk
11-07-05, 15:03
Θα ήθελα να εκφράσω και εγώ την προσωπική μου άποψη. Θα βγάλω το συναίσθημα εκτός (set bmw off). Πιστεύω ότι τα audi έχουν πολύ ωραίο σχεδιασμό (όχι όλα όμως). Το Α3 μου αρέσει πολύ, το Α4 επίσης καθώς και το Α8 είναι αυτοκινητάρα. Τώρα, στο επίπεδο αυτοκινήτου. Πιστεύω ότι η Audi έχει κάνει πολύ μεγάλα βήματα και έχει προχωρήσει πολύ. Θα έλεγα ότι έχει πλησιάσει πολύ την bmw, δυστυχώς γι'αυτούς όμως, είναι ακόμη πίσω. Σημαντική λεπτομέρεια που αφήνει αυτό το κενό, είναι η μπροστινή κίνηση. Συγγνώμη, αλλά είναι πολύ πίσω σε αυτό, και σε μια κατηγορία πολύ δύσκολη και ιδιαίτερη.

Τώρα, για τους κινητήρες. Όλοι λένε ότι ο 1.8Τ είναι διαμάντι. Ωραία, και??? Ποιος ενδιαφέρεται για ένα κινητήρα 1800 κ.εκ. (αν εξαιρέσεις την ελλάδα μας) ??? Ο κινητήρας αυτός έχει θόρυβο, υψηλή κατανάλωση, σημαντικές απαιτήσεις συντήρησης, αυξημένες εκπομπές ρύπων σε σχέση με τον αντίστοιχης ιπποδύναμης κινητήρα της bmw (βλέπε 2.2 και 170 άλογα).

Οδική συμπεριφορά. Σε αυτό και άν είναι μπροστά η bmw σε σχέση με τα audi. Είναι μεγάλο το κενό εδώ. Βέβαια, τα bmw με τον καιρό εξελίχθηκαν. Άλλαξε η κονσόλα (έγινε πιο απρόσωπη και πιο κυριλέ, αντί για οδηγοκεντρική που ήταν πάντα), άλλαξε η εξωτερική σχεδίαση (που δεν αρέσει πλέον σε πολλούς φίλους της μάρκας), άλλαξε λίγο η φιλοσοφία (όχι μπλοκέ στα μη Μ αυτοκίνητα). Όμως, αυτό που δεν άλλαξε, είναι ότι το αυτοκίνητο είναι φτιαγμένο για τον οδηγό. Ναι, το αυτοκίνητο παραμένει ένα μηχάνημα οδήγησης (οδηγήστε ένα Χ3, ή μια Ε90 με μεγάλες ζάντες και θα καταλάβετε). Ακόμη και η νέα 520, με το "βαρετό" steptronic πηγαίνει εύκολα με τις πόρτες. Στην bmw μπορείς να βγάλεις τελείως off το αντιολισθητικό (μην μου πείτε για τα αυτόματα, γιατί το αυτόματο δεν είναι φτιαγμένο για να κάνεις drift).

ΥΓ1: Καλός μου φίλος και μέλος του club, έχει καινούργιο Α3. Υπέροχο αυτοκίνητο, έχουμε κάνει πολλές βόλτες και το έχω οδηγήσει πολλές φορές. Το θεωρώ άψογο αυτοκίνητο. Τον παρακαλώ να εκφράσει την άποψή του σχετικά με την οδική συμπεριφορά του Α3 και της δικιάς μου compact που έχει οδηγήσει.

alexk
11-07-05, 15:14
1) Σύγκρινε ένα τετρακίνητο με ένα δικίνητο σε κατάσταση χαμηλής πρόσφυσης (βροχή, χιόνι, χώμα κ.λ.π) και θα δεις πόσο μας αφορά. Δες επίσης τους αγώνες rally και τα εκτός δρόμου οχήματα....που πήγαν εκεί τα δικίνητα??


Πάνο, οι καταστάσεις χαμηλής πρόσφυσης που αναφέρεις, είναι λίγο σπάνιες στη χώρα μας. Να αναφέρω λοιπόν.
1. Έχω να πάω σε χώμα 4 χρόνια.
2. Σε χιόνι, ναι το 4κίνητο είναι κλάσεις ανωτέρο (γι'αυτό φτιάχθηκε). Δεν θα πάρω 4κίνητο, επειδή πάει καλύτερα στο χιόνι όμως (99% των χιλιομέτρων που κάνω, είναι σε κανονικό δρόμο).
3. Στα εντός δρόμου οχήματα, πού πήγαν τα τετρακίνητα σε σχέση με τα δικίνητα??? Καλό το WRC και το χώμα, αλλά δεν ξέρω πολλούς που θα πάρουν ένα EVO για να το σπάσουν σε μια χωμάτινη ειδική, επειδή μπορεί και πάει τέζα στο χώμα.
4. Γιατί καταπιανόμαστε με το χώμα και το χιόνι, όταν σχεδόν όλοι μας κινούμαστε σχεδόν πάντα σε άσφαλτο?
5. Στη βροχή, δεν είναι και τόσο μπροστά τα 4κίνητα. Εγώ πάντως έχω συγκρίνει πολλές φορές με 4κίνητο σε βρεγμένο και δεν είναι πιο γρήγορο. Συγγνώμη...
6. Στην άσφαλτο (και στεγνό), το 4κίνητο υστερεί πολύ σε σχέση με το δικίνητο.

Black5
11-07-05, 15:28
Πάνο, οι καταστάσεις χαμηλής πρόσφυσης που αναφέρεις, είναι λίγο σπάνιες στη χώρα μας. Να αναφέρω λοιπόν.
1. Έχω να πάω σε χώμα 4 χρόνια.
2. Σε χιόνι, ναι το 4κίνητο είναι κλάσεις ανωτέρο (γι'αυτό φτιάχθηκε). Δεν θα πάρω 4κίνητο, επειδή πάει καλύτερα στο χιόνι όμως (99% των χιλιομέτρων που κάνω, είναι σε κανονικό δρόμο).
3. Στα εντός δρόμου οχήματα, πού πήγαν τα τετρακίνητα σε σχέση με τα δικίνητα??? Καλό το WRC και το χώμα, αλλά δεν ξέρω πολλούς που θα πάρουν ένα EVO για να το σπάσουν σε μια χωμάτινη ειδική, επειδή μπορεί και πάει τέζα στο χώμα.
4. Γιατί καταπιανόμαστε με το χώμα και το χιόνι, όταν σχεδόν όλοι μας κινούμαστε σχεδόν πάντα σε άσφαλτο?
5. Στη βροχή, δεν είναι και τόσο μπροστά τα 4κίνητα. Εγώ πάντως έχω συγκρίνει πολλές φορές με 4κίνητο σε βρεγμένο και δεν είναι πιο γρήγορο. Συγγνώμη...
6. Στην άσφαλτο (και στεγνό), το 4κίνητο υστερεί πολύ σε σχέση με το δικίνητο.

Θεωρητικά τουλάχιστον το τετρακίνητο είναι σίγουρα καλύτερο από το δικίνητο αυτοκίνητο σε οποιεσδήποτε συνθήκες. Το τετρακίνητο μεταφέρει την ροπή σε όποιον άξονα απαιτείται. Επομένως αν "θέλει" γίνεται πισωκίνητο στην στροφή και όταν δίνεις γκάζι στην έξοδο για να μην υπερστρέψει άζει και τους μπροστά τροχούς στο παιχνίδι και έληξε!!!

Panoz
11-07-05, 15:44
Πάνο, οι καταστάσεις χαμηλής πρόσφυσης που αναφέρεις, είναι λίγο σπάνιες στη χώρα μας. Να αναφέρω λοιπόν.
1. Έχω να πάω σε χώμα 4 χρόνια.
2. Σε χιόνι, ναι το 4κίνητο είναι κλάσεις ανωτέρο (γι'αυτό φτιάχθηκε). Δεν θα πάρω 4κίνητο, επειδή πάει καλύτερα στο χιόνι όμως (99% των χιλιομέτρων που κάνω, είναι σε κανονικό δρόμο).
3. Στα εντός δρόμου οχήματα, πού πήγαν τα τετρακίνητα σε σχέση με τα δικίνητα??? Καλό το WRC και το χώμα, αλλά δεν ξέρω πολλούς που θα πάρουν ένα EVO για να το σπάσουν σε μια χωμάτινη ειδική, επειδή μπορεί και πάει τέζα στο χώμα.
4. Γιατί καταπιανόμαστε με το χώμα και το χιόνι, όταν σχεδόν όλοι μας κινούμαστε σχεδόν πάντα σε άσφαλτο?
5. Στη βροχή, δεν είναι και τόσο μπροστά τα 4κίνητα. Εγώ πάντως έχω συγκρίνει πολλές φορές με 4κίνητο σε βρεγμένο και δεν είναι πιο γρήγορο. Συγγνώμη...
6. Στην άσφαλτο (και στεγνό), το 4κίνητο υστερεί πολύ σε σχέση με το δικίνητο.

Πρώτα απ'ολα στην Ελλάδα το 95% των δρόμων είναι χαμηλής έως και ανύπαρκτης πρόσφυσης! Τώρα όσο αναφορά τα υπόλοιπα έχουμε και λέμε:

1) Και γω 14:)
2) Συμφωνώ...αν και ξαναλέω...το 95% των ελληνικών δρόμων είναι σαν να οδηγείς μόινιμα σε χιόνι...
3) Εκτός απο την Audi που έχει τετρακίνηση σε όλα της τα μοντέλα, βλέπε Mitsu και Subi, BMW xi, Mercedes 4 matic και όλα τα τζίπ (εκ των οποίων τα περισσότερα έχουν σχεδιαστεί για χρήση 90% ασφάλτινη και 10% χωματόδρομο).
4) Βλέπε 2)
5) Να συγκρίνεις παρόμοια αυτοκίνητα με παρόμοιους οδηγούς....εσύ είσαι για δέσιμο!
6) Συμφωνώ.

Επίσης συμφωνώ και με το προηγούμενο post που έκανες....πράγματι η αίσθηση που αποκομίζεις πίσω απο το τιμόνι μιας BMW δε συγκρίνεται με αυτή ενός Audi...προσοχή όμως διότι η Audi έχει βάλει πλώρη να εξαλείψει το φαινόμενο της ασάφειας (το καινούργιο RS4 υπόσχεται πολλά...ίδωμεν).

Πάντως για κάποιον που δεν έχει πειραγμένο κεφάλι (όπως εμείς) και δεν έχει στο πρόγραμμά του οδήγηση σε τρελλούς ρυθμούς, πιστεύω πως ένα προσθιοκίνητο ή ένα τετρακίνητο (ακόμα καλύτερα) Audi είναι η ασφαλέστερη επιλογή!

Action Man
11-07-05, 15:52
Πρώτα απ'ολα στην Ελλάδα το 95% των δρόμων είναι χαμηλής έως και ανύπαρκτης πρόσφυσης! Τώρα όσο αναφορά τα υπόλοιπα έχουμε και λέμε:

1) Και γω 14:)
2) Συμφωνώ...αν και ξαναλέω...το 95% των ελληνικών δρόμων είναι σαν να οδηγείς μόινιμα σε χιόνι...
3) Εκτός απο την Audi που έχει τετρακίνηση σε όλα της τα μοντέλα, βλέπε Mitsu και Subi, BMW xi, Mercedes 4 matic και όλα τα τζίπ (εκ των οποίων τα περισσότερα έχουν σχεδιαστεί για χρήση 90% ασφάλτινη και 10% χωματόδρομο).
4) Βλέπε 2)
5) Να συγκρίνεις παρόμοια αυτοκίνητα με παρόμοιους οδηγούς....εσύ είσαι για δέσιμο!
6) Συμφωνώ.

Επίσης συμφωνώ και με το προηγούμενο post που έκανες....πράγματι η αίσθηση που αποκομίζεις πίσω απο το τιμόνι μιας BMW δε συγκρίνεται με αυτή ενός Audi...προσοχή όμως διότι η Audi έχει βάλει πλώρη να εξαλείψει το φαινόμενο της ασάφειας (το καινούργιο RS4 υπόσχεται πολλά...ίδωμεν).

Πάντως για κάποιον που δεν έχει πειραγμένο κεφάλι (όπως εμείς) και δεν έχει στο πρόγραμμά του οδήγηση σε τρελλούς ρυθμούς, πιστεύω πως ένα προσθιοκίνητο ή ένα τετρακίνητο (ακόμα καλύτερα) Audi είναι η ασφαλέστερη επιλογή!
Και γω συμφωνω με οσα ειπες Πανο αλλα η τετρακινηση της audi δεν εχει αυτο το κατι που εχει impreza-evo!

Panoz
11-07-05, 15:59
Και γω συμφωνω με οσα ειπες Πανο αλλα η τετρακινηση της audi δεν εχει αυτο το κατι που εχει impreza-evo!

Παντελή μου όντως...αλλά μη ξεχνάς που απευθύνονται οι δύο εταιρείες...και στο κάτω κάτω το σύστημα της τετρακίνησης είναι το ίδιο...απλά οι ρυθμίσεις και το στήσιμο των αυτοκινήτων αλλάζουν! Αλλά ας μη συνεχίσουμε διότι είμαστε off topic...να συνεχίσει το Audi vs ΒΜW!

TheCondor
11-07-05, 16:48
Mε καλυψε απολυτα με τα λεγομενα του ο alexk. ( αργω να απαντησω γιατι εχω δουλειες, πηγα και απο τον μηχανικο να δω το μωρακι μου :ices_ange )

Επισης θελω να προσθεσω οτι απο προσωπικη εμπειρια τα πισωκινητα σε χιονισμενους δρομους και γενικα ολισθηρους δεν υστερουν και τοσο οσο πιστευουμε. Θυμαμαι που ημουν στη Γερμανια με ενα 740 και πηγαιναμε να παραλαβουμε το αμαξι του πατερα μου επειδη ειχε προβλημα ( ειχε -25 και παγωσε το πετρελαιο - volvo diesel ) και πηγαιναμε με 150-160 χλμ και βλεπαμε αρκετα τετρακινητα, jeep, audi κτλ στην ακρη του δρομου να πηγαινουν με καμια 50αρα το πολυ. Αυτο δεν σημαινει και πολλα ( μαλλον σημαινει οτι εμεις ημασταν γκαζοφονιαδες ) αλλα δεν πιστευω οτι ειναι τοσο απαραιτητη πλεον η τετρακινηση και οι 'πιεσμενοι' turbατοι κινητηρες ετσι ( βλεπε 1.8t ) ετσι ωστε να εχουμε ελαχιστα καλυτερη αποδοση.

Αραγε ποιος απο εμας εδω εχει δει ποτε κανενα subaru η evo μες στα χωματα και στη βρωμα ( δειγμα οτι πηγε να το σκισει λιγο εκτος δρομου ) ?? Εγω παντως κανενα.

