PDA

Επιστροφή στο Forum : 10 + 1 μικρά μυστικά για Ε36


valantis544
19-05-09, 03:31
10 + 1 μικρά μυστικά για Ε36 που βρήκα στο internet, αλλά και εδώ στο forum διάσπαρτα και αποφάσισα να τα συγκεντρώσω και μεταφράσω. Σίγουρα τα περισσότερα θα δουλεύουν και σε άλλες σειρές και μοντέλα, όμως τα παρακάτω δοκιμάστηκαν σε Ε36 του '95. Επειδή αφορούν όλα τα Ε36, ας μεταφερθεί αλλού το thread αν είναι απαραίτητο.

1. Ένταση ηχοσυστήματος ανάλογα με την ταχύτητα, στα μοντέλα με Harman Kardon ηχοσύστημα.
(Δεν έχω Harman Kardon, οπότε ας μας διαφωτίσει κάποιος αν ισχύει αυτό)

2. Οι υαλοκαθαριστήρες αλλάζουν την λειτουργία τους ανάλογα με την ταχύτητα του οχήματος.
α) Το λεβιεδάκι επιλογής στην πρώτη θέση: Οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν διακοπτόμενα όταν το όχημα κινείται με πάνω από 10 χ.α.ω. περίπου και σταματούν εντελώς όταν το όχημα ακινητοποιηθεί.
β) Το λεβιεδάκι επιλογής στην δεύτερη θέση: Οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν συνεχόμενα με μέτρια ένταση όταν το όχημα κινείται με πάνω από 10 χ.α.ω. περίπου και περνούν στην διακοπτόμενη λειτουργία όταν το όχημα ακινητοποιηθεί.
γ) Το λεβιεδάκι επιλογής στην τρίτη θέση: Οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν συνεχόμενα με maximum ένταση όταν το όχημα κινείται με πάνω από 10 χ.α.ω. περίπου και περνούν σε λειτουργία μέτριας συνεχόμενης έντασης όταν το όχημα ακινητοποιηθεί.
(Ισχύουν οι παραπάνω λειτουργίες ακριβώς έτσι)

3. Όταν κλειδώνουμε τις πόρτες με το κλειδί γυρίζοντας το προς τα δεξιά, αν το κρατήσουμε μερικά δευτερόλεπτα παραπάνω γυρισμένο δεξιά, τα παράθυρα και η ηλιοροφή κλείνουν.
(Ισχύει για τα παράθυρα, ηλιοροφή δεν έχω για να το τσεκάρω. Μερικοί αναφέρουν και το αντίστροφο δηλαδή στο ξεκλείδωμα των θυρών κρατώντας το κλειδί αριστερά, τα παράθυρα ανοίγουν. Σε μένα μόνο το κλείσιμο δούλεψε.)

4. Τιμόνι ρυθμιζόμενο καθ' ύψος.
(Σε εμένα πάντως δεν βρήκα κάποιο λεβιεδάκι για ρύθμιση. Μάλλον δεν το έχουν όλα τα μοντέλα ή εγώ στραβώθηκα! Βοήθεια κανείς;)

5. Κρυμμένες λειτουργίες και ενδείξεις στο On Board Computer (OBC) και στο panel του ψηφιακού clima, για όσους έχουν.
(Εγώ δεν έχω OBC και ψηφιακό clima αλλά ξέρω πως ισχύουν. Ας τις γράψει κάποιος που τις γνωρίζει και τις έχει καταφέρει.)
+ Επίσης πατώντας το λεβιεδάκι των φλας προς την μεριά του τιμονιού, αλλάζουμε τις διαθέσιμες λειτουργίες στην οθόνη του OBC.

6. Θερμαινόμενοι καθρέπτες.
(Ισχύει, αγγίζοντας το τζαμάκι τους το καταλαβαίνεις)

7. Όταν παρκάρουμε το όχημα και αφού έχουμε βγάλει το κλειδί από την μίζα, μπορούμε να ανάψουμε τα φώτα θέσεως από την μια μόνο πλευρά του οχήματος, δηλαδή το μπροστά αριστερό μαζί με το πίσω αριστερό, ή αντιστοίχως το μπροστά δεξιό με το πίσω δεξιό.
Για να το καταφέρουμε αυτό πατάμε τον επιλογέα των φλας ΤΕΡΜΑ κάτω για να ανάψει η αριστερή πλευρά και ΤΕΡΜΑ πάνω για να ανάψει η ξεξιά πλευρά. Θέλει αρκετή παραπάνω δύναμη από αυτήν που βάζουμε συνήθως για να ανάψουμε το απλό φλας!!
(Ίσχύει και δεν θα το έβρισκα μόνος μου ούτε σε χίλια χρόνια. Σε άλλα αυτοκίνητα αφήνεις απλώς το λεβιεδάκι στην αντίστοιχη θέση του φλας για να συμβεί αυτό)

8. Τα παράθυρα ανεβαίνουν αυτόματα αν τα αφήσουμε ανοιχτά, κλειδώνοντας το αυτοκίνητο.
(Σε μένα πάντως δεν ισχύει. Αν τα έχω ανοιχτά και κλειδώσω, τότε παραμένουν ανοιχτά! Ίσως το κάνει ο εργοστασιακός συναγερμός σε όσους διαθέτουν (λέω εγώ τώρα), αναφέρεται σαν tip πάντως)

9. Στο κοντέρ κι ακριβώς κάτω από τον αριθμό της τελικής (260 π.χ.), έχει κάτι που μοιάζει με led. Τελικά αυτό είναι αισθητήρας μέτρησης φωτός και η δουλειά του είναι να προσαρμόζει την ένταση του φωτισμού του καντράν, ανάλογα με τις εξωτερικές συνθήκες φωτισμού (σούρουπο, νύχτα).
(Ισχύει και υπάρχει αυτό, αλλά εγώ νόμιζα πως ήταν led και άναβε σε απαγορευτικές ταχύτητες που ποτέ δεν κατάφερα να πιάσω!!)
Δείτε το εδώ: http://img71.imageshack.us/img71/9800/bmwe36interiorautodim02em8.jpg

10. Υπάρχει κι άλλος ένας αισθητήρας μέτρησης φωτός και βρίσκεται πάνω στο panel του ψηφιακού clima. Δουλειά του είναι να προσαρμόζει την ένταση του φωτισμού των καντράν του clima και του OBC, ανάλογα με τις εξωτερικές συνθήκες φωτισμού (σούρουπο, νύχτα).
(Προφανώς ισχύει όμως εγώ δεν έχω φηφιακό clima, οπότε ας μας πει κάποιος από αυτούς που έχουν)
Δείτε το εδώ: http://img71.imageshack.us/img71/6505/bmwe36interiorautodim01ex8.jpg

+ 1. Κάτι που διάβασα εδώ μέσα σε ένα παλιό thread (του Stelmaniac αν θυμάμαι καλα) και νομίζω πως αξίζει να το ξέρει κανείς, μιας και δούλεψε και σε μένα.
Τα προβλήματα που παρουσιάζονται μετά από καιρό στους μηχανισμούς των παραθύρων στα Ε36 είναι γνωστά. Επειδή οι τύποι των προβλημάτων που παρουσιάζουν συχνά οι συγκεκριμένοι μηχανισμοί είναι δυό - τρείς, να πω πως αναφέρομαι σε αυτόν όπου ανεβάζοντας το παράθυρο, αυτό σε κάποιο ή κάποια σημεία σκαλώνει και γυρίζει μερικούς πόντους κάτω. Το συγκεκριμένο πρόβλημα όσο χειροτερεύει μπορεί να καταντήσει σωστό βάσανο, μιας και τα σημεία που σκαλώνει γίνονται ολοένα και περισσότερα. Αν πατήσουμε και κρατήσουμε πατημένο τον διακόπτη του παραθύρου στο πρώτο κλικ, όπως και αν πατήσουμε μια φορά στο δεύτερο κλικ για να ανέβει αυτόματα το παράθυρο ως το τέρμα δεν έχει κάποιο αποτέλεσμα, γιατί το παράθυρο πάλι θα σκαλώνει. Αν όμως κρατήσουμε τον διακόπτη πατημένο στο δεύτερο κλικ, τότε το παράθυρο δεν σκαλώνει πουθενά!! Ιδιαίτερα χρήσιμο για να μην τεντώνουν τα νεύρα σου, μέχρι να το πας για φτιάξιμο.

Υ.Γ. Προς αποφυγήν κραξίματος από τους παλαιότερους κι από αυτούς που ήδη γνωρίζουν τα παραπάνω, ενημερώνω πως έχω κάνει search στο forum και γνωρίζω πως αναφέρονται εδώ κι εκεί, ενώ παράλληλα θα ήθελα να τονίσω πως το παρόν thread σαν σκοπό έχει την συγκέντρωση των παραπάνω tips σε ένα μέρος και απευθύνεται κυρίως (αλλά όχι αποκλειστικά), σε νέους ιδιοκτήτες Ε36 όπως εμένα.

Driftakos
19-05-09, 08:25
Μία απορία...Οι διακόπτες παραθύρων στα Ε36 έχουν 2 θέσεις?

Κωνσταντίνος
19-05-09, 08:52
Μία απορία...Οι διακόπτες παραθύρων στα Ε36 έχουν 2 θέσεις?

Οι 2 που ελέγχουν τα μπροστινά παράθυρα. Αν τους πατήσεις λίγο, ανεβάζουν/κατεβάζουν όσο είναι πατημένοι. Στην 2η θέση (με ελάχιστη παραπάνω πίεση) ανεβάζουν/κατεβάζουν όλο το παράθυρο μέχρι τέρμα

7. Όταν παρκάρουμε το όχημα και αφού έχουμε βγάλει το κλειδί από την μίζα, μπορούμε να ανάψουμε τα φώτα θέσεως από την μια μόνο πλευρά του οχήματος, δηλαδή το μπροστά αριστερό μαζί με το πίσω αριστερό, ή αντιστοίχως το μπροστά δεξιό με το πίσω δεξιό.
Για να το καταφέρουμε αυτό πατάμε τον επιλογέα των φλας ΤΕΡΜΑ κάτω για να ανάψει η αριστερή πλευρά και ΤΕΡΜΑ πάνω για να ανάψει η ξεξιά πλευρά. Θέλει αρκετή παραπάνω δύναμη από αυτήν που βάζουμε συνήθως για να ανάψουμε το απλό φλας!!
(Ίσχύει και δεν θα το έβρισκα μόνος μου ούτε σε χίλια χρόνια. Σε άλλα αυτοκίνητα αφήνεις απλώς το λεβιεδάκι στην αντίστοιχη θέση του φλας για να συμβεί αυτό)

Και το έψαχνα, καταλήγοντας στο ότι δεν έχει στα φώτα λειτουργία parking. Μετακινούσα το λεβιέ των φλας πάνω/κάτω απλώς. Δεν είχα ανακαλύψει ότι έχει και άλλη θέση με παραπάνω δυναμη :dblthumb2

Driftakos
19-05-09, 08:59
Ευχαριστώ..Θα το κοιτάξω...

valantis544
19-05-09, 09:53
Μία απορία...Οι διακόπτες παραθύρων στα Ε36 έχουν 2 θέσεις?

Ναι κι όμως οι διακόπτες των παραθύρων αν τους πατήσεις με παραπάνω δύναμη κάνουν κι άλλο ένα κλικ, ακριβώς όπως το κουμπί των ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών. Στο δεύτερο κλικ μπαίνουν στην αυτόματη λειτουργία και το παράθυρο ανεβαίνει ή κατεβαίνει αντίστοιχα μόνο του. Στην αρχή κι εγώ δεν το ήξερα για πολλές μέρες μέχρι που μου το έδειξε παλιός bmw-δάκιας. Κανονικότατο tip λοιπόν και το συγκεκριμένο. ;)

vlahopilot
19-05-09, 10:02
8. Τα παράθυρα ανεβαίνουν αυτόματα αν τα αφήσουμε ανοιχτά, κλειδώνοντας το αυτοκίνητο.
(Σε μένα πάντως δεν ισχύει. Αν τα έχω ανοιχτά και κλειδώσω, τότε παραμένουν ανοιχτά! Ίσως το κάνει ο εργοστασιακός συναγερμός σε όσους διαθέτουν (λέω εγώ τώρα), αναφέρεται σαν tip πάντως)

Σε κανένα μοντέλο της μάρκας μας δεν γίνεται αυτό για συγκεκριμένους λόγους...ούτε αν έχεις εργοστασιακό συναγερμό! Η λογική του είναι πως μπορείς να κλειδώσεις το αυτοκίνητο και να αφήσεις μέσα ένα κατοικίδιο ή ακόμα και ένα βρέφος σε καθισματάκι (για σύντομο χρονικό διάστημα ελπίζω), και με τα παράθυρα μισόκλειστα ώστε να αερίζεται επαρκώς η καμπίνα των επιβατών!

Όσο για τον διακόπτη των παραθύρων, κρατώντας τον διακόπτη στην 2η θέση (πέρα απο το να κλείσουμε το παράθυρο) ακυρώνουμε την προστασία παγίδευσης...πχ σε μια περίπτωση που κάποιος προσπαθεί βιαίως να μπεί στο αυτοκίνητό μας απο το ανοιχτό παράθυρο....

Πολύ καλή δουλειά πάντως ...εύγε....

stratos
19-05-09, 10:02
Για τους θερμαινόμενους καθρέπτες δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ. Για το φλάς μια μέρα το κατέβασα κάτω με δύναμη και ακούστηκε ενα κρακ και νόμιζα οτι το έσπασα. Που να ήξερα όμως...

Και αυτό με το κοντέρ νόμιζα οτι ήταν κάτι σαν check engine ή οτι άναβε όταν τερμάτιζε το κοντέρ... Είδες τι μαθαίνει κανείς?

valantis544
19-05-09, 10:12
8. Τα παράθυρα ανεβαίνουν αυτόματα αν τα αφήσουμε ανοιχτά, κλειδώνοντας το αυτοκίνητο.
(Σε μένα πάντως δεν ισχύει. Αν τα έχω ανοιχτά και κλειδώσω, τότε παραμένουν ανοιχτά! Ίσως το κάνει ο εργοστασιακός συναγερμός σε όσους διαθέτουν (λέω εγώ τώρα), αναφέρεται σαν tip πάντως)

Σε κανένα μοντέλο της μάρκας μας δεν γίνεται αυτό για συγκεκριμένους λόγους...ούτε αν έχεις εργοστασιακό συναγερμό! Η λογική του είναι πως μπορείς να κλειδώσεις το αυτοκίνητο και να αφήσεις μέσα ένα κατοικίδιο ή ακόμα και ένα βρέφος σε καθισματάκι (για σύντομο χρονικό διάστημα ελπίζω), και με τα παράθυρα μισόκλειστα ώστε να αερίζεται επαρκώς η καμπίνα των επιβατών!

Πολύ καλή δουλειά πάντως ...εύγε....

Κι εμένα κουλό τελείως μου φάνηκε, όμως το έχω δει σε δύο ή τρία διαφορετικά ξένα sites. Ίσως να ισχύει σε κάποιες Αμερικάνικες εκδόσεις ποιός ξέρει. Το πιθανότερο είναι πως δεν ισχύει πάντως.

kloukakis
19-05-09, 11:52
εμενα με τον συναγερμο κλεινουν τα παραθυρα παιδια παντως και δεν ειναι αμερικανικη εκδοση

E36-Hartge
19-05-09, 12:45
Σε όλα δουλεύουν απλά μετά το κλείδωμα ξαναγυρνάμε το κλειδί και το κρατάμε εκεί μέχρι όσο θέλουμε να ανεβάσουμε τα παράθυρα.
Δεν είναι απαραίτητο να κλείσουν τελείως όσο θέλουμε τα ανεβάζουμε.
Εμένα π.χ δεν έχει συναγερμό.

valantis544
19-05-09, 15:05
Ορίστε και αναλυτικά η έξτρα λειτουργία του clima. Enjoy..

Το panel του ψηφιακού clima στα Ε36 έχει μια λειτουργία, όπου μπορούν να εμφανιστούν στην οθόνη του, οι τιμές από τους διάφορους αισθητήρες που χρησιμοποιεί το clima.
Για να εισέλθουμε στην συγκεκριμένη λειτουργία: Πατάμε συγχρόνως τα κουμπιά "AUTO" και "REAR DEFOGGER" (Το κουμπί ξεθαμπώματος του πίσω τζαμιού).
Οι διαθέσιμες ενδείξεις είναι 12 και τις αλλάζουμε στην οθόνη πατώντας το "fan rocker switch", δηλαδή με το συν και το πλην του κουμπιού που έχει το ανεμιστηράκι πάνω του.

