PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπάκι κινητηρα σε E46 318ci (1900cc)


zgouriazmenos
23-05-09, 10:30
Χαιρετώ την παρέα και μπαίνω απ'ευθείας στο "ψητό". Λόγω κακής ποιότητας βενζίνης μου έχει ανάψει το (πορτοκαλί) λαμπάκι κινητήρα. Το έχω σβήσει αρκετές φορές, αλλά αυτό εκεί...επιμένει να ανάβει! Το διαγνωστικό βγάζει "low fuel trim". Μέχρι στιγμής έχουν γίνει 5 γεμίσματα με 100άρα, έχω αλλάξει φίλτρο βενζίνης, ρυθμιστή πίεσης βενζίνης και εγινε και καθαρισμός στα μπεκ χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Τελευταία έχω αφήσει την τρόμπα βενζίνης. Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο πριν φτάσουμε στην αλλαγή της τρόμπας? Υπάχει κάτι άλλο το οποίο μπορεί να επηρεάζει το σύστημα και να καταγράφει σφάλμα?
Τα φώτα σας παιδιά! Κάθε άποψη δεκτή. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Βαγγέλης

bimmer-corfu
23-05-09, 11:47
Δεν βρήκες καμιά απάντηση? Έκανες search στο φόρουμ?
Εκτός απο το λαμπάκι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη πράξη?

NIKOS Z3
23-05-09, 12:13
Χαιρετώ την παρέα και μπαίνω απ'ευθείας στο "ψητό". Λόγω κακής ποιότητας βενζίνης μου έχει ανάψει το (πορτοκαλί) λαμπάκι κινητήρα. Το έχω σβήσει αρκετές φορές, αλλά αυτό εκεί...επιμένει να ανάβει! Το διαγνωστικό βγάζει "low fuel trim". Μέχρι στιγμής έχουν γίνει 5 γεμίσματα με 100άρα, έχω αλλάξει φίλτρο βενζίνης, ρυθμιστή πίεσης βενζίνης και εγινε και καθαρισμός στα μπεκ χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Τελευταία έχω αφήσει την τρόμπα βενζίνης. Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο πριν φτάσουμε στην αλλαγή της τρόμπας? Υπάχει κάτι άλλο το οποίο μπορεί να επηρεάζει το σύστημα και να καταγράφει σφάλμα?
Τα φώτα σας παιδιά! Κάθε άποψη δεκτή. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Βαγγέλης

δοκιμασε να βγαλεις το σωλινακι της αναροφησης απο τον ρυθμιστη πιεσης ωστε να δουλεψει στα 3 μπαρ σταθερη και τσεκαρε!!!

zgouriazmenos
23-05-09, 12:55
@bimmer316: Δυστυχώς παρ'ολο που έκανα αναζήτηση, δεν κατάφερα να βρω κάτι. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο εκτός απο το λαμπάκι.Το αμάξι ανεβάζει κανονικά

@NIKOS Z3: Θα τσεκάρω αυτό που είπες. Αν δεν ανάψει ξανά, τί μπορεί να φταίει και άναβε? Σε αντίθετη περίπτωση (που ανάψει ξανά δλδ) πάμε για τρόμπα?

konas
23-05-09, 12:59
To λαμπακι αυτο μπορει να αναψει για οποιοδηποτε λογο σχετικο με την καυση, το καυσιμο, τον αερα εισαγωγης, το λ, και τα καυσαερια.
Σε συνδυασμό ομως με το διαγνωστικο να δειχνει "low fuel trim'', δεν θυμαμαι και γω τπτ ναχει ξαναειπωθει...

Sokrates E46
23-05-09, 13:23
Πριν αλλάξεις τρόμπα πήγαινε σε διαγνωστικό και μέτρησε τον λ αν λειτουργεί κανονικά γιατί συνήθως αυτός σου βγάζει ένδειξη πλούσιο ή φτωχο μίγμα (συνήθως πλούσιο).
Αν είναι οκ, με αναμένο τον κινητήρα σου, το διαγνστικό σου δίνει live τις τιμές του λ. Από κάτω σου γράφει και τα όρια που πρέπει να παίζει ο λ. (έχει 2 ή 3 μετρήσεις ο πριν από τον καταλύτη σε ενδιαφέρει περισσότερο). Τσέκαρέ το και πες μας.

bimmer-corfu
23-05-09, 17:07
Ναι σε Ε36 παίζει να είναι ο λ, γιατί όχι και σε Ε46?

zgouriazmenos
23-05-09, 19:15
Λέτε να είναι ο λ? Αν είναι ο λ δε θα έπρεπε να βγάζει και διαφορετικό σφάλμα στο διαγνωστικό αντί για "low fuel trim" ? Πάντως θα το τσεκάρω και αυτό..

zgouriazmenos
24-05-09, 10:40
Αισθητήρας λ τσεκαρισμένος και είναι οκ. Και χωρίς το σωληνάκι αναροφησης στο ρυθμιστή πίεσης, όπως είπε και ο NIKOS Z3, τα αποτελέσματα είναι τα ίδια. Το σβήνω με το διαγνωστικό και μετά από καμιά 50αρια km ανάβει ξανά.

z3 2.2
24-05-09, 10:48
το πας σε μια αντιπροσωπια τους λες τι εχεις κανει ως τωρα και τους το αφηνεις να το ψαξουν
σε λιγες ωρες πιστευω οτι θα σε παρουν τηλ να σε ενημερωσουν για κοστος βλαβης

haroulis
24-05-09, 21:21
αν η βλαβη εχει κωδικο 171 ελεγξε σωληνα αναθυμιασεων λαδιου,βαλβιδα αναθυμιασεων λαδιου και τελος μετρητη αερα( luft).

///M_Spartan
24-05-09, 23:46
Οταν πατας γκαζι το νιωθεις να κομπιαζει λιγο? Γιατι σ αυτη την περιπτωση νομιζω πως φταιει η τρομπα βενζινης.

zgouriazmenos
25-05-09, 09:30
Οταν πατας γκαζι το νιωθεις να κομπιαζει λιγο? Γιατι σ αυτη την περιπτωση νομιζω πως φταιει η τρομπα βενζινης.

Ναι το έχω παρατηρήσει αυτό. Δεν το κανει σε κάθε πάτημα του γκαζιού, απ' όσο θυμάμαι το εκανε μερικές φορές όταν το πατούσα απότομα τέρμα.

bill987
25-05-09, 09:42
Βαγγέλη τι έκανες τελικά, το έφτιαξες??

Sokrates E46
25-05-09, 10:32
Πές μας, έχω τον ίδιο κινητήρα και μεγάλη απορία.

zgouriazmenos
25-05-09, 10:46
Όχι παιδιά, ακόμη δεν έχω κάνει τίποτα γιατί λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνω. Θα ποστάρω τα νεότερα με την πρώτη ευκαιρία που θα ασχοληθώ με το αυτοκίνητο (και ελπίζω να ξεμπερδέψω μια και καλή) να δούμε τί έφταιγε και τί κόστος θα έχουμε... (...βοήθειά μας!!) :)

///M_Spartan
25-05-09, 16:53
ΟΚ Περιμενουμε νεοτερα....

zgouriazmenos
29-05-09, 10:18
Επανέρχομαι για τον απολογισμο:
1) Τρόμπα βενζίνης VDO
2) Ρυθμιστή πίεσης Bosch
3) Φίλτρο βενζίνης ΜΑΝ
4) Καθαρισμός μπεκ
Κόστος για όλα τα παραπάνω 250 ευρώ μαζί με τα εργατικά. Μέχρι στιγμής έχω κάνει γύρω στα 150χλμ χωρίς να παρουσιαστεί κάτι. Θα δείξει όμως το Σ/Κ που φεύγω και έχω σκοπό να γράψω ποοοολλαααααα χιλιόμετρα! :)

TeoB
29-05-09, 10:55
Αν ξαναπαρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα, σκέψου οτι μπορεί να έχει μαζέψει ''σκουπιδάκια'' ο καταλύτης λόγω κακής ποιότητας βενζίνη. Μου είχε παρουσιαστεί παρόμοιο πρόβλημα σε άλλο αυτοκίνητο και μετα από ελένχους και σβήσιμο της ένδειξης από τον εγκέφαλο διαπιστώθηκε οτι ήταν ''σκουπιδάκια'' στον καταλύτη.

Αυτά ΕΑΝ σου ξαναπαρουσιαστεί (ευχομαι να είναι όλα ΟΚ).

Καλά χιλιόμετρα το ΣΚ!

zgouriazmenos
29-05-09, 11:16
Αν ξαναπαρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα, σκέψου οτι μπορεί να έχει μαζέψει ''σκουπιδάκια'' ο καταλύτης λόγω κακής ποιότητας βενζίνη. Μου είχε παρουσιαστεί παρόμοιο πρόβλημα σε άλλο αυτοκίνητο και μετα από ελένχους και σβήσιμο της ένδειξης από τον εγκέφαλο διαπιστώθηκε οτι ήταν ''σκουπιδάκια'' στον καταλύτη.

Αυτά ΕΑΝ σου ξαναπαρουσιαστεί (ευχομαι να είναι όλα ΟΚ).

Καλά χιλιόμετρα το ΣΚ!


...Θα το έχω υπ'όψιν μου! Ευχαριστω..!!