PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 din σε Ε36??????????????


trifonas
30-05-09, 07:22
Παιδια θαηθελα τα φωτα σας. υπαρχει η δυνατοτητα τοποθετησης DVD player 2 din σε Ε36
με χειροκηνιτο κλιματισμο(διζωνικο)με με μεταφορα τοθ μια θεση πιο κατω μαζι με το board computer??

bmw330vasilis
30-05-09, 07:38
πατα στο search ..........E36 2DIN.....Θα βρεις καποιες απαντησεις....εχει ξανασυζητηθει το θεμα!!!
και με εναλλακτικες.....car pc!!

trifonas
30-05-09, 11:38
θελω να μαθω αν φτανουν οι ντιζες του χειριστηριου αν κατεβει μια θεση παρακατω και ποσο πολυπλοκο ειναι σαν τοποθετηση.

m_sak
30-05-09, 15:50
http://www.mp3car.com/vbulletin/fabrication/110753-bmw-e36-relocating-hvac-controls.html

Κοίτα εδώ ρε φίλε αλλά να ξέρεις είναι δύσκολο.πες τι θες να βάλεις μπας και μπορέσουμε να βοηθήσουμε!!

trifonas
02-06-09, 18:09
http://www.mp3car.com/vbulletin/fabrication/110753-bmw-e36-relocating-hvac-controls.html

Κοίτα εδώ ρε φίλε αλλά να ξέρεις είναι δύσκολο.πες τι θες να βάλεις μπας και μπορέσουμε να βοηθήσουμε!!

Πω πω τι ειναι αυτες οι πατεντες.δεν περιμενα να ειναι τοσο δυσκολο.
αυτο αγορασα εγω.

http://cgi.ebay.co.uk/TD5801-5-8-2DIN-TouchScreen-Bluetooth-Car-DVD-Player_W0QQitemZ370207190912QQcmdZViewItemQQptZUK_ Audio_TV_Electronics_In_Car_Entertainment_GPS_In_C ar_Audio_Players_PP?hash=item5632116f80&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1121|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A13 18|301%3A1|293%3A1|294%3A50

Κωνσταντίνος
03-06-09, 10:33
Με γειά trifonas. "Καλοφόρετο", και περιμένουμε φώτο όταν τοποθετηθεί..............

trifonas
03-06-09, 13:01
ευχαριστω gbuster.αλλα με τετοια διαδικασια το βλεπω πολυ δυσκολο.
γι αυτο ζηταω βοηθεια!!!!!!!!

teothekid
07-06-09, 20:02
Το είχε κάνει ένας φίλος εδώ θα σε πληροφορήσω εκτενέστερα και φυσικά όχι με πολύ φασαρία

Κωνσταντίνος
10-06-09, 23:32
trifonas που ακριβώς κόλλησες και έβγαλες το 2din στο σφυρί ?
Στην μεταφορά του panel του κλιματισμού ?
Το έχουν κάνει πάντως κάποιοι. Θεωρώ που γίνεται, όχι με μεγάλη δυσκολία.
Και εγώ τον αναλογικό κλιματισμό έχω, και κάτω μόνο θήκες (δεν έχω OBD) και το σκεφτόμουν σε κάτι τέτοιο που αγόρασες

SPYROS-MUSIC-CABRIO
11-06-09, 01:15
Παιδια θαηθελα τα φωτα σας. υπαρχει η δυνατοτητα τοποθετησης DVD player 2 din σε Ε36
με χειροκηνιτο κλιματισμο(διζωνικο)με με μεταφορα τοθ μια θεση πιο κατω μαζι με το board computer??

γινεται αυτο που λες.......:greenboun
αλλα αν βρεις ποιος θα σου τη βαλει την οθονη ΧΩΡΙΣ να σου κοψει απο μεσα "λιγο" την βαπορετα κ να σου την ξανακολησει:icon42:....να μου το πεις κ μενα γιατι καποια εποχη το εψαχνα αλλα δεν βρεθηκε τετοιος κ το παρατησα.....:banghead::tapedshut

crazy_beaver
11-06-09, 01:45
Ρε παιδια δεν ξερω μπορει και επειδη ειμαι εγω πολυ ψειρας αλλα μου χτυπαει πολυ ασχημα οταν κατεβαζουν τξν μοναδα του κλιματισμου κατω και δεν εφαρμοζεισ το κατω μερος στις γωνιες.Οκα ειπαμε να της αλαξουμε θελση να βαλουμε και την οθοναρα να γουσταρουμε αλλα να μην χανει και το αυτοκινητο την εργοστασιακη εικονα αν με καταλαβαινεται.Γι αυτο το λογο απεριψα την 2ντιν.Οσο για την 1 παλι μου τη δινει που οταν ειναι κλειστη πεταει πολυ εξω απο το πλαισιο της κονσολας και ετσι εμεινα με ενα απλο μπ3 !!!!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
11-06-09, 01:51
Ρε παιδια δεν ξερω μπορει και επειδη ειμαι εγω πολυ ψειρας αλλα μου χτυπαει πολυ ασχημα οταν κατεβαζουν τξν μοναδα του κλιματισμου κατω και δεν εφαρμοζεισ το κατω μερος στις γωνιες.Οκα ειπαμε να της αλαξουμε θελση να βαλουμε και την οθοναρα να γουσταρουμε αλλα να μην χανει και το αυτοκινητο την εργοστασιακη εικονα αν με καταλαβαινεται.Γι αυτο το λογο απεριψα την 2ντιν.Οσο για την 1 παλι μου τη δινει που οταν ειναι κλειστη πεταει πολυ εξω απο το πλαισιο της κονσολας και ετσι εμεινα με ενα απλο μπ3 !!!!!!!

δεν φαινεται ασχημα ουτε "ξενο".;)εχω δει πολλα απο κοντα 2 din.αλλα ποιος θα κανει σωστη δουλεια?:twak:2 din φαινεται εργοστασιακο σαν το E46 περιπου.1 din δεν μαρεσει.ειναι "ξενο" κ εξεχει πολυ,ασε που προκαλει να το βαλουν στο ματι να στο σπασουν για να το παρουν...και σου κοβει κ ολο τον κεντρικο αεραγωγο κ ειδηκα τωρα το καλοκαιρι θα κοβει το clima:tapedshut

crazy_beaver
11-06-09, 01:54
Μα δεν μιλαω για την οθονη αλλα για την μοναδα του κλιματισμου!!!!!!!!Αν κοιταξεις στις φοτο φαινεται στις κατω γωνιες.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
11-06-09, 02:03
Μα δεν μιλαω για την οθονη αλλα για την μοναδα του κλιματισμου!!!!!!!!Αν κοιταξεις στις φοτο φαινεται στις κατω γωνιες.

υπαρχουν πατεντες να καληφθει λιγο και να ειναι ωραιο.το προβλημα σου ειπα ειναι αλλου.....στη βαπορετα......

