PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποτηροθήκη Ε36 γνήσια BMW!!!!!


SPYROS-MUSIC-CABRIO
14-05-09, 14:21
καλησπερα...;)
ανοιγω αυτο το thread γιατι θελω να βαλω γνησια ποτυροθηκη στο 36αρι μου στην ειδη υπαρχουσα κονσολα που υπαρχει κ τεμπελης μαζι...
.αλλοι λενε οτι πρεπει αυτη(η κονσολα) να αλλαξει ,αλλοι οχι!!:smashtard
δεν θα ηθελα να την αγορασω κ μετα να πρεπει να την "φαω"...:tapedshut
μιλαω για το 15,16,17,18,19 του παρακατω link.βαζω κ μια φωτο απο αυτο που με ενδιαφερει αν ξερετε κατι,πειτε το....
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BH31&mospid=47416&btnr=51_3096&hg=51&fg=35

http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/BMWE36.jpg
ευχαριστω....

crazy_beaver
14-05-09, 14:24
Δεν ηξερα οτι υπαρχει.Θελω και εγω!!!!!!

Lil
14-05-09, 14:32
νομιζω οτι δεν μπορει να μπει μαζί με τον τεμπέλη....

spanajohn
14-05-09, 14:39
ενδιαφερομαι κι εγω για ποτυροθηκη σε Ε46 χωρις τεμπελη....
γινεται? τι πρεπει να αλλαχτει?

bimmer-corfu
14-05-09, 14:43
Ρε Σπύρο δεν είπαμε τέρμα τα τσιγάρα και οι καφέδες?

sswift13
14-05-09, 14:54
Την έχω βάλει εγώ. Με τον τεμπέλη μια χαρά. Πολύ βολική, ειδικά για ταξίδι. Αν έχεις υπομονή, μπορεί να ανεβάσω φωτό πιο μετά...

yiorgosxania
14-05-09, 15:13
Την έχω βάλει εγώ. Με τον τεμπέλη μια χαρά. Πολύ βολική, ειδικά για ταξίδι. Αν έχεις υπομονή, μπορεί να ανεβάσω φωτό πιο μετά...

αναμένουμε όλοι μας την φωτό σου γιατί ενδιαφερόμαστε πολλοί.....:ylsuper:

spanajohn
14-05-09, 15:16
και για 46αρι παρακαλω αν ξερει καποιος....!:bowdown:

mitsos_chania
14-05-09, 15:23
για 46αρι παιδια ειναι παρα πολυ απλο.ειναι ενα κοματι που μπαινει κατω απο τον τεμπελη στη θεση της θηκης.επισης και να μην υπαρχει τεμπελης δεν υπαρχει προβλημα και παλι μπαινει.η τιμη του ειναι γυρω στα 30γιουρια και η τοποθετηση εννοειται πανευκολη.αν θελετε μπορω να ανεβασω φωτογραφια αν και δεν ειναι κατι σπουδαιο

http://cgi.ebay.co.uk/Genuine-BMW-E46-Front-Cup-Holder_W0QQitemZ120417145215QQcmdZViewItemQQptZUK_ CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item1204171452 15&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1689|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A13 18|301%3A1|293%3A1|294%3A50

οριστε ενα παραδειγμα

sswift13
14-05-09, 17:28
Την έχω βάλει εγώ. Με τον τεμπέλη μια χαρά. Πολύ βολική, ειδικά για ταξίδι. Αν έχεις υπομονή, μπορεί να ανεβάσω φωτό πιο μετά...

Επανέρχομαι λοιπόν με τις φωτό. Επαναλαμβάνω πολύ καλή λύση ...

Αντών///is
14-05-09, 17:32
Σπύρο, απ' οσο μπορώ να καταλάβω, μελετώντας τον κατάλογο και τα σχέδια των ανταλλακτικών, πρέπει να υπάρχουν δύο τύπων ποτηροθήκες στην κεντρική κονσόλα:

1.- Αυτό το σετ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/vehicle_trim/centre_console_cubbies/ που αποτελείται από τα κομμάτια 16, 17 (Χ 2 τεμ.), 18, 19 και 20. Το συγκεκριμμένο σετ, το οποίο (συναρμολογημένο), φαίνεται ίδιο με την φωτό που έχεις ανεβάσει, δεν μου πολυφαίνεται να μπορεί να κουμπώσει έτσι απλά στην στάνταρ κονσόλα.

2.- Το πρόσθετο αυτό -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/vehicle_trim/multifunctional_oddments_tray/ αξεσσουάρ το οποίο "κουμπώνει" στην στάνταρ κεντρική κονσόλα. Το συγκεκριμμένο, το οποίο υπερυψώνει την κονσόλα, είναι αυτό που έχουν βάλει πάρα πολλοί συνάδελφοι εδώ μέσα (Παναγιώτη, αυτό δεν έχεις κι' εσύ;).

sswift13
14-05-09, 17:40
Σπύρο, απ' οσο μπορώ να καταλάβω, μελετώντας τον κατάλογο και τα σχέδια των ανταλλακτικών, πρέπει να υπάρχουν δύο τύπων ποτηροθήκες στην κεντρική κονσόλα:

1.- Αυτό το σετ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/vehicle_trim/centre_console_cubbies/ που αποτελείται από τα κομμάτια 16, 17 (Χ 2 τεμ.), 18, 19 και 20. Το συγκεκριμμένο σετ, το οποίο (συναρμολογημένο), φαίνεται ίδιο με την φωτό που έχεις ανεβάσει, δεν μου πολυφαίνεται να μπορεί να κουμπώσει έτσι απλά στην στάνταρ κονσόλα.

2.- Το πρόσθετο αυτό -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/vehicle_trim/multifunctional_oddments_tray/ αξεσσουάρ το οποίο "κουμπώνει" στην στάνταρ κεντρική κονσόλα. Το συγκεκριμμένο, το οποίο υπερυψώνει την κονσόλα, είναι αυτό που έχουν βάλει πάρα πολλοί συνάδελφοι εδώ μέσα (Παναγιώτη, αυτό δεν έχεις κι' εσύ;).

Αντώνη, αρχικά είχα την διπλή κασσετοθήκη και το τασάκι (συν τον τεμπέλη, και φυσικά το τασάκι για τους πίσω επιβάτες). Αγόρασα το σετ με τα κομάτια 17,18,19,20 και αφαίρεσα την κασσετοθήκη και το μπροστινό τασάκι. Πίσω τασάκι και τεμπέλης έμειναν ανέπαφα. Φυσικά όπως αναφέρεις και εσύ, η νέα κονσόλα (δηλ. τα 17-20) είναι πλέον λίγο υπερυψωμένα (λόγω βάθους των ποτηροθηκών). Αν δείτε τις φωτογραφίες που ανέβασα, φαίνεται καθαρά.

patherhan
14-05-09, 17:42
Έχω την εντύπωση ότι η αντιπροσωπεία δεν πουλά ξεχωριστά τα κομμάτια, αλλά όλα μαζί. Το λεώ αυτό γιατί στο 46αρι μου, που δεν είχε τεμπέλη, όταν του έβαλα, τον πλήρωσα 300 ευρώ, και αλλάχτηκε και το σκαφάκι από κάτω.. Οπότε, όποιος θέλει το γνήσιο ανταλλακτικό, μάλλον θα υποχρεωθεί να αγοράσει όλο το σετ απο την αρχή και όχι το συγκεκριμένο κομμάτι.

sswift13
14-05-09, 17:45
Να μας ανεβάσει ο Σπύρος μία φωτό να δούμε πως είναι η κονσόλα του τώρα. Αν έχει τον τεμπέλη, τι υπάρχει αυτή τη στιγμή στο σημείο που μπαινει η νέα κοσνόλα που θέλει να πάρει? Πιστεύω ότι έχει κασετοθήκη/CDθήκη & τασάκι. Υπάρχει και μία περίπτωση να έχει τον μακρόστενο αποθηκευτικό χώρο με το καπάκι (αντί για CD/Κασέτα)...

crazy_beaver
14-05-09, 17:47
Αν μπορει καποιος να γραψει part numbers για να το κανουμε οπως του sswift13 θα ηταν πολυ καλο και μια τιμουλα στο περιπου.

mitsos_chania
14-05-09, 17:47
Έχω την εντύπωση ότι η αντιπροσωπεία δεν πουλά ξεχωριστά τα κομμάτια, αλλά όλα μαζί. Το λεώ αυτό γιατί στο 46αρι μου, που δεν είχε τεμπέλη, όταν του έβαλα, τον πλήρωσα 300 ευρώ, και αλλάχτηκε και το σκαφάκι από κάτω.. Οπότε, όποιος θέλει το γνήσιο ανταλλακτικό, μάλλον θα υποχρεωθεί να αγοράσει όλο το σετ απο την αρχή και όχι το συγκεκριμένο κομμάτι.

καποιο λαθος εγινε γιατι εγω πληρωσα 30 ευρω τη θηκη με καπακι και 20 ευρω σκετες τις ποτηροθηκες.300 ευρω βεβαια για την αντιπροσωπεια στα μερη μας ειναι και λιγα...τι να πω

Αντών///is
14-05-09, 17:48
Αντώνη, αρχικά είχα την διπλή κασσετοθήκη και το τασάκι (συν τον τεμπέλη, και φυσικά το τασάκι για τους πίσω επιβάτες). Αγόρασα το σετ με τα κομάτια 17,18,19,20 και αφαίρεσα την κασσετοθήκη και το μπροστινό τασάκι. Πίσω τασάκι και τεμπέλης έμειναν ανέπαφα. Φυσικά όπως αναφέρεις και εσύ, η νέα κονσόλα (δηλ. τα 17-20) είναι πλέον λίγο υπερυψωμένα (λόγω βάθους των ποτηροθηκών). Αν δείτε τις φωτογραφίες που ανέβασα, φαίνεται καθαρά.
Άρα, απ' ότι καταλαβαίνω, τα ανταλλακτικά που απεικονίζονται στο πρώτο link που έδωσα, αποτελούν τα μεμονωμένα κομμάτια της "κομπλέ ποτηροθήκης" που απεικονίζεται στο δεύτερο link...

sswift13
14-05-09, 17:50
Άρα, απ' ότι καταλαβαίνω, τα ανταλλακτικά που απεικονίζονται στο πρώτο link που έδωσα, αποτελούν τα μεμονωμένα κομμάτια της "κομπλέ ποτηροθήκης" που απεικονίζεται στο δεύτερο link...

Για να έχει τεμπέλη, πρέπει να έχει (λογικά) το παρακάτω:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/vehicle_trim/armrest_front/

Στην παρακάτω εικόνα, τι υπάρχει εκεί που έχω βάλει κόκινο?

Αντών///is
14-05-09, 17:59
Μπορεί να μην υπάρχει και τίποτα, πέραν του σταχτοδοχείου (ή της θήκης μικροαντικειμένων). Όπως είναι και το δικό μου... Νομίζω πως το σκαφάκι στις δύο κονσόλες (απλή και με υποβραχιόνιο) είναι ίδιο, δηλ. έχει τις ίδιες ακριβώς διαστάσεις (μήκος Χ πλάτος Χ βάθος). Έχω την εντύπωση πως οι δύο τύποι κονσόλας διαφέρουν από το σκαφάκι και πίσω, εκεί δηλ. που υπάρχει η άρθρωση του υποβραχιόνιου.

sswift13
14-05-09, 18:01
Μπορεί να μην υπάρχει και τίποτα, πέραν του σταχτοδοχείου (ή της θήκης μικροαντικειμένων). Όπως είναι και το δικό μου... Νομίζω πως το σκαφάκι στις δύο κονσόλες (απλή και με υποβραχιόνιο) είναι ίδιο, δηλ. έχει τις ίδιες ακριβώς διαστάσεις (μήκος Χ πλάτος Χ βάθος). Έχω την εντύπωση πως οι δύο τύποι κονσόλας διαφέρουν από το σκαφάκι και πίσω, εκεί δηλ. που υπάρχει η άρθρωση του υποβραχιόνιου.

Θα μας βοηθούσε μια φωτό με τα κομάτια 17-20 εκτώς? Μόνη της η κονσόλα δηλαδή. Αν είναι κατεβαίνω κάτω και αρχίζω ξήλωμα ...

Αντών///is
14-05-09, 18:07
Πως μπαίνει Παναγιώτη; Κουμπωτή; ή θέλει βιδώματα;
Αν είναι να ξεβιδώνεις, μην κάνεις τέτοιο κόπο...

sswift13
14-05-09, 18:14
Πως μπαίνει Παναγιώτη; Κουμπωτή; ή θέλει βιδώματα;
Αν είναι να ξεβιδώνεις, μην κάνεις τέτοιο κόπο...

Έχει κανά δυο βίδες από ότι θυμάμαι (πλαστικές). Κατεβαίνω μία γρήγορη και επανέρχομαι με φωτό αν μπορέσω. Εν τω μεταξύ δείτε αυτό:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=120310014062#paymentmethods

Έχει πολλά κομάτια, στέλνει Ελλάδα με €38,99 + €11,99 (έξοδα αποστολής). Αν μαζευτείτε, κάνει και ιδιαίτερη τιμή στην αποστολή (+ €2 για κάθε επιπλέον κομάτι ...). Αν χρειαστείτε βοήθεια στα Γερμανικά, εδώ είμαστε. Κατεβαίνω σίφουνας !!!

patherhan
14-05-09, 18:16
καποιο λαθος εγινε γιατι εγω πληρωσα 30 ευρω τη θηκη με καπακι και 20 ευρω σκετες τις ποτηροθηκες.300 ευρω βεβαια για την αντιπροσωπεια στα μερη μας ειναι και λιγα...τι να πω
Άσε, άσε... Το 300άρι το έδωσα σίγουρα! Δεν θυμάμαι αν ήταν και παραπάνω... Αλλά ήθελα μόνο το δικό του. Βέβαια είναι δέρμα και δεν ξέρω αν παίζει σημασία... Πήγα, τους είπα τι θέλω, μου είπαν τιμή, καράφλιασα(!), αλλά τα έμπαξα. Και μάλιστα μου είπαν ότι το ανταλλακτικό είναι fix και δε χωρίζεται σε κομμάτια...

sswift13
14-05-09, 18:28
Λοιπόν παλικάρια, νέες φωτό με την κονσόλα ξηλωμένη. Δείτε και θα καταλάβετε. Ααα, ξέχασα να αναφέρω ότι μπορείτε να τα βάλετε με όποια σειρά θέλετε. π.χ. με κατεβασμένο τον τεμπέλη να έχετε προσβάσιμο τασάκι ή μία ποτηροθήκη. Εγώ πάντα έχω τασάκι (βάζω εκεί το κινητό γιατί τσιγάρο μέσα απαγορεύεται δια ροπάλου), και όταν πάω ταξίδι βάζω ποτηροθήκη για καφεδάκι.

Εγώ λέω να μαζευτείτε για μία μίνι παραγγελία από τον τύπο. Γλυτώνετε €9 το άτομο, για κάθε επιπλέον κομάτι, οπότε μοιράζετε τη διαφορά και είστε όλοι ευχαριστημένοι ...

Αντών///is
14-05-09, 19:01
Παναγιώτη, είσαι καταπληκτικός...
...Εγώ πάντα έχω τασάκι (βάζω εκεί το κινητό γιατί τσιγάρο μέσα απαγορεύεται δια ροπάλου), και όταν πάω ταξίδι βάζω ποτηροθήκη για καφεδάκι...
Εγώ έχω απαγορεύσει επίσης φαγητό και ποτό... Επί ποινή αποβολής! :D

crazy_beaver
14-05-09, 19:22
κατατοπιστικοτατες οι νεες φοτο.Νομιζω θα το παρω απο το e-bay
Αν ειναι να μαζευτουμε για ομαδικη αγορα μιληστε!!!!

Αντών///is
14-05-09, 19:30
Παναγιώτη, το αυτοκίνητο το πήρες με την ποτηροθήκη ή την τοποθέτησες εκ των υστέρων;

Ρωτάω, επαναφέροντας ταυτόχρονα την αρχική ερώτηση του Σπύρου, γιατί η δική μου κονσόλα (η οποία δεν έχει ποτηροθήκη) δεν έχει τα ανοίγματα στον πυθμένα του σκαφακιού που έχει η δική σου. Αντιθέτως ο πυθμένας είναι εντελώς επίπεδος (με εξαίρεση μια εσοχή στο εμπρός μέρος όπου έρχεται και φωλιάζει το σταχτοδοχείο ή η θηκη μικροαντικειμένων που έχω βάλει εγώ) και επενδεδυμένος με το ίδιο υλικό (βινύλιο) που είναι επνδεδυμένη όλη η κονσόλα.

Η κονσόλα μου είναι τμήμα του σετ "υποβραχιόνιου μεταγενέστερης τοποθέτησης" (armrest front, retrofit kit), αλλά και η απλή που είχα πριν, είχε τον ίδιο πυθμένα. Άρα; Για να τοποθετηθεί η ποτηροθήκη χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη κονσόλα; Πάντως στον κατάλογο των ανταλλακτικών δεν αναφέρεται / απεικονίζεται κάτι τέτοιο... Ή μήπως χρειάζεται μια επέμβαση στην ταπετσαρία της κονσόλας, ώστε να αφαιρεθεί η επένδυση στον πυθμένα του σκαφακιού;

sswift13
14-05-09, 19:41
Παναγιώτη, το αυτοκίνητο το πήρες με την ποτηροθήκη ή την τοποθέτησες εκ των υστέρων;

Ρωτάω, επαναφέροντας ταυτόχρονα την αρχική ερώτηση του Σπύρου, γιατί η δική μου κονσόλα (η οποία δεν έχει ποτηροθήκη) δεν έχει τα ανοίγματα στον πυθμένα του σκαφακιού που έχει η δική σου. Αντιθέτως ο πυθμένας είναι εντελώς επίπεδος (με εξαίρεση μια εσοχή στο εμπρός μέρος όπου έρχεται και φωλιάζει το σταχτοδοχείο ή η θηκη μικροαντικειμένων που έχω βάλει εγώ) και επενδεδυμένος με το ίδιο υλικό (βινύλιο) που είναι επνδεδυμένη όλη η κονσόλα.

Η κονσόλα μου είναι τμήμα του σετ "υποβραχιόνιου μεταγενέστερης τοποθέτησης" (armrest front, retrofit kit), αλλά και η απλή που είχα πριν, είχε τον ίδιο πυθμένα. Άρα; Για να τοποθετηθεί η ποτηροθήκη χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη κονσόλα; Πάντως στον κατάλογο των ανταλλακτικών δεν αναφέρεται / απεικονίζεται κάτι τέτοιο... Ή μήπως χρειάζεται μια επέμβαση στην ταπετσαρία της κονσόλας, ώστε να αφαιρεθεί η επένδυση στον πυθμένα του σκαφακιού;

Αντώνη, όπως έγραψα και εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=284677&postcount=12 όταν το πήρα είχε κασσετοθήκη/τασάκι. Τα έβγαλα και μπήκε "κουτί" αυτό που θέλει να ψωνίσει ο Σπύρος. Μήπως τελικά εσύ έχεις άλλη κονσόλα? Από ότι κατάλαβα δεν ταιριάζει η δικιά σου με τους ακριβώς προηγούμενες φωτό που ανέβασα ...

giannis 116
14-05-09, 20:15
Αυτα διαβαζω και κλαιω :(...Τελικα σε μερικα πραγματα καθε περσι και καλυτερα ισως...
Εγω εκανα τη μ@λ. και στον ασσο δεν παρηγγειλα κονσολα με ποτηροθηκες, ηταν εξτρα οταν εβαλα την παραγγελεια στη Γερμανια που εμενα και το διαπιστωσα με λυπη μου οταν το παρελαβα. Οταν θελησα να βαλω after μου ειπαν πως για να χω ποτηροθηκες στη κεντρικη κονσολα θα πρεπει να αλλαχτει ολη η κονσολα με το αντιστοιχο μεγαλο κοστος και τα αναλογα ξηλωματα!
Και καλα, τασακι δε με χαλασε που δεν εχει, ουτως η αλλως δε καπνιζω και μεσα στ αμαξι απαγορευεται και να κλανουν ακομα :bs:! Αλλα ποτηροθηκες ειναι μεγαλο μειον για μενα που δεν εχει μια που ειμαι καφεινομανης!
Σκεφτομαι να παω στη λυση των aftermarket γνησιων ομως BMW ποτηροθηκων που μπαινουν ειτε στο ταμπλω η μια ειτε στη δεξια πλευρα της κεντρικης κονσολας η αλλη. Βεβαια δεν εχω προχωρησει στην τοποθετηση γιατι εχω τις αμφιβολιες μου το κατα ποσο θα επηρεαστει η εργονομια. Δεν ξερω κατι δε μου παει καλα μ αυτες απο φωτο και σχεδια που εχω δει. Η μια στο ταμπλω ισως να εμποδιζει τα κουμπια του RCD και του κλιματισμου, η δε αλλη στη κονσολα ισως να χτυπα στα ποδια του συνοδηγου. Θελω να τις δω πρωτα live και μετα βλεπουμε..
Παντως μεγαλη μ@λ. της εταιρειας ετσι οπως τα εκανε με τις νεες σειρες. Δηλαδη για να βαλεις μια ποτηροθηκη θα πρεπει να ξηλωσεις το συμπαν και να την πληρωσεις λες και μεσα εχει καμια σαμπανια!

sswift13
14-05-09, 22:12
Λοιπόν παλικάρια, είχαμε μια επικοινωνία με τον Αντώνης Ε36Μ42 για το θέμα. Μετά από επικοινωνία μαζί του, συμφωνήσαμε για να μην ξανα-γράφουμε από την αρχή, να κάνουμε copy-paste από τα pm μας. Βρήκα ένα link με έναν τύπο που έχει βάλει την συγκεκριμένη κονσόλα, με πολλές φωτό που ενδεχομένως θα μας λύσουν πολλές απορίες.

http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=336485

Θα σας βοηθήσει να καταλάβετε την όλη κουβέντα που είχαμε. Από ότι φαίνεται και εγώ και ο Αντώνης πρέπει (?) να έχουμε την ίδια κονσόλα. Ο συγκεκριμένος τύπος λοιπόν (που έχει σαν την κονσόλα του Αντώνη, και ίσως σαν την κονσόλα πολλών από εσας), ψώνισε το σετάκι για το οποίο συζητάμε και έκοψε κάποια ποδαράκια ώστε να μπορέσει να "κουμπώσει" πάνω στην υπάρχουσα κονσόλα. Διαβάστε μπας και βγάλουμε καμιά άκρη ...


Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει με την κονσόλα σου. Στο realoem την βλέπω σαν τη δικιά μου. Πρέπει να τα πούμε από κοντά να την δώ ...
Γιατί στο realoem την δικιά σου την βλέπεις με τρύπες στο σκαφάκι;

Και αν υποθέσουμε πως δεν ήθελες να βάλεις την ποτηροθήκη (που είναι πρόσθετος / προαιρετικός εξοπλισμός) θα κυκλοφορούσες με την κονσόλα σου όπως φαίνεται στις φωτο που ανέβασες (με απεγκατεστημένη την ποτηροθήκη);

Και αν, ακόμα και τώρα, τη βαρεθείς ή θελήσεις να τη βγάλεις για να εκμεταλλευθείς τον χώρο σε όλο το σκαφάκι χωρίς να έχεις την "δουλεία" των ποτηροθηκών τι θα κάνεις; Θα πρέπει να πας σε ταπετσέρη.


Αντώνη, για δες αυτό. Έτσι είναι η δικιά σου ή όχι?
http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=336485
Μπλέξαμε τα μπούτια μας ...
Ναι Παναγιώτη μου! Η κονσολίτσα μου είναι αυτή! :D:D:D Με υποδοχές / ανοίγματα (και ένα καλωδιάκι με λαμπάκι) μόνο για το σταχτοδοχείο!

Ωραία βρε Αντώνη. Άρα? Είμαστε κομπλέ ή νομίζω? Για πόσταρε στο Thread να τελειώνουμε ... Πάντως αν είσαι ταξιδιάρης στην προτείνω. Για δείτε μήπως μαζευτείτε για ομαδική αγορά ...
Ναι ρε Παναγιώτη, αλλά τι να ποστάρω... δεν μπορώ να εξηγήσω πως κουμπώνει ο τύπος το πλαίσιο της ποτηροθήκης στο σκαφάκι... Σαν ακουμπιστό φαίνεται... Μου φαίνεται πως έχει κάνει πατέντα. δες προσεκτικά τη φωτό μετά το κεφ. 10, τα ποδαράκια του πλαισίου που αγκιστρώνουν, πρέπει να είναι κομμένα. Όπως κομμένο πρέπει να είναι και το ποδαράκι που παίρνει τη βίδα. Αν δεις και άλλες φωτό (πλαϊνές όψεις της ποτηροθήκης συναρμολογημένης, εκτός κονσόλας φυσικά) δεν φαίνονται πουθενά τα ποδαράκια που φαίνονται στις δικές σου φωτό (αλλά και στην εικόνα του ανταλλακτικού στο realoem)...

Αντώνη, το ίδιο πράγμα έχουμε. Δες την 1η φωτό στο κεφ.9 και σύγκρινέ το με την δικιά μου. απλά έχει κομένα τα δύο ποδαράκια - δεν ξέρω γιατί. Ειδικά στη φωτό που μου είπες (10), θα δεις ξεκάθαρα τα σπασμένα ποδαράκια ανάμεσα στις δύο ποτηροθήκες, συν τα 4 πλαινά τα οποία χρησιμοποιούνται για να κουμπώσουν στην κονσόλα. Τσέκαρε λίγο και πές μου.

P.S. Μήπως να αρχίσουμε να τα Postaroume κατ'ευθείαν στο thread? Εγώ θα έλεγα να έκανα copy-paste τν κουβέντα που είχαμε μέσω pm ώστε να μην τα ξαναγράφουμε. Τι λές?
Ναι Παναγιώτη, το ίδιο πράγμα έχετε, από πλευράς ποτηροθήκης όμως! Δεν έχετε όμως το ίδιο σκαφάκι στην κονσόλα! Το δικό σου έχει τις υποδοχές για να κουμπώσει η ποτηροθήκη - και χωρίς ποτηροθήκη εμφανίζει ένα άθλιο θέαμα. Το δικό του δεν έχει τις υποδοχές γι' αυτό αναγκάστηκε να κόψει ότι θα κούμπωνε σ' αυτές! Τελικά δεν θα μάθουμε πως την στηρίζει ο Χριστιανός; Την κόλλησε με θερμοσιλικόνη;

Όπως καταλαβαίνεις αυτό ήταν και το ερώτημα του Σπύρου, από το οποίο ξεκίνησε το thread.

Όσον αφορά τη "δημοσιοποίηση" των ΡΜ μας δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα! Προχώρα στο copy - paste!

E36-Hartge
14-05-09, 22:42
Παρακολουθώ όλα αυτά που γράφετε και μιάς και είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και δεν έβρισκα λύση έφτιαξα μια καγκουριά!!!
Άν θα μπείτε στο γκαράζ μου θα καταλάβετε τι εννοώ.
Χρειαζόμουν μια ποτηροθήκη και δεν είχα αλλη λύση.

TAN
14-05-09, 22:53
Για e46 η τοποθέτηση είναι δουλειά δευτερολεπτον.Εγω πείρα την γνήσια από Σπανό στα 80e.
Και μια photo με το πως δείχνει...

SPYROS-MUSIC-CABRIO
14-05-09, 23:36
Να μας ανεβάσει ο Σπύρος μία φωτό να δούμε πως είναι η κονσόλα του τώρα. Αν έχει τον τεμπέλη, τι υπάρχει αυτή τη στιγμή στο σημείο που μπαινει η νέα κοσνόλα που θέλει να πάρει? Πιστεύω ότι έχει κασετοθήκη/CDθήκη & τασάκι. Υπάρχει και μία περίπτωση να έχει τον μακρόστενο αποθηκευτικό χώρο με το καπάκι (αντί για CD/Κασέτα)...

Παναγιωτη η ποτυροθυκη σου ειναι σουπερ!οπως και οι φωτος σου.μπραβο...
για ριξε μια ματια στη δικια μου.το μονο που θα ηθελα ειναι αν γινοταν να μεινει το δικο μου τασακι εκει η πιο πισω επειδη εχει ξυλινη επενδυση κ ταιριαζει με ολα τα αλλα που ηταν στο πακετο individual κ δε θα ηθελα να το χαλασω...
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/P5141783.jpg
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/P5141784.jpg
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/P5141787.jpg
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/P5141788.jpg

ευχαριστω...

Αντών///is
14-05-09, 23:48
το μονο που θα ηθελα ειναι αν γινοταν να μεινει το δικο μου τασακι εκει η πιο πισω επειδη εχει ξυλινη επενδυση κ ταιριαζει με ολα τα αλλα που ηταν στο πακετο individual κ δε θα ηθελα να το χαλασω...
Δυστυχώς Σπύρο δεν γίνεται αυτό... Η ποτηροθήκη πάει κομπλέ (2 βάσεις ποτηριών + κερματοθήκη + σταχτοδοχείο). Ακόμα και για να κουμπώσει στο σκαφάκι της κονσόλας σου, χρειάζεται πατεντούλα...

SPYROS-MUSIC-CABRIO
14-05-09, 23:51
Επανέρχομαι λοιπόν με τις φωτό. Επαναλαμβάνω πολύ καλή λύση ...

στη θεση αυτου του τασακιου που εχεις εσυ,λες να μπαινει το δικο μου με την ξυλινη επενδυση κ ας μην μπει το κοματακι των κερματων επειδη ισως να ειναι μεγαλητερο το δικο μου τασακι η ειναι φιξ αυτα που μπορουν να μπουν??:nixweiss:

Lil
14-05-09, 23:51
μαλλον και γω με πατεντουλα το σκεφτομαι.... ειναι σε παραγγελεια το carbon Ashtray απο GT + το οτι δεν μαρεσει η διαφορα υψους σε σχεση με την κονσολα του επιλογέα

SPYROS-MUSIC-CABRIO
15-05-09, 00:01
Έχει κανά δυο βίδες από ότι θυμάμαι (πλαστικές). Κατεβαίνω μία γρήγορη και επανέρχομαι με φωτό αν μπορέσω. Εν τω μεταξύ δείτε αυτό:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=120310014062#paymentmethods

Έχει πολλά κομάτια, στέλνει Ελλάδα με €38,99 + €11,99 (έξοδα αποστολής). Αν μαζευτείτε, κάνει και ιδιαίτερη τιμή στην αποστολή (+ €2 για κάθε επιπλέον κομάτι ...). Αν χρειαστείτε βοήθεια στα Γερμανικά, εδώ είμαστε. Κατεβαίνω σίφουνας !!!
η φωτο που εβαλα ειναι απο αυτον τον πωλητη που εχω ξαναψωνησει κ ολα ηταν καλα...
αν τελικα καταληξουμε οτι κανει,θα την παραγγειλω απο κει κ οποιος θελει μου λεει...:bullhorn:

Αντών///is
15-05-09, 00:08
στη θεση αυτου του τασακιου που εχεις εσυ,λες να μπαινει το δικο μου με την ξυλινη επενδυση κ ας μην μπει το κοματακι των κερματων επειδη ισως να ειναι μεγαλητερο το δικο μου τασακι η ειναι φιξ αυτα που μπορουν να μπουν??:nixweiss:
Σπύρο δεν γίνεται... Έχει άλλα κουμπώματα το σταχτοδοχείο της κονσόλας και άλλα το σταχτοδοχείο της ποτηροθήκης. Εκτός από το θέμα των διαστάσεων...
Τώρα από πατέντες... όρεξη να υπάρχει! Αυτό όμως σημαίνει πως πρέπει να αγοράσεις την ποτηροθήκη και μετά να αρχίσεις τις προσπάθειες, με αμφίβολα αποτελέσματα...

... + το οτι δεν μαρεσει η διαφορα υψους σε σχεση με την κονσολα του επιλογέα
Συμφωνώ απόλυτα Μάνο! Πολύ ξενέρωμα!

crazy_beaver
15-05-09, 00:11
+ το οτι δεν μαρεσει η διαφορα υψους σε σχεση με την κονσολα του επιλογέα


Αυτο οντως ειναι ενα προβλημα αισθητικα που δεν το προσεξα απ την αρχη!!!!!!!!!!Φτου και με ειχε ψησει !!!!!!!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
15-05-09, 00:15
δηλαδη να εψαχνα μια κονσολα που να ειχε κασετοθυκη για να εχω τα ανοιγματα?
λες ναναι δυσκολο να ανοιχτουν?μηπως οι ποτυροθυκες δεν εχουν τοσες εγκοπες οσες η κασετοθυκη??:scratchch

SPYROS-MUSIC-CABRIO
15-05-09, 00:31
Δυστυχώς Σπύρο δεν γίνεται αυτό... Η ποτηροθήκη πάει κομπλέ (2 βάσεις ποτηριών + κερματοθήκη + σταχτοδοχείο). Ακόμα και για να κουμπώσει στο σκαφάκι της κονσόλας σου, χρειάζεται πατεντούλα...

η κονσολα που εχει ο τυπος εδω
http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=336485
ειναι ιδια με τη δικια μου κ απο οτι ειδα σε ολες του τις φωτος που δειχνει λεπτομερως ολα του τα βηματα,ΔΕΝ δειχνει οτι ανοιγει εξτρα τρυπες για να του κουμπωσει η ποτυροθυκη!!
μηπως απλα οι τρυπες ειναι ΜΟΝΟ για να μπει η κασετοθυκη??:nixweiss:

Αντών///is
15-05-09, 00:48
Διάβασε τα ΡΜ που ανταλλάξαμε με τον Παναγιώτη (sswift), κοίτα και τις φωτό από το αυτοκίνητο του Παναγιώτη (βάση - πλάισιο ποτηροθήκης, πυθμένας σκαφακιού κονσόλας), σύγκρινέ τες (διαφορές) με τις φωτό από το link που έδωσε ο Παναγιώτης και θα καταλάβεις.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
15-05-09, 00:56
Διάβασε τα ΡΜ που ανταλλάξαμε με τον Παναγιώτη (sswift), κοίτα και τις φωτό από το αυτοκίνητο του Παναγιώτη (βάση - πλάισιο ποτηροθήκης, πυθμένας σκαφακιού κονσόλας), σύγκρινέ τες (διαφορές) με τις φωτό από το link που έδωσε ο Παναγιώτης και θα καταλάβεις.

το βλεπω οτι εχω διαφορετικη κονσολα με τον Παναγιωτη αλλα επισης βλεπω οτι εχω ιδια με τον τυπο που εφτιαξε κρυφο φωτισμο που μετα εβαλε την ποτυροθυκη.
δεν ειναι ιδια??

Sp!ros G
15-05-09, 01:37
Αυτη Σπυρο ειναι αλλη ποτηροθηκη η οποια μαλλον δεν πρεπει να υπαρχει πια σαν

ανταλλακτικο στην αντιπροσωποια. Αν παρατηρησεις στο ποστ νουμερο 11,ο Αντωνης

δινει δυο λινκ,στο πρωτο φαινεται η ποτηροθηκη που τοποθετειται στο λινκ σου.

Αλλα το το 14-15 δεν φαινονται στη λιστα με τους κωδικους πιο κατω.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
15-05-09, 07:42
Αυτη Σπυρο ειναι αλλη ποτηροθηκη η οποια μαλλον δεν πρεπει να υπαρχει πια σαν

ανταλλακτικο στην αντιπροσωποια. Αν παρατηρησεις στο ποστ νουμερο 11,ο Αντωνης

δινει δυο λινκ,στο πρωτο φαινεται η ποτηροθηκη που τοποθετειται στο λινκ σου.

Αλλα το το 14-15 δεν φαινονται στη λιστα με τους κωδικους πιο κατω.

ολοι ομως εχουν βαλει την αλλη ποτηροθυκη κ το νουμερο απο το 16 μεχρι το 20
http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/vehicle_trim/centre_console_cubbies/
κ ο Παναγιωτης κ ο αλλος τυπος που αν προσεξεις με την μπεζ κονσολα,δεν ειχε τρυπες στην κονσολα του πριν...
http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=336485
στην αρχη στη φωτο φαινεται η κατεργημενη(?) αλλα μετα τοποθετει αυτη που εχει βαλει ο Παναγιωτης κ αυτη που εχω βαλει εγω στο πρωτο post...
μπηκε ομως...

Sp!ros G
15-05-09, 08:51
Τωρα προσεξα οτι στη συνεχεια βαζει την αλλη ποτηροθηκη!

Αμα διαβασει κανεις το γραφει οτι κανει αντικατασταση της παλιοτερης

πατηροθηκης με τη νεα. Οπως φαινεται εχει κοψει καποια αυτακια που

κλειδωνουνε τη θηκη στην κονσολα, λογω οτι αυτος εχει την κονσολα χωρις

τις τρυπες.Αν θυμαμαι παντως καλα απο τη δικη μου που ειναι σαν του

Παναγιωτη το τασακι το παλιο δε μπαινει στην ποτηροθηκη.

sswift13
15-05-09, 09:04
Τωρα προσεξα οτι στη συνεχεια βαζει την αλλη ποτηροθηκη!

Αμα διαβασει κανεις το γραφει οτι κανει αντικατασταση της παλιοτερης

πατηροθηκης με τη νεα. Οπως φαινεται εχει κοψει καποια αυτακια που

κλειδωνουνε τη θηκη στην κονσολα, λογω οτι αυτος εχει την κονσολα χωρις

τις τρυπες.Αν θυμαμαι παντως καλα απο τη δικη μου που ειναι σαν του

Παναγιωτη το τασακι το παλιο δε μπαινει στην ποτηροθηκη.

Ακριβώς. Το παλιό τασάκι είναι πιο μεγάλο (το θυμάμαι γιατί τσέκαρα αν χωράει το κινητό στο τασάκι). Γενικά πάντως η ποτηροθήκη μπαίνει κόβοντας τα ποδαράκια που αναφέρθηκαν (Τα έχω σημειώσει στην 2η φωτό). Επίσης θέλω να ξέρω αν στου Σπύρου (και του Αντώνη) την κονσόλα υπάρχουν οι δύο τρύπες που έχω κυκλώσει στην 1η φωτό. Αυτές θα φανούν βέβαια βγάζοντας το υπάρχον τασάκι. Ο λόγος είναι ότι το σκαφάκι της νέας ποτηροθήκης έχει εκεί δύο πλαστικά "δοντάκια" τα οποία μπαίνουν εκεί για να το στηρίξουν.

Αντών///is
15-05-09, 14:46
...Οπως φαινεται εχει κοψει καποια αυτακια που κλειδωνουνε τη θηκη στην κονσολα, λογω οτι αυτος εχει την κονσολα χωρις
τις τρυπες...
Ακριβώς Σπύρο!

...Επίσης θέλω να ξέρω αν στου Σπύρου (και του Αντώνη) την κονσόλα υπάρχουν οι δύο τρύπες που έχω κυκλώσει στην 1η φωτό...
Παναγιώτη θα το κοιτάξω μέσα στο επόμενο μισάωρο και θα ποστάρω αμέσως!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
15-05-09, 14:50
Ακριβώς. Το παλιό τασάκι είναι πιο μεγάλο (το θυμάμαι γιατί τσέκαρα αν χωράει το κινητό στο τασάκι). Γενικά πάντως η ποτηροθήκη μπαίνει κόβοντας τα ποδαράκια που αναφέρθηκαν (Τα έχω σημειώσει στην 2η φωτό). Επίσης θέλω να ξέρω αν στου Σπύρου (και του Αντώνη) την κονσόλα υπάρχουν οι δύο τρύπες που έχω κυκλώσει στην 1η φωτό. Αυτές θα φανούν βέβαια βγάζοντας το υπάρχον τασάκι. Ο λόγος είναι ότι το σκαφάκι της νέας ποτηροθήκης έχει εκεί δύο πλαστικά "δοντάκια" τα οποία μπαίνουν εκεί για να το στηρίξουν.

