PDA

Επιστροφή στο Forum : συμβουλη απο ολους για βελτίωση


george316
01-06-09, 13:45
δε ξερω τι με εχει πιασει και παρολο που ειμαι συνετος οδηγος και πολυ μετρημενος στην οδικη συμπεριφορα μου,με εχει πιασει μια ακαταπαυστη μανια για δυναμη στο αμαξι.προσφατα δυο παιδια δικα μου εκαναν μετατροπη στα 36ρια τους και τα εκαναν 328.οδηγησα το ενα και εμεινα εκστασιασμενος απο το αυτοκινητο.συν του οτι εκανα το λαθος και οδηγησα ενα μ3 με τα 286 αλογα(τοσα δεν ειναι?).ετσι λοιπον εχει μπει το σαρακι.
εδω ομως ερχομαι να ζητησω τη συμβουλη σας.
αν επιχειρησω μια μετατροπη σε 328 τα πραγματα θα ειναι λιγο πιο ευκολα απο πλευρας φορολογικων γιατι μπορω μεν να δικαιολογησω τα κυβικα αλλα τα εξοδα συντηρησηςειναι αρκετα.οποτε στη γνωστη λυση του δηλωνω μικροτερο κυβισμο.
σκεφτηκα να το κανω μ3 και να μην το δηλωσω,καθως ενας αλλος(γνωστος γνωστου ω γνωστε κλπ)το εχει δηλωμενο ως 1800 ακουσον ακουσον.επισης ο ιδιος ο μηχανικος μου το εχει δηλωμενο ως διλιτρο.οι αποψεις τους ειναι οτι παρα πολυ σπανια θα ανοιξουν κινητηρα και ειναι σχεδον απιθανο να σου συμβει.ειδικα αν δεν προκαλεις και δεν εχεις αεροτομες τυπου απλωστας και φωτακια σαν διαστημοπλοιο με καταμαυρα τζαμια και τετοια.
για ακουστε και το αλλο ομως.πορσε 944 του 92 σε τιμη λιγο πιο πανω απο τη μετατροπη του μ3 απο δικο μου ανθρωπο ο οποιος δε μπορει να τη συντηρησει,εχει παραδωσει πινακιδες και το αμαξι ειναι ακινητο και αχρησιμοποιητο.
εσεις τι θα κανατε απο ολα αυτα?

sciroccoR
01-06-09, 13:50
πορσε...το 944 ειναι πολυ καλο μοντελο και ας λενε...προσεξε μονο λιγο αν ειναι το πολυβαλβιδο γιατι απο οτι θυμαμαι ειχε προβλημα χτυπαγε βαλβιδες....κατα τα αλλα ειναι φανταστικο αυτοκινητο...επισης η ακινησια ειναι ενα θεμα....κολλημενα ελατηρια ξεραμενες φλατζες τσιμουχακια κλπ.....ομως ειναι πολυ καλη επιλογη...

crazy_beaver
01-06-09, 13:55
Το θεμα με το πορσε ειναι οτι η συντηρηση θα πρεπει να ξεφευγει. Φυσικα δεν λες τη χρηση που θα του κανεις .Αν ειναι καθημερινη νομιζω ξεχνα το.Οσο για τη μετατροπη το 28 εχει πιο φτηνη συντηρηση καει λιγοτερο και ειναι και πιο καλα μεταμφιεσμενο σε θεμα δηλωματος!!!!!!!!!!!

george316
01-06-09, 13:57
εαν παμε για το πορσε μιλαμε για δευτερο αυτοκινητο καθως το bmw δε πωλειτε

crazy_beaver
01-06-09, 14:06
Αν ειναι για δευτερο εχει καλως γιατι τοτε μειωνοντε κατα πιολυ τα χιλιομετρα οποτε αυξανοντε τα διαστηματα συντηρησης.Συν της αλλης περνεις πορε.Αυτο απο μονο του τα λεει ολα.

Απο την αλλα πρεπει να αναλογιστεις αν θελεις γκαζι καθε μερα, ποσο γκαζι θες αν εισαι διατεθημενος να το πληρωσεις και να επιλεξεις!!!!!!!!!

george316
01-06-09, 14:12
επειδη τα σκεφτομαι ολα και δε κανω κινησεις σπασμωδικες κλπ κλπ.να φανταστειτε οτι εχω βρει ηδη μετατροπη μ3 που μου ζηταει 3000 ευρω.και ειναι λογικα σκισμενος(μ3 ειναι ο προηγουμενος ιδιοκτητης δε το πηγαινε με αλλαγη στις 3000 στροφες...)
για να παω στη δουλεια μου καθε μερα κανω 70 χιλιομετρα.και για να παω στην αλλη δουλεια μου καθε εβδομαδα αλλα 100.ολα σε εθνικη οδο βεβαια,αλλα ειναι ταξιδιαρικο αμαξι.δε βγαινει μονο σαβατοκυριακα.βεβαια το γκαζι ειναι γλυκο ετσι?ειμαι μπερδεμενος ρε παιδια.να κανω τη τρελα μου στο φιναλε να τα φαω σε σουβλακια να μου μεινει και η χοληστερινη??

m_sak
01-06-09, 14:15
Γιώργο την άποψη μου την ξέρεις.2800 με κλειστά μάτια.Και ο κυριάκος και ο κώστας και εγώ είδες ότι όλα καλά..Μην μπλέξεις με μ3.Εκτός αν θές να τρέχεις.Άσε που η συντήρηση του είναι αρκετά παραπάνω.

Άντε με το καλό και να θυμάσαι οτι δεν θα το μετανιώσεις....

m_power_lunatic
01-06-09, 14:16
Kαλησπερα,η δικη μου ταπεινη γνωμη.....εαν το 944 ειναι γνησιο και οχι μετατροπη απο 924 οπως τα περισσοτερα και σε αριστη κατασταση τοτε προχωρα,ωραιο οδηγικα και κατι το ξεχωριστο κατεμε.....το BMW σε 328i η σε Μ3 3.0 ειναι διαφορετικο και ειδικα το δευτερο που το ειχα 4 χρονια ειναι φανταστικο αυτοκινητο και σαφως αν το δηλωσεις 2-λιτρο γλυτωνεις σηματα/ενδεχομενα τεκμηρια κτλ που στην Πορσε δεν θα το καταφερεις εκτος και εαν ειναι κανενα με αδεια απο ΟΔΔΥ που εχει χαρτια 2-λιτρου κτλ οποτε ειναι καθαρα θεμα επιλογης μεταξυ 328i+M3 και 944.Αν το θεμα σου ειναι καθαρα η δυναμη παντως ΜΟΝΟ Μ3 Ε36 3.0 αλλα πολυ ψαξιμο για να βρεις σωστο κινητηρα.......βεβαια και στην Πορσε οτι ζηταει θα το πληρωνεις καινουργιο αφου αμφιβαλλω εαν υπαρχει αγορα στην Ελλαδα τουλαχιστον με μεταχειρισμενα πραγματα-παλιατζιδικα οπως συμβαινει με τα BMW.Καλη και ΠΟΛΥ ΤΥΧΗ....θα τη χρειαστεις!

crazy_beaver
01-06-09, 14:19
Η χρηση που κανεις στο αυτοκινητο σου παντως ειναι μουρλια για 328!!!!!!!!!!!!

george316
01-06-09, 14:20
....με φωτεισες lunatic.....μου εδωσες φως...το πορσε δεν ειναι μετατροπη ειναι καθαροαιμο 2,500 κυβικων.
αληθεια αν δηλωσεις το μ3 διλιτρο δεν κυνδινευεις?αυτη την απορια εχω.δεν ανοιγουν καπω κλπ?βεβαια εμενα στη ζωη μου με εχουν σταματησει 5 φορες.καμμια για ελεγχο κινητηρα,μια για σωματικο και οταν τους ειπα οτι δουλευα μαμουνια και ειδαν τις κιθαρες(μουσικος ειμαι)μονο καφε δε μου κανανε.

