PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα Ζ4 ή το νέο 370Ζ


konas
13-05-09, 22:34
Μια και ειναι περιπου κοντα στα λεφτα, για να δουμε επιλογες στο διλλημα αυτό.

Ειλικρινα εγω πολύ δυσκολεύομαι και αν προσπαθησω να είμαι τελείως αμερόληπτος μάλλον το 370Ζ θα επέλεγα (μου κάνει πιο αντρικό ρε γμτ) και στη νεα Ζ4 μου τη δίνει αυτό το ZLK look που λεγαμε στο αλλο thread.

Για να δούμε λοιπον απαντήσεις χωρίς κολλήματα ε?

bimmer-corfu
13-05-09, 22:38
ΑΣΧΕΤΑ απο τεχνικά χαρακτηριστικά και γκάζια (που εκεί το Nissan είναι καλό) η μπέμπα είναι μου...ρα ΤΕΛΟΣ!!!

stratos
13-05-09, 22:39
Μάλλον εννοείς το 370Ζ? Γιατι για το 350Z δεν το σηζητώ, το Ζ4 είναι σκάλες ανώτερο. Αλλά μην ξεχνάμε πως τα Nissan πλεονεκτούν αλλού σε σχέση με τα BMW επειδή είναι Ιαπωνικά. Επειδή ήμουν έτοιμος να πάω εκεί αντί για το 335, μπορώ να πώ πως και πάλι BMW θα ψήφιζα...

Αναμένεται μάχη...

P.S. Βάλε καμιά ψηφοφορία ανάμεσα σε 350Ζ, 370Ζ και Ζ4 3.0 ή Ζ4 35

konas
13-05-09, 22:41
Μάλλον εννοείς το 370Ζ? Γιατι για το 350Z δεν το σηζητώ, το Ζ4 είναι σκάλες ανώτερο. Αλλά μην ξεχνάμε πως τα Nissan πλεονεκτούν αλλού σε σχέση με τα BMW επειδή είναι Ιαπωνικά. Επειδή ήμουν έτοιμος να πάω εκεί αντί για το 335, μπορώ να πώ πως και πάλι BMW θα ψήφιζα...

Αναμένεται μάχη...

P.S. Βάλε καμιά ψηφοφορία ανάμεσα σε 350Ζ, 370Ζ και Ζ4 3.0 ή Ζ4 35

Σωστος. Ας το φτιαξει καποιος mod please, γιατι δεν μπορω πλεον να κανω αλλαγες

stelmaniac
13-05-09, 22:41
Z4 διοτι και ειναι νεο και πανεμορφο μοντελο(το ομορφοτερο για μενα απο εποχης Ε46) και ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με το παρωχημενο πλεον 350Ζ...

konas
13-05-09, 22:42
Z4 διοτι και ειναι νεο και πανεμορφο μοντελο(το ομορφοτερο για μενα απο εποχης Ε46) και ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με το παρωχημενο πλεον 350Ζ...

ΣΤΟΠ λεμε , λαθος εγινε. κοιτα λιγο παραπανωωωω, αναμονη φτιαξιματος απο μοντ.

Το κερατο μου με αυτο το συστημα που δεν μπορω να κανω διορθωσεις....αντε βρες τωρα μοντ νυχτιατικα

stelmaniac
13-05-09, 22:45
ΣΤΟΠ λεμε , λαθος εγινε. κοιτα λιγο παραπανωωωω, αναμονη φτιαξιματος απο μοντ.

Ρε φιλαρακι το καταλαβα αλλα οταν εγραφα,γραφατε και σεις....

stratos
13-05-09, 22:48
Πιστεύω πως το μόνο που υπερτερεί το 370Ζ είναι το μπλοκέ. Σε όλα τα άλλα Ζ4

shido
13-05-09, 23:08
370Z δαγκωτο

Kostas Christ
13-05-09, 23:10
370Z δαγκωτο

πολυ αλητικο σε σχεση με το πιο γαμπριατικο Ζ4

arisk
13-05-09, 23:17
Εγώ είμαι γαμπρός...!! Χαχαχαχαχχχ... :wub:

Lil
13-05-09, 23:27
Μου την χαλαει στο Nissan που αμα βάψεις τα μπροστα φαναρια κοκκινα θα μπερδεύεις την μούρη με το κώλο.... :)
μονο και μόνο γι αυτό Ζ4

επίσης το 350Ζ εγω το βρίσκω πιο "brutal" από τον αντικαταστάτη του....

oldcarskickass
13-05-09, 23:27
370Z δαγκωτο


Θυμάσαι τους τόμους που λέγαμε σε άλλο θρεντ παλιότερα έτσι;

πολυ αλητικο σε σχεση με το πιο γαμπριατικο Ζ4

Ευτυχώς τα BMW είναι γαμπριάτικα μόνο από εμφάνιση.

Εγώ δε ξέρω αλλά αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε MX5, RX7 iii,RX8,Ζ(nissan, επίσης οποιασδήποτε γενιάς) έναντι οποιουδήποτε BMW αντίστοιχης αξίας (όχι τώρα όταν έβγαιναν) θα διάλεγα τα mazdakia ή τα συκεκριμένα NISSAN ρε γμτ και πραγματικά ΔΕΝ ΞΕΡΩ γιατί, δε μπορώ να το δικαιολογήσω με ορθολογικά κριτήρια, και δεν έχω οδηγήσει ούτε μισό mazda/nissan.

μου βγάζουν μια αλητεία, μια φτήνια πρόστυχη, με ερεθίζουν, υγραίνομαι πως να το πω δε ξέρω και ΚΥΡΙΩΣ ΔΕ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ, ορθολογικό ή μη.

kostase28
13-05-09, 23:31
Ζ4 εννοειται...

giannis 116
14-05-09, 00:10
Ζ4 δαγκωτο! Κατ αρχην ειναι (2πλο)τουρμπο (το 35) και δε ξερω τι λεει το εσωτερικο του νεου 370Ζ αλλα του 350Ζ σε σχεση με την προηγουμενη Ζ4 ε, ηταν λιγο πισω σε ποιοτητα.
Τωρα για θεμα ομορφιας προτιμω τη νεα Ζ4 ανοιχτη πιο πολυ παρα το 370Ζ.
Να σας θεσω κι αλλο ενα διλημα...
Προηγουμενη Ζ4 κουπε ή 350/370Ζ
Εγω με κλειστα ματια Ζ4 κουπε 3.0si ή ακομα καλυτερα το θεικο Ζ4Μ κουπε!

stef
14-05-09, 06:58
Η Ζ4 έχει 3 διαφορετικά μοτέρ προς το παρόνμ, το 370Ζ μόνο ένα, μάλλον πρέπει να γίνει κάποια διευκρίνιση εδώ...

M3EST
14-05-09, 08:39
Z4 35i και τιποτε αλλο .Οποιος θελει Νισσαν να αλλαξει φορουμ.

Driftakos
14-05-09, 08:45
Μου την χαλαει στο Nissan που αμα βάψεις τα μπροστα φαναρια κοκκινα θα μπερδεύεις την μούρη με το κώλο.... :)
μονο και μόνο γι αυτό Ζ4

επίσης το 350Ζ εγω το βρίσκω πιο "brutal" από τον αντικαταστάτη του....

Θα συμφωνήσω... Από την άλλη... Για τους κουλομαρίες είναι κατι το θετικό... Σβουρίζουν κ μετά σε βγάζουν λάθος... [μα τι λες ρε φίλε που σβούριξα...αφού τα κόκκινα ήταν πίσω]

Αλλα σε κάθε περίπτωση δεν παύουν να αποτελούν δύο απλά υπέροχα αυτοκίνητα....

Nick_compact
14-05-09, 09:04
Παρότι θαυμάζω το 370Ζ, σαν αμάξι γενικά, είναι πάρα πολύ άσχημο. Το 350Ζ ήταν πολύ πιο ωραίο σχεδιαστικά.

Ζ4 35i θα διάλεγα, όχι γιατί είναι BMW αλλά επειδή μου αρέσει πιο πολύ γενικά σαν αμάξι, αλλά αν μπορούσα να έβαζα ακόμα ένα αμάξι στο παιχνίδι, θα ήταν η Ζ4 Coupe 3.0Si.

panos 316T
14-05-09, 09:36
μόνο και μόνο που είναι B M W και έχει σήμα τον έλικα μου κάνει,τέλος!!!

EVERGET
14-05-09, 09:51
Το 370z είναι πολύ σκληροπυρινικό όχημα και γι αυτό το προτιμώ...και φυσικά...έχει επιδόσεις m3 σε τιμή z4 2.5....αυτό είναι αρκετό!!!! όταν και εάν βγεί m roadster τότε δεν το συζητάμε....z4 m δαγκωτό!

stef
14-05-09, 10:01
Ποιας Μ3 έχει επιδόσεις ίδιες το 370Ζ βρε παιδιά?
Γιατί εαν μιλάμε για το Ε92, δεν το νομίζω...

stef
14-05-09, 10:01
Z4 35i και τιποτε αλλο .Οποιος θελει Νισσαν να αλλαξει φορουμ.

Χα χα χα
Σωστός

MaSt0RaS
14-05-09, 10:15
Kοιτα το καινουριο νισσαν το βλεπω αρκετα ιδιο με το παλιο και δεν με τρελενει.. το Ζ4 ειναι κατι πιο διαφορετικο... αν και η σκληρη οροφη σε καμπριο ισως με χαλουσε αλλα δεν ξερε...
εγω ψηφιζω Ζ4 335

randombk
14-05-09, 11:04
Απορω ρε παιδια πως γινεται να συγκρινετε την Νεα Ζ4 με Datsun?

Τεσπα για να μην βαλω φωτιες στο topic και εγω θα επερνα το Ζ4 335!
Ποιος ξερει αυτος ο διαμαντενιος κινητηρας τι tuning θα περνει!

Τ`ακους mastora? 2 turbakia ειναι αυτα! Αν βαλουμε 2 μεγαλυτερα με προγραμμα τι θα γινειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι?????? :bugeye:

stratos
14-05-09, 11:07
...... Τ`ακους mastora? 2 turbakia ειναι αυτα! Αν βαλουμε 2 μεγαλυτερα με προγραμμα τι θα γινειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι?????? :bugeye:

Άχ και να ήταν έτσι εύκολα τα πράγματα... αχ....:friday:

EVERGET
14-05-09, 11:24
Έλεος! να αλλάξεις τουρμπίνες σε z4? τι νομίζεις ότι είναι, evo? Αν κάποιος θέλει να ξεθεώσει ένα αμάξι στο πήραγμα γι αυτό υπάρχουν τα γιαπωνέζικα! Πώς να το πούμε....είναι στην κουλτούρα του γιαπωνέζικου το tuning έως καγκουριάσματος!

randombk
14-05-09, 11:39
Εχω επικοινωνισει με εξω και φιμες λενε οτι εταιρια γερμανικη βελτιωτης της BMW ηδη το ετοιμαζει...Δεν ειναι καγκουρια φιλε μου. Για μια ακομη φορα οι γερμανοι κατι ξερουν.

Αν το αμαξακι ειναι οπως το εβγαλε η μαμα εταιρια δηλ ΚΟΥΚΛΑ και δεν το πειραξεις! και απλα κατω απο το καπο αντι για 306 λεει 500! δεν εγινε και τιποτα...
Που ειναι η καγκουρια?

Ααααχχχχ mastora - strato θα ειναι πολλα τα αλογααα!

Ασχετο! εχετε να πειτε κατι για το V10 της Μ5 που το πηγαν 780ps? ΤΙ? ΠΩΣ?
θελω και γωωωωωωωωωω! παω να κλαψω στην γωνια μου τωρα... :rockon:

Έλεος! να αλλάξεις τουρμπίνες σε z4? τι νομίζεις ότι είναι, evo? Αν κάποιος θέλει να ξεθεώσει ένα αμάξι στο πήραγμα γι αυτό υπάρχουν τα γιαπωνέζικα! Πώς να το πούμε....είναι στην κουλτούρα του γιαπωνέζικου το tuning έως καγκουριάσματος!

Action Man
14-05-09, 11:45
Μάλλον σε κεφαλογύρισμα υπερτερεί η νέα Ζ4...επειδή γράφει "ΒΜW"....
Παίδες...η προηγούμενη Ζ4 ήταν Α-μαξάρα.Μπορώ να πώ οτι πλησιάζει τα χαραχτηρηστικά ενός πραγματικού σπόρ αυτοκινήτου....
Η καινούργια(με βάρος νταλίκας)παραείναι γιάπικη...

Action Man
14-05-09, 11:46
Z4 35i και τιποτε αλλο .Οποιος θελει Νισσαν να αλλαξει φορουμ.

Ωραία,άλλαξε και εσύ φόρουμ,γιατί η νέα Ζ4 δεν είναι BMW:peepwall:(πιο πολύ σε merc μοιάζει)

Action Man
14-05-09, 11:55
Και κάπου εδώ τελιώνει το thread για μένα....:flipa:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/246630

http://img526.imageshack.us/img526/5361/2466300big.jpg (http://img526.imageshack.us/my.php?image=2466300big.jpg)

eNeRGy
14-05-09, 12:17
Nissan βεβαια... το νεο Ζ ειναι τελειως λελεδικο...
Focus bmw... focus!... you are loosing us!

z3 2.2
14-05-09, 12:31
Πολυ σωστος action man!!!
Πολυ ωραιο προβληματισμο εθεσες Konas
Και ψηφιζω 370Ζ γιατι το θεωρω πιο αντιπροσωπευτικο για τα γουστα μου,εχει μπλοκε και γενικως ειναι πιο matcho σε σχεση με το πιο σουρουκλεμε Ζ4

stratos
14-05-09, 12:52
Ο Action Man τα είπε και εγώ συμπληρώνω με την υπογραφή μου...

randombk
14-05-09, 13:04
:+1:
Ηθελα να το πω πριν αλλα θα με βγαζανε εκτος topic!
Μπραβο ρε ατομο!
Και επειδη δεν ασχολουμαστε με datsun το σωστο thread θα ηταν
New BMW Z4 335 vs BMW Z4 ///M !



Και κάπου εδώ τελιώνει το thread για μένα....:flipa:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/246630

http://img526.imageshack.us/img526/5361/2466300big.jpg (http://img526.imageshack.us/my.php?image=2466300big.jpg)

andreas_R
14-05-09, 13:07
Το συγκεκριμενο ειναι φιλου μου!


Στο μεταξυ ελεος παιδια οχι και datsun το Z της Nissan

Kostas Christ
14-05-09, 13:18
μιας και μιλαμε για Ζ4 οπου ειναι ενα κατα βαση καμπριο ιδου..

http://www.supercars.dk/cars/bmw/bmw-z4-street-race-car.jpg

με κανονικη υφασματινη οροφη οπως καθε γνησιο roadster... και με 1400 κιλα σε αντιπαραβαλη με τα 1600 του καινουριου

Panoz_335i
14-05-09, 13:33
Aν δεν ειχα οικογενεια ...ΣΤΑΝΤΑΡ 370Ζ!!!

Nick_compact
14-05-09, 13:34
Aν δεν ειχα οικογενεια ...ΣΤΑΝΤΑΡ 370Ζ!!!

Πάρε διαζύγιο!!:sleeping: :peepwall:

EVERGET
14-05-09, 14:17
Από άποψη καθαρόαιμης σπορ φιλοσοφίας μόνο μία m roadster χτυπάει το 370z και προσωπικά πιστεύω κ από άποψη μούρης το 370 υπερτερεί από τη z4 που έχει γεμίσει ο τόπος και αφού το νέο μοντέλο δεν είναι και καμιά σχεδιαστική καινοτομία!

Πάντως 65.000 πουλάει ο τυπάς το m coupe? διπλάσια τιμή δηλαδή από ότι έχουν στη γερμανία ίδια αυτοκίνητα....Μου φαίνεται ζητάνε ότι θέλουνε για ένα αμάξι σπάνιο κ γοητευτικό μεν, κραγμένο δε από τον ειδικό τύπο λόγω υποδεέστερης των προσδοκιών οδικής συμπεριφοράς, και ειδικά όταν καινουργια η ε92 M3 έχει πέσει στα 80.000.....

oldcarskickass
14-05-09, 14:28
Απορω ρε παιδια πως γινεται να συγκρινετε την Νεα Ζ4 με Datsun?

Τεσπα για να μην βαλω φωτιες στο topic και εγω θα επερνα το Ζ4 335!
Ποιος ξερει αυτος ο διαμαντενιος κινητηρας τι tuning θα περνει!

Τ`ακους mastora? 2 turbakia ειναι αυτα! Αν βαλουμε 2 μεγαλυτερα με προγραμμα τι θα γινειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι?????? :bugeye:


Το ποιος ξέρει για καλό το είπες;

Από θέμα πειράγματος (μοτέρ) δε νομίζω ΚΑΝΕΝΑ ευρωπαϊκό και δη BMW να φτάνει τα επίπεδα ενός γιαπωνέζου.

Είναι οι τόμοι με τα βελτιωτικά προϊόντα βλέπεις που έχουν τα japania.

Ωραία,άλλαξε και εσύ φόρουμ,γιατί η νέα Ζ4 δεν είναι BMW:peepwall:(πιο πολύ σε merc μοιάζει)

Για εμένα θα ήταν ΠΙΟ BMW αν είχε ύφασμα στην οροφή αντί για mercedikh κουκούλα.


Όσο για το βάρος...

καλά είμαστε εμείς στα 1000 +/- κιλά καλά δεν είμαστε;
Το συγκεκριμενο ειναι φιλου μου!


Στο μεταξυ ελεος παιδια οχι και datsun το Z της Nissan

Όποιος εννοεί το Datsun σαν υποτιμητικό είναι βαριά άμαθος ως προς την ιστορία της φίρμας.

Lil
14-05-09, 14:28
οσοι τα "χλευαζεται" ως datsun πλαναστε κύριοι... η DATSUN έχει ολόκληρη ιστορία... το οτί εσείς την μάθατε μέσω αγροτικών δεν φταίει η κατα πολλά επιτυχημένη Ιαπωνική εταιρία.....

καλό σας απόγευμα

ptboul
14-05-09, 14:32
Όποιος εννοεί το Datsun σαν υποτιμητικό είναι βαριά άμαθος ως προς την ιστορία της φίρμας.

οσοι τα "χλευαζεται" ως datsun πλαναστε κύριοι... η DATSUN έχει ολόκληρη ιστορία... το οτί εσείς την μάθατε μέσω αγροτικών δεν φταίει η κατα πολλά επιτυχημένη Ιαπωνική εταιρία.....

καλό σας απόγευμα

:+1: :search:

Action Man
14-05-09, 16:23
κραγμένο δε από τον ειδικό τύπο λόγω υποδεέστερης των προσδοκιών οδικής συμπεριφοράς, και ειδικά όταν καινουργια η ε92 M3 έχει πέσει στα 80.000.....


Δεν θέλω να βγω off topic,αλλά αυτά που λέει ο ειδικός τύπος θα τα γράψεις στα παλιά σου τα παππούτσια όταν οδηγήσεις το αυτοκίνητο..
Ουτος η αλλος,τα πραγματικά σπόρ αυτοκίνητα πρέπει να κουβαλάνε και λίγο τρέλα...δεν είναι για το σούπερ μάρκετ.

ThugAngeL
14-05-09, 16:49
Για μενα ουτως η αλλως θα επρεπε να λεγοτανε Datsun ολα τα Ζ τhς Nissan!

Datsun 370Z λοιπον στεγνα!

Γιατι ετσι μας αρεσει!!! :smokin:

eNeRGy
14-05-09, 17:08
Αντε επιτελους μιλησε καποιος... γιατι εδω στη γυφτοελλαδα, μονο τα Ντατσουν των γυφτων γνωριζουν μερικοι...
Μια απλη συγκριση της datsun με την bmw τον παλαιο καιρο ειναι αρκετη να καταλαβει τι ιστορια κραταει αυτη η εταιρια...
Και στην αστεια περιπτωση που συγκρινετε το υποτιθεμενο στο μελλον Ζ4 Μ... στα +20 που εχει απο το "datsun" βαζεις ακομη 20 και παιρνεις το GTR και εχεις αμαξι που μονο το team της F1 της BMW μπορει να φτιαξει... αλλα δεν το κανει μετα την φολα που εφαγε η εταιρια απο το Ζ8...
Αυτο γιατι οι νεοι/νεοπλουτοι πετουν σε ολα τα ελληνικα φορουμ του κοσμου τις κοτσανες προσκυνοντας εναν ελικα... και μας κανουν εμας τους υπολοιπους με τον ελικα να τρωμε δουλεμα στιγματιζομενοι απο εσας...
Αχ, ασχετη νεοπλουτη Ελλαδα...

morpheus
14-05-09, 18:04
Αλλού υπερτερεί το ένα, αλλού το άλλο... ο καθένας σταθμίζει τις ανάγκες που έχει (ή που νομίζει οτι έχει)... και επιλέγει ανάλογα...
Δεν πιστεύω οτι οι διαφορές τους είναι τόσο μεγάλες... αλλά σίγουρα είναι υπαρκτές.
Όπως και να'χει μιλάμε για 2 πολύ καλά αυτοκίνητα... δεν είναι άσπρο ή μαύρο... αλλά ένα πολύ όμορφο δίλλημα...

Όσον αφορά στο βάρος της νέας Ζ4, ας μην ξεχνάμε οτι το 350Z Roadster ήταν ακόμη βαρύτερο (πάνω απο 1600kg παρότι soft-top) και το 370Ζ Roadster έχει μόλις 25kg διαφορά απο την Z435...

Panoz_335i
14-05-09, 18:07
Το ποιος ξέρει για καλό το είπες;

Από θέμα πειράγματος (μοτέρ) δε νομίζω ΚΑΝΕΝΑ ευρωπαϊκό και δη BMW να φτάνει τα επίπεδα ενός γιαπωνέζου.

Είναι οι τόμοι με τα βελτιωτικά προϊόντα βλέπεις που έχουν τα japania.



Σωστος!
Το Ν54 δεν ειναι τοσο tunning-friendly οσο νομιζουν πολυ (ισως και εγω νομιζα αρχικα). Οκ..ενταξει ...φτανουμε "αβιαστα" τα 400-420 αλογα ,αλλα μετα τι? Την ιδια στιγμη ερχεται το 350Ζ και με ενα mild tunning και χωρις πολλα-πολλα, χτυπαει 550 αλογακια. Αν παμε για πιο ψαγμενα πραγματα φτανει και 700-720.
Για τα Subi & Evo ας μην κανουμε κοπο να σχολιασουμε...

E36 RULES!!
14-05-09, 18:31
αχ, αχ, αχ... Πραγματικά λυπάμαι γιατι ΚΑΙ αυτο το thread το ............. και ψόφησε... +οο (απειρα) στον eNeRGy... Επειδη πολλοι μεγαλωσαν ξεροντας ως Datsun τα αγροτικά που ειχαν στο χωριό τους, και πλανώνται πλάνην οικτράν για την ιστορία μιας εταιρείας που αν δεν ηταν τα προαναφερθέντα οχήματα ΚΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ (κατα τα αλλα το παίζουν ψαγμένοι) δεν σημαινει οτι η εταιρεια ειναι οπως την περιγραφετε ορισμενοι...

Η Datsun κατ'αρχας ειναι η παλαιότερη Ιαπωνική αυτ/βιομηχανία, με μακροχρόνια ιστορια σε motorsports, αυτοκινητα και κινητήρες που εχει βγαλει η Datsun/Nissan σε μαζική παραγωγή η BMW δεν τα έχει βγάλει ουτε στα όνειρά της.. Δεν με νοιαζει τι πρωτότυπα και αγωνιστικά έχει βγαλει,ΓΙΑ ΜΑΖΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ μιλάω.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το κολλημα ορισμενων υπερ των γερμανικών και κατά των ιαπωνικών αυτ/των. Δηλαδή ο αερας της Γερμανιας ειναι διαφορετικός απο αυτο της Ιαπωνιας, η το νερο που πινει ο Ιαπωνας τον κανει να φτιαχνει χειροτερα αμαξια? Η ιστορια της Datsun ειναι πολυ πιο λαμπρή σε motorsports απο πολλές γερμανικές (και μαντεψτε ποιά περιλαμβάνω σε αυτες)...

Αλλα δυστηχώς η αμάθεια, η αλαζονεία, ο κομπλεξισμός των νεόπλουτων αρχοντοχωριατών στην Ελλάδα τους κανει φανατικούς μιας μαρκας, λες και απο αυτην τρωνε ψωμι... Ειστε που ειστε αμαθείς, τουλαχιστον μην πετατε τουβλα γιατι γινεστε και ρεζίλι, οχι τιποτα αλλο

ΥΓ: Δεν απευθυνομαι σε κάποιον συγκεκριμένα... Οποιον θίγει το ποστ αυτο.... πρόβλημά του :p:
ΥΓ2: στη ΝΕΑ Z4 αναφερεται το παιδι, την Μ του απαντατε...

konas
14-05-09, 19:58
@action: μαν μαζι σου 100%.
@lil: γιατι τα παιρνεις ρε συ. Οπως βλεπεις δεν εισαι μονος σου (:dblthumb2 Οφτοπικ: you ll never walk alone)
@rules: Μια χαρα παει το θρεντ. ε καποιες λοξοματιες ειναι λογικες...

stelmaniac
14-05-09, 20:12
αχ, αχ, αχ... Πραγματικά λυπάμαι γιατι ΚΑΙ αυτο το thread το ............. και ψόφησε... +οο (απειρα) στον eNeRGy... Επειδη πολλοι μεγαλωσαν ξεροντας ως Datsun τα αγροτικά που ειχαν στο χωριό τους, και πλανώνται πλάνην οικτράν για την ιστορία μιας εταιρείας που αν δεν ηταν τα προαναφερθέντα οχήματα ΚΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ (κατα τα αλλα το παίζουν ψαγμένοι) δεν σημαινει οτι η εταιρεια ειναι οπως την περιγραφετε ορισμενοι...

Η Datsun κατ'αρχας ειναι η παλαιότερη Ιαπωνική αυτ/βιομηχανία, με μακροχρόνια ιστορια σε motorsports, αυτοκινητα και κινητήρες που εχει βγαλει η Datsun/Nissan σε μαζική παραγωγή η BMW δεν τα έχει βγάλει ουτε στα όνειρά της.. Δεν με νοιαζει τι πρωτότυπα και αγωνιστικά έχει βγαλει,ΓΙΑ ΜΑΖΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ μιλάω.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το κολλημα ορισμενων υπερ των γερμανικών και κατά των ιαπωνικών αυτ/των. Δηλαδή ο αερας της Γερμανιας ειναι διαφορετικός απο αυτο της Ιαπωνιας, η το νερο που πινει ο Ιαπωνας τον κανει να φτιαχνει χειροτερα αμαξια? Η ιστορια της Datsun ειναι πολυ πιο λαμπρή σε motorsports απο πολλές γερμανικές (και μαντεψτε ποιά περιλαμβάνω σε αυτες)...

Αλλα δυστηχώς η αμάθεια, η αλαζονεία, ο κομπλεξισμός των νεόπλουτων αρχοντοχωριατών στην Ελλάδα τους κανει φανατικούς μιας μαρκας, λες και απο αυτην τρωνε ψωμι... Ειστε που ειστε αμαθείς, τουλαχιστον μην πετατε τουβλα γιατι γινεστε και ρεζίλι, οχι τιποτα αλλο

ΥΓ: Δεν απευθυνομαι σε κάποιον συγκεκριμένα... Οποιον θίγει το ποστ αυτο.... πρόβλημά του :p:
ΥΓ2: στη ΝΕΑ Z4 αναφερεται το παιδι, την Μ του απαντατε...
Advocatus Diaboli...
Μαριε εγω λεω να σταματησουμε τα οφ τοπικ γιατι το θρεντ θα καταληξει παλι Γερμανια vs Ιαπωνια, ασχετα αν εχεις δικιο η οχι...
Αρκετα ιαπωνικα αυτοκινητα στην κατηγορια τους ειναι καλυτερα απο αντιστοιχα γερμανικα η ιταλικα η δεν ξερω και γω τι αλλο αλλα εδω εχουμε 2 συγκεκριμενα...
Ψηφιζω Ζ4 αποκλειστικα για αισθητικους λογους αφου στο δια ταυτα δεν εχω οδηγησει κανενα απο αυτα και ουτε εσεις πιστευω γι αυτο μην φανατιζεστε...

bmw/E81/tii
14-05-09, 20:29
Ζ4 φιλε καμπριο και γεια σας.. αν ειναι και το 35i αντε γεια :)

EVERGET
14-05-09, 20:31
Φίλε είπαμε και πιστεύουμε πως το 370z είναι καλύτερο driver's car από τη z4 αλλά και συ το παραέκανες με το εγκώμιο της datsun. Ποια είναι τα αυτοκίνητα που έβγαλε η datsun και η bmw ούτε στα ονειρά της δεν έχει δει? αν θες απαρίθμισέ τα μας και πες μας γιατί αυτά είναι ανώτερα από τα καθαρόαιμα bmw αρχής γενομένης της 3.0csl μέχρι σήμερα. Σε ότι αριθμό και να καταλήξεις η datsun μετραέι στο ενεργητικό της ένα αξιοσέβαστο σπορ όχημα παραγωγής, το 240z. Μετά έγινε nissan και ξεκίνησε η ιστορία των skyline (τη σειρά fairlady την ξεχνάμε) όπου δύναμη ναι αλλά από τεχνολογία όχι κάτι καινοτόμο που η bmw να μην έχει δει στα ονειρά της!

Ας τα ξεκαθαρίσουμε, η BMW είναι ο κορυφαίος κατασκευαστής κινητήρων με τεχνολογία που κανένας ιάπωνας δεν μπορεί να χρεωθεί...ούτε καν η honda που κάποτε την κόντραρε στα ίσα.

panagiotisE46ci
14-05-09, 20:34
370Z !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! χωρις σκεψη

E36 RULES!!
14-05-09, 20:46
Φίλε είπαμε και πιστεύουμε πως το 370z είναι καλύτερο driver's car από τη z4 αλλά και συ το παραέκανες με το εγκώμιο της datsun. Ποια είναι τα αυτοκίνητα που έβγαλε η datsun και η bmw ούτε στα ονειρά της δεν έχει δει? αν θες απαρίθμισέ τα μας και πες μας γιατί αυτά είναι ανώτερα από τα καθαρόαιμα bmw αρχής γενομένης της 3.0csl μέχρι σήμερα. Σε ότι αριθμό και να καταλήξεις η datsun μετραέι στο ενεργητικό της ένα αξιοσέβαστο σπορ όχημα παραγωγής, το 240z. Μετά έγινε nissan και ξεκίνησε η ιστορία των skyline (τη σειρά fairlady την ξεχνάμε) όπου δύναμη ναι αλλά από τεχνολογία όχι κάτι καινοτόμο που η bmw να μην έχει δει στα ονειρά της!

Ας τα ξεκαθαρίσουμε, η BMW είναι ο κορυφαίος κατασκευαστής κινητήρων με τεχνολογία που κανένας ιάπωνας δεν μπορεί να χρεωθεί...ούτε καν η honda που κάποτε την κόντραρε στα ίσα.

Tωρα δεν θα κατσω να αναλύσω τα μοντελα της Datsun/Nissan (αμα προσεξες εγραψα ΚΑΙ Nissan, γιατι ουσιαστικα Datsun κ Nissan το ιδιο πραγμα πανω-κατω), ουτε και την τεχνολογια της Nissan (S-HICAS, ATTESA ET-S φερ'ειπειν) γιατι θα καταντησω γραφικος και θα γινω σαν τα πιτσιρικια που τσακωνονται για το αν οι Β-Πεις τη λενε στους Giants ή το αντιθετο....
Οσο για τα μοτερ της BMW, ναι, τα Μ ειναι διαμαντια... Τα αλλα? Δεν ειδα και κανενα τρομερο bhp/lt...
Τεσπα, ειμαι offtopic και το ληγω εδω...

YΓ: Τα skyline μεχρι ΚΑΙ τα hakosuka ηταν Prince

alekos_911
14-05-09, 20:51
αν και το 370 πρεπει να ειναι πολυ καλο...δεν γινεται να μην παινέσω την κουκλα μου..οπότε Ζ4 Coupe τελος!

giannis 116
14-05-09, 20:51
Και κάπου εδώ τελιώνει το thread για μένα....:flipa:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/246630

http://img526.imageshack.us/img526/5361/2466300big.jpg (http://img526.imageshack.us/my.php?image=2466300big.jpg)

Αυτο τ αμαξι με τρελαινει! :love: Ειδικα σε μπλε ή ασπρο οπως η φωτο. Ασχετα με τη διαμαχη νεα Ζ4-370Ζ σκεφτειτε πως πλεον ειναι future classic εφοσον ανακοινωθηκε πως δε θα υπαρξει νεα Ζ4Μ λογω κρισης και το οτι η εταιρεια αφιερωθηκε στην αναπτυξη των Χ5Μ, Χ6Μ. Ακομη σκεφτειτε τι μηχανικα μερη εχει αυτο το υπερ-κουπε... Ε46 Μ3 CSL...
Μιλαει απο μονο του.
Για μενα διθεσια κουπε η καμπριο ειναι περιττη πολυτελεια τα 2 καθισματα σε 4 ροδες κι ειδικα σε τετοιες τιμες. Για αλλους ειναι λατρεια, τροπος ζωης, σεβαστο.. Παντως αν μου περισσευαν η πρωτη πολυτελεια που θα κανα δωρο στον εαυτο μου θα ταν μια Ζ4Μ κουπε.
Και για να αποθεωσω το offtopic και μ αυτο να το κλεισω, το background της Ζ4 νομιζω πως το ξερω... Εχω την εντυπωση πως τα οικηματα που φαινονται ακριβως πισω ειναι το ξενοδοχειο Hapimag στον Αγ. Αιμιλιανο στο Πορτο Χελι, τα σπιτια περα στο βαθος που φαινονται ειναι οι Σπετσες και το παρκινγκ που ειναι τ αμαξι ειναι στο εκκλησακι του Αγ.Αιμιλιανου διπλα στην επαυλη και το κτημα του Μινωα Κυριακου...
Σας εστειλα ε;..:rofl2:
Τελος, τελος, κλεινει το offtopic, και συγγνωμη γι αυτο ε;..

fast-enough
14-05-09, 21:20
Εχω την εντυπωση πως τα οικηματα που φαινονται ακριβως πισω ειναι το ξενοδοχειο Hapimag στον Αγ. Αιμιλιανο στο Πορτο Χελι, τα σπιτια περα στο βαθος που φαινονται ειναι οι Σπετσες και το παρκινγκ που ειναι τ αμαξι ειναι στο εκκλησακι του Αγ.Αιμιλιανου διπλα στην επαυλη και το κτημα του Μινωα Κυριακου...
:+1::clap: σωστός...

stratos
14-05-09, 21:37
Πιστεύω πως το μόνο που αξίζει απο την Nissan είναι η σειρά Skyline που είναι εξαιρετικά μπροστα στε τεχνολογία όπως ανέφερε και ο Μάριος. Τα αλλα όπως 370Ζ είναι πεταμένα χρήματα όταν με τις 60+++ που θα κοστίζει υπάρχει το Ζ4 35 και πιθανόν 1-2 αυτοκίνητα ακόμα.

Off-topic: όντως στο Hapimag είναι εκεί. Όταν πάρω το δικό μου σκέφτομαι να οργανώσω μια εκδρομούλα μέχρι το Πόρτο Χέλι που είναι και το εξοχικό μου για τα καλορίζικα....

TAZ118!
14-05-09, 21:55
Μάλλον σε κεφαλογύρισμα υπερτερεί η νέα Ζ4...επειδή γράφει "ΒΜW"....
Παίδες...η προηγούμενη Ζ4 ήταν Α-μαξάρα.Μπορώ να πώ οτι πλησιάζει τα χαραχτηρηστικά ενός πραγματικού σπόρ αυτοκινήτου....
Η καινούργια(με βάρος νταλίκας)παραείναι γιάπικη...

:+1:
+ το οτι 370Ζ ειναι κακασχημο...

Enema
14-05-09, 23:35
H nissan ειχε 3ς καταπληκτικες σειρες (skyline, fairlady, silvia), οχι μονο τα τωρινα που ξερουμε R32-33-34, S13,S14,S15 κτλ, αλλα εδω και παρα πολλα χρονια. Ο RB26DETT κινητηρας της ηταν απο τους πλεον βελτιωσιμους, με τον VQ των 350Ζ να εχει καλες προοπτικες.

Αμα εκαναν εισαγωγη αυτα τα αυτοκινητα εδω, πιστευω οτι θα τα εκτιμουσαμε και περισσοτερο.

DimitrisZ4
15-05-09, 00:40
οσοι ψηφισαν το 370z παρακαλω να αποχωρησουν απο το forum :chair::ban:

stelmaniac
15-05-09, 01:20
οσοι ψηφισαν το 370z παρακαλω να αποχωρησουν απο το forum :chair::ban:

Χοντρό....:dupe::smiley_ab

Sp!ros G
15-05-09, 02:41
Θα επελεγα το 370Ζ για το λογο οτι η ΝΙSSAN δειχνει ξεκαθαρα με τις κινησεις της το Sport

προσανατολισμο του νεου Ζ. Οι αλλαγες του σε σχεση με τον προκατοχο εχουνε να κανουνε

με την ουσια της Sport οδηγησης.Μειωση μεταξονιου ,μηκος αυτοκινητου ,αυξηση πισω

μετατροχιου ,χρηση ελαφρυτερων υλικων σιγουρα δινουνε στο αυτοκινητο ενα τονο

δυναμισμου που σιγουρα δε σ`αφηνει αδιαφορο.Απο την αλλη πλευρα η BMW αυξησε το

μηκος -το μεταξονιο προσθεσε βαρος στη νεα Ζ4 σε σχεση με το προηγουμενο μοντελο,με

αποτελεσμα να κατασκευασει ενα αυτοκινητο ισως πιο συντηριτικο ή για λιγοτερο

ανησυχους(κατα τη γνωμη μου).Νομιζω πως προκειται για δυο αυτοκινητα διαφορετικα και

θα μπορουσε καποιος να εχει απλα και τα δυο για διαφορετικες στιγμες.

DimitrisZ4
15-05-09, 02:50
Χοντρό....:dupe::smiley_ab

χοντρο, λιγνο...οσοι εχουν χιουμορ θα γελασανε..

eNeRGy
15-05-09, 12:19
Πιστεύω πως το μόνο που αξίζει απο την Nissan είναι η σειρά Skyline που είναι εξαιρετικά μπροστα στε τεχνολογία όπως ανέφερε και ο Μάριος. Τα αλλα όπως 370Ζ είναι πεταμένα χρήματα όταν με τις 60+++ που θα κοστίζει υπάρχει το Ζ4 35 και πιθανόν 1-2 αυτοκίνητα ακόμα.

Off-topic: όντως στο Hapimag είναι εκεί. Όταν πάρω το δικό μου σκέφτομαι να οργανώσω μια εκδρομούλα μέχρι το Πόρτο Χέλι που είναι και το εξοχικό μου για τα καλορίζικα....

Η διαφορα του 370z με την Ζ4 35 ειναι οση και η διαφορα της Ζ4 35 με την SLK 350...

Απλα τη μια λετε θελετε πολυτελεια σηματακι και μουρη οποτε διαλεγετε την bmw... και την αλλη βριζετε την merc λεγοντας οτι εχει περισια πολυτελεια και λιγοτερο drivability...

2 μετρα 2 σταθμα... και οχι, η νεα Ζ4 δεν ειναι η χρυση τομη...

Μη ξεχνατε οτι ποτε δεν ηταν στοχος της Nissan να χτυπησει την bmw... δε πηγαινει τοσο χαμηλα... ξεκαθαρα η κοντρα στην porsche Boxter πηγαινε (και πλεον και την Cayman)... εστω με το φτωχο 350z... δε τα πηγε ασχημα στο δρομο...(στην αλλη μερια του ατλαντικου την χτυπουσε καλυτερα ομως με το G35) Το ιδιο και με το GTR, παλι την porsche ηθελε να χτυπησει... ουτε την SLR, ουτε την Enzo...

Κατι αλλο που ξεχνατε επισης ειναι οτι πλεον υπαρχει στην ελλαδα και το Infiniti G37 coupe... που και παραπανω πολυτελεια απο την Z4 εχει, και καλυτερο στησιμο/τιμονι...

Αλλα ειπαμε... ολα αυτα θελουν ανοικτο μυαλο και οχι κολληματα σε σηματα και μουρη για τα παρκινγκ στα σκυλαδικα...

morpheus
15-05-09, 13:54
και οχι, η νεα Ζ4 δεν ειναι η χρυση τομη...
Έχεις την καλοσύνη να μας πείς γιατί η Ζ4 δεν είναι η χρυσή τομή, και ποιός την ορίζει αυτή...?

Κατι αλλο που ξεχνατε επισης ειναι οτι πλεον υπαρχει στην ελλαδα και το Infiniti G37 coupe
Το οποίο είναι roadster...?

που και παραπανω πολυτελεια απο την Z4 εχει, και καλυτερο στησιμο/τιμονι...
Τόσο χάλια το στήσιμο και το τιμόνι της Ζ4 ε...? Για πες λεπτομέρειες... Η θέση οδήγησης πως σου φάνηκε...? Το κιβώτιο...? Η ανάρτηση στο sport+...?

stef
15-05-09, 14:17
Η διαφορα του 370z με την Ζ4 35 ειναι οση και η διαφορα της Ζ4 35 με την SLK 350...

Απλα τη μια λετε θελετε πολυτελεια σηματακι και μουρη οποτε διαλεγετε την bmw... και την αλλη βριζετε την merc λεγοντας οτι εχει περισια πολυτελεια και λιγοτερο drivability...

2 μετρα 2 σταθμα... και οχι, η νεα Ζ4 δεν ειναι η χρυση τομη...

Μη ξεχνατε οτι ποτε δεν ηταν στοχος της Nissan να χτυπησει την bmw... δε πηγαινει τοσο χαμηλα... ξεκαθαρα η κοντρα στην porsche Boxter πηγαινε (και πλεον και την Cayman)... εστω με το φτωχο 350z... δε τα πηγε ασχημα στο δρομο...(στην αλλη μερια του ατλαντικου την χτυπουσε καλυτερα ομως με το G35)
Κατι αλλο που ξεχνατε επισης ειναι οτι πλεον υπαρχει στην ελλαδα και το Infiniti G37 coupe... που και παραπανω πολυτελεια απο την Z4 εχει, και καλυτερο στησιμο/τιμονι...


