PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] 4-pot brake kits


Σελίδες : [1] 2

bmw330vasilis
20-05-09, 08:12
Εχω θεματακι.......!Σκεφτομαι να αλλαξω τα μπροστα φρενα για λογους καλαισθησιας μονο μιας και αυτα που εχω πλεον με υπερκαλυπτουν!Η οδηγικη συμπεριφορα μου δεν ειναι των ακρων αλλα και εκτος αυτου οποτε και να τα χρειαστηκα .... ηταν εκει...!
Ωστοσο ξεκινωντας μια ερευνα αγορας εχω να επισημανω τα εξης....:
Η πρωτη μου επιλογη μιας και μιλαμε για εμφανιση ηταν τα BMW PERFORMANCE.....ωστοσο απο τις κριτικες που διαβασα εδω δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα και με πανακριβα αναλωσιμα!!
Οποτε παμε για AP-RACING GALFER ή ακομα καλυτερα BREMBO που εχω συμπερανει οτι ειναι οτι καλυτερο αλλα ταυτοχρονα και πιο τσουχτερο!
Στην 1η μου αναζητηση στο δικτυο λοιπον βρηκα το http://www.4brake.com/gr .Επικοινωνησα με τον κυριο ......... και αφου του ειπα τα ακριβη στοιχεια του αυτοκινητου μου και του αφησα το τηλ μου .....με πηρε πισω για να μου δωσει την προσφορα του........την εξης:
Για το δικο μου αμαξι συνιστα τις ανωτερω μαρκες σε τετραπιστονα......Συγκεκριμενα μου ειπε οτι θα μου εφτιαχνε κιτακι για να βγει πιο φθηνο με τις εν λογω δαγκανες!

Το κιτ της AP RACING GALFER (κοκκινα) με 2 επιλογες:

1.με τετραπιστονες δαγκανες + τακακια + δισκοπλακες MONOMΠΛΟΚ 345 x 30
2. '' '' '' + " + '' ΔΙΑΙΡΟΥΜΕΝΕΣ 355 x 30

και μαζι ανταπτορες ,σωληνακια υψηλης (ΜΠΡΟΣ - ΠΙΣΩ),οτι χρειαστει απο βίδες ,υγρα φρενων.

Η 1η επιλογη λοιπον της AP RACING GALFER κοστος 1450 ευρα
Η 2η επιλογη στα 2100 ευρα

χωρις τοποθετηση μιας και βρισκεται στην Θεσ/νικη!(κοστος για τοποθετηση ΑΘΗΝΑ μου ειπε οτι θα μου παει απο 50-100 ευρα!

Το κιτ της BREMBO (κοκκινα) παλι με τις 2 αυτες επιλογες και ολα τα παρελκομενα που προανεφερα με κοστος 600 ευρα παραπανω στην καθε περιπτωση!!

Για ατοκες συζηταει γυρω στις 3-4.....!
Δεν ρωτησα μαρκα απο δισκοπλακες μιας και δεν ειναι το κιτ το γνησιο (απο αμελεια)
Δεν ρωτησα για group buy ......
Τι γνωμη εχετε??αξιζει ....τα εξοδα???ειναι καλες οι τιμες?
ενδιαφερεστε αλλοι για group buy?:dblthumb2

επισυναπτονται φωτο με τις περιπτωσεις GALFER με διατρητους δισκους :

345 x 30 μονομπλοκ
345 x 30 διαιρουμενη

355 x 30 μονομπλοκ
355 x 30 διαιρουμενη

σορρυ αν ειμαι off topic.....αλλα ειναι το πιο προσφατο θρεντ με θεμα τα φρενα!!
ευχαριστω!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
20-05-09, 08:20
Βασιλη γιατι δεν βαζεις τα bmw performance?? νομιζω οτι πανε στα ιδια λεφτα!

bmw330vasilis
20-05-09, 08:23
απο που ρε ΓΙΑΝΝΗ?................ακουω και προτασεις!!!!


Βασιλη γιατι δεν βαζεις τα bmw performance?? νομιζω οτι πανε στα ιδια λεφτα!

bmw330vasilis
20-05-09, 08:26
τα performance τα κιτρινα αυτα τα μαματα?.....και μπαινουν σε μας Ε46 το οποιο δεν ειναι Μ?


εγω ειχα ρωτησει στον Σπανο και μου ειχε πει στα 1400 αν θυμαμαι καλα, συγουρα παιζει και καλητερη τιμη

ΓΙΑΝΝΗΣ
20-05-09, 08:29
Δεν ειμαι 100% συγουρος οτι μπαινουν αλλα κανε ενα τηλ, νομιζω οτι μονο οι ανταπτορες αλλαζουν....νομιζω.....

sakkunen
20-05-09, 11:16
Κρίμα τα λεφτουδάκια. Αφού σε υπερκαλύπτουν τα μαμά.
Μη ξεχνάς οτι θα σφυρίζουν σπαστικά.

Με 2500 ευρώ βάζεις κάτι ωραίες αναρτησούλες που νομίζεις οτι οδηγείς porsche.

shido
20-05-09, 11:26
Κρίμα τα λεφτουδάκια. Αφού σε υπερκαλύπτουν τα μαμά.
Μη ξεχνάς οτι θα σφυρίζουν σπαστικά.

Με 2500 ευρώ βάζεις κάτι ωραίες αναρτησούλες που νομίζεις οτι οδηγείς porsche.

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος για το σφυριγμα
Βασιλη το παχος πρεπει να στο ειπε η καταλαβες λαθος
345*32 ειναι σε ap galfer

shido
20-05-09, 11:27
Δεν ειμαι 100% συγουρος οτι μπαινουν αλλα κανε ενα τηλ, νομιζω οτι μονο οι ανταπτορες αλλαζουν....νομιζω.....

σε Μ3 αρα σε μη Μ αμαξι θα θελεις ακρα ρουλεμαν ...

ΔημητρηςΜ3
20-05-09, 12:51
απο Θεσ/νικη ποιος ειναι??
αν ειναι αυτος που πηγα εγω ειναι κορυφη ο τυπος!!
Παναγιωτης το ονομα του??

bmw330vasilis
20-05-09, 12:58
εχω ποσταρει το σαιτ του στο πρωτο ποστ......δεν θυμαμαι ονομα φιλε!!



απο Θεσ/νικη ποιος ειναι??
αν ειναι αυτος που πηγα εγω ειναι κορυφη ο τυπος!!
Παναγιωτης το ονομα του??

bmw330vasilis
20-05-09, 13:00
Βασιλη γιατι δεν βαζεις τα bmw performance?? νομιζω οτι πανε στα ιδια λεφτα!

πηρα Σπανο και μου πε οτι δεν κανουν για Ε46!!

Κρίμα τα λεφτουδάκια. Αφού σε υπερκαλύπτουν τα μαμά.
Μη ξεχνάς οτι θα σφυρίζουν σπαστικά.

Με 2500 ευρώ βάζεις κάτι ωραίες αναρτησούλες που νομίζεις οτι οδηγείς porsche.


Ποιες εννοεις....ετσι να το χουμε κατα νου??


Κανεις πολυ μεγαλο λαθος για το σφυριγμα
Βασιλη το παχος πρεπει να στο ειπε η καταλαβες λαθος
345*32 ειναι σε ap galfer

Γιαννη....οι διαστασεις ειναι οπως ακριβως τις ανεφερα.....και οι φωτο που μου εστειλε ειχαν την ονομασια των διαστασεων.....τι να σου πω τωρα????

Fairytale
20-05-09, 13:33
Εχω θεματακι.......!Σκεφτομαι να αλλαξω τα μπροστα φρενα για λογους καλαισθησιας μονο μιας και αυτα που εχω πλεον με υπερκαλυπτουν!Η οδηγικη συμπεριφορα μου δεν ειναι των ακρων αλλα και εκτος αυτου οποτε και να τα χρειαστηκα .... ηταν εκει...!
...
σορρυ αν ειμαι off topic.....αλλα ειναι το πιο προσφατο θρεντ με θεμα τα φρενα!!
ευχαριστω!!Τα post στα μετέφερα σε νέο thread. Δεν υπάρχει θέμα τέτοιας συγχώνευσης θεμάτων Βασίλη. Μπορείς να έχεις το δικό σου thread. Αλοίμονο...

Στο προκείμενο τώρα. Η διαφορά που θα σου δώσουν τα φρένα που συζητάς είναι αξιοσημείωτη, αλλά μόνο σε ρυθμούς συνεχούς κυνηγητού των φρένων! Η αισθητική αναβάθμιση βέβαια είναι δεδομένη.
Στην περίπτωση που προχωρήσεις στην αναβάθμιση, τα εργοστασιακά σου στα "κλείνω" από τώρα...
C U out there

bmw330vasilis
20-05-09, 13:36
να σαι καλα ρε νικολα......ωστοσο οφειλω να πω οτι εχω και αλλες προσφορες ηδη για τα φρενα μου....νομιζω οτι το πιο φρονιμο θα ταν....οταν....αμμεσα βεβαια μπω σ αυτην την διαδικασια αλλαγης να αναρτησω μια πωληση στο σχετικο μερος του φορουμ και οποιος προλαβει να τα χαρει!!...μην παραξηγηθω....!!


Τα post στα μετέφερα σε νέο thread. Δεν υπάρχει θέμα τέτοιας συγχώνευσης θεμάτων Βασίλη. Μπορείς να έχεις το δικό σου thread. Αλοίμονο...

Στο προκείμενο τώρα. Η διαφορά που θα σου δώσουν τα φρένα που συζητάς είναι αξιοσημείωτη, αλλά μόνο σε ρυθμούς συνεχούς κυνηγητού των φρένων! Η αισθητική αναβάθμιση βέβαια είναι δεδομένη.
Στην περίπτωση που προχωρήσεις στην αναβάθμιση, τα εργοστασιακά σου στα "κλείνω" από τώρα...
C U out there

saikoE39
20-05-09, 16:00
Bασικα...αφου εισαι οκ με τα φρενα σου.....γιατι δεν βαφεις κοκκινες τις δαγκανες(να σου γεμιζοθν το ματι)...και τελος....????

kplc16
20-05-09, 16:26
Βασιλη ειναι βαρυ το εξοδο

Αλλα αφου επιμενεις να γ@μισεις φραγκα θα σου προτεινα να επισκεφτεις τον Κερασιδη.
Βρισκεται πανω απο το σιδηροδρομικο σταθμο της θεσσαλονικης(οδος Μαργαροπουλου)

bmw330vasilis
20-05-09, 16:52
Bασικα...αφου εισαι οκ με τα φρενα σου.....γιατι δεν βαφεις κοκκινες τις δαγκανες(να σου γεμιζοθν το ματι)...και τελος....????

τσαπατσοδουλεια μου φαινεται ρε φιλαρακι!!!

Βασιλη ειναι βαρυ το εξοδο

Αλλα αφου επιμενεις να γ@μισεις φραγκα θα σου προτεινα να επισκεφτεις τον Κερασιδη.
Βρισκεται πανω απο το σιδηροδρομικο σταθμο της θεσσαλονικης(οδος Μαργαροπουλου)

ειμαι απο Αθηνα ρε συ....μπας και χει κανα λινκ να δουμε τιποτα???

shido
20-05-09, 17:01
τσαπατσοδουλεια μου φαινεται ρε φιλαρακι!!!



ειμαι απο Αθηνα ρε συ....μπας και χει κανα λινκ να δουμε τιποτα???

βγαζεις δαγκανες και τις βαφουν απο την αρχη με φουρνο κτλ

bmw330vasilis
20-05-09, 17:03
καποιους που εχω δει και μου χουν πει για παρομοια διαδικασια...εκτος αν ψευδονται......σαν να τις εβαψαν με σπρευ και οσο αντεξουν φαινονται ρε παιδια ......εχει βαψει καποιος με καλο αποτελεσμα να το δουμε???:bowdown:



QUOTE=shido;286808]βγαζεις δαγκανες και τις βαφουν απο την αρχη με φουρνο κτλ[/QUOTE]

george kaleas
20-05-09, 17:13
εγω vassili 1χρο.. τωρα sto compact με αριστα αποτελεσματα σαν εργοστασιακες φενοντε
αμα εισαι οκ με τα φρενα μην πεταξεις λεφτα ασκοπα!!
βαφτες...

bmw330vasilis
20-05-09, 17:22
αν δεν σου κανει κοπο......ριξε μια φωτο απο κοντα να δω ρε φιλαρακι!!!
ευχαριστω!!



εγω vassili 1χρο.. τωρα sto compact με αριστα αποτελεσματα σαν εργοστασιακες φενοντε
αμα εισαι οκ με τα φρενα μην πεταξεις λεφτα ασκοπα!!
βαφτες...

george kaleas
20-05-09, 17:25
λοιπον vasili ειναι ειδικι μπογια για της δαγκανες..
αποτελητε απο: 1)σπρει καθαριστηκο ψεκαζεις πριν το βαψιμο και φευγουν ολες η βρομιες!!
2)μπογια ειδικι για θερμοκρασιες και ωραιο κοκκινο και ενα κουτακι σκληριντικο που το ριχνεις μεσα στη μπογια ανακατευεις και μετα βαφεις!! και δεν ξεθοριαζει ποτε το χρωμα!! φιλος μου σε πολο με τον ιδιο τροπο της εχει τωρα 4 χρ..και ειναι ΠΕΝΑ!!! εγω της εβαψα μονος μου με πινελακια 2) ενα αρκετα λεπτο και ενα αλο λιγο ποιο παχη.... με κοστος 65ε περιπου μαζι με τα πινελακια!!
και αποτελεσμα super!!
ελιπιζω να σε καληψα!!!




φιλικα γιωργος!

bmw330vasilis
20-05-09, 18:14
thanks φιλε γιωργο....θα το τσεκαρω...αν και τις καινουργιες δαγκανες τις βλεπω μονοδρομο!!
:screwy:



λοιπον vasili ειναι ειδικι μπογια για της δαγκανες..
αποτελητε απο: 1)σπρει καθαριστηκο ψεκαζεις πριν το βαψιμο και φευγουν ολες η βρομιες!!
2)μπογια ειδικι για θερμοκρασιες και ωραιο κοκκινο και ενα κουτακι σκληριντικο που το ριχνεις μεσα στη μπογια ανακατευεις και μετα βαφεις!! και δεν ξεθοριαζει ποτε το χρωμα!! φιλος μου σε πολο με τον ιδιο τροπο της εχει τωρα 4 χρ..και ειναι ΠΕΝΑ!!! εγω της εβαψα μονος μου με πινελακια 2) ενα αρκετα λεπτο και ενα αλο λιγο ποιο παχη.... με κοστος 65ε περιπου μαζι με τα πινελακια!!
και αποτελεσμα super!!
ελιπιζω να σε καληψα!!!




φιλικα γιωργος!

george kaleas
20-05-09, 18:23
αμα εχεις το κασερι μεσα!!!!
μαζι σου:)

manos///3
20-05-09, 18:29
Πριν καιρο μου ειχε δοσει πληροφοριες ο alexk για τα φρενα της BMW Performance.
Για κοιταξε το...εχει και τιμες..


Φρένα BMW Performance
-> http://shop.speedreligion.net/
Παίρνεις ένα τηλ και ζητάς τον Anthony
Anthony.
Speed Religion Ltd
01925 850796

bmw330vasilis
20-05-09, 18:39
δεν λειτουργει το λινκ ρε παιδια!!!



Πριν καιρο μου ειχε δοσει πληροφοριες ο alexk για τα φρενα της BMW Performance.
Για κοιταξε το...εχει και τιμες..


Φρένα BMW Performance
-> http://shop.speedreligion.net/
Παίρνεις ένα τηλ και ζητάς τον Anthony
Anthony.
Speed Religion Ltd
01925 850796

manos///3
20-05-09, 18:41
Nαι ,εχεις δικιο. τωρα το ειδα και γω.

Δεν ξερω γιατι...πριν μερες δουλευε..

Παντως ειχε τις 6πιστονες δαγκανες 800ευρω

bmw330vasilis
22-05-09, 13:10
Μετα απο υποδειξη του συμφορουμιτη......kplc16 (τον ευχαριστω παρα πολυ)...κοιταξα και για τα XYZ φρενα επιδοσεων τα οποια ειχα κατα νου να ελεγξω μιας και χρησιμοποιουνται οπως μου ανεφερε και ο ιδιος στο NASCAR.....!...το λοιπον....εποικινωνησα με το http://www.geartech.gr/contact.asp ....μιλησα με καποιον Γιωργο ο οποιος μου εδωσε τιμη για τα εν λογω φρενα (πληρες σετ) για Ε46!
6ΠΙΣΤΟΝΕΣ δαγκανες σε κοκκινο ασημι ή χρυσαφι σε 10 μερες παραδοση με σωληνακια υψηλης τακακια ή δισκους κεραμικους(τα μπερδεψα και δεν θυμαμαι τι μου ειπε),υγρα φρενων και ανταπτορες που θα χρειαστουν........1580 ευρα + 120ευρα τοποθετηση!!
Ωστοσο ρωτησα για 2 σετ για καλυτερη τιμη και μου ειπε 1450 ευρα + φυσικα την τοποθετηση!
Για οποιον ενδιαφερεται ενδεικτικα για ευκολιες πληρωμης με υπολοιπο 1000 ευρω (τα αλλα προκαταβολη) με καρτα 10 δοσεις βγαινει στα 107 ευρω τον μηνα!!!!
Αυτα τα ολιγα....για παιρετερω διευκρινισεις ή στο τηλ του ή οτι γνωριζω ευχαριστως να το αναφερω...
αρα με βλεπω να στρεφομαι προς τα ανωτερω....αν δεν κατσει κατι αλλο που περιμενω.....

bmw330vasilis
22-05-09, 13:29
αλλιως τι θα λεγατε για κανα group buy μπας και κερδισουμε κατι ακομα????

deepblue
22-05-09, 14:07
Eιμαι μεσα Βασιλη και μαλιστα αν θες παμε αυριο να δωσουμε προκαταβολη.

kplc16
22-05-09, 20:52
καλοφορετα αν καταληξετε σε αυτα
Περιμενω φωτογραφιες
ΥΓ κεραμικα τακακια
Ερωτηση δισκοι διαιρουμενοι; 355mm;

tasosbmwe30
22-05-09, 21:17
Για τσεκαρετε κι αυτα (δεν τα ξερω σαν μαρκα....αλλα ειναι φθηνα...)

http://www.hispecbrake.co.uk/Conversions/Bmw/E36%20-%20315%20-%20B4.htm

bmw330vasilis
22-05-09, 21:44
330x32....!!!αν θυμαμαι καλα!!!



καλοφορετα αν καταληξετε σε αυτα
Περιμενω φωτογραφιες
ΥΓ κεραμικα τακακια
Ερωτηση δισκοι διαιρουμενοι; 355mm;

deepblue
24-05-09, 22:03
Λοιπον ετοιμος Βασιλαρα για αυριο?
Παμε για αγορα 2 Ζευγαριων μια και δεν υπαρχει και κανεις αλλος να θελει?
Ας μην χανουμε αλλο χρονο !!!
Αντε μπας και κανουμε και κανα φρεναρισμα της προκοπης !!!

bmw330vasilis
24-05-09, 22:08
αστα φιλε......σημερα στο τσακ την γλυτωσα.....αλλα απο αυριο παραγγελνουμε τις ΑΓΚΥΡΕΣ και καθαρισαμε!!!:dance::smokin:




Λοιπον ετοιμος Βασιλαρα για αυριο?
Παμε για αγορα 2 Ζευγαριων μια και δεν υπαρχει και κανεις αλλος να θελει?
Ας μην χανουμε αλλο χρονο !!!
Αντε μπας και κανουμε και κανα φρεναρισμα της προκοπης !!!

deepblue
24-05-09, 22:19
αστα φιλε......σημερα στο τσακ την γλυτωσα.....αλλα απο αυριο παραγγελνουμε τις ΑΓΚΥΡΕΣ και καθαρισαμε!!!:dance::smokin:

Aντε παμε να τα παρουμε και οτι βγει το πολυ πολυ αμα ειναι μουφα να μας δωσεις τα χρηματα μας πισω ο kplc16.
Αραγε δεν εχει καποιος ενυπωσεις να μας πει για τα φρενα αυτα?
Μονο εμεις θα τα φοραμε?:ices_ange

bmw330vasilis
24-05-09, 22:30
φιλε....μπηκα σε αμερικανικα σαιτ και τα χουν ισαξια με brembo.....και τα φορανε και στο NASCAR!!
αποκλειεται να ναι μουφα!!!!:cheers::dblthumb2




Aντε παμε να τα παρουμε και οτι βγει το πολυ πολυ αμα ειναι μουφα να μας δωσεις τα χρηματα μας πισω ο kplc16.
Αραγε δεν εχει καποιος ενυπωσεις να μας πει για τα φρενα αυτα?
Μονο εμεις θα τα φοραμε?:ices_ange

StratosGR
25-05-09, 00:54
Πριν προχωρήσετε σε αγορά ρίξτε μια ματιά σε wilwood.
Αγόρασα για ένα φίλο κάτι δαγκάνες μιας και ήταν άσχετος με online αγορές ,που τις έβαλε σε octavia με 300 αλόγατα και έχουν πραγματικά φοβερή απόδοση και προπάντων ΚΑΛΗ τιμή!

deepblue
25-05-09, 09:00
εχεις κανεις αποψη για τα Φρενα XYZ να μας πει?

deepblue
25-05-09, 12:43
Πριν προχωρήσετε σε αγορά ρίξτε μια ματιά σε wilwood.
Αγόρασα για ένα φίλο κάτι δαγκάνες μιας και ήταν άσχετος με online αγορές ,που τις έβαλε σε octavia με 300 αλόγατα και έχουν πραγματικά φοβερή απόδοση και προπάντων ΚΑΛΗ τιμή!

Ωραια τα λες ...δωσε μας πιο πολλες πληροφοριες απο που και τι τιμη?

StratosGR
25-05-09, 16:09
Τα αγοράσαμε από εδώ:
http://www.rallydesign.co.uk

Αν θες λεπτομέρειες για τη συμπεριφορά τους,σου δίνω και το τηλέφωνο του συναδέλφου που τις πήρε να σου πει αναλυτικά.Είναι μουρλαμένος όμως κοντράκιας και θα σε ζαλίσει :D

georggge46
25-05-09, 18:31
Αλλη μια λυση ειναι τα SPARCO http://atlasteam.gr/eshop/catalog/index.php?cPath=22_211_804

bmw330vasilis
25-05-09, 21:14
http://www.autoaccessories.gr/tuning/search/searchView.asp?TuningCategoryId=27
το ποσταρω εδω για γνωση προς απαντες....
thanks to deepblue!!

shido
25-05-09, 22:03
να λαβετε υποψιν σας σοβαρα το ποσο ευκολα θα βρειτε και στο μελλον αναλωσιμα.

bmw330vasilis
25-05-09, 22:16
σωστη η επισυμανση ρε γιαννακο....αλλα ειναι μεγαλες εταιρειες ...μεχρι σε αγωνες συμμετεχουν....ξερω γω.....??



να λαβετε υποψιν σας σοβαρα το ποσο ευκολα θα βρειτε και στο μελλον αναλωσιμα.

shido
25-05-09, 22:18
μερικοι δεν στοκαρουν τακακια ειδικα σε μη εμπορικα κιτ

kplc16
26-05-09, 05:36
μερικοι δεν στοκαρουν τακακια ειδικα σε μη εμπορικα κιτ

τα XYZ τα δινει στη Θεσσαλονικη ο Κερασιδης με Ferodo

m-power_01
27-05-09, 00:19
Βασιλη αυτο που λεει ο shido ειναι πολυ σωστο , και αφου οπως ειπες τα θες για ομορφια και οτι δεν σου λειπει το φρενο ...αξιζει να μπαινεις σε διαδικασιες του τυπου κανω καθε τοσο ελενχο να δω ποσο εχουν τα τακακια ακομα και αμα ειναι να παραγγειλω να τα χω σε ενα μηνα και ξερω γω...Σκεψου αν αξιζει.Εγω θα τα βαζα αλλα εγω εχω και πολυ ελευθερο χρονο!!!!

saikoE39
27-05-09, 00:35
Εγω δεν θα τα εβαζα...ειναι πολυ φτηνα.....την μαρκα δεν την ξερω καθολου....και ουτε χτυπαει στο ματι...!!!!εγω θα εβαζα Galfer-Tarox- Brembo-endless...τουμπανα πραγματα.....!!!!

m-power_01
27-05-09, 01:11
εννοω δεν θα εβαζα τιποτα στην θεση του...αφου δεν θελει παραπανω φρενο!! και λεω εγω θα εβαζα κατι αφτερ μαρκετ!!!! οχι τα εν λογω αλλα κατι ...δεν ξερω! Μαλλον δεν το διατυπωσα σωστα. Αυτο που ηθελα να πω σε απλα ελληνικα ειναι οτι με τα μαμα και στο ουζμπεκισταν να βρεθεις θα βρεις τακακια ενω με οτιδηποτε αλλο , τιποτα δεν ειναι σιγουρο

StratosGR
27-05-09, 17:55
Ωραια τα λες ...δωσε μας πιο πολλες πληροφοριες απο που και τι τιμη?

Τελικά υπάρχουν και στην Ελλάδα.Δε χάνετε κάτι να πάρετε μια τιμή και να την συγκρίνετε με αυτήν της Αγγλίας κιόλας :yippee:
http://www.terras.gr/?page=product&id=274

kplc16
27-05-09, 20:55
Εγω δεν θα τα εβαζα...ειναι πολυ φτηνα.....την μαρκα δεν την ξερω καθολου....και ουτε χτυπαει στο ματι...!!!!εγω θα εβαζα Galfer-Tarox- Brembo-endless...τουμπανα πραγματα.....!!!!

τα tarox τα εχω δοκιμασει σε s2000. Πολυ μετρια για τα λεφτα τους
Τα ΧΥΖ δε συνεργαζονται με ευρωπαιους κατασκευαστες οπως η BREmbo για παραδειγμα
Αλλα εφοδιαζαν το NASCAR, που δεν ειναι και λιγο.
Απο την αλλη η Brembo ειναι βαρια φανελα απο τις συμμετοχες της στο motogp.
Παντως ειναι και θεμα promotion
Ειναι πολυ αυτοι που λενε με τα φρενα δε παιζουν αλλα η τεχνολογια των φρενων δε ειναι και τεχνολογια κινητηρων
Παντως ειναι πολλα σε καθε περιπτωση τα 1500ευρω για φρενα πολυ δε περισσοτερα τα 2500
Και οταν σταματα το αμαξι με τα φρενα που ηδη φοραει ισως και να μην χρειαζεσαι αναβαθμησεις.
Εγω προσωπικα δεν ημουν ευχαριστημενος με τα μαμα(Ε46 1600).Εβαλα μπροστα απο 330 και πισω αεριζομενες απο 325 και μου φαινονται ολα καλα

bmw330vasilis
28-05-09, 08:56
αλλη μια βοηθεια ρε παιδια........εστειλα μηνυμα σε αρκετους που πουλανε φρενα στο εξωτερικο......μιλαμε για AP RACING!!
επειδη ουτε τα τεχνικα μου ειναι καλα αλλα ουτε και τα αγγλικα μου για να εξηγησω.....παραθετω την απαντηση του μηνυματος να μου πειτε αποψεις!!!
σημ.....(στην ελλαδα που πηρα αντιπροσωπο μου πε για 2900+τα περαστικα 150)....


