PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΜW 328ι tuning


crazy_beaver
08-06-09, 20:02
Παιδιά παίρνω την πρωτοβουλία να ανοίξω αυτό το θρεντ για να παρουσιάσει ο καθένας το 28αρι του, τις βελτιώσεις που έχει κάνει και τα οφέλη που έχει δει, καθώς και να παραθέσουμε όλοι την προσωπική μας άποψη η ακόμα καλύτερα εμπειρία αν υπάρχει για διάφορες προτάσεις βελτίωσης του μωρου μας.

Ξέρω πως εχουν συζητηθεί πολλά σε πολλά θρεντ εδω όμως με την παρουσίαση που θα υπάρχει θα μπορεί ο καθένας να μπαίνει και να βλέπει τι υπάρχει, με τί μπορει να το συνδιάσει και να δεί και τι θα κερδίσει για να δει αν αξίζει κατά την γνώμη του ή κατά την τσέπη του να το βάλει.

Πιστεύω πως θα ήταν καλό να αναφέρουμε τι εχουμε βάλει σε μια λίστα η οποία θα συνοδεύεται απο την μάρκα αλλα και το κόστος και η παρουσίαση να κλείνει με 2 λόγια με τα οφέλη ή αν υπαρχουν αποδειξεις (φοτο,βίντεο,δυναμομετρήσεις) ακόμα καλύτερα!!!!

Για να γίνει πιο ολοκληρωμένος ο οδηγός βελτίωσης σε όποια σημεία χρειάζεται θα μπορούμε να κάνουμε παραπομπές σε λινκ δικά μας η από αλλα φορουμ!!

Τέλος για να προλάβω μερικούς, άμα το μόνο που έχουν να γράψουν είναι δεν αξίζει βάλε ενα μοτέρ Μ3 ας μην κουράσουν τα δαχτυλάκια τους!!!!!!!!

crazy_beaver
08-06-09, 20:13
Και για να κάνω την αρχή

328 μοντέλο 98

Εισαγωγή Μ50
Φίλτρο Κ&Ν
Μπλοκε 25%
Χ-Brace
Εμπρός μπάρα θόλων OMP
Blistein αμορτισερ με HR ελατήρια

Όπως καταλαβαίνεται είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο και επειδή έχω πολλές φιλοδοξίες και θέλω να ενημερωθώ άνοιξα και αυτό το θρέντ.

Τα οφέλη της εισαγωγής είναι σημαντικά στα ψήλα, χαμηλά χάνει λίγο αλλά κατα την γνάμη μου αξίζει.Με το φίλτρο δεν μπορώ να πώ ότι ειδα διαφορά παρά μόνο μία μικρή στη χροιά του ήχου. Οι ενισχύσεις μου έχουν δώσει πολύ καλο τιμόνη και γενικά πιό στιβαρή αίσθηση .Απο τις αναρτήσεις είμαι πολυ ευχαριστημένος μιας και ακόμα και με τις 18άρες δεν κοπανάνε ιδιαίτερα και γενικά το κράτημα είναι πολύ καλό.!!!!Για το μπλοκε τα λόγια περιτά...ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. Αυτα.....Keep Baxing!!!!!!!!!!!!!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
08-06-09, 23:27
Παιδιά παίρνω την πρωτοβουλία να ανοίξω αυτό το θρεντ για να παρουσιάσει ο καθένας το 28αρι του, τις βελτιώσεις που έχει κάνει και τα οφέλη που έχει δει, καθώς και να παραθέσουμε όλοι την προσωπική μας άποψη η ακόμα καλύτερα εμπειρία αν υπάρχει για διάφορες προτάσεις βελτίωσης του μωρου μας.


εγω θα μεινω στη λεξη "παρουσιαση" κ θα παραθεσω κατευθειαν το γκαραζ που τα γραφει χαρτι κ καλαμαρι....:dblthumb2
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=view&id=2556:cheers:

crazy_beaver
09-06-09, 13:18
Μα τι να βελτιώσεις στο 28αρι? Είναι ούτως ή άλλως μια βελτίωση από τη μάνα του! Ράβει!!!!!!!!


Ελα που παντα ακτι σε τρωει!!!!!!!!Εδω βελτιωνουν αλλα και αλλα!!!!!!!

Σπυρο προγραμα δεν φορας ετσι?
Θα ηθελα εν το μεταξυ να δω μια φοτο απο το γουφερ που λες οτι ειναι ενσωματομενο για να ακταλαβω λιγο τι παιζει!!!!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
09-06-09, 13:45
Σπυρο προγραμα δεν φορας ετσι?
Θα ηθελα εν το μεταξυ να δω μια φοτο απο το γουφερ που λες οτι ειναι ενσωματομενο για να ακταλαβω λιγο τι παιζει!!!!!!!

φιλε οχι δεν φοραω
φωτο του woofer για να καταλαβεις ειναι "μεσα" στο καθησμα το πισω αναμεσα απο τις 2 θεσεις....cabrio ειναι κ απο κει μπορουν να περασουν τα πεδιλα χιονιου απο μπρος μεχρι πισω!!!:jester:
ετσι βγηκε απτο εργοστασιο,με harman kardon ολοκληρο ηχοσυστημα!!:king:
φωτος ειναι απο μεσα απο το αμαξι(ευκολο....)κ απο μεσα απτο πορτ παγκαζ(δυσκολο γιατι τωρα ειναι τιγκα!!) θα το κανω καποια στιγμη να τις βαλω να το δεις!!!
ειναι εξυπνο κ δεν πιανει χωρο κ τα πισω ατομα "νιωθουν" κ τι bassaki.....xexexe:hello:

crazy_beaver
10-06-09, 02:15
Ναι θα ηθελα να το δω!!Προγραμα οχι .Ρυθμιστή πίεσης η μπεκ; σε ρωτάω γιατί έχουν ειπωθεί κατά καιρους ?Του έχεις κανει καμια δυναμομετρηση?

Οι υπολοιποι με τα 28αρια που ειναι?

SPYROS-MUSIC-CABRIO
10-06-09, 02:33
Ναι θα ηθελα να το δω!!Προγραμα οχι .Ρυθμιστή πίεσης η μπεκ; σε ρωτάω γιατί έχουν ειπωθεί κατά καιρους ?Του έχεις κανει καμια δυναμομετρηση?

Οι υπολοιποι με τα 28αρια που ειναι?

εισαγωγη + μπεκερα + πεταλουδα.ολα απο Μ50....τιποτα αλλο.
οχι δυναμομετριση δεν εχω κανει.αν βρω καμια πολυ καλη προσφορα μπορει να παω αν κ δε με καει γιατι δε θα αλλαξει κατι στο πως παει...γιατι παει καλα...:D

crazy_beaver
10-06-09, 20:37
Tα μπεκ και η πεταλουδα απο το 25αρι ειναι μεγαλυτερα ?Δεν το ηξερα αυτο.Εγω δυστηχως την εβγαλα την εισαγωγη σημερα λογο συγκυριων που δεν χρειαζεται να αναφερθουν και ειμαι σε αναζητηση νεας!Οταν την ειχα ,την ειχα βαλει με την μαμα μπεκιερα και πεταλουδα και ειχα δει αρκετη διαφορα .προσφατα βαλαμε μια σε αμαξι ενος φιλου παλι με μαμα πεταουδα και μπεκιερα!!!!Να ψαξω να τα βρω κομπλε τωρα?Εσυ τα ειχες αγορασει καινουργια η μεταχειρισμενα?Κοστος ?

SPYROS-MUSIC-CABRIO
10-06-09, 20:40
Tα μπεκ και η πεταλουδα απο το 25αρι ειναι μεγαλυτερα ?Δεν το ηξερα αυτο.Εγω δυστηχως την εβγαλα την εισαγωγη σημερα λογο συγκυριων που δεν χρειαζεται να αναφερθουν και ειμαι σε αναζητηση νεας!Οταν την ειχα ,την ειχα βαλει με την μαμα μπεκιερα και πεταλουδα και ειχα δει αρκετη διαφορα .προσφατα βαλαμε μια σε αμαξι ενος φιλου παλι με μαμα πεταουδα και μπεκιερα!!!!Να ψαξω να τα βρω κομπλε τωρα?Εσυ τα ειχες αγορασει καινουργια η μεταχειρισμενα?Κοστος ?

ειναι διαφορετικα στα κουμπωματα λογο διαφορετικης εισαγωγης.δεν ξερω αν ειναι μεγαλητερα.μεταχειρησμενα ταχα παρει γυρω στα 250 ευρω ολα:smokin:

crazy_beaver
10-06-09, 20:42
Α ενοεις για να πιασει η μπεκιερα στην εισαγωγη.Εγω αυτο το ξεπερασα κανοντας την πατεντα με τα λαμακια !!!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
10-06-09, 20:44
Α ενοεις για να πιασει η μπεκιερα στην εισαγωγη.Εγω αυτο το ξεπερασα κανοντας την πατεντα με τα λαμακια !!!!!!

σωστος......:dance:
εγω τα πηρα ολα πακετο οποτε δεν παιχτηκε πατεντα.......:smokin:

agrotis328
10-06-09, 21:26
325 απο 90-94 150 cc/min
325 του 95 το τελευταιο πριν βγει ο μ52 190 cc/min
328 250 cc/min

δηλαδη καμια σχεση τα μπεκ τα μπεκ απο το 28αρι αλλα και γενικα τα μπεκ του μ52 ειναι διαφορετικα απο του μ50 και ειναι αρκετα για πολλα αλογα μιας και το μ3 3.2 εχει τα ιδια

crazy_beaver
10-06-09, 21:27
Άρα μπεκ αφήνουμε τα ίδια διότι διαφορετικά χάνουμε?

Αγρότης κανε μας και εσύ μια παρουσίαση το δικό σου!!!!!Αν θυμάμαι από ότι έχω διαβάσει εδώ και εκεί έχεις βάλει πραγματάκια πάνω!!!!!!!!!!Όλο και κάτι θα βρεθεί να σε ρωτήσουμε:ylsuper::icon18::bigthumb:

agrotis328
10-06-09, 21:33
τα εχω γραψει ολα αναλυτικα με δυναμομετρησεις

crazy_beaver
10-06-09, 22:00
Λοιπον βαζω εγω ενα λινκ απο ενα ποστ σου για οποιον αλλο θελει να το δει και προχωρω σε ερωτησεις!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=172554&postcount=1

Τι προγραμα φορας? Απο εξατμιση εχεις κανει τιποτα?Οι εκεντροφοροι ποσο σου πηγανε?Ευχαριστω!

SUPERCHARGER
10-06-09, 22:58
Το Ε36 Μ3 3.2 φωραει μπεκ της BOSCH με κωδικο που τελειωνει σε 151 και ειναι 290cc.
Τα ιδια φωρουσανε και τα Punto GT δευτερης γενειας...

panose30
10-06-09, 23:02
επισης ο εκκεντροφορος του US M3 κανει πολυ καλη δουλεια απο οτι μου ειπαν

agrotis328
10-06-09, 23:13
φοραω ετοιμο προγραμμα απο ποια εταιρια δεν εχω ιδεα αλλα καποια επωνυμη

απο εξατμιση εβγαλα καταλυτες και τους ξαναβαλα μιας και η δυναμομετρηση εδειξε οτι η διαφορα ηταν μηδαμινη απλως κρατουσε τη δυναμη για καμια 100-200 στροφες παραπανω μετα τους καταλυτες εχω inox σωληνα μεχρι το τελικο το οποιο ειναι χειροποιητο εντελως ελευθερο οποτε καταλαβες οτι φοραω οτοασπιδες

οι εκκεντροφοροι dbillas 260/248 κοστισαν 900 ευρο αγορα και 100 τοποθετηση δουλευουν ανετα και με μαμα προγραμμα απο οτι μου ειπανε σε μαιλ που τους εστειλα και οτι θα δωσουν 13-14 αλογα,το οποιο επιβεβαιωθηκε στη δυναμομετρηση
ουτε θεμα με στεγνωμα υπαρχει παρ ολο που φοραει χοανη εκκεντροφορους και εισαγωγη μ50 μιας και στο δυναμομετρο εδειξε 13 με 13,5 στις 5000 με 6000 και 12,9 στον κοφτη
βγαζει κανονικα καρτα καυσαεριων μιας και οι δυο εξατμισεις δειχνουν τελεια καυσαερια καπου 1.003, που να μην ειχε και 300.000 χιλιομετρα....

το μ3 3,2 απο οτι εχω δει φοραει 0280150440 τα οποια ειναι ιδια με του 328

Το Ε36 Μ3 3.2 φωραει μπεκ της BOSCH με κωδικο που τελειωνει σε 151 και ειναι 290cc.
Τα ιδια φωρουσανε και τα Punto GT δευτερης γενειας...

εγω παντως τα μονα που βλεπω να τελειωνουν σε 151 ειναι

το 0280150151 το οποιο το φορεσε ενα παλιο τριλιτρο του 77 και εχει 304 cc στα 3 μπαρ

crazy_beaver
11-06-09, 01:29
επισης ο εκκεντροφορος του US M3 κανει πολυ καλη δουλεια απο οτι μου ειπαν


Γι αυτο ξερουμε τιποτα παραπανω?Το εχει κανει κανεις?


φοραω ετοιμο προγραμμα απο ποια εταιρια δεν εχω ιδεα αλλα καποια επωνυμη

απο εξατμιση εβγαλα καταλυτες και τους ξαναβαλα μιας και η δυναμομετρηση εδειξε οτι η διαφορα ηταν μηδαμινη απλως κρατουσε τη δυναμη για καμια 100-200 στροφες παραπανω μετα τους καταλυτες εχω inox σωληνα μεχρι το τελικο το οποιο ειναι χειροποιητο εντελως ελευθερο οποτε καταλαβες οτι φοραω οτοασπιδες

οι εκκεντροφοροι dbillas 260/248 κοστισαν 900 ευρο αγορα και 100 τοποθετηση δουλευουν ανετα και με μαμα προγραμμα απο οτι μου ειπανε σε μαιλ που τους εστειλα και οτι θα δωσουν 13-14 αλογα,το οποιο επιβεβαιωθηκε στη δυναμομετρηση
ουτε θεμα με στεγνωμα υπαρχει παρ ολο που φοραει χοανη εκκεντροφορους και εισαγωγη μ50 μιας και στο δυναμομετρο εδειξε 13 με 13,5 στις 5000 με 6000 και 12,9 στον κοφτη
βγαζει κανονικα καρτα καυσαεριων μιας και οι δυο εξατμισεις δειχνουν τελεια καυσαερια καπου 1.003, που να μην ειχε και 300.000 χιλιομετρα....

Τοσο αμελητεα διαφορα με τους καταλυτες ε?Και εγω που ειχα ακουσει οτι κανουν τρελη διαφορα και ειχα στο προγραμα οχι να τους βγαλω αλλα να βαλω 100αρηδες αλλα αμα ειναι ετσι οπως τα λες αστους οπως ειναι!!!!!!!

Θα μπαξω συντομα τελικο(με τρωει εδω και πολυ πολυ καιρο αλλα πιστευω πως πλησιαζει η ωρα, θελω να το ακουω περισσοτερο), σκεφτομαι πολυ Scorpion μιας και ειχα παλια στο 320 και εκανε απιστευτο ηχο αλλα δεν εχω αποκλεισει και το χειροποιητο απλα ενας εξατμισας κορινθο μου ζητησε 380 ευρω και με τοσα πέρνω το Scorpion απο αγγλια μαζι με μεταφορικα και επισεις σκεφτομε αυτα τα χταποδακια αντιγραφη σουπερσπριντ που πεζουνε γυρω στο 100αρικο αν και πολλοι που το εχω συζητησει μου λενε οτι θα σπασει σε κανα χρονο και ειναι αμφιλεγομενο το ποσο θα κερδισω και αν (αλλα ευτηχως ειναι μικρο το κοστος οποτε πιστευω αξιζει η δοκιμη).Πιστευω ενα τετοιο θα ηταν καλο μπαξιμο και για σενα!!!!!

Οι εκκεντροφοροι πολυ καλο μπαξιμο !!!!

agrotis328
11-06-09, 09:29
οι εκκεντροφοροι απο το αμερικανιικο ναι κανουν καλη διαφορα αλλα δεν εχουν και πολλες μοιρες νομιζω 254 ειναι ο εισαγωγης παντως για οποιον δεν θελει να δωσει κανα χιλιαρικο και παραπανω για αλλους ειναι πολυ καλη λυση

το τελικο κοστισε 200 ευρο περασμενο χωρις τις μπουκες αυτες τις κρατησα απο το αλλο

για χταποδι το σκεφτομαι αλλα αυτο θελει καλο ψαξιμο

SUPERCHARGER
11-06-09, 14:41
εγω παντως τα μονα που βλεπω να τελειωνουν σε 151 ειναι

το 0280150151 το οποιο το φορεσε ενα παλιο τριλιτρο του 77 και εχει 304 cc στα 3 μπαρ

Καπου εχω λιστα της Bosch με ολους τους κωδικους των μπεκ που παραγει, τα μοντελα εφαρμογης και τις παροχες σε cc/min.
Μολις την βρω θα την βαλω εδω σε pdf να την εχουν ολοι.

Δεν επιμενω για το 151, αλλα ετσι θυμαμαι οταν εψαχνα μπεκ για το δικο μου και τελικα ηταν μικρα του Μ3.

Κατεληξα σε μπεκ απο FIAT coupe 20V turbo που ειναι 420cc/min στα 3bar.

για τελικο στον παπαδοπουλο............ειναι μαστορας αν δεν τον ξερεις......:greenboun

Κι εγω στον Παναγιωτη εφτιαξα ολοκληρη την δικια μου με χταποδι για σεμιναριο....

SPYROS-MUSIC-CABRIO
13-06-09, 22:20
Σπυρο προγραμα δεν φορας ετσι?
Θα ηθελα εν το μεταξυ να δω μια φοτο απο το γουφερ που λες οτι ειναι ενσωματομενο για να ακταλαβω λιγο τι παιζει!!!!!!!

φιλε οχι δεν φοραω
φωτο του woofer για να καταλαβεις ειναι "μεσα" στο καθησμα το πισω αναμεσα απο τις 2 θεσεις....cabrio ειναι κ απο κει μπορουν να περασουν τα πεδιλα χιονιου απο μπρος μεχρι πισω!!!:jester:
ετσι βγηκε απτο εργοστασιο,με harman kardon ολοκληρο ηχοσυστημα!!:king:
φωτος ειναι απο μεσα απο το αμαξι(ευκολο....)κ απο μεσα απτο πορτ παγκαζ(δυσκολο γιατι τωρα ειναι τιγκα!!) θα το κανω καποια στιγμη να τις βαλω να το δεις!!!
ειναι εξυπνο κ δεν πιανει χωρο κ τα πισω ατομα "νιωθουν" κ τι bassaki.....xexexe:hello:

οι φωτος απο το Sabwoofer Harman Kardon που εχω μεσα στα πισω καθησματα βγηκαν κ ......παμε να το δουμε μαζι!!!!

οι πρωτες 3 ειναι απο μεσα στην καμπυνα οπου φαινεται η πισω μερια του "ηχειου"κ οι 2 τελευταιες απο το εσωτερικο του πορτ-παγκαζ οπου φαινεται η πισω.....
η bmw βαζοντας αυτο το sabwoofer προεβλεψε να παει την ταπετσαρια λιγο πιο μεσα οποτε με το sab μαζι να ειναι προσωπο με ολη τη μερια του πορτ-παγκαζ!!!!!:bowdown:

Lil
16-06-09, 00:11
http://img198.imageshack.us/img198/5404/n65235058718596139426.jpg (http://img198.imageshack.us/i/n65235058718596139426.jpg/)

λοιπον... ας πω και γω το κατιτις μου......

Engine modiifications
M52B28 engine
inlet manifold Μ50Β25
K&N 57i FIPK Performance Intake Kit with heatshield
stainless steel oversized free-flow system with Danelatos rear silencer & ROSI 2x100cpi groupA catalysts
bosch lazer platinum spark plugs τα οποια και θα φυγουν στο επομενο σερβις
Μ3 standard 3.15 ratio limited-slip differential with 25% lock-up

απο "στυσιμο" το αμαξι εχει κονι κιτρινα με H&R ελατηρια μαμα αντιστρεπτικες, εμπρος μπαρα θολων, powerflex συνεμπλοκ πολυουρεθανης, και X-brace...

εμφανισιακα ήθελα να το κάνω look Ε36 GT (εκτος απο το χρωμα βεβαια) ελπίζω κατι να εκανα!

στα αμεσα μελλοντικα σχεδια ειναι:
αναβαθμηση φρενων
SEIBON carbon hood
πισω μπαρα θολων
παχυτερες αντιστρεπτικες
χταπόδι
re-map
(και μια εκπληξη για το εσωτερικο που δεν αποκαλυπτω)

με τα πραγματα που φοραει τωρα το αμαξι πανω, μετρηθηκε στο δυναμομετρο του Power Techniques και απέδωσε 214hp και 27.8 κιλα ροπης (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=16688)

http://img15.imageshack.us/img15/4443/n6523505872136584638541.jpg (http://img15.imageshack.us/i/n6523505872136584638541.jpg/)

Action Man
16-06-09, 00:16
Ωραίο threadακι παίδες!

crazy_beaver
16-06-09, 00:23
Με τους καταλύτες είδες διαφορά?Γιατί ο αγρότης τον έβγαλε τελείως και δεν είδε!!!Τα μπουζί γιατί θα πάρουν πόδι?

Lil
16-06-09, 08:37
Με τους καταλύτες είδες διαφορά?Γιατί ο αγρότης τον έβγαλε τελείως και δεν είδε!!!Τα μπουζί γιατί θα πάρουν πόδι?

οχι κατι το αισθητο... ισα ισα που μου χαλασαν και τον ήχο!!:icon02: πρεπει βεβαια για να εχω ολοκληρωμενη αποψη να παω να φτιαξω εκ νεου τις σωληνωσεις γιατι τωρα ειναι μεσα στα μπαλωματα.... μεχρι τοτε περιμενουμε....

τα μπουζι θα παρουν ποδι γιατι ακουω συνεχεια πολυ καλα λογια για τα ngk και θελω να δω διαφορα...

agrotis328
16-06-09, 12:35
η δυναμομετρηση εδειξε οτι απλως κραταει τη δυναμη λιγο παραπανω περιπου 200 στροφες η διαφορα ιπποδυναμης ηταν ελαχιστη 1-2 ιππους που μπορει να ηταν και απο θερμοκρασιες η αποκλιση του δυναμομετρου

crazy_beaver
16-06-09, 14:21
οχι κατι το αισθητο... ισα ισα που μου χαλασαν και τον ήχο!!:icon02: πρεπει βεβαια για να εχω ολοκληρωμενη αποψη να παω να φτιαξω εκ νεου τις σωληνωσεις γιατι τωρα ειναι μεσα στα μπαλωματα.... μεχρι τοτε περιμενουμε....

τα μπουζι θα παρουν ποδι γιατι ακουω συνεχεια πολυ καλα λογια για τα ngk και θελω να δω διαφορα...

η δυναμομετρηση εδειξε οτι απλως κραταει τη δυναμη λιγο παραπανω περιπου 200 στροφες η διαφορα ιπποδυναμης ηταν ελαχιστη 1-2 ιππους που μπορει να ηταν και απο θερμοκρασιες η αποκλιση του δυναμομετρου


Το συμπερασμα μεχρι στιγμης παντως ειναι οτι αντε αμα σου χασουν οι καταλυτες πεσ οτι δινεισ κατι παραπανω για να κερδισεισ αυτη την μικρη διαφορα, αλλα σε καμια περιπτωση δεν αξιζει να τους αλαξεις ετσι απλα!!!!!!!!!


Λιλ μολις αλαξεις τα μπουζι περιμενουμε update!!!!!!!!!

Lil
16-06-09, 14:23
ετσι απλα πιστευω πως δεν αξιζει..... εχεις δικιο... εμενα οι δικοι μου αρχιζαν και κουδουνιζαν και αλλαξα!!!!

agrotis328
16-06-09, 16:39
δεν αξιζει μονο καταλυτες αλλα οποιος μπορει οικονομικα να αλλαξει ολη την εξατμιση απο χταποδι μεχρι τελικο με καποια επωνυμη οπως supersprint ειναι καλη αναβαθμιση γιατι ειναι αξιοπιστη και σιγουρα θα κανει αισθητη διαφορα

crazy_beaver
16-06-09, 19:18
δεν αξιζει μονο καταλυτες αλλα οποιος μπορει οικονομικα να αλλαξει ολη την εξατμιση απο χταποδι μεχρι τελικο με καποια επωνυμη οπως supersprint ειναι καλη αναβαθμιση γιατι ειναι αξιοπιστη και σιγουρα θα κανει αισθητη διαφορα



Tωρα μιλαμε για κοντα 2000 ευρω!Δεν θελω να αμφισβητισω τα αποτελεσματα της σουπερσπριντ αλλα μηπως τα μισα λεφτα απο αυτα πανε στο ονομα?Φυσικα τωρα ανοιγουμε μεγαλη κουβεντα και ειναι πολυ δυσκολο να δικιολογησουμε τα οσα μπορει να υποθουν μιας και δεν νομιζω να ειναι πολυ αυτοι που να εχουν δοκιμασει διαφορες λυσεις και να εχουν και αποδιξεις !!!

Εγω προσωπικα το σκεφτομαι πολυ για εξατμιση τωρα τελευτεα.Μετα απο παροτρηνση του σπυρου θελω να παω αν ρωτησω εκει που προτεινει και βλεπουμε.Βεβεα δεν εχω κρυψει οτι σκεφτομαι πολυ σοβαρα και το χταποδακι απο το εμπαι το οποιο εχει παρει καλες κριτικες σε αλλο θρεντ σε συνδιασμο με ενα τελικο χειροποιητο η μη!!!!!!!!!

Φιλος που σπουδαζει πατρα και ρωτησε πληροφοριακα σε εξατμισα που του προτεινανε για το δικο μου μιλησε για καταργηση των 2 καταλυτων με εναν κατοσταρι και αλαγη ολων των σωληνωσεων απο το χταποδι και πισω με μεγαλυτερης διαμετρου και καινουργια χειροποιητα μεσαιο και τελικο με κοστος 600 (συν 100 το χταποδι λεω εγω)ευρω αλλα δεν ξερω???????????:scratchch:scratchch:nixweiss::nixw eiss:

agrotis328
16-06-09, 20:31
κοιταξε οταν φτιαχνεις ενα προγραμμα και δινεις 700 ευρο για ενα καλο με την πιθανοτητα να παει χειροτερα ακομα και να σπασει τα 2000 χιλιαρικα δεν ακουγονται εξωφρενικα για καμια 10αρια αλογακια χωρις να σε νοιαζει αν θα γινει ζημια στο αμαξι

και σκεψου οτι θα εχεις εξατμιση και καταλυτες για μια ζωη

crazy_beaver
16-06-09, 20:35
Εχεις το δικιο σου αλλα 200 ευρω ο ιππος εινα καμποσα !!!!!!!!!!!

str2004
16-06-09, 21:08
Στην Πατρα ξερει κανενας που υπαρχει δυναμομετρο ωστε να μετρησω τα "καλουδια" μου ?????

fz21
16-06-09, 22:43
Στην Πατρα ξερει κανενας που υπαρχει δυναμομετρο ωστε να μετρησω τα "καλουδια" μου ?????

υπαρχουν 2 δυναμομετρα στην Πατρα στο ενα θα παμε μαζικα μαλιστα καποιοι εδω απο το φορουμ...

str2004
16-06-09, 22:49
υπαρχουν 2 δυναμομετρα στην Πατρα στο ενα θα παμε μαζικα μαλιστα καποιοι εδω απο το φορουμ...

Δωσε ενημερωση....... οταν ειναι να παω να μετρησω τα "αποτελεσματα" απο "κλαταρισμενο" Μ50Β25 με ενα παλιο-τσιπακι "κονσερβα" ( απο φασολια ) , χταποδι Ρεπλικα απο SS με 50€ το πηρα απο την Ιχθυοσκαλα ( χανει απο παντου ) .....και μπλοκε διαφορικο 3.15 με διαλυμενα δισκακια...... τα υπολοιπα τα εχω πεταξει στο πορτ-παγκαζζζζζζ χεχεχεχε :)

xaros
16-06-09, 22:52
Δωσε ενημερωση....... οταν ειναι να παω να μετρησω τα "αποτελεσματα" απο "κλαταρισμενο" Μ50Β25 με ενα παλιο-τσιπακι "κονσερβα" ( απο φασολια ) , χταποδι Ρεπλικα απο SS με 50€ το πηρα απο την Ιχθυοσκαλα ( χανει απο παντου ) .....και μπλοκε διαφορικο 3.15 με διαλυμενα δισκακια......χεχεχεχε

η ενημερωση για την δυναμομετρηση,υπαρχει στο θρεντ που αφορα τα meeting στη πατρα

SPYROS-MUSIC-CABRIO
16-06-09, 23:09
Δωσε ενημερωση....... οταν ειναι να παω να μετρησω τα "αποτελεσματα" απο "κλαταρισμενο" Μ50Β25 με ενα παλιο-τσιπακι "κονσερβα" ( απο φασολια ) , χταποδι Ρεπλικα απο SS με 50€ το πηρα απο την Ιχθυοσκαλα ( χανει απο παντου ) .....και μπλοκε διαφορικο 3.15 με διαλυμενα δισκακια...... τα υπολοιπα τα εχω πεταξει στο πορτ-παγκαζζζζζζ χεχεχεχε :)

ρε φιλε γιατι τοσα προβληματα???η πλακα κανεις????

str2004
17-06-09, 01:06
ρε φιλε γιατι τοσα προβληματα???η πλακα κανεις????

Γινομαι "κακοπροαιρετος" προκειμενου να μου ειναι πιο συνειδητα τα αποτελεσματα της δυναμομετρησης ;) Κατα τ'αλλα μαλλον πλακα κανω....χεχεχε :D

crazy_beaver
17-06-09, 01:17
Στρατο αν και σχεδον αμεσως καταλαβα οτι κανεις πλακα για κανα 2-3 δευτερολεπτα μου ηρθε ενας νταμπλας!!!!!!!!!!!!Για πες μας σοβαρα ομως πως παει το εργαλειο!!!!!Καλοταξιδο και καλα χιλιομετρα!!!Ακομα δεν εχω καταφερει να ερθω πατρα!!!!!

str2004
17-06-09, 01:46
Στρατο αν και σχεδον αμεσως καταλαβα οτι κανεις πλακα για κανα 2-3 δευτερολεπτα μου ηρθε ενας νταμπλας!!!!!!!!!!!!Για πες μας σοβαρα ομως πως παει το εργαλειο!!!!!Καλοταξιδο και καλα χιλιομετρα!!!Ακομα δεν εχω καταφερει να ερθω πατρα!!!!!

Το 25αρι "ξυριζει" στην κυριολεξια.... μεχρι τις 7000 στροφες . Τα μονα "κατα" που αντιμετωπιζω ειναι πως εχει ενα "τελικο" ( καζανακι - εξατμισης ) που ΔΕΝ εχει τιποτα μεσα ...... Κανει σαν "δαιμονισμενο" απο τις 3000 στροφες και πανω :( ....Συντομα θα το αλλαξω ......γιατι επεσαν τα οικονομικα μου λογο μιας κακοτοπιας που ειχα προσφατα...... πατησα ενα μαμημενο κουναβι στην εθνικη Πατρων-Αθηνων με καμια 160-170αρια Χλμ και μου "κουρεψε" προφυλακτηρα-βεντιλατερ-ψυγεια ( αιρκοντισιον - νερου ) - προβολακια...... οποτε καταλαβαινεις πως το χερι μπηκε βαθια στην τσεπη γι'αυτον τον μηνα :(

Αυριο ....βια μεθαυριο το αμαξι θα ειναι κουκλι οπως πριν :)

Καλο ειναι οταν ερθεις Πατρα να εχω καταφερει να βρω Laptop με σειριακη ωστε να σου περασω προγραμμα Made in SWISS ;)

crazy_beaver
17-06-09, 01:59
Αουτσ!!!!!!Αυτες ειναι οι μαμακιες αλλα τι να κανεις!!!!!Καλα ξεμπερδεματα !!!!!!!

Τι ειναι αυτα που ακουω βραδιατικα πανω που ελεγα να πεσω για υπνο???????

bmwdakiaspower
17-06-09, 02:04
Αουτσ!!!!!!Αυτες ειναι οι μαμακιες αλλα τι να κανεις!!!!!Καλα ξεμπερδεματα !!!!!!!

Τι ειναι αυτα που ακουω βραδιατικα πανω που ελεγα να πεσω για υπνο???????

ειιιι θελω και εγω προγραμματακιιιι

crazy_beaver
17-06-09, 02:10
ειιιι θελω και εγω προγραμματακιιιι


Εσυ να κατσεις να κανεις πρωτα παρουσιαση το αμαξι σου να μας πεις τη γνωμη σου για τις μετατροπες σου να μας εξηγησεις γιατι το αμαξι κραταει τοσο ψηλα ρελαντι στο βιντεακι της υπογραφης σου και μετα να συζητησεις για προγραμα!!!!!!!!!!!!

str2004
18-06-09, 13:09
Φιλε ακομα γαμωτο ψαχνω για Laptop και ....τιποτα :( Εχω 3 "ειδη" προγραμματος για 328 Ε36 ;)

crazy_beaver
18-06-09, 13:11
Xαχαχχα!Αυτα ειναι!!!!!!!Νομιζω αξιζεις 3 ειδη καφε 3 ειδη μπυρας και 3 ειδη κοψιδιων!!!!!!!Τι λαπτοπ θελουμε ακριβως?

str2004
18-06-09, 13:14
Xαχαχχα!Αυτα ειναι!!!!!!!Νομιζω αξιζεις 3 ειδη καφε 3 ειδη μπυρας και 3 ειδη κοψιδιων!!!!!!!Τι λαπτοπ θελουμε ακριβως?


Κατα προτιμηση θελουμε κανενα IBM ThinkPad T30 ή καποιο που να βγαζει σειριακη ( οχι παραλληλη ) ;)

crazy_beaver
18-06-09, 13:23
Μαλιστα δλδ για να καταλαβω θελουμε λαπτοπ με σειριακη εξοδο περαν αυτη της οθονης?

Αναλαμπη που μου ηρθε!!!!Αν χρησημοποιησουμε μετατροπεα απο USB σε σειριακο???????????????

str2004
18-06-09, 13:59
Μαλιστα δλδ για να καταλαβω θελουμε λαπτοπ με σειριακη εξοδο περαν αυτη της οθονης?

Αναλαμπη που μου ηρθε!!!!Αν χρησημοποιησουμε μετατροπεα απο USB σε σειριακο???????????????

Η οθονη μπαινει σε 15πινο port ( VGA ) η σειριακη ειναι 9πινο port ;)

Εχω δοκιμασει με ανταπτορα USB to Serial ......αλλα ΔΕΝ :(

crazy_beaver
18-06-09, 14:02
Μαλιστα!!!!!!!!Οκ θα το ψαξω και εγω αλλα δυσκολο μου ακουγεται!!!!!!!!!!Πρεπει να βρουμε αντικα!!!!!!!

sofos 2.8i
18-06-09, 20:41
που εισαι εσυ Παναγιωτη???
τρελη "πατεντα" ε??;)χεχεχε:rofl2:
που πανε κ τα σκεφτονται αυτοι οι γερμανοι?????:bowdown:
οι προετοιμασιες σου για την bisna,καλα??....:dblthumb2

Εδω ρε φιλε κι εγω παρακολουθω!!!
Η bisna λεμε οτι προχωραει,αστα για τρελα φραγκα λεμε.
Πρεπει να κερδισω κανα λοττο......
Εμενα παλι ρε παιδες το τουτου μου ραβει καθε μερα...μεχρι και κοντρα πηγα με φιλο για να δουμε τις διαφορες και ημουν μπροστα και τις 5 φορες.Παταγαμε απο σταση, με τσουλιτες 1τες ,με 2ερες με 3ετες,μεχρι και οδηγους αλλαξαμε και παλι τιποτα.Συμειωτεον το αλλο 28αρι φοραγε προγραμμα,μπλοκε,ελευθερο φιλτρο αερα,εισαγωγη μ50 και τελικο.Η δυναμομετρηση του εδειξε 211 αλογα.Οσο για μενα φοραω μονο ενα ανοιχτης ροης φιλτρο αερα.Το φιλαρακι εφτασε στο γνωστο Καρρα και παλι δεν βρεθηκε τιποτα,το μονο που μου ειπε ειναι οτι κανει την γνωστη κοιλια λογω της εισαγωγης μ50 και μετα ξεσπαει.Η διαφορα επαιζε παντα στο μισο αμαξι.Τι να πω δεν ξερω,αβυσσος αυτα τα Μ52!!!

crazy_beaver
18-06-09, 21:09
Τωρα εσυ βαλθηκες να μας τρελανεις τελειως ετσι!!!!!!!!Του φιλου σου ειναι κουπε?Δεν ξερω τι να πω!Μηπως η μετατροπη που πηρες ειχε προγραμα πανω?

sofos 2.8i
18-06-09, 21:40
Ουτε προγραμα ουτε τιποτα για μαμα μιλαμε, και του φιλου τετραπορτα ιδιο ακριβως μεχρι και στη διασταση ζαντολαστιχου.Τι να πω!Μαλλον ο συναρμολογητης του μοτερ μου ειχε κεφια!!!!!!!!!!!

str2004
19-06-09, 00:31
Ουτε προγραμα ουτε τιποτα για μαμα μιλαμε, και του φιλου τετραπορτα ιδιο ακριβως μεχρι και στη διασταση ζαντολαστιχου.Τι να πω!Μαλλον ο συναρμολογητης του μοτερ μου ειχε κεφια!!!!!!!!!!!

Μαλλον του φιλου σου το αμαξι πρεπει να ........πατηναρει ;)

sofos 2.8i
19-06-09, 00:41
Μαλλον του φιλου σου το αμαξι πρεπει να ........πατηναρει ;)
Μπαααα δεν παιζει!!!Ειναι τα παντα αλλαγμενα,αστα κοντευω να τον τρελανω μεχρι και σασμαν απο 2λιτρο πηγε κι εβαλε και παλι τα ιδια.Ξαναεβαλε και το 2.93 διαφορικο παλι τα ιδια ,τι να κανει παραιτηθηκε και καταλαβε οτι τελικα αδικως κοπος η βελτιωση σε 28αρι.Κι εγω συμφωνω με την αποψη οπου το μοτερακι μας δεν παιρνει και πολυ αυξηση ιπποδυναμης,κατι ψιλα ναι, οπου κι αυτα κοστιζουν!!!

Stunt Mike
19-06-09, 00:44
Να καταθεσω κι εγω την αποψη μου....
κινητηρας 328 του 1998 απο αυτοματο
σασμαν απο 316
ελευθερο φιλτρο K&N
Καταλυτες Μ3 χωρις μεσαιο καζανακι
τελικο γνησιο 328(πριν ειχα Μ3 τελικο αλλα αδειαζε στις χαμηλες)
διαφορικο 3.15 25% μπλοκε(εσπασε,παω για Phantom Grip)
silent block M3 Μπρος-πισω
Bilstein-H&R 4,5cm
αντιστρεπτικες 26-21
Δεν ηθελα ν'αλλαξω κατι αλλο στο μοτερ καθοτι προερχομενος απο τουρμπατα οχηματα, τα 10-15 αλογα κερδος με 2000 ευρω μου φαινονται λιγα....προτιμω ν'αλλαξω ξανα μοτερ ή να τουρμπισω το δικο μου.
Παρα ταυτα ειμαι μπροστα απο κατι RX-8 230hp,Mini Cooper S, και πηγαινω κοπια με honda Civic Type R.Μια χαρα παει...

crazy_beaver
19-06-09, 03:24
Να καταθεσω κι εγω την αποψη μου....
κινητηρας 328 του 1998 απο αυτοματο
σασμαν απο 316
ελευθερο φιλτρο K&N
Καταλυτες Μ3 χωρις μεσαιο καζανακι
τελικο γνησιο 328(πριν ειχα Μ3 τελικο αλλα αδειαζε στις χαμηλες)
διαφορικο 3.15 25% μπλοκε(εσπασε,παω για Phantom Grip)
silent block M3 Μπρος-πισω
Bilstein-H&R 4,5cm
αντιστρεπτικες 26-21
Δεν ηθελα ν'αλλαξω κατι αλλο στο μοτερ καθοτι προερχομενος απο τουρμπατα οχηματα, τα 10-15 αλογα κερδος με 2000 ευρω μου φαινονται λιγα....προτιμω ν'αλλαξω ξανα μοτερ ή να τουρμπισω το δικο μου.
Παρα ταυτα ειμαι μπροστα απο κατι RX-8 230hp,Mini Cooper S, και πηγαινω κοπια με honda Civic Type R.Μια χαρα παει...



Φιλε μου το μοτερ σου οπως το βλεπω στην φοτο φοραει εισαγωγη Μ50!!!!!!

Αληθεια με αυτο το σασμαν ποσο τελικη εχεις?


Μινι κουπερ καιεχω περασει και εγω!!!!!!!!Δεν ειναι οτι τα ξεφτιλιζζουμε κιολας αλλα ειμαστε μπροστα!!!!!!!!!Με σιβικ δεν εχω ανοιξει αλλα με ενα ιντεγκρα που πετυχα μια φορα το περασα αλλα πιστευω οτι ηταν θεμα οδηγου!!!!!!!!!!!

Stunt Mike
20-06-09, 01:10
Νομιζω οτι η εισαγωγη μου ειναι Μ52.Πως την ξεχωριζεις?Μακαρι να'ναι Μ50!!Ετσι ηταν παντως οταν εφερα το τροπετ.Δεν αλλαξα τιποτα.Το σασμαν εχει ιδια κλιμακωση ειτε ειναι 316 ειτε 328.Μερικοι ειπαν οτι εχει διαφορετικη αντοχη το 4κυλινδρο σασμαν απ'το 6κυλινδρο και οτι δεν θα μου'βγαζε ουτε 10000χλμ!Παντως και ο J.Muller στο τουρμπατο 318 του το σασμαν το'χε μαμα κι εσπασε μετα απο 2 χρονια!!Εμενα παντως ακομη δουλευει αψογα.Οσον αφορα τη κλιμακωση το βημα του διαφορικου κανει τη διαφορα.Φορεσα για χαβαλε ενα διαφορικο 3.45 και τ'αμαξι σκοτωνε!!!Με το 3.15 που φοραω τωρα βλεπω στο κοντερ 245-250.

agrotis328
20-06-09, 14:07
εγω οπως βλεπω την εισαγωγη κατα 99% ειναι η μ52

να προσθεσω οτι στα αμαξια μας τι κιτ φιλτροχοανης κν 57-1000 και κανει απιστευτη διαφορα μονο που κανει θορυβο και ειναι λιγο αλμυρο.... 300+ ευρα

για το σασμαν εχω καποια επιφυλαξη οτι ειναι το ιδιο γιατι το δισκο πλατω ειναι εντελως διαφορετικο εχει πολυ μεγαλυτερο δισκο

SPYROS-MUSIC-CABRIO
20-06-09, 14:33
Νομιζω οτι η εισαγωγη μου ειναι Μ52.Πως την ξεχωριζεις?Μακαρι να'ναι Μ50!!Ετσι ηταν παντως οταν εφερα το τροπετ.Δεν αλλαξα τιποτα.Το σασμαν εχει ιδια κλιμακωση ειτε ειναι 316 ειτε 328.Μερικοι ειπαν οτι εχει διαφορετικη αντοχη το 4κυλινδρο σασμαν απ'το 6κυλινδρο και οτι δεν θα μου'βγαζε ουτε 10000χλμ!Παντως και ο J.Muller στο τουρμπατο 318 του το σασμαν το'χε μαμα κι εσπασε μετα απο 2 χρονια!!Εμενα παντως ακομη δουλευει αψογα.Οσον αφορα τη κλιμακωση το βημα του διαφορικου κανει τη διαφορα.Φορεσα για χαβαλε ενα διαφορικο 3.45 και τ'αμαξι σκοτωνε!!!Με το 3.15 που φοραω τωρα βλεπω στο κοντερ 245-250.


φορας εισαγωγη Μ52100%
ΤΑ ΣΑΣΜΑΝ Δεν ειναι ιδια(αυτο δε σημαινει οτι δε μπαινει! εχω ακουσει για Μ3 μετατροπη με 16αρι σασμαν για καλητερες κοντρες σε φαναρια!!)κ το οτι δεν εσπασε,αν το ζοριζεις συνεχεια θα σπασει.
με 3.15 σασμαν κ εισαγωγη Μ52 κ 245-250 χιλιομετρα?εισαι σιγουρος?Εγω με 2.93 διαφορικο κ Μ50 εχω δει 250 κ εχει κ αλλο!!


εγω οπως βλεπω την εισαγωγη κατα 99% ειναι η μ52

:+1:

για το σασμαν εχω καποια επιφυλαξη οτι ειναι το ιδιο γιατι το δισκο πλατω ειναι εντελως διαφορετικο εχει πολυ μεγαλυτερο δισκο


μπαινει το ιδιο αλλα δεν ειναι το ιδιο...:nono:

SPYROS-MUSIC-CABRIO
20-06-09, 14:59
Ουτε προγραμα ουτε τιποτα για μαμα μιλαμε, και του φιλου τετραπορτα ιδιο ακριβως μεχρι και στη διασταση ζαντολαστιχου.Τι να πω!Μαλλον ο συναρμολογητης του μοτερ μου ειχε κεφια!!!!!!!!!!!

φορας short shift??:smokin:

MrZ
20-06-09, 15:24
Μαλιστα!!!!!!!!Οκ θα το ψαξω και εγω αλλα δυσκολο μου ακουγεται!!!!!!!!!!Πρεπει να βρουμε αντικα!!!!!!!

Έχει ο father ένα Fujitsu-Siemens ( :tapedshut μήπως δεν έπρεπε να αναφέρω ολόκληρη τη μάρκα;...) το οποίο έχει COM θύρα...Είναι Celeron 2.0.Άν φάει ένα format θα πηγαίνει αξιοπρεπώς,αφού σηκώνει xp από αγοράς...Δεν ξέρω αν θα το δίνει βέβαια.Και βασικά...αξίζει;Με 500€ παίρνεις πολύ καλύτερο...Δεν έχει βγεί τίποτα σε usb; Πολύ πολύ κατεβάζεις το desktop κοντά στο αμάξι με μπαλαντέζα για να κάνεις τα κόλπα και το ξαναμαζέυεις.Οι tft είναι και ελαφριές,παλιά θα κουβάλαγες crt...

sofos 2.8i
20-06-09, 21:26
φορας short shift??:smokin:

Οχι Σπυρακο μαμα ειμαι!Εχω μονο ανοιχτο φιλτρο αερα!Τι να πω, δεν βρισκουμε πουθενα λαθος.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
20-06-09, 21:28
Οχι Σπυρακο μαμα ειμαι!Εχω μονο ανοιχτο φιλτρο αερα!Τι να πω, δεν βρισκουμε πουθενα λαθος.

ειδες τι κανει λοιπον ενα καλο φιλτρο αερα????
χαχαχαχα:yippee::dance:
(τι μαρκα ειναι?)

sofos 2.8i
20-06-09, 21:33
JR.Το φορας,περπατας και πετας!!!!!!!!!!!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
20-06-09, 21:39
JR.Το φορας,περπατας και πετας!!!!!!!!!!!!!!
χαχαχαχαχα:bowdown:
φιλτροχοανη η φιλτρο στον παππα?
αν βαλω στον παππα θαχω λιγο πιο πολυ θορυβο?

αν ειναι 27/7 να μην το εχω παρει ακομα....ε τοτε δεν θα προλαβεις να του πεις εσυ τιποτα γιατι θα του τα εχω πει ολα εγω....:smashtard

περιμενεεεεε γιατι ταχω μαζεμενα απο τον δικο μου που δεν προλαβα να του τα πω

sofos 2.8i
20-06-09, 21:45
χαχαχαχαχα:bowdown:
φιλτροχοανη η φιλτρο στον παππα?
αν βαλω στον παππα θαχω λιγο πιο πολυ θορυβο?:pimp:

Φιλτρο στο δεσποτη,εεε στο παπα εχω!!!!!!!χαχαχα
Αν βαλεις φιλτροχοανη θα εχεις και θορυβο και υπαρχει μεγαλο ποσοστο να καψεις το air flow!To μετρητη αερα δλδ που ειναι ακριβως μετα το φιλτροκουτι.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
20-06-09, 21:47
Φιλτρο στο δεσποτη,εεε στο παπα εχω!!!!!!!χαχαχα
Αν βαλεις φιλτροχοανη θα εχεις και θορυβο και υπαρχει μεγαλο ποσοστο να καψεις το air flow!To μετρητη αερα δλδ που ειναι ακριβως μετα το φιλτροκουτι.

θορυβο μεσα στον παππα?γιατι δε θελω καθολου λογο μεγαλων ταξιδιων που κανω....:clap:
ποσο περιπου κανει?
το πηρες σκετο η με καθαριστικα σετ?:friday:

sofos 2.8i
20-06-09, 22:07
θορυβο μεσα στον παππα?γιατι δε θελω καθολου λογο μεγαλων ταξιδιων που κανω....:clap:
ποσο περιπου κανει?
το πηρες σκετο η με καθαριστικα σετ?:friday:
Θορυβο μες το φιλτροκουτι δεν θα εχεις.Η αξια του ειναι γυρω στα 60ευρω και εγω το πηρα σκετο οχι σετ.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
20-06-09, 22:27
Θορυβο μες το φιλτροκουτι δεν θα εχεις.Η αξια του ειναι γυρω στα 60ευρω και εγω το πηρα σκετο οχι σετ.

οκ,στα υποψιν....:dblthumb2

crazy_beaver
20-06-09, 22:30
Εγω παντως φοραω Κ&Ν!Το ειχα παρει γυρω στα 80 ευρα και οταν το ειχα πρωτοβαλει ειχα την εντυπωση οτι στροφαρε λιγο καλυτερα αλλα λεω μπααααααααα!!!Ιδεα μου θα ειναι επειδη εχει αλλαξει η χροια του ηχου!!!!!!Τωρα με αλλο 28αρι δεν εχω ανοιξει αλλα απο 25αρι ειμαι μπροστα!!!!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
20-06-09, 22:31
Φιλτρο στο δεσποτη,εεε στο παπα εχω!!!!!!!χαχαχα
Αν βαλεις φιλτροχοανη θα εχεις και θορυβο και υπαρχει μεγαλο ποσοστο να καψεις το air flow!To μετρητη αερα δλδ που ειναι ακριβως μετα το φιλτροκουτι.

Εγω παντως φοραω Κ&Ν!Το ειχα παρει γυρω στα 80 ευρα και οταν το ειχα πρωτοβαλει ειχα την εντυπωση οτι στροφαρε λιγο καλυτερα αλλα λεω μπααααααααα!!!Ιδεα μου θα ειναι επειδη εχει αλλαξει η χροια του ηχου!!!!!!Τωρα με αλλο 28αρι δεν εχω ανοιξει αλλα απο 25αρι ειμαι μπροστα!!!!!!!

Mε την καταναλωση,ειδατε διαφορα?....;)

crazy_beaver
20-06-09, 22:32
:ylsuper:Ναι επειδη ηταν λιγο καλυτερος ο ηχος και το παταγα να δω αν παει καλυτερα ανεβηκε!!!Χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!

Stunt Mike
21-06-09, 12:24
[QUOTE=SPYROS-MUSIC-CABRIO;295478]φορας εισαγωγη Μ52100%
ΤΑ ΣΑΣΜΑΝ Δεν ειναι ιδια(αυτο δε σημαινει οτι δε μπαινει! εχω ακουσει για Μ3 μετατροπη με 16αρι σασμαν για καλητερες κοντρες σε φαναρια!!)κ το οτι δεν εσπασε,αν το ζοριζεις συνεχεια θα σπασει.
με 3.15 σασμαν κ εισαγωγη Μ52 κ 245-250 χιλιομετρα?εισαι σιγουρος?Εγω με 2.93 διαφορικο κ Μ50 εχω δει 250 κ



Το 2.93 ειναι 7.5% μακρυτερο απ'το 3.15.Ειναι λογικο να βλεπεις 10-15km μεγαλυτερη τελικη απο μενα....Οσον αφορα το σασμαν,φοραω βολαν-δισκο πλατω απο 325 Ε36 με το σασμαν του 1600 και μπηκαν ολα κουτι χωρις κανενα προβλημα ή πατεντα.Δεν νομιζω οτι εχουν διαφορες παντως τα σασμαν των Ε36.Την κλιμακωση σχεσεων και τελικης ταχυτητας την κανει το διαφορικο(κοντο 3.45 στα 4κυλινδρα,3.15-3.07-2.93 στα 6κυλινδρα μεχρι και 2.65 στα stationwagon).Ισως βεβαια να εχουν διαφορα στην αντοχη αλλα δεν πιστευω οτι η BMW εβγαλε διαφορετικη γραμμη παραγωγης σασμαν(λιγοτερο ανθεκτικων) για τα...''αποπαίδια'' της 316-318.Πιο πιθανο βρισκω να ειπαν:Πετα ενα σασμαν απ'τα 6κυλινδρα πανω στο 316 για μειωση κοστους και βαλ'τους ενα κοντυτερο διαφορικο κι ενα βαρυ βολαν μπας και μπορουν να κουνηθουν αξιοπρεπως...

crazy_beaver
23-06-09, 00:41
Και ας επιστρεψουμε στα φουντωτικα ερωτηματα!!!!!!Ξερουμε κανεναν με τουρμισμενο η κομπρεσαρισμενο 28αρι?Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να ακουσουμε αποψεις και εμπειριες!!!!!!!!!

bmwdakiaspower
23-06-09, 10:42
Ναι οντως απαντησεις στο θεμα κομπρεσορακι με ενδιαφερουν και εμενα.....εχω και μια καλη ακρη Γερμανια για καλες τιμες...;) Λουκααααααα....κχμ κχμ

Lil
23-06-09, 11:09
Ναι οντως απαντησεις στο θεμα κομπρεσορακι με ενδιαφερουν και εμενα.....εχω και μια καλη ακρη Γερμανια για καλες τιμες...;) Λουκααααααα....κχμ κχμ

Ακομα δεν υο φτιαξες εσυ ρε τον κομπρεσορα σκεφτεσαι????
:screwy:
χαχαχα vanvic-ιτιδα εχει πεσει εδω μεσα....

bmwdakiaspower
23-06-09, 11:48
χαχαχαχαχα ναι ρε φιλε το σκεφτομαι απο την αρχη που σκεφτομουν την μετατροπη... σκεψου καψιμο....
το θελω πυραβλακι.... ενα μηνα αφου οδηγουσα το 28αρι αρχισα να λεω πως δεν πηγαινε... τι να κανω....

crazy_beaver
23-06-09, 13:49
Ρε power καθε φορα ποθ βγαινεις να πεις κατι για βελτιωση καποιος πεταγεται και σου την λεει!!!!!!!Θα το αφησεις ετσι αυτο?

Μαλον παντως κανενας δεν εχει να πει τιποτα για το θεμα της υπερπληρωσης!!!!!!!!!!!!!

kostas e46
23-06-09, 14:19
Παιδια κι εγω εχω κανει μετατροπη σε 28-αρι εδω και δυο μηνες και σκετομαι να τη πουλησω τη μετατροπη στην αρχη μου φενοταν καλο το 28-αρι αλλα πλεον δε μου φτανει.
Και σκευτομαι για Μ3 USA 3.2.

crazy_beaver
23-06-09, 14:33
Παιδια κι εγω εχω κανει μετατροπη σε 28-αρι εδω και δυο μηνες και σκετομαι να τη πουλησω τη μετατροπη στην αρχη μου φενοταν καλο το 28-αρι αλλα πλεον δε μου φτανει.
Και σκευτομαι για Μ3 USA 3.2.


Εχεις κανει τα λογιστικα αυτης της αλαγης????

Μην ξεχνας οτι στο Μ3 τα παντα ειναι πιο ακριβα!!!!!!Και δευτερον κ αν σου κατσει η καλη και παρεις ενα μοτερ το οποιο ειναι μαμημενο????????

bmwdakiaspower
23-06-09, 15:17
Ρε power καθε φορα ποθ βγαινεις να πεις κατι για βελτιωση καποιος πεταγεται και σου την λεει!!!!!!!Θα το αφησεις ετσι αυτο?

Μαλον παντως κανενας δεν εχει να πει τιποτα για το θεμα της υπερπληρωσης!!!!!!!!!!!!!

Δεν πειραζει ρε φιλε ασ΄τους να λενε.... στο τελος εμεις θα κερναμε τσαι...:woowoo:
:cheers:

bmwdakiaspower
23-06-09, 15:19
Παιδια κι εγω εχω κανει μετατροπη σε 28-αρι εδω και δυο μηνες και σκετομαι να τη πουλησω τη μετατροπη στην αρχη μου φενοταν καλο το 28-αρι αλλα πλεον δε μου φτανει.
Και σκευτομαι για Μ3 USA 3.2.

Γιατι να παιδευτεις με το Μ3 USA?????καλυτερα ενα τριλιτρο Μ3 EU αξιοπιστο να εχεις να :gaysex:παιζεις...

kostas e46
23-06-09, 17:01
Εχεις κανει τα λογιστικα αυτης της αλαγης????

Μην ξεχνας οτι στο Μ3 τα παντα ειναι πιο ακριβα!!!!!!Και δευτερον κ αν σου κατσει η καλη και παρεις ενα μοτερ το οποιο ειναι μαμημενο????????

Βρηκα ολοκληρο αμαξι σε καλη κατασταση για αυτο και το σκευτομε αν δωσω τα δικα μου πραγματα το κλεινω τ αμαξι.

kostas e46
23-06-09, 17:04
Γιατι να παιδευτεις με το Μ3 USA?????καλυτερα ενα τριλιτρο Μ3 EU αξιοπιστο να εχεις να :gaysex:παιζεις...

Γιαννη το usa που βρηκα ειναι ακριβοτερο κι απο ευροπαικο Μ3 αλλα το σκευτομαι για να μην εχω δηλωματα καια τετοια!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
23-06-09, 17:04
παιδια μην μπερδευεστε,το αμερικανικο Μ3 ειναι η βελτιωση του ευρωπαικου 28αριου!!!:search:
τι αλογα λεει αυτο το "αμερικανικο Μ3?"
αν δε σου φτανει το απλο 28αρι βαλε το Μ3 6ταχυτο 3.2:dblthumb2

xaros
23-06-09, 18:16
παιδια μην μπερδευεστε,το αμερικανικο Μ3 ειναι η βελτιωση του ευρωπαικου 28αριου!!!:search:
τι αλογα λεει αυτο το "αμερικανικο Μ3?"
αν δε σου φτανει το απλο 28αρι βαλε το Μ3 6ταχυτο 3.2:dblthumb2
δηλαδη το 3.2 το αλπινα που ειναι σχεδον ιδιο με το αμερικανικο σε χαλαει?
και το 28αρι ειναι η βελτιωση του διλητρου.δηλαδη αν θες να βελτιωσεις το διλητρο βαζεις 3.2 EU.παραξενο το σκεπτικο σου.θα επρεπε δηλαδη απο το εργοστασιο να μην εβγαιναν τα υπολοιπα μοντελα?

crazy_beaver
23-06-09, 19:06
Βρηκα ολοκληρο αμαξι σε καλη κατασταση για αυτο και το σκευτομε αν δωσω τα δικα μου πραγματα το κλεινω τ αμαξι.


Εγω μιλουσα για ανταλακτικα αν κουφια η ωρα παθεις κατι γενικη συντήρηση ρυθμισματα βαλβιδων και τετοια πραγματα

Τωρα αν εχεις την οικονομικη ανεση και το εχεις βρει και σε καλη τιμη τι να σου πω προχωρα απλα να εισαι επιφυλακτικος γιατι δεν ξερεις την ιστορια του μοτερ και τι εχει τραβηξει και οπως προειπα οτι εχει Μ μπροστα εχει και Money απο πισω!!!!!!!!

kostas e46
23-06-09, 20:46
Εγω μιλουσα για ανταλακτικα αν κουφια η ωρα παθεις κατι γενικη συντήρηση ρυθμισματα βαλβιδων και τετοια πραγματα

Τωρα αν εχεις την οικονομικη ανεση και το εχεις βρει και σε καλη τιμη τι να σου πω προχωρα απλα να εισαι επιφυλακτικος γιατι δεν ξερεις την ιστορια του μοτερ και τι εχει τραβηξει και οπως προειπα οτι εχει Μ μπροστα εχει και Money απο πισω!!!!!!!!

Το M3 USA φοραει σχεδον ολα τα μηχανικα απο το Μ52 μοτερ και αναρτηση απο το εβροπαικο Μ3 3.2 στα ιδια λευτα βρησκω και Μ3 Eu 3.2 321ps αλλα αυτο το μοτερ δε μ ενδιαφερει καθολου.

kostas e46
23-06-09, 22:30
τι αλογα λεει αυτο το "αμερικανικο Μ3?"


Σπυρο τα αλογα δεν ειναι πολλα ειναι 240 αλογα αλλα το αμαξι αυτο φοραει αναρτησεις σασμαν Μ3 μπλοκε διαφορικο στο στανταρ εξοπλησμο και πολλα αλλα οπως καθηστατα (vader) κτλ.

crazy_beaver
23-06-09, 22:32
δλδ για να καταλαβω στο μοτερ αυτο τι αλλαζει?

kostas e46
23-06-09, 22:35
δλδ για να καταλαβω στο μοτερ αυτο τι αλλαζει?

Στο μονο στο μοτερ αλλαζει ο κυβισμος πιστονια μπιελες και φοραει στροφαλο απο 330 Ε36 + εκκεντροφοροι τιποτα αλλο εισαγωγη εξαγωγη μεχρι και ιδιο καταλυτη με 28-αρι φοραει.

crazy_beaver
23-06-09, 22:37
Υπαρχει Ε36 330? ΤΙ να σου πω!Αξιζει να μπεισ σ αυτη τη διαδικασια για 40 αλογα???????Δεν ξερω εγω νομιζω δεν θα το εκανα?

kostas e46
23-06-09, 22:57
Υπαρχει Ε36 330? ΤΙ να σου πω!Αξιζει να μπεισ σ αυτη τη διαδικασια για 40 αλογα???????Δεν ξερω εγω νομιζω δεν θα το εκανα?

Φιλε κι εγω το σκευτομουν πολυ να φανταστεις τη μετατροπη σε 28-αρι την εκανα τορα πριν δυο μηνες το αμαξι το βγαζω πολυ σπανια κανα σαβακοκυριακο επειδη στη δουλει μου παω με το φορτηγο απο τοτε που το εκανα μπορει να εκανα 2000 χιλιομετρα και να φανταστεις μονο σε ανταλλακτηκα μου εχουνε φυγει 1500 ευρω τα εχω αλλαξει ολα να φανταστεις μονο στα αμορτησες τα χοντρομποθκαλα bilstein μου φυγανε 550 ευρω μετα καινουριες βασεις, σωληνακια, λαστηχακια, φλαντζες, συνεμπλος, ημημπαρα , ακρομπαρα και πολλα αλλα που τωρα θα δωθουνε σ' αυτον που θα τα παρει. Ο καθενας με τη τρελα του το ξερω που αυτο που παω να κανω ειναι μ@λ@κι@ αλλα αυτο θελω!!!!!!!!!!!

kostas e46
23-06-09, 22:58
Υπαρχει Ε36 330?

Ε46 ηθελα να γραψω τυπογραφικο λαθος!!!!!

crazy_beaver
23-06-09, 23:00
Αφου θα μπεις στη διαδικασι να το ξανααλαξεις τοτε καλυτερα να το κανεις μια καλη με ενα proper M3 να εχει 320 αλογατα και 6αρι σασμαν να το γουσταρεις!!!!!!!!!!Αλλα και παλι εγω δεν θα το εκανα!!!!!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
23-06-09, 23:39
δηλαδη το 3.2 το αλπινα που ειναι σχεδον ιδιο με το αμερικανικο σε χαλαει?
και το 28αρι ειναι η βελτιωση του διλητρου.δηλαδη αν θες να βελτιωσεις το διλητρο βαζεις 3.2 EU.παραξενο το σκεπτικο σου.θα επρεπε δηλαδη απο το εργοστασιο να μην εβγαιναν τα υπολοιπα μοντελα?

οχι βεβαια ,δε θα με χαλαγε αλλα η απαντηση μου ηταν για το αμερικανικο Μ3 οχι για alpina 3.2,αλλο το ενα αλλο το αλλο....

Σπυρο τα αλογα δεν ειναι πολλα ειναι 240 αλογα αλλα το αμαξι αυτο φοραει αναρτησεις σασμαν Μ3 μπλοκε διαφορικο στο στανταρ εξοπλησμο και πολλα αλλα οπως καθηστατα (vader) κτλ.

αυτα τα εξτρα μπορεις να τα βρεις ουτως η αλλως κ να τα βαλεις χωρις να μπεις σε τετοια διαδικασια...μπλοκε μου φαινεται εχεις,σασμαν δε νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να αλλαξεις για 47 αλογα παραπανω κ τα vader αν τα γουσταρεις τοσο,παλι τα βρησκεις....;)
για αυτες τις λιγες διαφορες βαλτα κατω αν σε συμφερει οικονομικα κ σκεψου το χρονο κ την κουραση για ολα αυτα κ τα πουληματα των απομειναριων μετα...:tapedshut
βαλε κομπρεσορα να παρεις τα διπλα αλογα με πολυ πιο λιγα λεφτα κ με τα υπολοιπα παρε τα vader κ τις αναρτησεις κ τα υπολοιπα φατα στα μπουζουκια(αν θες ερχομαι κ γω παρεα!!!:D)

mariakosMpower
24-06-09, 02:22
εννοω και στο μοτερ και στην τσεπη.2.793cc, 6 κύλινδρος εν σειρά, συμπίεση 10:1, στρόφαλος ελαφρωμένος-ζυγισμένος, ροϊκή εξέλιξη στο καπάκι, dbilas εκκεντροφόροι –τελευταίο στάδιο για υδραυλικά ωστήρια-, airbox dbilas, μεταλλικός ελεύθερος καταλύτης, ανάφλεξη & ECU KMS, εξάτμιση δια χειρός PMC, αντλία βενζίνης από M3 E36, δοχείο αναθυμιάσεων Greedy, ρυθμιστής πίεσης βενζίνης Malpassi, μπουζί NGK, βεντιλατέρ Spal, quick shift B&M.

crazy_beaver
24-06-09, 02:23
εννοω και στο μοτερ και στην τσεπη.2.793cc, 6 κύλινδρος εν σειρά, συμπίεση 10:1, στρόφαλος ελαφρωμένος-ζυγισμένος, ροϊκή εξέλιξη στο καπάκι, dbilas εκκεντροφόροι –τελευταίο στάδιο για υδραυλικά ωστήρια-, airbox dbilas, μεταλλικός ελεύθερος καταλύτης, ανάφλεξη & ECU KMS, εξάτμιση δια χειρός PMC, αντλία βενζίνης από M3 E36, δοχείο αναθυμιάσεων Greedy, ρυθμιστής πίεσης βενζίνης Malpassi, μπουζί NGK, βεντιλατέρ Spal, quick shift B&M.


Αυτη ειναι η προταση βελτιωσης σου για 28αρι δλδ η αυτα που εχεις κανει?

xaros
24-06-09, 09:03
οχι βεβαια ,δε θα με χαλαγε αλλα η απαντηση μου ηταν για το αμερικανικο Μ3 οχι για alpina 3.2,αλλο το ενα αλλο το αλλο....

το καταλαβα οτι ρωταγες για το αμερικανικο Μ3 και οχι για το αλπινα
οκ,εσυ προτιμησε το αλπινα,αφου αλλο το ενα αλλο το αλλο
ποσο μοιαζουν αραγε αυτα τα μοτερ ομως?

εγω εχω να πω οτι την περιοδο που στην αμερικη πουλιωταν το Μ3 3.0us ο alpina πουλαγε το 3.0 E36 και οταν στην αμερικη το Μ3 εγινε 3.2,παραδοξως και το μοτερ του αλπινα ηταν 3.2
συμπτωση????
ισως
πληροφοριες λενε οτι προκειται για τα ιδια μοτερ με ελαχιστες διαφορες

κριμα που ενα θρεντ που θα μπορουσε να περιεχει συμπικνομενη ολη τη γνωση πανω στα Μ52Β28 ειναι γεματο σπαμ

crazy_beaver
24-06-09, 11:48
εννοω και στο μοτερ και στην τσεπη.2.793cc, 6 κύλινδρος εν σειρά, συμπίεση 10:1, στρόφαλος ελαφρωμένος-ζυγισμένος, ροϊκή εξέλιξη στο καπάκι, dbilas εκκεντροφόροι –τελευταίο στάδιο για υδραυλικά ωστήρια-, airbox dbilas, μεταλλικός ελεύθερος καταλύτης, ανάφλεξη & ECU KMS, εξάτμιση δια χειρός PMC, αντλία βενζίνης από M3 E36, δοχείο αναθυμιάσεων Greedy, ρυθμιστής πίεσης βενζίνης Malpassi, μπουζί NGK, βεντιλατέρ Spal, quick shift B&M.


Για να ξαναεπιστρεψουμε ξανα στην ουσια αυτου του θρεντ επειδη στα τελευτεα ποστ ξεφυγαμε λιγο και το κακο ειναι οτι αυτο εγινε και με δικη μου συμετοχη παραθετω το αρθρο απο το αυτοκινητο με τις εν λογο βελτιωσεις!Φενεται για πολυ καλη δουλεια με πολυ καλο κοστος αλλα οπως εχω ξαναπει στην ατμοσφαιρικη βελτιωση τα χρηματα που χαλας ειναι δυσαναλογα των αποτελεσματων!!!!!!!!!!


http://www.burnout.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1743&Itemid=110

kostas e46
24-06-09, 15:25
αυτα τα εξτρα μπορεις να τα βρεις ουτως η αλλως κ να τα βαλεις χωρις να μπεις σε τετοια διαδικασια...μπλοκε μου φαινεται εχεις,σασμαν δε νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να αλλαξεις για 47 αλογα παραπανω κ τα vader αν τα γουσταρεις τοσο,παλι τα βρησκεις....;)
για αυτες τις λιγες διαφορες βαλτα κατω αν σε συμφερει οικονομικα κ σκεψου το χρονο κ την κουραση για ολα αυτα κ τα πουληματα των απομειναριων μετα...:tapedshut
βαλε κομπρεσορα να παρεις τα διπλα αλογα με πολυ πιο λιγα λεφτα κ με τα υπολοιπα παρε τα vader κ τις αναρτησεις κ τα υπολοιπα φατα στα μπουζουκια(αν θες ερχομαι κ γω παρεα!!!:D)

Σπυρο ολα τα εξτρα ομως ειναι λευτα!!!!
Πως σου ηρθε οτι φοραω μπλοκε?
Να φανταστεις vader με 1000 ευρω δε βρισκεις ε δε συμφερει τοτε να δωσω τα δικα μου πραγματα και να παρω το μ3 που τα εχει ολα.
Εννοειται οτι για τη δουλεια του μηχανικου δε θα πληρωσω τιποτα αν πληρωνα κι αυτα τοτε σιγουρα δε θα το εκανα.

kostas e46
24-06-09, 15:27
το καταλαβα οτι ρωταγες για το αμερικανικο Μ3 και οχι για το αλπινα
οκ,εσυ προτιμησε το αλπινα,αφου αλλο το ενα αλλο το αλλο
ποσο μοιαζουν αραγε αυτα τα μοτερ ομως?

εγω εχω να πω οτι την περιοδο που στην αμερικη πουλιωταν το Μ3 3.0us ο alpina πουλαγε το 3.0 E36 και οταν στην αμερικη το Μ3 εγινε 3.2,παραδοξως και το μοτερ του αλπινα ηταν 3.2
συμπτωση????
ισως
πληροφοριες λενε οτι προκειται για τα ιδια μοτερ με ελαχιστες διαφορες

κριμα που ενα θρεντ που θα μπορουσε να περιεχει συμπικνομενη ολη τη γνωση πανω στα Μ52Β28 ειναι γεματο σπαμ

Φιλε xaros απ οτι ακουσα οτι κι εσυ φορας Μ3 us εισαι ευχαριστημενος εχεις παραπονα απο το μοτερ?

agrotis328
24-06-09, 15:35
ουτε ενας τουρμπατος......?

m_sak
24-06-09, 19:49
Ερώτηση σε αυτούς που έχουν βάλει εισαγωγή από 25άρι στο 28άρι.

Έχετε δει διαφορά στην κατανάλωση?Επειδή είναι μεγαλύτερη τραβάει περισσότερο αέρα και χρειάζεται περισσότερο καύσιμο?

Αυτό συμβαίνει είτε πηγαίνεις νορμάλ με αλλαγές στις 3000 στροφές και προοδευτικό γκάζι είτε το σκίζεις?

crazy_beaver
24-06-09, 21:44
Φιλε μου απο τον λιγο καιρο που την ειχα πανω δεν ειδα διαφορα στην καταναλωση!!!!!!!!!!!!

crazy_beaver
24-06-09, 21:45
ουτε ενας τουρμπατος......?



Και ξαναλεμε κανενας?Κανενας γνωστος γνωστου τιποτα ????????????

m_sak
24-06-09, 21:51
Φιλε μου απο τον λιγο καιρο που την ειχα πανω δεν ειδα διαφορα στην καταναλωση!!!!!!!!!!!!

Γιατί μετά την έβγαλες? Για ποιό λόγο αν επιτρέπεται?

crazy_beaver
24-06-09, 21:55
Δεν ηταν δικη μου , εγινε μια παρεξηγηση με τον ιδιοκτητη που ηταν φιλος και αποφασισα να του την δωσω πισω και τωρα ειμαι σε ευρεση αλλης!!!!!!!!!!

bmwdakiaspower
25-06-09, 00:51
Εγω παντως εχω δει διαφορα στην καταναλωση.....οσο ηταν αγγλικο δηλαδη και το οδηγουσα... αλλα να σου πω την αληθεια δεν πηγα και ποτε νορμαλ....
Στο ταξιδι Αγγλια Ελλαδα εκαψε σχεδον 3 ντεποζιτα...

m_sak
25-06-09, 21:23
Εγω παντως εχω δει διαφορα στην καταναλωση.....οσο ηταν αγγλικο δηλαδη και το οδηγουσα... αλλα να σου πω την αληθεια δεν πηγα και ποτε νορμαλ....
Στο ταξιδι Αγγλια Ελλαδα εκαψε σχεδον 3 ντεποζιτα...

Γιάννη σίγουρα έχει παραπάνω η εγώ είμαι χαζός.Ίσως βέβαια με κάποιο πρόγραμμα να στρώσει η με κάτι άλλο δεν ξέρω...

Το θέμα είναι αν αξίζει αυτό το παραπάνω που δίνει η εισαγωγή για την κατανάλωση που προσφέρει.

Δεν είμαι και κανένας κοντράκιας αλλά παρατήρησα οτι μέσα στην πόλη έχει αισθητή διαφορά.

Από την άλλη θα μου πεις 28άρι είναι ρε φίλε τι ήθελες να κάνει?Αυτό που θέλω είναι να καίει όποτε το λιώνω.όπως ήταν πριν την εισαγωγή.

Αυτααααααααα

crazy_beaver
02-07-09, 20:46
Λοιπον ας επανελθουμε !!!!!!!Τι θα κανατε με 1000 ευρω σε ενα μαμα 28αρι???????

str2004
02-07-09, 21:36
Λοιπον ας επανελθουμε !!!!!!!Τι θα κανατε με 1000 ευρω σε ενα μαμα 28αρι???????

Θα επερνα το 28αρη και 2 γκομενακια και θα πηγαινα για ποτα και ΟΟΟΟΟΤΙ προκυψη..... :dblthumb2

ΧΕΧεχεχεχε

crazy_beaver
03-07-09, 15:05
Ναι ρε στρατο αλλα ας πουμε οτι εχουμε 1000 ευρω για βελτιωση και 1000 ευρω για τη βολτα τοτε τι κανουμε!!!!!!!!!

SUPERCHARGER
03-07-09, 20:55
παιρνεις 4 γκομενακια ???????

sofos 2.8i
03-07-09, 21:07
παιρνεις 4 γκομενακια ???????

Σωστοοοοοοοοοοοοος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

str2004
03-07-09, 21:09
παιρνεις 4 γκομενακια ???????

Οχι .......τοτε εχεις ενα σοβαρο ποσό ωστε να μιλας για αναβαθμησεις ;)

SPYROS-MUSIC-CABRIO
04-07-09, 08:49
Γιάννη σίγουρα έχει παραπάνω η εγώ είμαι χαζός.Ίσως βέβαια με κάποιο πρόγραμμα να στρώσει η με κάτι άλλο δεν ξέρω...

Το θέμα είναι αν αξίζει αυτό το παραπάνω που δίνει η εισαγωγή για την κατανάλωση που προσφέρει.

Δεν είμαι και κανένας κοντράκιας αλλά παρατήρησα οτι μέσα στην πόλη έχει αισθητή διαφορά.

Από την άλλη θα μου πεις 28άρι είναι ρε φίλε τι ήθελες να κάνει?Αυτό που θέλω είναι να καίει όποτε το λιώνω.όπως ήταν πριν την εισαγωγή.

Αυτααααααααα

εμενα παντως δεν καιει πολυ με την μεγαλητερη εισαγωγη,σχεδον το ιδιο με το 18αρι κανα 2 λιτρα το πολυ παραπανω στην πολη κ στο ταξιδι πιο λιγο απο πριν!!!:dblthumb2

SUPERCHARGER
04-07-09, 16:52
Οχι .......τοτε εχεις ενα σοβαρο ποσό ωστε να μιλας για αναβαθμησεις ;)

Φιλε μου, καλυτερη αναβαθμιση στην ζωη σου απο μια νυχτα με 4 γκομενακια, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !

crazy_beaver
04-07-09, 17:12
Παιδες το μαμησαμε τελειως το θρεντ.Με πολυ γελιο μεν αλλα το μαμησαμε και πεθανε!!!!!!!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
06-07-09, 10:53
Λοιπον ας επανελθουμε !!!!!!!Τι θα κανατε με 1000 ευρω σε ενα μαμα 28αρι???????

βλεπω πολυ κοσμο τωρα μεσα....καμια ιδεα να βοηθουμε τον ανθρωπο???:D

Lil
06-07-09, 11:03
εισαγωγη!!! ή/και (αναλογως τιμης) μπλοκε.....

ankor
06-07-09, 11:07
Λοιπον ας επανελθουμε !!!!!!!Τι θα κανατε με 1000 ευρω σε ενα μαμα 28αρι???????

Exειs π.μ

Αντωνηs.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
06-07-09, 11:27
Exειs π.μ

Αντωνηs.

Πες τα εδω Αντωνη να μαθουμε κ μεις!!!!:D:greenboun(εμεις στο πηγαδι κατ@#$#@ρησαμε???κ μεις 28αρι εχουμε!!!!!χεχεχε:rofl2:

ankor
06-07-09, 11:46
Πες τα εδω Αντωνη να μαθουμε κ μεις!!!!:D:greenboun(εμεις στο πηγαδι κατ@#$#@ρησαμε???κ μεις 28αρι εχουμε!!!!!χεχεχε:rofl2:

Pε παραπονιαρη!!!!!Σπυρο....Μια ιδεα στο φιλο να παρει και μια γνωμη απο εναν που κανει"παιχνιδακια"αυτο ηταν.Αν εχει αποτελεσμα ο συμφορουμιτηs μαs φυσικα και θα το γραψει εδω....
Αναμενομεν....ΠΑΡΑΠΟΝΙΑΡΗ!!!!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
06-07-09, 11:51
Pε παραπονιαρη!!!!!Σπυρο....Μια ιδεα στο φιλο να παρει και μια γνωμη απο εναν που κανει"παιχνιδακια"αυτο ηταν.Αν εχει αποτελεσμα ο συμφορουμιτηs μαs φυσικα και θα το γραψει εδω....
Αναμενομεν....ΠΑΡΑΠΟΝΙΑΡΗ!!!!!!!

ε,μπας κ πεσει καμια καλη ιδεα.....λεω εγω τωρα....:icon18:
ειχες πει μια ιδεα τοτε που ειχαμε βρεθει στα μερη μου για να κανονησεις κατι προς τα δικα σου μερη,τωρα που καλοκαιριασε,τι περιμενεις????
χαχαχαχα:D

ankor
06-07-09, 11:57
ε,μπας κ πεσει καμια καλη ιδεα.....λεω εγω τωρα....:icon18:
ειχες πει μια ιδεα τοτε που ειχαμε βρεθει στα μερη μου για να κανονησεις κατι προς τα δικα σου μερη,τωρα που καλοκαιριασε,τι περιμενεις????
χαχαχαχα:D

Στειλε μου με π.μ το τηλ.να σε παρω.Ειμαστε οff topic

crazy_beaver
08-07-09, 02:11
Και αφου αναλυσαμε αρκετα το θεμα με την αλαγη εισαγωγης ας πιασουμε τωρα ενα παρομοιο!Εξαπεταλουδο μπαινει?Αν ναι ποια τα ωφελη?Αξιζει?Κοστος?

agrotis328
08-07-09, 09:28
Και αφου αναλυσαμε αρκετα το θεμα με την αλαγη εισαγωγης ας πιασουμε τωρα ενα παρομοιο!Εξαπεταλουδο μπαινει?Αν ναι ποια τα ωφελη?Αξιζει?Κοστος?

dbillas εισαγωγη 2500-3000 χιλιαρικα μαζι με προγραμμα 20-25 αλογα

crazy_beaver
08-07-09, 09:49
τιμη ευκαιριας δηλαδη!!!!!!