PDA

Επιστροφή στο Forum : Δερματάς για τιμόνι;


Harisp
15-05-09, 05:57
Το Δερμάτινο τιμόνι που φοράω (τριάκτινο Ε36 χωρίς αερόσακο), έχει αρκετή φθορά...
Γνωρίζετε που μπορώ να το επισκευάσω; μένω Αθήνα.
Ευχαριστώ.

patrinos
15-05-09, 08:15
με ενδιαφερει και εμενα αυτο για του αδερφου μου το αμαξι. εχει αεροσακο και κοντρολ για το σι ντι πλαηερ και αυτοματο πιλοτο και ειναι πανακριβο να το αγορασεις

Κωνσταντίνος
15-05-09, 09:34
Απ΄ότι είχα διαβάσει είναι κάποιος στο Ρέντη που κανει πολύ καλύ δουλειά (είχα δεί φώτο). Και η τιμή καλή πιστεύω. 100 €. Οποιος έχει παραπάνω πληροφορίες ας τις δώσει

leyteris
15-05-09, 10:15
Το Δερμάτινο τιμόνι που φοράω (τριάκτινο Ε36 χωρίς αερόσακο), έχει αρκετή φθορά...
Γνωρίζετε που μπορώ να το επισκευάσω; μένω Αθήνα.
Ευχαριστώ.

ΑΠΟ ΟΤΙ ξερω υπαρχει μια εταιρεια που λεγεται TNC ΤΗΛ 2109410002 ΟΔΟ λαμπρου κατσωνη κοντα στον ιπποδρομο (φαληρο)

drum
15-05-09, 18:29
δεν ξερω αν θα σας βοηθησει, αλλα ριχτε μια ματια εδω παιδες.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=17805

Αντών///is
15-05-09, 18:45
Την δερμάτινη επένδυση του τιμονιού την αλλάζει οποιοσδήποτε ταπετσέρης αυτοκινήτων. Οι τιμές παίζουν συνήθως από 150 έως 180.00 €, αν και μου έχουν πει και 260 και 280. Παίζει ρόλο αν πάει κανείς μόνο για το τιμόνι, ή για να αλλάξει και ταπετσαρία σαλονιού. Τις πρώτες τιμές μου τις είπαν σε συνδιασμό με σαλόνι, τις δεύτερες τιμόνι σκέτο...

chrisalex
17-05-09, 21:52
Δεν ειναι οτι πιο δυσκολο για να φτιαχτει αλλα σιγουρα παιζει ρολο στη τιμη (το ξερω κ απο εμας conolly)αν θα γινει ξεχωριστα η με ολο το σαλονι.Καλο θα ειναι να γινει απο καλης ποιοτητα δερμα γιατι η χρηση του ειναι μεγαλη κ το κτυπα διαρκως κ ο ηλιος....

deepblue
17-05-09, 21:59
Yπαρχει ο Βρανακης στα Καμινια Πειραια που συνεργαζετε με τον Σπανο και η connolly που εχω δει δουλεια τους και ειναι κορυφαια αλλα ειναι αρκετα πιο μακρια.

giannis 116
18-05-09, 00:42
Εγω το χα ψαξει αυτο το θεμα παλιοτερα κι ειχα ρωτησει σε αρκετες εταιριες, η τιμη επαιζε 200-250€ γιατι θελω μονο το τιμονι. Η πιο σοβαρη εταιρεια μου φανηκε μια στη Μεταμορφωση, στον παραδρομο της Εθνικης οδου, ρευμα προς Λαμια. Δυστυχως δε θυμαμαι ονομασια, αλλα φαινεται ευκολα ακομα κι αν οδηγας στην Εθνικη.
Παντως απο ποιοτητες δερματων που μου εδειξαν σ οσους πηγα δε μπορω να πω πως ενθουσιαστηκα κιολας. Απλα καμια δε συγκρινοταν με τα αριστης ποιοτητας δερματα απ το εργοστασιο.
Deep μπορεις να δωσεις κι αλλες πληροφοριες για το Βρανακη που λες, θα μ ενδιεφερε να ρωτησω κι εκει μια που συνεργαζεται με το Σπανο οπως λες. Κυριοτερη ανυσηχια μου ειναι για το αν θα ξαναμπει το τιμονι σωστα και για τον αν θα επηρεασει τη λειτουργια του αεροσακου η υπαρξη δερματος μετα στο τιμονι, δηλαδη μηπως και ανοιξει απο μονος του ή δεν ανοιξει στην 'κακια την ωρα'. Εχω απλο πλαστικο τιμονι χωρις πολλαπλες λειτουργιες.