Sp!ros G
11-06-09, 02:11
δεν φαινεται ασχημα ουτε "ξενο".;)εχω δει πολλα απο κοντα 2 din.αλλα ποιος θα κανει σωστη δουλεια?:twak:2 din φαινεται εργοστασιακο σαν το E46 περιπου.1 din δεν μαρεσει.ειναι "ξενο" κ εξεχει πολυ,ασε που προκαλει να το βαλουν στο ματι να στο σπασουν για να το παρουν...και σου κοβει κ ολο τον κεντρικο αεραγωγο κ ειδηκα τωρα το καλοκαιρι θα κοβει το clima:tapedshut
Γιατι να πεσει η αποδοση απο το aircondition , αφου ο αεραγωγος θα ξανακολληθει αλλα θα εχει αλλο

σχημα πλεον.Αλλιως δε μπαινουνε 2 din χωρις να κοψεις.

Εδω φαινεται και η δουλεια ενος παιδιου που το εχει κανει και εξηγει και τις κινησεις του .

Για καποιον που ενδιαφερεται να το κανει δε νομιζω πως ειναι και τοσο δυσκολο.

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=359575

crazy_beaver
11-06-09, 02:48
υπαρχουν πατεντες να καληφθει λιγο και να ειναι ωραιο.το προβλημα σου ειπα ειναι αλλου.....στη βαπορετα......

Ok για να το λες εσυ κατι ξερεις!!!!!!!

Γιατι να πεσει η αποδοση απο το aircondition , αφου ο αεραγωγος θα ξανακολληθει αλλα θα εχει αλλο

σχημα πλεον.Αλλιως δε μπαινουνε 2 din χωρις να κοψεις.



Νομιζω οτι ο σπυρος μιλαει για το 1 που οταν ανοιγει η οθονη παει και καθεται μπροστα στον αεραγωγο !!!!!!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
11-06-09, 08:23
Γιατι να πεσει η αποδοση απο το aircondition , αφου ο αεραγωγος θα ξανακολληθει αλλα θα εχει αλλο

σχημα πλεον.Αλλιως δε μπαινουνε 2 din χωρις να κοψεις.

Εδω φαινεται και η δουλεια ενος παιδιου που το εχει κανει και εξηγει και τις κινησεις του .

Για καποιον που ενδιαφερεται να το κανει δε νομιζω πως ειναι και τοσο δυσκολο.

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=359575

αυτο το λινκ που εχεις βαλει ειναι δουλεια πανω σε Ε46....
Οποτε δεν μας κανει....
για να βαλεις ΑΠΛΑ μια οθονη που παιζει tv,mp3,dvd,καμερα κτλ ειναι ευκολο!!!:boink:
εγω θα εβαζα κατι τετοιο ΜΟΝΟ αν ειχα KAI gps που σημαινει μακρυτερη συσκευη....
που σημαινει κοψιμο βαπορετας (περναει ο αερας απο μεσα)...
που σημαινει μετα ισως δεν κλεισει τοοοσο καλα με αποτελεσμα να ΜΗΝ μου ειχαν εγγυηθει οτι μετα το "χειρουργιο" θα εχω την ιδια ενταση κ δυναμη του κρυου αερα κ αποδωσης απτο clima μου!!!!:banghead:
ευχαριστω,δε ρισκαρω....
αν βρεθει τετοιος που να δω οτι δε μασαει κ να εγγυειθει κ να ξερει τη δουλεια το ξανασυζηταω.....δε θα κανει κανενας πειραματα στο αμαξι μου....:tapedshut

SPYROS-MUSIC-CABRIO
11-06-09, 08:26
Ok για να το λες εσυ κατι ξερεις!!!!!!!




Νομιζω οτι ο σπυρος μιλαει για το 1 που οταν ανοιγει η οθονη παει και καθεται μπροστα στον αεραγωγο !!!!!!!!!


δεν ηξερα αλλα με το ψαξιμο εμαθα......:dblthumb2

οταν ανοιγει η οθονη 1 din που ειναι ΟΛΗ μπροστα απο τον κεντρικο μεγαλο αεραγωγο που κανει τη μεγαλητερη δουλεια το καλοκαιρι που βαραει εξω 40αρες πως θα την παλεψετε μεσα στη ζεστη???:chair:
οποτε η 2 din με ολα.....η μαμα radicd να μην χαλαει κ το ομοιομορφο της πολυ ωραιας κονσολας μας.......:nod:

trifonas
11-06-09, 10:33
απο τη βαπορετα περναει ο αερας απο οτι καταλαβα ετσι.αν κοπει και ξανακολληθει με περιορισμο του ανοιγματος θα περιοριστει και αερας ψυξης ή κανω λαθος. γι αυτο λεω να μην το ρισκαρω.
εξαλλου υπαρχει και η αλλη λυση.

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=290285794597

bill987
11-06-09, 10:38
απο τη βαπορετα περναει ο αερας απο οτι καταλαβα ετσι.αν κοπει και ξανακολληθει με περιορισμο του ανοιγματος θα περιοριστει και αερας ψυξης ή κανω λαθος. γι αυτο λεω να μην το ρισκαρω.
εξαλλου υπαρχει και η αλλη λυση.

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=290285794597

Αυτή η λύση φαίνεται καλή ΑΛΛΑ γιατί δεν έχει φωτο από αυτοκίνητο να δούμε πως κάθεται????????

SPYROS-MUSIC-CABRIO
11-06-09, 16:34
απο τη βαπορετα περναει ο αερας απο οτι καταλαβα ετσι.αν κοπει και ξανακολληθει με περιορισμο του ανοιγματος θα περιοριστει και αερας ψυξης ή κανω λαθος. γι αυτο λεω να μην το ρισκαρω.
εξαλλου υπαρχει και η αλλη λυση.
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=290285794597

καλα καταλαβες.....

Αυτή η λύση φαίνεται καλή ΑΛΛΑ γιατί δεν έχει φωτο από αυτοκίνητο να δούμε πως κάθεται????????

