PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσταση κλειδωματος ξεκλειδωματος E90


dimtzi
07-06-09, 10:07
Καλημερα σε ολους ειμαι καινουριος στο forum και νεος ιδιοκτητης BMW. Το αυτοκινητο το εχω 20 μερες, την πρωτη εβδομαδα το κλειδι για να κλειδωσει και να ξεκλειδωσει δουλευε απο ικανοποιητικη αποσταση (7-8 μετρα αποσταση) εδω και δεκα μερες περιπου για να ξεκλειδωσω και να κλειδωσω το αμαξι πρεπει να ειμαι στο ενα μετρο, οπως καταλαβαινετε αυτο ειναι λιγο αβολο διοτι θελω να ανοιξω το αμαξι απο το μπαλκονι για να παρει κατι η γυναικα μου και δεν γινεται, θελω να βρω το αμαξι μεσα σε παρκινγκ και παλι δεν γινεται(στο Mall ειδικα που ειναι χαος). Αν καποιος εχει καποια λυση πριν παω στην BMW παρακαλω να με βοηθησει.

scania124
07-06-09, 10:18
πω πω ρε φιλε εχω το ιδιο προβλημα ακριβως.σε Ε90 ,ας μας πουν και οι υπολοιποι αν εχουν το ιδιο προβλημα:dupe:

BILL007
07-06-09, 12:15
Τα ίδια και με το δικό μου Ε46...Μόνο που άλλες φορές ξεκλειδώνει απο μακριά και άλλες πρέπει να πάω στο μέτρο...

Aρχικά πιστεύω ότι μάλλον φταίνε οι μπαταρίες του τηλεκοντρόλ,αλλά για να δούμε αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω...:)

stratos
07-06-09, 12:58
Αν κρατήσετε λίγη ώρα παραπάνω το κουμπάκι δεν πιάνει? 1-2 δευτερόλεπτα δηλαδή

BILL007
07-06-09, 12:59
Αν κρατήσετε λίγη ώρα παραπάνω το κουμπάκι δεν πιάνει? 1-2 δευτερόλεπτα δηλαδή

Χμ...Αυτό δεν το έχω κοιτάξει...Πάντως εμένα με ένα κλικ πάντα έπιανε...Τώρα τελευταία μου κάνει νερά...:(

Dathanaso
07-06-09, 13:02
Η Μπαταρια δεν φταιει σίγουρα διοτι φορτιζει μονο με εναν τροπο οταν εχεις το κλειδι στη μιζα και οδηγεις.Μαλλον η γωνια που εχει οπτικη επαφη παιζει ρολο.

stratos
07-06-09, 13:04
Εμένα μου το κάνει με το Merc όταν είναι παρκαρισμένο πίσω απο το σπίτι (5-6 μέτρα) και μεσολαβεί η γωνία του τοίχου. Όταν το κρατήσω ελάχιστα κρατημένο βλέπω το φως απο τα φλάς του κλειδώματος που αναβουν...

BILL007
07-06-09, 13:09
Η Μπαταρια δεν φταιει σίγουρα διοτι φορτιζει μονο με εναν τροπο οταν εχεις το κλειδι στη μιζα και οδηγεις.Μαλλον η γωνια που εχει οπτικη επαφη παιζει ρολο.

Για τα παιδιά με το Ε90 εντάξει...Αλλά το δικό μου κλειδί είναι πλέον 8-ετίας αν το καλοσκεφτούμε...2001 Φεβρουάριο και τώρα έχουμε 2009 Ιούνιο...Οπότε εγώ στην μπαταρία το ρίχνω...Είμαστε σύμφωνοι ότι φορτίζει πάνω στη μίζα,όμως κάποια στιγμή όλες οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες χάνουν...

Το θέμα είναι ότι τουλάχιστον στα Ε46 κλειδιά υπάρχει θέμα με τη μπαταρία στο αν αλλάζεται ή όχι και οι απόψεις διίστανται...:dupe:

Αντών///is
07-06-09, 15:01
Θα σας αναφέρω ανάλογη εμπειρία μου με after market αντικλεπτικό. Λοιπόν, μετά από 10+ χρόνια χρήσης, άρχισε σταδιακά και ανεπαίσθητα να μειώνεται η εμβέλεια του τηλεχειριστηρίου. Μετά από άλλα 2 - 3 χρόνια, άλλοτε έπιανε στα 2 - 3 μέτρα και άλλοτε ακουμπιστά πάνω στο καπώ και στο τέλος μετά από 10 - 15 προσπάθειες. Μπαταρία είχα αλλάξει χωρίς αποτέλεσμα. Είχα δοκιμάσει επίσης με το δεύτερο τηλεχειριστήριο, πάλι χωρίς βελτίωση. Στο τέλος πήγα στο service της εταιρίας. Μου άλλαξαν δέκτη σημάτων τηλεχειρισμού (βρίσκεται μέσα στο σώμα της κεντρικής μονάδας / σειρήνας). Τώρα το αντικλεπτικό οπλίζει / αφοπλίζει από 10 - 15 μέτρα!

ermis1975
07-06-09, 15:36
Πολλες φορες φταιει και ο καιρός! Επηρεάζει. Οπως επίσης και οι παρεμβολες.

peter79
07-06-09, 18:35
το ίδιο και σε εμένα σε Ε90....

bimmer-corfu
08-06-09, 08:29
καιρός, οπτική επαφή με δέκτη, παρεμβολές από το περιβάλλον, κατάσταση μπαταρίας. Όλα παίζουν

sv2
08-06-09, 10:02
Πολλες φορες φταιει και ο καιρός! Επηρεάζει. Οπως επίσης και οι παρεμβολες.

Ακριβώς αυτό.Υπάρχουν σημεία στα οποία δεν δουλεύει καθόλου ο τηλεχειρισμός λόγω έντονης ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας.Ξέρω σημεία που πλέον δεν μπαίνω στον κόπο να πατήσω το χειριστήριο.Κλειδώνω με το κλειδί.

dimtzi
08-06-09, 10:05
Παιδια καλημερα, δεν ξερω αν φταιει το κλειδι η ο δεκτης που εχει το αμαξι επανω διοτι το δοκιμασα και με το δευτερο κλειδι και παλι τα ιδια κανει, και τα δυο κλειδια ειναι καινουρια με καλες μπαταριες. Επισης νομιζα οτι μπορει να φταινε τα φιμε με το τιτανιο που εχουν μεσα μηπως επιρεαζε το σημα και το δοκιμασα και με ανοιχτα παραθυρα παλι τα ιδια, με βλεπω για αντιπροσωπια.

sv2
08-06-09, 10:07
Παιδια καλημερα, δεν ξερω αν φταιει το κλειδι η ο δεκτης που εχει το αμαξι επανω διοτι το δοκιμασα και με το δευτερο κλειδι και παλι τα ιδια κανει, και τα δυο κλειδια ειναι καινουρια με καλες μπαταριες. Επισης νομιζα οτι μπορει να φταινε τα φιμε με το τιτανιο που εχουν μεσα μηπως επιρεαζε το σημα και το δοκιμασα και με ανοιχτα παραθυρα παλι τα ιδια, με βλεπω για αντιπροσωπια.


Δοκίμασες να πάς λίγο πιο κάτω να ξαναδοκιμάσεις?

dimtzi
08-06-09, 10:28
Δοκίμασες να πάς λίγο πιο κάτω να ξαναδοκιμάσεις?

Δοκιμασα παλι τα ιδια κανει δουλευει στο ενα μετρο αν απομακρυνθω στα πεντε μετρα τιποτα

JuNiOr_
08-06-09, 14:29
οι αντηλιακες μεμβρανες(φιμε) παιζουν ρολο?εχω παρατηρησει μικροτερο αποτελεσμα οταν "παταω" απο το πλαι..

dimtzi
08-06-09, 15:05
οι αντηλιακες μεμβρανες(φιμε) παιζουν ρολο?εχω παρατηρησει μικροτερο αποτελεσμα οταν "παταω" απο το πλαι..

δεν ειμαι σιγουρος αν παιζουν παντως στο Α4 που ειχα πριν και σε οπελ αστρα που ειχα πιο πριν τις ιδιες μεμβρανες ειχα και τα κλειδια δουλευαν μια χαρα. Παντως και τωρα δεν νομιζω να παιζουν ρολο διοτι δοκιμασα το κλειδι και με κατεβασμενα τζαμια παλι το ιδιο.

dimtzi
14-06-09, 09:01
Να σας πω και τα τελευταια νεα μετα απο επισκεψη στην αντιπροσωπια, ο τεχνικος χωρις να δει το αμαξι μου ειπε οτι ειναι συνηθες στα ε90 διοτι η συχνοτητα που δουλευει ο τηλεχειρισμος ειναι πολυ ευαισθητη και μπορει να επιρεαζεται ειτε απο κεραιες μεχρι και cb της αστυνομιας, επισης μου ειπε οτι το κλειδι δεν επαναπρογραμματιζετε σαν τα ε46. Προσωπικα η απαντηση μου φανηκε λιγο προχειρη και δεν θα ελεγα οτι με ικανοποιησε για ενα αυτοκινητο €32000.

scania124
14-06-09, 09:26
τι να πω ρε γα...το μεχρι και το αγροτικο που εχω απο 100 μετρα μακρια ανοιγει,η μπουμπου ομως μας κανει νερα:greenboun

ΓΙΑΝΝΗΣ
14-06-09, 09:48
Εγω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα και ψαχνοντας και ακουγοντας γνωμες και δοκιμες http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=17634 κατεληξα στο συμπερασμα οτι οφειλετε σε παρεμβολες, οποτε τωρα οταν μου το κανει το βαζω κοντα στο παρμπριζ και οταν το παταω πιανει παντα

bmw520e39
14-06-09, 11:06
στο δικο μου οταν δεν κλειδωνει/ξεκλειδωνει απο μια μετρια αποσταση απλα αλλαζω μπαταρια και μετα ολα καλα και σε μεγαλυτερες αποστασεις. συνηθως την αλλάζω μια φορα το χρονο(κοστος 2 ευρω). αλλαξε την και πες μας μετα αν υπηρχε η οχι βελτιωση

nino x3
14-06-09, 11:16
Γελαστε οσο θελετε αλλα δοκιμαστε το....
οταν δεν πιανει(ξεκλειδωνει) απο αποσταση ,ακουμπηστε το κλειδι στο μετωπο και πατηστε ξανα.
δοκιμαστε το και τα ξαναλεμε.

BILL007
14-06-09, 11:20
συνηθως την αλλάζω μια φορα το χρονο(κοστος 2 ευρω).

Φίλε πας σε συγκεκριμένο μάστορα ή την αλλάζεις εσύ ο ίδιος?

fast-enough
14-06-09, 11:34
Γελαστε οσο θελετε αλλα δοκιμαστε το....
οταν δεν πιανει(ξεκλειδωνει) απο αποσταση ,ακουμπηστε το κλειδι στο μετωπο και πατηστε ξανα.
δοκιμαστε το και τα ξαναλεμε.
+1000
Κλασσική λύση, η οποία δουλεύει κάθε φορά. Ακουμπήστε το μεταλλικό μέρος του κλειδιού στο μέτωπο και πατήστε το κουμπί. Όλο το σώμα σας λειτουργεί σαν κεραία ενισχύοντας το σήμα. Σε Ε46 δουλεύει σε αποστάσεις των 10 μέτρων περίπου χωρίς αλλαγή μπαταρίας!

bmw520e39
14-06-09, 11:52
Φίλε πας σε συγκεκριμένο μάστορα ή την αλλάζεις εσύ ο ίδιος?

Ειτε στην αντοπροσωπια ειτε σε ηλεκτρολογο. Μονος αποφευγω γιατι εχω την εντυπωση οτι η αλλαγη(εξοδος παλιας μπαταριας- εισοδος νεας) πρεπει να γινει μεσα σε μερικα δευτερολεπτα(δεν ξερω ποσα). μετα θελει ξανα συγχρονισμο ... οποτε καλυτερα καποιος που ξερει.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
14-06-09, 11:58
Καλημερα σε ολους ειμαι καινουριος στο forum και νεος ιδιοκτητης BMW. Το αυτοκινητο το εχω 20 μερες, την πρωτη εβδομαδα το κλειδι για να κλειδωσει και να ξεκλειδωσει δουλευε απο ικανοποιητικη αποσταση (7-8 μετρα αποσταση) εδω και δεκα μερες περιπου για να ξεκλειδωσω και να κλειδωσω το αμαξι πρεπει να ειμαι στο ενα μετρο, οπως καταλαβαινετε αυτο ειναι λιγο αβολο διοτι θελω να ανοιξω το αμαξι απο το μπαλκονι για να παρει κατι η γυναικα μου και δεν γινεται, θελω να βρω το αμαξι μεσα σε παρκινγκ και παλι δεν γινεται(στο Mall ειδικα που ειναι χαος). Αν καποιος εχει καποια λυση πριν παω στην BMW παρακαλω να με βοηθησει.

Να σας πω και τα τελευταια νεα μετα απο επισκεψη στην αντιπροσωπια, ο τεχνικος χωρις να δει το αμαξι μου ειπε οτι ειναι συνηθες στα ε90 διοτι η συχνοτητα που δουλευει ο τηλεχειρισμος ειναι πολυ ευαισθητη και μπορει να επιρεαζεται ειτε απο κεραιες μεχρι και cb της αστυνομιας, επισης μου ειπε οτι το κλειδι δεν επαναπρογραμματιζετε σαν τα ε46. Προσωπικα η απαντηση μου φανηκε λιγο προχειρη και δεν θα ελεγα οτι με ικανοποιησε για ενα αυτοκινητο €32000.

φιλε αν εισαι στην εγγυηση να πας εκει κ να μην αρκεστεις σε μια προχειρη απαντηση κ να πιεσεις φωναζοντας!!!!επειδη δε θα χαρουν οι εργαζομενοι εκει που θα ακουν κ οι πελατες,θα ασχοληθουν με την περιπτωση σου:)!!δυστηχως στην Ελλαδα σχεδον παντα μοο ετσι κανεις τη δουλεια σου!!!:icon02: