PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαλόνι δερμάτινο,ηλεκτρικό και θερμαινόμενο για Ε36


E36-Hartge
20-05-09, 21:59
Θέλω να αλλάξω το σαλόνι του αυτοκινήτου μου με ένα δερμάτινο ηλεκτρικό και θερμαινόμενο όμως το πρόβλημα μου είναι αν θα δουλέψει κανονικά μιας και το δικό μου δεν είναι ούτε ηλεκτρικό ούτε θερμαινόμενο.

crazy_beaver
20-05-09, 22:41
Για το ηλεκτρικο απλα πρεπει να παρεις ρευμα απο καπου.Το εχει κανει φιλος μου.Τωρα για το θερμενομενο λογικα θα θες και διακοπτακια και καλωδιωση θα ειναι λιγο πιο δυσκολο αλλα νομιζω οτι ενας καλος μαστορας θα στο κανει αμα εχεις τα παντα!!!

sswift13
20-05-09, 22:42
Θέλω να αλλάξω το σαλόνι του αυτοκινήτου μου με ένα δερμάτινο ηλεκτρικό και θερμαινόμενο όμως το πρόβλημα μου είναι αν θα δουλέψει κανονικά μιας και το δικό μου δεν είναι ούτε ηλεκτρικό ούτε θερμαινόμενο.

Για τα θερμαινόμενα, θα χρειαστείς σίγουρα την καλωδίωση και τους δύο διακόπτες που μπάινουν στην κονσόλα. Για τα ηλεκτρικά, φαντάζομαι το ίδιο. Δεν βρίσκω όμως χωριστά την καλωδίωση (για τα θερμαινώμενα, αφολυ το είχα ψάξει και εγώ...), καθώς στο bmwfans.info το δίνει σαν retrofit. Πιστεύω όμως ότι υπάρχουν και χωριστά.

P.S. με διαφορά λεπτού με έφαγε ο τρελο-beaver !!!

E36-Hartge
20-05-09, 23:54
Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι το να δουλέψει το ηλεκτρικό γιατι σε αντίθετη περίπτωση δεν θα μπορώ να πάω μπροστά και πίσω το κάθισμα άρα μου είναι άχρηστο.
Τα κουμπιά για τα ηλεκτρικά είναι πάνω στο κάθισμα η κάπου αλλού?

crazy_beaver
21-05-09, 00:22
Πανω στο καθισμα ειναι και ειναι πολυ ευκολο το ηλεκτρικο (ενας ηλεκτρολογος σιγουρα θα στο κανει ).Του φιλου μου νομιζω του πηρε 50 ευρω ο ηλεκτρολογος και λειτουργουσε αψογα!!!!!!!!!

sswift13
21-05-09, 08:22
Πανω στο καθισμα ειναι και ειναι πολυ ευκολο το ηλεκτρικο (ενας ηλεκτρολογος σιγουρα θα στο κανει ).Του φιλου μου νομιζω του πηρε 50 ευρω ο ηλεκτρολογος και λειτουργουσε αψογα!!!!!!!!!

Όντως, το ηλεκτρικό κάθισμα πρέπει να είναι πιο εύκολο από το θερμαινόμενο, καθώς θα θέλει μόνο παροχή. Το θερμαινόμενο θέλει να φτάσει η καλωδίωση από το κάθισμα στην κεντρική κονσόλα, όπου συνδέεται με τα κουμπιά. Λίγο περισσότερη δουλειά μου ακούγεται ...

E36-Hartge
21-05-09, 20:48
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Άν τελικά περαστεί και δεν αλλάξει κάτι θα σας πω αν πέτυχε η όχι.

kostas e46
21-05-09, 23:10
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Άν τελικά περαστεί και δεν αλλάξει κάτι θα σας πω αν πέτυχε η όχι.

Φιλε δεν ειναι κατι δυσκολο να γινουνε αυτα κι οποιος ενδιαφερετε εχω κι ετοιμη καλωδιωση μαζι με τα διακοπτακια για τα θερμενομενα!

E36-Hartge
21-05-09, 23:25
O.K θα σε ενημερώσω αν χρειαστώ κατι

georgiou
23-05-09, 15:44
υπαρχει ενα πολυ ωραιο diy αλλα Ε46..

πάνω κάτω τα ιδια θα ειναι απλα πάρει μια ιδέα...

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=341242&highlight=diy+heating+seats

E36-Hartge
23-05-09, 22:02
Να εισαι καλά φίλος...
Πήρα μια ιδέα καλή πιστεύω

TATSIS
16-10-09, 07:59
Φιλε δεν ειναι κατι δυσκολο να γινουνε αυτα κι οποιος ενδιαφερετε εχω κι ετοιμη καλωδιωση μαζι με τα διακοπτακια για τα θερμενομενα!

υπαρχει ακομα η καλωδιωση με τα διακοπτακια φιλε μου και αν ναι ποσο τα πουλας;;;;;
το τηλ. μου ειναι 6932876205 κωστας. ευχαριστω!!!!