PDA

Επιστροφή στο Forum : M3 E46 Automatic VS Manual


pitbull
04-06-09, 04:17
Επειδη σκεφτομαι να αγορασω μια Μ3 Ε46 θα ηθελα απο οσους εχουν το συγκεκριμενο αυτοκινητο αλλά και όσους δεν το έχουν να πουν εάν το προτιμούν αυτόματο η με ταχύτητες καθως και τα ΥΠΕΡ και τα ΚΑΤΑ του ενος με του άλλου. Ευχαριστω εκ των προτέρων! :clap:

thomelef
04-06-09, 06:54
smg δαγκωτό.
τπτ άλλο δεν έχω να πώ!!!!!!!

bmw330vasilis
04-06-09, 07:58
απο οτι εχω ακουσει και διαβασει......smg και γω....αλλα καλυτερα θα σε κατατοπισουν παιδια με Μ3!!

thomelef
04-06-09, 11:28
απο οτι εχω ακουσει και διαβασει......smg και γω....αλλα καλυτερα θα σε κατατοπισουν παιδια με Μ3!!
χμ δεν έχω ακούσει το ζώ κάθε μέρα

merlin_M3
04-06-09, 11:47
Επειδη σκεφτομαι να αγορασω μια Μ3 Ε46 θα ηθελα απο οσους εχουν το συγκεκριμενο αυτοκινητο αλλά και όσους δεν το έχουν να πουν εάν το προτιμούν αυτόματο η με ταχύτητες καθως και τα ΥΠΕΡ και τα ΚΑΤΑ του ενος με του άλλου. Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Ρε παιδιά, ανημέρωτος είμαι...............................
.......................... κυκλοφορούν ακόμη χειροκίνητα αυτοκίνητα ???:bugeye:

:rofl2::rofl2::rofl2:

manos///3
04-06-09, 12:56
SMG -->M
Drivelogic --> 6
DSC -->OFF
Sport -->ON


ΤΡΕΛΑΑΑΑΑ!!!!!

jim_pas
04-06-09, 13:04
smg εννοείτε!!!!!

Christos 330i ///M
04-06-09, 13:17
SMG -->M
Drivelogic --> 6
DSC -->OFF
Sport -->ON


ΤΡΕΛΑΑΑΑΑ!!!!!

Χαχαχα!!!

Αυτο μ'αρεσε!!!!!

crazy_beaver
04-06-09, 14:14
SMG και νομίζω ότι λίγες φορές θα σου λείψει το manual!!!!!!!!!

drharry
04-06-09, 14:40
SMG χωρίς δεύτερη σκέψη!

panose30
04-06-09, 16:15
και γω για smg παω ,αλλα εχω διαβασει σε αρκετα ξενα φορουμ πως εχουνε αρκετα προβληματα τα smg..πχ δεν επιλεγουν σχεσεις ,,δεν εβαζαν απο δευτερα σε τριτη,,,προβλημα επισης ειχαν οι τρομπα του smg ,,δεν ανεβαζαν στροφες,,επισης ηθελe update το λογισμικο του smg γιατι εκανε τα δικα του,,και ελεγαν κατι για recalibration (δεν ξερω τι ειναι αυτο),,και αλλα αρκετα προβληματα..αλλα απο την εμπειρια που ειχα και απο manual και απο smg(του φιλου thomelef) το smg ειναι αλλου..οι αλλαγες ειναι ακαριαιες !!!!γενικα ειναι κ@βλα

EVANGELOS
04-06-09, 16:16
Δεν υπάρχει αυτόματο Μ3 Ε46 ...

Το smgII είναι Sequential Manual Gearbox

H μόνη διαφορά είναι ότι

ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΙΒΩΤΙΟ

στο smg ΔΕ χρειάζεται να πατήσεις εσύ το συμπλέκτη ... αλλά τον "πατάει" μια υδραυλική αντλία όταν με τα Paddles ή το λεβιέ δώσεις εντολή για να γίνει αλλαγή

(οκ οκ το smg κάνει και λίγο clutch slipping ...)

Καμία λοιπόν σχέση με ΑΥΤΟΜΑΤΟ κιβώτιο ή με διπλού συμπλέκτη κιβώτιο (DKG) κλπ

Aν συμβιβαστείς με το ότι ΔΕN "παίζει" σωστά η λειτουργία που ο εγγέφαλος του smg κάνει μόνος του αλλαγές ... και ουσιαστικά έχεις ένα χειροκίνητο σασμάν ΧΩΡΙΣ συμπλέκτη νομίζω είναι μιά χαρά το smg

Kάνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ κατεβάσματα ... και λίγο χειρότερα από το απλό κιβώτιο ανεβάσματα ... ΔΕΝ έχεις όμως ΠΟΤΕ miss-shift ...

Εγώ προτιμώ το χειροκίνητο ...

Το smgIII των Ε60 - Ε63 (Μ5,Μ6) είναι ΑΛΛΟ φρούτο ...

Fanis
04-06-09, 16:21
Σωστά τα λέει ο Evangelos...!

JuNiOr_
04-06-09, 16:46
SMG και νομίζω ότι λίγες φορές θα σου λείψει το manual!!!!!!!!!

Βασικα με το SMG2,δε νομιζω να του λειψει ποτε το χειροκινητο..:)

mo328i
04-06-09, 23:31
εγω παντως που εχω smg θα πω οτι ειναι πραγματικα πολυ ωραιες οι αλλαγες που κανει σε ολες τις συνθηκες αλλα θα καταλαβεις οταν το παρεις οτι σε καποια κατεβασματα που κανει το αυτοκινητο στην ουσια κανει τα δικα του,δηλαδη εκει που ειναι να κατεβασει για να φυγεις θα πρεπει να κοψεις κι αλλο ταχυτητα η και να σταματησεις για να βαλει πχ την 1η ενω εαν πατησεις το γκαζι στην με 2ερα εαν δεν εχεις πατημενο το sport θα αργησει να ξεκινησει χωρια που κανεις κατεβασμα και περιμενεις να κατεβασει την ταχυτητα να κανει το ξερογκαζο και μετα να αρχισει να δινει (κατεβα σπρωξε δλδ) παντως ειναι συνηθεια στην οδηγηση και θα σε εκνευρισει στην αρχη να το ξερεις...παντως σε κοντρες δινει ρεστα με το που γινοντε οι αλλαγες θα βλεπεις το m3 να πεταγεται σε καθε αλλαγη ολο και πιο πολυ,μονο απο αυτο κερδιζεις πολυ!!!!

crazy_beaver
04-06-09, 23:39
εγω παντως που εχω smg θα πω οτι ειναι πραγματικα πολυ ωραιες οι αλλαγες που κανει σε ολες τις συνθηκες αλλα θα καταλαβεις οταν το παρεις οτι σε καποια κατεβασματα που κανει το αυτοκινητο στην ουσια κανει τα δικα του,δηλαδη εκει που ειναι να κατεβασει για να φυγεις θα πρεπει να κοψεις κι αλλο ταχυτητα η και να σταματησεις για να βαλει πχ την 1η ενω εαν πατησεις το γκαζι στην με 2ερα εαν δεν εχεις πατημενο το sport θα αργησει να ξεκινησει χωρια που κανεις κατεβασμα και περιμενεις να κατεβασει την ταχυτητα να κανει το ξερογκαζο και μετα να αρχισει να δινει (κατεβα σπρωξε δλδ) παντως ειναι συνηθεια στην οδηγηση και θα σε εκνευρισει στην αρχη να το ξερεις...παντως σε κοντρες δινει ρεστα με το που γινοντε οι αλλαγες θα βλεπεις το m3 να πεταγεται σε καθε αλλαγη ολο και πιο πολυ,μονο απο αυτο κερδιζεις πολυ!!!!



Ευκολη λυση συνεχεια ον και ελυσες ολα τα προβληματα σου. :GrowUp:
Τωρα το οτι δημιουργεις καινουγια ειναι αλλου παπα ευαγγελιο!!!!!:rofl2:

pitbull
04-06-09, 23:40
Δεν υπάρχει αυτόματο Μ3 Ε46 ...

Το smgII είναι Sequential Manual Gearbox

H μόνη διαφορά είναι ότι

ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΙΒΩΤΙΟ

στο smg ΔΕ χρειάζεται να πατήσεις εσύ το συμπλέκτη ... αλλά τον "πατάει" μια υδραυλική αντλία όταν με τα Paddles ή το λεβιέ δώσεις εντολή για να γίνει αλλαγή

(οκ οκ το smg κάνει και λίγο clutch slipping ...)

Καμία λοιπόν σχέση με ΑΥΤΟΜΑΤΟ κιβώτιο ή με διπλού συμπλέκτη κιβώτιο (DKG) κλπ

Aν συμβιβαστείς με το ότι ΔΕN "παίζει" σωστά η λειτουργία που ο εγγέφαλος του smg κάνει μόνος του αλλαγές ... και ουσιαστικά έχεις ένα χειροκίνητο σασμάν ΧΩΡΙΣ συμπλέκτη νομίζω είναι μιά χαρά το smg

Kάνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ κατεβάσματα ... και λίγο χειρότερα από το απλό κιβώτιο ανεβάσματα ... ΔΕΝ έχεις όμως ΠΟΤΕ miss-shift ...

Εγώ προτιμώ το χειροκίνητο ...

Το smgIII των Ε60 - Ε63 (Μ5,Μ6) είναι ΑΛΛΟ φρούτο ...

χμμμμ δηλαδή φίλε EVANGELE ποια η διαφορά μεταξύ SMG και SMG II ? ευχαριστω :drive2:

pitbull
04-06-09, 23:42
εγω παντως που εχω smg θα πω οτι ειναι πραγματικα πολυ ωραιες οι αλλαγες που κανει σε ολες τις συνθηκες αλλα θα καταλαβεις οταν το παρεις οτι σε καποια κατεβασματα που κανει το αυτοκινητο στην ουσια κανει τα δικα του,δηλαδη εκει που ειναι να κατεβασει για να φυγεις θα πρεπει να κοψεις κι αλλο ταχυτητα η και να σταματησεις για να βαλει πχ την 1η ενω εαν πατησεις το γκαζι στην με 2ερα εαν δεν εχεις πατημενο το sport θα αργησει να ξεκινησει χωρια που κανεις κατεβασμα και περιμενεις να κατεβασει την ταχυτητα να κανει το ξερογκαζο και μετα να αρχισει να δινει (κατεβα σπρωξε δλδ) παντως ειναι συνηθεια στην οδηγηση και θα σε εκνευρισει στην αρχη να το ξερεις...παντως σε κοντρες δινει ρεστα με το που γινοντε οι αλλαγες θα βλεπεις το m3 να πεταγεται σε καθε αλλαγη ολο και πιο πολυ,μονο απο αυτο κερδιζεις πολυ!!!!

Πολύ ενδιαφέρον!!! :yippee:

crazy_beaver
04-06-09, 23:44
χμμμμ δηλαδή φίλε EVANGELE ποια η διαφορά μεταξύ SMG και SMG II ? ευχαριστω :drive2:
Μαλλον ενοεις SMG II και SMG III . SMG I φορουσαν τα Ε36 Μ3 !!!!!!!!

Αρχικα το 2 ειναι εξαρι και το 3 ειναι 7 και μετα εχει διαφορες στους χρονους που κανει τις αλλαγες.Για περισσοτερες τεχνικες πληροφοριες ας μιλησει καποιος πιο κατατοπιστικος!!!!!

xxxvagos
04-06-09, 23:50
πες τα συνονοματε...εγω οδηγαω το μ3 που εχουμε με smg και δεν μπορω να πω οτι με τρελαινει...καλα τα κατεβασματα ειναι απεχτα αλλα εμενα μου αρεσουν τα χειροκινητα..συγχρονιζομαι πολυ καλυτερα με το συμπλεκτη και γουσταρω την παραδοση

pitbull
05-06-09, 00:00
Μαλλον ενοεις SMG II και SMG III . SMG I φορουσαν τα Ε36 Μ3 !!!!!!!!

Αρχικα το 2 ειναι εξαρι και το 3 ειναι 7 και μετα εχει διαφορες στους χρονους που κανει τις αλλαγες.Για περισσοτερες τεχνικες πληροφοριες ας μιλησει καποιος πιο κατατοπιστικος!!!!!

Ναι ευχαριστω για τη διόρθωση ;) και τις πληροφορίες

pitbull
05-06-09, 00:04
http://www.youtube.com/watch?v=8na1TIbemn4
Και ένα ενδιαφέρον βιντεάκι για το.. θέμα μας! :p

sofos 2.8i
05-06-09, 01:22
Kι εγω με την σειρα μου θα πω οτι το μελλον κοιταει το SMG-DKG-DSG..... και οτι αλλο γρηγορο βγει χωρις πεταλ συμπλεκτη. Ελα ομως που μερικοι ειμαστε τις παλιας σχολης και κ@#$!#*με με το ''γουδοχερι''!!!!!!!!!!Προσωπικα παντως νιωθω οτι οταν οδηγω ενα Μ3 με SMG με περιοριζει,ενω ενα χειροκινητο το κανω οτι θελω εγω.Νιωθεις οτι εχεις τον πληρη ελεγχο εσυ κι οχι το αυτ/το!

pitbull
05-06-09, 01:28
Kι εγω με την σειρα μου θα πω οτι το μελλον κοιταει το SMG-DKG-DSG..... και οτι αλλο γρηγορο βγει χωρις πεταλ συμπλεκτη. Ελα ομως που μερικοι ειμαστε τις παλιας σχολης και κ@#$!#*με με το ''γουδοχερι''!!!!!!!!!!Προσωπικα παντως νιωθω οτι οταν οδηγω ενα Μ3 με SMG με περιοριζει,ενω ενα χειροκινητο το κανω οτι θελω εγω.Νιωθεις οτι εχεις τον πληρη ελεγχο εσυ κι οχι το αυτ/το!

Να και μια διαφορετική άποψη απο τις υπόλοιπες. Ναι φιλε sofe θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου, οντως ειναι άλλη η αισθηση που εχεις στον ελεγχο του αυτοκινητου, γινεσαι ΕΣΥ μαγκας οχι το αμαξι. Αν και για SMS με κοβω :scratchch:drive2:

pitbull
05-06-09, 01:46
Αν και για SMS με κοβω :scratchch:drive2:

χαχαχα SMG ήθελα να πω ε... :p

nino x3
05-06-09, 10:29
Να και μια διαφορετική άποψη απο τις υπόλοιπες. Ναι φιλε sofe θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου, οντως ειναι άλλη η αισθηση που εχεις στον ελεγχο του αυτοκινητου, γινεσαι ΕΣΥ μαγκας οχι το αμαξι. Αν και για SMS με κοβω :scratchch:drive2:

pit ,μαγκα σε κανει το Μ3 θελεις δεν θελεις..... αυτοματο ή manual

xxxvagos
05-06-09, 12:09
Προσωπικα παντως νιωθω οτι οταν οδηγω ενα Μ3 με SMG με περιοριζει,ενω ενα χειροκινητο το κανω οτι θελω εγω.Νιωθεις οτι εχεις τον πληρη ελεγχο εσυ κι οχι το αυτ/το!

ναι ρε φιλε , ναι...δεν μπορουσα να βρω την λεξη "σε περιοριζει"..οντως ετσι αισθανεσαι

InsaneDriver
05-06-09, 12:30
Καλύτερο/γρηγορότερο είναι σίγουρα ότι έχει επάνω νέα τεχνολογία.

Δεν σημαίνει ότι είναι και πιο ωραίο βέβαια για τα γούστα το καθενός...Επίσης πιστεύω ότι όλα αυτά τα συστήματα είναι ζημιάρικα μιας και είναι νέα στην αγορά.

thomelef
05-06-09, 16:27
Καλύτερο/γρηγορότερο είναι σίγουρα ότι έχει επάνω νέα τεχνολογία.

Δεν σημαίνει ότι είναι και πιο ωραίο βέβαια για τα γούστα το καθενός...Επίσης πιστεύω ότι όλα αυτά τα συστήματα είναι ζημιάρικα μιας και είναι νέα στην αγορά.

ε όχι και καινούρια.
το smg υκλοφορεί εδώ και 7-8 χρόνια και είδη είρθε και ο αντικαταστάτης του με το όνομα dkg στις καινούριες σειρές, όπου ουσιαστικά δεν έχουν και καμία μα καμία σχέση.

EVANGELOS
05-06-09, 20:58
SMG I φοράει και το Ζ4 του Χέβεν ...

pitbull
06-06-09, 04:13
ε όχι και καινούρια.
το smg υκλοφορεί εδώ και 7-8 χρόνια και είδη είρθε και ο αντικαταστάτης του με το όνομα dkg στις καινούριες σειρές, όπου ουσιαστικά δεν έχουν και καμία μα καμία σχέση.

Διαφορεσ SMG με DKG?

thomelef
06-06-09, 07:40
Διαφορεσ SMG με DKG?

η βασική τους διαφορά είναι ότι το dkg είναι δίδισκο εν΄ς το smg όχι.
γενικότερα από ανθρώπους που το έχουν οδηγήσει λένε ότι δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.
ίσως επειδή το smg είναι ημιχειροκίνητο ενώ το dkg όχι

stratos
06-06-09, 09:53
Kι εγω με την σειρα μου θα πω οτι το μελλον κοιταει το SMG-DKG-DSG..... και οτι αλλο γρηγορο βγει χωρις πεταλ συμπλεκτη. Ελα ομως που μερικοι ειμαστε τις παλιας σχολης και κ@#$!#*με με το ''γουδοχερι''!!!!!!!!!!Προσωπικα παντως νιωθω οτι οταν οδηγω ενα Μ3 με SMG με περιοριζει,ενω ενα χειροκινητο το κανω οτι θελω εγω.Νιωθεις οτι εχεις τον πληρη ελεγχο εσυ κι οχι το αυτ/το!

Θα συμφωνήσω και εγώ με την άποψη του sofos. Παρότι διάφορες απόψεις με έψησαν να βάλω DKG δεν το έκανα. Μου αρέσει να "ανακατεύω την φασολάδα", και ας είμαι και πιο αργός απο το αυτόματο. Ε ας χάσω και στην κόντρα και τι έγινε, πανω απο όλα είμαι οδηγός γιατί μου αρέσει το αυτοκίνητο να το πηγαίνω και όχι να με πηγαίνει. Και αν κάποιος δεν το θέλει για κόντρες αλλά για στροφηλίκι τότε αν μάθει το "μύτη-τακούνι" δεν τον πιάνει κανένα αυτόματο.

Τώρα για Μ3 δεν ξέρω, προσωπηκά θα το σκεφτόμουν πιο σοβαρά. Δεν χάνεις να πάς και να κάνεις ένα test drive και τα 2 για να έχεις μια ολοκληρομένη γνώμη.

greekm3
06-06-09, 10:39
εγω ειχα χειροκινητο...πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα οδηγικου στυλ....και γενικοτερα πως "δουλευεις" εσυ το συμπλεκτη...π.χ εμενα παντως με βοηθουσε σε δυνατα φρεναρισματα λιγο πριν την στροφη να διορθωσω την ασαφεια της ουρας.....ξαναλεω ,εξαρταται πως...οδηγεις και νοιωθεις καλυτερα εσυ....

merlin_M3
06-06-09, 23:22
Επειδη το Μ3 μου είναι DKG και έχω κάνει ήδη 7.000 Km μαζί του, επιτρέψτε μου να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος με το συγκεκριμένο κιβώτιο.

Το DKG δεν είναι αυτόματο. Είναι κιβώτιο με δύο συμπλέκτες, τους οποίους αντι να τους πατάς, τους ενεργοποεί ένας εγκέφαλος του αυτοκινήτου.

Το DKG κάνει τα πάντα.

α. Λειτουργεί στην κίνηση σαν ένα απλό αυτόματο κιβώτιο, κάνοντας την οδήγηση άνετη.
β. Εχει launch control για ιδανική εκκίνηση.
γ. Επιταχύνει γραμμικά, αλλάζοντας τις ταχύτητες απίστευτα γρήγορα ακόμη και στον κόφτη, με οδηγό ακόμη και την γιαγιά μας.
δ. Σε γρήγορο στροφιλίκη κατεβάζει σύμφωνα με το φρενάρισμα και διατηρεί το αυτοκίνητο διαρκώς μέσα στην ροπή του
ε. Εχει αυτόματα προγράμματα για ιδανική οδήγηση από πάγο έως πίστα.
στ. Τέλος σου επιτρέπει να αποκτήσεις τον έλεγχο τον αλλαγών εντελώς χειροκίνητα, είτε από τα paddles (δύσκολα σε στροφές), είτε από τον λεβιέ (πιέζοντας μπροστά κατεβάζει) πατώντας συμπλέκτη αστραπιαία για λογαριασμό σου.

Αυτά είχα να καταθέσω και τα συμπεράσματα δικά σας.:dblthumb2

pitbull
07-06-09, 00:27
Επειδη το Μ3 μου είναι DKG και έχω κάνει ήδη 7.000 Km μαζί του, επιτρέψτε μου να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος με το συγκεκριμένο κιβώτιο.

Το DKG δεν είναι αυτόματο. Είναι κιβώτιο με δύο συμπλέκτες, τους οποίους αντι να τους πατάς, τους ενεργοποεί ένας εγκέφαλος του αυτοκινήτου.

Το DKG κάνει τα πάντα.

α. Λειτουργεί στην κίνηση σαν ένα απλό αυτόματο κιβώτιο, κάνοντας την οδήγηση άνετη.
β. Εχει launch control για ιδανική εκκίνηση.
γ. Επιταχύνει γραμμικά, αλλάζοντας τις ταχύτητες απίστευτα γρήγορα ακόμη και στον κόφτη, με οδηγό ακόμη και την γιαγιά μας.
δ. Σε γρήγορο στροφιλίκη κατεβάζει σύμφωνα με το φρενάρισμα και διατηρεί το αυτοκίνητο διαρκώς μέσα στην ροπή του
ε. Εχει αυτόματα προγράμματα για ιδανική οδήγηση από πάγο έως πίστα.
στ. Τέλος σου επιτρέπει να αποκτήσεις τον έλεγχο τον αλλαγών εντελώς χειροκίνητα, είτε από τα paddles (δύσκολα σε στροφές), είτε από τον λεβιέ (πιέζοντας μπροστά κατεβάζει) πατώντας συμπλέκτη αστραπιαία για λογαριασμό σου.

Αυτά είχα να καταθέσω και τα συμπεράσματα δικά σας.:dblthumb2

Νομίζω οτι τα πες όλα! :tapedshut

InsaneDriver
08-06-09, 17:50
ε όχι και καινούρια.
το smg υκλοφορεί εδώ και 7-8 χρόνια και είδη είρθε και ο αντικαταστάτης του με το όνομα dkg στις καινούριες σειρές, όπου ουσιαστικά δεν έχουν και καμία μα καμία σχέση.

Το γνωρίζω αυτό...Έχω οδηγήσει ακόμα και την πρώτη έκδοση από το e36.
Όμως το ότι βγάζουν προβληματάκια έως προβληματάρες, τα οποία στα χειροκίνητα δεν υπάρχουν, είναι κοινά αποδεκτό γεγονός.

EVANGELOS
09-06-09, 12:06
...Το DKG δεν είναι αυτόματο. Είναι κιβώτιο με δύο συμπλέκτες, τους οποίους αντι να τους πατάς, τους ενεργοποεί ένας εγκέφαλος του αυτοκινήτου.

To DKG είναι κατά μεγάλο ποσοστό αυτόματο αφού κάνει ΑΥΤΟΜΑΤΗ προεπιλογή "εν αναμονή" της επόμενης σχέσης ... για αυτό και έχει διπλό συμπλέκτη

Το DKG κάνει τα πάντα.

α. Λειτουργεί στην κίνηση σαν ένα απλό αυτόματο κιβώτιο, κάνοντας την οδήγηση άνετη.

Για αυτό και σε αντίθεση με το SMG θεωρείται περισσότερο αυτόματο

β. Εχει launch control για ιδανική εκκίνηση.

Γεγονός ... το πρόβλημα είναι όμως ότι οι προεπιλεγμένες rpm ανάλογα με τον τύπο του οδοστρώματος ίσως είναι ΠΑΡΑ πολλές ... σε όχι καλή άσφαλτο είναι πιθανό να εκκινήσεις καλύτερα με λιγότερες rmp με την manual επιλογή

[B]γ. Επιταχύνει γραμμικά, αλλάζοντας τις ταχύτητες απίστευτα γρήγορα ακόμη και στον κόφτη, με οδηγό ακόμη και την γιαγιά μας.

Αυτό είναι άσχετο με τον τύπο του σαζμαν (DKG , SMG , manual) αλλά έχει να κάνει με το μοτέρ και την κλιμάκωση του κιβωτίου ... οι γνώμες σχετικά με την κλιμάκωση του DKG διήστανται ... εγώ έχοντας δει την κλιμάκωση θεωρώ ότι πρέπει να είναι πολύ καλό ... κάτοχοι Μ3 Ε92 έχουν όμως ξενερώσει ...

δ. Σε γρήγορο στροφιλίκη κατεβάζει σύμφωνα με το φρενάρισμα και διατηρεί το αυτοκίνητο διαρκώς μέσα στην ροπή του

Το ότι κάνει κατεβάσματα ΜΟΝΟ του (στην auto λειρουργία) νομίζω δεν αποτελέι πρωτέρημα για τους περισσότερους κατόχους ... το ότι όμως όταν ΕΣΥ επιλέξεις να κάνεις κατέβασμα θα το κάνει καλύτερα από τον μέσο οδηγό (που δεν κάνει μύτη τακούνι κλπ κλπ) είναι γεγονός και είναι το ΒΑΣΙΚΟ πλεονέκτημα αυτών των κιβωτίων κατ εμέ

ε. Εχει αυτόματα προγράμματα για ιδανική οδήγηση από πάγο έως πίστα.

Δε νομίζω να είναι πλεονέκτημα σε ένα αμάξι σαν το Μ3 να έχει έτοιματζίδικες αυτόματες πατέντες ...

στ. Τέλος σου επιτρέπει να αποκτήσεις τον έλεγχο τον αλλαγών εντελώς χειροκίνητα, είτε από τα paddles (δύσκολα σε στροφές), είτε από τον λεβιέ (πιέζοντας μπροστά κατεβάζει) πατώντας συμπλέκτη αστραπιαία για λογαριασμό σου.

Λογικό αφού είναι σειριακό κιβώτιο 2πλού συμπλέκτη

merlin_M3
09-06-09, 12:15
Γεγονός ... το πρόβλημα είναι όμως ότι οι προεπιλεγμένες rpm ανάλογα με τον τύπο του οδοστρώματος ίσως είναι ΠΑΡΑ πολλές ... σε όχι καλή άσφαλτο είναι πιθανό να εκκινήσεις καλύτερα με λιγότερες rmp με την manual επιλογή

Μόνο μιά διευκρίνηση.

Σου δίνει το δικαίωμα, μέσω του λεβιέ του cruize control, να τροποποιήσεις τις προεπιλεγμένες rpm ανάλογα με τον τύπο του οδοστρώματος.

Φιλικά
Νίκος

EVANGELOS
09-06-09, 12:17
Μόνο μιά διευκρίνηση.

Σου δίνει το δικαίωμα, μέσω του λεβιέ του cruize control, να τροποποιήσεις τις προεπιλεγμένες rpm ανάλογα με τον τύπο του οδοστρώματος.

Φιλικά
Νίκος

καλή φάση ...

δεν το ήξερα αυτό

Πόσες είναι οι χαμηλότερες rpm που μπορείς να ορίσεις ?

stelmaniac
09-06-09, 12:23
Αυτό είναι άσχετο με τον τύπο του σαζμαν (DKG , SMG , manual) αλλά έχει να κάνει με το μοτέρ και την κλιμάκωση του κιβωτίου ... οι γνώμες σχετικά με την κλιμάκωση του DKG διήστανται ... εγώ έχοντας δει την κλιμάκωση θεωρώ ότι πρέπει να είναι πολύ καλό ... κάτοχοι Μ3 Ε92 έχουν όμως ξενερώσει ...





Γεγονος. Ιδιοκτητες Μ3 Ε92(και απ το φορουμ) δεν ειναι καθολου ευχαριστημενοι με το κιβωτιο καθως το βρισκουν εξαιρετικα ''βαρυ'' και σχετικα ''αργο''.....Υποθετω πως το κιβωτιο ρυθμιστηκε για να γινει το αυτοκινητο πιο ''βατο'' οδηγικα ακομα και απ τον μεσο οδηγο γι αυτο αλλωστε και ξενερωνει τους μυημενους....

merlin_M3
09-06-09, 12:28
καλή φάση ...

δεν το ήξερα αυτό

Πόσες είναι οι χαμηλότερες rpm που μπορείς να ορίσεις ?

Η αυξομείωση είναι 100 rpm για κάθε + ή - που πατάς και νομίζω από - 500 έως + 500 αλλά για τα τελευταία δεν είμαι σίγουρος.

EVANGELOS
09-06-09, 12:34
Η αυξομείωση είναι 100 rpm για κάθε + ή - που πατάς και νομίζω από - 500 έως + 500 αλλά για τα τελευταία δεν είμαι σίγουρος.

άλλο ρωτάω ... μπορείς ας πούμε να κάνεις launch και με 500 στροφές ??? ... ή το ελάχιστο είναι ας πούμε 3.500 ???

merlin_M3
09-06-09, 12:44
άλλο ρωτάω ... μπορείς ας πούμε να κάνεις launch και με 500 στροφές ??? ... ή το ελάχιστο είναι ας πούμε 3.500 ???

Δεν το έθεσα σαφώς, -500 ή + 500 από την προεπιλογή με αλλάγη σε κλίμακα των 100.

Δηλαδή από 5000 rpm έως 6000 rpm μιάς και η προεπιλογή είναι στις 5500 rpm.

EVANGELOS
09-06-09, 12:52
Δεν το έθεσα σαφώς, -500 ή + 500 από την προεπιλογή με αλλάγη σε κλίμακα των 100.

Δηλαδή από 5000 rpm έως 6000 rpm μιάς και η προεπιλογή είναι στις 5500 rpm.

Άρα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ για μέτριο οδόστρωμα ...

Σε απλή άσφαλτο (όχι Α.Ο.) θα κάνεις καλύτερη εκκίνηση με 1000-2000 στροφές και απλή εκκίνηση ... εκτός αν βάλεις semi ...

EVERGET
13-06-09, 01:07
Το smg δίνει ένα πολύ ξεχωριστό χαρακτήρα στο m3, είναι ένα από αυτά τα στοιχεία που κάνουν τα m να διαφέρουν απόλυτα από οποιαδήποτε άλλο Bmw. Σου προσφέρει ωμή, βίαιη και σκληροπυρηνική αγωνιστική αίσθηση που ταιριάζει γάντι στον κινητήρα του αυτοκινήτου. Η αλήθεια είναι όμως πως στα παιχνίδια με την ουρά ο συμπλέκτης μου λύπει καμία φορά. Δυστυχώς το m3 δεν είναι ροπάτο στις χαμηλές οπότε το πατινάρισμα είναι θεμητό, αλλιώς με smg για πισωκίνητη διασκέδαση πρέπει να κρατάς τον κινητήρα πάντα πάνω από τις 2500-3000rpm.

driver team
13-06-09, 07:53
SMG στεγνα!
ειναι απλα τελειο!το Μ3 εχει αρκετη δυναμη για να μπορεις να παιξεις τελεια ακομα και με SMG!
ενταξει με το manual ειναι διαφορετικα αλλα μονο σε αυτο!

alexk
13-06-09, 13:47
Το smg δίνει ένα πολύ ξεχωριστό χαρακτήρα στο m3, είναι ένα από αυτά τα στοιχεία που κάνουν τα m να διαφέρουν απόλυτα από οποιαδήποτε άλλο Bmw. Σου προσφέρει ωμή, βίαιη και σκληροπυρηνική αγωνιστική αίσθηση που ταιριάζει γάντι στον κινητήρα του αυτοκινήτου. Η αλήθεια είναι όμως πως στα παιχνίδια με την ουρά ο συμπλέκτης μου λύπει καμία φορά. Δυστυχώς το m3 δεν είναι ροπάτο στις χαμηλές οπότε το πατινάρισμα είναι θεμητό, αλλιώς με smg για πισωκίνητη διασκέδαση πρέπει να κρατάς τον κινητήρα πάντα πάνω από τις 2500-3000rpm.

Δηλαδή 22-24 κιλά στις 1000 στροφές δεν είναι ροπάτο ?
Τότε τι είναι ?

georggge46
13-06-09, 14:09
smg.......εννοειται !!!

manos///3
16-06-09, 02:12
Tωρα που λεμε για + - του smg εχω ενα προβληματακι...Το δεξι paddle (+) δεν ανταποκρινεται παντα.
Σημερα συγκεκριμενα εβγαλα τη μπεμπα βολτα μετα απο καιρο και στην αρχη δεν αλλαζε ταχυτητα ευκολα..Εστρωσε μετα απο πολλα κουμπωματα..Ο λεβιες λειτουργει αψογα..
Τι λετε να φταιει?
Μηπως η επαφη θελει καθαρισμα?

EVANGELOS
16-06-09, 16:12
Δηλαδή 22-24 κιλά στις 1000 στροφές δεν είναι ροπάτο ?
Τότε τι είναι ?

χεχε

Επίσης συμπλεκτάρισμα σε Μ3 Ε46 ??????? χοντρό !!!

εγώ δεν έχει χρειαστεί να κάνω ποτέ !!

pitbull
16-06-09, 16:31
Παιδάκια πάντως εκτιμώ πως καλύτερα είναι να αγοράσω μεταχειρισμένο Μ3 MANUAL παρά με SMG. Το φοβαμαι λιγακι λογω μτχ. Τι λέτε σε αυτή τη περίπτωση;

panose30
16-06-09, 16:43
Παιδάκια πάντως εκτιμώ πως καλύτερα είναι να αγοράσω μεταχειρισμένο Μ3 MANUAL παρά με SMG. Το φοβαμαι λιγακι λογω μτχ. Τι λέτε σε αυτή τη περίπτωση;

σωστα θα κανεις ..το smg ειναι πιο ψαρωτικο λογω αλλαγων σε ακαριαιες ταχυτητες..0.80 μιλισεκοντ αν δεν κανω λαθος,,αλλα ειναι πολυ ευαισθητο και βγαζει αρκετα προβληματα,,εχω διαβασει σε ξενα φορουμ που πολλοι κατοχοι smg τραβανε τα μαλλια τους,,οποτε manual να χεις την ησυχια σου,,

zannis
17-12-09, 05:05
smg μεγαλε αβλεπη....!!!!

S38B38 Monsta
17-12-09, 21:09
Ειλικρινά μου κάνει μεγάλη εντύπωαη που η πλειοψηφία των μελών ψηφίζει smg.

Ή είστε πολύ νέοι σε ηλικία ή έχετε φάει πολλές ώρες πίσω από playstation / xbox ή την έχετε δει ΣουμάΧΕΡΑΔΕΣ ή είστε φανατικοί gadgeΤΑΚΗΔΕΣ, ή είστε όλη μέρα μέσα στη κίνηση. Δεν εξηγήται αλλιώς.

Μάλλον δεν έχετε προλαβει να θαυμάσετε ονόματα όπως ο Jean Ragnotti (πισωκούνα Renault 5GT Turbo), η Michele Mouton (Audi Quattro), ο Francois Chatriot (E30 M3), ο Hughes Delage (E30 M3) και πολλοί άλλοι ιεροί 'θεοί' της εποχής εκείνης.

Δεν υπάρχει καν σύγκριση μεταξύ χειροκίνητου και αυτόματου ή Sequential Manual Gearbox ή F1 ή DSG ή DKG ή PDK και όλα αυτά τα συναφή ακρώνυμα που έχουν σκαρφιστεί. Για το ποιος θα καταφέρει να κάνει τη πιο γρήγορη σε κλάσματα δευτερολέπτου αλλαγή, να βρουν κάποιο λόγο και αιτία να πουλήσουν περισσότερα κομμάτια.

Δεν αντιλέγω ότι όλα αυτά τα κιβώτια ενσωματώνουν τη τελευταία λέξη της τεχνολογίας, κρύβουν μέσα τους τη μηχανική τελειότητα (χμμμ σχεδόν), και κράχτε με όσο θέλετε ΑΛΛΑ,

ΚΑΝΕΝΑ και ξαναλέω ΚΑΝΕΝΑ άλλο κιβώτιο ταχυτήτων δεν μπορεί να δώσει την ίδια ικανοποίηση, το χαμόγελο, την ευχαρίστηση που παίρνει ένας πραγματικός οδηγός τη στιγμή του τέλεια συγχρονισμένου κατεβάσματος με αμπραγιάζ / χέρι / μύτι / τακούνι στην είσοδο και πλαγιολήσθηση, τη ξερογκαζιά, το τέλειο συγχρονισμό ποδιών & χεριών στο αστραπιαίο ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ανέβασμα ταχυτήτων.

Έχω καταλήξει ότι όποιος διαλέγει αυτοκίνητο σπορ καταβολών με αυτόματο κιβώτιο (έλεος πια η Porsche με το αρχαίο Tiptronic μέχρι και στην 997!), ή Sequential Manual Gearbox και τα συναφή πρόκειται, είτε για τεμπέλη, ή ΒΠ φλώρο (κοιτάχτε με, πήρα Porsche!) ή αλλιώς .....κουλάδι.

Είπαμε flame all you want, εκφράζω πάντα προσωπική άποψη στο συγκεκριμένο θέμα και σκοπός μου ΔΕΝ είναι να προσβάλω κανένα μέλος.

manos///3
18-12-09, 12:32
Σεβαστη η αποψη σου ΑΛΛΑ....
Γιατι νομιζεις οτι τα κιβωτια στις κατηγοριες των αγωνιστικων αυτοκινητων απο wrc ,s1600,s2000, f1 κ.α. εξελίχτηκαν σε ημιαυτοματα και σειριακα? για να πουλησουν? ή οι οδηγοι τους ειναι φλωροι,τεμπελιδες,κουλαδια???
Σιγουρα ειναι πιο δυσκολη η οδηγηση με μηχανικο σασμαν αλλα αφου η τεχνολογια εξελισσεται τι να κανουμε? Οι χρονοι κατεβαινουν με τα ημιαυτοματα και αυτο ειναι το ζητουμενο στους αγωνες! Η τεχνολογια περναει αναγκαστικα στα συμβατικα ,πες λογω τεχνογνωσιας, μαρκετινγκ,δυνατοτητων κτλ.

Εσυ μαλλον προτιμας windows 98 ...!

υ.γ. εγω μαλλον ειμαι στη κατηγορια κουλαδι........και ναι στο forza χρησιμοποιω παντα ημιαυτοματο με paddles!

Enema
18-12-09, 14:12
Σωστο, αλλα αυτη ειναι η μια μερια του νομισματος.

Αμα εσυ ευχαριστιεσαι κανοντας απολυτους χρονους κτλ (και αν εισαι γκατζετακιας κ.ο.κ), οκ παρε το smg.

Αν ομως την βρισκεις με το να κανεις κατι οπως το περιγραφει ο S38B38 Monsta, δλδ να θετεις στον εαυτο σου προκλησεις για το αν μπορεις να κανεις καποια πραγματα (ιδανικες αλλαγες, στροφες, μυτες τακουνια κτλ) γιατι να μην παρεις το manual?

manos///3
18-12-09, 14:23
Σωστο, αλλα αυτη ειναι η μια μερια του νομισματος.

Αμα εσυ ευχαριστιεσαι κανοντας απολυτους χρονους κτλ (και αν εισαι γκατζετακιας κ.ο.κ), οκ παρε το smg.

Αν ομως την βρισκεις με το να κανεις κατι οπως το περιγραφει ο S38B38 Monsta, δλδ να θετεις στον εαυτο σου προκλησεις για το αν μπορεις να κανεις καποια πραγματα (ιδανικες αλλαγες, στροφες, μυτες τακουνια κτλ) γιατι να μην παρεις το manual?

Περι ορεξεως.......

Δεν ειπα το αντιθετο.

Βεβαια οταν σε καποιον αρεσει κατι πχ το manual , ειναι προτιμοτερο να αναλύει με επιχειρηματα τα οποια πλεονεκτηματα και ΟΧΙ να κατακρινει και να χαρακτηρίζει τους κατοχους που αρεσκονται σε ημιαυτοματα σε φλωρους, τεμπελιδες, κουλαδια..Ας χαρακτηρίσει τα ιδια τα ημιαυτοματα κιβωτια!

Και εγω εχω κανει το ιδιο λαθος παλαιοτερα σε αλλο θρεντ..ας το ξανασκεφτει.....

randombk
18-12-09, 14:31
Με τις ρυθμισεις αυτες στο Μ3 μου το αμαξι ειναι ΑΛΛΟΥ! :friday:
:+1:

SMG -->M
Drivelogic --> 6
DSC -->OFF
Sport -->ON


ΤΡΕΛΑΑΑΑΑ!!!!!

andreas_R
18-12-09, 15:05
Ποση ειναι η διαφορα σε ιπποδυναμη οταν το sport ειναι κλειστο?

Ρωτω γιατι οδηγησα ενα προχθες και μου φανηκε πολυ σημαντικη.

Στην αρχη μεχρι να το παρω γραμμη ανησυχησα αλλα μετα οκ

Kostas Christ
18-12-09, 15:08
Ποση ειναι η διαφορα σε ιπποδυναμη οταν το sport ειναι κλειστο?

Ρωτω γιατι οδηγησα ενα προχθες και μου φανηκε πολυ σημαντικη.

Στην αρχη μεχρι να το παρω γραμμη ανησυχησα αλλα μετα οκ

στην αποκριση εχει διαφορα, στη δυναμη πιθανο να μην εχει διαφορα στη δυναμη

chief
18-12-09, 17:35
Ποση ειναι η διαφορα σε ιπποδυναμη οταν το sport ειναι κλειστο?

Ρωτω γιατι οδηγησα ενα προχθες και μου φανηκε πολυ σημαντικη.

Στην αρχη μεχρι να το παρω γραμμη ανησυχησα αλλα μετα οκ

Στην αποκριση ειναι η διαφορα. Καμία διαφορα στην δυναμη.

EVERGET
18-12-09, 17:53
Έχω καταλήξει ότι όποιος διαλέγει αυτοκίνητο σπορ καταβολών με αυτόματο κιβώτιο (έλεος πια η Porsche με το αρχαίο Tiptronic μέχρι και στην 997!), ή Sequential Manual Gearbox και τα συναφή πρόκειται, είτε για τεμπέλη, ή ΒΠ φλώρο (κοιτάχτε με, πήρα Porsche!) ή αλλιώς .....κουλάδι.




Ναι, γι' αυτό όλα τα σκληροπυρηνικά σύγχρονα M είναι απολειστικά smg-dkg (csl και το gts) επειδή η bmw ξέρει πως ή φλώροι θα τα πάρουν ή κουλομαρίες.....

Πέρα από την πλάκα τώρα το smg ταιριάζει απόλυτα στο χαρακτήρα του m3 τον οποίο η Bmw έχει διαμορφώσει ώστε να έχει χρώμα F1: Πολύστροφο ατμοσφαιρικό μοτέρ, πίσω κίνηση, και σειριακό κιβώτιο που δένει το γλυκό. Όπως έχω ξαναπεί, βέβαια, με το manual το m3 μπορεί να γίνει πιο παιχνιδιάρικο, αλλά σε αίσθηση ένα short shift το χρειάζεται...

chief
18-12-09, 18:20
Μάλλον δεν έχετε προλαβει να θαυμάσετε ονόματα όπως ο Jean Ragnotti (πισωκούνα Renault 5GT Turbo), η Michele Mouton (Audi Quattro), ο Francois Chatriot (E30 M3), ο Hughes Delage (E30 M3) και πολλοί άλλοι ιεροί 'θεοί' της εποχής εκείνης.



Έχω καταλήξει ότι όποιος διαλέγει αυτοκίνητο σπορ καταβολών με αυτόματο κιβώτιο (έλεος πια η Porsche με το αρχαίο Tiptronic μέχρι και στην 997!), ή Sequential Manual Gearbox και τα συναφή πρόκειται, είτε για τεμπέλη, ή ΒΠ φλώρο (κοιτάχτε με, πήρα Porsche!) ή αλλιώς .....κουλάδι.
.

Πολύ αστοχο το σχολιο σου φιλε...

Ακομη δεν καταλαβα που κολλανε οι παππουδες οδηγοι που αναφερες πιο πάνω. Λες και εγιναν οδηγαρες γιατι οδηγουσαν χειροκινητο. Δηλαδή αμα ηταν 30 χρονια νεωτεροι δεν θα εγραφαν χρονους με τα ημηαυτοματα.
Ελεος.

Ρε φιλε, αυτους θα τους παιζει το History Channel σε λιγο καιρο. Τι σχεση εχουν αυτοι με το smg?

Να ερθει "χτενα" πισω, να αναστησουμε και τον Εντζο για να γινει ξανα σπορ η Φερραρι.

S38B38 Monsta
18-12-09, 19:32
Σεβαστη η αποψη σου ΑΛΛΑ....
Γιατι νομιζεις οτι τα κιβωτια στις κατηγοριες των αγωνιστικων αυτοκινητων απο wrc ,s1600,s2000, f1 κ.α. εξελίχτηκαν σε ημιαυτοματα και σειριακα? για να πουλησουν? ή οι οδηγοι τους ειναι φλωροι,τεμπελιδες,κουλαδια???
Σιγουρα ειναι πιο δυσκολη η οδηγηση με μηχανικο σασμαν αλλα αφου η τεχνολογια εξελισσεται τι να κανουμε? Οι χρονοι κατεβαινουν με τα ημιαυτοματα και αυτο ειναι το ζητουμενο στους αγωνες! Η τεχνολογια περναει αναγκαστικα στα συμβατικα ,πες λογω τεχνογνωσιας, μαρκετινγκ,δυνατοτητων κτλ.

Εσυ μαλλον προτιμας windows 98 ...!

υ.γ. εγω μαλλον ειμαι στη κατηγορια κουλαδι........και ναι στο forza χρησιμοποιω παντα ημιαυτοματο με paddles!

Δεν είπα πουθενά ότι οι σύγχρονοι οδηγοί είναι κουλάδια, ούτε πως οι χρόνοι κατεβαίνουν με τα χειροκίνητα. Γι αυτό προφανώς έφτιαξαν τα ημιαυτόματα.

Ούτε σνομπάρω τα ///Μ με smg, κάποιος λόγος υπάρχει που το csl έχει αυτό το κιβώτιο...

....αλλά γεγονός είναι ότι ένα ημιαυτόματο τα κάνει όλα αυτά που περιέγραψα παραπάνω χωρίς ο οδηγός να χρειαστεί να προσπαθήσει τόσo πολύ. Και εκει είναι όλο το ζουμί.

Όσο για τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποίησα δεν ήθελα να θήξω κανέναν, όμως έχω δεκάδες τα παραδείγματα που 'διάφοροι' μέχρι χτες οδηγούσαν Ε200 ή 520 και ξαφνικά επειδή τα κονόμησαν πήδηξαν σε υπερ-αυτοκίνητο 300-400 ακόμα και 500 αλόγων πισωκίνητο και ημι-αυτόματο κιβώτιο. Ναι, το πρώτο τους σπορ αυτοκίνητο ever! Πως δηλαδή να το χαρακτηρίσω αυτό? Ένας από αυτούς μάλιστα (72 ετών που κυκλοφορεί με 20αρες μοντέλα) δεν ήξερε καν τι κάνει το manetinno στο τιμόνι!

Τώρα για 'Παράθυρα' χρησιμοποιώ τα ΧΠ πολύ απλά διότι τα έχω συνηθίσει και μου δουλεύουν άψογα, άρα μέχρι να μου δημιουργήσουν πρόβλημα σε κάποια εφαρμογή δεν πρόκειται να κάνω αναβάθμιση. Όπως και το κινητό μου είναι νέο μοντέλο μεν, από τα παλιομοδίτικα στυλ δε με κανονικά πλήκτρα και όχι από αυτά τα μοντέρνα με τη τεράστια touch screen, διότι αυτό έχω συνηθίσει και με αυτό κάνω μια χαρά τη δουλειά μου.

Σωστο, αλλα αυτη ειναι η μια μερια του νομισματος.

Αμα εσυ ευχαριστιεσαι κανοντας απολυτους χρονους κτλ (και αν εισαι γκατζετακιας κ.ο.κ), οκ παρε το smg.

Αν ομως την βρισκεις με το να κανεις κατι οπως το περιγραφει ο S38B38 Monsta, δλδ να θετεις στον εαυτο σου προκλησεις για το αν μπορεις να κανεις καποια πραγματα (ιδανικες αλλαγες, στροφες, μυτες τακουνια κτλ) γιατι να μην παρεις το manual?

Να και κάποιος που με καταλαβαίνει.

Ναι, γι' αυτό όλα τα σκληροπυρηνικά σύγχρονα M είναι απολειστικά smg-dkg (csl και το gts) επειδή η bmw ξέρει πως ή φλώροι θα τα πάρουν ή κουλομαρίες.....

Πέρα από την πλάκα τώρα το smg ταιριάζει απόλυτα στο χαρακτήρα του m3 τον οποίο η Bmw έχει διαμορφώσει ώστε να έχει χρώμα F1: Πολύστροφο ατμοσφαιρικό μοτέρ, πίσω κίνηση, και σειριακό κιβώτιο που δένει το γλυκό. Όπως έχω ξαναπεί, βέβαια, με το manual το m3 μπορεί να γίνει πιο παιχνιδιάρικο, αλλά σε αίσθηση ένα short shift το χρειάζεται...

Μάλλον σου διαφεύγει η περίπτωση της Ε60 Μ5 που η ΒΜW την έφτιαξε για την αμερικάνικη αγορά και σε κλασσικό χειροκίνητο κιβώτιο μετά από έντονο κράξιμο. 'Η μήπως λες να τους κράξανε οι 'φλώροι' αμερικάνοι για να πηγαίνουν πιο αργά στα track days? Μάλλον αυτή η 'μικρή' και 'ασήμαντη' για τη BMW αγορά στην απέναντι όχθη δεν την ικανοποιούσε το SMG, διότι πολύ απλά δεν υπήρχε αρκετό driver involvment.

Αλλά είπαμε αφού πρόκειται για προσωπικές προτιμήσεις, περί ορέξεως...

Πολύ αστοχο το σχολιο σου φιλε...

Ακομη δεν καταλαβα που κολλανε οι παππουδες οδηγοι που αναφερες πιο πάνω. Λες και εγιναν οδηγαρες γιατι οδηγουσαν χειροκινητο. Δηλαδή αμα ηταν 30 χρονια νεωτεροι δεν θα εγραφαν χρονους με τα ημηαυτοματα.
Ελεος.

Ρε φιλε, αυτους θα τους παιζει το History Channel σε λιγο καιρο. Τι σχεση εχουν αυτοι με το smg?

Να φερει και η Φερραρι την "χτενα" πισω, να αναστησουμε και τον Εντζο...

Προφανώς και δεν κατάλαβες.

Να στο πω αλλιώς μήπως και καταλάβεις: Είναι πολύ πιο δύσκολο να κάνεις χρόνους με χειροκίνητο απ ότι με ημι-αυτόματο και ο τέλειος συνχρονισμός που απαιτεί η πρώτη περίπτωση, το κάνει ιδιαίτερα challenging ακόμα και σε μη επαγγελματία οδηγό. Παίρνει χρόνια να τελειοποιήσεις τη συγκεκριμένη μέθοδο, capito τώρα?

Και εγώ αυτό θαυμάζω σε αυτούς τους ανθρώπους, γιατί όπως και στους σύνχρονους πρωταθλητές δεν αναδεινκνύονται όλοι. Οι παππούδες και οι γιαγιάδες λοιπόν που κοροϊδεύεις - και δεν εκτιμάς τη προσφορά τους στο μηχανοκίνητο αθλητισμό -, ότι θα τους δούμε στο history channel σε λίγο, στοιχηματίζω είναι πιο γρήγοροι από εσένα σε στριφτερή διαδρομή με χειροκίνητο 316 και το ένα πόδι μεσ' το τάφο, απ ότι εσύ με Μ3 SMG / DKG στο peak της οδηγικής σου καριέρας. :sleeping:

thomelef
18-12-09, 19:48
Βασικά καταλάβετε όλοι πως μιλάμε για προσωπική
προτίμηση του καθενός...
Φυσικά και τα 2 έχουν τη χάρη τους και κάνουν καλά
τη δουλειά τους... Οπότε ξεκολατε όλοι με κουβέντες
και επιθέσεις σε προσωπικό επίπεδο...
Εγώ πάντως όταν οδηγησα το πρώτο ///Μ3 ήταν smg...
Δε χρειάστηκε καν να δω το χειροκινητο... Απλά κοιτουσα
μόνο για smg...

sm6
18-12-09, 19:57
smg και ξεροhttp://i.ehow.com/images/GlobalPhoto/Articles/4722337/FrenchBread-main_Full.jpg!!!

chief
18-12-09, 20:08
Να στο πω αλλιώς μήπως και καταλάβεις: Είναι πολύ πιο δύσκολο να κάνεις χρόνους με χειροκίνητο απ ότι με ημι-αυτόματο και ο τέλειος συνχρονισμός που απαιτεί η πρώτη περίπτωση, το κάνει ιδιαίτερα challenging ακόμα και σε μη επαγγελματία οδηγό. Παίρνει χρόνια να τελειοποιήσεις τη συγκεκριμένη μέθοδο, capito τώρα?

Και εγώ αυτό θαυμάζω σε αυτούς τους ανθρώπους, γιατί όπως και στους σύνχρονους πρωταθλητές δεν αναδεινκνύονται όλοι. Οι παππούδες και οι γιαγιάδες λοιπόν που κοροϊδεύεις - και δεν εκτιμάς τη προσφορά τους στο μηχανοκίνητο αθλητισμό -, ότι θα τους δούμε στο history channel σε λίγο, στοιχηματίζω είναι πιο γρήγοροι από εσένα σε στριφτερή διαδρομή με χειροκίνητο 316 και το ένα πόδι μεσ' το τάφο, απ ότι εσύ με Μ3 SMG / DKG στο peak της οδηγικής σου καριέρας. :sleeping:

Ρε φιλε, εχεις δει να σου επιτεθω προσωπικα?

Στο σχόλιο σου επιτεθικα.

Με ξερεις και απο χθες Ari?

Απο που ειδες να κοροιδευω τους παπουδες και τις γιαγιαδες? Για συγκριση αυτων με τα συγχρονα αμαξια κοροιδεψα. Το αγγουρι που πεταξες δηλαδη.

Ξερεις τι σχεση εχω με τα ραλλι? Σε εχει φαει το dvd μου φενεται. Ειναι το θεμα τι χρονους κανω απεναντι στην Μισελ? Στα ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΟΥ.

Επρεπε να καταλάβουμε οτι αλλα εννοούσες και αλλα εγραφες?
Γι αυτο ασε τα προσωπικά στην ακρη μην εχουμε αλλα...

Capito Ari???

S38B38 Monsta
18-12-09, 20:25
Το όλο σχόλιό σου έχει ειρωνικό στυλάκι ....φίλε. Είμασταν και από χθες λοιπόν ...'φίλοι'?

Χμμμ για να δω λοιπόν....oki doki..... σύμφωνα με τα γραφόμενά σου....Ari, όσοι οδηγούν πλέον χειροκίνητο είναι για τα ....μουσεία τότε έτσι? Αυτό δεν εννοούσες? Εγώ αυτό κατάλαβα πάντως Ari. Και κάθε σύνχρονος και γρήγορος οδηγός που σέβεται τον εαυτό του επιλέγει πλέον......ημι-αυτόματο, σωστά Ari?

BTW, δεν θυμάμαι να σου επιτέθηκα πουθενά στο αρχικό μου post.

chief
18-12-09, 20:50
Το όλο σχόλιό σου έχει ειρωνικό στυλάκι ....φίλε. Είμασταν και από χθες λοιπόν ...'φίλοι'?

Χμμμ για να δω λοιπόν....oki doki..... σύμφωνα με τα γραφόμενά σου....Ari, όσοι οδηγούν πλέον χειροκίνητο είναι για τα ....μουσεία τότε έτσι? Αυτό δεν εννοούσες? Εγώ αυτό κατάλαβα πάντως Ari. Και κάθε σύνχρονος και γρήγορος οδηγός που σέβεται τον εαυτό του επιλέγει πλέον......ημι-αυτόματο, σωστά Ari?

BTW, δεν θυμάμαι να σου επιτέθηκα πουθενά στο αρχικό μου post.

Ρε αρχηγε, παλι τα μπερδεψες.
Κατ αρχην ο Αri εσυ εισαι στο τοπικ.

Λοιπόν επειδή εχεις χρονο και εγω πρεπει να παω να ανοιξω το μαγαζι θελω να σου πω οτι τα συμπερασματα που βγαζεις για τα γραφομενα μου δεν τα βγαζει ουτε ενα παιδι του δημοτικου. Εκτος και αν ειναι ο τροπος σου να δικαιολογησεις τα αδικαιολόγητα.

Ενα θεμα ανοιξε καποιος για το smg και μας αναφερες το μισο grub B, για challenging μας αναφερες, για κουλαδια μας ειπες, μεχρι και για το κινητο σου μας ειπες ρε Ari.....
"Καλημερα ζωη " μας το εκανες το smg φιλε...

Αντε τωρα αφησε το γκαζι να βγεις απο τους κοφτες και κατσε στο dvd να δεις την Μισελ.

Καληνυχτα Αρι, και αμα θες και συνέχεια δεν προκειτε να χαθουμε.

Και ειχα αρχισει να σε συμπαθω εκει που εγραφες για βελτειωσεις....

M3_GEO
18-12-09, 21:32
εγω προσωπικα εχω manual. αλλα εχω οδηγησει και smg. απο την εμπειρια μου εχω να πω το εξης

1. με το manual εχεις το πλεονεκτημα σε κατεβασμα να τοποθετησεις το πισω μερος μεσα στην στροφη σε αναλογη γωνια με αποτελεσμα να εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα στην εισοδο. με το smg απλα δεν μπορεις να το κανεις γιατι ανεβαζει στροφες. επισης το manual ειναι πιο παιχνιδιαρικο.
2. το smg μπορει να γινει αισθητα πιο γρηγορο σε απολυτο χρονο ειδικα αν εχεις μαθει να φρεναρεις με το αριστερο καθως εχεις να διαχειριζεσαι απλα δυο πεταλια.

το συμπερασμα μου ειναι οτι με διαφορετικες τεχνικες μπορεις να πετυχεις τον ιδιο στοχο και την ιδια ευχαριστηση!!!

Fairytale
18-12-09, 21:33
Βρε παιδιά !!!
C U out there

S38B38 Monsta
18-12-09, 23:27
Ρε αρχηγε, παλι τα μπερδεψες.
Κατ αρχην ο Αri εσυ εισαι στο τοπικ.

Λοιπόν επειδή εχεις χρονο και εγω πρεπει να παω να ανοιξω το μαγαζι θελω να σου πω οτι τα συμπερασματα που βγαζεις για τα γραφομενα μου δεν τα βγαζει ουτε ενα παιδι του δημοτικου. Εκτος και αν ειναι ο τροπος σου να δικαιολογησεις τα αδικαιολόγητα.

Ενα θεμα ανοιξε καποιος για το smg και μας αναφερες το μισο grub B, για challenging μας αναφερες, για κουλαδια μας ειπες, μεχρι και για το κινητο σου μας ειπες ρε Ari.....
"Καλημερα ζωη " μας το εκανες το smg φιλε...

Αντε τωρα αφησε το γκαζι να βγεις απο τους κοφτες και κατσε στο dvd να δεις την Μισελ.

Καληνυχτα Αρι, και αμα θες και συνέχεια δεν προκειτε να χαθουμε.

Και ειχα αρχισει να σε συμπαθω εκει που εγραφες για βελτειωσεις....

Καλά απλά δεν υπάρχεις. Εγώ σταματώ εδώ και αποχωρώ.

manos///3
19-12-09, 00:32
Ειλικρινά μου κάνει μεγάλη εντύπωαη που η πλειοψηφία των μελών ψηφίζει smg.

Ή είστε πολύ νέοι σε ηλικία ή έχετε φάει πολλές ώρες πίσω από playstation / xbox ή την έχετε δει ΣουμάΧΕΡΑΔΕΣ ή είστε φανατικοί gadgeΤΑΚΗΔΕΣ, ή είστε όλη μέρα μέσα στη κίνηση. Δεν εξηγήται αλλιώς.

Ναι...ειμαστε ολα τα παραπανω!

Μάλλον δεν έχετε προλαβει να θαυμάσετε ονόματα όπως ο Jean Ragnotti (πισωκούνα Renault 5GT Turbo), η Michele Mouton (Audi Quattro), ο Francois Chatriot (E30 M3), ο Hughes Delage (E30 M3) και πολλοί άλλοι ιεροί 'θεοί' της εποχής εκείνης.

Τους προλαβαμε και τους θαυμασαμε!

Δεν υπάρχει καν σύγκριση μεταξύ χειροκίνητου και αυτόματου ή Sequential Manual Gearbox ή F1 ή DSG ή DKG ή PDK και όλα αυτά τα συναφή ακρώνυμα που έχουν σκαρφιστεί. Για το ποιος θα καταφέρει να κάνει τη πιο γρήγορη σε κλάσματα δευτερολέπτου αλλαγή, να βρουν κάποιο λόγο και αιτία να πουλήσουν περισσότερα κομμάτια.

Δεν αντιλέγω ότι όλα αυτά τα κιβώτια ενσωματώνουν τη τελευταία λέξη της τεχνολογίας, κρύβουν μέσα τους τη μηχανική τελειότητα (χμμμ σχεδόν), και κράχτε με όσο θέλετε ΑΛΛΑ,

ΚΑΝΕΝΑ και ξαναλέω ΚΑΝΕΝΑ άλλο κιβώτιο ταχυτήτων δεν μπορεί να δώσει την ίδια ικανοποίηση, το χαμόγελο, την ευχαρίστηση που παίρνει ένας πραγματικός οδηγός τη στιγμή του τέλεια συγχρονισμένου κατεβάσματος με αμπραγιάζ / χέρι / μύτι / τακούνι στην είσοδο και πλαγιολήσθηση, τη ξερογκαζιά, το τέλειο συγχρονισμό ποδιών & χεριών στο αστραπιαίο ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ανέβασμα ταχυτήτων..

Μεχρι εδω καλα το πας...! Θελω μια μερα να μου δειξεις στη πραξη τη παραπανω τεχνικη..με ενδιαφερει πολυ!

Έχω καταλήξει ότι όποιος διαλέγει αυτοκίνητο σπορ καταβολών με αυτόματο κιβώτιο (έλεος πια η Porsche με το αρχαίο Tiptronic μέχρι και στην 997!), ή Sequential Manual Gearbox και τα συναφή πρόκειται, είτε για τεμπέλη, ή ΒΠ φλώρο (κοιτάχτε με, πήρα Porsche!) ή αλλιώς .....κουλάδι.

Εδω το μαμησες...Βγαζεις λιγο κομπλεξισμο ή μου φενεται?

Είπαμε flame all you want, εκφράζω πάντα προσωπική άποψη στο συγκεκριμένο θέμα και σκοπός μου ΔΕΝ είναι να προσβάλω κανένα μέλος.

Σεβαστη η προσωπικη σου αποψη αλλα αφου τη καταθετεις δημοσια να δεχτεις και τη κριτικη...Ε ναι... μας προσβαλες. Ενταξει δε θα βαλω και τα κλαματα..

Δεν είπα πουθενά ότι οι σύγχρονοι οδηγοί είναι κουλάδια, ούτε πως οι χρόνοι κατεβαίνουν με τα χειροκίνητα. Γι αυτό προφανώς έφτιαξαν τα ημιαυτόματα..

Το ειπες...

Ούτε σνομπάρω τα ///Μ με smg, κάποιος λόγος υπάρχει που το csl έχει αυτό το κιβώτιο.....

Σνομπαρεις ομως τους ιδιοκτητες τους..


Τώρα για 'Παράθυρα' χρησιμοποιώ τα ΧΠ πολύ απλά διότι τα έχω συνηθίσει και μου δουλεύουν άψογα, άρα μέχρι να μου δημιουργήσουν πρόβλημα σε κάποια εφαρμογή δεν πρόκειται να κάνω αναβάθμιση. Όπως και το κινητό μου είναι νέο μοντέλο μεν, από τα παλιομοδίτικα στυλ δε με κανονικά πλήκτρα και όχι από αυτά τα μοντέρνα με τη τεράστια touch screen, διότι αυτό έχω συνηθίσει και με αυτό κάνω μια χαρά τη δουλειά μου.

Εγω εχω windows 7 , για κινητο ενα μοντερνο χωρις πληκτρα με τεραστια οθονη, paddles στη τιμονιερα του xbox και SMG για βαριεμαι , ειμαι φλωρος και κουλαδι.....



στοιχηματίζω είναι πιο γρήγοροι από εσένα σε στριφτερή διαδρομή με χειροκίνητο 316 και το ένα πόδι μεσ' το τάφο, απ ότι εσύ με Μ3 SMG / DKG στο peak της οδηγικής σου καριέρας. :sleeping:

Μ΄αρεσει οπως τα λες....οντως ο Χριστοφορος ειναι και αυτος κουλαδι!



εγω προσωπικα εχω manual. αλλα εχω οδηγησει και smg. απο την εμπειρια μου εχω να πω το εξης

1. με το manual εχεις το πλεονεκτημα σε κατεβασμα να τοποθετησεις το πισω μερος μεσα στην στροφη σε αναλογη γωνια με αποτελεσμα να εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα στην εισοδο. με το smg απλα δεν μπορεις να το κανεις γιατι ανεβαζει στροφες. επισης το manual ειναι πιο παιχνιδιαρικο.
2. το smg μπορει να γινει αισθητα πιο γρηγορο σε απολυτο χρονο ειδικα αν εχεις μαθει να φρεναρεις με το αριστερο καθως εχεις να διαχειριζεσαι απλα δυο πεταλια.

το συμπερασμα μου ειναι οτι με διαφορετικες τεχνικες μπορεις να πετυχεις τον ιδιο στοχο και την ιδια ευχαριστηση!!!

Monza παρε κανα παραδειγμα απο τον Μ3 GEO για τροπους καλης συμπεριφορας και γραφης!


Και κατι τελευταιο, δεν εχω κατι μαζι σου, θα μπορουσε καλλιστα να ειμαστε και οι καλυτεροι φιλοι αλλα στα τελευταια σου ποστ εδω γραφεις π@π@ριες!

Καληνυχτα!

sierra
19-12-09, 01:27
Επειδή είμαι αρκετά μεγάλος έχω οδηγήση και από τα δύο.Συμφονώ με τον Μ3GEO. Εμένα πάντως μου αρέση το manual....

chief
19-12-09, 03:15
εγω προσωπικα εχω manual. αλλα εχω οδηγησει και smg. απο την εμπειρια μου εχω να πω το εξης

1. με το manual εχεις το πλεονεκτημα σε κατεβασμα να τοποθετησεις το πισω μερος μεσα στην στροφη σε αναλογη γωνια με αποτελεσμα να εχεις μεγαλυτερη ταχυτητα στην εισοδο. με το smg απλα δεν μπορεις να το κανεις γιατι ανεβαζει στροφες. επισης το manual ειναι πιο παιχνιδιαρικο.
2. το smg μπορει να γινει αισθητα πιο γρηγορο σε απολυτο χρονο ειδικα αν εχεις μαθει να φρεναρεις με το αριστερο καθως εχεις να διαχειριζεσαι απλα δυο πεταλια.

το συμπερασμα μου ειναι οτι με διαφορετικες τεχνικες μπορεις να πετυχεις τον ιδιο στοχο και την ιδια ευχαριστηση!!!

Μπραβο Βαγγελη. ΛΙγα λογια κατανοητα και τελος.

Επ ευκαιρια..... Το κινητο σου ειναι με κουμπακια????

chief
19-12-09, 03:48
Καλά απλά δεν υπάρχεις. Εγώ σταματώ εδώ και αποχωρώ.
Καληνυχτα και ονειρα γλυκα. Ετσι κι αλλιως δεν υπάρχω...
Ποιος εισαι τωρα που κοιμασε? Ο Toivonen?
Θενκς δασκαλε, με υποχρεωσες.


Σου οφειλω βολτα με Galant VR4 σε χωματινη διαδρομη..., ετσι για να μου εξηγησεις τι εμαθες απο το youtube :lamer:

m-power_01
19-12-09, 05:25
εχει βγει νεα γριπη!!!! Χτυπαει τους ιδιοκτητες Μ3 και τους κανει να σφαζονται μεταξυ τους!

Το μηλο της εριδος!!!
http://www.auto-innovations.com/site/images5/smg2-bmw.jpg

S38B38 Monsta
19-12-09, 08:44
Το γενίκεψα και παρεξηγήθε κόσμος. Ζητώ συγγνώμη και ανακαλώ.

Όμως οι περιπτώσεις που ανέφερα υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ τριγύρω μας, όπως και ΟΔΗΓΑΡΕΣ με ημι-αυτόματα κτήνη.

merlin_M3
19-12-09, 09:02
Το γενίκεψα και παρεξηγήθε κόσμος. Ζητώ συγγνώμη και ανακαλώ.

Όμως οι περιπτώσεις που ανέφερα υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ τριγύρω μας, όπως και ΟΔΗΓΑΡΕΣ με ημι-αυτόματα κτήνη.

Δεκτή η συγνώμη !!!

Φιλικά
Νίκος (ΟΔΗΓΑΡΑ με ημι-αυτόματο κτήνος)

chief
19-12-09, 09:16
Ζητω και εγω συγνωμη στον S38B38 Monsta

alexk
19-12-09, 10:16
Εγώ ανήκω στην κατηγορία φλώρου και κουλαδίου !
Πάντα μπέρδευα το συμπλέκτη με το φρένο και ήταν επικίνδυνο να τσαρουχώνω το φρένο με το αριστερό.
Ευχαριστώ την BMW που έδωσε και σε εμένα το δικαίωμα να οδηγώ.
Σε διαφορετική περίπτωση μόνο επιλεγμένα άτομα από το Θεό με φυσικό χάρισμα θα μπορούσαν να οδηγήσουν σπορ αυτοκίνητα.

ο alexk πριν το SMG ::drive2:

sm6
19-12-09, 11:39
μπραβο στον κωστα και τον χριστοφορο για το ηθος τους...
το ιντερνετ γεννα παρεξηγησεις, αλλα ειναι ωραιο να λυνονται με αυτον το τροπο.
αυτο χαρακτηριζει πολιτισμενους ανθρωπους (που κι αυτοι βεβαια καπου μπορει να παραφερθουν) και οχι επιμονους ξερολες...

η δικη μου μικρη εμπειρια λεει τα εξης...:

ναι σιγουρα το χειροκινητο απαιτει απο τον οδηγο περισσοτερη συμμετοχη. αυτο δεν συμβαινει επειδη η διαταξη του κιβωτιου ειναι σε σειρα Η και η επιλογη γινεται μονο απο το λεβιε. υπαρχει ο παραγοντας συμπλεκτης που δινει περισσοτερη ελευθερια στον οδηγο να επιλεξει πως θα τον χρησιμοποιησει κατα τη διαρκεια του φρεναρισματος. ειναι μια τεχνικη που οπως ειπε ο κωστας αναπτυχθηκε στους αγωνες ραλλυ, περισσοτερο απο αναγκη φυσικα και οχι απο "γουστο".
τα μπλοκε εκεινης της εποχης και τα σανζμαν απαιτουσαν τον τροπο που περιεγραψε ο κωστας οχι μονο για να πας γρηγορα, αλλα και για να κρατηθεις απλα εντος δρομου.
τα ιερα τερατα του παρελθοντος, αυτα τα μεσα ειχαν, με αυτα οδηγουσαν... εχει δικιο ο κωστας για τη λαμπρη ιστορια που γραφτηκε.
οσοι ομως συνεχισαν στη μοντερνα εποχη οπως ο ψηλος (ο οποιος παρεπιπτοντως ετοιμαζεται να ξανατρεξει στις 24 ωρες του ρινγκ με gt3 rs) βλεπουμε πως οδηγουν και με τα σειριακα...
πολλοι αναπολουν παλιες εποχες... και στη F1 ακομα, οταν δεν υπηρχαν "αυτακια" πισω απο το τιμονι αλλα κανονικος λεβιες και συμπλεκτης "βραχος". ποσοι μοντερνοι οδηγοι θα μπορουσαν να γραψουν ανταγωνιστικους χρονους με εκεινα τα μονοθεσια? ισως λιγοτεροι απο αυτους που βλεπουμε σημερα στην κορυφη, ισως ολοι. δεν ειναι εκει το θεμα.
το θεμα ειναι οτι ο κοσμος προχωραει και οι κορυφαιες μορφες αγωνων εδειξαν οτι τα κλασσικα χειροκινητα ειναι πλεον παρωχημενα. τα σειριακα (διοτι και το smg δεν ειναι αυτοματο, ειναι χειροκινητο) επικρατησαν καθολικα και το κερδος ειναι οτι περασαν και στα αυτοκινητα παραγωγης για να βοηθησουν και το μεσο οδηγο...

εκτος λοιπον της θεαματικης οδηγησης και του ντριφτ οπου ενα κλασσικο χειροκινητο πλεονεκτει, σε ολες τις αλλες συνθηκες το σειριακο δεν εχει καμια σχεση...
επισης κωστα αυτο που λες για την αμερικη και τα 6αρια που μπηκαν στα Μ5-Μ6 δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα... ναι σιγουρα υπηρξε η απαιτηση για κλασσικο χειροκινητο απο πολλους οδηγους και η bmw για να μη χασει τους πελατες (αφου προκειται για τεραστια αγορα) το εβαλε... με αρκετα limitations φυσικα διοτι τα αυτοκινητα δεν ειχαν σχεδιαστει για τετοιο κιβωτιο. ολοι ομως οσοι οδηγησαν ειδαν οτι τα αυτοκινητα σαν πακετο ειναι χειροτερα ετσι... και πολλοι που τα πηραν, τωρα κλαινε... και η αξια τους σαν μεταχειρισμενα ειναι χαμηλοτερη... στο M5board εχουν γραφτει πολλα για το θεμα και τα δυο κιβωτια εχουν υποστηρικτες, αλλα κανεις δεν αμφισβητει οτι με το smg το αυτοκινητο ειναι πιο γρηγορο...

απο εκει και περα, το οτι υπαρχουν "παπουδες" που παιρνουν υπεραυτοκινητα διοτι εχουν λεφτα ειναι γεγονος... και οχι μονο αυτοκινητα, σκαφη, αεροπλανα, σπιτια κλπ. παντα ετσι γινοταν και παντα ετσι θα γινεται. και ειναι απολυτα φυσιολογικο και καθολου κακο. τα χρηματα που απαιτουνται ειναι ελαχιστοι αυτοι που τα βρισκουν ετοιμα και περισσοτεροι εκεινοι που με τη δουλεια τους τα αποκτουν στην πορεια... ετσι ειναι λογικο τα πολυ ακριβα πραγματα να τα εχουν ανθρωποι μιας καποιας ηλικιας και οχι πιτσιρικαδες... και επισης λογικη ειναι η πικρα του πιτσιρικα που βλεπει το "ραμολι" με τη φερραρι και το μανεκεν στο δεξι καθισμα...
αυτη ειναι η πραγματικοτητα ομως...

οπως πραγματικοτητα ειναι και ο αλλος χαρακτηρας που περιεγραψε ο κωστας... ο συντηρητικός οδηγος της Ε200 και της 520 σεπτρονικ που δεν ειχε ιδεα τι ειναι μοτορσπορτ και ντιβιζιον πριν λιγο καιρο και τωρα ειναι πιο πολυξερος και φανατικος απο τον ριχτερ και τον τάισεν... οπως επισης και αυτος που πηγαινε με το σενταν για παϊδακια στα βλαχικα μπακουροπαρεα και οταν γυριζε απ τη βουλιαγμενης απορουσε τι κανουν ολοι αυτοι με τα μηχανακια και τα αυτοκινητα τετοια ωρα στη βουτα... και τωρα ειναι η πρωτη "μουρη" στα κοντροστεκια και τα κοντροφορουμ.
και σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι απολυτα φυσιολογικο οταν ενας βρισκεται απο το ενα ακρο στο αλλο να παρουσιασει ανισόρροπη συμπεριφορα, μεχρι να βρει μεσα του την ισορροπία αναμεσα στους δυο κοσμους...

ολοι ομως ειναι ευπροσδεκτοι στο χωρο των αγωνων και του μοτορσπορτ γενικοτερα... θελουμε περισσοτερους οπαδους της σπορ οδηγησης και ειναι καλο να βλεπουμε πολλα και καλα αυτοκινητα στο δρομο και ας τα εχουν "παπουδες" ή γονοι καλων οικογενειων που τα βρηκαν ετοιμα...

manos///3
19-12-09, 12:50
Το γενίκεψα και παρεξηγήθε κόσμος. Ζητώ συγγνώμη και ανακαλώ.


Aυτο, σε τιμά!

chief
19-12-09, 13:11
Εγω Σταθη συμφωνώ στα πιο πάνω και αφου το θεμα ειναι το smg vs manual συμφωνώ επισης οτι στο χειροκίνητο χρειαζεται η παραπάνω σημετοχή του οδηγού.
Αυτό ειναι αυτονόητο.

Δεν συμφωνω ομως να ξεχωριζουμε τους οδηγους ή τους ιδιοκτητες σε ικανούς ή μη ικανούς αναλογα με το κιβωτιο που εχει το αμαξι που οδηγουν.
Για μενα αυτο ειναι ταλέντο και τιποτα αλλο. Ή το έχεις ή δεν....
Εδω υπάρχουν πιτσιρίκια που μπορει να κάνουν σουζα χιλιομετρο με παπί και να κανουν τα ιδια οταν καβαλησουν για πρωτη φορα και την τσοπερ του Μικι Ρουκ.

Υπάρχουν "χεραδες" που πανε με το πλάι ειτε ειναι στο Μ3 ειτε στο σε scania.

Η μήπως ηταν ο Colin ΜcRae θεαματικός με το με το χειροκίνητο Legacy ενω με το focus δεν ηταν.
Εγω εκει κολλησα στο θεμα. Δεν ξερω, μπορει να εχω και λαθος σε αυτα που λεω.
Ομως ακομη πιστευω οτι,
Δεν ειναι τα ρασα που κανουν τον παπα......

BILL007
19-12-09, 13:12
μπραβο στον κωστα και τον χριστοφορο για το ηθος τους...
το ιντερνετ γεννα παρεξηγησεις, αλλα ειναι ωραιο να λυνονται με αυτον το τροπο.
αυτο χαρακτηριζει πολιτισμενους ανθρωπους (που κι αυτοι βεβαια καπου μπορει να παραφερθουν) και οχι επιμονους ξερολες...

η δικη μου μικρη εμπειρια λεει τα εξης...:

ναι σιγουρα το χειροκινητο απαιτει απο τον οδηγο περισσοτερη συμμετοχη. αυτο δεν συμβαινει επειδη η διαταξη του κιβωτιου ειναι σε σειρα Η και η επιλογη γινεται μονο απο το λεβιε. υπαρχει ο παραγοντας συμπλεκτης που δινει περισσοτερη ελευθερια στον οδηγο να επιλεξει πως θα τον χρησιμοποιησει κατα τη διαρκεια του φρεναρισματος. ειναι μια τεχνικη που οπως ειπε ο κωστας αναπτυχθηκε στους αγωνες ραλλυ, περισσοτερο απο αναγκη φυσικα και οχι απο "γουστο".
τα μπλοκε εκεινης της εποχης και τα σανζμαν απαιτουσαν τον τροπο που περιεγραψε ο κωστας οχι μονο για να πας γρηγορα, αλλα και για να κρατηθεις απλα εντος δρομου.
τα ιερα τερατα του παρελθοντος, αυτα τα μεσα ειχαν, με αυτα οδηγουσαν... εχει δικιο ο κωστας για τη λαμπρη ιστορια που γραφτηκε.
οσοι ομως συνεχισαν στη μοντερνα εποχη οπως ο ψηλος (ο οποιος παρεπιπτοντως ετοιμαζεται να ξανατρεξει στις 24 ωρες του ρινγκ με gt3 rs) βλεπουμε πως οδηγουν και με τα σειριακα...
πολλοι αναπολουν παλιες εποχες... και στη F1 ακομα, οταν δεν υπηρχαν "αυτακια" πισω απο το τιμονι αλλα κανονικος λεβιες και συμπλεκτης "βραχος". ποσοι μοντερνοι οδηγοι θα μπορουσαν να γραψουν ανταγωνιστικους χρονους με εκεινα τα μονοθεσια? ισως λιγοτεροι απο αυτους που βλεπουμε σημερα στην κορυφη, ισως ολοι. δεν ειναι εκει το θεμα.
το θεμα ειναι οτι ο κοσμος προχωραει και οι κορυφαιες μορφες αγωνων εδειξαν οτι τα κλασσικα χειροκινητα ειναι πλεον παρωχημενα. τα σειριακα (διοτι και το smg δεν ειναι αυτοματο, ειναι χειροκινητο) επικρατησαν καθολικα και το κερδος ειναι οτι περασαν και στα αυτοκινητα παραγωγης για να βοηθησουν και το μεσο οδηγο...

εκτος λοιπον της θεαματικης οδηγησης και του ντριφτ οπου ενα κλασσικο χειροκινητο πλεονεκτει, σε ολες τις αλλες συνθηκες το σειριακο δεν εχει καμια σχεση...
επισης κωστα αυτο που λες για την αμερικη και τα 6αρια που μπηκαν στα Μ5-Μ6 δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα... ναι σιγουρα υπηρξε η απαιτηση για κλασσικο χειροκινητο απο πολλους οδηγους και η bmw για να μη χασει τους πελατες (αφου προκειται για τεραστια αγορα) το εβαλε... με αρκετα limitations φυσικα διοτι τα αυτοκινητα δεν ειχαν σχεδιαστει για τετοιο κιβωτιο. ολοι ομως οσοι οδηγησαν ειδαν οτι τα αυτοκινητα σαν πακετο ειναι χειροτερα ετσι... και πολλοι που τα πηραν, τωρα κλαινε... και η αξια τους σαν μεταχειρισμενα ειναι χαμηλοτερη... στο M5board εχουν γραφτει πολλα για το θεμα και τα δυο κιβωτια εχουν υποστηρικτες, αλλα κανεις δεν αμφισβητει οτι με το smg το αυτοκινητο ειναι πιο γρηγορο...

απο εκει και περα, το οτι υπαρχουν "παπουδες" που παιρνουν υπεραυτοκινητα διοτι εχουν λεφτα ειναι γεγονος... και οχι μονο αυτοκινητα, σκαφη, αεροπλανα, σπιτια κλπ. παντα ετσι γινοταν και παντα ετσι θα γινεται. και ειναι απολυτα φυσιολογικο και καθολου κακο. τα χρηματα που απαιτουνται ειναι ελαχιστοι αυτοι που τα βρισκουν ετοιμα και περισσοτεροι εκεινοι που με τη δουλεια τους τα αποκτουν στην πορεια... ετσι ειναι λογικο τα πολυ ακριβα πραγματα να τα εχουν ανθρωποι μιας καποιας ηλικιας και οχι πιτσιρικαδες... και επισης λογικη ειναι η πικρα του πιτσιρικα που βλεπει το "ραμολι" με τη φερραρι και το μανεκεν στο δεξι καθισμα...
αυτη ειναι η πραγματικοτητα ομως...

οπως πραγματικοτητα ειναι και ο αλλος χαρακτηρας που περιεγραψε ο κωστας... ο συντηρητικός οδηγος της Ε200 και της 520 σεπτρονικ που δεν ειχε ιδεα τι ειναι μοτορσπορτ και ντιβιζιον πριν λιγο καιρο και τωρα ειναι πιο πολυξερος και φανατικος απο τον ριχτερ και τον τάισεν... οπως επισης και αυτος που πηγαινε με το σενταν για παϊδακια στα βλαχικα μπακουροπαρεα και οταν γυριζε απ τη βουλιαγμενης απορουσε τι κανουν ολοι αυτοι με τα μηχανακια και τα αυτοκινητα τετοια ωρα στη βουτα... και τωρα ειναι η πρωτη "μουρη" στα κοντροστεκια και τα κοντροφορουμ.
και σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι απολυτα φυσιολογικο οταν ενας βρισκεται απο το ενα ακρο στο αλλο να παρουσιασει ανισόρροπη συμπεριφορα, μεχρι να βρει μεσα του την ισορροπία αναμεσα στους δυο κοσμους...

ολοι ομως ειναι ευπροσδεκτοι στο χωρο των αγωνων και του μοτορσπορτ γενικοτερα... θελουμε περισσοτερους οπαδους της σπορ οδηγησης και ειναι καλο να βλεπουμε πολλα και καλα αυτοκινητα στο δρομο και ας τα εχουν "παπουδες" ή γονοι καλων οικογενειων που τα βρηκαν ετοιμα...





Υπάρχει κάποιο θέμα με το sedan σαν καρότσα?Δεν το κατάλαβα...Το Μ5 που το κατατάσουμε άραγες?Στο Motorsport, ξέχασα...οπως επισης και αυτος που πηγαινε με το σενταν για παϊδακια στα βλαχικα μπακουροπαρεα και οταν γυριζε απ τη βουλιαγμενης απορουσε τι κανουν ολοι αυτοι με τα μηχανακια και τα αυτοκινητα τετοια ωρα στη βουτα... και τωρα ειναι η πρωτη "μουρη" στα κοντροστεκια και τα κοντροφορουμ.
Αν αρχίσουμε για τις καρότσες εδώ X6M είδαμε =>Tρελό motorsport (π.χ με απόσταση απο το έδαφος 20πόντους και βάλε...)

Το Μοtorsport δεν είναι τα αμάξια μόνο,πχ 520 Ε39 αντί για Μ5 Ε39...που πας ρε κακομοίρη θα πούμε?Κάποιοι ναι...Αλλοι όμως όχι (και μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ).
Το Motorsport είναι τρόπος σκέψης και "ενασχόλησης"...

Πάντως πέρα αυτά πολύ σωστό post φίλε Στάθη!Συμφωνώ μαζί σου σχεδόν απολύτως σε ότι είπες...:cheers:

Υ.Γ 1)καταλαβαίνω το ύφος γραφής σου φίλε Στάθη και πιστεύω ότι απλά το είπες για να περιγράψεις την κατάσταση μέσες άκρες, χωρίς να θέλεις να θίξεις κάτι τόσο συγκεκριμένο
2) Sorry για το λίγο Offtopic αλλά δεν μπορούσα να μην τα σχολιάσω αυτά,μιας και τα βλέπω ανα τακτά χρονικά διαστήματα...

EVERGET
19-12-09, 13:17
εκτος λοιπον της θεαματικης οδηγησης και του ντριφτ οπου ενα κλασσικο χειροκινητο πλεονεκτει, σε ολες τις αλλες συνθηκες το σειριακο δεν εχει καμια σχεση...



Αυτή είναι η ουσία του θέματος. Όταν έρχεται η ώρα να αγοράσεις ένα supersport όχημα, το θέλεις όσο πιο εξωτικό γίνεται, η επιλογή του smg είναι εξωτική αφού το όχημα γίνεται ένα κλικ πιο κοντά σε σύγχρονες αγωνιστικές κατασκευές. Ζώντας με το smg καταλάβαίνεις ότι όσο πορωτικό είναι τόσο και περιοριστικό είναι σε κάποιους τομείς (βλέπε quote). Τα σειριακά κιβώτια έχουν γίνει μέρος του χαρακτήρα των μοντέρων σπορ αυτοκινήτων, περιμένω πως σε λίγα χρόνια (όπως η ferrari στην italia) ΄κανένα M δεν θα προσφέρεται manual.

sm6
19-12-09, 14:06
Υπάρχει κάποιο θέμα με το sedan σαν καρότσα?
Το Μοtorsport δεν είναι τα αμάξια μόνο,πχ 520 Ε39 αντί για Μ5 Ε39...που πας ρε κακομοίρη θα πούμε?Κάποιοι ναι...Αλλοι όμως όχι (και μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ).
Το Motorsport είναι τρόπος σκέψης και "ενασχόλησης"...

δεν υπαρχει κανενα θεμα και με τιποτα.
ουτε θα πω εγω τι ειναι μοτορσπορτ και τι οχι... εχουν ανοιχθει ολοκληρα θρεντς στο παρελθον και ακρη δεν βγηκε... γιατι το ιδιο πραγμα πολλοι το αντιλαμβανονται αλλιως.
εχω την αποψη μου βεβαια την οποια φυσικα και δεν θελω να την επιβαλω σε κανεναν.
η λεξη σενταν επιλεχθηκε διοτι αυτος ο τυπος οχηματος εκφραζει ως επι το πλειστον ενα πιο συντηρητικο και "ησυχο" κοινο. κοινο που βλεπει το αυτοκινητο ως απλη μετακινηση και οχι ως χαρα, ψυχαγωγια, ιδεα, ή οτι αλλο. οπως και τα στεϊσιον. οχι οτι δεν υπαρχουν εξαιρεσεις και ακραια αυτοκινητα με αυτες τις καροτσες... ή οδηγοι με μετρια αυτοκινητα που πανε "ανεμος"...
αυτο εννοειται οτι δεν ειναι καθολου κακο, ουτε θα υποδειξουμε εμεις σε καποιον τι να ειναι, τι θα κανει, τι θα παιρνει και πως θα οδηγει... δηλαδη τι, το στεφανο ας πουμε που εχει 520, δεν τον κανουμε παρεα?



στεφανε σορρυ που χρησιμοποιησα το ονομα σου ως παραδειγμα, το εκανα για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα γινει και παλι παρεξηγηση...
(ερχονται και εκλείψεις πρεπει να προσεχουμε...)

BILL007
19-12-09, 14:12
OΚ φίλε Στάθη...:) :)

Όντως τα περι Motorsport τα εχουμε πει και παλιότερα και είδαμε που καταλήξαμε...


Υ.Γ
δηλαδη τι, το στεφανο ας πουμε που εχει 520, δεν τον κανουμε παρεα?

OXI...ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΕΑ KΥΡIE!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!:rofl2: :D

sm6
19-12-09, 14:18
OXI...ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΕΑ KΥΡIE!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!:rofl2: :D

μαλλον αυτος δεν μας κανει τελευταια... του εχω βαλει απουσιες...
ισως κατι ετοιμαζει...:scratchch

Driver M
19-12-09, 16:43
Kαθόνται τόση ώρα και κονταροχτυπιούνται ορισμένοι για το αν είναι καλύτερο το smg από το manual και τούμπαλιν, ενώ κατά τη γνώμη μου δεν τιθεται τέτοιο θέμα, αφού το καθένα έχει διαφορετικά προσόντα που ταιριάζουν σε άλλους οδηγούς. Συνεπώς το καθένα είναι καλύτερο για συγκεκριμένες απαιτήσεις και στυλ οδήγησης.

Περί χειροκίνητου: Ό,τι και να πει κανείς, πάντα ένα χειροκίνητο κιβώτιο έχει πολύ μεγαλύτερο βαθμό εμπλοκής από ένα (ημι)αυτόματο. Αυτό είναι κανόνας και φαντάζομαι κανείς δεν το αμφισβητεί. Επίσης το ότι θέλει πολύ περισσότερη τεχνική και εμπειρία να πας πολύ γρήγορα με ένα χειροκίνητο και πάλι το θεωρώ αδιαμφισβήτητο. Τέλος, όταν μιλάμε για drift και άλλες τέτοιες "ειδικές" οδηγικές καταστάσεις, σαφώς το χειροκίνητο έχει πλεονέκτημα.

Τώρα, όσον αφορά το smg και γενικά όλα τα καλά ημιαυτόματα κιβώτια, σαφώς και είναι πολύ πιο γρήγορα, είναι ιδανικά για χρόνους σε πίστες και γενικά κάνουν σχεδόν τα πάντα καλύτερα. Όμως για κάποιον που θέλει όσο το δυνατόν περισσότερη εμπλοκή με το αυτοκίνητο, απλά δεν είναι τόσο καλά όσο το χειροκίνητο, γιατί ποτέ η αίσθηση του συμπλέκτη σε συνδιασμό με το λεβιέ δε μπορεί να αντικατασταθεί με το πάτημα κουμπιών. Το χειροκίνητο απαιτεί περισσότερες κινήσεις και περισσότερη εγρήγορση, κάτι που δεν το κάνει το ημιαυτόματο, αφού όλα είναι πολύ απλά και ραφηναρισμένα. Τώρα όλα τα υπόλοιπα περί φλώρων κλπ, δε με βρίσκουν καθόλου σύμφωνο. Τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων και άλλος προτιμά να παλεύει να κάνει την ιδανική αλλαγή, ενό άλλος να κατεβάσει μισό δεύτερο το χρόνο του στην πίστα. Διαφορετικές προτεραιότητες, διαφορετικές επιλογές.

Και κάτι άλλο. Τα wrc, η formula και γενικά ο μηχανοκίνητος αθλητισμός δε μπορεί επουδενί να αποτελεί απόδειξη ότι τα ημιαυτόματα είναι καλύτερα κιβώτια. Και αυτό γιατί το αποκλειστικό μέλημα στα αγωνιστικά αυτοκίνητα είναι η επίτευξη του καλύτερου χρόνου και αυτό πλέον μόνο με ημιαυτόματα κιβώτια επιτυγχάνεται. Στα συμβατικά σπορ αυτοκίνητα όμως, ο καλύτερος χρόνος δεν αποτελεί αυτοσκοπό. Υπάρχει και κάτι που λέγεται αίσθηση και εμείς οι κάτοχοι BMW το ξέρουμε πολύ καλά όταν μας λένε ότι audi, amg κλπ είναι πιο γρήγορα από τα δικά μας. Απλά δε μας ενδιαφέρει, γιατί ξερόυμε ότι η απόλαυση που μας προσφέρει η bmw δεν την έχουν ορισμένοι άλλοι που το παίζουν γρήγοροι. Κάπως έτσι συμβαίνει κατά τη γνώμη μου και με τα ημιαυτόματα. Πιο γρήγορα, πιο εξωτικά και upper class, πιο σύγχρονα, αλλά την καθαρόαιμη αίσθηση του χειροκίνητου δεν την προσφέρουν.



PS Στάθη καταλαβαίνω το σχόλιό σου για τα sedan αφού το λες γενικά όπως θα έλεγε κάποιος ότι τα ιταλικά αμάξια χαλάνε κλπ. Απλά να υπενθυμίσω (όπως είπε και ο Bill) ότι πολλές αμιγώς καθαρόαιμες κατασκευές είναι τετράπορτες (evo, sti, M5, το πιο γρήγορο audi παραγωγής rs6 κλπ), ενώ ουσιαστικά και οι sedan bmw δεν υστερούν πουθενά οδηγικά σε σχέση με τις coupe (πχ Μ3 Ε90-Ε92). Παρότι λοιπόν πιάνω το νόημα αυτού που θες να πεις, απλά ήθελα να κάνω και μια γενική παρατήρηση (όχι ενάντια στα λεγόμενά σου απλά με αφορμή δοθείσα από αυτά) περί sedan και coupe.

nino x3
20-12-09, 01:52
μαλλον αυτος δεν μας κανει τελευταια... του εχω βαλει απουσιες...
ισως κατι ετοιμαζει...:scratchch

θα εχει πηξει στη δουλεια.. εχει και κορη να προικισει!!!