PDA

Επιστροφή στο Forum : E90 320i FaceLift


montoya
29-05-09, 18:27
Μετά από 3 εβδομάδες "κατοχής" του εν λόγω αυτοκινήτου βρήκα τον χρόνο να γράψω τις πρώτες εντυπώσεις. Δεν θα πω κάτι διαφορετικό από όσα έχουν χιλιοειπωθεί. Το αυτοκίνητο είναι απίστευτο. Οδηγική απόλαυση. Όσο περισσότερα χιλιόμετρα (1.650 σε 18 ημέρες) κάνεις, τόσο περισσότερο το ερωτεύεσαι.:love: Για την κατανάλωση τι να πούμε? 7lt/100 Αθήνα-Λάρισα με 140-150 χλμ/ώρα. Ο δείκτης της βενζίνης δεν έφτασε ούτε στη μέση. Όσο για την τιμή, πραγματικά απίστευτη για τα δεδομένα της BMW. 31.100€ με ηλιοροφή (και κάποια ακόμη έξτρα). Νομίζω πως όποιος είναι σε σκέψεις για αλλαγή αυτοκινήτου, πρέπει να βιαστεί, όσο υπάρχουν ακόμα αυτοκίνητα με την έκπτωση του 20% (νομίζω πως κάποια λίγα έμειναν)
Υ.Γ. Μερικές "καλλιτεχνικές" φωτογραφίες υπάρχουν στο γκαράζ μου:p:

bimmer-corfu
29-05-09, 19:38
Μπράβο φίλε, καλά χιλιόμετρα και ωραίες φωτογραφίες

coyote
30-05-09, 18:49
Μετά από 3 εβδομάδες "κατοχής" του εν λόγω αυτοκινήτου βρήκα τον χρόνο να γράψω τις πρώτες εντυπώσεις. Δεν θα πω κάτι διαφορετικό από όσα έχουν χιλιοειπωθεί. Το αυτοκίνητο είναι απίστευτο. Οδηγική απόλαυση. Όσο περισσότερα χιλιόμετρα (1.650 σε 18 ημέρες) κάνεις, τόσο περισσότερο το ερωτεύεσαι.:love: Για την κατανάλωση τι να πούμε? 7lt/100 Αθήνα-Λάρισα με 140-150 χλμ/ώρα. Ο δείκτης της βενζίνης δεν έφτασε ούτε στη μέση. Όσο για την τιμή, πραγματικά απίστευτη για τα δεδομένα της BMW. 31.100€ με ηλιοροφή (και κάποια ακόμη έξτρα). Νομίζω πως όποιος είναι σε σκέψεις για αλλαγή αυτοκινήτου, πρέπει να βιαστεί, όσο υπάρχουν ακόμα αυτοκίνητα με την έκπτωση του 20% (νομίζω πως κάποια λίγα έμειναν)
Υ.Γ. Μερικές "καλλιτεχνικές" φωτογραφίες υπάρχουν στο γκαράζ μου:p:


Πολύ ωραίο και είσαι τυχερός
Εγω δε μπόρεσα να βρω με ηλιοροφή
Τι εχτρά έχει (16αρες φοράς?)

coyote
30-05-09, 19:28
Πολύ ωραίο και είσαι τυχερός
Εγω δε μπόρεσα να βρω με ηλιοροφή
Τι εχτρά έχει (16αρες φοράς?)

Μάλιστα όταν πήγα στον Μουσάτο ρώτησα
Τη Μαύρη που έχει ο Σφακιανάκης με την ηλιοροφή.... (πριν το πάσχα) Μου λένε την πουλήσαμε το πρωι.!!!

Λες να την πηρες εσύ? πες μου τι σου είχανε μέσα στο πακέτο (τιμή με πινακίδες?)

montoya
31-05-09, 09:58
Ναι εγώ την πήρα!!!! Σε πρόλαβα για λίγες ώρες.........
Πακέτο φωτισμού, δερματίνη σαλόνι, αποθηκευτικό πακέτο, πολυάκτινες 16άρες (δυστυχώς) ζάντες, αισθητήρες βροχής ηλεκτρικά μπρος-πίσω παράθυρα, ηλιοροφή,.
Πήρα τηλέφωνο σε όλη την Ελλάδα (χωρίς υπερβολή) και δεν υπήρχε πουθενά αυτοκίνητο με τα χαρακτηριστικά που δεν διαπραγματεύομαι (320 μαύρο μέσα-έξω και ηλιοροφή) Όσα υπήρχαν είχαν μπεζ σαλόνι. Σαν θαύμα βρέθηκε ένα στον Σφακιανάκη (λίγο πριν το Πάσχα χι-χι) και το έκλεισα με την μία.

scania124
31-05-09, 10:03
μπραβο φιλε,πολυ καλο:D καλα χιλιομετρα

coyote
31-05-09, 17:07
Ναι εγώ την πήρα!!!! Σε πρόλαβα για λίγες ώρες.........
Πακέτο φωτισμού, δερματίνη σαλόνι, αποθηκευτικό πακέτο, πολυάκτινες 16άρες (δυστυχώς) ζάντες, αισθητήρες βροχής ηλεκτρικά μπρος-πίσω παράθυρα, ηλιοροφή,.
Πήρα τηλέφωνο σε όλη την Ελλάδα (χωρίς υπερβολή) και δεν υπήρχε πουθενά αυτοκίνητο με τα χαρακτηριστικά που δεν διαπραγματεύομαι (320 μαύρο μέσα-έξω και ηλιοροφή) Όσα υπήρχαν είχαν μπεζ σαλόνι. Σαν θαύμα βρέθηκε ένα στον Σφακιανάκη (λίγο πριν το Πάσχα χι-χι) και το έκλεισα με την μία.

10 Απριλη ρωτησα και μου ειπαν οτι την δωσανε... Γενικα δεν ειχαν με ηλιοροφη. Επρεπε να περιμενω αποΔευτερα ακυρωσεις. Ετσι πηρα το δικο μου με 17αρες (κοντα +700) απο το δικο σου δερματινη και κουρτινακια (3) ξυλο+μετταλικο+parktronik αλλα οχι φωτα και τετοια, συναγερμό ποτυροθηκες υποβραχιονιο. Κοντά 31 μισό . Πέφτουν τα καθίσματα σου. το μαυρο δεν χρεώνεται; σωστα;

Μηπως το πηρες απο ακυρωση; ποτε το εκλεισες.Παρέλαβα 30 Απριλη

yannisv
31-05-09, 18:02
Συγχαρητήρια και στους 2 σας για το Ε90, τα πίσω φανάρια και οι μικρές παρεμβολές στην αισθητική του αυτοκινήτου με το facelift πραγματικά το έχουν αλλάξει προς το καλύτερο!! Να τα χαίρεστε!

topmar
31-05-09, 18:28
Καλορίζικο και καλοτάξιδο το 3άρι....

montoya
31-05-09, 18:53
Το παρήγγειλα 11-4-09 περιπου και το παρέλαβα 11-5-09
Στα έξτρα ξέχασα το δερμάτινο σπορ τιμόνι
Όχι, το μαύρο δεν χρεώνεται έξτρα

coyote
31-05-09, 19:35
Το παρήγγειλα 11-4-09 περιπου και το παρέλαβα 11-5-09
Στα έξτρα ξέχασα το δερμάτινο σπορ τιμόνι
Όχι, το μαύρο δεν χρεώνεται έξτρα



Περίεργο... γιατί πήγα 10 (9 το είχε σίγουρα.... το τσέκαρα και στο φορουμ των τροχών) τροχούς
Αρα όταν πήγα εγώ το είχε γράψει ο Σφακ. στα ήδη παραγγελμένα και το είχε βγάλει από το σύστημα
Τα κόλπα της δουλειάς

Ευχαριστούμε παιδιά για τα καλά σας λόγια (topman, και εδώ γράφεις ρε.... σήμερα δε θα πήγαινες για το 130???)
Να είμαστε καλά να τα χαιρόμαστε

leyteris
31-05-09, 19:39
Μετά από 3 εβδομάδες "κατοχής" του εν λόγω αυτοκινήτου βρήκα τον χρόνο να γράψω τις πρώτες εντυπώσεις. Δεν θα πω κάτι διαφορετικό από όσα έχουν χιλιοειπωθεί. Το αυτοκίνητο είναι απίστευτο. Οδηγική απόλαυση. Όσο περισσότερα χιλιόμετρα (1.650 σε 18 ημέρες) κάνεις, τόσο περισσότερο το ερωτεύεσαι.:love: Για την κατανάλωση τι να πούμε? 7lt/100 Αθήνα-Λάρισα με 140-150 χλμ/ώρα. Ο δείκτης της βενζίνης δεν έφτασε ούτε στη μέση. Όσο για την τιμή, πραγματικά απίστευτη για τα δεδομένα της BMW. 31.100€ με ηλιοροφή (και κάποια ακόμη έξτρα). Νομίζω πως όποιος είναι σε σκέψεις για αλλαγή αυτοκινήτου, πρέπει να βιαστεί, όσο υπάρχουν ακόμα αυτοκίνητα με την έκπτωση του 20% (νομίζω πως κάποια λίγα έμειναν)
Υ.Γ. Μερικές "καλλιτεχνικές" φωτογραφίες υπάρχουν στο γκαράζ μου:p:

φιλε εγω εχω το προ facelift και καθε φορα που το οδηγω με γεμιζει συναισθηματα γιατι το αμαξι ειναι πολυ καλα στημενο.Εγω βεβαια του εχω κανει αναβαθμιση πρωτου σταδιου και επισης εχω βαλει 18αρες ζαντες με αποτελεσμα τελεια αισθηση ειδικα σε στροφες.

coyote
31-05-09, 19:41
Λοιπόν αυτό που θα κάνω τώρα ειναι να πάρω και καπελάκι Montoya γιατί πιστεύω στις κλασικές αξίες... (εχω και καπελάκι Button Bar-Honda από το άλλο αμάξι)

Montoya από περιέργεια... Εβρισκες ηλιοροφές αλλά δεν είχαν μαύρο ή σαλόνι
Γιατί εμένα μου λέγανε ότι δεν υπάρχει καμία ηλιοροφή στο σύστημα (δεν ελεγα τίποτα για το χρώμα και το σαλόνι)

topmar
31-05-09, 19:50
Περίεργο... γιατί πήγα 10 (9 το είχε σίγουρα.... το τσέκαρα και στο φορουμ των τροχών) τροχούς
Αρα όταν πήγα εγώ το είχε γράψει ο Σφακ. στα ήδη παραγγελμένα και το είχε βγάλει από το σύστημα
Τα κόλπα της δουλειάς

Ευχαριστούμε παιδιά για τα καλά σας λόγια (topman, και εδώ γράφεις ρε.... σήμερα δε θα πήγαινες για το 130???)
Να είμαστε καλά να τα χαιρόμαστε

Είναι 135i (όχι 130 !!!).......πήγα, περιγραφή θα βρεις εδώ (http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=15&t=31644&p=1532427#p1532427)

coyote
31-05-09, 19:54
εντάξει ρε... σου κόψαμε κάτι άλογα.... χωρίς πρόθεση

Πάνω να διαβάσω και αυριο θα εξεταστώ!!!!

topmar
31-05-09, 20:00
εντάξει ρε... σου κόψαμε κάτι άλογα.... χωρίς πρόθεση

Πάνω να διαβάσω και αυριο θα εξεταστώ!!!!

:dupe:

.............. :jester: ...........

montoya
31-05-09, 22:09
Λοιπόν αυτό που θα κάνω τώρα ειναι να πάρω και καπελάκι Montoya γιατί πιστεύω στις κλασικές αξίες... (εχω και καπελάκι Button Bar-Honda από το άλλο αμάξι)

Montoya από περιέργεια... Εβρισκες ηλιοροφές αλλά δεν είχαν μαύρο ή σαλόνι
Γιατί εμένα μου λέγανε ότι δεν υπάρχει καμία ηλιοροφή στο σύστημα (δεν ελεγα τίποτα για το χρώμα και το σαλόνι)
Υπήρχαν πάρα πολλά με ηλιοροφή αλλά με μπεζ σαλόνι το οποίο δεν μου αρέσει (γούστα είναι αυτά)
Μην ακούω για Μπάτον και Brawn γιατί μου ανάβουν τα λαμπάκια:king: Κανονικά εμείς έπρεπε να είμαστε σε αυτή την θέση. Πιστεύω πως στην Τουρκία θα κάνουμε θαύματα(BMW Sauber)
Υ.Γ. Δεν θυμάμαι την ακριβή ημερομηνία παραγγελίας. ΠΕΡΙΠΟΥ 10 με 13/4. Ίσως να ήταν από ακύρωση(δεν μου είπαν κάτι) Μου έκανε εντύπωση πως την ίδια ώρα πήρα τηλέφωνο σε πολλές (περίπου 12) αντιπροσωπίες και καμία δεν είχε τέτοιο (μαύρο μέσα-έξω και ηλιοροφή)

Kaminia
31-05-09, 22:20
Aπο προβλιματα πως πατε ?
Aκουγετε οτι τα πρωτα φαιςλιφτ της τριαρας,εβαλαν προβληματα στην Ελλαδα στα φρενα,στα κλιματηστικα και αναβη και καπιο λαμπακι βλαβης.Ισως με τις προσφορες αυτη την περιοδο υπηρχε πολυ σαβουρα για σπρωξιμο.Επησης λενε την δερματινη την βαζουν εδω ,δεν υπαρχη απο την μαμα του,μονο γνησιο δερμα στο πακετο εξλουσιβ.

montoya
31-05-09, 22:50
Απορώ γιατί ρωτάς. Απάντησες ήδη. Πολλά προβλήματα και ευτυχώς που έκανε αυτές τις προσφορές η BMW για να φύγει η "σαβούρα".:rofl2:
Υ.Γ.1 Οι ίδιες προσφορές ίσχυαν για ΟΛΑ τα μοντέλα και όχι μόνο για τις 3άρες. Προφανώς η BMW έκανε μαζικές πατάτες:jester:
Υ.Γ.2 Απ' ότι ξέρω όλες ή σχεδόν όλες οι εταιρείες έκανα ανάλογες προσφορές. Η Mercendes για παράδειγμα είχε 15% έκπτωση. Λες να είναι η χρονιά της πατάτας?:rofl2:

coyote
31-05-09, 22:54
Υπήρχαν πάρα πολλά με ηλιοροφή αλλά με μπεζ σαλόνι το οποίο δεν μου αρέσει (γούστα είναι αυτά)
Μην ακούω για Μπάτον και Brawn γιατί μου ανάβουν τα λαμπάκια:king: Κανονικά εμείς έπρεπε να είμαστε σε αυτή την θέση. Πιστεύω πως στην Τουρκία θα κάνουμε θαύματα(BMW Sauber)
Υ.Γ. Δεν θυμάμαι την ακριβή ημερομηνία παραγγελίας. ΠΕΡΙΠΟΥ 10 με 13/4. Ίσως να ήταν από ακύρωση(δεν μου είπαν κάτι) Μου έκανε εντύπωση πως την ίδια ώρα πήρα τηλέφωνο σε πολλές (περίπου 12) αντιπροσωπίες και καμία δεν είχε τέτοιο (μαύρο μέσα-έξω και ηλιοροφή)

Δες το σε παρακαλώ γιατί εγώ μόνο 2 αμάξια βρήκα όλα όλα. Μάλλον 13./4 θα το πήρες
Για το κλιματιστικό εγώ είχα ένα πρόβλημα (έλλειπε φρέον αλλά τώρα πιστεύω ότι ειναι οκ)

kappafoss
01-06-09, 09:39
μπραβο καλα χιλιομετρα. εγω δεν βρηκα σε 320 και πηρα 316 σε dynamic με οροφη πακετο φωτισμου 17αρες xenon δερματινη στα 27.800 μονο . παραλαβη 21-05-09 απο καλαματα

coyote
01-06-09, 09:53
Ετσι εστι να μαζευόμαστε

kappafoss
01-06-09, 09:55
για συναγερμο θα μου προτεινεται κατι?

coyote
01-06-09, 10:22
Βάζουν αυτό τον MEDTEL που συνεργάζεται με το αμάξι γενικά (ανεβάζει και παράθυρα)

http://www.delfitzis.gr/showprod.php?aa=486 (αυτόν εχω εγω)

Αυτό που δεν ξέρω ειναι αν το αμάξι σου αν ξεκλειδωθεί αν τώρα κλειδώνει μόνο του??? όπως είναι χωρίς τον συναγερμό.