m_power_lunatic
01-06-09, 14:27
Εαν το δηλωσεις 2-λιτρο και εχεις το ΚΤΕΟ σου και εισαι τυπικος και δεν κανεις τα χειροτερα στο δρομο εισαι καπως οκ ας πουμε.......εαν δεν το δηλωσεις καν τοτε χοντραινει το παιχνιδι και ρισκαρεις...αν βεβαια πεσεις σε αστυνομικο που το κατεχει το αθλημα-ξερω 4 που εχουνε Μ3 για παραδειγμα διαφορων γενιων-αναλογα πως θα το παιξεις και την συμπεριφορα σου......παντως μην σκεφτεις να μην το δηλωσεις καθολου,προσφατα κατασχεσανε μαυρο Μ3 Ε36 3.0 και πηγε ΟΔΔΥ και πλεον το χαιρεται αλλος ιδιοκτητης.....:bs: Η Πορσε ακουγεται καλη επιλογη αλλα το θεμα με τα 2500 κυβικα αν αλλαξουν τα σηματα κτλ στο μελλον θα εχεις ενα επιπλεον πονοκεφαλο να πληρωνεις καθε χρονο κτλ ενω με τα 2000κ.εκ δηλωμενος στο 328i-M3 εισαι καπως καλυτερα.

george316
01-06-09, 14:31
αυτο ονομαζεται που......ια.με "χ"κι ολας!!!

agrotis328
01-06-09, 15:57
μιας και κανεις τοσα χιλιομετρα πας με κλειστα ματια για 28αρι το δικο μου εχει κοντα στα 300.000 κανω 40.000 τον χρονο και ειναι ακομα με μαμα καταλυτες μαμα λαμδα εχει κανονικα καυσαερια γενικα δεν υπαρχει καποιο σημαδι φθορας
για την συντηρηση που ειπες δεν νομιζω δυο μπουζι παραπανω και 3 κιλα λαδι να ειναι προβλημα
(για βενζινες καλυτερα να μην πουμε δεν μας βολευει...)

για το θεμα των τεκμηριων μπορεις να το σπασεις σε δυο ονοματα,τωρα τα τελη ειναι αγγουρι αλλα μια φορα τον χρονο ειναι

ελα να ανεβαινουν οι 28αρηδες!!

mariosE39
01-06-09, 16:00
παιδια μια ερωτηση ισως καπως αφελης... για ενα καινουριο Ε92 325 με τον τριλιτρο πανω που θα παρω σε λιγες μερες.. υπαρχει καποιος τροπος να δηλωθει 2λιτρο,εστω και μετα απο καποιον α χρονο, ωστε να μειωθουν τελη-ασφαλιστρα? αν ναι ποιος?

george316
02-06-09, 06:56
δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι για αυτο φιλε μου...

οχι βεβαια αγροτη φιλε μου.δυο μπουζι και 1 λιτρο λαδι σαφως και δεν ειναι συντηρηση για το 328.για το μ3 ομως ειναι κατι τις παραπανω.τα τελη για 328 μ3 κλπ ειναι 700?τοσο εχει παει?

Driftakos
02-06-09, 07:57
Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο..στο πρωτο ποστ σου ειπες

",εχει παραδωσει πινακιδες και το αμαξι ειναι ακινητο και αχρησιμοποιητο."

Αν εχεις παραδωσει πινακιδες, ειναι δυνατον να βγαλεις αλλες??? γιατι απ οσο ξερω δεν ειναι.Με εξαιρεση να εχεις παραδωσει πινακιδες στην εφορια με την αιτιολογια της "σημαντικης βλαβης" [η καπως ετσι] οποτε απαλλασεσαι απο τα τελη κυκλοφοριας του αυτοκινητου για καποια χρονια αλλα αν μετα την παροδο νομιζω 2 ετων δεν πας να τις παρεις πισω τοτε παραγραφεται εντελως. Τουλ αυτα μου ειχαν πει πριν καποια χρονια που παρεδιδα πινακιδες για καποιο αλλο αυτοκινητο...

nocarder
02-06-09, 11:46
Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο..στο πρωτο ποστ σου ειπες

",εχει παραδωσει πινακιδες και το αμαξι ειναι ακινητο και αχρησιμοποιητο."

Αν εχεις παραδωσει πινακιδες, ειναι δυνατον να βγαλεις αλλες??? γιατι απ οσο ξερω δεν ειναι.Με εξαιρεση να εχεις παραδωσει πινακιδες στην εφορια με την αιτιολογια της "σημαντικης βλαβης" [η καπως ετσι] οποτε απαλλασεσαι απο τα τελη κυκλοφοριας του αυτοκινητου για καποια χρονια αλλα αν μετα την παροδο νομιζω 2 ετων δεν πας να τις παρεις πισω τοτε παραγραφεται εντελως. Τουλ αυτα μου ειχαν πει πριν καποια χρονια που παρεδιδα πινακιδες για καποιο αλλο αυτοκινητο...

Έχει αλλάξει αυτό και μπορείς να ξαναβγάλεις πινακίδες!

panos 316T
02-06-09, 12:16
....με φωτεισες lunatic.....μου εδωσες φως...το πορσε δεν ειναι μετατροπη ειναι καθαροαιμο 2,500 κυβικων.
αληθεια αν δηλωσεις το μ3 διλιτρο δεν κυνδινευεις?αυτη την απορια εχω.δεν ανοιγουν καπω κλπ?βεβαια εμενα στη ζωη μου με εχουν σταματησει 5 φορες.καμμια για ελεγχο κινητηρα,μια για σωματικο και οταν τους ειπα οτι δουλευα μαμουνια και ειδαν τις κιθαρες(μουσικος ειμαι)μονο καφε δε μου κανανε.


πόρσε και μουσικός με κιθάρα μου φαίνεται ότι δεν κολλάει:screwy:
μάλλον bmw...

george316
02-06-09, 13:13
πρωτον.ειμαι ξαθηγητης στην οπερα...δεν ειμαι κιθαριστας σε σκυλαδικα μονο
δευτερον ειμαι και οικονομολογος.σου κανει?


δεν ειπα οτι θα ξαναβγαλω πινακιδες.ειπα οτι ο ιδιοκτητης εχει παραδωσει πινακιδες.εαν γινει αγορα εγω θα τις παρω πισω,αλλα δε θα βγαλω καινουριες ετσι?

crazy_beaver
02-06-09, 13:18
δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι για αυτο φιλε μου...

οχι βεβαια αγροτη φιλε μου.δυο μπουζι και 1 λιτρο λαδι σαφως και δεν ειναι συντηρηση για το 328.για το μ3 ομως ειναι κατι τις παραπανω.τα τελη για 328 μ3 κλπ ειναι 700?τοσο εχει παει?


Καπου τοσο ειναι αν τα εχεις κανονικα δηλωμενα.Αν το εχεις διλιτρο ομως ?????????? 450 ευρω και εισαι οκ.Εγω επιμενω 28αρι για τον φιλτατρο.Θα το ευχαριστιθει πολυ στα ταξιδια του!!!!!!!!!!!!!!!

george316
02-06-09, 14:16
28ρι λες ε?

agrotis328
02-06-09, 14:20
αν εχουν παραδωθει πινακιδες το οχημα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ να ξανακυκλοφορησει και υποτιθετε ποιος εχει παει για ανταλακτικα και οταν παραδινεις πινακιδες υπογραφεις και χαρτι οτι δεν προκειτε να ξανακυκλοφορησει για αυτο εδω και 2 χρονια δεν μπορεις να παραδωσεις πινακιδες χωρις να παραδωσεις και το οχημα
εκτος και αν ο ιδιοκτητης εχει ζητησει να τις παραδωσει για μικρο χρονικο διαστημα το ανωτερο μεχρι 3 χρονια με την δικαιολογια οτι ειναι εξωτερικο η ειναι χαλασμενο και δεν ξερω τι αλλο

george316
02-06-09, 14:29
οχι δεν το εχει παραδωσει το αυτοκινητο.το εχει ακομα στη κατοχη τουκαταλαβα τι λες,δεν ειναι παραδωμενο για να "κοπει "που λενε

Christos 330i ///M
02-06-09, 14:50
Kαλησπερα,η δικη μου ταπεινη γνωμη.....εαν το 944 ειναι γνησιο και οχι μετατροπη απο 924 οπως τα περισσοτερα και σε αριστη κατασταση τοτε προχωρα,ωραιο οδηγικα και κατι το ξεχωριστο κατεμε.....το BMW σε 328i η σε Μ3 3.0 ειναι διαφορετικο και ειδικα το δευτερο που το ειχα 4 χρονια ειναι φανταστικο αυτοκινητο και σαφως αν το δηλωσεις 2-λιτρο γλυτωνεις σηματα/ενδεχομενα τεκμηρια κτλ που στην Πορσε δεν θα το καταφερεις εκτος και εαν ειναι κανενα με αδεια απο ΟΔΔΥ που εχει χαρτια 2-λιτρου κτλ οποτε ειναι καθαρα θεμα επιλογης μεταξυ 328i+M3 και 944.Αν το θεμα σου ειναι καθαρα η δυναμη παντως ΜΟΝΟ Μ3 Ε36 3.0 αλλα πολυ ψαξιμο για να βρεις σωστο κινητηρα.......βεβαια και στην Πορσε οτι ζηταει θα το πληρωνεις καινουργιο αφου αμφιβαλλω εαν υπαρχει αγορα στην Ελλαδα τουλαχιστον με μεταχειρισμενα πραγματα-παλιατζιδικα οπως συμβαινει με τα BMW.Καλη και ΠΟΛΥ ΤΥΧΗ....θα τη χρειαστεις!

Με καλυψε πληρες η απαντηση του Γιαννη . . .

Μιας και ειναι πολυ πολυ εμπειρος στο θεμα Μ3 μετατροπης κτλ . . .

crazy_beaver
02-06-09, 15:44
28ρι λες ε?

Ναι για το λογο οτι εχει αρκετο γκαζι για να σε κανει να χαμογελας, αν δεν το σκιζεις δεν εχει και τοσο μεγαλη καταναλωση στο ταξιδι ειναι απολαυση και ολα τα αλλα εξοδα ειναι υποφερτα!!!!!!!!

kostas e46
02-06-09, 22:23
28ρι λες ε?

George δεν επρεπε να το περνες βολτα και δε θα το σκεφτοσουν τωρα!!!!!!

george316
03-06-09, 06:59
χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!αυτος κυριοι ειναι ο υπευθυνος των σκεψεων μου!!!!!!!!!!
πες τα κωστα!!!!!1πες τα!!!!εσυ φταις!πηρα το δικο σου και ξεμυαλιστηκα!

m-power_01
03-06-09, 22:18
πορσε...το 944 ειναι πολυ καλο μοντελο και ας λενε...προσεξε μονο λιγο αν ειναι το πολυβαλβιδο γιατι απο οτι θυμαμαι ειχε προβλημα χτυπαγε βαλβιδες....κατα τα αλλα ειναι φανταστικο αυτοκινητο...επισης η ακινησια ειναι ενα θεμα....κολλημενα ελατηρια ξεραμενες φλατζες τσιμουχακια κλπ.....ομως ειναι πολυ καλη επιλογη...

πως μπορουμε εδω στην Ελλαδα να οδηγηθουμε στο συμπερασμα οτι το 944 ηταν πολυ καλο και ας λενε...οπως επισης πως μπορουμε να ξερουμε οτι βαραγε βαλβιδες??? εχουμε τοσα πολλα που βρωμαει ο κοσμος και τα εχουμε μαθει κιολας??

george316
04-06-09, 12:33
εγω ξερω φιλε m power οτι οταν το ζοριζεις πολυ το αμαξι θα εχεις προβληματα.οτι αμαξι και αν ειναι αυτο.αν πχ ολη μερα το πας κοφτες και αλλαζεις λαδια μαζι με τη κυβερνηση(καθε 4 χρονια)ασ τα.

patrinos
04-06-09, 12:55
αν εχουν παραδωθει πινακιδες το οχημα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ να ξανακυκλοφορησει και υποτιθετε ποιος εχει παει για ανταλακτικα και οταν παραδινεις πινακιδες υπογραφεις και χαρτι οτι δεν προκειτε να ξανακυκλοφορησει για αυτο εδω και 2 χρονια δεν μπορεις να παραδωσεις πινακιδες χωρις να παραδωσεις και το οχημα
εκτος και αν ο ιδιοκτητης εχει ζητησει να τις παραδωσει για μικρο χρονικο διαστημα το ανωτερο μεχρι 3 χρονια με την δικαιολογια οτι ειναι εξωτερικο η ειναι χαλασμενο και δεν ξερω τι αλλο

λεγεται προσωρινη καταθεση πινακιδων και περνεις παλι πισω τις ιδιες.
αδερφε 28αρι με κοντο διαφορικο και κλειστα τα ματια..