Hello Vasilis,

Greetings , good day and thank you for the inquiry into Steve Millen Sports Cars – Brake Pros Division and your interest in the AP Racing brake upgrade for your BMW 330ci.

Hi…My name is Shawn. How are you and hope all is well with you.

Here are some further details about the brake upgrade for the E46 – BMW.


BRAKE PROS – AP RACING BRAKE QUOTE , BMW E46 – 330CI

AP2125R +AP BRAKE SYSTEM FRONT RED 03-05 BMW Z4 / 99-05 E46 3-SERIES (EXC M3) 6-PISTON 2PC 14" $2360.63

BMW4001XS +XD/SLOT ROTORS REAR 06-08 BMW 330 SEDAN / 335 ALL incl. Xi (E90)
( AP KIT MATCH ) $311.74


This will be the requested quote for the front “ bbk “ with the Red caliper and the Black AP Racing logo on the face of the caliper
along with the rear “ Sport Rotors “ , O.E. diameter & thickness and the rotor pattern will match the front xd / slot pattern for a compatible looking vehicle , front & rear.

We have sent along in the attachment location , the info sheet which will provide the product content of what is included in the front half , plus a nice set of installation instructions.

Are you going to install this your self ?

Also , the wheel template has been provided for you to check the back space clearance , to make sure we can clear the oversize rotor and caliper combo for the wheels being used on the installation.

This wheel fit check is very important and is required before we can confirm , assemble and ship the order…

The “ how to “ use a template is also in the attachments , this will show the needed backspace clearance needed, +3 m.m. , in order to make sure we clear the back part of the spoke for any wheel imperfections of flex of the suspension.

If you can provide a complete shipping address , upon receipt , we can request a freight quotation for the dispatch of the AP Racing brake kit back to the location in Greece.

Let me know if you have any other questions or need further assistance to help make you decision on this pending quote.

Thank you in advance for your time , the chance to earn your business and selecting the Brake Pros Division for your one stop shop for all of your high performance brake and safety needs.

Yours in service,


Shawn

απο οτι καταλαβα ο ποιητης θελει να πει και για πισω δισκους......ωστοσο δεν καταλαβα τον τροπο που πρεπει να μετρησω την ζαντα μου για να με σιγουρος για.....αποστατες?...για ροτορες?...μηπως τα παραγγειλω και δεν μπαινουν????

συννημενα......βαζω και εγγραφο απο AP RACING για τσεκαρισμα αυτοκινητου

ευχαριστω εκ των προτερων!!

m-power_01
29-05-09, 01:25
εχεις πμ βασιλη

bmw330vasilis
29-05-09, 07:01
χιλια ευχαριστω για τον χρονο σου φιλε μου!!!!!!!!!
προεκυψε ευκαιρια με GALFER Ελλαδος.....θα ποσταρω λεπτομερειες αφου τοποθετηθουν για οποιον ενδιαφερεται για τοποθετηση κιτ φρενων και οχι μονο!!!
και παλι σ ευχαριστω!!!!!:dblthumb2


εχεις πμ βασιλη

georgiou
29-05-09, 07:17
ελα φιλε καλομπαχτες οι ''άγκυρες'' με το καλό!!!

galfer εχει και ενα ονομα!!! σωστός!!!

bmw330vasilis
29-05-09, 07:21
η αληθεια ειναι....οτι οταν τα χεις και δοκιμασμενα απο αεροπλανα φιλων....βλεπε VanVic,Shido......ε......δεν θελει και πολυ για να πεισθεις!!!:smokin:




ελα φιλε καλομπαχτες οι ''άγκυρες'' με το καλό!!!

galfer εχει και ενα ονομα!!! σωστός!!!

bmw330vasilis
29-05-09, 08:01
για οποιον ενδιαφερεται για AP RACING......βρηκα και τον εξης...με πολυ καλες τιμες.....http://www.interspares.com/
απαντηση στο μηνυμα μου για τιμη.......
Dear Vasilis,

Thank you for your enquiry,

AP 6 Pot, 330mm disc, brake kit for BMW E46 330i is priced at 1684.57 GBP (black colour calipers) or 1705.10 GBP (red colour calipers)

TNT Economy freight to Greece is 84.35 GBP

If you do not have an EU tax number we are obliged to charge 15% tax on these prices.

Best regards

Steve

shido
29-05-09, 08:46
για οποιον ενδιαφερεται για AP RACING......βρηκα και τον εξης...με πολυ καλες τιμες.....http://www.interspares.com/
απαντηση στο μηνυμα μου για τιμη.......
Dear Vasilis,

Thank you for your enquiry,

AP 6 Pot, 330mm disc, brake kit for BMW E46 330i is priced at 1684.57 GBP (black colour calipers) or 1705.10 GBP (red colour calipers)

TNT Economy freight to Greece is 84.35 GBP

If you do not have an EU tax number we are obliged to charge 15% tax on these prices.

Best regards

Steve

χμ το δινει με τον πιο μικρο δισκο.

bmw330vasilis
29-05-09, 09:29
γιαννη.....τα ιδια ακριβως....ο αντιπροσωπος Ελλαδα....μου τα ειπε 3900 ευρα....και οταν του πα να το ξανακοιταξει γιατι σιγουρα κανει λαθος......μου ζητησε ευγενικα συγνωμη και μου τα κοστολογησε στα 2900.....!
Ειναι τεραστια η διαφορα γι αυτο και το ποσταρω!!!:icon_kidr


χμ το δινει με τον πιο μικρο δισκο.

shido
29-05-09, 09:41
Δεν προσεξα για τιμες Βασιλη .Εγω μιλησα για τον δισκο.
Υπαρχει και κιτ με 345*32 δισκο.Τον δινουν για 330 και Μ3

bmw330vasilis
29-05-09, 09:57
ισως δεν μου τους ανεφερε ο Ελληνας ......θα μου λεγε κανα 5000ρο και θα βγαζα μαλλια!!!!:rtfm:






Δεν προσεξα για τιμες Βασιλη .Εγω μιλησα για τον δισκο.
Υπαρχει και κιτ με 345*32 δισκο.Τον δινουν για 330 και Μ3

shido
29-05-09, 10:00
πως γινεται αυτο αφου εγω απο Ελλαδα το πηρα ολο το κιτ.2350€

bmw330vasilis
29-05-09, 10:05
galfer πηρες...εγω μιλαω για AP RACING που ο αντιπροσωπος ειναι στο Ελληνικο!!




πως γινεται αυτο αφου εγω απο Ελλαδα το πηρα ολο το κιτ.2350€

shido
29-05-09, 10:06
galfer πηρες...εγω μιλαω για AP RACING που ο αντιπροσωπος ειναι στο Ελληνικο!!

σκετο ap racing?
περαστικαααααααα

bmw330vasilis
29-05-09, 10:07
ναι ρε γιαννακο......τι λεμε???...φαρμακειο!!!!:icon_toil:screwy:





σκετο ap racing?
περαστικαααααααα

kplc16
29-05-09, 12:45
Βασιλη

Galfer εξαπιστονο;;
Διασταση δικσου;;
Τιμη χωρις περαστικα;

bmw330vasilis
29-05-09, 16:01
ap-galfer κοκκινο εξαπιστονο
345x30
τιμη τοποθετημενα!!!!!
:dance:


Βασιλη

Galfer εξαπιστονο;;
Διασταση δικσου;;
Τιμη χωρις περαστικα;

bmw330vasilis
04-06-09, 17:14
Μπηκαν λοιπον και τα φρενα...............!Επιτελους μπορω να σκαω στις καφετεριες με την ροδα ΣΤΡΙΜΜΕΝΗ!!!:smashtard

Η τοποθετηση τελειωσε σημερα......οι εντυπωσεις απο τον αντιπροσωπο-τοποθετη αψογες!!
Εχθες το δουλευαν μεχρι τις 8 το βραδυ απο τις 3 το μεσημερι....και λογω ελλειψης συγκεκριμενων αποστατων (οι οποιοι κατασκευαστηκαν αυθημερον),η τοποθετηση ολοκληρωθηκε σημερα στις 4+.
Αλλαχθηκαν και τα ψαλιδια και φυσικα τα σινεμπλοκ και τοποθετηθηκαν σωληνακια υψηλης πιεσης και στα πισω φρενα!!
Οι αλλαγες που εγιναν ειναι:

6πιστονα φρενα (κατακοκκινα με αναγλυφο AP RACING GALFER) (ωρε καφεδακια που χω να πιω)
330 x 32 δισκους τρυπητους
σωληνακια υψηλης μπρος - πισω
καινουργια μπουλονια (thanks to ΓΙΑΝΝΗΣ ''χιλια ευχαριστω φιλε''):boink:
αποστατες 1' ιντσας γιατι μας ταλαιπωρησε η SCHNITZER ζαντα μου (που αγορασα παναθεμα με)
5.1 υγρα υψηλης πιεσης
και ψαλιδια-σινεμπλοκ οπως προανεφερα.........

Το κοστος του κιτ ηταν στα 2.000,00€ (τιμη μετα βασανων απο 2.400+ αρχικη)
320,00€ τα ψαλιδια σινεμπλοκ τοπθετημενα
71,00€ τα πισω σωληνακια
και κατι εξοδα για ταξι και μπουρμπουαρ!!!!
Ολα τα ανωτερω αν ηθελα και μεχρι 12 ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ!!!!!!
Μενει ακομα μια ευθυγραμμιση και τοποθετηση μπουλονιων ασφαλειας για τις schnitzer (παναθεμα με) και τελειωσαμε και μ αυτο!!

Ο ιδιος ο αντιπροσωπος με τον οποιο εγινε και το κονε.........θελει να κανει προσφορα για το φορουμ μας και οι τιμες του οφειλω να πω οτι ειναι πολυ δελεαστικες,και φυσικα και ΑΤΟΚΕΣ (το κερδισαμε με το σπαθι μας)!!

Εμφανισιακα..................σκοτωνουν!!!!!
Λειτουργικα ειμαι στο σταδιο του στρωσιματος οποτε εντυπωσεις μετα τα 600 χλμ που μου ειπαν!!!

Καλα μπαξιματα σε ολους!!!!!!
Και οτι χρειαστειτε απο τετοιου ειδους φρενα............ξερετε που να με βρειτε!!!!!:gaysex:

Special thanks και στον FAIRYTALE για τις ιδεες και τις συμβουλες...και για την παρεα!!!
Και παλι ενα μεγαλο ευχαριστω στον ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

BILL007
04-06-09, 17:21
Βασίλη μεγεία!!!!!Τώρα θα σταματάς όπου θες...Σε βλέπω και για κομπρέσσορα σε λίγο!

Τις πιο θερμές ευχές μου και πραγματικά να το χαρείς,γιατί είσαι μερακλής....:)

Fairytale
04-06-09, 17:25
Οι άνθρωποι βγάζουν φωτογραφίες...
θα σε κυνηγάμε στις καφετέριες τώρα για να τα δούμε;
Δεν φτάνει που δεν θα 'ρθεις στο Plaza σήμερα...
Καλο-πάτητα!
Υ.Γ. η ζάντα σου όπως σου έδειξα είναι AcSchnitzer made by BBS 8.5J*18 ET43, αλλά για φρένα WTCC δεν έχουν χώρο ούτε αυτές!
C U out there

bmw330vasilis
04-06-09, 17:29
Εσυ ειδικα πρεπει να ανυπομονεις να τα δεις σε φωτο........αχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!:nutkick:


Οι άνθρωποι βγάζουν φωτογραφίες...
θα σε κυνηγάμε στις καφετέριες τώρα για να τα δούμε;
Δεν φτάνει που δεν θα 'ρθεις στο Plaza σήμερα...

C U out there

georggge46
04-06-09, 17:32
Μεγια οι φρεναρες.....απο κοντα ειναι απαιχτες !!!

Tomi
04-06-09, 22:01
Φωτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!Λέει ο λαός!
Με γειές και καλά ξεμπαζώματα(με τέτοια φρένα..όπως στα καρτούν θα γίνετε η άσφαλτος!!)

alexk
04-06-09, 23:04
Για αρχή καλορίζικα και να τα χάρεις εντός καφετέριας και εκτός όμως :cheers:

Ερώτηση.
Από όσο έχω δει κανείς στον κόσμο δεν βάζει ap galfer.
Τι στιγμή που πρέπει να τα πληρώσεις 2000 ευρώ, ενώ η λύση bmw performance + δίσκους CSL στοιχίζει περίπου 1100, πως και βάζεις ap galfer ?

Εγώ προσωπικά θα έβαζα bmw performance, και όχι ap galfer που είναι διαιρούμενα και πολύ βαριά.
Προσπαθώ να καταλάβω τη λογική, δεν θέλω να κατακρίνω ή να πω κακώς έκανες αυτή την επιλογή.
Φυσικά μου απαντάς άν θέλεις. Απλά μπορεί να υπάρχει κάτι που δεν το γνωρίζω.
Δεν ξέρω κι'όλας άν έχεις δει το θέμα τα 6πίστονα του 135i.

shido
04-06-09, 23:07
Για αρχή καλορίζικα και να τα χάρεις εντός καφετέριας και εκτός όμως :cheers:

Ερώτηση.
Από όσο έχω δει κανείς στον κόσμο δεν βάζει ap galfer.
Τι στιγμή που πρέπει να τα πληρώσεις 2000 ευρώ, ενώ η λύση bmw performance + δίσκους CSL στοιχίζει περίπου 1100, πως και βάζεις ap galfer ?

Εγώ προσωπικά θα έβαζα bmw performance, και όχι ap galfer που είναι διαιρούμενα και πολύ βαριά.
Προσπαθώ να καταλάβω τη λογική, δεν θέλω να κατακρίνω ή να πω κακώς έκανες αυτή την επιλογή.
Φυσικά μου απαντάς άν θέλεις. Απλά μπορεί να υπάρχει κάτι που δεν το γνωρίζω.
Δεν ξέρω κι'όλας άν έχεις δει το θέμα τα 6πίστονα του 135i.


Mηπως ξεχνας οτι θελουμε και ακρα και ρουλεμαν για το σετακι που λες?
Επισης βαρια η δαγκανα?Μολις αλλαξω τακακια θα την ζυγισω διοτι εμενα μου φανηκε πουπουλο

shido
04-06-09, 23:10
Μεγειες Βασιλη γιατι δεν εβαλες τον μεγαλυτερο δισκο??

alexk
04-06-09, 23:14
Mηπως ξεχνας οτι θελουμε και ακρα και ρουλεμαν για το σετακι που λες?
Επισης βαρια η δαγκανα?Μολις αλλαξω τακακια θα την ζυγισω διοτι εμενα μου φανηκε πουπουλο

Μήπως δεν ξέρεις ότι μπαίνουν και σε 316 πλέον ?
Ότι φτιάξανε αντάπτορες για όλα τα Ε46 ?
Μάλλον ναι Γιάννη -> http://shop.speedreligion.net/bmw-performance---6-pot-brembo-brake-kit---e46-330i-1696-p.asp

shido
04-06-09, 23:15
Μήπως δεν ξέρεις ότι μπαίνουν και σε 316 πλέον ?
Ότι φτιάξανε αντάπτορες για όλα τα Ε46 ?
Μάλλον ναι Γιάννη -> http://shop.speedreligion.net/bmw-performance---6-pot-brembo-brake-kit---e46-330i-1696-p.asp

σωστος δεν το ξερα αυτο,
παντως επιμενω για το βαρος

alexk
04-06-09, 23:19
σωστος δεν το ξερα αυτο,
παντως επιμενω για το βαρος

Για να είμαι ειλικρινής, μου έχουν πει για το βάρος των ap galfer. Δεν το έπιασα με τα χέρια μου.
Χωρίς πλάκα πάντως, ζύγισέ τες για να ξέρουμε γιατί ο καθένας (και εγώ μαζί) λέει ότι θέλει.

bmw330vasilis
04-06-09, 23:32
παιδια....να σας λυσω τις αποριες για την επιλογη μου.....!!
Ημουν και γω υπερ της BMW PERFORMANCE.....και εμφανισιακα ειναι υπεροχα.....!!!
Πρωτα απο ολα....εχω περιπου τρεις βδομαδες και τουλαχιστον 10 μαιλ που ασχολουμαι και εχω στειλει στον speedreligion..........καμμια απαντηση!!
Δευτερον..........πατεντα που αν δεν ειναι ο ιδιος παρων να στα εφαρμοσει...με φοβιζε (γιατι ουτως ή αλλως ταλαιπωρηθηκα λογω ζαντων....μικρο οφσετ ή μαλλον χοντρα μπρατσα χωρις κοιλια απο μεσα).
Τριτον .....290 ευρω ανταλλακτικα τακακια...
Τεταρτον.........Σπανος κατηγορηματικος οτι δεν μπαινουν και αν μπουν δεν ειναι αξιοπιστα........
Νομιζω οτι αρκουν αυτοι οι λογοι για να μην μπαινεις σε περιπετειες!!

Τωρα οσον αφορα τα GALFER............το ενα τριτο σε βαρος απο τις μαμα δαγκανες της 330 που φορουσα.....πιστεψε με τις σηκωσα και τρελαθηκα σε σχεση με τις μαμα που εβγαλα!!
Υστερα........η μοναδικη στην Ελλαδα με ενα χρονο γραπτη εγγυηση ( το αναφερει και σε ολες τις διαφημισεις της) και ειναι γεγονος!
Τακακια που φορεσα αναλογα με FERODO 2500 στην τιμη των 165 και αν εβαζα τα αναλογα των 3000 στην τιμη των 190 ευρω........τεραστια διαφορα!!
Οσον αφορα τον χαβαλε που κανω για τις καφετεριες.........δεν το κρυβω οτι εμενα μου αρεσει να τις χαζευω και μου αρκει για τους αλλους(αν αρεσουν ή οχι).....αλλωστε οι γνωμες ισως να διυστανται...το γουστο ειναι υποκειμενικο!!
Οσαν αφορα την αξιοπιστια .....απο την στιγμη που ειναι AP RACING μεσα νομιζω οτι αρκει .....αλλα για μενα ο πιο σημαντικος λογος ειναι VANVIC & SHIDO!!!!!Δυο παιδια του φορουμ που δεν παιζουν με τα αυτοκινητα τους....που ψαχνονται πολυ και εχουν αρκετες γνωσεις.......+ προσωπικη εμπειρια απο τον VANVIC που με ειχε παει βολτα και .......κοντεψα σε ενα δυο φρεναρισματα να φαω στα μουτρα το μιλφειγ του ταμταμ που κρατουσα...........!!
Ξερω οτι η επιλογη μου δεν θα με διαψευσει......μιλαμε για μια εταιρεια φτασμενη πολυ παραπανω απο τα δικα μου ΘΕΛΩ!!!!!
να στε καλα ....καλη συνεχεια!!!!!

bmw330vasilis
04-06-09, 23:34
γιαννη.....ξεχασα να σου πω οτι για μεγαλυτερο δισκο δεν ειχε διαθεσιμο παρα μονο σε ανθρακονηματηνο που ηταν ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ!!!!!!

alexk
04-06-09, 23:49
Ωραίος.
Συμφωνώ για την καφετέρια. Και εμένα μου αρέσει όταν πίνω τον καφέ μου να χαζεύω το όχημά μου.

ΥΓ: δεν ήξερα ότι δεν απαντάει o speedreligion

elvetost
05-06-09, 00:14
Βασιλη καλοφορετος και καλοταξιδος!!!
Ρε παιδι, εχεις βαλθει να μας τρελανεις?????????
Να σαι γερός να τα χαρεις φιλε μου!
Παντα τετοια!
Χρηστος

ΔημητρηςΜ3
05-06-09, 01:38
Μπηκαν λοιπον και τα φρενα...............!Επιτελους μπορω να σκαω στις καφετεριες με την ροδα ΣΤΡΙΜΜΕΝΗ!!!:smashtard

Η τοποθετηση τελειωσε σημερα......οι εντυπωσεις απο τον αντιπροσωπο-τοποθετη αψογες!!
Εχθες το δουλευαν μεχρι τις 8 το βραδυ απο τις 3 το μεσημερι....και λογω ελλειψης συγκεκριμενων αποστατων (οι οποιοι κατασκευαστηκαν αυθημερον),η τοποθετηση ολοκληρωθηκε σημερα στις 4+.
Αλλαχθηκαν και τα ψαλιδια και φυσικα τα σινεμπλοκ και τοποθετηθηκαν σωληνακια υψηλης πιεσης και στα πισω φρενα!!
Οι αλλαγες που εγιναν ειναι:

6πιστονα φρενα (κατακοκκινα με αναγλυφο AP RACING GALFER) (ωρε καφεδακια που χω να πιω)
330 x 32 δισκους τρυπητους
σωληνακια υψηλης μπρος - πισω
καινουργια μπουλονια (thanks to ΓΙΑΝΝΗΣ ''χιλια ευχαριστω φιλε''):boink:
αποστατες 1' ιντσας γιατι μας ταλαιπωρησε η SCHNITZER ζαντα μου (που αγορασα παναθεμα με)
5.1 υγρα υψηλης πιεσης
και ψαλιδια-σινεμπλοκ οπως προανεφερα.........

Το κοστος του κιτ ηταν στα 2.000,00€ (τιμη μετα βασανων απο 2.400+ αρχικη)
320,00€ τα ψαλιδια σινεμπλοκ τοπθετημενα
71,00€ τα πισω σωληνακια
και κατι εξοδα για ταξι και μπουρμπουαρ!!!!
Ολα τα ανωτερω αν ηθελα και μεχρι 12 ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ!!!!!!
Μενει ακομα μια ευθυγραμμιση και τοποθετηση μπουλονιων ασφαλειας για τις schnitzer (παναθεμα με) και τελειωσαμε και μ αυτο!!

Ο ιδιος ο αντιπροσωπος με τον οποιο εγινε και το κονε.........θελει να κανει προσφορα για το φορουμ μας και οι τιμες του οφειλω να πω οτι ειναι πολυ δελεαστικες,και φυσικα και ΑΤΟΚΕΣ (το κερδισαμε με το σπαθι μας)!!

Εμφανισιακα..................σκοτωνουν!!!!!
Λειτουργικα ειμαι στο σταδιο του στρωσιματος οποτε εντυπωσεις μετα τα 600 χλμ που μου ειπαν!!!

Καλα μπαξιματα σε ολους!!!!!!
Και οτι χρειαστειτε απο τετοιου ειδους φρενα............ξερετε που να με βρειτε!!!!!:gaysex:

Special thanks και στον FAIRYTALE για τις ιδεες και τις συμβουλες...και για την παρεα!!!
Και παλι ενα μεγαλο ευχαριστω στον ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ωραια τα φρενα αλλα καλο θα ηταν χωρις αποστατες!!!
ο δικος μου μηχανικος μου εκανε φρενα 355/32 χωρις αποστατες!
οπως και να εχει προσεχε τους και καλα φρεναρισματα!:pimp:

Fairytale
05-06-09, 01:51
Αυτό είναι αλήθεια, καλά θα ήταν να συνέβαινε... αλλά οι 6-πίστονες δαγκάνες που επιλέχτηκαν σε συνδυασμό με το χώρο που άφηναν οι ζάντες δεν άφηναν περιθώρια.
Τώρα πρέπει να γίνει ζυγοστάθμιση επί του αυτοκινήτου (γαιδουράκι) και φυσικά οι αλουμινένιες προσθήκες να βγούν καλής ποιότητας (το μηχανουργείο που συνεργάζεται ο αντιπρόσωπος είναι γνωστό για τις δουλειές του πάντως). Η δε διαιρούμενη καμπάνα θα βοηθήσει να μην "τεντώσουν" οι προσθήκες από υπερθέρμανση.
C U out there

m-power_01
05-06-09, 02:54
δεν ειναι και τραγικο που εβαλες αποστατες απλα θελει λιγο τρεξιμο ακομα για νακανεις ζυγοσταθμιση πανω στο αμαξι.Σου ειχα πει ρε γαμωτο οτι πρεπει να κοιταξεις τι χωρο εχεις απο μεσα, το ελεγε και ο αμερικανος.Επισης απαξ και την κανεις, οταν ειναι να βγαλεις καποιον τροχο σημαδεψε που καθεται η βαλβιδα για να τον ξαναβαλεις στην ιδια θεση και να μην χρειαζεσαι παλι.

bmw330vasilis
05-06-09, 06:25
γιαννη.....ξεχασα να σου πω οτι για μεγαλυτερο δισκο δεν ειχε διαθεσιμο παρα μονο σε ανθρακονηματηνο που ηταν ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ!!!!!!

+του οτι ειχα προβλημα με την συγκεκριμενη ζαντα!!!!!

Ωραίος.
Συμφωνώ για την καφετέρια. Και εμένα μου αρέσει όταν πίνω τον καφέ μου να χαζεύω το όχημά μου.

ΥΓ: δεν ήξερα ότι δεν απαντάει o speedreligion

ο speed φιλε πριν κανα διμηνο ,ειχε κατεβασει το σαιτ,μετα που το ανοιξε παλι,δεν απανταει!!ωστοσο με το προβλημα που αντιμετωπισα με τον χωρο που αφηνουν οι ζαντες μου....χαιρομαι που δεν απαντησε ...θα μπαινα σε περιπετειες!!!

Βασιλη καλοφορετος και καλοταξιδος!!!
Ρε παιδι, εχεις βαλθει να μας τρελανεις?????????
Να σαι γερός να τα χαρεις φιλε μου!
Παντα τετοια!
Χρηστος

Χρησταρα μου και στα δικα σου φιλε....σ ευχαριστω!!

Αυτό είναι αλήθεια, καλά θα ήταν να συνέβαινε... αλλά οι 6-πίστονες δαγκάνες που επιλέχτηκαν σε συνδυασμό με το χώρο που άφηναν οι ζάντες δεν άφηναν περιθώρια.
Τώρα πρέπει να γίνει ζυγοστάθμιση επί του αυτοκινήτου (γαιδουράκι) και φυσικά οι αλουμινένιες προσθήκες να βγούν καλής ποιότητας (το μηχανουργείο που συνεργάζεται ο αντιπρόσωπος είναι γνωστό για τις δουλειές του πάντως). Η δε διαιρούμενη καμπάνα θα βοηθήσει να μην "τεντώσουν" οι προσθήκες από υπερθέρμανση.
C U out there

Πες ...πες ρε fairy.....εσυ που ξερεις τα πολλα και ο νους σου.....κατεβαζει....(για ολα παντως εχεις την λυση....και δεν αγχωνεσαι φιλε μου....ΕΥΓΕ!!