Oντως Panoz για καποιον που δεν ψαχνεται, ισως να ειναι καλυτερο ενα Audi να εχει και το κεφαλι του ησυχο, να μην μπαινει και σε πειρασμο και γινει και καμια τουρτα :banghead:

Και οσο για τους κινητηρες, πιστευω οτι οσοι εχετε παει Γερμανια δεν εχετε δει κανενα αμαξι να ειναι κατω απο 2λιτρο. Και οχι μονο Γερμανια, αλλα και Ιταλια που ημουν 2 χρονια, και Αμερικη για ενα διαστημα που ειχα παει διακοπες, σπανια εβλεπα 1.8, λιγοτερο σπανια 2.0 και σχεδον συνεχεια 2.3, 2.5, 2.8 και πανω ( κυριως για BMW αλλα και σε αλλα αμαξια )

Οποτε το 1.8t μαλλον ειναι 'προνομιο' για τους ελληνες που και δεν εχουμε τους μισθους, και εχουμε και ακριβοτερες τιμες. ( το λεω σαν γενικοτερη διαπιστωση, παιρνοντας ως αφορμη την συζητηση για τον 1.8 τουρμπο της Audi - αναφερομενος βεβαια σε ολα τα αυτοκινητα χαμηλου κυβισμου )

Αυτο που βγαζω εγω σαν συμπερασμα, ειναι το ποσο μεγαλος ειναι ο κάλος που κουβαλαει ο καθενας μεσα στο κεφαλι του!! ( και με την καλη και με την χιουμοριστικη εννοια, μην παρεξηγηθειτα ). Δηλαδη το ποσο του αρεσει του καθενος, εφοσον εχει προσωπικη πειρα και απο τις δυο μεριες, το ενα η το αλλο αμαξι.

Για παραδειγμα δεν μπορω να δεχτω οταν υπαρχουν αμαξια οπως το M3 E30, το Z1 ( το ξερει κανεις ), το Ε36 Μ3, το 5αρι Ε39, οτι η Audi τοτε εφτιαχνε αμαξια, μου ειναι αδυνατο. Αν εφτιαχνε και αρεσαν, θα τα βλεπαμε ακομα στον δρομο. Και για συγκριση ουτε λογος.

Βεβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Εμενα παντως με στενοχωρει το γεγονος οτι η Audi κυνηγαει την BMW, για να γινει οσο καλη εγινε απο την φημη και την ιστορια της ( η BMW ), και η BMW να φτιαχνει αμαξια οπως το Ε90, και τα τελευταια 5αρια, 7αρια. Ειναι απλα κριμα να τρεχεις μονος σου σε εναν αγωνα ( γιατι μονη της ηταν παρα πολλα χρονια χωρις μεγαλο ανταγωνισμο ) και να ερχεσαι δευτερος μονο και μονο επειδη το επιβαλλουν οι καταστασεις. ( που πηγε η αλητεια του Ε21, η κακομουτσουνια του στυλ -θα σε φαω ζωντανο- του Ε30, και η γλυκαδα του Ε36??? :chair: :chair: )

alexk
11-07-05, 17:15
Για παραδειγμα δεν μπορω να δεχτω οταν υπαρχουν αμαξια οπως το M3 E30, το Z1 ( το ξερει κανεις ), το Ε36 Μ3, το 5αρι Ε39, οτι η Audi τοτε εφτιαχνε αμαξια, μου ειναι αδυνατο. Αν εφτιαχνε και αρεσαν, θα τα βλεπαμε ακομα στον δρομο. Και για συγκριση ουτε λογος.

Όλοι οι γνωστοί και φίλοι μου ξέρουν πόσο άρρωστος είμαι με κάποια πράγματα. Όμως, για να είμαστε αντικειμενικοί. Το ότι η bmw έφτιαξε κάποτε το Μ3 Ε30, ή το Ζ1, ή το Μ1 (που είναι άξια επαίνου και θαυμασμού), δεν έχει καμμία απολύτως σχέση και αξία με το τί κάνει σήμερα. Και δεν είναι για εμένα επιχείρημα το ότι "Εμείς το 1986 φτιάξαμε τη Μ3, εσείς τί είχατε τότε? Τίποτα? Οκ, ότι και να φτιάχνετε σήμερα, δεν ξέρετε...". Καλό και ένδοξο το παρελθόν όταν υπάρχει, αλλά το θέμα είναι τι φτιάχνεται σήμερα. Έτσι, το Α4 σήμερα, είναι πολύ κοντά στη σειρά 3 (όχι παραπάνω, αλλά πολύ κοντά). Τόσο, που ένας υποψήφιος αγοραστής, θα μπεί σε σκέψη για να αποφασίσει ποιο από τα 2 θα πάρει. Επιπλέον, επειδή μπορεί να μην είναι τρελός γνώστης του αυτοκινήτου και της οδήγησης, θα επιλέξει το Α4 γιατί είναι τετρακίνητο, και υποθετικά πιο ασφαλές και προβλέψιμο. Έτσι, είμαι κατά του φανατισμού όταν πρόκειται για κάτι που δεν αφορά εμένα και μόνο εμένα (που ξέρω τι θέλω και γιατί).

Λίγο off topic. Αλλά καλό θα είναι να ξεχάσουμε λίγο το Μ3 Ε30 (όσο και άν μας αρέσει), γιατί τώρα υπάρχει Μ3 Ε46. Και σε λίγο Μ3 Ε90 (ή Μ4 κάτι τέτοιο). Η Μ3 Ε30 δεν πωλείται πλέον... Επίσης, κάτι άλλο που μου έχει έρθει κάπως, είναι το S3, το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ σαν κατασκευή. Η bmw δεν είχε κάτι αντίστοιχο του S3. Τώρα θα βγεί το Μ1 λένε. Για να δούμε. Και το Α8 το θεωρώ πολύ καλύτερο από την 7αρα. Και μάλιστα, το Α8 έχει ΑΨΟΓΗ οδική συμπεριφορά.

Πολύ off topic. Μια Μ3 Ε30 δεν βλέπω να κάνει κάτι καλύτερα από μια Ε46 330ci.

TheCondor
11-07-05, 17:29
Όλοι οι γνωστοί και φίλοι μου ξέρουν πόσο άρρωστος είμαι με κάποια πράγματα. Όμως, για να είμαστε αντικειμενικοί. Το ότι η bmw έφτιαξε κάποτε το Μ3 Ε30, ή το Ζ1, ή το Μ1 (που είναι άξια επαίνου και θαυμασμού), δεν έχει καμμία απολύτως σχέση και αξία με το τί κάνει σήμερα. Και δεν είναι για εμένα επιχείρημα το ότι "Εμείς το 1986 φτιάξαμε τη Μ3, εσείς τί είχατε τότε? Τίποτα? Οκ, ότι και να φτιάχνετε σήμερα, δεν ξέρετε...". Καλό και ένδοξο το παρελθόν όταν υπάρχει, αλλά το θέμα είναι τι φτιάχνεται σήμερα. Έτσι, το Α4 σήμερα, είναι πολύ κοντά στη σειρά 3 (όχι παραπάνω, αλλά πολύ κοντά). Τόσο, που ένας υποψήφιος αγοραστής, θα μπεί σε σκέψη για να αποφασίσει ποιο από τα 2 θα πάρει. Επιπλέον, επειδή μπορεί να μην είναι τρελός γνώστης του αυτοκινήτου και της οδήγησης, θα επιλέξει το Α4 γιατί είναι τετρακίνητο, και υποθετικά πιο ασφαλές και προβλέψιμο. Έτσι, είμαι κατά του φανατισμού όταν πρόκειται για κάτι που δεν αφορά εμένα και μόνο εμένα (που ξέρω τι θέλω και γιατί).

Λίγο off topic. Αλλά καλό θα είναι να ξεχάσουμε λίγο το Μ3 Ε30 (όσο και άν μας αρέσει), γιατί τώρα υπάρχει Μ3 Ε46. Και σε λίγο Μ3 Ε90 (ή Μ4 κάτι τέτοιο). Η Μ3 Ε30 δεν πωλείται πλέον... Επίσης, κάτι άλλο που μου έχει έρθει κάπως, είναι το S3, το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ σαν κατασκευή. Η bmw δεν είχε κάτι αντίστοιχο του S3. Τώρα θα βγεί το Μ1 λένε. Για να δούμε. Και το Α8 το θεωρώ πολύ καλύτερο από την 7αρα. Και μάλιστα, το Α8 έχει ΑΨΟΓΗ οδική συμπεριφορά.

Πολύ off topic. Μια Μ3 Ε30 δεν βλέπω να κάνει κάτι καλύτερα από μια Ε46 330ci.


Σιγουρα, το παρελθον ειναι παρελθον και ετσι πρεπει να μεινει. Απλα επειδη εχει τυχει να εχω φιλο κολλημενο Audaκια που ουτε λιγο ουτε πολυ μου λεει οτι ολα τα bmw σε σχεση με τα Audi ειναι πολλαααα χρονια πισω, εκρινα σωστο απλα να το αναφερω για την κουβεντα. ( τα περι παρελθοντος )

Εγω παντως πλεον ελπιζω στο Μ1 ( αραγε θα βγει με αυτην την ονομασια?? ) γιατι τα καινουρια BMW με απογοητευουν πληρως :banghead:

Oντως το S3 ωραιο και απο οτι εχω δει το αμαξι ειναι οπλο. Μακαρι η Audi να πρεσσαρει τοσο πολυ την BMW ετσι ωστε να αναγκαστουν επιτελους να φτιαξουν ακομα καλυτερα και πιο καλαισθητα αμαξια. Εξαλλου ο ανταγωνισμος ειναι κατι το θετικο.

Οσο για το off topic σου. Μονο και μονο που δεν δειχνει τσαντιλα το Ε46 δεν μου αρεσει. :loser: . Οταν εισαι μπροστα απο το Ε30 και το κοιτας, ειναι σαν να σου λεει, μπες μεσα και ελα να τα γ*μ*σ**με ολα!!! Εχει μια απροβλεπτη κακια. Προσωπικοτητα. Κατι που κατα την ταπεινη μου αποψη η BMW εχει χασει απο οταν εφτιαξε τα Ε46 και επειτα. Την αυθεντικοτητα της, εγινε πλεον ιση με ολους τους αλλους, με αποτελεσμα δυστυχως να συγκρινεται μαζι τους.

( ρε παιδια τοσο χαλια ειναι η 7αρα?? δωστε κανα λινκ να διαβασω γιατι πολυ περιεργο μου φαινεται να ειναι τοσο πισω οπως ολοι λετε :banghead: )

Action Man
11-07-05, 18:20
Aς μιλησω λιγο ως χρηστης του s3....
Φυσικα δεν ηταν δικο μου αλλα ηταν ενος φιλου(αντιπρωσοπος audi-vw)
Eιναι πανεμορφο και γρηγορο...αλλα δεν ειναι σπορ, δεν στριβει(οπως πρεπει)
και γενικοτερα σε ξενερωνει...
Φυσικα για ολα αυτα φταιει αυτη η μαιμουδοτετρακινηση(haldex)...πας να παιξεις με το αυτοκινητακι και δεν ξερεις ποτε θα κουμπωσουν οι πισω και θα φας τετοια μουτρα....και αντε μαζεψετο....
Πολλοι ελεγαν αν θυμαστε οτι το cupra r που ειχε(εχει) το ιδιο μοτερ(τελευταια εκδοση cupra r) ηταν γρηγοροτερο παντου ακομα και σε πιστα(Μεγαρα-Σερρες)
Καλα...μην το συγκρινω με focus rs...γιατι οι διαφορες ειναι χαοτικες...το focus ειναι αιωνες μπροστα....
Τελος χωρις παρεξηγηση οταν ακουγα απο φιλους οτι το s3 εχει σπορ αισθηση απορουσα ...και χωρις να θελω να παινεψω το σπιτι μου το compact σε μεικτη διαδρομη ειναι γρηγοροτερο και πιο σπορ απο ενα s3!http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=304&article=8091

MICZ
11-07-05, 20:07
Εγώ θα μιλήσω (ως κάτοχος τώρα ενός Golf Gti-χωρίς να παρεξηγηθώ, γιατί ήμουν, είμαι και θα είμαι bmwακιας), για τον TFSI κινητήρα.
Παιδιά μου αρέσει. Με μία λέξη αυτό που τον χαρακτηρίζει είναι ροπή. Αστείρευτη ροπή. Ξεχνάς να κατεβάσεις.Πας με δύο πάνω.
Γενικά συμπεριφέρεται σαν ένας πολύ καλός ατμοσφαιρικός τρίλιτρος.
Να πω μόνο να αποφεύγουμε τους γενικούς αφορισμούς γιατί δεν είναι σωστό.
Και γω μόνο BMW ''βλέπω'' αλλά δεν είναι η μοναδική εταιρία στον κόσμο. Ξέρουν και άλλοι το θέμα αυτοκίνητο και δεν μπορεί παντού σε όλες τις κατηγορίες να είναι πρώτη. Γίνεται αυτό? Δεν γίνεται!
Δείξτε κατανόηση ε? Αν έρθω σε επόμενη συνάντησή μας με Golf μη με :takecover

manosm3
11-07-05, 22:36
:offtopic:

Θα παρακαλουσα τον κυριο Panoz να αλλαξει τον τιτλο του θεματος γιατι δεν με αντιπροσωπευει ΚΑΘΟΛΟΥ! Ειμαι αντικειμενικος εγω!
Ευχαριστω πολυ και δεν πειραζει πολυ αν δε γινεται! ;)

Action Man
11-07-05, 22:42
Ρε παιδια δεν τα ισοπεδονουμε ολα!!
Απλα εγω πρωσοπικα ειμαι λατρης της πισω κινησης εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων(focus rs,fiat coupe...κτλ)
Και τα παραπανω που εγραψα για το s3 δεν τα εγραψα ετσι για να χω να πω κατι...απλα ειναι η αποψη μου!

Panoz
12-07-05, 08:35
Ρε παιδια δεν τα ισοπεδονουμε ολα!!
Απλα εγω πρωσοπικα ειμαι λατρης της πισω κινησης εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων(focus rs,fiat coupe...κτλ)
Και τα παραπανω που εγραψα για το s3 δεν τα εγραψα ετσι για να χω να πω κατι...απλα ειναι η αποψη μου!

Ο Παντελής έχει δίκιο για το S3.....καλό χρυσό και άγιο αλλά καμμία αίσθηση....απλά νοσοκομειακή αίσθηση δύναμης και πρόσφυσης :drive2:

thomas
12-07-05, 10:16
Έχω μια μεγάλη εμπειρία (οδηγική εννοώ) και από τις 2 μάρκες. Δεν θα επεκταθώ στην BMW γιατί πιστεύω ότι όλοι γνωρίζουμε τα θετικά και τα επιτεύγματα της.
Συμφωνώ ότι η BMW σε αρχική, νορμάλ μορφή βγάζει αυτοκίνητα πιο επικεντρωμένα στον καλό οδηγό. Η αίσθηση του τιμονιού, η άμεση απόκριση στις εντολές του και τα πιο ουδέτερα χαρακτηριστικά είναι παράγοντες που της δίνουν προβάδισμα. Έχει καταπληκτικά ατμοσφαιρικά σύνολα, το ίδιο όμως και η Audi (αλλά σε turbo μεριά). Ο τουρμπάτος 20VT (που φορέθηκε κατά κόρον από όλο το group) ανέστησε διεθνώς την βελτιωτική σκηνή. Ήταν ο κινητήρας που με λίγα μέσα μπορούσε να γίνει πυροβόλο, με μικρή κατανάλωση, φοβερή αξιοπιστία και το κυριότερο χωρίς να αλλάξεις την οδηγησιμότητα του αυτοκινήτου.
Η ένσταση που έχω για την Audi είναι το τιμόνι, τα κιβώτια και το γενικότερο set up και τετρακίνηση. Το Quattro είναι ότι πρέπει για τον νορμάλ οδηγό, αλλά άμα ζητήσεις κάτι παραπάνω σε προδίδει.
Υπάρχουν όμως κάποια Audi που με έχουν σημαδέψει.
Είχα την τύχη να οδηγήσω μέσα σε πίστα το ΜΟΝΑΔΙΚΟ Audi Sport σε μακρύ αμάξωμα. Ήταν μια σπουδή της Audi που έφτιαξε το συγκεκριμένο αυτοκίνητο για να δεί τις διαφορές του κοντού S1 με το μακρύ αμάξωμα όταν του φόρεσε τα ίδια μηχανικά! Μάλιστα το συγκεκριμένο όταν πουλήθηκε αναβαθμίστηκε από τον ΜΤΜ σε 450 άλογα! Απλά μοναδική εμπειρία.
Ο πεντακύλινδρος κινητήρας των 2,3 λίτρων είναι μαζί με τον κινητήρα του Skyline και ίσως 1-2 ακόμη, ο πιο βελτιώσιμος κινητήρας που υπάρχει.
Φτάνει άνετα μέχρι 700 άλογα ενώ μπορεί να αγγίξει και τετράψήφια νούμερα και στροφαρίσματα κοντά στις 11000 σ.α.λ.
Ακόμα έχω τον ήχο στα αυτιά μου από τα μοτέρ στο Golf RSI 900+ ίππων(μοτέρ από S2) και το πορτοκαλί S2 750 ίππων του Dahlback. Επίσης από τα δύο station Α4, του ίδιου βελτιωτή, με το 1.8 λίτρων μοτέρ ανεβασμένο στα 600 άλογα, που στρόφαρε 10000 σ.α.λ, την στιγμή που το μπαρόμετρο ήταν καρφωμένο στα 2,8 μπαρ υπερπίεσης.
Τέλος αναπολώ την άνεση που πηγαίναμε 300+ (αρκετά +) στην εθνική οδό με RS4 και RS6 φτιαγμένα από τον MTM και τον Sportec. (ok και η καινούργια Μ5 μπορεί να το κάνει αυτό).

Όσο για το υποστροφικό S3, μπορεί με σωστό set up να στρίψει πολύ σωστά. Και αν ανεβάσεις το μοτέρ στα 350 με 400 Ps έχεις όπλο εδάφους. (απόδειξη μια άτυπη συγκριτική και το γυρολόγιο που έκανα στα Μέγαρα με S3 370 ίππων σε σχέση με Evo 7 300 ίππων).
Για να μην αναφέρω τέλος τα φοβερά RS4 και RS6 που έχει τύχει να τα οδηγήσω και σε πολύ βελτιωμένες εκδόσεις από πολύ ονομαστούς οίκους. Μοναδικά αυτοκίνητα με απίστευτη ροπή και συμπεριφορά οδοστρωτήρα, που εξακολουθούσαν να έχουν πολύ μέτριο τιμόνι (και ξενέρωτο κιβώτιο στην περίπτωση του RS6).

Τέλος μην ξεχνάμε την συμβολή της Audi στην λύτρωση της Lamborghini ( η Murchielago είναι το πρώτο πετυχημένο δείγμα).

Συμφωνώ και επαυξάνω την τεκμιριωμένη αγάπη μας στην ΒΜW, αλλά υπάρχουν και άλλοι ενδιαφέροντες κατασκευαστές.

Υ.Σ
Θυμάστε τις σούζες που έκανε το κοντό Quattro στα ραλλυ από την δύναμη. Το πράμα πλάναρε στο χώμα. Πραγματικά φόβιζε τον κόσμο από τον ήχο και την δύναμη. Τυχεροί όσοι το έχουμε δεί ζωντανό!
Όχι σαν τα ξενέρωτα σημερινά αυτοκινητάκια του WRC...

alexk
12-07-05, 10:22
Όσο για το υποστροφικό S3, μπορεί με σωστό set up να στρίψει πολύ σωστά. Και αν ανεβάσεις το μοτέρ στα 350 με 400 Ps έχεις όπλο εδάφους. (απόδειξη μια άτυπη συγκριτική και το γυρολόγιο που έκανα στα Μέγαρα με S3 370 ίππων σε σχέση με Evo 7 300 ίππων).


Συμφωνώ απόλυτα. Το S3 είναι όπλο, και μάλιστα σε προσιτή τιμή. Αυτό δυστυχώς, δεν το πέτυχε ποτέ η bmw.

Black5
12-07-05, 10:41
Συμφωνώ απόλυτα. Το S3 είναι όπλο, και μάλιστα σε προσιτή τιμή. Αυτό δυστυχώς, δεν το πέτυχε ποτέ η bmw.

Nομίζω το 130i θα μπορούσε να θεωρηθεί αντίστοιχο του S3 που θα βγει σε λίγο καιρό οπότε θα δούμε τι θα βγάλει η σύγκριση!!

manosm3
12-07-05, 10:54
Nομίζω το 130i θα μπορούσε να θεωρηθεί αντίστοιχο του S3 που θα βγει σε λίγο καιρό οπότε θα δούμε τι θα βγάλει η σύγκριση!!
To 130 θα ειναι ατμοσφαιρικο ομως και 3λιτρο. Σκεψου και τιμη που θα εχει... Αρα θα ειναι καλυτερη επιλογη το s3 αφου θα ειναι πιο φθηνο ως μεταχειρισμενο!

Black5
12-07-05, 11:19
To 130 θα ειναι ατμοσφαιρικο ομως και 3λιτρο. Σκεψου και τιμη που θα εχει... Αρα θα ειναι καλυτερη επιλογη το s3 αφου θα ειναι πιο φθηνο ως μεταχειρισμενο!

Σε τιμή δεν νομίζω να είναι πολύ ακριβό. Λίγο παραπάνω από 40.000 το βλέπω. S3 δεν λέω το παλιό λέω αυτό που θα βγει σε λίγο καιρό με βάση το καινούριο μοντέλο.

DRIFTER
12-07-05, 13:09
To μοναδικό AUDI που εχω οδηγήσει είναι ένα Α4 1,8Τ μοντέλο 99 αν θυμάμαι καλά.Πραγματικά ήταν πάρα πολύ καλό.Εστριβε σαν 4κίνητο(δεν ήταν το quattro)και το αμάξι βάραγε 200άρες για τη πλάκα του ενώ τα φρένα σου έδιναν μεγάλη ασφάλεια...το αμάξι το δοκίμασα και σε στροφές όπου δεν το περίμενα έτσι αλλά και σε ευθεία όπου έπιασε 240.....κάπου εκεί βάρεσε κόφτη όμως.ακόμα και σε αυτά τα χλμ κινιότανε αξιοπρεπέστατα.Τώρα για το S3 είναι ένα αμάξι πανέμορφο με όπλο του την τετρακίνηση και τα εύκολα άλογα..μόνο του πρόβλημα απο ότι έχω ακούσει ήταν το haldex όπου στα πολλά άλογα την άκουγε.Το καινούργιο S3 είναι πάρα πολύ ωραίο αλλά θα προτιούσα το S4 το καινούργιο όπου απο όποια πλευρά και αν το δείς το χαζεύεις...

Ενα παληκάρι εδώ που μένω έχει ένα AUDI QUATTRO 4X4 το ΚΑΛΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ του 88 κάπου εκεί.....

papajim
12-07-05, 13:45
Nομίζω το 130i θα μπορούσε να θεωρηθεί αντίστοιχο του S3 που θα βγει σε λίγο καιρό οπότε θα δούμε τι θα βγάλει η σύγκριση!!

Η ιδανικη συγκριση θα ειναι αυτη αναμεσα στο 130ι και το τωρινο (ας το πουμε S3) με τον 3.2 κινητηρα και οχι με το προηγουμενο. Το παλιο ειχε ακριβως το πλεονεκτημα των χαμηλων κυβικων που μπορουσε να κινηθει σε οποιοδηποτε επιπεδο ιπποδυναμης αναλογα με τα κεφια του αγοραστη και του βελτιωτη.Και οπως ειπατε και παραπανω,μη ξεχναμε οτι προκειται για το κινητηρα που φορεθηκε σε χιλιαδες μοντελα και εκτοξευσε το group VAG.

ISSSSS
12-07-05, 13:48
Ρε παιδια και η BMW βγαζει τετρακινησh σε οποιον το επιθυμισει τι παει να πει αυτο? :nixweiss: Η τετρακινηση φτιαχτηκε για συγκεκριμενο λογο... τσ τσ τσ τι να πω ντρεπομαι με αυτα που ακουω εδω μεσα γιατρε για κανε κατι νομιζω πως καποιοι εδω μεσα πρεπει να παρουν LAND ROVER...(και να ειναι και TURBO) :rofl2: :rofl2:

alexk
12-07-05, 14:50
Ρε παιδια και η BMW βγαζει τετρακινησh σε οποιον το επιθυμισει τι παει να πει αυτο? :nixweiss: Η τετρακινηση φτιαχτηκε για συγκεκριμενο λογο... τσ τσ τσ τι να πω ντρεπομαι με αυτα που ακουω εδω μεσα γιατρε για κανε κατι νομιζω πως καποιοι εδω μεσα πρεπει να παρουν LAND ROVER...(και να ειναι και TURBO) :rofl2: :rofl2:

Κοίταξε, άν εσύ θεωρείς αυτοκίνητα σαν το S3, RS4, RS6 κ.ο.κ. τζιπ και εκτός δρόμου, νομίζω ότι έχεις λίγο λάθος αντίληψη της πραγματικότητας. Γιατί μην ξεχνάς υπάρχει και Porsche 996 turbo που είναι "τζιπ"...

Να μην βγαίνουμε εκτός θέματος όμως. Το θέμα δεν είναι "τετρακίνηση και πόσο χρειάζεται" αλλά "πόσο καλά αυτοκίνητα είναι τα Audi σε σχέση με bmw".

ISSSSS
12-07-05, 15:20
Κοίταξε, άν εσύ θεωρείς αυτοκίνητα σαν το S3, RS4, RS6 κ.ο.κ. τζιπ και εκτός δρόμου, νομίζω ότι έχεις λίγο λάθος αντίληψη της πραγματικότητας. Γιατί μην ξεχνάς υπάρχει και Porsche 996 turbo που είναι "τζιπ"...

Να μην βγαίνουμε εκτός θέματος όμως. Το θέμα δεν είναι "τετρακίνηση και πόσο χρειάζεται" αλλά "πόσο καλά αυτοκίνητα είναι τα Audi σε σχέση με bmw".Κοιτα.. εγω πολυ φιλικα εγραψα τα παραπανω οκ?Η Audi δε συγκρινεται με τη BMW ειναι αλλη φιλοσοφια!Η τετρακινηση χρειαζεται στο χωμα στο παγο χιονι κ.τ.λ γνωμη μου!Επειδη εχω τζιπ και παω και σε καποιους αγωνες ξερω πολυ καλα τι μπορει να κανει η τετρακινηση..Τωρα για το αν η Auuudi βγαζει μουφα αυτοκινητα και προσπαθει με μια διαφημιση που κρεμαει κλειδακια να φτασει τους ετη μακρια μονο απο αυτο μπορει κανεις να καταλαβει οτι δεν τους βλεπει καν!!!Ειλικρινα βγαζει καλα αυτοκινητα η Audi οταν συνεργαζεται με τη Πορσε!Α,ρε VW τους εκανες ολους μαγκες! :loser:

Black5
14-07-05, 11:01
http://www.forbes.com/2005/07/01/cx_dl_0705featslide.html

Πολλά BMW, Merc, Porche αλλά όχι AUDI!!

Panoz
14-07-05, 11:45
Εγω ξέρω πως στη δουλειά παω με ένα Α3 2.0 FSI το οποίο έχει κάνει 36000 χλμ στο κόφτη και δεν έχει παραπονεθεί ποτέ...ούτε μια σταγόνα λάδι δεν έχει κάψει...πραγματικά εντυπωσιακό! Εντάξει...η 120 που είχα πάρει για test drive ήταν σαφώς ανώτερη απο το A3 όσο αναφορά την αίσθηση πίσω απο το τιμόνι αλλά πολύ αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να αντέξει τα βασανιστήρια που κάνω στο κακόμοιρο το Audaki...(ασε που είναι και πιο αργή).

Βασικά η άποψή μου είναι ότι το τελευταίο πραγματικά αξιόπιστο BMW (σκυλί πραγματικά) ήταν το Ε30....αυτό βέβαια δεν αλλάζει τις προτιμήσεις μου αλλά εαν η BMW καταντήσει Mercedes στην αξιοπιστία, τότε θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να αλλάξω προτιμήσεις!!

Geo_3D
14-07-05, 11:57
:offtopic: Prwta apo ola na zitisw sygnwmi gia ta greeklish,alla kati epathe to pc moy kai den ta gyrizei se ellinika.An mporei kapoios na boithisei tha tou imoyn ipoxrews :offtopic:

Sto thema mas
Epeidi egw eimai tis filisofias ofthalmon anti oftalmou,kalo tha itan na koitksei i BMW (den me noiazei gia tous allous) na bgalei mia antistixi diafimisi kai na balei ta pragmata sti thesi tous.Einai mayri diafimisi kai emena ayta den m'aresoyn.Alla ama ginei apo mia pleyra,tha prepei na yparksei kai apantisi aptin alli

Kai pali sorry gia ta greeklish

I need :help:

manosm3
14-07-05, 12:08
:offtopic: Prwta apo ola na zitisw sygnwmi gia ta greeklish,alla kati epathe to pc moy kai den ta gyrizei se ellinika.An mporei kapoios na boithisei tha tou imoyn ipoxrews :offtopic:

Sto thema mas
Epeidi egw eimai tis filisofias ofthalmon anti oftalmou,kalo tha itan na koitksei i BMW (den me noiazei gia tous allous) na bgalei mia antistixi diafimisi kai na balei ta pragmata sti thesi tous.Einai mayri diafimisi kai emena ayta den m'aresoyn.Alla ama ginei apo mia pleyra,tha prepei na yparksei kai apantisi aptin alli

Kai pali sorry gia ta greeklish

I need :help:

Γιωργο εσυ με λιγα λογια, δηλαδη, ζητας να γινε ιπολεμος μεταξυ διαφημιστων bmw & audi?
Αυτο ειναι σαν να τσακωνονται 2 μελη δημοσια και οι αλλοι δε φταινε σε τιποτα!
Απλα κοιτα το αλλιως: Η audi ειπε μεσω της διαφημισης της οτι συνδιαζει μεταξυ αλλων και τις κορυφαιες επιδοσεις της bmw. Τον τελικο νικητη θα τον δειξουν οι πωλησεις και οχι οι διαφημισεις! ;)

InsaneDriver
14-07-05, 13:03
Χαίρομαι που μερικοί είναι ανοιχτόμυαλοι και ταυτόχρονα θλίβομαι που κάποιοι άλλοι πάσχουν από παροπιδισμό... :takecover

Καλό το συναίσθημα και η αγάπη για τα Bmw μας αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα... :tapedshut

Geo_3D
14-07-05, 13:18
Αμα εισαι καλυτερος απο καποιον αλλον,δειχτο με την αξια σου,οχι χρησιμοποιωντας με τροπο υποτιμιτικο τον αλλον για να αναδειξεις τον εαυτο σου.

TheCondor
14-07-05, 15:27
Συμφωνώ απόλυτα. Το S3 είναι όπλο, και μάλιστα σε προσιτή τιμή. Αυτό δυστυχώς, δεν το πέτυχε ποτέ η bmw.

Μηπως δεν το επεδιωξε ποτε ομως??? :smiley_ab

TheCondor
14-07-05, 15:32
Εγω ξέρω πως στη δουλειά παω με ένα Α3 2.0 FSI το οποίο έχει κάνει 36000 χλμ στο κόφτη και δεν έχει παραπονεθεί ποτέ...ούτε μια σταγόνα λάδι δεν έχει κάψει...πραγματικά εντυπωσιακό! Εντάξει...η 120 που είχα πάρει για test drive ήταν σαφώς ανώτερη απο το A3 όσο αναφορά την αίσθηση πίσω απο το τιμόνι αλλά πολύ αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να αντέξει τα βασανιστήρια που κάνω στο κακόμοιρο το Audaki...(ασε που είναι και πιο αργή).

Βασικά η άποψή μου είναι ότι το τελευταίο πραγματικά αξιόπιστο BMW (σκυλί πραγματικά) ήταν το Ε30....αυτό βέβαια δεν αλλάζει τις προτιμήσεις μου αλλά εαν η BMW καταντήσει Mercedes στην αξιοπιστία, τότε θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να αλλάξω προτιμήσεις!!

36000 χλμ δεν ειναι τιποτα!!!

Εγω δεν εχω δει κανενα Audi με οσα χιλιομετρα ειχε το δικο μου 316 ( 350000 χιλιομετρα παρακαλώ, χωρις να γινει καμια ανακατασκευη ) πρωτα απο ολα γιατι η Audi την δεκαετια του 80 εφτιαχνε κουτια με ροδες, και επειδη τωρα πλεον δεν υπαρχει κανενα που να κυκλοφορει. ( και οσα κυκλοφορουν ειναι κλαφτα χαραλαμπε )

Θα ηταν εγκλημα ενα αμαξι της κλασης της BMW η της Audi ( πλεον ) να παρουσιασει προβληματα απο τα 36000 χιλιομετρα.

Panoz
14-07-05, 15:34
36000 χλμ δεν ειναι τιποτα!!!

Εγω δεν εχω δει κανενα Audi με οσα χιλιομετρα ειχε το δικο μου 316 ( 350000 χιλιομετρα παρακαλώ, χωρις να γινει καμια ανακατασκευη ) πρωτα απο ολα γιατι η Audi την δεκαετια του 80 εφτιαχνε κουτια με ροδες, και επειδη τωρα πλεον δεν υπαρχει κανενα που να κυκλοφορει. ( και οσα κυκλοφορουν ειναι κλαφτα χαραλαμπε )

Θα ηταν εγκλημα ενα αμαξι της κλασης της BMW η της Audi ( πλεον ) να παρουσιασει προβληματα απο τα 36000 χιλιομετρα.

Συμφωνώ αλλά για ρώτα τον BMW Power να σου πει για το Audi του πατέρα του...

Geo_3D
14-07-05, 15:42
Συμφωνώ αλλά για ρώτα τον BMW Power να σου πει για το Audi του πατέρα του...
Εξαρταται την χρηση που κανει στο αυτοκινητο.Αν δηλαδη για παραδειγμα δεν εχει δουλεψει ποτε του στα κοκκινα και γενικοτερα δεν εχει ζοριστει,θεωρω οτι ακομα και τα παλια Αουντι μπορουν να βγαλουν ανετα περισσοτερα απο 500.000 χλμ.

TheCondor
14-07-05, 15:50
Συμφωνώ αλλά για ρώτα τον BMW Power να σου πει για το Audi του πατέρα του...

Αυτο σημαινει οτι το καινουριο Audi που εχουν ειναι προβληματικο η το παλιο Audi που εχουν ειναι μια χαρα ?? ( μαλλον το δευτερο λες :P )

Ενταξει δεν ειπα οτι ολα τα Audi του κοσμου που ειναι πριν το 80 ειναι αχρηστα, αλλα δεν κυκλοφορουν και πολλα, για πολλους λογους, και ενας απο αυτους ειναι η ( μειωμενη ) αντοχη τους. ( και η μη υπαρξη διαχρονικοτητας στην σχεδιαση - στη γενικοτερη σχεδιαση οχι στο design )

Panoz
14-07-05, 15:56
Αυτο σημαινει οτι το καινουριο Audi που εχουν ειναι προβληματικο η το παλιο Audi που εχουν ειναι μια χαρα ?? ( μαλλον το δευτερο λες :P )

Ενταξει δεν ειπα οτι ολα τα Audi του κοσμου που ειναι πριν το 80 ειναι αχρηστα, αλλα δεν κυκλοφορουν και πολλα, για πολλους λογους, και ενας απο αυτους ειναι η ( μειωμενη ) αντοχη τους. ( και η μη υπαρξη διαχρονικοτητας στην σχεδιαση - στη γενικοτερη σχεδιαση οχι στο design )

Βασικά η Audi έχει κάνει τρελλή πρόοδο τα τελευταία 10-12 χρόνια. αλλά πάντα είχε τη καινοτομία μέσα της (πρωτοπόρος της μπροστινής κίνησης με DKW, πρωτοπόρος της τετρακίνησης αλλά και πρωτοπόρος της αεροδυναμικής με Audi 100 του 1987 χωρίς πλαίσια παραθύρων και αεροδυναμικό συντελεστή Cw 0.28 :bugeye: )

Τέλως πάντων αυτό που θέλω να πω είναι πως όλες οι εταιρίες έχουν βάλει το λιθαράκι τους για να είναι τα σημερινά αυτοκίνητα σε αυτό το επίπεδο!

σ.σ. το audi του μπαμπά BMW Power μπορεί να είναι και γηραιότερο απο το BMW Power!

propeller
14-07-05, 15:57
για στα σταθειτε βρε παιδια τι εννοειτε "παλια αουντι"? δηλαδη τι ηταν παλια τα αουντι, φιατ? Τα VAg μοτερ ηταν κ ειναι αθραυστα.

ενω παλι θυμαμαι την Ε21 316 που ειχαμε που εκαιγε λαδια αβερτα (οπως και ολα τα 3αρια της εποχης)

σορρυ αν κανω τον δικηγορο του διαβολου σε bmw φορουμ, αλλα δεν μου αρεσει η ισοπεδωση

Panoz
14-07-05, 15:59
για στα σταθειτε βρε παιδια τι εννοειτε "παλια αουντι"? δηλαδη τι ηταν παλια τα αουντι, φιατ? Τα VAg μοτερ ηταν κ ειναι αθραυστα.

ενω παλι θυμαμαι την Ε21 316 που ειχαμε που εκαιγε λαδια αβερτα (οπως και ολα τα 3αρια της εποχης)

σορρυ αν κανω τον δικηγορο του διαβολου σε bmw φορουμ, αλλα δεν μου αρεσει η ισοπεδωση

Δε κάνεις το δικηγόρο του διαβόλου! Αλλίμονο αν εδω μέσα φόραγαν όλοι παρωπίδες! Το thread ανοίχτηκε για να γίνει μια ωραία συζήτηση! Δώσε δύναμη λοιπόν!

σ.σ. συμφωνώ μαζί σου!

alexk
14-07-05, 19:01
Τα VAg μοτερ ηταν κ ειναι αθραυστα.


Κάτσε ρε συ Ανδρέα. Τί θέλεις να πεις, ότι τα μοτέρ bmw είναι εύθραυστα??? Δεν το έπιασα αυτό. Επειδή έχω μεγαλώσει βλέποντας πιστονάκια από bmw, σε πληροφορώ ότι 2 πράγματα είναι άθραυστα σε bmw με βεβαιότητα:
1. Κινητήρας
2. Κιβώτιο ταχυτήτων

Αποδείξεις υπάρχουν άπειρες και μπορούμε να πάμε και σε λεπτομέρειες άν θέλεις. Επιπλέον, γι'αυτό που ανέφερες για τα λάδια, ο κατασκευαστής αναφέρει τι κατανάλωση λαδιού είναι ανεκτή σε κάθε κινητήρα. Εκτός αν ισχυρίζεσαι ότι τα παλαιά ή τα νέα Audi δεν καίνε καθόλου λάδι.

Θα αναφέρω 2 κινητήρες bmw που είναι η αποκορύφωση της αξιοπιστίας και της αποβλημάτιστης λειτουργίας : M30, M60

propeller
15-07-05, 07:55
στη γενια των σειρων 3κ 5 που εζησα εγω (κ εβλεπα στο δρομο) στο αφημα του γκαζιου εβγαινε καμενο λαδακι απο την εξατμιση (ασπρος καπνος)
Αυτο θυμαμαι εγω
απο κει κ περα θυμαμαι οτι η Ε21 316 μας ηταν σκυλι μαυρο
Μπορει η VAG να μην ηταν high tech κ σπορ οσο εγινε αργοτερα αλλα και τοτε δεν εβγαζε απαρατηρητα αυτοκινητα. Να πω οτι ηταν απο τις λιγες εταιρειες μαζι με ΒΕΝΖ που ειχε δικη της γραμμη παραγωγης για τα παντα και δεν αγοραζε φασον (τωρα εχουν καταργηθει σχεδον για ολους αυτα)
Μπορει να μην ειναι ενας αθλητης 100 μετρων αλλα ισως ειναι ενας low profile βαδιστης μεγαλων αποστασεων. Μπορει να ειναι στη σκια της BMW οσον αφορα το καθεαυτο σπορ προϊν για τον οδηγο και τη φινετσα, ομως αυτο δεν την απαξιωνει σαν εταιρεια ουτε την κανει ανικανη να βγαλει καλα αυτοκινητα.

επισης θυμαμαι το golf MKI GTi του γαμπρου μου με πανω απο 500.000χλμ σκισιματος το οποιο μετρηθηκε και περασε κ καυσαερια και ειχε κ συμπιεση εντος εργοστ. τιμων χωρις επισκευη μοτερ (μονο με αλλαγη τσιμουχακια βαλβιδων)
αυτα

Strax
15-07-05, 08:48
Παιδιά μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Σε όλες τις αυτοκινητοβιομηχανίες υπάρχουν προβλήματα. Δεν αρνούμαι ότι υπάρχουν προβλήματα με BMW αλλά υπάρχουν πολλά προβλήματα και με τα Audi. Για ρωτήστε κάποιον που έχει σχέση, τι γνώμη έχει για τους πολλαπλασιαστές και το MAF στους 1.8 turbo κινητήρες. Δεν είναι όλα καλά στη μία μάρκα και όλα κακά στην άλλη...

M535 E28
15-07-05, 09:10
για στα σταθειτε βρε παιδια τι εννοειτε "παλια αουντι"? δηλαδη τι ηταν παλια τα αουντι, φιατ? Τα VAg μοτερ ηταν κ ειναι αθραυστα.

ενω παλι θυμαμαι την Ε21 316 που ειχαμε που εκαιγε λαδια αβερτα (οπως και ολα τα 3αρια της εποχης)

σορρυ αν κανω τον δικηγορο του διαβολου σε bmw φορουμ, αλλα δεν μου αρεσει η ισοπεδωση
φιλικά πάντα θα σου πω ότι ενώ λες δε σου αρέσει η ισοπέδωση,τα ισοπεδώνεις όλα για να δώσεις βαρύτητα σε αυτά που λες
αν η 316 σου έκαιγε λάδια είχε πρόβλημα η συγκεκριμένη και όχι όλες οι 316
και φυσικά κάνενα τέτοιο πρόβλημα δεν είχαν ο σειρές 3 κ 5
έχουν περάσει τοσα αμάξια από τα χέρια μου και ποτέ δεν είχα πρόβλημα
επίσης το ότι αναφέρεις για ένα γκολφ χωρίς πρόβλημα δε σημαίνει ότι όλα δεν είχαν πρόβλημα
επίσης όσο πιο αδύναμο είναι ένα μοτέρ τόσο άθραυστο είναι, αλλά τίποτα παραπάνω :deal:

bmw316i
15-07-05, 09:28
φιλικά πάντα θα σου πω ότι ενώ λες δε σου αρέσει η ισοπέδωση,τα ισοπεδώνεις όλα για να δώσεις βαρύτητα σε αυτά που λες
αν η 316 σου έκαιγε λάδια είχε πρόβλημα η συγκεκριμένη και όχι όλες οι 316
και φυσικά κάνενα τέτοιο πρόβλημα δεν είχαν ο σειρές 3 κ 5
έχουν περάσει τοσα αμάξια από τα χέρια μου και ποτέ δεν είχα πρόβλημα
επίσης το ότι αναφέρεις για ένα γκολφ χωρίς πρόβλημα δε σημαίνει ότι όλα δεν είχαν πρόβλημα
επίσης όσο πιο αδύναμο είναι ένα μοτέρ τόσο άθραυστο είναι, αλλά τίποτα παραπάνω :deal:
Φίλε μου εγώ βγάζω ένα συμπέρασμα:
Ότι αμάξι και να έχεις όπως του συμπεριφερθείς έτσι θα σου συμπεριφερθεί κι αυτό.Για παράδειγμα ένας φίλος μου με ε21 318 το λαδοντούμανο το είχε ψωμοτύρι.Βέβαια αυτός το έσκιζε ανελέητα!Έτσι έκανε και με το ε30 318(μ10) και με το ε30 318ι(μ40) που είχε!Και βέβαια έτσι έγινε και με το δικό μου 316(μ40) που τελικά παραλίγο να παραδώσει εντελώς πνεύμα και αλλάχτηκε το μοτέρ.
Δε ξέρω αν έχεις δει εδώ στην Ελλάδα κάτι τρίκυκλα που έχουν παλιατζίδες τι ντουμάνια βγάζουν...Φαντάσου το αυτό σε ε30...

Fanatic
15-07-05, 09:35
Η αληθεια ειναι οτι και το δικο μου καπνιζει στο πατα-ασε κοντα στον κοφτη αλλα για αρκετα χρονια η συντηρηση του ηταν κατι λιγοτερο απο ελλιπης....μπορει να συμβει σε ολα τα αυτοκινητα παλαιοτερα η νεοτερα..περαν αυτου ομως τα μηχανικα μερη ειναι σκυλισια....οντως παλια audi δεν κυκλοφορουν πολλα,αυτο ομως μπορει να οφειλεται στο οτι ισως εχουν σκουριασει-σαπισει και οτι λιγοι ειναι παθιασμενοι με την audi ωστε να συντηρησουν ενα παλιο οπως γινεται σε πολλα μοντελα bmw.

propeller
15-07-05, 09:35
αν η 316 σου έκαιγε λάδια είχε πρόβλημα η συγκεκριμένη και όχι όλες οι 316
και φυσικά κάνενα τέτοιο πρόβλημα δεν είχαν ο σειρές 3 κ 5
:deal:
εγω τις εμπειριες μου ανεφερα και ενα π.χ. που τυχαινει να γνωριζω.
τωρα για την στεγανοτητα των βαλβιδων εξαγωγης των 4κυλινδρων Ε21 κ Ε28 ας μιλησουν αλλοι πιο ειδικοι απο εμενα

M535 E28
15-07-05, 10:02
εγω τις εμπειριες μου ανεφερα και ενα π.χ. που τυχαινει να γνωριζω.
τωρα για την στεγανοτητα των βαλβιδων εξαγωγης των 4κυλινδρων Ε21 κ Ε28 ας μιλησουν αλλοι πιο ειδικοι απο εμενα
η εμπειρία μου λέει ότι 3 518 που είχα δεν έκαιγαν σταγόνα λάδι