PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταχειρισμενη Z4 2.0...! Βοηθεια παιδια!!


kakwskeimena
03-05-09, 16:56
Καλησπερα σε ολους τους φιλους αυτου του εξαιρετικου φορουμ!! Με λενε Νικο και ειμαι 26!

Βοηθηστε αν μπορειτε ωστε να παρω και εγω την πρωτη μου Z4!!

Απο τον θειo μου ειχα πολυ καλη ευκαιρια να παρω Z4 2.5, αλλα μαλλον θα προτιμησω την 2.0, για λογους μικροτερης ασφαλειας, τελων κυκλοφοριας, βενζινης και λιγοτερων χιλιομετρων και χρονολογιας! Οι κατοxοι αλλα και οσοι εχουν οδηγησει, παρακαλω, ας μου λυσουν τις εξης αποριες:

1) Ειναι γρηγορο αμαξι? Δεν περιμενω να βαζει φωτια στον δρομο, αλλα τουλαχιστον να το νιωθω γρηγορο και με καλες εκινησεις. Ειναι πιο αργο απο το A3 sportsback με τα 160 αλογα που οδηγαω τωρα??

2) Εχει γκαζι για να πεταει κωλο σχετικα ευκολα στους ελληνικους δρομους, ή μονο σε πολυ πολυ γλιστερους δρομους??

3) Ποσο να υπολογιζω περιπου τον χρονο συνολικα, για ασφαλεια τελη και συντηρηση?

4) Κανενα 22αρι χιλ. ευρω, ειναι καλη τιμη για Ζ4 2.0 2005 με 60.000χμ την σημερινη εποχη με τις τρελες πτωσεις στις τιμες των μεταχειρισμενων???

Ευχαριστω εκ των προτερων, οσοι πιστοι βοηθηστε πλς να γινω κ εγω δικος σας:)

Christos 330i ///M
03-05-09, 17:06
Καταρχας απο το πρωτο σου ποστ μπαινεις στο ψητο πες μας δυο λογια για εσενα καλως μας ηρθες . . .

1)Αμαξι γρηγορο δεν μπορεις να το πεις οπως ειπες δεν βαζει φωτια στον δρομο αλλα περπαταει πολυ

πολυ καλυτερα απο το audi 1600 να φανταστω ειναι ε ; ; ;

Απο εκινησεις ειναι καλουτσικο αν δεν του βαλεις μεγαλες διαστασεις ζαντα . . .

2)Εδω θα δυσκολευτεις λιγο γιατι πρεπει να βρεις γυαλι δρομο για να σου βγαλει τα γουστα που ζητας . . .

3)Σε συντηρηση δεν ειναι ακριβο αυτοκινητο περα το service δεν ζηταει και τρελλα πραγματα τωρα απο

ασφαλεια αναλογα αν πας σε απλη η σε μεικτη εχει διαφορα μεγαλη (για μενα μεικτη εχεις το κεφαλι σου υσηχο). . .

4)Για να παρεις μια γευση τιμων μπορεις να δεις εδω εχει ολα τα Ζ4 που ειναι στην Ελλαδα . . .

http://www.car.gr/classifieds/cars?quick=yes&ma=298&mo=974&bpr=&tpr=&bre=&tre=2009&bmi=&tmi=

Ελπιζω να βοηθησα . . .

konas
03-05-09, 23:14
1. Γρηγορο ναι και πολυ καλη αισθηση στο οδηγημα. Φωτιες ομως οχι ουτε μπορει να αναβαθμιστει λογω valvetronic.

2. Εξαρταται και απο τα λαστιχα σου. Εμενα παντως με λιγο γκαζι φευγει αρκετα ευκολα και οχι σε δρομο γυαλι.

3. Ασφαλεια μικτη ή απλή? Θα ασφαλισεις τη κουκουλα? Μια πληρης ασφαλεια γυρω στα 1200. Συντηρηση μια χαρα. Δεν ζηταει πολλα.

4. Η τιμη καλη ειναι , αρκει και το αμαξι ναναι καλο

stef
03-05-09, 23:27
Σημείωση
Το Audi που οδηγείς είναι πιο γρήγορο σε σχέση με το 2λιτρο Ζ4...