δεν ειναι και τραγικο που εβαλες αποστατες απλα θελει λιγο τρεξιμο ακομα για νακανεις ζυγοσταθμιση πανω στο αμαξι.Σου ειχα πει ρε γαμωτο οτι πρεπει να κοιταξεις τι χωρο εχεις απο μεσα, το ελεγε και ο αμερικανος.Επισης απαξ και την κανεις, οταν ειναι να βγαλεις καποιον τροχο σημαδεψε που καθεται η βαλβιδα για να τον ξαναβαλεις στην ιδια θεση και να μην χρειαζεσαι παλι.

Εσυ τα λες ....εσυ τα ακους φιλε μου......γιατι αν ειχα μυαλο ...δεν θα χρειαζομουν τα ποδια να πηγαινοερχομαι Μεταμορφωση!!!Οσον αφορα την θεση της βαλβιδας.....επειδη αλλαξα και ψαλιδια.....ειπα να τα κανω και ζυγοσταθμιση και ευθυγραμμιση απο την αρχη να τελειωνω......Ξερω,δεν εχει σχεση η ζυγοσταθμιση με τις αλλαγες αυτες,εχουν οι ελληνικοι δρομοι ομως και καλο ειναι να τα τσεκαρουμε που και που νομιζω!!!!

Ευχαριστω ολους παιδια και ευχομαι οτι καλυτερο και στις μπουμπουδες σας!!!!:bigthumb:

ΓΙΑΝΝΗΣ
05-06-09, 07:39
Ρε παιδια μου εστειλε η bmw ενα φακελο σπιτι σε μενα και στην συζηγο με κατι προσφορες!!! Το θεμα ειναι οτι στις τιμες που αναφερει (ανευ φπα,τοποθετηση) τα performance φρενα για τι 116 παρακαλω τα δινει 1808ε!!!!!!!. Εγω οταν ειχα ρωτησει για το 92αρι μου ειχαν πει 1500!!!!!

Το αναφερω αυτο εδω γιατι νομιζω οτι εχει σχεση το κοστος!!!!:smashtard

bill987
05-06-09, 07:50
Καλορίζικα τα φρένα Βασίλη!!!!!

Ένα έμεινε ακόμα με 3 γραμματάκια:wub: !!!!!

george316
05-06-09, 08:03
ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ για τα φρενα σου.καλοταξιδεμενα και "αχρειαστα"!!!θα ηθελα να δω και καμμια φωτο αν μπορεις φορεμενα.
τελικα εβαλες εξαπιστονα με τι διαμετρο δισκο?

bmw330vasilis
05-06-09, 08:03
να σαι καλα φιλε μου......αυτα τα 3 γραμματακια....θα αργησουν λιγο ρε γμτ!!!σαλιο δεν εμεινε.....φτου και απο την αρχη μαζεμα λοιπον!!!!:banghead:




Καλορίζικα τα φρένα Βασίλη!!!!!

Ένα έμεινε ακόμα με 3 γραμματάκια:wub: !!!!!

bmw330vasilis
05-06-09, 08:05
ευχαριστω φιλαρακι....και σε σενα τα καλυτερα.....οι δισκοι ειναι 330x32(ειχα θεμα με τις ζαντες).....,εξαπιστονα βεβαιως,φωτο μολις πλυθει η μπουμπου θα ποσταρω!!!!





ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ για τα φρενα σου.καλοταξιδεμενα και "αχρειαστα"!!!θα ηθελα να δω και καμμια φωτο αν μπορεις φορεμενα.
τελικα εβαλες εξαπιστονα με τι διαμετρο δισκο?

ΓΙΑΝΝΗΣ
05-06-09, 08:06
το κοβω στεγνα οτι δεν θα φτασει το πασχα και θα βραζει κομπρεσορας απο κατω!!!!!!!!:love:

STR
05-06-09, 08:55
να σαι καλα φιλε μου......αυτα τα 3 γραμματακια....θα αργησουν λιγο ρε γμτ!!!σαλιο δεν εμεινε.....φτου και απο την αρχη μαζεμα λοιπον!!!!:banghead:

Μπορεις και μαζευεις κιολας????Ευγε σου νεε μου!!!!!
Καλοριζικα λοιπον κι απο μενα!!!

Υ.Γ. Ψαλιδια υπαρχει συγκεκριμενος λογος που αλλαξες?Τι ψαλιδια εβαλες?

ΓΙΑΝΝΗΣ
05-06-09, 09:00
αυτος δεν μπορει..........αφου εχει κονε με την siemens:nutkick: xaxaxxaxaxaa

(σορυ για το off topic δεν μπορουσα να κρατηθω)

VanVIC
05-06-09, 09:12
Βασίλη τα φρένα είναι SUPER !
Τις ίδιες δαγκάνες φοράμε (πλέον) και ξέρω αλλά και ξέρεις...

Για τα τακάκια, να'σαι σίγουρος οτι με τίποτα δεν χρειαζόταν να βάλεις τα 3000 (είναι για πίστα).
Τα 2500 μια χαρά είναι για τα γλέντια στο δρόμο. Θα δείς οτι ακόμα κι'αυτά είναι σκληρά για τους δίσκους σου (θα διαπιστώσεις το γιατί μετά απο 5000 km)

Καλοπάτητα λοιπόν και τώρα πλέον είσαι κομπλέ να γίνει και το "χοντρό"... (προς υπενθύμιση: 004741558555, Hans)

VanVIC
05-06-09, 09:14
το κοβω στεγνα οτι δεν θα φτασει το πασχα και θα βραζει κομπρεσορας απο κατω!!!!!!!!:love:

Προβλέπω οτι το αργότερο μέχρι τον ΟΚΤ'09 θα'χει "φορεθεί".
Mark my words !

ΓΙΑΝΝΗΣ
05-06-09, 09:16
Προβλέπω οτι το αργότερο μέχρι τον ΟΚΤ'09 θα'χει "φορεθεί".
Mark my words !

ναι συμφωνω απλα του εδωσα λιγο παραπανω λογο του οτι ειναι και ο γαμος στην μαση.....χαχαχαχααχαχα:smiley_ab

VanVIC
05-06-09, 09:18
ναι συμφωνω απλα του εδωσα λιγο παραπανω λογο του οτι ειναι και ο γαμος στην μαση.....χαχαχαχααχαχα:smiley_ab

ίσως δεν γνώρίζεις οτι ετοιμάζεται να ανοίξει λίστα γάμου σε κάποια εταιρεία στη Νορβηγία (ονόματα δεν λέμε...)

bmw330vasilis
05-06-09, 09:20
Μπορεις και μαζευεις κιολας????Ευγε σου νεε μου!!!!!
Καλοριζικα λοιπον κι απο μενα!!!

Υ.Γ. Ψαλιδια υπαρχει συγκεκριμενος λογος που αλλαξες?Τι ψαλιδια εβαλες?

ευχαριστω φιλε μου......!
τα ψαλιδια τα αλλαξα γιατι ηταν κομμενα τα σινεμπλοκ και επειδη δεν μου αρεσε η εμφανιση των παλιων (μου φανηκαν ταλαιπωρημενα...τελικα ηταν λερωμενα!)..τεσπα..μαρκα δεν θυμαμαι αλλα τα στειλαν απο BMW ......!!οσον αφορα το μαζεμα....με καρφωσε ο φιλος ΓΙΑΝΝΗΣ...........

αυτος δεν μπορει..........αφου εχει κονε με την siemens:nutkick: xaxaxxaxaxaa

(σορυ για το off topic δεν μπορουσα να κρατηθω)

Εγω φταιω που στα μαρτυραω ολα!!!!!!............παλιο-εφοπλιστη!!!!

Βασίλη τα φρένα είναι SUPER !
Τις ίδιες δαγκάνες φοράμε (πλέον) και ξέρω αλλά και ξέρεις...

Για τα τακάκια, να'σαι σίγουρος οτι με τίποτα δεν χρειαζόταν να βάλεις τα 3000 (είναι για πίστα).
Τα 2500 μια χαρά είναι για τα γλέντια στο δρόμο. Θα δείς οτι ακόμα κι'αυτά είναι σκληρά για τους δίσκους σου (θα διαπιστώσεις το γιατί μετά απο 5000 km)

Καλοπάτητα λοιπόν και τώρα πλέον είσαι κομπλέ να γίνει και το "χοντρό"... (προς υπενθύμιση: 004741558555, Hans)

και να θελω να το ξεχασω φιλε Βαγγελη......μια βολτα μαζι σου με φουντωνει τοσο που το βλεπω και στον υπνο μου!!!!!

ΓΙΑΝΝΗΣ
05-06-09, 09:20
ίσως δεν γνώρίζεις οτι ετοιμάζεται να ανοίξει λίστα γάμου σε κάποια εταιρεία στη Νορβηγία (ονόματα δεν λέμε...)

θα κανουμε οτι μπορουμε!!!!!:screwy:

gian325
05-06-09, 09:20
Καλοριζικα και καλο πατητα και απο εμενα Βασιλη πολυ καλη επιλογη!

bmw330vasilis
05-06-09, 09:25
Προβλέπω οτι το αργότερο μέχρι τον ΟΚΤ'09 θα'χει "φορεθεί".
Mark my words !

απο το στομα σου και σου Θεου το αυτι φιλε...........!αλλα χλωμο!!:scratchch

ίσως δεν γνώρίζεις οτι ετοιμάζεται να ανοίξει λίστα γάμου σε κάποια εταιρεία στη Νορβηγία (ονόματα δεν λέμε...)

δεν ετοιμαζομαι ...την ανοιξα!!!!!!:cheers:

θα κανουμε οτι μπορουμε!!!!!:screwy:

εσυ εκανες και με το παραπανω φιλε.....η διαθεση τα λεει ολα!!!!!
και αυτο μου αρκει απο τους φιλους!!!!

Καλοριζικα και καλο πατητα και απο εμενα Βασιλη πολυ καλη επιλογη!

Ευχαριστω ρε..... γειτονα....ακομα να σε δω απο κοντα!!!!!

VanVIC
05-06-09, 09:26
θα κανουμε οτι μπορουμε!!!!!:screwy:

Μαζί με τον deepblue θα τον βάλουμε για αρχή, στον κόσμο των virtual μπαξιμάτων και μετρήσεων για να δοκιμάζει επιλογές χωρίς να ξοδευεται και όταν καταλήγει στο τί του "πάει" καλύτερα, να προχωράει στην πραγματικότητα σ'αυτό που θα θέλει ακριβώς.

Υ.Γ.: Σε μπέρδεψα Βασιλάκη εεε ?

bmw330vasilis
05-06-09, 09:29
καθολου φιλαρακι........προχωρατε εσεις να καμαρωνω.....και θα ακολουθησω και γω με τον τροπο μου!!!!!!:ices_ange:pth:

αρα βλεπεις οτι εχω κατασταλαξει στα προτυπα μου!!!!!!




Μαζί με τον deepblue θα τον βάλουμε για αρχή, στον κόσμο των virtual μπαξιμάτων και μετρήσεων για να δοκιμάζει επιλογές χωρίς να ξοδευεται και όταν καταλήγει στο τί του "πάει" καλύτερα, να προχωράει στην πραγματικότητα σ'αυτό που θα θέλει ακριβώς.

Υ.Γ.: Σε μπέρδεψα Βασιλάκη εεε ?

ΓΙΑΝΝΗΣ
05-06-09, 09:29
Μαζί με τον deepblue θα τον βάλουμε για αρχή, στον κόσμο των virtual μπαξιμάτων και μετρήσεων για να δοκιμάζει επιλογές χωρίς να ξοδευεται και όταν καταλήγει στο τί του "πάει" καλύτερα, να προχωράει στην πραγματικότητα σ'αυτό που θα θέλει ακριβώς.

Υ.Γ.: Σε μπέρδεψα Βασιλάκη εεε ?

ετσι ετσι................

shido
05-06-09, 10:21
η διασταση της ζαντας ποια ειναι ακριβως?ετσι απο περιεργεια γιατι εμενα με 345*32 και επαιρνε και αλλο.

kplc16
05-06-09, 11:43
Mηπως ξεχνας οτι θελουμε και ακρα και ρουλεμαν για το σετακι που λες?
Επισης βαρια η δαγκανα?Μολις αλλαξω τακακια θα την ζυγισω διοτι εμενα μου φανηκε πουπουλο

Να πουμε επιπλεον οτι h Galfer εχει και αγωνιστικες καταβολες κατι που δεν εχουν τα bmw performance.
Η επιλογη του Βασιλη συμφωνα με αυτα που πληρωσε ειναι επιοικως τελεια και σοφη

stelmaniac
05-06-09, 11:52
Καλοριζικο στον αδερφο Βασιλη ο,τι εβαλε και ο,τι προκειται να βαλει στο αμαξι του και κυριως με υγεια.

bmw330vasilis
05-06-09, 14:31
η διασταση της ζαντας ποια ειναι ακριβως?ετσι απο περιεργεια γιατι εμενα με 345*32 και επαιρνε και αλλο.

φιλε γιαννακη.....η ζαντα μου ειναι 18αρα με 43 οφσετ.....ωστοσο και εμενα επαιρνε μεγαλυτερο αρκετα δισκο.....αν δεν ειχα θεμα με τα μπρατσα....οταν το δεις απο κοντα θα καταλαβεις!!!

Να πουμε επιπλεον οτι h Galfer εχει και αγωνιστικες καταβολες κατι που δεν εχουν τα bmw performance.
Η επιλογη του Βασιλη συμφωνα με αυτα που πληρωσε ειναι επιοικως τελεια και σοφη

Ευχαριστω και για τις συστασεις σε αλλα φρενα φιλε μου....να σαι καλα!!!

Καλοριζικο στον αδερφο Βασιλη ο,τι εβαλε και ο,τι προκειται να βαλει στο αμαξι του και κυριως με υγεια.

Υγεια στελλακο πανω απο ολα....εσυ τα περασες και τα ξερεις!!!:cheers:

VanVIC
05-06-09, 16:29
Τα είδα απο κοντά και πράγματι έγινε πολύ καλή εφορμογή.
Είναι και αυτό το ψαρωτικό AP-Racing ... !

Τώρα αυτό που χρειάζεται είναι αυτοσυγκράτηση μέχρι να "στρωθούν".
Ολα θα γίνουν Βασίλη, υγεία να'χουμε.

KATSAMPOXAKIS
05-06-09, 18:12
φωτο θα δουμε???
καλοριζικα

bmw330vasilis
05-06-09, 22:41
λιαν συντομως....και βιντεακι απο το ''γαιδουρακι'' που εγινε η ζυγοσταθμιση πανω στο αμαξι (thanks FAIRYTALE).................!
δεν παιζεται πλεον το εργαλειο στο δρομο.....ουτε οταν το αγορασα δεν πηγαινε ετσι!!!!!




φωτο θα δουμε???
καλοριζικα

merlin_M3
05-06-09, 22:45
λιαν συντομως....και βιντεακι απο το ''γαιδουρακι'' που εγινε η ζυγοσταθμιση πανω στο αμαξι (thanks FAIRYTALE).................!
δεν παιζεται πλεον το εργαλειο στο δρομο.....ουτε οταν το αγορασα δεν πηγαινε ετσι!!!!!

Μπράβο Βασίλη από ότι φαίνεται άξιζε το τρέξιμο και τα λεφτά.

Στρώσε τα φρένα, γιατι έχουμε και "ανάβαση" που λέει ο vanvic.........xaxaxa!!!

bmw330vasilis
06-06-09, 07:47
Μαζί με τον deepblue θα τον βάλουμε για αρχή, στον κόσμο των virtual μπαξιμάτων και μετρήσεων για να δοκιμάζει επιλογές χωρίς να ξοδευεται και όταν καταλήγει στο τί του "πάει" καλύτερα, να προχωράει στην πραγματικότητα σ'αυτό που θα θέλει ακριβώς.

Υ.Γ.: Σε μπέρδεψα Βασιλάκη εεε ?

ΦΙΛΕ Βαγγελη.....η εξηγηση για μενα ηταν απλη.....εσεις μπαζετε πρωτοι και μετρατε .....και γω καταληγω χωρις να ξοδευομαι σ αυτο που ακριβως θελω.......Που να παει το μυαλο μου ???
Ωστοσο η ευτυχια και η χαρα μου ειναι στο οτι........ επιλεγω.....και επιλεγομαι.....αν με πιανεις!!!!

Τα είδα απο κοντά και πράγματι έγινε πολύ καλή εφορμογή.
Είναι και αυτό το ψαρωτικό AP-Racing ... !

Τώρα αυτό που χρειάζεται είναι αυτοσυγκράτηση μέχρι να "στρωθούν".
Ολα θα γίνουν Βασίλη, υγεία να'χουμε.

Δεν ειναι μονο ψαρωτικο το AP RACING φιλε Βαγγελη.....αν και καποιοι θα χουν τις ενστασεις τους......η αληθεια ειναι αυτη!!!

Μπράβο Βασίλη από ότι φαίνεται άξιζε το τρέξιμο και τα λεφτά.

Στρώσε τα φρένα, γιατι έχουμε και "ανάβαση" που λέει ο vanvic.........xaxaxa!!!

Η αναβαση ειναι ευκολη φιλε Μερλιν.....στην καταβαση πρεπει να ανταπεξελθουν!!!!!

VanVIC
06-06-09, 11:03
ΦΙΛΕ Βαγγελη...
...Ωστοσο η ευτυχια και η χαρα μου ειναι στο οτι........ επιλεγω.....και επιλεγομαι.....αν με πιανεις!!!!...

Τιμή μου !

kplc16
06-06-09, 23:41
λιαν συντομως....και βιντεακι απο το ''γαιδουρακι'' που εγινε η ζυγοσταθμιση πανω στο αμαξι (thanks FAIRYTALE).................!
δεν παιζεται πλεον το εργαλειο στο δρομο.....ουτε οταν το αγορασα δεν πηγαινε ετσι!!!!!

αυτο ελειπε ρε Βασιλη να εχει σχεση με το μαμα αυτοκινητο που αγορασες.
Να εισαι δυνατος γερος να το γουσταρεις

bmw330vasilis
07-06-09, 22:09
παιδες......η γαιδουριτσα εν δρασει........σας συνιστω ανεπιφυλακτα οπως προειπα να κανετε με αυτον τον τροπο πλεον ζυγοσταθμιση........!!
Πανω στο αυτοκινητο ειναι η πιο σωστη ζυγοσταθμιση...πληροφοριακα απο τους γνωστες (βλεπεις διαφορα!!)
Thanks Fairytale αλλη μια φορα για την επιμονη σου!!:smokin:

http://www.youtube.com/watch?v=J50J64_oFiU

sorry για τις φωτο....μαλλον θα αργησουν.....!!!!!

shido
07-06-09, 22:46
φιλε γιαννακη.....η ζαντα μου ειναι 18αρα με 43 οφσετ.....ωστοσο και εμενα επαιρνε μεγαλυτερο αρκετα δισκο.....αν δεν ειχα θεμα με τα μπρατσα....οταν το δεις απο κοντα θα καταλαβεις!!!



Ευχαριστω και για τις συστασεις σε αλλα φρενα φιλε μου....να σαι καλα!!!



Υγεια στελλακο πανω απο ολα....εσυ τα περασες και τα ξερεις!!!:cheers:

8 αρα ειναι?

bmw330vasilis
07-06-09, 23:07
αν εννοεις 18αρα γιαννη....ναι!!




8 αρα ειναι?

VanVIC
07-06-09, 23:35
Βασίλη, αλήθεια, γιατί δεν έβαλες brembo ? To σκέφτηκες σαν λύση ?

santo
07-06-09, 23:41
παιδες......η γαιδουριτσα εν δρασει........σας συνιστω ανεπιφυλακτα οπως προειπα να κανετε με αυτον τον τροπο πλεον ζυγοσταθμιση........!!
Πανω στο αυτοκινητο ειναι η πιο σωστη ζυγοσταθμιση...πληροφοριακα απο τους γνωστες (βλεπεις διαφορα!!)
Thanks Fairytale αλλη μια φορα για την επιμονη σου!!:smokin:

http://www.youtube.com/watch?v=J50J64_oFiU

sorry για τις φωτο....μαλλον θα αργησουν.....!!!!!

Όποιος θέλει πληροφορίες για το μαγαζί που έγιναν τα μπαξίματα/ζυγοσταθμίσεις ας κάνει ένα κόπο να στείλει pm στον Βασίλη, γιατί η παράθεση φόρα/παρτίδα των δεδομένων του επαγγελματία αντίκειται στους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ.

Ευχαριστώ.
Σπύρος

Geo_3D
08-06-09, 00:09
8 αρα ειναι?

ειχε γραψει ο φερυ νωριτερα

Οι άνθρωποι βγάζουν φωτογραφίες...
θα σε κυνηγάμε στις καφετέριες τώρα για να τα δούμε;
Δεν φτάνει που δεν θα 'ρθεις στο Plaza σήμερα...
Καλο-πάτητα!
Υ.Γ. η ζάντα σου όπως σου έδειξα είναι AcSchnitzer made by BBS 8.5J*18 ET43, αλλά για φρένα WTCC δεν έχουν χώρο ούτε αυτές!
C U out there

bmw330vasilis
08-06-09, 01:06
μη βαρατε ρε παιδια......απο τον FAIRYTALE το βρηκα (καλα να ναι το παιδι)....στο παρακατω ποστ!!!:twak:

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=282890&postcount=12;)


Όποιος θέλει πληροφορίες για το μαγαζί που έγιναν τα μπαξίματα/ζυγοσταθμίσεις ας κάνει ένα κόπο να στείλει pm στον Βασίλη, γιατί η παράθεση φόρα/παρτίδα των δεδομένων του επαγγελματία αντίκειται στους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ.

Ευχαριστώ.
Σπύρος

bmw330vasilis
08-06-09, 01:13
α.....να πω και το κοστος.......40 ευρω ευθυγραμμιση και 30 ευρω ζυγοσταθμιση!!!!!

bmw330vasilis
08-06-09, 01:16
φιλε Βανβικ.....ειπα τα κριτηρια μου.....πρωτον εσυ και ο shido ''ευθυνεσθε'' ....και 2ον το παραπανω που θα ειχα θα ταν να πληρωσω ονομα κατ εμε και απ αυτα που χω διαβασει:nod:

Βασίλη, αλήθεια, γιατί δεν έβαλες brembo ? To σκέφτηκες σαν λύση ?

shido
08-06-09, 06:10
ειχε γραψει ο φερυ νωριτερα

στραβομαρας :icon11:

shido
08-06-09, 10:39
ειχε γραψει ο φερυ νωριτερα

μολις παρω το αμαξι απο το γκαραζ θα δω τι οφσετ εχουν οι δικες μου.
Μου κανει εντυπωση γιατι εμενα εχει ακομα αρκετο χωρο

bmw330vasilis
08-06-09, 13:38
δεν παιζει ρολο μονο αν ειναι 18αρα γιαννη.....οι schnitzer εχουν θεμα χωρου!!



μολις παρω το αμαξι απο το γκαραζ θα δω τι οφσετ εχουν οι δικες μου.
Μου κανει εντυπωση γιατι εμενα εχει ακομα αρκετο χωρο

shido
08-06-09, 15:15
δεν παιζει ρολο μονο αν ειναι 18αρα γιαννη.....οι schnitzer εχουν θεμα χωρου!!

μην μπερδευεις το οφσετ με το αν ειναι 18 η 19 η 20.

Dim77
08-06-09, 15:20
To θέμα ''χώρος για τα φρένα'' για ίδιας διαμέτρου ζάντες (και χώρος για την ανάρτηση) είναι κυρίως θέμα φάρδους ζάντας και offset.

Μια ζάντα με 8.5 φάρδος (όπως η αυθεντική της BMW για τα Ε46) με ΕΤ50 έχει λιγότερο χώρο από μια 8.5'' με ΕΤ40.

Oι BBS CH π.χ. είναι 8.5 χ 18 ΕΤ35 με 5/120 bolt pattern και άρα αφήνουν περισσότερο χώρο από τις Schnitzer του Βασίλη που είναι 8.5''χ18'' ΕΤ43.

deepblue
08-06-09, 15:52
Τα είδα απο κοντά και πράγματι έγινε πολύ καλή εφορμογή.
Είναι και αυτό το ψαρωτικό AP-Racing ... !

Τώρα αυτό που χρειάζεται είναι αυτοσυγκράτηση μέχρι να "στρωθούν".
Ολα θα γίνουν Βασίλη, υγεία να'χουμε.

Ψαρωτικο μεχρι εκει που δε παει !!!
Τουμπανο φιλε το AP-Racing ..και μια και δε προλαβα να το βαλω θα με εξυπηρετησεις να τα παρεις για μενα να μου τα βαλει ο Μηχανικος μου !!
Αντε και...με ΕSS.!!!!:clap:

bmw330vasilis
08-06-09, 17:27
To θέμα ''χώρος για τα φρένα'' για ίδιας διαμέτρου ζάντες (και χώρος για την ανάρτηση) είναι κυρίως θέμα φάρδους ζάντας και offset.

Μια ζάντα με 8.5 φάρδος (όπως η αυθεντική της BMW για τα Ε46) με ΕΤ50 έχει λιγότερο χώρο από μια 8.5'' με ΕΤ40.

Oι BBS CH π.χ. είναι 8.5 χ 18 ΕΤ35 με 5/120 bolt pattern και άρα αφήνουν περισσότερο χώρο από τις Schnitzer του Βασίλη που είναι 8.5''χ18'' ΕΤ43.

εξηγησε τα ρε dim για δεν το κατεχω....ωστοσο δεν εμπαιναν ...ισως με ρισκο που ηθελα να αποφυγω....αν ειχα αλλη ζαντα , ανετα!!!!

Ψαρωτικο μεχρι εκει που δε παει !!!
Τουμπανο φιλε το AP-Racing ..και μια και δε προλαβα να το βαλω θα με εξυπηρετησεις να τα παρεις για μενα να μου τα βαλει ο Μηχανικος μου !!
Αντε και...με ΕSS.!!!!:clap:

Ετσι......να βλέπω το πνευμα του φιλου deep ανεβασμενο....υπομονη....τρια μηνακια εμειναν.....!!!!!
Οσον αφορα το ψαρωτικο .......ε...η αληθεια να λεγεται.....και με vanvic και με shido.....ψαρωνα.,.....τωρα ψαρωνω εγω με το δικο μου!!!!!!:clap:

merlin_M3
08-06-09, 17:30
Οσον αφορα το ψαρωτικο .......ε...η αληθεια να λεγεται.....και με vanvic και με shido.....ψαρωνα.,.....τωρα ψαρωνω εγω με το δικο μου!!!!!!:clap:

Τέτοια λέτε και θα με κάνετε να αλλάξω φρένα στα καλά καθούμενα,,,,,,χαχαχα!!!

bmw330vasilis
08-06-09, 21:39
σε βλεπω πολυ ζεστο φιλε μερλιν.......μολις κοντευεις να καεις.....ριξε το συνθημα.....:rofl2:
και κανα δυο φωτο ....αλλα δυστυχως με κινητο........:nixweiss:



Τέτοια λέτε και θα με κάνετε να αλλάξω φρένα στα καλά καθούμενα,,,,,,χαχαχα!!!

