PDA

Επιστροφή στο Forum : VW GOLF GTI vs ALFA ROMEO GT 2.0lt


Action Man
13-07-05, 13:37
Ποιο απο τα δυο θα επιλεγατε(δεν μπορω να βαλω ψηφοφορια??)
Για πολλους ειναι διαφορετικη κατηγορια...αλλα οπως εχω δει πολλοι μπαινουν στο διλημα ποιο απο τα δυο να παρουν!
Εγω προτιμω golfaki!

papajim
13-07-05, 13:40
GT με τα ολα. :bowdown: :bowdown:
Εχω παθει πλακα με το σχημα της,μου αρεσει παρα πολυ.Κι αυτη η μουρη σκοτωνει.Κατα προτιμηση το selespeed.

Action Man
13-07-05, 13:47
GT με τα ολα. :bowdown: :bowdown:
Εχω παθει πλακα με το σχημα της,μου αρεσει παρα πολυ.Κι αυτη η μουρη σκοτωνει.Κατα προτιμηση το selespeed.
ΑΧΧΧΧΧΧΧ!
ΕΡΙΞΕΣ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ!!!
Μην κρινεις μονο εμφανιση...δεστο και λιγο παραπερα,π.χ.ηλεκτρονικα που δεν απενεργοπιουντε,προβληματα αξιοπιστιας(εχει αρκετα..οποιος πει το αντιθετο υπαρχουν αποδειξεις),καλυτερη οδικη συμπεριφορα το golfaki(επιτελους)..και διαφορα τιμης 5000-6000e!
Kαι μην μου πειτε για συναισθημα γιατι αυτο παει...εφυγε....!
Η τελευταια alfa με συναισθημα ηταν η 156 gta!

P.S.ADMINS βαλτε ψηφοφορια!

Geo_3D
13-07-05, 13:52
E να μην χαλασω το χατηρι του Παντελη!!!

Χαλαροτατα Golf!!!!!!!!!!!!!!!

manosm3
13-07-05, 13:54
Ενα golf χωρις αυτοματο κιβωτιο στον κυριο με την κοκκινη μπλουζα! Και γρηγορα γιατι εχει πτηση! :pth: :party:

Dionysis
13-07-05, 13:56
Alpha GT φυσικά!!

το ποιό γρήγορο GT στον πλανήτη :bowdown:

Action Man
13-07-05, 13:57
Να συμπληρωσω οτι υπαρχει μελος του club που πηρε golfaki gti!!
Kαλοταξιδο MICZ!!

bmw316i
13-07-05, 14:05
Χωρίς δεύτερη σκέψη
Golf!!

papajim
13-07-05, 14:41
ΑΧΧΧΧΧΧΧ!
ΕΡΙΞΕΣ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ!!!
Μην κρινεις μονο εμφανιση...δεστο και λιγο παραπερα,π.χ.ηλεκτρονικα που δεν απενεργοπιουντε,προβληματα αξιοπιστιας(εχει αρκετα..οποιος πει το αντιθετο υπαρχουν αποδειξεις),καλυτερη οδικη συμπεριφορα το golfaki(επιτελους)..και διαφορα τιμης 5000-6000e!
Kαι μην μου πειτε για συναισθημα γιατι αυτο παει...εφυγε....!
Η τελευταια alfa με συναισθημα ηταν η 156 gta!

P.S.ADMINS βαλτε ψηφοφορια!

Δε θα διαφωνησω καθολου με αυτα που μου λες.Γενικως η ιταλικη αυτοκινητοβιομηχανια παρουσιαζει μια κατακορυφη πτωση και μονο η alfaromeo σωζεται καπως (εννοειται οτι εξαιρουνται ferrari,lambo κ λοιπα).Εχεις δικιο σε ολα αυτα που λες και σιγουρα δεν υπαρχει συγκριση οσον αφορα καποιες τεχνικες λεπτομερειες,το golf ειναι αρκετα μπροστα.
Αν μου εκανες συγκριση πχ με τη καινουρια 159 που θα βγει,θα διαλεγα σιγουρα το golf(Sorry για το ελαφρα off-topic)

Αλλα το συγκεκριμενο αμαξι (gt) μου αρεσει παααααρα πολυ και στην εμφανιση δινω πολλη σημασια.Προσωπικα την υπολογιζω οσο και την οδηγικη αισθηση...γι αυτο κι εχω καταληξει με ενα bmw ;) ;)

aris323ci
13-07-05, 15:41
σε βλέπω να καταλήγεις σε golfακι και καλά θα κάνεις ........