Test 1. Interior Temp Sensor - (Αισθητήρας εσωτερικής θερμοκρασίας)

Test 2. Exterior Temp sensor - (Αισθητήρας εξωτερικής θερμοκρασίας)

Test 3. Left Heater Core Sensor - (Αισθητήρας αριστερής μονάδας θέρμανσης)

Test 4. Right Heater Core Sensor - (Αισθητήρας δεξιάς μονάδας θέρμανσης)

Test 5. Evaporator Temp Sensor - (Θερμοκρασία ψυγείου κλιματισμού)

Test 6. Engine Speed Input - (Στροφές κινητήρα)

Test 7. Road Speed Input - (Ταχύτητα οχήματος)

Test 8. "Y" Factor Value - (Παράγοντας "Υ", νομίζω πως είναι ο παράγοντας αποδοτικότητας)

Test 9. Fresh Air Flap Position in % (99.5% Max.) - (Ποσοστό ανοίγματος κλαπέτου φρέσκου αέρα)

Test 10. AUC Sensor Voltage - (Τα volt του αισθητήρα αυτόματης ανακύκλωσης, αν διαθέτει)

Test 11. Battery Voltage - (Τα Volt της μπαταρίας)

Test 12. Software Version - (Έκδοση λογισμικού)


Για να βγούμε από την συγκεκριμένη λειτουργία, πατάμε συγχρόνως το κουμπί της ανακύκλωσης (RECIRC) και το "AUTO" ή γυρίζουμε το κλειδί του αυτοκινήτου στο off.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στην εμφάνιση ποσοστών δεν υπάρχει σύμβολο διαχωρισμού των δεκαδικών ψηφίων, οπότε το 78.5% εμφανίζεται ως 785.

xxxvagos
19-05-09, 15:22
και εμενα και τα 4 παραθυρα και η οροφη κλεινει οταν το κλειδωνω

valantis544
19-05-09, 15:29
και εμενα και τα 4 παραθυρα και η οροφη κλεινει οταν το κλειδωνω

Κλείνουν όταν το κλειδώνεις απλώς ή πρέπει να κρατήσεις για λίγο το κλειδί γυρισμένο δεξιά;

MrZ
19-05-09, 15:56
Δεν ισχύουν τα ίδια σε όλα τα Ε36.Εμένα ούτε κλείνουν τα παράθυρα με το κλειδί ούτε το παράθυρο του συνοδηγού έχει "αυτόματο" όπως του οδηγού.

Αλλά κάτι που ίσχύει σε Ε36 γνωστού μου: εάν με κλειστές πόρτες(ενώ είσαι έξω από το αυτοκίνητο) τραβήξεις λίγο τις χειρολαβές(όχι τόσο ώστε να ανοίξει η πόρτα)ανάβει η πλαφονιέρα!Αυτό μπορείς να το επαναλάβεις 3 φορές,μετά σταματάει.Άν ανοίξεις την πόρτα και την ξανακλείσεις ισχύει για άλλες 3 κτλ.

Υπάρχουν Ε36 με one touch ηλιοροφή;Νόμιζα ότι ήταν πατέντα η αλλαγή μηχανισμού...

patrinos
19-05-09, 16:10
τα παραθυρα κλεινουν αν κρατησεις το κλειδι ή αν κρατησεις πατημενο τον τηλεχειρισμο η τον εργοστασιακο συναγερμο...

Rear_Power
19-05-09, 16:21
Ωραιος ο valantis...
thanks for the tips. :bigthumb:

Α8hnaios
19-05-09, 16:42
7. Όταν παρκάρουμε το όχημα και αφού έχουμε βγάλει το κλειδί από την μίζα, μπορούμε να ανάψουμε τα φώτα θέσεως από την μια μόνο πλευρά του οχήματος, δηλαδή το μπροστά αριστερό μαζί με το πίσω αριστερό, ή αντιστοίχως το μπροστά δεξιό με το πίσω δεξιό.
Για να το καταφέρουμε αυτό πατάμε τον επιλογέα των φλας ΤΕΡΜΑ κάτω για να ανάψει η αριστερή πλευρά και ΤΕΡΜΑ πάνω για να ανάψει η ξεξιά πλευρά. Θέλει αρκετή παραπάνω δύναμη από αυτήν που βάζουμε συνήθως για να ανάψουμε το απλό φλας!!
(Ίσχύει και δεν θα το έβρισκα μόνος μου ούτε σε χίλια χρόνια. Σε άλλα αυτοκίνητα αφήνεις απλώς το λεβιεδάκι στην αντίστοιχη θέση του φλας για να συμβεί αυτό)
[/I]


Aυτο το ηξερα.. το κανει και μενα η 30ρα που ειναι 24 χρονων.!

valantis544
19-05-09, 21:09
Δεν ισχύουν τα ίδια σε όλα τα Ε36.Εμένα ούτε κλείνουν τα παράθυρα με το κλειδί ούτε το παράθυρο του συνοδηγού έχει "αυτόματο" όπως του οδηγού.

Αλλά κάτι που ίσχύει σε Ε36 γνωστού μου: εάν με κλειστές πόρτες(ενώ είσαι έξω από το αυτοκίνητο) τραβήξεις λίγο τις χειρολαβές(όχι τόσο ώστε να ανοίξει η πόρτα)ανάβει η πλαφονιέρα!Αυτό μπορείς να το επαναλάβεις 3 φορές,μετά σταματάει.Άν ανοίξεις την πόρτα και την ξανακλείσεις ισχύει για άλλες 3 κτλ.



Το δοκίμασα αλλά δεν ισχύει σε μένα με τις χειρολαβές. Η πλαφονιέρα ανάβει όταν ανοίξεις την πόρτα (όχι μόλις ξεκλειδώσεις) και κλείνει μόλις κλειδώσεις, ή μόλις γυρίσεις τον διακόπτη της μίζας, ή μόνη της μετά από λίγη ώρα.

xxxvagos
19-05-09, 21:50
Κλείνουν όταν το κλειδώνεις απλώς ή πρέπει να κρατήσεις για λίγο το κλειδί γυρισμένο δεξιά;

οταν το κλειδωνω..με τον τηλεχειρισμο

crazy_beaver
19-05-09, 22:02
Δεν ισχύουν τα ίδια σε όλα τα Ε36.Εμένα ούτε κλείνουν τα παράθυρα με το κλειδί ούτε το παράθυρο του συνοδηγού έχει "αυτόματο" όπως του οδηγού.

Αλλά κάτι που ίσχύει σε Ε36 γνωστού μου: εάν με κλειστές πόρτες(ενώ είσαι έξω από το αυτοκίνητο) τραβήξεις λίγο τις χειρολαβές(όχι τόσο ώστε να ανοίξει η πόρτα)ανάβει η πλαφονιέρα!Αυτό μπορείς να το επαναλάβεις 3 φορές,μετά σταματάει.Άν ανοίξεις την πόρτα και την ξανακλείσεις ισχύει για άλλες 3 κτλ.

Υπάρχουν Ε36 με one touch ηλιοροφή;Νόμιζα ότι ήταν πατέντα η αλλαγή μηχανισμού...


Το δικο μου εχει μονο στο ανοιγμα ομως!!!!!!!

valantis544
20-05-09, 02:40
Ωραιος ο valantis...
thanks for the tips. :bigthumb:

Δεν κάνει τίποτα. :nod:

Αντών///is
20-05-09, 14:39
1. Ένταση ηχοσυστήματος ανάλογα με την ταχύτητα, στα μοντέλα με Harman Kardon ηχοσύστημα.
(Δεν έχω Harman Kardon, οπότε ας μας διαφωτίσει κάποιος αν ισχύει αυτό)
Ισχύει για όλα τα ραδιοκασσετόφωνα / ραδιοCD που έχουν αυτή τη δυνατότητα. Δεν έχει σχέση με το Harman Kardon. Με το δικό π.χ. που είναι after market (Becker) γίνεται επίσης. Η λειτουργία αυτή ονομάζεται Speed Depended Volume (G.A.L. είναι η αντίστοιχη ακροστοιχίδα στα Γερμανικά) και προσφέρεται στο pin 10 του εργοστασιακού φις (radio connector), στο οποίο συνδέουμε την πηγή μας και, μέσω αυτού, μεταφέρεται σήμα από το ταχύμετρο του αυτοκινήτου.

2. Οι υαλοκαθαριστήρες αλλάζουν την λειτουργία τους ανάλογα με την ταχύτητα του οχήματος.
α) Το λεβιεδάκι επιλογής στην πρώτη θέση: Οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν διακοπτόμενα όταν το όχημα κινείται με πάνω από 10 χ.α.ω. περίπου και σταματούν εντελώς όταν το όχημα ακινητοποιηθεί.
β) Το λεβιεδάκι επιλογής στην δεύτερη θέση: Οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν συνεχόμενα με μέτρια ένταση όταν το όχημα κινείται με πάνω από 10 χ.α.ω. περίπου και περνούν στην διακοπτόμενη λειτουργία όταν το όχημα ακινητοποιηθεί.
γ) Το λεβιεδάκι επιλογής στην τρίτη θέση: Οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν συνεχόμενα με maximum ένταση όταν το όχημα κινείται με πάνω από 10 χ.α.ω. περίπου και περνούν σε λειτουργία μέτριας συνεχόμενης έντασης όταν το όχημα ακινητοποιηθεί.
(Ισχύουν οι παραπάνω λειτουργίες ακριβώς έτσι)
Το (α) δεν είναι σωστό. Η διακοπτόμενη λειτουργία γίνεται με συχνότητα 8-10'' εν κινήσει, ενώ μεταβάλλεται αυτόματα στα 13-15'' εν στάσει. Το (β) ισχύει. Το (γ) επίσης δεν είναι σωστό. Στην τρίτη σκάλα (μέγιστη συχνότητα) η συχνότητα δεν μεταβάλλεται καθόλου, είτε εν κινήσει είτε εν στάσει.

3. Όταν κλειδώνουμε τις πόρτες με το κλειδί γυρίζοντας το προς τα δεξιά, αν το κρατήσουμε μερικά δευτερόλεπτα παραπάνω γυρισμένο δεξιά, τα παράθυρα και η ηλιοροφή κλείνουν.
(Ισχύει για τα παράθυρα, ηλιοροφή δεν έχω για να το τσεκάρω. Μερικοί αναφέρουν και το αντίστροφο δηλαδή στο ξεκλείδωμα των θυρών κρατώντας το κλειδί αριστερά, τα παράθυρα ανοίγουν. Σε μένα μόνο το κλείσιμο δούλεψε.)
Το ανέβασμα των παραθύρων ισχύει. Το κατέβασμα με το κλειδί αριστερά όχι. Για ηλιοροφή δεν έχω και δεν ξέρω.

4. Τιμόνι ρυθμιζόμενο καθ' ύψος.
(Σε εμένα πάντως δεν βρήκα κάποιο λεβιεδάκι για ρύθμιση. Μάλλον δεν το έχουν όλα τα μοντέλα ή εγώ στραβώθηκα! Βοήθεια κανείς.)
Ισχύει. Τα μοντέλλα των πρώτων χρόνων δεν το είχαν. Το δικό μου που είναι 09/1995 το έχει.

6. Θερμαινόμενοι καθρέπτες.
(Ισχύει, αγγίζοντας το τζαμάκι τους το καταλαβαίνεις.)
Δεν το έχουν όλα τα μοντέλλα / εκδόσεις. Το δικό μου, π.χ., δεν έχει. Απ' όσο ξέρω (σε όσα έχουν), λειτουργεί ταυτόχρονα με την αντιθάμβωση του πίσω παρμπρίζ, με το πάτημα του σχετικού κουμπιού στην πρόσοψη της μονάδας ελέγχου του κλιματισμού.

7. Όταν παρκάρουμε το όχημα και αφού έχουμε βγάλει το κλειδί από την μίζα, μπορούμε να ανάψουμε τα φώτα θέσεως από την μια μόνο πλευρά του οχήματος, δηλαδή το μπροστά αριστερό μαζί με το πίσω αριστερό, ή αντιστοίχως το μπροστά δεξιό με το πίσω δεξιό.
Παλιό και κλασσικό σε όλα τα Γερμανικά αυτοκίνητα! Πιθανόν να επιβάλλεται και από κάποια τοπική νομοθεσία ή κανονισμούς.

8. Τα παράθυρα ανεβαίνουν αυτόματα αν τα αφήσουμε ανοιχτά, κλειδώνοντας το αυτοκίνητο.
(Σε μένα πάντως δεν ισχύει. Αν τα έχω ανοιχτά και κλειδώσω, τότε παραμένουν ανοιχτά! Ίσως το κάνει ο εργοστασιακός συναγερμός σε όσους διαθέτουν (λέω εγώ τώρα), αναφέρεται σαν tip πάντως)
Δεν ισχύει. Αυτό που ισχύει είναι αυτό που γράφεις στην παράγραφο 3. Μπορεί βεβαίως να γίνεται αυτόματα με την όπλιση του αντικλεπτικού, αν βεβαίως έχουμε αντικλεπτικό, αν το αντικλεπτικό μας έχει αυτή τη δυνατότητα (συνήθως εγκαθίσταται ως πρόσθετη δυνατότητα, με την μορφή "πλακέτας παραθύρων" και χρεώνεται επιπλέον φυσικά) και εάν, βεβαίως, έχουμε κάνει την σχετική σύνδεση. Έχω ακούσει πως το εργοστασιακό αντικλεπτικό δεν έχει την δυνατότητα αυτή. Στο δικό μου έχω after market αντικλεπτικό και η δυνατότητα αυτή λειτουργεί μια χαρά.

9. Στο κοντέρ κι ακριβώς κάτω από τον αριθμό της τελικής (260 π.χ.), έχει κάτι που μοιάζει με led. Τελικά αυτό είναι αισθητήρας μέτρησης φωτός και η δουλειά του είναι να προσαρμόζει την ένταση του φωτισμού του καντράν, ανάλογα με τις εξωτερικές συνθήκες φωτισμού (σούρουπο, νύχτα).
10. Υπάρχει κι άλλος ένας αισθητήρας μέτρησης φωτός και βρίσκεται πάνω στο panel του ψηφιακού clima. Δουλειά του είναι να προσαρμόζει την ένταση του φωτισμού των καντράν του clima και του OBC, ανάλογα με τις εξωτερικές συνθήκες φωτισμού (σούρουπο, νύχτα).
(Προφανώς ισχύει όμως εγώ δεν έχω φηφιακό clima, οπότε ας μας πει κάποιος από αυτούς που έχουν)
Valantis, αυτό δεν το ήξερα! Ισχύει - και το έμαθα σήμερα, χάρη σε 'σένα, μετά από 13.5 χρόνια! Για όσους αρέσκονται να "θέτουν το δάκτυλο επί των τύπων των ήλων", απλά ας ακουμπήσουν το δάκτυλό τους πάνω στους αισθητήρες και ας παρατηρήσουν την αυτόματη μείωση στη φωτεινότητα των οθονών. Το δοκίμασα μόνο στου κλιματισμού.

...Αλλά κάτι που ίσχύει σε Ε36 γνωστού μου: εάν με κλειστές πόρτες(ενώ είσαι έξω από το αυτοκίνητο) τραβήξεις λίγο τις χειρολαβές(όχι τόσο ώστε να ανοίξει η πόρτα)ανάβει η πλαφονιέρα!Αυτό μπορείς να το επαναλάβεις 3 φορές,μετά σταματάει.Άν ανοίξεις την πόρτα και την ξανακλείσεις ισχύει για άλλες 3 κτλ.

Το δοκίμασα αλλά δεν ισχύει σε μένα με τις χειρολαβές. Η πλαφονιέρα ανάβει όταν ανοίξεις την πόρτα (όχι μόλις ξεκλειδώσεις) και κλείνει μόλις κλειδώσεις, ή μόλις γυρίσεις τον διακόπτη της μίζας, ή μόνη της μετά από λίγη ώρα.

Valantis, το ίδιο και στο δικό μου. Επιπλέον, ούτε έχω δει, ούτε έχω ακούσει έστω και μία περίπτωση Ε36 με τέτοια λειτουργία...

yiorgosxania
20-05-09, 14:57
μπράβο βρε Βαλάντη για τις πληροφορίες.....άλλα τα γνωρίζαμε και άλλα όχι....
μπράβο για τον κόπο σου να τα συλλέξεις και να τα γράψεις...
Σ'ευχαριστούμε

Nemerkon
20-05-09, 15:00
εμενα παντως με ηλεκτρονικο κλιμα ( e36 316 1997 ) οοοοτι και να πατησα οοοοτι και να εκανα στην οθονη δεν εδειξε τπτ αλλο απο τα κλασσικα πραγματα!!!κανενα κρυφο μενου η κατι!!!

valantis544
20-05-09, 15:33
Ισχύει για όλα τα ραδιοκασσετόφωνα / ραδιοCD που έχουν αυτή τη δυνατότητα. Δεν έχει σχέση με το Harman Kardon. Με το δικό π.χ. που είναι after market (Becker) γίνεται επίσης. Η λειτουργία αυτή ονομάζεται Speed Depended Volume (G.A.L. είναι η αντίστοιχη ακροστοιχίδα στα Γερμανικά) και προσφέρεται στο pin 10 του εργοστασιακού φις (radio connector), στο οποίο συνδέουμε την πηγή μας και, μέσω αυτού, μεταφέρεται σήμα από το ταχύμετρο του αυτοκινήτου.