VanVIC
08-06-09, 21:43
σε βλεπω πολυ ζεστο φιλε μερλιν.......μολις κοντευεις να καεις.....ριξε το συνθημα.....:rofl2:
και κανα δυο φωτο ....αλλα δυστυχως με κινητο........:nixweiss:

πάντως απο κοντά δείχνουν ακόμα καλύτερα, πιστεψτε με.

bmw330vasilis
08-06-09, 22:26
και εγω ειπα να μην τις ποσταρω γιατι δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.....αλλα τεσπα ................ :drive2:

πάντως απο κοντά δείχνουν ακόμα καλύτερα, πιστεψτε με.

m-power_01
09-06-09, 03:21
εξηγησε τα ρε dim για δεν το κατεχω....ωστοσο δεν εμπαιναν ...ισως με ρισκο που ηθελα να αποφυγω....αν ειχα αλλη ζαντα , ανετα:clap:

το offset ΣΕ ΧΙΛΙΟΣΤΑ!!!!
Το offset είναι μια παράμετρος που χρησιμοποιεί ο κατασκευαστής για να φέρει το βάρος που δέχεται ή ζάντα κοντά στο αυτοκίνητο ή να το απομακρύνει από αυτό. Δηλαδή είναι αυτή η παράμετρος που καθορίζει που θα «πατάε黨το αυτοκίνητο πάνω στην ζάντα. Το μέγεθος αυτό είναι η διαφορά του μισού πλάτους της ζάντας (rim width) από την απόσταση του πίσω μέρους της (backspace) μέχρι το κέντρο της. Το offset μπορεί να είναι θετικό , αρνητικό ή μηδενικό.
Με λιγα λογια
Το offset δείχνει πόσο απέχει το κέντρο του ελαστικού από το σημείο στήριξης του τροχού

bmw330vasilis
09-06-09, 06:53
ευχαριστω.......και βαζοντας προσθηκες 1 ποντου.....αλλαζω ή οχι το οφσετ??
φανταζομαι πως οχι....μαλλον επεμβαινω μονο στην γεωμετρια του αυτοκινητου .....ε???



το offset ΣΕ ΧΙΛΙΟΣΤΑ!!!!
Το offset είναι μια παράμετρος που χρησιμοποιεί ο κατασκευαστής για να φέρει το βάρος που δέχεται ή ζάντα κοντά στο αυτοκίνητο ή να το απομακρύνει από αυτό. Δηλαδή είναι αυτή η παράμετρος που καθορίζει που θα «πατάε黨το αυτοκίνητο πάνω στην ζάντα. Το μέγεθος αυτό είναι η διαφορά του μισού πλάτους της ζάντας (rim width) από την απόσταση του πίσω μέρους της (backspace) μέχρι το κέντρο της. Το offset μπορεί να είναι θετικό , αρνητικό ή μηδενικό.
Με λιγα λογια
Το offset δείχνει πόσο απέχει το κέντρο του ελαστικού από το σημείο στήριξης του τροχού

Dim77
09-06-09, 07:56
ευχαριστω.......και βαζοντας προσθηκες 1 ποντου.....αλλαζω ή οχι το οφσετ??
φανταζομαι πως οχι....μαλλον επεμβαινω μονο στην γεωμετρια του αυτοκινητου .....ε???

εξηγησε τα ρε dim για δεν το κατεχω....ωστοσο δεν εμπαιναν ...ισως με ρισκο που ηθελα να αποφυγω....αν ειχα αλλη ζαντα , ανετα!!!!




Το κέντρο του τροχού στην 8.5''χ18 που έχει ΕΤ 35 αντί για 43 είναι 8 χιλιοστά πιο μέσα.

Άρα όταν βιδώσει η ζάντα, το κέντρο της είναι 8 χιλιοστά πιο μέσα, το εξωτερικό χείλος της είναι 8 χιλιοστά πιο έξω (και περισσεύουν από τη μέσα μεριά 8 χιλιοστά περισσότερος χώρος)

Τα παραδείγματα αφορούν μια ζάντα 8.5χ18 ΕΤ35 (π.χ. BBS CH) και τη δική σου Σνίτσερ που είναι 8.5χ18 ΕΤ43

Με λίγα λόγια αν η εμπρός ζάντα σου είχε ΕΤ35 μάλλον δε θα χρειαζόσουν την προσθήκη των 10mm.

Το offset της ζάντας δεν το άλλαξες με την προσθήκη. Αυτό παραμένει σαν μέγεθος όπως έχει, αφού καθορίζεται από τον παράγοντα που ανέφερε ο m-power_01. Απλά μεγάλωσες το άκρο.

Δες και ένα σχέδιο από αυτό το site
http://www.rims-n-tires.com/rt_specs.jsp

bmw330vasilis
09-06-09, 08:04
thanks dim.....και πολυ καλο το σαιτ που ποσταρες..............!:cheers:







Το κέντρο του τροχού στην 8.5''χ18 που έχει ΕΤ 35 αντί για 43 είναι 8 χιλιοστά πιο μέσα.

Άρα όταν βιδώσει η ζάντα, το κέντρο της είναι 8 χιλιοστά πιο μέσα, το εξωτερικό χείλος της είναι 8 χιλιοστά πιο έξω (και περισσεύουν από τη μέσα μεριά 8 χιλιοστά περισσότερος χώρος)

Τα παραδείγματα αφορούν μια ζάντα 8.5χ18 ΕΤ35 (π.χ. BBS CH) και τη δική σου Σνίτσερ που είναι 8.5χ18 ΕΤ43

Με λίγα λόγια αν η εμπρός ζάντα σου είχε ΕΤ35 μάλλον δε θα χρειαζόσουν την προσθήκη των 10mm.

Το offset της ζάντας δεν το άλλαξες με την προσθήκη. Αυτό παραμένει σαν μέγεθος όπως έχει, αφού καθορίζεται από τον παράγοντα που ανέφερε ο m-power_01. Απλά μεγάλωσες το άκρο.

Δες και ένα σχέδιο από αυτό το site
http://www.rims-n-tires.com/rt_specs.jsp

Christos 330i ///M
09-06-09, 08:44
Με γειες Βασιλη παρα πολυ ωραια . . .

Καλα πατηματα φιλε . . .

bmw330vasilis
10-06-09, 10:20
Με γειες Βασιλη παρα πολυ ωραια . . .

Καλα πατηματα φιλε . . .


Ευχαριστω Χρησταρα.....


Φιλοι μου....δεν θελω να το κουρασω.....ΑΛΛΑ!!!!!!!!!!

Χθες το βραδυ που επεστρεφα απο βραδυνη βολτιτσα.....και μπηκα με λιγα χλμ παραπανω στον Ιπποδρομο (για οσους γνωριζουν)..............εμεινα αφωνος!!!!Αλλο αμαξι οδηγουσα τοσο καιρο......!ΤΡΕΝΟ με ολη την σημασια της λεξης.....λες και ημουν πανω σε ραγες και το αυτοκινητο υπακουγε σε οποια αλλαγη κατευθυνσης με ενα κλικ!!!!!
Πληροφορηθηκα οτι υπαρχουν ανα τοπους ανθρωποι με ''γαιδουριτσα'' για την σωστη ζυγοσταθμιση των τροχων!!!!Θελω να επισημανω οτι ουδεποτε θα κανω αυτην την δουλεια χωρις να ναι οι τροχοι ΕΠΑΝΩ στο αμαξι.....Πιστεψτε με οτι αξιζει τον κοπο αναζητησης τετοιας μεθοδου ετσι και χρειαστειτε ζυγοσταθμιση!!!!

Νομιζω οτι και απο το εργοστασιο δεν βγαινει τοσο ισιο το αυτοκινητο.......!!!
Καλη συνεχεια!!!!!:friday:

sm6
10-06-09, 11:06
Πληροφορηθηκα οτι υπαρχουν ανα τοπους ανθρωποι με ''γαιδουριτσα'' για την σωστη ζυγοσταθμιση των τροχων!!!!Θελω να επισημανω οτι ουδεποτε θα κανω αυτην την δουλεια χωρις να ναι οι τροχοι ΕΠΑΝΩ στο αμαξι.....Πιστεψτε με οτι αξιζει τον κοπο αναζητησης τετοιας μεθοδου ετσι και χρειαστειτε ζυγοσταθμιση!!!!

Νομιζω οτι και απο το εργοστασιο δεν βγαινει τοσο ισιο το αυτοκινητο.......!!!
Καλη συνεχεια!!!!!:friday:

η μεθοδος της ''γαιδουριτσας'' φιλε βασιλη, υπαρχει εδω και καμια 20αρια χρονια.
δεν θα πω οτι ειναι χειροτερη μεθοδος γενικα, διοτι αυτο εξαρταται και απο το μηχανημα και το μαστορα.
παντως καποιοι επαγγελματιες που ξερω, αλλα και αγωνιζομενοι, λενε οτι οι συμβατικες ζυγοσταθμισεις της γκοργκι δινουν μακραν καλυτερα αποτελεσματα απο τα συμπαθη αλλα παρωχημενα πλεον "γαϊδουρακια".
βεβαια δεν συζηταμε καν για το μηχανημα της χαντερ... το οποιο συνιστα η bmw (εχουν υποχρεωτικα ολα τα bmw service στη γερμανια).


τωρα το οτι ο αυτοκινητο δεν βγαινει τοσο ισιο απο το εργοστασιο, νομιζω υπερβαλεις...

Andreas_E92_ilsvm41
10-06-09, 13:27
:+1: to sm6
Δεν νομίζω ότι η ζυγοστάθμιση επί του τροχού είναι εκ των πραγμάτων καλύτερη από αυτή σε "συμβατικό" μηχάνημα. Το πως θα κάνεις καλύτερη ζυγοστάθμιση έχει να κάνει περισσότερο με τα μηχανήματα που χρησιμοποιούνται και με τον μηχανικό που τα χρησιμοποιεί. Μια "γαιδουρίτσα" 10ετίας π.χ δεν μπορεί να είναι καλύτερη από ένα "συμβατικό" μηχάνημα 1 έτους, ούτε φυσικά και το αντίστροφο. Ή μια "γαιδουρίτσα" χ ετών που την χειρίζεται ο μαστρο-χχ δεν μπορεί να έχει καλύτερο αποτέλεσμα από ένα "συμβατικό" ίδιας γενιάς που την χειρίζεται σωστός μηχανικός (εννοέιται πάλι ότι ισχύει και το αντίστροφο).
Τέλος μην ξεχνάμε ότι η ζυγοστάθμιση γίνεται για να αποφευχθεί συντονισμός του τροχού σε κάποια συγκεκριμένη ταχύτητα (και όχι απαραίτητα σε μεγάλη όπως πιστεύουν πολλοί), κάτι το οποίο τελικά προκαλεί ένα τρέμουλο στο τιμόνι. Το να γίνει το αμάξι "τραίνο" από καλή ζυγοστάθμιση μάλλον θα το χαρακτήριζα ως άκυρο. Εκτός αν είχες έντονο τρέμουλο πριν και τώρα δεν το έχεις με αποτέλεσμα να νοιώθεις καλύτερο το αμάξι και ίσως και "τραίνο". :)
Με αυτά δεν θέλω να σε θίξω φίλε Βασίλη... Χαίρομαι πάντως που ακόμα και έτσι, νοιώθεις το αμάξι σου τέλειο, αφού αυτό που μετράει είναι τί νοιώθεις και όχι απαραίτητα το γιατί το νοιώθεις!

Fairytale
10-06-09, 14:10
Δυστυχώς ή ευτυχώς υπήρξε η αναγκαιότητα να γίνει αυτού του είδους ή ζυγοστάθμιση λόγω των της χρήσης "φτιαχτών" προσθηκών στους τροχούς (τα συνήθη νούμερα για bmw δεν έκαναν δουλειά). Ήταν είτε πολύ μεγάλες και τα λάστιχα θα έβρισκαν στα φτερά είτε πολύ μικρές και δεν χώραγαν οι δαγκάνες. Με την ζυγοστάθμιση τέτοιου τύπου απλά έγινε ζυγοστάθμιση όλου του άκρου, της προσθήκης, του φρένου και του ζαντολάστιχου.

Το αυτοκίνητο έγινε "τρένο" (φαντάζομαι) επειδή άλλαξε η αίσθηση που έπαιρνε ο βασίλης σε σχέση με πριν επειδή τώρα αυξήθηκαν πολύ λόγω προσθηκών-τροχών και φρένων τα ήδη αυξημένα (λόγω ζαντών) μετατρόχια του αυτοκινήτου. H γεωμετρία του μπροστινού συστήματος ήταν πια άλλα αντ' αλλων αναγκαστικά. Χρειαζόταν δουλεία και εμπειρία τεχνίτη για να στρώσει χαρακτήρα το αμάξι!

Ο βασίλης καταλαβαίνει απλά ότι το αυτοκίνητο άλλαξε δραμματικά σε "πάτημα", αλλά δεν μπορεί ακόμα να προσδιορίσει το πως και γιατί συμβαίνει αυτό. Ελπίζω να βοήθησα και ελπίζω να είχαν χρόνο να σου εξηγήσουν μερικά πράγματα οι τεχνικοί...
C U out there

Andreas_E92_ilsvm41
10-06-09, 15:04
Έχεις δίκιο. Είχα διαβάσει όλο το thread αλλά ξέχασα ότι ο Βασίλης έβαλε προσθήκες. Σίγουρα αυτό αλλάζει την ισοροπία και την αίσθηση του αυτοκινήτου. Δικαιολογημένος λοιπόν ο χαρακτηρισμός...
Επόμενη στάση? Φάρσαλα? :rofl2:

bmw330vasilis
11-06-09, 08:08
η μεθοδος της ''γαιδουριτσας'' φιλε βασιλη, υπαρχει εδω και καμια 20αρια χρονια.
δεν θα πω οτι ειναι χειροτερη μεθοδος γενικα, διοτι αυτο εξαρταται και απο το μηχανημα και το μαστορα.

τωρα το οτι ο αυτοκινητο δεν βγαινει τοσο ισιο απο το εργοστασιο, νομιζω υπερβαλεις...

δεν αμφιβαλλω οτι η μεθοδος γαιδουριτσας φιλε sm6 υπαρχει εδω και τοσα χρονια...απλα εγω δεν την γνωριζα.....
ωστοσο ...η υπερβολη μου στο οτι ουτε καινουργιο δεν πηγαινε ετσι ....εχει να κανει με το συνολο του πατηματος του αυτοκινητου στο δρομο.....το χω χαμηλωσει, του χω βαλει αναρτηση και ακομα και μετα την τοποθετηση του 3λιτρου μοτερ που εγινε ευθυγραμμιση στην Θεσ/νικη ,το αμαξι ΔΕΝ ΠΑΤΑΓΕ ετσι......Μπορει να ευθυνεται και η προθηκη των προσθηκων οπως λεει και ο φιλος ο FAIRYTALE......Απλα δειχνω τον ενθουσιασμο μου με υπερβαλοντα ζηλο.......

:+1: to sm6
Δεν νομίζω ότι η ζυγοστάθμιση επί του τροχού είναι εκ των πραγμάτων καλύτερη από αυτή σε "συμβατικό" μηχάνημα. Το πως θα κάνεις καλύτερη ζυγοστάθμιση έχει να κάνει περισσότερο με τα μηχανήματα που χρησιμοποιούνται και με τον μηχανικό που τα χρησιμοποιεί. Μια "γαιδουρίτσα" 10ετίας π.χ δεν μπορεί να είναι καλύτερη από ένα "συμβατικό" μηχάνημα 1 έτους, ούτε φυσικά και το αντίστροφο. Ή μια "γαιδουρίτσα" χ ετών που την χειρίζεται ο μαστρο-χχ δεν μπορεί να έχει καλύτερο αποτέλεσμα από ένα "συμβατικό" ίδιας γενιάς που την χειρίζεται σωστός μηχανικός (εννοέιται πάλι ότι ισχύει και το αντίστροφο).
Τέλος μην ξεχνάμε ότι η ζυγοστάθμιση γίνεται για να αποφευχθεί συντονισμός του τροχού σε κάποια συγκεκριμένη ταχύτητα (και όχι απαραίτητα σε μεγάλη όπως πιστεύουν πολλοί), κάτι το οποίο τελικά προκαλεί ένα τρέμουλο στο τιμόνι. Το να γίνει το αμάξι "τραίνο" από καλή ζυγοστάθμιση μάλλον θα το χαρακτήριζα ως άκυρο. Εκτός αν είχες έντονο τρέμουλο πριν και τώρα δεν το έχεις με αποτέλεσμα να νοιώθεις καλύτερο το αμάξι και ίσως και "τραίνο". :)
Με αυτά δεν θέλω να σε θίξω φίλε Βασίλη... Χαίρομαι πάντως που ακόμα και έτσι, νοιώθεις το αμάξι σου τέλειο, αφού αυτό που μετράει είναι τί νοιώθεις και όχι απαραίτητα το γιατί το νοιώθεις!

Εμμενω παντως μετα την εμπειρια μου...οτι απο την στιγμη που επεμβαινεις στα ακρα του αυτοκινητου με τον οποιο τροπο.....προσθηκες,ανταπτορες φρενων κλπ....καλο ειναι να δοκιμασεις την γαιδουριτσα.......Ωστοσο μαζευτηκαν και τα ΜΠΟΣΙΚΑ του τιμονιου..που δεν γνωριζω για ποιο λογο δημιουργηθηκαν και αυτο πιστευω οτι εγινε με την ευθυγραμμιση!!

Δυστυχώς ή ευτυχώς υπήρξε η αναγκαιότητα να γίνει αυτού του είδους ή ζυγοστάθμιση λόγω των της χρήσης "φτιαχτών" προσθηκών στους τροχούς (τα συνήθη νούμερα για bmw δεν έκαναν δουλειά). Ήταν είτε πολύ μεγάλες και τα λάστιχα θα έβρισκαν στα φτερά είτε πολύ μικρές και δεν χώραγαν οι δαγκάνες. Με την ζυγοστάθμιση τέτοιου τύπου απλά έγινε ζυγοστάθμιση όλου του άκρου, της προσθήκης, του φρένου και του ζαντολάστιχου.

Το αυτοκίνητο έγινε "τρένο" (φαντάζομαι) επειδή άλλαξε η αίσθηση που έπαιρνε ο βασίλης σε σχέση με πριν επειδή τώρα αυξήθηκαν πολύ λόγω προσθηκών-τροχών και φρένων τα ήδη αυξημένα (λόγω ζαντών) μετατρόχια του αυτοκινήτου. H γεωμετρία του μπροστινού συστήματος ήταν πια άλλα αντ' αλλων αναγκαστικά. Χρειαζόταν δουλεία και εμπειρία τεχνίτη για να στρώσει χαρακτήρα το αμάξι!

Ο βασίλης καταλαβαίνει απλά ότι το αυτοκίνητο άλλαξε δραμματικά σε "πάτημα", αλλά δεν μπορεί ακόμα να προσδιορίσει το πως και γιατί συμβαίνει αυτό. Ελπίζω να βοήθησα και ελπίζω να είχαν χρόνο να σου εξηγήσουν μερικά πράγματα οι τεχνικοί...
C U out there

Τι να πω ρε ΔΑΣΚΑΛΕ.........?.......καλυτερα να απαντας εσυ για μενα.......!:rofl2:

Έχεις δίκιο. Είχα διαβάσει όλο το thread αλλά ξέχασα ότι ο Βασίλης έβαλε προσθήκες. Σίγουρα αυτό αλλάζει την ισοροπία και την αίσθηση του αυτοκινήτου. Δικαιολογημένος λοιπόν ο χαρακτηρισμός...
Επόμενη στάση? Φάρσαλα? :rofl2:

Φαρσαλα?????.....εχουμε τιποτα καλο????

Andreas_E92_ilsvm41
12-06-09, 11:53
Εμμενω παντως μετα την εμπειρια μου...οτι απο την στιγμη που επεμβαινεις στα ακρα του αυτοκινητου με τον οποιο τροπο.....προσθηκες,ανταπτορες φρενων κλπ....καλο ειναι να δοκιμασεις την γαιδουριτσα.......Ωστοσο μαζευτηκαν και τα ΜΠΟΣΙΚΑ του τιμονιου..που δεν γνωριζω για ποιο λογο δημιουργηθηκαν και αυτο πιστευω οτι εγινε με την ευθυγραμμιση!!

Και ευθυγράμμιση λοιπόν ε? Δεν θυμάμαι αν το είχα διαβάσει και αυτό... Μάλλον πρέπει να κάνω μια αναβάθμιση στη μνήμη μου :)


Φαρσαλα?????.....εχουμε τιποτα καλο????

Χαλβά!!! Αν σου αρέσει βέβαια!!! :p: Αλλά σαν τραίνο που είσαι θα σταματήσεις και εκεί θες δεν θες!

Fairytale
12-06-09, 12:02
@ilsvm41
Έχεις 2 κουμπιά κάτω δεξιά σε κάθε post. Το αριστερό είναι για να κάνεις παράθεση ένα post, το δεξιά για να συμπεριλαμβάνεις σε μία απάντηση πάνω ένα posts. Για παίξε λίγο μαζί τους, θα τα βρεις πολύ χρήσιμα...
C U out there

sm6
12-06-09, 12:23
Δυστυχώς ή ευτυχώς υπήρξε η αναγκαιότητα να γίνει αυτού του είδους ή ζυγοστάθμιση λόγω των της χρήσης "φτιαχτών" προσθηκών στους τροχούς (τα συνήθη νούμερα για bmw δεν έκαναν δουλειά). Ήταν είτε πολύ μεγάλες και τα λάστιχα θα έβρισκαν στα φτερά είτε πολύ μικρές και δεν χώραγαν οι δαγκάνες.
C U out there
δεν καταλαβαινω τι εννοεις νικο, ισως λογω του οτι δεν εχω εμπειρια σε τετοιου ειδους μετατροπες με προσθηκες κλπ.
π.χ., εγω οταν αλλαξα δαγκανες, δεν εκανα απολυτως τιποτα. διοτι δεν χρειαζοταν φυσικα.
τι σχεση εχει η ζυγοσταθμιση του τροχου και το horizontal & lateral runout, με τους δισκους, τις δαγκανες και ολα τα υπολοιπα.
πραγματικα δεν μπορω να το φανταστω.

Με την ζυγοστάθμιση τέτοιου τύπου απλά έγινε ζυγοστάθμιση όλου του άκρου, της προσθήκης, του φρένου και του ζαντολάστιχου.
C U out there
αυτη ακριβως ειναι η αδυναμια αυτης της μεθοδου. δεν ειναι υπερ αυτο. κατα ειναι.
απ' οσο ξερω βεβαια... αν υπαρχει αντιθετη αποψη θα ηθελα να την ακουσω.

Fairytale
12-06-09, 12:59
Θεωρητικά όταν έχουμε ένα εννιαίο άκρο (που περιλαμβάνει σε ένα ζυγοσταθμισμένο κομμάτι του την δισκόπλακα και το μουαγέ της) κουμπώνουμε πάνω ένα ξεχωριστά ζυγοσταθμισμένο ζαντολάστιχο και είμαστε πολύ κοντά στο "τα πάντα όλα".

Στην περίπτωση του Βασίλη είχαμε δισκόπλακα με διαιρούμενη αλουμινένια καμπάνα (using a separate -floating- alloy bellhousing) τις "φτιαχτές" αλουμινένιες προσθήκες τροχών και τα ζαντολάστιχα. Το αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν παρότι το ζαντολάστιχο σαν ένα κομμάτι ήταν ήδη ζυγοσταθμισμένο, να υπάρχει τρέμουλο.

Όταν με πήρε τηλ. να μου αναφέρει το παράπονο του είπα ότι το φοβόμουν ότι μπορεί να συμβεί αυτό και ότι θα έπρεπε (παρά τις διαβεβαιώσεις του αντιπροσώπου της Galfer για το αντίθετο) να πάει σε τέτοιου τύπου ζυγοστάθμιση τροχού (πάνω στο αυτοκίνητο δηλ. κάνοντας ουσιαστικά ζυγοστάθμιση σε όλο το σύστημα δίσκου/καμπάνας/προσθήκης και ζαντολάστιχου σαν να ήταν ένα εννιαίο κομμάτι). Το πρόβλημα λύθηκε!
C U out there

sm6
12-06-09, 13:09
ευχαριστω νικο.
ας πω οτι το καταλαβα, για να μη φανω χοντροκεφαλος...
προφανως το κιτ ηταν για τον αχιλλεα...
και χρειαστηκε "ανωτατη μπακαλικη" ωστε να μην εχει προβλημα...
αφου λυθηκε το προβλημα του φιλου μας και δουλευει καλα, στοχος επετευχθη.
αυτο εχει σημασια στο τελος.

Fairytale
12-06-09, 13:25
Χμ... αν είναι να μην έχεις καταλάβει εσύ που έχεις ένα background, φαντάσου τι έδωσα να καταλάβουν οι υπόλοιποι.
Λοιπόν η διαφορά στην περίπτωση του Βασίλη ήταν ότι πολλά νέα κομμάτια ξεχωριστά κούμπωσαν μαζί και έπρεπε να είναι ζυγοσταθμισμένα όλα μαζί.
Εσύ αν κατάλαβα καλά άλλαξες δαγκάνες μόνο, αυτές δεν "πατάνε" στα υπόλοιπα αλλά σε δική τους βάση-αντάπτορα. Δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα από την αλλαγή, αφού δεν άλλαξε κάτι "στην πορεία του μπουλονιού", πως να το εξηγήσω αλλιώς;
C U out there

bill987
12-06-09, 16:07
Χμ... αν είναι να μην έχεις καταλάβει εσύ που έχεις ένα background, φαντάσου τι έδωσα να καταλάβουν οι υπόλοιποι.
Λοιπόν η διαφορά στην περίπτωση του Βασίλη ήταν ότι πολλά νέα κομμάτια ξεχωριστά κούμπωσαν μαζί και έπρεπε να είναι ζυγοσταθμισμένα όλα μαζί.
Εσύ αν κατάλαβα καλά άλλαξες δαγκάνες μόνο, αυτές δεν "πατάνε" στα υπόλοιπα αλλά σε δική τους βάση-αντάπτορα. Δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα από την αλλαγή, αφού δεν άλλαξε κάτι "στην πορεία του μπουλονιού", πως να το εξηγήσω αλλιώς;
C U out there

Έτσι όπως τα είπες τώρα και εμείς που ξέρουμε όλα :rofl2: το καταλάβαμε!

bmw330vasilis
13-06-09, 14:06
παιδες...καλως ή κακως δεν ειμαι ο καταλληλος να πω οτι καλυτερα ειναι που εγινε ετσι η ζυγοσταθμιση (πανω στο αυτοκινητο δλδ) ή οχι....ωστοσο το αποτελεσμα ειναι αυτο που μετραει θα λεγα....χωρις να σημαινει οτι αν γινοταν αλλιως η ζυγοσταθμιση δεν θα ειχε επιτευχθει ο στοχος!
ΑΛΛΑ......ΔΕΝ καταλαβαινω γιατι θα μπορουσε να ειναι καλυτερη η μεθοδος εκτος αυτοκινητου παρα πανω του......!Ισα ισα που απλα γινεται και καλυτερος ελεγχος πανω στο αμαξι και με δοκιμες επιτοπου και τσεκαροντας ετσι και τα λαστιχα ακομα σε περιπτωση που εχουν σταβοφαγωθει!(το τονιζω γιατι μου επισημανε και αυτο ο μαστορας)......δεν ξερω αν με την αλλη μεθοδο θα το ανακαλυπτε!!
Τεσπα.....το τρενο μου νομιζω οτι απο Φαρσαλα δεν θα περασει αμμεσα....επιφυλασσομαι για το χαλβαδακι!!!

alexk
13-06-09, 14:45
και τσεκαροντας ετσι και τα λαστιχα ακομα σε περιπτωση που εχουν σταβοφαγωθει!(το τονιζω γιατι μου επισημανε και αυτο ο μαστορας)......δεν ξερω αν με την αλλη μεθοδο θα το ανακαλυπτε!!


Συνήθως γίνεται ζυγοστάθμιση στον τροχό (ζάντα + ελαστικό) οπότε ναι κάνεις ζυγοστάθμιση όλο το σύνολο.

Fairytale
14-06-09, 13:17
προφανως το κιτ ηταν για τον αχιλλεα...
και χρειαστηκε "ανωτατη μπακαλικη" ωστε να μην εχει προβλημα...
αφου λυθηκε το προβλημα του φιλου μας και δουλευει καλα, στοχος επετευχθη.
αυτο εχει σημασια στο τελος.To kit δεν είναι αρχαιοελληνικό (χεχε), μια χαρά είναι (εντάξει ΙΣΩΣ να είναι λίγο too much για τον τωρινό χαρακτήρα του αυτοκινήτου, αλλά από ότι κατάλαβα κάποιος ετοιμάζεται να "φάει σαλιγκάρια" σε λίγο, οπότε Οk...).

Έγραψα κάτι νωρίτερα (τα χαρακτηριστικά της ζάντας του Βασίλη), αλλά πέρασε απαρατήρητο...

Η ουσία είναι ότι οι τεχνικοί της Galfer αναγκάστηκαν να μπουν σε λογική πατέντας (spacers) για να το χωρέσουν ένα kit που ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ επειδή κάποιοι (που αυτοαποκαλούνται επαγγελματίες) πούλησαν στον Βασίλη μια 4άδα ΠΙΣΩ ζαντών για το αμάξι του.

Η AcSchnitzer (και η BBS που τις κατασκευάζει) μια χαρά τα έχουν υπολογίσει όλα. Δίνουν τους εξής συδυασμούς για την Type IV Wheel σε 18":
FA 8.5J offset 36 (225/40/18)
RA 8.5J offset 36 (225/40/18)
ή
FA 8.5J offset 36 (225/40/18)
RA 8.5J offset 43 (225/40/18 ή 255/35/18)

Όταν είδα τα νούμερα της μπροστινής ζάντας ξεροκατάπια και ρώτησα τον Βασίλη αν θα τις άλλαζε. Μου είπε πόσο τις πλήρωσε, δεν του είπα τι του παρέδωσαν αλλά ότι δεδομένου του τι δαγκάνα "γαιδούρι" έχει επιλέξει, θα μπει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ σε λογικές προσθηκών και πιθανότατα το ένα "γαιδούρι" θα ψάξει το άλλο (ζυγοστάθμιση πάνω στο αυτοκίνητο) χεχε.

Τα λέω όλα αυτά γιατί από την μία ο εφαρμοστής της Galfer παραπονιόταν για την ζάντα που είχε να δουλέψει (και που δεν είχε χώρο), ο Βασίλης έλεγε ότι οι Σνιτζερο-μπι-μπι-ες είναι καλοπληρωμένες δεν θέλω να τις αλλάξω... δεν θέλω προσθήκες... δεν θέλω το αμάξι ΌΤΙ ΝΑ ΝΑΙ... γιατί να πληρώνω αδρά για πατέντες;

Όλα σωστά, όλα λογικά... Απλά κάποιος παντελόνιασε νωρίτερα χρήμα για λάθος πράγματα και φυσικά δεν είναι αρμοδιότητα του Βασίλη να ξέρει τους καταλόγους της AcShnitzer απέξω (όπως εγώ χεχε). Ο Βασίλης απλά χρυσοπλήρωσε (ότι του ζήτησαν δηλ.).

Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι τώρα το αμάξι είναι Οk και σε γεωμετρία μπροστινού συστήματος ακόμα (γιατί πριν δεν πρέπει να πολυήταν με αυτην την ζάντα, η προσθήκη ουσιαστικά διόρθωσε μεγαλύτερο θέμα εκεί) γιαυτό και η έκρηξη θαυμασμού τώρα για το πως πατάει το αμάξι του!

Με γειά κούκλε! (Πάτα και καμμιά Παναγία στον ζαντο-πωλητή, να 'χει να πορεύεται στην ζωή). :whip:
C U out there

sm6
14-06-09, 15:54
μαλιστα, τωρα εξηγουνται καποια πραγματα...
γαϊδουρινη η υπομονη του βασιλη παντως...

bmw330vasilis
17-06-09, 22:26
χεχεχε...οχι να το παινευτω φιλε sm6.....ενα απο τα πολλα μου υπερ!!!!:ylsuper:



μαλιστα, τωρα εξηγουνται καποια πραγματα...
γαϊδουρινη η υπομονη του βασιλη παντως...

bmw330vasilis
07-07-09, 13:28
και απο την γαιδουρινη μου υπομονη.....ΑΠΟΚΟΜΙΣΑ το εξης οφελος.....Απο τις 8,30 σημερα το πρωι ειμαι στην GALFER......προς αντικατασταση του αριστερου δισκου και της δεξιας δαγκανας....αφενος γιατι ειχαν μπει δυο δεξιοι δισκοι εις γνωσην μου πανω στο αυτοκινητο και με ειχαν ενημερωσει να τους αλλαξω αυτην την εβδομαδα....και αφετερου γιατι την δεξια δαγκανα την ειχε ψιλογδαρει η ζαντα!!!
Αφου λοιπον φερθηκαν επαγγελματικα στην εν λογω εταιρια...και μου αντικαθιστουν ηδη την δαγκανα.....μολις ηρθε ο πωλητης απο τα κεντρικα με το εξης δωρακι............!!!

Κυριε ταδε ...μου λεει.....δυστυχως ο δισκος σας δεν εχει ερθει σημερα (απο τις 8,30 το πρωι ειπαμε εδω εχω βγαλει φωτιες)...αλλα στην ατυχια σας εισαστε τυχερος γιατι καταλαβαινουμε οτι σας εχουμε ταλαιπωρησει και γι αυτο χωρις επιπλεον χρεωση σας τοποθετουμε τους δισκους 330x30 απο ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑ τους λεγομενους EVOLUTION που ειναι για θερμοκρασια εως 1100 C ενω οι προηγουμενοι ηταν μεχρι 600 C.Το ποσο χρεωσης επιπλεον θα ηταν 800 ευρα.....τρελο ποσο που δεν θα το δινα ποτε......!!
Σιγουρα ειναι υπερβολη και οι τωρινοι για τα δικα μου δεδομενα....δεν παυει ομως να ναι ενα πολυ καλυτερο μπαξιμο απο τους προηγουμενους.......
Παλι στρωσιμο λοιπον για 600 χλμ ......σας ενημερωνω μετα...γιατι μου παν οτι το φρεναρισμα θα ναι ακομα αποτελεσματικοτερο!!

Τετοια λαθη και διορθωσεις ας μου συμβαινουν πιο συχνα....η υπομονη μου δοκιμαστηκε και ανταμοιφθηκε!!\
ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ!!!!:cheers:

InsaneDriver
07-07-09, 13:32
Mπράβο τους για την απίστευτη αντιμετώπιση!

Στην Ν.Ιωνία είναι η Galfer; Απέναντι από την Mercedes ;

merlin_M3
07-07-09, 13:35
Φίλε Βασίλη, μεγιά και πάλι !!! Νομίζω ότι τα φρένα σου πλέον δεν παίζονται !!!:dblthumb2

Οσον αφορά την εταιρεία, χίλια μπράβο για τον επαγγελματισμό τους !!!:clap::clap:

Δυστυχώς στην Ελλάδα έχουμε καταντήσει να μας εκπλήσουν θετικά τα αυτονόητα και να βλέπουμε σοβαρούς επαγγελματίες σπάνια !!!

bmw330vasilis
07-07-09, 13:36
Nαι...ακριβως....και οποιος χρειαστε κατι να μου πει για να ρθει συστημενος κατευθειαν στον αντιπροσωπο!!.....απεναντι απο την Merc ειναι .....αλλα κανονικα η περιοχη ειναι N.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ........


Mπράβο τους για την απίστευτη αντιμετώπιση!

Στην Ν.Ιωνία είναι η Galfer; Απέναντι από την Mercedes ;

george316
07-07-09, 13:52
τελικα τα πουλας τα φρενα σου???????????????[

bmw330vasilis
07-07-09, 13:57
τα πουλησα φιλε μου



τελικα τα πουλας τα φρενα σου???????????????[

VanVIC
07-07-09, 14:54
μείνετε συντονισμένοι γιατί σε λίγο θα πουλάει και την εργοστασιακή πολλαπλή εισγωγής και τα μπέκ και ίσως και τους εκκεντροφόρους...
σε λίγο...
:clap:

bmw330vasilis
07-07-09, 19:27
μείνετε συντονισμένοι γιατί σε λίγο θα πουλάει και την εργοστασιακή πολλαπλή εισγωγής και τα μπέκ και ίσως και τους εκκεντροφόρους...
σε λίγο...
:clap:



αχαχαχαχαχα....πειραχτηρι....!!!:icon11:

VanVIC
07-07-09, 20:24
μείνετε συντονισμένοι γιατί σε λίγο θα πουλάει και την εργοστασιακή πολλαπλή εισγωγής και τα μπέκ και ίσως και τους εκκεντροφόρους...
σε λίγο...
:clap:

για τον "φίλο" που μου έριξε κόκκινη γράφωντας το εξης:
ti sxesi exei me ta frena ?ta mpek stin mixani den einai?
επειδή δεν καταλαβάινει (ή δεν θέλει να καταλάβει) απο χιούμορ, αν θέλει να το δεί και ουσιαστικά το post μου, τον πληροφορώ οτι ο "λογος" για τον οποίο σε λίγο ο Βασίλης θα πουλαει την πολλαπλή εισαγωγής και τα μπέκ είναι άμεσα συνδεδεμένος με την τοποθέτηση των φρένων αυτών.

Είναι proactive κι ο Βασίλης και ήθελε να σιγουρέψει τα φρεναρίσματά του όταν θα ΄χει ακόμα (πολλά) περισσότερα γκάζια.

Ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη για την λοξοδρόμιση (off-topic)

Dim77
07-07-09, 20:30
Αυτά συμβαίνουν όταν αρχίζει το chat και τα φιλικά αστεία σε σοβαρά thread.

Δε πειράζει Βαγγέλη. Δε χάνεται και ο κόσμος.

alexk
07-07-09, 21:24
Τέλεια εξέλιξη.
Εύγε !
Πες μας εντυπώσεις στο στήσιμο/συμπεριφορά από τη διαφορά του βάρους.
Τι μάρκα ακριβώς είναι οι δίσκοι που έχεις τώρα ?

bmw330vasilis
08-07-09, 00:50
Eυχαριστω φιλε alex.....Δαγκανες.......AP RACING-GALFER,δισκοι ανθρακονηματινοι,τακακια και σωληνακια GALFER!Eντυπωσεις ....μετα το στρωσιμο παλι.........!:ylsuper:





Τέλεια εξέλιξη.
Εύγε !
Πες μας εντυπώσεις στο στήσιμο/συμπεριφορά από τη διαφορά του βάρους.
Τι μάρκα ακριβώς είναι οι δίσκοι που έχεις τώρα ?

bmw330vasilis
08-07-09, 00:52
και δυο προσφατες φωτο (επεξεργασμενες HDR)....μην δινετε σημασια στο κορδελακι...ειναι οτι ειχε μεινει απο τον στολισμο για τον γαμο!!:friday:

VanVIC
08-07-09, 06:35
και δυο προσφατες φωτο (επεξεργασμενες HDR)....μην δινετε σημασια στο κορδελακι...ειναι οτι ειχε μεινει απο τον στολισμο για τον γαμο!!:friday:

2nd photo is just perfect !

george316
08-07-09, 08:18
κουκλι.κουκλι και με ωραια φρενα.

bmw330vasilis
08-07-09, 09:44
2nd photo is just perfect !

κουκλι.κουκλι και με ωραια φρενα.


thanks guys!:friday:

ΓΙΑΝΝΗΣ
08-07-09, 09:48
και δυο προσφατες φωτο (επεξεργασμενες HDR)....μην δινετε σημασια στο κορδελακι...ειναι οτι ειχε μεινει απο τον στολισμο για τον γαμο!!:friday:

ΤΡΕΛΑΑΑΑΑΑΑΑ:icon11::icon11:

bill987
08-07-09, 11:56
και δυο προσφατες φωτο (επεξεργασμενες HDR)....μην δινετε σημασια στο κορδελακι...ειναι οτι ειχε μεινει απο τον στολισμο για τον γαμο!!:friday:

Βασίλη πανέμορφο!!

Μια παρατήρηση μόνο, δεν γίνεται να βάλεις μόνο δίσκους (χαρακτούς-τρυπητούς) και πίσω?????

bmw330vasilis
08-07-09, 12:01
den εχω αλλα λεφτα καρντια μου........!!!:icon11:




Βασίλη πανέμορφο!!

Μια παρατήρηση μόνο, δεν γίνεται να βάλεις μόνο δίσκους (χαρακτούς-τρυπητούς) και πίσω?????

kplc16
08-07-09, 12:19
Βασίλη ΕΥΓΕ!!!

kplc16
08-07-09, 12:22
Η ουσία είναι ότι οι τεχνικοί της Galfer αναγκάστηκαν να μπουν σε λογική πατέντας (spacers) για να το χωρέσουν ένα kit που ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ επειδή κάποιοι (που αυτοαποκαλούνται επαγγελματίες) πούλησαν στον Βασίλη μια 4άδα ΠΙΣΩ ζαντών για το αμάξι του.

Η AcSchnitzer (και η BBS που τις κατασκευάζει) μια χαρά τα έχουν υπολογίσει όλα. Δίνουν τους εξής συδυασμούς για την Type IV Wheel σε 18":
FA 8.5J offset 36 (225/40/18)
RA 8.5J offset 36 (225/40/18)
ή
FA 8.5J offset 36 (225/40/18)
RA 8.5J offset 43 (225/40/18 ή 255/35/18)







τα νουμερα για να ειναι ορατα θελει να βγει ο τροχος;;
απευθυνομαι στον Fairytale

alexk
08-07-09, 21:18
Βασίλη ξέρω τι δαγκάνες έχεις.
Οι δίσκοι τι μάρκα είναι θέλω να μάθω (για εμένα ρωτάω).

m-power_01
08-07-09, 21:28
Η ουσία είναι ότι οι τεχνικοί της Galfer αναγκάστηκαν να μπουν σε λογική πατέντας (spacers) για να το χωρέσουν ένα kit που ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ επειδή κάποιοι (που αυτοαποκαλούνται επαγγελματίες) πούλησαν στον Βασίλη μια 4άδα ΠΙΣΩ ζαντών για το αμάξι του.

Η AcSchnitzer (και η BBS που τις κατασκευάζει) μια χαρά τα έχουν υπολογίσει όλα. Δίνουν τους εξής συδυασμούς για την Type IV Wheel σε 18":
FA 8.5J offset 36 (225/40/18)
RA 8.5J offset 36 (225/40/18)
ή
FA 8.5J offset 36 (225/40/18)
RA 8.5J offset 43 (225/40/18 ή 255/35/18)







τα νουμερα για να ειναι ορατα θελει να βγει ο τροχος;;
απευθυνομαι στον Fairytale Αν σηκωσεις το αμαξι απο την πισω πλευρα της ζαντας φαινεται.

bmw330vasilis
08-07-09, 21:41
GALFER EVOLUTION!!(οι δισκοι)



Βασίλη ξέρω τι δαγκάνες έχεις.
Οι δίσκοι τι μάρκα είναι θέλω να μάθω (για εμένα ρωτάω).

EVANGELOS
09-07-09, 19:10
Μπηκαν λοιπον και τα φρενα...............!Επιτελους μπορω να σκαω στις καφετεριες με την ροδα ΣΤΡΙΜΜΕΝΗ!!!:smashtard...

απίστευτο !!!!!!!! ... δηλαδή χωρίς 6πίστονα δε σε αφήνανε να παρκάρεις με στραβές τις ρόδες ?????? ... τι χούντα είναι αυτή ρε μαν ??? ... που πας για καφέ στο κυλικείο της Brembo ???

...τοποθετηθηκαν σωληνακια υψηλης πιεσης και στα πισω φρενα!!

εννοείται !!! ... σκέψου να μην έχεις σωληνάκια υψηλής στα πίσω φρένα (που τρώνε όλο το ξύλο) ... ούτε νερό δε σου φέρνει το γκαρσόνι !!!

Οι αλλαγες που εγιναν ειναι:

6πιστονα φρενα (κατακοκκινα με αναγλυφο AP RACING GALFER) (ωρε καφεδακια που χω να πιω)
330 x 32 δισκους τρυπητους
σωληνακια υψηλης μπρος - πισω
καινουργια μπουλονια (thanks to ΓΙΑΝΝΗΣ ''χιλια ευχαριστω φιλε''):boink:
αποστατες 1' ιντσας γιατι μας ταλαιπωρησε η SCHNITZER ζαντα μου (που αγορασα παναθεμα με)
5.1 υγρα υψηλης πιεσης
και ψαλιδια-σινεμπλοκ οπως προανεφερα.........

Πολύ καλή επιλογή !!!! ... αλλά στη Laguna seca θα σε αφήσουν να τρέξεις ???? ... οι αγωνοδίκες ειναι περίεργοι στο Αμέρικα ....

παρεπιπτόντως με ζάντα και αποστάτες ότι νά ναι σκέφτηκες ότι μπορέι να έχεις θέμα ???? ... μπαααααα ... το θέμα είναι τα σωληνάκια υψηλής !!!!

άντε και 8πίστονα !!!! πίσω (τύφλα να χει το gtr ...)


Το κοστος του κιτ ηταν στα 2.000,00€ (τιμη μετα βασανων απο 2.400+ αρχικη)
320,00€ τα ψαλιδια σινεμπλοκ τοπθετημενα
71,00€ τα πισω σωληνακια
και κατι εξοδα για ταξι και μπουρμπουαρ!!!!
Ολα τα ανωτερω αν ηθελα και μεχρι 12 ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ!!!!!!
Μενει ακομα μια ευθυγραμμιση και τοποθετηση μπουλονιων ασφαλειας για τις schnitzer (παναθεμα με) και τελειωσαμε και μ αυτο!!

Tι λες τώρα ... ΤΖΑΜΠΑ ΠΡΑΜΑ σα να λέμε ...

Παρεπιπτόντως

ώρε καφεδάκια και ουισκάκια που έχει να πιεί και ο μάστορας !!!!!

Μαν αξίζει τον κόπο όμως με μόλις 2.5 χιλιάρικα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΣΟΥ ΜΕ ΧΑΡΑ !!!! ...

6πίστονα ... αξία ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ ... που λέει και η μαστερκαρντ !!!!

Ο ιδιος ο αντιπροσωπος με τον οποιο εγινε και το κονε.........θελει να κανει προσφορα για το φορουμ μας και οι τιμες του οφειλω να πω οτι ειναι πολυ δελεαστικες,και φυσικα και ΑΤΟΚΕΣ (το κερδισαμε με το σπαθι μας)!!

Πωπωπω ... θα γίνει χαμός !!!! ... αν πείσουμε και το Φλοκαφέ να μας κάνει προσφορά ... με ΚΑΘΕ ΣΕΤ 6πιστον ΕΝΑ ΦΡΑΠΟΥΤΣΙΝΟ ΔΩΡΟ !!!!

Τρελή πατέντα μιλάμε !!!!

Εμφανισιακα..................σκοτωνουν!!!!!
Λειτουργικα ειμαι στο σταδιο του στρωσιματος οποτε εντυπωσεις μετα τα 600 χλμ που μου ειπαν!!!

Καλά αφού εμφανησιακά σκοτώνουν !!!! ΤΥΦΛΑ ΝΑ ΧΕΙ ΤΟ 6πιστονο !!!!

Παρεπιπτόντως σου είπαν ΠΩΣ ΣΤΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ???

Κάτι για bedding ... απανωτά φρεναρίσματα από 200 κλπ κλπ ... κάτι έχει γράψει ο ΜPOWER ... αλλά που να ξέρει αυτός !!!! ... δεν πίνει και φραπέ !!! ...

Μια χαρά κάνε λέω εγώ 1600 χλμ στρώσιμο !!! να κάτσουν και τα πιστόνια ....

Καλα μπαξιματα σε ολους!!!!!!
Και οτι χρειαστειτε απο τετοιου ειδους φρενα............ξερετε που να με βρειτε!!!!!:gaysex:

Μαν θα σε έχουμε υπόψιν !!!!

και ξέρουμε αν θέλουμε φρένα θα σε βρούμε ... ΣΤΗΝ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ...

Geo_3D
09-07-09, 19:36
Βαγγελη προφανως και επειδη σε ξερω,δεν ειναι αυτοσκοπος σου εσενα να κανεις κατι απλα και μονο γιατι γουσταρεις να το βλεπεις χωρις να εχεις σκοπο να το χρησιμοποιησεις καταλληλως κιολλας,αλλά αλλοιμονο αν ηταν ολοι σαν και εσενα.Τουλαχιστον ο Βασιλης το εχει αποδεχτει και το εχει πει δημοσια,δεν το επαιξε γρηγορος ποτε....Γιαυτο λοιπον θα σε παρακαλεσω,για αρχη ευγενικα,να μην ξαναγραψεις τετοιου ειδους ειρωνικο ποστ.Εχεις δωσει δειγματα οτι μπορεις να γραψεις πολυ καλυτερα οτι θες,ειτε για καλο ειτε οχι

Geo_3D
09-07-09, 19:36
Και παρακαλω να μην δωθει απαντηση απο καποιον απτους "θιγμενους" στο ποστ του Ευαγγελου

EVANGELOS
09-07-09, 19:38
Τέλεια εξέλιξη.
Εύγε !
Πες μας εντυπώσεις στο στήσιμο/συμπεριφορά από τη διαφορά του βάρους.
Τι μάρκα ακριβώς είναι οι δίσκοι που έχεις τώρα ?

Το γ@μ@το είναι που θέλει ΑΛΛΑ 600χλμ στρώσιμο !!!! ...

άσχετο που τα φρένα δε στρώνονται με τα χλμ αλλά με τη διαδικάσια του bedding !!!!

τι μας νοιάζει εμάς ... έχουμε carbon φρένα !!!!!!

Η δε διαφορά βάρους (αναρτόμενης μάζας) σε ένα κάμπριο με ηχοσύστημα, 19άρες και οθόνες στα προσκέφαλα ... Είναι σίγουρα ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ !!!!

Άντε και carbon-ceramic αλλά gt2 ...

EVANGELOS
09-07-09, 19:43
Και παρακαλω να μην δωθει απαντηση απο καποιον απτους "θιγμενους" στο ποστ του Ευαγγελου

Γιώργο ,

το ποστ ΔΕΝ το είχα δει ΠΟΤΕ !!!

Για αυτό και έγραψα τώρα !!

Αλήθεια δεν πήρε απάντηση ο Άλεξ ... τι διαφορά είδε ο Βασίλης από τη διαφορά βάρους !!!

p.s. To κανείς από τους "φίλους" του Βασίλη δεν του είπε

*Πως "στρώνονται" τα φρένα
*Ότι χαλάει όλη τη γεωμετρία με τους αποστάτες
*Οτι είναι πρωτοφανες να βάλεις 6πίστονα και σωληνάκια υψηλής (ακόμα και σταπ ίσω φρένα)
*ότι το 5.1 δεν κάνει για τη μαμά τρόμπα
*ότι οι "κάρμπον" αν δε στρωθούν σωστά και αν τους χρησιμοποιείς κάθε μέρα με συχνά heat cycles δε θα βγάλουν ούτε χρόνο

κλπ κλπ

δεν το σχολίασε κανέις !!!

kplc16
09-07-09, 19:52
Γιώργο ,


*ότι το 5.1 δεν κάνει για τη μαμά τρόμπα
*ότι οι "κάρμπον" αν δε στρωθούν σωστά και αν τους χρησιμοποιείς κάθε μέρα με συχνά heat cycles δε θα βγάλουν ούτε χρόνο

κλπ κλπ

δεν το σχολίασε κανέις !!!

τι ειναι 5.1 ;

οτι oi carbon θελουν ειδικο στρωσιμο και δεν ειναι για καθημερινη χρηση το ακουω πρωτη φορα. Σεβαστη αποψη.
Μπορεις ή εστω καποιος αλλος να μας εξησει γιατι δε επιτρεπεται η καθημερινη χρηση τους

shido
09-07-09, 19:56
τι ειναι 5.1 ;

οτι oi carbon θελουν ειδικο στρωσιμο και δεν ειναι για καθημερινη χρηση το ακουω πρωτη φορα. Σεβαστη αποψη.
Μπορεις ή εστω καποιος αλλος να μας εξησει γιατι δε επιτρεπεται η καθημερινη χρηση τους

υγρα φρενων,εγω το ειχα πει στον Βασιλη παντως στο shoutbox.Me ειχαν ενημερωσει απο κει που προμηθευτικα τα φρενα.

EVANGELOS
09-07-09, 19:58
τι ειναι 5.1 ;

οτι oi carbon θελουν ειδικο στρωσιμο και δεν ειναι για καθημερινη χρηση το ακουω πρωτη φορα. Σεβαστη αποψη.
Μπορεις ή εστω καποιος αλλος να μας εξησει γιατι δε επιτρεπεται η καθημερινη χρηση τους

Το 5.1 είναι το υγρό που έβαλε

Δε θέλουν ΕΙΔΙΚΟ στρώσιμο ... αλλά το στρώσιμο είναι αυτό

http://www.zeckhausen.com/bedding_in_brakes.htm

όχι 600 ή 1600 ή 2600 χλμ ...

