PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με active steering Ε60


m-power_01
28-05-09, 02:17
καλησπερα. Ξερει κανεις να μου πει τι ακριβως συμβαινει οταν στα Ε60 εμφανιζεται το εξης μηνυμα?

"Active Steering Fault
Steering behaviour altered.
Steering wheel may be at an angle.
Possible to continue the journey.
Steer with care!

στα σιγουρα ειναι κατι με το active steering, σιγουρα ειναι ενα σφαλμα κλπ κλπ το θεμα ειναι πως λυνεται η τι γινεται για την αποφυγη του

m-power_01
28-05-09, 02:27
και απαντω μονος μου μετα απο μια αναζητηση που εκανα σε ξενα φορουμ οτι ισως να λυθει με ενα σταμπιλαρισμα που γινεται χωρις διαγνωστικο. ignition on και τερμα αριστερα και μετα τερμα δεξια και μετα ευθεια.και κανει ενα ειδος reset .αν δεν λυθει ετσι θελει update.

bimmer-corfu
28-05-09, 06:45
πες μας μετά τι έγινε τελικά γιατί όλο και σε κάποιον άλλο θα συμβεί

pantsi
01-06-09, 08:53
μου το έχει βγάλει και εμένα το μήνυμα...με reset επανέρχεται...φταίει ο αισθητήρας του τιμονιού... άλλαξα το τιμόνι σε m-pack και καθαρίσανε τον αισθητήρα και έφτιαξε

m-power_01
11-08-09, 17:17
Τελικα εγινε Update τωρα για το αν λυθηκε...ειναι νωρις ακομα να κρινω!

CptMike
30-10-10, 23:43
Επαθα το ιδιο πριν 2-3 μηνες ( το πως ας μην το συζητησω καλυτερα . . . )
Παρολο που εκανα αυτα που λετε και το εψαξα και μεσω νετ, τελικα κατεληξα αντιπροσωπεια.
Ειχε καει καποιο κομματι του εγκεφαλου κλπ κλπ.
Ρεζουμε 4 η 5 κατοσταρικα.
Απο τοτε δεν ξαναπαρουσιασε προβλημα

OrpheusDP
14-12-10, 15:37
Το έπαθα μόλις χθες, λόγω χιονιά. Έκανα σταμπιλάρισμα (ignition on και τερμα αριστερα και μετα τερμα δεξια και μετα ευθεια) και όλα κομπλέ. Το πήγα προληπτικά και σε εξουσιοδοτημένο και το ελέγξανε στο διαγνωστικό. Απάντηση: λόγω κρύου υπήρξε αυξομείωση τάσης και το διένωσε ως πρόβλημα. Σε εμένα τουλάχιστον υπήρξε και η ένδειξη (που με κατατρόμαξε): servotronic failure.

Κατά τα άλλα όλα καλά.