Πανγιωτη θα παω να το βγαλω το απογευμα γιατι το γκαραζ που βαζω το αμαξι μου ειναι λιγο μακρια..
αν στην ποτυροθηκη κοψω τα ποδαρακια θα παιζει η θα κουνιεται?:scratchch
για τις αλλες 2 τρυπες αν εχει εγκοπη για το τασακι,λογικα θα εχει κ μενα...
θα δω:dblthumb2

Αντών///is
15-05-09, 15:00
ολοι ομως εχουν βαλει την αλλη ποτηροθυκη κ το νουμερο απο το 16 μεχρι το 20
http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/vehicle_trim/centre_console_cubbies/

...η οποία είναι άκριβώς ίδια με αυτή; -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/vehicle_trim/multifunctional_oddments_tray/
Ή μήπως η τελευταία - καθώς, όπως φαίνεται, προσφέρεται ως έτοιμο σετ (σαν retrofit kit ας πούμε) - είναι φτιαγμένη έτσι ώστε να κουμπώνει στις κοινές κονσόλες που δεν έχουν πρόβλεψη για την τοποθέτηση του σετ των ανταλλακτικών στο link του Σπύρου (# 16 - 20);;;

Γιατί το κάθε ανταλλακτικό από το σετ των μεμονωμένων κομματιών 16 - 20 συνοδεύεται από την ένδειξη "Only applies to Cup holder", ενώ στην άλλη περίπτωση το ανταλλακτικό ονομάζεται "Console" και δεν συνοδεύεται από την ίδια ένδειξη;;;

Αντών///is
15-05-09, 15:20
...Επίσης θέλω να ξέρω αν στου Σπύρου (και του Αντώνη) την κονσόλα υπάρχουν οι δύο τρύπες που έχω κυκλώσει στην 1η φωτό...
Λοιπόν... οι τρύπες υπάρχουν!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
15-05-09, 15:24
Λοιπόν... οι τρύπες υπάρχουν!!!

ΩΡΑΙΑ!!!:greenboun
μαλλον με γλητωσες λιγο τρεξιμο κ ξεβιδωμα αλλα μαλλον θα το κανω κ γω για να μου φυγει η απορια!!:D

sswift13
15-05-09, 17:57
Λοιπόν... οι τρύπες υπάρχουν!!!

Ωραία !!! Πρόταση λοιπόν σε αυτούς που έχουν την ίδια κονσόλα με τους Αντώνη-Σπύρο και θέλουν την ποτηροθήκη. Δεν κόβουν τίποτα από την υπάρχουσα κονσόλα (τον πάτο δηλαδή) και βάζουν την κονσόλα όπως ο τύπος. Κόβουν δηλ. λίγο τα δύο ποδαράκια, και πάει "φορετή" πάνω στην κονσόλα. Κουμπώνουν τα δύο "αυτάκια" στις τρύπες που υπάρχουν, και φαντάζομαι δεν θα τίθεται θέμα στήριξης. Εγώ παρ'όλα αυτά θα προσπαθήσω μέσα στο Σ/Κ να ανεβάσω φωτό της κασσετοθήκης/τασακίου - πρό εγκατάστασης ποτηροθήκης.
Σε επόιμενη συνάντηση στο Αεροδρόμιο, μπορεί να το δούμε το θέμα και από κοντά.

Aceman1925
15-05-09, 18:11
και γω απο το φιλο πανο την ειδα τη ποτηροθηκη και την εβαλα.Πραγματικα πολυ πρακτικη.

και μαλιστα λογω κασετοθηκης που εχω το βγαλε-βαλε ειναι θεμα 2 λεπτων οπως υποθηκε πριν.

sswift13
15-05-09, 18:46
...η οποία είναι άκριβώς ίδια με αυτή; -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/vehicle_trim/multifunctional_oddments_tray/
Ή μήπως η τελευταία - καθώς, όπως φαίνεται, προσφέρεται ως έτοιμο σετ (σαν retrofit kit ας πούμε) - είναι φτιαγμένη έτσι ώστε να κουμπώνει στις κοινές κονσόλες που δεν έχουν πρόβλεψη για την τοποθέτηση του σετ των ανταλλακτικών στο link του Σπύρου (# 16 - 20);;;

Γιατί το κάθε ανταλλακτικό από το σετ των μεμονωμένων κομματιών 16 - 20 συνοδεύεται από την ένδειξη "Only applies to Cup holder", ενώ στην άλλη περίπτωση το ανταλλακτικό ονομάζεται "Console" και δεν συνοδεύεται από την ίδια ένδειξη;;;

Εδώ ο Αντώνης ίσως να έχει κάποιο δίκιο. Τα δύο links (και μιλάω για τα #16-#20 στο πρώτο και το #1 στο δεύτερο) απεικονίζουν την ίδια (?) κονσόλα. ΑΛΛΑ μήπως το 2ο link είναι όντως κάτι σαν retrofit με πιο κοντά τα ποδαράκια, γιατί όπως βλέπουμε σε κονσόλες του τύπου Αντώνη-Σπύρου ή θέλουν κόψιμο αυτά, ή κόψιμο το πλαστικό στον πάτο της κονσόλας (που δεν νομίζω) ώστε να πιάσουν τα ποδαράκια "χαμηλά". Το "only applies to Cup Holder" δεν μπορώ να το καταλάβω. Τις δύο θέσεις για τα ποτήρια που περιλαμβάνει το σετ, τις ονομάζει "Drink Holder". Άρα τι εννοεί ο καλιτέχνης "Cup Holder" ?

και γω απο το φιλο πανο την ειδα τη ποτηροθηκη και την εβαλα.Πραγματικα πολυ πρακτικη.

και μαλιστα λογω κασετοθηκης που εχω το βγαλε-βαλε ειναι θεμα 2 λεπτων οπως υποθηκε πριν.



Εσένα Χρίστο πως ήταν η κονσόλα σου πριν βάλεις την ποτηροθήκη? Ήταν σαν την δικιά μου (κενή), ή σαν του Αντώνη/Σπύρου?

SPYROS-MUSIC-CABRIO
16-05-09, 00:40
αφου εβγαλα κ το τασακι παραθετω κ 2 φωτος που οπως διακρινω υπαρχουν οι 2 τρυπες που ψαχναμε!!!:dance:
οποτε μαλλον δεν πρεπει να εχω προβλημα...:dblthumb2

sswift13
16-05-09, 14:28
αφου εβγαλα κ το τασακι παραθετω κ 2 φωτος που οπως διακρινω υπαρχουν οι 2 τρυπες που ψαχναμε!!!:dance:
οποτε μαλλον δεν πρεπει να εχω προβλημα...:dblthumb2

Όπως έγραψα και παραπάνω, θα πρέπει να κόψεις τα ποδαράκια, γιατί η δικιά σου είναι πιο "ρηχή" (όπως και του Αντώνη).

joseph
17-05-09, 17:41
Παιδια ασχετο, εχω και εγω την ιδια κονσολα με τρυπες και κενα στον πατο γιατι εχει κασσετοθηκη, θελω να ρωτησω υπαρχει ανταλακτικο που να μπαινει στον πατο σαν καπακι ωστε να βγαλω την κασσετοθηκη και να μην φαινονται τα κενα?

SPYROS-MUSIC-CABRIO
17-05-09, 17:49
Παιδια ασχετο, εχω και εγω την ιδια κονσολα με τρυπες και κενα στον πατο γιατι εχει κασσετοθηκη, θελω να ρωτησω υπαρχει ανταλακτικο που να μπαινει στον πατο σαν καπακι ωστε να βγαλω την κασσετοθηκη και να μην φαινονται τα κενα?

λυπαμαι....απο οτι ξερω δεν υπαρχει.
αλλα αν θες ντε κ καλα να καληψεις τα κενα παρε κ συ μια ποτυροθηκη!!!!!!!!:rofl2::rofl2:χαχαχα

joseph
17-05-09, 17:55
λυπαμαι....απο οτι ξερω δεν υπαρχει.
αλλα αν θες ντε κ καλα να καληψεις τα κενα παρε κ συ μια ποτυροθηκη!!!!!!!!:rofl2::rofl2:χαχαχα

Σωστος!!!!!!!!!!
Παιδια ψαχνω ποτηροθηκη αν εχει κανενας!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
17-05-09, 18:20
εγω θα παρω!
γραφτε πιο κατω πιοι θελετε.κανει 39+12 εξοδα αποστολης = 51ευρω .καθε εξτρα κοματι το χρεωνει 2 ευρω εξοδα αποστολης.:greenboun
ειχε ενδιαφερθει κ ο crazy_beaver
γραφτε απο κατω ποιοι θελετε.σε λιγες μερες θα παραγγειλω γιατι θελω να την εχω για το ταξιδι στην κερκυρα....:dance:
1. SPYROS-MUSIC-CABRIO
2. crazy_beaver?

SPYROS-MUSIC-CABRIO
17-05-09, 18:40
ενδιαφερομαι κι εγω για ποτυροθηκη σε Ε46 χωρις τεμπελη....
γινεται? τι πρεπει να αλλαχτει?

γινεται κ δεν αλλαζεις τιποτα
θες?
αυτα τα 2 κοματια μπαινουν ως αντικατασταση της παλιας κονσολας
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/BMWE463.jpg
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/BMWE462.jpg
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/BMWE464.jpg
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/BMWE46.jpg

spanajohn
20-05-09, 18:15
Συγνωμη Σπυρο, ελειπα εκτως Αθηνων!

Η αγορα εγινε?
Προλαβαινω κι εγω?

SPYROS-MUSIC-CABRIO
20-05-09, 18:25
Συγνωμη Σπυρο, ελειπα εκτως Αθηνων!

Η αγορα εγινε?
Προλαβαινω κι εγω?

οχι δεν εγινε ακομα,λεω αυτες τις μερες να την κανω,δεν μπορω να περιμενω πολυ.εστειλα μηνυμα σε οσους ρωτησαν εδω.αν σε ενδιαφερει πραγματικα σου στελνω με πμ το κινητο μου να με παρεις να τα πουμε;)

bmwdakiaspower
20-05-09, 19:26
Σπυρετο στειλε μου ενα πουμου να μου πεις και εμενα τι ακριβως θα αγορασεις και απο που γιατι με ενδιαφερει και εμενα η ποτηροθηκη....

yiorgosxania
20-05-09, 19:29
γινεται κ δεν αλλαζεις τιποτα
θες?
αυτα τα 2 κοματια μπαινουν ως αντικατασταση της παλιας κονσολας
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/BMWE463.jpg
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/BMWE462.jpg
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/BMWE464.jpg
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/BMWE46.jpg

μέσα και εγώ...

yiorgosxania
20-05-09, 19:31
καλησπερα...;)
ανοιγω αυτο το thread γιατι θελω να βαλω γνησια ποτυροθηκη στο 36αρι μου στην ειδη υπαρχουσα κονσολα που υπαρχει κ τεμπελης μαζι...
.αλλοι λενε οτι πρεπει αυτη(η κονσολα) να αλλαξει ,αλλοι οχι!!:smashtard
δεν θα ηθελα να την αγορασω κ μετα να πρεπει να την "φαω"...:tapedshut
μιλαω για το 15,16,17,18,19 του παρακατω link.βαζω κ μια φωτο απο αυτο που με ενδιαφερει αν ξερετε κατι,πειτε το....
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BH31&mospid=47416&btnr=51_3096&hg=51&fg=35

http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/BMWE36.jpg
ευχαριστω....

δεν ξέρω ποιός απο τους 2 συνδιασμούς όμως είναι καλύτερος///

SPYROS-MUSIC-CABRIO
21-05-09, 00:33
δεν ξέρω ποιός απο τους 2 συνδιασμούς όμως είναι καλύτερος///

φιλε εχεις μπερδευτει,δεν υπαρχει επιλογη!αυτες ειναι η μια για Ε36 Κ η ΑΛΛΗ ΓΙΑ Ε46!!!

Για Ε36 ειναι αυτη
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/BMWE36.jpg
:useless:
κ για Ε46 ειναι αυτη
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/BMWE46.jpg

οποτε εσυ θες την πρωτη εκτος κ αν αλλαξες το 36αρι σου!!
στειλε μου μηνυμα αν θα παρεις αμεσα....:dance:

yiorgosxania
21-05-09, 16:45
Σπύρο το τασάκι αλλάζει και μπαίνει όλο όπως βλέπω για το Ε36 ? είμαι μέσα για την αγορά

SPYROS-MUSIC-CABRIO
21-05-09, 16:57
Σπύρο το τασάκι αλλάζει και μπαίνει όλο όπως βλέπω για το Ε36 ? είμαι μέσα για την αγορά

Nαι φιλε,φευγει αυτο το τασκι κ μπαινει το αλλο:friday:
παρε με τηλ να πουμε λεπτομερειες
στελνω πμ......:dblthumb2

SPYROS-MUSIC-CABRIO
22-05-09, 16:29
σε λιγες μερες λεω να κανουμε την παραγγελια. ποτηροθηκες για Ε36 Κ Ε46....
εχουμε μαζευτει:friday:
1. SPYROS-MUSIC-CABRIO
2. yiorgosxania
3.?

Saoulos
22-05-09, 17:09
Μια για Ε36 θέλω και γω.
Για Ε39 έχουμε ιδέα τι γίνεται;

SPYROS-MUSIC-CABRIO
22-05-09, 18:25
Μια για Ε36 θέλω και γω.
Για Ε39 έχουμε ιδέα τι γίνεται;

Για το Ε39 θες
1) μπρος?
2) πισω?
3)η κ τις 2?:jester:

Saoulos
22-05-09, 18:42
Σωστή η διευκρίνηση, λοιπόν το αμάξι αγοράστηκε πολύ πρόσφατα. Συνεπώς δε έχω προλάβει καθόλου να το ψάξω το θέμα.
Λοιπόν για πίσω κάτι υπήρχε μια υποδοχή που φαντάζομαι ότι μπορεί να ήταν ποτυροθήκες αλλά είναι σπασμένο-κενό
Τώρα για μπροστά δεν έχω ιδέα που-πως παίρνει ποτυροθήκες.
Και βασικά θέλω να φτιάξω ότι μπορώ. Μπρος-πίσω. Μέσα-έξω απ'τα αμάξι ότι χρειαστεί.
Αλλά λέω πριν μπω στα μηχανικά(έλεγχος καλής λειτουργίας κλπ) να ασχοληθώ με ποιο σημαντικά θέματα. Με σπασμένη φτερωτή βεντιλατέρ οδηγάς. Με το καφέ στο χέρι όμως δε παλεύεται. χιχιχ

SPYROS-MUSIC-CABRIO
22-05-09, 19:01
Σωστή η διευκρίνηση, λοιπόν το αμάξι αγοράστηκε πολύ πρόσφατα. Συνεπώς δε έχω προλάβει καθόλου να το ψάξω το θέμα.
Λοιπόν για πίσω κάτι υπήρχε μια υποδοχή που φαντάζομαι ότι μπορεί να ήταν ποτυροθήκες αλλά είναι σπασμένο-κενό
Τώρα για μπροστά δεν έχω ιδέα που-πως παίρνει ποτυροθήκες.
Και βασικά θέλω να φτιάξω ότι μπορώ. Μπρος-πίσω. Μέσα-έξω απ'τα αμάξι ότι χρειαστεί.
Αλλά λέω πριν μπω στα μηχανικά(έλεγχος καλής λειτουργίας κλπ) να ασχοληθώ με ποιο σημαντικά θέματα. Με σπασμένη φτερωτή βεντιλατέρ οδηγάς. Με το καφέ στο χέρι όμως δε παλεύεται. χιχιχ

Παρε κ τις φωτος σου λεμε!!

μπροστα
:greenboun
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/391.jpghttp://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/39-2.jpghttp://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/392-1.jpg

SPYROS-MUSIC-CABRIO
22-05-09, 19:04
Σωστή η διευκρίνηση, λοιπόν το αμάξι αγοράστηκε πολύ πρόσφατα. Συνεπώς δε έχω προλάβει καθόλου να το ψάξω το θέμα.
Λοιπόν για πίσω κάτι υπήρχε μια υποδοχή που φαντάζομαι ότι μπορεί να ήταν ποτυροθήκες αλλά είναι σπασμένο-κενό
Τώρα για μπροστά δεν έχω ιδέα που-πως παίρνει ποτυροθήκες.
Και βασικά θέλω να φτιάξω ότι μπορώ. Μπρος-πίσω. Μέσα-έξω απ'τα αμάξι ότι χρειαστεί.
Αλλά λέω πριν μπω στα μηχανικά(έλεγχος καλής λειτουργίας κλπ) να ασχοληθώ με ποιο σημαντικά θέματα. Με σπασμένη φτερωτή βεντιλατέρ οδηγάς. Με το καφέ στο χέρι όμως δε παλεύεται. χιχιχ

κ πισω!!!!:dance:
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/393.jpghttp://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/39-1.jpghttp://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/392.jpg

ε,ρε??εχει να πιει πολυς κοσμος καφε λεμε!!!!!χαχαχαχα

Saoulos
22-05-09, 19:25
Με τρέλα όμως. Πάρε μου μπρος-πίσω.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
23-05-09, 01:45
σε λιγες μερες λεω να κανουμε την παραγγελια. ποτηροθηκες για Ε36 κ Ε46 κ Ε39....:dance:
εχουμε μαζευτει:friday:
1. SPYROS-MUSIC-CABRIO (Ε36)
2. yiorgosxania (Ε36)
3. saoulos (Ε36-Ε39)
4. spanajohn???(Ε46??)
Ελα παμε....
οσο περιμενουμε θα παραγγειλουμε απο ολα τα μοντελα!!!!!χαχαχαχα:rofl2:

SPYROS-MUSIC-CABRIO
23-05-09, 14:34
σε λιγες μερες λεω να κανουμε την παραγγελια. ποτηροθηκες για Ε36 κ Ε46 κ Ε39....
εχουμε μαζευτει:clap:
1. SPYROS-MUSIC-CABRIO (Ε36)
2. yiorgosxania (Ε36)
3. saoulos (Ε36-Ε39)
4. bmwdakiaspower (Ε36)
5. spanajohn???(Ε46)(για σενα εβαλα φωτος για το 46αρι....)
Ελα παμε....:hello:
οσο περιμενουμε θα παραγγειλουμε απο ολα τα μοντελα!!!!!χαχαχαχα:rofl2:

SPYROS-MUSIC-CABRIO
16-06-09, 12:52
σε λιγες μερες λεω να κανουμε την παραγγελια. ποτηροθηκες για Ε36 κ Ε46 κ Ε39....
εχουμε μαζευτει
1. SPYROS-MUSIC-CABRIO (Ε36)
2. yiorgosxania (Ε36)
3. saoulos (Ε36-Ε39)
4. bmwdakiaspower (Ε36)
5. spanajohn???(Ε46)(για σενα εβαλα φωτος για το 46αρι....)
Ελα παμε....
οσο περιμενουμε θα παραγγειλουμε απο ολα τα μοντελα!!!!!χαχαχαχα:rofl2:

oι ποτηροθηκες ηρθαν σημερα το πρωι!!:yippee:
ειδη οι 2 εφυγαν για κερκυρα ( bmwdakiaspower )κ κρητη ( yiorgosxania ) !!!:dance:
οι υπολοιποι μιλαμε να βρεθουμε!!!:smokin:

SPYROS-MUSIC-CABRIO
16-06-09, 23:57
oι ποτηροθηκες ηρθαν σημερα το πρωι!!
ειδη οι 2 εφυγαν για κερκυρα ( bmwdakiaspower )κ κρητη ( yiorgosxania ) !!!:dance:
οι υπολοιποι μιλαμε να βρεθουμε!!!

τελικα σημερα βρεθηκα κ με τους αλλους 2 οποτε ειδη οι 2 τις εχουν στα χερια τους:bananasmi κ οι αλλες 2 εφυγαν σημερα για κερκυρα κ κρητη!!!!(μεχρι παρασκευη θα τις εχετεεεεεεε:bullhorn:)
εγω ειδη εκανα κ μαι "πατεντα" για να την "φερω ακριβως στα μετρα μου.....:yippee:
ακολουθουν κ φωτος!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
17-06-09, 00:23
με το που ανοιξα την κουτα,η πρωτη εντυπωση ηταν απαιχτη....
ολα ζυγημενα-στοιχημενα....:yippee:
την καλητερη εντυπωση μου την εκαναν οι "εξυπνες"ποτηροθηκες του Ε39!!!!!:dance:
2 μπρος 2 πισω σπαστες κ πολυ μικρες!!!!!!!
κ οι αλλες βεβαια πολυ ποιοτικες κ καλες.....:smokin:

SPYROS-MUSIC-CABRIO
17-06-09, 00:35
η τοποθετηση ηταν απλη (μονο 1 κοψιμο) γιατι δεν καπιζω κ ηθελα πισω το τασακι....
οσοι δεν το αλλαξουν,δεν κοβουν Τιποτα,απλα ξεβιδωνουν 2 βιδες (μεσα απο το μπροστινο τασακι-αυτες ξεβιδωσα κ γω) κ βιδωνουν μια βιδα πισω(προεραιτικα) για πιο πολυ...ακινησια!!!:dblthumb.επισης γινεται να μπει στη μεση το τασακι παλι χωρις κανενα κοψιμο!!!ολα ειναι κουμπωτα!!!!!:clap:
ξεκινανε απο το πως μπαινουν κατευθειαν χωρις να πειραχτει τιποτα κ τελειωνουν με το τασακι αναποδα οπως το εκανα εγω....;)
παμε στις φωτος κ στις επιλογες τωρα.....:cheers:
περιμενω κ φωτος-εντυπωσεις κ απο τους υπολοιπους......:useless:

michaelp900
17-06-09, 05:20
Ατσα ρε?!
Εχει και κερματοθηκη?
Αυτα ειναι!
*Το εχεις τοσο καθαρο μεσα (οπως εγω δηλαδη) που μια κοπελα οταν μπηκε λεει: Φοβασε να το πατησεις!
xxa0xa0x0a0xa0

SPYROS-MUSIC-CABRIO
17-06-09, 13:16
Ατσα ρε?!
Εχει και κερματοθηκη?
Αυτα ειναι!
*Το εχεις τοσο καθαρο μεσα (οπως εγω δηλαδη) που μια κοπελα οταν μπηκε λεει: Φοβασε να το πατησεις!
xxa0xa0x0a0xa0

χαχαχα!!!!:greenboun
κερματοθηκη και με κερμα bmw!!!:bowdown::bowdown:
ποια απο ολες τις κοπελες που μπηκαν το ειπε αυτο???χεχεχεχε:jumpgirl:

spanajohn
17-06-09, 13:49
και στο δικο μου κουμπωσε τελεια....!

Οσο για την εγκατασταση ....απλα ΓΕΛΟΙΟ!

Ευχαριστω Σπυρο.... φωτο μολις πληθει γιατι ακομα χαλια ειναι!

spanajohn
17-06-09, 13:54
ααααα! κι αυτο που ειδαμε χτες Σπυρο!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=294734#post294734

Αντών///is
17-06-09, 13:58
χαχαχα!!!!
κερματοθηκη και με κερμα bmw!!!:bowdown::bowdown:
ποια απο ολες τις κοπελες που μπηκαν το ειπε αυτο???χεχεχεχε:jumpgirl:
:rofl2: Η ξανθιά;

SPYROS-MUSIC-CABRIO
17-06-09, 15:14
και στο δικο μου κουμπωσε τελεια....!

Οσο για την εγκατασταση ....απλα ΓΕΛΟΙΟ!

Ευχαριστω Σπυρο.... φωτο μολις πληθει γιατι ακομα χαλια ειναι!


Nασαι καλα Γιαννη...:ylsuper:
πληντο κ βαλε φωτο!!!!!
ααααα! κι αυτο που ειδαμε χτες Σπυρο!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=294734#post294734


FIAT 500αρακι σου λεει μετα!!!!
μπασταρδεμενο αλλα τελειο!!!!:bugeye:


:rofl2: Η ξανθιά;

ξανθια??ποια ξανθια?? δεν ξερω καμια ξανθια!!!οεο????:rofl2:

yiorgosxania
26-06-09, 19:55
Είναι πολύ απλό να μπει εκτός και αν θες να τα βάλεις σε διαφορετική σειρά όπως και εγώ (για να μην σπάσεις κάτι)
φώτο 1 είναι πριν ξεκινήσω:boink:,
φώτο 2 είναι μετά την αφαίρεση του τασακιού:boink:,
φώτο 3 το κόψιμο των ποδιών στήριξης αν θες να τα βάλει κανονικά αλλιώς τα κόβεις εντελώς όπως έκανα και εγώ:boink:,
φώτο 4 οι τρύπες που κουμπώνουν από την μια πλευρά η θήκη:boink:,
........συνεχίζεται

yiorgosxania
26-06-09, 20:01
.........φώτο 5, 6 έτοιμη η θήκη με το τσιπουράκι και τέλος :jester:
φώτο 7 αν θέλετε βάζετε και ένα κινητό μαζί :icon18:

Ακόμα μια βιαστική φώτο της Μπέμπας μου

SPYROS-MUSIC-CABRIO
26-06-09, 20:28
.........φώτο 5, 6 έτοιμη η θήκη με το τσιπουράκι και τέλος :jester:
φώτο 7 αν θέλετε βάζετε και ένα κινητό μαζί :icon18:

Ακόμα μια βιαστική φώτο της Μπέμπας μου

αντε καλοριζικη κ σε σενα!!
προσεξε εκει που βαζεις το τσιπουρακι μηπως το περασεις για ταχυτητες κ πας να κουμπωσεις καμια,αν κ βλεπω οτι τοχεις αυτοματο!!:cheers:
αυτα ειναι,αλλοι αλλαζουν ταχυτητες με το δεξι κ αλλοι πινουν τσιπουραααα!!!!!:bugeye:
ατιμη ζωη.......

SPYROS-MUSIC-CABRIO
26-06-09, 20:32
.........φώτο 5, 6 έτοιμη η θήκη με το τσιπουράκι και τέλος :jester:
φώτο 7 αν θέλετε βάζετε και ένα κινητό μαζί

Ακόμα μια βιαστική φώτο της Μπέμπας μου

αντε καλοριζικη κ σε σενα!!
προσεξε εκει που βαζεις το τσιπουρακι μηπως το περασεις για ταχυτητες κ πας να κουμπωσεις καμια,αν κ βλεπω οτι τοχεις αυτοματο!!:cheers:
αυτα ειναι,αλλοι αλλαζουν ταχυτητες με το δεξι κ αλλοι πινουν τσιπουραααα!!!!!:bugeye:
ατιμη ζωη.......:rofl2:

spanajohn
26-06-09, 20:32
Ετοιμη και η δικη μου...
και κουμπωσε τελεια και φυσικα πανευκολα!:ylsuper:

SPYROS-MUSIC-CABRIO
28-06-09, 11:39
Ετοιμη και η δικη μου...
και κουμπωσε τελεια και φυσικα πανευκολα!:ylsuper:

μπραβο κ σε σενα Γιαννη!:cheers:
κουτι σου εκατσε...:dblthumb2(τωρα ενας τεμπελης σου λειπει...:scratchch)

yiorgosxania
28-06-09, 11:43
Γιάννη βάλε και εσύ κανένα τσίπουρο....:icon11:
καλορίζικη...

SPYROS-MUSIC-CABRIO
28-06-09, 12:27
Γιάννη βάλε και εσύ κανένα τσίπουρο....:icon11:
καλορίζικη...

εσυ οταν ερθεις φερε κ ενα τσιπουρακι για τη δικη μου ποτηροθυκη να δουμε αν ταιριαζει:rofl2::rofl2:!!!!χαχαχαχα:friday:

Saoulos
05-07-09, 14:55
Το σκεπτικό μου είναι 2 ποτυροθήκες μπροστά να η μία έξω από το τεμπέλη(για μπουκαλάκια κλπ) η άλλη δίπλα να κάνει παρέα στην άλλη.
Και πάνω απ'όλα τα κέρματα να ΜΗ φαίνονται. Και είναι και σε σημείο που τα βγάλω (μόνο τα κέρματα) λύνω τη βίδα και και κατ' επέκταση όλη τη κονσόλα.

Ορίστε και οι δικές μου. Εχείς κανείς καμιά απορία;


22449

22450

stefanos_cool
05-07-09, 15:13
Το δικό μου είχε από τη μανούλα του, αλλά σκέφτομαι να τις βγάλω για να κόψω τους πολλούς καφέδες, προτιμώ όταν οδηγώ την μπέμπα μου να απολαμβάνω την οδήγηση χωρίς κανένα άλλο απολαυστικό συνοδευτικό και στα ταξιδάκια να σταματάω και να απολαμβάνω το καφεδάκι μου χωρίς να μπλέκονται τα χέρια μου στο καλαμάκι του φραπέ όταν αλλάζω ταχύτητες!!!

Πάντως συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τις έξυπνες λύσεις!!!

Saoulos
05-07-09, 15:18
Εγώ στην αρχή δεν είχα καν τεμπέλη, είχα σκάσει μέχρι να βρω.
Μετά το ότι δε μπορούσα να ακουμπήσω κάπου καλά το καφέ μου με τρέλαινε. Μέχρι ότου πρόσφατα έβγαλα άκρη.
Σωστή και η λογική σου "stefanos_cool", αλλά ένα νεράκι έστω, στο ταξίδι δε το χρειαστείς; Ή θα το έχεις να κυλάει δεξιά κ αριστερά.

stefanos_cool
05-07-09, 15:22
Εγώ στην αρχή δεν είχα καν τεμπέλη, είχα σκάσει μέχρι να βρω.
Μετά το ότι δε μπορούσα να ακουμπήσω κάπου καλά το καφέ μου με τρέλαινε. Μέχρι ότου πρόσφατα έβγαλα άκρη.
Σωστή και η λογική σου "stefanos_cool", αλλά ένα νεράκι έστω, στο ταξίδι δε το χρειαστείς; Ή θα το έχεις να κυλάει δεξιά κ αριστερά.

Χιούμορ έκανα, φυσικά και χρειάζεται η ποτηροθήκη και για μένα θα έπρεπε να ήταν στον
στάνταρ εξοπλισμό όλων των αυτοκινήτων! ΜΠΡΟΣ-ΠΙΣΩ!

Saoulos
05-07-09, 15:28
Και αν ο Γερμανός της είχε κάνει και ποιο πρακτικές και πτυσόμενες όπως έχει κάνει βέβαια σε άλλα μοντέλα θα ήταν ακόμα καλύτερα. Αλλά την να τον κάνουμε.

Άσχετο. Τόσο καιρό βολευόμουν με μια ποτυροθήκη αεραγωγού. Σήμερα πήγα πλέον να τη βγάλω. Την έβγαλα και τη ξανάβαλα επιτόπου. Τόσο καιρό μου γ____ε τον αεραγωγό.
Να δούμε πόσα θα θέλει πάλι η αντιπροσωπία.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
05-07-09, 17:57
προτιμώ όταν οδηγώ την μπέμπα μου να απολαμβάνω την οδήγηση χωρίς κανένα άλλο απολαυστικό συνοδευτικό και στα ταξιδάκια να σταματάω και να απολαμβάνω το καφεδάκι μου χωρίς να μπλέκονται τα χέρια μου στο καλαμάκι του φραπέ όταν αλλάζω ταχύτητες!!!

Πάντως συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τις έξυπνες λύσεις!!!

κ εγω στην καθημερινοτητα δεν πινω καφεδες μεσα στο αμαξι (δοξα το θεο το αμαξι χρησιμοποιειται απο μενα συνηθως μονο για βολτες-ταξιδια,κ οχι για να παω δουλεια κ η αθηνα ειναι γεματη καφετεριες που μπορω να απολαυσω εκει τον καφε μου!!!χεχεχε:D)
αλλα στα ταξιδια ειναι απαραιτητος ειδηκα για μενα που προτιμω τα βραδινα κ τα μακρινα....τοτε που θα εχεις μια 5-6η κουμπωμενη κ θα καταπινεις τα χιλιομετρααααα;):hello:

basiltas
07-07-09, 14:45
Γνωρίζει κανένας κάποιο κατάστημα για να αγοράσω?
Καμία λύση και για τους πίσω επιβάτες?
Εσύ saoylos απο πού την αγόρασες?

Saoulos
07-07-09, 16:26
Αντιπροσωπεία.
Για πίσω εμένα έχει πολύ ωραίες ο πίσω τελέμπης στο εσωτερικό του.
Μαζί με τα παιδιά τις πήρα και γω απ'την ομαδική.

basiltas
07-07-09, 16:51
Πόσο περίπου είναι η τιμή?
Μπορώ να βάλω στον τεμπέλη πίσω? (κόψε ράψε εννοώ).
ή πρέπει να βάλω νέο τεμπέλη?

Saoulos
07-07-09, 17:14
Τιμή ελληνική δεν έχω ιδέα.
Κόψε ράψε φαντάζομαι είναι θέμα όρεξη να 'χεις;
Εργοστασιακά δε θα πηγαίνει μαζί με το σαλόνι;
Δε νομίζω πως μπορώ να βοηθήσω, δε γνωρίζω κάτι.
Αν θες να σου βγάλω καμιά φωτό για το πως είναι ο πίσω τεμπέλης με τις ποτυροθήκες.

basiltas
07-07-09, 17:46
αν θέλεις βγάλε φώτο.
κανένα μαγαζί μήπως ξέρεις? ψάχνω στο google και δεν βρίσκω τίποτα.

Saoulos
07-07-09, 17:49
Λογικά θα ανεβάσω αύριο.
Sorry δεν έχω ιδέα.

basiltas
07-07-09, 18:09
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Saoulos
08-07-09, 09:29
Ευτυχώς να λες που βρήκα και πάρκαρα ακριβώς έξω από το γραφείο.

basiltas
08-07-09, 21:30
πολύ ωραίο,θα το ψάξω το πράμα

Saoulos
08-07-09, 22:26
Α και μιας και δε το σκέφτηκα να τραβήξω καλύτερα τη τελευταία φωτογραφία. Η ποτυροθήκη είναι συρταρωτή και άμα τη πας λίγο ποιο πίσω κρατάει ωραιότατα και οποιοδήποτε μπουκάλι τύπου Μίλκο(τετράγωνο) κλπ.

KATSARAIOS
08-07-09, 23:15
ρε παιδια σορρυ αλλα μηπως η σωστη γραφη ειναι

ποτηροθηκη ???
ετσι οπως το γραφετε σαν θηκη για τυρι φαινεται

Lil
08-07-09, 23:54
λοιπόν καποτε είχα πει σε αυτο το θρεντ....
μαλλον και γω με πατεντουλα το σκεφτομαι.... ειναι σε παραγγελεια το carbon Ashtray απο GT + το οτι δεν μαρεσει η διαφορα υψους σε σχεση με την κονσολα του επιλογέα
so, μετα απο πολυ ψαξιμο.... ουτε πατεντες ουτε τιποτα, η λυση ερχεται απο Αμερικη και ειναι και Genuine ΒMW Part...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?albumid=445&pictureid=4123

Προσοχη: θα την βρειτε μονο σε US μοντελα, (το γιατι δεν το γνωριζω),

Κωνσταντίνος
08-07-09, 23:58
Το χάζευα πριν στο album σου. Ημουν σίγουρος οτι είναι ιδιοκατασκευή, αλλά όπως λες είναι Genuine ΒMW Part. Ευτυχώς που δεν κόβει βόλτες στο forum η συμβία μου, αλλιώς θα είχαμε παρεγγελίες απο ebay USA....................:clap:

Lil
09-07-09, 00:00
πραγματι ειναι γνησιο απο πισω εχει σκαλιστα και part number το τσεκαρα και στο bmwfans.info

oldcarskickass
09-07-09, 00:35
λοιπόν καποτε είχα πει σε αυτο το θρεντ....

so, μετα απο πολυ ψαξιμο.... ουτε πατεντες ουτε τιποτα, η λυση ερχεται απο Αμερικη και ειναι και Genuine ΒMW Part...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?albumid=445&pictureid=4123

Προσοχη: θα την βρειτε μονο σε US μοντελα, (το γιατι δεν το γνωριζω),

Εδώ το μόνο παράπονο που είχαν τα αμερικλανάκια από το boxter ήταν γιατί δεν είχε ποτηροθήκε ρε lil!

BMW ένα βήμα μπροστά ΚΑΙ στς ποτηροθήκες λοιπόν!


ΥΓ:έλεος ρε παίδες 12 σελίδες για ποτηροθήκες;

Saoulos
09-07-09, 05:59
ρε παιδια σορρυ αλλα μηπως η σωστη γραφη ειναι

ποτηροθηκη ???
ετσι οπως το γραφετε σαν θηκη για τυρι φαινεται

OUPS. (Και δε μπορώ να κάνω και edit.)

Lil
09-07-09, 10:01
http://static.bmwfans.info/images/epc/MTA3MTExX3A=.png

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/USA/M3-S50/LHD/M/1993/december/browse/vehicle_trim/cup_holder/

MichaeL
09-07-09, 10:07
Αυτό το χωράει; :p: :cheers:

https://shop2.mailordercentral.com/pinnaclepeaktrading/images/2710204w.jpg

E36-Hartge
30-12-09, 12:25
Μετά απο το τελευταίο μου ταξιδάκι κατάλαβα οτι χρειάζομαι αυτή την ποτηροθήκη γιατι αλλιως πρέπει να κάνω ποτηροθηκη τον συνοδηγό μου.
Υπάρχει μήπως καμια περίπτωση να θέλουν κι αλλοι εδω μέσα?
Άν όχι μήπως καταλάθος πουλάει κανένας τέτοια ποτηροθήκη?

E36-Hartge
10-01-10, 18:27
Τι έγινε ρε παιδιά?
Έχετε όλοι ποτηροθήκες?

misa316
11-01-10, 15:17
εγω την εφτιαξα μονος μου εδο και κατη χρονια δεν εβρισκα κατη να μου αρεση η φοτο που δειξατε οντος ειναι ωρεα

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?albumid=605&pictureid=5388

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?albumid=605&pictureid=5389

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?albumid=605&pictureid=5390

E36-Hartge
11-01-10, 19:04
Είχα κάνει και εγώ στο Coupe μου μια αλλα δεν έχει καμία σχέση με τη γνήσια.

Αντών///is
11-01-10, 20:04
Τι έγινε ρε παιδιά?
Έχετε όλοι ποτηροθήκες?
Ξέρεις τι γίνεται; Το μοντέλο μας (υποθέτω πως μιλάμε για Ε36) κοντεύει τα 20 χρόνια από την εμφάνισή του και τα 11 χρόνια από την κατάργησή του...
Όσοι έμπαξαν - έμπαξαν! Κι' αυτοί που τα πήραν πρώτο χέρι κι' αυτοί που το πήραν δεύτερο... άντε κάτι πρόσθεσαν ή άλλαξαν κι' αυτοί που το πήραν τρίτο χέρι και ο κύκλος έχει αρχίσει να κλείνει...

Εγώ που τα τελευταία δύο χρόνια σχεδόν κατέβασα από το BMWfans ό,τι πρόσθετο εξοπλισμό και αξεσσουάρ υπάρχει για την is, πολλές φορές στα ανταλλακτικά με κοιτάζανε καλά - καλά γι' αυτά που τους ζητούσα... Πολλά απ' αυτά, οι νεώτεροι υπάλληλοι δεν γνώριζαν την ύπαρξή τους, αλλά και οι παλαιότεροι κάποια δεν τα είχαν δει ποτέ!

Το παρήγορο είναι πως υπάρχουν τα πάντα για τ' αυτοκίνητά μας, ακόμα και το πιο "περίεργο" και σπάνιο αξεσσουάρ ή αναταλλακτικό - και εκπλήσσεται κανείς το πόσα απ' αυτά υπάρχουν άμεσα διαθέσιμα στην Ελλάδα! Για πιό σπάνια κομμάτια η Γερμανία τα στέλνει σε 4 - 5 'μέρες. Κι' αυτό είναι προς τιμή της BMW!
(Μιλάω πάντα για καινούργια ανταλλακτικά - και βέβαια γι' αυτό τα ακριβοπληρώνουμε...)

E36-Hartge
11-01-10, 20:53
Δεν θελω να κάνω πατέντα απο τη στιγμή που υπάρχει κάτι για το αυτοκίνητο μου.
Δηλαδή στην αντιπροσωπεία θα βρώ?
Και τι τιμή να περιμένω?
Δεν κάνει και κανένας καμια λάθος παραγγελία απο ebay να την αγοράσω...

Αντών///is
11-01-10, 21:09
Αν εννοείς αυτό -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/vehicle_trim/multifunctional_oddments_tray/ και βέβαια θα το βρεις!
Όσο για την τιμή, χωρίς να ξέρω, την κόβω - με βάση την τιμή στο BMWfans - για κάνα 50άρι... Ένα τηλεφώνημα σε οποιονδήποτε έμπορο BMW θα σε διαφωτίσει.

yiorgosxania
11-01-10, 21:13
Είχα κάνει και εγώ στο Coupe μου μια αλλα δεν έχει καμία σχέση με τη γνήσια.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=22308&d=1246038996

αυτή έχω βάλει που έχω πάρει απο τον Σπύρο και είναι τέλεια..

E36-Hartge
11-01-10, 21:19
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=22308&d=1246038996

αυτή έχω βάλει που έχω πάρει απο τον Σπύρο και είναι τέλεια..

Θυμάμαι πουν την πουλούσε αλλα τοτε δεν την χρειαζόμουν.
Μαζι με το ουζάκι την αγόρασες?:ices_ange

yiorgosxania
11-01-10, 21:22
Θυμάμαι πουν την πουλούσε αλλα τοτε δεν την χρειαζόμουν.
Μαζι με το ουζάκι την αγόρασες?:ices_ange

τσίπουρο είναι και ήταν δώρο του Σπύρου:+1::friday:

E36-Hartge
11-01-10, 21:22
Αν εννοείς αυτό -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/vehicle_trim/multifunctional_oddments_tray/ και βέβαια θα το βρεις!
Όσο για την τιμή, χωρίς να ξέρω, την κόβω - με βάση την τιμή στο BMWfans - για κάνα 50άρι... Ένα τηλεφώνημα σε οποιονδήποτε έμπορο BMW θα σε διαφωτίσει.

Ναι γι'αυτή μιλάω και αν είναι αυτά τα χρήματα κατι μπορεί να γίνει.

yiorgosxania
11-01-10, 21:26
Ναι γι'αυτή μιλάω και αν είναι αυτά τα χρήματα κατι μπορεί να γίνει.

EBAY ΣΕ ΗΜΙΤΑΣΙΟΝ οχι όπως την δικιά μας ....
http://global.ebay.com/BMW_E36_COIN_CUP_HOLDER_CONSOLE_1992-99_318_325_328_M3/380180007961/item

Daemonos
14-09-10, 08:10
ρε παίδες εμένα ο άσσος μου έχει απο μόνος του ποτηροθήκη κάτω απο τον τεμπέλη...

dimis_gr
14-09-10, 12:58
ξέρει κανένας αν η ποτηροθήκη απο το 36άρι μπαίνει και στο Ζ3? Εεπιδή ετοιμάζομαι να κάνω μια πατέντα βάζοντας τεμπέλη και θα θελα να ξέρω.

Να ετοιμαστεί το group buy

Κωνσταντίνος
14-09-10, 13:24
ξέρει κανένας αν η ποτηροθήκη απο το 36άρι μπαίνει και στο Ζ3? Εεπιδή ετοιμάζομαι να κάνω μια πατέντα βάζοντας τεμπέλη και θα θελα να ξέρω.

Να ετοιμαστεί το group buy

Οχι, έχει διαφορετική κονσόλα το Ζ3.
Πωλούνται πάντως on line. Κοίτα εδώ (http://www.ultimatecupholders.com/competitors.html), εδώ (http://www.roadstersolutions.com/page2.html) και εδώ (http://www.bavauto.com/se1.asp?dept_id=73#top)
Αυτά τα 3 τα βρήκα σε πρόχειρη αναζήτηση. Φαντάζομαι θα υπάρχουν πάμπολλοι ακόμα που προσφέρουν αυτό που ζητάς.

dimis_gr
14-09-10, 13:34
ευχαριστώ κωνσταντίνε....όσον αφορά για τον τεμπέλη θα βάλω ή 36αριού ή απο 46άρι. Για τις ποτηροθήκες στο τελευταίο site που μ στειλες έχει κάτι ποτητροθήκες σε σειρά που είναι και λέει για 318,320,......και Ζ3 1,8, 1,9, .......

Αντών///is
14-09-10, 18:11
ρε παίδες εμένα ο άσσος μου έχει απο μόνος του ποτηροθήκη κάτω απο τον τεμπέλη...
Μπράβο φίλε μου... Μόνο που το θέμα αυτού του thread είναι για ποτηροθήκη σειράς 3 - και πιό συγκεκριμμένα για Ε36...

ThaNOS E46coupe
20-01-11, 15:40
ευχαριστώ κωνσταντίνε....όσον αφορά για τον τεμπέλη θα βάλω ή 36αριού ή απο 46άρι. Για τις ποτηροθήκες στο τελευταίο site που μ στειλες έχει κάτι ποτητροθήκες σε σειρά που είναι και λέει για 318,320,......και Ζ3 1,8, 1,9, .......

δημήτρη δέ νομίζω να καταφέρεις να βάλεις τεμπέλη απο 36 ή 46 σε Ζ3.Η βάση του τεμπέλη που θα βιδωθεί στο πάνω μερος του τούνελ μπορεί να έει τις ίδιες τρίπες αλλα θα αντιμετοπίσεις πολύ μεγάλο πρόβλημα με τα υπόλοιπα πλαστικά μέρη της κονσόλας...όταν έβαλα εγώ στο δικό μου δυσκολέυτηκα λίγο να τα καταφέρω. δέν ξέρω τί έκανες τελικά γιατί το θρέντ είναι και λίγο παλιό απ ότι κατάλαβα....αλλα άν δέν το έκανες ακόμη πιστέυω οτι θα πέσει πολύ κόψε ράψε.... πάντως ότι και να κάνεις ελπίζω να τα καταφέρεις....:dblthumb2

bmwnikolase36
12-03-11, 04:13
η κονσολα που εχει ο τυπος εδω
http://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=336485
ειναι ιδια με τη δικια μου κ απο οτι ειδα σε ολες του τις φωτος που δειχνει λεπτομερως ολα του τα βηματα,ΔΕΝ δειχνει οτι ανοιγει εξτρα τρυπες για να του κουμπωσει η ποτυροθυκη!!
μηπως απλα οι τρυπες ειναι ΜΟΝΟ για να μπει η κασετοθυκη??:nixweiss:
μπορουμε εαν βαλουμε αυτη την ποτηρωθηκη - κερματοθηκη μεσα σε μια αντηπροσοπια bmw να μας περασουν αυτοι φοτισμο οπως στο παραπανω link?

bmwnikolase36
12-03-11, 15:19
κανεις δεν μπορει να μου απαντισει ρε παιδια?

Lil
12-03-11, 15:47
αυτο με τα λεντακια ειναι πατεντα φιλε μου δεν νομιζω οτι θα κατσουν σε καμια αντιπροσωπια να ασχοληθουν...

bmwnikolase36
12-03-11, 15:54
αυτο με τα λεντακια ειναι πατεντα φιλε μου δεν νομιζω οτι θα κατσουν σε καμια αντιπροσωπια να ασχοληθουν...
μαλιστα..καποιος ηλεκτρολογος ισως?

Lil
12-03-11, 16:20
αναλογα ποσο ορεξη εχει και θελει να σε βοηθησει.... :)

E36 RULES!!
12-03-11, 16:32
Να κάτσει να σου φτιαξει την ποτηροθήκη (ή οτιδήποτε βασικα) να φωτίζεται, εχει μικρό κόστος για να γίνει, ενω θελει λιγη δουλίτσα.. Ενω για τους περισσότερους που γουσταρουν να μονταρουν πραγματα στο αμαξι τους, ενα απογευμα δεν ειναι τιποτα, το να πληρώσεις καποιον να κατσει να σου φτιαξει κατι τετοιο, για το συγκεκριμένο ποσό, αν δεν ειναι κολλητος, ψιλοχλωμό..

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις είναι να κανεις μονος σου την εγκατάσταση των λεντακίων (lol), και απλα να πας να σου τα συνδεσει/κλεψει ρευμα κλπ

Κωνσταντίνος
12-03-11, 19:02
μαλιστα..καποιος ηλεκτρολογος ισως?

To φτιάχνεις και μόνος σου πανεύκολα. Το έχω κάνει και εγώ στο δικό μου.
Αγόρασα απο το ebay 20 led μαζί με τα καλώδια τους περίπου 4,40 € (μαζί με τα μεταφορικά).
Αφού τα δοκίμασα πρώτα σε μια μπατατία 9V, πήρα 7 απο αυτά με σκοπό να μπουν 3 σε κάθε ποτηροθήκη και ένα στο τασάκι (το οποίο χρησιμοποιείται για κέρματα) και τα κόλλησα όλα μαζί.
Κόλλησα όλες τις άκρες των καλωδίων μεταξύ τους (όλα τα κόκκινα μαζί, όλα τα μαύρα μαζί).
Μετά πρόσθεσα και προέκταση ώστε να φτάσει στην παροχή.
30090

Στη συνέχεια άνοιξα τρύπες στο κάτω μέρος της ποτηροθήκης εκεί που ήθελα να μπουν τα λαμπάκια. Τις τρύπες τις άνοιξα με το κολλητήρι.
Έβαλα τα led στις τρύπες που άνοιξα και τα στήριξα με σιλικόνη.
30091

Ρεύμα πήρα απο την παροχή που έδινε φως στο τασάκι.
Κόπηκε η φίσα που υπήρχε, και μπήκε αυτή η οποία βρέθηκε ψάχνοντας στα εξαρτήματα PC που είχα .
30092
Η μια άκρη πάει στα καλώδιο απο τα led, και η άλλη στα καλώδια της παροχής στο αυτοκίνητο
Ο λόγος που έβαλα φίσα είναι πως αν θελήσω για οποιοδήποτε λόγο να αφαιρέσω την ποτηροθήκη, να ξεκουμπώνω και να την βγάζω, χωρίς να χρειάζεται να κόψω καλώδια.

Να πως φαίνονται τα led μέσα στις θήκες
30094

Και όταν ανάβω τα φώτα, είναι έτσι :
30093

Πολύ φως για τα γούστα μου. Κάποια στιγμή θα ασχοληθώ να το ελαττώσω.

bmwnikolase36
12-03-11, 20:00
πολυ ευκολο τελικα!θα το κανω μονος μου ενα απογευμα...δυο ερωτησεις μονο...led πορτοκαλι,δηλαδη οπως ειναι και τα υπολυπα φωτα μεσα στο αμαξι,απο που αλλου μπορω να προμιθευτω καθως και μια φισα τετοια?γιατι για e-bay δεν εχω καρτα και δεν ασχολουμε και πολυ με αυτα...και δευτερον,με το ρελε για να ρυθμηζεις την ενταση που εχει στο αμαξι λιγο ποιο κατω και αριστερα απο το τιμονι ρυθμηζετε ο φωτισμος?

Κωνσταντίνος
12-03-11, 20:09
πολυ ευκολο τελικα!θα το κανω μονος μου ενα απογευμα...δυο ερωτησεις μονο...led πορτοκαλι,δηλαδη οπως ειναι και τα υπολυπα φωτα μεσα στο αμαξι,απο που αλλου μπορω να προμιθευτω καθως και μια φισα τετοια?γιατι για e-bay δεν εχω καρτα και δεν ασχολουμε και πολυ με αυτα...και δευτερον,με το ρελε για να ρυθμηζεις την ενταση που εχει στο αμαξι λιγο ποιο κατω και αριστερα απο το τιμονι ρυθμηζετε ο φωτισμος?

Led υπάρχουν σε διάφορα χρώματα.
Η φίσα που χρησιμοποίησα είναι απο ανεμιστηράκι PC.
Ναι, το φως αυξομειώνεται απο τον ρυθμιστή. Εφ΄όσον η παροχή που πήραμε ρέυμα ήταν ήδη για φως (τασάκι) είναι λογικό να επηρεάζεται απο τον ρυθμιστή.

bmwnikolase36
12-03-11, 20:11
Led υπάρχουν σε διάφορα χρώματα.
Η φίσα που χρησιμοποίησα είναι απο ανεμιστηράκι PC.
Ναι, το φως αυξομειώνεται απο τον ρυθμιστή. Εφ΄όσον η παροχή που πήραμε ρέυμα ήταν ήδη για φως (τασάκι) είναι λογικό να επηρεάζεται απο τον ρυθμιστή.
οκ φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!:cheers:

TAZ118!
12-03-11, 22:29
Led υπάρχουν σε διάφορα χρώματα.
Η φίσα που χρησιμοποίησα είναι απο ανεμιστηράκι PC.
Ναι, το φως αυξομειώνεται απο τον ρυθμιστή. Εφ΄όσον η παροχή που πήραμε ρέυμα ήταν ήδη για φως (τασάκι) είναι λογικό να επηρεάζεται απο τον ρυθμιστή.

Κωνσταντινε θα μπορουσες ισως αντι για ξεχωριστα Ledaκια να βαλεις δαχτυλιδια
angel eyes στις ποτηροθηκες?Δεν θα προσεφεραν καλυτερο και πιο ομοιομορφο φωτισμο?

bmwnikolase36
12-03-11, 22:39
Κωνσταντινε θα μπορουσες ισως αντι για ξεχωριστα Ledaκια να βαλεις δαχτυλιδια
angel eyes στις ποτηροθηκες?Δεν θα προσεφεραν καλυτερο και πιο ομοιομορφο φωτισμο?
Led πορτοκάλη που μπορώ να βρω?εκτός από e-bay?σαν του φίλου αλλά πορτοκαλι..

TAZ118!
12-03-11, 22:52
Led πορτοκάλη που μπορώ να βρω?εκτός από e-bay?σαν του φίλου αλλά πορτοκαλι..
Δεν εχω ιδεα....Google it για καποιο ελληνικο καταστημα...

bmwnikolase36
13-03-11, 00:39
καποιος που να ξερει?εστω καποιος απο θεσσαλονικη που εχει καρτα να του δωσω τα λεφτα να τα παραγκειλουμε?

Κωνσταντίνος
13-03-11, 10:22
Κωνσταντινε θα μπορουσες ισως αντι για ξεχωριστα Ledaκια να βαλεις δαχτυλιδια
angel eyes στις ποτηροθηκες?Δεν θα προσεφεραν καλυτερο και πιο ομοιομορφο φωτισμο?

Ωραία η ιδέα σου. Βέβαια ξεκίνησα να το κάνω με το νου μου να κάνω κάτι φθηνό και εύκολο.
Όλα και όλα τα χρήματα που έδωσα ήταν τα 4,40 € για τα led :D
Η φώτο βγήκε με το τασάκι ανοιχτό, τον τεμπέλη ανεβασμένο και την κάμερα να τα σημαδεύει όλα απο πάνω.
Δεν έχει τόσο πολύ φως σε νορμάλ συνθήκες, αφού ο τεμπέλης είναι μόνιμα κάτω (ο οποίος καλύπτει την μια ποτηροθήκη), το τασάκι κλειστό και στην άλλη ποτηροθήκη υπάρχει συνήθως μπουκαλάκι με νερό (κρύβει το φως, και αντανακλάει ωραίους ελαφριά φωτισμένους κυμματισμούς στον ουρανό :D ).


edit : Fairy μη βγάζεις αναφυλαξία με τέτοια DIY. Είμαστε και μερικοί που μας αρέσουν οι τεμπέληδες, φωτισμοί και άλλα τέτοια hardcore :D :D

ThaNOS E46coupe
13-03-11, 10:33
μαλιστα..καποιος ηλεκτρολογος ισως?

πάρε τα λεντάκια εσύ παλιο τόμαρο:ices_ange και έλα κάτω να το φτιάξουμε παρέα...:gaysex: τα λεντάκια δύο μέτρα καλώδια ένα κολητήρι και ένα απογευμα θέλουμε μόνο...:hello:

6zylindermaniac
17-04-11, 17:47
Η κατάσταση χωρίς ποτηροθήκη δε παλεύεται ρε γμτ ειδικά στο νυχτερινό ταξίδι που μου αρέσει ο καφές αιωρείται στο τασάκι. Μήπως μπορεί να μου στείλει καποιος ΠΜ που μπορώ να βρώ ποτηροθήκη για Ε36??

optostyle
20-04-11, 07:39
http://efishop.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=1097

6zylindermaniac
20-04-11, 20:37
http://efishop.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=1097

:peepwall:

Tέτοιες ταριφάδικες έχω βρει πολλές, για τη γνήσια ποτηροθήκη γίνεται το όλο θέμα. Διάβασα όλο το thread και πουθενά δε φαίνεται απο που αγοράστηκαν :(

Παιδιά με συγχωρείτε που επαναφέρω το συγκεκριμένο θέμα με τις ποτηροθήκες που ξέρω οτι πολλοί κράζετε αλλά είναι χρήσιμες οι πουτ@νες!

yiorgosxania
20-04-11, 21:50
μέσω ebay τις είχε πάρει τότε ο σπύρος σαν group buy και είχαμε πληρώσει 71 ευρώ..... είναι πολύ καλές και το καλύτερο ήταν οτι μπορούσες να το ρυθμίσεις όπως σε βόλευε δηλ. ανεξάρτητα το τασάκι η κάθε ποτυροθήκη και για τα κέρματα....
θα ψάξω και εγώ και αν βρω κάτι θα ποστάρω.

yiorgosxania
20-04-11, 21:54
το βρήκα, αυτό ακριβώς που αγοράσαμε είναι όπως το γνήσιο....
http://global.ebay.com/BMW_e36_Cup_Holder_Console_Insert_M3_328i_325i_318 i_OEM/150519103697/item
και ένα μικρό για ..... πλάκα
http://global.ebay.com/BMW_Genuine_E36_Cup_Holder_In_Center_Console/140528809075/item

george316
22-04-11, 08:58
σε ερωτηση μου την προηγουμενη εβδομαδα,το γνησιο απο αντιπροσωπεια κοστιζει 130 ευρω.
ειναι αρκετα ακριβη.
επειδη με ενδιαφερει πολυ και εμενα αν γινει ξανα καμμια κινηση να με υπολογιζετε.

6zylindermaniac
22-04-11, 20:09
Kαλά...130€ δε θα έδινα ούτε αν έκανα ταξίδι κάθε μέρα! Άσε να τις έχουν εκεί να τις κοιτάνε. Το κακό είναι οτι όσα τροπέτα/τρακαρισμένα κλπ έχω δει κανένα δεν έχει αυτή τη βλακεία μέσα. Επίσης στο pelican parts που είχε τις έδινε 110€.

LEO328
27-04-11, 11:34
καλημερα παιδες.
λοιπον υστερα απο πολλες ερωτησεις σε εξουσιοδοτημενα αθηνας διπιστωσα τα εξης γιατι και εγω ψαχνομαι να βαλω.(καθε φορα που παω ταξιδι κατεβαζω καντηλια καθοτι ειμαι κολλημενος φραπεδονομαχος χρονια τωρα).χαχαχαχχα!
1) αυτο που πηραν τα παιδια απο το ιμπει εχει καταργηθει απο την bmw σαν ανταλλακτικο-αξεσουαρ.το πληρες σετ δηλαδη που κουμπωνει πανω και ειναι η πρωτη φωτο.
2)εγω εχω την κλασικη κονσολα με τον τεμπελη απο πανω (δευτερη φωτο) και εχει μπροστα το τασακι.
3)η μονη λυση (επειδη δεν εχω καρτα και δεν ξερω καν απο ιμπει καθολου) ειναι να παραγγειλω τμηματικα τα κομματια 17 (χ2),18(2 ποτηροθηκες και την κερματοθηκη δηλαδη) που φαινονται στην 3 φωτο.
ερωτηση κρισεως:πρεπει να παραγγειλω και τα 16,19 (βαση κονσολας και τασακι) η' κουμπωνουν τα 17 και 18 πανω στην δικια μου κονσολα με το υπαρχον ηδη τασακι?(υπαρχει ηδη το 19 πανω στην κονσολα μου μπροστα και μετα εχει ενα μεγαλο κενο μεχρι πισω που τελειωνει).
οχι τιποτα αλλο μην τα παραγγειλω τσαμπα τα 16 και 19 αμα κουμπωνουν πανω στην κονσολα μου (βλεπε δευτερη φωτο) τα 17 και 18.
οποιος εχει ασχοληθει με το θεμα β ο η θ ε ι α!:banghead:

LEO328
27-04-11, 11:43
οι φωτο με τη σειρα για να καταλαβετε.
τωρα θα μπορειτε οσοι εχετε ασχοληθει με το θεμα να με κατατοπισετε.
υποψιν ολο το σετ 16-20 παει οσο λεει ο φιλος απο πανω 130 περιπου.
εγω θελω να δειτε αν κουμπωνουν το 17,18 πανω στην δικια μου κονσολα (φωτο 2) ωστε να παραγγελω μονο αυτα.(και οχι το 19 που το εχει ηδη πανω η κονσολα μου και το 16 η βαση δηλαδη αν δεν χρεαιζεται).
ημουν οσο πιο αναλυτικος μπορουσα!
ουφ επηξα!
β ο η θ ε ι α!

Saoulos
27-04-11, 11:54
Πρέπει να το πάρεις όλο(16-20). Το 20 δε θυμάμαι-βλέπω τι είναι. Χρειάζεται η βάση για να κουμπώσουν. Και τα υπόλοιπα για να γεμίσουν τη βάση. Αν έχεις ακριβώς το 19 έχει καλώς. Ζαλίστικα λίγο αλλά νομίζω καλά το κατάλαβα.

Saoulos
27-04-11, 11:58
ΑΑΑαααα το 20 είναι ένα χαζό-ledακι εγώ δε το έχω καν. Αν δεν υπάρχει ρεύμα έτοιμο από κάτω δε νομίζω ότι αξίζει το κόπο.

Και σε πίσω σελίδες αν θυμάμαι καλά έχω ανεβάσει τη πατέντα που είχα κάνει για να τους αλλάξω σειρά.
(Να μη φαίνονται τα κέρματα και να έρθουν οι καφέδες όσο το δυνατόν έξω από το τεμπέλη)

LEO328
27-04-11, 12:08
και γω αυτο φοβομουν φιλε οτι πρεπει να τα παρω ολα τα κομματια 16-20 γιατι το ψιλιαστηκα οτι ειναι ειδικη η βαση (16) για να κουμπωσουν πανω τα υπολοιπα.
ασχετο! το 20 ειναι λεει υποδοχη λαμπτηρα με λυχνια!
τι ειναι τουτο?μηπως δινει φως στο τασακι?εκει μου παει το μυαλο.καλα ετσι και αλλιως ειναι το πιο φτηνο (5ε) σε σχεση με τα αλλα οποτε τον ηπιαμε (τον καφε στο ταξιδι εννοω) κανονικα με την τιμη του σετ!
χαχαχαχαχα!!!!!!!:rofl2:
ευχαριστω αδερφε χρονια πολλα με υγεια και ευτυχια παντα!

FcknE30
27-04-11, 12:57
Ultimate Driving Machine με ποτηροθηκη δεν γινεται; :p:
Σχετικα με το θεμα,πανακριβη παντως οπως και ολα τα ανταλλακτικα...
FcnE30

6zylindermaniac
27-04-11, 17:33
Aπογοητεύθηκα! 130€ είναι πολύ μεγάλο ποσο για μια ποτηροθήκη. Με 130€ βάζω ενα τεπόζιτο, διόδια και τους καφέδες για το επόμενο ταξιδάκι !!!!

yiorgosxania
27-04-11, 19:05
Όπως έχω ξαναγράψει ...έχω την ποτηροθήκη (δείτε σελίδα 9 & 10) που είχαμε τότε αγοράσει με 71 ευρώ τελική τιμή. Η συγκεκριμένη ποτυροθήκη έχει το προνόμιο ότι ο κερματοδέκτης, το τασάκι και η κάθε ποτυροθήκη είναι ξεχωριστά και όχι ενιαία οπότε μπορείς να τα βάλεις με όποια σειρά σε βολεύει εσένα, εμάς μας βόλεψε λόγω τεμπέλη όπως βλέπετε στις φωτογραφίες που έχουμε ποστάρει, τότε (σελ. 9-10)

Lil
27-04-11, 19:57
καποτε είχα πει σε αυτο το θρεντ....


so, μετα απο πολυ ψαξιμο.... ουτε πατεντες ουτε τιποτα, η λυση ερχεται απο Αμερικη και ειναι και Genuine ΒMW Part...
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?albumid=445&pictureid=4123

Προσοχη: θα την βρειτε μονο σε US μοντελα, (το γιατι δεν το γνωριζω),

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-OEM-Cupholder-Accessory-E31-E34-E36-E38-E39-E46-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem4aa9dc9c0dQQitemZ32067 7387277QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccesso ries#ht_2036wt_939

6zylindermaniac
27-04-11, 20:58
http://www.book-works.biz/Wink.gif

LEO328
05-05-11, 22:28
μπαξ νουμερο μακαρι να ξερα.
εμενα παντως με βολεψε και την εβαλα τσαμπα.ουτε τρυπες ουτε τιποτα.
ετυχε ενας στο σερβις στην αντιπροσωπεια που την αγορασα να εχει και στο δικο του ενας τεχνικος και την εβαλε το παληκαρι χωρις χρεωση φιλικα.δεν εκανε ουτε τρυπες ουτε τιποτα.με καποιον τροπο την κουμπωσε.τιμη ανταλλακτικων 125ε.στην αρχη με ετσουξε λιγο αλλα τωρα γουσταρω με το αποτελεσμα.εχω μια πληρες κονσολα με οτι και αν χρειαζομαι τωρα.αξιζει παιδες σου λυνει τα χερια στο ταξιδι,τα εχεις ολα διπλα σου και εισαι αρχηγος.
αντε με γεια μου.:cheers:

george316
06-05-11, 12:20
Μπραβο..ειναι πολυ ωραια...
καποια στιγμη ελπιζω και εγω να τη βαλω..
την αγορασες απο τη αντιπροσωπεια ετσι?

LEO328
06-05-11, 12:27
Μπραβο..ειναι πολυ ωραια...
καποια στιγμη ελπιζω και εγω να τη βαλω..
την αγορασες απο τη αντιπροσωπεια ετσι?

ναι φιλε μου απο αθηνα κεντρο.αμα χρειαστεις κατι στειλε π.μ.
α και ενα σημαντικο στοιχειο.ειναι οπως των παιδιων στη πρακτικοτητα.τα βαζεις με οποια σειρα θελεις εσυ.βγαινουν και μπαινουν πανευκολα τα εξαρτηματα......