Το (α) δεν είναι σωστό. Η διακοπτόμενη λειτουργία γίνεται με συχνότητα 8-10'' εν κινήσει, ενώ μεταβάλλεται αυτόματα στα 13-15'' εν στάσει. Το (β) ισχύει. Το (γ) επίσης δεν είναι σωστό. Στην τρίτη σκάλα (μέγιστη συχνότητα) η συχνότητα δεν μεταβάλλεται καθόλου, είτε εν κινήσει είτε εν στάσει.


Το ανέβασμα των παραθύρων ισχύει. Το κατέβασμα με το κλειδί αριστερά όχι. Για ηλιοροφή δεν έχω και δεν ξέρω.


Ισχύει. Τα μοντέλλα των πρώτων χρόνων δεν το είχαν. Το δικό μου που είναι 09/1995 το έχει.


Δεν το έχουν όλα τα μοντέλλα / εκδόσεις. Το δικό μου, π.χ., δεν έχει. Απ' όσο ξέρω (σε όσα έχουν), λειτουργεί ταυτόχρονα με την αντιθάμβωση του πίσω παρμπρίζ, με το πάτημα του σχετικού κουμπιού στην πρόσοψη της μονάδας ελέγχου του κλιματισμού.


Παλιό και κλασσικό σε όλα τα Γερμανικά αυτοκίνητα! Πιθανόν να επιβάλλεται και από κάποια τοπική νομοθεσία ή κανονισμούς.


Δεν ισχύει. Αυτό που ισχύει είναι αυτό που γράφεις στην παράγραφο 3. Μπορεί βεβαίως να γίνεται αυτόματα με την όπλιση του αντικλεπτικού, αν βεβαίως έχουμε αντικλεπτικό, αν το αντικλεπτικό μας έχει αυτή τη δυνατότητα (συνήθως εγκαθίσταται ως πρόσθετη δυνατότητα, με την μορφή "πλακέτας παραθύρων" και χρεώνεται επιπλέον φυσικά) και εάν, βεβαίως, έχουμε κάνει την σχετική σύνδεση. Έχω ακούσει πως το εργοστασιακό αντικλεπτικό δεν έχει την δυνατότητα αυτή. Στο δικό μου έχω after market αντικλεπτικό και η δυνατότητα αυτή λειτουργεί μια χαρά.


Valantis, αυτό δεν το ήξερα! Ισχύει - και το έμαθα σήμερα, χάρη σε 'σένα, μετά από 13.5 χρόνια! Για όσους αρέσκονται να "θέτουν το δάκτυλο επί των τύπων των ήλων", απλά ας ακουμπήσουν το δάκτυλό τους πάνω στους αισθητήρες και ας παρατηρήσουν την αυτόματη μείωση στη φωτεινότητα των οθονών. Το δοκίμασα μόνο στου κλιματισμού.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις διευκρινήσεις Αντώνη, ήσουν κατατοπιστικότατος. Για τους υαλοκαθαριστήρες έχω την εντύπωση πως ειδικά στην διακοπτόμενη σκάλα, όταν σταματούσε το αμάξι σταματούσαν και οι υαλοκαθαριστήρες και περίμενα αρκετή ώρα. Θα το τσεκάρω ξανά και θα αναφέρω αποτελέσματα. Όσο για τα φώτα πάρκινγκ, ήξερα πως γίνεται (και το έχω δεί με τα μάτια μου σε golf) βάζοντας απλώς το λεβιεδάκι στο αντίστοιχο φλας και όχι να κάνει κι ένα κλικ παραπάνω. Λες να το είχε και το Opel μου τόσα χρόνια και δεν το ήξερα;; :drive2:

μπράβο βρε Βαλάντη για τις πληροφορίες.....άλλα τα γνωρίζαμε και άλλα όχι....
μπράβο για τον κόπο σου να τα συλλέξεις και να τα γράψεις...
Σ'ευχαριστούμε

Παρακαλώ, αλλά ο κόπος μου δεν ήταν τίποτα μπροστά στις πληροφορίες που έχω πάρει από το παρόν forum. Τα περισσότερα τα βρήκα σε ένα site συγκεντρωμένα κι απλώς τα μετέφρασα, όμως τα διασταύρωσα κιόλας σε άλλα sites (αναφέρομαι στις λειτουργίες που δεν έχει το δικό μου Ε36 πάνω).

εμενα παντως με ηλεκτρονικο κλιμα ( e36 316 1997 ) οοοοτι και να πατησα οοοοτι και να εκανα στην οθονη δεν εδειξε τπτ αλλο απο τα κλασσικα πραγματα!!!κανενα κρυφο μενου η κατι!!!

Προσπάθησε το ξανά γιατί την συγκεκριμένη λειτουργία την έχω ξανακούσει και παλιότερα. Δυστηχώς εγώ δεν έχω το ψηφιακό για να κάνω δοκιμές. Ίσως πρέπει να πατηθούν διαφορετικά κουμπιά από αυτά που γράφω, ίσως να έχει διάφορες εκδόσεις ψηφιακών panel και λογισμικών, ή να υποστηρίζεται σε συγκεκριμένες χρονολογίες κατασκευής. Ποιός ξέρει. Αν το δοκιμάσουν κι άλλοι από εδώ μέσα, σίγουρα κάτι θα μάθουμε.

οταν το κλειδωνω..με τον τηλεχειρισμο

Είναι εργοστασιακός ο τηλεχειρισμός;; Ίσως τότε να ισχύει στα τελευταία μοντέλα κατασκευής.

manos e36
20-05-09, 17:46
στο δικο μου τα παραθυρα κλεινουν και με τον συναγερμο και με σκετο το κλειδι αν το κρατησω πατημενο δεξια....οσο για την πλαφονιερα ναι ισχυει.οταν το αμαξι ειναι κλειδωμενο και σηκωσω λιγο το χερουλι η πλαφονιερα αναβει!και μενα μου ειχε φανει πολυ περιεργο......

sswift13
20-05-09, 17:53
Προσπάθησε το ξανά γιατί την συγκεκριμένη λειτουργία την έχω ξανακούσει και παλιότερα. Δυστηχώς εγώ δεν έχω το ψηφιακό για να κάνω δοκιμές. Ίσως πρέπει να πατηθούν διαφορετικά κουμπιά από αυτά που γράφω, ίσως να έχει διάφορες εκδόσεις ψηφιακών panel και λογισμικών, ή να υποστηρίζεται σε συγκεκριμένες χρονολογίες κατασκευής. Ποιός ξέρει. Αν το δοκιμάσουν κι άλλοι από εδώ μέσα, σίγουρα κάτι θα μάθουμε.

Επιβεβαιώνω ότι λειτουργεί ...

valantis544
20-05-09, 19:36
οσο για την πλαφονιερα ναι ισχυει.οταν το αμαξι ειναι κλειδωμενο και σηκωσω λιγο το χερουλι η πλαφονιερα αναβει!και μενα μου ειχε φανει πολυ περιεργο......

Παιδιά δεν είναι καθόλου παράξενο να ισχύει κάτι σε πολύ λίγους ή στους μισούς και στους περισσότερους όχι. Οι διαφορές στις εκδόσεις ενός μοντέλου που μπορεί να υπάρχουν είναι πραγματικά αμέτρητες!!

MrZ
20-05-09, 20:15
Αυτό με τους υαλοκαθαριστήρες γίνεται να μην μειώνουν ταχύτητα όταν σταματάμε;Σταματάω σε φανάρι και δεν βλέπω τίποτα,αναγκάζομαι να το πηγαίνω κάτω κάτω και να το κουνάω manual ή να το βάζω στο γρήγορο για να μην σταματάει...μου τη δίνει!

Αντών///is
20-05-09, 20:32
Αυτό με τους υαλοκαθαριστήρες γίνεται να μην μειώνουν ταχύτητα όταν σταματάμε;Σταματάω σε φανάρι και δεν βλέπω τίποτα,αναγκάζομαι να το πηγαίνω κάτω κάτω και να το κουνάω manual ή να το βάζω στο γρήγορο για να μην σταματάει...μου τη δίνει!
Όχι φίλε μου, δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να το αλλάξεις. Πρόκειται για τυποποιημένη λειτουργία. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι αυτό που κάνεις ήδη... :D

E36-Hartge
20-05-09, 21:47
Δεν μπορώ να κάνω στο clima αυτό το μαγικό που κάνετε.
Έχει κάποιο συγκεκριμένο τρόπο?
Όλα τα αλλα δουλεύουν κανονικά...

xarism3e36
20-05-09, 22:24
πολυ σημαντικες οι πληροφοριες σου φιλε μου.
τις ειχα διαβαζει και σε ξενα site για ε36.

Nemerkon
21-05-09, 00:50
sswift13 ποιο μοντελο εχεις?δλδ ποιο ετος? εγω παντω δοκιμασα με διαφορετικο χρονισμο (μια να παταω και τα 2 ταυτοχρονα μια πρωτα το ενα μετα το αλλο κτλ κτλ) και δεν εγινε απολυτος τπτ!απλα μια ανοιγε το auto μια η πισω αντισταση κτλ κτλ!!

sswift13
21-05-09, 08:09
sswift13 ποιο μοντελο εχεις?δλδ ποιο ετος? εγω παντω δοκιμασα με διαφορετικο χρονισμο (μια να παταω και τα 2 ταυτοχρονα μια πρωτα το ενα μετα το αλλο κτλ κτλ) και δεν εγινε απολυτος τπτ!απλα μια ανοιγε το auto μια η πισω αντισταση κτλ κτλ!!

318is M44 / 6ος 1996 (VIN). Το δικό σου ήταν μαμά με ψηφιακό κλίμα, ή μήπως το εγκατέστησαν μετά?

Κωνσταντίνος
21-05-09, 09:02
Επίσης, όταν σβήνω την μηχανή και κλείνω τον διακόπτη τελείως (στην θέση δηλαδή που βγαίνει το κλειδί) ακούγονται 4-5 συνεχόμενα "μπιπ". Εχει κάποιος καμμιά ιδέα για το τι είναι αυτό ?

valantis544
21-05-09, 09:31
Αυτό με τους υαλοκαθαριστήρες γίνεται να μην μειώνουν ταχύτητα όταν σταματάμε;Σταματάω σε φανάρι και δεν βλέπω τίποτα,αναγκάζομαι να το πηγαίνω κάτω κάτω και να το κουνάω manual ή να το βάζω στο γρήγορο για να μην σταματάει...μου τη δίνει!

Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει στα bmw αλλά ξέρω ένα πράγμα στα σίγουρα. ΟΛΑ γίνονται και το θέμα είναι χρόνος/κόστος. Αν η συγκεκριμένη λειτουργία επιτυγχάνεται με ειδικό ρελέ τότε θα είναι σχετικά εύκολο για έναν ηλεκτρολόγο να το αλλάξει. Αν είναι από το μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων τότε θα είναι αρκετά πιο δύσκολο αλλά όλα γίνονται.

Επίσης, όταν σβήνω την μηχανή και κλείνω τον διακόπτη τελείως (στην θέση δηλαδή που βγαίνει το κλειδί) ακούγονται 4-5 συνεχόμενα "μπιπ". Εχει κάποιος καμμιά ιδέα για το τι είναι αυτό ?

Μήπως βγαίνει από την πηγή ήχου που έχεις; Στα Pioneer ας πούμε κάνει μερικά μπιπ όταν γυρίζεις το κλειδί όπως λες, ώστε να σου υπενθυμίσει να βγάλεις την πρόσοψη του ραδιο cd πριν φύγεις.

Κωνσταντίνος
21-05-09, 09:42
Ναι Pioneer έχω. Στο προηγούμενο αυτοκίνητο που το είχα πάνω δεν το έκανε. Βέβαια εκεί το είχα απομονώσει απο το κλειδί, ώστε να έχει αυτόνομο ρεύμα πάντα. Χμμμ, μάλλον απο την πηγή θα είναι.

valantis544
21-05-09, 10:00
Ναι Pioneer έχω. Στο προηγούμενο αυτοκίνητο που το είχα πάνω δεν το έκανε. Βέβαια εκεί το είχα απομονώσει απο το κλειδί, ώστε να έχει αυτόνομο ρεύμα πάντα. Χμμμ, μάλλον απο την πηγή θα είναι.

Αν ήταν όπως λες συνδεμένο πάντα και δούλευε πάντα ανεξάρτητα την θέση του κλειδιού, τότε δεν βγάζει αυτόν τον ήχο. Αν τώρα είναι συνδεμένο όπως πρέπει, τότε αυτό είναι και μπορείς να το τσεκάρεις πανεύκολα. Πριν σβήσεις το μοτέρ, βγάλε την πρόσοψη από το Pionner και μετά κλείσε μηχανή και βγάλε κλειδί. Αν είναι από την πηγή, τότε αυτά τα μπιπ δεν θα ακουστούν.

Κωνσταντίνος
21-05-09, 11:28
Πριν σβήσεις το μοτέρ, βγάλε την πρόσοψη από το Pionner και μετά κλείσε μηχανή και βγάλε κλειδί. Αν είναι από την πηγή, τότε αυτά τα μπιπ δεν θα ακουστούν.
Σωστός. Ετσι σκέφτηκα να το τσεκάρω.

Επιβεβαιώθηκε και απο μένα το κλεισιμο των παραθύρων με το κλειδί κρατημένο δεξιά.

Αλλη απορία. Μπαίνουν οι καρδιές απο το facelift ? Νομίζω μέσα 96' και μετά ? Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πεί. Ευχαριστώ

crazy_beaver
21-05-09, 13:08
Χωρις να ειμαι σιγουρος δεν βλεπω λογο να μην μπαινουν!!!!!!!!!!

Αντών///is
21-05-09, 13:28
εμενα παντως με ηλεκτρονικο κλιμα ( e36 316 1997 ) οοοοτι και να πατησα οοοοτι και να εκανα στην οθονη δεν εδειξε τπτ αλλο απο τα κλασσικα πραγματα!!!κανενα κρυφο μενου η κατι!!!

Επιβεβαιώνω ότι λειτουργεί ...

Δεν μπορώ να κάνω στο clima αυτό το μαγικό που κάνετε.
Έχει κάποιο συγκεκριμένο τρόπο?
Όλα τα αλλα δουλεύουν κανονικά...

sswift13 ποιο μοντελο εχεις?δλδ ποιο ετος? εγω παντω δοκιμασα με διαφορετικο χρονισμο (μια να παταω και τα 2 ταυτοχρονα μια πρωτα το ενα μετα το αλλο κτλ κτλ) και δεν εγινε απολυτος τπτ!απλα μια ανοιγε το auto μια η πισω αντισταση κτλ κτλ!!

318is M44 / 6ος 1996 (VIN). Το δικό σου ήταν μαμά με ψηφιακό κλίμα, ή μήπως το εγκατέστησαν μετά?
Λοιπόν στο δικό μου (318is Μ42, 09/1995, με αυτόματο σύστημα κλιματισμού στον στάνταρ εργοστασιακό εξοπλισμό), όσο και όπως να πατάω τα κουμπιά δεν γίνεται τίποτα... :shakehead

Προσπάθησε το ξανά γιατί την συγκεκριμένη λειτουργία την έχω ξανακούσει και παλιότερα. Δυστηχώς εγώ δεν έχω το ψηφιακό για να κάνω δοκιμές. Ίσως πρέπει να πατηθούν διαφορετικά κουμπιά από αυτά που γράφω, ίσως να έχει διάφορες εκδόσεις ψηφιακών panel και λογισμικών, ή να υποστηρίζεται σε συγκεκριμένες χρονολογίες κατασκευής. Ποιός ξέρει. Αν το δοκιμάσουν κι άλλοι από εδώ μέσα, σίγουρα κάτι θα μάθουμε.
Η μονάδα ελέγχου διαθέτει 11 κουμπιά (και τρία απ' αυτά έχουν δύο πλευρές που μπορείς να τα πιέσεις). Δεν κάθομαι ούτε να υπολογίσω πόσους συνδιασμούς πρέπει να κάνω για να εξαντλήσω όλες τις πιθανότητες "ζευγαριών". Άσε που μου φαίνεται πιο πιθανό να προκαλέσω κάποιο βραχυκύκλωμα και να εμφανιστεί το μενού της... μούτζας! :countdown

valantis544
21-05-09, 13:55
Ορίστε κι άλλο ένα μικρό tip. Λογικά πρέπει να το λέει το manual του αυτοκινήτου, αλλά εγώ δεν έχω. Επίσης είναι και γι' αυτούς (που είναι πολλοί!) που έχουν manual, αλλά δεν έχουν μπει στον κόπο να το διαβάσουν ποτέ. Το κεντρικό κλειδί ξεκλειδώνει όλες τις κλειδιαριές, όμως ένα από τα αντικλείδια κάνει μόνο για το μοτέρ και τις κλειδαριές των θυρών. Δεν κάνει όμως για το ντουλαπάκι της καμπίνας και το πορτ-παγκάζ. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο όταν πας διακοπές ας πούμε και δίνεις το αμάξι να στο παρκάρουν στο ξενοδοχείο, ή στο πλυντήριο όταν το αφήνεις για πλύσιμο κ.τ.λ.

nino x3
21-05-09, 13:59
Ορίστε κι άλλο ένα μικρό tip. Λογικά πρέπει να το λέει το manual του αυτοκινήτου, αλλά εγώ δεν έχω. Επίσης είναι και γι' αυτούς (που είναι πολλοί!) που έχουν manual, αλλά δεν έχουν μπει στον κόπο να το διαβάσουν ποτέ. Το κεντρικό κλειδί ξεκλειδώνει όλες τις κλειδιαριές, όμως ένα από τα αντικλείδια κάνει μόνο για το μοτέρ και τις κλειδαριές των θυρών. Δεν κάνει όμως για το ντουλαπάκι της καμπίνας και το πορτ-παγκάζ. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο όταν πας διακοπές ας πούμε και δίνεις το αμάξι να στο παρκάρουν στο ξενοδοχείο, ή στο πλυντήριο όταν το αφήνεις για πλύσιμο κ.τ.λ.

