PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνώμες για τελικό σε Z3 1.8


Inferno
08-05-09, 14:59
Παίδες πλησιάζει η ώρα για αλλαγή τελικού, είμαι ανάμεσα σε 4 λύσεις

Η πρώτη και πιο κοντινή σε μένα είναι η λύση της Magnaflow με κωδικό 14815 και εξαιρετικά καλή τιμή
http://www.magnaflow.com/02product/shopexd.asp?zone=main&id=8118


http://www.youtube.com/watch?v=tB8yI47C3qU



Η δεύτερη λύση ακούει στο όνομα Supersprint με κωδικό 785606 ή 786606
(Ποτέ δεν κατάλαβα τη διαφορά τους, η μία είναι με μαύρο καζάνακι και η άλλη με νίκελ). Με σαφώς υψηλότερη τιμή, λεφτά που λυπάμαι να πετάξω για τον Μ43..
http://www.supersprint.com/USP0000bmwZ31.asp
http://www.amb-tuning.de/produkte/auspuffanlagen/supersprint/bmw/z3/335291.html


Η τρίτη περίπτωση είναι η Eisenmann με κωδικό B5213.00760 και επίσης υψηλή τιμή. Εδώ ισχύει το ίδιο και με την SS, λυπάμαι τα λεφτά, και εξηγούμαι.. αφου διαφορά στην απόδοση δεν θα δω, με ενδιαφέρει ο ήχος, (κάνω πολλά ταξίδια με γυναίκα και ψάχνω τη χρυση τομή, εκεί που θα μας καλυπτει και τους 2) και η εμφάνιση, ποια θα δείξει πιο καλά στο αμάξι

http://www.eisenmann-sportauspuff.ov3.de/produkt_detail.htm?id=582&ovs_hersteller=BMW&ovs_baureihe=E36%2F7%2BE36%2F8&ovs_modell=Z3&ovs_typ=1%2C8l%20%2F%201%2C9l%20%2885%20kW%20%2F%2 087%20kW%29%20Roadster%2FCoup%E9

http://www.youtube.com/watch?v=CJgqdGMvhIU



To βιντεάκι το έχουν κλειδώσει, κάντε διπλό κλικ πάνω του για να σας πετάξει στο youtube και να το δείτε απο 'κει


Η τέταρτη και τελευταία περίπτωση είναι κάτι χειροποίητο από κάποιον αξιόλογο..

Ακούω γνώμες! και sorry για την έκταση του ποστ!

NICK BMW LOVER
08-05-09, 15:11
Με magnaflow Γρηγορη ξεχνα κ τη μπεμπα κ τη γυναικα!!!Θα τις εχεις "χαλασει" κ τις δυο!!!Γνωμη μου,κατι χειροποιητο για την περιπτωση σου!

stelmaniac
08-05-09, 15:41
Γρηγορη γιατι σκεπτεσαι επωνυμα και οχι ενα χειροποιητο που κανει την ιδια δουλεια και ειναι απειρως φθηνοτερο???

Inferno
08-05-09, 15:48
σχεδιαστικά έιναι τέλειες είδικα η magnaflow με έχει τρελλάνει, δεν ξέρω όμως παραπάνω πράγματα γι' αυτό άνοιξα το thread μήπως μάθω πράγματα που δεν ξέρω... τις φοβάμαι λίγο τις χειροπ. η αλήθεια είναι, θα μπορέσει να την κάνει κανείς ΑΚΡΙΒΩΣ όπως είναι η magnaflow και η eisenmann? σε διάμετρο κτλ..? απο ήχο? ποιότητα κατασκευής?

NICK BMW LOVER
08-05-09, 15:59
Δεν ακους Γρηγορη δεν ακους...

stelmaniac
08-05-09, 16:06
Δεν ακους Γρηγορη δεν ακους...

Ασ'τον Νικο...οσες γνωμες και να παρει, στο τελος αυτη που του αρεσει θα βαλει...ετσι γινεται παντα...Εμεις τη γνωμη μας λεμε...Για μενα ας πουμε η εξατμιση ειναι πεταμενα λεφτα εκ προοιμιου....αντε στη χειροτερη ενα τελικο σε περιπτωση φθορας του παλιου με 90 το πολυ 100 ευρω...

Nick_compact
08-05-09, 16:09
Γρηγόρη σε roadster, και δε Μ43, δεν ξέρω αν αξίζει. Όχι ότι δεν αξίζει να δώσεις τα χρήματα, αυτό δεν λέει τπτ, αλλά να αλοιώσεις τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Στο video ακούγεται αρκετά δυνατά η εξάτμιση πάντως. Ξανασκέψου το ρε...

Inferno
08-05-09, 16:38
Συμφώνώ μαζί σας.. το συγκεκριμένο τελικό δεν το έχω δει ποτέ από κοντά. μόνο σε photo και στο συγκεκριμένο video, ο λογος που αλλάζω εξάτμιση είναι ότι αρχίζει να σαπίζει αυτή που έχω τώρα.. ούτε εγώ θέλω να χαλάσει ο χαρακτήρας του αυτοκινήτου και να βαράνε συναγερμοί απ' όπου περάσω, από τις φωτό μου αρέσουν πολυ αυτού του τύπου οι μπούκες γι αυτό όλες οι λύσεις που πόσταρα είναι ίδιες 2πλες μπούκες δλδ. και όχι ασύμετρες. η magnaflow όντως ακούγεται δυνατά αλλά υπολόγιζα ότι απο την καμπίνα θα ακούγεται λιγο λιγότερο

z3 2.2
01-06-09, 00:32
Γρηγορη η χειροποιητη ειναι μονοδρομος.Πας εκει που εβαλα και γω και ο mel νομιζω και τους λες τη θελω ΕΤΣΙ......

bmw330vasilis
01-06-09, 06:51
+1.......!!!:dupe:



Γρηγορη η χειροποιητη ειναι μονοδρομος.Πας εκει που εβαλα και γω και ο mel νομιζω και τους λες τη θελω ΕΤΣΙ......

zaharias
01-06-09, 07:44
Γρηγορη η χειροποιητη ειναι μονοδρομος.Πας εκει που εβαλα και γω και ο mel νομιζω και τους λες τη θελω ΕΤΣΙ......

Κι απο εμενα +1.. :D

Μη φοβασαι, για το θορυβο.. Ενα διακριτικο μπασακι θα ακους.. Και εχεις και τη δυνατοτητα να βαλεις οτι μπουκα σου αρεσει..

bill987
01-06-09, 07:51
Θα συμφωνήσω και εγώ με τα παιδιά, για ένα καλό χειροποίητο τελικό!

Μπορείς να διαλέξεις ότι θέλεις και όπως το θέλεις!

bmw330vasilis
01-06-09, 08:23
Και πανω απο ολα....αφου σκεφτεσαι και μετατροπη....δεν θα πεταξεις ενα καρο λεφτα για εξατμιση απο τωρα.....θα κανεις το κεφι σου και μετα βαζεις κατι καλυτερο (το οποιο ειναι και υποκειμενικο)

Christos 330i ///M
01-06-09, 10:03
Κι απο εμενα +1.. :D

Μη φοβασαι, για το θορυβο.. Ενα διακριτικο μπασακι θα ακους.. Και εχεις και τη δυνατοτητα να βαλεις οτι μπουκα σου αρεσει..

Σωστος!!!!!!!!

Driftakos
01-06-09, 10:22
Ασε που θα του ζητήσεις πριν την τοποθετήσει να την βαλει δοκιμαστικα επανω να την ακούσεις..Στην περιπτωση μου, αφου καταλήξαμε ποια μορφή μου αρεσε, [και εγω του ειχα πει οτι δν θελω να κανει πολυ θορυβο χαμηλα τουλαχιστον] βαλαμε 2-3 προχειρα επανω και διαλεξα αυτο που μου αρεσε στο αυτι καλυτερα...

zaharias
01-06-09, 12:43
Ασε που θα του ζητήσεις πριν την τοποθετήσει να την βαλει δοκιμαστικα επανω να την ακούσεις..Στην περιπτωση μου, αφου καταλήξαμε ποια μορφή μου αρεσε, [και εγω του ειχα πει οτι δν θελω να κανει πολυ θορυβο χαμηλα τουλαχιστον] βαλαμε 2-3 προχειρα επανω και διαλεξα αυτο που μου αρεσε στο αυτι καλυτερα...

Καλη φαση αυτο, απλα θα πρεπει να εχεις στο νου σου οτι με τον καιρο θα "καει" και θα κανει λιγο παραπανω..

NikosZ3
04-06-09, 23:55
Θα συμφωνήσω και εγώ για το χειροποίητο,το καλό είναι ότι μπορείς να διαλέξεις πόσο θόρυβο θα κάνει εσύ!Άλλωστε και εγώ στο ζήτα χειροποίητο έχω!

VanVIC
05-06-09, 09:21
Ρε Γρηγόρη αφού ξέρεις που θα καταλήξεις...
Κάνε λίγο υπομονή και μάζεψε όσα μπορείς, άκου και κάποιους που έχουν πληρώσει τ'αμάξια τους 2 και 3 φορές.
Μια και κάλή να γίνουν όλα "πακέτο" (για να μην σου τα ζαλίζει και η Βίκυ...)

bmw330vasilis
05-06-09, 09:32
+1..................ακου τους παλιους!!!!!!




Ρε Γρηγόρη αφού ξέρεις που θα καταλήξεις...
Κάνε λίγο υπομονή και μάζεψε όσα μπορείς, άκου και κάποιους που έχουν πληρώσει τ'αμάξια τους 2 και 3 φορές.
Μια και κάλή να γίνουν όλα "πακέτο" (για να μην σου τα ζαλίζει και η Βίκυ...)

z3outofmind
01-09-09, 20:54
Γρηγορη η χειροποιητη ειναι μονοδρομος.Πας εκει που εβαλα και γω και ο mel νομιζω και τους λες τη θελω ΕΤΣΙ......

απολυτα κατατοπιστικος...και απο εμενα +++++1