DimitrisZ4
04-05-09, 13:02
εχω την εντυπωση οτι μεση καταναλωση εχει μεγαλυτερη το 2,0 απο το 2,5si.

sterpas
04-05-09, 13:14
εχω την εντυπωση οτι μεση καταναλωση εχει μεγαλυτερη το 2,0 απο το 2,5si.

Χλωμό Δημήτρη εως πάρα πολύ χλωμό... Εγώ έχω μέση κατανάλωση περίπου 9,1 και έχω ακούσει και από άλλους ιδιοκτήτες πιο χαμηλά νούμερα... Αν το 2,5 έχει μικρότερη κι από αυτό τότε πάω πάσο...

DimitrisZ4
04-05-09, 13:18
ναι εχεις δικιο...πως ομως ειχα αυτη την εντυπωση...(?) anyways...

konas
04-05-09, 13:50
Το δικό μου 2.0 lt έχει καταναλωση:

Σε ΑΟ - ΕΟ: 7,8 λιτρα/100χλμ.

Μικτη ΑΟ, ΕΟ και πόλη: 8,2 λιτρα/100χλμ

Στη πολη: 8,8 λιτρα στα 100 χλμ.

Τα παραπανω με βενζινη shell 100 οκτανιων και οδηγημα γρήγορο αλλα όχι 'σκισιμο'.

EDIT: Αν μη τι αλλο η τεχνολογία valvetronic έγινε για την οικονομια καυσιμου...

stef
04-05-09, 16:34
Το 2,5 Si έχει 10,5-12

kakwskeimena
06-05-09, 17:17
Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις!!

Οσον αφορα τα τεχνικα χαρακτηριστικα, με καλυψατε! Αφου μπορει η διλιτρη να ικανοποιησει την αναγκη μου για σχετικα γρηγορη μετακινηση, fun to drive, και χαλαρα παιχνιδακια με την ουρα (δεν ζηταω και τα τρελα drifts!), μου αρκει!

3 ακομα ερωτησουλες:
1) ποσο νομιζετε οτι ειναι μια καλη τιμη για μια μεταχειρισμενη Ζ4 2.0 2005 με <80.000
χμ την σημερον ημερα με την κριση που επικρατει και εχει ριξει κ τις τιμες??

2) να αγορασω τωρα, ή να περιμενω μεχρι Σεπτεμβρη? μπορει να πεσουν αξιοσημειωτα πολυ οι τιμες σε αυτους τους 3 μηνες και να χτυπαω το κεφαλι μου που αγορασα τωρα?

3) που μπορω να βρω αγγελιες για 2.0?? το car.gr εχει ελαχιστες..:(

mafias
06-05-09, 17:43
1)Λογικά απο 20.000 και πάνω. Προσοχή στα φτηνά, συνήθως οτι πληρώνεις παίρνεις...ή τα δίνεις μετά.

2) Αν το ξέραμε σίγουρα θα κάναμε όλοι τις κατάλληλες κινήσεις, πίστεψε με!
Προσωπικά πιστεύω οτι οι τιμές των μεταχειρισμένων δεν έχουν πάρει ακόμα γερή κατρακύλα όπως οι τιμές των καινούργιων. Οι πτώσεις των καινούργιων θα παρασύρουν τα μτχ (λογικό είναι), έχει αρχίσει ήδη αυτό το φαινόμενο αλλα θα συνεχιστεί! Πιστεύω πως τον Σεπτέμβρη θα είναι η καταλληλότερη εποχή για αγορά καθώς μετά το καλοκαίρι πολλοί αρχίζουν και έχουν οικονομικά προβλήματα (ατασθαλείες στις διακοπές....), και υπολόγισε οτι κάποιοι με Z ακόμα και να θέλουν να τα πουλήσουν θα τα κρατήσουν για να τα χαρούν το καλοκαίρι και θα τα βγάλουν στο κλαρί αργότερα....βέβαια δεν ξέρουμε τι θα γίνει και με τα τέλη ταξινόμησης και τις μετάβιβάσεις μέχρι πότε θα κρατήσουν, παίζει και αυτό μεγάλο ρόλο
3) Εκτός απο το car.gr δές και xe.gr δηλαδή την γνωστή εφημερίδα χρυσή ευκαιρία. Μην περιμένεις να το βρείς κατευθείαν, θέλει υπομονή, η αναζήτηση της εκλεκτής μπορεί να διαρκέσει και 1-2-3 μήνες!

himosk
06-05-09, 23:54
1)Λογικά απο 20.000 και πάνω. Προσοχή στα φτηνά, συνήθως οτι πληρώνεις παίρνεις...ή τα δίνεις μετά.


Τα πολύ φτηνά να τα φοβάσε...Δες πρώτα και μετά αγόρασε...Εαν ενδιαφέρεσαι επειδή φεύγω για φαντάρος έχω το δικό μου σε εξαιρετική κατάσταση (δεν το έχω βάλει ακόμα αγγελία).Στείλε PM εαν θες λεπτομέρειες...

stef
06-05-09, 23:57
http://www.car.gr/classifieds/cars/?quick=no&ca=&ma=298&mo=974&va=&bpr=&tpr=&so=dm&bre=&tre=2010&rg=&ben=&ten=2000&bmi=&tmi=&bpo=&tpo=&cr=&hi=&ag=&fu=&co=&do=&nu=

32 αμάξια δεν σου φτάνουνε????

gbdman1
28-05-09, 00:22
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ενα 316 Ε90 exclusive άψογο του 2006 και λεω να το δώσω (17500 ευρώ) για να πάρω Ζ4. Βασίκα λόγω της κρίσης έλεγα να βρώ κανενα μοντέλο του 2006 μέχρι 23.000 αλλα δεν βλέπω φως....

stef
28-05-09, 01:57
Σου έχω από δείχνει τουλάχιστον αμάξι λουκούμι
Τσέκαρέ το πριν το πάρεις....


http://www.car.gr/classifieds/cars/view/251977/

gbdman1
28-05-09, 14:39
πολυ καλό αλλα εγώ είμαι ταβάνι 23.000

nomtal
30-05-09, 11:39
Το δικό μου 2.0 lt έχει καταναλωση:

Σε ΑΟ - ΕΟ: 7,8 λιτρα/100χλμ.

Μικτη ΑΟ, ΕΟ και πόλη: 8,2 λιτρα/100χλμ

Στη πολη: 8,8 λιτρα στα 100 χλμ.

Τα παραπανω με βενζινη shell 100 οκτανιων και οδηγημα γρήγορο αλλα όχι 'σκισιμο'.

EDIT: Αν μη τι αλλο η τεχνολογία valvetronic έγινε για την οικονομια καυσιμου...


Επιβεβαιώνω πλήρως τις πιο πάνω τιμές...Έτσι είναι!

kakwskeimena
30-05-09, 19:33
Ερωτηση παιδια για να με βοηθησετε στην διαπραγματευση:

Ζ4 2.0 που σε αγγελια λεει τιμη 25.000 διαπραγματευσιμη, ποσο μπορει να την ριξω? Υπαρχουν πιθανοτητες να την ριξω στα 21-22.000, αν πληρωσω ολο το ποσο μετρητοις, στους δυσκολους καιρους που ζουμε??

konas
30-05-09, 19:36
21 -22 απο 25,5 δυσκολο.
Οταν καποιος γραφει 25,5 διαπραγματευσιμα, αντε μεχρι 24 - 24,5 στην καλυτερη για σενα, εκτος κι αν εχει τρελλη αναγκη τα λ7.

kakwskeimena
04-06-09, 16:48
:greenbounΝεοτερα νεα φιλοι μου, κ θελω την γνωμη σας. Ειδα Ζ4 2λιτρη ανθρακι 8/2005 σημερα, σε γνωστη αντιπροσωπεια των νοτιων προαστειων. Μετα απο παζαρια, μου την αφηνει απο 24.000, 22.500. Εξωτερικα ειναι αψογο, εκτος απο 3 μικρα σημαδακια σαν απο πετραδακια στο καπω κ 4 σημαδια ασπρα στο φτερο, σημαδι πολυ ελαφρας επαφης με αλλο αυτοκινητο. Το μπεζ εσωτερικο ειναι σε καλη κατασταση, αλλα θελει μια καλη περιποιηση για να ανανεωθει το δερμα, καθως με τον ηλιο εχει λιγο ξεφτισει σε καποια σημεια.

2 πραγματα με προβληματιζουν:
1) ο μοχλος ταχυτητων επαιζε στο χερι μου, σαν ναχε ξεκολησει λιγο το εξωτερικο πλαστικο απο την θεση του. Μπορουσες να κουνησεις το χερουλι αριστερα δεξια απο την βαση του. Μου ειπε ο πωλητης οτι δν ειναι τπτ, φτιαχνεται πανευκολα. Μπορει να ειναι σημαδι σοβαρου προβληματος?

2) Η κουκουλα, ειναι ηλεκτρικη. Οταν πατησε το κουμπι για να ανοιξει, στην αργη κομπιαζε λιγο, μεχρι που την εσπρωξε για 5-10 εκατοστα με το χερι κ μετα ανοιξε. Μου ειπε οτι αυτο ειναι λογω της ακινησιας του αυτοκινητου για 5 μηνες στην εκθεση, κ οτι θα μου την λαδωσουν κ θα ειναι αψογη. Μπορει να ειναι λογω ακινησιας??? Προτιθεται να μου δωσει κ εγγυηση για την κουκουλα.

Τι λετε? Καλη τιμη? Ευκαιρια? μπορει να βρω κατι καλυτερο? να περιμενω ή να χτυπησω? ΣΟΣ απαντηστεε!!

DimitrisZ4
04-06-09, 17:28
1) δεν μου φαινεται κατι σοβαρο - αλλα ενοειται πως δεν θα το παρεις ετσι
2) ειναι full ηλεκτρικη κουκουλα? γιατι ειναι extra εξοπλισμος στα Ζ4 με 2,000cc-2,500cc.

kakwskeimena
04-06-09, 20:32
Ετσι νομιζω, πως ειναι φουλ ηλεκτρικη! Υπαρχει κ ημι-ηλεκτρικη? ποια η διαφορα τους?

Η τιμη πως σας φαινεται? Ευκαιρια ή απλα καλη? Τα θεματα που ανεφερα?

kakwskeimena
05-06-09, 19:00
Kammia apanthsh filoi mou?? Mia mikrh voitheia qp thn ebeiria sas gia na xerw ti na kanw!!

GREY
05-06-09, 19:40
Tο προβλημα με τον επιλογεα δεν νομιζω να ειναι κατι..
Αυτο με την κουκουλα με προβληματιζει..
γιατι δεν το πας σε ενα εξουσιοδοτημενο να το ελεγξεις?
Πολυ σημαντικο για μενα ειναι να ελεγξεις την στεγανοτητα της κουκουλας και αν ειναι εισαγωγης μηπως ειναι σαπιο απο κατω..λιγες οξειδωσεις δικαιολογουνται..

konas
06-06-09, 12:23
:greenbounΝεοτερα νεα φιλοι μου, κ θελω την γνωμη σας. Ειδα Ζ4 2λιτρη ανθρακι 8/2005 σημερα, σε γνωστη αντιπροσωπεια των νοτιων προαστειων. Μετα απο παζαρια, μου την αφηνει απο 24.000, 22.500. Εξωτερικα ειναι αψογο, εκτος απο 3 μικρα σημαδακια σαν απο πετραδακια στο καπω κ 4 σημαδια ασπρα στο φτερο, σημαδι πολυ ελαφρας επαφης με αλλο αυτοκινητο. Το μπεζ εσωτερικο ειναι σε καλη κατασταση, αλλα θελει μια καλη περιποιηση για να ανανεωθει το δερμα, καθως με τον ηλιο εχει λιγο ξεφτισει σε καποια σημεια.

Η τιμη ειναι καλη, εφοσον το αυτοκινητο ειναι καθαρο!!!.
Χιλιόμετρα;;

Ελεγχος πληρης οπωσδηποτε, ρωτα και κανενα φιλο σου ασφαλιστη, αν του δωσεις τον αριθμο κυκλοφοριας θα βρει αν εχει δηλωθει τρακαρισμα.

2 πραγματα με προβληματιζουν:

1) ο μοχλος ταχυτητων επαιζε στο χερι μου, σαν ναχε ξεκολησει λιγο το εξωτερικο πλαστικο απο την θεση του. Μπορουσες να κουνησεις το χερουλι αριστερα δεξια απο την βαση του. Μου ειπε ο πωλητης οτι δν ειναι τπτ, φτιαχνεται πανευκολα. Μπορει να ειναι σημαδι σοβαρου προβληματος?