tzort
13-07-05, 15:49
GOLFAKI UBER ALLES. TO ALFA GT SE 2 XRONIA THA THEOREITAI XEPERASMENO. DESTE ENA GOLF GTI TOY 1988, EINAI AKOMA KYKLOFORISIMO, TO ALFA 75 TOY 1988 OXI KAI TOSO....

melos86
13-07-05, 16:19
Καμια μα καμια σχεση....
Η GΤ αυτη τη στιγμη ειναι -ειτε θελουμε να το πιστεψουμε ειτε οχι- ενα απο τα ομορφοτερα αυτοκινητα που κυκλοφορουν!! Δεν συγκρινεται με κανενα σε desing... Ο αντικαταστατης αναμενεται μετα απο 8-9 χρονακια οποτε δεν το βλεπω να ξεπερνιεται ετσι ευκολα!!
Οσο για το Golf του 88 στα ματια μου φανταζει απλως κουβας!

GT απο μενα...

Fanatic
13-07-05, 16:42
Ο κωλος της alfa gt δεν μου αρεσει καθολου!Μπροστα δεν λεω ειναι ομορφη...αλλα δεν εδινα με την καμια τοσα λεφτα για μια alfa....θα εμπιστευομουν τον γερμανο.....στην προκειμενη περιπτωση golf gt-i

Action Man
13-07-05, 16:43
σε βλέπω να καταλήγεις σε golfακι και καλά θα κάνεις ........
Δεν το θελω εγω...αλλος το θελει!

Nick_compact
13-07-05, 18:03
Αν θέλεις άνεσυ-στυλ-μούρη Alfa.Για επιδόσεις-ΕΞΕΛΙΞΙΜΟΤΗΤΑ(κοινώς διαθέσιμο tuning-προοπτικές αναβάθμισης-η Alfa δεν έχει καθόλου) Golf.Εγώ πάντως διαλέγω Golf.Η GT μου την δίνει γιατί είναι μέσα και στο εμπρός μέρος μια 147 με πολλά παραπάνω χρήματα

Panoz
13-07-05, 20:09
Golf GTi με κλειστά μάτια...καμμία σχέση με την GT σαν αυτοκίνητο....το μόνο προτέρημα της GT (μιλάμε πάντα για 2.0 lt jts) έναντι του Golf΄είναι η εξωτερική εμφάνιση (διότι μέσα είναι ίδια η 147 :banghead: ).

Κατά τα άλλα σε:

1) Επιδόσεις
2) Αξιοπιστία
3) Ποιότητα κατασκευής
4) Τιμή μεταπώλησης
5) Περιθώρια εξέλιξης
6) Κρατήματα

...και άλλα πολλά, το GTi είναι πολύ μπροστά...

Elias_Z3
13-07-05, 20:12
Αν και πιστευω οτι τα δυo αυτα αυτοκινητα ειναι σε τελειως διαφορετικες κατηγοριες, αν ελεγες golf Vs astra or megane, τοτε μπορεις να κρινεις. Anyway Alfa GT γιατι ειμαι κρυφο-ιταλοφιλος :banhim: Νομιζω εχει περισσοτερο design.

manosm3
13-07-05, 23:42
Καμια μα καμια σχεση....
Η GΤ αυτη τη στιγμη ειναι -ειτε θελουμε να το πιστεψουμε ειτε οχι- ενα απο τα ομορφοτερα αυτοκινητα που κυκλοφορουν!! Δεν συγκρινεται με κανενα σε desing... Ο αντικαταστατης αναμενεται μετα απο 8-9 χρονακια οποτε δεν το βλεπω να ξεπερνιεται ετσι ευκολα!!
Οσο για το Golf του 88 στα ματια μου φανταζει απλως κουβας!

GT απο μενα...

Εμενα παντως η gt δεν μου αρεσει! Η ομορφια ειναι υποκειμενικη!

moutraklas
14-07-05, 13:54
Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες για επιδόσεις, εξοπλισμούς, τιμές... από εμφάνιση, στυλ και feeling μόνο θα πω οπωσδήποτε alfa... ΄

tzort>
ωραία τα golfakia του '88...
Αλλά η 75 ήταν (και είναι) άααααλλη ιστορία... σύμφωνοι, δεν έχει αντοχές και αξιοπιστία του γερμανού αλλά φίλε, όταν βλέπω καλοδιατηρημένη 75 - κάτι κατακόκκινες με ζάντα δρεπάνι (σαν της Μ5 ε34 περίπου) - να παίζει με το κωλάκι της... εμένα μου τρέχουν τα σάλια... (είμαι κρυφοιταλόφιλος, το χω ξαναπεί...)

Fad3In
14-07-05, 14:20
VW GOLF GTI γιατι εχω ακουσει πολλα καλα λογια απο το αγγλικο evo
την γνωμη των συντακτων του οποιου θα την ακολουθουσα τυφλα! :deal:
Ν.

propeller
14-07-05, 14:55
GT με τα ολα. :bowdown: :bowdown:
Εχω παθει πλακα με το σχημα της,μου αρεσει παρα πολυ.Κι αυτη η μουρη σκοτωνει.Κατα προτιμηση το selespeed.

ναι και το ESP που ΔΕΝ απενεργοποιειται ποτε και αυτο σκοτωνει
Απο εμφανιση και μουρη πραγματικη Cuore Sportivo
εξαλλου οτι δηλωσεις εισαι

MICZ
20-07-05, 16:01
Να συμπληρωσω οτι υπαρχει μελος του club που πηρε golfaki gti!!
Kαλοταξιδο MICZ!!

Παντελή σε ευχαριστώ πολύ!
Παρεπιπτόντως τώρα είδα το thread που άνοιξες γιατί ήμουν διακοπές. :yippee:
Πήγα Σκιάθο και έκανα το πρώτο ταξίδι με το golfάκι μέχρι τον Άγιο Κων/νο.
Αν θέλετε εντυπώσεις θα πω απλά ότι το ευχαριστήθηκα. Αυτή η ροπή του είναι απίστευτη και απολαυστική.Βάζεις έκτη και απλά δεν ξαναλλάζεις ταχύτητες. Όποτε θες επιταχύνεις ή επιβρδύνεις (τα φρένα πάρα πολύ καλά).
Είναι άριστος χιλιομετροφάγος. Σε σύγκριση με την 25άρα σε αίσθηση δεν έχει μεγάλες διαφορές (αλλά είναι πιο ροπάτο και με καλύτερα φρένα). Στην BMW κάθεσαι χαμηλά και απολαμβάνεις πιο πολύ το cruising. Με το golf γίνεσαι πιο ''αλήτης'' όταν ''χρειαστεί''.
Η GT προσωπικά δεν μου λέει τίποτα απολύτως (ούτε σαν εμφάνιση μου αρέσει). Όταν αρχίσεις το tuning ειδικά το golf πιστεύω ''νταουλιάζεται'' πολύ περισσότερο από την Alfa (για μηχανικές μετατροπές ουτε λόγος σύγκρισης).
Πάντως γενικά εμένα με απωθεί κάθε τι ιταλικό (όσον αφορά τα αμάξια) παρόλο που το golf κρατάει το σχέδιο του Τζουτζάρο, και έτσι δεν κρίνω και πολύ αντικειμενικά.
Το επόμενο αυτοκίνητο πάντως (καλά να είμαστε σε μερικά χρονάκια), θέλω να είναι μια κουπέ Ε90 330 ή 325. Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον... :nod:

vasilis-E36
22-07-05, 19:40
ωραιο αυτοκινητο η αλφα αλλα δυστυχως δεν εχει τη γνησια κουπε φορμα που εχει μια κουπε Ε36 ή μια Ε46 με το μακρυ καπω την αεροδυναμικη καμπινα με τα εντονα κεκλιμενα παρμπριζ,τις μακριες χωρις πλαισιο πορτες και με χαλαει εκτος αυτου το θεμα του εσωτερικου που ειναι το φτηνιαρικο της 47.Βεβαια το GT το πηρε ενας φιλος του πατερα μου και ηταν αρκετα ελκυστικο αλλα καταρχην δε παει κ δεν προκειται ποτε οτι και να του κανεις να παει σα το γκολφ και βεβαια τα λεφτα...30+κατι χιλιαρικα για ενα ιταλικο 1800αρι? και εμενα που με νοιαζει και η μεταπωληση μιας και δε θελω να γερασω μαζι του??? Οχι οτι δε μ αρεσουν τα ιταλικα(εκτος απ τα φιατακια που σιχαινομαι) αλλα....

ΜΙΧΑΛΗΣ
22-07-05, 23:48
GT χαλαροτατα!!!