PDA

Επιστροφή στο Forum : Aξιζει η Οχι ??? μετατροπη σε 330ci


NekridE46
18-05-09, 17:22
Καλησπερα σε ολο το Forum κ κυριοτερα σε ολους τους φιλους bmwδακηδες , ειμαι 21 χρονων κ ειμαι κατοχος μιας 316 ci Facelift του 2004, εδω κ λιγο καιρο το εχω ψαξει εχω διαβασε κ σχετικες συζητησεις σας σχετικα με την συγκεκριμενη μετατροπη εχω διαβασει κ το παρα πολυ ωραιο κ κατατοπιστικοτατο thread του Βασιλη αλλα θελω τα φωτα σας . θελω η μετατροπη που θα κανω να ειναι αξιοπιστη κ να σβησει την διψα μου, το αυτοκινητο μ το λατρευω κ δεν σκεφτομαι ουτε καν να το δωσω .. θελω να βαλω ενα 330 μοτερ γιατι απ οτι ξερω κ εχω διαβασει ειναι φοβερα αξιοπιστο κ επιδεχεται κ πολυ βελτιωση σε αντιθεση το Μ3 ειναι πιο δυνατο αλλα εχω ακουσει να κυκλοφορει κ ο ορος του "Γερμανου Ασθενη". θελω να μου πειτε τις γνωμες σας κ που θα ηταν καλυτερα να απευθηνθω για την μετατροπη .τα λεφτα τα εχω εκατσα κ μαζεψα τα λεφτα της μετατροπης αλλα εχω αρκετα στο μυαλο ακομα κ θελω να τα χωσω ολα μαζι . οπως λευκο καντραν οργανων ,M pack κ την πανεμορφη ζαντουλα της Csl σε μεγεθος π να χωραει κ να φαινεται κουκλα με χαμηλο προφιλ κ λοιπα ... οπως θα καταλαβατε ειμαι μικρος κ περιμενω τα φωτα απο τους Ειδημονες του site ... Α.. μην ξεχασω οποιος μπορει να με διαφωτισει με τις σχετικες πληροφοριες σχετικα με τις ζαντες Mpack (απο Bmw η Schnitzer?) και αν μπορω να τοποθετησω τα Μ καθισματα στη μπεμπαρα μου .... Ευχαριστω πολυ κ συγνωμη αν σας κουρασα...:GrowUp:http://www.bmw-motorsport.gr/forums/images/smilies/GrowUp.gif http://www.bmw-motorsport.gr/forums/images/smilies/clap.gif

bimmer-corfu
18-05-09, 17:26
Καλώς ήρθες. Αν ψάξεις θα βρεις πολλές πληροφορίες εδώ μέσα για τη μετατροπή που θες να κάνεις. Καλή επιτυχία

NekridE46
18-05-09, 17:30
Πιστευεις οτι αξιζει αδερφε μου ?? πιστευω οτι θα ξετρελαθω με την μετατροπη ..

george kaleas
18-05-09, 17:35
και εγω το ιδιο σκεφτομε καθε μερα...μηπως παρο κανα ετοιμο και ηρεμησο!!!

Sp!ros G
18-05-09, 17:37
Καλως ηρθες φιλε ,

Προσωπικα δε θα προχωραγα σε μετατροπη ,ειδικα αυτη τη χρονικη περιοδο.Αμα σκεφτεις οτι

θα πρεπει να δωσεις αρκετα χρηματα ωστε να κανεις μια πληρη μετατροπη σε 330 και στη συνεχεια

να κανεις βελτιωσεις και μηχανικες και αισθητικες ,θα μπορουσες δινοντας και το δικο σου να προχωρησεις

σε μια αγορα γνησιας Μ3. Με ιδιαιτερη προσοχη και ψαξιμο μπορεις να βρεις Μ3 με καποιο

παντα ρισκο ,οπως αλλωστε και σε μια μετατροπη. Θελει υπομονη και ψαξιμο για οτι

προτιμησεις να ακολουθησεις!!

StratosGR
18-05-09, 17:40
Καλωσόρισες κι εσύ!
Είμαι σίγουρος ότι μετά απο μερικά άρθρα που θα διαβάσεις ,αν έχεις και τα αναγκαία χρήματα θα τρέξεις για τη μετατροπή ,όποια και να είναι αυτή :smokin:

NekridE46
18-05-09, 17:41
Δεν σκεφτομαι να δωσω το αυτοκινητο μου ... ουτως η αλλως μικρος ειμαι κ εχω το μικτροβιο , δυσκολος επισης καιρος κ για πουληματα ... αλλα οι περισσοτεροι μ λενε να προχωρησω ... ευχαριστω για τις γνωμες κ να ξερετε οτι πιανουν τοπο κ τις σκεφτομαι . περιμενω κ αλλες... :)

manos///3
18-05-09, 17:42
Καλως ηρθες φιλε ,

Προσωπικα δε θα προχωραγα σε μετατροπη ,ειδικα αυτη τη χρονικη περιοδο.Αμα σκεφτεις οτι

θα πρεπει να δωσεις αρκετα χρηματα ωστε να κανεις μια πληρη μετατροπη σε 330 και στη συνεχεια

να κανεις βελτιωσεις και μηχανικες και αισθητικες ,θα μπορουσες δινοντας και το δικο σου να προχωρησεις

σε μια αγορα γνησιας Μ3. Με ιδιαιτερη προσοχη και ψαξιμο μπορεις να βρεις Μ3 με καποιο

παντα ρισκο ,οπως αλλωστε και σε μια μετατροπη. Θελει υπομονη και ψαξιμο για οτι

προτιμησεις να ακολουθησεις!!
:+1: Oι μετατροπες ειναι δυσκολες και με πολυ ρισκο!

manos///3
18-05-09, 17:44
Αλλα απο την αλλη αν ΘΕΣ τοσο πολυ τις μετατροπες , επικοινωνησε με τον bmw330vassilis..Θα σε βοηθησει!