αυτο γινεται οπως πολυ σωστα ανεφερες με το τριτο κλειδι που συνηθως ειναι απο πλαστικο.

Αντών///is
21-05-09, 14:11
Το κεντρικό κλειδί ξεκλειδώνει όλες τις κλειδιαριές, όμως ένα από τα αντικλείδια κάνει μόνο για το μοτέρ και τις κλειδαριές των θυρών. Δεν κάνει όμως για το ντουλαπάκι της καμπίνας και το πορτ-παγκάζ. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο όταν πας διακοπές ας πούμε και δίνεις το αμάξι να στο παρκάρουν στο ξενοδοχείο, ή στο πλυντήριο όταν το αφήνεις για πλύσιμο κ.τ.λ.
Όντως, το κλειδί αυτό μάλιστα έχει διαφορετικό "κεφάλι" για να ξεχωρίζει. Στα δικά μου, το κυρίως κλειδί έχει κεφάλι μαύρο (και πατώντας το σηματάκι της BMW, ανάβει μια ασθενής φωτεινή δέσμη σαν φακός για να φωτίσεις την σχισμή της κλειδαριάς), ενώ το "vallet key" - όπως ονομάζεται - έχει κεφάλι γκρι και είναι και πιό "πλακέ", αφού δεν διαθέτει την μπαταρία και το λαμπάκι του πρώτου.
Όσοι όμως έχετε coupe, μην αφήσετε στο πορτ μπαγκάζ τα κοσμήματα της γυναίκας σας, βασιζόμενοι στο ότι ο παρκαδόρος δεν έχει πρόσβαση σ' αυτό, επειδή του έχετε αφήσει μόνο το κλειδί του παρκαδόρου... ;)

valantis544
21-05-09, 14:14
Όντως, το κλειδί αυτό μάλιστα έχει διαφορετικό "κεφάλι" για να ξεχωρίζει. Στα δικά μου, το κυρίως κλειδί έχει κεφάλι μαύρο (και πατώντας το σηματάκι της BMW, ανάβει μια ασθενής φωτεινή δέσμη σαν φακός για να φωτίσεις την σχισμή της κλειδαριάς), ενώ το "vallet key" - όπως ονομάζεται - έχει κεφάλι γκρι και είναι και πιό "πλακέ", αφού δεν διαθέτει την μπαταρία και το λαμπάκι του πρώτου.
Όσοι όμως έχετε coupe, μην αφήσετε στο πορτ μπαγκάζ τα κοσμήματα της γυναίκας σας, βασιζόμενοι στο ότι ο παρκαδόρος δεν έχει πρόσβαση σ' αυτό, επειδή του έχετε αφήσει μόνο το κλειδί του παρκαδόρου... ;)

Σωστός αλλά γιατι το λες αυτό;; Στα τετράπορτα οι πλάτες των πίσω καθισμάτων δεν πέφτουν προς τα μέσα;;

Αντών///is
21-05-09, 14:20
Σωστός αλλά γιατι το λες αυτό;; Στα τετράπορτα οι πλάτες των πίσω καθισμάτων δεν πέφτουν προς τα μέσα;;
Το ξέρω πως ακούγεται μ@μ@κία, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν πέφτουν...

valantis544
21-05-09, 14:31
Το ξέρω πως ακούγεται μ@μ@κία, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν πέφτουν...

Dooooinggg! Δεν μπορώ να φανταστώ ένα λόγο, γιατί να μην συμβαίνει στα τετράπορτα!! Αγνωσται αι βουλαι της BMW.

Αντών///is
21-05-09, 15:13
...Αλλη απορία. Μπαίνουν οι καρδιές απο το facelift ? Νομίζω μέσα 96' και μετά ? Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πεί. Ευχαριστώ
Ναι μπαίνουν... Όμως δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να αλλάξει και η μετώπη (κοινώς "μουστάκι" Νο 21 -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M44/1996/december/browse/bodywork/front_body_parts/ (http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M44/1996/december/browse/bodywork/front_body_parts/) ). Πάντως ο κωδικός του συγκεκριμμένου ανταλλακτικού (Ρ/Ν) αλλάζει ανάλογα με το αν είναι προ ή μετά face lift. Εγώ προσωπικά που έκανα την αλλαγή άλλαξα και τη μετώπη, αλλά θα το έκανα ούτως ή αλλώς γιατί η παλιά ήταν χάλια και το σχήμα της δεν επανέρχεται ποτέ τέλεια αν φάει"ζούπηγμα" προς τα μέσα...
Πάντως έχω διαβάσει εδώ μέσα post συναδέλφων που έγραφαν πως έχουν βάλει τις νέες μάσκες στην παλιά μετώπη... Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος όμως για την τελειότητα του αποτελέσματος.

MrZ
21-05-09, 21:46
Dooooinggg! Δεν μπορώ να φανταστώ ένα λόγο, γιατί να μην συμβαίνει στα τετράπορτα!! Αγνωσται αι βουλαι της BMW.

Όχι μόνο δεν πέφτει η πλάτη των πίσω,αλλά υπάρχει και λαμαρίνα που χωρίζει το χώρο αποσκευών από την καμπίνα(ακαμψία; )

Για τη πλαφονιέρα που ανάβει με τις χειρολαβές εγώ σκέφτηκα ότι μπορεί να θέλεις να δείς μέσα στο αμάξι μήπως άφησες κάτι πάνω στα καθίσματα.Είναι βράδυ,δεν βλέπεις μέσα και χωρίς να ανοίξεις το αυτοκίνητο ανάβεις την πλαφονιέρα και τσεκάρεις.Έξυπνο.

kostas e46
21-05-09, 23:35
Σωστός. Ετσι σκέφτηκα να το τσεκάρω.

Επιβεβαιώθηκε και απο μένα το κλεισιμο των παραθύρων με το κλειδί κρατημένο δεξιά.

Αλλη απορία. Μπαίνουν οι καρδιές απο το facelift ? Νομίζω μέσα 96' και μετά ? Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πεί. Ευχαριστώ

Φιλε δε μπαινουνε 100% θελει και το μεταλικο κοματι!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
22-05-09, 01:01
10 + 1 μικρά μυστικά για Ε36 που βρήκα στο internet, αλλά και εδώ στο forum διάσπαρτα και αποφάσισα να τα συγκεντρώσω και μεταφράσω. Σίγουρα τα περισσότερα θα δουλεύουν και σε άλλες σειρές και μοντέλα, όμως τα παρακάτω δοκιμάστηκαν σε Ε36 του '95. Επειδή αφορούν όλα τα Ε36, ας μεταφερθεί αλλού το thread αν είναι απαραίτητο.

1. Ένταση ηχοσυστήματος ανάλογα με την ταχύτητα, στα μοντέλα με Harman Kardon ηχοσύστημα.
(Δεν έχω Harman Kardon, οπότε ας μας διαφωτίσει κάποιος αν ισχύει αυτό)
εχω ηχοσυστημα εργοστασιακο harman kardon με το μεγαλο radiocd busines κ 10 ηχεια μες στην καμπυνα κ "φορετο" sabwoofer μεσα στα πισω καθησματα(cabrio) κ το κανει σε λειτουργια απο 0-6

2. Οι υαλοκαθαριστήρες αλλάζουν την λειτουργία τους ανάλογα με την ταχύτητα του οχήματος.
α) Το λεβιεδάκι επιλογής στην πρώτη θέση: Οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν διακοπτόμενα όταν το όχημα κινείται με πάνω από 10 χ.α.ω. περίπου και σταματούν εντελώς όταν το όχημα ακινητοποιηθεί.
κινουνται λιγο κ στο φαναρι ακοοομα πιο λιγο....αλλα δουλευουν...
β) Το λεβιεδάκι επιλογής στην δεύτερη θέση: Οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν συνεχόμενα με μέτρια ένταση όταν το όχημα κινείται με πάνω από 10 χ.α.ω. περίπου και περνούν στην διακοπτόμενη λειτουργία όταν το όχημα ακινητοποιηθεί.
ετσι ειναι
γ) Το λεβιεδάκι επιλογής στην τρίτη θέση: Οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν συνεχόμενα με maximum ένταση όταν το όχημα κινείται με πάνω από 10 χ.α.ω. περίπου και περνούν σε λειτουργία μέτριας συνεχόμενης έντασης όταν το όχημα ακινητοποιηθεί.
(Ισχύουν οι παραπάνω λειτουργίες ακριβώς έτσι)
δουλευουν συνεχεια η σε σταση η σε πορεια....
3. Όταν κλειδώνουμε τις πόρτες με το κλειδί γυρίζοντας το προς τα δεξιά, αν το κρατήσουμε μερικά δευτερόλεπτα παραπάνω γυρισμένο δεξιά, τα παράθυρα και η ηλιοροφή κλείνουν.
(Ισχύει για τα παράθυρα, ηλιοροφή δεν έχω για να το τσεκάρω. Μερικοί αναφέρουν και το αντίστροφο δηλαδή στο ξεκλείδωμα των θυρών κρατώντας το κλειδί αριστερά, τα παράθυρα ανοίγουν. Σε μένα μόνο το κλείσιμο δούλεψε.)
δεξια σε καποια(στα πιο πολλα ,οχι σε ολα)ανεβενουν παραθυρα κ δικια μου οροφη cabrio(ηλιοροφη δεν ξερω-δεν εχω....(οσοι εχετε cabrio παντως ΜΗΝ το κανετε με σβηστη μηχανη,"ΓΟΝΑΤΙΖΕΤΕ" την μπαταρια....
αριστερα δεν ανοιγει τιποτα
4. Τιμόνι ρυθμιζόμενο καθ' ύψος.
(Σε εμένα πάντως δεν βρήκα κάποιο λεβιεδάκι για ρύθμιση. Μάλλον δεν το έχουν όλα τα μοντέλα ή εγώ στραβώθηκα! Βοήθεια κανείς;)
σε μενα εχει(μοντελο μεσα 99 individual)
5. Κρυμμένες λειτουργίες και ενδείξεις στο On Board Computer (OBC) και στο panel του ψηφιακού clima, για όσους έχουν.
(Εγώ δεν έχω OBC και ψηφιακό clima αλλά ξέρω πως ισχύουν. Ας τις γράψει κάποιος που τις γνωρίζει και τις έχει καταφέρει.)
κρυμενες λειτουργιες στο board υπαρχουν πολλες(εχω το μεγαλο board με τα 18 κουμπια)
για το clima,δεν τοχω τσεκαρει
+ Επίσης πατώντας το λεβιεδάκι των φλας προς την μεριά του τιμονιού, αλλάζουμε τις διαθέσιμες λειτουργίες στην οθόνη του OBC.
ισχυει κυκλικα..κ μπορουμε να καθορησουμε εμεις την σειρα που θελουμε να εμφανιζονται στην οθονη μας
6. Θερμαινόμενοι καθρέπτες.
(Ισχύει, αγγίζοντας το τζαμάκι τους το καταλαβαίνεις)
πρεπει ναναι μπλε τζαμακι με διακοπτομενη γραμμη στις ακρες
7. Όταν παρκάρουμε το όχημα και αφού έχουμε βγάλει το κλειδί από την μίζα, μπορούμε να ανάψουμε τα φώτα θέσεως από την μια μόνο πλευρά του οχήματος, δηλαδή το μπροστά αριστερό μαζί με το πίσω αριστερό, ή αντιστοίχως το μπροστά δεξιό με το πίσω δεξιό.
Για να το καταφέρουμε αυτό πατάμε τον επιλογέα των φλας ΤΕΡΜΑ κάτω για να ανάψει η αριστερή πλευρά και ΤΕΡΜΑ πάνω για να ανάψει η ξεξιά πλευρά. Θέλει αρκετή παραπάνω δύναμη από αυτήν που βάζουμε συνήθως για να ανάψουμε το απλό φλας!!
(Ίσχύει και δεν θα το έβρισκα μόνος μου ούτε σε χίλια χρόνια. Σε άλλα αυτοκίνητα αφήνεις απλώς το λεβιεδάκι στην αντίστοιχη θέση του φλας για να συμβεί αυτό)
ισχυει......
8. Τα παράθυρα ανεβαίνουν αυτόματα αν τα αφήσουμε ανοιχτά, κλειδώνοντας το αυτοκίνητο.
(Σε μένα πάντως δεν ισχύει. Αν τα έχω ανοιχτά και κλειδώσω, τότε παραμένουν ανοιχτά! Ίσως το κάνει ο εργοστασιακός συναγερμός σε όσους διαθέτουν (λέω εγώ τώρα), αναφέρεται σαν tip πάντως)
σε εργοστασιακο συναγερμο ΔΕΝ ισχυει.ισχυσει σε καποιους εμποριου...
9. Στο κοντέρ κι ακριβώς κάτω από τον αριθμό της τελικής (260 π.χ.), έχει κάτι που μοιάζει με led. Τελικά αυτό είναι αισθητήρας μέτρησης φωτός και η δουλειά του είναι να προσαρμόζει την ένταση του φωτισμού του καντράν, ανάλογα με τις εξωτερικές συνθήκες φωτισμού (σούρουπο, νύχτα).
(Ισχύει και υπάρχει αυτό, αλλά εγώ νόμιζα πως ήταν led και άναβε σε απαγορευτικές ταχύτητες που ποτέ δεν κατάφερα να πιάσω!!)
Δείτε το εδώ: http://img71.imageshack.us/img71/9800/bmwe36interiorautodim02em8.jpg
10. Υπάρχει κι άλλος ένας αισθητήρας μέτρησης φωτός και βρίσκεται πάνω στο panel του ψηφιακού clima. Δουλειά του είναι να προσαρμόζει την ένταση του φωτισμού των καντράν του clima και του OBC, ανάλογα με τις εξωτερικές συνθήκες φωτισμού (σούρουπο, νύχτα).
κ μενα εχει τα λαμπακια αλλα δεν ταχω τσεκαρει
(Προφανώς ισχύει όμως εγώ δεν έχω φηφιακό clima, οπότε ας μας πει κάποιος από αυτούς που έχουν)
Δείτε το εδώ: http://img71.imageshack.us/img71/6505/bmwe36interiorautodim01ex8.jpg

+ 1. Κάτι που διάβασα εδώ μέσα σε ένα παλιό thread (του Stelmaniac αν θυμάμαι καλα) και νομίζω πως αξίζει να το ξέρει κανείς, μιας και δούλεψε και σε μένα.
Τα προβλήματα που παρουσιάζονται μετά από καιρό στους μηχανισμούς των παραθύρων στα Ε36 είναι γνωστά. Επειδή οι τύποι των προβλημάτων που παρουσιάζουν συχνά οι συγκεκριμένοι μηχανισμοί είναι δυό - τρείς, να πω πως αναφέρομαι σε αυτόν όπου ανεβάζοντας το παράθυρο, αυτό σε κάποιο ή κάποια σημεία σκαλώνει και γυρίζει μερικούς πόντους κάτω. Το συγκεκριμένο πρόβλημα όσο χειροτερεύει μπορεί να καταντήσει σωστό βάσανο, μιας και τα σημεία που σκαλώνει γίνονται ολοένα και περισσότερα. Αν πατήσουμε και κρατήσουμε πατημένο τον διακόπτη του παραθύρου στο πρώτο κλικ, όπως και αν πατήσουμε μια φορά στο δεύτερο κλικ για να ανέβει αυτόματα το παράθυρο ως το τέρμα δεν έχει κάποιο αποτέλεσμα, γιατί το παράθυρο πάλι θα σκαλώνει. Αν όμως κρατήσουμε τον διακόπτη πατημένο στο δεύτερο κλικ, τότε το παράθυρο δεν σκαλώνει πουθενά!! Ιδιαίτερα χρήσιμο για να μην τεντώνουν τα νεύρα σου, μέχρι να το πας για φτιάξιμο.
2 σκαλες εχουν ολα....
Υ.Γ. Προς αποφυγήν κραξίματος από τους παλαιότερους κι από αυτούς που ήδη γνωρίζουν τα παραπάνω, ενημερώνω πως έχω κάνει search στο forum και γνωρίζω πως αναφέρονται εδώ κι εκεί, ενώ παράλληλα θα ήθελα να τονίσω πως το παρόν thread σαν σκοπό έχει την συγκέντρωση των παραπάνω tips σε ένα μέρος και απευθύνεται κυρίως (αλλά όχι αποκλειστικά), σε νέους ιδιοκτήτες Ε36 όπως εμένα.