Να το ψαξεις σε στο συνεργειο που θα σου κανει τον ελεγχο.

2) Η κουκουλα, ειναι ηλεκτρικη. Οταν πατησε το κουμπι για να ανοιξει, στην αργη κομπιαζε λιγο, μεχρι που την εσπρωξε για 5-10 εκατοστα με το χερι κ μετα ανοιξε. Μου ειπε οτι αυτο ειναι λογω της ακινησιας του αυτοκινητου για 5 μηνες στην εκθεση, κ οτι θα μου την λαδωσουν κ θα ειναι αψογη. Μπορει να ειναι λογω ακινησιας??? Προτιθεται να μου δωσει κ εγγυηση για την κουκουλα.

Αυτο ειναι ανησυχητικο. Το αυτοκινητο ειναι ελληνικο ή εισαγωγης; Τα Ζ4 που εχουν ζησει σε περιοχες με πολυ βροχη, πασχουν στο μοτερ που κινει την κουκουλα, διοτι βρισκεται διπλα στην υδροροη.

Οχι δεν εχει σχεση η ακινησια. Στο δικο μου δεν την ειχα ανοιξει ολο το χειμωνα (κακως βεβαια - πρεπει να ξεμουδιαζει που και που) και ομως δεν εχει κανενα θεμα

Τι λετε? Καλη τιμη? Ευκαιρια? μπορει να βρω κατι καλυτερο? να περιμενω ή να χτυπησω? ΣΟΣ απαντηστεε!!


Να ψαξεις ΟΤΙ υπαρχει διαθεσιμο πχ στο car.gr και να κανεις ελεγχο οπωσδηποτε!!!

Τα λογια εδω δεν ειναι πανακεια ουτε μπορουν να καλυψουν ολες τις περιπτωσεις.
Αλλωστε μπορεί να υπαρχουν και αλλα θεματα που δεν μπορεις να τα εντοπισεις παρα μονο σε λεπτομερη ελεγχο.

kakwskeimena
06-06-09, 13:31
To αυτοκινητο εχει λιγο πανω απο 50.000χμ, και ειναι εισαγωγης απο Γερμανια! Αυτο με την κουκουλα οντως με προβληματισε κ μενα! Λες να το αποφυγω?

Τωρα κοιταω ταυτοχρονα κ αλλη μια Ζ4, ανθρακι, 2.0, αλλα εχει 19αρες ζαντες και πουλιεται μονο ετσι. Ποσο κοστιζουν οι 16αρες οι εργοστασιακες ζαντες, για να βαλω τις αρχικες κ να πουλησω τις 19αρες, αν το παρω? Θα πρεπει να αλλαξω κ λαστιχα? εχει κ bilstein ελατηρια, λετε το αμαξι να ειναι παρα πολυ σκληρο, ακομα κ με τις 16αρες??

konas
06-06-09, 13:46
To αυτοκινητο εχει λιγο πανω απο 50.000χμ, και ειναι εισαγωγης απο Γερμανια! Αυτο με την κουκουλα οντως με προβληματισε κ μενα! Λες να το αποφυγω?


Τωρα κοιταω ταυτοχρονα κ αλλη μια Ζ4, ανθρακι, 2.0, αλλα εχει 19αρες ζαντες και πουλιεται μονο ετσι. Ποσο κοστιζουν οι 16αρες οι εργοστασιακες ζαντες, για να βαλω τις αρχικες κ να πουλησω τις 19αρες, αν το παρω? Θα πρεπει να αλλαξω κ λαστιχα? εχει κ bilstein ελατηρια, λετε το αμαξι να ειναι παρα πολυ σκληρο, ακομα κ με τις 16αρες??




Τι να σου πω απο ενα πισι;; Δεν ειναι καλο σημαδι παντως. Το ξανακανε ή μετα ανοιγε χωρις προβλημα; Σε μηχανικο BMW το πηγες; Ψαξε ρε συ κιαλλα.

16αρες βρισκεις πολυ ευκολα. Και μαλιστα σε ανταλλαγη με 19αρες θα βγαλεις και λ7.