1ον) BMW σε σχέση με Mercedes είναι πιο οδηγοκεντρική
2ον) BMW σε σχέση με Nissan είναι πιο οδηγοκεντρικό
3ον) Η χρυσή τομή των roadster κακά τα ψέματα είναι το Boxster, όλοι σε αυτό θέλουν να μοιάσουν....
4ον) Ανταγωνιστής του Infinity G37 ΕΑΝ έχεις δει στα περιοδικά αλλά αυτή είναι και η πραγματικότητα είναι το 335 μιας και συγκρίνουμε coupe με coupe....
5ον) Τα λόγια είναι περιττά για σύγκριση 335 με G37...
6ον) Περιμένω απαντήσεις
7ον) ΤΕΛΟΣ

randombk
15-05-09, 14:45
Ρε παιδια οσο μπαινω και διαβασω τα συγκεκριμενα θεματα τοσο πιο πολυ εκνευριζομαι και τοσο πιο πολυ καταλαβαινω γιατι η hyundai ειναι νο1 εταιρια στο ελλαντα.

Παρακαλω τους admin να μας πουν αν το συγκεκριμενο forum ειναι για πραγματικους λατρεις της BMW η? οχι!

Επειδη σε οποιοδηποτε αλλο forum (MERCEDES - AUDI - PORSCHE - FERRARI) δεν θα επιτρεποταν να συγκρινουν τα αμαξια τους με Nissan και Infinity τοτε γιατι εδω πρεπει να γινεται αυτο απεναντι στην BMW? Μηπως θεωρειτε την BMW τοσο μικρη εταιρια???

Υπαρχει αραγε θεμα συγκρισης?

Μηπως αγορασατε BMW επειδη δεν ειχατε κατι αλλο να αγορασετε? Καποιος αναφερθηκε πιο πριν για την ιστορια της Nissan-Datsun. Μηπως εχει ασχοληθει να μαθει την Ιστορια της BMW?Η? ειδε οτι ειναι τεραστια και βαρεθηκε?

Δεν προκειτε να πεσω σε θεματα συγκρισης με τετοιες εταιριες , προτιμω να παω να κουρεψω το γκαζον! πιο πολυ νοημα θα βγαλω.

Τελος λυπαμαι που το forum δεν λεγεται μονο BMW αλλα BMW_MOTORSPORT!
Οποιος μαθει εστω και αυτη την μικρη ιστορια που BMW-MOTORSPORT DIVISION θα ντρεπεται να ξαναμπει στο forum να γραφει για s2000 και 350Z.
Δεν κατηγορω αυτα τα 2 αυτοκινητα απλα αφηστε να τα συγκρινουν ατομα απο το Impreza και evo club μιας και μιλαμε για αυτοκινητα παρομοιου χαρακτηρα! Θεμα συγκρισης s2000 με 350Z ναι υπαρχει και καλα θα κανουν τα παιδια απο τα αλλα forum!!!

Τελος δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ νεας Ζ4 και 370Ζ γιατι αν σταθειτε διπλα και στα 2 , στο Ζ4 ντρεπεσαι να μπεις μεσα , ενω στο 370Ζ το αμαξι σου φωναζει "Σε παρακαλω!Βαλε μου αεροτομη και λιωσε με!"


Παιδια δεν προσβαλω κανεναν απλα δεν θελω ολοι μας να χανουμε τον χρονο μας και την ζαχαρενια μας με ανομια πραγματα...

Τελος για τους ADMIN! Παιδια! BANNED και Infrastractions δεχομαι καθημερινα μετα τις 8 εκτος σαββατοκυριακα!χαχαχα.....

Φιλικα,
Ευαγγελος

ptboul
15-05-09, 14:50
Παιδια δεν προσβαλω κανεναν απλα δεν θελω ολοι μας να χανουμε τον χρονο μας και την ζαχαρενια μας με ανομια πραγματα..


Μα ακριβώς, κουβέντα γίνεται, δε χρειάζεται να 'χαλιόμαστε' :)

TAZ118!
15-05-09, 14:57
O βασικος ανταγωνιστης του 370Ζ κουπε ειναι η Σειρα 1 κουπε και ειδικα η 135i.
Η νεα Ζ4 συγκρινεται με το 370Ζ roadster που θα μπει στην παραγωγη σε λιγο καιρο.
H 135i ειναι καλυτερη και απο τα δυο....Kαι πολυ πιο ομορφη απο το 370Ζ...

Nick_compact
15-05-09, 15:18
Τελος δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ νεας Ζ4 και 370Ζ γιατι αν σταθειτε διπλα και στα 2 , στο Ζ4 ντρεπεσαι να μπεις μεσα , ενω στο 370Ζ το αμαξι σου φωναζει "Σε παρακαλω!Βαλε μου αεροτομη και λιωσε με!"


Στην προηγούμενη γενιά Ζ4, SLK vs Z4, σήμαινε σύγκριση δύο ανόμοιων πραγμάτων. Από την μια ένα λιτό ποιοτικό και καλοστημένο Roadster με λογικό βάρος (προηγούμενη Ζ4), από την άλλη ένα όμορφο, άνετο, με χλιδάτο εσωτερικό και πιο αποξενωμένο για τον οδηγό.


Και σου θέτω το ερώτημα : Τι είναι αυτό που διαχωρίζει την νέα Ζ4 από μια Mercedes SLK; (πέρα από το σήμα; )

Ποιά η διαφορά των 2 αυτών, η οποία προκαλεί αντίδραση στο άκουσμα της και μόνο (SLK) ως και καλά ξενέρωτο, από πολλούς εδώ;

Απλά για την ιστορία. Βάρος Ζ4 35i 1600 κιλά, βάρος Ζ4 Μ Roadster/Coupe 1480-1495Kg. Βάρος Ζ4 Coupe 3.0Si, 1390 κιλά.

Περιμένω την απάντηση σου.

arisk
15-05-09, 15:48
Μη ξεχνατε οτι ποτε δεν ηταν στοχος της Nissan να χτυπησει την bmw... δε πηγαινει τοσο χαμηλα... ξεκαθαρα η κοντρα στην porsche Boxter πηγαινε (και πλεον και την Cayman)... εστω με το φτωχο 350z... δε τα πηγε ασχημα στο δρομο...(στην αλλη μερια του ατλαντικου την χτυπουσε καλυτερα ομως με το G35).

Κατι αλλο που ξεχνατε επισης ειναι οτι πλεον υπαρχει στην ελλαδα και το Infiniti G37 coupe... που και παραπανω πολυτελεια απο την Z4 εχει, και καλυτερο στησιμο/τιμονι...

Πηγαινε να χτυπήσει την Porsche... Και χτύπησε... Ας μην πω τι χτύπησε... Θα αναφέρω χαρακτηριστικά πόσα 350Ζ cabrio κυκλοφορούν στη Θεσσαλονίκη, μια πόλη περισσοτέρων απο 1.000.000 κατοίκων...
Κάντε μια μαντεψιά πόσα είναι...
ΛΑΘΟΣ...!! Χάσατε... Ότι και να είπατε... Γιατί αποκλείεται να είπατε δύο... Ναι... Δύο...!! Και μάλιστα το ένα άνηκε στο διευθυντή της μεγαλύτερης αντιπροσωπείας της Nissan στη Θεσσαλονίκη... Άρα επι της ουσίας πούλησαν ένα αυτοκίνητο σε 1.000.000 κατοίκους μιας πόλης...
Αυτό δεν σημαίνει ότι το αυτοκίνητο δεν είναι καλό ή ότι το κρίνω αρνητικά και το κατηγορώ... Όμως καλώς ή κακώς όλα και όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος... Κανένας δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας του...


Για το Infinity, τo έχεις οδηγήσει φίλε? Έχεις προσωπική εμπειρία απο το αμάξι? Είναι καλό?

Lil
15-05-09, 15:55
Πηγαινε να χτυπήσει την Porsche... Και χτύπησε... Ας μην πω τι χτύπησε... Θα αναφέρω χαρακτηριστικά πόσα 350Ζ cabrio κυκλοφορούν στη Θεσσαλονίκη, μια πόλη περισσοτέρων απο 1.000.000 κατοίκων...
Κάντε μια μαντεψιά πόσα είναι...
ΛΑΘΟΣ...!! Χάσατε... Ότι και να είπατε... Γιατί αποκλείεται να είπατε δύο... Ναι... Δύο...!! Και μάλιστα το ένα άνηκε στο διευθυντή της μεγαλύτερης αντιπροσωπείας της Nissan στη Θεσσαλονίκη... Άρα επι της ουσίας πούλησαν ένα αυτοκίνητο σε 1.000.000 κατοίκους μιας πόλης...
Αυτό δεν σημαίνει ότι το αυτοκίνητο δεν είναι καλό ή ότι το κρίνω αρνητικά και το κατηγορώ... Όμως καλώς ή κακώς όλα και όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος... Κανένας δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας του...
εντελώς ΛΑΘΟΣ λογική....
με την λογική ΣΟΥ παντα....
πόσα Ζ8 εχουμε σε μια χώρα 11.000.000 κατοίκων....
και πόσα Hyundai Accent?

με την λογικη σου παντα........

E36 RULES!!
15-05-09, 16:07
Παρακαλω τους admin να μας πουν αν το συγκεκριμενο forum ειναι για πραγματικους λατρεις της BMW η? οχι!



δηλαδη το οτι αναγνωριζουμε καποια συγκεκριμενη εταιρεια παει να πει οτι δεν ειμαστε λατρεις της BMW ή απαγορευεται να γραφουμε στο forum??? Ναι στανταρ...


Καποιος αναφερθηκε πιο πριν για την ιστορια της Nissan-Datsun. Μηπως εχει ασχοληθει να μαθει την Ιστορια της BMW?Η? ειδε οτι ειναι τεραστια και βαρεθηκε?



Ναι, εχω ασχοληθει και εχω και βιβλια για τη BMW... Εσυ ξερεις ιστορια καποιας αλλης εταιρειας και θεωρεις τοσο τεραστια αυτη της BMW που καμμια αλλη δεν την ξεπερναει?εντελώς ΛΑΘΟΣ λογική....
με την λογική ΣΟΥ παντα....
πόσα Ζ8 εχουμε σε μια χώρα 11.000.000 κατοίκων....
και πόσα Hyundai Accent?

με την λογικη σου παντα........

Αστο ρε μαν... αμα βγαλουμε αν ειναι καλο ενα αμαξι με βαση ποσο εχει πουλησει.. μην κουραζεσαι και πληκτρολογεις τσαμπα, ακρη δν θα βγαλεις...


''ε, φιλαρακι, σου'χει βγει καλο αυτο??? Γιατι δε βλεπω να κυκλοφορουν και πολλα'':bricks1::bricks1::bricks1::bricks1:

arisk
15-05-09, 16:33
εντελώς ΛΑΘΟΣ λογική....
με την λογική ΣΟΥ παντα....
πόσα Ζ8 εχουμε σε μια χώρα 11.000.000 κατοίκων....
και πόσα Hyundai Accent?

με την λογικη σου παντα........

Tώρα συγκρίνεις την βούρτσα... Με κάτι άλλο... Ανόμοιο...
Το Αccent των 10.000 ευρώ με Ζ8 των υπερπολλαπλάσιων χιλιάδων ευρώ...

Καταρχήν όπως είπα και πρίν ξεκάθαρα, δεν κρίνω αρνητικά το 350Ζ (το οποίο παρεπιπτόντως μου αρέσει πάρα πολύ ακόμη και αισθητικά). Μπορεί να είναι και το καλύτερο αυτοκίνητο του κόσμου. Απλά είπα ότι το positioning του αυτοκινήτου εφόσον στάθηκε απέναντι στην Boxter δεν ήταν και ότι πιο επιτυχημένο... Αυτό μόνο είπα... Όχι κάτι άλλο

Η λογική μου είναι η λογική της BMW, της NISSAN, της MERCEDES, της PORSCHE... Η λογική του ανταγωνισμού και των πωλήσεων... Με τι ήθελες να συγκριθεί το 350Ζ, με κανενα Datsun? Είπες ότι το αυτοκίνητο αυτό δεν κοιτάει χαμηλα, στην BMW, κοιτάει ψηλά, είναι ανταγωνιστικό της Βοxter... Kαι σε αυτό απάντησα... Ότι έχει κάνει περίπου το ένα χιλιοστό των πωλήσεων του ανταγωνιστή του... Πού εντοπίζεις το λάθος μου...???

Η δουλειά μου είναι το marketing, αυτό σπούδασα, αυτό γνωρίζω, με αυτό ασχολούμαι... Με target group, με positioning, με μερίδια αγοράς, με πωλήσεις... Αν ήμουν μηχανικός θα μιλούσα για κινητήρες, αλλά δεν είμαι, επομένως προτιμώ να σωπαίνω όταν μιλάνε τα παιδιά που γνωρίζουν αυτά τα θέματα... Αλλά όταν ΕΣΥ λές ότι δύο αυτοκίνητα ανταγωνίζονται (350Ζ και Βοxter) και το ένα πουλάει 500 και το άλλο πουλάει 1... Τότε ποιανού η λογική είναι λάθος...??
Και εννοείται πως η BMW, η NISSAN, και η PORSCHE δεν ασχολούνται με τις κρίσεις μας για τα αυτοκίνητά τους... Ασχολούνται με τις πωλήσεις τους... Και θα πρέπει να γνωρίζουμε όλοι ότι κάποια αυτοκίνητα υπάρχουν όχι για να πάρουν σημαντικό μερίδιο πωλήσεων, όχι για να σπάσουν ταμεία, αλλά απλά για να υπάρχουν...!! Υπάρχουν για να έχει εκπρόσωπο η εταιρία στην συγκεκριμένη κατηγορία που τραβάει πάνω της τα φώτα της δημοσιότητας και αλλάζει την εκτίμηση του κοινού για την μάρκα... Υπάρχουν για να βελτιώσουν το brand name της εταιρίας και την αντιλαμβανόμενη ποιότητα απο τον πελάτη...

Ήταν μια offtopic παρένθεση, αλλά θα είναι καλό να μην μιλαμε υποτιμητικά για την λογική του άλλου... Ειδικά όταν δεν την ξέρουμε... Και να μην μπλεκόμαστε σε χωράφια που δεν γνωρίζουμε... Είπαμε... Εγώ πχ δεν μιλάω για μηχανικά μέρη κτλπ... Είμαι άσχετος... Το γνωρίζω και δεν "απλώνομαι" για να μην ξεφτιλιστώ... Ας κάνουν και άλλοι το ίδιο για να μην οξύνονται και τα πνεύματα χωρίς λόγο...

Φιλικά,
Άρης

Lil
15-05-09, 16:38
Ρε παιδια οσο μπαινω και διαβασω τα συγκεκριμενα θεματα τοσο πιο πολυ εκνευριζομαι και τοσο πιο πολυ καταλαβαινω γιατι η hyundai ειναι νο1 εταιρια στο ελλαντα.

Παρακαλω τους admin να μας πουν αν το συγκεκριμενο forum ειναι για πραγματικους λατρεις της BMW η? οχι!

Επειδη σε οποιοδηποτε αλλο forum (MERCEDES - AUDI - PORSCHE - FERRARI) δεν θα επιτρεποταν να συγκρινουν τα αμαξια τους με Nissan και Infinity τοτε γιατι εδω πρεπει να γινεται αυτο απεναντι στην BMW? Μηπως θεωρειτε την BMW τοσο μικρη εταιρια???

Υπαρχει αραγε θεμα συγκρισης?

Μηπως αγορασατε BMW επειδη δεν ειχατε κατι αλλο να αγορασετε? Καποιος αναφερθηκε πιο πριν για την ιστορια της Nissan-Datsun. Μηπως εχει ασχοληθει να μαθει την Ιστορια της BMW?Η? ειδε οτι ειναι τεραστια και βαρεθηκε?

Δεν προκειτε να πεσω σε θεματα συγκρισης με τετοιες εταιριες , προτιμω να παω να κουρεψω το γκαζον! πιο πολυ νοημα θα βγαλω.

Τελος λυπαμαι που το forum δεν λεγεται μονο BMW αλλα BMW_MOTORSPORT!
Οποιος μαθει εστω και αυτη την μικρη ιστορια που BMW-MOTORSPORT DIVISION θα ντρεπεται να ξαναμπει στο forum να γραφει για s2000 και 350Z.
Δεν κατηγορω αυτα τα 2 αυτοκινητα απλα αφηστε να τα συγκρινουν ατομα απο το Impreza και evo club μιας και μιλαμε για αυτοκινητα παρομοιου χαρακτηρα! Θεμα συγκρισης s2000 με 350Z ναι υπαρχει και καλα θα κανουν τα παιδια απο τα αλλα forum!!!

Τελος δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ νεας Ζ4 και 370Ζ γιατι αν σταθειτε διπλα και στα 2 , στο Ζ4 ντρεπεσαι να μπεις μεσα , ενω στο 370Ζ το αμαξι σου φωναζει "Σε παρακαλω!Βαλε μου αεροτομη και λιωσε με!"


Παιδια δεν προσβαλω κανεναν απλα δεν θελω ολοι μας να χανουμε τον χρονο μας και την ζαχαρενια μας με ανομια πραγματα...

Τελος για τους ADMIN! Παιδια! BANNED και Infrastractions δεχομαι καθημερινα μετα τις 8 εκτος σαββατοκυριακα!χαχαχα.....

Φιλικα,
Ευαγγελος

Πραγματικα.... ΛΥΠΑΜΑΙ... αν ενα μεγαλο ποσοστο του φορουμ αποτελειται απο μελη με τετοιες απόψεις.....
απόψεις με παροποίδες... και χωρίς θέληση για γενικές αυτοκινιτιστικές γνώσεις.... ειλικρινα....
ειναι bmw-motorsport.gr
οχι bmw-ΘΡΥΣΚΕΙΑ-ΘΥΡΑ 13....

αλλα ναι οι ελληνες εχουμε τις ιδιες αντιλυψεις εντος και εκτος γηπέδων.... γι αυτο ειμαστε ετσι οπως ειμαστε.....

μετα κραζαμε τον πιτσιρικα με το 16αρι που δεν εκανε στην ακρη στην κηφισιας για να περασει ενα παρακατιανο 106....

αυτες μας οι αντιληψεις γινονται τροφη σε αλλα φορουμ κατα της μαρκας μας... μπορει να λετε για τα ντατσουν... αλλα ολοι τους οδηγους μπεμβε λενε γυφτους.... και guess what δεν το λενε ΟΛΟΙ γιατι ζηλευουν... μην τρευετε αυταπατες......

μαλλον εμεις ζηλευουμε επειδη δεν θα δουμε ουτε στα ονειρα μας S15, R33-34-35, RX7, NSX, SUPRA και λοιπα φτωχα αυτοκινιτίδια....

δεν ασχολούμε αλλο με αυτο το θρεντ γιατι το καναμε σαν τα μουτρα μας με τον κομπλεξισμο μας....

(μονο θα ποσταρω αργοτερα κατο φωτο για τον κωστα μιας και πριν λιγο ειχα στενες επαφες με ενα Ζ4 3,5)

αμα θυχτηκε κανενας απο το ποστ μου... να κατσει να σκεφτει λιγο....

τωρα αμα νομιζεις οτι αποκομίζεις πιο πολλα κουρευοντας ενα γκαζον απο το να κατσεις να διαβασεις κατι το οτιδηποτε (εστω μια ιστορικη αναδρομη μιας εταιρειας) τι να πω... ριχνεις το επιπεδο μονος σου....

Καλο σας απογευμα

arisk
15-05-09, 16:44
Ας ρίξουμε καλύτερα λίγο τους τόνους όλοι μας, με πρώτο εμένα...!! Συγνώμη αν πρόσβαλλα κάποιον... Νομίζω ότι είναι λάθος να παθιαζόμαστε και να μαλώνουμε "διαδικτυακά"... Ας ανταλλάξουμε τις απόψεις μας και ας βγάλει ο καθένας μας τα συμπεράσματά του σχετικά με το ενδιαφέρον θέμα που συζητάμε, τα αυτοκίνητα. Ένα απο τους πιο "γλυκούς" πόθους όλων μας...
Sorry και πάλι

morpheus
15-05-09, 17:06
Στην προηγούμενη γενιά Ζ4, SLK vs Z4, σήμαινε σύγκριση δύο ανόμοιων πραγμάτων. Από την μια ένα λιτό ποιοτικό και καλοστημένο Roadster με λογικό βάρος (προηγούμενη Ζ4), από την άλλη ένα όμορφο, άνετο, με χλιδάτο εσωτερικό και πιο αποξενωμένο για τον οδηγό.


