PDA

Επιστροφή στο Forum : E-36 camber plates


strofimios
13-05-09, 08:28
Τα top mount ειναι πλεον για αλλαγη(λογικο μετα απο 16 χρονια).Θα παω σε ρυθμιζομενα.Σκεφτομαι να παω για kmac απο τον turner.Το θεμα ειναι πιο απο αυτα να βαλω.
Αυτο: http://www.turnermotorsport.com/html/detail.asp?PRODUCT_ID=192416k2
ή αυτο: http://www.turnermotorsport.com/html/detail.asp?PRODUCT_ID=192416
Τα πρωτα ειναι ελαφρια αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ανετα στο δρομο includes a pillowball and urethane bushings.
Τα δευτερα ειναι για δρομο,απο οτι λεει,οποτε θα ειναι σαν μαμα.
Θεμα χρηματων δεν υπαρχει γι'αυτα αφου η διαφορα ειναι μικρη.
Εαν εχετε και κατι αλλο να προτεινετε το ακουω!
Ευχαριστω!

Nick_compact
13-05-09, 08:39
Που είσαι χαμένος ρε;

Από τα link που έχεις βάλει, θα έβαζα τα πρώτα, τα αλουμινένια.

Αν θέλεις ρίξε και μια ματιά στης Ireland Engineering. Τα φοράω εδώ και κανένα χρόνο χωρίς κανένα παράπονο, είναι σχεδόν ίδιας σχεδίασης με του Mini. Και η τιμή δεν είναι και άσχημη.

http://store.nexternal.com/shared/StoreFront/default.asp?CS=ireland&StoreType=BtoC&Count1=897167384&Count2=814307808

strofimios
13-05-09, 08:44
Τι που ειμαι χαμενος.Απο οτι φενεται δεν πεφτει κουτσομπολιο στο forum!Παραλιγο να σας κοιταω απο ψηλα.Με εσωσε ενα εικονοστασι!
Στο θεμα,θα δω και αλλα που μου λες και θα αποφασισω.Παντως και εγω τα αλουμινενια γουσταρω απλα δεν θελω να γινει το αμαξι "μπετο"!!

Nick_compact
13-05-09, 08:47
Το δικό μου πάντως με τα ΙΕ, μια χαρά παλεύεται, παρότι το σινεμπλόκ είναι σαν φλούδα, σχεδόν ανύπαρκτο.

strofimios
13-05-09, 09:01
Καλα φαινονται.Το ματι πηγε σε αυτα http://store.nexternal.com/shared/StoreFront/default.asp?CS=ireland&StoreType=BtoC&Count1=702480494&Count2=619620919
Δεν πιστευω να εχω προβλημα(θορυβους,κραδασμους) εαν τα βαλω;

Nick_compact
13-05-09, 09:11
Τώρα συνειδητοποίησα ότι δεν λειτουργούν τα Link. Αυτά που φοράω εγώ και σου πρότεινα παραπάνω είναι αυτά που κάνουν 275$. Δεν έχω πρόβλημα με κραδασμούς και θορύβους!

strofimios
13-05-09, 11:07
Thanx!
Ειναι αλουμινενια(απο τι βλεπω μαλλον οχι αλλα ρωταω για σιγουρια);

ΒΑΣΙΛΗΣ
13-05-09, 12:48
strofimios ... είχα βάλει της KMAC από τον Turner
Mετά από 15000 km άρχισαν να διαλύονται τα ρουλεμάν .... αν και από χτυπήματα ήταν οκ.

Της IE, τα έχω δει από κοντά, είναι καλύτερης ποιότητας.
Αν φοβάσαι για θορύβους γιατί δεν χρησιμοποιείς είτε της Μ3 με reinforcment plates (http://store.bimmerworld.com/shared/StoreFront/product_detail.asp?RowID=556&CS=bimmerworl&All=)
είτε τα απλά (http://store.nexternal.com/shared/StoreFront/default.asp?CS=ireland&StoreType=BtoC&Count1=345714747&Count2=262855172) της ΙΕ

strofimios
13-05-09, 13:20
Ευχαριστω,για τους θορυβους δεν τρελαινομαι αλλα μην κανει και σαν κουδουνιστρα.Τις ενισχυσεις τις εχω.Για τα kmac μου εχουν πει οτι ειναι κορυφη αλλα αφου τα εχεις δοκιμασει δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω.Θα δουμε ειμαι στο ψαξιμο.Ισως να κρατηθω λιγο να μαζεψω κανενα φραγκο ακομα και να βαλω ρυθμζομενη αναρτηση με δικα της camber plates.

ΒΑΣΙΛΗΣ
13-05-09, 14:35
Οντως τα KMAC τα πέταξα και ξαναέβαλα τα δικά της.
Απο ρυθμιζόμενες, τα κορυφαία top mount για το δρόμο τα έχουν οι Clubsport της KW.
Εχουν 2 ρουλεμαν, ένα σφαιρικό για τις κινήσεις 'μπρος-πίσω' και ένα με μπίλιες για τη περιστροφική του τιμονιού

Nick_compact
13-05-09, 20:34
Thanx!
Ειναι αλουμινενια(απο τι βλεπω μαλλον οχι αλλα ρωταω για σιγουρια);

Aλουμινένια σε CNC είναι, εκτός από την μεταλική φλάντζα. Είναι και εύκολα να τα ρυθμίσεις τα ΙΕ. Τα απλά της IE δε στα πρότεινα γιατί σηκώνουν λίγο το αμάξι εμπρός απ'όσο ξέρω.

Όσον αφορά την ιδέα σου να πάρεις κομπλέ ρυθμιζόμενη ανάρτηση με top mounts, καλή ιδέα είναι, απλά ξεφεύγει και το κόστος πολύ. Επίσης να ξέρεις ότι τα IE δουλεύουν και με 2.5" ελατήρια. Μπορείς δηλ. να πάρεις ένα σετ Koni κίτρινα, να τα μετατρέψεις σε coilover με ελατήρια της επιλογής σου σε λίμπρες, και να έχεις άψογη ανάρτηση. Με αυτό τον τρόπο θα πάρεις ανάρτηση ακριβώς στα μέτρα σου, αφού πρώτα θα έχεις βάλει το αμάξι σε ψηφιακές ζυγαριές και θα ξέρεις το βάρος ακριβώς σε κάθε άκρο, και θα επιλέξεις ελατήρια ανάλογα, σε σχέση με τις generic αναρτήσεις του εμπορίου. Σκέψου το... ;)

strofimios
14-05-09, 13:15
Το εχω σκεφτει και για coilover στα δικα μου("φοραω" bilstein M3,αυτα που λενε χοντροκαλαμα) αλλα μου ειπαν 600€ μονο για μπροστα κι πισω απλα να συμπιεσει τα δικα μου.Εαν υπολογισεις ποσο κανουν τα αμορτισερ μου+600+camber plates παμε στα ιδια ή και παραπανω απο την ετοιμη,που θα εχει και πισω coilover.

Nick_compact
14-05-09, 13:30
Tα Bilstein sport/sprint που έχεις είναι πολύ μέτρια αμορτισέρ για σπορ χρήση, οπότε κι εγώ δε θα σου πρότεινα να επενδύσεις πάνω τους. Μόνο με Koni είναι ωραία αυτή η δουλειά που είπα, επειδή έχουν και ρύθμιση στην σκληρότητα. Σκέψου τι θέλεις να κάνεις τελικά και εμείς εδώ είμαστε...

strofimios
14-05-09, 14:23
Για πες,γιατι ηδη εχω "αμολησει" κοσμο και ρωταει για d2(απο εξωτερικο).
Ποσο παιζουν(€) τα koni,ποιος κανει την δουλεια(θα παω "βορεια";)κλπ.

Nick_compact
14-05-09, 15:03
Τώρα που το θυμήθηκα, πριν πας σε top mounts ρυθμιζόμενα, γιατί δεν βάζεις shim kit και καμπερόβιδες BMW, να το εξαντλήσεις πρώτα από εκεί το θέμα με την camber; Το κόστος είναι μικρό, και μπορείς να φτάσεις πάνω από 2 μοίρες αρνητικό με αυτόν τον τρόπο.

Τα Koni πρέπει να παίζουν γύρω στα 550 για Ε36, για την μετατροπή τους θα σου πω σύντομα κόστος. Κι εγώ για Βόρεια σκέφτομαι... Αν και το μελετώ το θέμα, να το κάνω μόνος μου, όπως έκανε ένας πολύ καλός μου φίλος σε Koni κίτρινα σε Ε30 318iS με απόλυτη επιτυχία.

strofimios
14-05-09, 16:00
Το ξερω για το shim kit αλλα οπως εχω πει τα top mount που εχω ειναι για πεταμα!Το θεμα με τα "φτιαχτα" coilover ειναι οτι πισω μενουν τα μαμα ελατηρια.Βεβαια δεν ξερω εαν ειναι καλο ή κακο αυτο.Στου insane που εχω μπει(και στο μικρο και στο πλοιο) ειναι πολυ καλη η αναρτηση και απο θεμα ανεσης και απο κρατημα.Γερνει ομως αρκετα στις στροφες,πραγμα που ισως να διορθωνεται με αντιστρεπτικες.

sakkunen
28-05-09, 13:28
Τα Koni πρέπει να παίζουν γύρω στα 550 για Ε36, για την μετατροπή τους θα σου πω σύντομα κόστος. Κι εγώ για Βόρεια σκέφτομαι..

Εντάξει όλοι για βόρεια σκεφτόμαστε ?:rofl2:

Φτιάχνει κ koni ρε σύ Νίκο ?