PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΛΑΣ ΣΕ E46


xalkidikiotis
11-05-09, 16:28
Καλησπερα σε ολους ,
Αντιμετωπιζω προβλημα με το φλας οταν το αναβω κανει σαν τρελο..!
αναβοσβηνει συνεχως σε πολυ γρηγορο ρυθμο με αποτελεσμα να γινεται εκνευριστικο
ενω αλλες φορες λειτουργει κανονικοτατα .και εχω παρατηρησει το εξης οταν παταω φρενο πηγενη κανονικα οταν το αφηνο αρχιζει παλι να βαραει....

Εαν ξερει καποιο μελος για την περιπτωση ας κανει ενα κοπο να γραψει..

E36 RULES!!
11-05-09, 16:36
Και τα 2 φλας στο κάνουν ή μονο το ενα (δεξι πχ)? Συνηθως οταν αναβοσβηνει πολυ γρηγορα το ενα σημαινει οτι κάποια λάμπα έχει καει, δες τις λάμπες σου όλες για αρχή, μηπως ειναι αυτο ;)

zaharias
11-05-09, 17:07
Και τα 2 φλας στο κάνουν ή μονο το ενα (δεξι πχ)? Συνηθως οταν αναβοσβηνει πολυ γρηγορα το ενα σημαινει οτι κάποια λάμπα έχει καει, δες τις λάμπες σου όλες για αρχή, μηπως ειναι αυτο ;)

Σωστος ο Μαριος..

Μηπως δεν κανει καποια λαμπα καλη επαφη και κουνιεται (ή δεν εχει κουμπωσει καλα η φυσα της) και μια σου δουλευει καλα, μια οχι..

stratos
11-05-09, 17:31
Λέω εγώ τωρα, μήπως τα έχει παίξει το ρελέ? Έιναι αυτό που με ένα ηλεκτρομαγνητικό διακόπτη δίνει σήμα για το άναψε/σβήσε. Να δείς πλάκα με το δικό μου και τους υαλοκαθαριστήρες ότι ήθελαν έκαναν...

MrZ
11-05-09, 17:38
Εγγραφή: 08-05-2009
Μηνύματα: 1 .

Καλωσήρθες στην παρέα μας!:clap:

xalkidikiotis
18-05-09, 19:11
Παιδια νομιζω ειναι το ρελε , ελεξα ολα τα λαμπακια του αυτοκινιτου ολα καλως, ακομα και οι ασφαλειες μετρηθηκαν και ηταν μια χαρα... το προβλημα ειναι μονο στο αριστερο φλας. και ολα μου δειχνουν κακος συγχρονισμος του ρελε,,, απο τιμη αν ξερει κανεις ας ποσταρει

KATSARAIOS
18-05-09, 19:58
Παιδια νομιζω ειναι το ρελε , ελεξα ολα τα λαμπακια του αυτοκινιτου ολα καλως, ακομα και οι ασφαλειες μετρηθηκαν και ηταν μια χαρα... το προβλημα ειναι μονο στο αριστερο φλας. και ολα μου δειχνουν κακος συγχρονισμος του ρελε,,, απο τιμη αν ξερει κανεις ας ποσταρει

δοκιμασες αλλη λαμπα η απλως την ειδες και εβαλες την ιδια?
αλλαξε την λαμπα και κατα 99,99999 % θα φτιαξει.

Dark_Niaou
18-05-09, 21:38
Πατρίδα, καλώς ήρθες....
Τι αυτοκίνητο εχεις; Απότι λες (ετσι όπως τα περιγράφεις) λάμπα ειναι... Αλλαξέ την

aris super 3
18-05-09, 23:57
φιλε μου και σε μενα συμβαινει το ιδιο πρεπει να ειναι το βιζμα των καλωδιων. οπως ειναι το φαναρι απο πισω βγαλε το βιζμα με τα καλοδια και δες αν κανενα παιζει η δεν κρατιεται καλα , γι αυτο το λογο δεν κανει καλη επαφη, και παιζει σαν τρελο το φλας τουλαχιστον σε μενα ετσι συμβαινει!

xalkidikiotis
19-05-09, 13:31
δοκιμασες αλλη λαμπα η απλως την ειδες και εβαλες την ιδια?
αλλαξε την λαμπα και κατα 99,99999 % θα φτιαξει.

οταν λες αλαγη την λαμπα ενοεις και τις 3 δλδ μπροστα, πλαινη, και πισω? αναβουν και οι 3 κανονικα τωρα αν νομιζεις θα αλαξει κατι θα το δοκιμασω και θα σου πω.

το αμαξι ειναι Ε46 316ι του 01 1900cc για τον φιλο που ρωτησε.

ptboul
19-05-09, 13:45
Η φλασιέρα είναι έτσι κατασκευασμένη ώστε να αναβοσβήνει με έναν ρυθμό ο οποίος εξαρτάρται από τα αμπέρ που τραβάνε οι λάμπες. Όταν καεί κάποιο, μειώνονται τα αμπέρ κι έτσι αρχίζει το γρήγορο αναβόσβημα που περιγράφεις.

Επιπλέον όλων των παραπάνω προσεγγίσεων μπορεί να έχει πρόβλημα και ολόκληρη η πλακέτα όπου κουμπώνουν οι λάμπες. Με τον καιρό, τη σκόνη και την υγρασία που κατακάθονται, είναι δυνατόν να επιφέρουν αλλοίωση στο 'μεταλλικό δίκτυο' που μεταφέρει το ρεύμα και να δημιουργεί αυτό το πρόβλημα.

xalkidikiotis
31-05-09, 13:41
Παιδες η βλαβη αποκατασταθηκε .
τελικα ηταν η πισω φισα απο το πισοφαναρο δεν πατουσε καλα ειχε και βρωμιες μεσα και δεν εκανε επαφη
καθαριστηκε με σπρει , και κουμπωσε καλα και τωρα δουλευει ρολοι...!!

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις τους.
παρακαλω να κλειση το threat