οι πιο πανω απαντησεις με τα κοκκινα γραμματα ειναι αυτα που ξερω....
μπραβο πολυ καλη δουλεια.
οι δικες μου αναφορες ειναι στο individual cabrio 99 με multi board computer 18 κουμπιων κ ψηφιακο διζωνικο climatronic με 2 ανακυκλωσεις αερα κ harman cardon ηχοσυστημα.
ολα αυτα απο το εργοστασιο.
το λεω αυτο γιατι αν καποια μπουν μετα ισως δεν λειτουργουν ολα οπως επισης κ απο αμαξι σε αμαξι υπαρχουν διαφορες
οσο ψαχνουμε βρησκουμε....

Valantis, το ίδιο και στο δικό μου. Επιπλέον, ούτε έχω δει, ούτε έχω ακούσει έστω και μία περίπτωση Ε36 με τέτοια λειτουργία...

οταν εχουμε ανοιχτη πορτα για αρκετη ωρα,σβηνει αυτοματα το φως για εξοικονομησης μπαταριας!
ξαναανοιγουν οταν κλεισουμε κ ξαναανοιξουμε την πορτα....

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις διευκρινήσεις Αντώνη, ήσουν κατατοπιστικότατος. Για τους υαλοκαθαριστήρες έχω την εντύπωση πως ειδικά στην διακοπτόμενη σκάλα, όταν σταματούσε το αμάξι σταματούσαν και οι υαλοκαθαριστήρες και περίμενα αρκετή ώρα. Θα το τσεκάρω ξανά και θα αναφέρω αποτελέσματα. Όσο για τα φώτα πάρκινγκ, ήξερα πως γίνεται (και το έχω δεί με τα μάτια μου σε golf) βάζοντας απλώς το λεβιεδάκι στο αντίστοιχο φλας και όχι να κάνει κι ένα κλικ παραπάνω. Λες να το είχε και το Opel μου τόσα χρόνια και δεν το ήξερα;

πιο κατω απτο φλας παει λιγο ακομα.πρεπει να το πας εκει μια φορα κ μετα αυτοματα γυρναει μονο του πισω...
οταν μετα βαλεις κλειδι κ ανοιξεις διακοπτη ανοιγοκλεινει το φλας απτη μερια που τοχεις αφησει..........

Παρακαλώ, αλλά ο κόπος μου δεν ήταν τίποτα μπροστά στις πληροφορίες που έχω πάρει από το παρόν forum. Τα περισσότερα τα βρήκα σε ένα site συγκεντρωμένα κι απλώς τα μετέφρασα, όμως τα διασταύρωσα κιόλας σε άλλα sites (αναφέρομαι στις λειτουργίες που δεν έχει το δικό μου Ε36 πάνω).

ολοι "πρεπει" να δινουμε κ να "περνουμε" απο δω μεσα....

Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει στα bmw αλλά ξέρω ένα πράγμα στα σίγουρα. ΟΛΑ γίνονται και το θέμα είναι χρόνος/κόστος. Αν η συγκεκριμένη λειτουργία επιτυγχάνεται με ειδικό ρελέ τότε θα είναι σχετικά εύκολο για έναν ηλεκτρολόγο να το αλλάξει. Αν είναι από το μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων τότε θα είναι αρκετά πιο δύσκολο αλλά όλα γίνονται.

θα ναι Λαθος να παρεμβει ηλεκτρολογος σε ενα τοσο καλο συστημα που εβγαλε η εταιρια μας για να μην μας σπανε τα νευρα στα φαναρια οταν περιμενουμε κ πεφτει η συχνοτητα κινησης...
γνωμη μου...

Ορίστε κι άλλο ένα μικρό tip. Λογικά πρέπει να το λέει το manual του αυτοκινήτου, αλλά εγώ δεν έχω. Επίσης είναι και γι' αυτούς (που είναι πολλοί!) που έχουν manual, αλλά δεν έχουν μπει στον κόπο να το διαβάσουν ποτέ. Το κεντρικό κλειδί ξεκλειδώνει όλες τις κλειδιαριές, όμως ένα από τα αντικλείδια κάνει μόνο για το μοτέρ και τις κλειδαριές των θυρών. Δεν κάνει όμως για το ντουλαπάκι της καμπίνας και το πορτ-παγκάζ. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο όταν πας διακοπές ας πούμε και δίνεις το αμάξι να στο παρκάρουν στο ξενοδοχείο, ή στο πλυντήριο όταν το αφήνεις για πλύσιμο κ.τ.λ.
μια μικρη διορθωση
υπαρχει ενα μικρο πλαστικο γκρι κλειδι που ανοιγει μονο το αμαξι κ τιποτα αλλο!!
υπαρχει ενα μεταλικο κλειδι με γκρι καλημα χωρις κουμπια πανω) που ανοιγει αμαξι κ μηχανη κ ΟΧΙ ντουλαπακι κ πορτ παγκαζ (ιδανικο για παρκιν κ πλυντήρια )

Ναι μπαίνουν... Όμως δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να αλλάξει και η μετώπη (κοινώς "μουστάκι" Νο 21 -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M44/1996/december/browse/bodywork/front_body_parts/ (http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M44/1996/december/browse/bodywork/front_body_parts/) ). Πάντως ο κωδικός του συγκεκριμμένου ανταλλακτικού (Ρ/Ν) αλλάζει ανάλογα με το αν είναι προ ή μετά face lift. Εγώ προσωπικά που έκανα την αλλαγή άλλαξα και τη μετώπη, αλλά θα το έκανα ούτως ή αλλώς γιατί η παλιά ήταν χάλια και το σχήμα της δεν επανέρχεται ποτέ τέλεια αν φάει"ζούπηγμα" προς τα μέσα...
Πάντως έχω διαβάσει εδώ μέσα post συναδέλφων που έγραφαν πως έχουν βάλει τις νέες μάσκες στην παλιά μετώπη... Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος όμως για την τελειότητα του αποτελέσματος.

μπορεις να αλλαξεις καρδιες απο παλιες σε facelift (aftermarket χωρις καμια διαφορα..)χωρις να αλλαξεις το μουστακι!!
εχω να δωσω εγω τετοιες.....

valantis544
22-05-09, 09:44
Σπύρο ευχαριστούμε πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες σου, νομίζω πως ξεκαθάρισες αρκετά το τοπίο!

θα ναι Λαθος να παρεμβει ηλεκτρολογος σε ενα τοσο καλο συστημα που εβγαλε η εταιρια μας για να μην μας σπανε τα νευρα στα φαναρια οταν περιμενουμε κ πεφτει η συχνοτητα κινησης...
γνωμη μου...:dblthumb2

Μια ένσταση μόνο. Όλα καλά εκτός από την διακοπτόμενη λειτουργία, που όταν σταματάς σταματάνε οι υαλοκαθαριστήρες (ή πάνε παααάρα πολύ αργά). Επείδη πρόλαβα και το είδα σε κάνα δυό ψιλόβροχα, θα προτιμούσα σε αυτήν την σκάλα να παραμένει διακοπτόμενη η λειτουργία, γιατί αν σταματάς στο φανάρι πολύ ώρα ας πούμε, το νερό προλαβαίνει και κάθεται και κόβει όλη την ορατότητα και δεν βλέπεις την τύφλα σου. Λύση δεν είναι να βάλω μια σκάλα παραπάνω κι όταν ξεκινήσω να την κατεβάσω πάλι. Αν ήταν κάτι πιο σημαντικό, δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να το πατεντάρω, για να το φέρω στα μέτρα μου. Για μένα το καλύτερο σύστημα είναι αυτό στα ιαπωνικά, όπου έχει ένα ροδελάκι και ρυθμίζεις τα δεπτερόλεπτα της διακοπτόμενης. Όπως και να χει πάντως το δικό μας είναι ωραία μαγκιά, ειδικά όταν το βλέπει ο συνοδηγός και ψαρώνει ;)

maraki_z3
22-05-09, 11:12
πω πω!!αυτο με το παραθυρο δεν το ηξερα προχθεσ που διαβασα με το νικο το θρεντ το κοιταξαμε στο αμαξι και το κανει και μασ χαχαχα...αλλα κατι αλλο οι καθρεπτεσ γτ ειναι θερμενωμενοι αυτο δεν μπορεσα να το καταλαβω...μπραβο παντωσ πολυ καλο θρεντ..να και καποια μυστικα που κρυβουν τα αυτοκινητα μασ και μεισ δεν το ξεραμε η τουλαχιστον δεν το ειχαμε παρατηρησει...

valantis544
22-05-09, 11:36
πω πω!!αυτο με το παραθυρο δεν το ηξερα προχθεσ που διαβασα με το νικο το θρεντ το κοιταξαμε στο αμαξι και το κανει και μασ χαχαχα...αλλα κατι αλλο οι καθρεπτεσ γτ ειναι θερμενωμενοι αυτο δεν μπορεσα να το καταλαβω...μπραβο παντωσ πολυ καλο θρεντ..να και καποια μυστικα που κρυβουν τα αυτοκινητα μασ και μεισ δεν το ξεραμε η τουλαχιστον δεν το ειχαμε παρατηρησει...

Καμιά φορά τα πρωϊνά, αν πας να πάρεις το αυτοκίνητο και η υγρασία έχει καθίσει στους καθρέπτες, θα παρατηρήσεις πως με το να ζεσταίνονται τα τζαμάκια τους, ξεθαμπώνουν μέσα σε ένα λεπτό! Στο προηγούμενο μου αυτοκίνητο, άναβα τους καθρέπτες ακόμα κι όταν έβρεχε, όπου με το πολύ νερό πάνω τους δεν έβλεπες και πολλά. Αποτέλεσμα ήταν με την ζεστασιά, να απομένουν μόνο μερικές σταγονίτσες και ορατότητα άριστη! Η λειτουργία των θερμαινόμενων καθρεπτών, είναι αντίστοιχη με του πίσω τζαμιού, που το ανάβουμε για να ξεθαμπώσει.

maraki_z3
22-05-09, 12:03
ααααααααααααααααααα!ναιιιιιιιιιιιιι!ε καλα αυτο με το πισω τζαμι το ηξερα αλλα αυτο με τουσ καθρεπτεσ δεν το χα σκεφτει καν..χαχαχα..να και κατι που δεν ηξερα...

xxxvagos
22-05-09, 12:08
Μια ένσταση μόνο. Όλα καλά εκτός από την διακοπτόμενη λειτουργία, που όταν σταματάς σταματάνε οι υαλοκαθαριστήρες (ή πάνε παααάρα πολύ αργά). Επείδη πρόλαβα και το είδα σε κάνα δυό ψιλόβροχα, θα προτιμούσα σε αυτήν την σκάλα να παραμένει διακοπτόμενη η λειτουργία, γιατί αν σταματάς στο φανάρι πολύ ώρα ας πούμε, το νερό προλαβαίνει και κάθεται και κόβει όλη την ορατότητα και δεν βλέπεις την τύφλα σου. Λύση δεν είναι να βάλω μια σκάλα παραπάνω κι όταν ξεκινήσω να την κατεβάσω πάλι. Αν ήταν κάτι πιο σημαντικό, δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να το πατεντάρω, για να το φέρω στα μέτρα μου. Για μένα το καλύτερο σύστημα είναι αυτό στα ιαπωνικά, όπου έχει ένα ροδελάκι και ρυθμίζεις τα δεπτερόλεπτα της διακοπτόμενης. Όπως και να χει πάντως το δικό μας είναι ωραία μαγκιά, ειδικά όταν το βλέπει ο συνοδηγός και ψαρώνει ;)

φιλε βαλαντη εμενα και οι υαλοκαθαριστηρες μειωνουν την ταχυτητα της κινησης τους οταν το αμαξι παει με λιγοτερο απο 10 χλμ...δηλαδη το εχω στο 3 και αμα σταματησω θα παει μονο του στο 1

Lil
22-05-09, 12:12
φιλε βαλαντη εμενα και οι υαλοκαθαριστηρες μειωνουν την ταχυτητα της κινησης τους οταν το αμαξι παει με λιγοτερο απο 10 χλμ...δηλαδη το εχω στο 3 και αμα σταματησω θα παει μονο του στο 1

δεν παει στο ενα φιλε Βαγγελη, παει αυτοματα μια σκαλα κατω... δηλαδη απο το 3 στο 2 κ.ο.κ.

:)

valantis544
22-05-09, 12:24
δεν παει στο ενα φιλε Βαγγελη, παει αυτοματα μια σκαλα κατω... δηλαδη απο το 3 στο 2 κ.ο.κ.

:)

Κι εγώ παιδιά έχω ακριβώς αυτήν την εντύπωση, πως όλες οι σκάλες όταν σταματάς, πάνε μια σκάλα κάτω όπως ανέφερα στο πρώτο post. Δεν έχει βρέξει όμως για να το τσεκάρω ξανά με σιγουριά και δεν μπορώ να τους βάλω σε στεγνό τζάμι για να δώ, γιατί ταλαιπωρούνται οι συνδέσμοι στα μπράτσα από το ζόρι και κάνουν τζόγο.

Αντών///is
22-05-09, 18:55
2. Οι υαλοκαθαριστήρες αλλάζουν την λειτουργία τους ανάλογα με την ταχύτητα του οχήματος.
α) Το λεβιεδάκι επιλογής στην πρώτη θέση: Οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν διακοπτόμενα όταν το όχημα κινείται με πάνω από 10 χ.α.ω. περίπου και σταματούν εντελώς όταν το όχημα ακινητοποιηθεί.
β) Το λεβιεδάκι επιλογής στην δεύτερη θέση: Οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν συνεχόμενα με μέτρια ένταση όταν το όχημα κινείται με πάνω από 10 χ.α.ω. περίπου και περνούν στην διακοπτόμενη λειτουργία όταν το όχημα ακινητοποιηθεί.
γ) Το λεβιεδάκι επιλογής στην τρίτη θέση: Οι υαλοκαθαριστήρες δουλεύουν συνεχόμενα με maximum ένταση όταν το όχημα κινείται με πάνω από 10 χ.α.ω. περίπου και περνούν σε λειτουργία μέτριας συνεχόμενης έντασης όταν το όχημα ακινητοποιηθεί.
(Ισχύουν οι παραπάνω λειτουργίες ακριβώς έτσι)

Το (α) δεν είναι σωστό. Η διακοπτόμενη λειτουργία γίνεται με συχνότητα 8-10'' εν κινήσει, ενώ μεταβάλλεται αυτόματα στα 13-15'' εν στάσει. Το (β) ισχύει. Το (γ) επίσης δεν είναι σωστό. Στην τρίτη σκάλα (μέγιστη συχνότητα) η συχνότητα δεν μεταβάλλεται καθόλου, είτε εν κινήσει είτε εν στάσει.
Καλά, πιο άπιστους Θωμάδες δεν έχω δει. Δοκιμάστε το - δεν θα πάθουν τίποτα οι καθαριστήρες σας για 10 δευτερόλεπτα! (Ψεκάστε και λίγο νερό με το πλυστικό παρμπρίζ!)

xxxvagos
22-05-09, 20:10
δεν παει στο ενα φιλε Βαγγελη, παει αυτοματα μια σκαλα κατω... δηλαδη απο το 3 στο 2 κ.ο.κ.

:)

γυρω στο ενα φιλε Lil...δεν ειμαι σιγουρος παντως κοβουν αρκετα ταχυτητα..δεν ειμαι και κοντα στο αμαξι να βγαλω ενα βιντεακι να δειτε

MrZ
22-05-09, 21:40
πιο κατω απτο φλας παει λιγο ακομα.πρεπει να το πας εκει μια φορα κ μετα αυτοματα γυρναει μονο του πισω...
οταν μετα βαλεις κλειδι κ ανοιξεις διακοπτη ανοιγοκλεινει το φλας απτη μερια που τοχεις αφησει..........


Στο δικό μου,το φλάς μένει πιό κάτω/πάνω και δεν επανέρχεται αν δεν το πειράξω εγώ...


μια μικρη διορθωση
υπαρχει ενα μικρο πλαστικο γκρι κλειδι που ανοιγει μονο το αμαξι κ τιποτα αλλο!!
υπαρχει ενα μεταλικο κλειδι με γκρι καλημα χωρις κουμπια πανω) που ανοιγει αμαξι κ μηχανη κ ΟΧΙ ντουλαπακι κ πορτ παγκαζ (ιδανικο για παρκιν κ πλυντήρια )


Εγώ έχω ένα κλειδί με πλαστικό κάλυμμα(χωρίς κουμπιά-φώτα κτλ) που ανοίγει τα πάντα και ένα κλειδί χωρίς κάλυμμα(μόνο μέταλλο)...με το ζόρι μπορείς να γυρίσεις τη μίζα...Θα δοκιμάσω αυτό αν δουλεύει στο ντουλαπάκι...


θα ναι Λαθος να παρεμβει ηλεκτρολογος σε ενα τοσο καλο συστημα που εβγαλε η εταιρια μας για να μην μας σπανε τα νευρα στα φαναρια οταν περιμενουμε κ πεφτει η συχνοτητα κινησης... γνωμη μου...

Δεν ξέρω αν έχεις κινηθεί ποτέ "σημειωτών" εν μέσω ψιλόβροχου...Αλλά εγώ το έχω κάνει και ειδικά εκείνη τη στιγμή που κινήσαι τόσο αργά που κόβουν ταχύτητα οι υαλοκαθαριστήρες και ξαφνικά δεν βλέπεις μπροστά σου τίποτα έχω ρίξει πολύ καντήλι...Και στο ψιλόβροχο να βάλεις τέρμα ταχύτητα στους υαλοκαθαριστήρες δεν θα έχουν νερό να παρασύρουν,από την άλλη ενώ κινείσαι να πατάς κάθε λίγο το χειροκίνητο...

Μια ένσταση μόνο. Όλα καλά εκτός από την διακοπτόμενη λειτουργία, που όταν σταματάς σταματάνε οι υαλοκαθαριστήρες (ή πάνε παααάρα πολύ αργά). Επείδη πρόλαβα και το είδα σε κάνα δυό ψιλόβροχα, θα προτιμούσα σε αυτήν την σκάλα να παραμένει διακοπτόμενη η λειτουργία, γιατί αν σταματάς στο φανάρι πολύ ώρα ας πούμε, το νερό προλαβαίνει και κάθεται και κόβει όλη την ορατότητα και δεν βλέπεις την τύφλα σου. Λύση δεν είναι να βάλω μια σκάλα παραπάνω κι όταν ξεκινήσω να την κατεβάσω πάλι. Αν ήταν κάτι πιο σημαντικό, δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να το πατεντάρω, για να το φέρω στα μέτρα μου. Για μένα το καλύτερο σύστημα είναι αυτό στα ιαπωνικά, όπου έχει ένα ροδελάκι και ρυθμίζεις τα δεπτερόλεπτα της διακοπτόμενης.

Αυτό το ροδελάκι έχει και το Escort μου κατασκευής '83...

Ά και κλειδώνοντας με το κλειδί,το κρατάω τέρμα δεξιά(όπως είχα κλειδώσει) και...δεν κάνει τίποτα.Πάλι καλά δεν έβαλα τσάμπα τις πλακέτες για τα τζάμια με το συναγερμό...

valantis544
23-05-09, 02:46
Καλά, πιο άπιστους Θωμάδες δεν έχω δει. Δοκιμάστε το - δεν θα πάθουν τίποτα οι καθαριστήρες σας για 10 δευτερόλεπτα! (Ψεκάστε και λίγο νερό με το πλυστικό παρμπρίζ!)

Για την πρώτη σκάλα με το διακοπτόμενο το τσέκαρα κι έχεις δίκιο κι έχω άδικο. Για το ότι ΟΛΑ τα γερμανικά αυτοκίνητα έχουν τα φώτα πάρκινγκ κι αυτό το τσέκαρα και έχεις άδικο.

nikos12
31-12-09, 14:15
τα νούμερα που βγάζει όταν κάνεις το check (με πατημένο το κουμπί που μηδενίζει χιλιόμετρα και στρίβεις το κλειδί) ξέρει κανείς τι σημαίνουν??

valantis544
31-12-09, 16:17
Αυτό δεν το εχω δει. Θα το δοκιμάσω!

xalkidikiotis
01-01-10, 10:50
πολύ καλο το post μπράβο!! :hello:
μακάρι να γίνει και κάτι παρόμοιο σε Ε46

valantis544
01-01-10, 12:17
Ορίστε 2 links στα αγγλικά για το Ε46. Πάνω κάτω λένε τα ίδια, αλλά έχουν και κάτι ψιλοδιαφορές αν είδα καλά.

http://www.bavisionbmw.com/forum/showthread.php?t=526

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=597288

Stunt Mike
01-01-10, 15:11
Το ξέρω πως ακούγεται μ@μ@κία, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν πέφτουν...

Κι ομως πεφτουν συναδελφοι!!!:dance:Το 328 4πορτο M-Pack που εφερα απο Γερμανια για να εξοπλισει το δικο μου κουπε,ειχε διαιρουμενες πλατες καθισματων πισω,οπως τα κουπε, χωρις τη λαμαρινα που εχουν ΟΛΑ τα υπολοιπα 4πορτα!!Φανταστειτε τη δυσκολια μου στο να πουλησω το σαλονι του μιας και στους 3-4 υποψηφιους που ηρθαν ειχαν λαμαρινα πισω απ'τα καθισματα και οι βασεις ηταν διαφορετικες!!!Τελικα βρεθηκε 316 4πορτο εισαγωγης που δεν ειχε λαμαρινα και οι βασεις του ηταν οπως και στα κουπε...1 χρονο το'χα στην αποθηκη μου το γ@μωσαλονι!:bananasmi

Stunt Mike
01-01-10, 15:13
Φιλε δε μπαινουνε 100% θελει και το μεταλικο κοματι!

Κουμπωνουνε χωρις το μεταλλικο κομματι αλλα προσωπικα το βρισκω εξαιρετικα ασχημο ετσι!Βρες κανα μηχανακι να σου κανει μια δηλωση,τραβα στις καρδιες μια κλωτσια και εισαι ετοιμος!:ices_ange Μη σου πω οτι βαζεις και Μ προφυλακτηρα αν δεν εχεις!

e30 1984
02-01-10, 00:03
πολυ καλο το post ευγε να ρωτησω κατι για ε30 υπαρχει τιποτα?

valantis544
02-01-10, 12:43
πολυ καλο το post ευγε να ρωτησω κατι για ε30 υπαρχει τιποτα?

Δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο ανάλογο άρθρο στο internet με μια ματιά που έριξα. Δοκίμασε τα tips που αναφέρονται για το Ε36, να δεις ποια δουλεύουν. Άμα το πάρεις λογικά, ότι έχει το Ε30 θα τα έχει και το Ε36 συν κάποια πρόσθετα.

livas24
02-01-10, 19:50
πολύ καλό το πόστ ... με βοήθησες πολύ, όμως έχω μία απορεία ... έχω τον εργοστασιακό συναγερμό αλλά με το κλειδί δεν γίνετε τίποτα ... πρέπει μήπως να δοκιμάσω με όλα τα κλειδιά ???

valantis544
02-01-10, 19:55
πολύ καλό το πόστ ... με βοήθησες πολύ, όμως έχω μία απορεία ... έχω τον εργοστασιακό συναγερμό αλλά με το κλειδί δεν γίνετε τίποτα ... πρέπει μήπως να δοκιμάσω με όλα τα κλειδιά ???

Όταν λες δεν γίνεται τίποτα τι εννοείς; Δεν κλείνουν τα παράθυρα;;

e30 1984
02-01-10, 21:15
ευχαριστω βαλαντι

BMW_E36_328i
02-01-10, 22:46
Κι εμένα κουλό τελείως μου φάνηκε, όμως το έχω δει σε δύο ή τρία διαφορετικά ξένα sites. Ίσως να ισχύει σε κάποιες Αμερικάνικες εκδόσεις ποιός ξέρει. Το πιθανότερο είναι πως δεν ισχύει πάντως.

Ναι παιδια ισχυει στα Luxus και τα δικα μου οταν πατω να κλειδωσει το αυτοκινητο τα παραθυρα κλεινουν αυτοματα !
Οπως ισχυει για τα φωτα του parking με τον συνδυασμο των flash
Kαι σε εμενα δεν εχει ρυθμιστή τιμονιου ειδες η BMW ?
Δεν μπορω να απαντησω για το OBC διοτι εχω το 7κουμπο με μονο εξωτερικη θερμοκρασια
Και στο διζωνικο κλιμα δεν εχει κανενα αισθηρηρα (λεντ) για τον φωτισμο
Και στο κοντερ εχει εκεινο το λεντακι αλλα να πω την αληθεια παιδια δεν εχω προσεξει καμμια διαφορα !!

livas24
03-01-10, 03:08
Όταν λες δεν γίνεται τίποτα τι εννοείς; Δεν κλείνουν τα παράθυρα;;


Ναι ... ούτε αν τα αφήσω ανοικτά και πατήσω τον συναγερμό ούτε αν κρατήσω παρατεταμένα το κλειδί δεξιά ...

valantis544
03-01-10, 11:57
Ναι ... ούτε αν τα αφήσω ανοικτά και πατήσω τον συναγερμό ούτε αν κρατήσω παρατεταμένα το κλειδί δεξιά ...

Απ' ότι είδα στο γκαράζ σου είναι μοντέλο 93, οπότε υπάρχει η πιθανότητα να μην το κάνει εσένα. Από χρονιά σε χρονιά υπάρχουν αρκετές διαφορές όπως έχω παρατηρήσει.

valantis544
03-01-10, 12:00
Ναι παιδια ισχυει στα Luxus και τα δικα μου οταν πατω να κλειδωσει το αυτοκινητο τα παραθυρα κλεινουν αυτοματα !
Οπως ισχυει για τα φωτα του parking με τον συνδυασμο των flash
Kαι σε εμενα δεν εχει ρυθμιστή τιμονιου ειδες η BMW ?
Δεν μπορω να απαντησω για το OBC διοτι εχω το 7κουμπο με μονο εξωτερικη θερμοκρασια
Και στο διζωνικο κλιμα δεν εχει κανενα αισθηρηρα (λεντ) για τον φωτισμο
Και στο κοντερ εχει εκεινο το λεντακι αλλα να πω την αληθεια παιδια δεν εχω προσεξει καμμια διαφορα !!

Κι όμως δουλεύει το λεντάκι στο κοντέρ απλώς επειδή έχει το τζάμι μπροστά δεν μπορείς να βάλεις απλώς το χέρι σου μπροστά για να του κόψεις το φως σε μεγάλο βαθμό. Εγώ το έκανα σούρουπο και έβαλα μια κόλα χαρτί μπροστά και άφησα μια άκρη ώστε να βλέπω τον φωτισμό και όντως μετά από μερικά δεπτερόλεπτα ο φωτισμός στο καντάν χαμήλωνε σιγά σιγά.

BMW_E36_328i
03-01-10, 14:11
Κι όμως δουλεύει το λεντάκι στο κοντέρ απλώς επειδή έχει το τζάμι μπροστά δεν μπορείς να βάλεις απλώς το χέρι σου μπροστά για να του κόψεις το φως σε μεγάλο βαθμό. Εγώ το έκανα σούρουπο και έβαλα μια κόλα χαρτί μπροστά και άφησα μια άκρη ώστε να βλέπω τον φωτισμό και όντως μετά από μερικά δεπτερόλεπτα ο φωτισμός στο καντάν χαμήλωνε σιγά σιγά.

Παντως εμενα ειναι 97 μοντελο και δεν εχει ρυθμιστη τιμονιου , εκτος και αν τοσα χρονια δεν τον εχω δει :chair::chair::drive2:

misa316
07-01-10, 17:33
4. Τιμόνι ρυθμιζόμενο καθ' ύψος.
(Σε εμένα πάντως δεν βρήκα κάποιο λεβιεδάκι για ρύθμιση. Μάλλον δεν το έχουν όλα τα μοντέλα ή εγώ στραβώθηκα! Βοήθεια κανείς

το δικο μου δεν εχη

7. Όταν παρκάρουμε το όχημα και αφού έχουμε βγάλει το κλειδί από την μίζα, μπορούμε να ανάψουμε τα φώτα θέσεως από την μια μόνο πλευρά του οχήματος, δηλαδή το μπροστά αριστερό μαζί με το πίσω αριστερό, ή αντιστοίχως το μπροστά δεξιό με το πίσω δεξιό.
Για να το καταφέρουμε αυτό πατάμε τον επιλογέα των φλας ΤΕΡΜΑ κάτω για να ανάψει η αριστερή πλευρά και ΤΕΡΜΑ πάνω για να ανάψει η ξεξιά πλευρά. Θέλει αρκετή παραπάνω δύναμη από αυτήν που βάζουμε συνήθως για να ανάψουμε το απλό φλας!!
(Ίσχύει και δεν θα το έβρισκα μόνος μου ούτε σε χίλια χρόνια. Σε άλλα αυτοκίνητα αφήνεις απλώς το λεβιεδάκι στην αντίστοιχη θέση του φλας για να συμβεί αυτό)




ναστε καλα ρε παιδια δεκα χρονια τορα το εψαχνα και τορα το ζορισα και οντος δουλεβη

8. Τα παράθυρα ανεβαίνουν αυτόματα αν τα αφήσουμε ανοιχτά, κλειδώνοντας το αυτοκίνητο.
(Σε μένα πάντως δεν ισχύει. Αν τα έχω ανοιχτά και κλειδώσω, τότε παραμένουν ανοιχτά! Ίσως το κάνει ο εργοστασιακός συναγερμός σε όσους διαθέτουν (λέω εγώ τώρα), αναφέρεται σαν tip πάντως)

εμενα λιτουργη εχω γνισιο σιναργεμο
και εχει ενα κουμπακη για διπλη λιτουργια

1) κλιδονη το αυτοκινιτο χορης να ανεβενουν τα τζαμια ανεβαζης εση τα τζιαμια στο επιθιμιτο σιμιο και δεν ανιγη ουτε απο μεσα τραβοντας την πετουγια ( πιθανον για καμπριολε γιατη δεν λιτουργουν τα εσοτερικα ρανταν) καλο γιατη αεριζετε το αυτοκινητο
2)ανεβαζη τα τζαμια λιτουργουν τα ρανταρ και ξεκλιδονη απο μεσα αν τραβιξης την πετουγια


και το δικο μου εινε του 1994 ελληνικο

misa316
07-01-10, 19:31
και ειχε διο πραγματακια που δεν τα εχω δει σε αλο

1) μικρο φακο στο ντουλαπακη που μπενη σε σιμιο που επαναφορτιζετε

2) μεσα στο χορο της ρεζερβας εχη ρεζερβουαρ για βετζινα αμα μινης να πας σε βετζιναδικο να βαλης

zami
07-01-10, 19:39
και ειχε διο πραγματακια που δεν τα εχω δει σε αλο

1) μικρο φακο στο ντουλαπακη που μπενη σε σιμιο που επαναφορτιζετε



και το δικό μου ειχε το μικρό φακό στην αριστερη μερια του ντουλαπιού γαντιών οπως λεγεται και μαλιστα μου χαλασε και οταν πηγα να αγορασω περυσι απο την αντιπροσωπεία μου ειπαν οτι σταματησε να βγαινει και δεν υπάρχει πια...προσεχε το λοιπον ,ειναι συλλεκτικό......

misa316
07-01-10, 19:56
και το δικό μου ειχε το μικρό φακό στην αριστερη μερια του ντουλαπιού γαντιών οπως λεγεται και μαλιστα μου χαλασε και οταν πηγα να αγορασω περυσι απο την αντιπροσωπεία μου ειπαν οτι σταματησε να βγαινει και δεν υπάρχει πια...προσεχε το λοιπον ,ειναι συλλεκτικό......



χιχιχιχι και μενα χαλασε αλα το εχω εκη να το κιταω

zami
07-01-10, 19:59
χιχιχιχι και μενα χαλασε αλα το εχω εκη να το κιταω

:rockon::rockon::rockon:

E36-Hartge
07-01-10, 22:08
Δεν έχω δει πως είναι αυτός ο φακός.
Βάλτε καμια φωτογραφία ρε παιδιά έτσι για να μου φύγει απο το μυαλό.

Κωνσταντίνος
08-01-10, 10:11
Δεν έχω δει πως είναι αυτός ο φακός.
Βάλτε καμια φωτογραφία ρε παιδιά έτσι για να μου φύγει απο το μυαλό.

http://static.bmwfans.info/images/epc/OTk0NF9w.png

Αντών///is
11-01-10, 14:12
και το δικό μου ειχε το μικρό φακό στην αριστερη μερια του ντουλαπιού γαντιών οπως λεγεται και μαλιστα μου χαλασε και οταν πηγα να αγορασω περυσι απο την αντιπροσωπεία μου ειπαν οτι σταματησε να βγαινει και δεν υπάρχει πια...προσεχε το λοιπον ,ειναι συλλεκτικό......