και λέγεται BEDDING !!!!

Όσον αφορά τους carbon-metallic rotors ...

The disadvantage is that, since they both operate at higher temperatures and their temperature rises to operating temperature faster than other compounds, they increase thermal shock to the disc and increase thermal conduction to the caliper pistons and brake fluid. As a result, it is recommended to not use drilled discs with carbon metallic pads.

Thermal shock or disc exposure to extreme temps causes a break in the bonds of the metals used in the discs which can cause cracking.

Thermal shock is different from bluing which is a result of thermal stress on cast iron rotors, but is normal for brakes that are exposed to hard braking, it will however lead to shorter rotor life

Geo_3D
09-07-09, 20:03
Δυστυχως ή ευτυχως (και χωρις παρεξηγηση προς τους αναφερομενους,αλλά αυτη ειναι η αληθεια) ο Βασιλης και οι "φιλοι" του οπως χαρακτηριστικα αναφερεις,ειναι ατομα του θαυμασμου πρωτα και υστερα της μελετης.Δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο,απλα μερικες φορες ισως οδηγηθουν σε διαφορετικα συμπερασματα στο μελλον,αφου πρωτα θα εχουν περασει τα οσια μυρια...Μπορει...μπορει και οχι

Εδω ομως πρεπει εσυ,εγω και οποιος αλλος μπορει να εχει εστω και την παραμικρη ιδεα,γνωση,πληροφορηση,να την προσφερει απλοχερα και με ωραιο τροπο.Η ειρωνια δεν οδηγει πουθενα,παραμονο σε αντιδικιες.Και επειδη μιλαω εκ πειρας....γραψε εσυ την πληροφορια ή την γνωση και ας μην σε παρουν στα σοβαρα,ας μην σε λαβουν καθολου υποψην τους.Αυτοι θα χασουν...εσυ παντως την συνειδηση σου θα την εχεις ησυχη οταν θα λες "σε ειχα προειδοποιησει";)

EVANGELOS
09-07-09, 20:12
Μου κάνει τρελή εντύπωση ΠΩΣ ΔΕ ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ...

να πει στο Βασίλη ... ρε συ ΠΕΤΑΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ !!!! ..

Το ότι με το χαβαλέ κάποιοα πράγματα γίνονται περισσότερο κατανοητά είναι δική μου άποψη (δεν είναι απαράιτητα σωστή ...)

Αλλά θεωρώ ότι είναι ντροπή να υπάρχει θρεντ που να λέει

"έβαλα 6πίστονα κάρμπον ... σε κάμπριο με οθόνες ... για να βλέπω τα φρένα όταν πίνω ΚΑΦΕ ..."

ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ !!!!!!!!!

Γιώργο δεν είναι facebook εδώ !!! είναι ΔΗΜΟΣΙΟ ΦΟΡΟΥΜ

και όλοι μας κερδίζουμε από την κουβέντα !!!

Αν πω ή γράψω κάτι που αν το κάνω ΘΑ ΕΙΝΑΙ Μ@ΛΑΚΙΑ ... περιμένω από όσους γνωρίζουν να μου το πουν ...

Geo_3D
09-07-09, 20:17
Ε ας γραψει λοιπον ο Βασιλης ποσες φορες του ειπα τουλαχιστον εγω προσωπικα οτι δεν υπαρχει λογος να βαλει τα 6πιστονα...αλλά αφου ηθελε να τα βαλει τι να καναμε???

EVANGELOS
09-07-09, 20:21
Ε ας γραψει λοιπον ο Βασιλης ποσες φορες του ειπα τουλαχιστον εγω προσωπικα οτι δεν υπαρχει λογος να βαλει τα 6πιστονα...αλλά αφου ηθελε να τα βαλει τι να καναμε???

Γιώργο να το πούμε ΔΗΜΟΣΙΑ αφού γράφετε ΔΗΜΟΣΙΑ

Το φόρουμ είναι για να λέμε ΔΗΜΟΣΙΑ τη γνώμη μας !!!

Το ότι του το είπες κατ'ιδίαν δεν έχει νόημα ...

Αν έβλεπα αυτό το θρέντ σε vwclub και το πόσταρα εδώ ΘΑ ΓΕΛΑΓΑΜΕ 2 ΜΗΝΕΣ ... και θα λέγαμε καλά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑΝ να πει στο παιδί ΤΙ ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ??? ... και θα λέγαμε τι ΑΣΧΕΤΟΙ είναι κλπ κλπ ...

Δεν έχω καταλάβει την κανούργια άποψη που πάει να περάσει

"Καλύτερα να μασας παρά να μιλάς !!!"

Δηλαδή

Κανουμε ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΙΣΜΟ ΣΕ REPUTATION

ή

Λέμε ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ ????

Αυτά που του είπες κατ'ιδίαν πιστέυω ότι έπρεπε να τα γράψεις και ΕΔΩ !!!

Γιατί ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από τα off topic αστειάκια που πλέον θεωρούνται Η ΠΛΗΓΗ (αν είναι δυνατόν...) του φόρουμ ...

είναι τα ΟΝ stupid TOPIC posts !!!

Geo_3D
09-07-09, 20:24
Βασικα σε λαθος ατομο λες οτι τα λεει κατ'ιδιαν και οχι δημοσια

EVANGELOS
09-07-09, 20:28
Βασικα σε λαθος ατομο λες οτι τα λεει κατ'ιδιαν και οχι δημοσια

Δε μιλάω για εσένα ΓΕΝΙΚΑ !!!

Σε αυτό το θρεντ δεν έγραψες .. αλλά γενικά όπως και εγώ λες τη γνώμη σου και συμφωνώ !!!

Η πλάκα είναι ότι με βρίζουν αυτοί που με την άγνοια και τα απανωτά μπράβο και +1 και τούμπανο ...

ουσιαστικά βοήθησαν το Βασίλη να ΠΕΤΑΞΕΙ 2.5 χιλιαρικα !!!!

Το θέμα είναι ότι ΟΛΟ και περισσότερα θρεντ καταλήγουν στο γνωστό μοτίβο

-"έβαλα μπλέντερ στην κονσολα ... πήρα 50 άλογα .."

-Μπράβο !

-Τούμπανο !

-+10000

-+10000000

-Ευχαριστώ παιδιά

-Πόσο πήγε το μπλέντερ ????

-Με την τοποθέτηση 25.000

-+1000000000

-Μπράβο ρε μαν

-Τι λάδια βάζεις ρε φίλε ???????

Geo_3D
09-07-09, 20:39
Ε εισαι υπερβολικος τωρα....οι ερωτησεις για λαδια εχουν μειωθει κατα πολυ!!!!:p:

Περα απτην πλακα ομως,τα εχω πει και στους ιδιους.Δεν εχεις γραψει κατι που να μην με βρισκει συμφωνο 100%.
Γιαυτα που γραφεις ομως....
Καποιοι θα τα καταλαβουν
Καοπιοι δεν θα εχουν τις γνωσεις να καταλαβουν
Καποιοι δεν θα θελησουν να καταλαβουν καθολου γιατι καποιος αλλος τους τα ειπε διαφορετικα
Καποιοι δεν θα μπουν καν στον κοπο να διαβασουν μονο και μονο επειδη βλεπουν το ονομα σου.
Τυχαια σε αναφερω,ετσι και αλλιως το ιδιο ακριβως ισχυει και για μενα

Ε αυτη ειναι η πραγματικοτητα ομως,τι να κανουμε??Τα εχουμε πει 1 εκατομυριο φορες.Να θυμηθω παραδειγμα προσφατο μεταξυ εσενα,εμενα,σιντο,βανβικ κ.α???Ε τα λεγαμε καθε μερα επι 10 φορες.Τη μια μας ακουγε ο Βαγγελης,την αλλη δεν μας ακουγε αλλα εντελως συμπτωματικα ο μηχανικος του Βαγγελη την επομενη μερα που τον ρωτουσε,ελεγε οτι ειχαμε πει την προηγουμενη εμεις στον Βαγγελη.
ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ δηλαδη???Χαρακιρι??Τα λες μια,τα λες 2,μετα σταματας.Να εισαι σιγουρος οτι υπαρχουν 3-4 ακομα που ενδιαφερονται να μαθουν ή να κανουν τα ιδια και θα σε λαβουν αυτοι υποψην τους.

Δυστυχως ή ευτυχως ετσι ειναι η αληθεια.
Get use to it

InsaneDriver
09-07-09, 20:57
Ρε Βαγγέλη δεν πας να πάρεις καμιά ποτηροθήκη μπας και ησυχάσουμε από εσένα;

Άντε γιατί μας το παίζεις σοφιστικέ τυπάκι που κάθεσαι και τα αναλύεις όλα τα τεχνικά και μη αλλά κατά βάθος είσαι λεζάντας.
Μην μας βάζεις...
http://www.youtube.com/watch?v=Hfec8Myi048&feature=related

















Υ.Γ::p: Relax βρε Βάγγο. Δεν είναι όλοι καυλωμένοι με τις επιδόσεις.

EVANGELOS
09-07-09, 21:02
...Υ.Γ::p: Relax βρε Βάγγο. Δεν είναι όλοι καυλωμένοι με τις επιδόσεις.

Ok σεβαστό !!!

Αλλά είδες δεν έκανα σχόλιο για το ICE ή τα Navi που ΚΑΙ άσχετος είμαι και σε όποιον αρέσουν respect !!!

Όμως ρε Χάρη 40 σελίδες ποστς για κάρμπον 6 πίστονα σε κάμπριο !!!! και να λέει ότι τα βάζω για να τα βλέπω στοην καφετέρια !!!!!!

Ρε συ δώσε 2.5 χιλιάρικα σε γνωστό μοντέλο

ΝΑ ΚΑΘΕΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΖΑΝΤΑ ΟΣΟ ΠΙΝΕΙΣ ΚΑΦΕ ...

ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ

Και μετά κ@υλώνεις που κ@υλώνεις τραβάς και ένα τσοπού

Το 6πίστονο ΤΙ ΤΟ ΘΕΣ ????????

InsaneDriver
09-07-09, 21:04
Άλλος τη βρίσκει να παίρνει μάτι και άλλος τη βρίσκει με το να πιάνει και να σκίζει.

Κουμάντο στα γούστα του καθενός θα κάνουμε;
Εδώ κυκλοφορούν υπερεργαλεία(Ferrari και Porsche) που δεν έχουν βαρέσει κόφτη ποτέ τους. Στα φρένα θα κολλήσουμε;

ΓΙΑΝΝΗΣ
09-07-09, 21:07
απίστευτο !!!!!!!! ... δηλαδή χωρίς 6πίστονα δε σε αφήνανε να παρκάρεις με στραβές τις ρόδες ?????? ... τι χούντα είναι αυτή ρε μαν ??? ... που πας για καφέ στο κυλικείο της Brembo ???



εννοείται !!! ... σκέψου να μην έχεις σωληνάκια υψηλής στα πίσω φρένα (που τρώνε όλο το ξύλο) ... ούτε νερό δε σου φέρνει το γκαρσόνι !!!



Πολύ καλή επιλογή !!!! ... αλλά στη Laguna seca θα σε αφήσουν να τρέξεις ???? ... οι αγωνοδίκες ειναι περίεργοι στο Αμέρικα ....

παρεπιπτόντως με ζάντα και αποστάτες ότι νά ναι σκέφτηκες ότι μπορέι να έχεις θέμα ???? ... μπαααααα ... το θέμα είναι τα σωληνάκια υψηλής !!!!

άντε και 8πίστονα !!!! πίσω (τύφλα να χει το gtr ...)




Tι λες τώρα ... ΤΖΑΜΠΑ ΠΡΑΜΑ σα να λέμε ...

Παρεπιπτόντως

ώρε καφεδάκια και ουισκάκια που έχει να πιεί και ο μάστορας !!!!!

Μαν αξίζει τον κόπο όμως με μόλις 2.5 χιλιάρικα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΣΟΥ ΜΕ ΧΑΡΑ !!!! ...

6πίστονα ... αξία ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ ... που λέει και η μαστερκαρντ !!!!



Πωπωπω ... θα γίνει χαμός !!!! ... αν πείσουμε και το Φλοκαφέ να μας κάνει προσφορά ... με ΚΑΘΕ ΣΕΤ 6πιστον ΕΝΑ ΦΡΑΠΟΥΤΣΙΝΟ ΔΩΡΟ !!!!

Τρελή πατέντα μιλάμε !!!!



Καλά αφού εμφανησιακά σκοτώνουν !!!! ΤΥΦΛΑ ΝΑ ΧΕΙ ΤΟ 6πιστονο !!!!

Παρεπιπτόντως σου είπαν ΠΩΣ ΣΤΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΦΡΕΝΟ ???

Κάτι για bedding ... απανωτά φρεναρίσματα από 200 κλπ κλπ ... κάτι έχει γράψει ο ΜPOWER ... αλλά που να ξέρει αυτός !!!! ... δεν πίνει και φραπέ !!! ...

Μια χαρά κάνε λέω εγώ 1600 χλμ στρώσιμο !!! να κάτσουν και τα πιστόνια ....



Μαν θα σε έχουμε υπόψιν !!!!

και ξέρουμε αν θέλουμε φρένα θα σε βρούμε ... ΣΤΗΝ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ...

Εγγραφη 29/9/2005 στο κλαμπ!!!!!!! Δηλαδη σχεδον 4 χρονια και 2842 ποστ!!!!

:clap:ωραια συμπεριφορα

EVANGELOS
09-07-09, 21:10
Κοίτα δεν είναι προσωπικό το θέμα !!!

Απλά όταν καποιος πάει να πετάξει 2.5 χιλιάρικα και δε βρίσκεται ούτε ένας να πει μια κουβέντα μου κάνει εντύπωση !!!

Στην τελική δικά του είναι τα λεφτά ... οκ ... συμφωνώ !!!

Αλλά όπως έλεγες εσύ ...

Ρε Βάγγο άλλαξε ζάντα στο Μ3 τι μ@λακία είναι ...

και αν έβαζα 20ρες με μπιρμπιλόνια ... θα έλεγες πάλι

Ρε Βάγγο τι είναι αυτό .. ο Εξίμπιτ νομίζεις ότι είσαι !!!

Έτσι κι εγώ λέω μια άποψη !!!!

EVANGELOS
09-07-09, 21:11
Εγγραφη 29/9/2005 στο κλαμπ!!!!!!! Δηλαδη σχεδον 4 χρονια και 2842 ποστ!!!!

:clap:ωραια συμπεριφορα

Από το να παίρνω στο λαιμο μου τον κόσμο

και να χειροκροτώ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ...

καλύτερα να με χειροκροτάς εσύ φίλε μου !!!1

konas
09-07-09, 21:29
Εχω θεματακι.......!Σκεφτομαι να αλλαξω τα μπροστα φρενα για λογους καλαισθησιας μονο μιας και αυτα που εχω πλεον με υπερκαλυπτουν!
.......

Κρίμα τα λεφτουδάκια. Αφού σε υπερκαλύπτουν τα μαμά.
Μη ξεχνάς οτι θα σφυρίζουν σπαστικά.

Με 2500 ευρώ βάζεις κάτι ωραίες αναρτησούλες που νομίζεις οτι οδηγείς porsche.

Bασικα...αφου εισαι οκ με τα φρενα σου.....γιατι δεν βαφεις κοκκινες τις δαγκανες(να σου γεμιζοθν το ματι)...και τελος....????

Βασιλη ειναι βαρυ το εξοδο

Αλλα αφου επιμενεις να γ@μισεις φραγκα ......

.....
αμα εισαι οκ με τα φρενα μην πεταξεις λεφτα ασκοπα!!
βαφτες...

να λαβετε υποψιν σας σοβαρα το ποσο ευκολα θα βρειτε και στο μελλον αναλωσιμα.

Χωρις σχολιο, για λόγους αναφοράς και μόνο

bill987
09-07-09, 21:37
Άλλος τη βρίσκει να παίρνει μάτι και άλλος τη βρίσκει με το να πιάνει και να σκίζει.

Κουμάντο στα γούστα του καθενός θα κάνουμε;
Εδώ κυκλοφορούν υπερεργαλεία(Ferrari και Porsche) που δεν έχουν βαρέσει κόφτη ποτέ τους. Στα φρένα θα κολλήσουμε;

Σωστός!!!!

Βαγγέλη πιστεύω ότι όταν γράφεις σε κάποιο thread, όλοι πατάνε για να διαβάσουν τι έχεις γράψει, όπως εγώ!!

Απλά τις απόψεις σου τις λες με τρόπο να το πω καυστικό , έχεις δίκιο απλά είναι αυτός ο τρόπος που χαλάει λιγάκι αυτόν που απευθύνεσαι!!
Όσο για τον Βασίλη απλά γούσταρε και τα έβαλε, πείραξε κανένα που τα έβαλε??
Όπως είπες και εσύ ήθελε να δώσει 2500 και τα έδωσε στα φρένα, έκανε κακό σε κανέναν??

alexk
09-07-09, 21:38
Βαγγέλη, εν μέρη συμφωνώ με Τζέο.
Κοίτα, από ότι έχω καταλάβει ότι θα βάλει το κομπρεσσέρ οπότε τα φρένα δεν θα πάνε άχρηστα.
Δεν είναι τόσο κακό να τον φτιάχνει που έχει 6πίστονα.

Από την άλλη, αντικειμενικά είναι άχρηστο στο αυτοκίνητό του.
Το motorsport σαν έννοια Βαγγέλη δεν είναι κάτι που όλοι ακολουθούν (το είπε ο Χάρης - insane).

Εντάξει, εγώ προσωπικά δεν υπήρχε ποτέ περίπωση να βάλω galfer (ειδικά galfer) σε bmw cabrio.
Ενδιαφέρομαι να μάθω πως και τι (όπως και shido που είχα ρωτήσει) γιατί τα galfer πολύ έχουν συζητηθεί αλλά κανείς δεν μας είπε όλη την αλήθεια.
Σχετικά με τους carbon δίσκους, με ενδιαφέρει για εμένα και ρώτησα μάρκα/κόστος εγκυκλοπαιδικά (γιατί μόνο brembo ή movit θα έβαζα).
Υπάρχει κάτι κουφό, ενώ και της porsche και της ferrari είναι ίδιοι (brembo), οι 'ferrari' κάνουν μισά χρήμματα από τους 'porsche' // νομίζω ο race535 μου το είχε πει, με μια επιφύλαξη για τον sm6.

Προσωπικά έκανα 60χλμ τάπα με ένα superleggera με carbon φρένα.
Πολύ καλά (αντίστοιχο feeling με το setup στο R1 μου --> πρέπει να είσαι φρενάκιας και τέρμα φρένο για να δουλεύουν) φρένα, αλλά δεν είναι για καταστάσεις βόλτας/καφέ/supermarket. Όχι ότι δεν θα σε πάνε, αλλά η αντιστοιχία είναι με το να κουμπώσεις σλικ και κουβέρτες για να πας για μπάνιο σε παραλία και περνάς από χωματόδρομο.

Αυτά... από εμένα τον περίεργο.

shido
09-07-09, 21:51
Ενδιαφέρομαι να μάθω πως και τι (όπως και shido που είχα ρωτήσει) γιατί τα galfer πολύ έχουν συζητηθεί αλλά κανείς δεν μας είπε όλη την αλήθεια.



Καλο θα ηταν να μην αφηνεις εντυπωσεις
τι ρωτησες και δεν σου ειπα την αληθεια η που δεν σου απαντησα

EVANGELOS
09-07-09, 22:05
Eγώ είδα σήμερα ΜΟΛΙΣ το εν λόγω ποστ !!!

Δε πιστευα στα μάτια μου ότι διάβασα επί λέξη

Μπηκαν λοιπον και τα φρενα...............!Επιτελους μπορω να σκαω στις καφετεριες με την ροδα ΣΤΡΙΜΜΕΝΗ!!!

Δηλαδή σοβαρά και χωρίς καμία ειρωνία ...

ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΔΕ ΦΑΝΗΚΕ ΑΞΙΟ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΥ ΑΥΤΟ ???

6πιστονα φρενα (κατακοκκινα με αναγλυφο AP RACING GALFER) (ωρε καφεδακια που χω να πιω)


Ούτε αυτό ????

Ωραίος.
Συμφωνώ για την καφετέρια. Και εμένα μου αρέσει όταν πίνω τον καφέ μου να χαζεύω το όχημά μου.

Αλέξη προφανώς κάνεις χιούμορ !!!! ... υπάρχει περίπτωση να έβαζες 6πίστονα για να φαίνονται ωραία στην καφετέρια ???

Τις πιο θερμές ευχές μου και πραγματικά να το χαρείς,γιατί είσαι μερακλής

χωρίς σχόλια ... είναι μερακλής ...

Με γειές και καλά ξεμπαζώματα(με τέτοια φρένα..όπως στα καρτούν θα γίνετε η άσφαλτος!!)

πάρτον κάτω τον Ευάγγελο !!!! ... ΞΕΜΠΑΖΩΝΕΙ το εργαλέιο από τα φρένα

Τωρα οσον αφορα τα GALFER............το ενα τριτο σε βαρος απο τις μαμα δαγκανες της 330 που φορουσα.....πιστεψε με τις σηκωσα και τρελαθηκα σε σχεση με τις μαμα που εβγαλα!!

Οκ βάλαμε οθόνες , ice , μαρσπιέδες , προφυλακτηρες ... και μας μάρανε το βάρος της δαγκάνας ... σε κάμπριο !!!!

ευχαριστω φιλε μου......!
τα ψαλιδια τα αλλαξα γιατι ηταν κομμενα τα σινεμπλοκ και επειδη δεν μου αρεσε η εμφανιση των παλιων (μου φανηκαν ταλαιπωρημενα...τελικα ηταν λερωμενα!)..τεσπα..μαρκα δεν θυμαμαι αλλα τα στειλαν απο BMW ......!!οσον αφορα το μαζεμα....με καρφωσε ο φιλος ΓΙΑΝΝΗΣ..

Τώρα τι να πω !!! ... μπράβο για την ειλικρίνεια ... αλλά ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΚΡΕΜΑΣΜΑ όποιος μάστορας άλλαξε ψαλίδια επειδή ο ιδιοκτήτης του είπε ότι

ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΑ ... ΤΑ ΨΑΛΙΔΙΑ ... ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΑ ...

Είμαι υπερβολικός πάλι ????

δεν παιζεται πλεον το εργαλειο στο δρομο.....ουτε οταν το αγορασα δεν πηγαινε ετσι!!!!!


χωρίς σχόλια ...

Πανω στο αυτοκινητο ειναι η πιο σωστη ζυγοσταθμιση...πληροφοριακα απο τους γνωστες (βλεπεις διαφορα!!)

Οι ΜΗ γνώστες BMW λένε άλλα βέβαια ... αλλά ...

Βασίλη, αλήθεια, γιατί δεν έβαλες brembo ? To σκέφτηκες σαν λύση ?

Μάλιστα ... να βάλει και από gt2 !!! ... γιατί ρε Βασίλη δεν έβαλες ... τώρα μιλάμε σοβαρά !!!
Νομιζω οτι και απο το εργοστασιο δεν βγαινει τοσο ισιο το αυτοκινητο.......!!!

βεβαια δεν συζηταμε καν για το μηχανημα της χαντερ... το οποιο συνιστα η bmw (εχουν υποχρεωτικα ολα τα bmw service στη γερμανια).


τωρα το οτι ο αυτοκινητο δεν βγαινει τοσο ισιο απο το εργοστασιο, νομιζω υπερβαλεις...

Κάτι πάει να πει ο Στάθης αλλά ... ποιός τον ακούει


τι σχεση εχει η ζυγοσταθμιση του τροχου και το horizontal & lateral runout, με τους δισκους, τις δαγκανες και ολα τα υπολοιπα.
πραγματικα δεν μπορω να το φανταστω.

Επιμένει ο Στάθης αλλά ...

Πες μας εντυπώσεις στο στήσιμο/συμπεριφορά από τη διαφορά του βάρους.

Αλέξη ΠΑΛΙ χιούμορ πρέπει να κάνεις ... τι διαφορά να δει ρε συ ... είναι 2 τόνους το κάμπριο με όλα τα μπιχλιμπίδια και τις 18άρες ...

Βασίλη ΕΥΓΕ!!!

οκ !!!!

Τώρα αν σας ενόχλησε η δική μου παρατήρηση ...

πάω πάσο !!!!

Βασίλη ΜΠΡΑΒΟ !!!! ...

σε λίγο κάποιοι φωστηρες θα σου πουλάνε ΚΙΤ ΑΤΜ. ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ...

μετά κομπρέσορες

μετά PSS10

μετά short shift

μετά 19άρες

κλπ κλπ

ΜΠΑΞΤΑ ΟΛΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ

Μην ακούς τον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ - ΕΙΡΩΝΑ ... Ευάγγελο !!!

alexk
09-07-09, 22:48
Καλο θα ηταν να μην αφηνεις εντυπωσεις
τι ρωτησες και δεν σου ειπα την αληθεια η που δεν σου απαντησα

Έχεις δίκιο.
Το έθεσα λάθος (χρόνο).
Κανείς δεν μας είχε πει την αλήθεια.
Εσύ την είπες και τώρα έχουμε μια εμπεριστατωμένη άποψη.
Μιλάω σοβαρά και ειλικρινά.

VanVIC
10-07-09, 00:13
Παρακαλώ πολύ, λίγο πιο χαλαρά.
Ρώτησε κανείς τον Βασίλη, τί ήθελε να κάνει και αν είναι ευχαριστημένος μ'αυτό που έκανε ?
Μόλις γύρισα. εχω πιεί μερικά ποτά και δεν είμαι σε θέση να γράψω πολλά τώρα, αλλά "κρατήστε μια πισινή" (ειδικά εσύ Βαγγέλη).

Θα τα πούμε κι αυριο...

///M_Spartan
10-07-09, 00:41
Αφου γουσταρει ο ανθρωπος.... και οπως βλεπετε ολοι, ο καθενας οσες γνωμες και να μαζεψει το δικο του θα κανει στο τελος.Τι αρχιζετε λοιπον να "ψαχνεστε"? Ας του βαλει και πισινα και μπαρμεκιου αν γουσταρει να το βλεπει ετσι. Υπαρχει λογος για αυτη τη φαγομαρα εδω μεσα? Η ειρωνεια δεν ειναι τροπος απαντησης αν και μερικοι την εχουν κανει σημαια !

sm6
10-07-09, 02:49
ρε παιδια, ρε παιδια...

γιατι πρεπει να τα παιρνουμε ολα τοσο σοβαρα...

ολοι ξερουμε τον ευαγγελο και θαυμαζουμε και το στυλ γραφης και το ανεξαντλητο και πηγαιο χιουμορ του.

για ποιο λογο κατακρινουμε τα γραφομενα και τον κατηγορουμε για ειρωνια. δεν ειναι ουτε ειρων, ουτε μοχθηρος, ουτε εμπαθης, ουτε τιποτε κακο ο ευαγγελος.
το εχει αποδειξει με τα καποια χιλιαδες ποστ του.

επι της συν-ουσιας και εντελως ψυχρα εχει δικιο.
τα γκαλφερ ειναι μετρια φρενα (οχι επιπεδου μπρεμπο δηλαδη), το αυτοκινητο δεν τα χρειαζοταν (οπως ειπε και ο ιδιοκτητης του). στο βαρυφορτωμενο εξτρα καμπριο εχει νοημα να συζηταμε για μειωση λιγων κιλων? και αυτο σωστο ειναι.
επισης και οι δισκοι καρμπον θα φαγωθουν πιο γρηγορα... ειναι γεγονος, αλλα ποιος νοιαζεται?
και η γουρουνιτσα ειναι κακη μεθοδος, αλλα απαραιτητη τελικα αφου ο βασιλης επεσε θυμα απατης με τις ζαντες...
το σωστο θα ηταν να παει και να απαιτησει δυο καινουργιες ζαντες πριν σκεφτει να βαλει φρενα.
ισως και να το εκανε και να μη βρηκε ακρη... δεν ξερω.

απο την αλλη, καποιοι ξερουμε και τον βασιλη. ξερουμε οτι και αυτος εχει τονους χιουμορ και κανει ευχαριστη παρεα. ξερουμε οτι γουσταρει το αυτοκινητο του. ξερουμε οτι γουσταρει να χωνει χρημα για πραγματα που δεν εξαντλει τις δυνατοτητες.
ειναι πασιφανες οτι δεν κανει ορθολογιστικες επιλογες. το λεει ο ιδιος... αποφασιζει με βαση την καυλα της στιγμης... και απο τη στιγμη που εμενα τουλαχιστον δεν μου ζηταει δανεικα, δεν εχω να πω κατι αλλο.
αν θα εκανα το ιδιο? πιθανως οχι, πιθανως να εχω κανει και χειροτερα.
ειναι δικη του καθαρα επιλογη και απ' οτι εχει δηλωσει, απολυτα συνειδητη.
τωρα αν κανουν καλα που τον φουντωνουν για αχρηστα στην πραξη πραγματα και δεν τον αφηνουν να φτιαξει την προικα της κορης, δεν ξερω... αυτο ας το σκεφτει ο ιδιος...
θεμα προτεραιοτήτων ειναι.

αφησα τελευταιο το θεμα της καφετεριας.

τα λεγομενα εχουν πολλες δοσεις καλου χιουμορ και υπερβολης (που σε τιποτα δεν ενοχλει) και απο τις δυο πλευρες...
μια φορα που συναντηθηκαμε με το βασιλη στο μητσο δεν τον ειδα να κοιταει τα φρενα...
απο την αλλη ο ευαγγελος βρηκε ευκαιρια να σατυρισει αυτην την ατακα που με διαθεση πλακας ειπε ο βασιλης.
δεν βλεπω τιποτα κακο...

και πραγματικα ας σταματησουμε να βλεπουμε παντου φαντασματα και συνωμοσίες. δεν υπαρχουν.

υπαρχουν αλλες αναγκες, αλλες προσδοκιες και απλα αντιθετες αποψεις.
πραγμα που ειναι απολυτα υγιες.

m-power_01
10-07-09, 04:16
Δεν ειναι δυνατον να απαιτουμε οι αλλοι να δεχονται το ''χιουμορ'' μας, οταν εμειςδεν μπορουμε να καταλαβουμε το δικο τους.
Το φορουμ ειναι δημοσιο, αλλα για αυτοκινηση και οχι για μαθηματα οικονομιας και διαχειρισης.
Δεν ειναι κανενας κηδεμονας κανενος εδω μεσα...
Πριν αρχισουμε να πεταμε οβιδες καλο ειναι να διαβαζουμε προσεκτικα...
Αν επισης τα συγκεκριμενα φρενα δεν ηταν για μουρη δεν θα ηταν κατακοκινα με ασπρο λογοτυπο(μαρκετινγκ)
Ο καθενας με τα λεφτα του και με το αμαξι του κανει οτι θελει, απο εδω παιρνει μονο γνωμες!

m-power_01
10-07-09, 05:22
*ότι το 5.1 δεν κάνει για τη μαμά τρόμπα


δεν το σχολίασε κανέις !!!

Απο που προκυπτει αυτο?

georggge46
10-07-09, 07:30
Δεν ειναι δυνατον να απαιτουμε οι αλλοι να δεχονται το ''χιουμορ'' μας, οταν εμειςδεν μπορουμε να καταλαβουμε το δικο τους.
Το φορουμ ειναι δημοσιο, αλλα για αυτοκινηση και οχι για μαθηματα οικονομιας και διαχειρισης.
Δεν ειναι κανενας κηδεμονας κανενος εδω μεσα...
Πριν αρχισουμε να πεταμε οβιδες καλο ειναι να διαβαζουμε προσεκτικα...
Αν επισης τα συγκεκριμενα φρενα δεν ηταν για μουρη δεν θα ηταν κατακοκινα με ασπρο λογοτυπο(μαρκετινγκ)
Ο καθενας με τα λεφτα του και με το αμαξι του κανει οτι θελει, απο εδω παιρνει μονο γνωμες!


:+1:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

VanVIC
10-07-09, 07:39
Καλημέρα σας.

θα μπορούσα να απντήσω με multi-quote αλλά μάλλον αφορμές για εντάσεις θα δώσω οπότε ας κινηθώ πιο γενικευμένα.

Ο Βασίλης (και φίλος για μένα) αποφάσισε να προχωρήσει στην αναβάθμιση των εργοστασιακών του φρένων. It's a fact.
Οι λόγοι (απότι έχουμε συζητήσει) ήταν οτι η απόδοση των εργοστασιακών, ειδικά σε παρατεταμένη "σκληρή" χρήση, δεν του έφτανε (ΟΚ, σχετικό είναι αυτό) αλλά και με την προοτπική της extra δύναμης που θα ερχόταν με την ενδεχόμενη προσθήκη κομπρέσσορα, θα χρειαζόταν σίγουρα κάτι καλύτερο στο σύστημα πέδησης.
ΔΕΝ είπε ποτέ οτι έκανε την αναβάθμιση με σκοπό να κάθεται να πείνει καφέ και να χαζευει τις δαγκάνες. Το να γουστάρει να τις χαζευει προέκυψε αφού τις είχε τοποθετήσει για τους ανωτέρω λόγους.

Πάμε λίγο παρακάτω,
Ασχέτως του κόστους (μόνος του τα πλήρωσε χωρίς δανεικά απο κανέναν μας), έκανε μια επιλογή (AP-Racing/Galfer 6-πίστονα) την οποία είχε δεί σε εφαρμογή στο δικό μου Ζ3 με την ιπποδύναμη που έχει τώρα (και θέλει κι ο Βασίλης να φτάσει το δικό του).
Απο δικούς μου σχολιασμούς αλλά και απο δική του εμπειρία σε βόλτες μας, έκρινε οτι αυτή η λύση του κάνει.
Ασφαλώς και όλοι μας θα θέλαμε -αν αντέχαμε οικονομικά- κάτι σε Brembo ή σκέτο ΑP-Racing αλλά ο καθένας μέχρι εκεί που μπορεί.

Το οτι τα φρένα που έβαλε σε σχέση με τα εργοστασιακά δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ σε απόδοση, ανθεκτηκότητα και αποτελεσματικότητα είναι επίσης δεδομένο. Αυτά που έβαλε είναι ΣΑΦΩΣ πολύ καλύτερα απο τα εργοστασιακά μονοπίστονα χωρίς αυτό να σημαίνει οτι αυτά που έβαλε είναι και τα καλύτερα που κυκλοφορούν στην αγορά.
Επιτρέψτε μου, στο θέμα αυτό, να έχω πιο απόλυτη άποψη επειδή τα συγκεκριμένα και τα φοράω πολύ καιρό αλλά και μετήσεις έχω και πολλές εμπειρίες στο δρόμο.

Σημειώστε και το εξής: Αν θυμάμαι σωστά, ο Βασίλης την τελική απόφαση για τα φρένα την έλαβε ένα βράδυ που ήμασταν βόλτα παρέα με τον Βασίλη, τον deepblue και μερικά άλλα παιδιά, ο καθένας με τ'αμάξι του και στην επιστροφή μας πετύχαμε τουμπανιασμένο 335i cabrio που οδηγούσε γνωστός μας.
Ε άρχισαν κάποια παιχνίδια τα οποία απο κάποια στιγμή και μετά εξελίχθηκαν σε απανωτά δυνατά "ανοίγματα" και -λόγω κίνησης- συνεχόμενα δυνατά φρεναρίσματα.
Κάποια στιγμή, ο Βασίλης και ο deepblue μου άναψαν φώτα απο πίσω να κάνουμε στην άκρη.
Τους είχαν "τελειώσει" τα φρένα, "άναψαν"...
Ο Βασίλης είπε χαρακτηριστικά οτι απο κάποια στιγμή και μετά φοβόταν οτι δεν θα μπορούσε να σταματήσει καιμ θα έπεφτε πάνω μου γι΄αυτό και κρατούσε μεγάλες αποστάσεις.
Με τα φρένα που έχει τώρα ο Βασίλης (και θα βάλει και σε λίγο ο deepblue) δε νομίζω οτι θα ΄χουν αντίστοιχα πρβλήματα ξανά.

Εγώ ήμουν αρκετά τυχερός και δεν πλήρωσα για τα φρένα μου όπως πλήρωσε ο Βασίλης.
Μου τα έκαναν δώρο αλλά και τότε που τα έβαλα, πάλι υπήρχαν ενστάσεις αλλά πρός την κατευθυνση του οτι τέτοια φρένα είναι υπερβολικά για την χρήση που κάνουμε.

Παραθέτω σχετικό link με την τότε άποψη του Fairytale:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=79387&postcount=4
Αυτή η άποψη (μεταξύ άλλων) είχε γραφτεί πριν 3 χρόνια και σήμερα έχει αλλάξει μερικώς, ειδικά μετά το test-ride & test-drive του Ζ3 στην βόλτα του Σουνίου της περασμένης εβδομάδας.

Κλέινω με μια-δυό ερωτήσεις προς προβληματισμό.
Αν είχατε την δυαντότητα να κάνετε μια τέτοια αναβάθμιση φρένων, είστε σίγουροι οτι το αισθητικό αποτέλεσμα (πέρα απο την ουσία) δεν θα σας "εφτιαχνε" ?
Είστε σίγουροι οτι δεν θα πιάνατε τον εαυτό σας να τα χαζευει (ασχέτως πού και με τί ρόφημα) ?

Φίλε Βασίλη, κάνε το κέφι σου, πάρε όση γνώση μπορείς και φτιάξε το καμάρι σου όπως το ονειρευεσαι και απόλαυσέ το !
Μίλα και λίγο με τον Stelmaniac, ξέρει κάτι ωραίες "υπογραφές"...;)


Υ.Γ.: Οι δίσκοι των συγκεκριμένων φρένων δεν είναι carbon (μην τρελαθούμε κιόλας), απλά έχουν και λίγο ανθρακόνημα στην σύνθεσή τους. Λένε οτι βοηθάει στο να μην ανεβάζουν ευκολα πολύ μεγάλες θερμοκρασίες.

bmw330vasilis
10-07-09, 08:09
και εκει που λες Βαγγελη μου και λοιποι φιλοι που το πλενα χθες.....με χαλουσε κατι πισω....!Τι με χαλαει ...τι με χαλαει.....τελικα ανακαλυψα πως οι πισω δαγκανες ΔΕΝ με καλυπτουν....!
Πως θα το βλεπω στα διαφορα Καφε παρκαρισμενο απεναντι?????...αναρωτηθηκα...!!!

Παμε λοιπον για κατακοκκινες πισω δαγκανες......κανα χιλιαρικακι μου χε πει μαζι με δισκους τιμη για μενα...!!

Δεν ξερω βεβαια αν θα μαι τοσο τυχερος να βαλω ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑΤΙΝΟΥΣ δισκους....ας ειναι της GALFER το σετακι ομως και ολα μια χαρα!!!

Θα θελω αλλα 600 χλμ για στρωσιμο αραγε???????

VanVIC
10-07-09, 08:49
και εκει που λες Βαγγελη μου και λοιποι φιλοι που το πλενα χθες.....με χαλουσε κατι πισω....!Τι με χαλαει ...τι με χαλαει.....τελικα ανακαλυψα πως οι πισω δαγκανες ΔΕΝ με καλυπτουν....!
Πως θα το βλεπω στα διαφορα Καφε παρκαρισμενο απεναντι?????...αναρωτηθηκα...!!!

Παμε λοιπον για κατακοκκινες πισω δαγκανες......κανα χιλιαρικακι μου χε πει μαζι με δισκους τιμη για μενα...!!

Δεν ξερω βεβαια αν θα μαι τοσο τυχερος να βαλω ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑΤΙΝΟΥΣ δισκους....ας ειναι της GALFER το σετακι ομως και ολα μια χαρα!!!

Θα θελω αλλα 600 χλμ για στρωσιμο αραγε???????

"Αν δεν ταιριάζαμε δε θα συμπεθεριάζαμε"...
Ετσι λέει ο κόσμος κι έτσι είναι.

EVANGELOS
10-07-09, 13:37
Ok ok !!!

το μόνο που λέω είναι ότι quote που έβαλα αφορά τους

carbon steel rotors ... απλά έχουν και λίγο ανθρακόνημα στην σύνθεσή τους. ... που έγραψε ο ΒανΒικ ... και όχι τους carbon ceramic που προφανώς ΔΕΝ φόρεσε ο Βασίλης ...

αλλά ούτε καν το είδατε ...

τέσπα ...

Εγώ θα κάνω μια πρόβλεψη με στοιχεία ΚΑΙ από το παρελθόν αν πέφτω έξω σόρυ ...

Ο κ. Χ γνωρίζει τον φουντωμένο κ. Υ ... καταλαβαίνει ότι ο κ. Υ δεν ασχολείται με το θέμα έχει όμως χρήμα ...

Ξεκινάει μια όμορφη περίοδος φλερτ ...

-Βάλε ρε παιδί μου ένα τελικό , ένα φίλτρο , πρόγραμμα και άμα δε σου αρέσει τα βγάζεις ... κλπ κλπ (1η δοση)

Μετά την προφανή ΜΗΔΕΝΙΚΗ βελτίωση πάμε στα πιο χοντρά

-Βάλε ρε μια ζάντα της προκοπής , ένα body kit , ένα λεντ , ένα ξένον , ένα mp3 , navi , touch screen etc... (2η δόση)

Μετά την προφανή καγκουροποιηση του αυτοκίνήτου πάμε στο main course

-Ρε συ δε βάζουμε ένα μοτέρ ... ξέρω ένα σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση ... μιλάμε το είχε ένας παππούς και πήγαινε μόνο στο ΙΚΑ ... ούτε 30 χιλ χλμ ... (3η δόση)

Αφού μπήκε και το προφανώς 250 χιλ χλμ μοτέρ πάμε στα ψιψιψονια

-Ρε συ ντροπή !!! ... βάλαμε τόσα πράγματα και δε φοράς μια ανάρτηση της προκοπής , σινεμπλοκ , φρένα αντιστρεπτικές , κοντό διααφορικό από αυτόματο κλπ κλπ ... έχω βρει κάτι από Γερμανία στη μισή τιμή ... (4η δόση)

Μετά την καταστροφή ΚΑΙ της συμπεριφοράς του αμαξιού πάμε πάλι μια από τα ίδια ...

-Ρε συ ... τώρα που το σκέφτομαι δε φοράμε και ένα καλό κιτ βελτίωσης στο μοτέρ που μόλις έβαλες ?? ... θα πάρει τουλάχιστον 50 άλογα ... (5η δόση)

Μετά τη ΜΗ βελτίωση ΚΑΙ του 2ου μοτέρ ... πάμε στα ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΑ

-Ρε συ οκ με το παλιό μοτέρ καλές ήταν οι ζάντες ... τώρα έχεις ΔΥΝΑΜΗ ... δεν μπάζεις κάτι καλές 19άρες που έχω !!!! θα είναι μουν@ρα το πράμα ... τις παλιές θα τις πουλήσουμε ... (6η δόση)

Μετα από διάφορες αλλαγές σε ζάντες (κάθε αλλαγή βέβαια σε βάζει μέσα κανα 100 άρικο τουκάχιστον ) ... πάμε ΣΤΟ ΓΛΥΚΟ !!!!

-Λοιπόν ... άσε τις μαλ@κιες ... η ατμόσφαιρα πλεόν δε δίνει άλογα ... εξαντλήσαμε το μοτέρ !!! ... μπορώ να φέρω ΣΕ ΕΙΔΙΚΗ ΤΙΜΗ ... κιτ να του κομπρεσάρουμε - τουρμπίσουμε κλπ κλπ ... ΑΦΟΒΑ +150 άλογα ... μην ανυσηχείς ... (7η δόση)

Ο κ. Υ έχει και άλλους φίλους που επίσης δεν πολυ-ασχολούνται αλλά έχουν χρήμα και φουντώνουν και αυτοί σιγά σιγά ...

οπότε ο κ. Χ από τις πολλές δόσεις ... φτάνει να οδηγεί Μ3 , Μ5 κλπ κλπ ... περιέργως ο κ. Χ ποτέ δε βάζει άσχετες ζάντες - λεντ - φιλετα - μοτέρ κλπ κλπ ... και περιέργως ψωνίζει ΜΟΝΟ από τη BMW ή από γνωστούς οίκους ...

ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΚΡΕΣ Ο καλός κ. Χ τις εμεταλεύεται για τους φίλους του ... κ. Υ κλπ

...

Ο κομπλεξικός , είρωνας , βλάκας κ.λπ κ. Ε ... μαθαίνει ότι ο κ. Υ και οι φίλοι του έχουν αναπτύξει μια ΠΟΛΥ όμορφη σχέση με διαφόρους κυρίους Χ ...

Ζηλέυει ο κ. Ε (δε δικαιολογείται αλλιώς ...) και από τη πολύ μιζέρια και ζήλια ... τους χαλάει το όνειρο ...

Διάφορα κομπλεξικά σχόλια διανθίζουν τα γραφομενά του !!!

Οι κ. Υ ... είναι πλέον ΕΞΑΛΛΟΙ ... αφού ρωτάνε τους κ. Χ για να σιγουρευτούν ότι τα λεφτά έχουν πιάσει τόπο !!! ... μένουν πλέον ύσηχοι ... αφήνοντας τον βλάκα κ. Ε να βράζει στο ζουμί των bad rep ... (πω πω ... το φουκαρά τον κ. Ε...)

Παρεπιπτόντως ...

ignorance is bliss ...

p.s. Καλά Χριστούγεννα κ. Υ !!!

///M_Spartan
10-07-09, 14:10
Ok ok !!!

το μόνο που λέω είναι ότι quote που έβαλα αφορά τους

carbon steel rotors ... απλά έχουν και λίγο ανθρακόνημα στην σύνθεσή τους. ... που έγραψε ο ΒανΒικ ... και όχι τους carbon ceramic που προφανώς ΔΕΝ φόρεσε ο Βασίλης ...

αλλά ούτε καν το είδατε ...

τέσπα ...

Εγώ θα κάνω μια πρόβλεψη με στοιχεία ΚΑΙ από το παρελθόν αν πέφτω έξω σόρυ ...

Ο κ. Χ γνωρίζει τον φουντωμένο κ. Υ ... καταλαβαίνει ότι ο κ. Υ δεν ασχολείται με το θέμα έχει όμως χρήμα ...

Ξεκινάει μια όμορφη περίοδος φλερτ ...

-Βάλε ρε παιδί μου ένα τελικό , ένα φίλτρο , πρόγραμμα και άμα δε σου αρέσει τα βγάζεις ... κλπ κλπ (1η δοση)

Μετά την προφανή ΜΗΔΕΝΙΚΗ βελτίωση πάμε στα πιο χοντρά

-Βάλε ρε μια ζάντα της προκοπής , ένα body kit , ένα λεντ , ένα ξένον , ένα mp3 , navi , touch screen etc... (2η δόση)

Μετά την προφανή καγκουροποιηση του αυτοκίνήτου πάμε στο main course

-Ρε συ δε βάζουμε ένα μοτέρ ... ξέρω ένα σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση ... μιλάμε το είχε ένας παππούς και πήγαινε μόνο στο ΙΚΑ ... ούτε 30 χιλ χλμ ... (3η δόση)

Αφού μπήκε και το προφανώς 250 χιλ χλμ μοτέρ πάμε στα ψιψιψονια

-Ρε συ ντροπή !!! ... βάλαμε τόσα πράγματα και δε φοράς μια ανάρτηση της προκοπής , σινεμπλοκ , φρένα αντιστρεπτικές , κοντό διααφορικό από αυτόματο κλπ κλπ ... έχω βρει κάτι από Γερμανία στη μισή τιμή ... (4η δόση)

Μετά την καταστροφή ΚΑΙ της συμπεριφοράς του αμαξιού πάμε πάλι μια από τα ίδια ...

-Ρε συ ... τώρα που το σκέφτομαι δε φοράμε και ένα καλό κιτ βελτίωσης στο μοτέρ που μόλις έβαλες ?? ... θα πάρει τουλάχιστον 50 άλογα ... (5η δόση)

Μετά τη ΜΗ βελτίωση ΚΑΙ του 2ου μοτέρ ... πάμε στα ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΑ

-Ρε συ οκ με το παλιό μοτέρ καλές ήταν οι ζάντες ... τώρα έχεις ΔΥΝΑΜΗ ... δεν μπάζεις κάτι καλές 19άρες που έχω !!!! θα είναι μουν@ρα το πράμα ... τις παλιές θα τις πουλήσουμε ... (6η δόση)

Μετα από διάφορες αλλαγές σε ζάντες (κάθε αλλαγή βέβαια σε βάζει μέσα κανα 100 άρικο τουκάχιστον ) ... πάμε ΣΤΟ ΓΛΥΚΟ !!!!

-Λοιπόν ... άσε τις μαλ@κιες ... η ατμόσφαιρα πλεόν δε δίνει άλογα ... εξαντλήσαμε το μοτέρ !!! ... μπορώ να φέρω ΣΕ ΕΙΔΙΚΗ ΤΙΜΗ ... κιτ να του κομπρεσάρουμε - τουρμπίσουμε κλπ κλπ ... ΑΦΟΒΑ +150 άλογα ... μην ανυσηχείς ... (7η δόση)

Ο κ. Υ έχει και άλλους φίλους που επίσης δεν πολυ-ασχολούνται αλλά έχουν χρήμα και φουντώνουν και αυτοί σιγά σιγά ...

οπότε ο κ. Χ από τις πολλές δόσεις ... φτάνει να οδηγεί Μ3 , Μ5 κλπ κλπ ... περιέργως ο κ. Χ ποτέ δε βάζει άσχετες ζάντες - λεντ - φιλετα - μοτέρ κλπ κλπ ... και περιέργως ψωνίζει ΜΟΝΟ από τη BMW ή από γνωστούς οίκους ...

ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΚΡΕΣ Ο καλός κ. Χ τις εμεταλεύεται για τους φίλους του ... κ. Υ κλπ

...

Ο κομπλεξικός , είρωνας , βλάκας κ.λπ κ. Ε ... μαθαίνει ότι ο κ. Υ και οι φίλοι του έχουν αναπτύξει μια ΠΟΛΥ όμορφη σχέση με διαφόρους κυρίους Χ ...

Ζηλέυει ο κ. Ε (δε δικαιολογείται αλλιώς ...) και από τη πολύ μιζέρια και ζήλια ... τους χαλάει το όνειρο ...

Διάφορα κομπλεξικά σχόλια διανθίζουν τα γραφομενά του !!!

Οι κ. Υ ... είναι πλέον ΕΞΑΛΛΟΙ ... αφού ρωτάνε τους κ. Χ για να σιγουρευτούν ότι τα λεφτά έχουν πιάσει τόπο !!! ... μένουν πλέον ύσηχοι ... αφήνοντας τον βλάκα κ. Ε να βράζει στο ζουμί των bad rep ... (πω πω ... το φουκαρά τον κ. Ε...)

Παρεπιπτόντως ...

ignorance is bliss ...

p.s. Καλά Χριστούγεννα κ. Υ !!!

Ξεφορτωσε λιγο ειρωνεια, δεν βοηθας κανενα με αυτη τη συμπεριφορα.

kplc16
10-07-09, 14:21
Καλημέρα σας.

θα μπορούσα να απντήσω με multi-quote αλλά μάλλον αφορμές για εντάσεις θα δώσω οπότε ας κινηθώ πιο γενικευμένα.

Ο Βασίλης (και φίλος για μένα) αποφάσισε να προχωρήσει στην αναβάθμιση των εργοστασιακών του φρένων. It's a fact.
Οι λόγοι (απότι έχουμε συζητήσει) ήταν οτι η απόδοση των εργοστασιακών, ειδικά σε παρατεταμένη "σκληρή" χρήση, δεν του έφτανε (ΟΚ, σχετικό είναι αυτό) αλλά και με την προοτπική της extra δύναμης που θα ερχόταν με την ενδεχόμενη προσθήκη κομπρέσσορα, θα χρειαζόταν σίγουρα κάτι καλύτερο στο σύστημα πέδησης.
ΔΕΝ είπε ποτέ οτι έκανε την αναβάθμιση με σκοπό να κάθεται να πείνει καφέ και να χαζευει τις δαγκάνες. Το να γουστάρει να τις χαζευει προέκυψε αφού τις είχε τοποθετήσει για τους ανωτέρω λόγους.

Πάμε λίγο παρακάτω,
Ασχέτως του κόστους (μόνος του τα πλήρωσε χωρίς δανεικά απο κανέναν μας), έκανε μια επιλογή (AP-Racing/Galfer 6-πίστονα) την οποία είχε δεί σε εφαρμογή στο δικό μου Ζ3 με την ιπποδύναμη που έχει τώρα (και θέλει κι ο Βασίλης να φτάσει το δικό του).
Απο δικούς μου σχολιασμούς αλλά και απο δική του εμπειρία σε βόλτες μας, έκρινε οτι αυτή η λύση του κάνει.
Ασφαλώς και όλοι μας θα θέλαμε -αν αντέχαμε οικονομικά- κάτι σε Brembo ή σκέτο ΑP-Racing αλλά ο καθένας μέχρι εκεί που μπορεί.

Το οτι τα φρένα που έβαλε σε σχέση με τα εργοστασιακά δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ σε απόδοση, ανθεκτηκότητα και αποτελεσματικότητα είναι επίσης δεδομένο. Αυτά που έβαλε είναι ΣΑΦΩΣ πολύ καλύτερα απο τα εργοστασιακά μονοπίστονα χωρίς αυτό να σημαίνει οτι αυτά που έβαλε είναι και τα καλύτερα που κυκλοφορούν στην αγορά.
Επιτρέψτε μου, στο θέμα αυτό, να έχω πιο απόλυτη άποψη επειδή τα συγκεκριμένα και τα φοράω πολύ καιρό αλλά και μετήσεις έχω και πολλές εμπειρίες στο δρόμο.

Σημειώστε και το εξής: Αν θυμάμαι σωστά, ο Βασίλης την τελική απόφαση για τα φρένα την έλαβε ένα βράδυ που ήμασταν βόλτα παρέα με τον Βασίλη, τον deepblue και μερικά άλλα παιδιά, ο καθένας με τ'αμάξι του και στην επιστροφή μας πετύχαμε τουμπανιασμένο 335i cabrio που οδηγούσε γνωστός μας.
Ε άρχισαν κάποια παιχνίδια τα οποία απο κάποια στιγμή και μετά εξελίχθηκαν σε απανωτά δυνατά "ανοίγματα" και -λόγω κίνησης- συνεχόμενα δυνατά φρεναρίσματα.
Κάποια στιγμή, ο Βασίλης και ο deepblue μου άναψαν φώτα απο πίσω να κάνουμε στην άκρη.
Τους είχαν "τελειώσει" τα φρένα, "άναψαν"...
Ο Βασίλης είπε χαρακτηριστικά οτι απο κάποια στιγμή και μετά φοβόταν οτι δεν θα μπορούσε να σταματήσει καιμ θα έπεφτε πάνω μου γι΄αυτό και κρατούσε μεγάλες αποστάσεις.
Με τα φρένα που έχει τώρα ο Βασίλης (και θα βάλει και σε λίγο ο deepblue) δε νομίζω οτι θα ΄χουν αντίστοιχα πρβλήματα ξανά.

Εγώ ήμουν αρκετά τυχερός και δεν πλήρωσα για τα φρένα μου όπως πλήρωσε ο Βασίλης.
Μου τα έκαναν δώρο αλλά και τότε που τα έβαλα, πάλι υπήρχαν ενστάσεις αλλά πρός την κατευθυνση του οτι τέτοια φρένα είναι υπερβολικά για την χρήση που κάνουμε.

Παραθέτω σχετικό link με την τότε άποψη του Fairytale:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=79387&postcount=4
Αυτή η άποψη (μεταξύ άλλων) είχε γραφτεί πριν 3 χρόνια και σήμερα έχει αλλάξει μερικώς, ειδικά μετά το test-ride & test-drive του Ζ3 στην βόλτα του Σουνίου της περασμένης εβδομάδας.

Κλέινω με μια-δυό ερωτήσεις προς προβληματισμό.
Αν είχατε την δυαντότητα να κάνετε μια τέτοια αναβάθμιση φρένων, είστε σίγουροι οτι το αισθητικό αποτέλεσμα (πέρα απο την ουσία) δεν θα σας "εφτιαχνε" ?
Είστε σίγουροι οτι δεν θα πιάνατε τον εαυτό σας να τα χαζευει (ασχέτως πού και με τί ρόφημα) ?

Φίλε Βασίλη, κάνε το κέφι σου, πάρε όση γνώση μπορείς και φτιάξε το καμάρι σου όπως το ονειρευεσαι και απόλαυσέ το !
Μίλα και λίγο με τον Stelmaniac, ξέρει κάτι ωραίες "υπογραφές"...;)


Υ.Γ.: Οι δίσκοι των συγκεκριμένων φρένων δεν είναι carbon (μην τρελαθούμε κιόλας), απλά έχουν και λίγο ανθρακόνημα στην σύνθεσή τους. Λένε οτι βοηθάει στο να μην ανεβάζουν ευκολα πολύ μεγάλες θερμοκρασίες.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου με μονη μου διαφωνια οτι τα συγκεκριμενα φρενα σε σενα θα πρεπει να αποδιδουν λιγο καλυτερα με δεδομενο οτι εχεις μικροτερο βαρος

Και επιτελους να σταματησει αυτη η κοντρα

ΓΙΑΝΝΗΣ
10-07-09, 14:41
Νατος αυτος ειναι.........

///M_Spartan
10-07-09, 15:03
Aυτος που μου εδωσε την κοκκινη γιατι δεν αποκαλυπτει το ονομα του? Τι φοβαται ?????

bill987
10-07-09, 15:09
Aυτος που μου εδωσε την κοκκινη γιατι δεν αποκαλυπτει το ονομα του? Τι φοβαται ?????

Άστο αυτό φίλε, έτσι είναι αυτά!
Την ρίχνει ο άλλος επειδή του σ.........!
Τι να πεις, μην το ψάχνεις !

EVANGELOS
10-07-09, 15:10
Άλλο ένα καλό θρεντ

http://www.youtube.com/watch?v=nkSptqNJH_0&feature=related

InsaneDriver
10-07-09, 15:11
Άστο αυτό φίλε, έτσι είναι αυτά!
Την ρίχνει ο άλλος επειδή του σ.........!
Τι να πεις, μην το ψάχνεις !

Θα στείλει αργότερα προκύρηξη η Σέχτα των φόρουμ και θα αναλάβει την ευθύνη για την επίθεση... :GrowUp:

bill987
10-07-09, 15:16
Θα στείλει αργότερα προκύρηξη η Σέχτα των φόρουμ και θα αναλάβει την ευθύνη για την επίθεση... :GrowUp:

:offtopic::offtopic:
Συγνώμη φίλε μου αλλά δεν είναι λίγο σπαστικό αυτό ???

InsaneDriver
10-07-09, 15:19
:offtopic::offtopic:
Συγνώμη φίλε μου αλλά δεν είναι λίγο σπαστικό αυτό ???

Δημοκρατία έχουμε. Από τη στιγμή που ο σχεδιασμός του συστήματος reputation σου δίνει την δυνατήτα, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

alexk
10-07-09, 19:04
Εγώ θα κάνω μια πρόβλεψη με στοιχεία ΚΑΙ από το παρελθόν αν πέφτω έξω σόρυ ...


Βαγγέλη δίνω +1000 σε αυτό που λες. Είναι γεγονός, πραγματικά συμβαίνει αυτό με διάφορους Κυρίους Χ, αλλά εντάξει στα τέτοια μας κι'όλας. Ας κάνει ο καθένας ότι θέλει. Πάτα κανένα γκαζίδι στο 6πετάλουδο να γουστάρεις.

Επί του θέματος.
Νομίζω (μην με πάρετε με τις πέτρες / shido για εσένα λέω :idea:) ότι δεν μπορώ να βρω το site της AP Galfer. Το παγκόσμιο λέω, ότι το ελληνικό.
Έχετε τη σελίδα μήπως ? Απλά θέλω να διαβάσω τεχνικά για τους δίσκους αυτούς.

shido
10-07-09, 19:21
Εγω φοραω σκετα Galfer alex
το 6πιστονο με τους δισκους 345*32.
Σε αυτο οτι θες να δοκιμασω- σου πω ευχαριστως.Με τις πετρες δεν παιρνω κανενα
Αν δεν κανω λαθος ειτε παρεις galfer η ap galfer οι δισκοι ειναι ιδιοι.οποτε το site της Galfer σε καλυπτει.Δεν ειμαι 100% σιγουρος ομως.

http://www.galfertech.gr/
\http://www.galfer.gr/

sm6
10-07-09, 21:03
νομιζω αλεξανδρε ειναι αυτο: http://www.galfer.es/asp/home.asp?idm=ANG
ισπανικη εταιρια ειναι.
βεβαια δεν βρηκα πουθενα πληροφοριες για δισκους απο "ανθρακονημα"... :nixweiss:
θα το ξανακοιταξω καποια στιγμη...

m-power_01
10-07-09, 23:05
*ότι το 5.1 δεν κάνει για τη μαμά τρόμπα


ρωτησα απο που προκυπτει αυτο...
Αλλα μαλλον ο χαβαλες ειναι προτιμοτερος...

bmw330vasilis
11-07-09, 02:33
το σαιτ με το συγκεκριμενο κιτ

http://www.galfer.es/ANG/p_auto_kitevo.html

και η σελιδα 2 απο το pdf εχει οδηγιες στρωσιματος...........για καθημερινους χρηστες!!

http://www.galfer.gr/images/topo8etisi.pdf


και .....παλιοπαιδο Geo.....μου την εσπασες που μου πηρες την θεση παρκαρισματος εξω απο το μπαρακι στην Χαλκιδα.........θα στριβα και την ροδα....και θα τα πιναμε καλυτερα!!
next time!!






Επί του θέματος.
Νομίζω (μην με πάρετε με τις πέτρες / shido για εσένα λέω :idea:) ότι δεν μπορώ να βρω το site της AP Galfer. Το παγκόσμιο λέω, ότι το ελληνικό.
Έχετε τη σελίδα μήπως ? Απλά θέλω να διαβάσω τεχνικά για τους δίσκους αυτούς.

VanVIC
11-07-09, 09:30
...μου πηρες την θεση παρκαρισματος εξω απο το μπαρακι στην Χαλκιδα.........θα στριβα και την ροδα....και θα τα πιναμε καλυτερα!!
next time!!

Βασίλη πρέπει να το προσέξεις αυτό.
Αλκοολ και χάζεμα των φρένων είναι κακός συνδιασμός.
Μέχρι καφέ και όχι βραδυνές ώρες με δυνατή μουσική.
Προσοχή στον εθισμό.
Η υπηρεσία "Motorsport" προειδοποιεί:
Η ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΗ ΠΡΟΣΗΛΩΣΗ ΣΕ ΤΡΟΧΟΥΣ ΜΕ ΕΞΑΠΙΣΤΟΝΕΣ ΔΑΓΚΑΝΕΣ ΦΡΕΝΩΝ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΗΡΕΙΑ ΑΛΚΟΟΛ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΟΔΗΓΙΚΩΝ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΩΝ. :deal:

Δεν ξέρω μήπως και τα οπτικά ερεθίσματα απο τα ψήγματα ανθρακονήματος στους δίσκους δημιουργούν κι'αυτά κάποιες παραισθήσεις και σε οδηγήσουν σε υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων του νέου σου συστήματος πέδησης...

Ασε, καλύτερα να τα χαζευεις πρωϊνές ώρες πίνοντας κανα χυμό, αντε μέχρι και καφέ, μέχρι εκεί.
:rofl2:


Υ.Γ.: Ελπίζω το χιούμορ, να εκληφθεί ως χιούμορ και όχι ως αφορμή για :smiley_ab

stelmaniac
11-07-09, 11:29
Προκαλω δημοσιως τον Ευαγγελο να ερθει στην επομενη συναντηση να το γνωρισω(βαρεθηκα συνεχεια τις ιδιες μουτσουνες..!!)

Επισης η απαιτηση μου αυτη θελω να τελεσφορησει γρηγορα...μην ερθει του χρονου...

Σε διαφορετικη περιπτωση,μην απορει ο κυριος Ευαγγελος γιατι καποιοι δεν ανοιγουν μαζι του....
Η ΚΟΤΑ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ,ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ.....:105whistl :thefinger

sm6
11-07-09, 11:37
Υ.Γ.: Ελπίζω το χιούμορ, να εκληφθεί ως χιούμορ και όχι ως αφορμή για :smiley_ab

τωρα το σκοτωσες...


στελακη (και οχι στελαρα πλεον, λογω μειωσης ογκου), αντε και ηρθε ο ευαγγελος (θα τον απαγαγω εγω).
θα γινουν τα ανοιγματα? μακαρι...

m-power_01
11-07-09, 14:00
Ρωτησα 2 φορες κιολας , τους πολεμιους των υγρων φρενων dot 5.1 ,που στηριζουν την αποψη αυτη.Πολυ ωραιο να πεταμε ''φωτοβολιδες'' και να κραζουμε ,αλλα να τα στηριζουμε κιολας.

Υγρά φρένων, ιδιότητες και συμβατότητες.

Το Dot ειναι απο το U.S Department of Transportation αντιστοιχο του υπουργειου συγκοινωνιων

DOT3, DOT4, Είναι υγρά συμβατικά συνήθως πολυεθυλενικής γλυκόλης ή μεταλλικής βάσης polyethlene glycol - minerall base LHM
Είναι υγροσκοπικά, απορροφούν υγρασία και αναμιγνύονται με το νερό

DOT 5.1 Μακράς διάρκειας 100% συνθετικά υγρά φρένων/συμπλέκτη μη σιλικονούχας βάσης που βασίζονται στις χημικές πολυγλυκόλες. Τα υγρά DOT 5.1 είναι κατάλληλα για την αναβάθμιση τους συστήματος των φρένων από τα DOT3, DOT4, και αναμιγνύονται με όλα τα συμβατικά υγρά φρένων, είναι σχεδιασμένα κατάλληλα για τα συστήματα ABS επειδή έχουν χαμηλό ιξώδες 820 cp centipoises στους -40ο με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν ευκολότερα στις μικροβαλβίδες του συστήματος ABS.
Το χρώμα τους είναι ουδέτερο και διάφανο crystal clear και έχουν την ιδιότητα να εισχωρούν και να καθαρίζουν τα κατάλοιπα από τις κόλλες, λάσπη και μούργα που δημιουργούν και επικάθονται στο σύστημα των φρένων τα συμβατικά υγρά DOT3 και DOT4.


DOT 3/4 100% συνθετικά υγρά με χρώμα διάφανο ελαφρώς γαλάζιο για να ξεχωρίζουν από τα συμβατικά υγρά φρένων που έχουν χρώμα διάφανο ελαφρώς κιτρινωπό. Δεν χρειάζεται ειδική διαδικασία κατά την αντικατάσταση ή την εξαέρωση τους, είναι συμβατά και αναμιγνυόμενα με τα συμβατικά υγρά DOΤ3, DOT4, DOT5.1.

DOT 5.0 100% συνθετικά βάσης σιλικόνης μη συμβατά με τα DOT3, DOT4, DOT5.1 και 3/4 και απαγορεύεται η ανάμιξη του με αυτά.
Δεν είναι υγροσκοπικά, δεν απορροφούν υγρασία και επειδή είναι ελαφρύτερα από το νερό αυτό κατακάθεται στο δοχείο των υγρών και στα μεταλλικά σωληνάκια και προκαλεί τοπικές οξειδώσεις.

Ελαχιστες προδιαγραφες
ξηρο - υγρο σημειο βρασμου
DOT 3- 205ºC- 140º C
DOT 4- 230º C- 155º C
DOT 5- 260º C- 180º C
DOT 5.1- 270º C- 157º C

Το ξηρο σημειο βρασμου αναφερεται οταν το υγρο δεν περιεχει υγρασια.
Ενω το υγρο σημειο βρασμου, αναφερεται σε υγρα που εχουν τουλαχιστον 3% κατ ογκο υγρασια(νερο)
*Σημειο βρασμου ειναι η θερμοκρασια πυ ενα υγρο ξεκιναει να βραζει

Υγρα βασισμενα σε πολυγλυκολες ,ειναι υγροσκοπικα,δηλαδη εχουν την ταση-ικανοτητα να αποροφουν το νερο και να κρατουντα χαρακτηριστικα τους σε γενικες γραμμες.Παρολα αυτα το νερο θα μειωσει το σημειο βρασμου τους.Δεν ειναι δραμματικο σε καθημερινα αυτοκινητα, αλλα σε αυτοκινητα επιδοσεων στοιχιζει...Το υγρα αυτα ειναι δυο φορες λιγοτερο συμπιεστα απο τα σιλικονουχα, ακομα και οταν ζεσταθουν.Η ασυμπιεστοτητα προσφερει καλυτερη αισθηση στο πενταλ.Με τακτικες αλλαγες αυτων διατηρουμε το συστημα πεδησης σε αριστη κατασταση.

Σιλικονουχα υγρα, συμπιεζονται δινοντας οχι και την καλυτερη αισθηση στο πενταλ.Χρησιμοποιουνται σε αντικες και οχηματα στρατου γιατι δεν ειναι υγροσκοπικα, αρα δεν χαμπαριαζουν απο υγρασια, και λειτουργουν το ιδιο ακομα και αν το οχημα ειναι παρατημενο για χρονια.Επισης δεν αλλοιωνουν την βαφη...Επειδη δεν αποροφουν το νερο,το νερο αυτο βραζει και δημιουργουνται ατμοι με αποτελεσμα την κακη λειτουργεια του κυκλωματος.

Δηλαδη:Όλα τα υγρά φρένων είναι υγροσκοπικά εκτός από τα DOT 5. Αυτό είναι καλό γιατί τυχόν υγρασία που μπαίνει στο σύστημα των φρένων ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ στα υγρά και δεν μαζεύεται στο κατώτερο σημείο του συστήματος - συνήθως δαγκάνες - (όπως με τα DOT 5) και να τις σκουριάζει.

Η υγρασία στα υγρά φρένων χαμηλώνει το σημείο βρασμού, αλλά στα καθημερινά αμάξια (που αλλάζουν κάθε μερικά χρόνια υγρά) δεν έχει μεγάλη σημασία γιατί ελάχιστοι βράζουν τα φρένα τους.

bmw330vasilis
11-07-09, 14:03
ευχαριστουμε φιλε για τις πληροφοριες........!

παραυτα για την αντλια φρενων ....... μπορει να δημιουργησει προβλημα το εν λογω υγρο ΄5.1 ή οχι?

και παλι thanks

deepblue
11-07-09, 14:08
Βασιλακη εισαι τρελα με τα ΚΟΚΚΙΝΑ τα ΦΡΕΝΑ !!!

VanVIC
11-07-09, 14:21
Βασιλακη εισαι τρελα με τα ΚΟΚΚΙΝΑ τα ΦΡΕΝΑ !!!

αντε και στα δικά σου !

sm6
11-07-09, 14:26
η χρηση dot 4 ειναι σαφης οδηγια του κατασκευαστη.
και η εμπειρια επισης εχει δειξει οτι τα καλυτερα υγρα ειναι τα καστρολ srf (ακριβα, δυσευρετα και ευαισθητα) και τα μοτουλ rbf 600. τα οποια ειναι dot4.

αν διαβασουμε αμερικανικα,αγγλικα, γερμανικα φορουμ θα δουμε οτι η συντριπτικη πλειoψηφια αυτα τα δυο χρησιμοποιει.
ειτε σε νορμαλ κυκλωματα φρενων, ειτε σε αναβαθμισμενα.
τα γκαλφερ εγω τουλαχιστον τα αγνοουσα. δεν τα ξερω καν. ουτε εχω διαβασει κατι. μπορει να ειναι καλα.

οσον αφορα τις τεχνικες προδιαγραφες, υπολοιπονται παντως (εστω και λιγο) των καστρολ και μοτουλ...

Castrol SRF dry boiling point 590F (Wet 518F)
Motul rbf600 dry boiling point 593F (Wet 420F)
galfer 5.1 dry boiling point 572F (Wet 419F)

alexk
11-07-09, 14:28
m-power-01 ενδιαφέρον αυτό.
Όταν η bmw (και η yamaha) που ξέρω λέει μόνο DOT 4 γιατί κάποιος να βάλει 5.1 ?
Επίσης, όταν έχεις καλά DOT4 με υψηλό σημείο βρασμού, γιατί πάλι να το κάνεις ?

Εγώ προσωπικά φοράω αυτά -> http://www.apracing.com/info/products.asp?product=Competition+Brake+%26+Clutch+ Fluid-AP+Racing+Super+600._1265_1264

Αν και την επόμενη φορά θα βάλω Castrol SRF

alexk
11-07-09, 14:29
Castrol SRF dry boiling point 590F (Wet 518F)
Motul rbf600 dry boiling point 593F (Wet 420F)
galfer 5.1 dry boiling point 572F (Wet 419F)

+1 Στάθη,

Κοίτα και τα δικά μου

AP Racing Super 600 Brake Fluid
‘Typical’ New Dry Boiling Point in excess of - 300°C (572°F)
‘Wet’ E.R. (Equilibrium Reflux) Boiling Point - 210°C (410°F)

sm6
11-07-09, 14:34
προφανως αλεξανδρε και τα γκαλφερ και τα AP ειναι φασον...
ποια μεγαλη εταιρια λιπαντικων τα φτιαχνει, αγνωστο...

m-power_01
11-07-09, 15:19
Δεν ειπα σε κανενα να βαλει DOT5.1 Απλως ηθελα να διευκρινισω οτι δεν προκαλει φθορες.Μονο το DOT5 μπορει να προκαλεσει φθορες.
Η διαφορα με τα racing υγρα βλεπε rbf600 kai srf ειναι οτι προοριζονται για αγωνιστηκη χρηση!!!
Υψηλα σημεια βρασμου οταν ειναι καινουρια...αλλα με την παροδο του χρονου???? Στα σοβαρα αγωνιστικα μετα απο εναν αγωνα τα υγρα αλλαζονται...

m-power_01
11-07-09, 15:23
Βασιλη δεν προκαλει φθορα...Σκεψου οτι ενα dot5.1 καλυπτει τις απαιτησεις της dot4...
Ενα καλο ψαξιμο στο νετ ακομα και στην σελιδα της μοτουλ θα το επιβεβαιωσει αυτο...
Αυτα αναγραφονται στο DOT5.1 tis MOTUL SAE/DOT Standard FMVSS 116, DOT 5.1, DOT 4, DOT 3 &
SAE J1703
για του λογου το αληθες

bmw330vasilis
11-07-09, 15:36
Βασιλακη εισαι τρελα με τα ΚΟΚΚΙΝΑ τα ΦΡΕΝΑ !!!

ευχαριστω..........Ζ...........και οπως λεει και ο ........ Χ........παρακατω:

αντε και στα δικά σου !

απο .......Υ............:screwy:

Βασιλη δεν προκαλει φθορα...Σκεψου οτι ενα dot5.1 καλυπτει τις απαιτησεις της dot4...
Ενα καλο ψαξιμο στο νετ ακομα και στην σελιδα της μοτουλ θα το επιβεβαιωσει αυτο...
Αυτα αναγραφονται στο DOT5.1 tis MOTUL SAE/DOT Standard FMVSS 116, DOT 5.1, DOT 4, DOT 3 &
SAE J1703
για του λογου το αληθες

Με καθησυχαζεις και με καλυπτεις με τις απαντησεις σου φιλε μου......σε ευχαριστω και παλι!!

Για να τελειωνουμε ομως με το θεμα μου........

Τα θεωρω πολυ πιο ομορφα (πραγμα μου αναζητουσα).....τα θεωρω πολυ πιο καλα απο τα μαμα.....(και αυτο το αναζητουσα).........δεν ειναι τα top στο θεμα φρενα (κατα πολλους)....πεταμενα λεφτα....για αλλους.......ΕΓΩ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΜΕ ΤΡΕΛΛΑ ΟΜΩΣ!!!!(και στα δικα σας οι........ανυπαντρες....μπας και ηρεμησετε!!):pth:

sm6
11-07-09, 19:40
Δεν ειπα σε κανενα να βαλει DOT5.1 Απλως ηθελα να διευκρινισω οτι δεν προκαλει φθορες.Μονο το DOT5 μπορει να προκαλεσει φθορες.
Η διαφορα με τα racing υγρα βλεπε rbf600 kai srf ειναι οτι προοριζονται για αγωνιστηκη χρηση!!!
Υψηλα σημεια βρασμου οταν ειναι καινουρια...αλλα με την παροδο του χρονου???? Στα σοβαρα αγωνιστικα μετα απο εναν αγωνα τα υγρα αλλαζονται...

σε χρηση δρομου αλλαζονται μια φορα το χρονο.


(και στα δικα σας οι........ανυπαντρες....μπας και ηρεμησετε!!):pth:

φθορες δεν προκαλουν βασιλη, απλα η μαμα τρομπα δουλευει αριστα με καστρολ και μοτουλ. (με γκαλφερ δεν εχω δοκιμασει, δεν ξερω, οπως προανεφερα).
αρα με ενα απο αυτα θα ειχες ακομα καλυτερο αποτελεσμα. πραγμα βεβαια που δεν ειναι σιγουρο αν θα εβλεπες τη διαφορα με το στυλ χρησης που κανεις.
υπαρχουν ομως οδηγοι και οχηματα (π.χ. ο αλεξανδρος) που θα εβλεπαν αυτη τη διαφορα και, ισως η διαφορα αυτη θα ηταν ικανη (μαζι με τακακια) να αναστειλει ή να αναβαλει μια αποφαση για περαιτερω αναβαθμιση...
εγω σου προτεινω να τα αφησεις ως εχουν. και οταν ερθει η ωρα για αλλαγη υγρων δοκιμαζεις καποιο απο τα παραπανω ωστε να δεις και να αξιολογησεις μονος σου τη διαφορα.

τα σχολια, νομιζω ειναι χρησιμα και ενδιαφερουν και αλλους χρηστες που δεν εχουν προχωρησει ακομα σε αναβαθμιση.
εγω δεν κρινω, εσενα την αποφαση σου ή το οχημα σου, αλλα το προϊον ως προϊον.

ετσι επαναναλαμβανω οτι δεν υπαρχει ατσαλινος δισκος με ανθρακονηματα.
τη δευτερα θα μιλησω με τον πωλητη ωστε να καταλαβω τι ειναι αυτο που σου ειπε για ανθρακονημα.
το ανθρακονημα ειναι οπως λεει και η λεξη ινες ανθρακα οι οποιες πλεγμενες με τετοιο τροπο δινουν μεγαλη αντοχη και ακαμψια αναλογα με την εφαρμογη.
ειναι ενας τυπος "υφασματος", κλωστες (οπως και το κεβλαρ), δεν εχουν καμια σχεση με ατσαλινους ή καρμπον-κεραμικ.
και στο σαϊτ της η γκαλφερ δεν αναφερει πουθενα ουτε καν τη λεξη καρμπον.
αν ηταν καποια περιεργη συνθεση (πραγμα που αμφιβαλω, με τις σκουριασμενες γνωσεις της αντοχης υλικων, ειναι ασυμβατα τα δυο υλικα) δεν θα το ανεφεραν οι ισπανοι?
ας μας πει καποιος μηχανολογος αν θελει.
απλα στο κιτ εβολουσιον γινεται λογος για ενισχυμενους δισκους.

και παλι επαναλαμβανω, δεν κανω σχολιασμο της δικης σου επιλογης (οπου και με το λαθος της εταιριας επωφεληθηκες), η οποια ειναι ισως η καλυτερη σε αυτο το υψος χρηματων, αλλα στα λεγομενα του πωλητη οσον αφορα τις τεχνικες προδιαγραφες...

οσο για χθες, τελικα εμαθα...
ο ιδιοκτητης του μαγαζιου ηταν φιλος του ευαγγελου και κανονισε να εχει παρκαρισμενα μπροστα, ωστε να μην μπορεις να απολαυσεις τις εξαπιστονες...!! :pth: