PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή e30 απαράδεκτο!


Rezaf
29-05-09, 17:15
Καλημέρα και από μένα θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου από ένα συνεργείο τις θες/νίκης με το οποιο δεν τελειώσαμε καλά τις σχέσης μας.

Πρόκειται για έναν πολύ παλιό μάστορα και ίσος να απορήσετε γιατί έχει δυνατό όνομα στην θες/niki.
Πρόκειται για τον Γιαννούλη στην "χαριλαου"

Η όλη ιστορία ξεκίνησε πριν δυο χρονια και κάτι
Από μια μετατροπή e30 από 320 σε 325.

Κάναμε την συμφωνία κομπλέ μετατροπή με φρένα δίσκους πίσω γιατί δεν είχα.
μηχανή δίκια του επισκευασμένη και ανεβασμένη στα 2700cc και (με πιστόνια από 25ari και μπιέλες από 27ari αν δεν κάνω λάθος)
με εκκεντροφόρο 292 μοίρες
κιβώτιο ταχυτήτων από eta.
υδραυλικό τιμόν
και αλλαγή τον πλακετών check control.
και όλα αυτά στα 4.000

έγινε η συμφωνία μπήκε το αμάξι μου στο συνεργείο μην τα πολυλογώ το αμάξι βγήκε μετά από 7-8 μήνες από το συνεργείο με προβλήματα στον εκκεντροφόρο να έχω καυσαέρια και δεν συμμαζεύεται.
μου βάζουν έναν μαμά εκκεντροφόρο και το αμάξι είναι μια χαρά..
δεν φορούσε πρόγραμμα το αμάξι μου να σημειώσω.
μέχρι στιγμής το αμάξι μου έχει ηλεκτρικά προβλήματα όλα τα check να είναι αναμμένα ενώ είχαμε συμφωνήσει ότι δεν θα έχω ηλεκτρικά προβλήματα.

τότε το αμάξι μου είχε κάνει 4.000 χιλιόμετρα από τότε που έγινε αλλαγή τις μηχανής.

εκεί είχα ένα ατύχημα εγώ με αποτέλεσμα να χτυπήσω μπροστά δεξιά να σπάσω ψυγεία και τέτοια


Το αμάξι το πήρε η οδική το πήγε στο συνεργείο και το αφίσα εκεί για να κανονίσει αυτός να μου το φτιάξει ξανά.
Να κανονίσει αυτός τα μηχανικά και να πει τα συνεργεία που συνεργάζεται για λαμαρίνα και βαφέα.

Όλο αυτό το σκηνικό έγινε τον 15αύγουστο μπήκε το αμάξι χτυπημένο στο συνεργείο.

μετά από 2 εβδομάδες ακριβώς το αμάξι μου ήταν έτοιμο από άποψη λαμαρίνα και βαφέα και ήταν έτοιμο να μπει η μηχανή πάνω....

εκεί πάγωσε η κατάσταση το αμάξι το πήρα το 2009 λίγο πριν τον φεβρουάριο.



αυτήν την φορα το αμάξι μου φορούσε και εκκεντροφόρο ρυθμισμένο σωστά από τα λεγόμενα του μάστορα μοίρες 270 (νομίζω δεν θυμάμαι καλά το νούμερο που με είπε)

Και όμως εγώ παρόλη την χαρά μου που πήρα το αμάξι μου μετά από τόσο καιρό κατάλαβα άμεσος ότι κάτι δεν πάει καλά....
Είχα ηλεκτρολογικά προβλήματα το αμάξι μου δεν τραβούσε είχα κατανάλωση τρελή.

Από το ατύχημα είχαν κοπή κάτι καλώδια που δεν τα πήρε χαμπάρι αυτός και τραβιόμουν εγώ....

να μην τα πολυλογώ αυτά έγιναν το πρόβλημα μου δεν λύθηκε ποτε σε αυτόν τον μάστορα.



εδώ θα σας πω τα προβλήματα που μου εμφανίστηκαν στην διάρκεια που ήμουν εκεί γιατί δεν θέλω να θυμάμαι τι πέρασα και είναι πολύ χρονοβόρο να γράψω ακριβώς τι γινόταν κάθε μέρα τα 2χρονια που ήμουν εκεί.,


1)η παλιά μου η μηχανή που φορούσε το αμάξι μου πριν την μετατροπή.

Απλά εξαφανίστηκε με την δικαιολογία ότι ήταν χαλασμένη και την πέταξε γιατί δεν είχε χορό στο συνεργείο.

(στην πραγματικότητα η μηχανή μου απλά ανέβαζε μονο θερμοκρασία λογικό αφού είχε και 300.000 χιλιόμερα)
Το θέμα είναι ότι έπρεπε να με ρωτήσει αν την ήθελα η όχι και μετά να την πετούσε....

2)το αμάξι μου φορούσε ξένων
στο ατύχημα με αποτέλεσμα να σπάσουν τα φανάρια αλλα η λάμπες δεν έσπασαν παρόλα αυτά τα ξένων εξαφανίστηκαν δεν τα είδα ποτε.
τώρα τα ζητάω πίσω και μου λένε ότι δεν τα έχουνε αυτή...
απαράδεκτο

3) Μετά το ατύχημα το αμάξι μου ήταν φρεσκοβαμμένο αλλα ο τύπος δεν το έβαζε μέσα στο συνεργείο και το είχε 1 μηνα να στέκεται έξω στην βροχή χωρίς μηχανή χωρίς σαλόνι χωρίς τίποτα μονο το σκάφος ήταν φρεσκοβαμμένο....
με αποτέλεσμα να πάει μια τύπισσα που την πιάσανε αυτή από το συνεργείο και να μου κάνει μια γρατζουνιά στο φρεσκοβαμμένο μου αμάξι από μπροστά έως πίσω στον κόλο.....
Εννοείτε ότι έπρεπε το συνεργείο να αναλάβει την ευθύνη τόσο καιρό που το έχει έξω και να μου το ξαναβάψει

αποτέλεσμα μου είπε ότι θα μου το βάψει το πήγα μια εβδομάδα το είχα στον βαφέα με συνεννόηση του γιαννούλη και μου έκαναν τοπική βαφή με πινέλο...

4)Όσο ήταν το αμάξι μου στο συνεργείο από το ατύχημα επειδή το αμάξι πήγε από το ατύχημα κατευθείαν στο συνεργείο και δεν πρόλαβα να πάρω τα πράγματα μου από εκεί έγινε το εξής.
είχα μια ολοκαίνουρια κουκούλα στο αμάξι μου την οποια μια μέρα την είδα φορεμένη σε ένα δικό του αμάξι που είχε παρκαρισμένο από έξω.
πήγα τον είπα kai την επομενη μέρα πάω εκεί να δω αν την έβγαλε και δεν την βλέπω στο αμάξι του.

τον ρωτάω που είναι η κουκούλα μου...
και μου λέει ότι του την κλέψανε το βραδυ που πέρασε
και ότι θα μου πάρει άλλη....

Όσο είδατε εσείς κουκούλα άλλο τόσο την είδα και εγώ...

Μετά από όλα αυτά αποφάσισα ότι δεν πάει άλλο και ότι αν θέλω να βρω την ησυχία μου με το αμάξι θα πρέπει να πάω σε άλλο συνεργείο

Πήγα και μου έλεγξε την μηχανή και μου βρήκε σοβαρά προβλήματα....

στα 5.000 χιλιόμετρα τις μηχανή μου έλειπε 1λίτρο λάδι.

όλες η φλάντζες μηχανής έχαναν από παντού
το κιβώτιο μου είχε παντού διαρροές
όπως και το υδραυλικό μου τιμόνι είχε διαρροές.
πλήρωσα 350 euro και ησύχασα

επίσης τα ηλεκτρικά προβλήματα που ο γιαννούλης δεν μπορούσε να τα βρει και με έστελνε εμενα μέρα παρα μέρα στον ηλεκτρολόγο.
με αποτέλεσμα να μην γίνει τίποτα.