Με τον συναγερμό δεν το έχω καταφέρει.

kappafoss
01-06-09, 10:43
λιγο το εψαξα αδερφε coyote και το μονο που εμαθα ηταν οτι θα μπλεξω και μαλιστα ασχημα

kappafoss
01-06-09, 11:07
ο medtel εχει περιμετρικες???

coyote
01-06-09, 14:20
τι εννοείς θα εμπλεξες? Περιμετρικές ποιες είναι?

montoya
01-06-09, 16:23
Μπορεί να σας φανεί κουφό αλλά θεωρώ τον συναγερμό περιττό. Αν θέλει κάποιος να μας κλέψει το αυτοκίνητο τότε να είστε σίγουροι πως δεν θα τον σταματήσει ο συναγερμός. Προτιμώ να κάνω μια ασφάλεια κλοπής.

bimmer-corfu
01-06-09, 16:34
Μπορεί να σας φανεί κουφό αλλά θεωρώ τον συναγερμό περιττό. Αν θέλει κάποιος να μας κλέψει το αυτοκίνητο τότε να είστε σίγουροι πως δεν θα τον σταματήσει ο συναγερμός. Προτιμώ να κάνω μια ασφάλεια κλοπής.

αν ο κλέφτης έχει βγει έξω για Ε90 θα πάει σε αυτό χωρίς συναγερμό για ευκολία (και όχι γιατι δεν μπορεί να το κλέψει με συναγερμό) και για να τελειώνει γρήγορα. Είναι αποτρεπτικός και μόνο αλλά αυτό αρκεί

coyote
01-06-09, 16:40
εχουμε ασφάλεια κλοπής

montoya
01-06-09, 16:58
Αν ο κλέφτης έχει βγει έξω για Ε90, να είσαι σίγουρος πως θα ξεκινήσει "οργανωμένος" για να αντιμετωπίσει τον συναγερμό. Συνήθως τα "ακριβά" αυτοκίνητα έχουν συναγερμό.
Υ.Γ. Όταν κάνετε ασφάλεια κλοπής, φροντίστε να έχετε ολική-μερική

gkaras
01-06-09, 17:11
Καλοτάξιδο καλορίζικο και πανέμορφο

montoya
01-06-09, 17:28
Γνωρίζει κανένας τιμή για parktronic και θύρα USB?

coyote
02-06-09, 09:13
Μη βάλεις εργοστασιακό. Θα σου πούνε κανένα 400αρι πιστεύω
Βάλει after market με 150 max
usb δεν ξέρω

Zer0cooL
02-06-09, 09:23
Γνωρίζει κανένας τιμή για parktronic και θύρα USB?


parktronic μπορεις να βρεις τιμες απο 50 ευρω μονο για πισω.Στην αντιπροσωπεια οντως πιανουν κ****ς
θύρα USB κοιτα εδω http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19096&highlight=dension

coyote
02-06-09, 22:18
Γνωρίζει κανένας τιμή για parktronic και θύρα USB?

Νόμιζα ότι δεν είχα εισάγει κανένα fl χωρίς parktronic και δερματίνη και ζάντες. Οτι όλα τα confort ήρθαν τουλάχιστον έτσι (κι αυτή είναι η απάτη του τιμοκαταλάγου....) Οτι το αμάξει κάνει 1500 ευρώ πάνω χωρίς μεταλλικό

montoya
02-06-09, 22:26
Τι εννοείς; 1.500 πάνω από τι; Και ποιο δε είναι μεταλλικό;

scania124
02-06-09, 22:37
υπαρχει ασπρο-μαυρο-κοκκινο που ειναι μη μεταλλικα

coyote
02-06-09, 22:40
1500 πάνω από την βασική τιμή που ειχε η ΒΜW πριν την μειωση του ΕΤΤ.
Αν πάρεις ασπρο μαύρο
Αν πάρεις κάτι αλλο θέλει κι αλλα 900 ευρω.

Απλά αναφερόμουνα σε σένα που δεν εχει parktronic. Νομιζα απ ότι είχα ακούσει στους 4 τροχούς forum ότι όλα ειχαν parktronic. Μάλλον θα ήταν λάθος

Πάντως για να σε βοηθήσω επειδή το είχα κοιτάξει παλιά υπάρχουν και after market που δεν τρυπάνε προφυλακτήρα. Ψάξε λίγο στο ιντερνετ.

γενικά εμένα μου αρέσουν αυτά με την μικρή οθόνη

http://www.bestmarket.gr/hotshop/?p=productsList&iCategory=15 (πολλές λύσεις)

http://www.gelisound.gr/ViewShopCategory.aspx?id=10892

και στα 2 θα βρεις χωρίς τρύπες στα 80-90 ευρω

montoya
03-06-09, 14:41
Για το χρώμα είχα απορία. Ήξερα ότι τα λευκά δεν είναι μεταλλικό αλλά για μαύρο δεν το ήξερα. Το δικό μου είναι μεταλλικό μαύρο. Νομίζω safari black ονομάζεται. Όσο για το parktronic, πράγματι όσα έβρισκα είχαν όλα (αλλά με μπεζ σαλόνι) αλλά είχαν και την απλή ζάντα. Το δικό μου έχει με πολλές ακτίνες που δεν το είχα ξαναδεί. Όχι πως λέει και πολλά (16άρα είναι) αλλά είναι λίγο πιο όμορφη από τις "τραγικές" απλές. Αλήθεια, γιατί οι περισσότερες εταιρείες βάζουν μάπα ζάντες? Δεν εννοώ για τις διαστάσεις αλλά για την εμφάνιση. Μόνο το si έχει φοβερές ζάντες και στεναχωριέμαι που κάποια παιδιά τις έβγαλαν.

*detari*
03-06-09, 15:50
Μόνο το si έχει φοβερές ζάντες και στεναχωριέμαι που κάποια παιδιά τις έβγαλαν.Τις έβγαλαν??????????:bugeye:

coyote
03-06-09, 16:44
Για το χρώμα είχα απορία. Ήξερα ότι τα λευκά δεν είναι μεταλλικό αλλά για μαύρο δεν το ήξερα. Το δικό μου είναι μεταλλικό μαύρο. Νομίζω safari black ονομάζεται. Όσο για το parktronic, πράγματι όσα έβρισκα είχαν όλα (αλλά με μπεζ σαλόνι) αλλά είχαν και την απλή ζάντα. Το δικό μου έχει με πολλές ακτίνες που δεν το είχα ξαναδεί. Όχι πως λέει και πολλά (16άρα είναι) αλλά είναι λίγο πιο όμορφη από τις "τραγικές" απλές. Αλήθεια, γιατί οι περισσότερες εταιρείες βάζουν μάπα ζάντες? Δεν εννοώ για τις διαστάσεις αλλά για την εμφάνιση. Μόνο το si έχει φοβερές ζάντες και στεναχωριέμαι που κάποια παιδιά τις έβγαλαν.

το πλήρωσες? εξτρα

montoya
03-06-09, 19:56
Είπαμε 31.100€ τελική τιμή. Μέσα σε αυτά είναι και το μεταλλικό χρώμα που όπως είπες κι εσύ είναι περίπου 900€ μείον 20% η έκπτωση (180€) κάπου στα 720€ χρέωση.

scania124
03-06-09, 20:48
το μαυρο χρωμα βγαινει και απλο και μεταλλικο.

montoya
04-06-09, 18:02
Το έχει κάποιος εδώ σε απλό?

Pouleles
07-06-09, 23:54
Παιδια δεν νομίζω να χρειαζεται συναγερμο γιατι απ οτι μου ειπαν απο αντιπροσωπεια ειναι λεει περιττα λεφτα.Eγω εχω 316i Ε90 και μου λεει επειδη εχει καρτα δεν μπορουν να στο κλεψουν :/ .Το προβλημα μονο εχει να κανει με το σπασιμο τζαμιων.Εκει κανεις ασφαλεια.Τι λετε?

montoya
08-06-09, 23:33
Σε κάθε περίπτωση θεωρώ απαραίτητη την ασφάλεια. Αυτό με την κάρτα δεν το ξέρω αλλά και να ισχύει, στο τέλος όμως, κάτι θα βρουν τα "τσακάλια"

sak1100
15-06-09, 10:15
καλημερα και γω πηρα αυτο το 320ι facelift με παρα πολλα εχτρα (ζαντες Μ λουκ,parctronic,ηλιοροφη,πακετο φωτισμου,πακετο αποθηκευτικου χωρου σπορ δερματινο τιμονι με σπορ λευγε ταχυτητων και αλλα πολλα)κοστισε 31300 .θελω να κανω μια ερωτηση ομως το cd πως γινεται να δειχνει το τραγουδι που παιζει και οχι αριθμους?ειναι πολυ κουραστικο να ψαχνεις να βρεις το τραγουδι που θελεις ν'ακουσεις

bimmer-corfu
15-06-09, 12:48
Θέλει radio cd BMW Professional. Αν έχεις το business δεν εμφανίζει τους τίτλους

montoya
15-06-09, 14:50
καλημερα και γω πηρα αυτο το 320ι facelift με παρα πολλα εχτρα (ζαντες Μ λουκ,parctronic,ηλιοροφη,πακετο φωτισμου,πακετο αποθηκευτικου χωρου σπορ δερματινο τιμονι με σπορ λευγε ταχυτητων και αλλα πολλα)κοστισε 31300 .θελω να κανω μια ερωτηση ομως το cd πως γινεται να δειχνει το τραγουδι που παιζει και οχι αριθμους?ειναι πολυ κουραστικο να ψαχνεις να βρεις το τραγουδι που θελεις ν'ακουσεις

Με υγεία να το χαρείς και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες να το δούμε και να δω και τις ζάντες; 16άρες είναι; Τι χρώμα το πήρες;

coyote
15-06-09, 16:44
καλημερα και γω πηρα αυτο το 320ι facelift με παρα πολλα εχτρα (ζαντες Μ λουκ,parctronic,ηλιοροφη,πακετο φωτισμου,πακετο αποθηκευτικου χωρου σπορ δερματινο τιμονι με σπορ λευγε ταχυτητων και αλλα πολλα)κοστισε 31300 .θελω να κανω μια ερωτηση ομως το cd πως γινεται να δειχνει το τραγουδι που παιζει και οχι αριθμους?ειναι πολυ κουραστικο να ψαχνεις να βρεις το τραγουδι που θελεις ν'ακουσεις

Τρομερή τιμή ρε φίλε
Από που το πήρες?

sak1100
15-06-09, 21:29
απο τα χανια φιλε μου και γω με το που ακουσα την τιμη εμεινα ξερος,τιμη τιμολογιου ειχε 41860

coyote
15-06-09, 21:47
Ζάντα πήρες την 193? σε 16... Ωραία ειναι αυτή η τύπου Μ. Εγω πλήρωσα τις 17ρες... ειναι πανακριβες αλλά μου αρέσουν ...

Ρίξε φωτό....

πότε το έκλεισες?

sak1100
15-06-09, 22:30
προσπαθησα αλλα δεν μπορεσα να τισ ανεβασω,εχει καποιο κολπο?
αρχες απριλιου το κλεισα την ιδια μερα που βγηκε το 20%

coyote
16-06-09, 09:28
Για να τις βάλεις στο γκαραζ πρέπει να ειναι μικρές οι φωτο.
Στο photo album βάζεις και πιο μεγάλες

coyote
16-06-09, 13:32
προσπαθησα αλλα δεν μπορεσα να τισ ανεβασω,εχει καποιο κολπο?
αρχες απριλιου το κλεισα την ιδια μερα που βγηκε το 20%


Τελικά δε μας είπες τι ζάντες εβαλες?

montoya
16-06-09, 15:03
Τρομερή τιμή ρε φίλε
Από που το πήρες?
Απ' ότι κατάλαβα μόνο οι ζάντες είναι Μ Look. Αν είναι όλο το αυτοκίνητο, τότε πράγματι είναι τιμή του θανατά.......

sak1100
16-06-09, 15:41
μονο οι ζαντες ειναι παιδια Μ look και το ωραιο ειναι οτι δεν το ηξερα κιολας απλα το ειδα στο βιβλιο με τον εξοπλισμο που μου δωσανε.ναι οι 193 ειναι.θα προσπαθησω να τις ανεβασω σε λιγο

sak1100
16-06-09, 15:49
παιδια χιλια συγνωμη αλλα καποιο λαθος πρεπει να χω κανει,στο βιβλιο γραφει οτι ειναι 18 οι δικες μου ειναι 16 με 225 λαστιχα επομενως αλλες θα ειναι γιατι βλεπω οτι οι 193 εχουν και το σημα της Μ επανω ενω οι δικες μου οχι,καινουριος ειμαι ακομη στην bmw που θα παει θα μαθω να τα ξεχωριζω καλυτερα

sak1100
16-06-09, 16:19
πωσ θα κανω τις foto τοσο μικρες γνωριζει κανεις? 2mb ειναι

yannisv
16-06-09, 18:22
Άνοιξε τις φωτό με το paint των windows και κάνε resize image.

montoya
17-06-09, 14:02
Κι εμένα μου έκανε εντύπωση να έχει ζάντες Μ. Δεν μου έτυχε να έβαλε η εταιρία Μ ζάντα σε αυτοκίνητο που δεν είναι Μ λουκ. Μόνο κατόπιν παραγγελείας. Περιμένουμε φωτο, να μας φτιάξεις. Τι χρώμα το πήρες;

coyote
17-06-09, 16:13
πωσ θα κανω τις foto τοσο μικρες γνωριζει κανεις? 2mb ειναι


ωραίες είναι

σχέδιο 283. Δεν ειναι οι φτηνές 16αρες. Κάνουν κανά 1000ρικο... από ότι ξέρωv και μάλλον εινα 225/50 το ελαστικό....

αμα δεις στον http://www.bmw.de/de/de/general/configurations_center/configurator.html


http://felgenkatalog.auto-treff.com/

εδω όλες οι καλές οι ζάντες

sak1100
17-06-09, 16:30
Οντως καμια σχεση δεν εχουν οι ζαντες μου τωρα που τις κοιταξα λιγο καλυτερα ,εχω ανεβασει καποιες αλλα οχι τις καλυτερες γιατι φαινοταν η πινακιδα,μαυρο εξω και μεσα μπεζ δερματινη.

sak1100
17-06-09, 16:36
ωραίες είναι

σχέδιο 283. Δεν ειναι οι φτηνές 16αρες. Κάνουν κανά 1000ρικο... από ότι ξέρωv και μάλλον εινα 225/50 το ελαστικό....

αμα δεις στον http://www.bmw.de/de/de/general/configurations_center/configurator.html


http://felgenkatalog.auto-treff.com/

εδω όλες οι καλές οι ζάντες

1200 ευρω ειχαν οι ζαντες καλουτσικες ειναι ναι 225/50.
α και κατι ακομη το καλυτερο ειναι οτι μετα τον ακτελονισμο του με το 50% δηλ, γλυτωσα και αλλα χρημματα γιατι ειχαν κανει καποιο λαθος,συνολο επιασε 30600, το ειδα σημερα που πηγα να πληρωσω την δοση

coyote
17-06-09, 16:40
τσάμπα πράγμα...!!! πως ειναι δυνατόν να αλλάξει η τιμή σε κάτι που σου βγάλανε τιμολόγιο????
και εγω γύρω στα 11 και κάτι γλύτωσα βέβαια

Αυτό που έχει σημασία ειναι αν το 41 κάτι που έλεγες είναι σταθερό? Δε σου δώσανε προσφορά... αναλυτική με το τι έχει το αμάξι.
Αμα μας πεις τους κωδικούς θα σου πουμε πόσο έκανε... γενικά από το γερμανικό site.
Το βασικό βέβαια είναι ότι συνέχεια πεφτει η τιμή σου και αυτό ειναι καλό.

sak1100
17-06-09, 16:51
ειχαν κανει λαθος μου ειπαν την ωρα που αφαιρουσαν το 20%,στην αρχη μου ειπαν οτι αφαιρεσαν 1200ευρω αλλα οταν πηγα να το παραλαβω μου ζητησαν αλλα 350(1200-350)δηλαδη 850ευρουλακια γλυτωσα επιπλεον,εμενα δεν με χαλασε καθολου οπως καταλαβαινεις,

coyote
17-06-09, 16:56
σου δώσανε κανένα συναγερμό? Εβαλες εσύ?

μαυρο BMW στην κρήτη... θάνατος... θα το σκάσεις στα μαγαζια το καλοκαίρι.... πανικός

sak1100
17-06-09, 17:01
οχι δεν μου δωσανε και ουτε εβαλα.εσυ? μια χαζομαρα για το πορτ μπαγαζ μου δωσανε για να μη λερωνεται και το γνησιο μπρελοκ της 3αρας.σου δωσανε κανενα καλο δωρο εσεσν η σαν κιεμενα

coyote
17-06-09, 17:08
πηρα after market συναγερμο....

Πρόσεξε... δεν εχω ηλιοροφη όμως.... σνιφ.... εχω κουρτινάκια και το ξύλο που βλέπεις.

sak1100
17-06-09, 17:13
ημουν τυχερος που το πηρα οπως ηθελα γιατι πηγα απο τους πρωτους,την ιδια μερα που βγηκε στο ιντερνετ πηγα και το πηρα,το μονο κακο ειναι που ηθελα 17 ζαντες αλλα δεν εβρισκα το χρωμα και την ηλιοροφη σε 17" και εκτος απο αυτο μεγαλη αποτυχια ηταν και το rcd πηρα το business που δεν δειχνει τον τιτλο τραγουδιου.Τωρα του εχω βαλει και φυμε τζαμια πολυ πιο ωραιο

coyote
17-06-09, 17:15
δε πειράζει... γιατί μπορεί να αγοράζεις ζάντες στο μέλλον και φτηνότερες

sak1100
17-06-09, 17:16
τουλαχιστον πηρες καλυτερο δωρο απο μενα,μια χαζομαρα μου δωσανε,να πω την αληθεια δεν ζητησα και τιποτα γιατι μου φαινοταν απιστευτο που πηρα αυτο το αυτοκινητο σοτο φτηνα

sak1100
17-06-09, 17:17
δε πειράζει... γιατί μπορεί να αγοράζεις ζάντες στο μέλλον και φτηνότερες

οι 193 ποσο εχουν?σκεφτομαι να βαλω και την αεροτομουλα,τι λες αξιζει?

coyote
17-06-09, 17:18
τωρα μην κάνει κάτι... δε ξέρω πόσο κάνουν...

Ειναι καινουργιο.. αστο λίγο καιρό... ¨Οταν αλλάξεις λάστιχα

sak1100
17-06-09, 17:21
ναι για ζαντες δεν κανω τιποτα για την ωρα,απλα την αεροτομουλα σκεφτομουνα αλλα δεν την εχω δει σε κανενα να δω αν του παει

coyote
17-06-09, 17:28
δε νομίζω ότι του παει....

montoya
18-06-09, 14:19
Με τα χρήματα της έκπτωσης (κοντά στα 10 χιλιάρικα) μπορείς να βάλεις ότι ζάντες και rcd θέλεις. Πάλι κερδισμένος θα είσαι.
Υ.Γ. Τι δώρο σου έδωσαν koyote;

coyote
19-06-09, 09:02
ειπα πιο πανω
συναγερμό.

Αυτό το ασημί που εχετε στα αμάξια σας ειναι το στανταρ έτσι?

montoya
19-06-09, 14:21
Ποιο ασημί;

coyote
19-06-09, 14:47
Στο ταμπλό πέρα ως πέρα... πάνω από το ντουλαπάκι

sak1100
19-06-09, 19:00
Στο ταμπλό πέρα ως πέρα... πάνω από το ντουλαπάκι

Σωστα το στανταρ ειναι απότι ξερω

montoya
19-06-09, 19:32
Ναι, είναι στάνταρ.
Το start stop πότε άρχισε να χρησιμοποιείται?

coyote
20-06-09, 09:40
με τους 170 ίππους νομίζω

coyote
21-06-09, 13:07
Εχετε σκοπό να αλλάξετε λάδια μετά το στρώσιμο? ή θα τα κρατήσετε?

Ακουσα ότι κάποιοι τα αλλάζουν στα 2000 χλμ

topmar
21-06-09, 18:56
Εχετε σκοπό να αλλάξετε λάδια μετά το στρώσιμο? ή θα τα κρατήσετε?

Ακουσα ότι κάποιοι τα αλλάζουν στα 2000 χλμ

Εγώ τα άλλαξα στο δικό μου στα 2000ΚΜ παρά τις αντιρρήσεις της εδώ αντιπροσωπείας......

montoya
21-06-09, 19:03
Το θεωρώ περιττό. Οι ίδιες αντιπροσωπίες, που θέλουν να "βγαλουν" δεν το προτείνουν. Αυτά είναι κόλπα που τα έκαναν παλιότερα για να μας τα πάρουν.

montoya
28-06-09, 19:11
Το FaceLift έχει αντικαταστήσει το πετυχημένο si στο wtcc

http://img14.imageshack.us/img14/7134/111rom.jpg

coyote
29-06-09, 07:57
o γνωστός zanardi?

montoya
29-06-09, 14:35
Ναι. Ο γνωστός ηρωικός Ζαναρντι

coyote
29-06-09, 15:53
πέρασες από μανδηλαρά την Παρασκευή? Ειδα ένα ωραίο σαν το δικό σου.

montoya
03-07-09, 20:28
Όχι, αλλά θα αρχίσω να προσέχω. Υπάρχουν αδιάκριτα μάτια.:p:
Πολύ μεγάλη άνεση το νέο, αλλά σε πρόσφατη διαδρομή με στροφηλήκια μου έλειψε το πακέτο Μ της Ε46....... Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

sak1100
04-07-09, 22:17
καλησπερα σε ολους.δεν ξερω γιατι αλλα μου φαινεται πολυ αργο στη πρωτη και δευτερη ταχυτητα μετα ξεκολαει,ισως να ειναι επειδη μολις το κανα 3000χιλ

coyote
05-07-09, 17:23
είναι βαρύ γι αυτό...
Μετά μαζεύει και φαίνεται σαν να βουτά πιο εύκολα.

Δεν μου αρέσει γενικά να το σκίζω 1-2 γιατί πολύ απλά ειναι σαν να το ζορίζω (2200 κμ εχω)
\
Α και κάτι αλλο,,,, ο ποπός γλυστρά σε κοφτές στροφές.... με 2α και 40-60... Νόμιζα ότι αυτά τα κόβουν τα ηλεκτρονικά.... Επίτηδες το αφήνουν λίγο?

stefanos_cool
05-07-09, 17:34
Α και κάτι αλλο,,,, ο ποπός γλυστρά σε κοφτές στροφές.... με 2α και 40-60... Νόμιζα ότι αυτά τα κόβουν τα ηλεκτρονικά.... Επίτηδες το αφήνουν λίγο?

Μπααα...δεν νομίζω, απλά είναι λίγο δύσκολο ακόμη και στα νέα μοντέλα να νικηθούν κάποιοι νόμοι της φυσικής ή αν θέλεις της φύσης. Π.χ. φυγόκεκτρος δύναμη κλπ.!!!

coyote
05-07-09, 17:43
τότε το δικό μου είναι χαλασμένο?
Πετά ποπό συνέχεια.... ελαφρά.... σε συγκεκριμένη στροφή.... γλυστρά απαλά

bimmer-corfu
05-07-09, 18:05
Το θεωρώ περιττό. Οι ίδιες αντιπροσωπίες, που θέλουν να "βγαλουν" δεν το προτείνουν. Αυτά είναι κόλπα που τα έκαναν παλιότερα για να μας τα πάρουν.

Εγώ στο 92άρι τα άλλαξα στα 13.000 χιλιόμετρα !!!

stefanos_cool
05-07-09, 18:16
τότε το δικό μου είναι χαλασμένο?
Πετά ποπό συνέχεια.... ελαφρά.... σε συγκεκριμένη στροφή.... γλυστρά απαλά

Όχι φίλε μου, είναι φυσιολογικό!!! Αυτό εννοώ όταν λέω ότι είναι λίγο δύσκολο ακόμη και στα νέα μοντέλα να νικηθούν κάποιοι νόμοι της φυσικής ή αν θέλεις της φύσης. Π.χ. φυγόκεκτρος δύναμη κλπ.!!!

coyote
05-07-09, 18:42
ξέρεις πόσο... μ αρέσει!!!!

αλλά πρέπει να πάω λίγο σε ανοικτό μερος να καταλάβω που θα εμφανιστούν τα ηλεκτρονικά....

Πχ με 140 το ίδιο θα συμβεί και πως θα είναι?

stefanos_cool
05-07-09, 18:59
ξέρεις πόσο... μ αρέσει!!!!

αλλά πρέπει να πάω λίγο σε ανοικτό μερος να καταλάβω που θα εμφανιστούν τα ηλεκτρονικά....

Πχ με 140 το ίδιο θα συμβεί και πως θα είναι?

Στα 140 θέλει ΠΟΛΥ προσοχή, να το κάνεις καλύτερα κάπου που να έχεις άπλα και για μένα δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις καθόλου αν δεν είσαι έμπειρος με το θέμα ανάποδα.

sak1100
05-07-09, 20:35
είναι βαρύ γι αυτό...
Μετά μαζεύει και φαίνεται σαν να βουτά πιο εύκολα.

Δεν μου αρέσει γενικά να το σκίζω 1-2 γιατί πολύ απλά ειναι σαν να το ζορίζω (2200 κμ εχω)
\
Α και κάτι αλλο,,,, ο ποπός γλυστρά σε κοφτές στροφές.... με 2α και 40-60... Νόμιζα ότι αυτά τα κόβουν τα ηλεκτρονικά.... Επίτηδες το αφήνουν λίγο?

εγω που το χω δοκιμασει και με λιγα χιλιομετρα αλλα και με 120 με το που παει να πεταξει ποπο το μαζευει ειναι κορυφη, φοραω 225 λαστιχα ομως. εκανα ταξιδι αθηνα-θεσσαλονικη και ηταν υπεροχο σε ολα του.επειδη δουλευε με υψηλες ταχυτητες ηταν αψογο.

coyote
06-07-09, 08:28
ίσως αυτό που νιώθω να είνα μάζεμα, απλά δε βλέπω τίποτα λαμπάκια να ανάβουν

montoya
07-07-09, 14:57
Εμένα για την ώρα δεν μου έχει κουνηθεί καθόλου. Σε αντίθεση με την 318 που τα ήθελε ο κ....λος της παρά το 345 λάστιχο που είχε (φαγωμενο βέβαια).

coyote
07-07-09, 15:00
345!!!!:calm:

montoya
07-07-09, 21:02
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
245 μωρέ. Μην τρομάζεις. Δεν είχα τρακτέρ:nixweiss:

coyote
05-10-09, 16:02
παιδιά εμείς που πήραμε τα f/l πόσα εργαλεία έχετε στο χώρο αποσκευών
Εχει ένα γάτζο και ένα κατσαβίδι.
Εχετε κάτι άλλο?

bagdebag
09-10-09, 12:54
και εμένα τα ίδια είχε

coyote
09-10-09, 13:12
σε μία 316 προ f/l είχε και κλειδί γερμανικό http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:2dQo10cZryEYOM:http://www.nautical.gr/images/MARATOS%2520FOTO%2520029.jpg

montoya
28-10-09, 21:43
Γίνεται να βάλουμε θύρα USB στο 90άρι Facelift? Έχει R/CD Busyness
Αν ναι, με πόσα €

montoya
30-10-10, 23:53
Μετά από ένα χρόνο δεν έχω πάρει κάποια απάντηση........(και δεν το έχω πολυψάξει)
Μήπως γνωρίζει κάποιος?
Στην αντιπροσωπία μου είπαν όχι αλλά δεν έπειθε.....!!!

TAZ118!
31-10-10, 08:26
Γίνεται να βάλουμε θύρα USB στο 90άρι Facelift? Έχει R/CD Busyness
Αν ναι, με πόσα €


Φυσικα και γινεται!Υπαρχει USB Retrofit Kit.Πριν 2 χρονια ειχα ρωτησει και το συνολικο κοστος εφτανε τα 470 ευρω!

montoya
31-10-10, 09:27
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.....
Δεν υπάρχει κάτι φθηνότερο?
Στην αντιπροσωπία που κοίταξαν μου είπαν πως δεν γίνεται (πολύ αμφιβάλω). Προφανώς και μιλούσαν μόνο για εργοστασιακό.

Dim77
31-10-10, 09:52
Το Gateway 300 που είχαμε βάλει με group buy δε θα σε ικανοποιεί?
Νομίζω έχει βγάλει και μικρότερο μοντέλο χωρίς ipod connector (μόνο USB)

TAZ118!
31-10-10, 09:58
Το Gateway 300 που είχαμε βάλει με group buy δε θα σε ικανοποιεί?
Νομίζω έχει βγάλει και μικρότερο μοντέλο χωρίς ipod connector (μόνο USB)

Με προλαβε ο Dim...
Η' μπορεις να φερεις ενα Professional απο eBay με 250-300 ευρω...

montoya
31-10-10, 18:54
Το Gateway 300 που είχαμε βάλει με group buy δε θα σε ικανοποιεί?
Νομίζω έχει βγάλει και μικρότερο μοντέλο χωρίς ipod connector (μόνο USB)

Λεπτομέρειες? Πόσο, από που και τηλέφωνο αν υπάρχει.
ισχύει το group buy?
Ευχαριστώ και τους δύο για την βοήθεια.

Dim77
31-10-10, 19:08
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=19096&highlight=Dension

Σε αυτό το thread ήταν το group buy, έχει πληροφορίες, τηλέφωνα, email.

Διάβασα όμως ότι το 300 (που είχαμε βάλει) δεν κάνει για Ε90 τελικά.
Μίλα όμως με τον άνθρωπο γιατί μπορεί να έχουν αλλάξει κάτι (έκδοση, firmware) και να μπαίνει.
Έχουν βγάλει και ένα άλλο προιόν που λεγεται Lite και είναι μόνο USB. Μπορεί να κάνει.

Όπως και να έχει με τον αντιπρόσωπο μόνο μπορείς να μιλήσεις και να σου λύσει υπεύθυνα τις απορίες.
Μπορεί να το γλυτώσεις τελικά φτηνά (στην τιμή) :D

montoya
31-10-10, 19:53
Από το στόμα σου και στου αντιπρόσωπου το αφτί.....:)

montoya
31-10-10, 21:24
Μιας και τις ανέφερες, μήπως ξέρεις ποιο είναι το μικρότερο νούμερο που παίρνει η συγκεκριμένη ζάντα?

stef
31-10-10, 22:02
Παιδιά μην μπαίνετε σε διαδικασίες να δίνετε τόσα λεφτά για Aux θύρα
Πηγαίνετε σε κάποιο καλό car audio να κάνετε την δουλειά σας με το 1/3-1/4 των χρημάτων που αναφέρετε...

georggge46
01-11-10, 07:58
Μιας και τις ανέφερες, μήπως ξέρεις ποιο είναι το μικρότερο νούμερο που παίρνει η συγκεκριμένη ζάντα?