δεν εχετε παρα να ρωτησετε εκει που το πιθανοτερο ειναι να μην εχει κανα προβλημα κ να δειτε μια οθονη που καθεται μια χαρα.διαστασεις για το ποσο μπαινει μεσα στο αυτοκινητο να εχετε για να το συγκρινετε με το ειδη υπαρχων....:king:
αν το παρει καποιος ας μου στειλει ενα πμ....:hello:

konc
12-06-09, 12:44
Επειδή ψάχνω ακριβώς αυτόν τον καιρό το ίδιο πράγμα να το πάω ένα βήμα πιο κάτω:
Σύμφωνα με γνώστη του αυτοκινήτου και σωστό επαγγελματία ΥΠΑΡΧΟΥΝ πηγές 2din οι οποίες χωράνε μια χαρά στη θέση που έχει ανοίξει κατεβάζοντας τον κλιματισμό κάτω-κάτω και ΧΩΡΙΣ να κόψεις βαπορέτα, απλά είναι πολύ συγκεκριμένες.
Για παράδειγμα μου πρότεινε μια alpine (καινούργιο μοντέλο) η οποία έχει ένα κάλυμα στο πίσω μέρος που απλά το ξεβιδώνεις, μικραίνει 2-3-4 πόντους και χωράει, το έκανε μπροστά μου και το είδα. Το θέμα είναι πως η πηγή είναι ψιλοκαλή και κοστίσει 600+ ευρώ, κατηγορία που δεν με ενδιαφέρει καθώς θέλω μόνο ένα ραδιόφωνο, ένα usb και gps. Δεν με ενδιαφέρουν ούτε dvd ούτε η τρομερή ποιότητα της πηγής καθώς παίζω από ενισχυτή και δεν θα βάλω ποτέ ΤΑ ποιοτικά ηχεία ώστε να χάνουν λόγω πηγής.
Η ερώτηση είναι η εξής πλέον: Αυτός εμπορεύεται μόνο alpine και clarion και γι'αυτό έχει μόνο το συγκεκριμένο μοντέλο που γνωρίζει πως σίγουρα μπαίνει αλλά δεν μου κάνει οικονομικά.

Ξέρει κανείς σε άλλη μάρκα κάποιο που να χωράει σίγουρα χωρίς κοψίματα, να έχει usb και να παίρνει μελλοντικά gps (πχ με navibox?) Το σχήμα του δεν θα πρέπει να είναι ορθογώνιο (ίσο βάθος σε όλη την πίσω πλευρά) αλλά να κάνει "Γάμα" δηλαδή στο πάνω μέρος να είναι βαθύ όσο το 1din και στο κάτω λιγότερο.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
12-06-09, 12:58
Επειδή ψάχνω ακριβώς αυτόν τον καιρό το ίδιο πράγμα να το πάω ένα βήμα πιο κάτω:
Σύμφωνα με γνώστη του αυτοκινήτου και σωστό επαγγελματία ΥΠΑΡΧΟΥΝ πηγές 2din οι οποίες χωράνε μια χαρά στη θέση που έχει ανοίξει κατεβάζοντας τον κλιματισμό κάτω-κάτω και ΧΩΡΙΣ να κόψεις βαπορέτα, απλά είναι πολύ συγκεκριμένες.
Για παράδειγμα μου πρότεινε μια alpine (καινούργιο μοντέλο) η οποία έχει ένα κάλυμα στο πίσω μέρος που απλά το ξεβιδώνεις, μικραίνει 2-3-4 πόντους και χωράει, το έκανε μπροστά μου και το είδα. Το θέμα είναι πως η πηγή είναι ψιλοκαλή και κοστίσει 600+ ευρώ, κατηγορία που δεν με ενδιαφέρει καθώς θέλω μόνο ένα ραδιόφωνο, ένα usb και gps. Δεν με ενδιαφέρουν ούτε dvd ούτε η τρομερή ποιότητα της πηγής καθώς παίζω από ενισχυτή και δεν θα βάλω ποτέ ΤΑ ποιοτικά ηχεία ώστε να χάνουν λόγω πηγής.
Η ερώτηση είναι η εξής πλέον: Αυτός εμπορεύεται μόνο alpine και clarion και γι'αυτό έχει μόνο το συγκεκριμένο μοντέλο που γνωρίζει πως σίγουρα μπαίνει αλλά δεν μου κάνει οικονομικά.

Ξέρει κανείς σε άλλη μάρκα κάποιο που να χωράει σίγουρα χωρίς κοψίματα, να έχει usb και να παίρνει μελλοντικά gps (πχ με navibox?) Το σχήμα του δεν θα πρέπει να είναι ορθογώνιο (ίσο βάθος σε όλη την πίσω πλευρά) αλλά να κάνει "Γάμα" δηλαδή στο πάνω μέρος να είναι βαθύ όσο το 1din και στο κάτω λιγότερο.


δεν ξερω φιλε αλλα αν βρεθει με ενδιαφερει κ μενα!οποιος το βρει ας στειλει ενα πμ η να το βαλει εδω καλητερα να το δουμε ολοι!!:smokin:

crazy_beaver
12-06-09, 14:19
καλητερα εδω να το δουμε ολοι!!!!!!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
12-06-09, 14:24
το πιο σημαντικο για οποιους ψαχτουν ας κανουν 2 ερωτησεις...
1) να δουλεψει το gps-navi
2) αν δινει εγγυηση μετα την τοποθετηση αν δουλευει το clima με την ιδια αποδοση κ ενταση με πριν γιατι αλλιως θα πρεπει να αντικαταστησει τουλαχιστον την αγορα κ εργασια τοποθετησης καινουριας βαπορετας που θα ειναι η μικροτερη των ζημιων που θα μπορει να προκαλεσει μια "μικρη απροσεξια ":icon02: του κατα την ωρα τοποθετησης!!!!:banghead:
οποιος σας εγγυηθει αυτα να μου δωσετε το τηλ του,θα τον χρειαστω εγω κ πολλοι που ξερω!!:dance:

konc
12-06-09, 14:41
Μα σας είπα, ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ τιποτα! Υπάρχουν πηγές που μπαίνουν κουτί, απλά είναι λίγες. Έχω μια alpine συγκεκριμένη να σας πω στα 600+ ευρώ αν ενδιαφέρεται κάποιος (την είδα να μπαίνει στο δικό μου) αλλά ψάχνω κάτι πιο φτηνό.

bill987
12-06-09, 15:53
Μα σας είπα, ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ τιποτα! Υπάρχουν πηγές που μπαίνουν κουτί, απλά είναι λίγες. Έχω μια alpine συγκεκριμένη να σας πω στα 600+ ευρώ αν ενδιαφέρεται κάποιος (την είδα να μπαίνει στο δικό μου) αλλά ψάχνω κάτι πιο φτηνό.

Πες εάν μπορείς το μοντέλο αυτό..

konc
12-06-09, 17:45
Με μια μικρή επιφύλαξη, είναι το iXA-W404R. Θα το ξαναδώ και αν έχω κάνει λάθος θα το διορθώσω. Αυτό είναι μόλις 14 εκατοστά βαθύ (ενώ τα περισσότερα είναι 16-18) και το είδα με το πίσω "καπάκι" βγαλμένο να μπαίνει τέλεια στο αμάξι μου.

bill987
12-06-09, 18:41
Με μια μικρή επιφύλαξη, είναι το iXA-W404R. Θα το ξαναδώ και αν έχω κάνει λάθος θα το διορθώσω. Αυτό είναι μόλις 14 εκατοστά βαθύ (ενώ τα περισσότερα είναι 16-18) και το είδα με το πίσω "καπάκι" βγαλμένο να μπαίνει τέλεια στο αμάξι μου.

