PDA

Επιστροφή στο Forum : diesel m57


individual
21-05-09, 23:03
για οσους φιλους εχουν ντιζελ να τους ενημερωσω (εγω τωρα το εμαθα)υπαρχει φιλτρο αναθυμιασεων,βρισκεται στο πανω μερος του κινητηρα και κανονιστε να το αλλαξετε για να μην την πατησετε οπως εγω:boink::boink::boink:

oldcarskickass
22-05-09, 00:16
για οσους φιλους εχουν ντιζελ να τους ενημερωσω (εγω τωρα το εμαθα)υπαρχει φιλτρο αναθυμιασεων,βρισκεται στο πανω μερος του κινητηρα και κανονιστε να το αλλαξετε για να μην την πατησετε οπως εγω:boink::boink::boink:

Ναι δηλαδή εσύ τι έπαθες που δεν το άλλαξες;

Δε ρωτάω ειρωνικά απλά δε το αναφέρεις.

individual
22-05-09, 12:35
εχεις δικιο.πηρα την τουρμπινα στα χερια.επειδη εκει που φυσαει περναει απο αυτο το φιλτρο,το οποιο οταν ειναι μπουκομενο την ζοριζει.αυτο το ειχα παθει περσυ και πραγματικα ειχα πεσει απο τα συννεφα.αδικαιολογητο σε αυτα τα χιλμ.να παρεις το τουρμπο στο χερι.
για οσους το διαβασουν και εχουν ντιζελ ας προσεξουν τα συμπτωματα.
1)οταν πχ ειναι εν σταση και λειτουργει στο ρελαντι και με το που ξεκιναει βγαζει εναν ασπρο-γκρι καπνο για καποια δευτερολεπτα και μετα τιποτα η πολυ λιγο.
2)αυτο ειναι το κυριοτερο.βαλτε εμπρος,ανοιξτε το καπο και με πολυ-πολυ σιγανη κινηση ξεδιβωστε(οχι τελειως) την ταπα που βαζετε το λαδι.αν δειτε οτι ξεφυσαει και βγαινουν αναθυμιασεις να ξερετε οτι ειναι αυτο,αν οχι ψαξτε αλλου.
νομιζω οτι σιγουρα καποιος θα γλειτωσει απο 2000 ευρω,που δυστιχως δεν τα γλειτωσα εγω.

individual
22-05-09, 13:12
ξεχασα να αναφερω οτι το ιδιο μοτερ (M57) υπαρχει και στο χ5.οι εχοντες το χ5 ας ψαχτουν λιγο.

tsitsos
07-01-11, 11:28
φιλε μου σε ευχριστω παρα πολυ για την πληροφορια αυτη

oldcarskickass
07-01-11, 14:03
Υπάρχει και στο Ε87 με το Μ47Ν20ΤU2.

http://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/120d-M47N2/LHD/N/2006/january/browse/engine/cylinder_head_cover/

Είναι το ανταλλακτικό με αριθμό 11 (breather) κοστίζει 60€ από αντιπροσωπεία και η αντικατάσταση μπορεί να γίνει σε μισή ώρα με τρία τέταρτα. Η αλλαγή του είναι εύκολη αρκεί να έχεις κατσαβίδι (και αν θυμάμαι άλλεν) για να αφαιρέσεις κάποια καλυμματάκια.

Δεν είχα τα συμπτώματα του individual αλλά το άλλαξα προληπτικά.

giorgos_f1
07-01-11, 16:17
http://img547.imageshack.us/img547/1728/dsc00355g.jpg
Οπως λεει και ο Αντωνης καθε 50000χιλ. πρεπει να αλαζετε αυτο το ανταλακτικο και ονομαζετε βαλβιδα αναθυμιασεων τουρμπινας.