ενώ το συνεργείο που πήγα συνεργάζονταν με τον ίδιο ηλεκτρολόγο ως διά μαγείας το πρόβλημα λύθηκε.
Ενώ ο ίδιος ηλεκτρολόγος στον γιαννούλη δεν ήξερε να λύση το πρόβλημα ενώ στον άλλο ξαφνικά το βγήκε...

εκεί έδωσα αλλα 290 euro
γιατί και ο λάμδα μου ήταν χαλασμένος και ο αισθητήρας στροφάλου από το ατύχημα ήταν χαλασμένος και ο γιαννούλης δεν μπήκε στον κόπο να τον αλλάξει.

κάτι ακόμα που ξέχασα να πω παραπάνω,,,

μετά το ατύχημα αφού τους έδωσα 3.000 χιλιάρικα για να μου το φτιάξουνε πήρα το αμάξι από εκεί έφυγα για χαλκιδική...

και στον δρόμο μου άναψε το λαμπάκι για τα λάδια σταματάω κατεβαίνω κάτω...
και βλέπω ότι λείπουνε 2 βίδες από το καπάκι τις μηχανής και τρέχουνε λάδια....

Δεν θα δώσω κανένα χαρακτηρισμό για αυτό το συνεργείο

Ο καθένας μπορεί να σχηματίσει μονος του άποψη γιατί τι συνεργείο είναι πλέον αυτό...

Ούτε στον χειρότερο μου εχθρό...
αυτά που πέρασα....

Christos 330i ///M
30-05-09, 14:15
Πω ρε φιλε ταλαιπωρια τρελλη . . .

Τωρα ολα καλα ; ; ;

Bavarian Power
01-06-09, 10:25
Φρικη :icon02::icon02:

bimmer-corfu
01-06-09, 12:56
Πραγματικά φρίκη αλλά κανονικά θα έπρεπε να πει τη γνώμη της και η άλλη πλευρά...

Rezaf
01-06-09, 18:37
όπως σας είπα και ποιο πάνω πήγα σε άλλο συνεργείο και ησύχασα...
άσχετα που η όλη ιστορία ήταν χάσιμο χρόνου και χρημάτων.
δεν ξέρω ειλικρινά έχω χαλαστεί πολύ με την όλη ιστορία....

όταν πήρα το αμάξι από τον πατέρα μου έκανα όνειρα έλεγα θα δουλέψω και θα βάλω αυτό και αυτό και αυτό... και θα είναι το ποιο ξεχωριστό και ωραίο...

τώρα με τα άτομα που είχα μπλέξει μου τα έσβησαν όλα αυτά άσχετα που τα λεφτά τα πήραν....

όπως είπα ούτε στον χειρότερο εχθρό μου...

για τα ορθογραφικά μην κράζετε εμενα αλλα τον μεταφραστή http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

MaSt0RaS
02-06-09, 06:07
καλα τωρα τι να πεις εδω περα.. υπομονη κουραγιο...!

nocarder
02-06-09, 11:54
Φρίκη φίλε μου όσα πέρασες...σου εύχομαι να είναι περαστικά και αγύριστα!!!

Μια απορία μόνο...μετά από όλα όσα περιέγραψες...

Μετά από όλα αυτά αποφάσισα ότι δεν πάει άλλο και ότι αν θέλω να βρω την ησυχία μου με το αμάξι θα πρέπει να πάω σε άλλο συνεργείο[/B]

...αυτό είναι το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξες???

Rezaf
02-06-09, 17:45
το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι αν θες να πας να κανεις σωστή δουλειά. ,
Ότι δουλειά και αν είναι αυτή από την στιγμή που θα ξοδέψεις πολλά λεφτά. Πρέπει να κανεις Γραπτή συμφωνία... Έτσι ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...


Όχι να λες μα είχαμε πει ότι θα μου κανεις και αυτό στο αμάξι αλλα εσύ δεν το έκανες και να λέει αυτός δεν είπαμε κάτι τέτοιο...