NekridE46
18-05-09, 17:47
Redlover εσυ πιστευεις οτι αξιζει ?? ασχετως που εχεις Μ3 η δυναμη κ λοιπα εχουν μεγαλη διαφορα απο το 16αρι μου κ πιστευω οτι θα ξετρελαθω....

bimmer-corfu
18-05-09, 17:50
Πολλά παιδιά έχουν κάνει μετατροπές. Ξεκίνα το search, άντε... καλό διάβασμα

tassos
18-05-09, 18:00
Redlover εσυ πιστευεις οτι αξιζει ?? ασχετως που εχεις Μ3 η δυναμη κ λοιπα εχουν μεγαλη διαφορα απο το 16αρι μου κ πιστευω οτι θα ξετρελαθω....

Nα ρωτήσω κάτι καταρχήν. Εχεις περίπου στο μυαλό σου πόσο θα σου κοστίσουν όλα αυτα?
Έχεις πάρει κάποια προσφορά?
Για να σου πω μετά μια δικιά μου περίπου εκτίμηση για το πόσα θα χρειαστείς για τη δουλεια που λες....

manos///3
18-05-09, 18:04
Redlover εσυ πιστευεις οτι αξιζει ?? ασχετως που εχεις Μ3 η δυναμη κ λοιπα εχουν μεγαλη διαφορα απο το 16αρι μου κ πιστευω οτι θα ξετρελαθω....

Αξιζει αν:
Βρεις εμπειρο μαστορα με αντιστοιχη δουλεια για να δεις
Βρεις καλα πραγματα (εδω ρισκαρεις)
Μπορεις να πληρωνεις ασφαλειες,τελη (υποχρεωτικα θα το δηλωσεις)
Μπορεις να πληρωνεις πολυ παραπανω καυσιμα
Το κρατησεις (δυσκολα πουλιεται)

Μια αριστη μετατροπη ειναι παρα πολυ κοντα στο εργοστασιακο. (οποτε μετα ειναι θεμα ψυχολογιας)

Κατα τα αλλα με ενα Μ σιγουρα θα κατουριεσαι πιο ευκολα!!!! :rockon:

NekridE46
18-05-09, 18:10
Εχω ρωτησει για τιμες κ εχω δυο φιλους μου π ο ενας δουλευει στον Σιττας - Φλασκης κ ο αλλος σε γειτονικο μου εξιδικευμενο της bmw για καινουργιο μου ζητουν 9000 ενω για ελαφρως μεταχειρισμενο 6500. εμπιστευομαι κ τους δυο μαστορες κ ξερω για τα καυσιμα κ ολα τα υπολοιπα .ασφαλειες κ λοιπα μπορω να πληρωνω αρκει να ειμαι ικανοποιημενος.

NekridE46
18-05-09, 18:12
Φιλε Τασο ξερω ποσο θα κοστισουν αλλα η τρελα μου οταν αντικρυσα ενα 330 με ess twinscrew ts3 και κουκλαρα τρελαθηκα .

NekridE46
18-05-09, 18:15
αναλογως τι θα επιλεξω , καινουργιο η μεταχειρισμενο μοτερ . με καινουργιο μ παει γυρω στα 13-14 χιλ. για να γινει κουκλα . με μεταχειρισμενο γυρω στα 10-12χιλ. πολλα δεν λεω αλλα οταν παιρνεις Bmw αναγκαστικα σε πριζωνει

tassos
18-05-09, 18:16
Εχω ρωτησει για τιμες κ εχω δυο φιλους μου π ο ενας δουλευει στον Σιττας - Φλασκης κ ο αλλος σε γειτονικο μου εξιδικευμενο της bmw για καινουργιο μου ζητουν 9000 ενω για ελαφρως μεταχειρισμενο 6500. εμπιστευομαι κ τους δυο μαστορες κ ξερω για τα καυσιμα κ ολα τα υπολοιπα .ασφαλειες κ λοιπα μπορω να πληρωνω αρκει να ειμαι ικανοποιημενος.


Έλα ρε! Ποιον?!
Στον Φλασκή εχω κάνει και εγω τη μετατροπή, σερβις κλπ για 3 χρόνια και ως τώρα δεν έχω κανένα παράπονο! 9000 πλήρωσα κι εγώ με μοτέρ με 10.000χμ (πρακτικά καινούριο).
Απλά αν προχωρήσεις σε αναρτηση, Μpack, M3 σαλόνι, ζάντες ετοιμάσου για 15.000 ευρώ συνολικά...
Οχι οτι δεν θα έχεις αλλο αμάξι μετά, αλλα με τετοιες ευκαιρίες στα μεταχειρισμένα αξιζει?

NekridE46
18-05-09, 18:20
Τον Χρηστο ξερω κ εχω καλες επαφες μαζι του μιας κ εκει εχει κανει τα σερβις η δικη μου , εσυ τρελαθηκες φανταζομαι ε?? κ εξαλου το αμαξι το εχω 1 χρονο . 15000 χιλ αλλα μετα ειναι το αμαξι αντε γεια ε?? :)

tassos
18-05-09, 18:31
Τον Χρηστο ξερω κ εχω καλες επαφες μαζι του μιας κ εκει εχει κανει τα σερβις η δικη μου , εσυ τρελαθηκες φανταζομαι ε?? κ εξαλου το αμαξι το εχω 1 χρονο . 15000 χιλ αλλα μετα ειναι το αμαξι αντε γεια ε?? :)

Τον Χρήστο τον Φλασκή φαντάζομαι εννοεις! Πολυ καλο και εξηγημενο παιδι πραγματι! Κύριος!
Σίγουρα δεν υπαρχει συγκριση, το μοτερ είναι φοβερο! Το 16αρι αδικει πάρα πολυ το αυτοκίνητο! Αν γουσταρεις πραγματικα το αμαξι σου και σκοπευεις να το κρατησεις, προχωρα το, θα το λατρεψεις!!

theo330
18-05-09, 18:31
Ποσα χρονια οδηγας αγορι μου.... ?

Ξερεις τι δυναμη εχει μια 330 ?
Μπορεις να την χαλιναγωγησεις η θα σε πηγαινει οπου εκεινο θελει ?
Γιατι εγω οδηγαω σε ρυθμους Αθηνα-Θεσσ/νικη 3.30΄΄ και μερικες φορες τα εχω χρειαστει.
Και κοντευω τα 50 ! !

Αν νοιωθεις οτι εχεις ποδια-χερια-μυαλο τοτε προχωρα.Αφοβα.

manos///3
18-05-09, 18:34
Ποσα χρονια οδηγας αγορι μου.... ?

Ξερεις τι δυναμη εχει μια 330 ?
Μπορεις να την χαλιναγωγησεις η θα σε πηγαινει οπου εκεινο θελει ?
Γιατι εγω οδηγαω σε ρυθμους Αθηνα-Θεσσ/νικη 3.30΄΄ και μερικες φορες τα εχω χρειαστει.
Και κοντευω τα 50 ! !

Αν νοιωθεις οτι εχεις ποδια-χερια-μυαλο τοτε προχωρα.Αφοβα.

Ενταξει, ενταξει τωρα....ηρεμηστε λιγο......

NekridE46
18-05-09, 18:41
Ξερω οτι ειναι φοβερο το μοτερ δεν αντιλεγω .... οδηγω περιπου 4.5 χρονια αλλα γουσταρω απιστευτα τα 3λιτρα μοτερ... το αμαξι σιγουρα ξερω να το πηγαινω γι αυτο αλλωστε σκεφτομαι κ την μετατροπη ....

stratos
18-05-09, 18:44
Ποσα χρονια οδηγας αγορι μου.... ?

Ξερεις τι δυναμη εχει μια 330 ?
Μπορεις να την χαλιναγωγησεις η θα σε πηγαινει οπου εκεινο θελει ?
Γιατι εγω οδηγαω σε ρυθμους Αθηνα-Θεσσ/νικη 3.30΄΄ και μερικες φορες τα εχω χρειαστει.
Και κοντευω τα 50 ! !

Αν νοιωθεις οτι εχεις ποδια-χερια-μυαλο τοτε προχωρα.Αφοβα.

Δεν θα συμφωνήσω. Στο κάτω κάτω δεν έχει τα ίδια αντανακλαστηκά ένας 21χρονος με έναν μεγαλήτερης ηλικίας.

Πρός Nekrid: είναι μια απο τις καλήτερες μετατροπές που μπορούν να γίνουν. Αλλά να σκεφτείς την αξία μεταπώλησης γιατί θα το παντρευτείς μετά το αυτοκίνητο και θα πρέπει να το σκοτώσεις...

Christos 330i ///M
18-05-09, 18:56
Ποσα χρονια οδηγας αγορι μου.... ?

Ξερεις τι δυναμη εχει μια 330 ?
Μπορεις να την χαλιναγωγησεις η θα σε πηγαινει οπου εκεινο θελει ?
Γιατι εγω οδηγαω σε ρυθμους Αθηνα-Θεσσ/νικη 3.30΄΄ και μερικες φορες τα εχω χρειαστει.
Και κοντευω τα 50 ! !

Αν νοιωθεις οτι εχεις ποδια-χερια-μυαλο τοτε προχωρα.Αφοβα.

Ελα ενταξει ας μην τα κανουμε τραγικα τα πραγματα . . .

23 ημουν οταν εκανα το 46αρι 330 . . .

Εχει δυναμη δεν λεω αλλα οχι τοσο που να φοβασαι . . .

Οσον αφορα για την μετατρωπη αν οντως εχεις παρει την αποφαση να μην το πουλησεις

το αμαξι με τα σημερινα δεδομενα να την κανεις την μετατροπη που σκεφτεσαι . . .

Εχω ζησει εντονα το θεμα τις μετατρποπης και πιστεψε με αν απευθηνθεις σε ενα αξιοπιστο

συνεργειο μην φοβασαι πουθενα . . .



Υ.Γ Τα 9 χιλιαρικα ειναι πολλα παντως μια και οι μεταροπες κοστιζουν απο 5500 ως 7000 ευρω . . .

Οσον αφορα το μοτερ διαμαντι δεν εχει προβλημα πουθενα . . .

KATSAMPOXAKIS
18-05-09, 19:03
Κατα τα αλλα με ενα Μ σιγουρα θα κατουριεσαι πιο ευκολα!!!! :rockon:[/QUOTE

τι ενοεις ρε Μανο?:rofl2::rofl2::rofl2:

KATSAMPOXAKIS
18-05-09, 19:06
φιλαρακι πηγενε σε 330 γνησιο , βρισκεις οπου θες και ασε τις μετατροπες, εκτος και αν εχεις λεφτα για επενδυση....

manos///3
18-05-09, 19:15
Κατα τα αλλα με ενα Μ σιγουρα θα κατουριεσαι πιο ευκολα!!!! :rockon:[/QUOTE

τι ενοεις ρε Μανο?:rofl2::rofl2::rofl2:

Μη με παρεξηγεις αλλα εχω ακράτεια!!!

