PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρεμουλο λεβιε ταχυτητων


giannis 116
10-05-09, 10:58
Τελευταια εχω την εντυπωση πως ο λεβιες ταχυτητων εχει ενα τρεμουλο. Το κανει οταν τ αμαξι ειναι εν κινησει με ταχυτητα μεσα κι οσο υψηλοτερες οι στροφες του κινητηρα τοσο πιο εντονο το τρεμουλο.
Να σημειωσω πως εχω αλλαξει περσι σετ συμπλεκτη. Μηπως φταιει αυτο; Υπαρχει περιπτωση να εχει τοποθετηθει λαθος και γι αυτο να κανει αυτο το τρεμουλο; Δε θυμαμαι παλια να το κανε αυτο πριν αλλαξω συμπλεκτη.
Δε συντονιζει κατι μεσα ή κατω απ τ αμαξι, ουτε ακουγεται καποιος ανυσηχητικος θορυβος.
Το καταλαβα μια φορα οταν ακουμπησα το λεβιε για ν αλλαξω ταχυτητα. Επισης να σημειωσω πως το λεβιε δεν τον εχω για 'τεμπελη', δλδ δεν εχω το χερι μου συνεχεια ακουμπησμενο πανω γιατι ξερω πως δεν κανει να εφαρμοζεται πιεση συνεχεια εκει για να μη παθει καμια βλαβη το κιβωτιο.
Βαλβολινες στο κιβωτιο και στο διαφορικο δυστυχως δεν εχω αλλαξει ακομη αν και τ αμαξι εχει πανω απο 134.000χμ. Μηπως να φταιει κι αυτο;..
Γενικα, ειναι κατι ανυσηχητικο αυτο το τρεμουλο κι αν ναι που να ψαχτω;
Το αμαξι ειναι Ε87 116i με 5ταχυτο κιβωτιο και δεν εχω πειραξει τιποτα απο μεταδοση, διαφορικο κλπ ουτε εχω καν αλλαξει λεβιεδακι, ειναι οπως ηταν εργοστασιακο.
Ευχαριστω προκαταβολικα.

sm6
10-05-09, 11:10
σιγουρα η αλλαγη βαλβολινης μονο καλο μπορει να κανει στο σανζμαν σου. αρα να γινει.

οσον αφορα το τρεμουλο, στο σχεδιαγραμμα πιο κατω μπορεις να δεις οτι προκειται για ενα μηχανισμο με αρκετα κινουμενα μερη τα οποια ενωνονται μεταξυ τους.
αρα μπορει να προκυψουν τζογοι, κραδασμοι απο φθαρμενα λαστιχακια, σινεμπλοκ, πειρους κλπ.
μια επισκεψη σε εξουσιοδοτημενο θα δειξει τι φταει... και θα το αποκαταστησει

http://www.realoem.com/bmw/diagrams/t/x/194.png

tassos
10-05-09, 12:10
Σωστος ο κυριος Σταθης!

Κατι αλλο να προσθεσω, αν εχεις τρακαρει η ακομα και απο πολλα δυνατα φρεναρισματα μπορει να την εχουν ακουσει οι βασεις της μηχανης.. Οποτε κανε και ενα τσεκαρισμα σ αυτο

stefanos9
10-05-09, 12:28
Και εμενα εχει ενα τρεμουλο ο λεβιες οταν ειναι σε νεκρα...

Ειναι φυσιολογικο αυτο ?

Το αμαξι ειναι καινουργιο, μολις πριν 2 μερες το παρελαβα, 116ι τριπορτο.

bimmer-corfu
10-05-09, 15:48
Φυσιολογικό είναι εκτός πιά και το κάνει τόσο πολύ σα σεισμό 9 Ρίχτερ!

Nikos120i
10-05-09, 23:00
Σε όλα τα πισωκίνητα υπάρχει τρέμουλο στον λεβιέ καθώς ο κινητήριος άξονας είναι πιο κοντά απ'ότι στα μπροστοκίνητα.

Είναι απολύτως φυσιολογικό.

stefanos9
11-05-09, 14:42
Ναι τελικα δεν ειναι τιποτα, ενα μικρουλι τρεμιασμα, απλα εγω το προσεξα επειδη παλια ειμουν με μπροστοκινιτο all the time.:gaysex:

vagelisp
11-05-09, 14:59
Να ελεγχθούν οι βάσεις του σαζμάν! Το πιο φυσιολογικό είναι να προέρχονται απο κει οι κραδασμοί!

Liacoste
12-05-09, 18:54
Και στο δικο μου 1.16 (μια εβδομάδα το έχω) υπάρχει ενα τρέμουλο του λεβιέ ταχυτήτων στην νεκρα. Το φαινομενο είναι πιο έντονο όταν είναι το αμάξι κρύο για τος ευνόητους λόγους. Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει το οτι συμβαίνει αυτο γιατι είναι πισωκίνητο..Πιστέυω πως δεν είναι κάτι ανησυχιτικό και θα σου έλεγα να κοιτάξεις στο πρώτο service. Απλά τρέμει..

stefanos9
12-05-09, 22:21
παιδια δεν ειναι τιποτα αυτο τελικα.

Ειναι 100% νορμαλ ενα ελαφρυ τρεμουλιασμα στο ρελαντι..:cheers:

NINJA2
17-05-09, 20:41
+1000
Και εγω οατν το πιρα προτι φορα μου φανικε περιεργο και μου τα εξιγισαν.

advanced
11-07-09, 11:16
παιδια δεν ειναι τιποτα αυτο τελικα.

Ειναι 100% νορμαλ ενα ελαφρυ τρεμουλιασμα στο ρελαντι..:cheers:

παιδια και εγω 116 πεντάπορτο το εχω 1μιση μήνα, και κάνει το τρεμουλο στο ρελαντί. Αυτό όμως που με ανυσηχεί είναι οτι όταν το ζορίζω πολύ (πολύ υψηλές στροφές) δηλαδή 1500-1000 στροφές πριν τον κόφτη, με οποιαδήποτε ταχύτητα μεσα, και ειδικα με "σπασμένη" τρίτη η τετάρτη, κουνιέται ακόμα περισσότερο και οταν τον ακουμπήσω με το χέρι μου νιώθω οτι πάει να σπάσει! Οχι απο κούνημα, (που κουνιέται αρκετα) αλλα γενικα μονο στιβαρος δεν ειναι ο λεβιές. Καταλαβαίνω ότι δικαιολογήται μια ανοχη αλλά μου φένεται αρκετο το κουνημα. Να σημειώσω 2 πράγματα. Εχει 4200 χλμ και εγινε ευλαβικό στρώσιμο μεχρι τα 3500 μεχρι 3000 στροφες χωρις ταρζανιες, και επίσης είχα πριν απο αυτο ενα 5πορτο 116 του 2007 το 6ταχυτο και δεν είχε κανενα τετοιο κουνημα το κιβωτιο. Λετε να εχει τιποτα? Να το κοιτακσς η είναι φυσιολογικο. Ευχαριστω πολυ!

panos90
11-07-09, 11:39
Kαι σε μας το κανει, εμενα μου φανηκε οχι μονο φυσιολογικο αλλα και ωραιο σαν αισθηση καθως κτλβαινεις το εξακυλινδρο να δουλευει χεχε..

μονο ως θετικο μπορω να το εκλαβω

advanced
11-07-09, 11:57
Kαι σε μας το κανει, εμενα μου φανηκε οχι μονο φυσιολογικο αλλα και ωραιο σαν αισθηση καθως κτλβαινεις το εξακυλινδρο να δουλευει χεχε..

μονο ως θετικο μπορω να το εκλαβω

No offence - εμένα κατι σε ξεχαρβαλωμένο μου κάνει! ;):D

m-power_01
11-07-09, 12:04
Σε όλα τα πισωκίνητα υπάρχει τρέμουλο στον λεβιέ καθώς ο κινητήριος άξονας είναι πιο κοντά απ'ότι στα μπροστοκίνητα.

Είναι απολύτως φυσιολογικό.

καμια σχεση...
Το τρεμολο οφειλεται στο οτι λογω πισω κινησης το σαμαν σου ειναι σχεδον κατω απο τον επιλογεα ,εχεις 30-40 ποντους μοχλο.Ενω στα προσθιοκινητα εχουν ενα μετρο ντιζες και δεν σου περνουν καμια αισθηση

panos90
11-07-09, 12:07
No offence - εμένα κατι σε ξεχαρβαλωμένο μου κάνει! ;):D

ε οχι τοσο πολυ.. δηλαδη απλα κοιτωντας το δεν βλεπεις οτι κουνιεται η παει περα δωθε...

απλα αν ακουμπωσεις νιωθεις ενα ωραιο γουργουρητο.. το οποιο απο οτι θυμαμαι το κανει μονο με κουμπωμενη ταχυτητα.. anyway..

sm6
11-07-09, 12:21
υπαρχουν τροποι να σταματησει το τρεμουλο...

advanced
17-07-09, 09:15
ε οχι τοσο πολυ.. δηλαδη απλα κοιτωντας το δεν βλεπεις οτι κουνιεται η παει περα δωθε...

απλα αν ακουμπωσεις νιωθεις ενα ωραιο γουργουρητο.. το οποιο απο οτι θυμαμαι το κανει μονο με κουμπωμενη ταχυτητα.. anyway..

Στο ρελαντί κουνιεται αρκετα (σε μικρη διαδρομη). οταν κουμπώσεις και ζοριζεται δεν κουνιετΑΙ τοσο αλλα αν βάλω το χερι μου πανω μονο στιβαρο δεν το νιώθεις. Μαλλον ειναι φυσιολογικο, απλα παρατηρω διαφορα με το προηγουμενο προ-facelift ίδιο που είχα. Ο λεβιές του προηγούμενου δεν είχε τετιες "αστάθειες". Τhanks για τα σχόλια παντως!

advanced
27-12-10, 02:26
υπαρχουν τροποι να σταματησει το τρεμουλο...

για πες....