χιχιχιχι και μενα χαλασε αλα το εχω εκη να το κιταω
Φίλοι μου δεν είναι καθόλου συλλεκτικό! Στο δικό μου αυτοκίνητο δεν υπήρχε και το έβαλα πριν από ένα χρόνο και κάτι. Το είχα παραγγείλει κανονικά από επίσημο έμπορο BMW μαζί με τη φίσα του (πρίζα στο ντουλαπάκι):
Chareable handlamp...........P/N 82119413147, 24.87 €.
Plug terminal for handlamp P/N 61131366929, 1.70 €.
Η παραγγελία δόθηκε τον Οκτώβριο 2008 και είχαν έρθει μέσα σε λίγες 'μέρες από Γερμανία.
Πέραν αυτού άλλοι συμφορουμίτες το έχουν αγοράσει από E-bay.

Αντών///is
11-01-10, 15:09
και ειχε διο πραγματακια που δεν τα εχω δει σε αλο
.......2) μεσα στο χορο της ρεζερβας εχη ρεζερβουαρ για βετζινα αμα μινης να πας σε βετζιναδικο να βαλης
Το εφεδρικό μπιτόνι βενζίνης δεν το 'χεις δει σε άλλο αυτοκίνητο, γιατί δεν αποτελεί μέρος κάποιου εξοπλισμού. Πρόκειται για μεμονωμένο - και μάλιστα όχι ιδιαίτερα συνηθισμένο και γνωστό - αξεσσουάρ της BMW, που όποιος το θεωρεί χρήσιμο το αγοράζει και το τοποθετεί μόνος του στο εσωτερικό κοίλωμα του εφεδρικού τροχού:

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/restraint_system_and_accessories/spare_fuel_canister/ (http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/restraint_system_and_accessories/spare_fuel_canister/)

misa316
11-01-10, 15:25
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?albumid=605&pictureid=5391

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?albumid=605&pictureid=5392

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?albumid=605&pictureid=5393

misa316
11-01-10, 15:26
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/picture.php?albumid=605&pictureid=5394

zami
12-01-10, 11:00
Φίλοι μου δεν είναι καθόλου συλλεκτικό! Στο δικό μου αυτοκίνητο δεν υπήρχε και το έβαλα πριν από ένα χρόνο και κάτι. Το είχα παραγγείλει κανονικά από επίσημο έμπορο BMW μαζί με τη φίσα του (πρίζα στο ντουλαπάκι):
Chareable handlamp...........P/N 82119413147, 24.87 €.
Plug terminal for handlamp P/N 61131366929, 1.70 €.
Η παραγγελία δόθηκε τον Οκτώβριο 2008 και είχαν έρθει μέσα σε λίγες 'μέρες από Γερμανία.
Πέραν αυτού άλλοι συμφορουμίτες το έχουν αγοράσει από E-bay.

καλέ μου φίλε δεν θέλω να σε αμφισβητήσω ,αλλα εμένα μόλις μου χάλασε ,έτρεξα στην αντιπροσωπεία στο ποτάμι(Κορφιάτης) με το ανταλλακτικό (και συνεπώς και τον Part Number) και μου είπε ο υπάλληλος οτι εχει παψει να βγαίνει και οτι δεν βρίσκει στοκ ουτε εδω ουτε και στην Γερμανία για να μου το φέρει.Αν παρόλα αυτά εσυ μπορείς να το βρείς μεσω καποιου εμπόρου ,εγω το θέλω ακόμη.πες μου απο που ,και θα πάρω σημεα κιόλας τηλέφωνο για να το πάρω.............
Μονο ελλάδα,δεν ψωνίζω απο ebay...
ευχαριστω

Αντών///is
12-01-10, 12:26
καλέ μου φίλε δεν θέλω να σε αμφισβητήσω ,αλλα εμένα μόλις μου χάλασε ,έτρεξα στην αντιπροσωπεία στο ποτάμι(Κορφιάτης) με το ανταλλακτικό (και συνεπώς και τον Part Number) και μου είπε ο υπάλληλος οτι εχει παψει να βγαίνει και οτι δεν βρίσκει στοκ ουτε εδω ουτε και στην Γερμανία για να μου το φέρει.Αν παρόλα αυτά εσυ μπορείς να το βρείς μεσω καποιου εμπόρου ,εγω το θέλω ακόμη.πες μου απο που ,και θα πάρω σημεα κιόλας τηλέφωνο για να το πάρω.............
Μονο ελλάδα,δεν ψωνίζω απο ebay...
ευχαριστω
Από Κορφιάτη το έχω αγοράσει, στις 23/12/2008. Αξία 20.90 € + Φ.Π.Α.

Το μόνο που σκέφτομαι είναι το εξής: Στο ΒΜWfans βλέπω δύο Ρ/Ν για το "ίδιο" ανταλλακτικό:
(α) 82 11 9 413 237 με ένδειξη "Production discontinued", ήτοι καταργημένο.
(β) 82 11 9 413 147 με ένδειξη "10 ST." Stuck (ή κάπως έτσι) νομίζω πως στα Γερμανικά σημαίνει "κομμάτι, τεμάχιο".
Ή εικόνα που αντιστοιχεί στο πρώτο Ρ/Ν απεικονίζει ένα (1) φακό, ενώ η εικόνα που αντιστοιχεί στο δεύτερο Ρ/Ν απεικονίζει μία "προωθητική - διαφημιστική" συσκευασία που περιέχει δέκα (10) φακούς.
Προφανώς το είδος αυτό η ΒΜW το διαχειρίζεται σε συσκευασία / σετ των 10 τεμαχίων.

Εγώ παρήγγειλα / αγόρασα με βάση το δεύτερο Ρ/Ν, όχι το "καταργημένο". Φυσικά δεν παρέλαβα αυτό που απεικονίζεται, δηλαδή ένα κουτί με δέκα φακούς, αλλά έναν, συσκευασμένο μέσα σε ένα σακουλάκι. Επειδή είχε προηγηθεί παραγγελία στη Γερμανία (δεν υπήρχε διαθέσιμο στην Ελλάδα), υποθέτω πως η BMW Hellas, έφερε τότε στην Ελλάδα αυτή την συσκευασία με τα 10 κομμάτια, από τα οποία μου έδωσε το ένα. Λογικά, στις αποθήκες της πρέπει να βρίσκονται, από τότε που ήρθε η παραγγελία μου (τέλος Σεπτ. - αρχές Οκτ. 2008), τα υπόλοιπα 9 κομμάτια, μείον όσα έχουν πουληθεί από τότε!

Θα ρωτήσω για επιβεβαίωση και θα σου γράψω το απόγευμα το αποτέλεσμα της έρευνας. Αν δεν τους προλάβω ανοικτούς, αύριο το πρωί...

zami
12-01-10, 15:27
και εγω στον Κορφιάτη πήγα!!!!!!Μακάρι να είναι ετσι οπως τα λές και να εχει τετοιο στοκ.Προσπαθησα και εγω τωρα να τους παρω τηλέφωνο αλλα καποιο προβλημα ειχαν οι γραμμες...Περιμένω αυριο απο εσενα η εμένα (οποιος προλάβει....)

Αντών///is
12-01-10, 15:51
Πάρτε, πάρτεεεε! Υπάρχουν 5 διαθέσιμα κομμάτια στην BMW Hellas.
Πληροφορία από ανταλλακτικά Κορφιάτη, πριν μισή ώρα...
Με το Ρ/Ν που είπαμε ( 82 11 9 413 147 ).

zami
12-01-10, 19:25
Μην ξηγηθείτε βρώμικα...το ένα δικό μου!!!αυριο πρωί παίρνω τηλέφωνο για προκαταβολή...

Αντών///is
12-01-10, 20:39
:rofl2: Χαχαχά!!! Καλά, μην κάνεις έτσι! Δεν είπα πως είναι τα πέντε τελευταία επί της γής!
Όπως έγραψα και παραπάνω, όταν παράγγειλα το δικό μου, δεν υπήρχε στην Ελλάδα διαθέσιμο ούτε ένα. Η BMW Hellas υποθέτω πως έφερε από την Γερμανία, με αφορμή την δική μου παραγγελία, μια συσκευασία των 10, από την οποία πήρα ένα εγώ και εξυπηρετήθηκαν και άλλοι τέσσερις συνάδελφοι στο χρονικό διάστημα που μεσολάβησε μέχρι σήμερα. Μόλις εξαντληθούν και τα υπόλοιπα 5 κομμάτια, ο πρώτος που θα παραγγείλει, απλά θα τραβήξει την καθυστέρηση των 5 - 6 ημερών, μέχρι να έρθει μια νέα δεκάδα από την Γερμανία... Απλά πράματα! :)

zami
12-01-10, 20:51
ταξει ...αλλα οταν ειχα παει εγω γιατι δεν μου δωσανε και αυτο σαν option και απλα μου ειπανε τελος; στον ιδιο ειχα παει και εγω

Αντών///is
12-01-10, 22:22
Γιατί και στην πιό ρουτινιάρικη και διεκπεραιωτική δουλειά, χρειάζεται που και που λίγη φαντασία και ευρηματικότητα! :nod:

Υ.Γ.: Πάντως, στην περίπτωσή μου, το option το είχα βρει μόνος μου, αφού είχα πάει μελετημένος! (bmwfans)

zami
13-01-10, 09:29
Γιατί και στην πιό ρουτινιάρικη και διεκπεραιωτική δουλειά, χρειάζεται που και που λίγη φαντασία και ευρηματικότητα! :nod:

Υ.Γ.: Πάντως, στην περίπτωσή μου, το option το είχα βρει μόνος μου, αφού είχα πάει μελετημένος! (bmwfans)

Φίλε μου Αντώνη,είχες απόλυτο δίκιο...!Πρωί πρωί σήμερα τους πήρα τηλέφωνο και δινοντας το κωδικό που αφορά το ένα τεμάχιο (...237) πήρα την απάντηση πως εχει πάψει να βγαίνει και οτι δεν υπάρχει στοκ πουθενά.Σε εκεινο το σημείο ηταν που κανονικά θα έλεγα ευχαριστώ και θα εκλεινα το τηλεφωνο αν δεν υπήρχες εσύ!!!Τους είπα οτι χθες μεσημέρι καποιος επικοινώνησε μάζι τους και βρηκε 5 τεμαχια στην BMW Ελλάς..Εψαξε πάλι και τίποτα...Αφού πήγε παλι να με στενοχωρήσει του έσκασα τον άλλο κωδικό (...147) που αφορούσε τα 10 τεμ και ως δια μαγείας έμφανίστηκαν 5 τεμάχια στόκ!!!!καπάρωσα αμέσως το ενα ,το προπλήρωσα μεσω τραπέζης και αυριο μετα τις 11 παραλαμβάνω(τιμή 24,87€).
και πάλι Αντώνη σε ευχαριστώ....:hello:

valantis544
13-01-10, 10:46
Μείνανε 4 κομμάτια άντε ένα up να φεύγουνε, χαχα!

zami
13-01-10, 11:38
Μείνανε 4 κομμάτια άντε ένα up να φεύγουνε, χαχα!

:icon11: :icon18: :rofl2:

Αντών///is
13-01-10, 15:10
και πάλι Αντώνη σε ευχαριστώ....:hello:
Δεν κάνει τίποτα φίλε zami. Χαρά μου που βοήθησα! :dblthumb2

Μείνανε 4 κομμάτια άντε ένα up να φεύγουνε, χαχα!
Χαχά, είσαι απίστευτος! Λογικά άλλο ένα θα πάρει ο συνάδελφος misa316, που έγραφε παραπάνω πως του είχε χαλάσει κι' εκείνου (κάτσε να του στείλω ένα ΡΜ, γιατί δεν τον βλέπω να έχει παρακολουθήσει την εξέλιξη...), οπότε θα μείνουν 3!
:bullhorn: Έλα παιδιά και ξεπουλήσαμε!!!

Αντών///is
13-01-10, 19:11
Zami και misa316, να σας ρωτήσω κάτι; (μου 'ρθε μόλις τώρα φλασιά!)
(α) Είστε σίγουροι πως στην πρίζα / φις / υποδοχή του φακού στο ντουλαπάκι έρχεται ρεύμα για να φορτίζει ο φακός; Μήπως δεν φταίει ο φακός, αλλά υπάρχει κάποια διακοπή στο κύκλωμα και η φόρτιση έχει διακοπεί από μήνες ή από χρόνια;
(β) Είστε σίγουροι πως δεν έχει καεί το λαμπάκι; Η BMW διαθέτει ανταλλακτικά λαμπάκια -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/universal_accessories/chargeable_handlamp/, το Νο 4.

zami
13-01-10, 19:39
Zami και misa316, να σας ρωτήσω κάτι; (μου 'ρθε μόλις τώρα φλασιά!)
(α) Είστε σίγουροι πως στην πρίζα / φις / υποδοχή του φακού στο ντουλαπάκι έρχεται ρεύμα για να φορτίζει ο φακός; Μήπως δεν φταίει ο φακός, αλλά υπάρχει κάποια διακοπή στο κύκλωμα και η φόρτιση έχει διακοπεί από μήνες ή από χρόνια;
(β) Είστε σίγουροι πως δεν έχει καεί το λαμπάκι; Η BMW διαθέτει ανταλλακτικά λαμπάκια -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/universal_accessories/chargeable_handlamp/, το Νο 4.

για την δικη μου περιπτωση τουλαχιστον :τα εχω ελεγξει ολα επειδη και εγω ετσι λειτουργω.τα ψαχνω πρωτα.η πριζα φερνει ρευμα κανονικα και ο φακος εμεινε απο μπαταρια.δυστυχως ομως μετα την κρυολουσια που ειχα παρει,τον πεταξα ενω θα μπορουσα να εχω τωρα spare λαμπακι και κρυσταλο.τον ειχα μετρησει με ενα φιλο και εδειχνε πως δεν φορτιζε καθολου...

misa316
13-01-10, 21:06
Zami και misa316, να σας ρωτήσω κάτι; (μου 'ρθε μόλις τώρα φλασιά!)
(α) Είστε σίγουροι πως στην πρίζα / φις / υποδοχή του φακού στο ντουλαπάκι έρχεται ρεύμα για να φορτίζει ο φακός; Μήπως δεν φταίει ο φακός, αλλά υπάρχει κάποια διακοπή στο κύκλωμα και η φόρτιση έχει διακοπεί από μήνες ή από χρόνια;
(β) Είστε σίγουροι πως δεν έχει καεί το λαμπάκι; Η BMW διαθέτει ανταλλακτικά λαμπάκια -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M42/LHD/M/1995/september/browse/universal_accessories/chargeable_handlamp/, το Νο 4.



Εμενα δυστιχος εχη χαλαση η μπαταρια το εχω τσεκαρη.
Και εινε κολιμενα με καλαη τον εχω ανιξη και το ειδα

Digou
21-01-10, 23:31
Παιδιά δεν είναι καθόλου παράξενο να ισχύει κάτι σε πολύ λίγους ή στους μισούς και στους περισσότερους όχι. Οι διαφορές στις εκδόσεις ενός μοντέλου που μπορεί να υπάρχουν είναι πραγματικά αμέτρητες!!

παιδιά και σ'εμένα ισχύει αλλά μόνο με το χερούλι του οδηγού. Έχω ένα e36 του ΄97 316

valantis544
21-01-10, 23:38
παιδιά και σ'εμένα ισχύει αλλά μόνο με το χερούλι του οδηγού. Έχω ένα e36 του ΄97 316

Το έχουν αναφέρει αρκετοί πλέον, οπότε σίγουρα ισχύει σε κάποια. Σίγουρα θα είναι και κάποια άτομα στους οποίους ισχύει, αλλά δεν έτυχε να το παρατηρήσουν απλώς.

Κωνσταντίνος
27-01-10, 11:21
Πάρτε, πάρτεεεε! Υπάρχουν 5 διαθέσιμα κομμάτια στην BMW Hellas.
Πληροφορία από ανταλλακτικά Κορφιάτη, πριν μισή ώρα...
Με το Ρ/Ν που είπαμε ( 82 11 9 413 147 ).

Παραγγέλθηκε ακόμα ένα απο μένα στην αντιπροσωπεία της Πάτρας
Αντώνη ακόμα μια φορά ευχαριστούμε για τα "φώτα" σου :yippee:

Αντών///is
27-01-10, 16:46
:bigthumb: Άντε να φύγουνε παιδιά! Δύο μείνανε! (αν πήρε ένα ο misa316) Δύο και ξεπουλήσαμε!

Να 'σαι καλά Κωνσταντίνε! Απλώς ανταποδίδω την γενναιόδωρη βοήθεια που βρήκα κι' εγώ εδώ από άλλους συναδέλφους... :dblthumb2

porfyrios
27-01-10, 17:48
:bigthumb: Άντε να φύγουνε παιδιά! Δύο μείνανε! (αν πήρε ένα ο misa316) Δύο και ξεπουλήσαμε!

Να 'σαι καλά Κωνσταντίνε! Απλώς ανταποδίδω την γενναιόδωρη βοήθεια που βρήκα κι' εγώ εδώ από άλλους συναδέλφους... :dblthumb2

Ευχαρίστως θα έμπαινα κι εγώ,όμως δεν είναι πολλά 25 e για έναν φακό??

Αντών///is
27-01-10, 18:54
Για έναν οποιονδήποτε φακό ναι, είναι πολλά...
Μπορείς να πάρεις από ένα οποιοδήποτε supermarket ή Praktiker ή συνοικιακό κατάστημα ηλεκτρικών, με λιγότερα.

zami
27-01-10, 19:18
Για έναν οποιονδήποτε φακό ναι, είναι πολλά...
Μπορείς να πάρεις από ένα οποιοδήποτε supermarket ή Praktiker ή συνοικιακό κατάστημα ηλεκτρικών, με λιγότερα.

α ξεχασα να πώ πως ο δικός μου ,ο μαμα ,που φορούσε το αμάξι ητανε μαύρος.ο εν λόγω ειναι λευκός.ισως αυτό να ηταν και η διαφορα στον κωδικό...

porfyrios
27-01-10, 20:30
Αντώνη,βοήθησέ με να καταλάβω τί διαφορετικό έχει αυτός ο φακός και αξίζει τα λεφτά του, μήπως τελικά τον παραγγείλω.

Κωνσταντίνος
27-01-10, 20:39
Αντώνη,βοήθησέ με να καταλάβω τί διαφορετικό έχει αυτός ο φακός και αξίζει τα λεφτά του, μήπως τελικά τον παραγγείλω.

Είναι επαναφορτιζόμενος και το κυριότερο είναι γνήσιο αξεσουάρ BMW. Γιαυτό είναι ακριβός.....

zami
27-01-10, 20:42
Είναι επαναφορτιζόμενος και το κυριότερο είναι γνήσιο αξεσουάρ BMW. Γιαυτό είναι ακριβός.....

αυτά και επιπλέον :είναι επαναφορτιζόμενος και εχει εργοστασιακή θέση οπου και φορτίζει στο ντουλαπάκι του συνοδηγού.Αλλα μην φανταστείτε οτι βγάζει και τρελλο φως.....

Αντών///is
27-01-10, 21:32
Κωνσταντίνος & zami μίλησαν σωστά!
Να προσθέσω επιπλέον πως δεν υπάρχει εναλλακτική ούτε σε κάποιο ίδιο after market προϊόν, οπότε είναι μονόδρομος: Είτε ακουμπάς 25 € και παίρνεις το π@π@ρ@κι της BMW, είτε σκας 10 (ας πούμε), παίρνεις έναν λίγο μεγαλύτερο Ucar και τον πετάς χύμα στο ντουλαπάκι! Α, και μην ξεχνάς να του αλλάζεις μπαταρίες κάθε 3 - 4 μήνες...

Υπ' όψιν πως μπορείς να τον βρεις (τον BMW) μεταχειρισμένο (e-bay), φυσικά σε καλύτερη τιμή. Και για να τον αξιοποιήσεις, εννοείται πως υπάρχει ήδη η προεγκατάσταση (καλωδίωση και πρίζα στο ντουλαπάκι), αλλοιώς προκύπτει επιπλέον κόστος (κυρίως εργασία ηλεκτρολόγου), η οποία όμως δεν είναι κάτι το τρομερό...

porfyrios
27-01-10, 21:59
ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις,αλλά μάλλον δεν θα τον αποκτήσω

psix88
03-02-10, 00:25
κοίτα να δεις που έλεγα τι να είναι αυτή η φύσα που έχω στο ντουλαπάκι...και το είχα ψάξει και στο ΝΕΤ και δεν την είχα βρει.....καλή φάση

porfyrios
03-02-10, 12:44
Ορίστε κι άλλο ένα μικρό tip. Λογικά πρέπει να το λέει το manual του αυτοκινήτου, αλλά εγώ δεν έχω. Επίσης είναι και γι' αυτούς (που είναι πολλοί!) που έχουν manual, αλλά δεν έχουν μπει στον κόπο να το διαβάσουν ποτέ. Το κεντρικό κλειδί ξεκλειδώνει όλες τις κλειδιαριές, όμως ένα από τα αντικλείδια κάνει μόνο για το μοτέρ και τις κλειδαριές των θυρών. Δεν κάνει όμως για το ντουλαπάκι της καμπίνας και το πορτ-παγκάζ. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο όταν πας διακοπές ας πούμε και δίνεις το αμάξι να στο παρκάρουν στο ξενοδοχείο, ή στο πλυντήριο όταν το αφήνεις για πλύσιμο κ.τ.λ.
άψογες όλες οι πληροφορίες σου Βαλάντη.μάλλον σου διέφυγε να πείς και για τις κλειδαριές ,οτι θερμαίνονται αν κρατήσουμε για 3 sec το χερούλι της πόρτας σηκωμένο.πολύ χρήσιμο στις παγωνιές ...

porfyrios
03-02-10, 12:50
αν θέλεις Βαλάντη ,πες μου για ποιά σημεία του μάνουαλ ενδιαφέρεσαι,να σου τα στείλω

george316
03-02-10, 13:36
ΠΟΡΦΥΡΙΕ...δηλαδη.με κλειδωμενο αμαξι,κραταμε το χερουλι της πορτας για καμμια δεκαρια δευτερολεπτα και αυτα θερμαινονται??

kloukakis
03-02-10, 14:12
Τι ακριβως θερμαίνεται ρε παιδια??

Αντών///is
03-02-10, 14:27
Τι ακριβως θερμαίνεται ρε παιδια??
...για τις κλειδαριές ,οτι θερμαίνονται αν κρατήσουμε για 3 sec το χερούλι της πόρτας σηκωμένο.πολύ χρήσιμο στις παγωνιές ...
Μην τρελλαίνεσαι φίλε kloukakis... πρόκειται για πρόσθετο (κατά παραγγελία) εξοπλισμό. Πιθανόν το συγκεκριμμένο αμάξι να προέρχεται από Γερμανία ή κάποια κεντρο / βορειο-Ευρωπαϊκή χώρα, γιατί δύσκολο το βλέπω να ξηλωνόταν κάποιος για να προσθέσει τη δυνατότητα αυτή στην Ελλάδα.

george316
03-02-10, 14:31
επειδη και το δικο μου απο εκει ερχεται....υπαρχει κανενα λαμπακι να το διαπιστωσουμε?

valantis544
03-02-10, 16:10
αν θέλεις Βαλάντη ,πες μου για ποιά σημεία του μάνουαλ ενδιαφέρεσαι,να σου τα στείλω

Ευχαριστώ πολύ porfyrie αλλά το έχω σε ψηφιακή μορφή.

valantis544
03-02-10, 16:15
Παιδιά κάτι δεν πάει καλά, ή κάτι δεν έχω καταλάβει εγώ καλά. Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να κρατάω στο ψοφόκρυο σηκωμένο το χερούλι 3 δεπτερόλεπτα για να ζεσταθεί, ενώ μπορώ να έχω μπει μέσα στο αμάξι σε 1;;;

Κωνσταντίνος
03-02-10, 16:49
Παιδιά κάτι δεν πάει καλά, ή κάτι δεν έχω καταλάβει εγώ καλά. Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να κρατάω στο ψοφόκρυο σηκωμένο το χερούλι 3 δεπτερόλεπτα για να ζεσταθεί, ενώ μπορώ να έχω μπει μέσα στο αμάξι σε 1;;;

Εχω την εντύπωση πως δε ζεσταίνονται τα χερούλια αλλά η κλειδαριές, σε περίπτωση παγετού

Αντών///is
03-02-10, 17:02
Εχω την εντύπωση πως δε ζεσταίνονται τα χερούλια αλλά η κλειδαριές, σε περίπτωση παγετού
Ακριβώς...

aggelosmk2
03-02-10, 18:12
Διαβασα το αρθρο αλλα δεν ειδα πουθενα να το γραφει .

Εκεινο το κολπο με το ανοιγοκλεισμα του διακοπτη ταυτοχρονα με το διακοπτομενο πατημα του μηδενιστη των χιλιομετρων ,ξερετε πως γινεται :rtfm: ??
Το ειδα που το εκανε καποιος κ μου κινησε την περιεργια .
Στην οθονη μετα τον χιλιομετρων βγαζει καποιες εξτρα πληροφοριες.....

VAGIOS
03-02-10, 18:20
Κι εμένα κουλό τελείως μου φάνηκε, όμως το έχω δει σε δύο ή τρία διαφορετικά ξένα sites. Ίσως να ισχύει σε κάποιες Αμερικάνικες εκδόσεις ποιός ξέρει. Το πιθανότερο είναι πως δεν ισχύει πάντως.

υσχιει παιδια, κ για τιν ηλιορωφη!σε εμενα λειτουργεισε!

porfyrios
03-02-10, 18:59
ΠΟΡΦΥΡΙΕ...δηλαδη.με κλειδωμενο αμαξι,κραταμε το χερουλι της πορτας για καμμια δεκαρια δευτερολεπτα και αυτα θερμαινονται??
απ' ότι είδα γιώργο,πήρες απαντήσεις .όχι για δέκα,περίπου 5 είναι αρκετά.

porfyrios
03-02-10, 19:02
Παιδιά κάτι δεν πάει καλά, ή κάτι δεν έχω καταλάβει εγώ καλά. Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να κρατάω στο ψοφόκρυο σηκωμένο το χερούλι 3 δεπτερόλεπτα για να ζεσταθεί, ενώ μπορώ να έχω μπει μέσα στο αμάξι σε 1;;;
Βαλάντη,μιλάμε για την περίπτωση που δεν μπορείς να γυρίσεις το κλειδί και να μπείς στο αυτοκίνητο,επειδή η κλειδαριά είναι παγωμένη.(κάπως σπάνιο για μη ορεινές περιοχές)

george316
05-02-10, 07:35
ευχαριστω πορφυριε...περιμενω ξανα τα κρυα για να το δω στη πραξη..
οσο για αυτο το κολπακι με το διακοπτη και το μηδενιστη χιλιομετρων,οποιος μπορεσει να μου πει τι σημαινουν οι κωδικοι που βγαινει...
στην αντιπροσωπεια (αδαμιδη)παντως μου ειπαν οτι προκειται για καποια δεδομενα για σερβις που διαβαζονται απο το καντραν αν δεν εχεις διαγνωστικο.
επειδη ομως χρησιμοποιουν το διαγνωστικο τα βλεπουν ολα απο εκει.
ειναι ομως χρησιμο να ξερουμε τι σημαινουν

valantis544
05-02-10, 09:22
Βαλάντη,μιλάμε για την περίπτωση που δεν μπορείς να γυρίσεις το κλειδί και να μπείς στο αυτοκίνητο,επειδή η κλειδαριά είναι παγωμένη.(κάπως σπάνιο για μη ορεινές περιοχές)

Αυτό μάλλον είναι χρήσιμο τότε εκεί που έχουν πραγματικό ΚΡΥΟ!!

DiMiTrIs_
05-02-10, 13:29
να ρωτησω κατι ρε παιδια...τα διακοπτακια που υπαρχουν μπροστα και κατω στο μοχλο των ταχυτητων στα ε36 τι ειναι?παρατηρω οτι αλλα εχουν ενα,αλλα κανενα,αλλα 4 το ενα πρεπει να ειναι για το esp..τα αλλα?

porfyrios
05-02-10, 13:36
Δημήτρη,κοιτώντας την κάτω δεξιά φωτο στο γκαράζ μου,οι διακόπτες είναι:ο πρώτος δίπλα στον αναπτήρα και ο τελευταίος δεξιά είναι για θερμαινόμενα καθίσματα,ο δεύτερος από αριστερά είναι για την κουκούλα,το μεσαίο είναι λαμπάκι για τον συναγερμό,ο δεύτερος από δεξιά είναι το esp.δίπλα στον λεβιέ,το ξέρεις ,είναι για τα παράθυρα.

DiMiTrIs_
05-02-10, 13:39
μμμ to ειχα απορια ευχαριστω

zami
05-02-10, 15:12
Δημήτρη,κοιτώντας την κάτω δεξιά φωτο στο γκαράζ μου,οι διακόπτες είναι:ο πρώτος δίπλα στον αναπτήρα και ο τελευταίος δεξιά είναι για θερμαινόμενα καθίσματα,ο δεύτερος από αριστερά είναι για την κουκούλα,το μεσαίο είναι λαμπάκι για τον συναγερμό,ο δεύτερος από δεξιά είναι το esp.δίπλα στον λεβιέ,το ξέρεις ,είναι για τα παράθυρα.

πολυ σωστα μιλησε ο φιλος πορφυριος και εγω θα προσθετω οτι η κενη θεση στην οποια εχει το λαμπακι του συναγερμου ειναι η θεση του κουμπιου hi-fi για το ηχοστυστημα αν το εχεις στον εξοπλισμο σου....

Αντών///is
05-02-10, 16:17
...η κενη θεση στην οποια εχει το λαμπακι του συναγερμου ειναι η θεση του κουμπιου hi-fi για το ηχοστυστημα αν το εχεις στον εξοπλισμο σου....
Φίλε zami, πάντα είχα την απορία... αυτό το κουμπί τι δουλειά κάνει;
(Στο αυτοκίνητό μου δεν έχω το ηχοσύστημα Hi-Fi, είχα δει όμως το κουμπί αυτό σε φωτογραφίες.)

zami
05-02-10, 17:04
Φίλε zami, πάντα είχα την απορία... αυτό το κουμπί τι δουλειά κάνει;
(Στο αυτοκίνητό μου δεν έχω το ηχοσύστημα Hi-Fi, είχα δει όμως το κουμπί αυτό σε φωτογραφίες.)

μην νομίζεις ,και εγω αν δεν το είχε ενα φιλαράκι με ενα sedan δεν θα ηξερα τι κάνει.πολύ χοντρικά θα σου πώ οτι είναι ενα είδος ενισχυτή(εργοστασιακού φυσικά) το οποίο πατώντας το ενισχύει την απόδοση (ενταση και ποιότητα) του στερεοφωνικού απο τα χαμηλά .Μάλιστα του φίλου μου (και πιθανόν ,όλα οσα το εχουν απο το εργοστάσιο) είχε δύο ηχεία (twitter) στις μπροστινές πόρτες ,αντί του ενός που έχουν τα περισσότερα.μάλλον είναι στο όλο πακέτο του BMW OEM car hifi amplifier....

BMW_E36_328i
13-10-10, 09:50
Κι εμένα κουλό τελείως μου φάνηκε, όμως το έχω δει σε δύο ή τρία διαφορετικά ξένα sites. Ίσως να ισχύει σε κάποιες Αμερικάνικες εκδόσεις ποιός ξέρει. Το πιθανότερο είναι πως δεν ισχύει πάντως.

Εμενα παιδια παντως κλεινουν τα παραθυρα !! αν και εταιροχρονισμενα τωρα το διαβασα και το αναφερω !!

bmwnikolase36
11-11-10, 23:35
Όχι μόνο δεν πέφτει η πλάτη των πίσω,αλλά υπάρχει και λαμαρίνα που χωρίζει το χώρο αποσκευών από την καμπίνα(ακαμψία; )

Για τη πλαφονιέρα που ανάβει με τις χειρολαβές εγώ σκέφτηκα ότι μπορεί να θέλεις να δείς μέσα στο αμάξι μήπως άφησες κάτι πάνω στα καθίσματα.Είναι βράδυ,δεν βλέπεις μέσα και χωρίς να ανοίξεις το αυτοκίνητο ανάβεις την πλαφονιέρα και τσεκάρεις.Έξυπνο.

αδερφε σε εμενα πεφτουν.εχω ενα bmw 316 e36 coupe του 96'

Αντών///is
12-11-10, 13:49
Φίλε Νκόλα, ο MrZ έγραφε για αμάξωμα sedan. Μόνο στα coupe και στις compact υπάρχουν πίσω καθίσματα με αναδιπλώμενη πλάτη 50/50.

BMW M3 E30
13-12-10, 20:14
Γεια σας και απο μενα.Παρακολουθω παρα πολλα threads αλλα ποτε δεν εχω παρεμβει.Ηρθε η ωρα για το παρακατω και ελπιζω να σας βοηθησει για τα κρυφα μενου τοσο του obc(18 buttons)οσο και του καντραν.
http://www.bimmerinfo.com/E36_OBC_tricks.htm

adisson
05-10-11, 21:44
Τελικα αδερφια και σε εμενα δουλευουν τοσο αυτα με τους υαλοκαθαριστηρες οσο και το κλεισιμο των παραθυρων με το κλειδι τερμα δεξια.
Το follow me με τα φωτα το γνωριζα απο πριν

ziaba
08-10-11, 22:40
:help: τά σέρβις απο το κάντραν πως ακριβώς σβήνουν (για 36αρι με obd1 μιλάω). κάποιος άς περιγράψει αναλυτικά τι πρέπει να κάνω.

Driftakos
10-10-11, 08:46
νμζ κάτι σαν κ αυτό θες

http://www.bmwe36blog.com/2007/02/24/reset-bmw-e36-oil-service-light/