PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλιοροφή


percis
18-07-05, 12:06
Έχω ένα Ε46, και ηλιοροφή μου παρουσιάζει ένα πρόβλημα. Όταν την ανοίξω τέρμα και μετά την κλείσω αυτή δέν κλείνει τελείως αλλά μένει στη μισή διαδρομή, μετά απο επανηλημένες προσπάθειες τελικά κλίνει. Πήγα στην αντιπροσωπεία και το μόνο που μου κάνανε ήταν να την λαδώσουνε λίγο με ένα σπρέι, αλλά μου ξαναπαρουσίασε τα ίδια. Ένας φίλος μου έχει ένα focus με ηλιοροφή και είχε πάθει τα ίδια. Όταν πήγε αυτός στην αντιπροσωπεία του, πήγε ένας μηχανικός και με κάποιες διαδοχικές κινήσεις στο κουμπί της ηλιοροφής την ρύθμισε και απο τότε δεν το ξανάκανε. Μήπως ξέρει κανείς απο σας τί στο καλό συμβαίνει;

dk712003
18-07-05, 12:26
έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και όποτε το λέω στο συνεργείο, μόνο λαδάκι βάζουν....και μετά απο λίγες μέρες το ξανακάνει :confused:

(δεν το κάνει συνέχεια)

MPOWER
18-07-05, 12:46
Αισθάνεσθε να ζορίζεται η οροφή και γι'αυτό να σταματάει? :feedback:

dk712003
18-07-05, 13:11
σε εμένα δεν ακούγεται να ζορίζεται.
καθώς κλείνει με κανονική ταχύτητα, σταματάει.
για να κλείσει εντελώς, κρατάω το κουμπί πατημένο και κλείνει κανονικά.

μια φορά στο συνεργείο, μου είπαν οτι μπορεί να έχει πιάσει σκόνη ο αισθητήρας που έχει για ασφάλεια (..για να μην μαγκώσει κανένα χέρι ή κεφάλι).

το καθάρισαν αλλά το ξαναέκανε.

MPOWER
18-07-05, 13:36
Μην ανησυχείς....ρυθμίζεται μέσω "αρχικοποίησης"
Αυτή τη στιγμή αδυνατώ να ανεβάσω το αρχείο που περιγράφει τη διαδικασία....αν δεν τα καταφέρω μέχρι αύριο, θα σου την περιγράψω εγώ!

NIKOS 320Ci
19-07-05, 00:56
νομιζω πρεπει να κρατησεις το κουμπι προς τα κατω (κλεισιμο)για 10 η 15 sec αφου εχει κλεισει για ρυθμιστει μονη της.μωλς βρω το link θα το βαλω για σιγουρια.

MPOWER
19-07-05, 08:17
Το αρχείο που σας υποσχέθηκα το έβαλα στο forum που μπαίνουν διάφορα σημαντικά και πάντα επίσημα αρχεία!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1991

dk712003
19-07-05, 09:03
θα το δοκιμάσω σήμερα!

thanks :bowdown:

percis
03-08-05, 15:10
Το αρχείο που σας υποσχέθηκα το έβαλα στο forum που μπαίνουν διάφορα σημαντικά και πάντα επίσημα αρχεία!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1991

Παιδιά ευχαριστώ πολύ, έκανα ότι έλεγε και εύφτιαξε αμέσως... :dance:

Dathanaso
24-11-09, 19:45
Καλησπέρα χθες προσπάθησα να κλείσω το πλαστικό προστατευτικο κατω απο τη ηλιοροφή και ειχε κολησει, μαζεψα πισω την ηλιοροφή και αφου μαζευτηκε και το πλαστικο ακουστηκε ενα κλακ...μετα την εφερα μπροστα και το πλαστικο καλλυμα ξεκούμπωσε απο τους οδηγούς του και εφυγε απο την θεση του.Η ηλιοροφή δουλευει κανονικα οταν την ανεβαζω όμως δεν τραβαει πισω ελαφρως το πλαστικο καλυμα οπως στην αρχη,και οταν την κλεινω δεν το φερνει τελειως μπροστα καμια ιδέα?