Παντως οι 19αρες αφηνουν κουσουρια. (Τριξιματα, ελαστικοι συνδεσμοι αμορτισερ, συστημα αναρτησης κλπ) που σχετιζονται με τη σκληροτητα στους δρομους και το μεγαλυτερο βαρος που το συστημα αναρτησης - κινησης αντιμετωπιζει. Ψαξτο καλα σε αυτα τα σημεια. Ελληνικο;;; χιλιομετρα ελεγμενα...;;;

kakwskeimena
06-06-09, 17:58
konas, και οποιος αλλος φιλος γνωριζει, παρακαλω πολυ μια βοηθεια: 19αρες αυθεντικες ζαντες Breyton για Ζ4, θα βρω αγοραστη να τις πουλησω ευκολα, ή θα μου μεινουν στο ραφι? Ποσο να υπολογιζω να πιασω για αυτες? Ποσο κοστιζουν οι εργοστασιακες 16αρες της Ζ4?

DimitrisZ4
06-06-09, 18:20
γιατι να πουλησεις τις 19αρες ? ? ? αμαρτια!

kakwskeimena
06-06-09, 19:15
δεν πανε με το ανθρακι χρωμα του αυτοκινητου, κοπανανε παρα πολυ κ νιωθεις την καθε λακουβα!! Για πειτε, εχει κανεις ιδεα αν πουλιουνται ευκολα κ γρηγορα, κ ποσο πιανουν? Ποσο εχουν οι εργοστασιακες 16αρες με λαστιχα? Μπορω να κανω στην BMW ανταλαγη των 19αρων με τις 16αρες?

konas
06-06-09, 19:35
Στην επίσημη BMW οχι. Για to πόσο πιάνουν οι 19αρες και για τις αυθεντικες 16αρες του Ζ4, ρωτα σε κανενα ζαντολαστιχα, αν και οτι ακουω ειναι οτι θα βρεις σχετικα ευκολα. Εχει και στο ebay που μπορεις να παρεις αισθηση τιμων.

Από τριτη παρε κανενα τηλεφωνο και στον Αλονησιωτη (speed and style) και θα σε βοηθήσει σιγουρα.

kakwskeimena
06-06-09, 19:44
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση!! Το ερωτημα ειναι: αγοραστη για τις 19αρες θα βρω γρηγορα?? γιατι θα χρειαζομαι τα χρηματα, για να αγορασω τις 16αρες!

konas
06-06-09, 19:48
Ρωτα και τον Χρηστο (Christos 330i ///M) σιγουρα θα σε βοηθησει. Αν και θα προσπαθησει να σε πεισει να τις κρατησεις (χαχα) . Το ποσο γρηγορα θα πουληθουν εχει να κανει κυριως με το ποσο θα ζητας.

konas
06-06-09, 19:55
Ποιες Breyton ειναι;

Ψαξε και λιγο στο φορουμ μας να παρεις μια ιδεα απο τιμες ....

Για τα 16αρια με λαστιχα μτχ υπολογιζε κανα 400 - 700αρι. Αναλογα με τη κατασταση τους και την κατασταση των ελαστικων παντα

kakwskeimena
06-06-09, 20:01
Κανενα 400-700αρι το ζευγαρι ή συνολικα? Για τιμες μεταχειρισμενων μιλαμε παντα ετσι?

Οι Breyton νομιζω πως ειναι οι Spirit, που αναφερονται στο εξης site (klik στην λεξη spirit): http://www.exclusivetuning.com/z4.htm

konas
06-06-09, 20:09
συνολικα. Κοιτα ειναι εντελως προσωπικη μου αποψη.

Εγω δλδ για τις δικες μου 16αρες θα ζητουσα 600-700, έχοντας υπόψη οτι για 18αρες αυθεντικες με λαστιχα μτχ, τις βρισκω με 1000-1100 περιπου.

Στειλε ΡΜ στο χρηστο να σου πει.

EDIT: Ρε συ ειναι πολυ ωραιες αυτες που εχεις!!!

kakwskeimena
06-06-09, 20:19
Ναι, αλλα ειναι 19αρες σε 2.0 αμαξι..! Πολυ βαριες!!