PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίσκος-πλατό?Βοήθεια!


am20279
02-06-09, 08:46
Καλημέρα σε όλους.Έχω καιρό να μπώ στο site μιας και δεν είχα internet και δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου τις τελευταίες συζητήσεις. Anyway
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και λίγο καιρό είναι το εξής: Όταν πατάω συμπλέκτη στο τέλος της διαδρομής του, κάνει κάτι σαν τρίξιμο και έχω την εντύπωση οτι έχει σκληρήνει αισθητά. Όταν περνάω όμως μέσα απο νερά μαλακώνει και φεύγει και το τρίξιμο. Στην αρχή πήγε το μυαλό μου σε καμια ντίζα(γρασσάρισμα) αλλά ξέρω οτι δουλεύει υδραυλικά, οπότε άκυρο! Μήπως πάω για δίσκο-πλατό?Το αυτοκίνητο έχει 135,000 km και είναι '96 μοντέλο.
Ξέρει κανείς σας τι μπορεί να συμβαίνει για να μην πάω άδικα για δίσκο-πλατό και μας φύγει έτσι η 300άρα!!! Υπόψιν οτι δεν πατινάρει, το δοκίμασα με χειρόφρενο σταματημένο και 3η και όλα οκ!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας, Αλέξανδρος

randombk
02-06-09, 10:00
Υδραυλικο ξευδραυλικο δοκιμασε να γρασαρεις τιποτα απο κατω... :thinkerg:

agrotis328
02-06-09, 12:14
αν το κανει μονο οταν το κρατας πατημενο και σταματαει οταν το αφηνεις ειναι κατα 99% το ρουλεμαν
και για να αλλαχτει θα πρεπει να λυθει οποτε καλο θα ειναι να αλλαχτει και το δισκο πλατο μιας και λογικα θα εχει αρκετη φθορα με αυτα τα χιλιομετρα

NIKOS Z3
02-06-09, 12:59
[QUOTE=agrotis328;290689]αν το κανει μονο οταν το κρατας πατημενο και σταματαει οταν το αφηνεις ειναι κατα 99% το ρουλεμαν
και για να αλλαχτει θα πρεπει να λυθει οποτε καλο θα ειναι να αλλαχτει και το δισκο πλατο μιας και λογικα θα εχει αρκετη φθορα με αυτα τα χιλιομετρα[/QUO
απολυτο δικιο!!!!

am20279
08-06-09, 08:36
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε με γρασσάρισμα στο δίχαλο και όλα οκ τώρα!