PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με air-condition


318 M-PACK
17-05-09, 16:44
γεια χαρα παιδες

απο χτες αρχισε να τρωει κολληματα το air condition μου,ανοιγει στα ξαφνικα μονο του και κλεινει μονο του οταν του την βαρεσει , εκτος τουτου οταν θελω να το ανοιξω εγω δεν ανοιγει!
απο μεσα ακουγεται ενας περιεργος θορυβος ! αυτο στην αρχη δεν γινοταν , δηλαδη εβαζα μπρος το αμαξι ανοιγε αυτοματα το klima το εκλεινα και το ανοιγα οταν ηθελα κλπ χωρις κανενα προβλημα..πριν κατι μηνες που το ειχα παει για ελεγχο το αμαξι μου ειχαν πει οτι καποια στιγμη θα χρειαστει να αλλαξω υμαντα air condition μηπως οφειλεται σε αυτο ? σας εχει ξανατυχει κατι παρομοιο?

αναμενω γνωμες και συμβουλες

ευχαριστω εκ των προτερων !

george kaleas
17-05-09, 17:05
δεν νωμιζο να ειναι να ειναι απο τον ιμαντα αμα ειχε το προβλημα εκει δεν θα ανηγε
καθολου.. κατι αλο ειναι και ευχομαι με μηκρο κοστος........

sswift13
17-05-09, 17:17
γεια χαρα παιδες

απο χτες αρχισε να τρωει κολληματα το air condition μου,ανοιγει στα ξαφνικα μονο του και κλεινει μονο του οταν του την βαρεσει , εκτος τουτου οταν θελω να το ανοιξω εγω δεν ανοιγει!
απο μεσα ακουγεται ενας περιεργος θορυβος ! αυτο στην αρχη δεν γινοταν , δηλαδη εβαζα μπρος το αμαξι ανοιγε αυτοματα το klima το εκλεινα και το ανοιγα οταν ηθελα κλπ χωρις κανενα προβλημα..πριν κατι μηνες που το ειχα παει για ελεγχο το αμαξι μου ειχαν πει οτι καποια στιγμη θα χρειαστει να αλλαξω υμαντα air condition μηπως οφειλεται σε αυτο ? σας εχει ξανατυχει κατι παρομοιο?

αναμενω γνωμες και συμβουλες

ευχαριστω εκ των προτερων !

Κάνε ένα :search: με την λέξη "πυκνωτής" και δες κάποια προηγούμενα thread. Πιστεύω ότι το clima παραμιλάει κα θέλει αλλαγή ο "γνωστός" πυκνωτής.

318 M-PACK
17-05-09, 17:26
Κάνε ένα :search: με την λέξη "πυκνωτής" και δες κάποια προηγούμενα thread. Πιστεύω ότι το clima παραμιλάει κα θέλει αλλαγή ο "γνωστός" πυκνωτής.

δεν το γνωριζω αλλιως θα το ειχα ψαξει...και αν ειναι αυτο δεν ξερω καν ποσο σοβαρο ειναι και ποσο κοστιζει η φαση ! πηγαινω για search ευχαριστω !

pitbull
17-05-09, 18:01
Παίδες άκυρο αλλα μιας και ο φίλος έθεσε θέμα air condition εμένα δεν βγάζει καθόλου παγωμένο αέρα... τι φταίει; το φρέον; η τίποτα άλλο;

george kaleas
17-05-09, 18:53
αμα το ακους το μοτερ να γυρναει απο το αιρ κοντισιον τοτε βαλε φρεον
με κοστος απο 60-80ε!

konas
17-05-09, 19:25
Παίδες άκυρο αλλα μιας και ο φίλος έθεσε θέμα air condition εμένα δεν βγάζει καθόλου παγωμένο αέρα... τι φταίει; το φρέον; η τίποτα άλλο;

Βγαζει αερα και απλα δεν ειναι κρυος? ---> φρεον

Δουλευει σαν να βγαζει, αλλα δεν βγαζει καθολου αέρα? ---> τερματικη αντισταση (κοινως φακίρης)

318 M-PACK
17-05-09, 20:25
εμενα τελικα τι να ειναι ? πυκνωτης ? θα την γλυτωσω φτηνα δηλαδη ? !

konas
17-05-09, 20:37
εμενα τελικα τι να ειναι ? πυκνωτης ? θα την γλυτωσω φτηνα δηλαδη ? !