Αντών///is
18-05-09, 17:07
Deep μπορεις να δωσεις κι αλλες πληροφοριες για το Βρανακη που λες, θα μ ενδιεφερε να ρωτησω κι εκει μια που συνεργαζεται με το Σπανο οπως λες. Κυριοτερη ανυσηχια μου ειναι για το αν θα ξαναμπει το τιμονι σωστα και για τον αν θα επηρεασει τη λειτουργια του αεροσακου η υπαρξη δερματος μετα στο τιμονι, δηλαδη μηπως και ανοιξει απο μονος του ή δεν ανοιξει στην 'κακια την ωρα'...
ΒΡΑΝΑΚΗΣ: Δωδεκανήσου 34, Πειραιάς. Τηλ.: 2104812146.

Όσο για την τοποθέτηση του τιμονιού, δεν παρουσιάζει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία. Σε επιχειρήσεις (είτε ταπετσέρηδες, είτε συνεργεία) με μεγάλη σχετική εμπειρία, δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος ανησυχίας. Από την άλλη, αν ο αερόσακος δεν συνδεθεί σωστά, θα ανάψει η σχετική φωτεινή ένδειξη δυσλειτουργίας στο ταμπλώ.

Κανένας σωστός ταπετσέρης δεν νομίζω πως θα επιχειρήσει να σου "φασκιώσει" το τιμόνι, καλύπτοντας τους αρμούς του καπακιού του αερόσακου. Για την ακρίβεια, με το καπάκι του αερόσακου, που είναι ένα χωριστό κομμάτι στο κέντρο του τιμονιού, δεν έχει λόγο να ασχοληθεί καθόλου... Η επένδυση περιορίζεται στη στεφάνη και στις ακτίνες του τιμονιού. Το καπάκι του αερόσακου παραμένει στην αρχική του μορφή και εμφάνιση.

chrisalex
18-05-09, 21:49
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα στην τοποθετηση του τιμονιου αν η εταιρια γνωριζει καλα το αντικειμενο.Στην εθνικη ειναι η carrera που δεν μου αρεσε η δουλεια της ποτε,ο Θοδωρας(Βρανακης) που εχει συνεργασια κ κουμπαρια με το Σπανο ειναι πολυ καλος κ γνωριζει πολυ καλα τα bmw ειναι πανακριβος κ εχει μια μικρη καθυστερηση στις παραδοσεις.Τελος στην conolly που συνεργαζομαι πολλα χρονια η δουλεια αψογη, γρηγορη παραδοση κ νομιζω καλες τιμες. Οσο γιατην τιμη νομιζω οτι μεχρι 180ευρω ειναι καλα μετα ξεφευγει.

Αντών///is
19-05-09, 13:00
...,ο Θοδωρας(Βρανακης) που εχει συνεργασια κ κουμπαρια με το Σπανο ειναι πολυ καλος κ γνωριζει πολυ καλα τα bmw ειναι πανακριβος κ εχει μια μικρη καθυστερηση στις παραδοσεις....
Φίλε μου , τουλάχιστον η προσωπική εμπειρία μου δεν συμφωνεί με αυτά που γράφεις. Οι προσφορές που πήρα από τις τρεις εταιρίες τηλεφωνικά τον Σεπτέμβριο, είχαν ως εξής:
CONNOLY Σαλόνι: 1,260 €. Τιμόνι: 180 €.
CARRERA Σαλόνι: 1,250 - 1,350 €. Τιμόνι: 280 €. Κάτι μου είχαν πει για μία έκπτωση 10%, αλλά δεν θυμάμαι με ποιές προϋποθέσεις.
ΒΡΑΝΑΚΗΣ Σαλόνι: 1,200 €. Τιμόνι: 170 €.
Οι τιμές για την επένδυση του τιμονιού δόθηκαν με την συνεννόηση πως θα φτιαχτεί μαζί με το σαλόνι.

Όσον αφορά τους χρόνους παράδοσης, είχα μιλήσει μόνο με Βρανάκη και θα ήταν 2 ημέρες, με δυνατότητα να πάρω το αυτοκίνητο την πρώτη μέρα γυμνό μόνο με ένα "δανεικό" κάθισμα και να το ξαναπάω την επόμενη για να τελειώσει η δουλειά.

chrisalex
19-05-09, 21:32
Φίλε μου , τουλάχιστον η προσωπική εμπειρία μου δεν συμφωνεί με αυτά που γράφεις. Οι προσφορές που πήρα από τις τρεις εταιρίες τηλεφωνικά τον Σεπτέμβριο, είχαν ως εξής:
CONNOLY Σαλόνι: 1,260 €. Τιμόνι: 180 €.
CARRERA Σαλόνι: 1,250 - 1,350 €. Τιμόνι: 280 €. Κάτι μου είχαν πει για μία έκπτωση 10%, αλλά δεν θυμάμαι με ποιές προϋποθέσεις.
ΒΡΑΝΑΚΗΣ Σαλόνι: 1,200 €. Τιμόνι: 170 €.
Οι τιμές για την επένδυση του τιμονιού δόθηκαν με την συνεννόηση πως θα φτιαχτεί μαζί με το σαλόνι.

Όσον αφορά τους χρόνους παράδοσης, είχα μιλήσει μόνο με Βρανάκη και θα ήταν 2 ημέρες, με δυνατότητα να πάρω το αυτοκίνητο την πρώτη μέρα γυμνό μόνο με ένα "δανεικό" κάθισμα και να το ξαναπάω την επόμενη για να τελειώσει η δουλειά.

Την carrera την ξερω κ ποτε δεν μου αρεσει η ποιοτητα της ,τον Βρανακη τον ξερω παρα πολλα χρονια,ο χωρος του πολυ μικρος για να κρατησει παρα πανω απο 2 αυτοκινητα μεσα κ το δερμα λιγο καλυτερο απο της carrera.Τελος με την conolly που αποφασισα να συνεργαστω κ συνεργαζομαι 13 χρονια μου αρεσει η δουλεια η ποιοτητα καταπληκτικη 100% δερμα κ ενδεικτικα για κομπλε σαλονι με πλαινα η τιμη που εχω ειναι στα 900ευρω κ παραδοσησε 2 μερες!!!!!Η τιμη του τιμονιου ειναι στα 180ευρω χωρις να φτιαξεις ολο το σαλονι!!!! Πιστεψε με η εμπειρια μου στο αντικειμενο ειναι μεγαλη.....ελπιζω να βοηθησα.

Φιλικα παντα Χρηστος

george kaleas
22-05-09, 02:37
φιλε χρηστο αμα αλαξω σαλονι να σου πω? για καμια καλητερη τιμη :)!!



φιλικα γιωργος

chrisalex
23-05-09, 15:57
Xαρα μου να εξυπερετησω σε οτι χρειαστει γυρω απο το δερμα κ η τιμη κ η ποιοτητα σιγουρα η καλυτερη:dblthumb2:dblthumb2

george kaleas
25-05-09, 13:27
φιλε χρηστο θα σε ενημερωσο
σηντομα!!

να σε καλα!!