PDA

Επιστροφή στο Forum : Απασφάλιση καπό στην εθνική


epapa
20-05-09, 08:56
Καλημέρα σε όλους! Σήμερα κατέβαινα τον Κηφισό για Πειραιά και στο τελευταίο κομμάτι του που είναι ψιλοάνετο πήγαινα με καμμιά 150άρα και το πρόβλημα μου είναι ότι προφανώς από τις ανωμαλίες που έχει η γέφυρα απασφαλίστηκε το καπό, όπως όταν τραβάς το μοχλό από μέσα. Ευτυχώς βέβαια δεν άνοιξε οπότε μπορώ και περιγράφω την εμπειρία μου.

Το θέμα είναι ότι το καπό την τελευταία φορά που το είχα ανοίξει το έιχα καραελέγξει όταν το έκλεισα και είμαι 100% σίγουρος ότι είχε κλείσει καλά...

Ερώτηση προς όλους τους κατόχους Ζ4, σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο????

mpikounis
20-05-09, 08:59
Δε νομιζω οτι προκειται για γνωστο θεμα των Ζ4. Προτεινω να το δεις με το συνεργειο σου γιατι υποψιαζομαι οτι θα παιρνει ρυθμιση ωστε να "κλειδωνει" καλυτερα.

konas
20-05-09, 09:34
Οχι. Ουδεποτε μου εχει συμβει. Νομιζω και γω ότι παίρνει ρύθμιση

arisk
20-05-09, 10:31
Φαντάσου σκηνικό... Εκει που προχωράς... Να ανοίξει το καπό...!! Ούτε τον ΚΙΤ να οδηγούσες... :dance:

oldcarskickass
20-05-09, 14:07
Φαντάσου σκηνικό... Εκει που προχωράς... Να ανοίξει το καπό...!! Ούτε τον ΚΙΤ να οδηγούσες... :dance:

Το θέμα είναι ότι αν σου ανοίξει οδηγώντας καλό θα ήταν να οδηγούσες τον ΚΙΤ, γιατί αν δεν κοπεί δε θα βλέπεις την τύφλα σου.

maris7
20-05-09, 14:35
το κακο ειναι οτι δεν κοβεται αλλα διπλωνει στο παρμπριζ οποτε καταλαβαινεις τι γινετα
(ετυχε σε φιλο μου)

epapa
05-06-09, 11:32
Λοιπόν, το αμάξι το πήγα στο Σφακιανάκη και απλά μου λάδωσαν την κλειδαριά του καπό. Το θέμα ήταν οτι όταν είχα κλείσει το καπό τελευταία φορά δε το είχα πετάξει από ψηλά, το ειχα πιέσει μόνο, και αν και φαινόταν κλειστό δεν είχε κλειδώσει. Συμπέρασμα κλείνετε το καπό πετώντας το από ψηλά και ακούτε 2 κλακ οπότε είστε σιγουροι οτι το τελευταίο έχει κλειδώσει σωστά... Αυτά

stavr
05-06-09, 14:30
μας βλεπω να βαζουμε ασφαλειες στα καπω μας οπως τοτε στα 80'ς! Τοτε ηταν συχνο φαινομενο το ανοιγμα του καπω και ειδικα στα οπελ! Σιγουρα θα θυμαστε τις ασφαλειες πανω στα καπω των σπορ οπελ μαντα, καντετ και ασκονα! Κακη φαση παντως !! μην τυχει σε κανενα μας!!!

DoctorAbo
05-06-09, 17:32
Δεν είναι πολύ πιθανό να σηκωθεί. Και να απασφαλίσει από το κλείδωμα δεν είναι καθόλου εύκολο να ελευθερωθεί και από τη δεύτερη θέση και να σηκωθεί τοκαπώ μιας BMW.

Όμως, όπως είπε και ο mpikounis σίγουρα θέλει έλεγχο και ίσως ρύθμιση

MrZ
07-06-09, 12:18
Δεν γνωρίζω για τη σειρά Ζ αλλά στο δικό μου Ε36,όταν κλείνω το καπό έχει 2 μέρη που ασφαλίζει,ένα αριστερά και ένα δεξιά.Καμιά φορά,επειδή έχω σταθμέυσει σε περίεργο σημείο και έχει στρεβλώσει το αμάξωμα,ρίχνοντας το καπό ασφαλίζει μόνο η μία μεριά,οπότε ζουλάω και την άλλη μέχρι να ακούσω "κλάκ" και το τραβάω λίγο να δώ άμα θα σηκωθεί.