NekridE46
18-05-09, 20:08
φιλε Christo εχω διαβασει ουκ ολιγες φορες τα αρθρα σου , κ πραγματικα κ εγω αυτο πιστευω για το 330 οτι ειναι ενα μοτερ διαμαντι ... τωρα γνησιο η μετατροπη ειναι αλλο θεμα παιζει μεγαλο ρολο ο μαστορας κ δοξα το θεο εχω καλους μηχανικους. παντως πιστευω οτι το 330 επιδεχεται πολυ πιο ευκολα μετατροπη (χωρις φοβο) απο Μ3 παρα την διαφορα αλογων , αυτο που με νοιαζει ειναι να εχω ενα αξιοπιστο μοτερ κ να μην μπαινω συνεχεια συνεργειο .... οσο πατε κ με παροτρυνεται παιδια για την μετατροπη !!! ... Α! Χρηστο το πουλησες το δικο σου ???

sofos 2.8i
18-05-09, 20:34
Προχωραααααααααααααααααα με τα ολα!!!!!!!!!!Θα εχεις μονιμο χαμογελο στα χειλακια σου.Κανε κι αλλα παζαρια στην τιμη.Σαν μετατροπη ειναι βγαλε βαλε για ενα καλο μαστορα.Θεωρειται εγχειρηση(μετατροπη) ρουτινας σου λεω!!!!!!!!!!!!!!

crazy_beaver
18-05-09, 21:21
φιλε Christo εχω διαβασει ουκ ολιγες φορες τα αρθρα σου , κ πραγματικα κ εγω αυτο πιστευω για το 330 οτι ειναι ενα μοτερ διαμαντι ... τωρα γνησιο η μετατροπη ειναι αλλο θεμα παιζει μεγαλο ρολο ο μαστορας κ δοξα το θεο εχω καλους μηχανικους. παντως πιστευω οτι το 330 επιδεχεται πολυ πιο ευκολα μετατροπη (χωρις φοβο) απο Μ3 παρα την διαφορα αλογων , αυτο που με νοιαζει ειναι να εχω ενα αξιοπιστο μοτερ κ να μην μπαινω συνεχεια συνεργειο .... οσο πατε κ με παροτρυνεται παιδια για την μετατροπη !!! ... Α! Χρηστο το πουλησες το δικο σου ???



Ναι αλα αμα παρεις το Μ γιατι να το κανεις μετατροπη μετα το Μ3?Εχεισ υποψιν σου τι πρεπει να κανεισ στο 330 για να παρεισ τα 100 αλογατα που εχουν διαφορα?????Θα μου πεις μιλησες για κομπρεσορα!!!!Αλλα και παλι δεν θα ειναι ατμοσφερικα ουτε θα στροφαρουν στις 8500 ουτε θα εχεις ενα Μ στα χερια σου. Το μπλοκε που το πας ?Θα το βαλεις και αυτο?Αλλα 2 χιλιαρικα τουλαχιστον και δεν θα ειναι και 100%Το SMG δεν το γουσταρεις?Τα λεφτα που μιλησες ειναι πολλα για μετατροπη.Καλυτερα να το πουλησεις και να παρεις ενα ετοιμο ειτε μετατροπη ειτε γνησιο.Η πρωτη περιπτωση θα ειναι ακομα πιο φτηνη. Εχουν πεσει πραγματικα πολυ οι τιμες.Εγω παντως αν ειχα τα λεφτα θα επερνα ασυζητητη Μ.Οπως και να το κανοθμε ειναι το μαγικο γραμμα της αλφαβητας!!!!!

gyiama
19-05-09, 10:59
προσωπικη μου αποψη παντα αν εχεισ σκοπο να δαπανισεις αν ποσο 12-15000ε ουτε να το σκεφτεσαι να κανεις μετατροπη ακομα και το δικο σου αυτοκινητο να σκοτωσεις 15000 + 15000 που εισαι διατεθημενος να ξοδεψεις παιρνεις Μ3 γνησιοτατο που δεν εχει καμια σχεση με 330 ασε που αν πεις να το πουλησεις το αμαξι δεν παιζει να παρεις ουτε το 1/3 απο αυτα που ξοδεψες!!!!!!!καλα τ φουντωματα και η τρελα της μετατροπης που το φτιαχνεις εσυ ο ιδιος αλλα πιστευω οτι ειδικα αυτη την εποχη με τοσες ευκαιριες δεν αξιζει τον κοπο!!!!!!!σκεψου το πριν κανεις την κινηση σου !!!!!!

Christos 330i ///M
19-05-09, 11:03
φιλε Christo εχω διαβασει ουκ ολιγες φορες τα αρθρα σου , κ πραγματικα κ εγω αυτο πιστευω για το 330 οτι ειναι ενα μοτερ διαμαντι ... τωρα γνησιο η μετατροπη ειναι αλλο θεμα παιζει μεγαλο ρολο ο μαστορας κ δοξα το θεο εχω καλους μηχανικους. παντως πιστευω οτι το 330 επιδεχεται πολυ πιο ευκολα μετατροπη (χωρις φοβο) απο Μ3 παρα την διαφορα αλογων , αυτο που με νοιαζει ειναι να εχω ενα αξιοπιστο μοτερ κ να μην μπαινω συνεχεια συνεργειο .... οσο πατε κ με παροτρυνεται παιδια για την μετατροπη !!! ... Α! Χρηστο το πουλησες το δικο σου ???

Να σαι καλα . . .

Ετσι και αλλιως το 330 φτιαχνεται . . .

Το Μ3 απλως γεννιεται . . .

Ναι εδω και κοντα εναν χρονο το εχω πουλημενο . . .


Υ.Γ Παντως προτου την μετατροπη κανε μια γυρα να δεις κανενα μαμα 330 face lift

τωρα δεν ειναι σε πολυ ακριβα επιπεδα ισως να σε συμφερει . . .

franky330
20-05-09, 13:18
Εχω ρωτησει για τιμες κ εχω δυο φιλους μου π ο ενας δουλευει στον Σιττας - Φλασκης κ ο αλλος σε γειτονικο μου εξιδικευμενο της bmw για καινουργιο μου ζητουν 9000 ενω για ελαφρως μεταχειρισμενο 6500. εμπιστευομαι κ τους δυο μαστορες κ ξερω για τα καυσιμα κ ολα τα υπολοιπα .ασφαλειες κ λοιπα μπορω να πληρωνω αρκει να ειμαι ικανοποιημενος.

εχω οτι ακριβωσ χρειαζεσε 693 7005196 φρανκυ

6zylindermaniac
20-05-09, 14:43
Σίγουρα μια μετατροπή σε 330 θα σε ανεβάσει, αλλα είσαι σίγουρος? Είσαι έτοιμος να παντρευτείς το Ε46 σου?

Εγώ έκανα το βήμα (325 σε Ε36) και πραγματικά μου έχει βγεί εδω και καιρό απροβλημάτιστο και το ευχαριστιέμαι ακόμα και όταν το ακούω στο ρελαντί αλλά πολλές φορές σκέφτομαι τι θα γινόταν αν κρατούσα τα λεφτά μου και έπαιρνα κάτι πιο καινούργιο μεν αλλά εμφανώς πιο ξενέρωτο δε....

Η επιλογή είναι δική σου, όμως μη ξεχάσεις οτι τα λεφτά σου πρέπει να τα σεβαστείς και να είσαι σίγουρος για τυχον συμβιβασμούς που θα πρέπει να κάνεις σε περίπτωση που κάτι πάει στραβα..

graf-art-7
20-05-09, 15:11
Αξιζει αν:
Βρεις εμπειρο μαστορα με αντιστοιχη δουλεια για να δεις
Βρεις καλα πραγματα (εδω ρισκαρεις)
Μπορεις να πληρωνεις ασφαλειες,τελη (υποχρεωτικα θα το δηλωσεις)
Μπορεις να πληρωνεις πολυ παραπανω καυσιμα
Το κρατησεις (δυσκολα πουλιεται)

Μια αριστη μετατροπη ειναι παρα πολυ κοντα στο εργοστασιακο. (οποτε μετα ειναι θεμα ψυχολογιας)

Κατα τα αλλα με ενα Μ σιγουρα θα κατουριεσαι πιο ευκολα!!!! :rockon:

Ετσι οπως τα λεει ο redlover ειναι..., αν βρεις ολα τα παραπανω τοτε προχωρα στην μετατροπη αφοβα,,, γτ θα πρεπει να ξερεις οτι θα γινει πολυ καλη μετατροπη.!!

Εγω παντως ειμουνα ετοιμος για μετατροπη στο δικο μου e39 και το ακυρωσα τελευταια στιγμη,, γτ δεν ειμουνα σιγουρος 100%. Και μολις μεθαυριο περιμενω να ερθει ενα m5 e39 απο γερμανια.! Πιστευω ηταν η καλυτερη επιλογη σκεψου και συ κατι παρομοιο, τα λεφτα πανω κατω ιδια ειναι...

m_power_lunatic
20-05-09, 15:16
Ετσι οπως τα λεει ο redlover ειναι..., αν βρεις ολα τα παραπανω τοτε προχωρα στην μετατροπη αφοβα,,, γτ θα πρεπει να ξερεις οτι θα γινει πολυ καλη μετατροπη.!!

Εγω παντως ειμουνα ετοιμος για μετατροπη στο δικο μου e39 και το ακυρωσα τελευταια στιγμη,, γτ δεν ειμουνα σιγουρος 100%. Και μολις μεθαυριο περιμενω να ερθει ενα m5 e39 απο γερμανια.! Πιστευω ηταν η καλυτερη επιλογη σκεψου και συ κατι παρομοιο, τα λεφτα πανω κατω ιδια ειναι...

Να σε ρωτησω κατι.....το Μ5 Ε39 που λες οτι φερνεις ειναι για κυκλοφορια η να το κανεις μετατροπη και να το βαλεις στο δικο σου???Θα το εκτελωνισεις η για ανταλλακτικα αυτο ρωταω.Το λεω γιατι οπως ξερεις το Μ5 Ε39 δεν εκτελωνιζεται επειδη ανηκει σε παλαιοτερο EURO εκπομπης καυσαεριων....βασικα για να ειμαι πιο σωστος εκτελωνιζεται αλλα τα παιδια στο τελωνειο θα σου πιασουν το κωλ....νι με τα δυο τα χερια!SORRY για το οφ-τοπικ!

graf-art-7
20-05-09, 15:21
Να σε ρωτησω κατι.....το Μ5 Ε39 που λες οτι φερνεις ειναι για κυκλοφορια η να το κανεις μετατροπη και να το βαλεις στο δικο σου???Θα το εκτελωνισεις η για ανταλλακτικα αυτο ρωταω.Το λεω γιατι οπως ξερεις το Μ5 Ε39 δεν εκτελωνιζεται επειδη ανηκει σε παλαιοτερο EURO εκπομπης καυσαεριων....βασικα για να ειμαι πιο σωστος εκτελωνιζεται αλλα τα παιδια στο τελωνειο θα σου πιασουν το κωλ....νι με τα δυο τα χερια!SORRY για το οφ-τοπικ!

Κανονικα για κυκλοφορια ,, αλλα το κ...ο δεν θα μ τον πιασουν....!(*)!

m_power_lunatic
20-05-09, 16:00
Κανονικα για κυκλοφορια ,, αλλα το κ...ο δεν θα μ τον πιασουν....!(*)!

Με ξενα νουμερα αν το κυκλοφορεις-εφοσον το δικαιουσαι- δεν θα σου τον πιασουν συμφωνω,να το περασεις τελωνειο και να μην σου πιασουν τον πισινο δεν παιζει ποτε ομως!!!!Φερνω αυτοκινητα μονος μου για αυτο στο λεω οχι για να στο παιξω εξυπνος.Το Μ5 Ε39 εχει πλεον παλαβο φορο το εχω ψαξει γιατι ηθελα να φερω ενα για εμενα μια περιοδο.

pitbull
11-07-09, 03:19
Καλησπερα σε ολο το Forum κ κυριοτερα σε ολους τους φιλους bmwδακηδες , ειμαι 21 χρονων κ ειμαι κατοχος μιας 316 ci Facelift του 2004, εδω κ λιγο καιρο το εχω ψαξει εχω διαβασε κ σχετικες συζητησεις σας σχετικα με την συγκεκριμενη μετατροπη εχω διαβασει κ το παρα πολυ ωραιο κ κατατοπιστικοτατο thread του Βασιλη αλλα θελω τα φωτα σας . θελω η μετατροπη που θα κανω να ειναι αξιοπιστη κ να σβησει την διψα μου, το αυτοκινητο μ το λατρευω κ δεν σκεφτομαι ουτε καν να το δωσω .. θελω να βαλω ενα 330 μοτερ γιατι απ οτι ξερω κ εχω διαβασει ειναι φοβερα αξιοπιστο κ επιδεχεται κ πολυ βελτιωση σε αντιθεση το Μ3 ειναι πιο δυνατο αλλα εχω ακουσει να κυκλοφορει κ ο ορος του "Γερμανου Ασθενη". θελω να μου πειτε τις γνωμες σας κ που θα ηταν καλυτερα να απευθηνθω για την μετατροπη .τα λεφτα τα εχω εκατσα κ μαζεψα τα λεφτα της μετατροπης αλλα εχω αρκετα στο μυαλο ακομα κ θελω να τα χωσω ολα μαζι . οπως λευκο καντραν οργανων ,M pack κ την πανεμορφη ζαντουλα της Csl σε μεγεθος π να χωραει κ να φαινεται κουκλα με χαμηλο προφιλ κ λοιπα ... οπως θα καταλαβατε ειμαι μικρος κ περιμενω τα φωτα απο τους Ειδημονες του site ... Α.. μην ξεχασω οποιος μπορει να με διαφωτισει με τις σχετικες πληροφοριες σχετικα με τις ζαντες Mpack (απο Bmw η Schnitzer?) και αν μπορω να τοποθετησω τα Μ καθισματα στη μπεμπαρα μου .... Ευχαριστω πολυ κ συγνωμη αν σας κουρασα...:GrowUp:http://www.bmw-motorsport.gr/forums/images/smilies/GrowUp.gif http://www.bmw-motorsport.gr/forums/images/smilies/clap.gif

Για καλή Μ3 αγορα θελει απο 30 και πανω ενω μετατροπη με 6 χιλιαρικα πανω κατω καθαρισες.... πηγαινα για Μ3 γνησια αλλα μαλλον θα κανω μετατροπη τη δικια μου 318 σε 330 και σκεφτομαι Σαλονικα τον Παπαδοπουλο ΓΙΩΡΓΟ που πηγε ο φιλος βασιλης

pitbull
11-07-09, 04:04
Κάτι άλλο... γιατί να το.. δηλώσει υποχρεωτικά;

KATSARAIOS
11-07-09, 05:55
Κάτι άλλο... γιατί να το.. δηλώσει υποχρεωτικά;

για περιπτωση ατυχηματος και μπλεξιματος με ασφαλιστικες κλπ.

α και γιατι κυκλοφορουν και ρουφιανοι.....

fanisk
11-07-09, 16:15
για περιπτωση ατυχηματος και μπλεξιματος με ασφαλιστικες κλπ.

α και γιατι κυκλοφορουν και ρουφιανοι.....

Αυτο ακριβως. Ειναι πολυ ευκολο να πεις "Δεν το δηλωνω γιατι μπορω" και "Σε εμενα θα τυχει?" αλλα οταν και αν συμβει τιποτα, θα τραβιεσαι. Κανεις τη μετατροπη για οδηγικη και ψυχικη ευχαριστηση, αν ειναι να οδηγεις και να σκεπτεσαι συνεχεια τι, ποτε, και αν θα γινει κατι, δεν νομιζω να το ευχαριστηθεις τοσο πολυ το αμαξι στο τελος.

mafias
11-07-09, 17:21
Φίλε μου καλύτερα το έτοιμο...αλλα παρόλο που τα μτχ είναι φτηνά αυτή την περίοδο αλλα σκέψου οτι και ευκαιρία να βρείς θα πρέπει να πουλήσεις και το δικό σου και εκεί αρχίζουν τα δύσκολα.

Πάντως αν θες να αλλάξεις και άλλα πράγματα στο αμάξι, μην τα κάνεις όλα μαζί γιατί θα το βαρεθείς.Καλύτερα λιγα λιγα και να έχει νόημα. Μπάξε το μοτέρ και άσε ζαντούλες και κατράν για μετά...να τα βρείς και ευκαιρία...
Γιατί δεν πάς σε 328 να αποφύγεις και την αλλαγή σασμάν;

pitbull
11-07-09, 19:02
Και στο ατυχημα ρε παιδια θα του πουν 'ανοιξε το καπό'... πολύ εξτρημ ολα αυτα δυο φιλοι κ μια φιλη μου εκαναν μετατροπες σε BMW και 10 χρονια τωρα δεν εχει συβει τπτ

Speedy
11-07-09, 19:24
Η αποφαση ειναι δικια σου!
Εσυ θα αποφασισιες αν θα το βα λεις το μοτερ η αν πας να το ανταλαξεις με ενα γνησιο.

Το θεμα ειναι οτι και στις δυο περιπτωσεις που ανεφερα θα εισια ευχαριστημενος!

gyiama
12-07-09, 23:30
Και στο ατυχημα ρε παιδια θα του πουν 'ανοιξε το καπό'... πολύ εξτρημ ολα αυτα δυο φιλοι κ μια φιλη μου εκαναν μετατροπες σε BMW και 10 χρονια τωρα δεν εχει συβει τπτ

οταν θα ερθει ο πραγματογνωμονας να δει το αυτοκινητο σου ειτε φταις ειτε δεν φταις και ναοιξει το καπο η ειναι ανοιχτο το καπο και δει ενα θηριο απο κατω και η αδεια να λεει 1600 τοτε θα υποστεις μαλλον και τις συνεπειες!!!!!!

fanisk
12-07-09, 23:44
Και στο ατυχημα ρε παιδια θα του πουν 'ανοιξε το καπό'... πολύ εξτρημ ολα αυτα δυο φιλοι κ μια φιλη μου εκαναν μετατροπες σε BMW και 10 χρονια τωρα δεν εχει συβει τπτ

Αν συμβει κατι, πως θα δικαιολογησεις το 6κυλινδρο σε "μαμα" 316 πχ? Ουτε ογκομετρηση ουτε τιποτα..μονο το χταποδι να δουν, δεν θα εχεις προβλημα?
Δεν ξερω, υποθετικα μιλαω και δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο που λεω.

gant
14-07-09, 21:16
Καλά για τα ΚΤΕΟ κανείς κουβέντα;

bmw330vasilis
14-07-09, 22:24
Θα μου επιτρεψετε να παρεμβω και να πω την αποψη μου.......

1ον (και σημαντικοτερο).....αν το αμαξι σου το χεις παρει καινουργιο.το χεις ατρακαριστο και εισαι και συναισθηματικα δεμενος (δεν ξερω αν πρεπει αλλα εγω ειμαι)....προχωρα στο 330....και αργοτερα θα χεις την μεγαλυτερα χαρα του μπαξιματος.....απλα με μεγαλη τσεπη!!
2ον το μεταχειρο.....δεν ξερεις τι θα σου βγει απο πολλες αποψεις.......(μιλαω για 330....δλδ να το αντικαταστησεις με ενα μαμα).....αν μιλησουμε για Μ...και μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα.....ψαξιμο ψαξιμο ψαξιμο....και κατι καλο θα βρεθει.....ωστοσο ενα Μ , ειναι ξεχωριστο και μοναδικο....ολοι το γνωριζουμε.....
3ον αφου εχεις δικους σου μηχανικους που σου προεξοφλουν τα παντα (αν και δεν εχεις λογο ανησυχιας...εχω ξαναγραψει οτι δεν υπαρχει πλεον εποχη μετατροπης.....θα το λεγα καλυτερα εποχη αντικαταστασης τοποθετησης.....βγαζεις και βαζεις...απλα πραγματα.....μακαρι να βρεις καλο μοτερ και προχωρα αφοβα....!!!
Το 330 εχει την δικη του χαρη.....απο ηχο ,απο βελουδινη κινηση και απο γκαζια εκει που τα θες......ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΑ Μ!!
Ομως.....ερχεται ενας ESS ξαναβαζοντας βαθεια το χερι στην τσεπη......και σε κανει να νοιωθεις οτι ο ΕΡΩΤΑΣ σου......εχει γινει μαχητικο αεροσκαφος......(ΠΟΤΕ Μ) ομως.....και μιλαω σε γενικα πλαισια!!Μοναδικα γκαζια.....μοναδικα γραμμικο σε ολες τις στροφες.....και αν καλα μαθαινω....αφοβο για τα μοτερ μας μιας και δουλευει σε χαμηλες πιεσεις.......Μπορεις να βαλεις και τον πιο εξελιγμενο ESS με πολλες αλλαγες και ενδομηχανικα......και να γινει και πολυ γρηγορο απο Μ.....(ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΝΑΙ Μ)......θα ναι ο ΕΡΩΤΑΣ σου και κατι που καταφερες με υπομονη και επιμονη!!!

Αυτα που σου λεω πιστευω να σε βοηθησουν στην αποφαση σου και ισως να καταλαβεις γιατι και γω δεν προεβηκα στην αγορα μιας Μ...............!
Απλα κανω υπομονη για τον ESS!!

Οσον αφορα το δηλωμα.......θεωρω οτι ειναι μονοδρομος (δηλωσε το)....το σωστο και το πρεπον ειναι αυτο...για να χεις το κεφαλι σου ησυχο απο πολλες αποψεις!

Σου ευχομαι να παρεις την σοφοτερη των αποφασεων!!
Και αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι ειμαι στην διαθεση σου!

super duper
15-07-09, 08:30
πολυ σωστή προσεγγιση.

μπραβο αδερφε





Ποσα χρονια οδηγας αγορι μου.... ?

Ξερεις τι δυναμη εχει μια 330 ?
Μπορεις να την χαλιναγωγησεις η θα σε πηγαινει οπου εκεινο θελει ?
Γιατι εγω οδηγαω σε ρυθμους Αθηνα-Θεσσ/νικη 3.30΄΄ και μερικες φορες τα εχω χρειαστει.
Και κοντευω τα 50 ! !

Αν νοιωθεις οτι εχεις ποδια-χερια-μυαλο τοτε προχωρα.Αφοβα.

6zylindermaniac
15-07-09, 11:51
Εγω έκανα τη μετατροπή στο δικό μου πέρυσι το καλοκαίρι (Ε36 coupe απο 1.6 σε 2.5λτ)

Απο οικονοτεχνικής άποψης δε συμφέρει κακά τα ψέμματα, απλά επειδή γνωρίζω κάθε σπιθαμή του αυτοκινήτου και της καρότσας, και γνωρίζω οτι δεν είναι τρακαρισμένο, σάπιο, ζορισμένο σε πίστες και δρόμους, αποφάσισα να κρατήσω το απαίδευτο σωματάκι του 316 και να το φέρω λίγο στα μέτρα μου.


Δυστυχώς ή ευτυχώς δε το έχω δηλώσει, και ούτε πρόκειται (πλήν εξαιρετικής περίπτωσης). Ο κίνδυνος είναι πάντα ορατός, αλλά είναι ασύμφορο να πληρώνεις τα ίδια τέλη κυκλοφορίας με αυτοκίνητα των 60.000+€ και το δικό μου να κοστίζει 7-8 χιλιάρικα και με το ζόρι.

Απο τη άλλη πλευρά και εγω δεν προκαλώ. Ούτε κυκλοφορώ σε ύποπτα μέρη, ούτε το αυτοκίνητο τραβάει τα βλέματα ούτε φαίνεται για κάτι ξεχωριστό. Σκεφτήτε μόνο οτι έβγαλα τις 17άρες που είχα στο 316 και έβαλα τις πιο φλώρικες 16άρες που βρήκα.


Αν είχα την ευκαιρία να το ξαναέκανα, η απάντηση θα ήταν αρνητική. Ευτυχώς εδω και 20.000χλμ που έχω κάνει με τον καινούργιο κινητήρα, όλα πάνε ρολοί, αλλά το τρέξιμο στα συνεργεία για να ολοκληρωθεί η μετατροπή, τα έξοδα που προκύπτουν απο αυτές τις επισκέψεις, θα με απέτρεπαν και θα προτιμούσα να πάρω ενα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αυτοκίνητο, ακόμα και αν δεν 8α ήταν αυτό ακριβώς που θέλω....αλλά δυστυχώς δε μπορώ να αποχωριστώ τη μπεμπέκα που μου κάνει όλα τα χατίρια και όποτε θέλω μεταμορφώνεται απο ενα ταπεινό 316 σε μια στρίγγλα σπινάρει τα λιωμένα 16άρια και ξεχνάει να ισιώσει..

gyiama
15-07-09, 12:51
το μεταχειρο.....δεν ξερεις τι θα σου βγει απο πολλες αποψεις.......(μιλαω για 330....δλδ να το αντικαταστησεις με ενα μαμα).....

α συμφωνησω σε αυτα που ειπε ο Βασιλης αλλα θα διαφωνισω στα παραπανω!!!!και εχωνα πω οτι ισα ισα αν παρεις ενα 330 γνησιο μπορεις με αρκετους τροπους να το ελεγξεις και να καταλαβεις πανω κατω την χρηση του αυτοκινητου αλλα η μετατροπη (δλδ να παρεις μοτερ κλπ)κρυβει παρα πολλους κυνδυνους και δεν μπορεις καν να δεις τι ειναι το μοτερ τα χλμ του κλπ κλπ ειναι πολυ μεγαλο το ρισκο!!!!!

george316
15-07-09, 14:01
ρε παιδια ομως ειναι εντελως παραλογο να πληρωνεις τρτοιους φορους για ενα αυτοκινητο 12 ετιας.
εγω να συμφωνησω οτι καλα ξηγιεσαι φιλε και δε το δηλωνεις.
απο την αλλη εχεις δικιο το 16 ρι δεν παει.επειδη το θεμα δεν ειναι οικονομικο απο τη πλευρα μας νομιζω,αλλα οικονομικο απο τη κυβερνηση.
αντε να πληρωσουμε για μια μετατροπη.αυτοι ξερουν τι θελουν?

6zylindermaniac
15-07-09, 17:57
το μεταχειρο.....δεν ξερεις τι θα σου βγει απο πολλες αποψεις.......(μιλαω για 330....δλδ να το αντικαταστησεις με ενα μαμα).....

α συμφωνησω σε αυτα που ειπε ο Βασιλης αλλα θα διαφωνισω στα παραπανω!!!!και εχωνα πω οτι ισα ισα αν παρεις ενα 330 γνησιο μπορεις με αρκετους τροπους να το ελεγξεις και να καταλαβεις πανω κατω την χρηση του αυτοκινητου αλλα η μετατροπη (δλδ να παρεις μοτερ κλπ)κρυβει παρα πολλους κυνδυνους και δεν μπορεις καν να δεις τι ειναι το μοτερ τα χλμ του κλπ κλπ ειναι πολυ μεγαλο το ρισκο!!!!!

Mπορείς όμως να πάρεις το μοτέρ και να του κάνεις ανακατασκευή με λίγα σχετικά λεφτά και να το ξεκινήσεις απο την αρχή, στρώσιμο και λοιπά. Εγώ έτσι έκανα...