Αυτό είναι:
http://www.digitalo24.com/shop/catalog/product_info.php?products_id=3981

??

konc
12-06-09, 18:55
Ναι η επιφύλαξη μου είναι αν αυτό που βλέπεις είναι το νέο μοντέλο (που μπαίνει) ή το παλιό. Πάντως εμφανισιακά είναι ΣΧΕΔΟΝ τα ίδια και τα 2, γι' αυτό δεν είμαι 100% σίγουρος αν είναι αυτό. Σχεδόν σίγουρος πάντως, αυτό είναι.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
13-06-09, 01:14
Μα σας είπα, ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ τιποτα! Υπάρχουν πηγές που μπαίνουν κουτί, απλά είναι λίγες. Έχω μια alpine συγκεκριμένη να σας πω στα 600+ ευρώ αν ενδιαφέρεται κάποιος (την είδα να μπαίνει στο δικό μου) αλλά ψάχνω κάτι πιο φτηνό.

ξερεις ποσο αποσταση εσυ η αυτος που λες ειναι μεχρι να φτασει απο την κονσολα στη βαπορετα?γιατι και τα 500 ειναι πολλα κ θελω να βρω μονος μου αλλη;)

konc
13-06-09, 11:05
Θα το μετρησω και θα σας πω μιας και έχω έτοιμο το clima κατεβασμένο κάτω και τον κενό χώρο εύκαιρο μπροστά μου.
Και εγώ πολλά τα βρίσκω (γι' αυτό και δεν έχω προχωρήσει ακόμα στη λύση του) αλλά τον εμπιστεύομαι απόλυτα και κάτι μου λέει πως θα μείνω στο ψάξιμο και τελικά θα βάλω αυτό που λέει. Δεν είναι μόνο το να χωράει, το ζουμί είναι πως ξέρει σε ποιά πηγή ξεβιδώνει το πίσω καπάκι έτσι ώστε να μπαίνει 100%. Τι θα κάνουμε, θα πηγαίνουμε στα μαγαζία θα ξεβιδώνουμε καπάκια και θα μετράμε? :)
Πάντως αν βρεις κάποιο άλλο (που να παίρνει gps αργότερα, αλλιώς υπάρχουν πολλά) πες το και το πήραμε!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
13-06-09, 11:48
Θα το μετρησω και θα σας πω μιας και έχω έτοιμο το clima κατεβασμένο κάτω και τον κενό χώρο εύκαιρο μπροστά μου.
Και εγώ πολλά τα βρίσκω (γι' αυτό και δεν έχω προχωρήσει ακόμα στη λύση του) αλλά τον εμπιστεύομαι απόλυτα και κάτι μου λέει πως θα μείνω στο ψάξιμο και τελικά θα βάλω αυτό που λέει. Δεν είναι μόνο το να χωράει, το ζουμί είναι πως ξέρει σε ποιά πηγή ξεβιδώνει το πίσω καπάκι έτσι ώστε να μπαίνει 100%. Τι θα κάνουμε, θα πηγαίνουμε στα μαγαζία θα ξεβιδώνουμε καπάκια και θα μετράμε? :)
Πάντως αν βρεις κάποιο άλλο (που να παίρνει gps αργότερα, αλλιώς υπάρχουν πολλά) πες το και το πήραμε!

φιλε για να το παρω εγω θα πρεπει να παιρνει gps απτηνν αρχη,ειναι η βασικη μου προυποθεση....:greenboun

Inferno
13-06-09, 15:54
Καλησπέρα, πριν από 15-20 μέρες τοποθέτησα 1-din με αναδιπλούμενη οθόνη 7" στο Ζ3, tv, bluetooth, dvd, i-pod, usb και όλα τα συναφή, ΧΩΡΙΣ gps μιας και πριν από λίγο καιρό είχα αγοράσει ένα garmin και θα πήγαιναν χαμένα τα λεφτά, συν του ότι δεν εμπιστεύομαι κάτι άλλο σε πλοήγηση εκτός των γνωστών-καθιερωμένων λύσεων (για hardware μιλάω πάντα). Αυτό που λέτε για τους αεραγωγούς του κλιματισμού, είναι όντως ένα θέμα που με απασχολούσε κι εμένα, ΑΛΛΑ, 1ον δεν μπορούσα να κάνω κάτι καθώς η κονσόλα του Ζ3 είναι τελείως διαφορετική από το Ε36 και δεν έμπενε με τίποτα 2Din (θέλει μεγάλη φασαρία και δεν ήμουν διατεθιμένος να μπω στη διαδικασία) και 2ον την βγάζω σχετικά καθαρή καθώς παίζει και με κλειστή την οθόνη, αλλά και λόγω του μικρού μεγέθους της καμπίνας παγώνει ακαριαία..
Ίσως θα έπρεπε να πάω στη λύση του 1din built-in TFT αλλά με χάλασαν οι λίγες ίντσες.
Το "πρόβλημα" είναι ότι είδε χτες ο πατέρας μου το εν λόγω μπάξιμο:ices_ange, και απο τότε έχει ξετρελλαθεί.. θέλει κάτι ανάλογο στο 36άρι του (Ε36 cabrio ΧΩΡΙΣ Air condition) και φυσικά θέλω να βάλω 2din για να εκμεταλλευτώ την πανέμορφη κονσόλα του:D.. εκτός από την κεντρική μονάδα, που ας πούμε την έχω ήδη, (bluetooth, dvd, tv, DVB-T, Gps, i-pod κ.α.) τι άλλο θα χρειαστεί? το πλαισιάκι που μπαίνει γύρω από το 2din και δενει με το αμάξι που το βρίσκω? ξέρει κανείς αν θα είναι ευκολότερη η εγκατάσταση απο τη στιγμή που το αμάξι δεν διαθέτει κλιματισμό?Η εγκατάσταση θα γίνει σε τεχνικό, οπότε θέλω να του πάω τα ΠΑΝΤΑ προκειμένου να είναι έτοιμος να το βάλει και να φύγω...

SPYROS-MUSIC-CABRIO
15-06-09, 22:25
Το "πρόβλημα" είναι ότι είδε χτες ο πατέρας μου το εν λόγω μπάξιμο:ices_ange, και απο τότε έχει ξετρελλαθεί.. θέλει κάτι ανάλογο στο 36άρι του (Ε36 cabrio ΧΩΡΙΣ Air condition) και φυσικά θέλω να βάλω 2din για να εκμεταλλευτώ την πανέμορφη κονσόλα του:D.. εκτός από την κεντρική μονάδα, που ας πούμε την έχω ήδη, (bluetooth, dvd, tv, DVB-T, Gps, i-pod κ.α.) τι άλλο θα χρειαστεί? το πλαισιάκι που μπαίνει γύρω από το 2din και δενει με το αμάξι που το βρίσκω? ξέρει κανείς αν θα είναι ευκολότερη η εγκατάσταση απο τη στιγμή που το αμάξι δεν διαθέτει κλιματισμό?Η εγκατάσταση θα γίνει σε τεχνικό, οπότε θέλω να του πάω τα ΠΑΝΤΑ προκειμένου να είναι έτοιμος να το βάλει και να φύγω...