Γιατί και εγώ έσκασα μια 500άρα euro για καινούριο εκκεντροφόρο.
αλλα στο τέλος αυτός δεν μπορούσε να τον ρύθμιση...
τα λεφτά όμως τα πήρε και μου έβαλε έναν εκκεντροφόρο ότι ήθελε αυτός χωρίς να ξέρω εγώ τώρα τι φοράω.

και φυσικά ο χαμένος βγήκα εγώ.

oldcarskickass
03-06-09, 00:13
Κρίμα ρε Νικ, πραγματικά, κρίμα για τον κόπο σου και για το τρέξιμό σου.

Μακάρι να είχα κάποιο αξιόπιστο γνωστό συνεργείο εδώ πέρα.

Είχα πει θα προσπαθήσω να βρω κάποια άκρη αλλά για πολλούς άσχετους λόγους δε μπόρεσα.

Τώρα δουλεύει καλά;

ΥΓ: Ρε συ να ρωτήσω δουλεύεις στα Goodys στην Καλαμαριά;

Rezaf
03-06-09, 17:09
Τώρα όπως είπα και ποιο πάνω το αμάξι μου επιτέλους δουλεύει κανονικά χωρίς προβλήματα.
Να είναι καλά το συνεργείο που πήγα..
(του οποιου το συνεργείο το όνομα θα το μάθετε όταν θα κάνω κάνα service ακόμα,, γιατί με την πρώτη που πας δεν μπορείς να πεις είναι καλός η όχι.)

oldcarskickass όχι δεν δουλεύω στα goodys.

TSAF
04-06-09, 09:21
Παντως παιδια και εγω ειχα θεμα με τον Κο Γιαννουλη. Ακομα περιμενω ενα 5αρι dogleg ZF για το 2002 μου. Μιλαμε για πανω απο 2 χρονια τωρα και παντα κατι εχει και δεν προλαβαινει.

Terry Grant
08-06-09, 16:06
Μηπως θα επρεπε να διευκρινισεις για ποιον Γιαννουλη εννοεις??
Γιατι εχει και ενα Γιαννουλη στην Αιγαιου Καλαμαρια!!!
Προς αποφυγην παρεξηγησεων.

Rezaf
09-06-09, 17:29
Αν δεν κάνω λάθος ανέφερα στην αρχή για ποιον γιαννούλη μιλάω.

αλλα θα το ξαναπώ :P

Το συνεργείο είναι στην χαριλαου απέναντι από τον πράσα εκεί που γίνετε η λαϊκή.
Αν θέλετε ακριβώς οδό θα το ψάξω αν είναι να σας πω.
Γιατί δεν θυμάμαι τώρα.

ΤSAF την μέρα που έκανα το post ήμουν νευριασμένος και σταναχωρημένος που έμπλεξα με ένα τέτοιο άτομο.
Και εμενα 2 χρονια με τραβούσε κοντά αυτή η ιστορία.
Και να προσθέσω ότι δεν έχω πει όλες μου τις λεπτομέρειες....

Είναι και αλλα που έχουν γίνει και δεν τα έχω αναφέρει γιατί πολύ απλά δεν θέλω να χάσω άλλο τον χρόνο μου να ασχολούμαι μαζί του.

Εδώ σας έδωσα μια ιδέα από όλα αυτά που έγιναν.

Το τι πέρασα μονο εγώ και η τσέπη μου το ξέρουμε...

xristose92
17-06-09, 21:01
Ο Γιαννούλης στην Αιγαίου είναι ο αδερφός του ο Αργύρης!
Για τον Γιαννούλη στη Χαριλάου τώρα τον ήξερε ο πατέρας μου όταν ακόμα είχε το 2002 και κάνανε πολλά καλά πραγματάκια πάνω στο αμάξι τότε. Μιλάμε για τέλη δεκαετίας 70 αρχές 80. Πριν κανα 2 χρονάκια τώρα θέλαμε να αλλάξουμε μοτερ στο Ε34 και σαν γνωστοί που ήταν ο πατέρας μου με αυτόν τον παίρνει τηλέφωνο και του λέει έτσι και έτσι...και γύρναει αυτός και για να κάνει την μετατροπή ήθελε ούτε λίγο ούτε πολύ 7000 ευρω!!!! Για μία απλή αλλαγή στο μοτέρ!!!

