PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε46 πρόβλημα σε ρελαντί


wolfman
09-06-09, 07:43
Λεβέντες, έχω μιά 318ci με Valvetronic κινητήρα. Εδώ και 2-3-μέρες μου παρουσιάζει αστάθεια στο ρελαντί. Κάπου-κάπου μάλιστα ανεβοκατεβαίνουν οι στροφές μέχρι στις 1700 περίπου (χωρίς να πατάω γκάζι) κι επιστρέφουν στο ρελαντί. Εχει ανάψει και το προειδοποιητικό κινητήρα στο καντράν. Το αυτοκίνητο τραβάει απρόσκοπτα σε στοιχεία πάνω από το ρελαντί (μάλλον δεν είναι πολλαπλασιαστής). Βενζίνη βάζω απλή αμόλυβδη, τελευταία έχω βάλει και super αμόλυβδη αλλά δεν άλλαξε κάτι.. Εννοείται ότι θα πάει για διαγνωστικό το συντομότερο! Για δώστε όμως τα φώτα σας!

georggge46
09-06-09, 07:46
παιζει να ειναι κανενας αισθητηρας

basilis
09-06-09, 10:50
δυστηχως φιλε μου ειναι ενα πολυπλοκο αισθητιριο πριν την αναροφηση αερα απο φιλτρο και ονομαζετε mulf κοστιζει περιπου 250 με 300 ευρω .καλη αλλαγη

BILL007
09-06-09, 11:30
δυστηχως φιλε μου ειναι ενα πολυπλοκο αισθητιριο πριν την αναροφηση αερα απο φιλτρο και ονομαζετε mulf κοστιζει περιπου 250 με 300 ευρω .καλη αλλαγη

Αμα είναι το luft ή αλλιώς ΜΑF ή αλλιώς αισθητήρας μάζας αέρα,τότε ψάξου φίλε αν σκέφτεσαι τα λεφτά...Στην BMW κάνει 300,σε κατάστημα της BOSCH κάνει 200 και στο ebay μπορείς να βρεις και ιμιτατιόν που θα σου κάνει μια χαρά τη δουλειά σου με κάτω απο 100...:dupe: :D

Γενικά σου είπα αυτά τα info για να έχεις υπ'όψιν σου τι παίζει με αυτό το μαραφέτι...:)

Eύχομαι να βρεις τη βλάβη και η καρδιά της μπέμπας να χτυπάει χωρίς υπερτάσεις και υποτάσεις...:D

zaharias
09-06-09, 12:22
Βασικα, βαλε το αμαξι σε διαγνωστικο να δεις τι σφαλμα εχει καταγραψει ο εγκεφαλος και μετα βλεπεις... Μπορει να ειναι 1002 πραγματα.. Και πολλαπλασιαστης μπορει να ειναι, μην το αποκλειεις..

wolfman
09-06-09, 18:37
Λοιπόν κύριοι, πήγα το αμάξι σε εξουσιοδοτημένο και τι μου βρήκαν! Η τάπα του λαδού δεν ήταν σωστά κουμπωμένη!! Μόλις την έβαλαν σωστά το ρελαντί ήρθε στα συγκαλά του. Υπόψιν ότι πριν κάμποσες μέρες είχα αλλάξει λάδια σε μια BP στη γειτονιά μου. Καλά να πάθω!!

george kaleas
09-06-09, 19:44
χαχαχαχα παλη καλα!!!!!

vasilis_e46ci
25-07-09, 10:56
Kαι λογο ταπας λαδιου το εκανε αυτο??
κ μενα μου το εκανε σε καποια φαση αλλα τωρα ειναι ενταξει..

DEMON@
29-11-09, 11:21
sto filtro toy aera exei kapoio lepto solinaki.tsekarise to.kserenete kai kobete

Dathanaso
30-11-09, 15:29
sto filtro toy aera exei kapoio lepto solinaki.tsekarise to.kserenete kai kobete
Αυτό με τη τάπα και το δεικτη λαδιού ισχύει,αν δοκιμασετε οταν δουλευει το αυτοκίνητο να τραβήξετε το δείκτη ή να ξεκουμπώσετε την τάπα πεφτουν οι στροφές, για λόγους ασφαλείας αυτα ειναι που πληρωνουμε στη BMW ....ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ...

kplc16
30-11-09, 18:11
Λοιπόν κύριοι, πήγα το αμάξι σε εξουσιοδοτημένο και τι μου βρήκαν! Η τάπα του λαδού δεν ήταν σωστά κουμπωμένη!! Μόλις την έβαλαν σωστά το ρελαντί ήρθε στα συγκαλά του. Υπόψιν ότι πριν κάμποσες μέρες είχα αλλάξει λάδια σε μια BP στη γειτονιά μου. Καλά να πάθω!!


φανταζομαι οτι εννοεις τη ταπα εισαγωγης λαδιων και οχι αυτη της εξαγωγης

graphe36
30-11-09, 18:35
Αυτό με τη τάπα και το δεικτη λαδιού ισχύει,αν δοκιμασετε οταν δουλευει το αυτοκίνητο να τραβήξετε το δείκτη ή να ξεκουμπώσετε την τάπα πεφτουν οι στροφές, για λόγους ασφαλείας αυτα ειναι που πληρωνουμε στη BMW ....ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ...

Μπα ακριβως την ιδια συμπεριφορα ειχε και το Ε30 του 1987 που ειχα παλιοτερα. Δεν ειναι προειδοποίηση, κατι αλλο γινεται με τον εισερχομενο αερα στην κεφαλη.

alex464
30-11-09, 22:46
Αυτό με τη τάπα και το δεικτη λαδιού ισχύει,αν δοκιμασετε οταν δουλευει το αυτοκίνητο να τραβήξετε το δείκτη ή να ξεκουμπώσετε την τάπα πεφτουν οι στροφές, για λόγους ασφαλείας αυτα ειναι που πληρωνουμε στη BMW ....ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ...
παιδια αυτο με την ταπα τ λαδοιου το εχω ακουσει κ εγω...το 46αρι μ εκανε τα κολπα αυτα τ ρελαντι..ξεβιδωσα την ταπα κ την ξαναβιδωσα αν κ δεν ηταν λαθος τοποθετιμενη αλλα δεν ξαναπαρουσιασε κατι τετοιο...εκτος του ρελαντι παντως δεν επαιρνε κ μποροστα...επαιρνε μετα απο 3ης κ 4ης προσπαθιες..τωρα εχει κανα 3μηνο να μ παρουσιασει προβλημα στην εκκινηση.δουλευει τζαμι.η ιδια κ ο θεος ξερει τι γινεται..χαχα!

covaman
28-01-10, 22:11
αν κ ειναι κουφο ,ειναι καλο,μαθαμε κ κατι

rapid_fast
29-01-10, 21:35
Σε όλους τους κινητήρες βενζίνης ισχύει αυτό, μιας και πέφτει η υποπίεση...

ThaNOS E46coupe
01-02-10, 22:22
τι αλλο θα δουμε τελικα απο τα καμαρια μας,....χαχαχαχαχα!!!!!!