Λογικα ετσι οπως το περιγραφεις, ναι πυκνωτης πρεπει να ειναι.

Μικρο κοστος, αρκει να το πας να το επισκευασει καποιος ηλεκτρονικος, και οχι να παρεις κανουργιο control. Σε παλια θρεντ εχει και σχεδιαγραμμα νομιζω.

318 M-PACK
17-05-09, 20:40
Λογικα ετσι οπως το περιγραφεις, ναι πυκνωτης πρεπει να ειναι.

Μικρο κοστος, αρκει να το πας να το επισκευασει καποιος ηλεκτρονικος, και οχι να παρεις κανουργιο control. Σε παλια θρεντ εχει και σχεδιαγραμμα νομιζω.

ευχαριστω , διαβασα ολα τα ποστ αλλα δεν μπορω να τα κανω αυτα μονος μου,δεν εχω αυτες τις γνωσεις , θα το παω σε εναν καλο εμπιστο ηλεκτρολογο οπου πιστευω θα το φτιαξει και δεν θα με γδαρει !
ευχαριστω και παλι

E36-Hartge
17-05-09, 21:31
Είναι πολύ εύκολο να το ανοίξεις και αν δεις το σχεδιάγραμα είναι πολύ απλό.
Εμένα μου βγήκε η υπόθεση 0.30λεπτάκια.
Γνώμη μου είναι να το ανοίξεις να εκτυπώσεις το σχέδιο με το πυκνωτάκι και να το δώσεις να σου το κολλήσουν.
Δεν νομίζω να σου ζητήσουν πολλά....
Ίσως και τίποτα.

pitbull
17-05-09, 22:32
Βγαζει αερα και απλα δεν ειναι κρυος? ---> φρεον

Δουλευει σαν να βγαζει, αλλα δεν βγαζει καθολου αέρα? ---> τερματικη αντισταση (κοινως φακίρης)

Εχμμμμ εξηγεις λίγο το 2ο; :dupe:

konas
18-05-09, 08:12
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=18224&highlight=%F6%E1%EA%DF%F1%E7

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=14012&highlight=%F6%E1%EA%DF%F1%E7

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=5137&highlight=%F6%E1%EA%DF%F1%E7

318 M-PACK
23-05-09, 14:49
HELP

επανερχομαι παλι στο αρχικο προβλημα του post μου , σημερα ενας φιλος μου αλλαξε τον πυκνωτη και διορθωθηκαν τα συμπτωματα που μου εκανε το clima (δηλαδη δεν ανοιγοκλεινει μονο του κλπ) ΑΛΛΑ καθως επεστρεφα σπιτι μου και δοκιμασα να το ξαναλειτουργισω δεν εβγαζε καθολου αερα , δουλευε κανονικοτητα αλλα απο πουθενα δεν εβγαινε αερας (αυτο ειναι συμπτωμα φακιρη ετσι δεν ειναι?) , γιατι ομως να το κανει αυτο ? πριν εβγαζε κανονικα απλως ανοιγοκλεινε οποτε ηθελε !

παρακαλω τα φωτα σας !!!

konas
23-05-09, 18:24
Ναι αυτο ειναι συμπτωμα φακιρη. Αλλα μηπως εκει στη κολληση του πυκνωτη εγινε τπτ?

BILL007
23-05-09, 18:46
Εγώ να πω κάτι σχετικό που έχω απορία...
Ο φακίρης είναι το ίδιο πρόβλημα με τη βαλβίδα καλοριφέρ ή aircondition(δεν θυμάμαι ακριβώς πως μου την είπε ο μηχανικός μου)?

Γιατί εγώ έχω το εξής πρόβλημα,μιας και πιάσαμε τους κλιματισμούς...
Ενώ ανοίγει κανονικά,βάζεις aircondition πχ στους 16,μετά απο λίγη ώρα απο το μεσαίο αεραγωγό βγαίνει κρύος αέρας αλλά απο πάνω και κάτω ζεστός!!!!!!Αν επιλέξεις να βγάζει αέρα μόνο απο το μεσαίο,τότε βγαίνει πάλι μόνο ζεστό...Το παθαίνει που και που...Όποτε του τη βαρέσει...



Ο μηχανικός μου είπε ότι είναι βαλβίδα καλοριφέρ ή aircondition δεν θυμάμαι ακριβώς...

Τι λέτε εσείς παιδια?:):):)

318 M-PACK
23-05-09, 19:25
Ναι αυτο ειναι συμπτωμα φακιρη. Αλλα μηπως εκει στη κολληση του πυκνωτη εγινε τπτ?

οχι δεν νομιζω να εγινε κατι,το παιδι ηξερε,το θεμα ειναι οτι οταν το δοκιμασαμε (ειμασταν cabrio) φανηκε να βγαζει κανονικα αερα αλλα μηπως να ηταν η ιδεα μας επειδη ηταν ξεσκεπαστο το αμαξι ?! μηπως ξεχασαμε να κουμποσουμε κατι οταν το βαζαμε ? μου φαινεται περιεργο, εστω οτι ειναι φακιρης το θεμα ειναι πως εγινε ?! αυτο μου φαινεται περιεργο..
τωρα πρεπει να ψαξω για μαγαζι που ασχολειται με αυτα η σε καποιο ΒMW εξουσιοδοτημενο..

konas
23-05-09, 20:02
@Bill007: Οχι, αλλο το ενα και αλλο το αλλο. check στο realoem...

BILL007
23-05-09, 20:17
@Bill007: Οχι, αλλο το ενα και αλλο το αλλο. check στο realoem...

ΟK Konas...:)

oldcarskickass
24-05-09, 01:26
Εγώ να πω κάτι σχετικό που έχω απορία...
Ο φακίρης είναι το ίδιο πρόβλημα με τη βαλβίδα καλοριφέρ ή aircondition(δεν θυμάμαι ακριβώς πως μου την είπε ο μηχανικός μου)?

Γιατί εγώ έχω το εξής πρόβλημα,μιας και πιάσαμε τους κλιματισμούς...
Ενώ ανοίγει κανονικά,βάζεις aircondition πχ στους 16,μετά απο λίγη ώρα απο το μεσαίο αεραγωγό βγαίνει κρύος αέρας αλλά απο πάνω και κάτω ζεστός!!!!!!Αν επιλέξεις να βγάζει αέρα μόνο απο το μεσαίο,τότε βγαίνει πάλι μόνο ζεστό...Το παθαίνει που και που...Όποτε του τη βαρέσει...



Ο μηχανικός μου είπε ότι είναι βαλβίδα καλοριφέρ ή aircondition δεν θυμάμαι ακριβώς...

Τι λέτε εσείς παιδια?:):):)

Όπως λέει και ο Konas, ψάξε στο realoem τα του aircondition.

Για παράδειγμα το ηλεκτρονικό διζωνικό του Ε36 έχει 2 ηλεκτροβάνες πίσω κοντά στο ντουλαπάκι που με τον καιρό άλατα κτλ κολλάνε και δεν ανοίγοκλείνουν όπως θα έπρεπε άρα και η θερμοκρασία δεν είναι σωστή.

Ίσως κάτι παρόμοιο έχει και το Ε46.