εχω την εντυπωση οτι σε καποιες συσκευες νομιζω οτι το πλαισιακι συμπερηλαμβανεται στην συσκευασια...:)
η διαδικασια ειναι η ιδια κ αν χρειαστει να κοψει βαπορετα παλι ισως εχεις μειωμενη αποδωση πιεσης τον χειμωνα στον ζεστο αερα...βεβαια ειναι πολυ πιο ασημαντο (αν γινει) απο τη λειτουργια του clima το καλοκαιρι που χρειαζεται πιο πολυ....
ρωτα τον αν χρειαστει να κοπει κατι η αν η συσκευη που θα του πας η προτεινει αυτος,μπαινει χωρις εγχειρηση....:friday:

m_sak
15-06-09, 23:09
Για να πάρετε μια ιδέα πως θα είναι το πλαίσιο.....

m_sak
15-06-09, 23:11
Έμένα είναι μόνο οθόνη σαν του κονκ στο μ3...

SPYROS-MUSIC-CABRIO
15-06-09, 23:15
Για να πάρετε μια ιδέα πως θα είναι το πλαίσιο.....

πολυ καλο πλαισιο,φαινεται σαν εργοστασιακο:ylsuper:!!
εχεις κ gps?εκοψε βαπορετα?τι μαρκα ειναι?ποιος την εβαλε?ποσα πηρε??κτλ κτλ....:D
βροχη οι ερωτησεις!!!!χεχεχεχε
αναψες φωτιες κ καλο θαταν να τις σβησεις να ξερουμε που βαδιζουμε....:bigthumb:

m_sak
15-06-09, 23:26
πολυ καλο πλαισιο,φαινεται σαν εργοστασιακο:ylsuper:!!
εχεις κ gps?εκοψε βαπορετα?τι μαρκα ειναι?ποιος την εβαλε?ποσα πηρε??κτλ κτλ....:D
βροχη οι ερωτησεις!!!!χεχεχεχε
αναψες φωτιες κ καλο θαταν να τις σβησεις να ξερουμε που βαδιζουμε....:bigthumb:

Το πλαίσιο είναι μόνο για την οθόνη.η οθόνη είναι αφής και λειτουργεί με υπολογιστή σαν αυτό που έχει το μ3 και θέλει να το πουλήσει το παιδί.Δεν έχω κόψει τίποτα ούτε καν το πλαίσιο που χωρίζει το κλιματιστικό με το υποτιθέμενο υχοσύστημα έχει ο καθένας μας.

Την έβαλε φίλος που διατηρεί κατάστημα ηχοσυστημάτων αυτοκινήτων στην θεσσαλονίκη.

Δεν μου πήγε πολλά...100 ευρό...

Ναι έχει και gps και ότι άλλο κάνει ένας υπολογιστής αφού τρέχει λειτουργικό windows.

Δεν έκοψε βαπορέτα........

konc
15-06-09, 23:49
Ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος είναι. Για να μην μπερδεύεστε όμως, αυτές οι οθόνες (και αυτή που δίνω) είναι μόλις 5 περίπου εκατοστά βαθιές και ο χώρος που έχει το αμάξι είναι στο λιγότερο βαθύ σημείο του λίγο πάνω από 10 εκατοστά. Δηλαδή περισσεύει για μια σκέτη οθόνη (με τον η/υ σε άλλο χώρο), δεν φτάνει όμως για τις περισσότερες 2din μονάδες που είναι >14 εκατοστά.

crazy_beaver
16-06-09, 00:36
Για να καταλάβω εσείς λέτε να μπει εκεί η οθόνη και κάπου αλλου το κουτί του υπολογιστή?

SPYROS-MUSIC-CABRIO
16-06-09, 00:41
Για να καταλάβω εσείς λέτε να μπει εκεί η οθόνη και κάπου αλλου το κουτί του υπολογιστή?

το κουτι μπαινει πισω....πορτ παγκαζ.....:smokin:

SPYROS-MUSIC-CABRIO
16-06-09, 00:42
Το πλαίσιο είναι μόνο για την οθόνη.η οθόνη είναι αφής και λειτουργεί με υπολογιστή σαν αυτό που έχει το μ3 και θέλει να το πουλήσει το παιδί.Δεν έχω κόψει τίποτα ούτε καν το πλαίσιο που χωρίζει το κλιματιστικό με το υποτιθέμενο υχοσύστημα έχει ο καθένας μας.

Την έβαλε φίλος που διατηρεί κατάστημα ηχοσυστημάτων αυτοκινήτων στην θεσσαλονίκη.

Δεν μου πήγε πολλά...100 ευρό...

Ναι έχει και gps και ότι άλλο κάνει ένας υπολογιστής αφού τρέχει λειτουργικό windows.

Δεν έκοψε βαπορέτα........

αν λες για το κοκκινο Μ3 cabrio του Σπυρου,πουληθηκε.....

crazy_beaver
16-06-09, 00:51
το κουτι μπαινει πισω....πορτ παγκαζ.....:smokin:

Για να καταλάβω εσείς λέτε να μπει εκεί η οθόνη και κάπου αλλου το κουτί του υπολογιστή?


Τώρα μπαίνουμε στα χωράφια του καρ π σι που ξεφεύγει σε λεφτά!!!!!

Inferno
16-06-09, 09:06
Παίδες, η μονάδα που είναι προς παραγγελεία έχει διαστάσεις:
Dimensions: L:162 x W:178 x H:100 (mm): Length with front panel = 181 (mm)
Θα βρίσκει σίγουρα πίσω ε?
Τι να κάνω? ξέρουμε κανέναν στην Αθήνα να το αναλαμβανει?
(εκτός από καλογερόπουλο)

konc
16-06-09, 09:27
100% θα βρίσκει, ο χώρος που υπάρχει πίσω από την αρχική θέση του clima είναι στο πιο ρυχό του σημείο ελάχιστα πάνω από 10 εκατοστά.

(crazy_beaver: Tο carpc δεν ξεφεύγει σε λεφτά, ίσα ίσα είναι και φθηνότερο από μια επώνυμη μονάδα που κάνει τα ίδια πράγματα. Απλά είναι παίδεμα να το φτιάξεις μόνος σου.)
Γιατί δεν κοιτάτε το thread του spyros που εξηγεί τι είχε κάνει το παιδί? Θα λυθούν πολλές απορίες. Το Link το δίνω στην αγγελία μου που πουλάω το carpc)

SPYROS-MUSIC-CABRIO
16-06-09, 09:56
θελω να μαθω αν φτανουν οι ντιζες του χειριστηριου αν κατεβει μια θεση παρακατω και ποσο πολυπλοκο ειναι σαν τοποθετηση.

το εχουν κανει πολλοι οποτε γινεται ευκολα.....:ylsuper:

trifonas
16-06-09, 18:31
Τελικα το πηρα αποφαση και θα το τοποθετησω.
μολις τελειωσω θα σας πω νεοτερα.
ελπιζω καλα.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
17-06-09, 13:43
Τελικα το πηρα αποφαση και θα το τοποθετησω.
μολις τελειωσω θα σας πω νεοτερα.
ελπιζω καλα.

αν θες βαλε φωτο την πηγη που θα παρεις?
θα βαλεις κ gps?:hello:

trifonas
17-06-09, 16:43
προς το παρον δεν το χρειαζομαι το gps γιατι ειμαι κρητη και το αυτοκινητο δεν φευγει συχνα απο κρητη.
μονο την επομενη εβδομαδα που θα παω ζακυνθο κεφαλονια αλλα εχει το κινητο μου.
θα σου τη βγαλω φωτο τη πηγη μολις μπει Σπυρο.

konc
01-07-09, 12:16
Μόλις παρέλαβα την 2 din μονάδα μου και εντός των ημερών πάω για τοποθέτηση. Θα postάρω το αποτέλεσμα για να σας πείσω πως όντως γίνεται :)

SPYROS-MUSIC-CABRIO
01-07-09, 13:13
Μόλις παρέλαβα την 2 din μονάδα μου και εντός των ημερών πάω για τοποθέτηση. Θα postάρω το αποτέλεσμα για να σας πείσω πως όντως γίνεται :)

σε ποια περιοχη ειναι ο μαστορας που θα το αναλαβει?
μηπως περασω μια βολτα να μιλησουμε μαζι κ με αυτον κ να δω τη δουλεια του?:scratchch

konc
01-07-09, 13:58
Στην Κιφησιά βρίσκεται.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
01-07-09, 19:47
Στην Κιφησιά βρίσκεται.

σου στελνω το τηλ μου αν κατσει κ μπορω κ γω να ερθω μια βολτα,αληθεια ποτε θα πας?:ices_ange

strade
27-08-09, 09:17
Φίλε, για ρίξε και μια ματιά εδώ που έκανα το ίδιο πράγμα.
Θέλει σίγουρα πριόνι και μεράκι, αλλά γίνεται!!

http://www.carcrazy.gr/2din/2DINE36.htm


αν θέλεις πρόσθετες πληροφορίες, στείλε e-mail στο d_strade-strade@yahoo.com

Κωνσταντίνος
27-08-09, 11:12
Και οι τιμές πλέον των 2 Din Dvd είναι αρκετά χαμηλές, ωστε να αξίζει η ταλαιπωρία της εγκατάστασης http://cgi.ebay.com/7-CAR-INDASH-DVD-CD-PLAYER-2-DIN-RADIO-TV-MP3-IPOD-GPS_W0QQitemZ280389519855QQcmdZViewItemQQptZCar_Vi deo_Navigation?hash=item41488489ef&_trksid=p4999.c0.m14

93 € !

konc
24-10-09, 20:57
Μετά από πολύυυυ καιρό που το είχα και καθόταν, αξιώθηκα να πάω να το βάλω. Ήθελα να το postάρω για αυτούς που λένε πως δεν γίνεται χωρίς να πετσοκόψεις το αμάξι σου και για τους "επαγγελματίες" που διάλεξαν λάθος δουλειά και εμείς τους συντηρούμε.
http://img229.imagevenue.com/loc591/th_09686_Photo-0037_122_591lo.jpg (http://img229.imagevenue.com/img.php?image=09686_Photo-0037_122_591lo.jpg)

Η μονάδα που μπήκε είναι μια απαράδεκτη κινεζιά της κακιάς ώρας αλλά δεν έδινα ούτε ευρώ παραπάνω για κάτι πιο σοβαρό.
http://cgi.ebay.fr/TD706G-7-TOUCHSCREEN-BLUETOOTH-DVD-GPS-IPOD-AUTORADIO_W0QQitemZ280414530445QQihZ018QQcategoryZ 128651QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m444QQ_trkparm sZalgo%3DCRX%26its%3DC%252BS%26itu%3DSI%252BUA%252 BLM%252BLA%26otn%3D5%26ps%3D63
Δεν είμαι απαιτητικός όσον αφορά τη χρήση, αυτά που ήθελα οπωςδήποτε ήταν usb, bluetooth και gps. Η τηλεόραση, το cd/dvd, η κάμερα οπισθοπορίας, το ipod control, η SD υποδοχή και ότι άλλο μπλιμπλίκι έχει πάνω δεν με ενδιαφέρει πραγματικά καθόλου, γι'αυτό και με καλύπτει ο κινέζος. Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι το design της που στο κάτω μέρος βγαίνει προς τα έξω, αλλά τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα με 400 ευρώ. Το καλό της συγκεκριμένης είναι πως ουσιαστικά είναι ένα παλαιότερο μοντέλο της JVC, rebranded.

Άρα... το μονο που χρειάζεται είναι ένας μάγκας που θα σου πει 2-3 μοντέλα να διαλέξεις στα οποία μπορεί να διαχωρίσει την οθόνη από την υπόλοιπη μονάδα. Βάζεις την οθόνη μπροστά κανονικά χωρίς να κόψεις τίποτα απο μέσα και τα υπόλοιπα προεκτείνοντας τα καλώδια όπου θέλεις. Τα δικά μου είναι κάτω από το ντουλαπάκι.

E36-Hartge
25-10-09, 14:14
Συμφωνώ φίλε μου Konc γιατι υπάρχουν πολύ του είδους που την έχουνε δει Θεοί.
Πάντως αν υπάρχει μεράκι όλα μπορούν να γίνουν.

mitsos_chania
25-10-09, 14:57
μηπως μπορεις να αναλυσεις λιγο παραπανω αυτο που ειπες.δλδ τι εννοεις να διαχωρισει την οθονη με τα υπολοιπα?αυτο μπορει να ενδιαφερει εμας με τα ε46 που θελει πατεντα κανονικα για να μπει 2ντιν

KATSARAIOS
25-10-09, 15:04
μηπως μπορεις να αναλυσεις λιγο παραπανω αυτο που ειπες.δλδ τι εννοεις να διαχωρισει την οθονη με τα υπολοιπα?αυτο μπορει να ενδιαφερει εμας με τα ε46 που θελει πατεντα κανονικα για να μπει 2ντιν

Μητσο αποφασισε για την πατεντα και μιλαμε

mitsos_chania
25-10-09, 15:20
μα Γιωργο γιαυτο ρωταω το παιδι,γιατι δεν θελω να κανω την πατεντα.δεν θελω να πεσει κοψε-ραψε στο αμαξι μου,οσο απλο και να ναι

BILL007
25-10-09, 15:45
Είναι απλό τι έκανε το παλικάρι αν κατάλαβα καλά...
Το 2din που πήρε είχε αποσπόμενη πρόσοψη...Έφτιαξε λοιπόν προεκτάσεις απο φισάκι σε φισάκι (λογικά καμιά 40άρια καλωδιάκια στην χειρότερη) και την μονάδα την έβαλε αλλού (κάτω απο το ντουλαπάκι όπως είπε ή κάπου εκεί τέλος πάντων...)

Έξυπνη λύση,γλίτωσε τα κοψίματα*...;)

*Eχασε προφανώς το cd,αλλά τι πειράζει?στικάκι usb και καθάρισε...

konc
25-10-09, 16:52
Έτσι ακριβώς, είναι κυριολεκτικά αυτό που είπα και που πολύ σωστά κατάλαβε ο bill. Η οθόνη χωρίστηκε από την υπόλοιπη μονάδα η οποία μπήκε με προεκτάσεις αλλού.

Σημαντικό: Το ότι η κινεζιά που πήρα είχε αποσπώμενη οθόνη είναι συμπτωματικό, δεν είναι απαραίτητο. Πχ η άλλη επιλογή που είχα αν ήθελα να βάλω κάτι πιο σωστό και που το παιδί που το έβαλε αναλάμβανε να την χωρίσει και αυτή είναι μια alpine που δεν έχει αποσπώμενη οθόνη
http://www.alpine-electronics.gr/products/details/digital-media-station/ixa-w404r.html

ps: είναι μαγεία το gps σε τέτοια μεγέθη, πολύ εξυπηρετικό
ps2: ΟΛΑ γίνονται από τον κατάλληλο. Μακάρι να είχα τέτοιες άκρες για τα πάντα στη ζωή μου..

mitsos_chania
25-10-09, 17:27
θα μπορουσες με πμ να μου στειλεις τα στοιχεια του ατομου που το κανει αυτο?

konc
25-10-09, 17:46
Δε νομίζω πως πρέπει να υπάρχει πρόβλημα να το πω δημόσια. Δεν συστήνω, δεν προτείνω, δεν εκφέρω γνώμη. Όπως λέει κάποιος πως πήγε στον Σφακιανάκη και άλλαξε λάδια, έτσι και εγώ πήγα στον Δημήτρη Λημνιό (Auto melody) στην Κηφισιά και το έβαλα.

(Όπως δεν συστήνω-διαφημίζω, έτσι δεν θέλω και κανείς να με αναφέρει προσωπικά στον Δημήτρη ή να μου ζητήσει τα ρέστα για την τιμή που πλήρωσε ή για την δουλειά που έγινε, όσο σίγουρος και αν είμαι προσωπικά για το άτομό του).

BMW
13-11-09, 13:57
Καλησπέρα και απο εμένα μετά απο πολύ καιρό απουσίας.

Η λύση που έκανα εγώ για το δικό μου το Ε36, είναι η εξής βρήκα μηχάνημα 2din..μετέφερα τον κλιματισμό κάτω και ευτυχώς για εμένα ήταν ψηφιακός χωρίς ντίζες..και έκοψα στην κυριολεξία το μηχάνημα με σέγα ώστε να μην χαλάσω τίποτα απο Ε36 μου..και να κουμπώνει ακριβώς χωρίς να ρισκάρο στο να χαλάσω το αμάξι.. όποιος ενδιαφέρεται για παραπάνω πληροφορίες εδώ είμαστε. (λύσεις υπάρχουν)

φιλικά
Παναγιώτης
Από: GPS NAVI Hellas

Περιμένω δικά σας σχόλια..
:chair:

trifonas
14-11-09, 07:44
Καλησπέρα και απο εμένα μετά απο πολύ καιρό απουσίας.

Η λύση που έκανα εγώ για το δικό μου το Ε36, είναι η εξής βρήκα μηχάνημα 2din..μετέφερα τον κλιματισμό κάτω και ευτυχώς για εμένα ήταν ψηφιακός χωρίς ντίζες..και έκοψα στην κυριολεξία το μηχάνημα με σέγα ώστε να μην χαλάσω τίποτα απο Ε36 μου..και να κουμπώνει ακριβώς χωρίς να ρισκάρο στο να χαλάσω το αμάξι.. όποιος ενδιαφέρεται για παραπάνω πληροφορίες εδώ είμαστε. (λύσεις υπάρχουν)

φιλικά
Παναγιώτης
Από: GPS NAVI Hellas

Περιμένω δικά σας σχόλια..
:chair:
μπραβο φιλε..
πολυ εξυπνο αυτο που εκανες.
το μονο που διαφωνω ειναι οτι επρεπε να βαλεις το κλιματισμο απο κατω για να μην φαινεται η στρογγυλοποιηση στις γωνιες σε σχεση με το OBC.
θαχτυπουσε λιγοτερο στο ματι.
αλλα και παλι πολυ καλη δουλεια.

E36-Hartge
14-11-09, 08:38
Πραγματικά πολυ έξυπνο.
Ήθελα και εγω να βάλω μια οθόνη 2din αλλα όσο και να το σκέφτηκα δεν μπόρεσα να βγάλω κάτι και έτσι πέρασα μια οθόνη για προσκέφαλο.
Το μόνο που δεν γνωρίζω ειναι αν όλες οι οθόνες 2din εχουν τόσο χώρο για να κοπούν σε εκέινο το σημείο.

pitsinos
14-11-09, 09:21
γιατι κανείς δεν ανεβάζει το board computer στη θέση του cd ώστε να απελυθερωθεί ο κάτω χώρος του μαζί και με την απο κάτω θήκη και να μπει εκεί το μηχανημα 2din. Ετσι δε θα υπαρχει κανένα πρόβλημα με τις γωνίες και όλα κατσουν τέλεια

konc
14-11-09, 09:36
Γιατί καθόμαστε και τα γράφουμε τσάμπα..

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=333372&postcount=57

kloukakis
14-11-09, 13:27
Το που θα μπει η οθόνη πρεπει να ειναι πιο πολυ θεμα γουστου φανταζομαι, γιατι όρεξη εχουν οι περισσότεροι για ενα τελειο αποτελεσμα.

Να ρωτήσω κατι? ξερει κανεις πως μπορω να στηρήξω μια απλη οθόνη αφης(οχι πηγη, μονο οθονη) στο πανω μερος? δλδ εκει που ειναι τωρα η πηγη 1-ντιν και το κλιμα.

πως μπορω να βρω πλαστικό πλαισιο στο καταλληλο σχήμα?
για δωστε τα φωτα σας ρε παιδια, ευχαριστω....

E36-Hartge
14-11-09, 16:53
Πατέντα φίλε μου και μόνο πατέντα αλλα αυτό που λες πως μπορεί να γίνει?
Μια οθόνη για να είναι αφής δεν μπορεί να είναι μόνη της.
Προφανώς έχεις κάποιο μηχάνημα που το έχεις χωρίσει στα δυο αλλιώς μόνο η Alpine ξέρω οτι έχει χωριστά οθόνη αφής που μπορεί και δουλευει με αλλο μηχάνημα της Alpine.

trifonas
14-11-09, 17:14
Γιατί καθόμαστε και τα γράφουμε τσάμπα..

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=333372&postcount=57

δεν γραφουμε τσαμπα(φιλικα παντα)γιατι κατω ειναι που δεν χωραει τιποτα.
ειναι πολυ ρηχος ο χωρος κατω.
μονο οθονη χωραει αλλιως δεν θα καναμε τοσο ντορο.
και παλι πανω μονο ε πατεντα χωραει.
οπως το εκανε ο φιλος που εκοψε τη μοναδα η να κοψεις απο μεσα τη βαπορετα η ο αλλος τροπος νατην ζεστανεις με αερα και να την (πλασεις) οπως θες.

E36-Hartge
14-11-09, 19:00
Έχω μια πολύ καλή λύση για όλους χωρίς τρελές πατέντες.
Απλά βγάζουμε το ραδιοcd και βάζουμε αυτή την οθονούλα!!!

http://www.mp3car.com/vbulletin/attachments/show-off-your-project/15160d1117422122-aus-bmw-e36-extensive-customisation-img_1147.jpg

laantonios
14-11-09, 20:14
όντως καλή δουλειά και οι 2 αν και του φίλου χρήστη BMW όντως φαίνονται οι γωνίες , οι οποίες ίσως κλείνουν με κάτιτις (μαύρη σιλικόνη;) ενώ του konc μου φαίνεται κάπως χαμηλά. (ps konc ζηλεύω το πλήρες board computer σου)

εγώ επέλεξα ένα multimedia 1 din με αναδιπλούμενη οθόνη το οποίο έχει βάθος όμως και ίσα ίσα ταιριαξα τα καλώδια στο πίσω μέρος + τα του gps το οποίο το έβαλα πίσω απο το ντουλαπάκι

trifonas
14-11-09, 21:22
Έχω μια πολύ καλή λύση για όλους χωρίς τρελές πατέντες.
Απλά βγάζουμε το ραδιοcd και βάζουμε αυτή την οθονούλα!!!

http://www.mp3car.com/vbulletin/attachments/show-off-your-project/15160d1117422122-aus-bmw-e36-extensive-customisation-img_1147.jpg

ΧΑ ΧΑ...
Τωρα ο κοτσοβολος εχει προσφορα κατι 37 αρες με 388 ευρω..Λες?

Aceman1925
15-11-09, 00:28
παιδια μη τρελενεστε.Τροποι υπαρχουν για να γινουν ολα και να φαινονται και μαμα.Ουτε γωνιες να φαινονται,ουτε κοψιματα να γινουν ουτε τιποτα.Πιστεψτε με ;)
Οπως εχουμε πει εκατομυρια φορες το μονο που χρειαζεται ειναι λιγο φαντασια,γερα νευρα,προθυμια στη τσεπη και χρονος.

kloukakis
15-11-09, 01:09
Έχω μια πολύ καλή λύση για όλους χωρίς τρελές πατέντες.
Απλά βγάζουμε το ραδιοcd και βάζουμε αυτή την οθονούλα!!!

http://www.mp3car.com/vbulletin/attachments/show-off-your-project/15160d1117422122-aus-bmw-e36-extensive-customisation-img_1147.jpg
:loser:

πειτε μου οτι κανει πλακα.... δεν εγινε αυτο οχι...δεν το ειδα....χαχχαχα:twak:
θελω να βαλω μονο οθονη για την συνδεσω με ενα laptop που δεν το χρησημοποιω πια. δεν εχω ολοκληρωσει ακομα τη σκεψη μου, αλλα αυτο που δεν ξερω καθολου ειναι το που θα βρω πλαστικο για να την κραταει και να κανει και τις καμπιλες στο κατω μερος.

konc
15-11-09, 10:06
ενώ του konc μου φαίνεται κάπως χαμηλά.
Μπα, αν το "ζήσεις", βολεύει. Και εγώ το φοβόμουν αλλά τελικά μην σου πω πως το προτιμώ εκεί από το να έχεις όλη την οθόνη κοντά στο επίπεδο τωμ ματιών σου.

(ps konc ζηλεύω το πλήρες board computer σου)
Κακώς! Το μισό λειτουργεί :)

E36-Hartge
15-11-09, 10:40
Το project ξεκίνησε με μια οθόνη 1din πάνω αλλα να πώ την αλήθεια ενοχλούσε στην οδηγηση και έτσι η οθόνη κατέβηκε τέρμα κάτω και είναι γνώμη μου πιο όμορφη για την κονσόλα του E36.
Δεν έιναι τόσο βολική αν είναι αφής βεβαια αλλα εκτός αυτού είναι και γιατι θέλουμε μια οθόνη.
Εγω για παράδειγμα δεν την έβαλα για ταινιες αλλα για να ξέρω τι έχω μέσα στον σκληρό.

laantonios
15-11-09, 10:43
όπως το δικό μου δλδ?

http://img69.imageshack.us/img69/404/80404937.th.jpg (http://img69.imageshack.us/i/80404937.jpg/)

E36-Hartge
15-11-09, 10:53
Έτσι σαν το δικό σου.
Ίσως στο επόμενο να ξαναβάλω πάνω την οθόνη για τον μόνο λόγο οτι θά τα έχει όλα πάνω της και δεν θα λυσω όλο το αυτοκίνητο για να περάσω όλα τα μαραφέτια.
Το πολύ πολύ να την έχω κλειστή.

laantonios
15-11-09, 10:59
και εγώ κλειστή την έχω, αλλά ο συγκεκριμένος κινέζος κάνει τα πάντα

http://www.youtube.com/watch?v=elCVCO2wIUU

E36-Hartge
15-11-09, 11:11
Το θέμα με τα κινέζικα είναι οτι κάνουν τα πάντα σε πολύ χαμηλες τιμές αλλα δεν παίζουν σε ποιότητα ήχου και εικόνας.
Σε όποιον δεν τον ενδιαφέρουν άμεσα τα παραπάνω είναι η καλύτερη λύση.
Σε αντίθετη περιπτωση πληρώνεις σαν μ....... για να πάρεις τα άλλα δυο χωρίς όλα τα αλλα που δίνει ο κινέζος.
Και για να μη φανεί οτι έχω κάτι με τους κινέζουν θέλω να σας πω οτι αγοράζω κινέζικα ανάλογα με αυτό που ζητάω

kloukakis
14-02-10, 19:57
Έχοντας ως σκοπό να φτιάξω car-pc θέλω να βάλω την οθόνη στο πάνω μέρος.
Ρε παιδιά ξέρει κάποιος που μπορούμε να βρούμε ένα πλαστικό κάλυμα για την οθόνη?
Οι λύσεις που έχω βρει είναι τρεις προς το παρόν
1) Ένας αγιογδύτης το δίνει 175$ +25$ μεταφορικά(έλεος για κανέναν λόγο)
2) Κάτι τέτοιο http://www.en4cer.co.uk/projects.shtml
3) να κόψω ένα αλουμινένιο με τορνους, CNC,κλπ κλπ

E36-Hartge
16-02-10, 16:50
Δεν ξέρω που μπορείς να βρείς κάτι τέτοιο πάντως απο η δευτερη λύση είναι η καλύτερη πιστεύω.