Και σου θέτω το ερώτημα : Τι είναι αυτό που διαχωρίζει την νέα Ζ4 από μια Mercedes SLK; (πέρα από το σήμα; )

Ποιά η διαφορά των 2 αυτών, η οποία προκαλεί αντίδραση στο άκουσμα της και μόνο (SLK) ως και καλά ξενέρωτο, από πολλούς εδώ;

Απλά για την ιστορία. Βάρος Ζ4 35i 1600 κιλά, βάρος Ζ4 Μ Roadster/Coupe 1480-1495Kg. Βάρος Ζ4 Coupe 3.0Si, 1390 κιλά.
Το βάρος ναι μεν είναι (πολύ) σημαντικό, αλλα απο την άλλη εξίσου σημαντική είναι και η υλοποίηση...
Τουτέστιν, τα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν είναι χαρτάκια figurini-panini για να βγάζουμε συμπεράσματα μόνο απο αυτά... υπάρχουν ουκ ολίγα αυτοκίνητα πάνω απο 1600kg (GTR, 350Zr, M3) τα οποία δεν στερούνται οδηγικής απόλαυσης.
Το αυτό και για την νέα Z4 35... ας περιμένουμε να την οδηγήσουμε (αν και με όσους έχω μιλήσει μέχρι στιγμής, που την έχουν οδηγήσει σε δρόμο και πίστα, μόνο τα καλύτερα έχουν να πούν) και μετά κρίνουμε πόσο κοντά ή μακριά είναι με την (αδιάφορη είναι γεγονός) SLK.

eNeRGy
15-05-09, 17:20
Πηγαινε να χτυπήσει την Porsche... Και χτύπησε... Ας μην πω τι χτύπησε... Θα αναφέρω χαρακτηριστικά πόσα 350Ζ cabrio κυκλοφορούν στη Θεσσαλονίκη, μια πόλη περισσοτέρων απο 1.000.000 κατοίκων...
Κάντε μια μαντεψιά πόσα είναι...
ΛΑΘΟΣ...!! Χάσατε... Ότι και να είπατε... Γιατί αποκλείεται να είπατε δύο... Ναι... Δύο...!! Και μάλιστα το ένα άνηκε στο διευθυντή της μεγαλύτερης αντιπροσωπείας της Nissan στη Θεσσαλονίκη... Άρα επι της ουσίας πούλησαν ένα αυτοκίνητο σε 1.000.000 κατοίκους μιας πόλης...
Αυτό δεν σημαίνει ότι το αυτοκίνητο δεν είναι καλό ή ότι το κρίνω αρνητικά και το κατηγορώ... Όμως καλώς ή κακώς όλα και όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος... Κανένας δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας του...


Για το Infinity, τo έχεις οδηγήσει φίλε? Έχεις προσωπική εμπειρία απο το αμάξι? Είναι καλό?

Χαχαχαχαχα.... στο φαναρι ενας με ενα hundai συνανταει διπλα του μια ferrari και ρωταει "Ρε φιλε, αυτα εχουν βγει καλα, γιατι δεν κυκλοφορουν πολλα στους δρομους!!!!" :ylsuper:

Sp!ros G
15-05-09, 17:22
Δε νομιζω πως υπαρχει λογος να τσακωθουμε για μια ψηφοφορια μεταξυ δυο αυτοκινητων ! !

Το οτι εχουμε επιλεξει να οδηγουμε BMW δεν νομιζω πως αυτοματως ειμαστε υποχρεωμενοι

να δεχομαστε και οτι κατασκευαζει η εταιρεια με την ιδια θερμη οπως καποια αλλα μοντελα

της. Και ακομα περισσοτερο το γεγονος το οτι επειδη ειναι BMW ,ειναι και το καλυτερο

αυτοκινητο της αγορας. Σιγουρα κατασκευαζει πολυ καλα αυτοκινητα αλλα δε μπορουμε να

παραβλεψουμε πως υπαρχουνε και αλλες εταιρειες με εξισου καλα και ισως και καλυτερα

αυτοκινητα. Ας μη τυφλωνομαστε απο το παθος μας ! !

eNeRGy
15-05-09, 17:27
1ον) BMW σε σχέση με Mercedes είναι πιο οδηγοκεντρική
2ον) BMW σε σχέση με Nissan είναι πιο οδηγοκεντρικό
3ον) Η χρυσή τομή των roadster κακά τα ψέματα είναι το Boxster, όλοι σε αυτό θέλουν να μοιάσουν....
4ον) Ανταγωνιστής του Infinity G37 ΕΑΝ έχεις δει στα περιοδικά αλλά αυτή είναι και η πραγματικότητα είναι το 335 μιας και συγκρίνουμε coupe με coupe....
5ον) Τα λόγια είναι περιττά για σύγκριση 335 με G37...
6ον) Περιμένω απαντήσεις
7ον) ΤΕΛΟΣ

1) Οι παροπιδες κανουν κακο...
2) Τις απαντησεις μην τις περιμενεις απο ενα αγνωστο, αλλα ψαξτες μονος σου...! και πιστεψε με θα βρεθεις προ εκπληξεως...

Oσο για την ιστορια της bmw... ναι, ειναι μεγαλη... αλλα πιο μικρη απο της Nissan... Δεν ειναι κακο ρε παιδια... και εγω με bmw ειμαι...!

ΤΕΛΟΣ

randombk
15-05-09, 17:44
φιλαρακι εισαι πολυ πιτσιρικος και μικρος για να λυπασαι για μενα που καθομαι και ασχολουμε σε ενα forum απο την στιγμη που υπαρχουν τοσο ενδιαφεροντα πραγματα στην ζωη να κανουμε.

δεν θα ασχοληθω παραπανω γιατι πραγματικα εισαι πιτσιρικος σε σχεση με μενα και αν κατσω να αρχισω αντιπαραθεσεις μαζι σου τοτε οχι μονο θα πεσω στα ματια ολων αλλα πιο πολυ και στα δικα μου!!!

Τελος παω να βαλω τις παροπιδες μου να παρω την σημαια της θυρας 13 μαζι με το σημα της BMW και να κατεβω λιγο ομονοια να πανυγηρισω την προκριση του ρουβα στην eurovision!
Μηπως να διαβαζω παραλληλα και ενα βιβλιο της ιστοριας της nissan για να μαθω και τιποτα!
Μπραβο ρε φιλε που μου ανοιξες τα ματια!

Σας αφηνω να πειτε οτι θελετε πραγματικα απογοητευτικα γιατι ειστε παιδακια, και εννοειται δεν αναφερομαι σε ολους!

Τα σεβη μου σε οσους μεγαλους που σεβοντε και αγαπανε και δενοντε συναισθηματικα με πραγματα οπως το αυτοκινητο τους και ας ειναι και παλιο!

Οι υπολοιποι μπορειτε να πατε να παιξετε με τα ονειρα σας δηλαδη , nsx και τα supa ουπς supra εννοουσα και εγω παω για ομονοια και μετα για γκαζον!

Ατιμες ακριδες θα σας θερισω!!!




Πραγματικα.... ΛΥΠΑΜΑΙ... αν ενα μεγαλο ποσοστο του φορουμ αποτελειται απο μελη με τετοιες απόψεις.....
απόψεις με παροποίδες... και χωρίς θέληση για γενικές αυτοκινιτιστικές γνώσεις.... ειλικρινα....
ειναι bmw-motorsport.gr
οχι bmw-ΘΡΥΣΚΕΙΑ-ΘΥΡΑ 13....

Aceman1925
15-05-09, 17:49
http://www.lincah.com/wp-content/uploads/2009/01/2009-bmw-z4-sdrive35i-picture-1.jpghttp://blog.stillen.com/wp-content/gallery/misc/370zpreview.JPG

προτιμω τ μπεμπε γιατι ειναι πιο αμαξι.Το αλλο ειναι υπερβολικο.Οι γωνιες του,τα κοψιματα.Το 150 ισως ηταν πιο στρωτο.

stef
15-05-09, 18:09
1) Οι παροπιδες κανουν κακο...
2) Τις απαντησεις μην τις περιμενεις απο ενα αγνωστο, αλλα ψαξτες μονος σου...! και πιστεψε με θα βρεθεις προ εκπληξεως...

Oσο για την ιστορια της bmw... ναι, ειναι μεγαλη... αλλα πιο μικρη απο της Nissan... Δεν ειναι κακο ρε παιδια... και εγω με bmw ειμαι...!

ΤΕΛΟΣ

Νομίζω πως διαβάζεις το τι γράφω, θα είχα παρωπίδες εαν έγραφα ΜΟΝΟ για BMW, αλλά όπως μάλλον δεν είδες έγραψα και για Porsche, ξέρεις εκείνα τα μικρά αμαξάκια που βγαίνουν στο Zuffenhausen με το καλύτερο ζύγισμα μακράν....
Μέχρι τότε λοιπόν μπορείς να ξαναδιαβάσεις τι λέω και μην απαντήσεις δεν χρειάζεται...

Panoz_335i
15-05-09, 18:18
Πηγαινε να χτυπήσει την Porsche... Και χτύπησε... Ας μην πω τι χτύπησε... Θα αναφέρω χαρακτηριστικά πόσα 350Ζ cabrio κυκλοφορούν στη Θεσσαλονίκη, μια πόλη περισσοτέρων απο 1.000.000 κατοίκων...
Κάντε μια μαντεψιά πόσα είναι...
ΛΑΘΟΣ...!! Χάσατε... Ότι και να είπατε... Γιατί αποκλείεται να είπατε δύο... Ναι... Δύο...!! Και μάλιστα το ένα άνηκε στο διευθυντή της μεγαλύτερης αντιπροσωπείας της Nissan στη Θεσσαλονίκη... Άρα επι της ουσίας πούλησαν ένα αυτοκίνητο σε 1.000.000 κατοίκους μιας πόλης...
Αυτό δεν σημαίνει ότι το αυτοκίνητο δεν είναι καλό ή ότι το κρίνω αρνητικά και το κατηγορώ... Όμως καλώς ή κακώς όλα και όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος... Κανένας δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας του...


Για το Infinity, τo έχεις οδηγήσει φίλε? Έχεις προσωπική εμπειρία απο το αμάξι? Είναι καλό?

Αν το σωστο κρινοταν παντα με βαση αυτο που θελουν "οι πολλοι" τοτε δεν θα μας κυβερνουσαν αυτοι που μας κυβερνουν. Αλλωστε σε οποιο φασμα της ζωης και του ανθρωπινου πολιτισμου και αν κοιταξεις , τα μεγαλα πραγματα εγιναν απο πολυ λιγους και ιδιαιτερους ανθρωπους.

arisk
15-05-09, 18:22
Αυτό δεν σημαίνει ότι το αυτοκίνητο δεν είναι καλό ή ότι το κρίνω αρνητικά και το κατηγορώ... Όμως καλώς ή κακώς όλα και όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος... Κανένας δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας του...

Καταρχήν όπως είπα και πρίν ξεκάθαρα, δεν κρίνω αρνητικά το 350Ζ (το οποίο παρεπιπτόντως μου αρέσει πάρα πολύ ακόμη και αισθητικά). Μπορεί να είναι και το καλύτερο αυτοκίνητο του κόσμου. Απλά είπα ότι το positioning του αυτοκινήτου εφόσον στάθηκε απέναντι στην Boxter δεν ήταν και ότι πιο επιτυχημένο... Αυτό μόνο είπα... Όχι κάτι άλλο

:icon_pai:

Nick_compact
15-05-09, 18:23
φιλαρακι εισαι πολυ πιτσιρικος και μικρος για να λυπασαι για μενα που καθομαι και ασχολουμε σε ενα forum απο την στιγμη που υπαρχουν τοσο ενδιαφεροντα πραγματα στην ζωη να κανουμε.

δεν θα ασχοληθω παραπανω γιατι πραγματικα εισαι πιτσιρικος σε σχεση με μενα και αν κατσω να αρχισω αντιπαραθεσεις μαζι σου τοτε οχι μονο θα πεσω στα ματια ολων αλλα πιο πολυ και στα δικα μου!!!

Τελος παω να βαλω τις παροπιδες μου να παρω την σημαια της θυρας 13 μαζι με το σημα της BMW και να κατεβω λιγο ομονοια να πανυγηρισω την προκριση του ρουβα στην eurovision!
Μηπως να διαβαζω παραλληλα και ενα βιβλιο της ιστοριας της nissan για να μαθω και τιποτα!
Μπραβο ρε φιλε που μου ανοιξες τα ματια!

Σας αφηνω να πειτε οτι θελετε πραγματικα απογοητευτικα γιατι ειστε παιδακια, και εννοειται δεν αναφερομαι σε ολους!

Τα σεβη μου σε οσους μεγαλους που σεβοντε και αγαπανε και δενοντε συναισθηματικα με πραγματα οπως το αυτοκινητο τους και ας ειναι και παλιο!

Οι υπολοιποι μπορειτε να πατε να παιξετε με τα ονειρα σας δηλαδη , nsx και τα supa ουπς supra εννοουσα και εγω παω για ομονοια και μετα για γκαζον!

Ατιμες ακριδες θα σας θερισω!!!


Σου έθεσα πάντως, πολύ ευγενικά νομίζω, ένα ερώτημα, αλλά δεν έδωσες σημασία.

Και κάτι άλλο, χωρίς παρεξήγηση. Η απάντηση που έδωσες εσύ είναι απάντηση "μεγάλου"; Αν θεωρείς πώς ναι, μάλλον είσαι μεγάλος μόνο κατ'όνομα, χωρίς παρεξήγηση, γιατί ήταν πολύ ανώριμη. Αν δες θες να ασχοληθείς με κάτι, πχ, με τον Μάνο (Lil), απλά προσπερνάς

eNeRGy
15-05-09, 18:44
Πιτσιρικος...? Eυχαριστω!
Ισως το καλυτερο κοπλιμεντο που ελαβα τα τελευταια χρονια...

Η porsche εχει καταφερει απο παλια οτι καμια εταιρια στον πλανητη, τα πιο ευκολοδηγητα supercars...
Ενας everyday driver θα μπορουσε να οδηγησει ακομη και την 997 turbo ή την carrera GT...
Το οτι εχει παντρεψει τους 2 κοσμους την κανει μοναδικη... respect!

konas
15-05-09, 19:08
Παιδια η ερωτηση δεν μπηκε τυχαία ή για πλακα.
Το γεγονός και μόνο ότι λάτρεις της BMW αναρωτιούνται αυτό κάτι δεν πρέπει να σημαίνει; Και μη νομίζεται ότι είναι λίγοι αυτοί.

Η αλλαγή στο ύφος της αγαπημένης μας εταιρείας δεν περνάει απαρατήρητη.
Όταν αποφασίζει μια εταιρεία να κάνει την στροφή για να χτυπήσει πελάτες άλλης κατηγορίας (ZLK...), θα πρέπει να είναι προετοιμασμένη για όλα.

Και ο ανταγωνισμός στην αγορά είναι ο θάνατος σου η ζωή μου. Αμέσως το κενό θα συμπληρωθεί από κάποιον ανταγωνιστή.

Συμφωνω για το prestige που χαρίζει μια BMW, αλλά δεν μπορώ να έχω παρωπίδες ούτε κολλήματα. Αν δεν μου ικανοποιεί καποια κριτήρια ένα προιόν απλά δεν θα το αγοράσω. Δεν είναι δα και το "πιστεύω' μου.

Σε τελευταία ανάλυση εμείς είμαστε αυτοί που αποφασίζουν.

Nick_compact
15-05-09, 19:20
Επίσης, κάποια πράγματα έχουν παρεξηγηθεί. Η νέα Ζ4 είναι υπέρ το δέον όμορφη. Σχεδόν κανείς δεν το αμφισβητεί, παρότι οι περισσότεροι την έχουμε δει μόνο σε φωτογραφίες. Φανταστείται και πόσοι θα αλλάξουν γνώμη όταν την δουν από κοντά. Σε σχέση με την προηγούμενη roadster, είναι πολύ πιο καλοσχεδιασμένη μέσα κι έξω, και πιο ποιοτική. Ας μην ξεχνάμε ότι πολύς κόσμος δεν αγόρασε την προηγούμενη Ζ4, και πήγε σε SLK, λόγω του πολύ λιτού εσωτερικού με το περίεργο design. Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι καλή, ή ότι δεν είναι όμορφη. Απλά, ότι υπάρχει μια αλλαγή προσανατολισμού στο μοντέλο. Στους σκληροπυρηνικούς δεν αρέσει (ακόμα), αλλά ο πολύς κόσμος που ψάχνει ένα γρήγορο, "μουράτο", πολύ ποιοτικό roadster θα την αγοράσει πολύ εύκολα. Αυτό είναι και το μεγαλύτερο μέρος του αγοραστικού κοινού αυτών των αυτοκινήτων, τουλάχιστον έτσι όπως το βλέπω. Δεν έχω καμία αμφιβολία, ότι θα είναι ένα πολύ επιτυχημένο μοντέλο σε πωλήσεις.

z3 2.2
15-05-09, 19:22
Aπ 'οτι ολοι βλεπουμε τα παντα κινουνται με βαση τη ζητηση.
Ειχα διαβασει πριν απο κανα δυο χρονια σε περιοδικο αυτοκινητου (ξενος τυπος) οτι η ΒΜW δε σκεφτεται να ξαναβγαλει roadster γιατι με "δυο λογια" ηταν αντιεμπορικα και αβολα αυτοκινητα απο τα οποια οι αγοραστες της ειχαν πλεον αλλες απαιτησεις.
Στο αρθρο αυτο ειχε αναφερθει μια συγκριση τιμων της τοτε Ε46 Μ3 και Ζ4Μ
Λιγα χρονια αργοτερα η νεα Ζ4 ειναι γεγονος αλλα χωρις πανι και με μια σαφως πιο χαλαρη σχεδιαστικη διαθεση.
Σαφως το ποστ μου δεν μπορει να θεωρηθει εγκυρο γιατι δεν αναφερω κανενα ονομα η περιοδικο. Ο τυπος που εδινε τη συνεντευξη ηταν καποιο μεγαλο κεφαλι στην bmw

morpheus
15-05-09, 19:25
Φίλε konas, μήπως όμως η ερώτηση είναι λίγο "να'χαμε να λέγαμε" μιας και κανένας μας δεν έχει κάτσει πίσω απο το τιμόνι των 2 αυτοκινήτων και στηρίζεται στις... φωτογραφίες?

konas
15-05-09, 19:48
Φίλε konas, μήπως όμως η ερώτηση είναι λίγο "να'χαμε να λέγαμε" μιας και κανένας μας δεν έχει κάτσει πίσω απο το τιμόνι των 2 αυτοκινήτων και στηρίζεται στις... φωτογραφίες?

Οχι βεβαια.
Εξηγω στο προηγουμενο ποστ μου. Εκφράζει το δίλλημα για την εμφανή αλλαγη προσανατολισμου της BMW.

z3 2.2
15-05-09, 20:04
o προσανατολισμος στο νεο Ζ4 ειναι νομιζω καπως ετσι.....
Σαββατο βραδυ-παραλιακη....τυπος μεταξυ 40-45.Το αυτοκινητο ανοιχτο,χερι κρεμμεται απο την πορτα και ο τυπος πισω απο ελαφρολαικο πιασαρικο τραγουδακι σιγοψιθιριζει τσαντισμενος..."Τοσα λεφτα εδωσα ρε π..... μου για τη μπεμπα και ακομα να γ......σω"
Υπερβολη??? Εμενα ετσι μου κανει λιγο.
Παρολα αυτα ειναι ενα πολυ ομορφο αυτοκινητο που ζηταει ιδιοκτητη για απολαυστικες διαδρομες

z3 2.2
15-05-09, 20:16
σταθερος προσανατολισμος και με σκληρη οροφη!
http://www.youtube.com/watch?v=wSuRAHT9i3g&feature=rec-HM-fresh+div

arisk
15-05-09, 22:41
Επίσης, κάποια πράγματα έχουν παρεξηγηθεί. Η νέα Ζ4 είναι υπέρ το δέον όμορφη. Σχεδόν κανείς δεν το αμφισβητεί, παρότι οι περισσότεροι την έχουμε δει μόνο σε φωτογραφίες. Φανταστείται και πόσοι θα αλλάξουν γνώμη όταν την δουν από κοντά.

Απο κοντά είναι πολύ πιο όμορφη...!! Όπως είπε και ένας φίλος εδώ στο φόρουμ, είναι ένα αμάξι που κάνει όλα τα κεφάλια να στρίψουν...


o προσανατολισμος στο νεο Ζ4 ειναι νομιζω καπως ετσι.....
Σαββατο βραδυ-παραλιακη....τυπος μεταξυ 40-45.Το αυτοκινητο ανοιχτο,χερι κρεμμεται απο την πορτα και ο τυπος πισω απο ελαφρολαικο πιασαρικο τραγουδακι σιγοψιθιριζει τσαντισμενος..."Τοσα λεφτα εδωσα ρε π..... μου για τη μπεμπα και ακομα να γ......σω"


Εγώ πάντως είμαι 29 και μέχρι στιγμής πηδούσα και με Peugeot...
Λες με το Ζ4 που παραλαμβάνω σε κανα 15νθήμερο να πηδάω αβέρτα...?? Καλή φάση...!! Χαχαχαχχχ... :icon18:

z3 2.2
15-05-09, 22:47
με το καλο arisk το νεο αυτοκινητο!!!! αμα "το εχεις" φιλε μου και με παπακι εξαβολτο......

arisk
15-05-09, 23:02
Σωστός...!! :+1:

oldcarskickass
16-05-09, 00:30
Στo Ιαπωνία είχε πέσει μπόμπα μεγάλη παλιά, dats why dey make such cars.

Japan samurai, suzuki vitara.