Οι πισω ειναι 8,5αρες, οποτε εκτος του 255-40-17 μπορουν να παρουν χωρις κανενα προβλημα 225-45-17 η 245-40-17 !

montoya
01-11-10, 10:25
Aux θύρα έχει αλλά δεν βολεύει. Μίλησα με τον συγκεκριμένο και το κόστος είναι τρελό (Όλα μαζί 450) οπότε το ξεχνάω.
Stef, έχεις κάτι συγκεκριμένο να προτείνεις?
Ευχαριστώ

stef
01-11-10, 11:16
Σε ποια περιοχή μένεις?

montoya
01-11-10, 11:21
Λάρισα... αλλά πες μου αν ξέρεις και από Θεσ/νίκη ή Αθήνα.

Sp!ros G
01-11-10, 11:21
Να επισημανω κατι απο προσωπικη εμπειρια .

Το 225/45/17 σε 8,5αρα ζαντα μπαινει κανονικα ,

ομως θελει ιδιαιτερη προσοχη στο παρκαρισμα του αυτοκινητου ,

καθως το προφιλ ειναι ελαχιστα τεντωμενο προς τα μεσα , με αποτελεσμα

πρωτα να γινεται επαφη ζαντας με πεζοδρομιο και μετα με το ελαστικο.

stef
01-11-10, 12:13
Έχεις PM...

montoya
01-11-10, 15:20
Μιας και δεν θέλω να βάλω 255 (το θεωρώ υπερβολικό) και σκεφτόμουν 225 αλλά αυτό που είπες με προβλημάτισε. Τι προτείνεται? Στο εμπρός μπαίνει και 205?

georggge46
01-11-10, 15:41
Μιας και δεν θέλω να βάλω 255 (το θεωρώ υπερβολικό) και σκεφτόμουν 225 αλλά αυτό που είπες με προβλημάτισε. Τι προτείνεται? Στο εμπρός μπαίνει και 205?

Αν το ελαστικο εχει προστασια ζαντας δεν εχεις προβλημα !! Αλλα εναλλακτικα μπορεις να βαλεις και 215-45-17 μπροστα και 235-40-17 πισω. Απλα λογω του οτι αυτες οι διαστασεις δεν ειναι τοσο εμπορευσιμες ειναι πιο ακριβα απο τα 225-45-17 με 245-40-17. Επισης θα εχεις και μια μικρη αποκλιση στις ενδειξεις του κοντερ.

montoya
01-11-10, 16:16
Απόκλιση? Δεν νομίζω.

peter79
01-11-10, 16:25
Γιατί δεν κοιτάς το ταμπελάκι που έχεις στην κολώνα της πόρτας του οδηγού?

εκεί σου αναφέρει όλους τους δυνατούς συνδυασμούς που μπορείς να κάνεις.

δες και αυτό όμως....

http://www.rimsntires.com/rt_specs.jsp

montoya
01-11-10, 16:35
Δεν φοράω αυτές τις ζάντες αλλά πρόκειται να τις πάρω. Γι αυτό το ψάχνω.

Dim77
01-11-10, 17:06
Κοίτα, τι γίνεται.

Στην θεωρία, όλα αυτά επηρεάζουν διάφορες παραμέτρους. Στην πράξη το μόνο που θα καταλάβεις με τις μικρές διαστάσεις, θα είναι:

1) Να χαμηλώσεις λίγο ακόμα το αμάξωμα (επειδή έχεις μικρότερης διαμέτρου τροχούς, ας πούμε αν θα έχεις 10mm μικρότερη διάμετρο τροχού, χαμηλώνεις όσο η ακτίνα δηλ. 5mm).
2) Χαλάς το βήμα του τροχού με συνέπεια μια αύξηση της υπάρχουσας απόκλισης του κοντέρ.
3) Κονταίνεις επίσης το διαφορικό (ελάχιστα, χωρίς ιδιαίτερο κέρδος)
4) Πληρώνεις ακριβότερα τα λάστιχα γιατί είναι πιο σπάνιες διαστάσεις
5) Δεν κερδίζεις σχεδόν τίποτα από μείωση απωλειών γιατί το λάστιχο αποκτά περίπου το ίδιο πέλμα (είτε είναι 235-245-255) αφού ''τεντώνεται'' πάνω στο ίδιο πλάτος ζάντας.

Αυτές οι αλλαγές μπορεί να έχουν νόημα σε κάποιες περιπτώσεις, όταν ας πούμε έχουν χαμηλώσει πολύ το αμάξωμα οπότε βάζοντας αυτά, δε θα βρίσκει...κλπ.

Βάλτα όπως πρέπει για το αυτοκίνητο σου. (δική μου γνώμη)

Δες στο rims-n-tyres που σου έγραψε ο peter79 τις διαφορές που προκύπτουν και θα καταλάβεις καλύτερα τι συμβαίνει σε κάθε περίπτωση, είναι ωραίο εργαλείο για τέτοιες (εικονικές) δοκιμές. :cheers:

montoya
01-11-10, 17:16
Τώρα φοράω τις V 282 (16άρες) με 205 λάστιχο.
Τώρα θα πάω στις V 188 (17άρες). Τώρα έχουν 225 εμπρός και 255 πίσω αλλά μιας και είναι στα όρια, θέλω να τα αλλάξω. Θα βάλω Michelin και ψάχνω τις διαστάσεις.

Dim77
01-11-10, 17:21
Ε κοίτα, από τα 205-55-16 στα 245-40-17 (ή 255/40/17), θα νιώσεις στην αρχή μια...σταθερότητα :D να το πώ, μια δυσκολία στο ...σπινάρισμα :D κάτι τέτοιο!
Αλλά δεν έχουν μεγάλη διαφορά τα 235-245-255 μεταξύ τους.

Θα υπάρχει ένα κόψιμο στις πολύ υψηλές ταχύτητες (>200), και ελάχιστη αύξηση της κατανάλωσης πιθανά (είχα φορέσει για 10.000χλμ 205-60-15)

Εγώ θα έβαζα αυτά που προτείνει η εταιρεία και μάλιστα τα 255/40/17 για το Ε90-92 (ενώ στις ίδιες λέει 245/40 για το Ε46).

Υ.Γ. Κάτι πρέπει να κάνουμε με αυτά τα ποστ όμως, γιατί δε νομίζω ότι έχουν σχέση με τον τίτλο του thread :embarassm

montoya
01-11-10, 18:15
245 είχα στο ε46 (Μpack) οπότε δεν μου είναι άγνωστα.....
Δεν θέλω να χαλάσω (κατά πολύ τουλάχιστον) την τέλεια κατανάλωση που έχω τώρα. Τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν και πολύ (εντάξει, τα κρατήματα δεν με χαλάνε)
Υ.Γ. Λάστιχα σε Ε90 fl δεν είναι το thread...:)
Διέγραψέ τα ή μετέφερέ τα όπου καταλαβαίνεις. Αν θέλεις βαλ' τα στο thread της Formula 1. Εκεί συχνάζω.......:)
Συγνώμη για την αναστάτωση. ;)

Dim77
01-11-10, 18:28
320 si δε λέει ο τίτλος? Τα έχω μπερδέψει :embarassm
Στο thread της Formula 1 δεν ταιριάζουν σίγουρα!! :D

Τι να σου πώ, δε νομίζω ότι θα χαλάσει. Εγώ μια χαρά στην απεργία (των βυτιοφορέων) πετύχαινα 5.9-6.2 με τα 245 (και όχι για λίγα χλμ, έκανα 150 τη μέρα) :cheers:

Fairytale
01-11-10, 18:37
Ok, τα μπαξα εδώ τα post-άκια για τα ζαντολάστιχα του Monty.
C U out there

montoya
01-11-10, 18:46
Τι να σου πώ, δε νομίζω ότι θα χαλάσει. Εγώ μια χαρά στην απεργία (των βυτιοφορέων) πετύχαινα 5.9-6.2 με τα 245 (και όχι για λίγα χλμ, έκανα 150 τη μέρα) :cheers:

Με το λασπωμένο Ε46...:)
Εγώ δεν έβλεπα τέτοια νούμερα ούτε όταν το είχα πεντακάθαρο...!!!
Σωστός Fairytale :bowdown:

montoya
02-11-10, 21:45
To 245/40/17 8,5/37 έχει ύψος 628mm και
το 255/40/17 8,5/37 έχει ύψος 636mm
Αλλάζει τόσο πολύ. (ρωτάω για να βάλω πίσω 255 ή 245)
Πληροφορίες εδώ: http://www.rimsntires.com/rt_specs.jsp
και εδώ: http://felgenkatalog.auto-treff.com/
Τα έδωσαν πιο πάνω τα παιδιά;)

Πατσίκας Βασίλειος
03-11-10, 10:15
To 245/40/17 8,5/37 έχει ύψος 628mm και
το 255/40/17 8,5/37 έχει ύψος 636mm
Αλλάζει τόσο πολύ. (ρωτάω για να βάλω πίσω 255 ή 245)
Πληροφορίες εδώ: http://www.rimsntires.com/rt_specs.jsp
και εδώ: http://felgenkatalog.auto-treff.com/
Τα έδωσαν πιο πάνω τα παιδιά;)

http://www.beissbarth.co.uk/stability/index.html


des kai edo

montoya
04-11-10, 10:05
Νεότερα από το μέτωπο.
Δεν υπάρχουν λάστιχα 245/40/17 RF τουλάχιστον σε Michelin και continental. Πρέπει να πάω σε 255 και όπως λέει ο λαστιχάς θα ψηλώσει πίσω το αυτοκίνητο (τα θεωρώ και υπερβολικά). Καμία ιδέα?

montoya
06-11-10, 20:05
Τελικά, πάνε τα 225 στις V 188 (στις πίσω). Ρώτησα 100 και δεν βγαίνει άκρη. Ναι μεν μπαίνουν αλλά.....
Τις φοράει κανένας εδώ μέσα?

peter79
06-11-10, 20:11
οι ζάντες οι συγκεκριμένες γιαυτό είναι ασύμμετρες.

για να φοράνε διαφορετικές διαστάσεις ελαστικού εμπρός πίσω. γιατί χαλάς αυτή τη γεωμετρία?

βάλε άλλες ζάντες καλύτερα που δεν είναι ασύμμετρες.

E36 RULES!!
06-11-10, 20:14
Τελικά, πάνε τα 225 στις V 188 (στις πίσω). Ρώτησα 100 και δεν βγαίνει άκρη. Ναι μεν μπαίνουν αλλά.....
Τις φοράει κανένας εδώ μέσα?

8μισάρες είναι?

Κοιτα, 215 σε 8αρες μπαινουν με ελαχιστο stretch... Αρα αναλογικά δεν θα εχεις πρόβλημα..

Δες και εδώ.. Έχει και φωτό!
http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=718230

montoya
06-11-10, 20:51
Ναι 8μισάρες.
Αυτές:
http://img256.imageshack.us/img256/4099/31102010189.jpg

Styling 188 V-Speiche
http://felgenkatalog.auto-treff.com/showpic.php?nr=188

nick7837
07-11-10, 17:54
Φιλε εγω εχω την 189 με ασυμετρα ειναι 18" και διαφορα τραγικη δεν βρηκα βελτιωση ειχα παρα χασιμο το μονο κακο ειναι λιγο η ανεση αλλα με τα michelin που εβαλα τωρα ειναι καλυτερα.

montoya
07-11-10, 22:58
Είχες 16άρες πριν?
Όταν λες διαφορά εννοείς στην κατανάλωση, στις επιδώσεις ή και στα δύο?

Fairytale
07-11-10, 23:37
Βάλε 255/40/17 που το δίνει η BMW για 8.5J σε αυτό το αυτοκίνητο.
Διάλεξε κάποιο από τα παρακάτω (http://bmwfans.info/parts/catalog/E90N/Sedan/Europe/320i-N46N/LHD/N/2009/browse/wheel_and_tyre_sets/summer_tyres/)
Bridgestone SR Potenza RE 050 A II RSC 94V
Bridgestone SR Potenza RE 050 A II RSC 94W
Pirelli SR Euforia RSC 94V
Pirelli SR Euforia RSC 94W
Σε συμβατικά λάστιχα μπορείς να βάλεις 225/45/17 σε 8.5J αλλά τα RFT δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν στο stretching. Ένα πράγμα που θα κάνουν σίγουρα θα είναι το να γίνουν ακόμα πιο σκληρά δηλ. να κοπανάνε ακόμα περισσότερο.
C U out there

Dim77
08-11-10, 01:00
Ναι, 255/40/17 βάλε.

Κοίτα, για να το προτείνει η BMW (ενώ σε ιδίων διαστάσεων ζάντα 8.5χ17 σε Ε46 πρότεινε 245/40) κάτι θα έχουν μελετήσει.

Στην πραγματικότητα, το πραγματικό μέγεθος τροχού είναι το 205/55/16 που είναι ίδιο με το 225/50/16 (632mm) και το 225/45/17 βγαίνει στα (634mm).
Το 245/40/17 βγαίνει 4 mm μικρότερη διάμετρος τροχού (628) από αυτό το (βασικό) μέγεθος και το 255/40/17 βγαίνει 4 mm μεγαλύτερο (636mm) από το βασικό πάλι.

Ασχετα αν μεταξύ τους έχουν μια διαφορά 8mm, στην πραγματικότητα είναι μέσα στα όρια (και μάλιστα πολύ κοντά) από τα περισσότερα μεγέθη τροχών που χρησιμοποιούνται για το μοντέλο αυτό.

(τα 255/35/18 είναι 635mm διάμετρος, και το 225/40/18 έχει 637mm).

Edit: Ότι και να διαλέξεις κάνει, αλλά βάλε ότι προτείνει ο κατασκευαστής καλύτερα.

montoya
08-11-10, 01:14
Σβήσε το δικό μου.
Dim77, 245 που είχε η Ε46 δεν έχει το Ε90 γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει αυτό το λάστιχο σε rf.

E36 RULES!!
08-11-10, 02:21
Σαν πολύ φαρδύ μου ακούγεται το 255...

montoya
08-11-10, 07:48
Εκεί κολλάω...

Dim77
08-11-10, 09:45
Μια χαρά είναι. Απλά όσο είναι ολοκαίνουρια, το αυτοκίνητο στις εκκινήσεις στο στεγνό, συμπεριφέρεται ώς WRC με ενεργά διαφορικά (edit: Και Launch control) :D

nick7837
08-11-10, 18:39
Είχες 16άρες πριν?
Όταν λες διαφορά εννοείς στην κατανάλωση, στις επιδώσεις ή και στα δύο?

Ναι ειχα 16" απο καταναλωση 0,3 l/100km περισσοτερο και απο κρατηματα πολυ καλυτερα ειδικα τωρα με τα michelin pilot sport2 zp οσο για τις επιδωσεις δεν ειδα διαφορα.Βασικο που εκανα ακολουθησα ακριβως οτι λεει η BMW στην πορτα μου για το αμαξι μου σε διαστασεις και πιεση αερα.Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος παντως και στο προτεινω.

montoya
08-11-10, 19:09
Φοβάμαι πως σας έχω κουράσει πολύ....... Καλά να πάθετε :)
Αυτές που βρήκα έχουν την μία γρατσουνισμένη. Βάφετε εύκολα και με πόσο?