PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουμπιά στο τιμόνι


jim_pas
05-06-09, 12:54
Παιδιά καλημέρα!!

Έχω ένα ε39 528 μοντέλο 2000 και σκεφτομαι να βάλω κουμπιά στο τιμόνι.θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να τα προσθέσω χωρίς να αλλάξω το τιμόνι.Αν γίνεται απο που μπορώ να αγοράσω τα κουμπιά και που μπορώ να κάνω την τοποθέτηση??

Έχω δει ακομα το συγκεκριμένο τιμόνι με 4 αλλα και με 5 κουμπια σε κάθε ακρη.Ξέρετε μήπως την διαφορα??

Το τιμονι που έχω είναι το m.

asot
05-06-09, 13:20
Ριξε μια ματια εδώ
http://bmwfans.info/parts/catalog/E39/Sedan/Europe/528i-M52/LHD/M/2000/march/browse/steering/

Το τιμόνι σου http://bmwfans.info/parts/catalog/E39/Sedan/Europe/528i-M52/LHD/M/2000/march/browse/steering/m_sports_strng_whl_leather_airbag_smart/
εχει διαφορετικό κωδικό από τα άλλα δυο που έχουν και κουμπιά...
Επίσης, απ οτι βλέπω πρεπει να υπάρχει <Cruise control = Yes>

Η διαφορά:
Τα λίγα κουμπιά = Radio/Speed control switch
Τα πολλα κουμπιά = Radio/telephone/speed control switch

Με τα part numbers μπορείς να παραγγείλεις και από την BMW or ebay...

jim_pas
05-06-09, 13:55
Σε ευχαριστώ φίλε θα το κοιτάξω. Κατι ακόμα....ειναι σίγουρο οτι θα δουλεύουν??σκεφτομαι να βάλω τα πολλά κουμπιά.Υπαρχει περίπτωση να μου δημιουργήσουν κανένα προβλημα???Υπάρχει κάποιος που να τα έχει βάλει κιολας για να μας πει που μπορω να τα τοποθετήσω κιολας??

asot
05-06-09, 14:16
Cruise control έχεις?
Εχεις και εργοστασιακή εγκατάσταση Τηλεφώνου (για τα πολλά κουμπια που σκέφτεσαι...)?

ΑΝ ναι, τότε λογικά υπάρχουν υποδοχές, και μονος σου (αν ασχολείσαι και δεν φοβάσαι να αποσυνδέσεις αερόσακους, κλπ) μπορείς...

Θα πρεπει επίσης να μάθεις γιατί το τιμόνι σου έχει διαφορετικό p/n από αυτά με τα κουμπιά...

jim_pas
05-06-09, 14:29
Cruise control εννοείς κάτι σαν αυτόματος πιλότος???το αυτοκίνητο είναι με manual σασμάν...υπαρχει και για αυτο τέτοιο??Πριν περίπου ένα μήνα αγόρασα το αυτοκίνητο και δεν το έχω ψάξει καλά ακόμα.....Νομίζω οτι δεν έχει,αλλα πως μπορω να δω αν εχει???όσο για την εγκατάσταση τηλεφώνου νομίζω οτι υπάρχει...εχει δίπλα απο το ακουμπιστήρι την υποδοχή για το τηλέφωνο μαζί με το καλωδιο του ακουστικού,αλλα δεν έχω αγοράσει το τηλέφωνο ακόμα.αυτες τις μέρες το ψαχνω και απο ότι έμαθα παίρνει το motorola v50.

jim_pas
05-06-09, 20:23
Επίσης αν ξερει κάποιος μπορεί να μου πει αν χρειάζεται και καλωδιώσεις μαζί με τα κουμπια??


Ευχαριστω!!

Bimmer
05-06-09, 20:55
Επίσης αν ξερει κάποιος μπορεί να μου πει αν χρειάζεται και καλωδιώσεις μαζί με τα κουμπια??


Ευχαριστω!!

Θα σε συμβούλευα να μην προσπαθήσεις να συγκεντρώσεις τα κομμάτια που πιστεύεις ότι θα χρειαστούνε γιατί δεν μπορείς να ξέρεις τι άλλο θα απαιτηθεί όταν ξεκινήσεις την τοποθέτηση.
Σίγουρα το τιμόνι μόνο του ή οι διακόπτες δεν αρκούν και λογικά θα χρειαστεί και προγραμματισμός από εξουσιοδοτημένο συνεργείο.
Δες το πλήρες "σετ εξοπλισμού μεταγενέστερης τοποθέτησης (http://bmwfans.info/parts/catalog/E39/Sedan/Europe/528i-M52/LHD/M/2000/march/browse/steering/retrofit_kit_multifunct_steering_wheel/)" (τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών).
Μάλλον κάτι τέτοιο θα χρειαστείς.

asot
06-06-09, 09:12
Cruise control εννοείς κάτι σαν αυτόματος πιλότος???το αυτοκίνητο είναι με manual σασμάν...υπαρχει και για αυτο τέτοιο??

Ναι, αυτό ακριβώς, υπάρχει και στο manual σασμάν.
Αν δεν υπάρχει σε σένα, ίσως να μην υπάρχει η δυνατότητα τοποθέτησης κουμπιών στο Τιμόνι...

stelmaniac
06-06-09, 11:06
Eπειδη ειμαι ξαπλα λογω χειρουργειου κ δεν μπορω να γραφω, το παιδι που ενδιαφερεται ας με παρει τηλεφωνο να του πω τι πρεπει να κανει, γιατι βλεπω πολυ παραπληροφορηση....6975360093

asot
06-06-09, 19:45
Και οταν το παιδι (jim pas) ξεκαθαρίσει τι γίνεται, ας κάνει μια γραπτή ενημέρωση για όλους...

Καλή ανάρρωση Stelmaniac - δύσκολο το διάστημα μετά από ορθοπεδικό χειρουργείο ...

stelmaniac
06-06-09, 20:51
δύσκολο το διάστημα μετά από ορθοπεδικό χειρουργείο ...

Νευροχειρουργικο παρακαλω.....;)

asot
06-06-09, 21:46
Νευροχειρουργικο παρακαλω.....;)

Sorry, ακόμα δυσκολότερα λοιπόν...
Έχοντας διαβάσει αυτό το Post (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=287035&postcount=1)είχα την (λανθασμένη προφανώς) εντύπωση ...

Τα περαστικά ισχύουν φυσικά

jim_pas
07-06-09, 00:19
Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας.stelmaniac με την ευκαιρια μου θα σου κάνω ενα τηλέφωνο να το κουβεντιάσουμε! περάστικα και καλή αναρωση.