Το μ@μ@σαμε που το μ@μ@σαμε με το θέμα αν δεν σου αρέσει το Ζ4 φύγε από το φόρουμ, ε εγώ είπα να του κάνω και ένα facial

eNeRGy
16-05-09, 10:59
Σαν το Ζ3 Μ coupe/roadster δεν βγηκε ουτε θα ξαναβει πιστευω απο τη σειρα Ζ...

stef
16-05-09, 11:21
Παιδιά μην βγαίνουμε off topic...

randombk
16-05-09, 12:17
:+1:

Πιστεψτε με παντα ξερει κατι παραπανω η BMW απο εμας μιας και το τρεχων SLK αναγνωριστηκε ως ΠΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΑΜΑΞΙ απο την τρεχουσα Ζ4!
Η στροφη της BMW στο νεο Z4LK και καλα ειναι γιατι ειδε οτι ο κοσμος προτιμησε την χλιδα του SLK παρα το sportif του Ζ4.
Τι να κανουμε? αφου οι λεφταδες ειναι 30+?

Τελος οι και καλα γρηγοροι με λεφτα 20αριδες 25αριδες θα πανε να παρουν κανα s2000 διλιτρο με τα 240 , σιγα μην παρουν το Ζ4 το διλιτρο με τα 150!

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ!
Να ειστε πονηροι με την καλη εννοια και οχι ΚΑΧΥΠΟΠΤΟΙ!

αντε καλημερα σε ολους!


Παιδια η ερωτηση δεν μπηκε τυχαία ή για πλακα.
Το γεγονός και μόνο ότι λάτρεις της BMW αναρωτιούνται αυτό κάτι δεν πρέπει να σημαίνει; Και μη νομίζεται ότι είναι λίγοι αυτοί.

Η αλλαγή στο ύφος της αγαπημένης μας εταιρείας δεν περνάει απαρατήρητη.
Όταν αποφασίζει μια εταιρεία να κάνει την στροφή για να χτυπήσει πελάτες άλλης κατηγορίας (ZLK...), θα πρέπει να είναι προετοιμασμένη για όλα.

Και ο ανταγωνισμός στην αγορά είναι ο θάνατος σου η ζωή μου. Αμέσως το κενό θα συμπληρωθεί από κάποιον ανταγωνιστή.

Συμφωνω για το prestige που χαρίζει μια BMW, αλλά δεν μπορώ να έχω παρωπίδες ούτε κολλήματα. Αν δεν μου ικανοποιεί καποια κριτήρια ένα προιόν απλά δεν θα το αγοράσω. Δεν είναι δα και το "πιστεύω' μου.

Σε τελευταία ανάλυση εμείς είμαστε αυτοί που αποφασίζουν.

konas
16-05-09, 13:02
Random μπορει να εχεις δικιο για το target-group που θελει να χτυπησει η ΒΜW, αλλα παρότι και γω ειμαι 30+ (για την ακριβεια 40+) δεν ανηκω σε αυτο. Ουτε και πολλοι αλλοι σαν και μενα, στην Ελλαδα και το εξωτερικό.

Μη νομιζεται οτι αντιστοιχοι προβληματισμοι δεν υπάρχουν και σε ΗΠΑ, Αγγλία κλπ, σε φορουμ που ειμαι γραμμενος και διαβαζω.

Κανεις δεν ειπε ότι το νεο Ζ4 δεν θα ειναι επιτυχες μοντελλο. Το θεμα αν θες ειναι γενικότερο. Μπορω να βάλω κι αλλα αντιστοιχα polls που θα φανει αυτό το κενο που δημιουργειται από την BMW και σε μικροτερες κατηγορίες.
Πχ, ξέρεις πόσοι αφήνουν τον ασσο για να πανε στο νέο golf και ειδικότερα στο νέο scirocco?

Σορυ για τα οφτοπικ

randombk
16-05-09, 13:30
κοιτα κανεις δεν κατηγορει το νεο Ζ4, απλα ειναι το ομορφο και γαληνειο και χλιδατο που προσωπικα θα ντρεπομουν να το πειραξω.
ειδικα οταν βλεπω μεσα ενα τετοιο εσωτερικο και απεξω τοσο γλυκες και ομορφες γραμμες που δεν σου δινουν καμια διαθεση να το παρεις να το σκισεις και να το βαζεις με πατιλικια στα λιμανακια...

Προσωπικα παντα μιλαω αν μπορουσα τωρα να διαθεσω 50000 ευρω δεν θα επερνα το νεο Ζ4 αλλα το Ζ4Μ coupe!
Γιαυτο και φωναζω οτι δεν υπαρχει θεμα συγκρισης του νεου Ζ4 με το 370Ζ μιλαμε για διαφορετικες φιλοσοφιες! τα αμαξια μεταξυ τους αναφεροντε σε διαφορετικο κοινο!
ασχετα αν εχουν 2 θεσεις.
σε λιγο θα παρομιαζουμε και το s2000 με την boxter s , μιας και τα 2 ειναι διθεσια...

Και παλι προσωπικα μιλαω , χαιρομαι πολυ που το νεο Ζ4 βγηκε με φιλοσοφια boxter-slk μιας και αυτο με εκανε να αγαπησω πιο πολυ το δικο μου αλητικο Ζ4(βλεπε το avatar μου)! χαχα!:dblthumb2

Ειδες κονα? φροντισε η BMW να μην με βαλει σε εξοδα ξερεις να πουλησω το δικο μου για να παρω το καινουργιο! χαχαχααααααα :cheers:




Random μπορει να εχεις δικιο για το target-group που θελει να χτυπησει η ΒΜW, αλλα παρότι και γω ειμαι 30+ (για την ακριβεια 40+) δεν ανηκω σε αυτο. Ουτε και πολλοι αλλοι σαν και μενα, στην Ελλαδα και το εξωτερικό.

Μη νομιζεται οτι αντιστοιχοι προβληματισμοι δεν υπάρχουν και σε ΗΠΑ, Αγγλία κλπ, σε φορουμ που ειμαι γραμμενος και διαβαζω.

Κανεις δεν ειπε ότι το νεο Ζ4 δεν θα ειναι επιτυχες μοντελλο. Το θεμα αν θες ειναι γενικότερο. Μπορω να βάλω κι αλλα αντιστοιχα polls που θα φανει αυτό το κενο που δημιουργειται από την BMW και σε μικροτερες κατηγορίες.
Πχ, ξέρεις πόσοι αφήνουν τον ασσο για να πανε στο νέο golf και ειδικότερα στο νέο scirocco?

Σορυ για τα οφτοπικ

Lil
16-05-09, 13:32
Konas Check
21684 21685 21686 21687 21688

εξωτερικα... Δεν μαρεσουν οι λευκες γριλιες στις καρδιες, καθως και τα πίσω φαναρια τα οποια λιγο πολυ θυμιζουν scirocco.... Επισης πιστευω πως τελικα η μεταλλικη οροφη "σώζει" το τελικο αποτελεσμα.... γενικα μ'αρεσει.... και μ'αρεσουν οι γραμμες της μουρης της....
η ομορφια ομως ειναι κατι το υποκειμενικο..... απλα γραφω την αποψη μου....

γνωμες για το πως παει ισως να εχω την ερχομενη βδομαδα....

αυτααααα

konas
16-05-09, 13:36
checked.

Μαρεσει η φωτογραφιση. Το αναδεικνύει

Nick_compact
16-05-09, 13:44
Σε αυτό σημείο θα έλεγα, να σταματήσουμε να κρίνουμε το αμάξι απλά για να το κρίνουμε, όπως κάθε φορά που βγαίνει νέο μοντέλο. Σχεδιαστικά, είναι πολύ ανώτερη από την απερχόμενη, χωρίς καμία αμφισβήτηση. Και μέσα είναι επίσης ωραία. Έχουν διορθώσει και το άσχημο από ορισμένες οπτικές γωνίες εμπρός μέρος την προηγούμενης. Τις αμφιβολίες μας τις έχουμε για το οδηγικό κομμάτι και μόνο θέλω να πιστεύω, γιατί σε όλα τα άλλα είναι καλύτερη.

stef
16-05-09, 15:19
Τελικά αυτό το αμάξι που πρωτοφωτογράφισα θα βγει σε όλα τα περιοδικά να το δείτε...
χαχα

Speedy
16-05-09, 18:47
Εγω θα ελεγα Bmw z4 σαν προσωπικη αρεσκια,οχι τοι το 350z ειναι ασχημο αλλα εμπορικα ειναι μηδεν μπροστα στην bmw...

GREY
16-05-09, 20:28
Παρότι συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα το Ζ4 ειναι η επιλογή μου..
Άλλο class ρε παιδί μου κι ας μην έχει τα γκάζια του 370Ζ..νομίζω??

stef
16-05-09, 20:29
Ποιό δεν έχει τα γκάζια του 370Ζ????????????
Χα χα χα, εδώ γελάμε....

GREY
16-05-09, 20:31
Να κάνω edit δηλαδη?Δεν το έχω ψάξει..
για πες..

Kostas Christ
16-05-09, 20:36
Ποιό δεν έχει τα γκάζια του 370Ζ????????????
Χα χα χα, εδώ γελάμε....

e sorry αλλα δεν τα εχει... μπορει στο 0-100 στο 0-1000 ναι ειναι καλο το ζ4 αλλα το 370ζ εχει πιο σπορ προσανατολισμο γενικα... και οταν λεμε γκαζια παντα εννοουμε και το φουντωμε σε στρωφιλικια κτλ

Nick_compact
16-05-09, 21:07
e sorry αλλα δεν τα εχει... μπορει στο 0-100 στο 0-1000 ναι ειναι καλο το ζ4 αλλα το 370ζ εχει πιο σπορ προσανατολισμο γενικα... και οταν λεμε γκαζια παντα εννοουμε και το φουντωμε σε στρωφιλικια κτλ

Είσαι ο 1ος που βλέπω να δίνει τέτοιον ορισμό στη λέξη "γκάζια"... :confused:

Kostas Christ
16-05-09, 21:47
Είσαι ο 1ος που βλέπω να δίνει τέτοιον ορισμό στη λέξη "γκάζια"... :confused:

βασικα λαθος εκφραση... (δεν τα παω καλα με το γραπτο λογο)

συμφωνα με τα χαρακτηριστικα του το 370ζ διακρινεται για την οδηγικη του συμπεριφορα, σε αντιθεση με το Ζ4 που θεωρητικα ειναι πιο προσανατολισμενο στην ανεση, στην πολυτελεια κτλ (ειδικα σε σχεση με το προηγουμενο μοντελο)

αναλογα με το τι ζηταει ο καθενας... αμα θες να εχεις ανεση πολυ γκαζι και μουρη θα παρεις το Ζ4, αν ζητας κατι σε πιο οδηγοκεντρικο παιρνεις το 370 (η ενα μτχ ζ4 πρωτης γενιας)

stef
16-05-09, 21:57
Δυστυχώς δεν έχουν βγει ακόμη τα στοιχεία του νέου Ζ4 σε πίστα
Πάντως 0-100 έχει 5.1
Όταν το 370Ζ roadster έχει 5,6+....

eNeRGy
17-05-09, 11:04
Δυστυχώς δεν έχουν βγει ακόμη τα στοιχεία του νέου Ζ4 σε πίστα
Πάντως 0-100 έχει 5.1
Όταν το 370Ζ roadster έχει 5,6+....

To απλο 3λιτρο με τα +270hp????? (που εχει παρομοια τιμη με το 370Ζ)

Ή παλι με το κατα 20.000ευρω ακριβοτερο Μ?

Γιατι με 20.000 σε βελτιωσεις το 370Ζ θα περναει galardo roadster και μαλιστα ασπαστα για μια ζωη...

Συγκρινουμε ιδια πραγματα ή το εχουμε χασει τελειως? Στραγαλια ειναι τα δεκαχιλιαρα?...
Τι 50, τι 70?... γιατι αν το παμε ετσι... τι 70, τι 110 να το βαλουμε διπλα σε carrera ρε παιδια...

arisk
17-05-09, 13:54
To απλο 3λιτρο με τα +270hp????? (που εχει παρομοια τιμη με το 370Ζ)

Ή παλι με το κατα 20.000ευρω ακριβοτερο Μ?

Γιατι με 20.000 σε βελτιωσεις το 370Ζ θα περναει galardo roadster και μαλιστα ασπαστα για μια ζωη...

Συγκρινουμε ιδια πραγματα ή το εχουμε χασει τελειως? Στραγαλια ειναι τα δεκαχιλιαρα?...
Τι 50, τι 70?... γιατι αν το παμε ετσι... τι 70, τι 110 να το βαλουμε διπλα σε carrera ρε παιδια...

To 350Z roadster ξεκινουσε απο 60.000 ευρώ... Το 370Ζ πόσο κοστίζει?
Το τρίλιτρο Ζ4 έχει τις επιδόσεις που ανέφερε ο φίλος stef και κόψε κάτι...Δεν είναι 15.000 ακριβότερο... Είναι 4.000 ευρώ ακριβότερο απο το 350Ζ roadster και αυτό λόγω της μεταλλικής του οροφής...

Χαμηλά τη μπάλα... Χαλαρά... Μην μιλάς για το αν το έχει χάσει κάποιος, για στραγάλια, κτλπ... Είσαι πολύ επιθετικός απέναντι σε όλους και δεν κάνει... Είμαστε εδώ για να περάσουμε ευχάριστα την ώρα μας και όχι για να μαλώσουμε και να κάνουμε επίδειξη γνώσεων tunning... Και εγώ είχα μια ψιλοένταση με τον φίλο lil χθες αλλά μιλήσαμε όμορφα και τα βρήκαμε και τα είπαμε και φιλικά και εκτός topic... Λίγο παραπάνω σεβασμός στις απόψεις των άλλων ακόμα και αν είναι λάθος...

Nick_compact
17-05-09, 14:30
To απλο 3λιτρο με τα +270hp????? (που εχει παρομοια τιμη με το 370Ζ)

Ή παλι με το κατα 20.000ευρω ακριβοτερο Μ?

Γιατι με 20.000 σε βελτιωσεις το 370Ζ θα περναει galardo roadster και μαλιστα ασπαστα για μια ζωη...

Συγκρινουμε ιδια πραγματα ή το εχουμε χασει τελειως? Στραγαλια ειναι τα δεκαχιλιαρα?...
Τι 50, τι 70?... γιατι αν το παμε ετσι... τι 70, τι 110 να το βαλουμε διπλα σε carrera ρε παιδια...


Noμίζω οτί εσύ έχεις χάσει λίγο την μπάλα, στην προσπάθεια σου να υπερασπίσεις την τιμή του 350Z - 370Z. Είπαμε, το Ζ της Nissan είναι πιο οδηγοκεντρικά από τα Ζ της BMW. Απ'ότι φαίνεται δε σου φτάνει αυτό. Τι θέλεις να ακούσεις; Ότι το Nissan είναι επίσης και καλύτερο αυτοκίνητο;; Αφού ΔΕΝ είναι τι να κάνουμε, χώνεψε το.

Επίσης τα 350Ζ - 370Ζ είναι πάρα πολύ βαριά, ειδικά στις roadster εκδοχές, και μάλλον το παραβλέπεις, αλλά δεν το παραβλέπεις για την νέα Ζ4; Γιατί;;;

Ακόμα και η Ζ4 3.0i με τον γ@μ@το Ν52 κινητήρα, δε θα υστερεί σε επιδόσεις σημαντικά, και στοιχοίζει πιο φτηνά από το Nissan roadster.

Aν σ'αρέσουν οι φτερούγες, τι κάνεις εδώ;;;

GREY
17-05-09, 15:20
Δυστυχώς δεν έχουν βγει ακόμη τα στοιχεία του νέου Ζ4 σε πίστα
Πάντως 0-100 έχει 5.1
Όταν το 370Ζ roadster έχει 5,6+....

OK γράψε λάθος λοιπόν..
Άρα το Ζ4 καλύτερο και εκεί..

:calm:

morpheus
17-05-09, 16:14
Οχι βεβαια.
Εξηγω στο προηγουμενο ποστ μου. Εκφράζει το δίλλημα για την εμφανή αλλαγη προσανατολισμου της BMW.

Αν τα κριτήρια για αυτή την αλλαγή προσανατολισμού είναι οι φωτογραφίες, τότε μόνο προς το καλύτερο βλέπω αλλαγή...
Η όλη φάση μου θυμίζει την εποχή που είχε παρουσιαστεί η Μ3 Ε92... που έσπευσαν όλοι οι "δασύτριχοι" να την αφορίσουν... είναι βαριά... είναι μεγάλη... δε στρίβει... δε σηκώνει σούζα...
Οι περισσότεροι βέβαια αναθεώρησαν, και όσοι δεν το έκαναν ή είναι "κολλημένοι με την μπάλα" ή είναι τύποι caterham...

Για το μόνο που μπορούμε προς το παρόν να κατηγορήσουμε τη bmw, είναι για το ότι έφτιαξε ένα συνολικά καλύτερο αυτοκίνητο με αποτέλεσμα να το κοστολογίσει και παραπάνω, χωρίς όμως να συμπληρώσει το κενό που άφησε (Ζ2?)...

Εδώ όμως διαβάσαμε μέχρι και για μέτρια αίσθηση τιμονιού για ένα αυτοκίνητο που δεν έχει πατήσει ακόμη το πέλμα του στην Ελλάδα...

arisk
17-05-09, 16:29
Η πλάκα είναι ότι ουσιαστικά δεν το κοστολόγησε και παραπάνω... Στο προηγούμενο Ζ4 υπάρχαν δύο εκδόσεις στα 2,5cc, η 2,5i και η 2,5si. Το νέο Ζ4 κοστίζει λίγο λιγότερο απο την si και απο πλευράς επιδόσεων και εξοπλισμού βρίσκεται σχεδόν στα ίδια επίπεδα με την si... Kαι έχει και μεταλλική οροφή... Και είναι εμφανώς αναβαθμισμένο αυτοκίνητο σε όλα...

stef
17-05-09, 23:26
To απλο 3λιτρο με τα +270hp????? (που εχει παρομοια τιμη με το 370Ζ)

Ή παλι με το κατα 20.000ευρω ακριβοτερο Μ?

Γιατι με 20.000 σε βελτιωσεις το 370Ζ θα περναει galardo roadster και μαλιστα ασπαστα για μια ζωη...

Συγκρινουμε ιδια πραγματα ή το εχουμε χασει τελειως? Στραγαλια ειναι τα δεκαχιλιαρα?...
Τι 50, τι 70?... γιατι αν το παμε ετσι... τι 70, τι 110 να το βαλουμε διπλα σε carrera ρε παιδια...

Μ Ζ4 δεν υπάρχει προς το παρόν
Μιλάμε για το Ζ4 το 3λιτρο με τα 306 άλογα. όταν το 370Ζ , το αμάξι υπερπαραγωγή όπως το έχετε παρουσιάσει έχει 332 άλογα...
Παρόλα αυτλα το Ζ4 είναι πολύ γρηγορότερο και εννοείται πως συγκρίνουμε όμοια πράγματα δηλάδή Ζ4 με 370Ζ roadster και όχι coupe....

stef
17-05-09, 23:29
Η πλάκα είναι ότι ουσιαστικά δεν το κοστολόγησε και παραπάνω... Στο προηγούμενο Ζ4 υπάρχαν δύο εκδόσεις στα 2,5cc, η 2,5i και η 2,5si. Το νέο Ζ4 κοστίζει λίγο λιγότερο απο την si και απο πλευράς επιδόσεων και εξοπλισμού βρίσκεται σχεδόν στα ίδια επίπεδα με την si... Kαι έχει και μεταλλική οροφή... Και είναι εμφανώς αναβαθμισμένο αυτοκίνητο σε όλα...

Φίλε arisk το νέο Ζ4 23i θα είναι ακριβότερο απο το Ζ4 2,5 Si 100%
Είναι 200 κιλά βαρύτερο από το προηγούμενο και έχει 14 άλογα λιγότερα από το Si...

TAZ118!
17-05-09, 23:50
Φίλε arisk το νέο Ζ4 23i θα είναι ακριβότερο απο το Ζ4 2,5 Si 100%
Είναι 200 κιλά βαρύτερο από το προηγούμενο και έχει 14 άλογα λιγότερα από το Si...

Γιατι αυτο?Γιατι καταργησανε τον 2.5 με τα 218 αλογα?Ειχε παρει και βραβειο κινητηρα στην κατηγορια του...

stef
17-05-09, 23:59
Euro 5 babyyyyyyyyyyy

arisk
18-05-09, 00:43
Φίλε arisk το νέο Ζ4 23i θα είναι ακριβότερο απο το Ζ4 2,5 Si 100%
Είναι 200 κιλά βαρύτερο από το προηγούμενο και έχει 14 άλογα λιγότερα από το Si...

To Ζ4 2,5 Si κόστιζε 50.350... Το νέο Ζ4 sDrive23i θα κοστίζει 50.000... Θα ανακοινωθεί επίσημα αυτή την εβδομάδα ή το αργότερο την επόμενη...:clap:

Υ.Γ. Ένας μακάκας πωλητής (προφανώς σε συννενόηση με την αντιπροσωπεία) μου έλεγε με βεβαιότητα το Μάρτιο ότι το αμάξι θα κοστίσει σίγουρα 5.000 ακριβότερα απο το Ζ4 2,5 Si και έτσι εξαιτίας του δεν έβαλα κάποια έξτρα στο αυτοκίνητο όπως i-drive και sport ανάρτηση Μ... :screwy:

eNeRGy
18-05-09, 01:00
Noμίζω οτί εσύ έχεις χάσει λίγο την μπάλα, στην προσπάθεια σου να υπερασπίσεις την τιμή του 350Z - 370Z. Είπαμε, το Ζ της Nissan είναι πιο οδηγοκεντρικά από τα Ζ της BMW. Απ'ότι φαίνεται δε σου φτάνει αυτό. Τι θέλεις να ακούσεις; Ότι το Nissan είναι επίσης και καλύτερο αυτοκίνητο;; Αφού ΔΕΝ είναι τι να κάνουμε, χώνεψε το.

Δεν ειπα καλυτερο αυτοκινητο, αν και ξαναδιαβασα τα γραπτα μου...
Σε μια εποχη που πλην των εταιριων "status symbol" ολοι οι αλλοι κανουν τις κοτες παρουσιαζοντας υβριδικα και πολυμορφικα ξεχνοντας την "αγωνιστικη" τους ιστορια (toyota-honda-renault-alfa) υπαρχει μια εταιρια που προσπαθει και τα καταφερνει πολυ καλα στον τομεα οδηγηση βγαζοντας coupe,roadster,supercar βαζοντας τα, διπλα απο εταιριες τερατα... Και τα παει μια χαρα!
πανω σε αυτο βγαζω το καπελο στην nissan και οχι στο αθλιο εσωτερικο (στυλ σταρλετ) του 350Ζ ή το μικρο πορτμπαγκαζ του GTR...
Δεν εχω κατι να χωνεψω δηλαδη...! Θεωρο το Ζ4 καλυτερο αυτοκινητο... οχι σε ολους τους τομεις... πειραζει? Να διαγραφω απο το φορουμ πρεπει?

eNeRGy
18-05-09, 01:07
Λίγο παραπάνω σεβασμός στις απόψεις των άλλων ακόμα και αν είναι λάθος...

Εσυ τωρα τι σεβασμο μου δειχνεις που μολις με εχουν στειλει για "χωνεψη" μου την λες κι απο πανω...!!!
Θα μου κατσει!!!
:icon18: :icon18: :icon18:

arisk
18-05-09, 01:49
:smiley_ab

:rofl2:

Nick_compact
18-05-09, 02:54
Δεν ειπα καλυτερο αυτοκινητο, αν και ξαναδιαβασα τα γραπτα μου...
Σε μια εποχη που πλην των εταιριων "status symbol" ολοι οι αλλοι κανουν τις κοτες παρουσιαζοντας υβριδικα και πολυμορφικα ξεχνοντας την "αγωνιστικη" τους ιστορια (toyota-honda-renault-alfa) υπαρχει μια εταιρια που προσπαθει και τα καταφερνει πολυ καλα στον τομεα οδηγηση βγαζοντας coupe,roadster,supercar βαζοντας τα, διπλα απο εταιριες τερατα... Και τα παει μια χαρα!
πανω σε αυτο βγαζω το καπελο στην nissan και οχι στο αθλιο εσωτερικο (στυλ σταρλετ) του 350Ζ ή το μικρο πορτμπαγκαζ του GTR...
Δεν εχω κατι να χωνεψω δηλαδη...! Θεωρο το Ζ4 καλυτερο αυτοκινητο... οχι σε ολους τους τομεις... πειραζει? Να διαγραφω απο το φορουμ πρεπει?

Σαφώς και δεν εννοούσα κάτι τέτοιο, (να διαγραφείς από το forum), ούτε καν που μου πέρασε από το μυαλό, και δεν μου πέφτει και λόγος. Ίσως ήταν μια λίγο υπερβολίκή φράση από μέρους μου. Ήθελα απλά να τονίσω ότι εντάξει, ωραίο το Nissan, αλλά και η Ζ4 είναι ωραίο αμάξι. Αφισβήτηση δεν υπάρχει καμία ότι το 370Z είναι ένα αληθινό σπορ αμάξι, ενώ η νέα Ζ4 δείχνει να απέχει από αυτό. Έχεις δίκιο όμως, μπορεί το Ζ4 να είναι καλύτερο αυτοκίνητο συνολικά, αλλά σε αυτό που ενδιαφέρει εμένα, εσένα (από ότι κατάλαβα), και άλλους πολλούς εδώ, η BMW το έχει χάσει πλέον. Η BMW ποτέ δεν ήταν μάρκα που απευθυνόταν σε κοινό που ψάχνει ένα "καλό αμάξι". Εκεί πάντα αρίστευε το group VAG. Και κοίτα να δεις πώς αντιστρέφονται τα πράγματα. Αν σκεφτεί κανείς πόσα BMW είναι driver's car αυτή τη στιγμή, ο απολογισμός είναι τραγικός.

stef
18-05-09, 07:06
To Ζ4 2,5 Si κόστιζε 50.350... Το νέο Ζ4 sDrive23i θα κοστίζει 50.000... Θα ανακοινωθεί επίσημα αυτή την εβδομάδα ή το αργότερο την επόμενη...:clap:

Υ.Γ. Ένας μακάκας πωλητής (προφανώς σε συννενόηση με την αντιπροσωπεία) μου έλεγε με βεβαιότητα το Μάρτιο ότι το αμάξι θα κοστίσει σίγουρα 5.000 ακριβότερα απο το Ζ4 2,5 Si και έτσι εξαιτίας του δεν έβαλα κάποια έξτρα στο αυτοκίνητο όπως i-drive και sport ανάρτηση Μ... :screwy:

Το Ζ4 κοστίζει 44,330
Μιλάμε πάντα με την μείωση του ΕΦΚ
Και το καινούριο Ζ4 θα είναι σίγουρα ακριβότερο!!!

eNeRGy
18-05-09, 10:49
Έχεις δίκιο όμως, μπορεί το Ζ4 να είναι καλύτερο αυτοκίνητο συνολικά, αλλά σε αυτό που ενδιαφέρει εμένα, εσένα (από ότι κατάλαβα), και άλλους πολλούς εδώ, η BMW το έχει χάσει πλέον. Η BMW ποτέ δεν ήταν μάρκα που απευθυνόταν σε κοινό που ψάχνει ένα "καλό αμάξι". Εκεί πάντα αρίστευε το group VAG. Και κοίτα να δεις πώς αντιστρέφονται τα πράγματα..

-offtopic on-
Μια γρηγορη συγκριση των M3 Ε30-(36)-Ε46-Ε92 να κανει κανεις... βλεπει ακριβως αυτο το πραγμα... και το βρισκω τραγικο να προσπαθει να αντιγραψει την merc ή audi για εμπορικους λογους ή αν το μαρκετινγκ τους επιβαλει να το κανει... ας αφησει μερικα μοντελα απ'εξω... παλι διπλα κερδισμενοι θα ειναι...
-offtopic off-

morpheus
18-05-09, 14:28
Το Ζ4 κοστίζει 44,330
Μιλάμε πάντα με την μείωση του ΕΦΚ
Και το καινούριο Ζ4 θα είναι σίγουρα ακριβότερο!!!
Την ίδια τιμή θα έχουν (υπο συνθήκες μειωμένου ΕΤΤ) αφού το νέο είναι στα 49-50 με πλήρες ΕΤΤ...

stef
18-05-09, 15:15
Άρα για ένα "καλό" Ζ4 23i θες 52-53Κ

randombk
18-05-09, 16:06
Γιαυτο εγω θα κατσω με το δικο μου Ζ4 και δεν με τρωει ο κ0λ0ς μου.
Αν ηταν να δωσω 50+ θα επερνα το Z4///M Coupe!!! Λευκο με CSL ζαντονια καλη ωρα!

http://img30.imageshack.us/img30/5553/z4mdifuser.png (http://img30.imageshack.us/my.php?image=z4mdifuser.png)




Άρα για ένα "καλό" Ζ4 23i θες 52-53Κ

arisk
18-05-09, 16:34
Άρα για ένα "καλό" Ζ4 23i θες 52-53Κ

Όπως και για ενα καλό παλιό Ζ4 ήθελες πάλι τα ίδια... Το θέμα είναι ότι όλοι λέγανε και λέγανε διάφορα, οτι και καλά το αμάξι θα είναι πανάκριβο κτλπ και τελικά βγαίνει στην ίδια τιμή με το αντίστοιχο προηγούμενο... Και είναι άλλο αμάξι, μια κλάση ανώτερο ποιοτικά (μεταλλική οροφή, εσωτερικό μέρα με τη νύχτα...)


Υ.Γ. Για ένα καλό sDrive23i δεν αρούν 2-3.000 ευρώ έξτρα... Εγώ έβαλα 7-8.000 και δεν είμαι πλήρης... Το ίδιο συμβαίνει βέβαια και με όλα τα αυτοκίνητα της ΒΜW που πάσχουν απο άποψη εξοπλισμού...

arisk
18-05-09, 16:37
Φίλε Stef μήπως πουλάς κανα παλιό Ζ4 και θέλεις σώνει και καλά να είναι ακριβότερο το καινούριο, για να σπρώξεις το παλιό...?? Χαχαχαχαχχχ... Αστειεύομαι...

shido
18-05-09, 16:53
Εγω βλεπω οτι μαζευτηκαμε αρκετοι που πρεπει να αλλαξουμε φορουμ λολ

spairous
18-05-09, 19:14
Υ.Γ. Για ένα καλό sDrive23i δεν αρούν 2-3.000 ευρώ έξτρα... Εγώ έβαλα 7-8.000 και δεν είμαι πλήρης... Το ίδιο συμβαίνει βέβαια και με όλα τα αυτοκίνητα της ΒΜW που πάσχουν απο άποψη εξοπλισμού...

από περιέργεια, τι καλό έβαλες και πήγε τόσο πάνω?? :D

stef
18-05-09, 19:44
Φίλε Stef μήπως πουλάς κανα παλιό Ζ4 και θέλεις σώνει και καλά να είναι ακριβότερο το καινούριο, για να σπρώξεις το παλιό...?? Χαχαχαχαχχχ... Αστειεύομαι...

Καμία σχέση, το Ζ4 μου δεν το πουλάω, μιας και μεταχειρισμένο το πήρα , που σημαίνει δεν με απασχολεί ότι θα χάσω πολλά, και σε 2-3 χρόνια θα το αλλάξω και Ζ4 ΔΕΝ θα ξαναπάρω..... ;);)

morpheus
18-05-09, 20:30
Πάντως, επειδή σήμερα μίλησα με τον 3ο άνθρωπο που οδήγησε τη νέα Ζ4 (και του οποίου τη γνώμη εμπιστεύομαι απόλυτα), οι εντυπώσεις του ήταν επίσης οι καλύτερες και με εξαίρεση τις επιδόσεις (οδήγησε τη μικρή) την βρήκε άριστη σε όλα τα επίπεδα... (ανάρτησης -M adaptive- και τιμονιού συμπεριλαμβανομένων)...

Nick_compact
18-05-09, 20:32
Mακάρι να είναι έτσι, και να αναθεωρήσουμε όλοι την άποψη μας!

konas
18-05-09, 21:45
Συνεντευξη του David Tucket (Δντης παραγωγής του νέου Ζ4)
Από εμενα: Ουδεν σχόλιον




<< Historically what are the biggest markets for the BMW Z4?

The USA is the largest single market accounting for approximately 35 per cent of worldwide sales with Germany accounting for 25 per cent and the UK 10 per cent.
Why aren’t there any four-cylinder models at launch and will you be offering a diesel or, better still, a true M car at some stage? The new BMW Z4 has been positioned as a six-cylinder product and a customer looking to buy in this price range simply expects to have that type of engine. We obviously always consider our options, and a diesel might well appeal to the UK market. However, BMW is a global company and we have to consider the wider market when looking at introducing new derivatives. While there might be an emotional appeal to introduce a new product there has to be a sound business proposition for it too.

For a sports car like the Z4, why is BMW giving up the classical handbrake lever?

This is quite simply down to packaging. The new handbrake saves space on the centre console while at the same time does not affect the way a customer drives the car.

Given that ride quality on the previous Z4 was heavily criticised why does BMW persist with Run-flat tyres?

First of all I would argue that the previous Z4 never suffered any ride quality issues and this view is backed up with the feedback we received from buyers. The previous E85/86 Z4 did have a firm, sporting ride because it was a pure sports car with driving dynamics to the fore that appealed to a certain customer. Regarding Run-flat tyres these are actually ideal on a sports car where a spare wheel would take up unnecessary space and weight.

Why has BMW opted for a Retractable Hard-Top on the new Z4, and not a soft-top?

Because many Z4 customers have already expressed the wish for a Retractable Hard-Top for reasons of motoring comfort and safety, better protection from wind and weather, noise and vandalism.

What is the weight penalty for going down this route?

In terms of the roof alone the switch to a Retractable Hard-Top roof has only added 30kgs to the kerb weight. I have seen reports that the weight of the car is much higher compared to the outgoing cars, but these do not take into account the fact the new Z4 is actually a bigger car, both in length and width, while also coming with more equipment as standard.

Will there be a Z4 Coupe one day as a further derivative?

No, because this car already offers two concepts in one. I appreciate we do offer a 3 Series Coupe and a 3 Series Convertible, but the buyer demographic for those cars is different.

Why have you started to refer to rear-wheel-drive as sDrive?

This is something we have introduced on roadster models to underscore the outright sporting character of the cars. The sDrive nomenclature is complemented by the xDrive moniker used on four-wheel-drive BMW vehicles.

Why has the BMW Z4 grown in size? Has this been intentionally done to make room for a 1 Series-based roadster?

Naturally we investigate every possible new opportunity, but that is not the reason the dimensions of the latest BMW has grown. This is more to do with crash protection, general design wishes and the actually positioning of the car in the market.

By targeting the Mercedes SLK as your main rival has BMW gone soft with the Z4?

It is true we are targeting a broader base of customers, but this is still primarily a sports car first and foremost. However, our chassis engineers have managed to find a perfect combination of exuberant driving dynamics with grown-up refinement.>>

z3 2.2
18-05-09, 21:58
Μπραβο ρε Κωστα!!! Πολυ καλο το ποστ.Εισαι παντα πολυ καλα ενημερωμενος και το μοιραζεσαι!!!
ΚΥΡΙΟΙ να ενας ανθρωπος που ενδιαφερεται προσφερει και γουσταρει να ενημερωνει με πολυ διακριτικο υφος.:+1:
Why has BMW opted for a Retractable Hard-Top on the new Z4, and not a soft-top?

Because many Z4 customers have already expressed the wish for a Retractable Hard-Top for reasons of motoring comfort and safety, better protection from wind and weather, noise and vandalism.
Οι πελατες (η ζητηση) εχουν αλλαξει τις προσδοκιες τους!!! ειναι κατι παρομοιο με ευτο που ειχα διαβασει (και αναφερει) σε προηγουμενο ποστ μου!!!!

konas
18-05-09, 22:05
Νασαι καλα Δημητρη.

Προσεξτε επίσης τις καλα επιλεγμενες λεξεις: positioning of the car in the market, grown-up refinement, κλπ.

Και μια ερωτηση: Το χειροφρενο που τοχουν βαλει???

EDIT: Ακόμη και την πισω κινηση εις το εξης θα την λεμε sdrive?

z3 2.2
18-05-09, 22:11
Ναι ρε συ Κωστα.Ειναι πολυ ομοιο με τη συνεντευξη που ειχα διαβασει κανα δυο χρονια πριν!!!
Ειναι μια στροφη σιγουρα,προς τα που δε βλεπω ξεκαθαρα!
Το χειροφρενο ας ελπισουμε να μην ειναι κουμπι........

stef
18-05-09, 22:14
Το χειρόφρενο ΕΙΝΑΙ κουμπί από όσο βλέπω από τον κατάλογο που έχω στα χέρια μου!

TAZ118!
18-05-09, 22:20
Το χειρόφρενο ΕΙΝΑΙ κουμπί από όσο βλέπω από τον κατάλογο που έχω στα χέρια μου!

+1000:shakehead

arisk
18-05-09, 22:28
Και μια ερωτηση: Το χειροφρενο που τοχουν βαλει???


Koυμπί-διακόπτης στην κεντρική κονσόλα...


από περιέργεια, τι καλό έβαλες και πήγε τόσο πάνω?? :D

Φίλε αλήθεια δεν έβαλα και τίποτα τρομερό... Τα κλασσικά...!!
Δερμάτινο σαλόνι 1850, αισθητήρες παρκαρίσματος 1050, μεταλλικό χρώμα 850, 18'' ζάντες 1550, συναγερμό 650, ανεμοθώρακα 400, χειριστήρια στο τιμόνι 250, ηχοσύστημα BMW proffesional 250, εσωτερικός φωτισμός με led 280, βελούδινα πατάκια 120... Δεν θυμάμαι τι ξεχνάω... Πάντως όχι κάτι ουσιαστικό... Αυτά έβαλα... Τα απαραίτητα δηλαδή... Σύνολο 7500-8000 ευρώ...
Ούτε ανάρτηση Μ 1500, ούτε i-Drive 3100, ούτε σπόρ καθίσματα 850, ούτε εκτεταμένο δέρμα 2000... Και αυτά που δεν έβαλα και ήταν σημαντικά όπως βλέπεις θα κόστιζαν άλλο τόσο...

stef
18-05-09, 22:32
Και είναι ωραία αυτά τα αξεσουάρ όντως
Βέβαια εαν τα έβαζες , καλύτερα να έπερνες μαμά 35i....

arisk
18-05-09, 22:37
Ναι ρε φίλε... Δίκιο έχεις...!!
Απλά όταν έκλεισα το αμάξι στις αρχές Μαρτίου δεν ήταν τίποτα γνωστό, ούτε καν τιμές... Και φοβήθηκα... Οι αντιπρόσωποι μιλούσαν και για 56.000 να ξεκινάει η βασική έκδοση... Το 35i φαινόταν ότι θα κάνει 70.000... Οπότε πήρα το 23i... Έκοψα και πολλά έξτρα... Και το έβγαλα 62.000 σύμφωνα με τις τότε προβλέψεις τιμών των αντιπροσώπων...
Και τελικά τώρα, όλο μαζί με τα εξτρα και μειον το τέλος και τις εκπτώσεις μου βγαίνει περίπου 50.000... Καμία σχέση δηλαδή...

stef
18-05-09, 22:39
Εννοείται καμία σχέση!!

arisk
18-05-09, 22:42
Πλάκα-πλάκα δεν ήταν πολλά...!! 7.5000 ευρώ έξτρα και ήταν λίγα... Ελεος...!! BMW rulez...

Καλώς ή κακώς νομίζω ότι οι αισθητήρες είναι απαραίτητοι... Κάθισα μέσα στο αμάξι και δεν έβλεπα τίποτα... Χαχαχαχχχ...

spairous
18-05-09, 22:44
hahaha eleos ;p na upothesw ta xenon einai stadar e?
ante kalotaksido file mou.. kai sta dika mas :D

Παρακαλώ γράφε με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες. Είναι ένας από τους κανόνες του φόρουμ. Ευχαριστώ

arisk
18-05-09, 22:48
Thnx!!
Στάνταρ τα Xenon...

morpheus
19-05-09, 15:12
Εντωμεταξύ οι αισθητήρες παρκαρίσματος είνα μπρός-πίσω, πράγμα που βολέυει πολύ με την 1.80 μούρη της Ζ4...
Όσοι πάντως θεωρούν τα εξτρά της ακριβά, μάλλον δεν έχουν δει τα εξτρα της boxster... (PDK 7speed 4.000... εκτεταμένο δέρμα 6.000... ενεργητική ανάρτηση 2.200... μεταλλικό χρώμα 1.300 εως 3.300...κοκ)
Κελεπούρι η BMW λέμε... :)

stef
19-05-09, 15:19
Ναι συμφωνώ, απλά φυσικό να είναι πιο ακριβά μιας και για Porsche μιλάμε και για πιο ιδιαίτερα αυτοκίνητα
Μην ξεχνάμε το ό,τι πληρώνεις πέρνεις......

morpheus
19-05-09, 15:25
Όσον αφορά στο αυτοκίνητο δέχομαι (εν μέρη) το οτι πληρώνεις παίρνεις...
Αλλά όσον αφορά στο δέρμα, χρώμα κλπ πιστεύεις οτι υπάρχει διαφορά...?

stef
19-05-09, 15:41
Καταρχάς, η Porsche έχει 3-4 διαφορετικές ποιότητες δέρματος - nappa - alcantara και συνδυασμό αυτών κάτι που ΔΕΝ εχει η BMW...
Eπίσης σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις extended leather όχι μόνο στο ταμπλώ, που ξεκίνησε να το δίνει μόλις τώρα η BMW με την νέα Ζ4, αλλά και εκτεταμένη χρήση σε σημεία όπως πόρτες, χερούλια θυρών ακόμη και στην πίσω πλευρά του καθίσματος, ακόμη και διχρωμία δέρματος με επιλογή χρώματος στεφάνης τιμονιού .....
Δεν αναφέρομαι καν στη δυνατότητα επιλογής του χρώματος των ζωνών ασφαλείας....
Όσον αφορά για το χρώμα πέραν τις επιλογής individual που έχει 6-7-8 χρώματα η BMW, η Porsche δίνει την δυνατότητα στον υποψήφιο αγοραστή να υποδείξει αυτός το χρώμα που του αρέσει δειγματίζοντάς το!!!!!!!
Επειδή τα έχω δει live πρόσφατα στο εργοστάσιο τα αναφέρω και ξέρω πολύ καλά τι γράφω!
Σαφώς λοιπόν πιστεύω ότι υπάρχει διαφορά και μάλιστα ΤΕΡΑΣΤΙΑ .

Υ.Γ: Μην παρεξηγήσεις τον τρόπο που γράφω, σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν σου επιτίθομαι , απλά πoρώνομαι για έχεις απίστευτες επιλογές με τα Porsche....

http://www.porsche.gr/accessoriesandservice/exclusive/ Θα καταλάβεις τι λέω....

arisk
19-05-09, 19:46
Ευκαιρίας δοθείσης, να πώ ότι στο νέο Ζ4 και ειδικότερα στην έκδοση με το Ivory Nappa εκτεταμένο δέρμα, υπάρχει συνδυασμός δέρματος Nappa και Alcantara. Το εσωτερικό των θυρων είναι Alcantara, ενώ επίσης δέρμα Alcantara υπάρχει και ψηλά στην πλάτη των καθισμάτων σε δύο διαγώνιες λωρίδες, μάλλον ώς διακοσμητικό.
Όμως βέβαια αυτό δεν είναι κατ'επιλογή του πελάτη, αλλά αναγκαστικό εφόσον επιλέξεις
το Ivory Nappa εκτεταμένο δέρμα και δεν στο λένε και οι πωλητές, ούτε ο κατάλογος προαιρετικών αξεσουάρ ότι υπάρχει Alcantara στην επιλογή αυτή...
Ήθελα απλά με την ευκαιρία να το πώ αυτό για να το ξέρουμε, μην τυχόν και παραγγείλει κανένας φίλος την επιλογή αυτή και δεί ξαφνικά μπροστά του το Alcantara - κατ'εμε τραγική επιλογή για επένδυση θυρών, αφού το εσωτερικό μιας πόρτας μπορεί άνετα να βραχεί και το Alcantara να γίνει... νινί καπέλο...!! :pimp:

gnx
19-05-09, 19:51
...Ήθελα απλά με την ευκαιρία να το πώ αυτό για να το ξέρουμε, μην τυχόν και παραγγείλει κανένας φίλος την επιλογή αυτή και δεί ξαφνικά μπροστά του το Alcantara - κατ'εμε τραγική επιλογή για επένδυση θυρών, αφού το εσωτερικό μιας πόρτας μπορεί άνετα να βραχεί και το Alcantara να γίνει... νινί καπέλο...!! :pimp:

Συμφωνώ...οι πετσέτες ειναι καλες για το μπανιο...

morpheus
20-05-09, 00:57
Καταρχάς, η Porsche έχει 3-4 διαφορετικές ποιότητες δέρματος - nappa - alcantara και συνδυασμό αυτών κάτι που ΔΕΝ εχει η BMW...
Eπίσης σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις extended leather όχι μόνο στο ταμπλώ, που ξεκίνησε να το δίνει μόλις τώρα η BMW με την νέα Ζ4, αλλά και εκτεταμένη χρήση σε σημεία όπως πόρτες, χερούλια θυρών ακόμη και στην πίσω πλευρά του καθίσματος, ακόμη και διχρωμία δέρματος με επιλογή χρώματος στεφάνης τιμονιού .....
Δεν αναφέρομαι καν στη δυνατότητα επιλογής του χρώματος των ζωνών ασφαλείας....
Όσον αφορά για το χρώμα πέραν τις επιλογής individual που έχει 6-7-8 χρώματα η BMW, η Porsche δίνει την δυνατότητα στον υποψήφιο αγοραστή να υποδείξει αυτός το χρώμα που του αρέσει δειγματίζοντάς το!!!!!!!
Επειδή τα έχω δει live πρόσφατα στο εργοστάσιο τα αναφέρω και ξέρω πολύ καλά τι γράφω!
Σαφώς λοιπόν πιστεύω ότι υπάρχει διαφορά και μάλιστα ΤΕΡΑΣΤΙΑ .

Υ.Γ: Μην παρεξηγήσεις τον τρόπο που γράφω, σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν σου επιτίθομαι , απλά πoρώνομαι για έχεις απίστευτες επιλογές με τα Porsche....

http://www.porsche.gr/accessoriesandservice/exclusive/ Θα καταλάβεις τι λέω....

Κατ'αρχήν συμφωνούμε στο οτι η Porsche έχει μεγαλύτερο customization άλλα όχι απαραίτητα και ορθόδοξο (πχ έγχρωμα σήματα Porsche στους τροχούς = έξτρα).
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, ένας θεωρητικά νορμάλ χρωματικός συνδυασμός, πχ μαύρο μεταλλικό με κόκκινα καθίσματα (τίποτα το exclusive δηλαδή) να κοστίζει 7.300 γιούρος επιπλέον...! (όσο ένα μικρό αυτοκίνητο!)
Ο ίδιος συνδυασμός στην Ζ435 κοστίζει μόλις... 880 ευρώπουλα!
Γιατί αυτό...? Επειδή το customization της Porsche δεν προβλέπει κόκκινο εσωτερικό, παρα μόνο σαν extended επιλογή (=6.000)...

Στο κομμάτι του extended leather της BMW (το οποίο κοστίζει 1.900) πέφτεις λίγο έξω, αφού στην πραγματικότητα ντύνει με δέρμα: καθίσματα / κεντρική κονσόλα / armrest κεντρικό και θυρών / χερούλι / πάνω μέρος θυρών / πάνω μέρος ταμπλό - οργάνων και σκιάδια (ουσιαστικά τα πάντα εκτός απο το ντουλαπάκι)...

Όσον αφορά στις τιμές αντίστοιχου εξοπλισμού (πέραν δηλαδή των exclusive παροχών) και πάλι η διαφορά τους είναι σημαντική...
Για παράδειγμα, τα Adaptive bi-xenon στη Z435 κοστίζουν 600 (bi-xenon standard) ενώ στις Boxster-Cayman 2.200...
Το navi (i-drive) 3.600 / στην porsche 5.000... το ίδιο και για PASM / M Adaptive... PDK 7s / DCT 7s... κλπ κλπ...

Η δε απτή ποιότητα κατασκευής, υλικών και συναρμογής στο εσωτερικό της boxster (ακομη και της f/l) είναι μετριότατη εώς απογοητευτική, όχι μόνο σε σύγκριση με τη νέα Z4, αλλά ακόμη και με ένα ΤΤ των 38Κ...

Κατα τη γνώμη μου λοιπόν, το "οτι πληρώνεις παίρνεις" όσον αφορά στην Porsche, ισχύει για το κομμάτι του drivability, όχι όμως και για το luxury profile που πουλάει...

ΥΓ: Δεν παρεξηγώ... εξάλλου δεν είναι η πρώτη φορά που διαφωνούμε...;)

stef
20-05-09, 01:09
Κατ'αρχήν συμφωνούμε στο οτι η Porsche έχει μεγαλύτερο customization άλλα όχι απαραίτητα και ορθόδοξο (πχ έγχρωμα σήματα Porsche στους τροχούς = έξτρα).
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, ένας θεωρητικά νορμάλ χρωματικός συνδυασμός, πχ μαύρο μεταλλικό με κόκκινα καθίσματα (τίποτα το exclusive δηλαδή) να κοστίζει 7.300 γιούρος επιπλέον...! (όσο ένα μικρό αυτοκίνητο!)
Ο ίδιος συνδυασμός στην Ζ435 κοστίζει μόλις... 880 ευρώπουλα!
Γιατί αυτό...? Επειδή το customization της Porsche δεν προβλέπει κόκκινο εσωτερικό, παρα μόνο σαν extended επιλογή (=6.000)...

Στο κομμάτι του extended leather της BMW (το οποίο κοστίζει 1.900) πέφτεις λίγο έξω, αφού στην πραγματικότητα ντύνει με δέρμα: καθίσματα / κεντρική κονσόλα / armrest κεντρικό και θυρών / χερούλι / πάνω μέρος θυρών / πάνω μέρος ταμπλό - οργάνων και σκιάδια (ουσιαστικά τα πάντα εκτός απο το ντουλαπάκι)...

Όσον αφορά στις τιμές αντίστοιχου εξοπλισμού (πέραν δηλαδή των exclusive παροχών) και πάλι η διαφορά τους είναι σημαντική...
Για παράδειγμα, τα Adaptive bi-xenon στη Z435 κοστίζουν 600 (bi-xenon standard) ενώ στις Boxster-Cayman 2.200...
Το navi (i-drive) 3.600 / στην porsche 5.000... το ίδιο και για PASM / M Adaptive... PDK 7s / DCT 7s... κλπ κλπ...

Η δε απτή ποιότητα κατασκευής, υλικών και συναρμογής στο εσωτερικό της boxster (ακομη και της f/l) είναι μετριότατη εώς απογοητευτική, όχι μόνο σε σύγκριση με τη νέα Z4, αλλά ακόμη και με ένα ΤΤ των 38Κ...

Κατα τη γνώμη μου λοιπόν, το "οτι πληρώνεις παίρνεις" όσον αφορά στην Porsche, ισχύει για το κομμάτι του drivability, όχι όμως και για το luxury profile που πουλάει...

ΥΓ: Δεν παρεξηγώ... εξάλλου δεν είναι η πρώτη φορά που διαφωνούμε...;)

Να ρωτήσω κάτι που μου φαίνεται παράξενο σε αυτό που γράφεις?
Είναι δυνατόν απλό μαύρο χρώμα με κόκκινο δέρμα (μπλιαχ) να κοστίζει 7300??
Μήπως μιλάς για "ειδικό" μαύρο και " ειδικό" δέρμα?
Ίσως να κάνω και εγώ λάθος βέβαια!
Τέλος αυτό που γράφεις σχετικά με την ποιότητα κατασκευής υλικών και συναρμολόγησης στο εσωτερικό θα διαφωνήσω (για άλλη μια φορά, χα χα)
Από πού βγάζεις το συμπέρασμα αυτό??
Εμένα προσωπικά και μ αρέσει το εσωτερικό και λιτό είναι κάτι το οποίο επίσης μ αρέσει αλλά και ποιοτικό το βλέπω σε ένα 987 S που έμπαινα τα τελευταία 3 χρόνια!!!

morpheus
20-05-09, 01:14
Ευκαιρίας δοθείσης, να πώ ότι στο νέο Ζ4 και ειδικότερα στην έκδοση με το Ivory Nappa εκτεταμένο δέρμα, υπάρχει συνδυασμός δέρματος Nappa και Alcantara. Το εσωτερικό των θυρων είναι Alcantara, ενώ επίσης δέρμα Alcantara υπάρχει και ψηλά στην πλάτη των καθισμάτων σε δύο διαγώνιες λωρίδες, μάλλον ώς διακοσμητικό.
Όμως βέβαια αυτό δεν είναι κατ'επιλογή του πελάτη, αλλά αναγκαστικό εφόσον επιλέξεις
το Ivory Nappa εκτεταμένο δέρμα και δεν στο λένε και οι πωλητές, ούτε ο κατάλογος προαιρετικών αξεσουάρ ότι υπάρχει Alcantara στην επιλογή αυτή...
Ήθελα απλά με την ευκαιρία να το πώ αυτό για να το ξέρουμε, μην τυχόν και παραγγείλει κανένας φίλος την επιλογή αυτή και δεί ξαφνικά μπροστά του το Alcantara - κατ'εμε τραγική επιλογή για επένδυση θυρών, αφού το εσωτερικό μιας πόρτας μπορεί άνετα να βραχεί και το Alcantara να γίνει... νινί καπέλο...!! :pimp:
Βασικά το λέει στον κατάλογο (...extended leather fitings in exclusive White Nappa leather
and Alcantara elements...) αλλά στις φωτογραφίες είναι όντως λίγο δυσδιάκριτο...
Πάντως στο κάθισμα, επειδή το είδα χθες απο κοντά και σε Ivory White, οι λωρίδες απο Alcantara δεν χαλάνε την εικόνα ούτε ενοχλούν εκεί που βρίσκονται (αυτός που θα καταφέρει να κρατήσει λευκό το Ivory White, δεν θα προβληματιστεί σίγουρα απο 2 λωρίδες)...

Η επένδυση αλκαντάρας πάντως στο εσωτερικό των θυρών δεν είναι τόσο χάλια... στο δικό μου μετά απο 2 χρόνια είναι σε άψογη κατάσταση (όχι σε λευκό φυσικά)...

morpheus
20-05-09, 01:58
Να ρωτήσω κάτι που μου φαίνεται παράξενο σε αυτό που γράφεις?
Είναι δυνατόν απλό μαύρο χρώμα με κόκκινο δέρμα (μπλιαχ) να κοστίζει 7300??
Μήπως μιλάς για "ειδικό" μαύρο και " ειδικό" δέρμα?
Ίσως να κάνω και εγώ λάθος βέβαια!
Τέλος αυτό που γράφεις σχετικά με την ποιότητα κατασκευής υλικών και συναρμολόγησης στο εσωτερικό θα διαφωνήσω (για άλλη μια φορά, χα χα)
Από πού βγάζεις το συμπέρασμα αυτό??
Εμένα προσωπικά και μ αρέσει το εσωτερικό και λιτό είναι κάτι το οποίο επίσης μ αρέσει αλλά και ποιοτικό το βλέπω σε ένα 987 S που έμπαινα τα τελευταία 3 χρόνια!!!
Ναι, όσο παράξενο και αν σου φαίνεται (και δεν είσαι ο μόνος πίστεψε με), έτσι είναι...
Δεν μίλησα για απλό μαύρο αλλά για μεταλλικό μαύρο (δεν είναι special color) το οποίο χρεώνεται 1.300, όσο όλα τα μεταλλικά... και για carrera red σαλόνι το οποίο το θεωρούν special color (5.990) χωρίς όμως να υπάρχει "μη σπέσιαλ" κόκκινο...
Αν τώρα αντί για μαύρο, θέλεις πχ ένα σκούρο ανθρακί, πας αναγκαστικά στο Atlas Grey Metallic (special color) και ετοιμάζεσαι να σπρώξεις 3.300 + 5.990 = 9.300 μόνο για χρώμα μέσα - έξω...
Και φέρνω τα συγκεκριμένα ως παράδειγμα γιατί επι της ουσίας δεν έχουν τίποτα το exclusive ως χρώματα (σε αντίθεση πχ με το Nordic Gold ή το Malachite Green τα οποία είναι όντως ξεχωριστα) είναι απλά ένα ανθρακί και ένα κόκκινο... exclusive my ass...

Τώρα όσον αφορά την απτή ποιότητα του εσωτερικού (δεν αναφέρομαι στο design, αυτό είναι υποκειμενικό) απο που να αρχίσω...? Απο την συναρμογή και την μετριότατη αντοχή στο χρόνο ή απο τις "μεταλλικές" λεπτομέρειες που είναι βαμμένα πλαστικά...
Μιλάμε για ένα luxury sports car των 80-90Κ και αυτοκίνητα με την μισή τιμή (SLK, TT) είναι κλάσεις ανώτερα, interior wise...
Πόσο δε με τις παραπάνω τιμές στα extra... δεν ανταποκρίνεται σε καμία περίπτωση στις προσδοκίες που προκαλέι...

arisk
20-05-09, 03:29
Βασικά το λέει στον κατάλογο (...extended leather fitings in exclusive White Nappa leather
and Alcantara elements...) αλλά στις φωτογραφίες είναι όντως λίγο δυσδιάκριτο...
Πάντως στο κάθισμα, επειδή το είδα χθες απο κοντά και σε Ivory White, οι λωρίδες απο Alcantara δεν χαλάνε την εικόνα ούτε ενοχλούν εκεί που βρίσκονται (αυτός που θα καταφέρει να κρατήσει λευκό το Ivory White, δεν θα προβληματιστεί σίγουρα απο 2 λωρίδες)...

Η επένδυση αλκαντάρας πάντως στο εσωτερικό των θυρών δεν είναι τόσο χάλια... στο δικό μου μετά απο 2 χρόνια είναι σε άψογη κατάσταση (όχι σε λευκό φυσικά)...

To alcantara στα καθίσματα θα το χαρακτήριζα και όμορφο! Για τις θύρες εξακολουθώ να έχω τις αμφιβολίες μου...
ΒΤW που το είδες το αμάξι...??

stef
20-05-09, 08:40
Τώρα όσον αφορά την απτή ποιότητα του εσωτερικού (δεν αναφέρομαι στο design, αυτό είναι υποκειμενικό) απο που να αρχίσω...? Απο την συναρμογή και την μετριότατη αντοχή στο χρόνο ή απο τις "μεταλλικές" λεπτομέρειες που είναι βαμμένα πλαστικά...
Μιλάμε για ένα luxury sports car των 80-90Κ και αυτοκίνητα με την μισή τιμή (SLK, TT) είναι κλάσεις ανώτερα, interior wise...
Πόσο δε με τις παραπάνω τιμές στα extra... δεν ανταποκρίνεται σε καμία περίπτωση στις προσδοκίες που προκαλέι...

Αγοράζοντας ένα Boxster καινούριο και ένα π.χ ΤΤ καινούριο, μετά από 3-4 χρόνια χρήσης μετά να μου πεις για τα πλαστικά και το εσωτερικό των 2....
Η Porsche είναι κλάσης ανώτερο αυτοκίνητο σε ποιότητα, αλλά δεν το συνεχίζω γιατί είμαστε και οι 2 offtopic

eNeRGy
20-05-09, 11:04
Παντως μιας και το θεμα ειναι Z4 ή 370Z...
Το "υπερβολικο" βαρος του 370Z roadster που αναφερθηκε παντως δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα ή με το παλιο roadster... Η Nissan εκτος που του προσθεσε 57ps (απο το πρωτο 350Ζ) του εκανε διαιτα και εχασε 81 κιλα!

Ετσι πλεον τα στοιχεια ειναι:
370Z roadster:1554kg - Ζ4 i35 1565kg

Εκτος απο την διαιτα, βελτιωθηκε και η κακη αναλογια βαρους που ειχε επι % στους αξονες απο 60/40 σε 54/46...

Η αναλογια ιπποι/κιλα αυτη τη στιγμη βρισκεται στο 5.1 για την BMW και στο 4.6 για το Nissan... οποτε να ειστε πιο επιφυλακτικοι οταν παιρνετε θεση και οχι τοσο φανατισμενοι για το τι επιφυλασει τελικα το νεο Ζ4 i35 σε σχεση με τον ανταγωνισμο και το ποταπο datsun...

Οχι οτι το 350Z που ηταν "κακοζυγισμενο" και ειχε χειροτερη αναλογια ιππων/κιλα απο το Ζ4 3.0 ηταν μαπα οπως λετε δηλαδη... αλλα κουβεντα να γινεται...!

(στοιχεια στο Nurburgring απο τα αντιστοιχα coupe)
8:26 --- 146.56 km/h - Nissan 350Z, 280 PS/1526 kg (sport auto 10/03) - Kg/ps: 5.45
8:32 --- 144.84 km/h - BMW Z4 3.0si coupe, 265 PS/1408 kg (sport auto 08/06) - Kg/ps: 5.31

morpheus
20-05-09, 14:00
To alcantara στα καθίσματα θα το χαρακτήριζα και όμορφο! Για τις θύρες εξακολουθώ να έχω τις αμφιβολίες μου...
ΒΤW που το είδες το αμάξι...??
Βασικά το πως δείχνει η Alcantara έχει να κάνει και με το χρώμα μιας και σε μερικά δίνει την αίσθηση του "μόνιμα βρώμικου"... σε κάποια άλλα όμως είναι πολύ καλαίσθητο.
Το είδα στην -πρώην πλέον- δουλειά μου (γνωστός εκδοτικός όμιλος) οπου έχουν ένα Deep Sea Blue / Ivory White 23άρι για test... (και συγκριτικό με το ΤΤ2.0Τ).

@Stef, έχω αντίθετη άποψη αλλά μικρή σημασία έχει...

@Energy, η αναλογία kg/hp παίζει ρόλο μόνο στις χαμηλές ταχύτητες (και φυσικά όχι μόνο αυτή)...
Όσον αφορά την κόντρα, περιμένουμε να δούμε μετρήσεις, μιας και βάση τεχνικών χαρακτηριστικών το 370Ζ θα πρέπει να είναι μπροστά... τα πρώτα δείγματα όμως δεν δείχνουν κάτι τέτοιο...

stef
20-05-09, 14:54
Με ποια λογική συγκρίνετε ανόμοια πράγματα?
Γιατί συγκρίνετε τα 3500 κυβικά του 350Ζ με τα 3000 της Ζ4 3.0Si....?

Nick_compact
20-05-09, 16:33
Με ποια λογική συγκρίνετε ανόμοια πράγματα?
Γιατί συγκρίνετε τα 3500 κυβικά του 350Ζ με τα 3000 της Ζ4 3.0Si....?

Eγώ πάντως που τα σύγκρινα στο δρόμο, τα 3.5 λίτρα του 350Ζ τρώνε πολύ ξύλο.

Nick_compact
20-05-09, 16:36
Ετσι πλεον τα στοιχεια ειναι:
370Z roadster:1554kg - Ζ4 i35 1565kg

Για να θεωρηθεί λίγο πιο έγκυρο αυτό, θα ήθελα να δούμε και τις εκάστοτε συνθήκες μέτρησεις. Το βάρος που δίνει η BMW είναι 1600 κιλά για την 35i, αλλά αυτό συμπεριλαμβάνει 90% πλήρωση ρεζερβουάρ, 68 κιλά οδηγό και 7 κιλά αποσκευές. Οι αντίστοιχες προδιαγραφές μέτρησης του 370Ζ roadster ποιές είναι;

stef
20-05-09, 17:32
Eγώ πάντως που τα σύγκρινα στο δρόμο, τα 3.5 λίτρα του 350Ζ τρώνε πολύ ξύλο.