Rezaf
20-06-09, 23:02
Nα προσθέσω κάτι ακόμα που θυμήθηκα σήμερα ενώ συζητούσα με έναν φίλο μου.

Όταν πρώτο έγινε η μετατροπή.
a’σχετα που δεν είχε τελειώσει η ρύθμιση του μοτέρ..(έτσι και αλλιώς δεν τελειωσε ποτε.)

Είχαμε περάσει τότε δισκόφρενα πίσω επειδή είχα ταμπουρά

Το λοιπόν 1-2 μέρες αφού είχα περάσει τα δισκόφρενα και πειραματιζόμουν στο να συνηθίσω τα φρένα μου και να δω και ποσο μεγάλη διαφορα έχει από τα ταμπουρά και ποσο πιο καλά πιάνουν όπου μπορούσα να πατήσω δυνατά και απότομα το φρένο το έκανα.

Και μπορώ να πω πως είχα άγιο που δεν σκοτώθηκα.

Γιατί όταν γύρισα σπίτι μου και πήγα να παρκάρω στο parking μου.
Πάτησα απαλά το φρένο να σταματήσω για να παρκάρω και το αποτέλεσμα ήταν να υποχώρηση ο λεβιές του φρένου τέρμα μέσα και να χυθούνε όλα τα υγρά από πάνω από τις δαγκάνες μου.

Με αποτέλεσμα να μείνω χωρίς φρένα.

ευτυχώς ήμουν με μηδενική ταχύτητα γιατί αλλιώς δεν ξέρω που θα ήμουν τώρα...

yodas
24-06-09, 20:25
Φρίκη. Από όλα το τελευταίο ήταν που με διέλυσε. Και εγώ πάντως ακόμα Θεσσαλνίκη δεν έχω βρεί κάποιο καλό συνεργείο πέραν αντιπροσωπείας με όλα τα γνωστά προβλήματα που λίγο πολλοί όλοι συναντάμε.

Μακάρι να είχες κάτι στα χέρια σου να τον έσερνες δικαστήρια. Από την άλλη κάτι τέτοιοι δεν βάζουν και ποτέ μυαλό. Περαστικά μας.

Leonidas_Thess
30-06-09, 00:04
Υπάρχουν συνεργεια θεσσαλονίκη και επαγγελματιες μπορω να πω. Δεν μπορει τα παιδια απο Αθηνα να ανεβαίνουν να κανουν μετατροπες εδω και να ακουμε καλα λόγια για τους θεσσαλονικιώτες μάστορες.
Εγώ προσωπικά Μαστορα εχω βρει και μαλιστα οποιον φίλο και συναδελφο εχω στείλει εκει εχουν μεινει απολυτα ευχαριστημενοι σε δουλεια και τιμες . Να φανταστειτε οτι στις αντιπροσωπειες ζητουσαν ενα σκασμο λεφτα για βλαβες οι οποιες ηταν πολυ απλες και φθηνες τελικα. Για οποιον θέλει μπορω να στειλω π.μ. Οσο για τον φίλο καλα εκανες και γιουχαρισες τον δηθεν επαγγελματια μαστορα για να μην την πατησουν καποιοι φιλοι απο το forum.

Φιλικά Λεωνιδασ

TAN
02-07-09, 16:07
Τσεκούρι και φωτιά σε τέτοιους τσαρλατάνους...

kplc16
20-07-09, 15:21
Ξερω πολλες ιστοριες για το εν λογω συνεργειο.

nassosbmw1
07-08-09, 11:31
προτείνω να φτιαχτεί ένα sticky thread με όλους αυτούς τους σκιτζήδες που μας βασανίζουν δουλειά,μετατροπή ή απλό σέρβις...με ομορφα λόγια που δε θα θίγουν-δε χρειάζονται βρισιές και κακίες- αλλά θα καταλαβαίνουμε όλοι τι πέρασαν οι πελάτες...με μερικές κωδικοποιημένες λέξεις όλοι μπορούμμε να βοηθήσουμε...ή απλά με πι έμ ...:smokin: