PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκτελωνισμος Z4 2.0 απο Γερμανια... Κοστος???


kakwskeimena
26-05-09, 17:27
Φιλοι μου καλησπερα! Μετα απο σκεψη αρκετη, και αφου με πεισατε κ εσεις, εχω κατα 90% αποφασισει να προβω στην αγορα μιας Ζ4 2.0!! Οποιος ξερει λοιπον απο θεματα εκτελωνισμου ή εχει εκτελωνισει ο ιδιος αντιστοιχο αμαξι, ας μου κανει μια εκτιμηση:

Ποσο θα κοστισει περιπου ο εκτελωνισμος μιας Ζ4 2.0 ετος 2005 με 50.000χμ και τιμολογιο αγορας 15.000ε απο την Γερμανια????

Ευχαριστω!;)

DimitrisZ4
26-05-09, 17:33
3,000 μεχρι 7 αυγουστου....μετα υπολογισε τα διπλα

KATSARAIOS
26-05-09, 17:36
3,000 μεχρι 7 αυγουστου....μετα υπολογισε τα διπλα

πως το εβγαλες τοσο μικρο νουμερο?

Leonidas_Thess
26-05-09, 17:54
Το τελωνείο ειναι το 50% του ποσου της αγορας δλδ 7500 ευρω. Τωρα απο την στιγμή που υπάρχει εκπτωσηευρω στο ειδικο τελος ταξινόμησης και αφου ειναι πάνω απο 2000 κυβικα περνεις εκπτωση 50% στα 7500 δλδ 3250 . Το θέμα ειναι και τι εξοπλισμό θα έχει το αμαξι γιατί και εκει πληρώνεις κατι. Χοντρικα υπολόγιζε κανα 4000 ευρω.

kakwskeimena
26-05-09, 18:41
Ισχυει αυτο παιδια???? Οντως ειναι 50% εκπτωση στο ποσο του τελωνειου????? Δηλαδη το ειδικο τελος ταξινομησης, ειναι το ποσο που πληρωνουμε για να το εκτελωνισουμε?? Κ αυτη η μειωση ισχυει ΣΙΓΟΥΡΑ και στα ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ??? Να τονισω οτι δεν ειναι πανω απο 2000 κυβικα, αλλα 1998 κυβικα!! Εχω παθει σοκ! Οντως ισχυει? αν ναι, να βιαστω να το φερω τωρα!

jim_pas
26-05-09, 19:04
Φίλε το έχω κοιταξει και εγώ και ισχύει για αυτο βιασου να παρεις το αυτοκίνητο...δεν λεει μετα να τα πληρώνεις διπλά!

topmar
26-05-09, 19:05
Ισχυει αυτο παιδια???? Οντως ειναι 50% εκπτωση στο ποσο του τελωνειου????? Δηλαδη το ειδικο τελος ταξινομησης, ειναι το ποσο που πληρωνουμε για να το εκτελωνισουμε?? Κ αυτη η μειωση ισχυει ΣΙΓΟΥΡΑ και στα ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ??? Να τονισω οτι δεν ειναι πανω απο 2000 κυβικα, αλλα 1998 κυβικα!! Εχω παθει σοκ! Οντως ισχυει? αν ναι, να βιαστω να το φερω τωρα!

Ναι λέμε, πάτα εδώ (http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm) και διάβασε......υπολόγισε και μόνος σου μετά πόσο θα σου κοστίσει....

kakwskeimena
26-05-09, 19:11
παιδια αυτο σημαινει μονο ενα πραγμα: βουρ στον πατσα για 2.0 ζ4 απο Γερμανια, μεσα στο επομενο διμηνο..!! Με το κλειδι στο χερι, μπορει να παει κ κατω απο 20.000ε... Σωστα??

Αλλη ερωτηση για τους γνωστες: Λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων, δν προλαβαινω να παω ο ιδιος Γερμανια. Πως μπορω να διασφαλισω οτι το αμαξι που βλεπω απο το mobile.de ειναι οντως σε αριστη κατασταση οπως περιγραφεται? Υπαρχουν εταιριες αξιοπιστες που τις πληρωνεις για να του κανουν πληρη ελεγχο (σκουρια, τρακαρισματα κλπ) πριν το αγορασεις? Για τα υπολοιπα (μεταφορα απο Γερμανια, συμβολαια κλπ), μπορω να κλεισω συμβολαιο με Ελληνα μαντρα εξ Ελλαδος να το αναλαβει αυτος? Αμοιβη του?

Leonidas_Thess
26-05-09, 20:24
Ξεκινας με + 1500 περιπου αμοιβη και μεταφορικα στην τιμη αγορας με το τελωνειο τωρα αν μπλεξεισ με μαντρα κοιτα να παρεις εγγυηση απο αυτον για ενα χρονο τουλαχιστον.

Στο λέω γιατι εφερα περσι το καλοκαιρι απο γερμανια ενα Α class που εδω μου ζητουσαν 17000 και το πηρα με 13000 συν εγγυηση για ενα χρονο συν οτι μου το παρεδωσε με σερβις

Πιστευω να βοηθησα οι επιλογη ειναι δική σου

Φιλικά Λεωνίδας

tmilatos
26-05-09, 20:26
Κλασσικη Ελληνικη γραφειοκρατια. Πως κατι τοσο απλο, μπορει να γινει απο περιπλοκο εως κινεζικο. Εριξα μια ματια στο λινκ του topmar, και δυστυχως δεν μπορω να υπολογισω ποσο θα κοστιζε μια Μ3 cabrio του 2005...

-Θεοφιλος-

stef
26-05-09, 20:32
Παιδιά κάτι δεν γράφετε σωστά, η διαδικασια του 50% της αξίας του αυτοκινήτου= ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ ισχύει για αυτοκίνητα πάνω από 2000 κυβικά και φυσικά λαμβάνοντας υπόψη την τιμή των έξτρα...
Το αυτοκίνητο αυτό ΔΕΝ έχει 3500 τελωνείο.
Από ότι γνωρίζω έχει 30% τελωνείο αφαιρώντας 7% για κάθε έτος παλαιότητας φτάνοντας max τα 3 έτη!!

topmar
26-05-09, 20:37
Παιδιά κάτι δεν γράφετε σωστά, η διαδικασια του 50% της αξίας του αυτοκινήτου= ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ ισχύει για αυτοκίνητα πάνω από 2000 κυβικά και φυσικά λαμβάνοντας υπόψη την τιμή των έξτρα...
Το αυτοκίνητο αυτό ΔΕΝ έχει 3500 τελωνείο.
Από ότι γνωρίζω έχει 30% τελωνείο αφαιρώντας 7% για κάθε έτος παλαιότητας φτάνοντας max τα 3 έτη!!

Νομίζω πως παραθέτοντας το link πιο πάνω, κάλυψα όλες τις απορίες του συμφορουμίτη. Εσύ όμως υποπίπτεις σε μέγα σφάλμα παραπλανώντας τους υπόλοιπους λέγοντας πράγματα που δεν ισχύουν!!

Εντελώς φιλικά, διάβασε κι εσύ το link που έδωσα.....

DimitrisZ4
26-05-09, 22:01
υπολογιζε περιπου το 50% του τιμολογιου απο γερμανια ( εως καποια ορια ... γτ μπορεις να γραψεις οτι το πηρες 1 ευρω..λεμε τωρα ) αλλα λογω της μειωσης του ΕΤΤ θα ειναι 25% μεχρι 7 αυγουστου