Και του είπες άντε γεια..... :hello:

eNeRGy
20-05-09, 18:25
@Energy, η αναλογία kg/hp παίζει ρόλο μόνο στις χαμηλές ταχύτητες (και φυσικά όχι μόνο αυτή)...
Όσον αφορά την κόντρα, περιμένουμε να δούμε μετρήσεις, μιας και βάση τεχνικών χαρακτηριστικών το 370Ζ θα πρέπει να είναι μπροστά... τα πρώτα δείγματα όμως δεν δείχνουν κάτι τέτοιο...

Ποια κοντρα ρε παιδια... ειδατε τους χρονους πιστας?... ποια κοντρα μου λετε? Ευθειας? Φαναρακιας στα 33 μου θα γινω...??? Μιλαμε για στησιμο και πιο ικανο/στριφτερο αμαξι...
Και ξανα ξυλο να φαει στην ευθεια... παλι καλυτερα στημενο θα ειναι γιατι με τετοια στοιχεια δεν μπορει να μην βελτιωσαν τους χρονους του... λιγο υπομονη... το ξυλο θα φανει σε λιγους μηνες...
Το δυσκολο το κερδισε η bmw μαλλον οπως λετε... τα φαναρια...! Πολυ δυσκολο task...! :ylsuper:

eNeRGy
20-05-09, 18:35
Με ποια λογική συγκρίνετε ανόμοια πράγματα?
Γιατί συγκρίνετε τα 3500 κυβικά του 350Ζ με τα 3000 της Ζ4 3.0Si....?

Γιατι δεν υπαρχουν μετρησεις για την νεα Ζ4 ι35...

Εχω της Μ ομως... αλλα μιλαμε για αλλη κλαση αυτοκινητου... M... respect...

8:15 --- 149.82 km/h - BMW Z4 M Roadster, 343 PS/1485 kg - Kg/PS: 4.33

8:26 --- 146.56 km/h - Nissan 350Z, 280 PS/1526 kg (sport auto 10/03) - Kg/ps: 5.45
8:32 --- 144.84 km/h - BMW Z4 3.0si coupe, 265 PS/1408 kg (sport auto 08/06) - Kg/ps: 5.31

Nick_compact
20-05-09, 18:42
Ποια κοντρα ρε παιδια... ειδατε τους χρονους πιστας?... ποια κοντρα μου λετε? Ευθειας? Φαναρακιας στα 33 μου θα γινω...??? Μιλαμε για στησιμο και πιο ικανο/στριφτερο αμαξι...
Και ξανα ξυλο να φαει στην ευθεια... παλι καλυτερα στημενο θα ειναι γιατι με τετοια στοιχεια δεν μπορει να μην βελτιωσαν τους χρονους του... λιγο υπομονη... το ξυλο θα φανει σε λιγους μηνες...
Το δυσκολο το κερδισε η bmw μαλλον οπως λετε... τα φαναρια...! Πολυ δυσκολο task...! :ylsuper:

Δηλαδή στα 33 σου, θα κυνηγιέσαι στα Λιμανάκια αν το θέτεις έτσι; Ή θα κυνηγιέσαι στο ring; Οι χρόνοι πίστας είναι κριτήριο για να επιλέξεις ποιό αυτοκίνητο θα πάρεις;
Το Ζ4 Coupe 3.0Si είναι ένα επίσης ικανό αμάξι, και αν είναι πιο αργό σε συνθήκες πίστας, δεν είναι επειδή είναι κακό, αλλά επειδή η BMW κράτησε τον επιθετικό χαρακτήρα για το Μ, και έφτιαξε το Si πιο χαλαρό γενικότερα.. Μην ξεχνάμε ότι δεν έχει μπλοκέ που έχει το Ζ, ούτε πολυπίστονα φρένα, που χαρίζουν αντοχή σε συνθήκες πίστας. Και μια και ξεκίνησε και μια άτυπη σύγκριση Coupe 3.0Si VS 350Z, το Si ήταν πιο φθηνό, και με καλύτερο εξοπλισμό στις βασικές εκδόσεις.

Όσον αφορά το 370Ζ roadster, αφού σ'αρέσει (και εσένα) να βλέπεις χρόνους στο ring, θα το συγκρίνουμε άτυπα, και με την 35i, αλλά και με την Ζ4 Μ Roadster, γιατί η ιπποδύναμη είναι σχεδόν ίδια, και η ροπή πολύ κοντά.

eNeRGy
20-05-09, 19:01
Δηλαδή στα 33 σου, θα κυνηγιέσαι στα Λιμανάκια αν το θέτεις έτσι; Ή θα κυνηγιέσαι στο ring; Οι χρόνοι πίστας είναι κριτήριο για να επιλέξεις ποιό αυτοκίνητο θα πάρεις;
Το Ζ4 Coupe 3.0Si είναι ένα επίσης ικανό αμάξι, και αν είναι πιο αργό σε συνθήκες πίστας, δεν είναι επειδή είναι κακό, αλλά επειδή η BMW κράτησε τον επιθετικό χαρακτήρα για το Μ, και έφτιαξε το Si πιο χαλαρό γενικότερα.. Μην ξεχνάμε ότι δεν έχει μπλοκέ που έχει το Ζ, ούτε πολυπίστονα φρένα, που χαρίζουν αντοχή σε συνθήκες πίστας. Και μια και ξεκίνησε και μια άτυπη σύγκριση Coupe 3.0Si VS 350Z, το Si ήταν πιο φθηνό, και με καλύτερο εξοπλισμό στις βασικές εκδόσεις.

Όσον αφορά το 370Ζ roadster, αφού σ'αρέσει (και εσένα) να βλέπεις χρόνους στο ring, θα το συγκρίνουμε άτυπα, και με την 35i, αλλά και με την Ζ4 Μ Roadster, γιατί η ιπποδύναμη είναι σχεδόν ίδια, και η ροπή πολύ κοντά.

Λιμανακια...? Εχω να παω τουλαχιστο 5 χρονια τωρα αλλα σε ρωτω...: οι πιστες γιατι υπαρχουν...? Ναι μπαινω γιατι θελω να γινομαι καλυτερος... και στο δρομο μονο πατιναζ γινεται...!
Οσο για το 370Ζ, το coupe τουλαχιστο, το εστηναν ως Cayman S killer και απ'οτι λενε αυτο και καταφεραν... και το Cayman S εχει 8.11 στο nurburgring... :bugeye:

To Z4 ηταν συνολικα καλυτερο αμαξι αλλα με τετοια υπεροψια και μπεεμβεδοψωνιτιδα εδω μεσα (φυσικα δεν παει σε ολους αυτο) ειχατε βγαλει αχρηστο το θεοβαρο 350Ζ ως datsun γυφτων αν και εκανε το bmdακι με τα κρεμυδακια σε πιστα... (το αντιστοιχο σε χρηματα μοντελο παντα).

Υπαρχει καθολου η εννοια της αντικειμενικοτητας και ελευθερια της αποψης σε αυτο το φορουμ (ποσο μαλλον οταν υποστηριζετε με στοιχεια) ή ολοι ειστε οι κλασικοι ελληναραδες με το 72 δοσεων bmw και το αριστερο μπρατσο να κρεμετε εξω με την καδενα και το τσιγαρο αλλα δε σηκωνετε κουβεντα για την ελληνογυφτοπεριφανεια που προσφερει ενα αψυχο σημα...?
Δηλαδη ελεος πια! Ντρεπομαι που στιγματιζομαι εγω και η φιρμα που αγαπω και εχω μηχανη και αυτοκινητο απο ατομα τοσο κολλημενα πια!

Nick_compact
20-05-09, 19:40
Υπαρχει καθολου η εννοια της αντικειμενικοτητας και ελευθερια της αποψης σε αυτο το φορουμ (ποσο μαλλον οταν υποστηριζετε με στοιχεια) ή ολοι ειστε οι κλασικοι ελληναραδες με το 72 δοσεων bmw και το αριστερο μπρατσο να κρεμετε εξω με την καδενα και το τσιγαρο αλλα δε σηκωνετε κουβεντα για την ελληνογυφτοπεριφανεια που προσφερει ενα αψυχο σημα...?
Δηλαδη ελεος πια! Ντρεπομαι που στιγματιζομαι εγω και η φιρμα που αγαπω και εχω μηχανη και αυτοκινητο απο ατομα τοσο κολλημενα πια!

Για εξήγησε μου, ποιά είναι τα απτά στοιχεία σου υπέρ του 370Ζ.

Όλοι είμαστε....;;;;;; Θα σου πρότεινα να προσέχεις τι λες πολύ περισσότερο, γιατί απευθύνεσαι σε ένα forum 6500 μελών. Το αν έχει πάρει κάποιος BMW με 72 δόσεις, εσένα δεν σε αφορά και δεν σου πέφτει λόγος. Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει. Και αν θέλει να πετάξει το μπράτσο έξω από το παράθυρο, τι σε κόφτει;;;

Ποιός δε σηκώνει κουβέντα; Μήπως μας τα έχεις κάνει τσουρέκια, στην προσπάθεια σου να αποδείξεις ότι τα Ζ της Nissan είναι καλύτερα αυτοκίνητα από τα Ζ της BMW; Εσύ μπορείς να σεβαστείς, ότι δεν ενδιαφέρει όλους τι χρόνο κάνει το 350Ζ στο Ring;

Αλήθεια, 370Ζ, έχεις δει από κοντά; Το έχεις οδηγήσει; Αντίστοιχα την νέα Ζ4;;; Την παλιά Ζ4 σε κάποια καλή έκδοση;;;

Κι εγώ ντρέπομαι που στιγματίζομαι από άτομα σαν εσένα, που έχουν BMW, και δεν μπορούν να καταλάβουν την διαφορά ενός BMW από ένα Nissan, και θέτουν σαν κριτήριο επιλογής, τι χρόνο έκανε στο Ring. Τον λόγο που είσαι κάτοχος BMW τον έχεις καταλάβει; Ή απλά ανήκεις στην παραπάνω κατηγορία σου, και την έχεις για το σήμα; Γιατί αν δεν βλέπεις την διαφορά ενός BMW και ενός Nissan, αμφιβάλλω για όλα αυτά. Και λέγοντας Nissan δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά τονίζω την διαφορετικότητα αυτών των 2 κατασκευών.

Μιλάς για αντικειμενικότητα και ελευθερία απόψεων; Αυτήν που αντικατοπτρίζεται στον γραπτό σου λόγο; Μήπως ήθελες να πεις, υποκειμενικότητα, και επιβολή απόψεων; Κι άλλοι βρίσκουν το 370Ζ ελκυστικό, όχι μόνο εσύ, ανάμεσα σε αυτούς κι εγώ. Και δεν προσπαθούν να πείσουν τους υπόλοιπους ότι είναι καλύτερο, αυτό που προσπαθείς εσύ εδώ και πολλές σελίδες.

MaSt0RaS
20-05-09, 22:01
Λιμανακια...? Εχω να παω τουλαχιστο 5 χρονια τωρα αλλα σε ρωτω...: οι πιστες γιατι υπαρχουν...? Ναι μπαινω γιατι θελω να γινομαι καλυτερος... και στο δρομο μονο πατιναζ γινεται...!
Οσο για το 370Ζ, το coupe τουλαχιστο, το εστηναν ως Cayman S killer και απ'οτι λενε αυτο και καταφεραν... και το Cayman S εχει 8.11 στο nurburgring... :bugeye:

To Z4 ηταν συνολικα καλυτερο αμαξι αλλα με τετοια υπεροψια και μπεεμβεδοψωνιτιδα εδω μεσα (φυσικα δεν παει σε ολους αυτο) ειχατε βγαλει αχρηστο το θεοβαρο 350Ζ ως datsun γυφτων αν και εκανε το bmdακι με τα κρεμυδακια σε πιστα... (το αντιστοιχο σε χρηματα μοντελο παντα).

Υπαρχει καθολου η εννοια της αντικειμενικοτητας και ελευθερια της αποψης σε αυτο το φορουμ (ποσο μαλλον οταν υποστηριζετε με στοιχεια) ή ολοι ειστε οι κλασικοι ελληναραδες με το 72 δοσεων bmw και το αριστερο μπρατσο να κρεμετε εξω με την καδενα και το τσιγαρο αλλα δε σηκωνετε κουβεντα για την ελληνογυφτοπεριφανεια που προσφερει ενα αψυχο σημα...?
Δηλαδη ελεος πια! Ντρεπομαι που στιγματιζομαι εγω και η φιρμα που αγαπω και εχω μηχανη και αυτοκινητο απο ατομα τοσο κολλημενα πια!

κάτσε ρε φιλε γιατί πολλά είπες... τι έινια αυτά που λες για 72 δόσεις... σε πληροφορώ ότι πιο πολλά 350z έχουν αγοραστεί με 72 δόσεις παρα Z4 αν θες "ψαξτο" και λίγο... Δεύτερον πως αναφέρεσαι και γενικεύεις κάτι σε ένα φόρουμ...Ποιος ίσια εσύ που θα θίξεις τόσα άτομα?

Κάποια πράγματα τα λες σωστά μετράει η πιστα και όχι η ευθεία αλλα ως εκεί.. τα περαιτέρω δεν χρειάζονται..

crazy_beaver
20-05-09, 22:20
Ρε παιδια μην του δινεται σημασια!!!!Αμα κολησε κολησε ο ανθρωπος .Ας παει να παρει ενα κατερχαμ να γιρναει σε οποια πιστα θελει πιο γρηγορα και απο τα 2 μοντελα που συζητιουντε και σχεδον απο καθε αυτοκινητο.Εχει ξεφυγει η συζητηση και εχουν μπλεχτει 10 μοντελα και αλλες τοσες εκδοσεις.Καθενας κανει τισ επιλογες του με τα μετρα και με τα σταθμα που επιλεγει αυτος.Δεν εχει σημασια αν αγοραζει ενα αυτοκινητο αν πιστευει πραγματικα καλο η αν το κανει επειδη πιστευοθν οι αλλοι οτι ειναι καλο, αν το κανει με αγωνιστικη φορμα , με αρμανι κοστουμι η με χαβανεζικο πουκαμισο ουτε αν το πηρε με 72 δωσεις με μετρητα η με πιστωτικηυ.Σημασια εχει να οταν το παρει να το χαιρεται.Ο καθενας το χαιρεται με τον τροπο του.Ουτως η αλλως δεν υπαρχει καμια εταιρια που να βγαζει ενα αυτοκινητο που να μας αρεσει εκατο τις εκατο.Να μην αλαζαμε τιποτα πανω του εστω και το τασακι!!!!Απλα διαλεγουμε αυτο που μας ικανοποιει στο μεγιστο.Αν λοιπον δεν σας ενδιαφερει η ποιοτητα των υλικων τοσο οσο η σπορ αισθηση που υπερεχει το νισσαν οπως λετε μερικοι (το κατλαβαται απο της φοτο και μεριακ νουμερα που βρηκατε στο γκουγκλ αυτο καλωριζικο.Οι υπολοιποι ειμαστε ευχαριστημενοι με το Ζ4 .

stef
20-05-09, 23:39
Μήπως μας τα έχεις κάνει τσουρέκια, στην προσπάθεια σου να αποδείξεις ότι τα Ζ της Nissan είναι καλύτερα αυτοκίνητα από τα Ζ της BMW; Εσύ μπορείς να σεβαστείς, ότι δεν ενδιαφέρει όλους τι χρόνο κάνει το 350Ζ στο Ring;

Αλήθεια, 370Ζ, έχεις δει από κοντά; Το έχεις οδηγήσει; Αντίστοιχα την νέα Ζ4;;; Την παλιά Ζ4 σε κάποια καλή έκδοση;;;



:rofl2::rofl2::rofl2::rofl2:

Αυτός και ο Jeremmy τα εχουν οδηγήσει μόνο...!!!

crazy_beaver
21-05-09, 00:30
:rofl2::rofl2::rofl2::rofl2:

Αυτός και ο Jeremmy τα εχουν οδηγήσει μόνο...!!!


Παντως εγω το βιντακι με τον Τζερεμυ δεν το βρηκα!!!!!!!!

manos///3
21-05-09, 00:42
:rofl2::rofl2::rofl2::rofl2:

Αυτός και ο Jeremmy τα εχουν οδηγήσει μόνο...!!!


Ετσι, ετσι να ειρωνευομαστε νεα μελη επειδη εχουν διαφορετικη αποψη απο εσας...μπραβο ρε παιδια.

Και εσυ ρε φιλε energy τι ψαχνεις? Σε bmw forum εισαι..Περιμενεις να ακουσεις κατι διαφορετικο?

crazy_beaver
21-05-09, 01:17
Ετσι, ετσι να ειρωνευομαστε νεα μελη επειδη εχουν διαφορετικη αποψη απο εσας...μπραβο ρε παιδια.

Και εσυ ρε φιλε energy τι ψαχνεις? Σε bmw forum εισαι..Περιμενεις να ακουσεις κατι διαφορετικο?



Νομιζω πως πρεπει να καταλαβαινουμε την διαφορα τις ειρωνιας απο την ευθυμη νοτα οταν βαραινει το κλιμα!!!!!!!!!!Δεν γραφουμε σε περιοδικο.Γραφουμε σε ενα φορουμ για να μοιραστουμε το παθος μας και να περασουμε καλα.

Οσο για το τι ψαχνει ο φιλος δεν τον κατηγορησε κανεις για την επιλογη του απλα ο τροπος που την υπερασπιζεται ειναι λιγο υπερβολικος επειδη οπως ειπωθηκε και πιο πανω καθε ενας κοιταει αλλα πραγματα!!!!!!!!

manos///3
21-05-09, 01:27
Οσο για το τι ψαχνει ο φιλος δεν τον κατηγορησε κανεις για την επιλογη του απλα ο τροπος που την υπερασπιζεται ειναι λιγο υπερβολικος επειδη οπως ειπωθηκε και πιο πανω καθε ενας κοιταει αλλα πραγματα!!!!!!!!

Ενω εμεις οι υποστηρικτες της μαρκας μας εχουμε ενα τροπο.........................

crazy_beaver
21-05-09, 01:34
Ενω εμεις οι υποστηρικτες της μαρκας μας εχουμε ενα τροπο.........................


Αλλοι ναι αλλοι οχι!!!!!Εγω πιστευω οτι ημουν αρκετα αντικειμενικος στην αποψη που παρεθεσα πιο πανω λαμβανοντας υποψιν ολα οσα εχουν ειπωθει παντα.


Ρε παιδια μην του δινεται σημασια!!!!Αμα κολησε κολησε ο ανθρωπος .Ας παει να παρει ενα κατερχαμ να γιρναει σε οποια πιστα θελει πιο γρηγορα και απο τα 2 μοντελα που συζητιουντε και σχεδον απο καθε αυτοκινητο.Εχει ξεφυγει η συζητηση και εχουν μπλεχτει 10 μοντελα και αλλες τοσες εκδοσεις.Καθενας κανει τισ επιλογες του με τα μετρα και με τα σταθμα που επιλεγει αυτος.Δεν εχει σημασια αν αγοραζει ενα αυτοκινητο αν πιστευει πραγματικα καλο η αν το κανει επειδη πιστευοθν οι αλλοι οτι ειναι καλο, αν το κανει με αγωνιστικη φορμα , με αρμανι κοστουμι η με χαβανεζικο πουκαμισο ουτε αν το πηρε με 72 δωσεις με μετρητα η με πιστωτικηυ.Σημασια εχει να οταν το παρει να το χαιρεται.Ο καθενας το χαιρεται με τον τροπο του.Ουτως η αλλως δεν υπαρχει καμια εταιρια που να βγαζει ενα αυτοκινητο που να μας αρεσει εκατο τις εκατο.Να μην αλαζαμε τιποτα πανω του εστω και το τασακι!!!!Απλα διαλεγουμε αυτο που μας ικανοποιει στο μεγιστο.Αν λοιπον δεν σας ενδιαφερει η ποιοτητα των υλικων τοσο οσο η σπορ αισθηση που υπερεχει το νισσαν οπως λετε μερικοι (το κατλαβαται απο της φοτο και μεριακ νουμερα που βρηκατε στο γκουγκλ αυτο καλωριζικο.Οι υπολοιποι ειμαστε ευχαριστημενοι με το Ζ4 .

manos///3
21-05-09, 01:43
Eλα τωρα...μη το παιρνεις προσωπικα.

Απλα ας καλμαρουμε και ας μιλησουν τα χερια (στο τιμονι) ..τα λογια ειναι περιτα!

Για το πιο αμαξι ειναι πιο καλο ,γρηγορο κτλ. μπορω να γραφω ωρες!!

crazy_beaver
21-05-09, 01:52
Δεν το πηρα προσωπικα καμια σχεση.Συζητηση κανουμε να περασει η ωρα μας ευχαριστα,(Αν και ειναι ηδη περασμενη). Εγω να δεις ποσες ορες μπορω να μιλαω.Τελικα εσυ τι επιλεγεις?

manos///3
21-05-09, 01:57
Μα καλα , θελει και ερωτημα? Z4 ofcourseeeeee!!!!
Περα απο τα προηγουμενα impreza sti δε συμπαθω κανενα αλλο japan.